Özet  EskidenYeniye
 
İSTEDİĞİNİZ MANŞETLER..         "yusuf erikel" için arama sonuçları    (Toplam 10 sonuç)           Arama sonuçlarını yazdırmak için tıklayın


Saldırı, CHP kumpasını ifşa etti!

CHP'lileri şok eden Genel Merkez önünde ateş açılması olayında asıl şok saldırganın kimliği ile yaşandı. Gözaltına alınan saldırganın CHP'li vekillerle 2013 yılında TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Hacı Ali Hamurcu olduğu ortaya çıktı. Hamurcu'nun geniş ifadesinde şok detaylar yer aldı. Hamurcu ' Kitabımın 62 sayfasını kendim yazdım, diğer üç yüz küsur sayfasına Kılıçdaroğlu'nun isteği doğrultusunda eklemeler yapıldı. Kitap çıktıktan sonra Kılıçdaroğlu arkamda durmadı. Beni dolandırdı. Kitapta isimleri geçenler bana dava açtı. Kılıçdaroğlu'na kızdım. Dikkat çekmek için eylem yaptım' dedi. Hamurcu'nun CHP'lilerin dolduruşuna gelerek Kayseri AK Parti Belediyesini yolsuzlukla suçladığı, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bu iddiaları seçim meydanlarında kullandığı, Kayseri Belediye Başkanının iddiaların asılsızlığını ispatladığı, Hamurcu'yu tazminat mahkum ettirdiği, CHP'lilerin zor durumda kalan Hamurcu'ya vadettiklerini ise yerine getirmediği anlaşıldı. Bu şok saldırı olayını CHP'lilerin konuşmaktan kaçındığı gözleniyor.

29.10.2015 20:24 CHP'lileri şok eden Genel Merkez önünde ateş açılması olayında saldırganın kimliği asıl şoku yaşattı. Gözaltına alınan saldırganın CHP'li vekillerle 2013 yılında TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Hacı Ali Hamurcu olduğu ortaya çıktı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde ateş açılması olayıyla ilgili 1 kişi gözaltına alındı. Saldırganın adının Hacı Ali Hamurcu olduğu iddia edildi.

Hacı Ali Hamurcu, Ergenekon sanığı Yusuf Erikel'i cinayete azmettirdiğini söyleyerek suçlanmış, bu nedenle hapis cezası almıştı. Hamurcu’nun daha önce Meclis’te CHP’li vekillerle birlikte basın toplantısı düzenlediği de ifade edildi.

HACI ALİ HAMURCU KİMDİR? HACI ALİ HAMURCU - CHP OLAYI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiaları nedeniyle 4 yıl hapis yatan ve çıkan Hacı Ali Hamurcu, 2013'te TBMM’de açıklamalarda bulunmuştu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde geçici sözleşmeli işçi olarak çalıştığı dönemde kurye olarak kanunsuz ve usulsüz işlemler karşılığında para teslim alıp teslim ettiğini belirten Hamurcu, savcıya sunduğu rüşvet defterinden sonra bu kez tüm olup biteni kitaba dönüştürdüğünü, yakında çıkacağını söylemişti. “Tek kişilik çete olur mu?” diye soran Hamurcu, “Parayı ben topladım, usulsüz ruhsatları onlar verdi, dün emir kuluydum, bugün günah keçisi oldum. Cezamı çektim, her şeyi tek başıma yapmışsam, bu usulsüz belgeleri kimler neden imzaladı?” demişti.ADLİYE-BELEDİYE-VALİLİK

TBMM’deki o basın toplantısına CHP Kayseri Milletvekili Mehmet Şevki Kulkuloğlu, Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ve Konya Milletvekili Atilla Kart da katılmıştı. Kulkuloğlu, Kayseri’deki yolsuzluk soruşturmasının adliye-belediye ve valilik üçgeninde kapatıldığını öne sürmüştü. Kulkuloğlu, iddiaların kilit ismi Hacı Ali Hamurcu’nun cezaevinden çıktıktan sonra kamuoyuna açıklama yapmak istediğini belirterek, sözü ona vermiş, Hamurcu da özetle şunları söylemişti:

“Belediyede çalıştığım sürede bana senin işin kuryelik dediler, şu adamdan şu parayı al dediler aldım, getirdim kimlere teslim et dedilerse ettim, şahsıma para almadım, ancak maaşım haricinde bu emri verenler bana para verdiler, beni pis işlere alet ettiler. Deftere yazdım, 2005-2007 sürecinde rüşvet defteri olarak kayıtlara geçti.

