Özet  EskidenYeniye
 
İSTEDİĞİNİZ MANŞETLER..         "Osman Kaçmaz Sincan" için arama sonuçları    (Toplam 6 sonuç)           Arama sonuçlarını yazdırmak için tıklayın


25 Aralık davası başladı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün hükümeti devirmek amacıyla 25 Aralık soruşturmasını tezgahladığı, soruşturmada usulsüzlükler yaparak şüphelilere kumpas kurduğu iddiasıyla aralarında Fetullah Gülen'in de bulunduğu 8'i tutuklu 69 sanık hakkında açılan davada ilk duruşma başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada 1 nolu sanık Fetullah Gülen ve bir çok isim için müebbet hapis cezası isteniyor.

06.01.2016 08:34 Fetullahçı Terör Örgütü'nün hükümeti devirmek amacıyla 25 Aralık soruşturmasını tezgahladığı, soruşturmada usulsüzlükler yaparak şüphelilere kumpas kurduğu iddiasıyla aralarında Fetullah Gülen'in de bulunduğu 8'i tutuklu 69 sanık hakkında açılan davada ilk duruşma başladı. Eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı, yardımcısı Kazım Aksoy, emniyet mensupları Hüseyin Korkmaz, Habib Kunt, İbrahim Şener, Arif İbiş ve Mustafa Demirhan, M.Fatih Yiğit'in aralarında olduğu 8 tutuklu sanık Silivri cezaevinden getirilerek duruşma salonunda hazır edildi. Duruşmaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, damadı Berat Albayrak, yolsuzluk soruşturmaları sonrası istifa eden bakanlar Muammer Güler, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar'ın da aralarında olduğu isimlerin avukatları müşteki sıfatıyla katıldı. Duruşmaya bazı CHP Milletvekilleri de izleyici olarak katıldı.

Duruşmada ilk olarak kimlik tespiti yapılmasına geçildi.

YETKİSİZLİK İTİRAZI

Ardından Yakub Saygılı ve Kazım Aksoy'un avukatı eski İstanbul Baro Başkan'ı Muammer Aydın söz aldı. Bu mahkemenin yetkisiz olduğunu, tabii hakimlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi. Avukat Muammer Aydın, 25 Aralık soruşturmasına bakan savcı Muammer Akkaş ve Hakim Süleyman Karaçöl'ün Yargıtay'da yargılandığını hatırlattı. Aydın, geçtiğimiz günlerde İstanbul 14. Ağır Ceza'nın Hrant Dink davasında verdiği yetkisizlik kararını hatırlattı. Aydın, "Bu dava Ankara Yargıtay'da hakimlerin yargılandığı dava ile birleştirilmeli. Hakimler ve savcılar kanununa göre 25 Aralık'ta yetkili yargılama yeri Ankara'dır. Bu nedenle yetki itirazında bulunuyoruz. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 17-25 Aralık'tan sonra kurulduğu için tabi hakimlik ilkesine aykırılık var. Bu Mahkemenin tüm üyeleri yeni atanmış. Mahkeme özel olarak kurulmuştur. Özel olarak kurulan mahkeme yasal dayanaktan yoksundur. Mahkemeniz görevsiz ve yetkisizdir" dedi.

El Kadı'yı anlatan avukata hakim müdahalesi

Daha sonra Yakub Saygılı'nın avukatı Murat Erdoğan söz aldı. Erdoğan da görev ve yetki itirazında bulundu. Gerekçe olarak da 25 Aralık yolsuzluk soruşturmasını özet olarak anlatmaya geçti. Hakim uzamaması için avukat Erdoğan'ı uyarınca, "220 klasörlük bir dava için oldukça kısa bir yazı okuyorum." dedi. Hakim tekrar itiraz etti. Hakim, Saygılı'nın avukatının 25 Aralık soruşturması ve tespit edilen yolsuzluk delillerini anlatmasına iki kez müdahale etti. Avukat Erdoğan Yasin el Kadı ile ilgili ihaleye fesat karıştırma iddialarını anlattı. Mahkeme başkanı tekrar uyardı.

"SİZ ORADA RAHAT OTURUN, BENİ BURAYA OTURTTUNUZ"

Bunun üzerine avukat Osman Ertürk ayağa kalkarak, "Beni buraya katılan vekilleriyle yan yana oturttunuz. Siz orada 3 tane rahat ve geniş koltukta oturuyorsunuz. Başsavcı Hadi Salihoğlu ile görüşün ve buna bir çözüm bulun. Savunma hakkımızı ihlal etmeyin" ifadelerini kullandı. Mahkeme başkanı, avukat Ertürk'e bu taleplerini reddettiğini hatırlatarak, söz almadan konuşmaması yönünde uyardı.

'Dönemin Başbakanı yok'

Saygılı'nın avukatı Murat Avukat Erdoğan, takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık yolsuzluk dosyasındaki delilleri anlatmaya devam etti. Yolsuzluk yapan kişilerin Darbe yalanıyla manipülasyon yaptığını iddia etti. "Fezlekede Dönemin Başbakanı ifadesi yok" diyen Avukat Erdoğan, "Dosyanıza giren fezlekeye bakın 'örgüt lideri Tayyip Erdoğan dönemin Başbakanı' ifadesi kesinlikle yoktur. BB ve ailesi dinlenmedi. Yasama dokunulmazlığı olan kimse dinlenmedi" dedi.

MAHKEMEYE HAKARET

Avukat Erdoğan, yolsuzluk soruşturmaları sonrası yargının özel olarak dizayn edildiğini iddia etti. Saygılı'nın avukatı, yolsuzluktan darbe çıkarma sürecinde yargının buna alet edildiğini iddiasını özel atandığını iddia ettiği mahkeme heyetinin yüzüne karşı dile getirdi.

"17 ve 25 Aralık dosyaları ayrı ayrı dosyalardır" diyen Avukat Erdoğan, "savcıları, dosya numaraları, işlem yapanlar ayrıdır. Tek dosya imiş gibi algılanıyor. 25 Aralık sonrası müvekkillere dönük idari soruşturmalarda hukuk yerle bir edildi. Bu dosyalar ceza soruşturmasına temel yapıldı. 25 Aralık dosyası şimdilik kapatıldı... Yolsuzluk soruşturması sonrası iktidar partisi polislerden intikam alacaklarını açıkladı. Başbakan Erdoğan 'Bir proje geliştiriyoruz' diye açıklama yaptı. Akabinde Sulh ceza hakimliği kuruldu." diye devam etti.

Avukat Erdoğan, polislerin daha önce reddi hakim ve tahliye talepleri kabul edilerek tahliye edildiği ancak kararın uygulanmadığını dile getirdi. Avukat Erdoğan, "Verilen tahliye kararı uygulamasın diye UYAP kapatıldı, müzekkere yazılmasın diye katipler sorgulandı, savcılara baskı yapıldı. (Tahliye kararı uygulamasın diye) sulh ceza hakimliği korsan karar verdi, nöbetçi savcı sabaha kadar adliyede bulunamadı" dedi.

HAKİMDEN MÜDAHALE

Erdoğan'ın konuşması sırasında Hakim bir kez daha araya girdi. Hakim, Saygılı'nın avukatının anlattığı iddialar için "Bunları biliyoruz zaten" dedi. "Bilmenize çok sevindim efendim" diyen Avukat Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yargıya müdahale ettiği iddialarını dile getirmeye devam etti.

Osman Kaçmaz örneği

Avukat Murat Erdoğan, Abdullah Gül hakkındaki takipsizlik kararını kaldıran Sincan hakimi Osman Kaçmaz hakkındaki süreci emsal gösterdi ve "Kaçmaz, verdiği karar nedeniyle tutuklanmadı. Yargıtay tarafından kararı kaldırıldı. Ancak tahliye kararı veren hakimler tutuklandı" dedi. Avukat Erdoğan'ın bu sözleriyle kamikaze hakimler olarak adlandırılan cemaat mensubu iki hakimi kastettiği belirtiliyor.

Avukat Erdoğan, hükümetin hoşuna gitmeyen kararlar veren hakimlerin anında 'cezalandırıldığını', siyasi iktidara mutlak biat etmeyen bütün yargı mensuplarının Erdoğan'dan özür dileyen HSYK'ca sürgün edildiğini iddia etti. "Bazı hakimlerin 1 yılda 5 defa görev yeri değişti." diyen Avukat Erdoğan, "Hakimlerin tahliye edilmesi yönünde oy kullanan hakim 1 gün sonra iş mahkemesine gönderildi. Müvekkilim 17 Aralık dosyasında önce delil yok diye serbest kaldı, birkaç gün sonra aynı hakim tarafından tutuklandı" dedi.

"DAVA ANKARA'DA GÖRÜLMELİDİR"

Avukat Erdoğan, 25 Aralık soruşturması sürecine ve müvekkillerine isnat edilen suçlamalara değinerek, "Öncelikle yetki konusundaki itirazlarımızı dile getiriyoruz. Bu itirazlarımız karara bağlandıktan sonra usule ilişkin talep ve beyanlarımızı bildireceğiz. Eğer müvekkillere yöneltilen suçlama darbe ise hükümet Ankara'da olduğundan dava dosyası Ankara'ya gönderilmelidir. Eğer dava konusu usulsüz dinlemeyse ve buna ilişkin yargılama yapılacaksa Telekomünikasyon Genel Müdürlüğü Ankara'da olduğundan dava yine Ankara'da görülmelidir" dedi.

DURUŞMAYA ÖĞLE ARASI VERİLDİ

Duruşmaya daha sonra öğle arası verildi.

DURUŞMA YENİDEN BAŞLADI

Aradan sonra duruşma tekrar başladı. Avukatlar, yetki itirazında bulunmaya devam etti. Davanın daha büyük bir salona alınmasını isteyen avukatlar mahkemenin 17-25 sonrası kurulduğu tabii hakimliğe aykırı olduğu bu yönüyle İstiklal/Yassıada mahkemelerine benzediğini iddia ettiler. İktidarın hoşuna gitmeyen kararlar veren bütün hakimlerin sürüldüğünü iddia eden bir sanık avukatı, "Hakimlerin teminatı yok. Söz alan avukatlar sırayla son iki yılda yargı camiasının yaşadığı siyasi kıyımı anlatıyor: Bağımsız ve tarafsız yargı ortadan kalktı." dedi.

GÜLEN'İN AVUKATI SAVUNMA YAPTI

Duruşmada daha sonra 1 nolu sanık Fetullah Gülen'in avukatı Nurullah Albayrak söz aldı. Mahkeme için tabii hakimlik ilkesine aykırılık olduğu için yetki itirazında bulunan Albayrak, "İddianamedeki iftira mahiyetindeki suçlamalara cevap vereceğiz. Darbeye teşebbüs suçunda cebir ve şiddet şartı var. Dosyanın tek deliliyse 25 Aralık dosyası. Şiddet ve cebir nerde? Değil Türkiye'de dünyanın hiçbir yerinde yolsuzluk dosyası darbe teşebbüsü delili olmadı, örneği yok." dedi.

Albayrak, "Polis sanıkların ruhsatlı silahları olduğu için silahlı örgüt sayılıyor" dedi. Bunun üzerine Savcı "ileride gerektiğinde kullanabilir" deyince, Albayrak, "Ruhsatlı silahı olan herkes gerektiğinde kullanabilir. Böyle suç ithamı mı olur? Ruhsatlı silahtan örgüt çıkarsa bu mantıkla sokakta belinde ruhsatlı silah olan herkes silahlı örgüt üyesi olabilir" dedi.

Albayrak, "Sanıklarla müvekkilimin irtibatının ortaya çıkarılması lazım. Tek ortak yön olarak Sinan Dursun'un Amerika'da yaşamasını göstermişler. Oysa Dursun Virginia'da, müvekkilimin ikamet ettiği Pensilvanya'dan 700 kilometre uzakta yaşıyor. Dursun'un müvekkilimden talimat aldığı yönünde hiçbir şey konmadı ortaya" dedi.

Müvekkili Gülen'in casuslukla suçlandığını belirten Albayrak, "Bu casusluğu kim, nerede, nasıl yapmış? İddianamede bunlarla ilgili hiç bir değerlendirme yok. Benim müvekkilim bu suçun neresinde?" ifadesini kullandı.

ÖRGÜTÜN 45 YIL ÖNCE KURULMASI

Albayrak, "Savcı, 2 yıl önceye kadar bilinmeyen "örgüt"ün 45 yıl önce kurulduğunu söylüyor. Suç işlemek için 45 yıl önce nasıl kurulabilir? Müvekkilimin ve sivil hizmet grubunun cebir ve şiddetle en ufak bir yakınlığı olmamıştır, yoktur. Emniyetin hizmete dair raporunda bugüne kadar cebir & şiddet olayı görülmediği anlatılıyor. Buna rağmen savcı tersini yazmış. İddianamede "manevi cebir' konusunda örnek verilen Yargıtay'ın balyoz kararı da savcı tarafından çarpıtıldı. İddianamede delil olarak sadece Habil'in Kabil'i öldürmesi, Kerbela, Abdülhamit'in tahttan indirilmesi ve gezi olayı var. Hizmet hareketi ve müvekkilim hayatı boyunca terörün hep karşısında olmuştur. Bunu Dünyaya ilan etmiştir. İnsanlık için barış istemiştir. Zaten emniyetin hazırladığı raporun sonunda da 'hiçbir şiddet ve cebir eylemine rastlanamamıştır' ifadesi yer alıyor" dedi.

MAHKEME HEYETİNE SUÇLAMA

Duruşmada daha sonra sanık avukatları iddianameyi eleştirmeye devam ettiler. Sanık polislerin avukatlarından biri, iddianamede mali şube polislerinin 'SIFIR' tişörtleri giymelerinin terör örgütü üyeliğine delil yapıldığını hatırlattı. Tişörtten terör örgütü üyeliği çıkarılmasını eleştiren avukat, "Şike davasında forma giyenler de mi teröristti?" sorusunu sordu. Mahkeme başkanı espri ile avukata takılınca avukat, "220 klasörü 18 günde incelediğiniz için kaçan yerler olmuştur, hatırlamış olursunuz." dedi.

Avukat Nurullah Albayrak'ın ardından bir kısım sanıkların avukatı söz aldı. Sanıkların avukatı, iddianamede Gülen'in yıllarca devletin yanında görünüp, 'Gerekirse hakimleri ve savcıları parayla satın alın' dediğinin öne sürüldüğünü söyledi. Sanıklar avukatı, "Ben parayla satın alınmadım, buradaki arkadaşların da satın alındığını düşünmüyorum. Sizin mahkemeniz de görülen Şike davasında, sanıklar 'kumpas çöktü' yazılı tişörtler bastırıp duruşmaya girdiler. Siz Şike davası sanıkları hakkında beraat vermeseydiniz, örgütten cezalandırsaydınız terörist mi olacaklardı? Ama mali şube polislerinin giydiği 'Sıfır' yazılı tişörtler iddianamede terör örgütü üyeliği suçlamasına delil olarak sunulmuş" diye konuştu.

SAVUNURKEN BİLE HAKARET ETTİ!

Daha sonra sanıklardan 17-25 Aralık dosyasında görev alan Başkomiser Mehmet Akif Üner söz aldı ve "Reza Zarrab soytarısına darbe yapan büro amiriyim" dedi. Üner, "Suçlama darbe, mağduru da Reza Zarrab soytarısı" sözleriyle ve üzerine giydiği 'sıfır' yazan tişörtüyle tanınmıştı. O dönem serbest bırakılan Üner, iki yıl sonra yapılan operasyonda ise önce serbest bırakılmış, daha sonra da tutuklanmıştı.

MAHKEME HEYETİNİ ÇEKİLMEYE DAVET ETTİLER

Avukatlar mahkemeye yetkisizlik itirazında bulunurken iddianameden bölümler okuyunca Mahkeme Başkan'ı "iddianameyi zaten okuyacağız" dedi.

Sanık avukatlarından Yasemin Bal, görevsizlik ve yetkisizlik itirazlarının karara bağlanmasını beklemeden mahkeme heyetini davadan çekilmeye davet etti. Sanık Murat Cebecioğlu'nun avukatı Yasemin Bal, iddianame ve iddianamenin kabul kararının okunmadığını ifade ederek, usuli hata yapıldığını savundu. Kendisine ve birçok avukata tebligat ulaştırılmadığını ileri süren Bal, iddianame ve kabul kararının okunmasının ardından yargılamaya geçilmesini istedi. Yasemin Bal, mahkeme heyetinin yargılamadan çekilmesini talep etti.

Avukat Osman Ertürk, müvekkilleri hakkında delil olmayınca Goebbels tekniği ile kamuoyunda suç algısı inşa edildiğini vurguladı. Ertürk, "Dünyanın en iyi delillendirilmiş yolsuzluk operasyonunu yapan müvekkillerim darbe ile suçlanıyor" dedi.

HEM HAKARET, HEM SUÇLAMA!

Polis avukatı Yasin El Kadı'nın yasadışı bir şekilde yurda sokulduğunu ve 'El Kaide' ifadelerini anlatınca Kadı'nın avukatı araya girdi. El Kadı'nın avukatı henüz müdahil dahi değilken izinsiz çıkış yapınca mahkeme kendisini tekrar yerine oturttu. Sanık Polis avukatı, Yasin el Kadı'nın avukatına 'Söz alın, siz şu an taraf değilsiniz. Burası sokak değil" diyerek cevap verdi. Av Ertürk, çakıl kamyonu durdurulan Bulancak belediye başkanının dahi konuyu 'paralel'e bağladığı örneğini verdi.

Yasin El Kadı'nın avukatından sanık avukatına tepki Sanıklardan Mahir Çakallı ve Hamza Tosun'un avukatı Osman Ertürk, görevsizlik ve yetkisizlik kararı verilmesini talep etti. Ertürk'ün, hakkında takipsizlik kararı verilen 25 Aralık dosyası şüphelilerinden bu davanın müştekisi Yasin El Kadı'ya ilişkin "ismi El Kaide ile anılan" sözlerine Kadı'nın avukatı Mustafa Doğan İnal tepki gösterdi. İnal, müvekkiline ilgisi olmadığı halde El Kaide örgütü üyesiymiş gibi hitap edildiğini belirterek, heyete, "Duruşmayı sanık vekilleri yönetiyor, siz yönetin" dedi. Avukatlar İnal ile Ertürk arasındaki tartışmanın uzaması üzerine Mahkeme Başkanı Ahmet Civelek, İnal'ı, "Ben size söz vermedim, oturun lütfen", Ertürk'ü de "Niye o tarafa bakarak konuşuyorsunuz, bize bakarak konuşun" diyerek uyardı.

KARAR İÇİN ARA VERİLDİ

Daha sonra yetki itirazları konusundaki görüşü sorulan duruşma savcısı Ali Kaya, Avukat Nurullah Albayrak'ın reddi hakim talebinde bulunduğunu hatırlatarak öncelikle bu talebin karara bağlanması gerektiğini, reddi hakim talebinin değerlendirilmesi için dosyanın 14. Ağır Ceza mahkemesine gönderilmesini istedi. Ayrıca sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini talep etti. Karar için duruşmaya 1 saat ara verildi.

DURUŞMA DEVAM EDİYOR

Ara sonrası duruşmaya devam edildi. Tutuklu sanıklar tekrar içeri alındı. Karar açıklanacaktı, açıklanmadı. Duruşmaya avukatların konuşmasıyla devam edildi.

Duruşmada daha sonra iddianamede 'Gülen'in sağ kolu' olarak anlatılan sanık Sinan Dursun'un avukatı Hakan Tunçkol söz aldı. Avukat Tunçkol, "Müvekkilim 1993'ten beri ABD'de yaşıyor. Rumi Forum'la hiçbir ikilisi yoktur. Kaldı ki Rumi Forum'da konuştu diye 'paralel' ise en büyük paralel David Beckham, Tayip Erdoğan ve Ekmeleddin İhsanoğlu'dur. Rumi Forum bu kişilere ödül vermiştir. Bu yola girersek çıkamayız" dedi.

REDDİ HAKİM TALEPLERİ

Ardından Fetullah Gülen ve Sinan Dursun'un avukatları reddi hakim talebinde bulundu. Yakub Saygılı'nın avukatı reddi hakim için süre istedi. Gülen'in avukatı, "Müvekkilim hakkında hukuka aykırı, ön yargılı olarak gıyabi tutuklama kararı verdiniz. Adresi biliniyor, bu dava için değil 16 yıl önce gitmiş. CMK'ya göre ortada kaçaklık yok, böyle bir kararı siyasi etkiyle verdiğinizi düşünüyor mahkemenizi reddediyoruz. İddianamenin sonunda müvekkilin neyle suçlandığı yazılmamış. Fihristte gördük. Böyle bir iddianameyle dava açılması ret gerekçesidir" dedi.

SAVCININ GÖRÜŞÜ

Taleplere ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, Fetullah Gülen'in avukatı Nurullah Albayrak tarafından mahkemeye reddihakim talepli dilekçe sunulduğunu hatırlatarak, sanık avukatlarının görevsizlik ve yetkisizlik taleplerinden önce bu talebin talebin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Savcı, reddihakim talebiyle ilgili dosyanın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine ve tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

MAHKEME YETKİSİZLİĞİ REDDETTİ

Verilen aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık avukatlarının görevsizlik ve yetkisizlik taleplerini oy birliğiyle reddetti. Tahliye ile ilgili taleplerin de bu duruşmada karara bağlanacağı üye hakimce açıklandı.

GÜLEN'İN AVUKATI: ÜÇÜNÜZÜ DE (MAHKEME HEYETİ) AYRI AYRI REDDEDİYORUM"

Bunun üzerine söz alan Gülen'in avukatı Nurullah Albayrak, müvekkilinin kaçak olduğu gerekçesiyle gıyabında tutuklama kararı verildiğini hatırlatarak, yasaya göre hangi durumlarda tutuklama çıkarılacağını anlattı. Avukat Albayrak, müvekkilinin 16 yıl önce Amerika'ya gittiğini belirterek, "Ancak mahkemenizde 2 ay önce dava açılmıştır. Müvekkilim 16 yıl önce nereye gittiyse hala aynı adrestedir. Dışarıda bir vatandaşa bile sorsanız müvekkilimin adresini bilir. Böyle bir durumda nasıl kaçak kararı verilebiliyor? Siyasilerin söylemleri burada karar niyetine bürünmüştür. İddianamede müvekkilimin adı şüpheli olarak belirtilmiş, ancak müvekkilimle ilgili herhangi bir değerlendirme yapılmamıştır. Mahkemenizin tarafsız davranmadığını düşünerek, üçünüzü de (mahkeme heyeti) ayrı ayrı reddediyorum" dedi.

Sanık avukatı Murat Erdoğan, savcıdan mütalaasını gerekçelendirmesini istedi. Savcı talebi reddedince de, "Kanunen Başsavcı gerekçelendirmeli öyleyse" dedi. Avukat Erdoğan'ın talebi mahkemece, "Savcı Başsavcılığı temsil etmemektedir" denilerek reddedildi.

