YAYINA BAŞLAMA TARİHİ: 13.08.2001
1 Aralık 2015, Salı
Aharun.8m.net|Kontrgerilla.com|Ergenekon.ws|HaberKanal.net .. Terör, derin devlet, paralel devlet, kontrgerilla ve bağlantılı konularda 2001'den beri yayındayız

HaberKanal.net.. Tanıklar.. Belgeler.. Bilgiler..

  Özet  EskidenYeniye
 
İSTEDİĞİNİZ MANŞETLER..         "Oktay" için arama sonuçları    (Toplam 641 sonuç)           Arama sonuçlarını yazdırmak için tıklayın


Flaş!!! Balyozcu iki hakimin yeri değişti

Balyoz´da tartışmalı tahliye kararlarını veren iki hakimin yeri HSYK tarafından değiştirildi. Değiştirilen isimler Yılmaz Alp ile Tuncay Aslan. Bu arada adı hep tartışmalı geçen Ankara Cumhuriyet savcısı Abbas Özden, Başsavcılık tarafından pasif göreve çekildi. Alp ve Aslan´ın adı, Balyoz soruşturmasında tutuklanan çok sayıdaki şüpheliye toplu tahliye kararları vermeleriyle gündeme gelmişti. Önceki HSYK´nın korsan kararnameleriyle görevlerine atanmış olan bu iki hakim, toplu tahliyeleri eleştiren medyadaki haberlere de dava açmışlardı. Diğer bir tartışmalı hakim Oktay Kuban´ın klonu olarak da nitelendirilen Hakim Yılmaz Alp´in adı ayrıca 1991´de yasadışı bir sol örgütün eyleminde molotof kokteylleri ve sol içerikli yayınlarla yakalandığının ortaya çıkmasıyla gündeme gelmişti.

FLAŞ!!! Balyozcu iki hakimin yeri değişti

Balyoz´da tartışmalı tahliye kararlarını veren iki hakimin yeri HSYK tarafından değiştirildi. Değiştirilen isimler Yılmaz Alp ile Tuncay Aslan. Bu arada adı hep tartışmalı geçen Ankara Cumhuriyet savcısı Abbas Özden, Başsavcılık tarafından pasif göreve çekildi. Alp ve Aslan´ın adı, Balyoz soruşturmasında tutuklanan çok sayıdaki şüpheliye toplu tahliye kararları vermeleriyle gündeme gelmişti. Önceki HSYK´nın korsan kararnameleriyle görevlerine atanmış olan bu iki hakim, toplu tahliyeleri eleştiren medyadaki haberlere de dava açmışlardı. Diğer bir tartışmalı hakim Oktay Kuban´ın klonu olarak da nitelendirilen Hakim Yılmaz Alp´in adı ayrıca 1991´de yasadışı bir sol örgütün eyleminde molotof kokteylleri ve sol içerikli yayınlarla yakalandığının ortaya çıkmasıyla gündeme gelmişti.

Balyoz´da tahliye kararı veren hakimler Yılmaz Alp ile Tuncay Aslan´ın görev yeri değişti. Bu arada adı hep tartışmalı geçen Ankara Cumhuriyet savcısı Abbas Özden, Başsavcılık tarafından pasif göreve çekildi. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Yılmaz Alp Fatih´e yine aynı mahkemede görev yapan Tuncay Aslan ise Bakırköy adliyesine atandı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, kararı 14 Ocak´taki toplantısında aldı. Yine Balyoz soruşturmasında tahliye kararları veren 12. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Oktay Kuban da 6 Ocak´taki HSYK kararnamesiyle Eskişehir´e atanmıştı. Ancak Kuban´ın kurula dilekçeyle başvurması ve kendi isteği üzerine başka yere atandığı öğrenilmişti.

Alp, Balyoz´da toplu tahliye kararları vermişti

Balyoz soruşturmasında tutuklanan kişilerin yaptıkları tahliye taleplerini değerlendiren İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Yılmaz Alp, 18 Haziran 2010 tarihinde Tümamiral Ali Semih Çetin, Korgeneral Yurdaer Olcan, Tümgeneraller İhsan Balabanlı, Bekir Memiş ve Abdullah Dalay, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Nuri Ali Karababa, emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, Albaylar Hanifi Yıldırım, Yüksel Gürcan, Mustafa Önsel ve Bülent Tunçay ile Yarbay Ali Rıza Sözen´in tahliyelerine karar verdi. Hakim Alp tarafından verilen kararın gerekçesinde, ´Eylemin aşaması dikkate alındığında şüpheliler lehine suç vasfının değişme olasılığı da mevcuttur. Mevcut deliller doğrultusunda şüphelilerin katıldıkları ya da görevlendirildikleri Balyoz seminer planında, yapılması planlanan eylemlerin icra hareketlerinin gerçekleştirildiğine ilişkin somut olgular bulunmamaktadır´ denildi. Hakim Yılmaz Alp, 22 Haziran 2010 tarihinde de emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık ile Mümtaz Can, Behzat Balta, Tuncay Çakan, Mehmet Kaya Varol, Emin Küçükkılıç, Halil Kalkanlı, İzzet Ocak, Recep Yıldız, Murat Özçelik, Suat Aytın ve Ali İhsan Çuhadaroğlu´nun tahliyelerini kararlaştırmıştı.

Adları hep birarada anılan iki hakim, önceki HSYK´nın korsan kararnamesiyle gelmişlerdi

Alp 1991´de sol örgüt eyleminde yakalanmıştı

Önceki HSYK´nın korsan kararnameleriyle görevlerine atanmış olan bu iki hakim, toplu tahliyeleri eleştiren medyadaki haberlere de dava açmışlardı. Diğer bir tartışmalı hakim Oktay Kuban´ın klonu olarak da nitelendirilen Hakim Yılmaz Alp´in adı ayrıca 1991´de yasadışı bir sol örgütün eyleminde molotof kokteylleri ve sol içerikli yayınlarla yakalandığının ortaya çıkmasıyla gelmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´nda da yer değişiklikleri

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´nda yapılan yeni görevlendirmeler de dikkat çekti. HSYK seçimlerinde aday olan ve ismi YARSAV´nın desteklediği listede yer alan Cumhuriyet savcısı Abbas Özden pasif göreve çekildi. Yeni görevlendirilenlerin çoğu ise Adalet Bakanlığı´nda görev yapan savcılar arasından seçildi. HSYK´nın 6 Ocak´ta yaptığı atamalar ile İstanbul Sarıyer´den Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na atanan İbrahim Ethem Kuriş, Başsavcılık´ta yeni görevlendirmeler yaptı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu´nda uzun yıllar görev yapan ve kritik soruşturmaları yürüten savcı Abbas Özden, İnfaz Savcılığı´nda görevlendirildi. Özden, Ergenekon soruşturması kapsamında İşçi Partisi´nde usulsüz arama yaptıkları iddia edilen 10 polis hakkında açtığı dava ile isminden söz ettirmişti. Son olarak da HSYK seçimlerinde YARSAV´ın listesinden aday olmuştu. Savcı Özden´in hakkında dava açtığı 10 polis beraat etti. Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi, polislerin İşçi Partisi´nde yaptığı aramanın yasalara aykırı olduğunu kabul etti. Ancak suç işleme kastı olmadığına karar verdi. 10 polis ile ilgili davada, polislerin avukatı ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´ün 22 Ekim 2010´da HSYK üyeliğine atadığı Ahmet Gökçen´di. Gökçen, polisler hakkındaki beraat kararından bir gün önce vekaletten çekildiğini açıklamıştı. Kısa bir süre öncesine kadar Adalet Bakanlığı´nda tetkik hakim, Adalet Başmüfettişi ve müfettiş olarak görev yapan sekiz savcı ise, HSYK´nın 6 Ocak´ta aldığı karar ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na atandılar. ( Cnnturk)

YARSAV Başkanı: Savcılar görevlerinden uzaklaştırılıyor

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, Adli Yargı Kararnamesini eleştirdi. Tarhan, yaptığı yazılı açıklamada, anayasa değişiklikleri ile ´yargıyı biçimlendirme ve dönüştürme projesinin Ankara Adliyesi ayağına geçildiğini´ öne sürdü. Yetki Kararnamesi ile yapılan atamaların ardından, Cumhuriyet Savcılığı İşbölümü Yönergesi ile ´bu dönüştürme projesine hız kazandırıldığını´ ileri süren Tarhan, ´Adli Yargı Kararnamesi ile Ankara Adliyesine, olağanın ötesinde Bakanlık Teftiş Kurulunda görev yapmakta olan Adalet Müfettişi, Cumhuriyet Savcısı olarak atanmış ve özellikle memur, basın, kaçakçılık gibi özel soruşturma yöntemlerine tabi suçlara ilişkin bürolarda yıllardır özveriyle görev yapan ve konularında uzmanlaşmış Cumhuriyet savcıları ise görevlerinden uzaklaştırılarak yürüttükleri ve bir kısmı tamamlanmak üzere olan soruşturmaları da ellerinden alınmıştır´ görüşlerini savundu. Tarhan, bu konuda mağdur olan meslektaşlarına, sorunlarının çözümü konusunda her zaman destek olacaklarını da bildirdi. ( Zaman)

Oktay Kuban eşyalarını topladı

19 Ocak 2011: Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu´nun (HSYK) adli yargıya ilişkin güz kararnamesiyle görev yeri değişen 410 hakim ve savcıdan biri olan İstanbul Özel Yetkili 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Oktay Kuban eşyalarını topladı. HSYK güz kararnamesiyle Eskişehir´e hakim olarak atanan Kuban, makam odasına çağırdığı basın mensuplarıyla vedalaştı. İsminin geçtiği birçok haberin basında yer aldığını belirten Kuban, hiçbir basın mensubuna kırgın olmadığını söyledi. Hakkındaki atama kararını ailesiyle birlikte yemekteyken televizyondan geçen son dakika ile haber aldığını, bu duruma üzüldüğünü dile getiren Kuban, Farklı yerlere atanacak olan kişilere, ´Sizi şuraya tayin etmek istiyoruz uygunsa´ diye görüşülmüş. Bir tek benim hakkımda fikir sorulmaksızın böyle bir karar verildi. dedi. Atama kararına henüz bir itirazda bulunmadığını belirten Kuban, henüz kararın kendisine tebliği edilmediğini, rapor aldığını ve itiraz konusunu daha sonra değerlendireceğini söyledi. Ergenekon, İrtica ile Mücadele Eylem Planı, Poyrazköy davaları ve Balyoz soruşturması sürecinde muhalif kararları ve verdiği tahliye kararlarıyla tartışılan hakim Oktay Kuban, rapor bitiminde tebligatı alacağını ve yeni görev yeri olan Eskişehir´e gideceğini söyledi.

Hakim Kuban, Diyarbakır Özel yetkili 6. Ağır Ceza Mahkemesi´nde 3 yıl mecburi görev süresinin tamamlanmasının ardından tayin istediğini ancak verdiği dilekçelerin hiçbirinde İstanbul´un yer almadığını söyledi. Kendi isteği dışında İstanbul´a tayin edildiğini belirten Kuban, kendisi ve ailesinin İstanbul´da bir düzen kurduktan 1,5 yıl sonra yine kendi isteği dışında Eskişehir´e tayin edilmesinin de büyük kırgınlığa neden olduğunu söyledi. Kuban, öğretmenlik yapan eşinin ise sürenin dolmasına saatler kala Eskişehir´de öğretmenlik yapmak için başvurusunu yetiştirdiğini belirtti. Mahkemeye yeni atanan hakimler nedeniyle odayı boşaltması gereken Kuban, eşyalarını topladı. Kuban´ın adliyeden aldığı ilk eşyası ise kalpaklı Atatürk tablosu oldu. Kuban, adliyede tek kalpaklı Atatürk tablosunun kendisinde olduğunu ve adli çevreler tarafından çokça eleştirildiğini belirttikten sonra bu tabloyu, kendi aracının arka koltuğuna yerleştirdi. Kuban´ın araca başka eşya yüklemeden sadece bu tabloyu kendine ait aracında korumasıyla evine göndermesi ise dikkat çekti.

Hakim Kuban özellikle İrtica İle Mücadele Eylem Planı sanığı Albay Dursun Çiçek ile nöbetçi olduğu dönemde 21 Balyoz sanığı hakkında verdiği tahliye kararlarıyla dikkat çekmişti. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti ise hakim Oktay Kuban´ın Balyoz Soruşturması´nın 21 tutuklu sanığı hakkında verdiği tahliye kararını eleştiren ortadan kaldırarak yeniden tutuklama çıkarmıştı. ( Cihan)

(18 Ocak 2011), son güncel.: (19 Ocak 2011)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Hakim Yılmaz Alp ve Tuncay Aslan ile ilgili manşetlerimiz

BALYOZ İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

Balyoz Planı manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2811    yazdır/print


 

Arif Doğan mahkemede JİTEM´i savundu

İkinci Ergenekon davasının tutuksuz sanığı emekli Albay Arif Doğan, mahkemede dün ve bugün alınan ifadesinde Genelkurmay´ın ´JİTEM yoktur´ açıklamasını net bir dille yalanladı. Eski PKK itirafçısı JİTEM elemanı Abdulkadir Aygan´ın kendisi tarafından öldürtüldüğünü, İsveç´teki Aygan´ın ise Aygan olmadığını, bunun DNA testiyle de doğrulanabileceği şeklinde kafa karıştırma amaçlı olduğu tahmin edilen açıklamalar yaptı. JİTEM´in sorumluluğunu tek başına üstlenmeye çalıştığı gözlerden kaçmayan Doğan´ın JİTEM elemanlarını övmesi ve ´JİTEM olmasaydı bugün 80 bin asker ölmüş olacaktı´ gibi ifadelerle kendisini ve örgütü kahraman göstermeye çabalaması dikkat çekti. Terörle mücadele adına hareket ettiği ileri sürülen JİTEM´in masum insanlara karşı yargısızca işlediği çok sayıda cinayetle insanları devletten nefret ettirdiği, Kürt vatandaşlardan bir çoğunun bu nedenle PKK saflarına katıldığı hatırlatılarak örgütün terörü daha da arttırdığı ileri sürülüyor. Çok sayıdaki Türk subayının da yine örgütçe suikaste uğradığı, örgütün uyuşturucu ve kaçakçılık işleriyle uğraştığı ileri sürülüyor. Bu iddialar bizzat JİTEM elemanlarınca dile getirilmekte. Ergenekon ve Albay Cemal Temizöz davaları gibi örgütü kısmen konu alan davalar haricinde, doğrudan JİTEM´i konu alan Diyarbakır´da açılmış davalar da halen görülmekte.

Arif Doğan mahkemede JİTEM´i savundu

İkinci Ergenekon davasının tutuksuz sanığı emekli Albay Arif Doğan, mahkemede dün ve bugün alınan ifadesinde Genelkurmay´ın ´JİTEM yoktur´ açıklamasını net bir dille yalanladı. Eski PKK itirafçısı JİTEM elemanı Abdulkadir Aygan´ın kendisi tarafından öldürtüldüğünü, İsveç´teki Aygan´ın ise Aygan olmadığını, bunun DNA testiyle de doğrulanabileceği şeklinde kafa karıştırma amaçlı olduğu tahmin edilen açıklamalar yaptı. JİTEM´in sorumluluğunu tek başına üstlenmeye çalıştığı gözlerden kaçmayan Doğan´ın JİTEM elemanlarını övmesi ve ´JİTEM olmasaydı bugün 80 bin asker ölmüş olacaktı´ gibi ifadelerle kendisini ve örgütü kahraman göstermeye çabalaması dikkat çekti. Terörle mücadele adına hareket ettiği ileri sürülen JİTEM´in masum insanlara karşı yargısızca işlediği çok sayıda cinayetle insanları devletten nefret ettirdiği, Kürt vatandaşlardan bir çoğunun bu nedenle PKK saflarına katıldığı hatırlatılarak örgütün terörü daha da arttırdığı ileri sürülüyor. Çok sayıdaki Türk subayının da yine örgütçe suikaste uğradığı, örgütün uyuşturucu ve kaçakçılık işleriyle uğraştığı ileri sürülüyor. Bu iddialar bizzat JİTEM elemanlarınca dile getirilmekte. Ergenekon ve Albay Cemal Temizöz davaları gibi örgütü kısmen konu alan davalar haricinde, doğrudan JİTEM´i konu alan Diyarbakır´da açılmış davalar da halen görülmekte.

Balyoz Davası nedeniyle ara verilen Ergenekon davalarına 2 ay aranın ardından dün devam edildi. YP Genel Başkanı Tuncay Özkan, Gazeteci Mustafa Balbay ile halen hastanede tedavi gören Mehmet Haberal´ın da aralarında bulunduğu 27´si tutuklu 110 sanıklı davanın 96´ncı duruşmasına 600 izleyici gelince izdiham yaşandı. Duruşmada ilk kez dinlenen emekli Albay Arif Doğan, Genelkurmay ve Jandarma Komutanlığı tarafından doğrulanmayan JİTEM´in kadrolu bir kuruluş olmadığını belirterek, Geçici bir süre denenmek için kurulmuş operatif istihbarat birimidir dedi. PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan diye basına açıklamalar yapan kişinin aslında başka birisi olduğunu ileri süren Doğan, Abdülkadir Aygan´ı ben öldürttüm.Ölmüş adamı kullanıyorlar. İsveç´de yaşadığı söyleniyor. Çocuklarıyla gelsin DNA testi yapılsın. Kesinlikle o olmadığı ortaya çıkar diye konuştu.İkinci Ergenekon davasının tutuksuz sanığı emekli Albay Arif Doğan, mahkemede alınan ifadesinde Genelkurmay´ın ´JİTEM yoktur.´ açıklamasını net bir dille yalanladı. Dün Silivri´de görülen 96´ncı duruşmaya doktorlar eşliğinde ve tekerlekli sandalyede gelen Doğan, JİTEM kadrolu bir kuruluş değildir, geçici süre için kurulmuş operatif istihbarat birliğidir. İstihbarat artı icraattır. dedi. JİTEM´in, özel yetişmiş 10 bin kişiden oluştuğunu belirten Doğan, Hizbulkontra örgütünü de Hüseyin Velioğlu´na kendisinin kurdurttuğunu savundu.

Doğan´ın ifadeleri JİTEM davasını da etkileyecek

İkinci Ergenekon davasının 96. duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nce Silivri´de dün görüldü. Duruşmada salona tekerlekli sandalyeyle gelen tutuksuz sanık emekli Albay Arif Doğan´ın savunmasına geçildi. ´Silahlı terör örgütü üyeliği, yasak bilgiler temin etme, ruhsatsız silah bulundurma´ suçlarından yargılanan Doğan, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi. JİTEM´le ilgili açıklamalarda bulundu. Vatan haini olmadığını anlatan Doğan, JİTEM benim. Veli paşama (Veli Küçük) devrettiğim Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı´dır. JİTEM benimle vardır. Diyeceksiniz ´sen devlet içinde devlet misin´, hayır değilim. ´JİTEM legal değil´ diyorlar. Genelkurmay, Jandarma inkar ediyor. Arif Doğan manyağı çıkmış... Kimseye ´yalan söylüyor´ demiyorum ama ben söyleyeceğimi de söylerim. JİTEM kadrolu bir kuruluş değildir, geçici süre için kurulmuş operatif istihbarat birliğidir. İstihbarat artı icraat bir arada.´ ifadelerini kullandı.

JİTEM uyuşturucuya bulaşmamış!

JİTEM´in esrar, eroin, uyuşturucu kaçakçılığı ile uğraşmadığını, PKK´ya karşı en az 100 kişilik gruplarla çalıştığını söyleyen Arif Doğan, geçtiğimiz yıl eylül ayında internete düşen JİTEM´le ilgili ses kayıtlarının kendisine ait olmadığını savundu. Ancak söz konusu kayıttaki ifadelerin aynısını kullandı. Doğan, JİTEM´in hepsi sivildir. Bir tek asker benim. 10 bin kişi vardır. Ama 20´den fazlası bir araya gelmez. Hepsi özel yetişmiş. PKK´nın ölüm bölgesine sızardı. JİTEM´in girdiği ölüm bölgesini kimse bilmez. Kimseye anlatmadım, anlatmam da. Buradaki subaylara sorun, ölüm bölgesinin ne olduğunu bilmezler. JİTEM olmasaydı bugün 80 bin askerin ölmüş olacaktı. JİTEM´i kurduğuma kuracağıma pişman ettiler. JİTEM´i lağvettik.´ dedi.

JİTEM´in arşivi bende

Emekli Albay Arif Doğan, JİTEM´in varlığını Genelkurmay ve Jandarma´nın JİTEM yoktur. açıklamasından sonra itiraf ettiğini anlattı. Hizbullah terör örgütüyle ilgili de açıklamalarda bulunan Doğan, Hizbulkontra´yı da ben kurdum. Şimdiki Hizbullah değil. Hüseyin Velioğlu´nun ilk kurduğu teşkilattı bu. Bu teşkilatı ben kurmuştum, bu olaya baş koymuşum. JİTEM´in arşivi bende. Kimse bulamaz onu. İstediler, vermedim. 10 bin kişinin arşivi var. Onlar kahraman gibi çarpışıyorlardı. İsimlerini vereyim, onları da mı yargılayacaksınız? dedi. Bir istihbarat üzerine 78 kelle aldığını söyleyen Doğan, hâkimin, Islak imzalı askerî belgeler deponuzda ne geziyor. sorusuna cevap veremedi. Hizbullah kurucusu Hüseyin Velioğlu´nu Güneydoğu´da camilere gönderip vaaz verdirdiğini ve bu sırada onu koruma işini de köy korucularının yaptığını söyleyen Doğan, Hizbullah´ın daha sonradan bozulduğunu savundu. Çapraz sorguda Savcı Mehmet Ali Pekgüzel´in TİT´i duydunuz mu? sorusu üzerine Doğan, TİT´ten bir kişiyi tanırım. O da Yeşil´dir. Benim emrimde de çalıştı. Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı´nda çalıştı. dedi.

´Aygan, Aygan değil. İnanmıyorsanız DNA testi yapın!´

Arif Doğan´ın dünkü duruşmada, öldüğünü iddia ettiği, İsveç´te yaşayan Abdülkadir Aygan, hayatta olduğunu ve istenirse Türkiye´deki parmak izlerinin İsveçli yetkililerde bulunanlarla karşılaştırılabileceğini açıkladı. Abdulkadir Aygan´ı kendisinin öldürttüğünü söyleyen Doğan, Ölmüş adamı kullanıyorlar. Ben bu adamı öldürdüm diyorum. İsveç´de yaşadığı söyleniyor. Çocuklarıyla gelsin DNA testi yapılsın. Kesinlikle o olmadığı ortaya çıkar diye konuştu.

Susurluk´ta 2. aracı sonra açıklarım

Arif Doğan, Susurluk kazasında Abdullah Çatlı, Sedat Edip Bucak ve Hüseyin Kocadağ´ın Mehmet Ağar ile görüşmek üzere İzmir´e gittiğini öne sürdü. Savcı, Nereden tanıyorsunuz? diye sorunca Doğan, Aynı görevden tanırım onları, aynı yolun yolcusuyuz. dedi. Görüşmenin Ağar´ın kızının sağlık durumu sebebiyle gerçekleşmediğini iddia eden Doğan, Kumarhanelerin İzmir´de açılması konusunda Ağar´la konuşacaklardı. Dönüş yolunda kaza yaptılar. dedi. Kaza sırasında arkadan gelen bir araç daha olduğu iddialarını tekrar gündeme getiren Doğan, Aracın JİTEM´e filan ait olduğunu söylüyorlar. Ben öyle duymadım, sonra açıklarım. diye konuştu. Savcının, Mahkemede açıklayabilirsiniz. demesi üzerine, Ben kişiye indirgeyeceğim. Adamı neden doğrudan doğruya suçlayayım. Aptal mıyım? ifadesini kullandı.

600 kişi duruşmaya geldi!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi´nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven´in de aralarında bulunduğu yaklaşık 600 kişinin izleyici olarak geldi. İzmir Atatürkçü Düşünce Derneği ve Yeni Partili (YP) üyelerinin tam 12 otobüsle gelerek izlediği duruşmada sıralar tamamen dolunca gazeteciler avukatlara ayrılan bölüme alındı.

Arif doğan: JİTEM kadrolu kuruluş değildir

Haydarpaşa GATA Hastanesi´nde tedavi gören ve sağlık sorunları nedeniyle tutuksuz yargılanan emekli Albay Arif Doğan ise ambulans ile duruşmaya getirildi. Doktor eşliğinde oksijen tüpüne bağlı olarak savunmasını yapan Doğan, kimlik tespitinde babasından kalan pamuk tarlaları, eşinin kalan fındık tarlaları ve emekli maaşı ile aylık gelirinin toplam 7-8 bin TL olduğunu söyledi. Doğan, Hepsi helaldir yani dedi. Mesleğinin sorulması üzerine Eğer 20 yıl dağlarda çarpışılan bir meslek varsa o meslektenim, emekli subayım cevabını veren Doğan, 6 tep telefonu kullandığını, bunların sadece 2 tanesini ezbere bildiğini ifade etti. Doğan, Diğerlerini telefonlarımı dinleyenlerden sorabilirsiniz. Hepsini dinliyorlar zaten dedi.

Ben suçlu değilim

Hakkındaki suçlamaları Doğan´ın yüzüne okuyan Mahkeme başkanı Şengün, Ergenekon Terör Örgütü olmak, yasadışı bilgileri tutmak, uyuşturucu, silah ve mermiler bulundurmakla suçlanıyorsunuz. Avukatınız hazır. Siz de hazır mısınız sorusunu yöneltti. Suçlu olmadığını ve aklanmak için de kendisini savunmayacağını söyleyen Doğan, Bir hakim ve savcı beni hasta yatağımdan alıp hastaneye yatırdı. İsterseniz beni bir daha öldürün ama ben suçlu değilim diye konuştu.

JİTEM´i Küçük´e devretmedim

JİTEM´i kurup emekli Tuğgeneral Veli Küçük´e devrettiği, organize suç lideri Sedat Peker´le görüştüğü, uyuşturucu ve silah bulundurduğu iddialarını tek tek yanıtlayan Doğan, Vatan haini değilim. Hiç şüpheniz olmasın. JİTEM´i bilen bir kişi varsa beni iğneyle öldürün. Veli Küçük´e JİTEM´i falan devretmedim. Ona Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı´nı devrettim. Sedat Peker´le görüşüyormuşum, Reis diye hitap ediyormuşum. Ben istihbaratçıyım herkesle görüşürüm. Kerhanedeki orospuyla da görüşürüm. Generaller de devletin bakanları da Sedat Peker´le görüşüyordu ifadelerini kullandı.

Vahşice öldürülmüş insanları görünce intikam yemini ettim

İnternete düşen ses kayıtlarının kendisine ait olmadığını söyleyen Doğan, şunları kaydetti: Ben aptal değilim, Arif Doğan´ım. 21 yıldır dağda yaşadığım için hayvan olmadım. İnsanları yaşatmaya çalıştım. Öyle ölümler gördüm ki bu suçlamalar az bile kalır. PKK tarafından kaçırılan bir Mehmetçiğin nasıl öldürüldüğünü gördüm. Başından ve omzundan asılıp altına konan saçta yakılmış, iskeleti çıkmıştı. Be o Mehmetçiğin iskeletine dokunup ´Ey Mehmetçik senin intikamını almazsam, anam emdiğim süt burnumdan gelsin´ dedim. Sonra Yuvalı Peçenek köylerinin basılmasını gördüm. Kürt kızının karnını yarmışlar. Ona dokundum ve ´Eğer senin kanını yerde bırakırsam Kürt anamın sütü bana haram olsun dedim. Anam Kürt, babam Avşar aşiretindendir. O Kürt kızının suçu neydi? Beni bunlarla suçlayın, ama ne olur vatana ihanetle suçlamayın. Bir daha öldürmeyin. Ben vatan haini değilim. 2 kaleşnikof silahla, mermiyle suçlamayın. Ben emekli subayım. Ordudan sadece istihkakımı alsam 10 bin mermi yapardı

Kozmik yetkisi olan subaydım

Evinde bulunan evraklarda herhangi bir suç unsuru bulunmadığını belirten Doğan, Her askerde bulunur. Kozmik yetkisi olan bir subaydım. Türkiye´nin harp planlarını bilen biriyim. 21 sene dağlarda koşturdum. Bu devlet şimdi vatan haini yapıyor. Ben iki kere öldüm. 21 tane BDP´li meclise girdiğinde ve PKK´lılar Haburdan girince diye konuştu.

JİTEM benimle vardır

JİTEM´in kendisi olduğunu söyleyen Doğan, Veli Paşa´ya devrettiğim Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı´dır. JİTEM benimle vardır. ´Sen devlet misin?´ diye sorabilirsiniz. Hayır. Örgütle mücadele eden kişiyim. Ben akıllı oldukça askeri ve Kürdü öldürtmedim. Bunları ne madalya ne de aferin için yaptım dedi. JİTEM´in eroin, silah kaçakçılığı ile uğraşmadığını ifade eden Doğan, JİTEM´in görevi PKK grubunu tespit edip en az 100 kişilik gruplarla çatışmaktır dedi.

OHAL´de binlerce silah dağıttım

Hayatında hiç kimseyi öldür diye talimat vermediğini ve kimseyi öldürmediğini söyleyen Doğan, 8 yıl PKK ile çatıştım. Son çatışmada 3 kurşun yedim. Biri kalbimi sıyırdı. Bunlar suçsa bunlardan yargılayın. Evimde 2 kaleşnikof bulundu. Biri benim diğeri ise Korgeneral Hulusi Sayın tarafından verildi. 3 tane silahım var. Bunlardan birini Genelkurmay Başkanı hediye etti. ´Bin tane fişek var´ diyorlar. Ayda 150 mermi istihkakı var. 3 silahım var. 10 senede 3 bin yapar. Ben OHAL bölgesinde binlerce kaleşnikof dağıttım. Binlerce silah dağıttım. Öğretmenlerde dahil diye konuştu.

JİTEM sivildir

Üst düzey örgüt mensuplarıyla irtibatlandırıldığını ifade eden Doğan, Talabani ve Barzani ile görüştüm. Meclis Başkanına tercümanlık yaptım. Beni bunlarla suçlasınlar. JİTEM´i kurduğuma kuracağıma pişman ettiler. GÖTEM yaptılar. JİTEM sivildir. Bir tek asker benim. 10 bin kişi vardı. Ama 20´den fazla bir araya girmez. PKK´nın ölüm bölgesine giren birimdir. Buradaki subaylara sorun ölüm bölgesinin neresi olduğunu bilmezler. En büyük operasyonun istihbaratını fuhuş yapan bir kadından aldım. Bir günde 78 kelle aldım. JİTEM unsurlarıyla çalışılmasıydı bugün 80 bin şehit vardı. JİTEM ile GÖTEM birbirine girdi. Bölgedeki istihbarat kesildi. JİTEM´i lağv ettik. Ben kandile yaya olarak çıkan 21 kişiden biriyim diye konuştu.

JİTEM kadrolu kuruluş değil

Genelkurmay ve Jandarma´nın JİTEM´i inkar ettiğini ifade eden Doğan, JİTEM kadrolu bir kuruluş değildir. Geçici bir süre denenmek için kurulmuş operatif bir birimdir. Yani istihbarat artı icraat dedi.

Hizbul kontr´u ben kurdum

JİTEM´in varlığını iki kuvvetin beyanından sonra açıkladığını belirten Doğan, Genelkurmay´dan ve Jandarma Komutanlığı´ndan Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi´ne böyle birşey yok diye cevap verdiler. Bunun üzerine açıklama yaptım. Hizbul-Kontr´u da ben kurdum. Şimdiki Hizbullah değil. Hüseyin Velioğlu´nun ilk kurduğu teşkilattı bu. Bu teşkilatı ben kurmuştum. Bu olaya baş koymuşum. Çoluğumu çocuğumu bırakmıştı. Bunların kuruluşunu basından mı öğreneceğim. JİTEM´in arşivi bende. 10 bin kişinin arşivi var. Onlar kahraman gibi çarpışıyorlardı. İsimlerini vereyim, onları da mı yargılayacaksınız dedi.

Balbay: Hukuk firarda

Duruşmada tutuklu sanık gazeteci Mustafa Balbay, Hizbullahçılar´dan daha ağır cezayla yargılandığını dile getirerek, Balyoz sanıkları 20 yılla yargılanıyor. Ben 2 müebbet, 300 yıl hapisle yargılanıyorum. Firar eden Hizbullah sanıkları değil, hukuktur. Hizbullah sanıklarına her şey mümkündü, bize mümkünsüz. Gelinen noktada bu dava kilitlenmiştir. Biri 34, diğeri 48 cinayet işlediğini kabul eden Hizbullahçılar serbest. Cinayet işleyenler yurt dışında. Lütfen bir değerlendirme yapın, hukuku firardan kurtarın. Tahliyemi talep ediyorum dedi. 10 yıl önce bu davadan karar çıkar mı diye soran Tuncay Özkan da Ben Hizbullah Terör Örgütü´nün 180 kişiyi öldürmüş sanığında daha ağır cezayla yargılanıyorum. Buraya izlemeye gelenlere seslerini yükseltmemeleri için uyarılıyor. Ne yani buraya gelenler Aslantepe´de olduğu gibi ´re re re, ra ra ra Galatarasaray Galatasaray Cimbombom´ diye mi bağırsın. Bu insanlar siyaset yapmamı istediği için buraya beni desteklemek amacıyla geliyor. Bırakın beni siyaset yapayım. Arif Doğan´ın durumu daha ağır olduğu diye benim burada söz hakkım mı engellenecek. 3 yıldır yatıyorum diye konuştu.

Abdülkadir Aygan´dan cevap geldi

Anadolu Ajansı´nın geçtiği habere göre, Abdülkadir Aygan, hayatta olduğunu ve istenirse Türkiye´deki parmak izlerinin karşılaştırılabileceğini söyledi. İsveç´te açıklama yapan Abdulkadir Aygan, ikinci ´Ergenekon´ davasının bugünkü duruşmasında tutuksuz sanık emekli albay Arif Doğan´ın ´Abdülkadir Aygan´ı ben öldürttüm. Askeri, sivili, herkesi suçluyor. Bu adam ölü. Ölmüş insanı kullanıyor PKK, gayet güzel kullanıyor. İsveç´te yaşıyormuş, DNA testi yapılsın, verilecek cezaya razıyım´ sözleriyle ilgili olarak, şunları kaydetti: ´Benim ölü olduğumu ve DNA testi yapılmasını istiyor. DNA testi benim sorunum değil. İsveç ciddi bir devlettir. Biz buraya iltica başvurusu yaparken her şeyimizi araştırdılar, birçok test yaptılar. Tükürük testi bile yaptılar. Ayrıca ben Türkiye´de askerlik yaparken ya da cezaevinde bulunurken, birçok yerde parmak izim alındı. İsveç´te yapılan testler ile Türkiye´deki parmak izlerim de karşılaştırılabilir. İsveç´te yapılan testleri isteyip karşılaştırsınlar.´ 1990 yılında cezaevinden çıktıktan sonra, Kars´ta askerliğini yaptığı sırada Arif Doğan´ın kendisini telefonla arayarak, Diyarbakır´da çalışmak isteyip istemediğini sorduğunu anlatan Aygan, ancak Kars´tan Diyarbakır´a geçtiğinde Doğan´ın başka bir yere tayin olduğunu ve kendisiyle hiç yüz yüze gelmediğini belirtti. ( Habertürk, Zaman)

Aygan: Doğan, JİTEM davasını zaman aşımından düşürmeye çalışıyor

JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan, JİTEM kurucularından Arif Doğan´ın Ergenekon davasının görüldüğü mahkemede dile getirdiği iddialara cevap verdi. Aygan, Arif Doğan, şu an Diyarbakır´da devam etmekte olan JİTEM ve faili meçhuller davasının uzatmaya gitmesini istiyor. Zaman aşımına uğramasını istiyor. Benim ağzımdan basına ve resmi makamlara yapılan açıklamaları sulandırmak ve kafalarda soru işareti yaratmaya çalışıyor. dedi. İnternet sitesi nasname.com´dan bir açıklama yayınlayan Abdülkadir Aygan, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ndeki Ergenekon davasının 96. duruşmasında ifade veren tutuksuz sanık Arif Doğan´ın hedef şaşırtma taktiği uyguladığını savundu. ´Abdulkadir Aygan´ı öldürttüm´ iddiasını cevaplayan Aygan, bugüne kadar onlarca gazeteciyle görüştüğünü, kitaplar yazdığını, Türkiye´nin resmi iade talebi dolayısıyla İsveç makamları tarafından sorgulandığını belirtti. Aygan, Türkiye´de ve İsveç´te parmak izleri ile tükürük numunelerinin bulunduğunu, kimlik tespitinin bu yolla yapılabileceğini kaydetti. 1994 yılında yaptığı kimlik değiştirme talebi dolayısıyla nüfus kütüğünden kaydının silinerek ´şehit´ ilan edildiğini anlatan Aygan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Arif Doğan, JİTEM´i bir bakkal dükkânına benzetiyor. Bir aile şirketine benzetiyor(!) Kendisi açıyor, kendisi kapatıyor! Sen de hiç vefa denilen şey yok mu? JİTEM´i birlikte kurduğun Cem Ersever, Hüseyin Kara, Hulusi Sayın ve diğer silah arkadaşlarınıza saygınız yok mu? Aklınca JİTEM´in tüm pisliklerini, kanun dışılıklarını kendisiyle gömecek. Suç ortaklarının adalet önünde hesap vermesini engelleyecek. Bu yaştan ve bu safhadan sonra beni PKK´li yapması gülünçtür. Kandil´e gittim demesi de atmasyondur. Arif Doğan, bırak Kandil´e gitmeyi sınırdaki Hacıbey Çayı´nı dahi geçmemiştir. Kendisini Afşar Beyi´yle akrabalık derecesiyle ilişkilendiriyor. Avşar Beyi nerde, Arif Doğan nerde? Afşar Beyi mertti, cesurdu, yalanı, hileyi sevmezdi, haksızlığa karşıydı. Bölge insanlarının PKK´li veya Hızbullahçı olması, devlet karşıtı olması Arif Doğan ve onun zihniyetindekilerin eseridir. Devletin yaptığı kanunlara uymayan, halka karşı terör estiren, yargısız infaz yapan ve yaptıranlar ne zamandan beri ´vatansever´ olmuş? Arif Doğan aklınca bazı mihraklara kapalı mesaj veriyor. ´Öldürün´ demek istiyor. Cem Ersever´i kalleşçe öldürdünüz, fakat ben size biraz pahalıya patlarım. ( Cihan)

ARİF DOĞAN´IN SORGUSUNDA 2. GÜN: 18 Ocak 2011

Arif Doğan´ın mahkemede bağırarak konuşması hakimleri kızdırdı

Arif Doğan´ın mahkemedeki çapraz sorgusuna bugün de devam ediliyor. Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi´ndeki ifade işlemi devam eden Ergenekon davası tutuksuz sanığı emekli Albay Arif Doğan, sesini yükselttiği gerekçesiyle Mahkeme Başkanı Köksal Şengün tarafından uyarıldı. Başkan Şengün önce Doğan´a refakat eden doktora Çok mu oksijen veriyorsunuz da bu kadar dinamik? diye sordu. Konuşmasına aynı tonda devam etmesi üzerine Başkan Şengün bu kez de Doğan´a, Burada jandarma yok. Burasının bir mahkeme, sizin de bir sanık olduğunuzu unutmayın. Bağırarak konuşamazsınız. uyarısında bulundu. Öte yandan çapraz sorgusu sırasında çalması üzerine Doğan´ın duruşmaya cep telefonu ile girdiği anlaşıldı.

Ersever JİTEM´de çalışmadı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nce görülen İkinci Ergenekon Davası´nın 97. duruşmasına 20´si tutuklu toplam 22 sanık katıldı. Çapraz sorgusu dün yarıda kesilen Arif Doğan´ın ambulansla doktor eşliğinde oksijen tüpüne bağlı olarak duruşma salona getirilmesinin ardından duruşma başladı. İstanbul Cumhuriyet Savcı Mehmet Ali Pekgüzel sorularına devam edeceğini belirtti. Pekgüzel ilk olarak Cem Ersever´in JİTEM´de görev yapmadığını söylediniz doğru mu? diye sordu. Doğan JİTEM´i anladıysanız doğru. Ersever Jandarma İstihbarat Gurup Komutanlığı´nda görev yapmıştır. JİTEM sivillerden oluşur. dedi.

JİTEM´in yurtdışında görev yapmadı iddiasına savcıdan itiraz

Savcı Pekgüzel, Arif Doğan´ın bir önceki celse JİTEM´in yurt dışında görev yapmadığına dair beyanlarının olduğunu hatırlattı ardından da Aktif Haber´de yayınlanan ses kayıtlarında Suriye´nin Cemşeref Köyüne düzenlenen bir operasyondan bahsedildiğini belirtti. Bu anlatımlarda çelişki olduğu tespitini yapan savcı, bu konunun aydınlatılmasını istedi. Doğan ise duruşmanın bir önceki celsesinde söylediği gibi ses kayıtlarının kendisine ait olmadığı konusunda ısrar etti. Ardından da Cemşeref köyü neresi, Murat Karayılan´ın karargahı orada elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Adam Güneydoğu´da elini kolunu sallayarak dolaşma hakkı var da devleti temsil eden kişilerin orada dolaşmaya hakkı yok mu? Orası sıfır noktası. Hollanda´da bir eylem mi yaptım dedi.

Doğan sık sık ağzını bozdu

Ardından da Albulkadir Aygan hakkında yaptığı eylemle ilgili olarak Şerefsiz. Sen kimsin Cem Ersever´in Arif Doğan´ın ismini ağzına alıyorsun pezevenk. Benim albayım kafasına sıktı. Abdulkerim Kırcı, kafasına ´Şerefsiz yaşamaktansa ölürüz daha iyi´ diyerek sıktı. Şimdi ben bunun hesabını kimden sorayım. diye bağırdı. Bunun üzerine başkan Köksal Şengün Sakin olun. Kendize eziyet edip ortamı da germeyin. şeklinde müdahale etti.

Ergenekon sanıklarının ´JİTEM´le alakamız yok´ iddiasına savcıdan itiraz

Bu sırada Avukat Celal Ülgen söz aldı, Burada Ergenekon yargılanıyor. 1970 yılındaki eylemlerle davanın ne ilgisi var müdahalesinde bulundu. Bu sırada Mustafa Balbay ısrarla söz istedi ve zorlukla da olsa söz hakkını başkandan aldı. Balbay, Dün sabırla duruşmayı dinledim. Ama bugün yeni bir gün başlıyor. İşkence altındayım. Arif Doğan´a geçmiş olsun diyorum. Arif Doğan´dan rica ediyor hatta yalvarıyorum. Burada Ergenekon davasından gayri her şey konuşuluyor. 16´ıncı yüzyılın kunta kinteleri gibiyiz. Biz bu davanın sanıkları nasıl bir araya gelmişiz onu anlatsın. Savcı bir tekneye binmiş aslan avına çıkmış iki de geyik avlıyor. Dün akşam televizyon programında arkadaşlarımızı öldürmekle suçlandık. Doğan´ın bu anlatımlarıyla üç iddianame ve iki soruşturma çıkar. Yalvarıyorum bizi anlatsın. Kurban bayramından önce bizi kurbanlık koyun gibi cezaevine gönderdiniz. Arif Doğan´a bağlı olan Muzaffer Öztürk´ün ifadesinin alınmasına karar verdiğiniz gün serbest bıraktınız. Mustafa Balbay Cumhuriyet Gazetesini nasıl bombalatmış onu anlatsın. dedi. Savcı Pekgüzel, bu soruları sormasının gerekçesini anlattığını belirterek Balbay´a Siz JİTEM´de görev yaptınız mı? Ayrı ayrı hücreleri var. diye sordu. Bu sırada Doğan, İddianamede anlatılan JİTEM benim kurduğum JİTEM değil. Kimse hesap soramaz benden. İddianamede yazılan JİTEM´i kim kurduysa o cevaplasın. diye bağırdı. Bu sırada sanıklar tepki gösterdi. Savcı Pekgüzel ise sorulardan rahatsız olan sanıkların isterlerse duruşmadan çıkarılabileceğini söyledi. .

Aygan Aygan değil

Soru üzerine JİTEM´in kadrolu bir kuruluş olmadığını belirterek, Geçici bir süre denenmek için kurulmuş operatif istihbarat birimidir dedi. PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan diye basına açıklamalar yapan kişinin aslında başka birisi olduğunu ileri süren Doğan, Abdülkadir Aygan´ı ben öldürttüm. Bu adam kim de çıkıp bu kadar şey söylüyor, ölmüş adamın adını kullanıyor. dedi.

Depodaki günlüğünü kabul etmedi

Savcı Pekgüzel, bir depodan ele geçirildiği ileri sürülen bir günlükteki notu Doğan´a göstererek, yazının kendisine ait olup olmadığını sordu. Doğan da yazıyı hatırlamadığını, kendisine ait olduğunu net olarak bilmediğini ve gözlerinin de iyi görmediğini söyledi.