Bir seferde 580 bin lirayı kim kime, neden teslim eder. Bu defteri herkes görmezden geldi. Malvarlığım yok, araştırsınlar, bu paraları getir git al teslim et diyenlerin malvarlıkları araştırılmadı. Bu paraları kime verdiklerini bu deftere kaydettim. Bana teslim edilen paralar kanunsuz, usulsüz işlemlere karşılık alındı. ODTÜ’den bilirkişi heyeti tüm kanunsuzluklar ve usulsüzlükleri tespit edip, benim ifadelerimi doğruladı. Ben ceza alacağımı bilerek tüm gerçeği anlattım. Hakim ve savcıların vicdanına bıraktım ama hayal kırıklığını uğradım. Ben cezamı çektim, hesabımı ödedim, vicdanlara sesleniyorum. Haksızlıklar karşısında susan, dilsiz şeytandır, susmadım, ben de adalet istiyorum.”

Hamurcu önceki ifadelerinde AKP'li belediye yetkililerinin büyük bir rüşvet çarkı içinde olduğunu iddia etmişti. Tutuklanıp yargılandı, 5 yılı aşkın cezaevinde kalıp çıktı. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı, Hamurcu’nun ifadesinde adı geçen başta AKP'li Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki olmak üzere 50 kişi hakkında ‘Rüşvet almak ve vermek’ suçu iddiasıyla soruşturma başlattı. Kılıçdaroğlu iddiaları 2010 bütçe görüşmelerinde Meclis’te dile getirdi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’a “Hamurcu Kayseri’de, belediye adına rüşvet aldığını polise anlatıyor. 26 sayfalık itiraf neden 16 sayfaya indi? Hamurcu şu anda nerede?” diye sordu. Olay o tarihte gündem oldu.

ANCAK..

Bir süre sonra ANKA Yayıncılık, Hamurcu'nun "Belgelerle Yolsuzluğun Şeytan Üçgeni" adlı kitabını yayımladı. Ancak ne olduysa bundan sonra oldu. Önce Özhaseki, avukatı aracılığıyla dava açtı. Hamurcu ve yayıncı firma 7 bin TL manevi tazminata mahkum oldu. Davalar bununla sınırlı kalmadı. 4-5 dava daha açıldı. Ardından CHP'den beklediği desteği göremeyen ve kendisine vadedilenlerin verilmediğini, aksine dolandırıldığını iddia eden Hamurcu bunalıma girdi. CHP merkezinin önünde kuru sıkı tabancayla havaya 5 el ateş açtı. Hacı Ali Hamurcu, emniyette verdiği ifadede, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine Kayseri Büyükşehir Belediyesi hakkında bir kitap yazdırdığını ancak kitap yazıldıktan sonra verilen sözlerin tutulmaması üzerine olayı gerçekleştirdiğini belirtti.

Gözaltına alınan Hamurcu ifadesinde şunları söyledi:

"Kitap çıktıktan sonra Kılıçdaroğlu arkamda durmadı. Beni dolandırdı. Kitapta isimleri geçenler bana dava açtı. Kılıçdaroğlu'na kızdım. Dikkat çekmek için eylem yaptım."