Avukatlar reddi hakim gerekçelilerini sunmak için süre istedi. Ardından sanık avukatları 8 tutuklu sanık için tahliye taleplerini sundu.

Duruşmada söz alan sanık avukatı Ertuğrul Alperen, "Müvekkilim H. Korkmaz hiç çalışmadığı dosyada bir buçuk yıldır tutuklu. Bunu bir buçuk yıldır kimseye anlatamıyoruz" dedi.

Diğer sanık avukatı Engin Biçer, "Terör örgütü üyeliği ve darbeyle suçlanan müvekkilim şuan terör bölgesinde görevli. Allah korusun şehit olsa, devletimiz çok güzel tören yapar" dedi.

Avukat, "Müvekkilim, Yasin Topçu'nun altında görev yapıyor. O, dosyada tutuklu değil, müvekkilim tutuklu" deyince Yasin Topçu, "Tutuklatacaksın" dedi.

Sanıklar Yakub Saygılı ve Kazım Aksoy'un avukatı Aydın, "Müvekkiller görevini yapmış, savcının talimatını yapmışlardır. İşlenemez bir suçtan yargılanıyorlar" dedi.

69 sanıklı dosyada 7 tutuklu sanık polis adına, avukatları tahliye talebinde bulundu.

YENİDEN ARA VERİLDİ

Ara karar için tekrar ara verildi. Aradan sonra Tahliye taleplerinin alınmasına devam edilecek.

TÜM TALEPLER REDDEDİLDİ

Duruşmaya sonunda ara kararlar açıklandı. Tahliye, görevsizlik ve yetkisizlik talepleri oybirliği ile reddedildi. Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi. 21 Ocak'ta tutukluluk incelemesi yapılacağı açıklandı. Reddi hakim talepleri için ek süre verildi.

Talepler sonrası, duruşmaya ara verildi. Aranın ardından taleplere ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar eski emniyet müdürleri Yakub Saygılı, Kazım Aksoy ile İbrahim Şener, Arif İbiş, Mustafa Demirhan, Mehmet Habip Kunt, Mehmet Fatih Yiğit ve Hüseyin Korkmaz'ın, suçun vasıf ve mahiyeti, delillerin tamamen toplanmamış olması, teknik takip tutanakları, baz sinyal kayıtları, arama tutanakları, tanık beyanları, müşteki ifadeleri ve deliller kapsamında kuvvetli suç şüphesini varlığını gösteren olguların bulunması, sanıklara atılı ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'', ''siyasal veya askeri casusluk'' ve ''terör örgütüne üye olma'' suçlarının tutuklama sebebi sayılması, suçlarla ilgili öngörülen cezanın alt ve üst sınırı, kaçma şüphesi ve eylemlerinin yoğunluğunu dikkate alarak, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

GÜLEN VE DURSUN'UN GIYABINDA TUTUKLULUK HALLERİNİN DE DEVAMINA...

Öte yandan, Fetullah Gülen ve Sinan Dursun hakkında verilen gıyabi tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, kararını açıklarken, "Gülen ve Sinan Dursun'un kaçak olarak yurtdışında bulundukları, sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren delillerin bulunması, atılı suçların vasıf ve mahiyeti, kanundaki cezaların süresi, tutuklama sebeplerinin devam etmesi, sanıkların yurtdışında bulundukları bilinmekle, bu sebeple sanıkların gıyabi tutukluluk hallerinin kaldırılması taleplerinin reddine karar verildi" dedi.

AVUKATLARA SÜRE VERİLDİ

Sanıklar ve avukatlarına reddi hakim taleplerini ayrıntılı olarak bildirmeleri için 7 gün süre verilmesine karar veren mahkeme heyeti, reddi heyet talebi hususunda taraf vekillerinin yazılı beyanda bulunmalarından sonra, mahkeme heyetinin de görüşleri eklenmek suretiyle bu hususta karar verilmek üzere dosyanın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmetti.

Kararları oybirliğiyle alan Mahkeme heyeti, duruşmayı 9 Şubat günü saat 10.00'a erteledi.

------------------------------------------------------------------------------

BİR NUMARALI ŞÜPHELİ GÜLEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılan TMK'nın 10. maddesiyle yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince yürütülen İstanbul merkezli 25 Aralık soruşturmasında, dönemin İstanbul Mali Şube Müdürlüğü görevlilerinin birtakım usulsüz soruşturma yöntemleri kullandığı ve soruşturma evrakının mali şube bilgisayarlarında muhafaza edildiği belirlenmişti.

Eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ve eski İstanbul Mali Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy'un da aralarında bulunduğu 8 polis ''darbeye teşebbüs'' suçundan tutuklandı. Yürütülen soruşturma sonucunda savcılık, Fetullah Gülen ve Saygılı da dahil 69 kişi hakkında iddianame düzenledi. 1453 sayfalık iddianamede, 1 numaralı şüpheli olarak Fetullah Gülen yer aldı. İddianamede, Gülen ile birlikte diğer sanıkların ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması talep ediliyor.

İHANET ÖRGÜTÜ

İddianamede, “Fetullahçı Terör Örgütü, kökü dışarıda, devletin kılcallarına sızmış, devlete kastetmiş ihanet örgütüdür. Örgüt, emniyet ve yargıya yerleştirdiği örgüt üyeleri ile ülkenin yargı sistemini tamamen kendisine hizmet eder hale getirmiş, adeta devlet içerisinde paralel bir yargı ve polis teşkilatı oluşturularak, korku imparatorluğu kurulmuştur. CHP’ye, MHP’ye, Fenerbahçe’ye sonra da iktidar partisine kumpas kurmuştur” deniliyor.

------------------------------------------------------------------------------ARANAN EN YAŞLI TERÖRİST GÜLEN

Türkiye’de faaliyet gösteren 13 terör örgütüne üye 702 kişi ödüllü ihbar uygulaması ile aranıyor. (1)

İçişleri Bakanlığı’nın, terörist avı için belirlediği rakam 200 bin TL’den başlayıp 4 milyon TL’ye kadar çıkıyor. Tüm teröristler için verilecek toplam miktar ise 468 milyon 500 bini buluyor. Söz konusu rakam, İçişleri Bakanlığı bütçesinin yüzde 12’sini oluşturuyor. Hazırlanan listelerin en yaşlı ismi kırmızı listede FETÖ/PDY Terör Örgütü üyesi olarak kabul edilen 1941 doğumlu ve 74 yaşındaki Erzurumlu Fetullah Gülen; en küçüğü ise gri listede yer alan PKK/KCK’dan aranan 1998 doğumlu 17 yaşındaki Bitlisli Mehmet Nasip Denli. Bu arada, 27 Ekim 2015 tarihinden itibaren aktif olan Alo 140 Terör Hattı’na sadece 69 günde 45 bini aşkın ihbar yağdığı öğrenildi.

HAKKARİ İLK SIRADA

Aranan teröristlerin kayıtlı oldukları illere bakıldığında ilk sırayı 125 kişi ile Hakkâri aldı. Bu ili Diyarbakır (81), Ağrı (59), Batman (40) ve Mardin (36) takip etti.

25 ARALIK İDDİANAMESİNİ OKU/ARAMA YAP
Paralel yapı-17/25 Aralık (2013) 'Yolsuzluk soruşturmaları kumpası' manşetlerimiz

(1) http://www.terorarananlar.pol.tr/detaylar/Sayfalar/kirmizi.aspx

(06 Ocak 2016, 08:34), son güncel.: (06 Ocak 2016, 21:51)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPIYA DAİR GRUPLANDIRILMIŞ HABERLERİMİZ:

Paralel yapı-Fetullah Gülen
Paralel yapı-Örgütlenme detayları
Paralel yapı-Cemaat Evleri
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği
Paralel yapı-Yargı uzantıları
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları
Paralel yapı-HSYK uzantıları
Paralel yapı-Polis uzantıları
Paralel yapı-MİT uzantıları
Paralel yapı-TSK uzantıları
Paralel yapı-Diyanet uzantıları
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci
Paralel yapı-PKK & HDP yakınlığı
Paralel yapı-Doğan Medyası bağlantısı
Paralel yapı-Medya uzantıları
Paralel yapı-Finansal uzantıları
Paralel yapı-Meclis uzantıları
Paralel yapı-Koç grubu
Paralel yapı-CHP bağlantısı
Paralel yapı-MHP bağlantısı
Paralel yapı-AKP bağlantısı
Paralel yapı-BBP bağlantısı
Paralel yapı-HDP bağlantısı
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları
Paralel yapı-Sağlık alanındaki uzantıları
Paralel yapı-KPSS ve diğer sınav yolsuzlukları
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları
Paralel yapı-BTK'daki uzantıları
Paralel yapı-EPDK'daki uzantıları
Paralel yapı-SGK'daki uzantıları
Paralel yapı-TMO'daki (Toprak Mahsulleri Ofisi) uzantıları
Paralel yapı-TKDK'daki (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) uzantıları
Paralel yapı-KOSGEB'deki uzantıları
Paralel yapı-Adli Tıp Yapılanması
Paralel yapı-Cezaevleri (Gardiyan) Yapılanması
Paralel yapı-Kadın Yapılanması
Paralel yapı-TRT Yapılanması
Paralel yapı-BDDK Yapılanması
Paralel yapı-Başbakanlık'taki uzantıları
Paralel yapı-Galatasaray'daki uzantıları
Paralel yapı-Diplomat/Büyükelçi Yapılanması
Paralel yapı-Türk Telekom Yapılanması
Paralel yapı-Sol kesim uzantıları
Paralel yapı-Futbol Yapılanması
Paralel yapı-Sendika Yapılanması
Paralel yapı-Alevi Yapılanması
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı
Paralel yapı-17/25 Aralık (2013) yolsuzluk kumpası
Paralel yapı-19 Ocak (2014) TIR baskını ve soruşturması
Paralel yapı-Telekulak soruşturmaları
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması
Paralel yapı-İHH komplosu
Paralel yapı-Selam-Tevhit kumpası
Paralel yapı-08 Nisan (2014) 'Adana yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-22 Mayıs (2014) 'Taraf/Baransu'ya MGK davası' soruşturması
Paralel yapı-11 Haziran (2014) 'Adana hakimlerin yasadışı dinlenmesi' davası
Paralel yapı-11 Haziran (2014) 'Adana polislerin yasadışı dinlenmesi' davası
Paralel yapı-07 Temmuz (2014) '25 Aralık kumpasına katılan hakim-savcılar' soruşturması
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) 'Yasadışı dinleme ve 25 Aralık/Selam kumpasları'
Paralel yapı-19 Ağustos (2014) 'İzmir yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-23 Ağustos (2014) 'Adana kişisel verileri yoketmeyip saklama' soruşturması
Paralel yapı-23 Ağustos (2014) 'Ankara Avukat Nurullah Albayrak'ın FETÖ soruşturmasını engelleme' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-02 Ekim (2014) 'TÜBİTAK-Cevdet Aydın'ın sahte diplomayla işe alınması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ekim (2014) 'Ankara yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-28 Ekim (2014) 'Mersin yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması
Paralel yapı-07 Ocak (2015) 'Emniyet Dış İlişkilerde ayrı yapılanma' soruşturması
Paralel yapı-17 Ocak (2015) 'TÜBİTAK-Hasan Başaran'ın sahte diplomayla işe alınması' soruşturması
Paralel yapı-27 Ocak (2015) 'İzmir yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-08 Şubat (2015) 'İstanbul Fetullahçı Terör Örgütü' soruşturması
Paralel yapı-11 Şubat 2015 'Balyoz'da paralel bilirkişilere kumpas suçlaması' davası
Paralel yapı-24 Şubat (2015) 'Bolu yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-28 Şubat (2015) 'Eskişehir yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-13 Mart (2015) 'Sinop Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Mart (2015) 'Sivas yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-03 Nisan (2015) 'TÜBİTAK-Böcekte sahte rapor' soruşturması
Paralel yapı-07 Nisan (2015) 'Şırnak örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-07 Nisan (2015) 'Sincan örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Nisan (2015) 'Emniyet İstihbarat'ı yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-25 Nisan (2015) '25 Nisan kamikaze/yargısal darbe girişimi'
Paralel yapı-25 Nisan (2015) 'Van yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) 'Ankara yasadışı dinleme-VIP dinleme' soruşturması
Paralel yapı-16 Mayıs (2015) 'Balyoz kumpası' soruşturması
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) 'Konya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mayıs (2015) 'Can Dündar/MİT TIR görüntülerini yayınlama' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2015) 'Rize yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2015) 'Mersin/Gülen'in GDO kumpası' soruşturması
Paralel yapı-01 Temmuz (2015) 'Trabzon yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2015) 'İzmir Himmet' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2015) 'İstanbul Koza-İpek' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2015) 'Üsküdar Himmet' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2015) 'Kaynak Holding' soruşturması
Paralel yapı-13 Eylül (2015) 'Antalya yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-15 Eylül (2015) 'Ankara Himmet/Kutsal Hoca Payı-1' soruşturması
Paralel yapı-16 Eylül (2015) 'Kayseri Melikşah Üniversitesi' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2015) 'Ankara/Kayseri Askeri Lise sınavlarında yolsuzluk' soruşturması
Paralel yapı-11 Ekim (2015) 'TÜBİTAK-Hasan Palaz'ın bilgileri bozma' soruşturması
Paralel yapı-12 Ekim (2015) 'Albay Hüseyin Kurtoğlu'na kumpas' soruşturması
Paralel yapı-13 Ekim (2015) 'Florya Himmet' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2015) 'Uşak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Kasım (2015) 'İzmir askeri casusluk kumpası' soruşturması
Paralel yapı-10 Kasım (2015) 'Ankara yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-10 Kasım (2015) 'Eskişehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Kasım (2015) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Aralık (2015) 'Bursa/Örgütün İnsan Kaynakları' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) '17 Aralık Kumpası/Fetullah Gülen dahil 44 sanık' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) '17 Aralık Kumpası/Zekeriya Öz ve diğer savcılar' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) 'Sivas örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) 'Tekirdağ örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Aralık (2015) 'Ankara/FETÖ'nün (Çatı) Lider Kadrosu' soruşturması
Paralel yapı-11 Aralık (2015) 'Selam kumpasına karışan 54 hakim-savcı' soruşturması
Paralel yapı-15 Aralık (2015) 'Adana SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-25 Aralık (2015) 'Ankara yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-26 Aralık (2015) 'Çanakkale yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ocak (2016) 'Adana UYAP'tan örgüte bilgi sızdırma' soruşturması
Paralel yapı-13 Ocak (2016) 'Adana örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Ocak (2016) 'Erzincan örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Ocak (2016) 'Erzurum tecavüze örtbas' soruşturması
Paralel yapı-27 Ocak (2016) 'Malatya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Şubat (2016) 'Manisa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Şubat (2016) 'Düzce yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-06 Şubat (2016) 'Bursa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Şubat (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2016) 'Bursa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2016) 'Rize örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2016) 'Balıkesir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Şubat (2016) 'Antalya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Şubat (2016) 'Isparta MİT timi' soruşturması
Paralel yapı-16 Şubat (2016) 'Karabük sınav yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-16 Şubat (2016) 'Gaziantep örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Şubat (2016) 'İzmir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Şubat (2016) 'Erzurum yolsuzluk ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Şubat (2016) 'İzmir Adliye yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Mart (2016) 'Kastamonu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Mart (2016) 'Diyarbakır SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-02 Mart (2016) 'Erzincan Ergenekon davasında kumpas' soruşturması
Paralel yapı-04 Mart (2016) 'Kayseri Boydak Holding' soruşturması
Paralel yapı-04 Mart (2016) 'İstanbul Zaman Gazetesi' soruşturması
Paralel yapı-06 Mart (2016) 'Sakarya yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-07 Mart (2016) 'Erzurum Gülen'in kardeşinin matbaası' soruşturması
Paralel yapı-08 Mart (2016) 'İzmir SGK yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Mart (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Mart (2016) 'Tokat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Mart (2016) 'Elazığ Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Mart (2016) 'İstanbul yasadışı dinleme-VIP dinleme' soruşturması
Paralel yapı-14 Mart (2016) 'Isparta Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Mart (2016) 'Dershanelerin kapatılmaması için tehdit' soruşturması
Paralel yapı-16 Mart (2016) 'Nevşehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Mart (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Mart (2016) 'Çankırı örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Mart (2016) 'Batman örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Mart (2016) 'Giresun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Mart (2016) 'Muş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mart (2016) 'Ankara Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mart (2016) 'Eskişehir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-30 Mart (2016) 'Aksaray örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-30 Mart (2016) 'İzmir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mart (2016) 'İzmir emniyet müdürlerine kumpas' soruşturması
Paralel yapı-01 Nisan (2016) 'Çorum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Nisan (2016) 'Bursa Polis Okulu sınav hırsızlığı ihbarcısına kumpas' soruşturması
Paralel yapı-02 Nisan (2016) 'Karabük Kayyumdan Mal Kaçırma' soruşturması
Paralel yapı-03 Nisan (2016) 'Ordu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Nisan (2016) 'Gülen ve 44 polise casusluk' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Samsun Bank Asya'da sahtecilik' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Kırıkkale Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Kilis Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Antalya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2015) 'Ankara Himmet/Kutsal Hoca Payı-2' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Adıyaman Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Nisan (2016) 'Gaziantep örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-10 Nisan (2016) 'Erzincan Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Nisan (2016) 'Çanakkale örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Nisan (2016) 'Osmaniye SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-12 Nisan (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Nisan (2016) 'Sivas SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-17 Nisan (2016) 'Yozgat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Nisan (2016) 'İstanbul Bank Asya/Dumankaya' soruşturması
Paralel yapı-19 Nisan (2016) 'Bitlis Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Nisan (2016) 'Hatay örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Ankara 138 istihbaratçıya Paralel Kulak' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Afyon örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Van örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Aksaray örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Nisan (2016) 'Şanlıurfa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Nisan (2016) 'Yozgat örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Nisan (2016) 'Kırıkkale örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-29 Nisan (2016) 'Trabzon Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Mayıs (2016) 'Ağrı SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-02 Mayıs (2016) 'Kahramanmaraş örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Mayıs (2016) 'Kırşehir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Mayıs (2016) 'Erzurum SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-04 Mayıs (2016) 'Van örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-05 Mayıs (2016) 'Antalya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Mayıs (2016) 'Adana örgüte yardım yataklık' soruşturması
Paralel yapı-09 Mayıs (2016) 'Amasya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Çorum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Şanlıurfa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Kastamonu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Bartın örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Mayıs (2016) 'Erzincan SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'Muğla örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'İzmir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Mayıs (2016) 'TÜBİTAK'ta paralel kadrolaşma-146 usulsüz işe alım' soruşturması
Paralel yapı-20 Mayıs (2016) 'Hakkari örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-21 Mayıs (2016) 'Zonguldak örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-21 Mayıs (2016) 'Yalova Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Mayıs (2016) 'Sivas Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Mayıs (2016) 'Kahramanmaraş örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Ardahan Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Aksaray Kayyumdan Mal Kaçırma' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Mersin örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Sinop Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Düzce örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Diyarbakır örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Çorum örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Ordu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Niğde örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Mayıs (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Mayıs (2016) 'Siirt Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mayıs (2016) 'Balıkesir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-29 Mayıs (2016) 'Karaman örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-30 Mayıs (2016) 'İstanbul örgüte finansal destek ve belge imha' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Iğdır Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Hatay örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Erzurum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Ankara Emniyet Bilgisayarlarına Virüs Yükleme' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Aydın örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Rize Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Elazığ Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Kocaeli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Haziran (2016) 'Van Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Haziran (2016) 'Bursa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Haziran (2016) 'Giresun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Haziran (2016) 'Edirne Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Haziran (2016) 'Gaziantep Işıkevleri Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Haziran (2016) 'Gaziantep örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-06 Haziran (2016) 'Adana örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-08 Haziran (2016) 'Kahramanmaraş Gülen'in doktorları' soruşturması
Paralel yapı-09 Haziran (2016) 'Kastamonu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Haziran (2016) 'Trabzon örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Haziran (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Haziran (2016) 'Aksaray Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Haziran (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Haziran (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-17 Haziran (2016) 'Adıyaman Himmet' soruşturması
Paralel yapı-20 Haziran (2016) 'Gümüşhane örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-20 Haziran (2016) 'Tekirdağ örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Haziran (2016) 'Antalya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Haziran (2016) 'İstanbul Haydar Meriç cinayeti' soruşturması
Paralel yapı-24 Haziran (2016) 'Kırklareli Okul Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Haziran (2016) 'İstanbul Silahlı Himmet' soruşturması
Paralel yapı-26 Haziran (2016) 'Elazığ SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Haziran (2016) 'Kırklareli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Temmuz (2016) 'Sakarya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-07 Temmuz (2016) 'İzmir askeri casusluk kumpası ve TSK yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Batman Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Bayburt örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Temmuz (2016) 'HSYK Asliye Hakimi İlhan Karagöz'den skandal karar' soruşturması
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Ankara darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'İstanbul darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Antalya Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Aydın Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'İstanbul Örgütün Para Kasası' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Kars Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Sakarya darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Temmuz (2016) 'İstanbul Harp Akademileri Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Temmuz (2016) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Temmuz (2016) 'Çorum darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-20 Temmuz (2016) 'Ankara Askeri Yargı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Temmuz (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Temmuz (2016) 'Van Mustafa Akman Cinayeti' soruşturması
Paralel yapı-22 Temmuz (2016) 'Siirt Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Isparta/Yalvaç örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Isparta/Yalvaç Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Trabzon Gülen'in sağ kolu Halis Hancı'nın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'İzmir Bodrum İmamı Çağrı Acar'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Aydın Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'İstanbul SAT İmamı Kemal Işıklı'nın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Eskişehir Polatlı İmamı R.Y'nin yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Elazığ Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'İstanbul Kanada İmamı İlhan Erdem'in yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'İstanbul Medya yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Mardin SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Mardin darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Bartın Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Yozgat Askeri Lise sınavlarında yolsuzluk' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Konya Avukat yapılanması/Balyoz kumpası' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'İstanbul Albay Üçok'a Hipnoz davasında kumpas' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Bursa Emniyet yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'İstanbul Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Adliye/Cezaevi yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Petkim Yapılanması ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'Adıyaman Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'Aydın örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Sivas örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Bursa darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Batman darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Ankara Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Ankara Başbakanlık'taki Yapılanma' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Diyarbakır Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Antalya Akdeniz Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Edirne Emniyet Yapılanması/İmamları' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Anayasa Mahkemesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Siirt Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'İzmir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ardahan Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'İstanbul Adli Tıp Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ordu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ankara Anayasa Mahkemesi (AYM) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Konya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Temmuz (2016) 'Ankara Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Temmuz (2016) 'İstanbul TÜBİTAK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Zonguldak darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Uşak Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Aksaray Gıda Tarım Hayvancılık Md.Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Elazığ Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Çankırı Cezaevi yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Kütahya Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Isparta sosyal medyadan darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Edirne Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Denizli Pamukkale Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Ankara GATA Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'İzmir Çeşme Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ağustos (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Ağustos (2016) 'Kayseri Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ağustos (2016) 'Niğde örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Konya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Uşak Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Ankara Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ağustos (2016) 'Ankara Adalet Bakanlığı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ağustos (2016) 'Kırklareli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ağustos (2016) 'Antalya Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'Kayseri Melikşah Üniversitesi yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'İzmir Kavuklar Holding ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'Eskişehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ağustos (2016) 'İstanbul Türk Telekom Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Ağustos (2016) 'Şanlıurfa Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Ağustos (2016) 'Yalova örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Manisa Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Kahramanmaraş Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Mersin Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'K.Maraş Elbistan İmamı Recep Paksoy'un yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'İstanbul Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Ankara TRT Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Ankara 648 hakim-savcı' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Balıkesir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Adana Milli Eğitim Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Mersin BBP/Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Ağustos (2016) 'İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Ağustos (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) 'Uşak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) 'Antalya 'Abi' Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) '17 Aralık Kumpası/Fetullah Gülen dahil 67 sanık' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'İzmir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'İstanbul örgüte finansal destek veren şirketler' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'HSYK FETÖ imamı Adil Öksüz'ün serbest bırakılması' soruşturması
Paralel yapı-17 Ağustos (2016) 'Kayseri Erciyes Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Balıkesir TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Ankara 2012'deki hakim-savcı sınavı yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'İstanbul örgüte finansal destek veren şirketler' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Ankara Diplomat/Büyükelçi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'Adana örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'Konya Selçuk Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul BDDK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'Balıkesir Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ağustos (2016) 'Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ağustos (2016) 'Kırıkkale Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ağustos (2016) 'Düzce Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ağustos (2016) 'İzmir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Ankara Askeri Yargı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Çanakkale Cezaevi yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Ağustos (2016) 'Sakarya Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'İstanbul Futbolda Fetullahçı Yapılanma' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Bursa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Bursa darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Ankara AYM/Yargıtay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Batman Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Mersin Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Kocaeli TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'İstanbul Bölge İmamları Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Ankara Danıştay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Bursa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Şanlıurfa Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Muğla örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Sakarya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Ağustos (2016) 'İzmir Gediz Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Ağustos (2016) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Ağustos (2016) 'Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Ağustos (2016) 'Sakarya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Ağustos (2016) 'İstanbul Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Ağustos (2016) 'Siirt Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Ağustos (2016) 'Giresun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Ağustos (2016) 'Erzurum Atatürk Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Ağustos (2016) 'Muğla Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Ağustos (2016) 'Düzce Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Ağustos (2016) 'Tokat Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'Zonguldak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'İstanbul Özilhanlar Tekstil' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'Nevşehir il imamı Alim Çakır'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'İstanbul Medya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'Eskişehir Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Çankırı AKP Milletvekili İdris Şahin' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Batman örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Adana Medya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Konya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2016) 'Kayseri Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2016) 'Batman Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Samsun Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Ankara MİT Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Kırklareli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Erzurum Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Eskişehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'Aydın Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'Iğdır Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'İstanbul Deniz İmamı Orhan Sipahioğlu'nun Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Zonguldak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Karabük Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Şanlıurfa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Rize Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Kütahya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Gaziantep Adliye/Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'İstanbul Beyazıt imamı Suat Gözütok'un Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Elazığ Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Çorum Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Balıkesir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Tekirdağ Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Nevşehir İmamı Bilal Ünsal'ın Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Kayseri Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'İstanbul Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'İstanbul Metropoll Anket/Özer Sencar' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'Ankara TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'İstanbul Yeniçağ Gazetesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'Ankara Firari Amiraller İmren ve Ekici'nin yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2016) 'İstanbul TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Eylül (2016) 'İstanbul Seyidoğlu Baklavaları/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Eylül (2016) 'Iğdır örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Eylül (2016) 'Trabzon Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-10 Eylül (2016) 'İstanbul gazeteci Altan Kardeşler/darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-10 Eylül (2016) 'Kütahya Bylock kurucusunun yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Eylül (2016) 'İstanbul Marmara Jandarma Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Eylül (2016) 'İstanbul Zeytinburnu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Eylül (2016) 'İstanbul TSK murakıbı Hasan Pakır'ın tutuklanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'Ankara KOSGEB Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'Balıkesir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Suat İlhan'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'Kayseri Bylock kullanan kamu çalışanları' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Antalya Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Elazığ Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Isparta Milli Eğitim Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'İzmir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Karabük Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Siirt Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Tokat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Siirt Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'İzmir Ödemiş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Elazığ Fırat Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Bolu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Çanakkale Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Çorum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Afyon Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Balıkesir Gülen'in Yeğeni Emine Akay'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Eskişehir Milli Eğitim Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Kırıkkale Üniversite Yapılanamsı' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Adana Tatlıcı Köse-Karahan/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Konya Ereğli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Samsun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Uşak Milli Eğitim/Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Van Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Eylül (2016) 'Şanlıurfa SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Eylül (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Eylül (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Eylül (2016) 'Mersin örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Bursa Aktif Eğitim-Sen Sendikası' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Çanakkale Dershane Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Denizli Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'İstanbul Eyalet İmamları' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'İstanbul Kimse Yok mu Derneği/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'İzmir Raif Cilasun Vakfı/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'Amasya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Eylül (2016) 'Kars Komando Tugayı 15 Temmuz darbesine destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Eylül (2016) 'Eskişehir Jandarma Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Eylül (2016) 'Afyonkarahisar Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Eylül (2016) 'Adana Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Eylül (2016) 'Gaziantep Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Ankara Askeri Ataşe Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Hatay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Isparta Eğitim Gönüllüleri Derneği' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Kayseri Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Tokat 15 Temmuz darbesine destek veren subaylar' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Erzurum Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Trabzon Sürmene Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Zonguldak Alaplı Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'İzmir Ege Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'Aydın TSK Yapılanması/Bylock kullanan subaylar' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'Batman Kadın ve Üniversite Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ekim (2016) 'Hatay FETÖ iddianamesini iade eden mahkeme heyetine HSYK' soruşturması
Paralel yapı-02 Ekim (2016) 'Bolu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Denizli Tavas Yapılanması (72 sanıklı)' davası
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'İzmir Tire Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Adıyaman Adliye/Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Afyon Cemaat Evleri Yapılanması/Erdek İmamı R.K'nın Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Batman Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Bitlis SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Düzce Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ekim (2016) 'Konya 15 Temmuz darbesine destek veren subaylar' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'İstanbul yeni darbe için emir bekleyen hücreler' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Ankara TSK Yapılanması/Mahrem İmamlar' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'İzmir Karşıyaka Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Zonguldak Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Adana Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Düzce Sanayi İle Adamları Derneği (DÜSİAD) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Denizli Yapılanması (50 sanıklı)' davası
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'İzmir Aliağa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Afyonkarahisar Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Aksaray TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Bursa Cihan-Sen/Ufuk Sendikaları' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Çorum Alaca Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'İstanbul Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'İzmir TSK Yapılanması/Askeri İmamlar' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Zonguldak Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Antalya Manavgat Çevre ve Diyalog Derneği (MAÇED)/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Çorum Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Ekim (2016) 'Balıkesir Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Ekim (2016) 'Tokat Emniyet/Alevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Ekim (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-12 Ekim (2016) 'Ankara Yargı Yapılanması/Bylock kullanan hakim-savcılar' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Konya Yapılanması/Bylock kullanan abi-ablalar' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Diyarbakır Emniyet Yapılanması' davası
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Erzurum Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Adıyaman Yapılanması/Eagle kullanan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Muş Bylock kullanan PKK'lı terörist Özcan A.' soruşturması
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar
Paralel yapıya açılan davalar
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapıya açılan davaların iddianameleri
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Danıştay Saldırısı
Paralel yapı-Şemdinli Davası
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Muhsin Yazıcıoğlu'nun şüpheli ölümü
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Mustafa Akın cinayeti
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-İrfan Erbarıştıran'ın şüpheli ölümü
Paralel yapı-Mustafa Akman cinayeti'
Paralel yapı-Aselsan intiharları
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Kozmik Oda soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL'e geçilmesi
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar
Paralel yapıya yönelik kayyum atamaları
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı TSK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Adalet/İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Milli Eğitim Bakanlığı'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-ABD bağlantıları
Paralel yapı-İsrail bağlantıları
Paralel yapı-Mısır (askeri darbecileri) bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Dershane
Paralel yapı-Yurtdışındaki cemaat okulları
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7551    yazdır/print