PKK´lıların listesi

Kendisinde ele geçen belgelerde PKK´lıların listesinin olduğunu hatırlatması üzerine, Doğan, Ne yani PKK´lıların değil de genelevde çalışanların listesi mi olacaktı. PKK´nın bir numaralı hedefiyim. Ben onları unutsam da onlar beni unutmaz. diye konuştu.

Savcının sorularına öfkeli cevaplar verdi

İddianamedeki yer alan JİTEM´in kendisi olmadığını söyleyen Doğan, Kitapta yer alan JİTEM´de bu değil. Benim kurduğum JİTEM´i ben biliyorum dedi. Savcı Pekgüzel´in 16 Eylül 1989 yılında Cizre Nusaybin´de öldürülen Hasan Caner, Hasan Uçar ve Tahsin Sevim´i tanıyıp tanımadığını sorması üzerine Doğan, bu isimleri ilk defa duyduğunu anlatarak, ´Ben dün ne yediğimi hatırlamıyorum. Her ölen adam bana mı sorulacak? Belki eceli gelmiş ölmüştür. Ben nereden bileyim?´ yanıtını verdi.

İbrahim Babat ve Hacı Hasan

Bunun üzerine savcı Pekgüzel´in, ´Dönemin İdil savcısı tarafından hazırlanan yetkisizlikte İbrahim Babat tarafından bu olayın gerçekleştirildiği belirtiliyor´ diyerek Diyarbakır´daki bir davada JİTEM üyeleri hakkında açılan davada adı geçen kişilerden İbrahim Babat ve Hacı Hasan´ı tanıyıp tanımadığını sorduğu Doğan, ´Hacı Hasan, Suriyeli Kürttür. Daha sonra Türk vatandaşlığına geçmiştir. İbrahim Babat ile Hacı Hasan aynı kişilerdir. Devlete tarafından operasyonlarda bilgilerine kullanılmıştır. Diyarbakır´da hakkında dava açılmıştır. 17 yıl hapis almış ve çeşitli cezaevlerini dolaştıktan sonra Suriye´ye teslim edilmiştir. dedi. Doğan, İbrahim Babat´ın ´Mete´ kod adlı Hacı Hasan olduğunu ve kendisinin Suriye uyruklu eski bir PKK´lı olduğunu anlattı. Örgütten ayrıldıktan sonra Türkiye kimliğini çıkardığını ve onun bilgisinden bazı operasyonlarda yararlandığını anlatan Doğan, ´Ancak daha sonra hakkında bir dava açıldı. 17 yıl ceza aldı ve en son duyduğuma göre ülkesine iade edildi. O kişi benim hakkımda birilerinin yönlendirmesiyle 11 sayfalık ifade verdi ve dönemin başbakanı tarafından ´O ifade çok gizlidir´ denilmişti´ şeklinde konuştu.

Levent Ersöz´ü iyi bilir

Savcı Pekgüzel, sanık Doğan´a Ergenekon ana davası ile ikinci Ergenekon davasının isimlerini saydığı bazı sanıklarını tanıyıp tanımadığını sordu. Levent Ersöz´ü tanıdığını belirten Doğan, Çok iyi tanırım. Jandarma generalidir. Çok iyi bir harekat plan subayıdır. Kurmay yüzbaşılığından bilirim. Seminerler verirdik. dedi.

Atilla Uğur ve Muzaffer Öztürk

Hasan Atilla Uğur´u Albay Kürşat olarak tanıdığını belirten Doğan, birlikte çalışmadıklarını ve emekli olduktan sonra tanıdığını, bir kez de konuştuklarını söyledi. Sanık Muzaffer Öztürk´ün dairesinde kendisine ait askeri belge ve mühimmatın bulunduğunu hatırlatan savcı Pekgüzel, 1997 yılında Yalova´da görev yaptığınız dönemde tuttuğunuz bir notta Ankara JİTEM´den Albay Kürşat yazmışsınız. İfadenizde JİTEM´in 1990 yılında dondurulduğunu söylemiştiniz. Oysa bahsettiğiniz not bu tarihten sonrasına ait. Açıklar mısınız? diye sordu. Bunun üzerine Doğan, Kuran ayeti mi bu. yanlış söylemiş olamaz mıyım? Ayrıca JİTEM değil de götem mi deseydim. Bütün pisliklerin arkasında bu götem gavatları vardı. diye konuştu. Doğan´ın, kendisine sorulan sorulara sık sık sesini yükselterek cevap verdiği ve soluğunun kesilmesine kadar bağırdığı gözlendi. Doğan, sanıklardan Muzaffer Tekin, Levent Göktaş, Oktay Yıldırım, Fikri Karadağ, Fikret Emek ve Abdulmuttalip Tonçer´i tanıyıp tanımadığı şeklindeki sorulara da düşünerek hayır cevabını verdi. Doğan, daha sonra da Bu kişileri tanımadığımı söylüyorum ama bana gösterin ki belki tanıyor da olabilirim. Sonra eşek kadar kadar Arif Doğan bizi tanımıyor demesinler. Sonra mahçup olmayayım. dedi.

Adil Serdar Saçan´a: Şerefsiz!

Doğan, sanıklardan Adil Serdar Saçan´ı tanıyıp tanımadığı sorulduğunda ise Onunla bir hesabımız var. İddianamede benimle ilgili bir erkeğe yakışmayacak sözler söylemiş. 72 milyona sesleniyorum, o şerefsiz erkekse gelsin bunları yüzüme söylesin. Söylediği sözlerin 100 katını kendisine iade ediyorum. Adil Serdar Saçan ne halt olursa olsun onu tanımıyorum. ifadesini kullandı. Sanık Muzaffer Öztürk´ün de kendisine ait eşyaları evinde muhafaza ettiği için sanık olduğunu belirten Doğan, Onu çocuğum gibi severim. dedi. Savcı Pekgüzel´in sanık Muzaffer Öztürk´ün evinde bulunan malzemelerle ilgili sorusu üzerine Doğan, Bunlar askeri belgeler ve askeri malzemelerdir. O belgeler sizi ilgilendirmez. Askeri bir literatür var. Askeri savcılık ve askeri mahkeme var. Beni yargılayacaksa onlar yargılar. Bu mahkeme yargılayamaz. dedi. Savcı Pekgüzel ile Doğan arasında bu konuyla ilgili olarak yargılar-yargılayamaz polemiği yaşandı.

Mahkeme başkanından ilginç itiraz

Bu sırada Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, sanık Arif Doğan´a, Siz zaten konuşmadığınız için hastasınız sanırım. Zira konuştukça açılıyorsunuz ve rahatsızlığınız azalıyor. Aslında hakkınızdaki teşhisin doğru olup olmadığını tekrar sormak lazım. dedi.

Muzaffer Öztürk´teki belgeler

Sanık Arif Doğan, diğer sanık Muzaffer Öztürk´ün evinde ele geçirilen belgelerin askeri belgeler olduğunu, kendisine gönderildiğini ve 20 yıldır muhafaza edip, zaman zaman da kullandığını söyledi. Savcılık ve mahkeme ifadeleriyle ilgili olarak sorulan sorulara Doğan, Bana savcılıkta hasta mı suçlu mu diye sormadan emniyet ifademi aynen yazıp imzalattılar. Siz de aynını yapıyorsunuz. Bana Muzaffer Öztürk´ün evinde bulunan belgelerin içerikleri hakkında yorumlar yapıyor ve bir şeyler söyletmeye çalışıyorsunuz. Ne söyletmek istiyorsanız söyleyin ben de onu size söyleyeyim. dedi. Pekgüzel´in bu belgelerle ilgili daha önce verdiği ifadeleri okuması üzerine Doğan, ´Abdülkadir Aygan´ı bile geçmeye başladınız. Beni hırsızlıkla suçluyorsunuz. Arkadaşımın fikrini çalmışım gibi suçluyorsunuz´ dedi. Bunun üzerine Başkan Köksal Şengün, Savcı Pekgüzel´e hitaben ´Belgeleri kabul ediyor´ diye konuştu. Doğan ise ´Tamam, bende bu belgeler. Yorumlama yanlış. Bende bulunması normal. Buna karar verecek olan askeri mahkeme´ şeklinde konuştu. Şengün´ün, depoda bulunan malzemelerden başka birinin haberi olup olmadığı yönündeki sorusuna Doğan, ´Ben bile çoğu malzemeyi bilmiyordum. Bu ihbarı kimin yaptığını ben de merak ediyorum´ yanıtını verdi.

Doğan cep telefonuyla duruşmaya girmiş

Bu arada emekli Albay Arif Doğan soruları cevapladığı bölümde bir cep telefonu sesi duyuldu. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, orada bulunanlara Telefonunuz var mı? diye sordu. Bunun üzerine Arif Doğan, Özür dilerim. Korumalarım yanımda yok. Üzerimde kalmış dedi. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün mübaşire telefonu almasını söyledi. Telefon duruşma salonundaki jandarma görevlilerine verilerek dışarı çıkarıldı. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel ise Telefonla nasıl içeri girmiş diyerek duruma tepki gösterdi. Doğan duruşma salonuna girerken kalbinde pil olduğu için x-ray cihazının kapalı tutulduğu öğrenildi.

Muzaffer Öztürk´teki silahlar

Sanık Öztürk´ün evinde bulunan askeri malzemelerin, kendisine yıllık verilen istihkakın 10´da biri olduğunu belirten Doğan, Bu boş kovanlardan kalemlik filan yapıp eşe dosta dağıttık. Bunlar arasında vali, belediye başkanı, hakim ve savcılar vardı. dedi. Bunun üzerine savcı Pekgüzel, Yani oradaki mühimmatlardan yani silahlardan birilerine hediye mi ettiniz? diye sordu. Bunun üzerine sanık Doğan, Hey Allah´ım beni intihar ettirmeyin. Ben size kalemlikten bahsediyorum. Siz iki silahın hesabını yapıyorsunuz. Ben Güneydoğu´da OHAL bölgesinde ruhsatsız 3 bin silah dağıttım. Onları neden sormuyorsunuz da Muzaffer´in evine koyduğum malzemeler arasından çıkan iki silahı soruyorsunuz? diye cevap verdi.

Mahkeme Başkanından Doğan´a ikaz: Bağırmayın!

Arif Doğan´ın sık sık sesini yükseltmesi üzerine Başkan Şengün tekrar sözünü keserek Doğan´a refakat eden doktora, Doktor bey, böyle konuşması onu düzeltiyor mu? Çok mu oksijen veriyorsunuz da bu kadar dinamik. Bu hareketliliği, rahatsızlığıyla bağdaşmıyor. diye sordu. Doktorun, rutin ve yeterli bir uygulama yaptıklarını söyledi. Bunun ardından salonda gülüşmelerin yaşanması üzerine Doğan, ´Beni gülünç duruma düşürüyorsunuz sayın Başkan´ dedi. Şengün ise ´Bu şekilde rahatsız olan bir insanın bu şekilde konuşması normal değil. Bağırarak mı konuşacaksınız?´ yanıtını verdi. Doğan´ın sesinin çıkmadığını bu nedenle bağırdığını belirtmesi üzerine Şengün, sanık gibi konuşması, bağırmaması gerektiğini söyledi. Doğan´ın sanık olmadığını söylemesi üzerine Şengün, ´Sanıksınız, jandarma değil. Bağırarak neyi çözeceksiniz?´ dedi. Doğan da ´Bana söyleyeceklerimi unutturdunuz başkan. Her şeyi söylemeye çalışıyorum´ diye konuştu. Doğan´ın bağırmaya devam etmesi üzerine Şengün, ´Bu kadar rahatsızlıkla, bu kadar bağırarak rahatsızlığınız artar´ dedi. Şengün ile Doğan arasında yaşanan bağırma konusundaki tartışma üzerine duruşmaya ara verildi. ( Cihan, AA)

Çapraz sorguya devam edildi

Ergenekon davası tutuksuz sanığı emekli Albay Arif Doğan, Savcı Nihat Taşkın tarafından kendisine yöneltilen Güneydoğu´da yaptığınız görevleri anlattınız. Sizin hatalarınızı kontrol eden, mükafat eden bir mekanizma var mıydı? şeklindeki sorusuna Arif Doğan, Hiç kimse kontrolsüz bir halt edemez. diye cevap verdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen Ergenekon davasının öğleden sonraki bölümünde sanık Arif Doğan´ın çapraz sorgusuna savcı Nihat Taşkın´ın sorularıyla devam edildi. Kendisine defalarca aynı soruların sorulduğunu ve bundan rahatsız olduğunu belirten Doğan, Ben JİTEM´den bahsediyorum. Ben hangi suçu işledim bilmiyorum. Siz beni Ergenekondan yargılamıyor musunuz? Ben şu ana kadar bilinmeyenlerin bilinmesi için anlattım. dedi.

Zeka seviyem düşük anlatamıyorum

JİTEM çalışanlarına maaş ödenip ödenmediği sorusuna ise çok sinirlenen Doğan, Devlet bu kişilere öder miydi sana ne? Onlar da benim gibi gerizekalıydı. Çoluk çocuğunu unutmuş hayvanlar benim gibi çarpışıyorlardı salaklar. dedi. Savcı Taşkın JİTEM´i anlayabilmek için bu soruları yönelttiğini belirterek Ben anlayamadım. Anlayabileceğim şekilde anlatın bunu dedi. Doğan ise Kusura bakmayın benim zeka seviyem düşük. Anlatamıyorum. cevabını verdi.

Sedat Peker

Sanık Doğan´a, Ergenekon ana dava sanığı Sedat Peker ile ilişkili olduğu yönündeki iddiaları hatırlatan savcı, iddianamede Peker ile 1984-1985 yılında tanıştığı yönünde de anlatımlar olduğunu söyledi. Savcı Taşkın, Sedat Peker 1971 doğumlu sizinle tanıştığı dönemde 12 ya da 13 yaşında oluyor. Burada bir yanlışlık olmasın? dedikten sonra bu konunun açıklanmasını istedi. Doğan, Tarih olarak karışıklıklar olabilir. Ben tam tarih hatırlamıyorum. cevabını verdi. Savcı Taşkın, sanıktan Sedat Peker ile tanışmasına kimin aracılık ettiğini de sordu. Bu soruya ise Doğan, Kimi araya kimi bacaya soktum hatırlamıyorum. Benim araya soktuğumu biliyorsanız söyleyin. diyerek sesini yükselttiği gözlendi.

Arif Doğan: Hiç kimse kontrolsüz bir halt edemez

Savcı Nihat Taşkın´ın, Sizin yaptığınızda devlet sistematiği yok. Böyle birim kurulurken, kontrol mekanizması olması gerekir. Sizin hatalarınızı kontrol eden, mükafat eden bir mekanizma var mıydı? şeklindeki sorusuna Arif Doğan, Neden devlet sistematiği yokmuş. Ben bir sistem oluşturdum işte. Hiç kimse kontrolsüz bir halt edemez. Atatürk´ün kurduğu devlette kimse çizginin dışına çıkamaz. dedi.

Mafia kelimesi

Savcı Taşkın, Ergenekon davası tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral Veli Küçük´te ele geçirildiğini söylediği Mafia başlıklı bir yazıyı okudu. Savcı Taşkın´ın, Bu yazı sizin için bir şey ifade ediyor mu? diye sorması üzerine sanık Doğan, Bazı toplantılarda, şurada burada Veli paşam ile karşılaşmalarımızda , konuşmalarımızda hiçbir siyasi içerikli kelime söylemezdi. Çok ketum bir insandır. cevabını verdi. Daha sonra savcı Nihat Taşkın´ın, Ama sizin ajandanızda da mafia diye yazıyor. uyarısında bulundu. Doğan da Öküz altında buzağı arıyorsunuz. diye konuştu. Savcı Taşkın, Çıkar amaçlı suç örgütüne mayfa denilir. Siz hangi kelime ile tarif edersiniz? diye sordu. Doğan, bu soruya da O kunuyu bilmem ama ben PKK (PEKAKA)´ya PKK(PEKEKE) derdim ve komutanlarım bu konuda bana kızardı. diye cevap verdi.

Depoda bulunan askeri malzemeler

Savcı Nihat Taşkın askeri malzeme bulundurmanın kanunen suç olduğunu söylemesi üzerine Beykoz Çavuşbaşı´ndaki deposunda bulunan askeri malzemelerin, suç unsuru olamayacağını söyleyen Doğan, Hangi kanuna göre suç? diye sordu. Savcı Taşkın´ın Türk Ceza Kanunu´na göre demesi üzerine Doğan, Siz benim emekli bir subay olduğumu neden göz önünde bulundurmuyorsunuz? Şimdi olsa yine bulundururum. Bu evrakları bulundurma nedenim, kurduğum teşkilatın evrakları olmasındandır. Örgüt dokümanı saklamıyorum. Teşkilatımın evraklarını saklıyorum. Hem de iç içe geçmiş iki sandıkta sakladım. Zarar görmesin diye bu yöntemle sakladım. Hepsinin kilidi bende. Yarın tomar halinde getireyim. Ama Emniyet, suç malzemesi bulmuş gibi dağıttı hepsini? Bunun neresi suç? dedi.

Ergenekon´un JİTEM´i

JİTEM´in ne olduğunu daha önce açıkladığını söyleyen Doğan, Ama siz hala Ergenekon´un JİTEM´ini soruyorsunuz bana. Ben onu bilmem. Onu gidin içinde yer almış arkadaşlara sorun. Bendekiler Jandarma İstihbarat Grubunun yeniden yapılanma edilerek JİTEM´e dönüştürülmesinin evraklarıdır. 30 tane JİTEM´le ilgili adam öldürüldü. Neden biliyor musunuz? Deşifre edildiler. Oradaki subaylar kına yaksın. Adamları deşifre ettiler. dedi.

Balmumcu Jandarma Komutanlığı

Sanık Doğan, sanıklardan Muzaffer Öztürk´e ait Beykoz Çavuşbaşı´ndaki depoya bıraktığı askeri malzemelerin önce Balmumcu´daki Jandarma Bölge Komutanlığı´nda olduğunu belirterek Ondan önce de Halkalı´daki komando taburunda durdu. Balmumcu´dan emekli olduktan sonra da bir süre lojmanında kalmaya devam etmiştim. Özel Koruma Kanunu´yla korunuyordum. dedi.

Depodaki kovanlar 434 silahtan atılmış

Savcı Nihat Taşkın´ın, Kriminal incelemeden depodan elde edilen boş kovanların 434 ayrı silahtan atıldıkları tespit edilmiş şeklindeki sorusuna Doğan, Hiç tabanca da kullanmazdım. Kalaşnikof ve Kanas kullanırdım. Her sarfa bir kelle. Kimse merminin hesabını sormazdı. Adam ölümden dönmüş. Bir de ´gel bakalım, ne yaptın fişekleri, mermileri´ diye hesabını mı soracaksınız. Beykoz´daki depoda bulunan boş kovanların geçmişinden haberim yok. dedi.

Halka silah dağıttık

Savcı Nihat Taşkın´ın, Bulunanları değil, bulunmayanları sorun. Halka dağıttığım binlerce silah var. Bunları sorun´ dediniz. Soruyorum, bu silahları nerelere dağıttınız? sorusuna Doğan, Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı´ndan alınan silahlar, hücrelere dağıtılırdı. Okullar basılıp, öğretmenler öldürülüyordu. İşte dağıtılan binlerce, yüzlerce silah, fişek buralara dağıtıldı, illegal yerlere dağıtılmadı. Bize verilen silahları halka dağıttığımızı anlatmaya çalışıyorum. Silahları eşeklerle dağıtıyordum. diye cevap verdi. ( Cihan)

(18 Ocak 2011, 12:28)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

JİTEM´den bordrolu Aygan hakkında geniş bilgi

Tüm Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2810    yazdır/print


 

Başbakan: 102 tahliyelerini verdiler, bizi suçluyorlar

Başbakan Erdoğan bir kez daha konuştu. Alkol yasağı, RTÜK, CHP, ucube heykel, 102 tahliyeleri, yargıtayın iş yükü ve yeni anayasa konusunda açıklamalar yapan Erdoğan birbirinden çarpıcı sözler sarfetti. 102 tahliyeleri sürecinde faturanın hükümete kesilmek istendiğini ileri süren Erdoğan şöyle konuştu: ´Bu tahliye kararlarını hükümet mi verdi? Yargı verdi! aynı yargı benimle ilgili 24 saatte dosyayı Diyarbakır´dan alıp Ankara´ya getirebildi. Bizzat Hayati Bey bu sürecin içerisindeydi. Erbakan´la ilgili kararı da aynı hızla verebildi. İşlerine geldiğinde verebiliyor. Meşhur Erzincan dosyası süratle yürütülebildi. Ankara´da Sincan gayet başarılı çalıştı. Oralarda birçok dosya çok çabuk çıkabildi. Bunlar çıkabiliyordu da sizin öncelikler denen bir yol haritanız yok muydu? şimdi bak görülmeyince hemen verdiniz kararı. Bir ay önce de verebilirdiniz. Dert başka. Burada da yine bir farklı organizasyon söz konusu.´

Başbakan: 102 tahliyelerini verdiler, bizi suçluyorlar

Başbakan Erdoğan bir kez daha konuştu. Alkol yasağı, RTÜK, CHP, ucube heykel, 102 tahliyeleri, yargıtayın iş yükü ve yeni anayasa konusunda açıklamalar yapan Erdoğan birbirinden çarpıcı sözler sarfetti. 102 tahliyeleri sürecinde faturanın hükümete kesilmek istendiğini ileri süren Erdoğan şöyle konuştu: ´Bu tahliye kararlarını hükümet mi verdi? Yargı verdi! aynı yargı benimle ilgili 24 saatte dosyayı Diyarbakır´dan alıp Ankara´ya getirebildi. Bizzat Hayati Bey bu sürecin içerisindeydi. Erbakan´la ilgili kararı da aynı hızla verebildi. İşlerine geldiğinde verebiliyor. Meşhur Erzincan dosyası süratle yürütülebildi. Ankara´da Sincan gayet başarılı çalıştı. Oralarda birçok dosya çok çabuk çıkabildi. Bunlar çıkabiliyordu da sizin öncelikler denen bir yol haritanız yok muydu? şimdi bak görülmeyince hemen verdiniz kararı. Bir ay önce de verebilirdiniz. Dert başka. Burada da yine bir farklı organizasyon söz konusu.´

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları Toplantısında konuştu. Son günlerde çok tartışılan içki yasağı düzenlemesiyle ilgili olarak muhalefete ve medyaya yüklenen Erdoğan, Seçimler yaklaşınca yine kampanya başladı diye konuştu. Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

´Hükümete karşı kampanya başlatıldı´

Hükümet aleyhine bir kampanyaya dönüştürülen meseleleri alın önceki seçim dönemleriyle karşılaştırın tamamının aynı olduğunu göreceksiniz. Çoğu meselede analizi, bakış açısını değiştirmeye dahi tenezzül etmediklerini, bayat manşetlerle bayat yorum ve analizlerle hükümete saldırdıklarını farkedeceksiniz. En son tütün ve alkol konusundaki bazı modern düzenlemeleri, yargı, heykel, RTÜK gibi konuları hükümetle ilgili olup olmadığına dahi bakmadan bizim aleyhimize bir kampanyaya dönüştürme çabası içindeler. Son tartışmalar doğal akışı içinde giden tartışmalar değil, açık bir kampanyadır. Üstelik hükümet aleyhine yönetilen zorlama kampanyalardır.

´Muhteşem Yüzyıl´ tartışmasına gönderme

Bizim için mahremiyet çok önemlidir. Tarihi şahsiyetlerin manevi değerleri bizim için son derece önemlidir. Biz köksüz bir millet, devlet değiliz. Biz medeniyet inşa etmiş ve medeniyet tasavvuru olan bir milletiz.

´Aksırana tıksırana kadar içiyorlar´

Muhafazakar olduğumuz kadar demokrat bir partiyiz. Evrensel değerleri benimsemiş, özgürlüklere saygı duyan, başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığı, kutsal değerlerine hakaret etmediği sürece her türlü fikrin savunulmasına saygı gösteren bir partiyiz. Kimsenin inancına, ibadetine, yemesine, içmesine kısıtlama getirmeyen en geniş özgürlükleri sunan bir partiyiz. 8 yıldır bu noktada bizim samimiyetimiz test ediliyor. En basit meseleler büyütülerek rejim meselesine dönüştürülüyor. Birileri ısrarla bize gizli hedefler, ajandalar izaf ediyor. 8 yıldır hangi özgürlüğü kısıtladık? Özgürlük alanlarını genişletmekten başka kimin yaşam tarzına müdahale ettik? Kimin yaşamına, giyimine, kuşamına müdahale ettik? Herkes istediği gibi giyiniyor, istediği gibi eğleniyor, içiyor. Hangisine dedik ki sen ne kadar şarap içiyorsun, bira içiyorsun... Böyle bir derdimiz oldu mu bizim? Aksırıncaya, tıksırıncaya kadar içiyorlar birşey demiyoruz. Trafik kazalarında yakalananlar kimler? Onları da yakalamasınlar mı? Bunlara karşı bir şey ödetmesinler mi? Onların yaptıklarını ölümle, yaralanmayla mı ödeyeceğiz? Biz yaşam tarzlarına yönelik olarak neyi yasakladık? AK Parti yasaklıyor, sindiriyor, mahalle baskısı diyorlar.

CHP´ye Oktay Ekşi ve Nebil İlseven eleştirisi

Şu AK Parti hükümetine, bakanlara, ailelerimize atılan iftiralar bugüne kadar hangi partiye, hangi siyasetçiye bu boyutta yapılmıştır? En büyük hakaretleri yapanlara, onu köşesinde yazanlara rozet takacaksın sonra da bu ülkede özgürlük yok diyeceksin. Sonra da yandaş medya diyeceksin. Yandaş medyanın bütün mensuplarını partine davet edeceksin ve partinden aday yapmaya hazırlanacaksın. Sevsinler seni. Bunu kimse yutmaz. Kendisini yolsuzlukla itham ettiğin kişiyi İstanbul´a il başkanı yapacaksın, sonra çıkıp namuslu insanları yolsuzlukla itham etmeye devam edeceksin. Bu nasıl iştir

RTÜK kanunu

Şimdi CHP Genel Başkanı RTÜK Kanunu´nu diline dolamış, bize en ağır hakaretleri savuruyor. İnsan kimi neyle itham ettiğine önce bir bakmaz mı? Neyi eleştirdiğinden bu denli habersiz olabilir mi? RTÜK Yasası CHP´nin iktidar olduğu dönemde çıkarılmış. Gerektiğinde bakanlar ve başbakana yayın durdurma yetkisi verilmiş. Şimdiki CHP Genel Başkanı bunu bilmiyor, belli ki kimse de kendisini uyarmamış. Şimdi çıkıyor kendilerinin çıkardığı yasadan bizi sorumlu tutuyor. Yüzün kızarması edeptendir. Atalarımız güzel söylemiş; utanmak edeptendir. Maalesef yüzlerin kızardığı, edebin rafa kaldırıldığı bir muhalefetle karşı karşıyayız. Yine maalesef sadece siyasi değil sivil muhalefetin de edebi, üslup erkanı terk ettiği bir süreçten geçiyoruz. Birileri yıllarca bu toplumun belli bir kesimine tepeden baktılar, küçümsediler. Seçkinci bir tavırla karşıladılar. Bilim bunların tekelindedir, estetikten sadece bunlar anlar. Müzikten, mimariden, heykelden, resimden sadece bunlar anlar. Başkası hiçbir şey anlamaz. Maşallah bunlara göre entelektüellik kazanılan bir şey değildir, babadan oğula geçer.

Entelektüel despotlar

Bunlar mürebidir, mürebbiyedir. Allamei cihandır. Her şeyin en iyisini bunlar bilirler. Her türlü özgürlüğü savunurlar ama bir o kadar da entelektüel despotturlar. Bunlar benim Kars´taki o malum heykel için ucube derken kralın da çıplak olduğuna işaret ettim. İçlerindeki despotizmi yıkamayanlar, içlerindeki o görünmez krala da çıplak dedirtmek istemiyorlar. Gözü olan, gözüyle izamı olan herkes güzelle çirkini, estetikle ucubeyi birbirinden ayırır. Bunun için asil bir aileden gelmiş olmaya, sırça saraylardan gelmiş olmaya gerek yoktur. Sadece milletin siyasi tercihlerini değil, beğenilerini, değerlerini, estetik, güzellik anlayışını aşağılamayı alışkanlık haline getirmiş olanlar bunlardır.

´Ucube tartışması´

Bu heykelin dikildiği yer öyle bir yüksek nokta ki; orada Seyit Hasan Hazretleri´nin camii ve vakfın eserleri o tepenin altında kalıyor. Heykelin altında kalacak şekilde tarihi bataryalar var. Bunlar da tarihi eser. Bir tarihi eser var diye, İstanbul´da belediye başkanlığı yaptığım dönemden bu yana bizim metroyu Unkapanı´nda durdurdular. Daha yeni yeni açıldı gidecek. 10 yıl kaybettirdiler. Burada ise rahatlıkla bunu yapıyor ve o dediğim noktadan itibaren de 48 m yüksekliğinde. Tüm o tarihi eserler adeta onun gölgesinde kalıyor. Ben 4 buçuk yıl İstanbul´da belediye başkanlığı yaptım arkadaş. Bu işlere yorum yapabilmek için illa güzel sanatlar akademisini bitirmek zorunda değilim ki. Vatandaşa bile görsel medya mikrofonu uzatır sorar beğendiniz mi diye, ilk soru hangi akademiyi bitirdiniz olmaz.Böyle bir eser inşa edecekseniz o çevreyle uyumlu olmasına bakmak zorundasınız. Orada siz inşaat bile yapamazsınız. Tarihi eser olan bir yerde belli mesafede hiçbir şey yapamazsınız.

Şimdi Karşıyaka Belediyesi istiyormuş. Çok da talipliler. Buyursun alsın diksin. Hiçbir itirazımız yok. Kaldı ki bu heykeltraşın çok başarılı olmasını eleştirmiyorum, ona saygı duyarım. Ama kusura bakmasınlar, ben o tarihi eserlerin o yerde, böyle bir olayın yaşanmasına -sorumluluk mevkiinde bir insan olarak- müsaade edemem.

Benim hükümetim en doğuda Moğolistan´dan batıya kadar tüm sanat eserlerine sahip çıkmış bir hükümettir. AK Parti 8 yıldır bu ülkede bir tane heykel yıktı mı? Dert başka. Çünkü AK Parti´nin yükselişini bununla durduracağız zannediyorlar. Durduramazsınız boşuna uğraşmayın. Kars´lı vatandaşlarım bile buna müsaade etmiyor zaten. ´Biz burada 8 yıldır çok çektik sizden önce´ diyorlar. Eğer yaptıkları sevilseydi yeniden seçilirdi. Akıl veriyor şimdi bir tane sanatkar, ´hükümet bunlarla uğraşacağına Kars´ta işsizlikle mücadele etsin´ diyor. Biz de onun için bunları buraya dikmeyin diyoruz. Bunlara verilen para Kars´taki altyapıya verilmiş olsaydı Kars çok daha farklı bir yer olurdu. Edirne´den Kars´a, Trabzon´dan Hatay´a kadar 5000´e yakın kültür eserine sahip çıkan bu hükümet olmuştur. Sporun da sanatın da altın çağını yaşadığı dönem bu hükümetin dönemidir. İstanbul bu dönemde Avrupa´nın kültür başkenti oldu. Bunları biz sağladık. Türkiye´nin dünya çapında artan önemi, itibarı, bu organizasyonları getirdi.

Ama seçim öncesi bir kampanyaya ihtiyaç vardı, şimdi o kampanya yönetiliyor. Milletimiz engin ferasetiyle artık neyin ne olduğunu çok net olarak görüyor. Bunu hep beraber vatandaşımıza anlatacağız. Herkesin yaşam tarzı bu hükümetin teminatı altındadır. Biz bu milletin can güvenliğini, mal güvenliğini, nesil, akıl güvenliğini sağlamak zorundayız.

102´den tahliyeler

Yoğun şekilde tartışılan bir başka konu da tahliyeler. Özellikle malum bir davadan dolayı tahliye edilenlerle ilgili, hükümetle bir örgüt arasında bir illiyet bağı kurulmak istendiğini görüyoruz. Biz tarafların birbirini suçlama zamanı olmadığını biliyoruz. Ne var ki muhalefetin de istismarıyla sürecin faturasının hükümete kesilmek istendiğini görüyoruz. Bu tahliye kararlarını hükümet mi verdi? Yargı verdi! aynı yargı benimle ilgili 24 saatte dosyayı Diyarbakır´dan alıp Ankara´ya getirebildi. Bizzat Hayati Bey bu sürecin içerisindeydi. Erbakan´la ilgili kararı da aynı hızla verebildi. İşlerine geldiğinde verebiliyor. Meşhur Erzincan dosyası süratle yürütülebildi. Ankara´da Sincan gayet başarılı çalıştı. Oralarda birçok dosya çok çabuk çıkabildi. Bunlar çıkabiliyordu da sizin öncelikler denen bir yol haritanız yok muydu? şimdi bak görülmeyince hemen verdiniz kararı. Bir ay önce de verebilirdiniz. Dert başka. Burada da yine bir farklı organizasyon söz konusu.

Yargıtay´ın iş yükü

Yargıtay´ın iş yükünün fazla olduğunun farkındayız. Cemil Bey´in Adalet Bakanı olmasından itibaren çalışmaya başladık. Dedik ki daireler arttırılsın diye adım attık. Hemen ortaya çıkan şu oldu ´bizler sözlü imtihanlarla kamera yerleştireceğiz, kamerayla bu iş yapılacak´. Bu işin tarihinde kamera diye bir şey olmuş mu, nereden çıktı bu? Dert ipe un sermek. Bu süreci adeta engellediler. Ama biz bunu da aşacağız. Uygulama noktasında gelindiğinde sudan bahanelerle hep engellendik. 2007 yılında uygulama başlayacakken bizzat yüksek yargının talepleri doğrultusunda bu süreç ertelendi. Hakim ve savcı alımları bizim dönemimize kadar hiç olmayan gerekçelerle engellenmiş, yüksek yargı adeta üzerindeki iş yükünü azaltmamak için direnmiştir. Bizim dönemimizde 2006 yılında sınavlara itiraz edildi ve 2008 yılında mülakatlarda görüntü ve ses kaydı şartı getirildi. Farklı kurumların sınavlarında görüntü ve ses kaydına itibar etmeyen Danıştay, burada bunu şart koşuyor. Adalet Bakanlığı bu yürütmenin durdurulması için başvuruda bulunuyor, iki yıldır genel kurula gelmiyor. Ama aynı Danıştay tam gün yasasını 24 saatte karara bağlıyor. Hakim-savcı alımları için 4 yılda 5 kere yürütmeyi durdurma kararı verdiler, sonra çıkıp iş yükü fazla diye hükümete yükleniyorlar. Ama bazı durumlar da işyükü mazeret olmuyor.

Onama-Bozma yargısından Vicdan yargısına geçiyoruz

12 Eylül halkoylamasıyla millet söyleyeceğini söylemiştir. Biz de yasama ve yürütme olarak bu noktada üzerimize düşeni yerine getirecek ve yargıdaki sorunları hızla aşacağız. Yargıyı birilerinin arka bahçesi olmaktan çıkarıp milletin ön bahçesi haline getireceğiz. Onama mı istersin bozma mı diyerek belli çevrelerin fikrine göre karar veren bir yargıdan, vicdanına göre karar veren bir yargıya geçeceğiz.

Yeni anayasa

Milletimize gidip bu tezgahların hepsini bozacağız. Bugünlere böyle geldik. Cesaretimiz, kararlılığımız, samimiyetimiz sayesinde milletin takdirine mazhar olduk. Bu anayasa -bazı gazeteler yanlış yazmış, ben Katar´da öyle bir şey demedim- salt anayasacıların yapacağı bir anayasa olmayacak. Bu çalışmalarda halkın her katmanı ekonomist, sosyal bilimci, siyaset bilimci, STK´lar, kadınların gençlerin sendikaların temsilcileri olacak, birçok kesimi, anayasadaki malum başlıkların bu temsil noktasında olan halkın katmanları tarafından temsil edildiği bir anayasa ön çalışması başlatmayı hedefledik, ama çerçevesi olacak. Orada anayasacılar devreye girecek. Normal vatandaş da anayasayı açtığı zaman rahatlıkla ne yaptığını anlayabilecek. Detaylarda fazla boğulmadan halkın anlayacağı bir anayasa olacak. Mevlana ne güzel demiş, bulanmadan, donmadan akacak, menzile erişeceğiz ( Habertürk)

(14 Ocak 2011, 16:03)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Başbakandan çarpıcı sözler: Yeni Anayasa ve tahliyeler

10 yıllık tutukluluk süresi tartışmalarıyla ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2797    yazdır/print


 

Öcalan´ın Ergenekon sevgisi

Ersoy Dede: Yakalandı Öcalan.. (ya da teslim edildi fark etmez) gelirken Türkiye´ye ne diyor? ´Ben ülkemi severim. Annem de Türk´tü. Bir hizmet imkânım olursa yaparım. Onun dışında bana bir şey söylemeyin. Bir hizmet imkânım varsa, ben inanıyorum vardır, daha üst düzeydekilere de bildirirsek, ben hizmeti seve seve ederim. Ben hizmet edeceğim. Çok iyi edeceğim´... Ne oldu sonra peki.. 1998 Eylül´ünde ateşkes ilan edildi.. (eylemsizlik ya da başka bir şey adına her ne derseniz artık) Dolayısıyla örgüt marjinalleştirildi.. Silahlı güçler sınır dışına itildi.. Yeni bir döneme girildi.. Ne zamana kadar? 2004 yılına, yani Ak Parti iktidarına kadar.. 2004´te gömülü silahlar toprak altından çıkarıldı ve film, kaldığı yerden gösterilmeye devam etti..

Öcalan´ın Ergenekon sevgisi

Ersoy Dede: Yakalandı Öcalan.. (ya da teslim edildi fark etmez) gelirken Türkiye´ye ne diyor? ´Ben ülkemi severim. Annem de Türk´tü. Bir hizmet imkânım olursa yaparım. Onun dışında bana bir şey söylemeyin. Bir hizmet imkânım varsa, ben inanıyorum vardır, daha üst düzeydekilere de bildirirsek, ben hizmeti seve seve ederim. Ben hizmet edeceğim. Çok iyi edeceğim´... Ne oldu sonra peki.. 1998 Eylül´ünde ateşkes ilan edildi.. (eylemsizlik ya da başka bir şey adına her ne derseniz artık) Dolayısıyla örgüt marjinalleştirildi.. Silahlı güçler sınır dışına itildi.. Yeni bir döneme girildi.. Ne zamana kadar? 2004 yılına, yani Ak Parti iktidarına kadar.. 2004´te gömülü silahlar toprak altından çıkarıldı ve film, kaldığı yerden gösterilmeye devam etti..

Ersoy Dede (Yeni Akit):Bugüne kadar Ergenekon hakkında yalan söyleyen Abdullah Öcalan, son avukat görüşmelerinde çizgisini çizdi.. Ergenekon ile PKK arasındaki eylemsel bağ üzerine yüzlerce makale onlarca kitap yazıldığı halde, Öcalan bu yapıyı sahiplenmemişti. Hatta yapının icraatları nedeniyle, haklarını savundukları halkların mağdur olduğu görüşünü yükseltiyorlardı.. Oysa son görüşme notlarında, “çözüm arayanlar Silivri´de, çözümsüzlüğü savunanlar Ak Parti ile işbirliği içinde, dışarıda” diyerek, iddia olunan Ergenekon Terör Örgütü´ne bakışını da bize ifade etmiş oldu.. Kürt sorununda çözüm isteyen hatta kendisiyle görüşen kişilerin birer-ikişer cezaevine atıldığını, bunlardan birinin de Hanefi Avcı olduğunu söylüyor Öcalan.. PKK´ya karşı Jandarma tarafından (yüreklendirilen, görmezden gelinen, kollanan vs..) desteklendiği söylenen Hizbullah art arda cinayetler işlerken, merkezine “legal ya da illegal Hizbullah adında bir hareket bölgemizde mevcut değildir” diye rapor yazan Hanefi Avcı, şimdi oldu Apo´nun gözbebeği..

Dağıtmayalım konuyu.. PKK Ergenekon ilişkisini somut ve de basit birkaç hadiseyle aslında temelde ortaya koymak mümkün. Ama itiraf gibi gelen Öcalan´ın açıklamalarını okuduğunuzda başka bir örneğe gerek kalmıyor.. Çok basit mesela.. Yakalandı Öcalan.. (ya da teslim edildi fark etmez) gelirken Türkiye´ye ne diyor? “Ben ülkemi severim. Annem de Türk´tü. Bir hizmet imkânım olursa yaparım. Onun dışında bana bir şey söylemeyin. Bir hizmet imkânım varsa, ben inanıyorum vardır, daha üst düzeydekilere de bildirirsek, ben hizmeti seve seve ederim. Ben hizmet edeceğim. Çok iyi edeceğim”... Ne oldu sonra peki.. 1998 Eylül´ünde ateşkes ilan edildi.. (eylemsizlik ya da başka bir şey adına her ne derseniz artık) Dolayısıyla örgüt marjinalleştirildi.. Silahlı güçler sınır dışına itildi.. Yeni bir döneme girildi.. Ne zamana kadar? 2004 yılına, yani Ak Parti iktidarına kadar.. 2004´te gömülü silahlar toprak altından çıkarıldı ve film, kaldığı yerden gösterilmeye devam etti..

Birkaç noktaya yalnız, dikkatinizi çekmek istiyorum.. 1998´de ilan edilen ateşkesin, 2004´te, Balyoz´un yazıldığı, Sarıkız´ın, Yakamoz´un, Eldiven´in planlandığı dönemlerde bozulmuş olması, size de ilginç gelmiyor mu? 2007´deki Dağlıca saldırısını, 2008´deki Aktütün saldırısını hatırlayın mesela.. Aynı iki yıl içinde arta arda yaşanan Ak Parti´ye kapatma davaları, 27 Nisan e-muhtırası, 367 garabeti normal siyasi durumlar mıydı? Film tekrar gösterime girdi demiştik ya.. Peki ama Öcalan bu filmin hangi sahnesinde? İşte kritik sorunun yanıtını da Nizamettin Taş veriyor.. PKK´nın Başkanlık konseyi üyesi olan “Botan” kod adlı Nizamettin Taş, 5 yıllık eylemsizliğin ardından nasıl yeniden savaş kararı alındığını şu cümleyle açıklıyor; “Öcalan´ın avukatları PKK kampına askeri helikopterle geldiler. Öcalan´ın talimatı doğrultusunda savaş kararı aldırtıp gittiler” (Habertürk-Zülfikar Ali Aydın )... Öcalan´ın Kandil´e giden avukatı Mahmut Şakar´ın ortağı Ahmet Zeki Okçuoğlu da, zaten başka bir röportajında, Şakar´ın büroyu, Genelkurmay karargahına çevirdiğini söyleyecekti..

Buradaki en dikkat çeken mesele, öyle anlaşılıyor ki, Öcalan´ın, uçakta verdiği “hizmet” sözü.. Ve bu söz doğrultusunda, içinde cuntacı yapılar barındıran askeri daha bir defa olsun eleştirdiğine tanık olmadığımız Öcalan, kendisini yakalayıp cezaevine atan Ecevit´e bir defa olsun kızmayan Öcalan; Kürtlerle ilgili (hani şu haklarını savunduğu, uğruna dağa çıktığı) her türlü; sosyal, siyasal ve kültürel açılımı yapan Ak Parti´yi yerden yere vuruyor.. Sakın bu kavga, her iki tarafın da sonucundan mutsuz olduğu Olağanüstü Hâl´in kaldırılmasıyla ilgili olmasın?.. Kalın sağlıcakla. ( Ersoy Dede / Yeni Akit)

Öcalan´ın Hizbullah ve Ergenekon rahatsızlığı

Mehmet Metiner (Star): Öcalan, Hizbullah üst düzey yöneticilerinin serbest bırakılmasından son derece rahatsız. Sadece Hizbullah yöneticilerinin bırakılmasından değil, yakalandığı günden itibaren kendisiyle ilişkilenen kimi subayların Ergenekoncu diye Silivri´ye tıkılmasından da bir o kadar rahatsız. Ortaya koyduğu komplocu mantığa bakılırsa, Hükümet, PKK´yı tasfiye etmek için Hizbullahçıları bırakırken, Kürt sorununu çözmek isteyen asker kişileri de Ergenekoncu diye yaftalayıp hapse tıkmakla sorunu çözümsüzleştirmek istiyormuş. Öcalan´ın her iki konudaki rahatsızlığı, ilginçtir, CHP ve MHP kanadı da dahil ulusalcı-statükocuların tezleriyle örtüşüyor. Aradaki tek nüans; ulusalcı-statükocuların Hizbullahçıların Hükümet tarafından kasıtlı olarak seçim öncesi bırakıldığını söylemelerine karşılık Öcalan´ın PKK´yı ´siyasal İslam´ eliyle kasıtlı olarak tasfiye etmek isteyen bir Hükümet komplosu olarak bunu yorumlaması. Ulusalcı-statükocular Ergenekon olayını, PKK ile cansiperane savaşım veren ve dahası AK Parti´nin yürüttüğü Cumhuriyet karşıtı siyasalara karşı çıkan, açık ifadeyle AK Parti karşıtı kişilerin Ergenekoncu diye suçlanarak içeri tıkıldığını söylerken Öcalan ise içeri tıkılan bu kişilerden bazılarının Kürt sorununun çözümünü istedikleri için hapse tıkıldıklarını söylüyor. Demokratik açılım sürecinde de, 12 Eylül referandumunda da ulusalcı-statükocu cenah ile Öcalan´ın başını çektiği cenah aynı safa düşmüştü. Şimdi Hizbullahçıların tahliyesi ve Ergenekon davası konusunda duyulan rahatsızlıkta da ortaklaşmaya başladılar.