 

Tahşiye ve PKK bombaları kardeş

Tahşiyeciler grubuna kumpas kurulduğu, arama yapılan eve sahte delil yerleştirildiği iddiasıyla açılan davada dikkat çeken bir delil yer aldı. Tahşiyecilerin evinde bulunan, üzerinde polisin parmak izinin çıktığı el bombası ile PKK'nın 20 ilde yaptığı saldırılarda kullanılan bombaların aynı seriden oldukları belirlendi. Tahşiye mensupları, evde çıkan bombalar için 'bize ait değil' demiş, bombaların üzerinde ise sadece arama yapan polislerin 'parmak izleri' tespit edilmişti.

14.11.2015 11:51 ‘Tahşiyeciler' grubuna yönelik 2009-2010 yıllarında yürütülen soruşturmada, ‘sahte delil üretmek' iddiasıyla Fethullah Gülen ve Hidayet Karaca ile polislerin de aralarında olduğu 33 şüpheliye dava açıldı. İlk dava 22 Aralık 2015 tarihinde görülecek. Davanın delil klasörlerinde, soruşturmanın en kritik konusu arasında yer alan ‘Tahşiye grubuna yönelik aramalarda elde edilen bombaların bulunmasına’ ilişkin hazırlanan rapor var.

ElCezire'nin haberine göre; ‘Tahşiyeciler grubuna yönelik açılan davada sanıklar, ‘evlerinde bulunan bombaların kendilerine ait olmadığını’ iddia etti. Bombaların üzerinde yapılan incelemelerde ‘evde arama yapan polislerin’ parmak izi bulundu. Ancak polisler arama yaptıkları eldivenler yıprandığı için bombalarda parmak izlerinin bulunduğunu iddia etti.

Tüm bu iddiaları yeniden ele alan savcılık, arama gününü yeniden mercek altına aldı. Bombaların bulunduğu evdeki aramalara ilişkin kamera kayıtları saniye saniye yeniden incelenerek rapor hazırlandı.

Bombaların bulunma anı kamerada yok

Görüntüleri izleyen savcılığın ilk tespiti, kameranın kayda saat 07:14'te başladığı ancak bombaların bu saatten önce bulunduğu ve bulunma anına ilişkin kayıt olmadığını tespit etti.

Arama bombaların bulunduğu odadan başlamış

Savcılık, ev aramalarında usûlen ilk odadan başlanması gerektiğini, bu eve de ilk girildiğinde solda bir oda olduğunu belirtti. Ancak aramayı yapan polislerin bu odadan aramaya başlamadığı, bombaların bulunduğu odaya direkt gittikleri ifade edildi. Bu durumun da aramaya katılan görevlilerin ‘mühimmatın bulunduğu yerle ilgili önceden bilgi sahibi olduğu’ şüphesini uyandırdığına dikkat çekildi.

Kameranın kayda girmesiyle aramanın başlaması gerekiği ifade edilen raporda, bu hususun dikkate alınmadığı, aramanın kamera kaydı olmadan başladığı belirtildi.

Eldiven yıpranmış ama...

Aramayı yapan polislerden birinin eldiveninin sağ baş parmak ile sağ yüzük parmağının uç kısımlarında yırtık görüldüğü belirtildi. Ancak raporda, ‘yıpranan ve yırtılan eldivenin, aramanın hangi aşamasında gerçekleştirildiğine dair kamera kaydının mevcut olmadığı’ ifade edildi.

Aramalar ‘üstünkörü’ yapılmış

Polislerin, yatak ve yorganların bulunduğu bölümde arama yaparken sadece üst kısımdaki yorgan ve yataklara baktığına, alt tarafta bulunan yatak ve yorganların içine bakılmadığına, aramanın ‘üstünkörü’ yapıldığına dikkat çekildi.

Silah mermilerinin bulunduğu siyah poşetin ‘yıpranmamış’ olduğu belirtilen raporda, poşetin bulunmasının ardından polis memurunun yıpranmış eldiveni çıkararak ‘yeni bir eldiven taktığı’ vurgulandı.

Polis memuru bir elini gizlemeye çalışıyor

Görüntülerde bir polis memurunun şüpheli hareketlerine de dikkat çekildi. Aramayı yapan bir polis memurunun, sol elini kullanmayarak gizlemeye çalıştığı, gizlemeye çalıştığı sol elinde bir kağıt olduğu ifade edildi. Polis memurunun görüntülerde, elindeki kağıt parçasına göz gezdirerek inceleyip cebine koyduğu vurgulandı.

Polislerin aramalardaki konuşmalarına inceleme

Raporda, aramalarda bulunan dökümanlara da yer verildi. Bulunan dökümanlarda birçok siyasetçi, gazeteci ve yazarın isminin bulunduğuna dikkat çekilen raporda, kağıdın birinin üzerinde ‘Kaçmaz’ yazdığı belirtildi. Polislerin bu yazı üzerine ‘Sincan hâkimi var ya, Osman Kaçmaz’ dediğine vurgu yapıldı. Bir kağıtta da ‘Ersöz, Ümraniye’ ibaresinin bulunduğu, yine polislerin ‘Ümraniye bombaları mı acaba şu Ümraniye yazısı’ diye konuştukları anlatıldı. Raporda, ‘belge ve dökümanlarla ilgili herhangi bir araştırma ve inceleme dahi yapılmamışken genel kanı ve ön yargının oluştuğu değerlendirilmektedir’ denildi.

38 parmak izi bulunan kişi araştırılmamış

‘Obama ve başbakan’ yazan kağıtlar üzerinde M.K. isimli bir kişinin 38 parmak izinin çıktığı belirtilen raporda, ‘Bu parmak izinin sahibi M.K. isimli kişinin hiç araştırılmamasının izahı oldukça şüphelidir’ denildi. (El Cezire)

TAHŞİYE DAVASI ÇAĞLAYAN'DA GÖRÜLECEK

Öte yandan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, paralel yapı iddiaları kapsamında Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 33 kişi hakkında açılan davanın, Silivri Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu'nda yapılması kararını geri aldı. Mаhkеmе, duruşmаlаrın Çаğlаyаn'dаki İstаnbul Adliyеsindе görülmеsine hükmеtti.

Pаrаlеl yаpıyа yönеlik yürütülеn "tаhşiyеcilеrе kumpаs" sоruşturmаsı kаpsаmındа Fеtullаh Gülеn'in dе аrаlаrındа bulunduğu 33 kişi hаkkındа аçılаn dаvаnın görülеcеği yеr kоnusundа dеğişikliğе gidildi. İstаnbul Cumhuriyеt Bаşsаvcılığıncа hаzırlаnаn iddiаnаmеyi kаbul еdеn İstаnbul 14. Ağır Cеzа Mаhkеmеsi, duruşmаlаrın Silivri Cеzа vе İnfаz Kurumu'ndаki büyük sаlоndа yаpılmаsını kаrаrlаştırmıştı. Mаhkеmе bu kаrаrındаn vаzgеçеrеk ilk duruşmаnın Çаğlаyаn'dаki İstаnbul Adаlеt Sаrаyı'ndа yаpılmаsınа kаrаr vеrdi.

İDDİANAMEDE 34 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR

İstаnbul Cumhuriyеt Bаşsаvcılığıncа Tаhşiyеcilеr Grubunа yönеlik kumpаs sоruşturmаsı kаpsаmındа hаzırlаnаn iddiаnаmеdе Fеtullаh Gülеn'in dе аrаlаrındа bulunduğu 33 şüphеli hаkkındа iddiаnаmе hаzırlаnmıştı. İddiаnаmеdе Fеtullаh Gülеn vе Sаmаnyоlu Yаyın Grubu Bаşkаnı Hidаyеt Kаrаcа'nın аrаlаrındа bulunduğu 33 şüphеlinin "silаhlı örgüt kurmаk vеyа yönеtmеk", "silаhlı örgütе üyе оlmаk" "rеsmi bеlgеdе sаhtеcilik" vе "iftirа" suçlаrındаn 34 yılа kаdаr hаpsi tаlеp еdilmişti.

Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Tahşiye iddianamesine ulaşmak için tıklayın
Tahşiye çöktü, paralel çarpıttı

(14 Kasım 2015, 11:51)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPIYA DAİR GRUPLANDIRILMIŞ HABERLERİMİZ:

Paralel yapı-Fetullah Gülen
Paralel yapı-Örgütlenme detayları
Paralel yapı-Cemaat Evleri
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği
Paralel yapı-Yargı uzantıları
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları
Paralel yapı-HSYK uzantıları
Paralel yapı-Polis uzantıları
Paralel yapı-MİT uzantıları
Paralel yapı-TSK uzantıları
Paralel yapı-Diyanet uzantıları
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci
Paralel yapı-PKK & HDP yakınlığı
Paralel yapı-Doğan Medyası bağlantısı
Paralel yapı-Medya uzantıları
Paralel yapı-Finansal uzantıları
Paralel yapı-Meclis uzantıları
Paralel yapı-Koç grubu
Paralel yapı-CHP bağlantısı
Paralel yapı-MHP bağlantısı
Paralel yapı-AKP bağlantısı
Paralel yapı-BBP bağlantısı
Paralel yapı-HDP bağlantısı
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları
Paralel yapı-Sağlık alanındaki uzantıları
Paralel yapı-KPSS ve diğer sınav yolsuzlukları
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları
Paralel yapı-BTK'daki uzantıları
Paralel yapı-EPDK'daki uzantıları
Paralel yapı-SGK'daki uzantıları
Paralel yapı-TMO'daki (Toprak Mahsulleri Ofisi) uzantıları
Paralel yapı-TKDK'daki (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) uzantıları
Paralel yapı-KOSGEB'deki uzantıları
Paralel yapı-Adli Tıp Yapılanması
Paralel yapı-Cezaevleri (Gardiyan) Yapılanması
Paralel yapı-Kadın Yapılanması
Paralel yapı-TRT Yapılanması
Paralel yapı-BDDK Yapılanması
Paralel yapı-Başbakanlık'taki uzantıları
Paralel yapı-Galatasaray'daki uzantıları
Paralel yapı-Diplomat/Büyükelçi Yapılanması
Paralel yapı-Türk Telekom Yapılanması
Paralel yapı-Sol kesim uzantıları
Paralel yapı-Futbol Yapılanması
Paralel yapı-Sendika Yapılanması
Paralel yapı-Alevi Yapılanması
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı
Paralel yapı-17/25 Aralık (2013) yolsuzluk kumpası
Paralel yapı-19 Ocak (2014) TIR baskını ve soruşturması
Paralel yapı-Telekulak soruşturmaları
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması
Paralel yapı-İHH komplosu
Paralel yapı-Selam-Tevhit kumpası
Paralel yapı-08 Nisan (2014) 'Adana yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-22 Mayıs (2014) 'Taraf/Baransu'ya MGK davası' soruşturması
Paralel yapı-11 Haziran (2014) 'Adana hakimlerin yasadışı dinlenmesi' davası
Paralel yapı-11 Haziran (2014) 'Adana polislerin yasadışı dinlenmesi' davası
Paralel yapı-07 Temmuz (2014) '25 Aralık kumpasına katılan hakim-savcılar' soruşturması
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) 'Yasadışı dinleme ve 25 Aralık/Selam kumpasları'
Paralel yapı-19 Ağustos (2014) 'İzmir yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-23 Ağustos (2014) 'Adana kişisel verileri yoketmeyip saklama' soruşturması
Paralel yapı-23 Ağustos (2014) 'Ankara Avukat Nurullah Albayrak'ın FETÖ soruşturmasını engelleme' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-02 Ekim (2014) 'TÜBİTAK-Cevdet Aydın'ın sahte diplomayla işe alınması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ekim (2014) 'Ankara yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-28 Ekim (2014) 'Mersin yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması
Paralel yapı-07 Ocak (2015) 'Emniyet Dış İlişkilerde ayrı yapılanma' soruşturması
Paralel yapı-17 Ocak (2015) 'TÜBİTAK-Hasan Başaran'ın sahte diplomayla işe alınması' soruşturması
Paralel yapı-27 Ocak (2015) 'İzmir yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-08 Şubat (2015) 'İstanbul Fetullahçı Terör Örgütü' soruşturması
Paralel yapı-11 Şubat 2015 'Balyoz'da paralel bilirkişilere kumpas suçlaması' davası
Paralel yapı-24 Şubat (2015) 'Bolu yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-28 Şubat (2015) 'Eskişehir yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-13 Mart (2015) 'Sinop Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Mart (2015) 'Sivas yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-03 Nisan (2015) 'TÜBİTAK-Böcekte sahte rapor' soruşturması
Paralel yapı-07 Nisan (2015) 'Şırnak örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-07 Nisan (2015) 'Sincan örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Nisan (2015) 'Emniyet İstihbarat'ı yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-25 Nisan (2015) '25 Nisan kamikaze/yargısal darbe girişimi'
Paralel yapı-25 Nisan (2015) 'Van yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) 'Ankara yasadışı dinleme-VIP dinleme' soruşturması
Paralel yapı-16 Mayıs (2015) 'Balyoz kumpası' soruşturması
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) 'Konya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mayıs (2015) 'Can Dündar/MİT TIR görüntülerini yayınlama' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2015) 'Rize yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2015) 'Mersin/Gülen'in GDO kumpası' soruşturması
Paralel yapı-01 Temmuz (2015) 'Trabzon yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2015) 'İzmir Himmet' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2015) 'İstanbul Koza-İpek' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2015) 'Üsküdar Himmet' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2015) 'Kaynak Holding' soruşturması
Paralel yapı-13 Eylül (2015) 'Antalya yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-15 Eylül (2015) 'Ankara Himmet/Kutsal Hoca Payı-1' soruşturması
Paralel yapı-16 Eylül (2015) 'Kayseri Melikşah Üniversitesi' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2015) 'Ankara/Kayseri Askeri Lise sınavlarında yolsuzluk' soruşturması
Paralel yapı-11 Ekim (2015) 'TÜBİTAK-Hasan Palaz'ın bilgileri bozma' soruşturması
Paralel yapı-12 Ekim (2015) 'Albay Hüseyin Kurtoğlu'na kumpas' soruşturması
Paralel yapı-13 Ekim (2015) 'Florya Himmet' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2015) 'Uşak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Kasım (2015) 'İzmir askeri casusluk kumpası' soruşturması
Paralel yapı-10 Kasım (2015) 'Ankara yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-10 Kasım (2015) 'Eskişehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Kasım (2015) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Aralık (2015) 'Bursa/Örgütün İnsan Kaynakları' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) '17 Aralık Kumpası/Fetullah Gülen dahil 44 sanık' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) '17 Aralık Kumpası/Zekeriya Öz ve diğer savcılar' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) 'Sivas örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) 'Tekirdağ örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Aralık (2015) 'Ankara/FETÖ'nün (Çatı) Lider Kadrosu' soruşturması
Paralel yapı-11 Aralık (2015) 'Selam kumpasına karışan 54 hakim-savcı' soruşturması
Paralel yapı-15 Aralık (2015) 'Adana SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-25 Aralık (2015) 'Ankara yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-26 Aralık (2015) 'Çanakkale yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ocak (2016) 'Adana UYAP'tan örgüte bilgi sızdırma' soruşturması
Paralel yapı-13 Ocak (2016) 'Adana örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Ocak (2016) 'Erzincan örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Ocak (2016) 'Erzurum tecavüze örtbas' soruşturması
Paralel yapı-27 Ocak (2016) 'Malatya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Şubat (2016) 'Manisa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Şubat (2016) 'Düzce yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-06 Şubat (2016) 'Bursa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Şubat (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2016) 'Bursa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2016) 'Rize örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2016) 'Balıkesir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Şubat (2016) 'Antalya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Şubat (2016) 'Isparta MİT timi' soruşturması
Paralel yapı-16 Şubat (2016) 'Karabük sınav yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-16 Şubat (2016) 'Gaziantep örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Şubat (2016) 'İzmir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Şubat (2016) 'Erzurum yolsuzluk ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Şubat (2016) 'İzmir Adliye yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Mart (2016) 'Kastamonu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Mart (2016) 'Diyarbakır SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-02 Mart (2016) 'Erzincan Ergenekon davasında kumpas' soruşturması
Paralel yapı-04 Mart (2016) 'Kayseri Boydak Holding' soruşturması
Paralel yapı-04 Mart (2016) 'İstanbul Zaman Gazetesi' soruşturması
Paralel yapı-06 Mart (2016) 'Sakarya yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-07 Mart (2016) 'Erzurum Gülen'in kardeşinin matbaası' soruşturması
Paralel yapı-08 Mart (2016) 'İzmir SGK yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Mart (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Mart (2016) 'Tokat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Mart (2016) 'Elazığ Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Mart (2016) 'İstanbul yasadışı dinleme-VIP dinleme' soruşturması
Paralel yapı-14 Mart (2016) 'Isparta Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Mart (2016) 'Dershanelerin kapatılmaması için tehdit' soruşturması
Paralel yapı-16 Mart (2016) 'Nevşehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Mart (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Mart (2016) 'Çankırı örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Mart (2016) 'Batman örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Mart (2016) 'Giresun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Mart (2016) 'Muş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mart (2016) 'Ankara Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mart (2016) 'Eskişehir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-30 Mart (2016) 'Aksaray örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-30 Mart (2016) 'İzmir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mart (2016) 'İzmir emniyet müdürlerine kumpas' soruşturması
Paralel yapı-01 Nisan (2016) 'Çorum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Nisan (2016) 'Bursa Polis Okulu sınav hırsızlığı ihbarcısına kumpas' soruşturması
Paralel yapı-02 Nisan (2016) 'Karabük Kayyumdan Mal Kaçırma' soruşturması
Paralel yapı-03 Nisan (2016) 'Ordu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Nisan (2016) 'Gülen ve 44 polise casusluk' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Samsun Bank Asya'da sahtecilik' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Kırıkkale Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Kilis Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Antalya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2015) 'Ankara Himmet/Kutsal Hoca Payı-2' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Adıyaman Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Nisan (2016) 'Gaziantep örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-10 Nisan (2016) 'Erzincan Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Nisan (2016) 'Çanakkale örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Nisan (2016) 'Osmaniye SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-12 Nisan (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Nisan (2016) 'Sivas SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-17 Nisan (2016) 'Yozgat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Nisan (2016) 'İstanbul Bank Asya/Dumankaya' soruşturması
Paralel yapı-19 Nisan (2016) 'Bitlis Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Nisan (2016) 'Hatay örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Ankara 138 istihbaratçıya Paralel Kulak' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Afyon örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Van örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Aksaray örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Nisan (2016) 'Şanlıurfa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Nisan (2016) 'Yozgat örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Nisan (2016) 'Kırıkkale örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-29 Nisan (2016) 'Trabzon Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Mayıs (2016) 'Ağrı SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-02 Mayıs (2016) 'Kahramanmaraş örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Mayıs (2016) 'Kırşehir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Mayıs (2016) 'Erzurum SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-04 Mayıs (2016) 'Van örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-05 Mayıs (2016) 'Antalya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Mayıs (2016) 'Adana örgüte yardım yataklık' soruşturması
Paralel yapı-09 Mayıs (2016) 'Amasya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Çorum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Şanlıurfa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Kastamonu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Bartın örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Mayıs (2016) 'Erzincan SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'Muğla örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'İzmir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Mayıs (2016) 'TÜBİTAK'ta paralel kadrolaşma-146 usulsüz işe alım' soruşturması
Paralel yapı-20 Mayıs (2016) 'Hakkari örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-21 Mayıs (2016) 'Zonguldak örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-21 Mayıs (2016) 'Yalova Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Mayıs (2016) 'Sivas Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Mayıs (2016) 'Kahramanmaraş örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Ardahan Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Aksaray Kayyumdan Mal Kaçırma' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Mersin örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Sinop Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Düzce örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Diyarbakır örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Çorum örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Ordu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Niğde örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Mayıs (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Mayıs (2016) 'Siirt Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mayıs (2016) 'Balıkesir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-29 Mayıs (2016) 'Karaman örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-30 Mayıs (2016) 'İstanbul örgüte finansal destek ve belge imha' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Iğdır Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Hatay örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Erzurum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Ankara Emniyet Bilgisayarlarına Virüs Yükleme' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Aydın örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Rize Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Elazığ Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Kocaeli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Haziran (2016) 'Van Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Haziran (2016) 'Bursa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Haziran (2016) 'Giresun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Haziran (2016) 'Edirne Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Haziran (2016) 'Gaziantep Işıkevleri Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Haziran (2016) 'Gaziantep örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-06 Haziran (2016) 'Adana örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-08 Haziran (2016) 'Kahramanmaraş Gülen'in doktorları' soruşturması
Paralel yapı-09 Haziran (2016) 'Kastamonu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Haziran (2016) 'Trabzon örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Haziran (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Haziran (2016) 'Aksaray Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Haziran (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Haziran (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-17 Haziran (2016) 'Adıyaman Himmet' soruşturması
Paralel yapı-20 Haziran (2016) 'Gümüşhane örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-20 Haziran (2016) 'Tekirdağ örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Haziran (2016) 'Antalya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Haziran (2016) 'İstanbul Haydar Meriç cinayeti' soruşturması
Paralel yapı-24 Haziran (2016) 'Kırklareli Okul Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Haziran (2016) 'İstanbul Silahlı Himmet' soruşturması
Paralel yapı-26 Haziran (2016) 'Elazığ SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Haziran (2016) 'Kırklareli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Temmuz (2016) 'Sakarya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-07 Temmuz (2016) 'İzmir askeri casusluk kumpası ve TSK yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Batman Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Bayburt örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Temmuz (2016) 'HSYK Asliye Hakimi İlhan Karagöz'den skandal karar' soruşturması
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Ankara darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'İstanbul darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Antalya Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Aydın Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'İstanbul Örgütün Para Kasası' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Kars Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Sakarya darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Temmuz (2016) 'İstanbul Harp Akademileri Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Temmuz (2016) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Temmuz (2016) 'Çorum darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-20 Temmuz (2016) 'Ankara Askeri Yargı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Temmuz (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Temmuz (2016) 'Van Mustafa Akman Cinayeti' soruşturması
Paralel yapı-22 Temmuz (2016) 'Siirt Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Isparta/Yalvaç örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Isparta/Yalvaç Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Trabzon Gülen'in sağ kolu Halis Hancı'nın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'İzmir Bodrum İmamı Çağrı Acar'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Aydın Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'İstanbul SAT İmamı Kemal Işıklı'nın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Eskişehir Polatlı İmamı R.Y'nin yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Elazığ Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'İstanbul Kanada İmamı İlhan Erdem'in yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'İstanbul Medya yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Mardin SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Mardin darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Bartın Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Yozgat Askeri Lise sınavlarında yolsuzluk' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Konya Avukat yapılanması/Balyoz kumpası' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'İstanbul Albay Üçok'a Hipnoz davasında kumpas' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Bursa Emniyet yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'İstanbul Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Adliye/Cezaevi yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Petkim Yapılanması ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'Adıyaman Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'Aydın örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Sivas örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Bursa darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Batman darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Ankara Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Ankara Başbakanlık'taki Yapılanma' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Diyarbakır Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Antalya Akdeniz Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Edirne Emniyet Yapılanması/İmamları' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Anayasa Mahkemesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Siirt Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'İzmir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ardahan Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'İstanbul Adli Tıp Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ordu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ankara Anayasa Mahkemesi (AYM) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Konya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Temmuz (2016) 'Ankara Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Temmuz (2016) 'İstanbul TÜBİTAK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Zonguldak darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Uşak Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Aksaray Gıda Tarım Hayvancılık Md.Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Elazığ Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Çankırı Cezaevi yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Kütahya Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Isparta sosyal medyadan darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Edirne Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Denizli Pamukkale Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Ankara GATA Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'İzmir Çeşme Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ağustos (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Ağustos (2016) 'Kayseri Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ağustos (2016) 'Niğde örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Konya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Uşak Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Ankara Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ağustos (2016) 'Ankara Adalet Bakanlığı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ağustos (2016) 'Kırklareli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ağustos (2016) 'Antalya Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'Kayseri Melikşah Üniversitesi yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'İzmir Kavuklar Holding ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'Eskişehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ağustos (2016) 'İstanbul Türk Telekom Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Ağustos (2016) 'Şanlıurfa Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Ağustos (2016) 'Yalova örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Manisa Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Kahramanmaraş Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Mersin Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'K.Maraş Elbistan İmamı Recep Paksoy'un yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'İstanbul Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Ankara TRT Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Ankara 648 hakim-savcı' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Balıkesir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Adana Milli Eğitim Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Mersin BBP/Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Ağustos (2016) 'İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Ağustos (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) 'Uşak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) 'Antalya 'Abi' Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) '17 Aralık Kumpası/Fetullah Gülen dahil 67 sanık' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'İzmir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'İstanbul örgüte finansal destek veren şirketler' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'HSYK FETÖ imamı Adil Öksüz'ün serbest bırakılması' soruşturması
Paralel yapı-17 Ağustos (2016) 'Kayseri Erciyes Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Balıkesir TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Ankara 2012'deki hakim-savcı sınavı yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'İstanbul örgüte finansal destek veren şirketler' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Ankara Diplomat/Büyükelçi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'Adana örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'Konya Selçuk Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul BDDK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'Balıkesir Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ağustos (2016) 'Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ağustos (2016) 'Kırıkkale Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ağustos (2016) 'Düzce Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ağustos (2016) 'İzmir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Ankara Askeri Yargı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Çanakkale Cezaevi yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Ağustos (2016) 'Sakarya Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'İstanbul Futbolda Fetullahçı Yapılanma' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Bursa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Bursa darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Ankara AYM/Yargıtay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Batman Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Mersin Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Kocaeli TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'İstanbul Bölge İmamları Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Ankara Danıştay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Bursa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Şanlıurfa Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Muğla örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Sakarya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Ağustos (2016) 'İzmir Gediz Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Ağustos (2016) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Ağustos (2016) 'Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Ağustos (2016) 'Sakarya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Ağustos (2016) 'İstanbul Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Ağustos (2016) 'Siirt Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Ağustos (2016) 'Giresun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Ağustos (2016) 'Erzurum Atatürk Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Ağustos (2016) 'Muğla Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Ağustos (2016) 'Düzce Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Ağustos (2016) 'Tokat Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'Zonguldak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'İstanbul Özilhanlar Tekstil' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'Nevşehir il imamı Alim Çakır'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'İstanbul Medya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'Eskişehir Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Çankırı AKP Milletvekili İdris Şahin' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Batman örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Adana Medya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Konya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2016) 'Kayseri Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2016) 'Batman Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Samsun Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Ankara MİT Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Kırklareli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Erzurum Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Eskişehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'Aydın Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'Iğdır Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'İstanbul Deniz İmamı Orhan Sipahioğlu'nun Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Zonguldak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Karabük Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Şanlıurfa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Rize Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Kütahya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Gaziantep Adliye/Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'İstanbul Beyazıt imamı Suat Gözütok'un Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Elazığ Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Çorum Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Balıkesir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Tekirdağ Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Nevşehir İmamı Bilal Ünsal'ın Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Kayseri Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'İstanbul Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'İstanbul Metropoll Anket/Özer Sencar' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'Ankara TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'İstanbul Yeniçağ Gazetesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'Ankara Firari Amiraller İmren ve Ekici'nin yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2016) 'İstanbul TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Eylül (2016) 'İstanbul Seyidoğlu Baklavaları/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Eylül (2016) 'Iğdır örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Eylül (2016) 'Trabzon Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-10 Eylül (2016) 'İstanbul gazeteci Altan Kardeşler/darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-10 Eylül (2016) 'Kütahya Bylock kurucusunun yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Eylül (2016) 'İstanbul Marmara Jandarma Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Eylül (2016) 'İstanbul Zeytinburnu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Eylül (2016) 'İstanbul TSK murakıbı Hasan Pakır'ın tutuklanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'Ankara KOSGEB Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'Balıkesir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Suat İlhan'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'Kayseri Bylock kullanan kamu çalışanları' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Antalya Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Elazığ Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Isparta Milli Eğitim Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'İzmir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Karabük Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Siirt Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Tokat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Siirt Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'İzmir Ödemiş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Elazığ Fırat Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Bolu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Çanakkale Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Çorum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Afyon Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Balıkesir Gülen'in Yeğeni Emine Akay'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Eskişehir Milli Eğitim Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Kırıkkale Üniversite Yapılanamsı' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Adana Tatlıcı Köse-Karahan/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Konya Ereğli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Samsun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Uşak Milli Eğitim/Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Van Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Eylül (2016) 'Şanlıurfa SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Eylül (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Eylül (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Eylül (2016) 'Mersin örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Bursa Aktif Eğitim-Sen Sendikası' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Çanakkale Dershane Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Denizli Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'İstanbul Eyalet İmamları' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'İstanbul Kimse Yok mu Derneği/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'İzmir Raif Cilasun Vakfı/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'Amasya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Eylül (2016) 'Kars Komando Tugayı 15 Temmuz darbesine destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Eylül (2016) 'Eskişehir Jandarma Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Eylül (2016) 'Afyonkarahisar Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Eylül (2016) 'Adana Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Eylül (2016) 'Gaziantep Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Ankara Askeri Ataşe Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Hatay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Isparta Eğitim Gönüllüleri Derneği' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Kayseri Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Tokat 15 Temmuz darbesine destek veren subaylar' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Erzurum Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Trabzon Sürmene Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Zonguldak Alaplı Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'İzmir Ege Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'Aydın TSK Yapılanması/Bylock kullanan subaylar' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'Batman Kadın ve Üniversite Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ekim (2016) 'Hatay FETÖ iddianamesini iade eden mahkeme heyetine HSYK' soruşturması
Paralel yapı-02 Ekim (2016) 'Bolu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Denizli Tavas Yapılanması (72 sanıklı)' davası
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'İzmir Tire Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Adıyaman Adliye/Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Afyon Cemaat Evleri Yapılanması/Erdek İmamı R.K'nın Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Batman Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Bitlis SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Düzce Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ekim (2016) 'Konya 15 Temmuz darbesine destek veren subaylar' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'İstanbul yeni darbe için emir bekleyen hücreler' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Ankara TSK Yapılanması/Mahrem İmamlar' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'İzmir Karşıyaka Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Zonguldak Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Adana Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Düzce Sanayi İle Adamları Derneği (DÜSİAD) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Denizli Yapılanması (50 sanıklı)' davası
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'İzmir Aliağa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Afyonkarahisar Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Aksaray TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Bursa Cihan-Sen/Ufuk Sendikaları' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Çorum Alaca Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'İstanbul Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'İzmir TSK Yapılanması/Askeri İmamlar' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Zonguldak Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Antalya Manavgat Çevre ve Diyalog Derneği (MAÇED)/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Çorum Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Ekim (2016) 'Balıkesir Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Ekim (2016) 'Tokat Emniyet/Alevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Ekim (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-12 Ekim (2016) 'Ankara Yargı Yapılanması/Bylock kullanan hakim-savcılar' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Konya Yapılanması/Bylock kullanan abi-ablalar' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Diyarbakır Emniyet Yapılanması' davası
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Erzurum Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Adıyaman Yapılanması/Eagle kullanan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Muş Bylock kullanan PKK'lı terörist Özcan A.' soruşturması
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar
Paralel yapıya açılan davalar
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapıya açılan davaların iddianameleri
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Danıştay Saldırısı
Paralel yapı-Şemdinli Davası
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Muhsin Yazıcıoğlu'nun şüpheli ölümü
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Mustafa Akın cinayeti
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-İrfan Erbarıştıran'ın şüpheli ölümü
Paralel yapı-Mustafa Akman cinayeti'
Paralel yapı-Aselsan intiharları
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Kozmik Oda soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL'e geçilmesi
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar
Paralel yapıya yönelik kayyum atamaları
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı TSK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Adalet/İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Milli Eğitim Bakanlığı'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-ABD bağlantıları
Paralel yapı-İsrail bağlantıları
Paralel yapı-Mısır (askeri darbecileri) bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Dershane
Paralel yapı-Yurtdışındaki cemaat okulları
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7355    yazdır/print


 

28 Şubat: Niyetimiz kötü değildi

28 Şubat davasında 34. duruşma başladı. Duruşmada tutuksuz sanıkların savunmalarının alınmasına devam ediliyor. Duruşmada savunma yapan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Hikmet Köksal çarpıcı açıklamalar yaptı. 'İddianamede tamamen askerler suçlanmış. Diğer devlet ricalinden bahsedilmemiştir' diyen Köksal, Silahlı Kuvvetler'in illegal iş yapmayacağını belirtti. Köksal, 'Şartlar gerektiğinde gerekli şeyi yapar. Niyetimiz kötü olsaydı bizi kolay kolay kimse durduramazdı. Bunu da bilmek lazım. Emirleri uygulamazsak yasal bir suç işlemiş oluruz.' diyerek ne kadar çarpık bir bakış açısına sahip olduklarını gösterdi. Köksal, 28 Şubat sürecinde Sincan merkezinden tankların yürütülmesinin de önceden planlanmış bir geçiş olduğunu, normal güzergahta tamirat olduğu için şehir içinden geçmek zorunda kaldıklarını savundu.

20.11.2013 12:56 28 Şubat darbe sürecine ilişkin 5'i tutuklu 103 sanığın 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren devirmeye, düşürmeye iştirak' suçundan müebbet hapis cezası talebiyle Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 35. duruşması başladı.

Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katılıyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, bu duruşmaya da katılmadı.

SANIK HAYRİ BÜLENT ALPKAYA'NIN SAVUNMASI

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın bugünkü celsesi, dönemin Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya'nın avukatı Erol Aras'ın savunmasıyla başladı.

Davanın sadece BÇG'nin yargılanması değil, bir dönemin yargılanması olduğunu ifade eden Aras, "gelinen noktada devrilmiş bir hükümetin değil, istifa etmiş bir hükümetin olduğunun" anlaşıldığını belirtti.

Davanın, birtakım intikam duyguları ve acılarla, seneler sonra siyasilerin "28 Şubat ne oldu?" yönündeki beyanları üzerine açıldığını öne süren Aras, davanın hukuki ve sosyal temelinin çok sağlam olmadığını savundu.

Müvekkili Alpkaya'nın BÇG içinde görev almadığını aktaran Aras, Tansu Çiller'in, REFAH-YOL Hükümetinin istifasından sonra dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'a yönelik, "Şimdiye kadar seçilmiş hiçbir genel başkan onbaşı olma şerefsizliğini göstermedi" sözü üzerine başlatılan kampanyaya ilişkin, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığının kampanyasıdır. Tansu Çiller o sırada hükümette değildir. Bunun hükümeti düşürmekle, psikolojik harekatla ilgisi yok. Hukuk dışı, şiddete dayalı, insanlık dışı bir saldırı emri verilmemiştir" ifadelerini kullandı.

SANIK HİKMET KÖKSAL'IN SAVUNMASI

Aras'ın ardından duruşmada tutuksuz sanıklardan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Hikmet Köksal savunma yaptı. Köksal, savunmasında MGK toplantısında yaşananları anlattı. MGK toplantısına Cumhurbaşkanı’nın açılış konuşması ile başlandığını söyleyen Köksal, “Önce MİT, daha sonra İçişlerinden emniyet görevlisi bilgi verdi, Genelkurmay Başkanlığı'ndan da bir korgeneral arkadaşımız da bilgilendirme hususunda görüş belirtti. Sonrasında bir tavsiye kararı olarak hükümete tavsiye edilmesi kararlaştırıldı." dedi.

-Köksal: Sadece askerler suçlanıyor-

Köksal, “İddianamede tamamen askerler suçlanmış. Diğer devlet ricalinden bahsedilmemiştir. MİT ve emniyet sunum yaptı. Bu, tamamen iyi niyetle hükümete tavsiye edildi.” şeklinde konuştu.

MGK ve YAŞ toplantılarına yasal olarak katıldığını, alınan kararları da imzaladığını anlatan Köksal, BÇG'nin illegal bir yapı olmakla suçlandığını belirterek, "Ben BÇG içinde olmadım, ama bu beni çok üzdü." dedi.

-Köksal: Niyetimiz kötü olsa kimse durduramaz, emrin dinlenmemesi yasal suçtur!

Köksal, "TSK, illegal bir iş yapmaz, şartlar gerektiğinde gereken şeyleri yapar. İllegal iş yapacak bir ihtiyaç da yoktu. Niyetimiz kötü olsaydı bizi kolay kolay kimse durduramazdı. Bunu da bilmek lazım" diye konuştu. Silahlı Kuvvetler'in illegal iş yapmayacağını belirten Köksal, “Şartlar gerektiğinde gerekli şeyi yapar. Niyetimiz kötü olsaydı bizi kolay kolay kimse durduramazdı. Bunu da bilmek lazım. Emirleri uygulamazsak yasal bir suç işlemiş oluruz.” diye konuştu.

"Batı Çalışma Grubu Eylem Planı" diye bir çalışma olmadığını savunan Köksal, "Olsa mutlaka haberim olur, inkar da etmezdim. Üst makamca yapılan çalışmaların hiçbirinin altında ıslak imzam yoktur. Bütün askerlik hayatım boyunca sadece mesleğimle uğraştım. Hiçbir ideolojinin içinde olmadım" ifadelerini kullandı.

Şemdin Sakık'ın yüzlerce kişinin ölümüne sebep olmuş azılı bir katil olduğunu söyleyen Köksal, Sakık'ın beyanlarıyla suçlanmaktan üzüntü duyduğunu dile getirdi.

ÖZBEK'İN BAŞBAKAN ERBAKAN'A YÖNELİK HAKARETİ

Köksal, dönemin Erzurum Bölge Jandarma Komutanı Osman Özbek'in Başbakan Necmettin Erbakan'a yönelik basında yer alan küfürlü konuşması sırasında Genelkurmay Başkanlığına vekalet ettiğini bildirerek, olay üzerine Özbek'e niçin böyle söylediğini sorduğunu aktardı. Köksal, şöyle devam etti.