Öcalan ilk defa bu kadar açık Ergenekon davasına arka çıkıyor. Kendisine soruyorum: Bizim bilmediğimiz, ama Öcalan´ın yakından bildiği bu Kürt meselesinin çözümünü istedikleri için Silivri´ye tıkılan askeri zevat kimdir? Öcalan bu konuya bir açıklık getirmezse, PKK-Ergenekon ilişkisi konusunda kafalarda oluşan kuşkuları hem haklılaştırmış, hem de derinleştirmiş olur. Bu sorumu umarım avukatları Öcalan´a dosdoğru iletirler ve alacakları yanıtı da bizimle paylaşırlar. Ha, bu arada şu soruya da yanıt verirse memnun olurum: Madem o askeri zevat çözüm istiyordu da niye onca yıl sorunu sürüncemede bıraktılar? Bütün çözümsüzlüğün adresi olarak Başbakan Erdoğan ve Hükümetini gösteren Öcalan, yakalandığı 1999´dan AK Parti´nin iktidara geldiği 2002 yılına kadar o süreçte sistem içinde mutlak iktidar sahibi olan o kendisiyle ilişkilenen çevrelerin niye çözüme dönük tek somut adım atmadıklarını izah ederse biz de öğrenmiş oluruz. Bu arada kendilerine hatırlatmış olayım: Sahi siz değil miydiniz, her seferinde silahlı güçlerimizi sınır dışına çekip koşulsuz ateşkes ilan ettiğimiz halde o kaç yıllık süreçte devletin hiçbir adım atmadığını söyleyen? ( Mehmet Metiner / Star)

(13 Ocak 2011, 15:19)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2789    yazdır/print


 

Başbakandan çarpıcı sözler: Yeni Anayasa ve tahliyeler

Başbakan yeni anayasa konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Seçimlerden sonra yeni anayasayı anayasacılar değil, halk yapacak.. 102 tahliyelerini de eleştiren Başbakan, dosyaların hükümeti zora sokmak için işleme konmadığı iddiaları için, ´Öyle düşünmek istemiyorum ama bu öyle anlaşılıyor. Neden önemli dosyaları öne almıyorlar. Bizzat yaşadım. Benim dosyamı bir günde Diyarbakır´dan getirtip, karar alıp, beni seçime sokmadılar. Madem o kadar mahirdiniz, neden şimdi yapmıyorsunuz?´ dedi.

Başbakandan çarpıcı sözler: Yeni Anayasa ve tahliyeler

Başbakan yeni anayasa konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Seçimlerden sonra yeni anayasayı anayasacılar değil, halk yapacak.. 102 tahliyelerini de eleştiren Başbakan, dosyaların hükümeti zora sokmak için işleme konmadığı iddiaları için, ´Öyle düşünmek istemiyorum ama bu öyle anlaşılıyor. Neden önemli dosyaları öne almıyorlar. Bizzat yaşadım. Benim dosyamı bir günde Diyarbakır´dan getirtip, karar alıp, beni seçime sokmadılar. Madem o kadar mahirdiniz, neden şimdi yapmıyorsunuz?´ dedi.

Erdoğan iki gün süren Kuveyt ve Katar gezilerinin son gününde heyetteki Türk gazetecilerle sohbet etti. Kürt sorununda CMK 102 tahliyelerine kadar pek çok konuda konuşan Erdoğan´ın gündemindeki en önemli konu yeni anayasa çalışmasıydı. Yeni anayasa için çalışmaların sürdüğünü belirten Erdoğan şunları söyledi: “12 eylülde ileri demokrasi ve özgürlükler dedik. Şimdi daha geniş ele alınmalı. Bu anayasayı anayasacılar yapmayacak. Toplumun geniş katmanları yapacak. Anayasacılardan son aşamada teknik yönden istifade edeceğiz. STK´lar, gençlik ve kadın örgütleri, sendikalar, ekonomistler ve sosyal bilimciler bu anayasayı yapacak. En geniş anlamda katılımı sağlayacağız.”

Tercümana gerek kalmayacak

“Toplumun anayasayı anlamak için tercümana ihtiyacı olmayacak” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Seçimden sonra bunu gerçekleştirebileceğimiz bir meclis tablosu arzu ediyoruz. Kısa öz ve ileri demokrasiyi hedefleyen, özgürlükleri ve temel hakları teminat altına alan anlaşılabilir bir metin hayal ediyorum. Kadın hakları konusunda çok adım attık ama bu anayasa kadın haklarını teminat altına alacak. Aile yapımızı muhafaza altına alacak bir anayasa olacak.”

1) Kürt sorunu:Kimsenin cesaret edemediği adımları attık

Bu konuyu adeta tabu haline getiriyorlar. AK Parti Cumhuriyet tarihinde görülmedik ilgi gösterip hiç kimsenin cesaret edemediği adımları attı. OHAL´i kaldırdık. Çekiç Gücü gönderdik. Ana dilde öğrenmenin yolunu açtık. 24 saat Kürtçe yayın yapan devlet kanalı TRT şeş var. Bölgeye 20 milyar dolara civarında alt yapı yatırımı yaptık. Bunlar görülmüş şeyler değil. Kürt kökenli kardeşlerim yaptıklarımızı zaten değerlendiriyor. Abhaz, Roman kardeşlerimin de sorunları var. Onları da çözmeye çalışıyoruz. Bunlar bizim zenginliğimizdir. Kesrettir. Tek bayrak, tek dil, tek vatan üst kimliğinde vahdettir.

2) Heykel polemiği:Dolandırmayalım o heykel ucubedir

Sağa sola çekmeye gerek yok. “Ucube´ tanımını heykel için kullandım. Heykelin içeriği ile ilgilenmiyorum. Heykel ile ilgili takdir yetkisi kullanmak için illa güzel sanatlar mezunu olmak şart değil. O heykelin bulunduğu yerde Seyyit Hassan el Harkani türbesi ve camii ortaya çıkarıldı. Tarihi eseri gölgeleyecek bir inşaata izin veremezsiniz. O heykel yapılmaya başlandığında Belediye Başkanı´nı uyardım. Nitekim Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu “yıkılsın” kararı verdi. Hedef saptırmaya hiç gerek yok. 4 buçuk yıl İstanbul Belediye Başkanlığı ve 7 buçuk yıl da Başbakanlık süremde bir tane ne heykel yıktım. Ayrıca kendileri de söylüyorlar. Binlerce Atatürk heykeli var. Sanat değeri olan 5´i 10´u geçmez.”

3) CMK 102 tahliyeleri:Seçime kadar yargıda ilerleme olacak

(Hizbullah tahliyeleri tepki yarattı)... Neden hep Hizbullah´a takılıp kaldık? (-Çünkü halay çekildi...) Bazen halaylı olur, bazen alaylı olur. Bu iktidarın değil yargının tasarrufudur. Asıl soru 10 yıldır bunlar neden orada duruyor. Yargıtay, Danıştay´da daire ve üye sayısını artırmak için çalışmalar sürüyor. Ayrıca İstinaf Mahkemeleri´ni devreye soktuğumuzda, Yargıtay´ı rahatlatacağız. Seçime kadar ilerleme olacak. (Dosyaların hükümeti zora sokmak için işleme konmadığı iddiaları için) Öyle düşünmek istemiyorum ama bu öyle anlaşılıyor. Neden önemli dosyaları öne almıyorlar. Bizzat yaşadım. Benim dosyamı bir günde Diyarbakır´dan getirtip, karar alıp, beni seçime sokmadılar. Madem o kadar mahirdiniz, neden şimdi yapmıyorsunuz.

4) Başörtüsü meselesi:İleri demokrasi için köklü çözüm

Üniversitelerde başörtüsü bu sene fiili olarak serbest. Ama başörtülü mezunların akademisyen olmak ya da kamuda çalışmak gibi sorunları çözmeliyiz. İleri demokrasi, özgürlük diyorsak, bu sorunu ele almalıyız. Batıda hak ise biz de bu hakkı vermek zorundayız. ABD´de var. Japonya´da var. Avrupa´da var. Türkiye´de yok. Çünkü kendine özgü şartları var deniliyor. Bu çok zorlama, dürüst ve samimi bir savunma değil. Şimdi Anayasa Mahkemesi´ne bireysel başvuru hakkı geliyor. Anayasa Mahkemesi nasıl yasal olmadığı halde bir engel koyduysa, bireysel başvuru da yeni bir süreç başlatacak. Bu hak mücadelesinde er ya da geç bir noktaya varılacak. ( Star, DHA)

(13 Ocak 2011, 13:40)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

10 yıllık tutukluluk süresi tartışmalarıyla ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2788    yazdır/print


 

Poyrazköy: 10. duruşmada da tartışmalar yaşandı

´Fuhuş ve askeri casusluk´ soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı´nda 6 Aralık 2010 tarihinde yapılan operasyonla ele geçirilen ve tamamı 43 klasör tutan deliller, içerisinde Balyoz, Oraj ve Suga Harekat planlarıyla Sakal ve Çarşaf eylem planları bulunması nedeniyle Balyoz davasını gören İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi´ne gönderildi. Bir ihbar üzerine Gölcük Donanma Komutanlığı´nda istihbarat bölümünün zeminine gizlenmiş bir bölme içinde 10 çuval belge ele geçirilmişti. Belgelerin, Ergenekon ve bağlantılı bir çok dava ve soruşturmayı etkileyecek orjinal ıslak imzalı ve şok belgeler olduğu ortaya çıkmıştı. Bu arada Balyoz davasının bugün görülen 7. duruşmasında iddianamenin okunmasına devam ediliyor.

Poyrazköy: 10. duruşmada da tartışmalar yaşandı

´Kafes eylem planı´ ve ´Amirallere suikast´ iddialarına ilişkin davalarla birleştirilen ´Poyrazköy´de ele geçirilen mühimmat´ ile ilgili 69 sanıklı davanın 10. duruşması başladı. Duruşmada mahkeme heyeti üyesi Hakim Mehmet Karababa ile sanık ve avukatları arasında ´sakız çiğneme´ ve ´soyadla hitap etme´ konularında tartışmalar yaşandı. Sanıkların küstah tavırlarla mahkeme heyetini ve ortamı germeye çalışması dikkat çekti.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli yarbay Ercan Kireçtepe, binbaşı Erme Onat, binbaşı Eren Günay, teğmenler Faruk Akın, Sinan Efe Noyan ile aralarında eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ve Tuğamiral Mehmet Fatih İlgar´ın da bulunduğu 18 tutuksuz sanık katıldı. Tutuklu sanıklar emekli deniz binbaşı Levent Bektaş ve emekli SAT komando Ergin Geldikaya´nın gelmediği duruşmada, sanık avukatları ve ´müdahil´ Agos Gazetesi´ni temsilen avukatları hazır bulundu. Duruşma, polis memuru tanık Fevzi Fidan´ın dinlenilmesiyle devam ediyor.

Poyrazköy kazısına katılan polisler dinleniyor

´Kafes eylem planı´ ve ´Amirallere suikast´ iddialarına ilişkin davalarla birleştirilen ´Poyrazköy´de ele geçirilen mühimmat´ ile ilgili 69 sanıklı davada tanık olarak dinlenilen polis memurunun üzerinde silah olduğu, duruşma salonuna girerken silahını teslim etmediği belirlendi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tanık olarak dün ifade veren, bugün soruları cevaplandıran bomba imha ve inceleme uzmanı polis memuru Fevzi F, Poyrazköy´deki kazılarda görev alan polis ekiplerine Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerinin liderlik yaptığını, kazı yerine topluca gidildikten sonra görevlilerin gruplara ayrıldığını ve belirli bölgelerde arama yapıldığını tekrarladı. Tutuksuz sanıklardan Tuğamiral Mehmet Fatih İlgar´ın ´Kazı yapılacak bölgeleri kim belirledi?´ diye sorduğu Fevzi F, ´Bölgeler rastgele belirlendi. Belirli bir planlaması yoktu. Bize emir verilirken herhangi bir bölge ismi zikredilmedi´ dedi. Tanık polis Fevzi F, sanıklardan Albay Mehmet Orhan Yücel´in ´1960´lı yıllarda olduğu gibi aramalarda kazma ve kürek gibi malzemeler mi kullanıldı?´ sorusu üzerine, aradan 30 yıl ve 3 kuşak geçtiğini, bomba ve bomba tespit araçlarının değiştiğini, kazı yerinde sadece kazma, kürek ve kepçe değil aynı zamanda döneme uygun teknik malzemelerin kullanıldığını ifade etti.

Patlayıcıdan koruyucu elbise giyilmedi çünkü o elbise ile en fazla 5-6 dakika çalışılabilir

Başka bir soruyu cevaplandırırken de ele geçirilen lav silahlarının sulu bir bölgeden çıkarıldığını, çok iyi korunduğu için suyla temasının söz konusu olmadığını ve silahı çalışır vaziyette bulduklarını ifade eden Fevzi F, sanıklardan Ergin Geldikaya´nın sorusuna karşılık da kazı çalışması sırasında bomba imha görevinde kullanılan özel elbiseyi uzun süreli bir çalışma gerektiği için giymediğini ve 45 kilogramlık elbiseyle en fazla 5-6 dakika çalışılabileceğini söyledi. Kazıların 15-20 santimetreyi geçmediğini ve kepçenin de o şekilde kullanıldığını ifade eden Fevzi F´ye aramalarda kaydedilen bir videoyu izlettiren tutuklu sanık Levent Bektaş´ın avukatı Celal Ülgen, görüntülerde kepçenin metrelerce kazı yaptığı ve çevresinde korunmasız şekilde insanlar bulunduğunun fark edildiğini ifade etti. Tanık Fevzi F. de bunun üzerine, bu şekilde arama yapmanın normal olmadığını, patlayıcı arandığı için arayanların otomatik olarak tehlikede olduğunu ama oradaki aramayı o şekilde yapma kararını elbise giymenin zorluğu nedeniyle kendisinin verdiğini fakat kepçenin etrafında bulunan insanların can güvenliği konusunun da o insanlara sorulması gerektiğini kaydetti. Bir avukatın ´Kepçenin etrafında bulunan insanlardan biri de sizsiniz, neden önlem almadınız?´ diye sorduğu Fevzi F, ´Evet, orada görünen kişilerden biri de benim. İnisiyatifimi kullandım orada. Bomba imha için özel elbise giymenin şartları oluşmamıştı. Elbise kısa zamanlı işler için 5-6 dakikalığına giyilir. Bomba araması yapılması, tehlikeliden tehlikesiz durumuna doğru 3´e ayrılır. Poyrazköy´deki arama bana göre daha az tehlikeli olan 3. gruba girmektedir´ dedi.

Tanık polisin salona silahla girmesi tepkilere yol açtı

Duruşmada tanık Fevzi F. ile sanık ve sanık avukatlarının karşılıklı soru ve cevap şeklindeki tartışmalarına, konuşmanın üslubuyla ilgili mahkeme heyetinin de müdahalesi oldu. Savcı ve hakimler, Mahkeme Heyeti Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu´na, sanık ve avukatlarının yoruma tabi olmayan soruları tanığa sormaları gerektiği yönünde uyarılarda bulundu. Başkan Yılmazabdurrahmanoğlu da bu konuda soru soranları uyardı. Duruşmada söz alan avukat Celal Ülgen, tanık Fevzi F´ye ´üzerinde silah olup olmadığının´ sorulmasını istedi. Mahkeme heyetinin sorusu üzerine ´Silah üzerimde´ diyen Fevzi F, ´Silahla içeri girilmeyeceğini bilmiyor musunuz?´ diye sorulunca da ´Ben biliyordum da özür dilerim, unutmuşum´ diye konuştu. Avukat Celal Ülgen, bu konunun tutanağa geçirilmesini isteyerek, polis olan tanık Fevzi F´nin, avukatlara yönelik sert konuşma şekli nedeniyle silahının bulunduğunu ve polis psikolojisiyle silahına güvendiğini tahmin ettiğini söyledi. Ülgen, silahı görmediğini, sadece tahmin ettiği için ´Silah var mı?´ diye sorduğunu sözlerine ekledi. Başkan Yılmazabdurrahmanoğlu, bir güvenlik görevlisinin gelerek, tanıktan silahını almasını istedi. Bu sırada tanık Fevzi F, Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç´ın sorusu üzerine, arama yaptıkları bölgede silahların çıktığı gömü toprağının eski görünümlü olduğunu ve üzerinde yeşerti bulunduğunu sözlerine ekledi. Tanık Fevzi F, duruşmaya ara verildiğinde silahını görevliye teslim etti. ( AA)

Poyrazköy davasında tartışmalar yaşandı

´Kafes eylem planı´ ve ´Amirallere suikast´ iddialarına ilişkin davalarla birleştirilen ´Poyrazköy´de ele geçirilen mühimmat´ ile ilgili 69 sanıklı davada mahkeme heyeti üyesi Hakim Mehmet Karababa ile sanık ve avukatları arasında ´sakız çiğneme´ ve ´soyadla hitap etme´ konularında tartışmalar yaşandı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tanık olarak ifade veren Komiser Cem A, sanıklardan Levent Bektaş´ın ev ve iş yerindeki aramalara katıldığını ve ifadesini aldığını, Bektaş´ın iş yerindeki dizüstü bilgisayar, CD ile 2 DVD ve bilgisayar hardiskine el koyduklarını ve şubeye götürdüklerini ifade etti. Bir avukatın ´El koyduğunuz dijital verilerin bir imajını alıyor musunuz?´ diye sorduğu tanık A, ´Teknik yetersizlikten imaj cihazımız yoktu, bu yüzden alamadık´ dedi. Mahkeme Heyeti Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu´nun ´Kaç imaj cihazınız var ve ilk incelemede dava konusuna ilişkin ne buldunuz?´ diye sorduğu Cem A, ´Hatırladığım kadarıyla o zaman şubemizde 2 adet, bilişim şubesinde de 3 adet vardı. Ancak olay tarihinde eş zamanlı 5 ayrı şahsa operasyon düzenlendiği için teknik yetersizlik söz konusu olabilir´ diye konuştu.

İlk incelemede CD´lerde ´Kafes Eylem Planı´ adlı belgeyi göremediklerini söyleyen A, bu belgenin teknik personelin incelemesinden sonra bulunduğunu kaydetti. Sanık Levent Bektaş´ın avukatı Celal Ülgen´in ´Dijital verileri kime teslim ediyorsunuz? Kim inceliyor? Ayrıca DVD ve CD´lere bilgi eklenip çıkarılabileceğini biliyor musun?´ diye sorduğu Komiser A, delilleri teknik birime verdiklerini, burada inceleme yapıldığını ve delillerin dışarı çıkartılamayacağı karşılığını verdi. Avukat Ülgen, ´CD ve DVD´lerin tekrar üzerine yazılabildiğini de bilmiyordum. Ayrıca o dönemlerde imaj alınmıyordu´ diyen A´ya, bunun CMK´ya aykırı olduğunu hatırlattı. Ülgen, ayrıca CMK´ya göre arama yapıldığı sırada suç unsuru bulunmadığında yakalama işlemi yapılamayacağını hatırlatarak, Bektaş´ın neden gözaltına alındığını sordu. Komiser Cem A´nın ´Bugüne kadar bu kararın olduğu her olayda aynı şey yapıldı´ sözlerine duruşma salonunda bulunanlar tarafından tepki gösterildi.

Duruşmada sakız tartışması

Bunun üzerine, soru-cevap tartışmalarındaki konuşmaların üslubuyla ilgili mahkeme heyetinin müdahalesi oldu. Bu sırada heyet üyesi Hakim Mehmet Karababa da duruşmada sakız çiğnenmemesi uyarısında bulunarak, ´Burası Türkiye Cumhuriyeti´ni temsil eden bir mahkeme´ dedi. Tutuklu sanık Ergin Geldikaya ise takma dişini çıkartarak, ´Bana bakarak konuşuyorsun. Ağzımdaki sakız değil, takma diş´ dedi. Avukat Celal Ülgen, bu duruma karşılık ´İkinci sakız vakası´ dedi. Hakim Karababa´nın ´Burası Türkiye Cumhuriyeti´ni temsil eden bir mahkeme´ sözlerini tekrarlaması üzerine sanık Geldikaya, ´Biz de öyle umuyoruz´ dedi. Karababa ise ´Ummak değil, öyle zaten´ cevabını verdi.

Sanık Levent Bektaş da söz alarak, tanık Komiser A´ya ´Arama sırasında zorluk çıkardım mı veya delilleri karartma gibi davranışlarda bulundum mu?´ sorusunu sordu. A´nın olumsuz bir tavırla karşılaşmadığını söylemesi üzerine Bektaş, aramaya gelen polislere yardımcı olduğunu belirterek ´Samimi olduğumu göstermek için başka yerde olan dizüstü bilgisayarımı da getirdim´ dedi.

Diğer polisler de dinlendi

Duruşmada daha sonra tanık olarak ifadesi alınan polis memuru Vahit K, 14 Mayıs 2009 tarihinde sanıklardan Ergin Geldikaya´nın Selimiye´deki ev aramasına katıldığını ve o dönem görevli olduğu İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğünden de çevre güvenliği için görevlendirildiğini belirterek, evin neresinde silah bulunup bulunmadığını hatırlamadığını aktardı. Şu an başka bir ilde bomba uzmanı olarak görev yapan tanıklar Adem T ve Serdar K. ise sanık Geldikaya´nın ev aramasında açığa çıkan askeri mühimmat olduğunu, savunma tarzı el bombasının evin sol köşesindeki odada bir varilin içinde ve silahların da mutfağın yan tarafındaki depodan çıkarıldığını söyledi. Tanık polis memuru Yaşar Ü. de o dönemde muhaberede evrak memuru olarak çalıştığını, görevinin birime gelen e-posta ihbarlarını ve şikayetleri değerlendirerek üst merciye iletmek olduğunu belirterek, 23 Şubat 2009 tarihinde ´Hüseyin Vatansever´ adlı takma isimli kişiden gelen ihbar tutanağı altında imzasının bulunduğunu ve kendilerine günlük 30-40 adet ihbar geldiğini ifade etti.

Denizaltındaki patlayıcıyı teslim alan subay

Duruşmada tanık olarak dinlenilen Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı SAT-SAS özel malzeme subayı Bülent B. ise Koç Müzesi´ndeki ´Turgut Reis´ denizaltısında bulunan bombayı teslim aldığına dair düzenlenen tutanaktaki imzanın kendisine ait olduğunu belirterek, 2 poşet halinde teslim aldığı patlayıcıları SAT Grup Komutanlığının cephaneliğine götürerek üstten gelen emirle imha ettirdiğini dile getirdi.

Kendisine teslim edilen malzeme içinde TNT ve saniyeli fitil bulunduğunu belirten B, o zamanki grup komutanlığının emriyle denizaltına gittiğini, daha önce bulunan bombanın karşıdan bakıldığında görülmeyecek ama yandan bakıldığında görülecek iskandil cihazının arkasında bulunmuş olduğunu, kendilerinden önce poşetin açılıp incelendiğini ve içindekinin patlayıcı olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

Sanıklardan eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü´nün ´Patlayıcı hemen düzenek kurulacak bir patlayıcı mıydı? Patlarsa etkisi ne olurdu?´ diye sorduğu B, bulunan patlayıcının hemen kurulacak cinsten olmadığını, pek rastlanmayan bir şekilde fünye çaplarının küçük olduğunu, daha sonra yaptığı araştırma sonucu bu fünyelerin su altında kullanıldığını öğrendiğini ve bu düzeneğin kolaylıkla yapılabileceği konusunda bir inancının olmadığını söyledi. Tanık Bülent B. ayrıca, söylenildiği gibi patlayıcının 200 ya da 300 kişi değil, en fazla 8-10 kişiye zarar verebileceğini dile getirdi.

Denizaltının en fazla 6-7 kişi kapasiteli olduğunu anlatan B, Öğütcü´nün, ´Patlayıcı yandığında fark edilir mi? Fünye uzunluğu hesaplandığında azami 4 dakikada mı yanar?´ sorusuna karşılık da bu kısa dakikalar içinde patlama halinde denizaltıdan çıkışın zor olacağını ifade etti.

Mahkeme heyeti üyesi Hakim Mehmet Karababa, tanığa ´Denizaltında bulunan patlayıcının açık alan ile kapalı alanda patlamasının etkisi aynı mı olur?´ diye sordu. Tanık B. de, patlayıcının kapalı alanda açık alana oranla daha fazla etkili olacağını ifade etti.

Hakime soyadla hitap tartışması

Bu sırada söz alan sanık Ali Türkşen, daha önce soru soran Öğütcü gibi hakime yönelik, ´Sayın Karababa´ hitabında bulunduğu için Karababa tarafından ´Bana sayın Karababa olarak hitap etmeyin. ´Sayın Hakim´ deyin. Hakkınız yok. Devletin hakimiyim´ diye uyarıldı. Bu uyarı nedeniyle tartışmaya katılan avukat Celal Ülgen, mahkeme heyeti başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu´ndan duruşma salonunda disiplinin sağlanmasını ve Hakim Karababa´nın her duruma müdahale etmesini engellemesini istedi. Ülgen´in bu çıkışına tepki gösteren Karababa, ´Celal Bey, bunu siz başlattınız. Hedef göstererek konuşamazsınız´ dedi. Celal Ülgen´in, ´Yüzbinkere Karababa´sınız´ diye bağırdığı Karababa da ´Beni hedef göstererek söyleyemezsiniz´ diye uyarısını tekrarladı. Avukat Ülgen´in, ´İsterseniz hakkımda suç duyurusunda bulunun´ ifadesini kullanmasına karşılık Karababa da ´Suç duyurusunda bulunmam, uyarıyorum´ diye konuştu. Duruşmada, bu tartışmanın ardından sanıklar ve avukatlarının Hakim Karababa´ya ´Sayın Yargıç´ diye hitap ettikleri görüldü. ( Zaman)

Kafes´te Emniyet raporunun mahkemeden gizlendiği iddiası

Poyrazköy davasında sanık avukatlarından Murat Ergün, ´Kafes Eylem Planı´ adlı belge üzerinde bulunan ´uygundur Kadir Paşa koor. etsin´ şeklindeki el yazısının iddia edildiği gibi sanık emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü´ye ait olmadığını savundu. Emniyetin bu yönde raporu olduğunu ve söz konusu raporun mahkemeden gizlendiğini ileri süren Ergün, Bu raporu Balyoz klasörlerinde bulduk. dedi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde devam eden duruşmada avukatların talepleri alınıyor. Söz alan sanıklar Koramiral Kadir Sağdıç ve Öğütçü´nün avukatı Murat Ergün, ´Kafes Eylem Planı´ belgesi üzerindeki notun müvekkili Öğütçü´ye ait olmadığını söyledi. İddianamede ´uygundur Kadir Paşa koor. etsin´ yazılı notun Öğütçü´ye ait olduğunun iddia edildiğini ve notta ismi geçen Kadir Sağdıç´ın da bu gerekçe ile sanık olduğunu öne süren Ergün, emniyetin hazırladığı bir raporda notun Öğütçü´nün el ürünü olmadığının belirtildiğini ifade etti. Raporu tesadüfen fark ettiklerini söyleyen Ergün, Rapor, Balyoz davasının delil klasörleri arasında çıktı. Kadir Sağdıç, Balyoz davasında sanık ve o fark ediyor. Bu rapor mahkemeden ve savcıdan gizleniyor. Savcılığa, iddianame tamamlanıp mahkemeye gönderildikten bir gün sonra iletiliyor. Tamam, geç de olsa savcılığa iletildi. Savcılık neden müvekkillerimin lehine olan bu delili dosyaya koymuyor. Belki de müvekkilim burada sanık olmayacaktı. Bu durum karşısında tepkiniz ne olacak merak ediyorum. dedi. Ergün, emniyetin hazırladığı bu raporun dosyaya konulmasını da talep etti.

´Kadir Paşa koor. etsin´ yazısı

Avukat Ergün´ün duruşmada dile getirdiği söz konusu rapor Balyoz davasının ek delil klasörlerinde yer alıyor. Söz konusu el yazısına ilişkin olduğu iddia edilen raporda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü´ne yazı yazarak, Ahmet Feyyat Öğütçü´nün el yazısı örnekleri ile Kafes Eylem Planı´nda bulunan ´uygundur. Kadir Paşa koor. etsin´ yazısının karşılaştırılmasının istendiği belirtiliyor. Emniyet Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü, Öğütçü´nün el yazısı örneği ile Kafes belgesi üzerindeki notu karşılaştırıp 26 Şubat 2010 tarihinde bir rapor hazırladı. Raporda, Ahmet Feyyaz Öğütçü isimli şahsın mevcut mukayese el yazıları ile el yazılı faili meçhul dokümanlardaki el yazıları incelenmiş; aralarında kaligrafik ve karakteristik özellikler yönünden ilgi ve irtibat tespit edilememiştir.denildi. ( Cihan)

Poyrazköy davası Nisan´a ertelendi

Poyrazköy davasında tahliye kararı çıkmadı. Duruşma 6 ve 8 Nisan 2001 tarihine ertelendi. Duruşmada avukatların taleplerinin alınmasının ardından mahkeme ara verdi. Yarım saatlik aranın ardından mahkeme, taleplere ilişkin kararlarını açıkladı. Tutuklu sanıklar Levent Bektaş, Ercan Kireçtepe, Erme Onat, Eren Günay, Ergin Geldikaya, Faruk Akın ve Sinan Efe Noyan´ın üzerlerine atılı eylemin vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunduğu ve devam ettiği gerekçesiyle tahliye taleplerini reddetti. Duruşmayı 6 ve 8 Nisan 2011 tarihine erteleyen mahkeme, 7 sanığın duruşmalara katılma zorunluluğunu ortadan kaldırdı.

´Kadir Paşa koor. etsin´ yazısı isteniyor

Feyyaz Öğütçü´nün Balyoz davası klasörlerinde yer aldığını belirttiği ve Kafes belgesindeki notun kendi eli ürünü olmadığını gösteren ekspertiz raporunun İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi´nden istenmesine karar veren heyet, 13 sanığın yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması taleplerini reddetti. Levent Bektaş´ın ruhsatlı silah ve tüfeğinin iade edilmesi talebini kabul eden mahkeme, bu duruşma tanık olarak ifadeye çağrılan ancak zaman yetersizliği nedeniyle dinlenemeyen polis memurlarının, bir sonraki duruşma çağrılmasına hükmetti.

Kuban kendisi istedi

Taleplerle ilgili ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. 13 sanıkla ilgili yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması´ talebini reddeden heyet, tutuksuz yargılanan sanıklardan 7´sinin duruşmalara gelme zorunluluğunu kaldırdı. Savcı Nuri Ahmet Saraç, sanık avukatlarının, mahkemenin iki üyesinin talepleri dışında başka illere gönderildiği´ iddiasına karşılık, hakimler Oktay Kuban ve Nejat Ede´nin arkadaşları olduğunu ve tayinlerinin kendi talepleriyle gerçekleştiğini söyledi. ( Cihan, Yenişafak)

ÖĞÜTCÜ: ´BU DAVA ABD KOMPLOSU´

Kafes sanığı emekli Koramiral Öğütçü, dünkü duruşmada bugüne kadar kamuoyunda hiç bilinmeyen TSK içindeki bir köstebek operasyonunu anlattı. Öğütçü, “İçimizdeki sütü bozuklar bize tertip kurdu. ABD´ye sık sık giden bu personelin gizli bir istihbarat teşkilatıyla ilişkileri var. Onların komplosuyla biz sanık yapıldık” dedi. “Kafes Eylem Planı” ve “Amirallere Suikast” davalarıyla birleştirilen Poyrazköy´de ele geçirilen mühimmata ilişkin dava kapsamında yargılanan eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü dünkü duruşmada kamuoyunda hiç bilinmeyen TSK içindeki bir köstebek operasyonunu anlattı. 2009 Ağustos´ta emekli olan Kuzey Deniz Saha Komutanı Öğütçü salondaki avukatların da şaşkınlıkla izlediği şu açıklamaları yaptı: “2008 yılı Temmuz ayından itibaren TSK hedef alındı. Özellikle Deniz Kuvvetleri hedef seçilerek hedef alınan komutanlıklar ile subay ve astsubaylara karşı içimize yerleşmiş sütü bozukları vasıtasıyla tertipler hazırlanmış, bilahare emniyet ve savcılara gönderilen imzasız sahte imzalı ihbar mektupları, kablosuz internet hatlarından atılan e-mailler, el konulan bilgisayar, DVD ve CD´lere yerleştirilen düzmece plan ve notlar, teknik takip sonucu telefon konuşmalarından kendilerine göre yorumlar ile suçlamalar yapılarak tutuklamalar yapılmış ve iddianameler düzenlenmiştir. Masum insanlar tutuklanarak aileleri perişan edilmiş, alınlarına sürülmeye çalışılan lekeleme ile şeref ve haysiyetleri ayaklar altına alınmış, sisteme olan inançlarını yitirmişlerdir.”

´2005´te ihbar geldi´

Kuzey Deniz Saha Komutanlığına 20 Mayıs 2005 tarihinde Cemal Korkmaz sahte ismi ile bir ihbar mektubu gönderildi. Mektupta, SAT Grup Komutanlığında bir gruptan bahsediliyordu. Bahse konu personelin son zamanlarda SAT Grup Komutanlığında yaşanan olaylarla ilgili olabileceği, bu personelin aşırı borçlu oldukları belirtiliyordu. Bu personelin geçinemediklerini söyledikleri bir dönemde aniden paralanıp ev ve araba aldıkları, bu şahıslardan birinin ABD´ye gidip gelmesinden sonra SAT grubunda olayların meydana gelmesi dikkati çekti. Şahısların isimleri Emin Koçak, İbrahim Balçın, Mehmet Solak ve Lokman Gökbulut olarak açıklanmıştır. Prensip olarak imzasız ve sahte imzalı mektuplara işlem yapılmadığı için mektuba ilişkin bir işleme geçilmemiştir. Ancak, 25 Mayıs 2009 tarihinde, bir önceki gün Mehmet Solak´ın denize mühimmat attığı telefon ile tarafıma rapor edilmiştir.”

´Hepsini tutukladık´

Olaydan sonra sorgulanan Solak´ın ifadesinde mermileri denize attığını itiraf ettiğini ve tutuklandığını belirten Öğütçü şöyle devam etti: “Solak´ın iş yerleri ve evlerinde delil olabilecek tüm CD, doküman ve malzemelere el konuldu. Yapılan aramalarda Lokman Gökbulut´un evinde patlayıcı C4 maddesi bulundu ve 26 Mayıs 2006 tarihinde tutuklandı. Mektupta ABD´ye tatile gittiği belirtilen astsubayın araştırılmasında, Mehmet Emin Koçak´ın çok defa izinsiz yurt dışına çıktığı tespit edilerek 23 Haziran 2009 tarihinde tutuklandı.”

´Davalar ayrılsın´

Öğütcü, “Birbiriyle hiçbir ilgisi ve ilişkisi bulunmayan Kafes ve Amirallere Suikast davalarının ayrılarak bir an önce hakikatlerin ortaya çıkarılmasını, haklarında hiçbir somut delil bulunmayan, tamamen tertiplere dayalı sahte, düzmece belge ve kanıtlarla suçlanan masum insanların temize çıkarılmalarını, serbest bırakılmalarını, bahse konu senaryoyu hazırlayan ve uygulayanların bulunarak adaletin tecelli etmesinin sağlanmasını istiyoruz” dedi.

´Bektaş´ın sözleri gözlerimi doldurdu´

Ali Türkşen savunmasını yaparken gözyaşlarını tutamadığının gazetelere de yansıdığını anımsatan Öğütcü, şöyle konuştu: “Türkşen, bir önceki duruşmada sanık sıfatıyla ifade veren Levent Bektaş´ın (Benim askerlikle sorunum yok. Ben dünyaya yeniden gelsem yine asker olurdum. Yine SAT olurdum ama bu ülkenin ordusunda değil) şeklindeki sözlerini tekrarlamıştı. Gözlerimin dolmasına neden olan bu sözlerdi. Bektaş´a bu sözleri söyleten benim rolüm olmuşsa ki arkadaşım benim emrimde de görev almış, ben dahil tüm komutanları, kendisine bu tuzakları, tertipleri hazırlayan arkadaşlarını ve işbirliği yaptıkları gizli teşkilatın tüm üyelerini kınıyorum ve kınamanın da ötesinde lanetliyorum.” (Vatan)

Öğütcü´den hayatın olağan akışına uyan açıklamalar: Denizaltıdaki patlayıcılar unutulmuştur.. 3. güç TSK´yı yıpratmak için çalışıyor.. TSK´da darbe yanlısı biri bulunmuyor.. Denizaltı hala bizim görev alanımızda, Deniz Kuvvetleri ´patlayıcıları bildir´ deseydi, haber verirdim..

Davayı komplo olmakla suçlayan Öğütcü, denizaltıdaki patlayıcıları gizlice imha ettirmişti

Kafes davasının 17 Haziran 2010 tarihinde görülen 2. duruşmasında savunma yapan 1 no´lu sanık Feyyaz Öğütcü aynı sözleri sarfetmiş ve davanın, TSK´yı yıpratmak isteyen 3. Güç´ün tezgahı olduğunu iddia etmişti. 17 Haziran´daki duruşmada mahkeme duvarına yansıtılan barkovizyonla savunmasını yapan Öğütcü, hakkındaki iddiaları ´düzmece´ olarak değerlendirmişti: 40 yıl hizmet ettikten sonra imzasız, sahte imzalı ihbar mektupları, düzmece CD´ler ile üstümüze atılan kuru iftiraları temizlemek için buradayım.´ Feyyaz Öğütçü, TSK mensuplarına yönelik psikolojik harp yürütüldüğünü ve ´Ergenekon´ gibi bazı davaları yönlendiren üçüncü güç olduğuna inandığını anlattı: Bu güç, bazı mihrakların amacı doğrultusunda hareket eden, TSK´yı yıpratmak için çalışan üçüncü bir güçtür. Türkiye´de hâlâ TSK´da darbe yanlısı biri bulunmamasına rağmen, sözde darbe planları tartışılıyor. Bu üçüncü güç kendinden olmayan subayları tasfiye etmeye devam ediyor. Onlardan yana değilsen darbeden yanasın.´ Hukuk dışı olayların hep üzerine gittiğini ve mesleğinin 40. yılında çok iyi organize edilmiş haysiyetsiz kişilerin çirkin karalama kampanyası ile karşılaştığını anlatan Öğütçü, görevdeyken bu konularda askeri savcılığa 9 adet soruşturma talimatı verdiğini ve mektupla SAT Grup Komutanlığı´nda olay çıkarmakla tehdit edildiğini dile getirdi. Öğütçü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı´nda istihbarat amaçlı faaliyet gösterdiği iddia edilen fuhuş çetesi adına çalıştığı belirtilen sivil memur Zuhal A. ile İlknur Ö.´nün yasa dışı ve gayri ahlaki maillerini tespit ettirdiğini açıkladı. Şahısları başka yerde görevlendirdiğini ifade etti. İddianamede, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı´nda istihbarat amaçlı fuhuş çetesinin faaliyet gösterdiği belirtilmişti. Kafes Planı üzerindeki ´Uygundur. Kadir paşa koor. etsin´ notunun kendisine ait olmadığını ileri sürdü. Bu yazının kendi yazısına benzetilmeye çalışıldığını savundu. Rahip Santoro ve Dink cinayetlerine de değinen Öğütçü, Bu cinayetlerle, söz konusu plan irtibatlandırılmaya gayret edilmiştir. Bu olayların failleri bellidir. Bu cinayetlere en çok üzülen kişilerden biri benim. şeklinde konuştu.

Öğütçü: Denizaltı hala bizim görev alanımızda

Çapraz sorgusunda üye Hakim Mehmet Karababa´nın, Denizaltıda patlayıcı madde bulununca adli makamlara neden bilgi vermediniz?´ sorusuna Öğütçü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bana ´bildir´ deseydi, bildirirdim´ şeklinde cevap vermişti. Karababa´nın, Orası sivillere açık bir yer. Dolayısıyla sivil savcılara bilgi vermeniz gerekmez miydi?´ sözüne karşılık da Denizaltı bizim görev alanımızda hâlâ. Biz sadece sergi için onlara verdik.´ ifadesini kullanmıştı.

Öğütçü: Denizaltıdaki patlayıcılar unutulmuştur

Koç Müzesi´ndeki denizaltına konulan ve öğrencilerin ziyareti sırasında patlatılacağının iddia edildiği TNT kalıplarını imha emri veren dönemin Kuzey Deniz Saha Komutanı Ahmet Feyyaz Öğütçü suçlamaları reddetmişti. Feyyaz Öğütçü, 14 Kasım 2008´de Uluç Ali Reis isimli denizaltıda bulunan patlayıcılara ilişkin ilginç açıklamalarda bulundu. TNT kalıplarının imha edilmesinden Deniz Kuvvetleri Komutanlığı´nın sorumlu olduğunu belirtti. TNT kalıplarının bulunduğunun kendisine bildirilmesinden sonra kurmay başkanlığa yazı yazdığını ifade eden Öğütçü, komutanlıktan ´gerekli önlemi alın ve imha edin´ mesajının kendisine ulaşmasının ardından bu yöndeki bilgiyi SAS ekibine verdiğini kaydetti. Karargah´ta kurmay başkanının haberi olmadan kuş uçmaz. diyen Öğütçü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı içinde böyle bir yapılanmaya izin verilemeyeceğini savundu. Şöyle konuştu: Benim bu patlayıcılarla ilgili bir tahminim de var. Arkadaşlar ABD gibi ülkelerle yapılan askeri tatbikatlarda elde kalan patlayıcıları saklıyor. Emekli olduktan sonra da imha etmek istiyorlar. Bu patlayıcılar öyle de orada kalmış olabilir. Ben olay ortaya çıktığında ´denizaltı kullanılırken orada unutulmuş olabilir´ demişim. Savcı da hayatın olağan akışına uygun olmadığını söylüyor bu açıklamamın. Bu ne demek? Agos abone listesinin istihbarat birimlerinde bulunmasının normal olduğunu ifade eden Öğütçü, azınlık vatandaşları korumak için bu listelerin devletin birimlerinde yer alabileceğini söyledi.

(13 Ocak 2011), son güncel.: (14 Ocak 2011)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Poyrazköy İddianamesinde arama yap

Kafes iddianamesinde arama yap

Amirallere suikast iddianamesinde arama yap

Poyrazköy manşetlerimiz

Kafes Eylem Planı manşetlerimiz

Amirallere suikast manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2787    yazdır/print


 

Yargıtay ve Danıştay´a AYM freni, yüksek yargıyı şok etti

TBMM tarafından hazırlanan Anayasa Mahkemesi tasarısı yüksek yargıyı sarstı. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay ve Danıştay kararlarının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal etme yetkisini değerlendirdi. Gerçeker, ´Bu durumun hayata geçmesi sonrası yargıda kaos yaşanır´ iddiasında bulundu.

Yargıtay ve Danıştay´a AYM freni, yüksek yargıyı şok etti

TBMM tarafından hazırlanan Anayasa Mahkemesi tasarısı yüksek yargıyı sarstı. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay ve Danıştay kararlarının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal etme yetkisini değerlendirdi. Gerçeker, ´Bu durumun hayata geçmesi sonrası yargıda kaos yaşanır´ iddiasında bulundu.

Gerçeker, Yargıtaya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Anayasa Mahkemesinin kuruluş kanununa ilişkin bir soru üzerine Gerçeker, tasarıyı incelediklerini, şu ana kadar kendilerine herhangi bir görüş sorulmadığını belirtti. Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı verileceğini zaman, daha önce konuyla ilgili rapor hazırlayıp, kamuoyuna ve ilgili makamlara sunduklarını ifade eden Gerçeker, ilk etapta detaylı bir şey söylemesinin mümkün olmadığını belirtti. Gerçeker, şöyle konuştu:

Bunun böyle olacağı belliydi

´Bunun böyle olacağı belliydi. Yeni bir süper temyiz mahkemesi geliyor, anladığım kadarıyla. Hepimiz için hayırlı olsun, bu ülkedeki yargı birliğiyle kesin hüküm kuralıyla ne derece bağdaşır. Bunu kamuoyunun takdirine bırakacağız. Yargıda verilen kararın güvenilirliği olması lazım. Danıştay ve Yargıtay yüksek mahkemeler olarak, adli ve idari yargıda son noktayı koyan merciler, bunun üzerine Anayasa Mahkemesine böyle bir yetki verilmesi bir süper temyiz yetkisi oluyor. Bildiğim kadarıyla AİHM´in bile böyle bir yetkisi yok. AİHM´de yapılan inceleme sonucunda eğer temel hak ve özgürlüklerle ilgili sözleşmelere aykırılık, hak ihlali görüyorsa iki türlü yola başvuruyor. AİHM, tazminata hükmediyor ya da ilgili devlete ´iç hukukunu, mevzuatını buna göre değiştir´ diyor. Onun dışında hiçbir zaman bir mahkemenin, bir yüksek mahkemenin verdiği kararı iptal etme yetkisi yok.´

Asli görevini yapan herkese bir ek ödeme verilsin

´Tasarıyla yargı organları arasında mali açıdan bir dengesizliğin de ortaya çıkacağını belirten Gerçeker, ´Mali açıdan daha fazlasını alsınlar gözümüz yok, ama biz hiçbir zaman maddi açılardan konuşmak istemedik bugüne kadar, yine de konuşmak istemiyorum, ama bireysel başvuru hakkının verilmesi nedeniyle mali hak sağlanması... Bu asli bir görevdir, o zaman asli görevini yapan herkese bir ek ödeme verilsin´ diye konuştu.

Yargıda kaos oluşur

Tasarının Yargıtayda hala incelendiğini, bütün detaylarını inceledikten sonra daha sağlıklı bir açıklama yapabileceklerini ifade eden Gerçeker, ´Böyle bir uygulama hayata geçerse, bunu söylediğimiz zaman yanlış anlıyorlar ama söylemek zorundayız. Yargıda tamamen bir kaos ortamı oluşacak. Yarın istinaf mahkemeleri kurulursa, yerel mahkemeler, bölge adliye mahkemeleri, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, AİHM... Yani kaç kademeli bir yargı sistemi olacak. Davaların uzamasını bırakın, sonu gelmeyecek. Bir davanın ne zaman biteceğini bilemeyeceksiniz´ dedi.

AYM sadece yargı kararlarını değil idari işlemleri de iptal edebilecek

´Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın türbanla ilgili açıklamaları oldu. ´Anayasa Mahkemesi, yasal olmadığı halde başörtüsüne engel koyduysa bireysel başvuru da yeni bir süreç başlayacak. Bu hak mücadelesinde er ya da geç bir noktaya varılacak´ dedi. Bireysel başvuruyla türbanın önü açılır mı?´ sorusu üzerine Gerçeker, bu konularda konuşmak istemediğini söyledi. Anayasa Mahkemesine verilen iptal yetkisinin yalnızca yargı kararlarıyla ilgili olmadığını ifade eden Gerçeker, idari işlemlerle ilgili de Anayasa Mahkemesine iptal yetkisi verildiğini hatırlattı. Gerçeker, ´Yani doğrudan doğruya Anayasa Mahkemesi, Danıştayın, Yargıtayın yerine geçerek, bir karar verme durumunda, böyle bir mekanizmaya ulaşmış durumda´ dedi. Türkiye´de 7-8 milyon civarında dava dosyası, aynı miktarda da idari işlem bulunduğunu ifade eden Gerçeker, ´Bunun altından nasıl kalkılır bilemiyorum. Herhalde bu yasayı gündeme getirenler düşünmüşlerdir´ değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet bizden görüş sorarsa görüşlerimizi bildiririz

Anayasa Mahkemesi ile ilgili tasarı üzerine Hükümet ile bir görüşme yapıp yapmayacakları sorusuna da Gerçeker, ´Öyle bir talep gelirse, bizden görüş sorulursa elbette görüşlerimizi bildiririz. Arkadaşlarımızla görüşüyoruz, gerekirse Yargıtay Başkanlar Kurulu toplantısı yapacağız. Orada da kendi görüşlerimizi daha toparlayarak, derli toplu dayanaklarını da göstererek kamuoyuna açıklayacağız´ yanıtını verdi.

Ses kayıtlarını hala araştırıyoruz!

Bazı Yargıtay üyelerine ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının basın-yayın organlarında yer aldığının hatırlatılması üzerine de Gerçeker, şöyle konuştu: ´Bunlar güzel şeyler değil, hiçbir zaman tasvip edilecek şeyler değil. Araştırıyoruz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazdık, daha oradan bize olumlu bir cevap gelmedi. Elimizde kesin, net bilgiler olmadan bir şey yapma imkanımız yok. Her şeyi günü gününe araştırıyoruz. Elbette ki ortada suç varsa, suçlu varsa, deliller varsa bunlar elbette soruşturulacak, araştırılacak, sonuçta gereken yapılacak. Biz bunları yapmaya çalışıyoruz, ama maalesef olayların boyutu o kadar genişledi ki ´Yargıtay dinlenmiyor´ dediler. Fakat görüyoruz, çarşaf çarşaf gazetelerde tamamen tarassut altına alınmış, bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bir hukuk devletinde böyle bir şey olabilir mi?

Basın görevini yapmıyor, ses kayıtlarını yayınlıyor

Bunların basında yayınlanması da suç. Yasal olmayan şeylerin basın-yayın organlarında yayınlanması da suç, ama basın da görevini yapmaya çalışıyor, dördüncü kuvvet olarak. Bir takım şeyleri kamuoyunun bilgisine sunmaya çalışıyor. Ben onu da kınamıyorum, ama bunu yasa dışı uygulamalara, yasa dışı davranışlara hep birlikte dur dememiz gerekiyor, yoksa bugün başkasına olan yarın size olabilir, ötekine olabilir, herkese olabilir aynı şeyler. Eğer bir kanunsuzluğa dur demezsek bundan hepimiz zarar görürüz. Bu bireysel bir konu değil.´ ´Şahsınıza ait hakaret içeren konuşmalar var´ denilmesi üzerine Gerçeker, ´Olabilir, araştırıyoruz. Ben şimdi kendi şahsıma oldu diye, onun şahsına oldu diye bir takım şeylere farklı değerler atfedecek değilim. Hepsi aynıdır. Yapılan bir yanlış varsa, benim için de öteki için de aynıdır. Yarın kimin için ne çıkacağını bilmiyorsunuz. Hani tombalada çekersiniz ya torbadan bir şey çıkar, her gün bir şey çıkıyor´ değerlendirmesinde bulundu.

Bildiğim kadarıyla bütün dairelerde bu böyle yapılır, yapılıyor olması lazım en azından

Cuma günü düzenlediği basın toplantısının ardından bir daha konuşmayacağını söylediğini, ama tartışmaların sürdüğünü belirten Gerçeker, şöyle devam etti: ´O gün anlattım. Altını çizerek söyledim, yine söylüyorum. Bir takım yanlışlar olabilir, bu kadar iş yükünün fazlalığında, elbette ki dosyalar gecikiyor, zaman aşımına uğruyor, tutukluluk süreleri uzuyor. İnsanlar da toplumda elbette ki bundan rahatsızlık duyuyor, biz de duyuyoruz, ama şunu ısrarla tekrar tekrar söylüyorum, bizim ilke kararlarımız vardır. Tutuklu dosyaları ve zaman aşımı yakın olan dosyalar mutlaka öncelikle ele alınır, bildiğim kadarıyla bütün dairelerde bu böyle yapılır, yapılıyor olması lazım en azından, ama 1,5 milyon dosyayı hiç kimsenin takip etme imkanı yok. Hiçbir zaman öncelik verilmiyor değil, öncelik veriliyor, ama dosyaların bu kadar çok olması... Hala inceleniyor. 20 bin dosyayı bir günde inceleyemezsiniz ki. Bunlara tek tek bakılacak. Artık sen haklısın, ben haklıyım, o doğru söyledi, o yanlış söyledi demenin vakti, zamanı değil. Oturup bu sorunun bir çaresini bulmak lazım, bunu çözmek lazım. Bunu da hiç zaman kaybetmeden böyle bir çalışmaya girmek lazım. İş yoğunluğu sorunumuz daha büyük boyutlarda büyümeye devam ediyor. Hukuk Muhakemesi Usulü Kanunu, Borçlar Kanunu değişti. Şimdi yeniden bütün dosyalar incelenecek, ele alınacak, yeniden ilkeleri tespit etmeye çalışacağız, içtihatlar değişecek. Bütün bunlar da iş yükünün artmasına neden oluyor. Ben hep söylüyorum, eleştirsinler, yanlış yapılan şeyi hepimiz eleştirelim, ama biraz elimizi vicdanımıza koyarak eleştirelim, fedakarca yapılan çalışmaları da biraz gözden kaçırmayalım.´ ( Zaman)

102 tahliyelerinde Yargıtay tutuklama veremez

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Ceza Muhakemesi Kanunu´nun 102. maddesi uyarınca tahliyelerine karar verilen terör örgütü Hizbullah üyelerinin, adli kontrol için imza vermeye gitmemeleri üzerine, Yargıtayın tahliye kararı verme yetkisi bulunduğunu, ancak bundan sonra yeniden tutuklama yetkisi olmadığını söyledi. Gerçeker, Yargıtaya girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ankara 11. Ağır Ceza´nın 102 tahliyesine ret kararı vermesi

´Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi dün tahliye süresi dolan sanıklarla ilgili Yargıtayın aksi yönünde bir karar verdi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz´ sorusu üzerine Gerçeker, şu karar doğrudur, bu karar doğrudur diye bir yargıda bulunmayacağını söyledi. Gerçeker, ´O daire öyle karar vermiş, başka bir mahkeme, başka türlü bir karar vermiş. İşte bütün bunları ortadan kaldırabilmek için, uygulamadaki çelişkileri ortadan kaldırabilmek için mutlaka sağlıklı bir düzenleme yapmak gerekiyor. Herkesin farklı yorumlar yapmayacağı sağlıklı bir düzenleme yapılsaydı bu yorum farkları ortaya çıkmayacaktı. Bizim pozitif hukukumuz var, mevcut Ceza Muhakemesi Kanunu´ndaki düzenlemeler var, AİHM kararları var, bütün bunları değerlendirerek, evrensel hukuk kuralları, temel hak ve özgürlüklerle ilgili sözleşme hükümleri nazara alınarak daha sağlıklı bir düzenleme yapılsaydı bu çelişkiler, tartışmalar da belki ortadan kalkardı´ diye konuştu.Yargıtay 9. Ceza Dairesinde tahliyesine karar verilen terör örgütü Hizbullah üyelerinin bazılarının adli makamlara imza vermediklerinin belirtilmesine karşılık Gerçeker, ´Orada belli bir yasal süreç var. Usul Yasası uyarınca belli bir süreç uygulanıyor. Yargıtayın tahliye kararı verme yetkisi var, ama bundan sonra yeniden tutuklama yetkisi yok. O yerel mahkemenin, ancak uygulayabileceği bir tedbir´ dedi.

Danıştay da rahtsızlığını belirtti: Bizi yok sayıyorlar

Danıştay Başkanı Mustafa Birden, süper yetkinin yargı sistemini bozacağını söyledi. Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Anayasa Mahkemesini yeniden yapılandıran yasa tasarısına ilişkin, ´Bu tasarı yasalaşırsa ülkemizin yargı sistemini her yönü ile sakatlayan bir düzenleme olur. Tasarı sorun çözmez, aksine çok daha büyük sorunlar yaratır´ dedi. Birden, Anayasa Mahkemesi Kuruluş Kanunu tasarısını değerlendirdi. Tasarıda kendini rahatsız eden çok şey bulunduğunu belirten Birden, Anayasa Mahkemesine tanınan bireysel başvuru hakkının Anayasa değişikliği ile kabul edildiğini hatırlatarak, buna diyecek bir şey olmadığını söyledi. Kesinleşmiş yargı kararlarının kaldırılması gibi bir şeyin söz konusu olamayacağını ifade eden Birden, sürekli Avrupa ülkelerinden örnekler verildiğini ifade ederek, ´Avrupa ülkelerindeki hukuka saygı ile bizdeki hukuka saygı bir mi? Bu ülkede 150 yıldır, Anayasa Mahkemesi yokken bile insan hakları ihlalleri sorunları Yargıtay ve Danıştay tarafından çözülüyordu. Kapalı kapılar ardında tasarı hazırlanamaz. Temel görevi adalet dağıtmak olan ve on binlerce insanın adaleti için çalışan Yargıtay ve Danıştayı yok farz etmek bu kurumlara büyük haksızlıktır. Yargıtay ve Danıştayı hiçe sayarak, küçümseyecek şekilde hazırlanan bu tasarı bizi üzüyor. Bu tasarı yasalaşırsa ülkemizin yargı sistemini her yönü ile sakatlayan bir düzenleme olur. Tasarı sorun çözmez, aksine çok daha büyük sorunlar yaratır´ diye konuştu. Tasarıyı Meclisten kendi çabaları ile edindiklerini, kimsenin kendilerine bir şey sormadığını vurgulayan Birden, gerekirse konuyla ilgili Başkanlar Kurulunu ve ilgili kurulları toplayarak rapor hazırlayacaklarını belirtti.

Ödenek korkunç bir şey

Tasarıda Anayasa Mahkemesine mali yönden de üstünlük sağlandığına işaret eden Birden, ´Asli görevler konusunda bir kuruma ödenek verilmesi korkunç bir şey´ dedi. Tasarı ile Anayasa Mahkemesi üye ve raportörlerine de bazı avantajlar getirildiğini anımsatan Birden, ´Bu yargıçlar arasında ayrıma neden olur. Çok yoğun şartlar altında çalışan binlerce yargıca çok büyük haksızlıktır. Bu tasarı yasalaşırsa ülkemizin yargı sistemini her yönü ile sakatlayan bir düzenleme olur. Tasarı sorun çözmez, aksine çok daha büyük sorunlar yaratır´ diye konuştu. Anayasa Mahkemesine mali ve hukuki bir takım ayrıcalıklar vermenin kabul edilemeyeceğini dile getiren Birden, şunları kaydetti: ´Belki ileride Yargıtay ve Danıştay da kendi kanunu buna göre düzenler gönderir. Çıkar ya da çıkmaz. Yüzlerce idari ve adli yargı hakimini buradaki düzenlemeler kırmıştır. Parasal konulara hiç değinmiyoruz ama Danıştay Daire Başkanı ile Anayasa Mahkemesi raportörleri aynı maaş dilimine sokulamaz. Bu konu üzerinde düşünülmelidir. Tasarı ile tek yönlü haksızlık yapılmış. Yargının birbiri ile irtibatını zora sokan bir tasarıyı yapmak hatalıdır. Bu şekilde çıkacağına ihtimal vermiyorum. Yanlışlıklardan dönülmesi lazım. ´Ben yaptım oldu´ zihniyeti ile düzenleme yapılmaz. Bu bizi çok üzmüştür. Sürekli beyanat vermek istemiyorum ama yanlışlıklar çok fazla. Tasarıda sıkıntı yaratacak düzenlemeler çok. Meclisteki hukukçularımız umarım bunları inceler. Bu düzenleme Anayasamıza da aykırıdır. En küçük mahkeme, en yüksek mahkeme gibi yüksek mahkemeler arasında fark yaratıp da bu tip huzursuzlukların çıkmasına niçin neden oluyorlar bilemem. Anayasa Mahkemesinin görev alanı bellidir. Yeni düzenleme hukuk düzenini allak bullak edecektir. Bu kanun böyle çıkarsa ülkeye vereceği hasar kolay kolay düzelmez. ( Cnnturk)

Cemil Çiçek´ten Gerçeker´e jet yanıt

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Yargıtay´ın başından beri ferdi başvuru hakkına karşı olduğuna dikkat çekti. Çiçek, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker´in ´Süper Temyiz Mahkemesi´ görüşüne katılmadığını söyledi. Çiçek, TBMM´de, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker´in, Anayasa Mahkemesi Kanun Tasarısı ile Anayasa Mahkemesi´ne Yargıtay ve Danıştay kararlarını iptal etme yetkisiyle ilgili Süper temyiz mahkemesi geliyor şeklindeki eleştirisini hatırlatılması üzerine Saygı duyarız ama o da bir değerlendirmedir. Ben o kanaati taşımıyorum. dedi. Yargıtay´ın öteden beri kişisel başvuru hakkına karşı olduğunu, bunu doğru bulmadığını ifade eden Çiçek, Sayın Gerçeker´in bugünkü açıklaması da bunun devamı niteliğinde. diye konuştu. Çiçek, Bu açıklamaya saygı duyarız ama doğru bulmuyoruz. Yargıtay ve Danıştay baştan beri Anayasa Mahkemesi´nin bu tür bir görevle görevlendirilmesine karşı. Anayasal başvuru hakkına karşı. Bunu doğru bulmuyor. Geçmişte de bu konuyla ilgili Yargıtay başkanlarının açıklamaları var. Sayın Yargıtay Başkanı´nın açıklaması da zannediyorum ona benzer bir açıklamadır. Ama biz öyle düşünmüyoruz. değerlendirmesini yaptı. ( Star)

Ankara 11. Ağır Ceza, 102 tahliyelerine dün ret kararı vermişti

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, ´suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak´, ´kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak´ ve ´yağma´ gibi suçlardan yargılanan ve 5 yıldır tutuklu bulunan 5 kişinin, yürürlüğe giren CMK´nın 102. maddesi uyarınca yaptıkları tahliye başvurusunu reddetti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi´nin kararına rağmen, 5 sanığı geri çeviren mahkeme tartışmalı tahliyelere imza atan Yargıtay´a da hukuk dersi verdi. CMK´nın 102. maddesinin gerekçesinde, tutuklamada geçen sürenin makul olması Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) 5. maddesinde ön görülmüş bir temel ilke olduğu belirtilerek AİHM´in kararlarına atıf yapılarak tutuklamanın makul süreyi aşmaması gerektiğinin kaydedildiği aktarılan kararda, ´Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi´nin ve AİHM kararları nazara alındığında makul tutukluluk süresinin soruşturmanın başlamasından davanın açılmasına ve ilk derece mahkemesi kararının verilmesine kadar geçen süreyi kapsadığı açıkça anlaşılmaktadır´ denildi. Temyiz süresinin tutukluluk süresine dahil edilemeyeceğine hükmeden mahkeme kararında şunları kaydetti: ilk derece mahkemesinin verdiği kararın hüküm olduğu, bu nedenle CMK 102´deki tutukluluk süresinin ilk derece mahkemesinin verdiği ilk karara kadar geçecek süreyi kapsadığı ve sanıkların tutukluluk durumunun yetkili mahkeme tarafından uzun süreli ceza ile cezalandırılmaları nedeniyle kaçma ihtimalleri nazara alınarak usulüne uygun hapsedilmek olduğu anlaşıldığından; sanıkların tahliye taleplerinin reddine ve tutuklu sanıklar Adem Atasever, Lütfü Gümüşler, Ömer Fatih Kocabeyoğlu, Gökhan Büyükkayıkçı ile Murat Yıldırım´ın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmiştir.´ ( Zaman, Yenişafak)

(13 Ocak 2011, 11:48)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Yargıda Kontrgerilla örgütlenmesi

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2786    yazdır/print


 

Poyrazköy davasında gerginlik

Poyrazköy´deki kazılarla ilgili açılan davada, aralarında emekli Koramiral Ali Feyyaz Öğütçü´nün de bulunduğu sanıkların yargılanmasına bugün devam ediliyor.

Poyrazköy davasında gerginlik

Poyrazköy´deki kazılarla ilgili açılan davada, aralarında emekli Koramiral Ali Feyyaz Öğütçü´nün de bulunduğu sanıkların yargılanmasına bugün devam ediliyor.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen davada 7´si tutuklu 69 sanık yargılanıyor. Emekli Koramiral Ali Feyyaz Öğütcü´nün de yargılandığı 9. duruşma için tutuklu muvazzaf subaylar adliyeye getirildi.

Kuban artık heyette yok

Poyrazköy davası, Kafes ve Amirallere suikast davalarıyla birleştirilmişti. Bir önceki duruşma 15 Ekim 2010 tarihinde yapılmıştı. Yarın da devam edilmesi planlanan duruşmalarda bir değişiklik hakim heyetinde yaşandı. Mahkeme heyetinde yer alan Hakim Oktay Kuban, kendi isteğiyle HSYK´ya başvurmuş ve 6 Ocak 2011´de isteği doğrultusunda 12. Ağır Ceza mahkemesinden alınarak Eskişehir hakimliğine atanmıştı.

9. duruşma görülüyor

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli yarbay Ercan Kireçtepe, binbaşı Erme Onat, binbaşı Eren Günay, teğmenler Faruk Akın, Sinan Efe Noyan ile aralarında eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü, Güney Deniz Saha Komutanı koramiral Kadir Sağdıç ve tuğamiral Mehmet Fatih Ilğar´ın da bulunduğu 21 tutuksuz sanık katıldı. Tutuklu muvazzaf askerler Ercan Kireçtepe, Erme Onat, Eren Günay, Faruk Akın ve Sinan Efe Noyan Hasdal Askeri Cezaevi´nden getirildi. Askerlere kelepçe takılmadığı görüldü. Tutuklu sanıklar emekli deniz binbaşı Levent Bektaş ve emekli SAT komando Ergin Geldikaya´nın gelmediği duruşmada, sanık avukatları ve ´müdahil´ Agos Gazetesi´ni temsilen avukatları hazır bulundu. Duruşmada, daha önce tebligat gönderilen 5 tanığın dinlenilmesi bekleniyor. Davanın tutuksuz sanığı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü de adliyeye geldi. Öğütçü, polis noktasında çantası arandıktan sonra adliyeye alındı. Koramiral Kadir Sağdıç ve Tuğamiral Fatih Ilğar´ın da aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar da duruşmada hazır bulundu. Davanın tutuklu sanıkları emekli Binbaşı Levent Bektaş ile emekli SAT Komandosu Ergin Geldikkaya da Silivri Cezaevi´nden getirilmesi bekleniyor.

Poyrazköy´de arama yapan polisler dinleniyor

Duruşmada Poyrazköy´deki kazılarda ve ev aramalarında bulunan, arama tutanaklarında imzası olan polis memurları tanık olarak dinlenildi. Polis memurlarından Hakan Ö, 23 Nisan 2009 tarihinde Poyrazköy´deki kazı çalışmalarına görevli olarak katıldığını söyleyerek, Biz ekip olarak çalışıyoruz. Uzmanlık gerektirmeyen bir ekibiz. O gün orada da çevre güvenliği için bulunuyorduk dedi. Kazı yapılan yere atılmış boş bir lav silahı bulunduğunu ve görevlilerce oradaki bir binbaşıya teslim edildiğini aktaran Ö, avukatların aramayla ilgili sorularına karşılık da aramanın içeriğiyle ilgili çok fazla bilgi sahibi olmadığını, uzaktan gözlem yaptıklarını, bomba ve silahtan anlamadığını aktardı. Tanık Ö, bazı sanıkların soruları üzerine de 17 yıllık polis memuru olduğunu, aramalarla ilgili eğitim almadığını, bu konuda başlarında uzman arkadaşlarının olduğunu, kendilerinin sadece çevre güvenliğinden sorumlu olduklarını ve görevlendirmenin o dönemin Terörle Mücadele Şube Müdürü tarafından yapıldığını bildirdi. Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç da sanık ve avukatlarının tanık polise sordukları soruların yoruma yönelik olduğunu belirterek, davanın esasıyla ilgili soru sorulmasını istedi. Duruşmaya, daha sonra ara verildi.

Öğütcü ek savunma istedi

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada söz alan tutuksuz sanıklardan eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü, slayt eşliğinde daha önceki savunmasına ek yapmak istediğini bildirdi. Sözde Kafes Eylem Planı ile ilgili savunmasında TSK mensuplarına ve dolayısıyla onun ayrılmaz bir parçası olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı amiral, subay ve astsubaylarına yönelik yürütülen psikolojik asimetrik harbin hangi bilgi, belge ve amiyane tabirle kurgulanmış karalama kampanyaları ve hazırlanan tertiplerle yapıldığı konusuna açıklık getirdiğini belirten Öğütcü, şüpheli olan diğer amiral, subay ve astsubayların birbirini tanımadığını, söz konusu planın düzmece olduğunu, hedef alınan amiral, subay ve astsubayları tasfiyeye yönelik olduğunun ortaya konulmasına rağmen mahkemenin oy çokluğu ile aldığı karar ile davaların birleştirildiğini savundu. Alınan kararı saygıyla karşıladığını ve mahkemenin hukuk kuralları çerçevesinde en doğru kararı vereceğine inandığını ifade eden Öğütcü, Sözde plan iddianamesini incelediğinizde, iddianamenin 2 davanın birleştirilmesi esasına göre hazırlandığı kanaatine varmamak mümkün değildir. Soruşturma evrakının incelemesinde de iddianamede dava konusu yapılan eylemler, bu soruşturmayı başlatan ihbar ve olaylar, soruşturmanın geçirdiği aşamalar kronolojik olarak sıralanmak suretiyle peşinen her 2 davanın birleştirilmesi ve hiçbir somut delil elde edilemeyen sözde ´Kafes Eylem Planı´nın geçmişte meydana gelen olaylar ve açılan davalar ile irtibatlandırılmak için gayret gösterilerek, plana ilişkin suni deliller yaratmaya yönelik bir amacın ortaya konulduğu şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkmaktadır. Tüm bu hususlar göz ardı edilerek 12. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianame birleştirme talepli olarak gönderilmiş ve sorumluluğu mahkemenize yönlendirilmiştir dedi.

Öğütcü: Deniz Kuvvetleri hedef alınıyor

Türkiye´de uygulamaya konulan senaryonun 2008 yılı Temmuz ayından itibaren TSK´yı hedef aldığını ileri süren Öğütcü, Özellikle Deniz Kuvvetleri hedef seçilerek hedef alınan komutanlıklar ile subay ve astsubaylara karşı içimize yerleşmiş sütü bozukları vasıtasıyla tertipler hazırlanmış, bilahare emniyet ve savcılara gönderilen imzasız sahte imzalı ihbar mektupları, kablosuz internet hatlarından atılan e-mailler, el konulan bilgisayar, DVD ve CD´lere yerleştirilen düzmece plan ve notlar, teknik takip sonucu telefon konuşmalarından kendilerine göre yorumlar ile suçlamalar yapılarak tutuklamalar yapılmış ve iddianameler düzenlenmiştir. Masum insanlar tutuklanarak aileleri perişan edilmiş, alınlarına sürülmeye çalışılan lekeleme ile şeref ve haysiyetleri ayaklar altına alınmış, sisteme olan inançlarını yitirmişlerdir dedi. İddianamede Doğu Perinçek´in yayımladığı Nisan ayı bülteninin bulunduğunu aktaran Öğütcü, bu konunun araştırılarak Perinçek´in her ay böyle bir bülten yayınlayıp yayınlamadığının ortaya çıkarılmasını istedi. Öğütcü, Birbiriyle hiçbir ilgisi ve ilişkisi bulunmayan davalarının ayrılarak bir an önce hakikatlerin ortaya çıkarılmasını, haklarında hiçbir somut delil bulunmayan, tamamen tertiplere dayalı sahte, düzmece belge ve kanıtlarla suçlanan masum insanların temize çıkarılmalarını, serbest bırakılmalarını, bahse konu senaryoyu hazırlayan ve uygulayanların bulunarak adaletin tecelli etmesinin sağlanmasını istiyoruz dedi.

Bektaş sakal bıraktı

Bu arada, Öğütcü´nün savunmasını yaptığı sırada tutuklu sanıklar emekli Binbaşı Levent Bektaş ve emekli astsubay Ergin Geldikaya´nın duruşma salonundaki yerlerini aldıkları ve Bektaş´ın sakal bıraktığı görüldü.

Poyrazköy davasında gerginlik

Poyrazköy davasında sanık avukatları ile üye hakim ve savcı arasında tartışma çıkması üzerine duruşmaya ara verildi. Duruşmada sanık ile avukatları tanık emniyetçilere ev adreslerini sordu ve ´hakkınızda suç duyurusunda bulunuruz´ gibi ifadeler kullandı. Bu ifadeler üzerine savcı müdahalede bulunarak bunların tehdit amaçlı olduğunu söyledi. Poyrazköy davasında mahkeme salonunda gerginlik yaşanması üzerine ara verildi. Duruşmada aramalarda görevli olan Emniyet Amiri Mustafa Tezcan Alaç, tanık olarak dinleniyor. Alaç´a aramalar için emri kimden aldıkları, gittikleri bölgede ilk kimlerle görüştükleri, mühimmatın nerelerde bulunduğunu sordu. Alaç, mahkeme kararının kendilerine geldiğini müdürlükten verilen talimat üzerine bölgeye gittiklerini ve askeri yetkililerin kendilerini karşıladığını anlattı. Arama kararını gösterdiklerini ve askeri personelin bu kararda belirtilen bölgeye kendilerini götürdüğünü kaydeden Alaç, uzun süreli bir çok noktada arama yapıldığını kaydetti. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, arama yapan ekibin başında olan Emniyet Amiri Mustafa Tezcan A, aramanın yaklaşık bir hafta sürdüğünü, bölgede birçok yerin arandığını kaydetti. Emniyet Amiri A, aramaya olay yeri inceleme, bomba imha ekipleri ve İstanbul Teknik Üniversitesinden hocaların katıldığını belirtti. ´Hocaların, yerin altını gösteren cihazlarla gelerek, teknik destek verdiğini´ ifade eden Tanık A, ´Onların gösterdiği yerlere de bakıldı. Ayrıca, olay inceleme ve bomba imha uzmanlarının belirlediği yerlere de bakıldı. Silahlar, patlayıcı maddeler, bol miktarda mermi bulundu. Her aramadan sonra tutanak tutuldu´ dedi.

138 parselin aranması

Tutuklu sanık emekli Binbaşı Levent Bektaş´ın, ´İTÜ´den aldığınız cihazların bir katkısı oldu mu?´ diye sorması üzerine Mustafa Tezcan A, ´Çok olmadı. Genelde diğer ekiplerin gösterdiği yerlerde mühimmat çıktı´ yanıtını verdi. Bektaş´ın ´Arama nerede başladı? İhbar mektubunda parsel yazmıyor. Ama sadece 138 parsel aranıyor. Bunun nedeni nedir?´ sorusuna tanık A, aramaya ihbar mektubunda yer alan su deposundan ve köpek kulübesinden başladıklarını söyledi. Buna karşılık olarak üye hakim Mehmet Karababa, Mustafa Tezcan A´ya tutanakta 138 parsel diye yazdığını, bunu tutanağa bilmeden mi yazıp yazmadığını sordu. Mustafa Tezcan A, ihbar mektubunda yer alan yerleri aradıklarını belirterek, ´Orayla alakalı önce de bir keşif çalışması yapılmıştır. Ben sadece arama aşamasında orada bulundum. Bana müdürlerim böyle bir aramanın yapılacağını söyledi. Ve ekibin başında durmam söylendi. Ondan önceki aşamada neler yapıldığını bilmiyorum. Tutanakta öyle yazıyorsa, bana orada bir görevli arkadaş söylemiştir. Çünkü önceden, tapudan mutlaka bir araştırma yapılmıştır. Olayın üzerinden 2 yıl geçti. Ve ben bazı şeyleri hatırlamıyorum. Her şey tutanaklarda belli. Terörle Mücadele Şubesinde görev yaptığım sürede yüzlerce aramaya gittim. Bazı şeyleri hatırlamamam normal. Şu anda Yabancılar Şube Müdürlüğünde görev yapıyorum´ yanıtını verdi. Bektaş, ´Elinizde bir kroki var mıydı?´ diye sorması üzerine Emniyet Amiri A, herhangi bir krokinin olmadığını belirtti.

Kroki vardı yoktu tartışması

Söz alan tutuksuz sanık Astsubay Deniz Erki de A´ya kendisini tanıyıp tanımadığını sordu. Mustafa Tezcan A, yüz olarak tanıdık geldiğini, ancak tam hatırlayamadığını kaydetti. Erki, arama yapmaya geldiklerinde Emniyet Amiri A´nın kendisinin karşıladığını ve eşlik ettiğini ifade ederek, ´A´nın elinde bir dosya vardı. Ve o dosyanın içinde bir kroki vardı. Bu krokinin Taraf gazetesinde yayınlanan kroki olduğunu düşünüyorum. Devamlı telefonla konuşuyordu´ dedi.

Sanık ve avukatları ortamı germeye çalışıyor

Sanık ve avukatların aynı soruları defalarca sorması ve bazı sorularının dosya ile ilgili olmadığı gerekçesiyle üye hakim ve duruşma savcısı itirazda bulundu. Sanıklardan İbrahim Koray Özyurt, Alaç´a nerede ikamet ettiğini sordu. Bu soruya karşı savcı Nuri Ahmet Saraç, salon tiyatroya döndü. Alakalı sorular sorunuz. dedi. Tutuklu sanık Ergin Geldikaya da söz alarak Alaç´a, Poyrazköy´de bulunup bulunmadığını sordu. Alaç, Hayır cevabını verdi. Bunun üzerine Geldikaya, Ben Silivri´deyken bir polis arkadaşımdan öğrendim. Uzun saçlı, parlak yüzlü, kemer burunlu bir kişinin Poyrazköy´de kazı yaptığını söyledi. Bu arkadaşa çok benziyor. diye konuştu. Geldikaya´nın bu ifadeleri üzerine mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, Böyle bir iddianız varsa şikayetçi olursunuz. dedi. Tuğamiral Mehmet Fatih Ilğar´ın avukatı Murat Ergün, tanık A´nın tutanaklarla ifadelerinde çelişkilerin bulunduğunu belirterek, ´Sorularıma vereceğiniz cevaba göre, bu çelişki ortaya çıkarsa mahkemeye suç duyurusunda bulunacağım´ dedi. Bunun üzerine Savcı Nuri Ahmet Saraç ise ´Sayın Başkan bu bir tehdittir. Baskı yapmaya yöneliktir. Müdahale edilsin´ diye konuştu. Ergün ise ´Mahkemeniz hatırlatılınca tehdit olmuyor da ben hatırlatınca mı tehdit oluyor. Ben de burada figüran değilim. Sanıkların işine yarayan her şeye hatırlamıyorum diye cevap veriyor. Belki sorularımla adrenalini artar da hatırlar´ yanıtını verdi. Savcı Saraç da ´Burası mahkeme salonu, hormon salonu değildir´ karşılığını verdi. Mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Bunun üzerine, sanık avukatları tanık A´nın dışarı çıkmasının yasalara aykırı olduğunu, tek duruşmada ifadesinin alınmasının ve diğer tanıklarla bir araya gelmemesinin gerektiğini söyleyerek itirazda bulundular. Mustafa Tezcan A. ise lavaboya gideceğini söyleyerek duruşma salonundan çıktı.

17.20: Poyrazköy davası yarına ertelendi

Mahkeme duruşmayı yarına erteledi. Yarın da aramaya katılan polislerin tanık olarak dinlenmelerine devam edilecek.

İddianamelerden

Birleşen davaların iddianamelerinde, Poyrazköy Keçilik mevkisinde 21 Nisan 2009´da başlatılan ve 28 Nisan 2009´a kadar devam eden kazılarda ele geçirilen mühimmata ilişkin olarak, emekli deniz binbaşı Levent Bektaş, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli yarbay Ercan Kireçtepe, binbaşı Erme Onat ve binbaşı Eren Günay ile yarbay Mustafa Turhan Ecevit´in ´cebir ve şiddet kullanarak TBMM´yi ortadan kaldırmaya, kısmen veya tamamen görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme´, ´cebir ve şiddet kullanarak yürütme organını ortadan kaldırmaya, kısmen veya tamamen görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme´ suçlarından 2´şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile ´Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olma´, ´patlayıcı madde bulundurma´, ´6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu´na muhalefet etme´ suçlarından 29,5 ile 57´şer yıl arasında hapis cezalarına çarptırılması isteniyor.

Ergin Geldikaya´nın da ´Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olma´, ´patlayıcı madde bulundurma´ ve ´6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu´na muhalefet´ suçlarından 17,5 ile 39 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülen iddianamede, tuğamiral Levent Görgeç ile Ali Türkşen, Halil Cura, Ferudun Arslan, Sadettin Doğan, İbrahim Koray Özyurt, Muharrem Nuri Alacalı, Şafak Yürekli, Dora Sungunay, Tayfun Duman ve Mert Yanık´ın da ´Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olma´ suçundan 7,5 ile 15´er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

´Amirallere suikast´ iddiasına ilişkin Burçin Öztürk´ün ´müşteki´ olarak yer aldığı iddianamede, Alperen Erdoğan, Burak Düzalan, Yakut Aksoy ve Tarık Ayabakan´ın ´silahlı terör örgütüne üye olma´, ´kişisel kullanım amacı dışında uyuşturucu madde bulundurma´ ve ´aynı suçu işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetme´ suçlarından 13 ile 34´er yıl arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.

Faruk Akın´ın ´silahlı terör örgütüne üye olma´, ´örgüt amacı doğrultusunda patlayıcı madde ve mermi bulundurma´, ´aynı suç işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetme´ suçlarından 13 yıl 8 ay ile 33 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Sinan Efe Noyan, Barbaros Mercan ve Yiğithan Göksu´ya ´silahlı terör örgütüne üye olma´ ve ´örgüt amacı doğrultusunda patlayıcı madde ve mermi bulundurma´ suçlarından 13 ile 29 yıl arasında hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Ülkü Öztürk ve Sezgin Demirel ile Koray Kemiksiz´in ´silahlı terör örgütüne üye olma´ ve ´aynı suçu işleme kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetme´ suçlarından 8 ile 19´ar yıl arasında hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, Ali Seyhur Güçlü, Halit Mehmet Ergül, Fatih Göktaş, Burak Amaç, Burak Özkan, Oğuz Dağnık ve Mehmet Orhan Yücel´in ´silahlı terör örgütüne üye olma´ suçundan 7,5 ile 15´er yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Levent Çakın´ın da ´uyuşturucu veya uyarıcı madde temin etme, ticaretini yapma veya sağlama´, ´6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu kapsamında mermi bulundurma´ suçlarından 5 ile 15,5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Emekli koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü, koramiral Kadir Sağdıç ve tuğamiral Mehmet Fatih Ilğar´ın ´Ergenekon silahlı terör örgütüyle doğrudan bağlantılı olarak ´kafes eylem planı´nı hayata geçirmek üzere faaliyet yürüten yasa dışı örgütlenmede ´danışma kurulu´ adı altında emir ve komuta yetkisini haiz örgüt mensubu oldukları´ belirtilen iddianamede, Mücahit Erakyol, Deniz Erki, Tanju Veli Aydın, Emre Sezenler, Hüseyin Doğancı, İsmail Bak, Metin Samancı, Levent Gülmen, Aydın Ayhan Saraçoğlu, Bülent Aydın, Bora Coşkun, Süleyman Erharat, Murat Aslan, Emre Tepeli, İbrahim Öztürk, Halil Özsaraç, Gürol Yurdunal, Ümit Özbek, Bülent Karaoğlu, Daylan Muslu, Hüseyin Erol, Mehmet İnce, Alpay Belleyici, İsmail Zühtü Tümer, Levent Olcaner, Özgür Erken, Metin Fidan, Türker Doğanca, Mesut Adanur ve Metin Keskin´in eylemlerinin de ´Ergenekon silahlı terör örgütüyle doğrudan bağlantılı olarak kafes operasyonu eylem planını hayata geçirmek üzere faaliyet yürüten yasa dışı örgütlenmenin üyesi olma´ suçunu oluşturduğu kaydediliyor.

Tüm sanıkların TCK´nın 314. maddesinin 2. fıkrası ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu´nun 5. maddesi uyarınca 7,5 ile 15´er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor. ( AA, Cnnturk, Vatan, Cihan, AA)

(12 Ocak 2011, 11:32)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Poyrazköy İddianamesinde arama yap

Kafes iddianamesinde arama yap

Amirallere suikast iddianamesinde arama yap

Poyrazköy manşetlerimiz

Kafes Eylem Planı manşetlerimiz

Amirallere suikast manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2781    yazdır/print


 

Ergenekon sanıklarına F Tipi şoku

Ergenekon, Islak İmza ve Devrimci Karargah Örgütü davasının tutuklu sanıkları F Tipi koğuşlara taşınıyor Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi´nde tutuklu olarak bulunan Ergenekon, ´Islak İmza´ ve Devrimci Karargah örgütü davalarından tutuklu olan sanıklar koğuşlarından taşınıyor. Halen 4 ve 5 numaralı L Tipi Cezaevi´nde bulunan sanıklar, önümüzdeki günlerde F Tipi´ne dönüştürülen Silivri 1 No´lu Cezaevi´ne nakledilecek.

Ergenekon sanıklarına F Tipi şoku!

Ergenekon, Islak İmza ve Devrimci Karargah Örgütü davasının tutuklu sanıkları F Tipi koğuşlara taşınıyor Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi´nde tutuklu olarak bulunan Ergenekon, ´Islak İmza´ ve Devrimci Karargah örgütü davalarından tutuklu olan sanıklar koğuşlarından taşınıyor. Halen 4 ve 5 numaralı L Tipi Cezaevi´nde bulunan sanıklar, önümüzdeki günlerde F Tipi´ne dönüştürülen Silivri 1 No´lu Cezaevi´ne nakledilecek.

Adalet Bakanlığı´ndan bu hafta içi personel atamalarının tamamlanmasının ardından yapılacak değişikliğe, Ergenekon davası sanıklardan Sevgi Erenerol, Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz´in avukatları itiraz etti. Hürriyet´in haberine göre, Avukatlar Vural Ergül, Zeynep Küçük ve Gönül Kerinçsiz, TBMM İnsan Hakları Komisyonu´na ve İstanbul Barosu´na dilekçe vererek, tüm bloklardaki olay çıkartan sanıklar ile müvekkillerinin aynı cezaevi ortamına konularak can güvenliklerinin tehlikeye atıldığını öne sürdü.

Nasıl koruyacaklar?

Avukat Vural Ergül şunları söyledi: Adalet Bakanlığı tarafından cezaevi idaresine gönderilen talimatlar doğrultusunda, yüksek güvenlik bahanesiyle 1´inci Blok´a nakledilecek sanıklara ilişkin yapılan son dakika değişiklik fevkalade ciddi kaygıları da beraberinde getirmektedir. Cezaevi idaresi, tüm bloklardaki koğuşlarda sorun çıkaran tutuklu ve hükümlüleri 1´inci Blok´ta bir araya getirirken, seri Ergenekon Davaları sanıklarını da aynı blokta yüksek güvenlik tedbiri altında bir araya getirmektedir. Duruşma salonunda dahi sanıkların güvenliklerini sağlamaktan aciz bir idarenin, sanıkların can güvenliklerine yönelik tehditlere de adeta açıkça davetiye çıkardığı ortadır. Diğer yandan birçok sanığın şeker, tansiyon ve kalp hastalıkları dikkate alındığında tamamıyla tecrit edilmiş bir halde güya yüksek güvenlik tedbirleri altında sanıkların ölümlerine seyirci kalınacaktır.

Kimler gidiyor?

Nakilleri yapılacak sanıklardan bazıları şöyle: Gazeteciler Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Deniz Yıldırım, Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Nusret Senem, Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol, emekli Albay Fikri Karadağ, Muzaffer Tekin, emekli astsubay Oktay Yıldırım, emekli binbaşı Fikret Emek, Mehmet Demirtaş, Hasan Atilla Uğur, avukat Yusuf Erikel, Sedat Peker, Yazar Ergun Poyraz, avukat Kemal Kerinçsiz, eski Özel Harekât Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli subaylar Levent Göktaş, Levent Bektaş, Durmuş Ali Özoğul, Hasan Ataman Yıldırım, Hayrettin Ertekin.

L tipi ne?

L tipi cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin mevcudu yaklaşık 1000 kişiyi bulabiliyor. Bir koğuşta 7 oda bulunuyor. Her odada 3´er kişi kalıyor. Dolayısı ile bir koğuşun mevcudu 21 kişi olabiliyor. Tutuklular koğuştaki salonu ortak kullanım alanı olarak kullanıyor, yemeklerini birlikte yiyor, birlikte televizyon izleyebiliyor. Yatacak yer mahalli 3 kişi ile sınırlı.

F tipi ne?

F tipi cezaevleri ise yüksek güvenlikli olarak tanımlanıyor. Buralarda her koğuşta mevcut tutuklu sayısı 3 ile sınırlı. Bu 3 kişi ortak havalandırma alanını kullanabiliyor, diğer koğuşlardaki tutuklularla irtibatları olmuyor. F tipi cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü sayısı 300´ü geçmiyor. ( Hürriyet)

(11 Ocak 2011, 19:23)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

HABERAL VE ONUN YARGI İLE SAĞLIKTA KOLLANMASI MANŞETLERİMİZ

Haberal Ecevit gibi hastaneden çıksın, iyileşir

Haberal, Başbakan ambulansını beğenmedi

Doktorlar Haberal´ın psikolojisine bile dokundurtmuyor

Haberal gelmeyince Adli Tıp Haberal´a gidecek

Harekette ölüm riski var, tehdit ve bayan ziyaretçide değil

Ambulans 06:00´da geldi rapor 08:30´da yazıldı

Doktorlardan panik-tehdit: Haberal Adli Tıp´a gidemez, yoksa..