"Çok başarılı hizmet vermiş bir arkadaştır. İnsanların bir de psikolojik yapısı vardır. Söylediğini tasvip etmiyorum, asla. Ama yanlışlık yapabileceğini her zaman düşünmek gerekir. Kişisel görüşünü dışa vurmuş ve söylemiştir. Ben gerekli araştırmayı yapar yapmaz Antalya'ya giderek, orada bulunan Sayın Cumhurbaşkanı'na durumu anlattım. 'Basına bilgi vereceğim' dedim. Sayın Cumhurbaşkanı ise 'Siz basına bir şey söylemeyin. Ben gereken bilgileri vereceğim' dedi. Dışarıda bekleyen gazetecilere bir şey söylemedim. Biraz gittikten sonra karşıma biri çıktı, gazeteciymiş, dedi ki, 'Sizin astınız şöyle şöyle demiş, hükümete küfretmiş'. Ben, 'Cumhurbaşkanına bilgi verdim. O açıklama yapacak' dedim. Yalnız, 'İnsanların ağzına bant çekemezsiniz' diye ekledim. Bu da suç olarak gösterilmiş iddianamede. Bir türlü anlayamadım."

TANKLARIN YÜRÜTÜLME GEREKÇESİ, TRAFİĞİ AKSATMAMAK!

Köksal, 4 Şubat 1997'de Sincan'da tankların geçmesiyle ilgili, şunları kaydetti: "Sincan'dan tankların yürütülmesi kadar istismar edilmiş bir olay görmedim. Enteresandır ki bu kadar önemli görülen, abartılan, hala 3 tane tankın televizyon monitörlerinde tehdit unsuru gibi gösterildiği olayın tehditle, korkutmayla hiçbir ilgisi yoktur. Bu olay olduğu zaman Kara Kuvvetleri Komutanlığında en üst düzeydeki insan bendim. Hiçbir kişi arayıp da 'Bu tankları niye yürüttün?' diye sormadı. Herkes istediğini yazdı, istediğini düşündü. Halbuki tanklar, yıllık eğitim planının gereği olarak Sincan'dan geçti. Neden Sincan? Sincan şehir merkezi değil. Ankara, İstanbul gibi yerlerde ana yola zarar vermeyelim, trafiği aksatmayalım diye... Üstelik her zaman kullandığımız yolda bir köprü tamiratı vardı, oradan geçemedik. 4 Şubat'ta gözümden katarakt ameliyatı olmuştum. Sincan'daki olaylar ise 5 gün önce olmuştu. Dolayısıyla oradan geçmenin suç olacağını hiç düşünmemiştim. Yıllık eğitim planı için müsaade almaya kalkarsak, o zaman biz hiçbir eğitim yapamayız.

Hiç kimseden müsade almadım. Tanklar neden Sincan'dan geçmiş? Meclis'in önünden mi geçmiş? Veyahut da Çankaya'daki Reisicumhur Köşkü'nü mü sarmışız. Kimseye ateş mi etmişiz? Ben emir verdikten sonra bütün Kara Kuvvetleri çıkar araziye, gece eğitimi yapar. Bu benim görevim. Bunu yaparsam, planlara girmişse, kimseye sormam."

Köksal, "yapılan tatbikatlardan da halk korku duymadı" ifadelerini kullandı.

-------------------------------------------------------------------------------

-Tank geçişi neydi?-

30 Ocak 1997'de Refah Parti'li Sincan Belediyesi'nin, İsrail'in Filistin'deki katliamlarını protesto amaçlı düzenlediği 'Kudüs Gecesi'ni bahane eden TSK içindeki cuntacı grup, hükümete gözdağı vermek için 4 Şubat'ta Sincan caddelerinden 20 tank ve 15 zırhlı araçla geçiş yapma emri vermişti.

-Üç kişinin emri gerekiyor-

Davanın sanıklarından Erdal Ceylanoğlu, geçtiğimiz Şubat ayında 28 Şubat davası soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. O dönem Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanı olan Erdal Ceylanoğlu'na Sincan'dan tankların geçmesiyle ilgili sorular yöneltilmişti.

Ceylanoğlu, tankların yürütüldüğü tarihte izinli olduğunu söylemiş ve olayı duyduktan sonra, öğle saatlerinde birliğe gittiğini savunmuştu.

Ceylanoğlu, bir başka soruyu yanıtlarken, tankların geçişi için Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı ile üç kişinin emrinin gerektiğini açıklamıştı. Ceylanoğlu'nun avukatı Erol Aras, Bir gazetecinin ''Emri veren kimdi'' sorusuna, ''İsim vermek doğru olmaz ama o dönemin Genelkurmay Başkanı ve EDOK Komutanı vermiştir'' diye yanıt vermişti.

-------------------------------------------------------------------------------

Köksal, tankların yürütülmesi konusuna devamla şunları da söyledi: "Ben hastanedeyken telefon geldi, dediler ki 'Sayın Genelkurmay Başkanı çok üzülmüş, neden haberleri olmamış'. Art niyetli olsaydım eğer, bu şekilde hareket etmezdim. Daha büyük kuvvetleri her tarafa çıkarırdım. Bu (tankların geçişi), 30 Ocak'ta yapılanlardan sonra olduğu için korkutmaya çalışmışız. Türk halkı askerden, tankından, topundan korkacak değil. Sevgiyle yaklaşır askerine, korkutma olmaz. Eğer bir millet askerini sevmiyorsa, o milletin sonu gelmiş demektir."

Soruşturma aşamasındaki beyanına, "Tanklar için emir verdim" diye yazıldığını bildiren Köksal, "Yazılı emir de vermedim, sözlü emir de vermedim. Savcı Mustafa Bilgili'ye bunu söyledim, 'Düzeltiriz' dedi. Ben, kurmay başkanına, 'Eğitim uygulama planlarındaki vazifesini yapsınlar' dedim" ifadelerini kullandı.

-Çapraz sorgu-

Çapraz sorguda Savcı Kemal Çetin'in, “Yapılan tatbikatın planlanıp planlanmadığının belgesi Genelkurmay’da yok. Planlı tatbikatla ilgili bir belge gerekli yere iletilmez mi?” sorusuna Köksal, “Tatbikat 7’sinde yapılacaktı. Ben 4’üne aldırdım. Genelkurmay bütün tatbikatların ne zaman yapılacağını bilmez. Benim İstanbul’da incelemelerim vardı. O yüzden erkene aldırdım ama ameliyat olduğum için tatbikatı da izleyemedim” şeklinde cevap verdi

Sanık Hikmet Köksal, Başkan Tayyar Köksal'ın "54. Hükümet kurulduktan sonra, ordunun, Genelkurmayın veya üst düzey komutanların hükümetten rahatsızlığı olduğuna dair beyanı, hükümetin görevden el çektirilmesi, düşürülmesi, istifa ettirilmesi yönünde çalışması oldu mu?" sorusuna, "Asla böyle bir görüş olmadı, böyle bir şey sorulmadı. Hayır. Hatta MGK'da bile ne bir darbe, ne hükümetin düşürülmesi, böyle bir şey asla konuşulmadı. Sadece istihbari bilgiler konuşuldu" karşılığını verdi.

28 Şubat 1997 tarihli MGK kararlarının daha önce askerlerce mi hazırlandığı, yoksa kararların toplantıda mı alındığı ve kararların alınmasında askerin hükümete baskısı olup olmadığı sorusu üzerine Köksal, "Hayır. Sadece bilgiler verildi. Bu bilgiler üzerine tartışmalar yapıldı. Cumhurbaşkanının emriyle tutanak halinde yazıldı. Herkes imzaladığı gibi ben de imzaladım. Bugün de olsa imzalarım" dedi.

Üye Hakim Süleyman Köksaldı, İzzet Baysal tarafından Hikmet Köksal'a gönderilen ve "Tek çare ve tek ümit, ne kadar arzu etmesek de yine sizlersiniz" yazan mektuptan bir bölüm okuduktan sonra, "İzzet Baysal'ı tanıyor musunuz?" diye sordu.

Hikmet Köksal, böyle binlerce mektup geldiğini ifade etti ve İzzet Baysal'ı tanımadığını söyledi.

-Tank ifadelerindeki çelişki-

Üye Hakim Hakan Oruç'un, Sincan'da tankların yürütülmesi konusundaki beyanıyla sanıklardan İzzettin İyigün'ün soruşturma aşamasındaki beyanının çeliştiğini söylemesi üzerine Köksal, "Tankların geçmesi, hareket etmesi bir plan göreviydi. O plan dediğimiz de yıllık eğitim emridir. O emrin gereğinin yapılmasını söyledim. Denetlemeye gideceğimi söyledim" dedi.

Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'in, "Osman Özbek ile ilgili bir disiplin işlemi yapıldı mı?" sorusuna ise Köksal, "Ben, Genelkurmay Başkanlığına üç günlüğüne vekalet ettim. Adli soruşturma yapıldığını zannediyorum. Sonuçta arkadaşım görevden alındı" karşılığını verdi.

Duruşmaya daha sonra öğle arası verildi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın öğleden sonraki oturumunda Köksal'ın çapraz sorgusuna devam edildi.

Sanık avukatlarından Aykanat Kaçmaz, "İddianamede tankların yürütülmesinin hükümet ve vatandaş üzerinde büyük korku yarattığı geçiyor. Gazete haberindeyse tankların yürütülmesinin vatandaşlarca ilgiyle izlendiği yazıyor. Sizce tankların yürümesini ilgiyle izleyen vatandaşlar bundan korkmuş mudur" sorusunu yöneltti.

Köksal, soruya "Tanklar ilk kez yürümüyor, birçok kez yürümüştür. Türk insanı tanktan da toptan da korkmaz, askerin yürüyüşünden de korkmaz" karşılığını verdi.

Cevabın ardından müşteki avukatlarından Yunus Akyol, bulunduğu yerden Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal'a, "Sayın Başkan bu soruda yorum göremediniz mi?" diye sordu.

Köksal, duruşma düzeninin bozulmaması konusunda Akyol'u uyardı.

Akyol, "Size soru sormak istiyorum" dedi.

Köksal ise buna, "Bana soru sorma hakkınız yok. Öyle bir usul yok. Tartışmayalım, lütfen" karşılığını verdi.

-Sultanbeyli'de dikilen Atatürk heykeli-

Müşteki avukatlarından Yılmaz Bölükbaşı, o dönemde, emekli Tümgeneral Doğu Silahçıoğlu'nun girişimleriyle Sultanbeyli'de Atatürk heykeli dikilmesi ve caddenin adının Atatürk olarak değiştirilmesine ilişkin soru yöneltti.

Hikmet Köksal, soru üzerine "Doğu Silahçıoğlu herkes kadar vatansever bir subaydır. O belediye başkanıyla mahalli idare amiriyle görüştü. Komutanlarının müsaadesini alacağı bana söylendi. Kendisine bir tarla gösterilerek 'Oraya dik' denilmiş. Bana geldiğinde, 'Valiyle kaymakamla görüş, o heykeli dik' dedim. Çünkü dikilen heykel çok sevdiğimiz Atatürk'ün heykelidir" yanıtını verdi.

Hikmet Köksal, Bölükbaşı'nın, "Yani o heykelin dikilmesi talimatını dolaylı olarak siz verdiniz, öyle mi?" sorusunu "Evet" diye yanıtladı.

Bölükbaşı, "Bugün dönemin Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız'ı aradım. 'Şu tank olayını anlat' dedim. Bir ayrıntı ifade etti. Tanklar geçiyor, içinden bir tanesi bırakılıyor. Daha sonra arıza yaptı deniliyor. Halk tedirgin şekilde bu tankı sonuna kadar izliyor. O tank da daha sonra diğerlerine katılıyor. Yani orada, psikolojik harekatın içinde mizansen uygulanıyor. Tankların yürütülmesi konusunu net olarak bize özetler misiniz?" diye sordu.

Köksal'ın soruya yanıtı, "Çok net olarak söyledim ama siz anlamak istemediniz. O yüzden size cevap vermeyeceğim" oldu.

Avukat Bölükbaşı, Bekir Yıldız'ın kendisine, tanklar Sincan'da yürüdüğünde köprü çalışması olmadığını söylediğini bildirerek konunun Ankara Büyükşehir Belediyesinden sorulmasını talep etti.

Köksal da o gün bozulmuş bir köprünün tamiratı bulunduğunu söyledi ve köprü tamiratı konusununun araştırılmasını istedi.

Söz alan sanık Erdal Ceylanoğlu da "Tankın arıza yapmadığı doğru değil. Tank arıza yaptı" dedi.

-"Tanklar eğitime gitti"-

Avukat Bölükbaşı'nın, "28 Şubat kararlarını hükümetin uygulamadığını söylediniz. Hükümet, 28 Şubat kararlarına gönüllü olarak imza atmışsa niye uygulanmasın?" sorusunu ise Köksal, "Onu bana değil, Sayın Başbakan Beye, tekrar dünyaya gelirse sorarsınız" diye yanıtladı.

Müşteki avukatlarından Figen Şaştım'ın, "Sincan'da tankları neden yürüttünüz?" sorusu üzerine Köksal, şunları söyledi:

"Tanklar eğitime gitti. Eğitim için Sincan belediye başkanından, kaymakamından, Genelkurmay başkanından, validen izin almam ben. Emir, sadece büyükşehirlerin içinden tankların geçmemesidir. Ankara, İstanbul gibi şehirlerin içinden geçilmeyecek. Bu tatbikatlar bugün yapılmadı. Senelerdir yapılır. Bunları anlamanız mümkün olmayabilir. Çünkü asker değilsiniz. Hiç kimseden müsaade almadan bu eğitimi yapmalıydık. Her zaman eğitim yaptığımız yolda köprü onarımı varmış. Bana 'Nereden gidelim' diye sordular. 'Nereden isterseniz oradan gidin' dedim ben de."

Köksal, Şaştım'ın, "Madem rutin bir durum, 4 Şubat'tan önce en son ne zaman tanklar şehrin içinden geçti?" sorusu üzerine, geçmişte de bunun yapıldığını ancak tarihini hatırlamadığını bildirdi.

Müşteki avukatlarından Emrullah Beytar'ın 24 Ocak 1997'de Gölcük Donanma Komutanlığındaki toplantıya katılıp katılmadığı sorusu üzerine Köksal, toplantıya katıldığını bildirdi. Köksal, toplantıda tatbikatla ilgili konular konuşulduğunu ancak her şeyi hatırlamadığını ifade ederek "18 sene geçti, ben de 82 yaşındayım" diye konuştu..

-"İddianame de gazete manşetine dayanıyor"-

Müşteki avukatlarından Enis Günay'ın "Türkiye o dönemde çalkantılı bir dönem geçiriyor. Tankların geçişini ertelemeyi düşünmediniz mi?" sorusu üzerine, hiçbir zaman önceden planlanmış bir emri geri almadığını anlattı.

Sincan'da tankların geçmesinden sonra gazetelerin manşetlerini görünce, bunun eğitim amaçlı olduğuna ilişkin neden açıklama yapmadığı sorulunca Köksal, "Gazete manşetleri mi idare ediyor Türkiye'yi? İddianame de gazete manşetine dayanıyor. Tankların yürütüldüğünün ertesi günü manşetlerde gördüğüm manzarayı unutmuyorum. Ancak gazetenin fikri de beni fazla bağlamaz" karşılığını verdi.

Avukat Muhammed Emin Özkan'ın, "Demokrasiye balans ayarı yaptık sözü sizi rahatsız etti mi?" sorusu üzerine Köksal, "Hayır. Çünkü bu sözün söylendiğine inanmıyorum. Arkadaşım da böyle bir söz söylemediğini beyan etti" yanıtını verdi.

Köksal, bir başka soruyu yanıtlarken, Sincan'da tankların geçmesinin 28 Şubat 1997'deki MGK'da gündeme gelmediğini bildirdi.

Sanıklardan dönemin MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç, söz alarak hiçbir konunun MGK'ya daha önce hazırlanarak gelmediğini anlattı ve "Zaten cumhurbaşkanı onu kabul etmez. Yaşayan bir tanık olarak söylüyorum. Cumhurbaşkanı herkesi toplar, dinler" dedi.

-Sanık avukatı-

Hikmet Köksal'ın avukatı Yavuz Er de iddianamede TSK'nın lehine tek bir paragraf bile bulunmadığını ve TSK'nın yargılandığını ifade etti.

Er'in sözleri üzerine üye Hakim Hakan Oruç, "Burada Türk Ordusu yargılanmıyor. Biz de Türk Ordusu içinde görev yaptık" ifadesini kullandı.

Er ise "Ordunun kurmay heyeti yargılanıyor. Ben burada komutanlar nezdinde Türk ordusunun yargılandığını vurgulamak istiyorum. Müvekkilim Hikmet Köksal 600 bin kişilik Türk ordusunun temsilcisi. Şu anda, salonda öğrencisi olmayan çok az insan olabilir. 82 yaşındaki bir insanı 16 ay cezaevinde kaçacak diye tutuyoruz. Yargılama yapılırken, şerefli Türk komutanlarının geçmişleri de göz önünde tutulsun" diye konuştu.

"İddianamede atılı suçun işlendiğine ilişkin deliller dışında her şeyin bulunduğunu" savunan Er, "Bin 300 sayfalık iddianame gazete haberleriyle kitap yazarlarının fikirleriyle dolu. Atılı suçlamalar için toplanan deliller şüphe içeren, akla ve mantığa uzak, Ceza Muhakemesi Kanunu'nu dışlayan delillerdir. Hukukun evrensel ilkelerine de aykırılar. Gazete ve yazar görüşleri, Genelkurmay görüşlerinin önüne geçiyor" değerlendirmesini yaptı.

SANIK AHMET ÇÖREKÇİ'NİN SAVUNMASI

Duruşmada son olarak dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi’nin savunması alındı. MGK’da Batı Çalışma Grubu’nun kurulması yönünde bir karar alınmadığını belirten Çörekçi, “MGK hükümet üyelerinden hiç kimse herhangi bir şeye itiraz etmedi. MGK alınan kararların yapılıp yapılamadığının sorma yetkisine sahip değildir. Aynı konu tekrar gündeme alınırsa süreç yeniden işletilir. MGK üyesi olarak, alınan kararları takip etmedim, kimseye sormadım. Alınan kararların takibi görevlerim arasında yok” dedi.

Çörekçi, MGK'nın gündeminin cumhurbaşkanınca belirlendiğini, kurulda her üyenin görüş ve önerilerini söylediğini aktardı. MGK'nın sadece anayasa ve kanunlarla kendilerine verilen görevleri yaptığını bildiren Çörekçi, MGK gündeminin belirlenmesinde, gündemle ilgili hususların takibinde katkısının olmadığını belirtti.

Dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın, MGK kararlarıyla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılmasını tüm bakanlıklara ve ilgililere gönderdiğini kaydeden Çörekçi, MGK üyesi olarak alınan kararların hiçbirini takip etmediğini ileri sürdü.

MGK gündemine müdahale etme, kurulda bir konunun görüşülmesini isteme yetkisinin olmadığını ifade eden Çörekçi, REFAHYOL hükümetinin istifasının, MGK kararlarına bağlanması doğru olmadığını savundu.

Çörekçi, "Sadece anayasal bir kurum olan MGK toplantılarına katılmam, suçlanmama dayanak gösteriliyor" ifadesini kullandı.

Çörekçi, "16 yıl önce, Ağustos 1997'de emekli oldum. BÇG adlı oluşumun ne kuruluşuna ne faaliyetlerine katıldım. İlgili belgeleri de görmedim. Görseydim imzam ve parafım olurdu. Benden habersiz olarak düzenlenen hiçbir belgeden sorumlu olmayacağım" dedi.

İddianamede, hükümeti nasıl ortadan kaldırmaya veya görev yapmasını engellemeye çalıştığı, cebir ve şiddet kullanıp kullanmadığı, kullandıysa bunun ne olduğunun açıkça belirtilmediğini anlatan Çörekçi, "Atılı suçu işlemedim, suçsuzum, beraatimi istiyorum" diye konuştu.

Duruşmaya, yarın saat 10.00'a kadar ara verildi. Savunmaları alınan Hikmet Köksal, Altaç Atılan, Köksal Karabay ve Orhan Yöney'in duruşmalardan vareste tutulduğu davaya yarın saat 10:00’da devam edilecek.

(20 Kasım 2013, 12:56)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Darbe kaydına suç duyurusu

28 Şubat´ta şok Çiller itirafı

28 Şubat davasında mahkeme heyeti ile ilgili tartışmalar

28 Şubat´a Balyoz etkisi

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5694    yazdır/print


 

Fener savcısından şok savunma

Deniz Feneri savcılarının yargılanmalarına başlandı. Sanık savcı Nadi Türkaslan, evrak üzerindeki bazı bilgileri gizlediğini doğruladı: ´Karar üzerinde zerre kadar oynama yapmadım, sadece üzerini kapattım.´ Diğer savcı Abdulvahap Yaren ise skandal savunmasında evrakta tahrifat yapıldığı suçlamasını kabul etti, ancak bunun haklı bir nedeni olduğunu ima etti.

04.05.2012 14:03 Deniz Feneri e.V bağlantılı soruşturmadan ´evrakta tahrifat yaptıkları´ suçlamasıyla alınan 3 savcının, ´görevde yetkiyi kötüye kullanma´ suçundan Yargıtay´da yargılanmalarına başlandı. İlk duruşmaya Cumhuriyet savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren, Mehmet Tamöz ve avukatları ile müşteki avukatları katıldı. Ayrıca MHP Milletvekili Faruk Bal ile CHP Milletvekilleri Emine Ülker Tarhan ve Kamer Genç ile eski Sincan Hakimi Osman Kaçmaz da duruşmayı izleyenler arasında yer aldı. Savcılar, Yargıtay 11. Ceza Dairesi´nde, ´görevde yetkiyi kötüye kullanma´ suçundan yargılanıyor. Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Deniz Feneri soruşturmasından alınan üç savcı ile ilgili Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi´nin gönderdiği iddianameyi kabul etmişti.

-Kapalı oturum reddedildi-

Sanık Mehmet Tamöz, duruşmanın siyasi bir mahiyet kazanabileceği ve yargılamanın önüne geçebileceğini belirterek savunmalarını etkin bir şekilde kullanma imkanının olmayacağı gerekçesiyle kapalı yapılmasını talep etti. Daire, bu talebi oy birliğiyle reddetti.