Panik-tehdit korkutmadı: Mahkeme Haberal sevkinde ısrarlı

Mahkemenin Haberal şüphesi hastaneyi panikletti

İşte 1 yıl mahkemeden gizlenen ´Haberal sağlıklı´ raporu

Flaş!!! 3. Haberal raporu da mahkemeden gizlenmiş

Ecevit´in tedavi sürecini Adli Tıp inceleyecek

Sağlıkta kontrgerilla örgütlenmesi

Ergenekon davasını engelleme girişimleri

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

3´ncü Ergenekon iddianamesinde Mehmet Haberal

Tüm Ergenekon iddianamelerinde Mehmet Haberal

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2776    yazdır/print


 

´6. Ceza gibi hassas olsalar bu tahliyeler yaşanmazdı´

Adalet Bakanı Sadullah Ergin kamuoyu vicdanını yaralayan tahliyelerle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Tüm bunların engellenebileceğine dikkat çeken Ergin, ´Yargıtay Başkanı, ´Biz UYAP üzerindeki sıraya göre dosyaya bakarız´ diyor ama 6. Ceza Dairesi, ´Biz bu süreci öngördük, 1 yıl öncesinde dosyaları taradık. 3 ay öncesinde bunları görüşmeye başladık, başka işe bakmadık. Bizim dairemizde tahliye yoktur.´ diyor. Aynı Yargıtay içerisinde farklı dairelerin uygulamalarıdır. Bu süreç 2004´ten buyana göz göre göre gelen bir süreç. 6 yıl öncesinden bu engellenebilirdi. 6. Ceza Dairesi başkanı ve üyelerinin gösterdiği hassasiyet bir miktar gösterilebilseydi bunlar oluşmayacaktı. Bu kadar toplumun vicdanı kanatılmayacaktı.´ şeklinde konuştu.

´6. Ceza gibi hassas olsalar bu tahliyeler yaşanmazdı´

Adalet Bakanı Sadullah Ergin kamuoyu vicdanını yaralayan tahliyelerle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Tüm bunların engellenebileceğine dikkat çeken Ergin, ´Yargıtay Başkanı, ´Biz UYAP üzerindeki sıraya göre dosyaya bakarız´ diyor ama 6. Ceza Dairesi, ´Biz bu süreci öngördük, 1 yıl öncesinde dosyaları taradık. 3 ay öncesinde bunları görüşmeye başladık, başka işe bakmadık. Bizim dairemizde tahliye yoktur.´ diyor. Aynı Yargıtay içerisinde farklı dairelerin uygulamalarıdır. Bu süreç 2004´ten buyana göz göre göre gelen bir süreç. 6 yıl öncesinden bu engellenebilirdi. 6. Ceza Dairesi başkanı ve üyelerinin gösterdiği hassasiyet bir miktar gösterilebilseydi bunlar oluşmayacaktı. Bu kadar toplumun vicdanı kanatılmayacaktı.´ şeklinde konuştu.

Bakan Ergin, CnnTürk´te canlı yayına katılarak, tahliyelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 3365 hakim savcı kadrosunun boş, niçin bunları doldurmadınız? şeklinde sorular sorulduğunu belirten Ergin, Adalet Bakanlığı´nın hakim, savcı alım sürecinde son 5 yılda 4 kez yürütmeyi durdurma kararı verildi. Biz her defasında hakim savcı alımına çıkmışız, sınavlar yapmışız bu sınavlar Danıştay tarafından yürütmesi durdurulmuş. Anayasa Mahkemesi´ne Adalet Bakanlığı´nın böyle bir sınav yapamayacağına dair dava açmış. Anayasa Mahkemesi ´hayır bu dava doğru değildir. 1934 yılından beri Adalet Bakanlığı hakim savcı adayı alıyor.´ demiştir. Stajdan sonra mesleğe kabullerini gene HSYK yapıyor. Bu çok önemli bir şey. Bakanlık hakim savcı alamıyor. Son 5 yılda açtığımız hakim savcı alımlarının 4 tanesi yürütmeyi durdurmayla engellenmiş, kör topal yürütülmüştür bu işlemler. dedi.

Ergin, bu davaların bir kısmının YARSAV, bir kısmının da sınavı kaybeden adayların açmış olduğu davalar olduğunu söyledi. Danıştay´ın 2006 tarihine kadar mülakatlarla ilgili davalarda ´Adalet Bakanlığı bu sınavı yapar herhangi bir yasaya Anayasa´ya aykırılık söz konusu değildir´ şeklinde içtihatları bulunduğunu aktaran Ergin, Ama 2006 tarihinden sonra bir anda Danıştay yürütmeyi durdurma kararı veriyor. Bu yürütmeyi durdurma bir üst mahkeme tarafından kaldırılıyor. Anayasa Mahkemesi karar veriyor ´Adalet Bakanlığı bu sınavı yapabilir.´ Danıştay yeni bir yürütmeyi durdurma veriyor. ´Mülakatı yapar ama mülakat çok muğlak bunun şartları düzeltilsin.´ Bakanlık peki diyor, mülakatın oranını yüzde 30´a düşürüyoruz. Mülakatta neler sorulacağını kanuna yazıyoruz. Bütün bunları koyduktan sonra YARSAV, ÖSYM´nin yapmış olduğu sınavı dava etti. Bu uygulamanın yasayı aykırı olduğunu gerekçesiyle yürütmeyi durdurmasına kararı verildi. diye konuştu.

6. Ceza Dairesi üyelerinin gösterdiği hassasiyeti diğer daireler de gösterseydi bu tahliyeler olmazdı

Tahliyelerin kamuoyu vicdanını yaraladığını söyleyen Ergin, bunların engellenebileceğini fakat bu sürecin biraz da göz göre göre bu noktaya doğru geldiğine değindi. Tüm bunların engellenebileceğine dikkat çeken Ergin, Bugünkü yayınlara bakarsanız, Yargıtay Başkanı, ´Biz UYAP üzerindeki sıraya göre dosyaya bakarız´ diyor ama bir başka yayına bakıldığında 6. Ceza Dairesi, ´Biz bu süreci öngördük, 1 yıl öncesinde dosyaları taradık. 3 ay öncesinde bunları görüşmeye başladık, başka işe bakmadık. Bizim dairemizde tahliye yoktur.´ diyor. Aynı Yargıtay içerisinde farklı dairelerin uygulamalarıdır. Bu süreç 2004´ten buyana göz göre göre gelen bir süreç. 6 yıl öncesinden bu engellenebilirdi. Geç kalınmış değil, tamamı sonuçlanmış değil, bunları önleyici çalışmalar ortaya konulabilir. Bundan sonra zararın neresinden dönülürse kardır. 6. Ceza Dairesi başkanı ve üyelerinin gösterdiği hassasiyet bir miktar gösterilebilseydi bunlar oluşmayacaktı. Bu kadar toplumun vicdanı kanatılmayacaktı. şeklinde konuştu. ( Cihan)

İşte Yargıtay´daki Daire Farkları

Yargıtay´daki daireler 102. maddeyi dayanak göstererek suçluları bir bir salıverirken; 6. Ceza Dairesi bir tek suçluyu bile bırakmadı. İşte Yargıtay´daki daire farkı... Yargıtay´da aralarında cinayet, uyuşturucu kaçakçıları, Hizbullah´ın beyin takımı serbest kalırken gasp ve hırsızlık suçlarına bakan 6. Ceza Dairesi tutuklu dosyaları 3 ay önceden incelediği için CMK´nın 102. maddesi kapsamında tek bir tahliye yapmadı. Ceza Muhakemesi Kanunu´nun (CMK) tutukluluk sürelerini sınırlayan 102. maddesinin yürürlüğe girmesinin ardından başlayan tahliyeler tartışma yaratırken Yargıtay 6. Ceza Dairesi´nin örnek bir uygulama yaparak tutuklu sanıkların dosyalarını 3 ay önce incelemeye başladığı ortaya çıktı. Daire böylece bin 500 dosyadaki 3 bin tutuklu sanıkla ilgili temyiz incelemesini 102. maddenin yürürlüğe girdiği 31 Aralık tarihine kadar tamamladığı için bu maddeden tahliye edilen sanık olmadı.

Daire hangi suçlara bakıyor?

6. Ceza Dairesi hırsızlık suçları, kapkaç, yankesicilik, bir örgütün faaliyeti çerçevesinde hırsızlık, gasp (yağma) suçları, suç örgütlerinin oluşturduğu korkutucu güçten yararlanarak gasp, suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi, bir suçun işlenmesiyle elde edilen eşyayı satın almak suçlarının temyiz incelemesini yapıyor. Daire´nin önünde, 2009 yılından devreden 58 bin 895 dosyanın yanı sıra 2010 içinde gelen 32 bin 90 dosyayla birlikte 90 bini aşkın dosya vardı. Daire, 2010 yılı içinde bu dosyaların 21 bin 304´ü hakkında karar verdi. Daire bu iş yükü arasında CMK´nın tutukluluk sürelerini sınırlayan maddenin 31 Aralık´ta yürürlüğe gireceğini öngörerek çok önemli bir çalışma sistemine imza attı. Daire Başkanı Celal Altunkaynak, 3 ay önce tutuklu dosyalarını öne alarak görüşülmesi talimatını verdi. Böylece son 3 ayda yaklaşık bin 500 tutuklu dosyası öne alındı ve dosyalar esastan görüşülerek temyiz incelemesi yapıldı. Bu süreçte daire başka dosya ele almadı. Bu incemeler sonunda kimi dosyalarda onama, kimilerinde bozma kararı verildi. Böylece cezası onanan çete, hırsızlık ve gasp sanıklarının CMK´nın 102. maddesinde öngörülen tahliyeden yararlanmaları önlenmiş oldu. Daire, bazı dosyalarda tutuklu sanıklara verilen mahkumiyet kararlarını da bozdu. Böylece tutuklu sanıkların uzun yargılamadan kaynaklanabilecek mağduriyetlerini de gidermiş oldu. Daire´nin bu şekilde yaklaşık 3 bin tutuklu sanıkla ilgili tahliyeyi veya mağduriyetleri önleyecek kararlar verdiği belirtildi.

Diğer Daireler ne yaptı?

6. Ceza Dairesi´nin tutuklu dosyaları öne alarak bir yandan temyiz sonunda suçlu bulunan sanıkların tahliyesini önlemesi bir yandan da cezaları bozulan sanıkların mağduriyetini gidermesi yoluna gitmesine rağmen Yargıtay´ın diğer daireleri bu yola gitmedi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 26 Ekim´den bu yana önünde olan Hizbullah ana Davası´nda tebligat sorununu gerekçe göstererek Ocak ayında duruşma tarihi verdi. Bu yüzden 188 cinayetten sorumlu tutulan Hizbullah´ın 10 yöneticisi CMK´daki tutukluluk süreleri nedeniyle tahliye edildi. Daire ayrıca PKK ve diğer örgüt davalarından yargılanan 16 sanığı da tahliye etti. Cinayet ve yaralama suçlarına bakan Yargıtay 1. Ceza Dairesi de tutuklu 3 bin dosyayı öne alarak incelemediği için CMK´nın ilgili maddesinin yürürlüğe girmesinden sonra her gün ortalama 50 sanığın tahliyesine karar veriyor. Uyuşturucu satıcılarının davalarına bakan 10. Ceza Dairesi de şimdiye kadar yaklaşık 20 sanığı tahliye etti. ( Vatan)

Gerçeker´in yanıt veremediği soru

Son günlerde kamuoyunda rahatsızlık yaratan tahliyelerle ilgili Yargıtay Başkanı Gerçeker bir açıklama yaptı. Gerçeker, iş yükü çok dedi ama o soruya yanıt veremedi. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, kamuoyunda ciddi rahatsızlık yaratan son tahliyelerle ilgili bugün bir basın toplantısı düzenledi. Gerçeker yaptığı açıklamada Yargıtay´a yönelik eleştirilerin haksız olduğunu, ilgili dairelerde çalışan tetkik hakimlerin özveri ile çalıştığını söyledi. Sorunun çözümü için de İstinaf Mahkemelerinin bir an önce faaliyet geçmesi ve yeni dairelerin kurulmasını öneren Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, kamuoyunun merakla beklediği sorulara tatmin edici yanıtlar veremedi.

6. Daire bir tek tahliye bile vermedi, demek ki oluyormuş, peki ya diğerleri?..

Öncelikle durumu kısaca özetleyelim. 2004 yılında AB uyum yasaları çerçevesinde tutukluluk sürelerini düzenleyen CMK 102. maddede değişiklik yapıldı. Bu değişiklik 2005 yılında yürürlüğe girdi. Yargıtay da bu dosyaların 2010´a kadar neticelendirilmesi konusunda uyarıldı. (AKP´li Bekir Bozdağ´ın açıklaması bu yönde) Ancak aradan geçen 5 yıl gibi bir süre içinde sayıları 953 olan bu dosyalara bakıl(a)madı. Peki bakan Yargıtay dairesi yok mu? Var tabi... Bugün Vatan Gazetesi´nde Kemal Göktaş imzası ile çıkan haberde, Yargıtay´da aralarında cinayet, uyuşturucu kaçakçıları, Hizbullah´ın beyin takımı serbest kalırken gasp ve hırsızlık suçlarına bakan 6. Ceza Dairesi tutuklu dosyaları 3 ay önceden incelediği için CMK´nın 102. maddesi kapsamında tek bir tahliye yapmadığı belirtiliyordu. Yani 6. Ceza Dairesi, 2010´da zaman aşımı nedeniyle tahliye edilecek isimlerin dosyalarını 3 ay önceden tespit etmiş ve o dosyaların sanıkları tahliye edilmemiş. Hasan Gerçeker´e bu soru bugün soruldu. Gerçeker, her dosyanın içeriği farklıdır diyerek bu soruyu geçiştirdi.

Gerçeker´den gerçekçi olmayan savunma

Gerçeker´in cevap veremediği, daha doğrusu verdiğini sandığı sorulardan birisi; 2005-2010 yılına kadar, zaman aşımı nedeniyle ilgili dosyalara neden 5 yıl boyunca bakılmadığı sorusuydu. Gerçeker bu soruya da Deniyor ki Bu dosyaların önlemi neden alınmadı. Bu iddia doğru değil. ben de ceza dairesinde görev yaptım. Bütün arkadaşlar tutuklu dosyaları gelir gelmez gerekeni yaptı. Her dosyanın inceleme prosedürü vardır. Her dosya aynı şekilde incelenmez. Tebligatların davaların taraflarına ulaşması gerekiyor. şeklinde yanıt verdi.

Cihaner´de jet diğerlerinde kağnı

Ve gelelim asıl soruya. Yargıtay Başkanı bu soruyu öyle bir geçiştirdi ki... İlhan Cihaner, Osman Kaçmaz ve Mehmet Haberal davaları Yargıtay tarafından hemen karara bağlandı. Bu dosyalarda herhangi bir gecikme sözkonusu bile olmadı. Hatta İlhan Cihaner´in tahliye kararı fotokopi üzerinden verildi. Dosyanın aslı bile beklenmedi. İşte Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker´e bu soruda soruldu. Bazı dosyalar Hizbullahçıların, PKK´lıların dosyaları 5 senedir beklerken, neden bu dosyalar hiç bekletilmeden Yargıtay tarafından görüşüldü? Hasan Gerçeker bu soruya bakın nasıl yanıt verdi: Dosyaları kıyaslamak doğru değil. Dosyanın niteliğine göre bu durumlar değişebilir. Ortaya çıkmış somut bir gecikme durumu yok. Önceliği verilmesi gereken dosyalara öncelik verilmiştir. ( Aktifhaber)

(07 Ocak 2011, 14:35)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

10 yıllık tutukluluk süresi tartışmalarıyla ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2760    yazdır/print


 

Hakim Kuban, Eskişehir´e atandı

Ergenekon ve Balyoz davalarında tahliye kararları veren hakim Oktay kuban HSYK kararı ile Eskişehir´e atandı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), adli yargıda görev yapan 410 hakim ve cumhuriyet savcısının görev yerini değiştirdi.

Hakim Kuban, Eskişehir´e atandı

Ergenekon ve Balyoz davalarında tahliye kararları veren hakim Oktay kuban HSYK kararı ile Eskişehir´e atandı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), adli yargıda görev yapan 410 hakim ve cumhuriyet savcısının görev yerini değiştirdi.

HSYK, adli yargıya ilişkin kararname taslağı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Kurul, büyük bölümü bulunduğu bölgede görev süresini doldurma, mazeret, disiplin ve sicil durumuna göre 410 hakim ve cumhuriyet savcısının görev yerlerini değiştirdi. Kararnameye göre, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Oktay Kuban Eskişehir hakimliğine, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İbrahim Topuz Bolu hakimliğine, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Mehmet Faik Saban Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Görüşen Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine ve YARSAV´ın listesinden HSYK üyeliği seçimlerine katılan Adli Sicil Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sungur da Kadıköy Cumhuriyet savcılığına atandı. Hakim Oktay Kuban´ın görev yeri değişikliği talebinde bulunduğu ve kendi isteği doğrultusunda atmasının yapıldığı öğrenildi. ( AA)

(06 Ocak 2011, 20:59)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

06.01.2011 Tarihli ve 12 sayılı HSYK Adli Yargı Kararnamesi

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2757    yazdır/print


 

Ergenekon çevreleri ´10 yıl´ şokuna girdi

2011 yılının başlamasıyla birlikte AB´ye uyum çerçevesinde uygulamaya geçen yeni ceza yasası CMK 102, Ergenekon ve benzer terör örgütü sanıklarını vurdu. Ergenekon sanıklarından tutukluluk süreleri 4 yılı dolduracak olanlar, yeni düzenlemeye göre tahliye edilmeyi bekliyordu. Ancak anayasal suçlarda tutukluluk süresinin 10 yıla çıkarılabilmesine Yargıtay da onay verdi. 10 yıllık tutukluluk süresini tamamlamış Hizbullah, PKK gibi terör örgütü tutukluları grup grup tahliye edilirken, tahliye edilmeyi bekleyen Ergenekon tutuklularının 6 sene daha cezaevinde kalabileceklerinin ortaya çıkması bu çevrelerde tam anlamıyla şok etkisi yaptı. Hizbullah ve PKK tutuklularının serbest bırakılmasını eleştiren bu çevreler, Ergenekon tutuklularının ise derhal tahliye edilmesini talep ediyorlar. Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar köşe yazısında bu çelişkiye dikkat çekiyor ve Ergenekon medyasını çifte standart uygulamakla suçluyor.

Ergenekon çevreleri ´10 yıl´ şokuna girdi

2011 yılının başlamasıyla birlikte AB´ye uyum çerçevesinde uygulamaya geçen yeni ceza yasası CMK 102, Ergenekon ve benzer terör örgütü sanıklarını vurdu. Ergenekon sanıklarından tutukluluk süreleri 4 yılı dolduracak olanlar, yeni düzenlemeye göre tahliye edilmeyi bekliyordu. Ancak anayasal suçlarda tutukluluk süresinin 10 yıla çıkarılabilmesine Yargıtay da onay verdi. 10 yıllık tutukluluk süresini tamamlamış Hizbullah, PKK gibi terör örgütü tutukluları grup grup tahliye edilirken, tahliye edilmeyi bekleyen Ergenekon tutuklularının 6 sene daha cezaevinde kalabileceklerinin ortaya çıkması bu çevrelerde tam anlamıyla şok etkisi yaptı. Hizbullah ve PKK tutuklularının serbest bırakılmasını eleştiren bu çevreler, Ergenekon tutuklularının ise derhal tahliye edilmesini talep ediyorlar. Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar köşe yazısında bu çelişkiye dikkat çekiyor ve Ergenekon medyasını çifte standart uygulamakla suçluyor.

Biliyorsunuz Türk Ceza Kanunu 2004 yılı sonunda AB´ye uyum çerçevesinde değiştirildi, tutukluluk sürelerine sınırlama getirildi. Özel yetkili mahkemelerin kapsamına giren suçlarda bu süre 10 yıl, diğer mahkemelerde 5 yıl oldu. Gerçi, bu süre tespitine ilişkin hukuki tartışmalar var ama Yargıtay 9. Ceza Dairesi´nin bu yöndeki kararı, tartışmalara son noktayı koydu. Son derece insani bir düzenlemedir. Geciken adalet adalet değildir düsturundaki gibi, bir devlet 5-10 yıl içinde hüküm veremiyorsa bedelini sanık ödememelidir. Evrensel hukukun geçerli olduğu demokratik rejimlerde temel kriter budur.

Dosyalar yargıda birikiyor

Cezaevlerini dolduran 120 bin 360 kişiden 56 bin 812´si tutuklu. Tutuklulardan 35 bin 843´ü hakkında henüz karar verilmemiş, 20 bin 969´u hakkındaki karar dosyası ise Yargıtay´da bekliyor. Defalarca yazıp çizdik, sorun çok boyutlu. Her türlü yetersizliğin ve imkansızlığın ötesinde yargı sisteminde zihni tembellik ve uyuşukluk var. Çark ağır aksak işliyor. Fiziki şartları tümden iyileştirseniz, kadro ihtiyacını karşılasanız, yeni birimler oluştursanız bile, bu kafa yapısıyla Kızılay´dan Ulus´a zor ulaşırsınız. Kaldı ki son yıllarda fiziki şartların iyileştirilmesi ve kadro sorunun giderilmesi konusunda çok önemli aşamalar kaydedildi. Yeterli mi, elbette değil. Hükümetin acil olarak, mümkünse seçimden önce yüksek yargıdaki yeni daireler oluşturma taleplerini karşılaması gerekir.

Karın ağrısı Ergenekon

Şu da bir gerçek: Son tartışmalardaki asıl sıkıntı, yargının hantallığı, geciken adalet, adil yargının erozyona uğraması, masumiyet karinesinin ihlali, hukukun üstünlerin hukuku haline gelmesi değil. 15 yıldır içeride yatan tutukluları kimse hatırlamadı, İnönü döneminden bu yana devam eden davaları kimse tınlamadı. Sayısız kişiye daha tutuklandıkları gün “katil” diye bağırdılar, “mafya babası” yaftasını astılar, “terör örgütü lideri veya üyesi” dediler.

Hukuku şimdi hatırladılar

Bu hukuksuzluklarını Ergenekon ve Balyoz sürecinde unutup şimdi “masumiyet karinesi yok mu?”, “hani hukukun üstünlüğü vardı?”, “bu kadar uzun süre tutukluluk olur mu?”, “mahkeme kararı kesinleşinceye kadar herkes masum değil mi?” diye sormaya başladılar. Heyhat, gel gör, tutukluluk sürelerine getirilen sınırlamadan Ergenekon sanıklarına piyango çıkmayınca tekrar başa döndüler. “Hizbullah´a tahliye”, “Domuz bağı katilleri ve babalar serbest”, “mafya liderine tahliye” manşetleri birbirini izledi. Hatta işi öyle çığırından çıkardılar ki, Milliyet Gazetesi dün manşetine “Silivri´ye 10 yıl darbesi” ağıtını yerleştirdi. Ergenekon soruşturmalarından çok önce, 2004 sonunda çıkarılan yasa hükmünü “darbe” olarak nitelendirdiler. Hürriyet de “Hüküm giymeden 10 yıl yatabilirler” başlığının altına Sedat Şahin´in fotoğrafını yerleştirerek “Serbest kalabilir” deyip aklınca ironi yaptı. Hele dün Vatan´da bir yorum vardı, evlere şenlik. Efendim, Türkiye´de kararların oluşumu ortalama 6 yıl sürüyormuş, tutukluluk sürelerini 5 yılla sınırlamak doğru değilmiş. Ey tosuncuklar! Hani tutukluluk süreleri uzundu? Hani masumiyet karinesi vardı? Hani yargı kararı kesinleşinceye kadar herkes masumdu? Karın ağrınız belli, şu Ergenekon sanıklarını bıraksalar iyileşeceksiniz. Olabilir, hiç değilse mertçe çıkın ortaya, hukuk devletinin omzundan ateş etmeyin sağa sola... Bu arada şunun altını çizelim; sakın ola, diğer tahliyeleri onayladığım anlamı çıkmasın yazdıklarımdan. Sadece bir kez daha Ergenekon ve Balyozcu taifenin maskesini düşürmek istedim. Gerçi yüzsüzler ama olsun... ( Şamil Tayyar / Star)

Biz buna gazeteci diyoruz!

Şamil Tayyar´ın bahsettiği çifte standart, Habertürk yazarı Fatih Altaylı´da net şekilde ortaya çıkmış. ´Biz buna adalet´ diyoruz yazısında Hizbulkontra terör örgütü üyesi ile Ergenekon terör örgütü üyesini karşılaştırmış. Biri tahliye ediliyor diğeri hala hapiste diyerek hayretini ortaya koyan Altaylı, Haberal´ı masum göstermek için abartmaktan çekinmiyor. Oysa Ergenekon Terör Örgütü´nün yönetimi ele geçirebilseydi, Hizbulkontra vahşetini aratmayacak şekilde binlerce insanın hapsedileceği ve öldürüleceği, Kamboçya türü katliamlar için 15lik 15binlik 15 milyonluk öldürme listeleri hazırladığı Ergenekon iddianamelerine de yansımıştı. Bu örgütün planladığı eylemlerden bazıları gerçekleştirildi, bazıları ise gerçekleşmesine fırsat verilmeden ortaya çıkarıldı. Denizaltı içinde öğrencileri havaya uçurmak gibi plan safhasında çökertilen adi terör eylemleri, Hrant Dink, Malatya Zirve, Danıştay gibi gerçekleşen adi saldırı, cinayet ve katliamlar, ´balyoz´ darbesini gerçekleştirmek için camilerin en kalabalık olduğu saatlerde bombalanması ve kendi uçaklarımızın düşürülmesi gibi ´bizden görünen´ içimizdeki hainlerce gerçekleştirilecek adi terör eylemleri, Fatih Altaylı gibi ´bizden görünen´ içimizdeki köşe yazarları tarafından gözlerden kaçırılarak sanıklar masum gösterilmeye çalışılıyor.

HAPİSTE DIŞARIDA

Fatih Altaylı köşe yazısında şöyle diyor: HAPİSTE: Prof. Dr. Mehmet Haberal. Profesör doktor. Bugüne kadar binlerce ameliyat yaptı. Binlerce hayat kurtardı. On binlerce hayat kurtaran binlerce doktor yetiştirdi. Hastane kurdu. Orada da on binlerce kişiye şifa verdi. Terör örgütü mensubu olduğu gerekçesiyle yargılanıyor. Yargılaması sürüyor. Hâlâ hapiste. DIŞARIDA: Terör örgütü Hizbulkontra´nın askeri kanat sorumlusu Hacı İnan. Burada gördüğünüz kişinin mesleğini bilen yok. Hizbullah diye bir örgütün yöneticisi, tetikçisi. İnsanları domuz bağıyla bağlayıp infaz ettiği iddiasıyla yargılananlardan. Kadın, çocuk, erkek demeden infazlar gerçekleştirdiği söyleniyor. Öldürdüğü iddia edilen insan sayısı 188. Bu bilinen rakam. Gerçek sayıyı kimse bilmiyor. Terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla yargılanıyor. Yargılaması sürüyor. Serbest bırakıldı. ( Habertürk)

´Hizbullah´a az, Ergenekon´a çok mantığı olmaz´

Ceza Hukukçusu Profesör Bahri Öztürk çifte standarda tepki gösteriyor: Ben bu yasanın hazırlayıcıları arasındayım. 102. madde bugün kabul edilen 102. madde değil. Bu yasa 4 Aralık 2004´te Meclis´te oybirliğiyle kabul edildi. Dolayısıyla sorgulanması gereken yasa değil, 6 yıl geçmesine ve bu maddenin uygulamaya gireceğinin bilinmesine rağmen hâlâ bir şey yapılmamasıdır. İnsanların 10 yıl, hatta 14 yıl tutuklu kalmamaları için bu yasa çıkarıldı. Düşünün, 10 yıl bir kişi yargılanıyor ve hakkında hüküm verilemiyor. Sen eğer 14 yıldır hâlâ hüküm vermemişsen bu neden serbest bırakılıyor diyemezsin. Uygulama, bu işi altı yıldır çözmeliydi. Ayrıca diyelim Hizbullah veya PKK sözkonusu olduğu zaman 13 - 14 yıllık süre az bulunuyor; fakat Ergenekon davası sözkonusu olunca 2 yıllık tutuklamalar kabul edilmiyor. Böyle bir çifte standart olmaz. Eski CMK´da tutuklamada süre sınırı yoktu, 102. maddeyle bir tavan getirildi. Bundan önceki CMK, 15 - 20 yıllık tutuklamalara sebep oluyordu, böyle mi olması isteniyordu? Deniyor ki, adam müebbetle yargılanıyor, 102. maddeyle serbest kalacak. Ama öyle değil. Bir kere iki imkân var. En basiti adli kontrol. Dışarı çıkan adamı kontrol altında tutabilirsiniz. İkincisi, güvenlik tedbirleri var. Yani adam öldürmeye teşebbüsten yargılanan bir kişi eğer tahliye edildikten sonra işini bitirirse, bunun vebali bu yasayı uygulayanlarda değil, gereken sürede hüküm vermeyenlerde ve o adli güvenliği sağlayamayanlardadır. Dediğim gibi, bu yeni bir tartışma değil. 6 yıldır hiçbir tedbir alınmaması ve yargılamanın da gerekeni bu yasa geleceğini bile bile yapmaması kabul edilemez. Zaten bu uzun tutukluluk süreleri AB´nin içtihadına da uygun değildir. Bundan Türkiye yargılandı ve ağır cezalar aldı.. ( Habertürk)

Silivri´dekiler niye tahliye olamıyor?

06 Ocak 2011: Ali İhsan Karahasanoğlu (Yeni Akit): Peşinen bir hatırlatma yapalım.. Tutuklu ve mahkum farklı kavramlardır. Tutuklu; henüz aleyhinde kesinleşmiş ceza olmadığı halde, tedbiren cezaevinde tutulan kişiye denir. Bu kişilerin cezaları kesinleşirse, önceden yattıkları süre, cezadan düşülür. Beraat ederlerse, devletten tazminat isteyebilirler. Mahkum ise; cezası kesinleşmiş kişiye denir. Yerel mahkeme ceza verdi.. Bu kişi mahkum mudur? Hayır.Yargıtay´ın da cezayı onaması gerekir.Ondan sonra, kişi mahkum sıfatını alır. Normal olanı; cezaevlerinde mahkumların (yani cezası kesinleşmiş olanların) bulunması, tutukluların ise (cezası kesinleşmemiş olanların) çok önemli suçdan yargılanıyor ise, cezaevine konulmasıdır. Bu iki kavramın anlamını verdikten sonra, son üç gündür, herkesin kafasını karıştıran CMK 102 gereği tahliye edilenlerin, mahkum değil, tutuklu olduklarını hatırlatalım.. Dolayısı ile bu kişiler; haklarında verilen cezalar kesinleştiğinde, tekrar cezaevine girecekler! Çünkü şu an yattıkları süre, “cezalarını karşıladığı” için değil, “azami tutukluluk süre”leri dolduğu için tahliye oluyorlar! Kanunun mantığı şu: Hiç kimseyi, mahkum olmadan (cezası kesinleşmeden) cezaevine koymayalım. Bunu lafta değil, pratikte de uygulayalım. Bazı ciddi suçlarda, belli sebeblerle sanığı tutuklama hakkı var ama... Bunun da; kanunda azami süresini belirleyelim.. Ki, tutuklama keyfi cezalandırmaya dönüşmesin! Dolayısıyla, iki şeyi birbirine karıştırmayalım. 10 yıldan fazla cezaevinde kalmak kaldırılmış gibi bir algılama yanlış! Mahkumiyet kararı kesinleşmiş ise, 10 yıl da yatarsınız, 20 yıl da.. 30 yıl da.. Bakınız Apo, halen cezaevinde. Son kararlar ışığında, tahliyesi gündeme bile gelmiyor. Çünkü cezası kesinleşmiş durumda. Ama, henüz davası sonuçlanmamış ve cezası kesinleşmemiş olanlar, yeni kurala göre, en fazla 10 yıl cezaevinde tutulabilir. Bu kural da, Türkiye´de “adil yargılanma hakkı” gereği yeni getirilmiş bir düzenleme.

Yargıtay cezaları onarsa tahliyeciler içeri girecek

Bu çerçevede somut örneklere bakarsak.. Hizbullah adı altında yargılananlar, tahliye oldular ama.. Haklarında verilen ceza Yargıtay´da.. Yargıtay onama kararı verdiği an, ceza kesinleşecek ve tekrar cezaevine girecekler. Gümüşhane´deki 5 kişinin katili olarak yargılanırken cezaevinden çıkan kişi de, dosyası henüz Yargıtay´dan onanmadığı için tahliye oldu. Yani cezası kesinleşmediği için şu an serbest.. Bugün cezası onansın, hemen aynı gün, yakalama kararı çıkacak ve o da yeniden cezaevine girecek. Konu çok açık ve net. Ama tartışılan bir husus var.

Ergenekon´un matematik hesabı zayıf

Birçok kişiyi öldürmekle suçlanan kişiler tahliye oluyor da, Silivri sanıkları niye tahliye olmuyor? Hatta bazı aklıevveller, ciddi ciddi itiraz ediyorlar: “AK Parti´nin adaleti işte bu kadar. Hizbullah´a var. Silivri´ye yok” diyorlar! Ne kadar akılsızca, ne kadar cahilce bir itiraz! Tahliyeleri karara bağlayan, Adalet Bakanlığı veya AK Parti iktidarı değil. Yargıtay veya yerel mahkemeler. Dolayısı ile, “Şunu tahliye ettiler, bunu etmediler” diye, siyasi iktidarı suçlamanın bir manası yok. Daha önemlisi, tahliye olanların hiçbirisinde, sanık ayrımı yapılmıyor. Yani, “Şu davanın sanıklarını tahliye etmeyelim. Bu davanın sanıklarını tahliye edelim” şeklinde bir ayrım yok. Ayrım, sadece isnat edilen eylemin cinsi ve görevli olan mahkeme açısından. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi´nde yargılanan PKK sanığı da 10 yıl yattı ise tahliye oluyor. PKK´ya karşı kurulan dini hassasiyetleri ağır basan karşı grubun içinden olanlar da 10 yıl cezaevinde kaldı iseler, tahliye oluyorlar. Peki Silivri´dekiler niye hiç tahliye olmuyor? Matematik biliyorsanız, sebebini de anlarsınız. Sayı saymayı ilköğretimde öğrendi iseniz, bu karşılaştırmayı hiç yapmazsınız bile.. Silivri´de yatanlar, en eskisi itibari ile kimler? Örneğin, Danıştay Cinayeti sebebi ile tutuklu olan Alparslan Arslan... Kaç yıldır cezaevinde Arslan? Topu topu 4 yıl 7 ay. Veli Küçük´ler, Mustafa Balbay´lar, Mehmet Haberal´lar ve diğerleri Arslan´dan da az yatmış durumdalar. Dolayısı ile, 10 yılı doldurmadıkları için, son tahliyeler kapsamında serbest kalmaları da mümkün değil! Bunu anlamayacak ne var? ( Ali İhsan Karahasanoğlu / Yeni Akit)

Abdullah Harun

(05 Ocak 2011), son güncel.: (06 Ocak 2011)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

10 yıllık tutukluluk süresi tartışmalarıyla ilgili manşetlerimiz

Ergenekon sanıklarına yeni yıl şoku

Ergenekon sanıklarına şok: Tutukluluk 10 yıla uzayabilir

Kontrgerilla Medyası

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2750    yazdır/print


 

Genelkurmay, valiliğin güzergahını beğenmemiş

Ankara sokaklarında darbe görüntülerini anımsatan asker koşusuna bu yıl izin verilmemesi, darbeseverleri öfkelendirmeye devam ediyor. Atatürk´ün Ankara´ya gelişini kutlamak amacıyla yapılan ´Garnizon Koşusu´ ile ilgili tartışmalara Ankara Valiliği son noktayı koydu. Valilik, Garnizon yürüyüşünün Anıtkabir içi ve çevresinde uygulanması gerektiğinin ilgililerine önceden bildirildiğini açıkladı: ´Anıtkabir´de ve mücavirinde gerçekleştirilecek Garnizon Koşusu için de hiçbir makamdan veya programdan izin alınmasına gerek bulunmamaktadır.´

Genelkurmay, valiliğin güzergahını beğenmemiş

Ankara sokaklarında darbe görüntülerini anımsatan asker koşusuna bu yıl izin verilmemesi, darbeseverleri öfkelendirmeye devam ediyor. Atatürk´ün Ankara´ya gelişini kutlamak amacıyla yapılan ´Garnizon Koşusu´ ile ilgili tartışmalara Ankara Valiliği son noktayı koydu. Valilik, Garnizon yürüyüşünün Anıtkabir içi ve çevresinde uygulanması gerektiğinin ilgililerine önceden bildirildiğini açıkladı: ´Anıtkabir´de ve mücavirinde gerçekleştirilecek Garnizon Koşusu için de hiçbir makamdan veya programdan izin alınmasına gerek bulunmamaktadır.´

Tartışmaların başlamasına neden olan Genelkurmay´ın internet sitesindeki bilgi notunda ´Garnizon Koşusu´nun güzergâh tahsis edilmemesi nedeniyle yapılamadığını´ belirtilmişti. Valiliğin yaptığı açıklamayla söz konusu bilgi notunun eksik olduğu ortaya çıktı.

Genelkurmay yanıltıyor, güzergah verilmiş

Çünkü Ankara Valiliği´nin açıklamasından koşu için güzergâh gösterdiği anlaşılıyor: Seymenlerin Ankara´nın simgesi olan Ulus Meydanı ve Vilayet alanında, Garnizon Yürüyüşü´nün Anıtkabir içi ve mücavirinde, uluslararası takvime bağlanan Atatürk Koşusu´nun da güzergâhlarının yeniden gözden geçirilerek uygulanması gerektiği hususu ilgililerine bizzat ve önceden bildirilmiştir. Kaldı ki Anıtkabir´de ve mücavirinde gerçekleştirilecek Garnizon Koşusu için de hiçbir makamdan veya programdan izin alınmasına gerek bulunmamaktadır. ( Zaman)

Türkiye normalleşiyor

Mehmet Kamış (Zaman): Haftanın en güzel haberlerinden birisi ´Garnizon Koşusu´nun artık yapılmayacak olmasıydı. Bu haber bile tek başına Türkiye´nin normalleştiğinin, normal bir ülke olma kararlılığının bir göstergesi sayılabilir. 1967 yılından beri her yıl aralık ayının 27´sinde Ankara´nın en işlek bölgesi olan Kızılay, Sıhhiye, Necatibey, Gençlik Caddesi, Anıtkabir güzergâhı, gündüz trafiğe kapatılıyor, Kara Harp Okulu öğrencileri ´Garnizon Koşusu´ yapıyordu. Bu sene valilik söz konusu yolları trafiğe kapatmadığı için bu koşu gerçekleştirilemedi. ( Zaman)

Meclis´i ve mahkemeleri hazmedemeyenlerin ilginç gözdağları..

2005´te Ankara´daki koşuda yaşanan ´alçak´ uçuş

Balyoz darbe planının ortaya çıkmasıyla birlikte, 2003-2005 yıllarında kamuoyuna o ana kadar yansımamış ilginç darbe girişimlerinin yaşandığı tartışılmaya başlanmıştı. Bu tartışmalarla birlikte, Meclis´in bugüne kadar gizlenen ilginç bir hadiseye şahitlik ettiği de ortaya çıkmıştı. Buna göre, bir askeri helikopterin izin almadan TBMM üzerinde yaptığı alçak uçuş tutanaklara işlenmiş. Hadisenin yaşandığı gün, takvim yaprakları 27 Aralık 2005´i gösteriyordu. Meclis çalışanları, milletvekilleri ve ziyaretçiler, saat 10.40 civarında şiddetli bir gürültüyle irkildi. Bir askeri helikopterin Genel Kurul Salonu´nun bulunduğu ana bina ile Meclis Başkanlığı makamının çatısına değecek şekilde uçuş yapması heyecan uyandırdı. Bina camları açılıp kapanırken, bazı yön levhaları çevreye savruldu. Yaşananları tutanağa geçiren görevliler her şeyi fotoğrafladı ve bir de tutanak tuttu. Fakat bu tutanak, Meclis yönetimi tarafından sır gibi saklandı.

Harp Okulu yürüyüşü için miydi?

Tutanağın son bölümünde, helikopterin geliş sebebi hakkında tahminde bulunuluyor. Burada, Atatürk´ün Ankara´ya gelişi nedeniyle 1.500 civarında Kara Harp Okulu öğrencisinin yürüdüğü ve bu sırada helikopterin güvenlik ve çekim amacıyla alçaktan uçuş yaptığı duyumları alınmıştır. deniliyor. Bununla birlikte, fotoğrafları da çekilen helikopterin adeta Meclis çatısına değecek kadar alçaktan uçtuğu da tutanakta özellikle vurgulanıyor.

Ankara´da caminin minaresine çarpan ´alçak´ uçuş

Bu alçak uçuş Meclis´e önceden bildirilmemiş. Bu uçuşun gözdağı amaçlı olduğuna kuşku duyulmuyor. Hadisenin, Meclis içinde bulunan askeri taburun başka yere taşınmasıyla ilgili tartışmaların yaşandığı döneme denk gelmesi de dikkat çekiyor. Bir başka gözdağı 2004 yılında verilmişti. 27 Ekim 2004 tarihinde Ankara´da F-4 savaş uçaklarıyla Başbakan Tayyip Erdoğan´ın evinin üstünde yapılan alçak uçuş tartışma doğurmuş ve uçaklardan biri, Başbakan´ın evinin yaklaşık 200 metre yakınında bulunan Aksa Camii´nin minaresinin ucundaki aleme (hilal) çarpmıştı. İki kişinin yaralandığı olaydan sonra Camiden düşen parçaları alan Erdoğan, ´Birazdan MGK toplantısına gireceğim, orada teslim ederim.´ demişti.

Ergenekon iddianamesine giren gözdağları

Yakın zamandaki iki gözdağı ise Erzincan ve Erzurum´dan geldi. 3. Ordu Komutanlığı´na bağlı 30 askeri araçlık bir konvoy şehir içine girmiş, daha sonra Erzurum yönüne doğru ilerleyen konvoy kısa süre sonra tekrar geriye dönerek kışlaya yönelmiş, araç geçişi vatandaşlarca şaşkınlıkla karşılanmıştı. ´Kış tatbikatına hazırlık amaçlı´ olduğu askeri yetkililerce belirtilen, şehir merkezine araçların bu sıradışı girişi, 1997 yılında tatbikat amaçlı denilen ancak yetkililerin açıklamalarıyla ´hükümetteki sivillere gözdağı´ amaçlı olduğu ortaya çıkan Sincan ilçe merkezine tank konvoyu girişini hatırlattı. Erzurum savcılığınca iki muvazzaf üst düzey subayın Ergenekon kapsamında gözaltına alınmasının hemen ardından meydana gelmesi ve sorumlusunun da Ergenekon kapsamında ifade vermesi gündeme gelen 3. Ordu komutanı Saldıray Berk olması, bu sıradışı araç geçişinin gözdağı amaçlı ´2. Sincan Vakası´ olduğu yorumlarına neden oldu.

Bir alçak uçuş da Erzurum´da

İlerleyen günlerde bu kez Erzurum´da Ergenekon davasının mahkemede görüldüğü esnada, savaş uçakları mahkeme salonunun üstünden alçak uçuş ile geçtiler. Hava Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, ´Yapılan uçuş rutin bir eğitim uçuşu olup, söz konusu haberlerde yer alan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır´ denildi. Ancak açıklama ikna edici bulunmadı. Medya, kamuoyu ve savcılar tarafından zamanlaması ve sıradışı güzergahı nedeniyle farklı algılanan sözkonusu olay iddianameye ´gözdağı´ olarak geçti. Adliye civarında böyle bir uçuşun ilk defa gerçekleştiği belirtildi. Operasyon bölgesi olmayan Erzurum´un sakinleri bu seslere pek de alışkın olmadıklarını söylerken, akla ilk gelen ´Önce konvoy yürüdü, şimdi jetler uçuyor´ oldu. Duruşma salonunda bulunan sanık avukatları “Biz ses duymadık. Tunceli´de operasyon yapılıyormuş, F16 olayı onunla ilişkili olabilir´ dediler. Adliye personeli ise ´Biz ilk kez böyle bir şey görüyoruz. Böyle kritik bir davada bu şekilde F16´ların adliye binasının üzerinden geçmesi düşündürücü´ dedi. Uçakların geçtiği sırada dışarıda bulunan basın mensupları ve güvenlik görevlileri de şaşkınlıklarını dile getirdi. Yerel gazeteciler benzeri bir olayın daha önce yaşanmadığını dile getirdiler.

Abdullah Harun

29 Aralık 2010, 10:57)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Bir gözdağı da 2005´te: Meclis üzerinde ´alçak´ uçuş

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2729    yazdır/print


 

Maraş 1, İstanbul 2: Kışkırtıcıların hedefi yine Aleviler

İstanbul´da bir cemevinin yüzleri maskeli kişilerce taşlanmasını değerlendiren Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu provokasyon uyarısı yaptı. Saldırının organize bir iş olduğunu söyleyen Kenanoğlu, bayrak indirme iddialarını da yalanladı. Velibaba Cemevi dedesi Ali Kurt ise ´Eskiden beri oynanan bu oyunlara gelmeyeceğiz´ dedi. Bu saldırıdan bir hafta önce, Kahramanmaraş´ta Alevi Bektaşi Federasyonu´nun düzenlediği katliamı anma programına da yaklaşık 150 kişilik bir grup saldırmıştı. Maraş´taki Ülkücüler, İstanbul´daki ise PKK´lılar tarafından gerçekleştirilen alevilere yönelik bu saldırıların organize olduğu, bir elden tezgahlandığı değerlendiriliyor. Son olarak kabul edilen Sivas´ta Ermeni Cemaat liderine suikast iddianamesi ile önceki Ergenekon iddianamelerinde de Alevilere, Ermeni ve diğer azınlıklara provokasyon amaçlı saldırı girişimleri Ergenekon Terör Örgütü´nün işi olarak gösteriliyordu. Eylem gücü zayıflamış olsa da Ergenekon´un hala ayakta olduğu, örneğin Ergenekon davası tanıklarına yönelik saldırılar ve Gölcük Donanma´da 10 çuval belgenin ele geçirilmesi gibi çok sayıda somut gelişme ile ortaya çıkmıştı. 2011 seçimlerinin Ergenekon için hayati olduğu, iktidarın seçimlerde düşürülmesi, hiç olmazsa gücünün azaltılmasının hedeflendiği uzun zamandır dillendirilmekteydi. Bu strateji doğrultusunda seçimler yaklaştıkça kışkırtmaların beklendiği ve giderek artacağı iddia ediliyordu. Alevilere yönelik saldırılar da işte bu eylem zincirindeki halkalardan biri olarak gösteriliyor.

Maraş 1, İstanbul 2: Kışkırtıcıların hedefi yine Aleviler

İstanbul´da bir cemevinin yüzleri maskeli kişilerce taşlanmasını değerlendiren Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu provokasyon uyarısı yaptı. Saldırının organize bir iş olduğunu söyleyen Kenanoğlu, bayrak indirme iddialarını da yalanladı. Velibaba Cemevi dedesi Ali Kurt ise ´Eskiden beri oynanan bu oyunlara gelmeyeceğiz´ dedi. Bu saldırıdan bir hafta önce, Kahramanmaraş´ta Alevi Bektaşi Federasyonu´nun düzenlediği katliamı anma programına da yaklaşık 150 kişilik bir grup saldırmıştı. Maraş´taki Ülkücüler, İstanbul´daki ise PKK´lılar tarafından gerçekleştirilen alevilere yönelik bu saldırıların organize olduğu, bir elden tezgahlandığı değerlendiriliyor. Son olarak kabul edilen Sivas´ta Ermeni Cemaat liderine suikast iddianamesi ile önceki Ergenekon iddianamelerinde de Alevilere, Ermeni ve diğer azınlıklara provokasyon amaçlı saldırı girişimleri Ergenekon Terör Örgütü´nün işi olarak gösteriliyordu. Eylem gücü zayıflamış olsa da Ergenekon´un hala ayakta olduğu, örneğin Ergenekon davası tanıklarına yönelik saldırılar ve Gölcük Donanma´da 10 çuval belgenin ele geçirilmesi gibi çok sayıda somut gelişme ile ortaya çıkmıştı. 2011 seçimlerinin Ergenekon için hayati olduğu, iktidarın seçimlerde düşürülmesi, hiç olmazsa gücünün azaltılmasının hedeflendiği uzun zamandır dillendirilmekteydi. Bu strateji doğrultusunda seçimler yaklaştıkça kışkırtmaların beklendiği ve giderek artacağı iddia ediliyordu. Alevilere yönelik saldırılar da işte bu eylem zincirindeki halkalardan biri olarak gösteriliyor.

İstanbul Başakşehir´de ortaya çıkan karanlık odaklar, önceki gün Şahintepe Mahallesi´ndeki Velibaba Cemevi´ne saldırdı. PKK lehine slogan atan yüzleri maskeli grup, işyerlerine zarar vererek, iki araca molotofkokteyli attı. Çevredeki derneklere gönderildiği öğrenilen SMS´lerin etkisiyle de kısa sürede taşlanan cemevinin önünde yüzlerce vatandaş toplandı. Kalabalık hızla artınca cemevi yetkilileri gruba sağduyu çağrısı yaptı ve Aramızda bizi provokasyona getirmek isteyenler var. uyarısında bulundu. İstanbul´da yaşananları provokasyon olarak değerlendiren Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu saldırının organize bir iş olduğunu söyledi. İddia edildiği gibi bir bayrak indirme meselesinin yaşanmadığını belirten Kenanoğlu, güvenlik kameralarının kapalı olmasına dikkat çekti. Bu saldırı hâlâ şüphelidir. Hiç kimse saldıranları tanımıyor. dedi. Velibaba Cemevi Dedesi eski CHP milletvekili Ali Kurt ise 1980 öncesinde de bu tür provokasyonlar yaşandı. Sağduyu sahibiyiz, bu oyunlara gelmeyeceğiz. ifadelerini kullandı. Cemevi adına açıklama yapan Bektaş Ulusan, Kürt ve Alevi nüfusunun kardeşçe birlikte yaşadığı bir mahalledir. Eğer bu provokasyonu gerçekleştirenlerin amacı bir Kürt ve Alevi çatışması ise bizler buna asla izin vermeyeceğiz. ifadelerini kullandı.

Velibaba Cemevi´nin bulunduğu Şahintepe Mahallesi, İstanbul´un lüks semtlerinden Bahçeşehir ile Başakşehir arasında yer alıyor. 1990´lı yıllarda, yoğun göçle birlikte kısa sürede 60 binlik bir küçük şehir haline gelmiş. Niteliksiz işgücü oranı yüksek, işsizlik ise had safhada. Nüfus yoğunluğu ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu kökenli. Mahallenin ikinci yoğunluk grubunu Tokatlılar oluşturuyor. Zaten önceki akşam saldırıya uğrayan cemevi de Tokat´ın Zile ilçesine bağlı Karacaören Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Velibaba Cemevi. Üyelerin verdiği bilgiye göre Karacaörenli 700 hane Şahintepe´de yaşıyor. Saldırının gerçekleştiği anda cemevinde bulunan İbrahim Akgür, akşam saat 7 sularında 30-40 kişilik bir grubun bir anda ortaya çıkarak cemevini hedef aldığını belirtiyor: Ne olduğunu anlayamadık, bir anda camları taşlamaya başladılar. Kendimizi yerlere attık. Grubun içinde yüzü poşu ile kapatılmış kişiler vardı.

Alevilerle kürtler arasında sorun yok

Saldırının ardından cemevinin önünde toplanan yaklaşık 300 kişilik gruptan bazılarının iki sokak ötede bulunan Şahintepe Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Şah-Der) ile VANDER´e de (Vanlılar derneği) saldırı düzenlediği öğrenildi. Şah-Der, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tabanına müzahir bir dernek. Şah-Der yetkilisi Özcan Can, Bizim bu olayla hiçbir ilgimiz yok. Olayı gerçekleştirenler 30-40 kişiydi. Bunların içinde yüzlerini poşu ile kapatmış 4-5 kişi vardı. Diğerleri 12-13 yaşında çocuklar. Bugüne kadar bizim Alevilerle hiçbir sorunumuz olmadı. ifadelerini kullanıyor. VANDER yetkilisi Sertip Varlık, Çok şaşırdık, aramızda hiçbir sorun yoktu. Ne olduğunu biz de bilmiyoruz. diyor.

Kamuoyu oluşturmak için en iyi ses camiyi, cemevini basınca çıkar

Mahallede ise tam bir şaşkınlık havası var. Kimse olanlara bir anlam veremiyor. Mahalle sakinlerine göre gruplar arasında ne bir gerginlik ne de husumet var. Şimdiye kadar cemevine yönelik benzer bir saldırı da yaşanmamış. Her iki tarafın temsilcilerine göre de bu olay organize bir provokasyon. Saldırıda elinden yaralanan Ali Bakır´ın sözleri manidar: Kamuoyu oluşturmak için en iyi ses nereden çıkar? Camiyi, cemevini basarsın, oradan çıkar. Bugüne kadar PKK´nın saldırdığını görmedim. Organize bir işe benziyor. BDP ilçe yöneticilerinden Mehmet Aydemir, Biz bu olayı provokasyon olarak değerlendiriyoruz. Açığa çıkarılmasını istiyoruz. Olayın asla bizimle ilgisi yok. şeklinde konuşuyor. Şahintepe, yanı başındaki zengin semtlere oranla oldukça yoksul bir bölge. İmar problemi nedeniyle gelişememiş. Ancak muhtar Erol Çapan´ın verdiği bilgilere göre belediye bir süredir bu mahalleyi imara kavuşturmayı planlıyor. İki ay içinde 1/1000´lik planların çıkması bekleniyor. Bu da bu bölgedeki arazilerin hemen yanı başındaki Bahçeşehir´le rant açısından eşitlenmesi anlamına geliyor. Muhtar Çapan, provokasyonla ilgili değerlendirmelerde bulunurken imar çalışmalarına da dikkat çekiyor.

Bayrak indirilmedi

Saldırının ardından bayrak indirme iddiası gündeme getirildi. İddialara göre sloganlar eşliğinde yürüyen grup, cemevinin en üst katında bulunan bayrağı indirmek istemiş, cemevindekiler bunu engelleyince saldırı yaşanmıştı. Ancak görgü tanıkları bu iddiaları doğrulamıyor. Saldırı sırasında elinden yaralanan ve işyeri de hasar gören Ali Bakır, Bayrak 16 senedir orada. Bayrakla uzaktan yakından alakası yok. Grup doğrudan saldırdı. dedi. Saldırı anında cemevinin içinde bulunan İbrahim Akgür de bayrak iddiasını yalanlıyor. Polis kayıtlarında da böyle bir bilgi yok. Ancak polis bu şüpheyi göz ardı etmiyor. Ali Bakır´ın verdiği bilgilere göre bayrak tartışmasını olay sırasında bir sivil polis ortaya attı. Kameralar olay anında neden kapandı? Şahintepe´deki cemevi saldırısında güvenlik kameralarının kapalı olması, akıllarda soru işaretleri bıraktı. Cemevinin dış cephesinde sokağı görüntüleyen kameralar normal şartlarda sürekli açık. Ancak olay günü öğleden sonra kısa süreli bir elektrik kesintisi yaşandığı, bu sebeple kameraların devre dışı kaldığı ileri sürüldü. Saldırıya uğrayan Velibaba Cemevi Dernek Başkanı Kadir Savaş´a göre, elektrik kesilince bozulur diye kameralar kapatılmış. Sonra da kimse açmamış. O yüzden olay anında kamera kayıtta değilmiş. ( Zaman)

Bir hafta önce de Maraş´ta saldırı yapıldı

Bu saldırıdan bir hafta önce, Kahramanmaraş´ta Alevi Bektaşi Federasyonu´nun düzenlediği katliamı anma programına da yaklaşık 150 kişilik bir grup saldırmıştı. Kahramanmaraş katliamının 32. yıldönümü dolayısıyla Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından Müftülük Meydanı´nda yapılan anmaya, bir grup tarafından basılma girişiminde bulunuldu. Polis ve MHP İl Başkanı tarafından ikna edilmeye çalışılan grup tahta ve kalaslarla Alevi derneklerinin programı yaptığı meydana girmek istemiş, Polis grubu biber gazıyla durdurabilmişti.

2011: Ergenekon´un kıyameti

Maraş´taki Ülkücüler, İstanbul´daki ise PKK´lılar tarafından gerçekleştirilen alevilere yönelik bu saldırıların organize olduğu, bir elden tezgahlandığı söylenebilir. Son olarak kabul edilen Sivas´ta Ermeni Cemaat liderine suikast iddianamesi ile önceki Ergenekon iddianamelerinde de Alevilere, Ermeni ve diğer azınlıklara provokasyon amaçlı saldırı girişimleri Ergenekon Terör Örgütü´nün işi olarak gösteriliyordu. Eylem gücü zayıflamış olsa da Ergenekon´un hala ayakta olduğu, örneğin Ergenekon davası tanıklarına yönelik saldırılar ve Gölcük Donanma´da 10 çuval belgenin ele geçirilmesi gibi çok sayıda somut gelişme ile ortaya çıkmıştı. 2011 seçimlerinin Ergenekon için hayati olduğu, iktidarın seçimlerde düşürülmesi, hiç olmazsa gücünün azaltılmasının hedeflendiği uzun zamandır dillendirilmekteydi. Bu strateji doğrultusunda seçimler yaklaştıkça kışkırtmaların beklendiği ve giderek artacağı da aynı iddialar kapsamında dillendirilmekteydi. Alevilere yönelik saldırılar da işte bu eylem zincirindeki halkalardan biri olarak görülmeli.

Ülkücüler saldırdı, Bahçeli AK Parti´yi eleştirdi!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, terör örgütü mensuplarınca İstanbul Başakşehir´de bulunan Velibaba Cemevi´ne yapılan saldırıyı kınadı. Bahçeli, bu olayla ülkenin vahim bir ortama çekilmeyi çalışıldığına dikkat çekerek, buna karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Bahçeli, TBMM´de partisinin grup konuşmasına cemevine yapılan saldırı olayı ile başladı. Bahçeli, şunları söyledi: Cemevinin dışında asılı olan Türk bayrağını tahrik unsuru sayarak taş ve sopalarla içeride bulunan kardeşlerimiz hedef alınmıştır. Canice yapılan bu eylemin gerekçesi olarak da bayrağımızın işaret edilmesi, ülkemizin içine sürüklendiği vahim ortamı göstermesi bakımından ibretlik olmuştur. Bölücülerin artık her milli değerden tahrik olmaları ve şiddete başvurmaları üzerine AKP hükümeti şapkasını önüne koşup mutlaka düşünmelidir. Bir hafta önce Kahramanmaraş´ta Alevilere yönelik gerçekleşen saldırının ülkücülerden gelmesine değinmeyen Bahçeli´nin eleştiri oklarını yine AK Parti´ye yöneltmesi ise şaşkınlıkla karşılandı. ( Cihan)

Provokasyonlara karşı Alevilerden imza kampanyası

29 Aralık 2010:Cemevine yönelik saldırıyı kınayan çok sayıda Alevi kuruluşu, provokasyonlara karşı imza kampanyası başlattı. Kampanyaya ilk imzayı; Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Turgut Öker, Hacıbektaş Anadolu Kültür Vakfı Ercan Geçmez, Pirsultan Abdal Derneği Fevzi Gümüş, Hubyar Sultan Derneği Ali Kenanoğlu, Barış Meclisi üyesi Hakan Tahmaz, Alevi dedesi Dertli Divani, Araştırmacı Yazar Erdoğan Aydın, Araştırmacı Yazar Turan Eser, Gazeteci Vedat Kara, Gazeteci Ahmet Koçak, Bozatlı Hızır Derneği Hatice Altınışık, Sanatçı Nurettin Güleç, Okmeydanı Cemevi Kamil Aykanat ve Araştırmacı Yazar Ali Murat İrat verdi.

Karanlık ellere engel olunsun

Kampanya bildirisinde; “Türkiye toplumu ´Alevi-Sünni´, ´Türk-Kürt´, şimdi de ´Alevi-Kürt´ arasında çatışma yaratmaya dönük oyunları biliyor. Alevi-Sünni çatışması” çıkarmayı başaramayanlar, şimdi Alevi-Kürt çatışması çıkarmak için pis bir tuzak kurmaya yeltendiler. Çok kültürlü, çok inançlı, çok dilli Türkiye´den korkan, onları inkar eden, asimilasyona tabi tutan ve bu yönde provokasyonlar hazırlayan karanlık ellerin devreye girmesine engel olunmalıdır. Alevileri ve Kürtleri içine çekmeye çalışan bu provokatif davranışlara demokratik tepki göstermek gerektiğine inanıyoruz. Saldırıyı yapanları bir kez daha kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Başka provokasyonlar olabilir

Hubyar Sultan Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Aleviler olarak artık kamplaşmaların oluşmasını istemediklerini, imza kampanyası ile provokasyonlara karşı taleplerinin tabana yayılmasını amaçladıklarını dile getirdi. Olayın ilk medyada yer alış biçimini eleştiren Kenanoğlu, “Burada bir bayrak indirme hadisesi yoktur. Ancak olay, ilk haberlerde Kürt-Alevi çatışması gibi yer aldı. Gazi ve Maraş olaylarında da bu tür söylenti ve haberler olayların fitilini ateşledi. Burada da aynısını yapmaya çalıştılar. Başka provokatif saldırılar da olabilir. Alevi kesim uyanık olmalı, ilk duyduğu bilgiyi Alevi derneklerine teyit ettirsinler.” diye konuştu. ( Bugün)

CEMEVİNE SALDIRIYA İDDİANAME

24 Mart 2011 - Başakşehir´de bulunan Veli Baba Cemevi´ne yapılan taşlı saldırıya ilişkin soruşturma tamamlandı. İddianamede cemevini taşlama eylemine katılan şüphelilerin 36 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mustafa Çavuşoğlu tarafından hazırlanan 37 sayfalık iddianamede 14 müşteki ile 7´si tutuklu 13 şüpheli yer aldı. İddianamede, 9 Ocak 2010 ve 2 Ekim 2010 tarihlerinde www.firatnews .com adlı internet sitesinde yayınlanan haberlerle bazı eylemlerin talimatlarının verildiği anlatıldı. Şüphelilerin 7 ayrı eyleme katıldıklarının tespit edildiği anlatıldı.

Sanıkların katıldığı belirtilen eylemler şöyle sıralandı: 10 Ocak 2010´da Başakşehir´deki BDP teşkilatının önünde toplanan bin kişinin katıldığı grubun KCK operasyonlarını protesto etmek için yaptıkları eylemde Kürtçe slogan atılması. Başakşehir´de 3 Ekim 2010´da İETT aracına molotofkokteyli atılması. 4 Aralık 2010´da Başakşehir´de İETT otobüsüne molotofkokteyli atılması. 12 Aralık 2009´da Başakşehir´de biri İETT otobüsü 6 aracın taşlanması ve bu sırada araç şoförlerinden birinin yaralanması. Ayrıca Mehmet Yaren Gümeli İlköğretim Okulu önünde toplanan bir grubun Kürtçe slogan atarak Türk bayrağını indirmesi.

İddianamede şüphelilerin gerçekleştirdiği 7 numaralı eylemde ise 26 Aralık 2010´da Başakşehir´de yüzleri maskeli 40-50 kişilik bir grubun terör örgütü lideri Abdullah Öcalan lehine Kürtçe slogan atarak barikatla caddeyi kapattıkları belirtildi. Cadde üstünde yürüyüşe geçen grubun cadde üzerindeki bir markete havai fişekli ve sopalı saldırıda bulunduğu kaydedilen iddianamede, grubun Karacaören Köyü Veli Baba Cem ve Kültür Evi´nin camlarını taş ve sopalarla kırdığı ifade edildi.

İddianamede şüphelilerden Özcan Can´ın PKK/Kongra-Gel terör örgütünün gençlik yapılanması olan DYG içerisinde Başakşehir´de faaliyetlerde bulunduğu ve diğer şüphelilerle irtibatlı olduğu, telefon görüşmelerinde örgütsel faaliyetlerinden bahsetmemeye dikkat ettiği anlatıldı. İddianamede sanıklardan Özcan Can, Fırat Tarın, Tevnur Ülgün, Adem Ünlü, Aydın Can, Bayram Can, Cümbet Erterek, Oktay Daşdemir´in Cemevi´nin taşlanması olayına katıldıkları belirtildi. Şüphelilerden Adem Ünlü´nün ifadesinde eylemi Aydın Can´ın yönlendirdiği şeklinde bilgi verdiği de iddianamede yer aldı.

İddianamede şüphelilerden Özcan Can´ın Silahlı terör örgütü üyesi olmak, ibadethane ve mezarlıklara zarar vermek ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından 12 yıldan 36 yıla, Fırat Tarın´ın Silahlı terör örgütü üyesi olmak, ibadethane ve mezarlıklara zarar vermek, mala zarar vermek ve terör örgütü propagandası yapmak 10 yıldan 28 yıla, Tevnur Ülgün ile Adem Ünlü´nün Silahlı terör örgütü üyesi olmak, ibadethane ve mezarlıklara zarar vermek ve terör örgütü propagandası yapmak 10 yıldan 26 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Şüphelilerden Aydın Can´ın Silahlı terör örgütü üyesi olmak, ibadethane ve mezarlıklara zarar vermek ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından 12 yıldan 36 yıla, şüpheli Bayram Can´ın Silahlı terör örgütü üyesi olmak, ibadethane ve mezarlıklara zarar vermek ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından 11 yıldan 31 yıla, Cümbet Erterek´in Silahlı terör örgütü üyesi olmak, ibadethane ve mezarlıklara zarar vermek, mala zarar vermek ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından 10 yıldan 30 yıla, Oktay Daşdemir´in Silahlı terör örgütü üyesi olmak, ibadethane ve mezarlıklara zarar vermek ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından 9 yıldan 21 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianamede diğer şüphelilerin ise Silahlı terör örgütü üyesi olmak, nitelikli mala zarar verme, patlayıcı madde bulundurma, genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak ve terör örgütü propagandası yapmak suçlarından 10 yıldan 26 yıla kadar değişen yıllarda hapisle cezalandırılmaları talep edildi. (Cihan)

(28 Aralık 2010), son güncel.: (24 Mart 2011)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Ergenekon´un ortaya çıkarılamayan kadroları

Savcılar Ergenekon ´İdharı´nın peşinde

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2723    yazdır/print


 

Hakim de hayret etti: Bomba haberler sadece TRT´ye yasak

´Bomba yüklü kamyon´ haberi için TRT´ye açılan dava beraatle sonuçlandı. Duruşma savcısı da mütalaasını beraat yönünde verdi. Ancak iddianameyi hazırlayan diğer savcı, Yargıtay´a temyize gidip gazetecilik faaliyetine ceza istedi. Beraate hükmeden hakimin tespiti ise oldukça dikkat çekici: ´Aynı haberi bütün ulusal kanallar yaptı. Diğerlerinin şüpheli konumundan çıkarılıp sadece bir devlet kurumu olan TRT´nin şüpheli olarak gösterilmesinin nedeni tespit edilememiştir.´

Hakim de hayret etti: Bomba haberler sadece TRT´ye yasak!

´Bomba yüklü kamyon´ haberi için TRT´ye açılan dava beraatle sonuçlandı. Duruşma savcısı da mütalaasını beraat yönünde verdi. Ancak iddianameyi hazırlayan diğer savcı, Yargıtay´a temyize gidip gazetecilik faaliyetine ceza istedi. Beraate hükmeden hakimin tespiti ise oldukça dikkat çekici: ´Aynı haberi bütün ulusal kanallar yaptı. Diğerlerinin şüpheli konumundan çıkarılıp sadece bir devlet kurumu olan TRT´nin şüpheli olarak gösterilmesinin nedeni tespit edilememiştir.´

Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, 10 Mart 2010´da Ankara-Gölbaşı´nda durdurduğu ve içinden 958 adet el bombası çıkan sivil plakalı kamyonla ilgili yargı süreci ilginç bir seyir izliyor. O gün son dakika gelişmesi olarak duyurulan haberin en büyük sıkıntısını gazeteciler çekiyor. Ankara Cumhuriyet Savcısı Levent Savaş, TSK´ya ait olduğu anlaşılan bombalarla ilgili haber yaptığı için TRT muhabiri Rahmi Şener ve editör Bilgehan Coşgun hakkında dava açmıştı. Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi davayı sonuçlandırdı. Duruşmalara katılan savcının da talebi üzerine beraat kararı verdi. Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiğine dair hiçbir delil bulunulamadığı vurgulandı. Ancak iddianameyi düzenleyen diğer savcı Levent Savaş, gazetecilerin peşini bırakmadı. Beraatin bozulması için Yargıtay´a temyiz başvurusunda bulundu. Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi İbrahim Ekdemir´in beraat kararıyla ilgili gerekçesi ise yaşanan ilginçliği gözler önüne serdi: Aynı haberi bütün ulusal kanallar yaptı. Diğerlerinin şüpheli konumundan çıkarılıp sadece bir devlet kurumu olan TRT´nin şüpheli olarak gösterilmesinin nedeni tespit edilememiştir.

Savcı Savaş´dan TRT´ye savaş

Özel Harp Dairesi´ne (ÖHD) ait 958 el bombası yüklü kamyonun durdurulmasını haber yapan TRT muhabiri için yeni bir yargı süreci başlatıldı. Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi, duruşma savcısının mütalaası doğrultusunda TRT muhabiri Rahmi Şener´in beraatına karar verdi. Ancak iddianameyi düzenleyen savcı Levent Savaş, hükmün bozulması için kararı Yargıtay´da temyiz etti.

Kanal ırkçılığı

Bomba yüklü haberin yapılmasının ardından başlayan yargı süreci ilginç bir seyir izledi. Terörle Mücadele Şubesi ekipleri bir ihbar üzerine 10 Mart 2010 akşamı Gölbaşı yakınlarında sivil plakalı kamyonu durdurdu. Kamyondan yüzlerce bomba ve silah çıktı. Son dakika gelişmesi olarak aktarılan olayda haber kanalları polisin durdurduğu kamyondaki el bombalarının seri numarasının silindiği bilgisini verdi. Özel yetkili cumhuriyet savcısının talimatıyla sivil plakalı kamyon Ankara Emniyet Müdürlüğü´ne çekilirken, kamyonun TSK´ya ait 958 adet el bombasını taşıdığı anlaşıldı. Olayla ilgili gelişmeleri, TRT Haber muhabiri Rahmi Şener de son dakika gelişmesiyle duyurdu. Bomba yüklü kamyonla ilgili bilgileri NTV ve Habertürk gibi kanallar da vermesine rağmen Genelkurmay, haberlerle ilgili yalnızca TRT hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hakim: Savcının TRT´yi suçlamasının nedeni anlaşılamamıştır

Suç duyuruları üzerine Ankara Cumhuriyet Savcısı Levent Savaş, TRT editörü Bilgehan Coşgun ve muhabir Rahmi Şener hakkında dava açtı. İddianamede, editör Coşgun ile muhabir Şener´in bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi. Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi, iki TRT çalışanı hakkında beraat kararı verdi. Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi İbrahim Ekdemir´in beraat kararıyla ilgili gerekçesi ise yaşanan ilginçliği gözler önüne serdi: Aynı haberi bütün ulusal kanallar yaptı. Diğerlerinin şüpheli konumundan çıkarılıp sadece bir devlet kurumu olan TRT´nin şüpheli olarak gösterilmesinin nedeni tespit edilememiştir. Ancak, bütün bu gelişmelere rağmen dava iddianamesini düzenleyen Savcı Levent Savaş, beraatın bozulması için kararı Yargıtay´da temyiz etti. Böylece, TRT muhabiri hakkındaki yargı sürecinde yeni bir safhaya gelindi. ( Zaman)

Haberci haberciliğini yapmış, bomba gibi haberi es geçmemiş

Sivil plakalı kamyonda ele geçirilen el bombalarıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Savcılığı takipsizlik kararı vermişti. Ancak kriminal inceleme sonucunda ilginç bağlantılar ortaya çıktı. Bu bombaların bir kısmının Ergenekon soruşturmasında ele geçirilen bombalarla aynı seriden oldukları tespit edildi. Olayın seyrini değiştiren bu gelişme üzerine Ergenekon savcılarının, yeniden soruşturma başlatacakları öğrenildi.

Kamyondaki 317 bomba 59 olayla irtibatlı

10 Mart 2010 tarihinde polise gelen bir ihbar maili üzerine Ankara polisi tarafından durdurularak aranan ve içerisinde 958 adet el bombası bulunan kamyonetteki, eski adı Özel Harp Dairesi (ÖHD) olan Özel Kuvvetler Komutanlığı´na (ÖKK) gönderilen bombaların bazılarının Ergenekon soruşturmaları kapsamında ele geçirilenlerle aynı seriden olduğu tespit edildi. Ankara Emniyeti mehmetali06168@hotmail.com e-mail adresinden gelen ihbar üzerine aracı Ankara girişinde durdurarak arama yapmış, aramada Gölbaşı´ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı´na götürülmek üzere 958 adet el bombası bulmuştu. Bombalar incelendikten sonra askeri yetkililere teslim edilmişti. Olay ile ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla mühimmatın kriminal incelenmesi yapıldı. Kamyonda çıkan 125 bomba, Ergenekon soruşturmasını başlatan Ümraniye´de bir gecekonduda ele geçirilen 18 bombadan 2´si ile aynı seriden. Yine kamyondan çıkan 12 bomba 7 Ocak 2009´da Yarbay Mustafa Dönmez´in Sakarya´daki yazlığında ele geçirilen bombalarla aynı seriden. Benzerlik bununla da sınırlı değil. 25 bomba ise Yarbay Mustafa Dönmez´in evinde ele geçirilen krokiden yola çıkılarak 12 Ocak 2009´da Zir Vadisi´nde yapılan kazılarda bulunan 10 el bombası ile aynı seriden. Kamyondan çıkan 25 bomba, 21 Nisan 2009´da Poyrazköy´de yapılan kazılarda ele geçirilen 2 el bombasıyla aynı seriden. Yine kamyondaki 130 el bombası, 6 Temmuz 2007´de Vatansever Kuvvetler Birliği´ne dönük operasyonda gözaltına alınan Ahmet Cinali´den ele geçirilen el bombası ile aynı seriden. Kamyondan çıkan bombalardan bazıları Ergenekon soruşturması kapsamında 12 Aralık 2008´de Trabzon´da gözaltına alınan Özel Harekat Polisi Hasan Akyüz´ün ikametinde bulunan 8 adet el bombası ile aynı seriden. Söz konusu bombaların, Yarbay Mustafa Dönmez ile Ümraniye´de Oktay Yıldırım´da ele geçirilen bombalarla da aynı seriden olduğu daha önce ortaya çıkmıştı. 18 Ağustos 2006´de İstanbul Küçükçekmece´deki Eğirdir Tekstil isimli işyerinde ele geçirilen 4 adet el bombasından 1´inin yine kamyondaki el bombaları ile aynı seriden olduğu kriminal rapora girdi. Bu bombanın Yarbay Mustafa Dönmez´in evinde ele geçirilen el bombalarıyla da aynı seri olduğu rapora girdi. Ergenekon soruşturması kapsamında, 5 Eylül 2009 tarihinde Kahramanmaraş Merkez Döngel köyünde bulunan bir el bombası, 24 Mayıs 2008´de Antalya´da hırsızlık zanlısı Abdülvehhap Salman´da ele geçirilen el bombası ve 23-30 Nisan 2008 tarihleri arasında Mersin Merkez Kuyuluk mevkiinde köylülerin bulduğu 4 adet el bombasının da kamyondaki bombalarla aynı seriden olduğu raporda yer aldı.

125 BOMBA ÜMRANİYE: Ergenekon soruşturmasını başlatan Ümraniye´deki 18 el bombasından iki tanesi kamyondaki 125 adet bomba ile aynı seriden.

130 BOMBA VATANSEVERLER: Vatansever Kuvvetler Birliği Hareketi operasyonu kapsamında Ahmet Cinali´de bulunan el bombası da kamyondaki 130 el bombası ile kardeş.

12 BOMBA YARBAY DÖNMEZ: Mustafa Dönmez´in Sakarya´daki yazlığında ele geçen el bombaları, kamyonda bulunan 12 bomba ile aynı seriden.

25 BOMBA ZİR VADİSİ: Kazılarda ele geçen 10 el bombası kamyonda bulunan 25 adet bomba ile aynı seri.

25 BOMBA POYRAZKÖY: Kazılarda ele geçen iki el bombası, kamyonda bulunan 25 adet bomba ile aynı seriden.

TRABZON: Özel Harekat Polisi Hasan Akyüz´ün evinde bulunan 8 el bombası, Kahramanmaraş Merkez Döngel Köyü´nde bulunan 1 el bombası, Antalya´da hırsızlık zanlısı Abdülvehhap Salman´da ele geçirilen el bombası da kamyondakilerle aynı seriden.

(24 Aralık 2010, 10:45)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Flaş!!! İhbar üzerine yakalanan bomba kamyonu TSK´nın

İhbarcıdan yeni mail: 4 bomba kamyonu İstanbul´da

Flaş!!! Özel Harp ve Ergenekon bombaları kardeş

Ergenekon savcıları devrede: Özel Harp bombaları soruşturulacak

Özel Harp Dairesi ile ilgili manşetlerimiz

Özel Harp Dairesi sayfamız

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2697    yazdır/print


 

ABD´ye kaçan Yaşer gibi eşi de misyoner çıktı

´Misyonerlikle´ suçlanan ve hakkında Ergenekon davası kapsamında yakalama kararı çıkarılan Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) eski Başkanı Gülsever Yaşer´in eşi de ´misyoner temsilcisi´ çıktı. Dünya Kiliseler Birliği´nin, müslümanlığın yayılmasını engellemek ve hıristiyanlığı yaymak için Yaşar Yaşer´in başkanı olduğu Sağlık ve Eğitim Vakfı´nı (SEV) kullandığı MİT raporuyla yıllar önce ortaya konulmuş. Gülseven Yaşer, Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınacağını öğrenince ABD´ye kaçmıştı. Karı koca Yaşer´lerin misyonerlikle suçlanmaları üzerine açtıkları tazminat davalarının, MİT´in iddiaları doğrulaması üzerine mahkemelerce reddedildiği de ortaya çıktı.

ABD´ye kaçan Yaşer gibi eşi de misyoner çıktı!

´Misyonerlikle´ suçlanan ve hakkında Ergenekon davası kapsamında yakalama kararı çıkarılan Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) eski Başkanı Gülsever Yaşer´in eşi de ´misyoner temsilcisi´ çıktı. Dünya Kiliseler Birliği´nin, müslümanlığın yayılmasını engellemek ve hıristiyanlığı yaymak için Yaşar Yaşer´in başkanı olduğu Sağlık ve Eğitim Vakfı´nı (SEV) kullandığı MİT raporuyla yıllar önce ortaya konulmuş. Gülseven Yaşer, Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınacağını öğrenince ABD´ye kaçmıştı. Karı koca Yaşer´lerin misyonerlikle suçlanmaları üzerine açtıkları tazminat davalarının, MİT´in iddiaları doğrulaması üzerine mahkemelerce reddedildiği de ortaya çıktı.

Ergenekon soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticilerine yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame gündemdeki yerini koruyor. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede 8 sanık bulunuyor. Mahkemenin kabul kararı ile birlikte firari sanık eski ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede “misyonerlikle” suçlanan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan ÇEV eski Başkanı Gülsever Yaşer´in eşiyle ilgili de şok iddialar yer alıyor.

Eşi Yaşar Yaşer

İddianame hazırlık aşamasında iken “tedavi için gittiği” ABD´den dönmeyen ve firari durumda olan ÇEV eski Başkanı Yaşer´in eşi Yaşar Yaşer´in, Hıristiyanlığın bir kolu olan Protestanlığın Türkiye´de yayılması için faaliyet gösteren Dünya Kiliseler Birliği´nin Türkiye Temsilcisi olduğu belirtiliyor. Bu iddia bizzat MİT Raporu´nda geçiyor.

MİT raporunda da adı geçiyor

Milli İstihbarat Teşkilatı´nın bir süre önce Başbakanlığa sunduğu ve Türkiye´de ki misyonerlik faaliyetlerini anlatan bir raporda, Gülseven Yaşer ile başında bulunduğu ÇEV´in de adı yer alıyor. Milli İstihbarat Teşkilatı İstihbarat Başkanı Cemal Uzgören imzasıyla 24 Nisan 2001 tarihinde Başbakanlığa gönderilen iki sayfalık yazıya göre, Hıristiyanlığın bir kolu olan Protestanlığın Türkiye´de yayılması için faaliyet gösteren Dünya Kiliseler Birliği´nin ülkemizdeki temsilcisi durumundaki Amerikan Bord Heyeti, bu faaliyetini Sağlık ve Eğitim Vakfı eliyle yürütüyor. Yazıda Amerikan Bord adına Türkiye´de faaliyet yaptığı belirtilen Vakfın mütevelli heyetinin başında ise Gülseven Yaşer´in kocası Yaşar Yaşer bulunuyor. MİT Raporu şöyle: “Faaliyetlerini yabancı müessese sıfatı ile yürüten ve son yıllarda yeni mülk edinmeyen Amerikan Bord Heyeti´nin tasarrufu altındaki mülklerini de Sağlık ve Eğitim Vakfına (SEV) devrettiği ve hali hazırda faaliyetlerini SEV aracılığıyla yürüttüğü intikal eden bilgilerdendir. Öte yandan Amerikan Bord Heyeti´ne bağlı olarak faaliyet gösteren Kitab-ı Mukaddes şirketinin yöneticisi olan Süryani asıllı Emanuel Bağdaş´ın, Türkiye Ermenileri Patriği Metrof Mutafyan ile Fener Rum Patriği Bartholomeos Arhondonis´in Haziran 2000 ayı içinde yaptıkları görüşmede vardıkları mutabakat gereği, 17 Ağustos 1999 Marmara depremi ardından ortaya çıkan Kiliseler arası deprem yardım komisyonu başkanlığı yaptığı öğrenilmiştir. Amerikan Bord Heyeti ile aynı adreste faaliyet gösteren SEV Vakfı´nın ise ülkemizde sağlık, eğitim, kültür, kurum ve kuruluşlarına yardım amacıyla 1968 yılında kurulduğu, vakfın üye sayısının yaklaşık 12 bini bulduğu, üyelerinin Amerikan Bord Heyeti ve SEV´e bağlı okullardan mezun olan şahıslardan oluştuğu, 1999 yılı itibariyle 15 Trilyon TL´yi bulan malvarlığına sahip olduğu yönünde duyumlar alınmıştır.”

SEV okulu kapatılmıştı

Misyonerlik yaptığı MİT raporuyla belgelenen SEV Vakfı´nın selefi Amerikan Bord´a ait Tarsus Amerikan Koleji dini propaganda yaptığı gerekçesi ile kapatılmıştı.

Finansör mason locaları

SEV bir mason kuruluşu olarak gösteriliyor. Türkiye Büyük Locası´nın Mimar Sinan dergisinde yayınlanan ve Loca´nın internet sitesinde de yer alan 2008 yılı faaliyet raporunda, “Loca´nın kurduğu kurumlar” olarak şu ifadeler yer alıyor: “Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), Cüzamla Mücadele Cemiyeti, Yoksul ve Hasta Öğrencilere Yardım Vakfı geçmişte veya günümüzde Türkiye Büyük Locası´nın kurmuş olduğu yardım amaçlı vakıflardır.” ( Habervaktim)

SEV MÜTEVELLİ HEYETİ

Prof. Dr. İlter Turan (Başkan) (TAC ´59)

Dilek Erzik (Başkan Yardımcısı) (UAA´61)

Yaşar Yaşer (TAC ´51)

Mete Akyol (TAC ´55)

Josef Amado (TAC ´67)

Ceyda Aydede (ACI ´73)

Prof. Dr. Mustafa A. Aysan (TAC ´52)

Tarık Bozbey (TAC ´68)

Gülsen Çapa (ÜAA ´66)

Şükran Çelebi (ACI ´75)

Candan Çilingiroğlu (ACI ´74)

K. Erhan Dumanlı (TAC ´67)

Muhteşem Ekenler (TAC ´77)

Kenneth Frank

Sema Gökçen (ACI´61)

Hasan Güleşçi (TAC ´56)

Tülay Güngen (ACI ´74)

Mehmet Gür (TAC ´69)

İlter H. Gürel

Esin Hoyi (ÜAA ´58)

Oktay İşcen (TAC ´45)

Bülent Kalpaklıoğlu

Hazım Kantarcı (TAC ´63)

Prof. Dr. Ahmet N. Koç (TAC ´51)

Prof. Dr. Sedefhan Oğuz (ÜAA ´75)

Prof. Dr. Zeynep İ. Önsan (ÜAA ´64)

İbrahim Paksoy (TAC´68)
Yılmaz Poda (TAC ´49)

Demir Sabancı (TAC ´89)

Naci Sığın (TAC ´80)

Tamer Şahinbaş (TAC ´58)

Ejide Tanık (ACI ´72)

Prof. Dr. Aykut Toros (TAC ´63)

Sait Tosyalı (TAC ´75)

Aykut Tuzcu (TAC ´67)

Yrd. Doç. Dr. Engin Ünsal (TAC´55)

Füsun Üstün (ÜAA ´64)

Dr. Warren H. Winkler

Mehmet Yaltır (TAC ´67)

Feyhan Yaşar (ACI ´74)

ONURSAL MÜTEVELLİLER:

Zeliha Dural (ÜAA ´46)

Anna G. Edmonds

Burhan Karaçam (TAC ´64)

Johannes Meyer

Sevindik Özev (ÜAA ´49)

Sevim Öztahtacı

Harold Schoup

İstemihan Talay (TAC´64)

Müjde Tekil (ÜAA ´60)

Berin Tümer
SEV Yönetim Kurulu: Kurul üyeleri Mütevelli Heyeti tarafından gizli oyla kendi üyeleri arasından veya dışarıdan seçilecek olan en fazla dokuz üyeden oluşuyor. 7 Kasım 2009 tarihinde göreve gelen Yönetim Kurulu üyelerinin tamamı SEV okullarından mezun.

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ:

Başkan, Erhan Dumanlı (TAC ´67)

Mehmet Yaltır (TAC ´67)

Defne Erdur Bekdik (ACI ´94)

Gülsen Çapa (ÜAA ´66)

Piraye Erdem (ACI ´80)

Prof. Dr. Serdar Küçükoğlu (TAC ´76)

Mehmet Gür (TAC ´69)

Prof. Dr. Sedefhan Oğuz (ÜAA ´75)

Prof. Dr. Ahmet Ceranoğlu (TAC ´67)

YEDEK YÖNETİM KURULU ÜYELERİ:

Hazım Kantarcı (TAC ´63)

Zeynep Arabacıoğlu Özbilen (ÜAA ´83)

Pınar Aksoğan (TAC ´9)

Tülay Güngen (ACI ´74)

Füsun Üstün (ÜAA ´64)

Prof. Dr. Ayşın Baytan Ertüzün (ACI ´77)

Prof. Dr. Emre Akkuş (TAC ´76)

Salim Erdem (TAC ´75)

İbrahim Orhon (TAC ´71)

Gülseven Yaşer´in kızı 3 sene önce din değiştirerek Hıristiyanlığı seçti

ÇEV Genel Başkanı Gülseven Yaşer´in kızı Siminsu Uçak (Baytok)´un 3 sene önce din değiştirerek Hıristiyanlığı seçtiği öğrenildi. Nüfus müdürlüğüne giden Siminsu Uçak´ın, 10 Kasım 2006´da nüfustaki Müslüman kaydını sildirdiği belirtildi. Siminsu Uçak (Baytok) halen vatandaşı olduğu ABD´de yaşıyor. Hakkında arama emri çıkarılan Gülseven Yaşer´in Ergenekon operasyonu öncesi Amerika´da yaşayan kızının yanına gittiği kocası Yaşar Yaşer tarafından açıklanmıştı. Yaşar Yaşer, kızının doğum yapacak olduğunu, eşinin bu nedenle Amerika´ya gittiğini savunmuştu. Cumhuriyet Mitinglerinde ABD ve AB´ye hayır´ sloganı atan Yaşer´in torunu ABD vatandaşlığı hakkına kavuşmuş olacak.

Bağlarbaşı´nda misyoner işgali: SEV´in misyoner gösterildik diye açtıkları davalar reddedilmişti

Gazeteciyi mahkum olmaktan MİT belgesi kurtarmıştı

Üsküdar Gazetesi sahibi Adnan Odabaş 27 Aralık 2005 tarihinde, Sağlık Eğitim Vakfı´nın (SEV) aleyhine açtığı 30 bin yeni liralık tazminat davasından Milli İstihbarat Teşkilatı raporu sayesinde kurtulmuştu. Üsküdar 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, Odabaş´ın SEV´in ´misyonerlik yaptığı´ yönündeki iddialarını MİT´e sordu. Kurum gazetecinin iddialarını doğrulayınca mahkeme tazminat talebini reddetti. Adnan Odabaş, SEV´in Çağdaş Eğitim Vakfı ve başkanlığını Türkan Saylan´ın yaptığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile işbirliği içinde olduğunu savunmuştu. Gazetenin haberinde, SEV´in Dünya Kiliseler Birliği´ne bağlı Amerikan Board´la ilişkili olduğu, aynı binada çalıştıkları, bünyesindeki Protestan kilisesi ile 1830´dan bu yana Türkiye´de faaliyet gösterdiği, emrindeki Biblehouse şirketi ile misyonerlik faaliyeti yaptıkları ve okul mezunu 12 bin kişinin vakfın kayıtlı üyesi olduğu iddialarında bulunulmuştu.