-´Karar üzerinde zerre kadar oynama yapmadım, sadece üzerini kapattım´-

Daha sonra sanık Cumhuriyet savcılarından Nadi Türkaslan savunmasını yaptı. 26 yıllık bir savcı olarak burada olmasının kolay olmadığını dile getiren Türkaslan, suçunun bulunmadığını, davanın zorlama ve hukuk dışı yollarla açılan bir dava olduğunu söyledi. Hiç kimseyle hesaplaşma gibi bir durumunun bulunmadığını belirten Türkaslan, hukuk neyse onu uygulamaya çalıştıklarını savundu. İşin buralara geleceğini görür hale geldiğini anlatan Türkaslan, birileri hakkında gözaltı kararı olmaması halinde bu davanın da açılmayacağını ileri sürdü. Bilmedikleri bir nedenden soruşturmadan alındıklarını ifade eden Türkaslan, haklarında hukuken yanlış, tek taraflı bir soruşturma yapıldığını ileri sürdü. Karar üzerinde zerre kadar bir oynama yapmadığını iddia eden Türkaslan, savunma hakkının kısıtlandığını ileri sürdü. Fotokopiler üzerinde ´aslının aynısıdır´ mührünün bulunmadığını dile getiren Türkaslan, karar üzerinde bir oynama yapmadığını savundu. Mahkeme kararının aslının üzerinde bir tahribat yapmadığını anlatan Türkaslan, Karar üzerinden fotokopi aldıktan sonra kapatma yaptım. Karar üzerinden fotokopi alıp göndermesem yine mi suç işleyecektim? Tedbir kararı üzerinden değil fotokopi üzerinden kapatma uyguladım. dedi.Suçlamanın belli olmadığını dile getiren diğer Savcı Mehmet Tamöz de haklarındaki iddiaların doğru olmadığını vurguladı.

-Tahrifat intikam amaçlı mı: Savcıdan skandal suçlama-

Duruşmada açıklama yapan diğer savcı Abdulvahap Yaren ise savunmasında inanılmaz ifadeler kullandı. Deniz Feneri yolsuzluğu davası sanıklarını suçlayan Yaren, “Bu insanlar ne yapmış? Zekat, fitre, sadaka paralarını hovardalıkta kullanmış, şirketlerine aktarmış, paraları kendine mal etmiş. Bunu dini inançları suistimal ederek yapmış” derken, Cumhuriyet savcısı olarak görevini yerine getirdiğini belirtti. Tedbir kararında, şüphelilerle ilgili ´şu şirketteki payı şu kadardır´ şeklinde açıklama bulunmadığını anlatan Yaren, “Yargılandığım suç yazdığım mütalaa. Sonraki savcılar da aynı mütalaayı yazmış. Onlarla ilgili karar var mı? Yok. Gerçek amaç savcıları uzaklaştırmak ve amaçlarına ulaştılar” değerlendirmesinde bulunarak beraatini istedi.

SUÇU İSPAT İÇİN SUÇ İŞLEYEN SAVCILAR

Yukarıdaki şok edici sözleri sarfeden savcı Yaren´in, henüz sonuca bağlanmayan bir davada sanıkları karalayarak kendini aklamaya çalışması, bu kadar kötülük yapmış sanıkların şirketlerine hukuk dışı da el konulabileceğini ima etmesi dikkat çekti. Bu skandal savunma, deniz Feneri davasını hukuki olarak değil de kişisel ya da siyasi amaçlarla yürüttükleri iddialarını da güçlendiriyor. Savcıların, sanıkların ortağı oldukları şirketlerin mal varlıklarına el koyabilmek için mahkeme kararını örterek hukuk dışına çıkmaları bu bakış açısıyla anlaşılır hale geliyor.

Deniz Feneri savcılarının görevden alınmasına neden olduğu öne sürülen evrakta tahrifat işlemi, mahkemenin verdiği arama el koyma karar belgesinde savcıların mahkemece reddedilen bazı taleplerinin üzerinin örtülerek uygulanması. Yani mahkemenin reddettiği el koyma kararı, üzeri örtülerek gerekli makamlara fakslanıyor ve hukuk dışı şekilde el koyma gerçekleşiyor. Diğer bir ifadeyle savcılar gasp işlemi yaptılar. Savcılar, mahkemeden soruşturma kapsamındaki bazı şüphelilerin ortağı oldukları şirketlerin malvarlığına el konulmasını da içeren bazı taleplerde bulundular. Ancak mahkeme bu taleplerden yukarıda bahsi geçen ´el koyma´ talebini reddetti. Savcılar ise mahkeme kararındaki o maddenin üzerini kapatarak fotokopi çektiler ve eksik haliyle onu Tapu Müdürlüğüne gönderdiler. O maddeyi görmeyen Tapu Müdürlüğü de doğal olarak o şirketlerin mal varlığına tedbir koydu.

EVRAKTA TAHRİFAT YAPTILAR

Savcılar Nadi Türkaslan, Mehmet Tamöz ve Abdulvahap Yaren hakkında, Deniz Feneri soruşturmasını yürütürken, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesinin 01.06.2009 tarihli 2009/563 Sayılı kararını tahrif ettikleri gerekçesiyle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından inceleme başlatılmıştı. HSYK´nın, müfettişlerinin raporu doğrultusunda kovuşturma izni verdiği savcıların dosyası Sincan Cumhuriyet Başsavcılığına geldi. Cumhuriyet Savcısı Murat Gökçe tarafından yapılan soruşturmada Abdulvahap Yaren, Mehmet Tamöz ve Nadi Türkaslan´ın HSYK müfettişlerinin de tespit ettiği fiilleri işlediklerini belirterek iddianame hazırladı. Savcı Gökçe tarafından hazırlanan iddianamede, Nadi Türkaslan için Evrakta tahrifat yapmak ve mahkeme kararına aykırı işlem yapmak, Mehmet Tamöz ve Abdulvahap Yaren için ise Zarar doğuran işlemin devamını sağlamak suretiyle görevi kötüye kullanmak suçlaması yer aldı. Avukatlar Hakan Yıldız ve Şule Yıldız tarafından savcılar hakkında suç duyurusunun ardından HSYK incelemesi üzerine Soruşturmanın selameti amacıyla savcılar Türkaslan, Yaren ve Tamöz Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının tasarrufuyla dosyadan alınmıştı. Sincan Savcısı Murat Gökçe tarafından hazırlanan iddianame Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı´na oradan da Yargıtay 11. Ceza Dairesi´ne iletildi. Savcılar, 1. sınıfa ayrıldıkları için yargılamaları Yargıtay´da yapılıyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(04 Mayıs 2012, 14:03)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Deniz Feneri savcılarının ´evrakta tahrifat´ davası manşetlerimiz

Deniz Feneri Savcılarının üstünü örttüğü mahkeme kararı

Fener savcılarına kovuşturma izni

Zekeriya Öz´e alkış, Deniz Feneri´ne yuh

Nazlı Ilıcak: Deniz Feneri ve madalyonun diğer yüzü

Aydınlık´tan Kozinoğlu´na ilginç sansür

Yargıda Kontrgerilla örgütlenmesi

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4520    yazdır/print


 

MİT darbesi kovuşturulur mu?

MİT krizi üzerine hükümet süratle harekete geçti. Birkaç günlük süreç sonunda cumhurbaşkanının da jet onayıyla yasa değişikliği dün akşam uygulamaya girdi. Bu hızlı süreç, son YAŞ toplantısında topluca emeklilik restini çeken kuvvet komutanlarına karşı hükümet ve cumhurbaşkanının uyguladığı hızlı müdahaleyi hatırlattı. Kriz resmi olarak kapandı. Bazı yetkililere göre hükümete karşı sivil darbe girişimi yaşandı. Bu iddiayı güçlendiren bulgular var. Bu noktada akıllara çok önemli bir soru takılıyor: Bir darbe girişimi şüphesi varsa, bu kovuşturulacak mı?..

18.02.2012 13:21MİT krizi gündemi ilk sıradan meşgul etmeye devam ediyor. Hükümet kriz karşısında süratle harekete geçti. Birkaç günlük süreç sonunda Cumhurbaşkanının da jet onayıyla yasa değişikliği dün akşam uygulamaya girdi. Ancak tartışmalar bir süre daha süreceğe benziyor. Bir eski MİT yöneticisi, çok açık bir ifadeyle krizi tanımladı: ´Hükümete karşı sivil darbe girişimi yaşandı.´ Bu çok büyük bir iddia. Ancak olayın özünde aslında bu korkunç şüphe var. Bu iddiayı güçlendiren bulgular var. İşte belki de bu nedenle MİT krizi en önemli tartışma konusu oldu ve tartışmanın süreceği de söylenebilir. Hükümete karşı son darbe girişimi ´27 Nisan e-Muhtırası´ idi. Nasıl uzun süre konuşulduysa ve halen de konuşuluyorsa, bu sivil darbe girişimi iddiası da uzun süre konuşulacaktır. E-Muhtıra nasıl daha sonra kovuşturma konusu yapıldıysa, MİT üzerinden hükümete sivil darbe girişimi yaşandığı iddiası da muhtemelen kovuşturma konusu olacaktır.

Medyaya bakıldığında çok ilginç tavır değişiklikleri görülüyor. Cemaat işin içinde mi şüphesini doğuracak şekilde ona yakın bazı yayın organları sürekli ve tek taraflı MİT aleyhtarı yayınlar yaptılar, savcıları savundular. Bunu görebilmek de çok kolay. Kütüphanelere gitmeye de gerek yok. İnternet arşivlerinden yayınlanan haber ve yorumlara ulaşılabilir. Ancak son günlerde farklı tavırlar görülüyor. Oysa bu başında böyle olsa yani en azından bu işin arkasında bir komplo olabilir mi, savcılık yanlış yapmış olabilir mi, bazı zamanlamalar çok dikkat çekici acaba komplo olasılığı olabilir mi gibi haber ve yorumlara da yer verilse belki de bu tehlikeli ve rahatsız edici düşünce hiç ortaya çıkmayacaktı.

Şüphesiz her kurum içinde iyiler de var kötüler de. Hiç bir kurum için hatasız denilemez. Ancak MİT krizinde olduğu gibi MİT´i topyekün kötü ilan eden, polis teşkilatını ve yargıyı ise topyekün iyi ilan edenler var. Savcıların, hakimlerin ya da polislerin görevden alınmasını kötü görenler var. Bir görevden alma yaşanınca o görevden almayı eleştirenler olduğu gibi alkışlayanlar da var. Örneğin Zekeriya Öz´ün görevden alınması.. MİT olayında Savcı Sadrettin Sarıkaya´ya dosyadan el çektirilmesini eleştirenler Savcı Zekeriya Öz´ün görevden alınmasını ise alkışlamışlardı. Deniz Feneri savcılarının görevden alınmasına karşı çıkanlar, o savcıların mahkeme kararlarının üstünü inanılmaz şekilde örterek mahkemenin reddettiği talepleri nasıl hukuksuzca uygulattıklarını görmek istemiyorlar. Bu çevreler ilk olarak Almanya´da başlatılan Deniz Feneri davasının Alman derin devletinin bir oyunu olduğuna dair MİT´çi Kozinoğlu´nun iddialarının üstünü de örtüyorlar, hükümet aleyhtarı diğer iddialarını ise savunuyorlar. Sincan hakimi Osman Kaçmaz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´ü ifadeye çağırınca eleştirenler, MİT Müsteşarı üzerinden Başbakan ifadeye çağrılınca alkışlıyorlar. Sadrettin Sarıkaya´yı görevden aldıran hükümet Ferhat Sarıkaya´nın görevden alınmasına ise tepki göstermişti deniliyor. Soyadları aynı olan savcılar aynı kefeye konuluyor. Bu arada hatırlatalım ki Zekeriya Öz´ün görevden alınmasına biz tepki göstermiş ve bunda hükümetin rolü olduğuna inanmış, açık eleştiriler yöneltmiştik.

BU HÜKÜMET OLMASAYDI ERGENEKON SORUŞTURULUR MUYDU?

Ergenekon ve Balyoz sürecinde genelkurmay başkanları dahi ifade veriyorken üst düzey subaylar tutuklanırken iyi de MİT Müsteşarı Fidan ifade verirken mi kötü deniliyor. Oysa olaylar -kasti ya da değil- tamamen birbirine karıştırılıyor. Ergenekon ve Balyoz şüphelileri hükümeti devirme suçlamasıyla kovuşturuluyor. Hükümet bu yüzden doğal olarak arkasında duruyor. MİT krizinde de hedef hükümet. Bu yüzden de hükümetin tavrı yine aynı. Farklı bir şey yok aslında. Ayrıca bu hükümet olmasaydı Ergenekon soruşturmaları süreci yaşanır mıydı? Bunu da görelim. Bunu söylemeye herhalde en layık insanlardan biri bu satırların yazarıdır. Yıllardır kontrgerilla iddialarını takip ediyorum. AK Parti iktidarından önce kesinlikle umutsuzdum bu karanlık güçlerin açığa çıkarılacağından. Benim görmemi geçelim, çocuklarımızın dahi o günleri görebileceğinden umutsuzdum. Evet açıkça umutsuzdum.

Hiçkimse, ´ama değişen çağın gereği bunların soruşturulması zaten yapılacaktı´ demesin. Onlara birşeyi hatırlatmalı. İtalya´da 1990 yılı sonunda patlayan Gladio skandalı tüm Nato ülkelerini sardı ve hepsinde yetkililer bu cinayet örgütlerinin varlığını kabul ettiler, ya tasfiye ettiler ya da hukuksal sınırlara çektiler. Evet tüm üye devletler resmen kontrgerillalara karşı tavır aldılar, Türkiye hariç. O tartışmalı günlerde Genelkurmay yetkilileri başörtüsü taleplerinin devrim süreci olarak görüldüğünü, Türkiye´de de bir İslam devrimi süreci yaşandığını ima eden açıklamalar yaptılar. Türkiye´de kesinlikle kontrgerilla olmadığını iddia ettiler. Olsa bile İslami devrim sürecine karşın örgütün gerekli olduğunu demeye getirdiler. Bu kadar kararlı ve güçlü olan derin yapıların, çağın gereği diye kendilerine yönelik soruşturmaları kabul edecekleri, her türlü darbe ve benzeri karşı koymalarla direnmeyecekleri, teslim olacakları beklenebilir mi. Hükümet kararlı tavır göstermese kelle koltukta üzerlerine gitmese Ergenekon soruşturmaları süreci başlayabilir miydi. Arkasında hükümet desteği olmasa Zekeriya Öz´ün sonu da Savcı Doğan Öz gibi olmaz mıydı?

ÖZAL´IN AÇILIM PROJESİ DE SABOTE EDİLMİŞTİ

Genelkurmay´ın bu açıklaması 1990 Aralık ayında oldu. Ardından kronolojik olarak olaylara bakarsak kontrgerillanın Türkiye´de ne kadar etkin şekilde faaliyet yürüttüğünü net şekilde görebiliriz. Özellikle 1993 yılına yığılan çok sayıda olay bu faaliyetleri o kadar çarpıcı şekilde gösteriyor ki daha önce hiçbir şekilde görülmemiştir. 1993 kanlı ve kara bir yıl oldu. O yıl adeta bir suikast fırtınası yaşandı. En kanlısının Bingöl´deki 33 er katliamının olduğu çok sayıda peşpeşe gelen olaylarda kendi alanında güçlü ve simge isimler aynı yıl, art arda hayatlarını kaybetti: Gazeteci yazar Uğur Mumcu, Jandarma Komutanı Eşref Bitlis, Cumhurbaşkanı Özal, Bingöl´de 33 asker, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Binbaşı Cem Ersever.. Kimi öldürüldü, kiminin ölümünün üzerindeki sis perdesi hala aralanamadı. Bu kişi ve olayların ortak özelliği ise ya PKK´yla mücadelenin doğrudan içinde yer almaları ya da sorunun çözümü için ciddi mesai harcamalarıydı. Bu suikast fırtınasından geriye PKK terörüne karşı şiddete devam politikası kaldı. Son yıllarda hükümetin gerçekleştirmeye çalıştığı ve MİT krizinde de ön plana çıkan PKK terörünü barışçı yollarla durdurma şeklindeki demokratik açılım projesini ilk olarak aslında Cumhurbaşkanı Turgut Özal uygulamaya çalışmıştı. Ama bedelini O ve onun ekibinde yer alan yukarıda adı sayılan askeri yetkiler ödedi. Ergenekon ya da kontrgerillanın, asker polis MİT ve PKK içindeki uzantıları yoluyla demokratik barış çabaları sabote edildi.

Aslında son yıllarda benzer sabote girişimlerini yaşamıyor muyuz? Referanduma doğru, seçimlere doğru terör ve her türlü kışkırtma girişimleri artmadı mı? Bursa İnegöl ile Hatay Dörtyol gibi örneklerle Kürt vatandaşlara karşı toplu linç girişimleri yaşanmadı mı? Böylece Türk-Kürt gerginliği arttırılmaya çalışılmadı mı? Öğrenciler CHP tarafından finanse edilerek hükümeti protesto gösterilerine, yumurtalı saldırılara kışkırtılmadı mı? Hopa´da Başbakanın otobüsü taşlanarak, Kastamonu´da PKK´lılarca seçim otobüslerine bombalı saldırılar düzenlenerek, yetersiz muhalefet seçim kampanyasında takviye edilmeye çalışılmadı mı? Olaylar, gören ya da görmek isteyen gözler için o kadar açık ki.. Birileri demokratik açılım gerçekleşmesin, barış olmasın, şiddet sürsün, bir ailenin bir oğlu askerde diğeri dağda birbirine kurşun çeksin istiyor. Birileri sanıyor ki sadece şiddet yoluyla bu terör biter.

Aslında Turgut Özal ve ekibine karşı girişilen sabotaj operasyonlarının benzerlerini bu hükümetin demokratik açılım sürecinde de görmek mümkün. Bugünlerde son örneğini MİT krizinin oluşturduğu bu girişimleri farketmemek mümkün mü? PKK´ya karşı askeri ve polisiye tedbirlerden vazgeçmeyen, KCK operasyonlarının arkasında duran, ancak barış girişimlerinden de vazgeçmeyen hükümeti, KCK´yı ve hatta PKK´yı kurduran, halkın polisini askerini öldüren, molotofla sivillerini yakan bir başbakanın hükümeti konumuna sokmak istiyorlar.

KRİZDE DİKKATİ ÇEKEN ÇOK SAYIDA AYRINTI

MİT krizinde şüphe çeken çok önemli başka ayrıntılar daha var. Tartışmaların odağındaki ses kaydının basına sızdırılması başlı başına dikkat çekici. Başbakan Erdoğan tam Mısır´da tüm dünyaya yönelik bir konuşma yapıyor, İsrail´e de uyarılarda bulunuyor. Aynı saatlerde bir internet sitesi hacklenerek ses kaydı veriliyor. Tabi hızla internet medyasında da yayılıyor. Bu sızdırma olayından birkaç gün önce İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman üstü örtülü de değil açıkça, ´Türkiye´nin düşmanı PKK´ya yardım edeceğiz´ diyor. O günlerde hükümetin terörle mücadelede yeni yapılanma çabaları sonuç veriyor, PKK´ya ve KCK´ya darbe üstüne darbe vuruluyor. Ardından ses kaydı geliyor, ardından MİT görevlileri ifadeye çağrılıyor ve bir nevi PKK ile KCK´yı bunlar kurdu diyerek hükümet korkunç bir zan altında bırakılıyor. Görüldüğü gibi çok büyük bir hamle yapılmış durumda.

Bu kadar büyük bir hamlenin arkasında İsrail, ABD derin devleti denilen neoconlar ve onların polis ile MİT içindeki uzantılarının bulunduğu konuşuluyor. Bunların üstüne Odatv ve diğer Ergenekon medyasının MİT Müsteşarı Fidan´ı yıpratma kampanyası, İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisine saldırısından birkaç saat sonra İskenderun deniz üssüne PKK saldırısı, İskenderun´a İsrail saldırılarına karşı füze sistemi kurulduğunun açığa çıkması, bu üsse yönelik saldırıya katılan elebaşının diğer teröristlerce de ifşa edilen İsrail bağlantıları, Lübnan´da İsrail adına casusluk yapan PKK´lıların yakalanması da konulursa perde gerisi giderek netleşiyor.

HALKA HESAP VEREN BAŞBAKAN AMA BİRİLERİ HARİÇTEN POLİTİKA YAPMAYA ÇALIŞIYOR

Başbakan´ın krize derhal el koyması, kendisine hamle yapıldığını farkettiğini gösteriyor. Eğer iddia edildiği gibi MİT yöneticileri KCK´lıların eylemlerine yardımcı oldularsa, yani suçlarına ortak oldularsa Başbakan onları sahiplenir mi? Geçtiğimiz günlerde Adana´da bir MİT görevlisi gözaltına alındı. Suriye direniş lideri albayı 100 bin dolara Esed´e sattığı ve idam edilmesine neden olduğu söyleniyor. Bu olayı öğrenince Hakan Fidan onu görevden almış. Böyle hainlere elbette lanet olsun. Ama çürük ve sağlam elmaları da birbirine karıştırmamalı. TSK içindeki Ergenekoncular temizleniyor. Aynı şey MİT içinde de yapılmalı. Aynı şey polis içinde de yapılmalı.

Başbakan risk aldığını açıkça halka söylemedi mi? Açılım projesine böyle başlamadı mı? Halk da ona güvendi. Seçimlerde yüzde 50 oyu böyle vermedi mi? Açık açık. Göstere göstere. Yani Başbakanın sorunu barış yoluyla çözmeye çalıştığı görüldü. Ama PKK kabul etmeyip silah bırakmayınca peşpeşe operasyonlar gelmedi mi? Kazan vadisinde, Karadeniz´de, Kuzey Irak´ta peşpeşe teröristler imha edilmedi mi? ´Düşürün şu heronları pkklılar vuruluyor´ diyenler kimlerdi? Onların üzerine gidenler kimler? Heron ihaneti gibi ihanetlerle MİT ve TSK içindeki hainlerin üzerine gidilip de Silivri´ye doldurulmuyorlar mı? O nedenle de artık başarılı operasyonlar yapılmıyor mu? MİT krizinin yaşandığı günlerde 24 terörist daha öldürülmedi mi?

Başsavcının, yardımcısının, hatta soruşturmadaki diğer savcının haberi olmadan çok büyük bir hamleyle MİT Müsteşarına uzanmakta bir art niyet aramamak mümkün mü? Bu hamlenin ne gibi sonuçlar doğuracağını, nelere yol açacağını o savcının öngörmemesi mümkün mü? 12 Eylül askeri bir darbe idi, 28 Şubat post-modern yarı askeri bir darbe oldu. 27 Nisan internet darbesi idi. MİT krizi ise 7 Şubat sivil darbe girişimi oldu. Ama sonuçta hepsi bir darbe girişimi idi. Meşru hükümeti devirme ya da politikalarını değiştirtme girişimleri idi.

SAVCILARIN HAKİMLERİN HER YAPTIĞI DOĞRU MUDUR?