20 Nisan 2001 tarihli MİT raporu misyonerliği tescil etti

İstanbul´da yayımlanan yerel Üsküdar Gazetesi´nde, ´Bağlarbaşı´nda misyoner okulu´ ve ´Başbakan´a misyoner komşu´ başlıklarıyla çıkan iki haber, SEV tarafından mahkemeye taşındı. Üsküdar 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, 12 Aralık 2005´te verdiği kararda, vakfın 30 milyarlık manevi tazminat talebini reddetti. Üsküdar Gazetesi sahibi Adnan Odabaş, haberlerini MİT raporu ve Tapu Kadastro Müdürlüğü verilerini kaynak göstererek yaptıklarını bildirdi. Yerel mahkeme Üsküdar 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, SEV´in Üsküdar Gazetesi´nin iddialarını MİT´e sordu. Gazetenin iddialarını doğrulayan MİT, 2 Mayıs 2005´te mahkemeye gönderdiği cevapta, Amerikan Board´ın Kitab-ı Mukaddes (Bible House) şirketi aracılığıyla Protestanlığın yayılması için uğraş verdiğini bildirdi. Üsküdar Amerikan Lisesi, Üsküdar SEV İlköğretim Okulu, İzmir Amerikan Lisesi, İzmir SEV İlköğretim Okulu, Tarsus Amerikan Lisesi, Tarsus SEV İlköğretim Okulu ve Gaziantep Amerikan Hastanesi´nin Amerikan Board´la bağlantılı olarak çalıştığını kaydetti. Bilgi notunda, son yıllarda mülk edinmeyen Amerikan Board Heyeti´nin tasarrufu altındaki mülklerini de SEV´e devrettiği ve faaliyetlerini söz konusu vakıf aracılığıyla yürüttüğü bilgisi de yer alıyor. Amerikan Board Heyeti ile aynı adreste faaliyet gösteren SEV´in ise, Türkiye´de sağlık, eğitim, kültür alanında faaliyet göstermek amacıyla 1968 yılında kurulduğu, vakfın üyesinin 10 bini bulduğu, 1999 yılı itibarıyla 15 trilyon TL´yi bulan mal varlığına sahip olduğu bildirildi.

MİT raporu: Türkan Saylan hıristiyan kökenli, Atatürk ilke ve inkılaplarını kalkan olarak kullanıp, birçok kişi ve kuruluştan yardım adı altında para topluyor

Dikkat Misyoner Geliyor: Karı koca Yaşer´ler

Mahkeme kararını değerlendiren Üsküdar Gazetesi sahibi Adnan Odabaş, Gazetemizde yer alan haberlerin hepsi MİT raporuna ve Tapu Kadastro Müdürlüğü´nden aldığımız belgelere dayalı idi. SEV, bunların yalan olduğunu iddia ediyordu. Haklılığımız mahkeme kararıyla ortaya çıktı. dedi. Söz konusu vakfın çalışmalarının Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile ilişkili olduğunu da anlatan Odabaş, Bunlar hep birlikte çalışıyor. Bunlar 20 Nisan 2001 tarihli MİT Raporu´nda sabittir. ifadesini kullandı. Odabaş, Yaşar Yaşer´in başkanlığını yaptığı SEV ile eşi Gülseven Yaşer´in başkanlığını yaptığı ÇEV´in birlikte çalıştığını, 2005 yılı Nisan ayında çıkan ´Dikkat Misyoner Geliyor´ isimli kitabında MİT Raporu´na dayandırarak aktarmıştı. Kitapta şu ayrıntılara yer verilmişti: Başkanlığını Gülseven Yaşer´in yaptığı ÇEV deprem bölgesinde eğitim ve öğretim evi projesi hazırlayarak Amerikan Board´dan yardım talebinde bulunmuştur. Başkanlığını Prof. Dr. Türkan Saylan´ın yaptığı ÇYDD hakkında, Atatürk ilke ve inkılaplarını kalkan olarak kullanıp, birçok kişi ve kuruluştan yardım adı altında para topladığı, ilgili bakanlıklardan izin almaksızın yurtdışından yardım aldığı, kamuoyuna kendisini sivil toplum kuruluşları birliği olarak tanıtan çeşitli dernek ve vakıflarla işbirliği içerisinde oldukları´ iddialarına yer verilirken, Saylan´ın Hıristiyan kökenli olduğu ifade ediliyor. ( Zaman, 27 Aralık 2005)

İkinci dava da diğer mahkemece reddedilmişti

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) yöneticileri, vakfı misyonerlik yapmakla suçladığı için Üsküdar Gazetesi aleyhine 100 bin YTL´lik ikinci bir tazminat davası daha açmıştı. 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, 16 Mart 2006´da görülen davada söz konusu miktarın SEV´e ödenmesi gerekmediğine hükmetti. Üsküdar Gazetesi sahibi Adnan Odabaş, aleyhine açılan ikinci davayı da kazandı. Mahkeme, 100 bin YTL´lik tazminat talebi ile ilgili davada MİT´ten belge istedi. MİT daha önce 4. Asliye Hukuk Mahkemesi´ne sunduğu Odabaş´ın iddialarını ispatlayan belgeyi, ikinci kez farklı bir mahkemeye sundu. Odabaş, ´Bağlarbaşı´nda misyoner işgali´ ve ´Başbakana misyoner komşu´ başlığıyla sahibi olduğu gazetede verdiği haberde, SEV´in Bağlarbaşı´nda 48 adet, Burhaniye´de de 9 adet mülk satın aldığını öne sürmüştü. Misyonerlik yaptığı iddiasında bulunduğu vakfın, Dünya Kiliseler Birliği ve Amerikan Board ile birlikte çalıştığını ifade etmişti. SEV´in manevra yaparak eski bakanlardan İstemihan Talay ve Işın Çelebi´nin eşi Şükran Çelebi, gazeteci Mete Akyol ve 5 Amerikan Board yöneticisini mahkemede şahit olarak dinlettiğini ileri süren Odabaş, SEV´in MİT´e karşı vereceği savaşın altyapısını bu şekilde oluşturmaya çalıştığını söyledi. ( Zaman, 18 Mart 2006)

Dünya Kiliseler Birliği nedir?

Kiliseler Birliği, Bütün Hıristiyan kiliselerinin birliğini sağlamak; tek bir kilise halinde toplamak amacıyla kurulan teşkilatın adıdır. “Dünya Kiliseler Birliği” veya “Kiliseler Evrensel Kurulu” olarak da bilinir. Kiliseler Birliğinin kurulması fikri, ilk defa 1910 senesinde Edinburgh´da toplanan milletlerarası konferansta ele alındı. 1948 yılında Amsterdam´da kurulan teşkilatın Merkezi Cenevre´dedir. Bütün dünya kiliseleri arasındaki birliği ve beraberliği sağlamayı, bir arada ibadet etmeyi, Hıristiyanlık inancını dünyanın her tarafına yaymayı gaye edinmiştir. İkinci Dünya Savaşı öncesinde iki ayrı teşkilat kurulmuştu. Bunlardan Hayat ve Çalışma Hareketi kiliselerin günlük çalışmaları üzerinde değerlendirme yaparken; İnanç ve Düzen Hareketi, kiliselerin inanç ve teşkilatlanma problemleriyle ilgileniyordu. Kısa bir zaman sonra, her iki teşkilatın birleşmesi gündeme geldi. 1937 yılında Edinburgh´da toplanan İnanç ve Düzen Konferansı ile Oxford´da bir araya gelen Hayat ve Çalışma Konferansında, her iki teşkilatın bir çatı altında toplanma, tek isimle çıkma tasarısı kabul edildi.Kilisenin ileri gelenleri 1938 yılında Hollanda´da bir araya geldiler. Fakat araya İkinci Dünya Harbinin girmesiyle geri dağıldılar. Kiliseler Birliğinin toplanması ve kurulması ancak 1948´de yapılabildi. 1961´de Milletlerarası Misyonerlik Meclisinin Dünya Kiliseler Birliğine katılmasıyla teşkilat güç kazandı. Ortodoks ve Protestan mezheplerinin çoğunun üye olduğu Kiliseler Birliğinde, Katolik kilisesi yer almaz. Teşkilatın genel kurulu, çeşitli yerlerde altı senede bir toplanır. Teşkilatta yirmi altı kişilik bir yürütme encümeni ile genel sekretere bağlı geniş bir kadro çalışmaktadır.

İslamiyetin hızla yayıldığı yerlerde çalışma yapıyorlar

Kiliseler Birliği, kuruluşundan beri devamlı olarak İslamiyetin karşısında yer almıştır. İslamiyetin hızla yayıldığı birçok devletlerde bu yayılışı önlemek için geniş bir faaliyet içine girmişlerdir. İslam dininin yayılmasını önleyemediği yerlerde Mezhepsizlik, Teymiyecilik, Vehhabilik gibi sapık inançları ortaya çıkarıp yayarak, kafa karışıklığı çıkarmayı, böylelikle de insanları müslümanlardan soğutmayı, müslümanların birliğini sarsmayı, Ehli sünnet vel cemaat itikadından uzaklaştırmayı hedeflemiştir.

SOS Uluslararası Çocuk Köyleri Birliği

Dünya Kiliseler Birliğinin bir yan kuruluşu olan muhtaç ve kimsesiz çocuklara ait “Köy Evleri” on dört İslam ülkesinde kırk yedi adede yükselmiştir. Türkiye´de bilinen bir çocuk köyevi İstanbul Bolluca´da bulunmaktadır. Bolluca Çocukköyünde, Uluslararası SOS Çocuk Köyleri modeli uygulanmıştır. Merkezi Viyana´da olan “Save Our Souls= Ruhlarımızı Kurtar” kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen SOS köy evleri kimsesiz ve himayeye muhtaç çocukları, rahibelerin kontrolünde Hıristiyan olarak yetiştirmektedir. 1950 başlarında Hıristiyan Kiliseler Birliğine bağlı bu vakıf o zamanın Başbakanı Adnan Menderes´e Çocuk Köy Evlerinin açılması için müracaat etmiş, ancak izin alamamışlardır.

Abdullah Harun

(22 Aralık 2010, 12:47)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

ÇYDD İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

ÇYDD ve ÇEV konulu manşetlerimiz

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2679    yazdır/print


 

Balyoz ve Dink hakimleri hakkında şok iddialar

Balyoz ve Hrant Dink davalarına bakan mahkeme başkanlarının görevden alınmalarıyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Her iki hakimle ilgili yüz kızartıcı iddialar var. Gizli tanık ´Terazi´nin Ergenekon savcılarına anlattıkları çok düşündürücü.

Balyoz ve Dink hakimleri hakkında şok iddialar

Balyoz ve Hrant Dink davalarına bakan mahkeme başkanlarının görevden alınmalarıyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Her iki hakimle ilgili yüz kızartıcı iddialar var. Gizli tanık ´Terazi´nin Ergenekon savcılarına anlattıkları çok düşündürücü.

Balyoz Darbe Planı Davası´nın görülmesine önceki gün Silivri´de başlandı. Oldukça uzun süreceği belli olan bu yargılama gündemdeki yerini belli ki koruyacak. Fakat darbe planları kadar mahkemenin şekil şartları da tartışma konusu. Özellikle de yargılama başlamadan hemen önce 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt´un Gebze´ye atanması oldukça dikkat çekti. Balyoz planına da ´seminer notları´ olarak bakan medya ´bakın dosya daha baştan şaibeli´ söylemi yaydı.

Rant eroin işinden

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise haklarındaki soruşturmalar nedeniyle görev değişikliği yapıldı. ´HSYK bu kararı oy birliği ile aldı´ diyerek´ değişikliğin ne kadar zaruri olduğunu anlatmaya çalıştı. Fakat tartışmalar bitmiş değil. Ancak hem 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt´un hem de Hrant Dink Davası´na bakan 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak´ın yer değiştirmesine neden olan soruşturma dosyasına bakılırsa vahim bir tabloyla karşılaşılıyor. Çünkü her iki hakimle ilgili yüz kızartıcı iddialar var. Hatta gizli tanık Terazi´nin Ergenekon savcılarına anlattıkları çok düşündürücü. Adalet Bakanlığı müfettişlerinin raporlarına göre 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt ve 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak, büyük hacimli uyuşturucu davalarında sanıklar ve onların avukatlarıyla ´uygunsuz ilişkilere´ girdi. Adalet Başmüfettişi Oktay Acu´nun 25 Kasım´da Bakanlık Teftiş Kurulu´na yolladığı ´soruşturma izni talebi´nde her iki hakimle ilgili çarpıcı ifadeler yer alıyor. Soruşturma evraklarına göre hakimler Başkurt ve Canak, uyuşturucu davalarının avukatlarıyla yakın temasta. Hatta avukatlarla, üstelik onların araçlarıyla Ankara´ya gidip Seyfi Oktay´ın aracı olmasıyla HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ile görüştüler. Yine aynı evraklara göre bir eroin davasında tutuklu bulunan Cemal Nayır´ın tahliyesi için avukatları mahkeme başkanı Erkan Canak ile müzakere ettiler. Hatta tahliye olmayınca da sanık avukatları diğer hakim Zafer Başkurt üzerinden hakim Erkan Canak´ı tehdit ettiler.

İfadenin tarihi 21 Ekim

Fakat asıl şok bilgiler adliyelerde dönen rüşvet çarkını anlatan gizli tanık ´Terazi´nin Ergenekon savcısı Zekeriya Öz´e verdiği ifadede var. 21 Ekim 2010 tarihinde ifadesi alınan gizli tanık Terazi´ye göre uyuşturucu davaları ve dönen rüşvet çarkında söz konusu iki hakim de yer aldı. Özellikle , ´yargılamayı etkilemeye teşebbüs´ten geçtiğimiz yılın mayıs ayında tutuklanan avukatlar Ali Hadi Emre ve Kudbeddin Kaya´nın uyuşturucu davalarının lehlerine sonuçlanması için hakimler Zafer Başkurt ve Erkan Canak ile ilişki içinde olduğunu anlatan gizli tanık Terazi´nin ifadesinden satır başları şöyle:

Davayı kendi lehlerine çevirdi

Bu avukatlar uyuşturucu davalarında tahliye ettirdikleri şahıslardan, yüklü miktarda paralar almaktalar. Bu paralardan söz konusu mahkeme başkanları da paylarına düşeni alıyorlar. Eğer hakimler Zafer Başkurt ve Erkan Canak´ın halledemeyeceği bir şeyse Ankara´ya gidip Seyfi Oktay gibi bazı şahıslarla görüşme yaparak davaları kendi lehlerine sonuçlandırmaktalar

2 milyondan pay aldı

Mesela 2007´de İtalya´dan gelen bir gemide yakalanan 40 kilo kokain davasında avukat Kudbeddin Kaya idi. Davanın 14. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülmesi sağlandı. Avukat Kaya sanıklardan 2 milyon TL aldı. Bu paranın bir kısmını hakime verdiler. Kısa bir süre sonra sanıklar tahliye oldular

Rüşvet bitti tutuklama kararı çıktı

2005 yılında 350 kilo eroin Ukrayna´da yakalandı. Bu operasyonun sanıklarının avukatı Ali Hadi Emre´ydi. Kudbeddin Kaya da yardımcı oldu. Dava 14. Ağır Ceza´da görülmeye başlandı. Sanıkların tahliyesi için 800 bin euro rüşvette anlaşıldı. 400 ben eurosu peşin kalanı tahliyeden sonraydı. Sekiz ay gibi bir sürede tüm sanıklar tahliye oldu. Fakat sanıklar paranın kalanını ödemediler. Bunun üzerine mahkeme başkanı Erkan Canak sanık Mustafa Cengiz hakkında tutuklama kararı çıkardı. Sonra sanık parayı ödedi. Yakalama kararı da hemen kaldırıldı

Müfettişi etkilemeyi başardılar

Gizli tanık ´Terazi´nin ifadesinde benzer çok sayıda olay var. Anlattıklarından olayların ´tam merkezinde´ olduğu anlaşılan Terazi, hakimler hakkında soruşturma açıldıktan sonra yaşananları ise şöyle anlatıyor : 2006 da her iki hakim hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma ile ilgili Ankara´da müfettişler görevlendirildi. Ancak bu dönemde Ali Hadi Emre ve Kudbeddin Kaya devreye girdi. Tanıdıkları şahıslara devreye soktular ve ceza almadan soruşturmadan kurtuldular ( Adem Yavuz Arslan / Bugün)

Hakim Başkurt emekliliğini istedi

Balyoz davasının görülmesine 48 saat kala HSYK´ca yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığından alınarak Gebze Adliyesi´ne hakim olarak atanan Zafer Başkurt, emekliliğini istedi. Başkurt´un görevden alınmasına rüşvet ve yargıyı etkilemeye teşebbüs suçlarına karıştığı iddiası neden olmuştu. ( Akşam)

2 ESKİ BAŞKANIN RÜŞVET KAVGASI

15 Haziran 2011 - Hrant Dink davasına bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi´nin eski başkanı Erkan Canak´ın Nisan ayında Adalet Bakanlığı müfettişlerine verdiği ifadede eski başkanlardan Zafer Başkurt´u suçladığı öğrenildi. İki başkan da HSYK tarafından rüşvet iddiaları üzerine görevden alınmıştı. Uyuşturucu baronu olduğu iddiasıyla yargılanan Mahmut Çelik ile ilişkisi sorulan Erkan Canak´ın, “Mahmut Çelik isimli şahsın telefonunu eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt´tan aldım. Başkurt bana ´Benim evde ailem var. Beni aradığı zaman konuşmam güç olur. Telefonunu sana veriyim sen irtibat kur dedi. şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından ´resmi sıfatlarının gerektirdiği saygınlık ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunma, irtikapta bulunma ve rüşvet alma iddialarını içeren soruşturma yürütüldüğü´ gerekçesiyle İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı´ndan alınarak düz hakim olarak atanan Erkan Canak, Nisan ayında Beşiktaş´taki İstanbul Adliyesi´nde ifade vermişti.

Uyuşturucu baronu Çelik ile irtibatı soruldu iddiası

Tayin edildikten sonra emekliye ayrılan Canak´ın bir saat süren sorgusunda müfettişlerin hakkındaki rüşvet iddialarını sorduğu belirtildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fikret Seçen tarafından yürütülen bir soruşturmada, uyuşturucu baronu olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan Mahmut Çelik ile ilişkisi tespit edilen Canak´a bu ilişkinin detaylarının sorulduğu öğrenildi.

Teknik takibe takılan ilişkinin detaylarını anlatması istenildi

Uyuşturucu baronu iddiasıyla yargılanan Çelik ile nerede ve nasıl tanıştığı sorulan Canak´a, teknik takibe takılan telefon dinlemelerinin de sorulduğu belirtildi. İşte Çelik ile ilişkisinin detayları sorulan Canak´ın, HSYK tarafından aynı gerekçelerle görevden alınan eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt´u suçladığı öğrenildi. Mahmut Çelik´in telefonunu eski Başkan Zafer Başkurt´tan aldığını söylediği ifade edildi.

Canak Başkurt´u suçladı iddiası

Eski başkan Canak´ın ifadesinde, “Mahmut Çelik isimli şahsın telefonunu eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt´tan aldım. Başkurt bana ´Benim evde ailem var. Beni aradığı zaman konuşmam güç olur. Telefonunu sana vereyim sen irtibat kur. Sen daha rahat konuşursun. Daha sonra bana da bilgi verirsin.´ dedi. Ben de Çelik´in telefonunu öyle aldım.dediği belirtildi.

Müfettişler tutuklu Çelik´in ifadesini de aldı

Bu ifadeler üzerine müfettişler, cezaevinde tutuklu bulunan Mahmut Çelik´in ifadesini aldı. Çelik´e ifadesinde Erkan Canak´ın anlattıkları soruldu. Çelik´in ´Ben Zafer Başkurt´u tanımıyorum. Erkan Canak ile yemekte tanıştım. Birkaç kez de yanına gidip geldim. dediği öğrenildi.

Uyuşturucu soruşturmasında başkan Canak´ın ismi geçti

Erkan Canak´ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fikret Seçen tarafından yürütülen bir soruşturmada, uyuşturucu baronu olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan Mahmut Çelik ile ilişkisi tespit edilmişti. Savcı Seçen tarafından yapılan tespitlere ilişkin belgeler Adalet Bakanlığı´na gönderilmişti. ( Cnnturk)

(18 Aralık 2010), son güncel.: (15 Haziran 2011)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Flaş!!! Balyoz ve Dink hakimleri oybirliğiyle değişti

Adalet Bakanı: Görevden almada oybirliği önemli

Balyoz Planı manşetlerimiz

Hrant Dink cinayeti ve davasıyla ilgili manşetlerimiz

HSYK tartışmaları ve kurul üzerinden Ergenekon davasını engelleme çabaları

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2661    yazdır/print


 

Flaş!!! Balyoz davası başladı

´Balyoz Planı´ iddialarına ilişkin eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan´ın da aralarında bulunduğu 196 sanığın yargılanmasına İstanbul Silivri´de başlandı. 196 sanıktan 9´u duruşmaya katılmadı. Önceki gün görevlendirilen hakim Ömer Diken´in başkanlık yaptığı mahkeme heyetinde, üye hakimler Davut Bedir, Murat Üründü ve Ali Efendi Peksak yer aldı. Duruşmada iddia makamını özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş temsil etti. Geçen hafta Gölcük´te Donanma´da ele geçirilen belgelerden, darbeyi doğrulayan Genelkurmay gözlemci raporuna kadar pek çok yeni delilin bu davanın seyrini etkileyeceği, ek iddianame ile davanın giderek genişleyeceği ileri sürülüyor. Dava sabah saatlerinde 196 sanıkla başladı, ancak Recep Yavuz isimli bir kişiye Recep Yıldız isimli kişinin tebligatı yollandığı kimlik tespiti sırasında fark edilince sanık sayısı 195´e düştü.

FLAŞ!!! Balyoz davası başladı

´Balyoz Planı´ iddialarına ilişkin eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan´ın da aralarında bulunduğu 196 sanığın yargılanmasına İstanbul Silivri´de başlandı. 196 sanıktan 9´u duruşmaya katılmadı. Önceki gün görevlendirilen hakim Ömer Diken´in başkanlık yaptığı mahkeme heyetinde, üye hakimler Davut Bedir, Murat Üründü ve Ali Efendi Peksak yer aldı. Duruşmada iddia makamını özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş temsil etti. Geçen hafta Gölcük´te Donanma´da ele geçirilen belgelerden, darbeyi doğrulayan Genelkurmay gözlemci raporuna kadar pek çok yeni delilin bu davanın seyrini etkileyeceği, ek iddianame ile davanın giderek genişleyeceği ileri sürülüyor. Dava sabah saatlerinde 196 sanıkla başladı, ancak Recep Yavuz isimli bir kişiye Recep Yıldız isimli kişinin tebligatı yollandığı kimlik tespiti sırasında fark edilince sanık sayısı 195´e düştü.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek, Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü, Süha Tanyeri, Milli Savunma Bakanlığı tarafından açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınan Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, ´İrtica ile Mücadele Eylem Planı´ davasının tutuklu sanığı Albay Dursun Çiçek, ´Ergenekon´ davalarında tutuklu olarak yargılanan Mehmet Fikri Karadağ ve Cengiz Köylü´nün de aralarında bulunduğu 187 sanık katıldı.

9 sanık katılmadı

Sanıklar Ergin Saygun, Mustafa Kemal Tutkun, Murat Üstündağ, Kemal Dinçer, Tümuçin Erarslan, Ali Demir, Kahraman Dikmen, Erol Ersan, Fikret Çoşkun ile başka suçtan tutuklu olan Cemal Temizöz duruşmaya gelmedi. Kemal Dinçer, duruşmanın ilerleyen bölümlerinde salona geldi ve sanıklar arasındaki yerine geçti. Davaya katılımın bu derece yüksek olmasında, Ceza Kanunu´ndaki ´Duruşmaya mazeret belirtmeksizin gelmeyen sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarılır´ maddesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Ömer Diken Mahkeme Başkanı

Önceki gün görevlendirilen hakim Ömer Diken´in başkanlık yaptığı mahkeme heyetinde, üye hakimler Davut Bedir, Murat Üründü ve Ali Efendi Peksak yer aldı. Duruşmada iddia makamını özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş temsil etti. Duruşma sanık avukatlarının yoklamasının yapılmasıyla devam ediyor. Duruşma, ses ve görüntü kaydı kullanılarak yapılıyor.

Duruşmadan notlar

´Ergenekon´ davasında olduğu gibi bu davada da mübaşirlik yapan Aydın Aslan, duruşma başlamadan önce salonun kapısında sanıkların isimlerini tek tek okuyarak içeriye aldı. Bu arada, ismi okunduğu sırada yakınları tarafından alkışlanan Abdullah Gavremoğlu, bu şekilde salona girdi. Duruşma salonunda sanıklar için ayrılan 199 sanık sandalyenin çok azının boş kaldığı görüldü. Davaya bakan sanık avukatlarından katılımın fazlalılığı dikkati çekti. Öte yandan, başka suçtan tutuklu olan Dursun Çiçek´in, duruşma başlamadan önce sanıkların bulunduğu bölümde gezerek tokalaştığı görüldü. Çiçek, yoklama sırasında ismini söylerken, ´son günlerin milli tutuklusu Dursun Çiçek´ demesi üzerine Mahkeme Başkanı Diken uyararak, sadece ismini söylemesini istedi.

Güvenlik önlemleri

Bu arada duruşma nedeniyle salonun bulunduğu binaya girişlerdeki aramaların daha da artırıldığı, daha fazla personelin görevlendirildiği görüldü. Ancak, salonun bulunduğu binaya girerken X-ray cihazının alarm vermesine rağmen Çetin Doğan´ın üstü aranmadı. Binaya girerken Doğan´ın çamur olan ayakkabılarının da iki koruması tarafından bezle silindiği görüldü. ´Ergenekon´ davalarında olduğu gibi salona girişlerde sanık, avukat ve basın mensupları ile izleyicilere kart verilirken, fotoğraf makinesi, ses kayıt cihazı gibi ses ve görüntü kaydeden her türlü dijital malzemelerin duruşma salonunun bulunduğu binaya sokulmasına izin verilmedi.

Davanın sanıkları ve ceza istemleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 196 sanık arasında Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tuğamiral Mehmet Fatih İlgar, Korgeneral Yurdaer Olcan, Tümgeneraller Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Ali Semih Çetin, eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü, emekli Korgeneral Engin Alan ve Albay Dursun Çiçek ile Milli Savunma Bakanlığı tarafından açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ile İçişleri Bakanlığı tarafından açığa alınan Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu da yer alıyor.

İddianamede, ayrıca Refik Hakan Tufan, Recai Elmaz, Gökhan Murat Üstündağ, Nurettin Işık, Hasan Fehmi Canan, Salim Erkal Bektaş, Mustafa Erdal Hamzaoğulları, Burhan Gögce, Ahmet Tuncer, Sırrı Yılmaz, Doğan Fatih Küçük, Mehmet Alper Şengezer, Mustafa Karasabun, Faruk Doğan, Yaşar Barbaros Büyüksağnak, Gökhan Çiloğlu, Hasan Hoşgit, Bora Serdar, Hasan Gülkaya, Ergün Balaban, Fatih Uluç Yeğin, Osman Çetin, Hakan Yıldırım, Behzat Balta, Orkun Gökalp, Ahmet Necdet Doluel, Mehmet Fikri Karadağ, Fuat Pakdil, Timuçin Erarslan, Ali Demir, Memiş Yüksel Yalçın, Yunus Nadi Erkut, Kahraman Dikmen, Ertuğrul Uçar, Arif Bıyıklı, Yusuf Ziya Toker, Mehmet Yoleri, Metin Yavuz Yalçın, Halil Yıldız, Mehmet Ulutaş, Erhan Kuraner, İsmet Kışla, Fatih Altun, İmdat Solak, Taylan Çakır, Tayfun Duman, Ahmet Yanaral, Embiya Şen, Recep Rıfkı Durusoy, Ali Güngör, Mehmet Ferhat Çolpan, Ercan İrençin, Recep Yavuz, Hanifi Yıldırım, Ertan Karagözlü, Hamdi Poyraz, Kubilay Aktaş, Mustafa Aydın Gürül, Ahmet Küçükşahin, Levent Güldoğuş, Abdurrahman Başbuğ, Ahmet Yavuz, Rifat Gürçam, İhsan Çevik, Bulut Ömer Mimiroğlu, Hakan İsmail Çelikcan, Yüksel Gürcan, Erol Ersan, Hasan Basri Aslan, Halil Kalkanlı, Hakan Sargın, Mustafa Kelleci, Kemal Dinçer, Hüseyin Özçoban, Murat Balkaş, İzzet Ocak, Soydan Görgülü, Ayhan Gedik, Duran Ayhan, Dursun Tolga Kaplama, Cengiz Köylü, Abdullah Zafer Arısoy, Mehmet Kemal Gönüldaş, Erdinç Atik, Doğan Temel, Ali Deniz Kutluk, Cemal Temizöz, İsmail Karaoğlan, Abdil Akças, Aytekin Candemir, Taner Balkış, Harun Özdemir, Turgay Erdağ, İbrahim Koray Özyurt, Muharrem Nuri Alacalı, Levent Görgeç, Dora Sungunay, Soner Polat, Ali Türkşen, Ahmet Şentürk, Ramazan Cem Gürdeniz, Cem Aziz Çakmak, Namık Koç, Musa Farız, Levent Çehreli, Mücahit Erakyol, Nejat Bek, Ahmet Topdağı, Hüseyin Hoşgit, Selahattin Gözmen, Mustafa Korkut Özarslan, Engin Baykal, Özer Karabulut, Ümit Özcan, Lütfü Sancar, Ali İhsan Çuhadaroğlu, Mehmet Kaya Varol, Murat Özçelik, Mustafa Önsel, Emin Küçükkılıç, Mustafa Çalış, Suat Aytın, Recep Yıldız, Ramazan Bulut, Ali Rıza Sözen, Bülent Tunçay, Mutlu Kılıçlı, Levent Maraş, Uğur Üstek, Yusuf Kelleli, Bahtiyar Ersay, Levent Erkek, Mümtaz Can, Nuri Ali Karababas, Tuncay Çakan, Faruk Oktay Memioğlu, Mustafa Kemal Tutkun, Taner Gül, Hüseyin Bakır, Hakan Öktem, Murat Bektaşoğlu, Ahmet Çetin, Mustafa Aydın, Nihat Altunbulak, Cemalettin Bozdağ, Utku Arslan, Nedim Ulusan, İlkay Nerat, Kıvanç Kırmacı, Nihat Özkan, Hakan Akkoç, Gökhan Gökay, Şafak Duruer, Ahmet Türkmen, İkrami Özturan, Cemal Candan, Hayri Güner, Hüseyin Topuz, Hasan Hakan Dereli, Ali Aydın, Veli Murat Tulga, Behcet Alper Güney, Hasan Nurgören, Mustafa Yuvanç, Barbaros Kasar, Fatih Musa Çınar, Erdal Akyazan, Hüseyin Polatsoy, Kasım Erdem, Mustafa Koç, Ayhan Taşkın, Fikret Coşkun, Zafer Karataş, Hüseyin Durdu, Altan Dikmen, Bekir Memiş, Meftun Hıraca ve Murat Ataç da ´sanık´ olarak sıralanıyor.

Artık mahkeme başkanının balyozu konuşacak

Bu dava ile cunta girişimleri ilk kez mahkeme önünde yargılanmaya başlanmış oluyor. İddianamede, tüm tutuksuz sanıkların 15 ile 20 yıl arasında hapis cezası öngören ve ´Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs´ suçunu düzenleyen eski TCK´nın 147 ve 61. maddeleri gereğince cezalandırılmaları isteniyor. ( Zaman)

Çetin Doğan: Bu oyunu aydınlatın

Duruşma öncesinde salona ilk gelenlerden Çetin Doğan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basından davaya ilgi göstermelerini isteyen Doğan, Bu oyunu aydınlatın. Davanın meşru bir zemini kalmamıştır. Bunu göstereceğiz. Sabırla dinleyin ve halkımıza gösterin. Türkiye´de neler olduğunu anlatın. Bir hukuk cinayeti işleniyor dedim. Hala bu devam ediyor ısrarla. Ama şimdi hakimlerin karşısına bütün delillerimizle çıkacağız. O zaman göreceğiz sonucun ne olduğunu dedi. Hakim değişikliği ile ilgili soruya Doğan, Hiç beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren, davanın bir an önce sonuçlandırılması. Bizi sabırla dinleyip delilerimizi görmeleri, ortaya koyduğumuz bilgileri almalarıdır karşılığını verdi. Doğan, reddi hakim talebinde bulunup bulunmayacaklarının sorulması üzerine ´hayır´ cevabını verdi.

Doğan: Darbe planı uydurulmuş, bize ait değil

Duruşmaya katılmak için geldiği Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi´nin önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, şunları söyledi: ´Mahkemede savunma zamanı gelince ´temel olarak bu davanın meşru bir zemini kalmamıştır´ diyeceğim. Çünkü kamuoyuna yansıtıldığı gibi valizle gelen dokümanlar içerisinde yasal ve imzalı olmayan bir şey yok. İddianamede yazılanları söylüyorum, bir kısmı 1980´de, bir kısmı da benim dönemim de yazılmış resmi evraklardır. Bunlarda herhangi bir sıkıntı yoktur. Bunlar iddianamede yazılanlardır. Verilere dayanılarak dünyanın hiçbir yerinde kimse tutuklanamaz. Bu işin başında da söylemiştim kopyalayıp yapıştırmışlar. Seminerdeki konuşmalarımızdan belli bir bölümü koymuşlar. Bir montaj almışlar. Daha doğrusu 1980 darbe planını önlerine koyarak yeni bir darbe planı sözüm ona yapmışlar. Fakat yaptıkları şey acemice olmuş.´ Bir gazetecinin ´196 sanık var. Bu sanıkların hepsi 2003 yılında bu seminere katıldı mı?´ diye sorduğu emekli Orgeneral Doğan, ´Sadece 48 kişi sanık durumunda ama bunun yanı sıra 148 kişi sanık değil. Bunlar içerisinde seminere katılan, konuşma yapan, aynı durumda tugay komutanlığı yapan arkadaşlarımız var. Onlar yok. Buna karşılık kimler var? Dışarıdan tanımadığım kişiler. Ankara´da birlik komutanına görev veriliyor, Ege´de şunları yapacaksın, bunları yapacaksın... Ankara´da ona bağlı birlik de yok. Özellikle sıkıyönetim planını ele alarak bir plan yapmışlar ama iş denize, havaya gelince çuvallamışlar´ dedi. ´Davanın sonunu nasıl görüyorsunuz?´ diye sorulan Doğan, Hak yerini bulacaktır, er ya da geç... Ancak bulunmasında ne kadar debelenir, ne kadar uzatılırsa, bunları düzenleyenlerin sonuçlarının daha kötü olacağına inanıyorum. Ben çok rahatım şeklinde cevapladı. ( Cihan, AA)

12.48: Sanıkların kimlik tespitleri yapılıyor

´Balyoz Planı´ iddialarına ilişkin görülmeye başlanan davada, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan´ın da aralarında bulunduğu bazı sanıkların kimlik tespiti yapıldı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi´nde görülen duruşmada, 186 sanık arasına sonradan Kemal Dinçer de katıldı. Kimlik tespitine devam edildiği sırada Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, bazı sanıkların iddianamenin ellerine ulaşmadığı şeklinde yakınmalarda bulunduklarını belirterek, ´Duruşma salonu Silivri´de, mahkeme kalemi Beşiktaş´ta olunca, buraya yeteri kadar iddianamenin yer aldığı CD getirilmedi. Bugün vermek isterdik ama elimizde yeterli yok. İlk başvurunuzda imza karşılığında alabilirsiniz´ dedi.

12.55: Davaya öğle arası

Silivri´de bugün başlayan Balyoz darbe planı davasının ilk duruşmasında öğle arası verildi. Aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına´nın da bulunduğu kimlik tespiti yapılan bazı sanıklar, araçlarına binerek Silivri´den ayrıldı. Öğleden önceki bölümünde kimlik tespitlerinin yapıldığı duruşmada, öğleden sonra da tespit işlemi devam edecek. Kimlik tespiti sırasında, Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, halen bu görevini sürdürdüğünü söyledi. Sanıklardan Ali Deniz Kutluk da emekli asker olduğunu, özel bir şirkette çalıştığını belirterek, aylık gelirinin 10 bin liranın üzerinde olduğunu kaydetti. Sanıklardan Murat Ataç Avusturya´da, Bahtiyar Ersay da Tunus´da halen askeri ateşe olarak görev yaptıklarını belirtti. Mehmet Alper Şengezer ise İtalya´da NATO´ya bağlı bir birimde çalıştığını anlattı. Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, yaklaşık 100 sanığın kimlik tespitinin yapıldığı duruşmaya öğle arası verdiklerini açıkladı.

Balyozcuların hedefinde, darbe ertesinde çok sayıda gazeteci, yazar, dernek yöneticisi ve diğer kişilerin gözaltına alınıp tutuklanması vardı

Gazeteci Yazar Dilipak müdahil oldu

Duruşma sırasında sanık avukatlarının yoklaması yapılırken, yazar Abdurrahman Dilipak´ın avukatı Salih Döğücü, müdahillik talebinde bulunacaklarını söyledi. Avukat Döğücü´nün müvekkilinin şu anda duruşma salonunun izleyicilere ayrılan bölümünde olduğunu, müdahil bölümüne girip giremeyeceğini sorması üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, Dilipak´a izin verdi. Dilipak, salonda müdahillere ayrılan bölümde oturdu. Ancak bu arada, bazı sanık avukatlarının itiraz ederek, Dilipak´ın müdahillik talebinin ancak kabul edilmesinden sonra müdahillik bölümüne alınması gerektiğini bildirdi. Mahkeme Heyeti Başkanı Diken ise müdahillik talebi değerlendirildiğinde, Dilipak´ın kalıp kalmayacağının belli olacağını kaydetti.

Müdahillik talepleri artıyor

Duruşmada, ayrıca Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneğinin avukatı Necip Kibar, davaya müdahil olmak için talepte bulunacaklarını belirtti.

Kimlik tespitleri

Duruşmada avukatların yoklamasının tamamlanmasının ardından sanıkların kimlik tespitlerine geçildi. İddianame sırasına göre ilk olarak emekli Orgeneral Çetin Doğan´ın kimlik tespiti yapıldı. Evli ve 2 çocuğu bulunduğunu belirten Çetin Doğan, aylık gelirinin 4 bin 500 lira olduğunu, devlet lojmanında kaldığını ve sabıkasının olmadığını söyledi. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek de aylık gelirinin 7 bin lira olduğunu, 2 çocuğunun bulunduğunu, kendi evinde oturduğunu belirtti. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına da, 2 çocuğu olduğunu, 6-7 bin lira aylık geliri bulunduğunu ve kendi evinde oturduğunu söyledi. Korgeneral Nejat Bek ise Muhabere Destek Eğitim Komutanı olduğunu ifade ederek, aylık gelirinin 5 bin 500 lira olduğunu kaydetti.

İddianamenin kabul kararının okunması unutuldu

Bu arada Heyet Başkanı Diken, sanıkların kalabalık olmasından dolayı iddianamenin kabul kararını okumayı unuttuklarını belirtti. Diken, daha sonra iddianamenin kabul kararını okudu.

Sanık Küçükşahin oturduğu yerden cevap verince başkan uyardı

Milli Savunma Bakanlığı tarafından açığa alınan Tümgeneral Gürbüz Kaya ise kimlik tespiti sırasında muvazzaf asker olduğunu belirterek, ´Aylık gelirim 4 bin 700 lira. Ancak dava nedeniyle açığa alındığım için 3 bin 200 lira alıyorum´ dedi. Eski Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık da kendi evinde oturduğunu ve aylık gelirinin 4 bin 500 lira olduğunu belirtti. Sanıklardan Ahmet Küçükşahin ise oturduğu yerden Harp Akademileri´nde görevli olduğunu söylemesi üzerine Başkan Ömer Diken, ´Bir rahatsızlığınız yoksa ayağa kalkar mısınız´ diye uyardı. Bunun üzerine ayağa kalkan Küçükşahin´in, kimlik tespiti tamamlandı. Yaklaşık bir saat boyunca 50 sanığın kimlik tespitini yapan mahkeme heyeti, duruşmaya 10 dakika ara verdi. Aranın ardından devam edilen duruşma, sanıkların kimlik tespitleri ile devam ediyor. Bu arada, rahatsızlığı nedeniyle hastanede olduğu belirtilen emekli Orgeneral Ergin Saygun´un avukatı tarafından mahkemeye sağlık raporu sunulduğu öğrenildi. Yine davada sanık olarak yer alan muvazzaf askerlerin Merkez Komutanlığına bağlı bir minibüsle, emekli subayların bir kısmının ise Fenerbahçe Orduevi´nden kalkan araçla duruşmaya geldikleri belirtildi.

Avukatlardan darbe ve darbecilere protesto

Silivri´de Türkiye´nin ilk davası görülmeye başlanırken, darbe karşıtları seslerini duyurmak için toplandılar. ´Cumhuriyetimize bulaşan darbe virüsü, hukuk eliyle dezenfekte edilip bu kirli geçmiş hiç yaşanmamış olsaydı.´ diye tepkilerini dile getirdiler. Bir grup avukat, ´Balyoz Planı´ davasının görülmeye başlanması nedeniyle ´darbe girişimlerini´ protesto etti. Davanın görüldüğü Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi önünde toplanan ´Yargıda Reform Grubu´ üyesi bir grup avukat, ´Yargı Balyoza El Koydu´ ve ´Ordu yargıyı yordu´ yazılı pankart ve dövizler açtı. Daha sonra grup adına açıklama yapan Tülay Sofu, bugün siyasi ve hukuk tarihi açısından milat oluşturacak sayılı günlerden birinin yaşandığını belirtti. Bir çeşit darbeler tarihi olan genç Türkiye Cumhuriyeti´ne, halkın seçtiği meşru hükümete, halkın meclisine karşı, etkisizleştirme ve ortadan kaldırmaya teşebbüs eden silahlı kuvvetler içindeki gayri meşru bir yapılanmanın bugün mahkeme karşısına çıkarılacağını ifade eden Sofu, ´Gönül isterdi ki bu mahkemeler, 1960´larda, 1971´lerde 1980´lerde ve 28 Şubatlarda yapılsaydı da Cumhuriyetimize bulaşan darbe virüsü, hukuk eliyle dezenfekte edilip bu kirli geçmiş hiç yaşanmamış olsaydı. Keşke hayatının baharındaki binlerce öğrenci öldürülmeseydi, 1 milyona yakın insan işkence mağduru olmasaydı´ diye konuştu. Demokrasinin, üzerinde oyun senaryoları kurulacak bir nesne olmadığını vurgulayan Sofu, ´Bunun böyle olmadığını mahkeme safahatından göreceğimizi umuyoruz. Bu insanlara hak ettikleri cezaların verileceğine inanıyoruz´ dedi. Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

ÖZGÜR-DER davaya müdahil olmak için Silivri´ye geldi

Balyoz darbe planında adı geçen Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (ÖZGÜR-DER) üyesi bir grup, davanın görüldüğü Silivri´deki duruşma salonu önünde basın açıklaması yaptı. Ellerinde, üzerinde ´Tehlikenin farkındayız, darbecilerin peşindeyiz´, ´Kafes´ten Balyoz´a Poyrazköy´den Gölcük´e bu kirlilik sizin´, ´Cuntanın balyozu kırılsın, darbe bataklığı kurutulsun´, ´Cuntacılıkta aslan kesilenler hesap zamanı hep hastalar´ yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup, Darbeciler yenilecek direnenler kazanacak. şeklinde sloganlar attı.

Yazar Hamza Türkmen müdahil olmak istiyor

Grupla birlikte Silivri´ye gelen, Balyoz darbe planındaki gözaltına alınacaklar arasında adı geçen yazar Hamza Türkmen, davaya müdahil olmak için geldiklerini söyledi. Türkmen, 2002-2003 yılları arasında görev yapan Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve 1. Ordu komutanlarının örgütlediği bir subaylar komitesinin darbe planını örgütlediğini ileri sürdü. Darbe planlarının, belgeleri inceleyen TÜBİTAK ve Emniyet Kozmik Bürosu tarafından da onaylandığını söyleyen Türkmen, Bunlar darbe yaparak iktidara gelmek istiyorlar. Cuntalarını, statülerini devam ettirmek istiyorlar. Bunun için de bir çok İslami kesimin önde gelen kişisini tutuklamak, Ali Bulaç, Abdurrahman Dilipak gibi kişileri öldürmek, bazı İslami kuruluşları kapatmak istiyorlar. dedi. Referandum sonuçlarına rağmen hala TSK´nın dokunulmazlığının devam ettiğini söyleyen Türkmen, gerekli hukuki iyileştirmenin yapılmadığını ve bundan şikayetçi olduklarını söyledi. 1923 Mart´ından bu yana Türkiye´de darbeci zihniyetin devam ettiğini savunan Türkmen, Bu gün de 28 Şubat´ın ürünü bu darbeci cunta karşımıza Balyoz darbe planı olarak çıktı. Bunlar varlıklarını yürütmeyi, bozguna uğratarak, iflas ettirme amaçlı kendi uçaklarını bile düşürmeye kalkıştılar. Camileri bombalamayı, bir takım insanları öldürmeyi, sırf İstanbul´da 200 bine yakın insanı tutuklamayı planladılar. dedi. Balyoz darbe planında yararlanılabilecek diye belirtilen 321 derneğin büyük çoğunluğunun ABD, Avrupa Birliği ve İsrail´in taşeronluğunu yapan Mason locaları ve Lions kulüpleri olduğunu iddia eden Türkmen, Sanki bu paşalar Türkiye halkının askerleri değil, küresel kapitalizmin beşinci kolu pozisyonunda yer almaktadır ve kendi halkının değerlerini iç düşman konseptinde göstermektedirler. ifadelerini kullandı.

Rıdvan Kaya: Dava çok önemli

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ise, görülen davanın Türkiye´nin yakın tarihi açısından büyük önem arz ettiğini belirtti. Yakın tarihin, darbe kirliliği ile yoğun bir şekilde pislendiğine işaret eden Kaya, Burada eğer ciddi bir hesaplaşma söz konusu olacak olursa, Türkiye yakın tarihinde yaşadığı kirliliklerden en azından kısmen de olsa kurtulma iradesi sergilenmiş olacak. O açıdan bu dava çok önemli. diye konuştu. Balyoz Darbe Planı iddiasıyla ilgili kamuoyunda açık bir dezenformasyon yapıldığını ileri süren Kaya şöyle konuştu: Ortada bu kadar açık belge bilgi varken tüm bunları inkar edenler, güneşi doğduğunda da inkar edebilecek kişilerdir. ´Bu belgelerin mantığı yok, cami bombalar mı?, kendi uçağını düşürür mü askerler?´ diyorlar. Bakın tarihe yaptıklarını göreceksiniz. Türkiye darbelerin hiç olmadığı bir ülke değil ki şeklinde konuştu. Darbe planları için İşlenmemiş fiil suç olamaz iddialarını hatırlatan Kaya, O zaman şunu düşünelim. 11 Eylül günü Kenan Evren ve cuntası yakalanabilmiş olsaydı ne diyeceklerdi acaba. Aynı bu günkü cuntacıların yaptığı gibi hepsinin yalan olduğunu iddia edeceklerdi. Darbe teşebbüs suçu ile yargılanan bir şey. Zaten darbeciler fiil aşamasına geçerse onlar sizi yargılar. diye konuştu. Basın açıklamasının ardından Grup Yürüyüş adlı bir müzik grubu Ergenekon adlı şarkısını seslendirdi. Daha sonra Özgür-Der yetkilileri müdahillik başvurusunda bulunmak üzere duruşma salonuna geçti. ( Cihan)

14.37: Öğle sonrası kimlik tespiti sürüyor

Davanın öğleden sonraki oturumu başladı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi´ndeki salonda yapılan duruşmaya verilen öğle arası tamamlandı. Yeniden başlayan duruşmada, iddianamenin 101. sırada yer alan Turgay Erdağ´ın kimlik tespitinin yapılmasına geçildi.

14.48: Sanıklardan Recep Yavuz ilginç bir unutkanlıkla şimdilik serbest

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, ´Balyoz Planı´ iddialarına ilişkin görülmesine başlanan davada kimlik bilgileri iddianamedeki bilgilerle tutmayan Jandarma Astsubay Recep Yavuz´a hakkında açılmış bir kamu davası olmadığını bildirdi. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi´ndeki salonda görülen dava kapsamında kimlik tespiti yapılan Recep Yavuz, evli ve 2 çocuk babası olduğunu ve halen Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı´nda jandarma astsubay olarak görev yaptığını söyledi. Yavuz, kimlik bilgileri okunduğu sırada ad ve soyadı dışında iddianamede yer alan kimlik bilgilerinin gerçek kimliğiyle uyuşmadığını belirterek, itiraz etti. Bu konuda daha önceden dilekçe yazdığını ifade eden Yavuz, nüfus cüzdanının bir örneğini mahkemeye sundu. Durumun incelenmesi sonucu davanın sanıklarından Recep Yıldız´ın kimlik bilgilerinin Recep Yavuz için yazıldığı, ancak Recep Yavuz´a ait kimlik bilgilerinin olmadığı görüldü. Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, bunun üzerine ´İnsan unsurunun olduğu bir yerde böyle hatalar olur. Bu düzeltilebilir. İddianamedeki kimlik bilgileri sizin değilse zaten hakkınızda bir kamu davası da olmuyor. Bunu ilgili savcıya da ileteceğiz´ dedi. Başkan Diken´in bu sözleri, salondaki sanıklar tarafından alkışlandı. Bu diyaloğun ardından Recep Yavuz, sanık bölümünden çıkartıldı. ( AA, Cihan)

17.15: Yargıtay tazminatı gerekçesiyle reddihakim talebi

Balyoz darbe planı davasında kimlik tespitlerinin ardından bazı sanıklar ile sanık avukatları, 3 üye hakimin tarafsızlıklarından endişe duyduklarını dile getirerek reddihakim talebinde bulundu. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi´nde iddianame sırasına göre kimlik tespiti yapılmasının ardından taleplerin alınmasına geçildi. Bu sırada Tümgeneral Ahmet Yavuz´un avukatları 15 Aralık 2010 tarihinde üye hakimler Davut Bedir, Ali Efendi Peksak ve Murat Üründü hakkında Yargıtay 4. Hukuk Dairesine tazminat davası açtıkları ve bu nedenle hakimlerin davaya bakarken objektif olamayacaklarını ileri sürerek reddihakim talebinde bulundu. Adı geçen hakimler, Balyoz soruşturması devam ederken 102 subay hakkında yakalama kararı çıkartmıştı. Bu talep üzerine mahkeme başkanı Ömer Diken, heyetin yetkilerinin bittiğini ve ancak bu konuda karar verildikten sonra duruşmalara devam edilebileceğini söyledi. Yasa maddelerini açıklayan başkan Diken, avukatların bundan sonra ancak reddihakim benzeri zorunlu taleplerini alabileceklerini söyledi. Ardından bazı avukatlar söz alarak yargılamanın cezaevi sınırları içerisinde yapılmasının da yargıyı sakatladığını iddia ederek, adil yargılamaya uygun bir mahkeme salonu seçilmesi talebinde bulundu.

´Dava Sinagog saldırı dosyası nedeniyle durdurulsun´

Sanıklardan Korkut Özaslan´ın avukatı Tolga Akalın, 2008 yılında başlayan Ergenekon sürecinden bugüne kadar usuli işlem hatasının yapıldığını ileri sürdü. Soruşturmanın ayrılarak birbirinden farklı yargılamalar yapıldığını ve bu yargılamaların da sonradan tek dosya halinde görülecek olduğunu iddia ederek bu durumu eleştirdi. Soruşturmalar devam ederken yargılamalara da karar verilemediğini belirten Akalın, İddia konusu grubun icra faaliyeti olarak gösterilen Sinegog patlamalarına ilişkin bölüm, bu dosyadan ayrılmıştır. Ayrılan bu bölüm hakkında herhangi bir karar verilmesine kadar yargılamada durma kararı verilmesini, reddihakim taleplerinin dahi yargılamanın tekrar başlamasına kadar değerlendirilmemesini talep ediyorum. dedi.

Avukat Ülgen: Deliller gizleniyor

Sanık Çetin Doğan´ın avukatı Celal Ülgen, bazı delillerin kendilerine verilmeyip, gizlendiğini iddia etti. Bu konuyla ilgili birçok dilekçe verildiğini belirten Ülgen, Biz yargıç seçmiyoruz ama savunma hakkımıza saygı duyulmasını istiyoruz. dedi. Göreve iki gün önce atandığını ve dün yetkisini aldığını belirten Başkan Ömer Diken ise Normal bir hakim nelere bakabilirse ben de dosyaya büyük bir gayretle baktım. Dilekçelerinizi de gördüm. Kesinlikle savunmalarınızı kısıtlamamız söz konusu değil. Duruşmaya ara vereceğiz ve bu sürede dosyayı inceleyeceğiz. Bu sırada taleplerinizi inceleyip gereğini yaparız. dedi.

Doğan: Genelkurmay müdahil ve gözlemci olsun

Bilirkişi raporlarında ve delil klasörlerinde Genelkurmay Başkanlığı adına çok rastlandığını belirten sanık Çetin Doğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin davanın hedefi olduğunu belirterek, Genelkurmay Başkanlığı ile Kara Kuvvetleri´nin duruşmaya müdahil ve gözlemci olarak katılmalarını talep ediyorum. diye konuştu. Doğan ayrıca dosyası ana dosyadan ayrılan ve iddia olunan seminer planında bulunan kişilerin dosyasının neden ayrıldığının açıklanmasını istedi. Doğan, Bu kabul edilemez. dedi.

Çiçek: Reddi hakim istedi

Davanın soruşturma aşamasında 24 kişi hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiğini, bu kişilerle haklarında yakalama kararı verilen bazı kişiler hakkındaki dosyanın ayrıldığını iddia eden sanık Albay Dursun Çiçek, İddianamenin mahkemeniz tarafından reddedilmesi gerekirdi. Sanıklar hakkında CMK´ya aykırı olarak yakalama kararı çıkaran heyetiniz hakimleri hakkında Redd-i Hakim talep ediyorum. dedi.

Diğer reddi hakim talepleri

Avukat Erhan Ergun da iddianamede hükümetin yürütme organlarının hedef alındığı suçlamaları bulunduğunu hatırlatarak, Mahkemenizin Başkanı da davanın mağduru olan yürütme organı tarafından görevden alınmış, bu konuyla ilgili olarak da yine yürütme organı tarafından açıklama yapılmıştır. Yargılamayı yapan hakimler, davanın mağduru olan yürütme organının sağladığı araçlarla mahkemeye getiriliyor. iddiasında bulundu. Avukat Ergun, mağdur olarak gösterilen yürütme organının, mahkemeyi etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu iddia etti. Avukat Erhan Ergun, duruşmanın davanın mağduru olan yürütme organının hakimiyet sınırları(alanı) dışına çekilmesini talep etti. Aralarında Kadir Sağdıç ile Fatih İlgar´ın da bulunduğu bazı sanıklar ile sanık avukatları da üye hakimlerin tarafsızlığından endişe duyduklarını dile getirerek reddihakim talebinde bulundular. Daha sonra mütalaasını bildiren Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş, reddihakim taleplerinin karara bağlanması için dosyanın üst mahkeme olan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi´ne gönderilmesini talep etti. Taleplerin değerlendirilmesi için duruşmaya ara verildi. ( Cihan)

17.20: Dava 28 Aralık´a ertelendi, tutuklama çıkmadı

Balyoz darbe planı davası, 28 Aralık´a ertelendi. Reddihakim talepleri de bir üst mahkeme olan 11. Ağır Ceza Mahkemesi´ne gönderildi.

(16 Aralık 2010, 12:09)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

BALYOZ İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

Balyoz Planı manşetlerimiz

Balyoz davası 16 Aralık´ta başlıyor: Sanıklar tutuklanabilir

Böyle senaryo mu olur? En ince ayrıntısına kadar Terör

Balyoz davası başlıyor: Camileri bombalayacaklardı

Flaş!!! Doğan: Cami bombalaması askeri senaryo ve gerekli

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2657    yazdır/print


 

Flaş!!! Balyoz ve Dink hakimleri oybirliğiyle değişti

İki gün sonra, 16 Aralık´ta başlayacak olan Balyoz davasında hakim değişikliği.. HSYK, Balyoz ve Dink davasına bakan mahkeme başkanlarını, özel yetkilerini kaldırarak başka yerlere atadı. Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı´na İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin üyesi Ömer Diken, Dink davasına bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı´na ise aynı mahkemenin üye hakimi Rüstem Eryılmaz atandı. Kararlar HSYK tarafından oybirliği ile alındı.

FLAŞ!!! Balyoz ve Dink hakimleri oybirliğiyle değişti

İki gün sonra, 16 Aralık´ta başlayacak olan Balyoz davasında hakim değişikliği.. HSYK, Balyoz ve Dink davasına bakan mahkeme başkanlarını, özel yetkilerini kaldırarak başka yerlere atadı. Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı´na İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin üyesi Ömer Diken, Dink davasına bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı´na ise aynı mahkemenin üye hakimi Rüstem Eryılmaz atandı. Kararlar HSYK tarafından oybirliği ile alındı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Bölge Adli Yargı Hakimlerinin Müstemir Yetkilerinin Belirlenmesine İlişkin 13 Aralık 2010 gün ve 798 sayılı kararı ile Özel Yetkili İstanbul Adliyesi´ndeki bazı başkan ve hakimlerin görev yerleri değiştirildi. 6 Aralık´ta başlayan HSYK çalışmaları dün tamamlandı ve kararlar bugün HSYK´nın sitesinden duyuruldu. Balyoz davasına iki gün kala bu davaya da bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi´nin başkanı Zafer Başkurt´un özel yetkileri kaldırıldı. HSYK´nın internet sitesinden duyurulan listede Başkurt´un yetkisinin kaldırıldığı ancak nerede görevlendirildiği belirtilmedi. Dink davasına da bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi´nin başkanı Erkan Canak´ın da özel yetkisinin kaldırıldığı duyuruldu.

HSYK kararları oybirliğiyle alındı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun, kimi yer yargıçlarının müstemir (sürekli-devamlı) yetkilerinin belirlenmesine ilişkin kararı yayımlandı. HSYK´nın internet sitesinde yayımlanan karara göre, Türkiye genelinde toplam 67 mahkeme faaliyete geçirilirken, 11 mahkemenin de faaliyetleri donduruldu. Türkiye genelinde 37 sulh ceza, 7 sulh hukuk, 9 asliye ceza, 6 iş, 5 aile, 2 icra ve 1 de ağır ceza mahkemesi kuruldu. HSYK kararları uyarınca, 9 asliye ceza ve 2 de çocuk mahkemesinin faaliyetleri donduruldu. Yetkilendirme kararıyla, yaklaşık 500 yargıcın müstemir yetkileri de belirlendi. Kurulun yetkilendirme kararnamesini dünkü toplantısında görüşüp, karara bağladığı öğrenildi. Kurulun başkanlığını da yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin´in katılmadığı toplantıda kararların oybirliğiyle alındığı belirtildi. Kurul, ´Balyoz Planı´ davasına bakacak olan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt ile ´Hrant Dink cinayeti davası´nın görüldüğü 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak´ı da geçici yetkiyle Gebze ve Sakarya´da görevlendirdi. Hakimler Başkurt ve Canak hakkında 25 Ağustos 2009 tarihinde Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından soruşturma başlatıldığı ve soruşturma kapsamında Adalet Müfettişlerinin hazırladığı raporda, her iki hakimin görev yerlerinin değiştirilmesi talebinde bulunulduğu öğrenildi. Hakimler hakkındaki rapor doğrultusunda Adalet Bakanlığı, HSYK´ya başvuruda bulunarak Başkurt ve Canak´ın görev yerlerinin değiştirilmesini talep etmişti.

İki hakimin adı Ergenekon soruşturmasında

Her iki hakimin adı Ergenekon davasını etkilemeye teşebbüs soruşturmasında geçmişti. Soruşturmanın şüphelisi Seyfi Oktay ile buluştukları ve Yargıtay´a atanmak için Kadir Özbek ile görüştükleri tespit edilmişti.

Değişiklik için dilekçe vermişler

Haklarında Adalet Bakanlığı müfettişleri tarafından açılmış soruşturma bulunan her iki mahkeme başkanın yaz kararnamesinden bir ay önce görev yerlerinin değiştirilmesi için HSYK´ya dilekçe verdikleri öğrenildi. Hakimler Başkurt ve Canak hakkında 25 Ağustos 2008 tarihinde Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından soruşturma başlatıldığı ve soruşturma kapsamında Adalet Müfettişlerinin hazırladığı raporda, her iki hakimin görev yerlerinin değiştirilmesi talebinde bulunulduğu öğrenildi. Hakimler hakkındaki rapor doğrultusunda Adalet Bakanlığı, HSYK´ya başvuruda bulunarak Başkurt ve Canak´ın görev yerlerinin değiştirilmesini talep etmişti.

Yeni üyeler yeni başkanlar

Zafer Başkurt´un yerine 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Ömer Diken atandı. Diken´in Beşiktaş´taki İstanbul Adliyesi´nde mahkeme başkanlarından sonra en kıdemli üye hakim olduğu belirtildi. 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Canak´ın yerine de aynı mahkemenin üye hakimi Rüstem Eryılmaz görevlendirildi. HSYK kararı ile hakim Hadi Çağdır, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi´nde, 5 Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Nurullah Çınar da 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görevlendirildi. Geçtiğimiz yaz Van Ağır Ceza Mahkemesi´nden İstanbul´a gelen hakim Mehmet Ekinci, 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nden, 11. Ağır Ceza Mahkemesi´ne atandı.

İki hakimin baktığı davalar

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink´in öldürülmesi ve Almanya´dan iade edilen Metin Kaplan´ın davalarına da bakıyordu. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt ise, 15-20 Kasım 2003´te İstanbul´a yapılan bombalı eylemlere ilişkin görülen El Kaide davası, çete lideri olduğu iddia edilen Kürşat Yılmaz, İbrahim Tatlıses, Tuğba Özay gibi ünlü isimlerin yargılandığı ´Toprak´ operasyonu davasına bakmıştı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi´nde son olarak 16 Aralık´ta Balyoz davasına başlanacak.

Kritik gelişme

Haber Çetin Doğan´ın da aralarında bulunduğu sanık avukatları tarafından şaşkınlıkla karşılanırken, malum medya tarafından şok gelişme olarak duyuruldu. İşte Hürriyet´te yer alan o haber: Aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Oramiral Özden Örnek ve emekli Orgeneral İbrahim Fırtına´nın da bulunduğu 196 subay, perşembe günü Silivri´de hakim karşısına çıkacak ancak bu önemli dava öncesinde kritik bir gelişme yaşandı... Balyoz davasının başkanı değişti. İstanbul Ağır Ceza Mahkemeleri´nde son anda yapılan değişiklikle Balyoz davasının görüleceği 10. Ağır Ceza Mahkemesi ile bir çok önemli davanın devam ettiği 14. Ağır Ceza Mahkemelerinin başkanları bu görevden alındılar. 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı´na aynı mahkemenin üyesi hakim Ömer Diken, 14. Ağır Ceza Mahkemesi´nin başkanlığına aynı mahkemenin üyelerinden Rüstem Eryılmaz atandı.

Doğan´ın avukatı: İnanamıyorum

Perşembe günü başlayacak olan Balyoz Davası´nda emekli Org. Çetin Doğan´ın da avukatlığını yapan Celal Ülgen, mahkeme başkanı değişikliği için ´İnanamıyorum´ dedi. Ülgen, davanın 183 klasörünün bulunduğunu ve bunun yaklaşık 100 bin sayfa anlamına geldiğini belirtti ve şunları söyledi: Mahkeme Başkanı yaklaşık 4 aydır çalıştı, hazırlandı ve dava ile ilgili bir görüşü oldu. Dava Perşembe günü başlayacak. Mahkemenin yeni başkanının tüm dosyaya hakim olması zaman alacak. Hukuk devletinde böyle bir değişiklik olmaması gerekirdi.

Haberal´ın dava açmadığı tek hakim

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Prof. Dr. Mehmet Haberal, tahliye etmedikleri gerekçesiyle davanın hakimlerine dava açmış ve tazminat kazanmıştı. Daha sonra Haberal´ın dava açmadığı tek hakimin Başkurt olduğu ortaya çıkmıştı.

Balyoz sanığı bazı muvazzaflar mazeret bildirdi

Balyoz davası iki gün sonra 16 Aralık´ta İstanbul Silivri´de başlıyor. Bazı muvazzaf askerlerin yurtdışı görevinde olduğu gerekçesiyle mazeret bildirdiği öğrenildi. Bu sebeple muvazzaf askerler duruşma salonunda yer almayacak. Mahkeme heyeti, bu mazeretleri kabul edip etmediğine ilişkin kararı ilk duruşmada verecek. 2002 yılının Aralık ayında 1. Ordu Komutanlığı´nda çalışmalarına başlanan ve 5-7 Mart 2003´te yapılan seminerle son şekli verildiği iddia edilen Balyoz darbe planı davası 16 Aralık günü başlıyor. Bir numaralı sanık emekli Orgeneral Çetin Doğan başta olmak üzere eski kuvvet komutanları Özden Örnek ve İbrahim Fırtına´nın da aralarında bulunduğu 196 sanığa perşembe günü Silivri´deki mahkeme salonunda hazır bulunmaları için tebligat gönderilmişti. Ancak bazı muvazzaf askerlerin yurtdışı görevinde olduğu gerekçesiyle mazeret bildirdiği öğrenildi. Bu sebeple muvazzaf askerler duruşma salonunda yer almayacak. Mahkeme heyeti, bu mazeretleri kabul edip etmediğine ilişkin kararı ilk duruşmada verecek. Bu arada İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, son hazırlıkları yapmak amacıyla mahkeme salonunu incelemek için son kez Silivri´ye gitti. Mahkeme heyeti başkan Zafer Başkurt, üye hakimler Davut Bedir, Ali Efendi Peksak ve Murat Üründü´den oluşuyordu. Ancak HSYK bugün açıkladığı kararla Başkan Zafer Başkurt´u görevden alarak yerine mahkeme başkanı olarak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin üyesi Ömer Diken´i atadı.

İşçi Partililer, Hakim Diken ve Ergenekon savcılarını HSYK´ya şikayet etmişti

İşçi Partisi, Ergenekon soruşturmasında görev alan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Yedek Üyesi Hakim Ömer Diken, Savcılar Zekeriya Öz, Ercan Şafak, Fikret Seçen ve M. Murat Yönder´i, arama ve gözaltı kararları verirken görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu´na şikayet etmişti. ( ip.org.tr)

Önceki HSYK oyalıyordu

Başkurt ve Canak´ın aynı yerde ve baktıkları davalarda görev yapmalarının, yargıya ve soruşturmaya zarar vereceği belirtildi. Bu yüzden başka bir yere tayin edilmeleri istendi. Müfettişlerin talebi HSYK´ya iletildi. HSYKda talebi oy birliği ile yerinde buldu ve Hakimler Başkurt ve Canak İstanbul´dan tedbiren alındı. Başkurt Gebze´ye, Canak ise Sakarya´ya tayin edildi. Özel yetkileri de kaldırıldı... HSYK´nın bu önemli kararı, Balyoz Davası´nı da etkiledi. Davaya bakacak mahkeme başkanı değişti. Aslında bir önceki HSYK´da Başkurt ve Canak´ın disiplin dosyası vardı. Fakat, iddialara göre; önceki HSYK bu dosyayı ikili üzerinde baskı unsuru olarak kullanıyor, bu sebeple soruşturma bir türlü sonlandırılmıyordu. Başkurt ile Canak´ın, yargıyı etkilediği iddia edilen Ergenekon zanlısı Seyfi Oktay ile da ilişkisi olduğu tespit edildi. İkili, Oktay´ın aracılığı ile Ankara´da Kadir Özbek ile buluştu. Ve İstanbul´daki bazı Ergenekon hakimlerinin görev alınmasını istedikleri iddia edildi.

Başkurt ve Canak hakkında şok iddialar

HSYK, davaya bakacak mahkemenin başkanı Zafer Başkurt´un görev yerini değiştirdi. Hem de uyuşturucu davası sanıklarına para karşılığında yardım iddiasıyla... Herşey, Adalet Bakanlığı müfettişlerinin soruşturma dosyası açmasıyla başladı. İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt ile 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak hakkında disiplin soruşturması açıldı. 25 Ağustos 2009´da başlatılan soruşturma, son derece ciddi iddialar içeriyor. Müfettiş raporlarında; Balyoz hakimi Zafer Başkurt´un uyuşturucu sanıklarına söz ve vaatlerde bulunduğu; bunun karşılığında ise maddi kazanç elde ettiği ileri sürülüyor... 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak hakkındaki soruşturmada ise bir kadının adı geçiyor. Söz konusu kadının, uyuşturucu davalarında iş takibi yaptığı iddia ediliyor. İşte Hakim Canak´ın, o kadın ile uzun süreli bir ilişki içinde olduğu belirtiliyor. Dahası da var. Haki Canak, soruşturma kapsamında teknik takibe alındı. Ve o takipte, Canak´ın uyuşturucu davası sanıklarıyla görüştüğü ortaya çıktı. Hakim Başkurt ve Canak hakkındaki bu şok tespitler üzerine; Adalet Bakanlığı düğmeye bastı. ( Habervaktim, Sabah, Cihan, AA, Cnnturk, Zaman, Samanyolu)

Ayrıntılar netleşiyor: İki hakimi şaibe altında bırakan olaylar

15 Aralık 2010: Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay´ın bazı davaları etkileme girişimine yönelik dinlemelerine takılan görüşmelerinde Erkan Canak´ın Avukat Kudbettin Kaya tarafından uyuşturucu davasının sanığının tahliyesi için tehdit edildiği öne sürülüyordu. Canak, soruşturma kapsamında gözaltına alınan Avukat Ali Hadi Emre´ye Kadir (Özbek) Bey´e de anlatacağım, gerekirse Seyfi (Oktay) Bey´e de anlatacağım, yani ne bileyim bilmem ne uyuşturucu baronunu ben tahliye etmem için beni böyle tehdit etmesi mi lazım, yani çok ayıp değil mi yani. sözleriyle Kaya´dan dert yanıyordu. Aynı görüşmede, avukat Kaya´nın sanığın tahliyesiyle ilgili 10. Ağır Ceza Mahkemesi´nin başkanı Zafer Başkurt´la haber yolladığını belirtiyordu. Ayrıca Başkurt ve Canak´ın Yargıtay üyeliği için Seyfi Oktay aracılığıyla eski HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek´le yemek yedikleri bilgisi konuşmalara yansımıştı. Özbek´in, Ergenekon davalarına bakan mahkemelere yeni üye atanması için Başkurt ve Canak´tan HSYK´ya dilekçe yazmalarını istemesi de dinlemeye takılmıştı. Canak ayrıca, 30 Haziran 2009´da tutuklanan Dursun Çiçek´i 18 saat sonra tahliye eden heyetin başında yer almıştı. Adil yargılamayı etkileme soruşturması kapsamında teknik takibe takılan Zafer Başkurt, Erkan Canak ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün hakkında elde edilen dinleme kayıtları Adalet Bakanlığı´na gönderilmişti. ( Zaman)

Rüşvet iddiasıyla gelen karar

Balyoz davasının görüldüğü 10 Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt´un da aralarında bulunduğu hakimler hakkında, Adalet Bakanlığı müfettişlerince yürütülen soruşturmayı ´Sabah Özel İstihbarat Servisi´ 16 Ağustos 2010 tarihinde Kadın İtirafçı Yargıyı Sarstı başlıklı haberiyle duyurmuştu. İstanbul´da Beşiktaş´taki Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerinin de aralarında bulunduğu 50´ye yakın hakim hakkında, rüşvet iddialarıyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı´nca soruşturma başlatıldığı belirtilmişti. Çok gizli olarak yürütülen soruşturmada bazı şüphelilerin 500 bin ile 1 milyon euro rüşvet karşılığı tahliye edildiği iddiaları araştırılıyordu. ( Sabah)

(14 Aralık 2010), son güncel.: (15 Aralık 2010)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

BALYOZ İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

Balyoz Planı manşetlerimiz

HSYK tartışmaları ve kurul üzerinden Ergenekon davasını engelleme çabaları

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2644    yazdır/print


 

Kuban´dan fuhuş ve casusluk tahliyelerine ret

Balyoz soruşturmasında aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan´ın da bulunduğu 19 sanığın tahliyesine karar veren Hakim Oktay Kuban, ´askeri casusluk ve şantaj´ soruşturmasında tahliye taleplerini reddetti. 8 şüphelinin avukatları Kuban´ın nöbetçi olduğu hafta tahliye başvurusunda bulunmuşlardı.

Kuban´dan fuhuş ve casusluk tahliyelerine ret

Balyoz soruşturmasında aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan´ın da bulunduğu 19 sanığın tahliyesine karar veren Hakim Oktay Kuban, ´askeri casusluk ve şantaj´ soruşturmasında tahliye taleplerini reddetti. 8 şüphelinin avukatları Kuban´ın nöbetçi olduğu hafta tahliye başvurusunda bulunmuşlardı.

BALYOZ soruşturmasında aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan´ın da bulunduğu 19 sanığın tahliyesine karar veren Hakim Oktay Kuban, “askeri casusluk ve şantaj” soruşturmasında tahliye taleplerini reddetti. Ergenekon soruşturması savcılarından Fikret Seçen tarafından yürütülen “Askeri casusluk ve şantaj soruşturması kapsamında tutuklanan 8 şüphelinin avukatları, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Oktay Kuban´ın nöbetçi olduğu geçtiğimiz hafta, tahliye talebinde bulunmuşlardı. Tahliye taleplerine ilişkin kararını veren Kuban, soruşturma kapsamında evinde yapılan aramalarda “devletin güvenliğine ilişkin gizli bilgiler” ele geçirilen emekli Albay İbrahim Sezer ile Teğmen Emrah Küçükakça´nın da aralarında bulunduğu 8 şüphelinin tahliye talebini reddetti. ( Vatan)

(14 Aralık 2010, 20:24)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2635    yazdır/print


 

Görüntülenen: 341 - 360 (Toplam 641)  |  Önceki 20 | Sonraki 20 Mavi Marmara'da yakalama kararı

26.05.2014 15:43 Gazze'ye 31 Mayıs 2010'da insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince düzenlenen saldırıya ilişkin davada, aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Ashknazi dahil dört komutan hakkınd..
Tamamı 26.05.2014

TIR iddianamesi kabul edildi

15.05.2014 13:34 Adana Cumhuriyet Başsavcı vekili Ali Doğan tarafından MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik olarak 13 askeri personel hakkında müebbet hapis cezası istemiyle hazırladığı iddianame Adana 7. Ağır Ceza Mahke..
Tamamı 15.05.2014

Paralel kulağa ilk dava açıldı

05.05.2014 14:06 Adana'da yürütülen ve Emniyet İstihbarat yetkililerinin şüpheli olduğu telekulak soruşturması sona erdi. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan'ın yazdığı iddianameyi kabul et..
Tamamı 05.05.2014

Flaş!!! Gülen'e darbe soruşturması

30.04.2014 10:55 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyuruları üzerine Fetullah Gülen hakkında soruşturma başlatıldı. Gülen hakkındaki soruşturmanın, 17 Aralık sonrasında kaldırılmadan önce Terörle Mücadele Kanunu ..
Tamamı 30.04.2014

Güney:Gülen Ergenekon bağlantılı

09.04.2014 19:24 2001 yılında polise verdiği ifadesi ile Ergenekon örgütünün ilk kez resmi kayıtlara girmesini sağlayan gazeteci Tuncay Güney'in ifadesinin satır aralarında çok önemli bir bilgiye rastlandı. Ergenekon'un fira..
Tamamı 09.04.2014

Mahkeme davayı başarıyla gördü

04.04.2014 10:55 Beş yıl süren ve 8 ay önce sonuçlanan Ergenekon davasında gerekçeli karar ancak dün açıklanabildi. 16 bin 780 sayfadan oluşan kararda çok çarpıcı ifadeler yer aldı. Örneğin şu satırlar dikkat çekici: "Yargıla..
Tamamı 04.04.2014

Ağlayan Gülen, gülen AK Parti

31.03.2014 11:47 Türkiye, dün tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Yerel seçimler başarıyla yapıldı. Milli iradeyi hedef alan 17 Aralık darbe girişimine karşı halk sandığa koştu. Seçimlere katılım oranı % 90 ile çok yüksek ..
Tamamı 31.03.2014

Kozmik Oda´da paralel şüphe

14.03.2014 11:10 2009 sonunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast şüphesiyle başlatılan ve Özel Harp Dairesi'nde (ÖHD) 1 ay süreyle aramalar yapılmasına neden olan Kozmik Oda soruşturması 5 yıla yakın süredir tamamlanm..
Tamamı 14.03.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gaze..
Tamamı 08.02.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç ..
Tamamı 02.12.2013

Ayasofya camiye çevrilsin

27.11.2013 12:17 İstanbul'u 1453'te fetheden Fatih Sultan Mehmed'in şehirde ilk iş olarak kiliseden camiye çevirdiği ve cuma namazını kıldığı Ayasofya Camii, 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararnamesi ile müzeye çevrilmiş ve ib..
Tamamı 27.11.2013

Darbe kaydına suç duyurusu

18.11.2013 13:10 Sivil Toplum Kuruluşu olan Adalet Platformu, geçtiğimiz yıl Genelkurmay karargahında yapılan çok gizli bir darbe toplantısına ait ses kaydıyla ilgili suç duyurusu yaptı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na veri..
Tamamı 18.11.2013

Flaş!!! Temizöz mütalaada

06.09.2013 18:26 Şırnak´ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili açılan Temizöz davasına iki aylık ara sonrası devam edildi. Güneydoğu´da işlenen faili meçhul cinayet ve kayıp olayl..
Tamamı 06.09.2013

Mahkemeden 41 suç duyurusu

15.08.2013 13:08 Ergenekon davası 5 yıl sonra bitti denirken, 4 gruptaki onlarca isme suç duyurusu geldi. Bu gruplardan birisinde, aralarında gazeteci Zeyno Baran´ın da bulunduğu 41 isim yer alıyor. Mahkeme tarafından yapıldı..
Tamamı 15.08.2013

Ergenekon: Sanıklara ceza yağdı

05.08.2013 12:41 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde yaklaşık 5 yıldır görülen Ergenekon davasında karar duruşması başladı. 67´si tutuklu 275 sanığın yargılandığı dava duruşmasında 6 hakim ve 3 savcı kürsüdeki yerlerini aldı..
Tamamı 05.08.2013

BM´nin balyoz raporu çöktü

24.07.2013 10:01 ´BM´den Balyoz Gibi Karar´ başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığı açıklandı. TRT Haber´e özel açıklamalar yapan Birleşmiş Milletler genel sekreter sözcüsü, BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu´nun BM adına a..
Tamamı 24.07.2013

Hanefi Avcı´ya 15 yıl hapis

19.07.2013 16:12 89 sanıklı ´Devrimci Karargah Örgütü´ (DKÖ) davasında karar açıklandı. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında gazeteci Aylin Duruoğlu´nun da bulunduğu 24 kişi ise örgüt ..
Tamamı 19.07.2013

Özel Harp´e operasyon geliyor

10.06.2013 13:44 Gezi Parkı´nda ortaya çıkan Özel Harp´e iki şok darbe geliyor.. Türkiye´de pek çok karanlık olayın arkasında olduğu gibi Gezi Parkı olaylarının arkasından da Özel Harp Dairesi çıktı demiştik. Geçtiğimiz günle..
Tamamı 10.06.2013

Zirve davasındayız!

Kontrgerilla.com, Zirve'yi sarstı

Zirve davasının 93. duruşmasında sanıklar savcılık mütalaasına karşı savunma yaptı. Sanıklardan Ergenekon hükümlüsü Hurşit Tolon'un avukatı İlkay Sezer savcıya tepki gösterdi: 'Mütalaanın ilk bölümü 'kontrgerilla.com' adlı internet sitesinden aynı şekilde kopyalama yapılmış. Bizi beylik tabancasıyla vursaydınız, bu sitedeki kopyalamayla vurmasaydınız..
Tamamı 23.06.2013

Ergenekon davasındayız!

Ecevit'e yönelik Ergenekon komplosu

Ergenekon davasının 202. duruşmasında eski Başbakan Bülent Ecevit'e yönelik Ergenekon komplosu konuşuldu. Ecevit'in doktoru Mücahit Pehlivan tanık olarak ifade verdi. Duruşmada Abdullah Harun'un konuyla ilgili bir yazısı da gündeme geldi. O ve benzer diğer yazılarda Ecevit'in koruma müdürü Recai Birgün'ün "Dünyada tedavisi kesilince iyileşen tek hasta..
Tamamı 11.03.2013

Yeni kitabımız çıktı!

Arınç Suikasti ve Özel Harp Dairesi

'Ordu Suikast Düzenler mi? Bülent Arınç Suikasti ve Özel Harp Dairesi' başlıklı kitap, 2009 yılı sonunda gerçekleşen Arınç Suikasti ve Kozmik Aramalar konusunu ve üç yıldır tamamlanmayan soruşturmanın örtbas edilip edilmediğini sorgulayan, konuyla ilgili iddiaları da aktaran bir çalışma.. Subayların Ergenekon ve diğer örgüt bağlantıları.. Kozmik Aramalar.. Tepkiler..
Tamamı 27.12.2012

Fetullah Gülen'e şok

Paralel Devlet´e suç duyurusu

23.01.2014 11:20 Milli İradeyi Savunanlar Platformu (MİSAP), 'Paralel Devlet' konulu bir suç duyurusu yaptı. TMK ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başssavcılığı'na yapılan suç duyurusunda; birkaç aydır yaşanmakta olan paralel devlet iddiaları ile bu yapılanmanın başında Fethullah Gülen’in bulunduğu ve yapılanmayı bizzat idare ettiği şüphesi çok sayıda somut bulgu..
Tamamı 23.01.2014

Zirve mütalaası sitemizde

Malatya Zirve Katliamı Davası

17.07.2014 13:55 Malatya Zirve Katliamı davasının 567 sayfalık savcılık mütalaasının tamamı sitemize eklenmiştir. Kelime arama yapabilir, sayfaları yazdırabilirsiniz. 23 Haziran'daki duruşmada sanık avukatları savcılık mütalaasına tepki gösterdiler. Hurşit Tolon'un avukatı, mütalaanın ilk 150 sayfalık bölümünün 'kontrgerilla.com' adlı internet sitesinden..
Tamamı 17.07.2014

Gezi Belgeseli

Belgeleriyle Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılan, haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek veren sanatçı, bankacı, işadamları ve medya ile yurtdışı destekçilerini delilleriyle birlikte sergilemeye başlıyoruz. Halka ve verdiği oya güvenmeyen, onları aşağılayan, sandık yerine başka yerlerden iktidara çıkmaya çalışan, kısacası seçimlerden fayda ummayan bu güçlerin..
Tamamı 24.06.2013

Ayasofya Camiye Çevrilsin

Ayasofya için dilekçe kampanyası

26.11.2013 13:01 Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), 'Peygamberimizin'in işareti, Fatih'in emaneti, Büyük Türkiye'nin alameti; Ayasofya açılsın' sloganıyla Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilmesi için dilekçe kampanyası başlattı. Türkiye çapında yapılacak kampanya, İstanbul'un Fethi'nin sene-i devriyesi olan 29 Mayıs 2014'te sonlanacak ve toplanılan dilekçeler yine..
Tamamı 26.11.2013

İddianame yayından kaldırılmıştır

İzmir casusluk davası

İzmir casusluk davasının iddianamesinde 196'sı müşteki, 831'i mağdur olmak üzere toplam 1027 kişi için kimlik bilgilerinin sansürlenmesi çalışması yapılmıştı. Bu süreçte çok yoğun emek harcandı. Ancak sitemize artarak gelmeye devam eden taleplerden anlaşıldığı gibi, iddianamelerde mağdur ya da müşteki olarak yer almadığı halde çok sayıda başka ismin de..
Tamamı 14.05.2013

Türkistan Deklarasyonu

Türkistan Uluslararası Konferansı

12.05.2014 11:50 'Türkistan'ın Dünü, Bugünü, Yarını' adıyla üçüncüsü düzenlenen uluslararası konferans, 11 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Türkistan; ilmi, islami, fenni ve tıbbi ilimlerin beşiği olan, Buhari, Tirmizi ve Biruni gibi çok önemli müslüman ilim adamlarının yaşadığı bölgenin adıdır. Türkistan coğrafyası ve özellikle de bu coğrafya..
Tamamı 12.05.2014

HSYK 100 müfettişi uzaklaştırdı

26.11.2015 23:44 Yargı kurumlarına sızan FETÖ çetesine büyük darbe vuruldu. HSYK'yı ele geçirip davaları cemaatin lehine sonuçlandıran 100 müfettiş görevden uzaklaştırıldı. 17-25 Aralık yargı darbesi teşebbüsüyle deşifre olan FETÖ/PDY ..
Tamamı 26.11.2015

MİT TIR'larında reddi hakime ret

26.11.2015 23:44 Adana ve Hatay'da MİT'e ait TIR'ların durdurulmasına ilişkin Adana eski Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Adana eski İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay, savcılar Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Ahmet Ka..
Tamamı 26.11.2015

Akkaş ve Karaçöl 'Terör Dairesi'nde

26.11.2015 23:32 25 Aralık soruşturmasında görev alan eski savcı Muammer Akkaş ve eski hakim Süleyman Karaçöl'ün "görevi kötüye kullanma ve ihmal" suçundan yargılandıkları davanın ilk duruşması Yargıtay'da başladı. Dava görevsizlik kar..
Tamamı 26.11.2015

Fikret Seçen'e yurtdışı yasağı

26.11.2015 23:10 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi'nin hakkındaki soruşturma sebebiyle geçici olarak görevden aldığı eski Özel Yetkili İstanbul Başsavcıvekili, Çorum Savcısı Fikret Seçen hakkında adli kontrol ve yurt..
Tamamı 26.11.2015

Nokta'nın 'İç Savaşı'na 20 yıl hapis

26.11.2015 22:42  Nokta dergisinin '2 Kasım Pazartesi Türkiye İç Savaşı'nın Başlangıcı' başlıklı kapak haberi nedeniyle tutuklanan derginin genel yayın yönetmeni Cevheri Güven ve sorumlu yazı işleri müdürü Murat Çapan hakkında 20 ..
Tamamı 26.11.2015

Keneş için 8 yıl hapis talebi

26.11.2015 22:32 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, paylaştığı yazı ve yaptığı açıklamalarda hakarette bulunduğu öne sürülen Today's Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş hakkında, 8 yıl 2 aya kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 26.11.2015

Himmet sistemi böyle çalışıyor

26.11.2015 22:24 Paralel yapının en temel ve büyük finans kaynağı cemaat mensuplarından toplanan düzenli bağışlar, yani himmetler. Asiye Güldoğan, odatv'deki yazısında bu sistemin nasıl işlediğini detaylı şekilde ele alıyor. İşte o yaz..
Tamamı 26.11.2015

Orkide'den paralele geçit yok

26.11.2015 22:21 Paralel Yapı'ya yönelik çarpıcı açıklamaları ve twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla gündeme gelen Orkide Yağları'nın sahibi Ahmet Küçükbay, Star Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Paralel çetenin gerçek yüzünü gördük..
Tamamı 26.11.2015

Manisa'da 10 gözaltı daha

24.11.2015 17:10 Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması" soruşturması kapsamında geçen ay gerçekleştirilen operasyonun devamında 10 kişi hakkında daha gözaltı talimatı verdi. Bunun üzerine ..
Tamamı 24.11.2015

Savcı Seçen ve 3 hakim açığa alındı

24.11.2015 16:46 HSYK 2.Dairesi, yürüttüğü bazı soruşturmalarda usulsüzlük yaptığı iddiasıyla HSYK Başmüfettişliği'nce açığa alınması teklif edilen dönemin CMK 250. Madde'den sorumlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan Fikret Seçe..
Tamamı 24.11.2015

Balyoz'da çarpıcı gelişmeler

24.11.2015 15:42 Balyoz davası kapsamında bilimsel gerçeğe aykırı şekilde bilirkişi raporları hazırladıkları belirtilen TÜBİTAK bilirkişileri hakkında "görevi kötüye kullanma" suçundan açılan davanın görülmesine devam edildi. İstanbul..
Tamamı 24.11.2015

Kaynak Holding'e kayyum atandı

24.11.2015 12:53 Kaynak Holding bünyesindeki 19 şirket, bir dernek ve bir vakfın yönetimine mahkeme kararıyla kayyum atandı. Kaynak Holding'e 8 Eylül'de yapılan operasyonda elde edilen deliller, bu şirketlere yönelik kayyum kararıyla s..
Tamamı 24.11.2015

Manisa'da 7 tutuklama daha

24.11.2015 12:07 Manisa'da, 'paralel devlet yapılanması' ve 'Fetullahçı Terör Örgütü' (FETÖ) iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 15'i adli kontrol şartıyla 22 şüphelinin serbest bırakılmasına savcılık itiraz etti. Bunun üzerine..
Tamamı 24.11.2015

Paralel kanallar Türksat'tan çıkarıldı

24.11.2015 10:55 Türksat, Paralel Yapı'nın güdümündeki Samanyolu Yayın Grubu'nda yer alan Mehtap TV, Ebru TV, Burç FM'in de aralarında bulunduğu 13 kanal ve radyonun uydudan çıkarılmasına karar verdi. Türksat geçtiğimiz aylarda adı ge..
Tamamı 24.11.2015

Uşak'ta Paralel'e baskın: 7 gözaltı

24.11.2015 10:03 Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sürdürdüğü "Fetullahçı Terör Örgütü, Paralel Devlet Yapılanması" soruşturması kapsamında geçen ay başlatılan operasyonun ikinci ayağında, 17 Kasım tarihinde iş yeri ve konutlara yapılan..
Tamamı 24.11.2015

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
14.896.503