Savcıların, hakimlerin her yaptığı doğru mudur? Eğer öyleyse Danıştay saldırısı niçin Ankara´daki yargılamada savcısıyla hakimiyle örtbas edildi? Cihaner´in mahkemeden kaçırılarak Yargıtay´a alınmasının anlamı nedir? Cihaner´in o dönemin HSYK´sı tarafından Erzincan´a atanmasının, cemaatler soruşturmasını Ergenekon´dan iki ay sonra başlatmasının, adalet bakanlığından iki yıl gizli yürüttüğü soruşturmayı hükümet üyelerine kadar tırmandırmasının anlamı nedir? Ergenekon tutuklusu Mehmet Haberal´ın başvurusu üzerine Yargıtay 4. Hukuk Dairesi´ndeki üyelerin skandal şekilde tazminata hükmetmelerinin ve bu açılan kapıdan çok sayıda Ergenekon ve Balyoz sanıklarının geçerek Ergenekon ve Balyoz davalarını çökertmeye çok yaklaşmasının anlamı nedir? Bir darbe illaki askeri kesimden gelir denilemez. Önceki HSYK ve Yargıtay´dan gelen bu tür darbe çabaları da geçtiğimiz yıl yapılan referandumda millet tarafından engellenmedi mi? Demek ki işin içinde hakim savcı falan olması o girişimleri temize çıkarmaya yetmiyor. Onlar da hata yapabilir. Onlar da suç işleyebilir. Onlar da ellerindeki imkanları istismar ederek pekala darbe girişiminde bulunabilir. Kişilerin kim olduğuna değil, ne yaptığına, ne dediğine bakmalı.

Başbakandan izin alınmadan MİT yetkililerinin soruşturulması zaten yasaya da aykırı. Ama CMK farklı diyenleri AYM eski raportörü Osman Can susturdu. O yasanın çok yanlış yorumladığını hukuki açıdan ispat etti. Savcılık soruşturmasının da hukuksuz olduğunu ilan etti. Yani zaten baştan yanlışlık vardı. MİT kanunu değişikliği, anlayış kıtlığı olanları ya da art niyetlilerin yollarını kapatmak için yapıldı. Zaten var olan yasa güçlendirildi. Tıpkı 367 krizindeki gibi hukuksal boşluk dolduruldu. Zaten Başbakandan önce de var olan yasalar hükümete gelince uygulanmasın isteyenler var. Tıpkı 367 krizinde olduğu gibi. Her zaman uygulanan yasalar nedense bu hükümete gelince hep aleyhte yorumlanıyor.

HALKA HESAP VERİYORSA TEK KİŞİLİK YASA DA ÇIKARIR

Bu ülkeyi hükümet yönetmeli. Yani tam olarak hükümet yönetmeli. Çeşitli kurumların içindeki hainler ya da onların organize şekilde meydana getirdiği gizli örgütler değil. Hükümete yönetme yetkisini halk seçimlerde veriyor. Gereğini yapmazsa hesabını yine seçimlerde sorar. Hükümet ne gerekiyorsa yapar. Gerekirse tek kişilik yasa da çıkarır. Önemli olan halka hesap vermek. Halk onaylıyorsa iş bitmiştir. Kim ne derse desin.

27 NİSAN SORUŞTURULMAYA BAŞLANDI, 7 ŞUBAT DA SORUŞTURULUR

Son MİT krizi olayında da çok korkunç bir şüphe var, bir darbe girişimi yaşandığına dair. Eski MİT yöneticisi Cevat Öneş bu durumu çok açık ifade ediyor: ´Bu olay AK Parti´ye, siyasete yapılan bir darbe girişimidir. AK Parti´nin ayakları kesilmek istenmiştir.´ Hükümete karşı son darbe girişimi ´27 Nisan e-Muhtırası´ idi. Nasıl uzun süre konuşulduysa ve halen de konuşuluyorsa, bu sivil darbe girişimi iddiası da uzun süre konuşulacaktır. Ancak e-Muhtıra nasıl daha sonra kovuşturma konusu yapıldıysa, MİT üzerinden hükümete sivil darbe girişimi yaşandığı gibi çok ciddi bir iddia da muhtemelen kovuşturma konusu olacaktır.

Abdullah Harun / kontrgerilla.com

(18 Şubat 2012, 13:21)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

MİT BAŞKAN VE GÖREVLİLERİNİN İFADEYE ÇAĞRILMASI KRİZİYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Başsavcılık: İstihbaratçılar suç işledi

Cemaat-MİT çatışması mı yaşanıyor?

Hükümet sivil darbeyi engelledi

KCK savcısı görevden alındı

MİT kanunu Perşembe çıkıyor

MİT´çilere yakalama kararı

MİT müsteşarı Fidan hedefte

Odatv-Aydınlık-İsrail´in hedefi: Fidan

´Mesaja mesaj´ ses kaydı

Osman Can savcıların soruşturmasını hukuksuz ilan etti: MİT yasası görmezden gelindi

Aydınlık´tan Kozinoğlu´na ilginç sansür

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

ERGENEKON, BALYOZ VE DİĞER İDDİANAMELERDE ARAMA YAP

İnegöl ve Dörtyol´daki kitlesel kışkırtmalarda Kontrgerilla kuşkusu

12 Eylül 2010 Anayasa referandumu manşetlerimiz

2011 seçim sürecinde yaşanan kışkırtmalar

2011 Kontrgerilla için ´Kıyamet´ yılı

Seçim ve anayasa Kontrgerilla için ölüm kalım meselesi

Yarbay kontrgerillayı deşifre etti

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4259    yazdır/print


 

Cemaat-MİT çatışması mı yaşanıyor?

Zaman gazetesinin bugünkü haberlerinde dün görevden alınan savcı Sadrettin Sarıkaya´ya sahip çıkıldığı görülüyor. Bu da bir kaç gündür konuşulan cemaat-MİT çatışması yaşanıyor iddialarını akıllara getiriyor. MİT gerginliğinde birkaç gündür her kesim tarafından cemaat-MİT çatışması yaşandığı ve cemaatin doğrudan Başbakana hamle yaptığı iddiaları ileri sürülüyor. Poliste etkili olan cemaat kaynaklarınca Başbakana bağlı olan MİT´e, üstelik de en üst konumdaki görevliye doğrudan hamle yapıldığı dillendiriliyor. Olaydan sorumlu olduğu ileri sürülen iki polis yetkilisinin bu nedenle derhal görevden alındığı söyleniyor. Bu iddialarda doğruluk payı olabilir mi?..

12.02.2012 10:36 Zaman gazetesinin bugünkü haberlerinde dün görevden alınan savcı Sadrettin Sarıkaya´ya sahip çıkıldığı görülüyor. Bu da bir kaç gündür konuşulan cemaat-MİT çatışması yaşanıyor iddialarını akıllara getiriyor. Savcı Bilal Bayraktar´ın da daha önce Balyoz soruşturmasında baskıya maruz kaldığı hatırlatılıyor. Ancak savcı Bayraktar´a o zaman baskı yapanlar farklı kaynaklardı. Şu anda ise Bayraktar´a herhangi bir baskı uygulanmış değil, KCK soruşturmasında görevine aynen devam ediyor. Sadece savcı Sadrettin Sarıkaya soruşturmadan alınmış durumda. Onun nedeni de açık. Başsavcılığa ve soruşturmadaki diğer savcı Bayraktar´a haber vermeden, o yurtdışında iken aceleyle MİT operasyonunu başlatıyor. Hakan Fidan´ın arkasında Başbakan açıkça durduğu, OSLO görüşmelerinin siyasi sorumluluğunu üstlendiği halde Fidan´a operasyon düzenliyor. Bunun aslında Başbakana bir operasyon olduğu çok açık.

Görevden alınan savcılar hep haklı mı çıktı?

Soruşturmaya bakan savcıların her yaptığının doğru olduğu söylenemez. Bir kişinin savcı olması her yaptığının yasal ya da doğru olduğu anlamına gelmez. Aksi halde Sincan hakimi Osman Kaçmaz´ın Cumhurbaşkanını ifadeye çağırması da eleştirilmemeliydi. Oysa o süreçte Kaçmaz´ın siyasi davrandığı açıktı. Siyasi sorumsuzluğu olduğu yasalarla da belliyken Cumhurbaşkanı Gül´ü ifadeye çağırmıştı. Bir insanın hakim ya da savcı olması, her yaptığının doğru olduğu, dokunulamayacağı anlamına gelmez. Dokunulamaz olanlar sadece milletvekilleri. Onlara da bu yetkiyi halk seçimlerde veriyor. Cemaatin dahi eleştiriler yönelttiği İlhan Cihaner bir savcı değil miydi? Erzincan cumhuriyet başsavcısı iken, üstelik de makamında gözaltına alındı. Bu mantık açısıyla o görevden alma da yanlış olmalı. Öyle değil mi? Ancak Zaman gazetesi Cihaner´i hep eleştirdi ve görevden almayı doğru bulan haberler yaptı. ´Görevden alınan savcılar hep haklı çıktı´ denirse Cihaner haklı mı çıkmıştır? Cumhurbaşkanını ifadeye çağırması eleştirilen Osman Kaçmaz haklı mı çıkmıştır? Cemaatin yayınlarına bakıldığında çok sayıda benzer örnekle eleştirilen savcı ve hakimlere rastlanabilir. Şu halde her görevden alma doğrudur ya da yanlıştır denemez. MİT gerginliğinde birkaç gündür CHP dahil her kesim tarafından cemaat-MİT çatışması yaşandığı, cemaatin doğrudan Başbakana hamle yaptığı iddiaları ileri sürülüyor. Poliste etkili olan cemaat kaynaklarınca Başbakana bağlı olan MİT´e, üstelik de en üst konumdaki görevliye doğrudan hamle yapıldığı dillendiriliyor. İki polis yetkilisinin derhal görevden alınma nedeninin de hükümetin bu tuzağa karşı cevabı olduğu söyleniyor. İnanmak istemediğimiz bu tür iddialarda doğruluk payı olabilir mi?..

Zaman gazetesinin savcı Sadrettin Sarıkaya´ya sahip çıktığı Büşra Erdal imzalı haberi şu şekilde:

Görevden alınan savcıların yaptıkları hep doğru çıktı.. Demokrasi tarihimiz açısından kritik öneme sahip soruşturmaları yürüten savcılar, yıllardır ya meslekten çıkarılma ya da dosyadan el çektirmeyle gündeme geldi.Son olarak KCK soruşturması kapsamında MİT mensuplarını ifadeye çağıran İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, dosyadan alındı. Tüm bu örneklere baktığımızda, ortak sonuç şu: Bu savcıların yazdığı iddianameler, yaptıkları işlemler her defasında mahkeme heyetlerince uygun bulundu. Sanıklar tutuklandı ya da mahkum oldu. Yani tarih, görevden alınan savcıları hep haklı çıkardı. Nisan 2010´da aynı adliyede görevli Balyoz davası savcıları Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk, 25´i general bir grup asker hakkında mahkemeden yakalama kararı çıkarttığı için aynı uygulamaya maruz kalmıştı. Dönemin Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, iki savcıya Balyoz dosyasından el çektirdi. Bu savcıların ortak noktası, CMK´nın verdiği yetki kapsamında görevlerini yapması. Savcıların ´görev ve yetki´lerini düzenleyen CMK´nın 161´inci maddesinin ilk cümlesi şöyle: Cumhuriyet savcısı, doğrudan doğruya veya emrindeki adlî kolluk görevlileri aracılığı ile her türlü araştırmayı yapabilir.

Bununla birlikte CMK´nın 250´nci maddesi de istisnaları belirtip bunların dışındaki kişilerin terör, darbe gibi devletin güvenliğine ilişkin suçlarda doğrudan yargılanabileceğini düzenliyor. Savcıların, tüm bu yasal düzenlemelerle verilen yetkiye göre, ellerindeki delillerle hakimlerden yakalama, ev araması kararı talep etmesine ve bunların kabul edilmesine rağmen yaşananların yasal zeminde karşılığı yok. Sonuçta, MİT mensuplarının ifadeye çağrılması yasal bir durumdu. Gelmedikleri için savcı, Hakan Fidan dışındaki 4 MİT´çi için yakalama talep etti. Mahkeme, bu talebi kabul etti. Bu karar işleme konuldu. Yani, mahkeme kararını uygulayan bir savcı var ortada. Ama buna rağmen soruşturmadan alındı. Bu tür olağanüstü müdahaleler soruşturmalara zarar verici nitelikte. Uzun zaman çalışmış, dosyaya emek vermiş savcı alınarak yeni savcı atanması süreci uzatıyor. Şüphelilerin daha çok tutuklu kalmasına neden oluyor. Yeni gelen savcı, dosyaya hemen hâkim olamıyor ve bir dizi eksiklik baş gösteriyor. Nihayetinde hukuka güven azalıyor. Ama bütün bu olumsuzluklara rağmen tarih, görevden alınan savcıları haklı çıkarıyor. Savcı Sacit Kayasu´nun meslekten çıkarılmasına neden olan 12 Eylül darbe iddianamesi, 12 yıl sonra tekrar hazırlanarak mahkeme tarafından kabul edildi. Darbeci generaller 4 Nisan 2012´de mahkeme önüne çıkacak. Ferhat Sarıkaya´nın meslekten çıkarılmasına neden olan iddianameye göre yargılama yapıldı. Ve talebi doğrultusunda sanıklar 6 yıl sonra 39´ar yıl hapis cezasına mahkûm edildi. Balyoz davası savcılarının Nisan 2010´da yakalama kararı çıkardığı 25 general de 11 Şubat 2011´de İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi´nce tutuklandı. Savcıların görevden alınmasına neden olan generaller şu an tutuklu yargılanıyor. ( Büşra Erdal / Zaman)

İhanet varsa elbet soruşturulur

Zaman´ın diğer haberinde ise savcının görevden alınmasıyla KCK soruşturmasında bu sorular cevapsız mı kalacak deniyor. Eğer iddia edildiği MİT görevlileri bizzat eylemleri yönlendirdiyse, bombalama ve benzeri eylemleri yaptılarsa hatta KCK´yı kurdularsa Başbakan onlara sahip çıkar mı? Başbakanın KCK´ya ve PKK´ya karşı nasıl savaş açtığı açık değil mi? Buna karşın Başbakanın bu suçlara göz yumması düşünülebilir mi? AK Parti iktidarı döneminde böyle çetelere, organize örgütlere karşı muhteşem bir mücadele yürütülmedi mi, halen de yürütülmüyor mu? Öyle suçlar ve ihanetler varsa elbette sorumluları hesap verecektir...

´KCK soruşturmasında bu sorular cevapsız mı kalacak´ başlıklı diğer haber şu şekilde:

Terör örgütü KCK´ya yönelik olarak 3 yıldır sürdürülen soruşturmada dün kritik gelişmeler yaşandı. 5 MİT yetkilisini ifadeye çağıran Savcı Sadrettin Sarıkaya´ya görevinden el çektirildi. Görünen haliyle savcılar kişileri değil, yetki dışına çıkan suçları sorguluyor. Bu yüzden 4 gündür kamuoyuna yansıyan bu ciddi bilgi ve iddiaların cevaplanması gerekiyor.Yaklaşık 3 yıldır sürdürülen terör örgütü KCK soruşturmasında belki de en kritik aşama son 4 günde yaşandı. Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya´nın MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emre Taner, Afet Güneş ve iki ismi ifadeye çağırdı. Bu isimler çağrıya uymadı. Bunun üzerine yakalama emri çıkarıldı. Dün ise Savcı Sarıkaya´ya dosyadan el çektirildi. Hemen ardından emniyet müdürleri Yurt Atayün, Erol Demirhan ve Ali Fuat Yılmazer Ankara´ya tayin edildi. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre, savcılar görevi değil, yetki dışına çıkan suçları sorguluyor. Buna rağmen tartışma; Fidan´ın ve diğer MİT´çilerin kanunen Başbakan´ın oluru olmadan ifadeye çağrılamayacağına, Oslo görüşmelerinin talimatını Erdoğan´ın verdiğine yoğunlaştı. Kişiler konuşulurken, suçun ne olduğu gözden kaçırıldı. Peki soruşturma dosyasının içeriğiyle ilgili yansıyan iddialar cevapsız mı kalacak? Örneğin şu bilgiler önemsiz mi? Başakşehir´de, Ergenekon ve Balyoz savcılarının hâkim lojmanlarına silahla saldıranlardan biri MİT´in haber elemanı çıktı. İbrahim Tatlıses´e suikast için Abdullah Uçmak´a 2 Kalaşnikof´u MİT´in haber elemanı teslim etti. 6 Temmuz 2011´de Öcalan, KCK Yürütme Konseyi´ne 6 sayfalık el yazısıyla mektup yazdı. 10 Temmuz´da MİT heyeti aracılığıyla Kandil´e ulaşan mektubun ardından 14 Temmuz´da Öcalan´ın talimatıyla 13 askerin şehit edildiği Silvan saldırısıyla ´halk savaşı´ başlatıldı. Son 3 yılda MİT´in haber elemanları sadece İstanbul´da yaklaşık 50 olaya karıştı. Soruşturma savcıları ya da kolluk güçleri suça bulaşmış kişilerle karşılaştıklarında ne yapmalıydı? Bunları MİT yöneticileri biliyorduysa, bu hususlarda gereği için ne yapıldı?

Olayın diğer yönü ise kanlı terör saldırıları sürecinde KCK´nın paralel devlet iddiasıyla yapılanmasında nasıl beslenip büyüdüğü. İddialar vahim nitelikte. Bazıları ´ne var bunda, MİT´in görevi terör örgütlerine sızmaktır´ diyor. Ancak iddialar görevin ötesine geçildiğini gösterecek derece açık şekilde ihlalleri gündeme getiriyor. Örneğin, MİT heyetinin istihbarat toplama görevinin dışına çıkarak örgütün yönetilmesine aracılık ettiği, örgütün silahlı faaliyetlerine göz yumduğu, KCK yapılanmasının MİT heyeti gözetiminde tamamlandığı, Özerk Kürdistan´a imkân verilmesinin planlandığı; PKK´nın özerk Kürdistan´da polis gücü haline getirilmek istendiği ileri sürülüyor. PKK/KCK Önderlik Komitesi´ne yönelik operasyonda 12 ses kaydı, 19 mektup bulunuyor. Aynı bilgilere göre MİT elde ettiği saldırı ve eylem talimatlarının önlenmesine yönelik harekete geçmiyor. Yani istihbarat toplama vazifesi aşılarak, devletin bütünlüğü ve anayasal düzene karşı anlaşma noktasına varılıyor. Hatta güvenlik birimlerinin operasyonlarını engellemek için çalışma yürütülüyor... İddialar sürüyor. Ve hiçbiri yenilir yutulur cinsten değil. Kimse soruşturma dosyasındaki bilgiler ve delillere, savcılar kadar vâkıf değil elbette. Peki görevi aşan faaliyetlerde bulananların Anayasa´yı, kanunları ihlal ettikleri iddiaları sorulup, sorgulanmayacak mı? Bu iddiaların her biri aylarca tartışılır. Şimdi tekrar soralım: Savcılar MİT´in doğrudan temaslarında ve örgüt içindeki ajanları aracılığıyla elde ettiği saldırı ve eylem talimatlarının engellenmesine yönelik harekete geçmediğini, ´demokratik özerklik´ ilanında katkılarının ne olduğunu, Habur´un hükümete karşı operasyon olarak planlandığını sormasın mı? ( Fatih Uğur / Zaman)

Abdullah Harun / kontrgerilla.com

TWO CEMAAT!

15.02.2012 15:17 Sevilay Yükselir (Sabah): Amerika´da yaşamını devam ettiren Fethullah Gülen´in ve cemaatinin görüş ve olaylara yaklaşımını takip etmek için okunması gereken gazetelerden ilkidir Zaman. Özellikle de Ekrem Dumanlı. MİT´e dair yapılan son operasyonda tarafını polis ve yargıdan yana koyan Zaman gazetesinin yayın yönetmeni yazısının sonunda bir de serzenişte bulunmuş. Son gelişmelerin müsebbibi olarak Gülen Cemaati´nin işaret edilmesinin, özellikle Savcı Sarıkaya´nın cemaatten biriymiş gibi gösterilmesinin son derece haksız bir yaklaşım olduğunu söylemiş. Neye yalan söyleyeyim. Düne kadar ben de bütün bu olup bitenlerin arkasında Gülen Cemaati´nin olduğuna inanıyordum. Zira emareler hep o yöndeydi. Ancak dün görüştüğüm ve cemaatin en mühim isimlerinden olan değerli bir işadamının Bu iş şık olmadı! Ve maalesef bize hiç yakışmadı! Hiç kimse, hiçbirimiz seçilmişlerden daha üstün değiliz! ifadeleri önceki bütün fikirlerimin değişmesine neden oldu. Anladığım kadarıyla bu son operasyon Gülen Cemaati´nde bir ayrışmaya neden olmuş. Artık orayı da, Şahinler ve Güvercinler şeklinde tanımlamak mümkün. Cemaati temsil eden medyanın son dönemdeki haberciliğinden rahatsız olan bu işadamının cemaatin güvercin kanadından olduğunu söylersem, Dumanlı ve ekibinin ne olduğunu söylememe gerek kalmaz herhalde! ( Sabah)

KCK İLE GÖRÜŞEN CEMAAT NİÇİN AYNI ŞEYİ YAPAN MİT´E TAVIR ALIYOR?

15.02.2012 17:59 Ali Karahasanoğlu (Yeni Akit): Fidan olayında; kim, niçin, nerede duruyor? MİT Müsteşarı ile ilgili ifadeye çağırma olayında hayli ilginç tavırlar sergileniyor.. Tahminlerin altüst olduğu, kimin ne yorum yapacağını kestirmenin zor olduğu bir gündemi yaşıyoruz.. Durumu kısaca değerlendirirsek.. Hakan Fidan´ın, İsrail´in istemediği bir müsteşar olduğu kesin.. Bu durum, Hakan Fidan göreve ilk getirildiğinde yapılan açıklamalara da yansımıştı.. Bu biliniyor iken, Gülen cemaati içinde yer alanların da Hakan Fidan´ı istemiyor görüntüsü vermesi, garip bir durum.. Bir gariplik daha.. Gülen cemaati genelde, hoşgörü ve uzlaşı çizgisini takip eder. Bu hoşgörü çizgisine rağmen, çok net aleyhte bulgular da yok iken, Hakan Fidan konusunda katı tavır sergilemesi, izaha muhtaç olsa gerek. Yine açıklanması gereken bir durum; yumuşak üslubu ile bilinen, hatta KCK soruşturmasında gözaltına alınan bazı isimlerle, eski tarihlerde bazı etkinlikler çerçevesinde buluşan cemaatin temsilcisi konumundaki isimlerin, şimdi KCK´ya yönelik operasyonlar sebebi ile suçlanan Hakan Fidan´a benzer hoşgörüyü göstermemeleri.. Ne var bu Hakan Fidan´da acaba?.. Temel ilkeler, vazgeçilmez çizgiler, o söz konusu olduğunda, niye çiğneniyor?

Ya Taraf gazetesi?.. KCK soruşturmasında, çok net olarak gözaltıların aleyhinde tavır sergilediler. Birçok KCK sanığına destek verip, gözaltıların, tutuklamaların yanlış olduğunu ifade ettiler.. Ama ne hikmetse, KCK sanıklarına gösterdikleri desteği; KCK sanıklarına destek vermekle suçlanan MİT mensuplarına göstermediler.. Tam aksine, MİT mensuplarını hedef tahtasına koydular.. Niye acaba?

Ergenekon sanıklarının durumu da dikkate değer.. Ergenekon sanıkları, İstanbul Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi savcılarını sürekli eleştiriyor, onları hakaretlere varan tehditlerle iş yapamaz hale getirmek istiyorlar.. Ancak Ergenekon yanlılarının, son olayda MİT Müsteşarı´nı ifadeye çağıran savcıya destek çıkmaları da ilginç.. Bu tavır, sadece Bize yapılanlar, MİT Müsteşarı´na da yapılsın. Oh olsun intikamcılığından mı ibaret? Yoksa arkasında çok başka hesaplar mı var?

Ya CHP´li politikacılar? Onlarda da gariplik var.. Özel yetkili savcılara karşı, Ergenekon´un avukatıyız diyorlardı.. Özel yetkili savcıları, otoriter devletin temsilcileri olarak görüyorlardı.. Özel yetkili savcılığın ve mahkemelerin hepten kaldırılmasını istiyorlardı.. En azından yetkilerinin sınırlandırılmasını istiyorlardı.. Şimdi o savcıların yetkilerini birazcık daraltacak olan kanun değişikliğinde, kıyametleri kopartıyorlar.. Teklifin görüşmesinin bile yapılmasına izin vermiyorlar. Niye acaba? Ne var bu Hakan Fidan´da ki; CHP´yi, tüm politikasını inkar edecek bir çizgiye getiriyor? Yetkilerin birazcık da olsa kısıtlanmasına, Kısa günün kârı gözüyle bakmaları gerekirken, niye muhalefet ediyorlar?

BDP´nin durumu farklı mı sanki? Son günlerde adeta sus pus oldular.. Suskunlukları, KCK içine sızan MİT mensuplarının sayıca çokluğu sebebi ile, tabanın Ne biçim örgüt bu? Bu kadar içine sızılan örgütten ne fayda gelir? Biz devlete muhalefet ediyoruz diye eylem yaparken, aslında devlet bizi yönlendiriyor, yönetiyormuş eleştirisini, yüksek sesle dile getirmeye başlamasından çekinmeleri mi? Onun için mi, pek yorum yapmıyorlar? BDP´liler, düne kadar MİT-PKK görüşmelerini olumlu bulurken, şimdi bu görüşmeler gerekçe gösterilerek Hakan Fidan´ın aforoz edilmek istenmesinde, niye Müsteşar´a destek vermiyorlar? Hepsinin tavrını not edelim.. Süreç içinde gerçeklerin ortaya çıkmasını bekleyelim.. ( Yeni Akit)

TARAF DA MİT´ÇİLERE KARŞI TAVIR ALDI

15.02.2012 18:01 Sabah yazarı Sevilay Yükselir canlı yayında Taraf´ın ağır toplarını topa tuttu. Ortaya attığı bir iddia ise Taraf´ta Sabah´ın muhbiri mi var sorusunu akla getirdi. Acı Kahve programında Sevilay Yükselir, Taraf gazetesi ile iki önemli yazarına ağır bir dille suçlamalar getirdi. Yükselir´in Mehmet Baransu hakkındaki bir iddiası ise Sabah´ın Taraf´ta ajanları mı var sorusunu gündeme getirdi. Taraf´ın Yazı işleri toplantısındaki konuşmaları Sabah´a uçuran kişinin kimliği merak konusu oldu.

Mehmet Baransu, Sevilay Yükselir´in iddiasına twitter üzerinden şu karşılığı verdi: *Sevilay Yükselir yalan söylüyor. Yaşar Büyükanıt tutuklanacak dedim. Sanırım ortam dinlemesini yapanlar iyi dinleyememiş... Taraf´ta herkes bunu bilir. Sıra Yaşar Büyükanıt´ta dedim. Kaldı ki bunu 2010 yılı Mart ayında çıkan KARARGAH kitabımda yazmıştım. *Sevgili MİTçiler. Madem dinliyorsunuz beni bari Yaşar Büyükanıtla, Hakan Fidan´ı karıştırmayın. Gazetecilere doğru bilgi aktarın. *Taraf´ın dinlendiğini biliyorduk ama yazı işleri toplantısının ortam dinlemesinin yapıldığını bilmiyorduk. Gazetecilere servis edildiğini de...

Mehmet Eymür´ün konuk olduğ Acı Kahve programında Sevilay Yükselir´in ortaya attığı bir iddia ile canlı yayın-twitter kapışmasına sebep oldu. Yükselir, bundan 1.5 ay önce Taraf´ın yazı işleri toplantısında Mehmet Baransu´nun, Hakan Fidan tutuklanacak dediğini iddia etti. Canlı yayında gelen bu imalarla yüklü sözler üzerine Mehmet Baransu twitter üzerinden anında yanıt verdi. Baransu, MİT´in kendilerini dinleyip, konuşulanları gazetecilere servis ettiğini öne sürdü. Sevilay Yükselir ise programın sonunda twitter üzerinden gelen bu mesaja verdiği karşılık ile Sabah´ın Taraf´taki muhbiri kim sorusunu akıllara taktı.

TARAF´TAKİ MUHBİR KİM?

İşte Yükselir´in cevabı; -Baransu benim bu söylediğimden ortam dinlemesine götürmüş işi... Ortam dinlemesi değil arkadaşlarının bize ilettiği... Çok sıkıntıya düşersek o arkadaşlarını da açıklarız. Bizi yasal olmayan dinlemelere bağlamasın, ayıp bir şey. Çok ayıp bir şey. Yapmasın sevgili Baransu! Buralara çekmek yanlıştır, çok sıkıntıya düşersek o arkadaşın kim olduğunu açıklarız.

USLU ÇARKETTİ!

Yükselir, Taraf´ın ABD´deki yazarı Emre Uslu´ya da verdi veriştirdi. Sabah yazarı, Uslu için ne oldu da çarketti dedi. İşte canlı yayında söyledikleri; Şimdi bakıyorsunuz! Dün bir arkadaşı okuyorum, Emre Uslu diye polis kökenli bir arkadaş var. Oslo görüşmelerinden dolayı Hakan Fidan´a vurmaya çalışıyor. Bu arkadaşın üç yazısı var ki Hakan Fidan´ı göklere çıkarmış. Ne oldu da birden değişti? 6-7 ay önce Oslo görüşmelerini övüyorsun sonra da çark ediyorsun. Bu nasıl mantık. Sen bana kendi içinde yaşadığın tezatı açıklayabilir misin Emre Uslu? Hakan Fidan´ın boynunu koparmaksa, Hakan Fidan´ı yemekse mesele burdan yol alamazsınız.

TARAF KİMİN TARAFI?

Sevilay Yükselir´in hedefinde Taraf´ta vardı. Gazeteye de şu yorumları getirdi; Bunların yaşadığı çelişkiyi anlayamıyorum. Taraf demokratik açılımı bu kadar savunmuş gazete olarak kendilerini bundan sonra nasıl anlatacaklar. tam bir kaos yaşanıyor. İnanamıyorum. Kürt açılımına en büyük desteği veren gazete bugün o Oslo görüşmeleri ve KCK ile ilgili şeylerden dolayı MİT´i eleştiriyorlar. Bir anlamsızlık var bilmiyorum bu anlamsızlık nereye gidecek. ( Gazeteciler.com)

(12 Şubat 2012), son güncel.: (15 Şubat 2012)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

MİT BAŞKAN VE GÖREVLİLERİNİN İFADEYE ÇAĞRILMASI KRİZİYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

KCK savcısı görevden alındı

MİT kanunu Perşembe çıkıyor

MİT´çilere yakalama kararı

MİT müsteşarı Fidan hedefte

Odatv-Aydınlık-İsrail´in hedefi: Fidan

´Mesaja mesaj´ ses kaydı

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4235    yazdır/print


 Mavi Marmara'da yakalama kararı

26.05.2014 15:43 Gazze'ye 31 Mayıs 2010'da insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince düzenlenen saldırıya ilişkin davada, aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Ashknazi dahil dört komutan hakkında tutuklam..
Tamamı 26.05.2014

TIR iddianamesi kabul edildi

15.05.2014 13:34 Adana Cumhuriyet Başsavcı vekili Ali Doğan tarafından MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik olarak 13 askeri personel hakkında müebbet hapis cezası istemiyle hazırladığı iddianame Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesince ka..
Tamamı 15.05.2014

Paralel kulağa ilk dava açıldı

05.05.2014 14:06 Adana'da yürütülen ve Emniyet İstihbarat yetkililerinin şüpheli olduğu telekulak soruşturması sona erdi. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan'ın yazdığı iddianameyi kabul etti. Böylec..
Tamamı 05.05.2014

Flaş!!! Gülen'e darbe soruşturması

30.04.2014 10:55 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyuruları üzerine Fetullah Gülen hakkında soruşturma başlatıldı. Gülen hakkındaki soruşturmanın, 17 Aralık sonrasında kaldırılmadan önce Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. ..
Tamamı 30.04.2014

Güney:Gülen Ergenekon bağlantılı

09.04.2014 19:24 2001 yılında polise verdiği ifadesi ile Ergenekon örgütünün ilk kez resmi kayıtlara girmesini sağlayan gazeteci Tuncay Güney'in ifadesinin satır aralarında çok önemli bir bilgiye rastlandı. Ergenekon'un firari şüpheli..
Tamamı 09.04.2014

Mahkeme davayı başarıyla gördü

04.04.2014 10:55 Beş yıl süren ve 8 ay önce sonuçlanan Ergenekon davasında gerekçeli karar ancak dün açıklanabildi. 16 bin 780 sayfadan oluşan kararda çok çarpıcı ifadeler yer aldı. Örneğin şu satırlar dikkat çekici: "Yargılama sonunda..
Tamamı 04.04.2014

Ağlayan Gülen, gülen AK Parti

31.03.2014 11:47 Türkiye, dün tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Yerel seçimler başarıyla yapıldı. Milli iradeyi hedef alan 17 Aralık darbe girişimine karşı halk sandığa koştu. Seçimlere katılım oranı % 90 ile çok yüksek gerçekleşt..
Tamamı 31.03.2014

Kozmik Oda'da paralel şüphe

14.03.2014 11:10 2009 sonunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast şüphesiyle başlatılan ve Özel Harp Dairesi'nde (ÖHD) 1 ay süreyle aramalar yapılmasına neden olan Kozmik Oda soruşturması 5 yıla yakın süredir tamamlanmadı. 60'lı..
Tamamı 14.03.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 08.02.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 02.12.2013

Ayasofya camiye çevrilsin

27.11.2013 12:17 İstanbul'u 1453'te fetheden Fatih Sultan Mehmed'in şehirde ilk iş olarak kiliseden camiye çevirdiği ve cuma namazını kıldığı Ayasofya Camii, 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararnamesi ile müzeye çevrilmiş ve ibadete kapa..
Tamamı 27.11.2013

Darbe kaydına suç duyurusu

18.11.2013 13:10 Sivil Toplum Kuruluşu olan Adalet Platformu, geçtiğimiz yıl Genelkurmay karargahında yapılan çok gizli bir darbe toplantısına ait ses kaydıyla ilgili suç duyurusu yaptı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen ve sit..
Tamamı 18.11.2013

Flaş!!! Temizöz mütalaada

06.09.2013 18:26 Şırnak´ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili açılan Temizöz davasına iki aylık ara sonrası devam edildi. Güneydoğu´da işlenen faili meçhul cinayet ve kayıp olaylarıyla ilg..
Tamamı 06.09.2013

Mahkemeden 41 suç duyurusu

15.08.2013 13:08 Ergenekon davası 5 yıl sonra bitti denirken, 4 gruptaki onlarca isme suç duyurusu geldi. Bu gruplardan birisinde, aralarında gazeteci Zeyno Baran´ın da bulunduğu 41 isim yer alıyor. Mahkeme tarafından yapıldığı için hu..
Tamamı 15.08.2013

Ergenekon: Sanıklara ceza yağdı

05.08.2013 12:41 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde yaklaşık 5 yıldır görülen Ergenekon davasında karar duruşması başladı. 67´si tutuklu 275 sanığın yargılandığı dava duruşmasında 6 hakim ve 3 savcı kürsüdeki yerlerini aldı. Tutuklu ..
Tamamı 05.08.2013

BM´nin balyoz raporu çöktü

24.07.2013 10:01 ´BM´den Balyoz Gibi Karar´ başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığı açıklandı. TRT Haber´e özel açıklamalar yapan Birleşmiş Milletler genel sekreter sözcüsü, BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu´nun BM adına açıklama ya..
Tamamı 24.07.2013

Hanefi Avcı´ya 15 yıl hapis

19.07.2013 16:12 89 sanıklı ´Devrimci Karargah Örgütü´ (DKÖ) davasında karar açıklandı. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında gazeteci Aylin Duruoğlu´nun da bulunduğu 24 kişi ise örgüt üyeliğinde..
Tamamı 19.07.2013

Özel Harp´e operasyon geliyor

10.06.2013 13:44 Gezi Parkı´nda ortaya çıkan Özel Harp´e iki şok darbe geliyor.. Türkiye´de pek çok karanlık olayın arkasında olduğu gibi Gezi Parkı olaylarının arkasından da Özel Harp Dairesi çıktı demiştik. Geçtiğimiz günlerde intern..
Tamamı 10.06.2013

Sitede uygulanacak kısıtlamalar!

Kısıtlama uyarısı

2001'den beri hizmet veren sitemizin ziyaretçi sayısı giderek artış göstermiş, savcıların dahi iddianame hazırlarken faydalandıkları bir başvuru kaynağı haline gelmiştir. Ziyaretçilerden ücret talebi hiç düşünülmemiştir. İlk günkü heyecan ve amatörce bir gayretle ve sadece hizmet amacıyla yapılandırılmış sitemiz, hiç bir yerde olmayan iddianame aramaları..
Tamamı 09.08.2016

Zirve davasındayız!

Kontrgerilla.com, Zirve'yi sarstı

Zirve davasının 93. duruşmasında sanıklar savcılık mütalaasına karşı savunma yaptı. Sanıklardan Ergenekon hükümlüsü Hurşit Tolon'un avukatı İlkay Sezer savcıya tepki gösterdi: 'Mütalaanın ilk bölümü 'kontrgerilla.com' internet..
Tamamı 23.06.2013

Ergenekon davasındayız!

Ecevit'e yönelik Ergenekon komplosu

Ergenekon davasının 202. duruşmasında eski Başbakan Bülent Ecevit'e yönelik Ergenekon komplosu konuşuldu. Ecevit'in doktoru Mücahit Pehlivan tanık olarak ifade verdi. Duruşmada Abdullah Harun'un konuyla ilgili bir yazısı da gündeme geldi. O ve benzer diğer yazılarda Ecevit'in koruma müdürü Recai Birgün'ün "Dünyada tedavisi kesilince iyileşen tek hasta..
Tamamı 11.03.2013

Yeni kitabımız çıktı!

Arınç Suikasti ve Özel Harp Dairesi

'Ordu Suikast Düzenler mi? Bülent Arınç Suikasti ve Özel Harp Dairesi' başlıklı kitap, 2009 yılı sonunda gerçekleşen Arınç Suikasti ve Kozmik Aramalar konusunu ve üç yıldır tamamlanmayan soruşturmanın örtbas edilip edilmediğini sorgulayan, konuyla ilgili iddiaları da aktaran bir çalışma.. Subayların Ergenekon ve diğer örgüt bağlantıları.. Kozmik Aramalar.. Tepkiler..
Tamamı 27.12.2012

Fetullah Gülen'e şok

Paralel Devlet´e suç duyurusu

23.01.2014 11:20 Milli İradeyi Savunanlar Platformu (MİSAP), 'Paralel Devlet' konulu bir suç duyurusu yaptı. TMK ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başssavcılığı'na yapılan suç duyurusunda; birkaç aydır yaşanmakta olan paralel devlet iddiaları ile bu yapılanmanın başında Fethullah Gülen’in bulunduğu ve yapılanmayı bizzat idare ettiği şüphesi çok sayıda somut bulgu..
Tamamı 23.01.2014

Zirve mütalaası sitemizde

Malatya Zirve Katliamı Davası

17.07.2014 13:55 Malatya Zirve Katliamı davasının 567 sayfalık savcılık mütalaasının tamamı sitemize eklenmiştir. Kelime arama yapabilir, sayfaları yazdırabilirsiniz. 23 Haziran'daki duruşmada sanık avukatları savcılık mütalaasına tepki gösterdiler. Hurşit Tolon'un avukatı, mütalaanın ilk 150 sayfalık bölümünün 'kontrgerilla.com' adlı internet sitesinden..
Tamamı 17.07.2014

Gezi Belgeseli

Belgeleriyle Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılan, haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek veren sanatçı, bankacı, işadamları ve medya ile yurtdışı destekçilerini delilleriyle birlikte sergilemeye başlıyoruz. Halka ve verdiği oya güvenmeyen, onları aşağılayan, sandık yerine başka yerlerden iktidara çıkmaya çalışan, kısacası seçimlerden fayda ummayan bu güçlerin..
Tamamı 24.06.2013

Ayasofya Camiye Çevrilsin

Ayasofya için dilekçe kampanyası

26.11.2013 13:01 Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), 'Peygamberimizin'in işareti, Fatih'in emaneti, Büyük Türkiye'nin alameti; Ayasofya açılsın' sloganıyla Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilmesi için dilekçe kampanyası başlattı. Türkiye çapında yapılacak kampanya, İstanbul'un Fethi'nin sene-i devriyesi olan 29 Mayıs 2014'te sonlanacak ve toplanılan dilekçeler yine..
Tamamı 26.11.2013

İddianame yayından kaldırılmıştır

İzmir casusluk davası

İzmir casusluk davasının iddianamesinde 196'sı müşteki, 831'i mağdur olmak üzere toplam 1027 kişi için kimlik bilgilerinin sansürlenmesi çalışması yapılmıştı. Bu süreçte çok yoğun emek harcandı. Ancak sitemize artarak gelmeye devam eden taleplerden anlaşıldığı gibi, iddianamelerde mağdur ya da müşteki olarak yer almadığı halde çok sayıda başka ismin de..
Tamamı 14.05.2013

Türkistan Deklarasyonu

Türkistan Uluslararası Konferansı

12.05.2014 11:50 'Türkistan'ın Dünü, Bugünü, Yarını' adıyla üçüncüsü düzenlenen uluslararası konferans, 11 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Türkistan; ilmi, islami, fenni ve tıbbi ilimlerin beşiği olan, Buhari, Tirmizi ve Biruni gibi çok önemli müslüman ilim adamlarının yaşadığı bölgenin adıdır. Türkistan coğrafyası ve özellikle de bu coğrafya..
Tamamı 12.05.2014

Ankara'da 235 polise Bylock gözaltısı

16.10.2016 08:10 Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Ankara merkezli 13 ilde operasyon düzenledi. Gülen örgütünün haberleşme programı ByLock'u kullandıkları gerekçesiyle haklarında Ankara Cumhuriyet Baş..
Tamamı 16.10.2016

Kripto 19 subaya yakalama kararı

16.10.2016 07:56 Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, gözaltın..
Tamamı 16.10.2016

184 hakim-savcı açığa alındı

16.10.2016 07:49 HSYK 2. Dairesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında, "ByLock" programı kullandığı tespit edilen 184 hakim ve savcıyı daha açığa aldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığ..
Tamamı 16.10.2016

FETÖ mağdurları TSK'ya dönüyor

16.10.2016 07:45 Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, "ahlaksızlık" suçlamasıyla ordudan atılan FETÖ mağduru 7 subayın bireysel başvurusunu kabul etti ve ihlal kararı verdi. Böylece 7 subaya TSK'ya dönüş yolu açılmış oldu. Ahlaksızlık suçl..
Tamamı 16.10.2016

İstanbul'da 12 subay tutuklandı

16.10.2016 07:36 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişime ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Hava Harp Akademisi'nde 15 Temmuz ve öncesinde darbe faaliyetlerini konu alan toplantı yaptığı tespit edilen 12 subayın, ''Türk..
Tamamı 16.10.2016

Bylock'u TİMY kırdı, FETÖ bitti

16.10.2016 07:29 15 Temmuz darbe girişiminden önce MİT, çok kritik bazı bilgilere ulaştı. Genelkurmay ve emniyet başta olmak üzere kamu kurumlarındaki FETÖ mensuplarının kendi aralarında özel olarak mesajlaştıkları uygulama listesi çık..
Tamamı 16.10.2016

Gülen ve kardeşi için 'difüzyon'

16.10.2016 07:22 Erzurum'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen ile kardeşi Salih Gülen'in, "Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme", "Dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık"..
Tamamı 16.10.2016

Diyarbakır'dan FETÖ'ye iddianame

16.10.2016 07:16 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi soruşturması kapsamında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ilk iddianamede, örgütün haberleşme, istihbarat ağı ve mali yapısına ilişkin çarpıcı bilgilere ..
Tamamı 16.10.2016

PKK telefonundan Bylock çıktı

16.10.2016 07:09 Muş'ta terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda tutuklanan şüphelinin telefonunda Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kriptolu mesajlaşma uygulaması "ByLock" bulunduğu bildirildi. 14 Ekim'deki gelişmeye göre, Muş merkez..
Tamamı 16.10.2016

109 askeri hakim ihraç edildi

16.10.2016 07:04 Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile bağlantılı olduğu belirlenen 109 askeri hakim subayın meslekten çıkarılmalarına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Milli Savunma Bakanlığına ba..
Tamamı 16.10.2016

201 Havacı ile 32 Denizci'ye ihraç

15.10.2016 21:46 Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) yeni ihraç listesi açıklaması geldi. TSK 158 subay ve 233 askerin meslekten ihraç edilmesine karar verdi. 12 Ekim 2016 TSK'dan ihraç edilen yeni askerler listesiyle birlikte toplam ih..
Tamamı 15.10.2016

OHAL'de kapatılan 53 okul açıldı

15.10.2016 21:34 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında KHK ile kapatılan 53 özel öğretim kurumuna, KHK'da yapılan bir değişiklik ile yeniden faaliyet izni verildi. Darbe girişiminden sonra Milli Eğitim Bakanlığı..
Tamamı 15.10.2016

3 general ve 1 amirale tahliye

15.10.2016 21:26 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma bürosu tarafından başlatılan "Darbe" soruşturması kapsamında tutuklanan Tümgeneral Veli Yıldırım, Tuğgenera..
Tamamı 15.10.2016

3 bin FETÖ'cü burada yargılanacak

15.10.2016 21:20 FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yargılamaların yapılacağı Türkiye'nin en büyük duruşma salonunun inşaatı görüntülendi. Geçen Ağustos ayında Sincan'da yapımına başlanan, 645 sanık, 900 izleyici ve avukat ol..
Tamamı 15.10.2016

KPSS'de 25 kişi tutuklandı

15.10.2016 20:19 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 2010 yılındaki KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin yürütülen soruşturmada Ankara Emniyet Müdürlüğünün 2 hafta önce 29 Eylül'de düzenlediği operasyonda gözaltına alınan 28 kişi, em..
Tamamı 15.10.2016

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
19.673.257