İŞTE İFADESİNİN DETAYLARI

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin CHP Genel Merkezinin bulunduğu caddede havaya ateş açılması olayıyla ilgili gözaltına aldığı Hamurcu'nun, emniyetteki ifadesinde; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2011 bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamadan sonra, Kılıçdaroğlu'nun emriyle TBMM'de basın açıklaması yaptığını söylediği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre Hamurcu ifadesinde şunları dile getirdi:

"Basın açıklamasının konusu, daha önceden çalıştığım Kayseri Büyükşehir Belediyesindeki yolsuzluklarla alakalıydı. Bu basın açıklamalarından dolayı hakkımda 4-5 dava açıldı. Daha sonra CHP milletvekillerinden Ö.S.A, M.Ş.K ve A.K olmak üzere Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bu milletvekillerine talimat vererek, bana Kayseri Büyükşehir Belediyesinde meydana gelen yolsuzluklar hakkında kitap yazdırdı. Bu kitabın 62 sayfasını kendim yazdım, diğer üç yüz küsur sayfasına ise Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun isteği doğrultusunda eklemeler yapıldı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun bana direkt olarak vaadi, kitabın toplu alımlarından elde edilecek karın yüzde 50'sinin verilmesiydi. CHP Genel Merkezi tarafından 100 bin adet alınacağını taahhüt etti. Bana bu konu ile ilgili bir sözleşme imzalattı. Bu sözleşmeyi basın danışmanı V.Ö. ile ortak imzalattırdı."

Hamurcu ifadesinde, "Kılıçdaroğlu ve CHP milletvekilleri beni dolandırarak kullandılar. Bana bu kitap yüzünden davalar açıldı, haklılığımı savunmadılar. Bu kitabı AK Parti'ye şantaj için kullandılar. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, paralel yapı ile anlaşarak benim dosyam karşılığında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yolsuzluk dosyasını derdest etti" dedi.

Hamurcu, "Kemal Kılıçdaroğlu benim hayatımla oynadı, mağdur olduğum dosyayı kendi rant ve makamı için kullandı. Bu olayı yapmamdaki sebep, bana verilen vaatlerin yerine getirilmemesi ve sözlerin tutulmaması, benim de bu olaylara çok sinirlenmem, onurum, şerefim, haysiyetimle oynanması idi. Bu sebeple kendimi kaybederek olayı gerçekleştirdim. Benim CHP ile hiçbir husumetim yoktur, benim Kemal Kılıçdaroğlu'na kızgınlığım vardır" şeklinde ifade verdi.

Hamurcu, olay günü kullandığı 06 FD 96.. plakalı aracı Tunalı Hilmi Caddesi'nden kiraladığını ve olaydan sonra Ulus civarına, polislerin bulduğu yere aracı park ettiğini söyledi.

Olay anında kullandığı silahı Ulus civarında bir seyyar satıcıdan aldığını ve silahın üzerinde 'ses tabancası' yazdığını kaydeden Hamurcu, "Bu silah gerçek silah değildir. Ben olaydan sonra kaçarken panik halinde kullandığım ses tabancasını aracın camından fırlatarak attım, paramparça oldu. Adresleri çok iyi bilmediğimden nerede attığımı bilmiyorum" şeklinde beyanda bulundu.

Hamurcu, "Gerçekleştirdiğim bu olaydan pişmanlık duyduğum için kendim gelerek teslim oldum" dedi.

SERBEST BIRAKILDI

Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, CHP Genel Merkezinin bulunduğu caddede 26 Ekim akşamı havaya ateş açılması olayıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, olay yerindeki MOBESE kameralarından aracın plakasını tespit ederek, saldırıyı gerçekleştiren Hacı Ali Hamurcu'nun kimliğini belirlemiş ve şüpheliyi gözaltına almıştı. Hamurcu, savcılıktaki ifadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(29 Ekim 2015, 20:24)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPIYA DAİR GRUPLANDIRILMIŞ HABERLERİMİZ:

Paralel yapı-Fetullah Gülen
Paralel yapı-Örgütlenme detayları
Paralel yapı-Cemaat Evleri
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği
Paralel yapı-Yargı uzantıları
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları
Paralel yapı-HSYK uzantıları
Paralel yapı-Polis uzantıları
Paralel yapı-MİT uzantıları
Paralel yapı-TSK uzantıları
Paralel yapı-Diyanet uzantıları
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci
Paralel yapı-PKK & HDP yakınlığı
Paralel yapı-Doğan Medyası bağlantısı
Paralel yapı-Medya uzantıları
Paralel yapı-Finansal uzantıları
Paralel yapı-Meclis uzantıları
Paralel yapı-Koç grubu
Paralel yapı-CHP bağlantısı
Paralel yapı-MHP bağlantısı
Paralel yapı-AKP bağlantısı
Paralel yapı-BBP bağlantısı
Paralel yapı-HDP bağlantısı
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları
Paralel yapı-Sağlık alanındaki uzantıları
Paralel yapı-KPSS ve diğer sınav yolsuzlukları
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları
Paralel yapı-BTK'daki uzantıları
Paralel yapı-EPDK'daki uzantıları
Paralel yapı-SGK'daki uzantıları
Paralel yapı-TMO'daki (Toprak Mahsulleri Ofisi) uzantıları
Paralel yapı-TKDK'daki (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) uzantıları
Paralel yapı-KOSGEB'deki uzantıları
Paralel yapı-Adli Tıp Yapılanması
Paralel yapı-Cezaevleri (Gardiyan) Yapılanması
Paralel yapı-Kadın Yapılanması
Paralel yapı-TRT Yapılanması
Paralel yapı-BDDK Yapılanması
Paralel yapı-Başbakanlık'taki uzantıları
Paralel yapı-Galatasaray'daki uzantıları
Paralel yapı-Diplomat/Büyükelçi Yapılanması
Paralel yapı-Türk Telekom Yapılanması
Paralel yapı-Sol kesim uzantıları
Paralel yapı-Futbol Yapılanması
Paralel yapı-Sendika Yapılanması
Paralel yapı-Alevi Yapılanması
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı
Paralel yapı-17/25 Aralık (2013) yolsuzluk kumpası
Paralel yapı-19 Ocak (2014) TIR baskını ve soruşturması
Paralel yapı-Telekulak soruşturmaları
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması
Paralel yapı-İHH komplosu
Paralel yapı-Selam-Tevhit kumpası
Paralel yapı-08 Nisan (2014) 'Adana yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-22 Mayıs (2014) 'Taraf/Baransu'ya MGK davası' soruşturması
Paralel yapı-11 Haziran (2014) 'Adana hakimlerin yasadışı dinlenmesi' davası
Paralel yapı-11 Haziran (2014) 'Adana polislerin yasadışı dinlenmesi' davası
Paralel yapı-07 Temmuz (2014) '25 Aralık kumpasına katılan hakim-savcılar' soruşturması
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) 'Yasadışı dinleme ve 25 Aralık/Selam kumpasları'
Paralel yapı-19 Ağustos (2014) 'İzmir yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-23 Ağustos (2014) 'Adana kişisel verileri yoketmeyip saklama' soruşturması
Paralel yapı-23 Ağustos (2014) 'Ankara Avukat Nurullah Albayrak'ın FETÖ soruşturmasını engelleme' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-02 Ekim (2014) 'TÜBİTAK-Cevdet Aydın'ın sahte diplomayla işe alınması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ekim (2014) 'Ankara yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-28 Ekim (2014) 'Mersin yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması
Paralel yapı-07 Ocak (2015) 'Emniyet Dış İlişkilerde ayrı yapılanma' soruşturması
Paralel yapı-17 Ocak (2015) 'TÜBİTAK-Hasan Başaran'ın sahte diplomayla işe alınması' soruşturması
Paralel yapı-27 Ocak (2015) 'İzmir yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-08 Şubat (2015) 'İstanbul Fetullahçı Terör Örgütü' soruşturması
Paralel yapı-11 Şubat 2015 'Balyoz'da paralel bilirkişilere kumpas suçlaması' davası
Paralel yapı-24 Şubat (2015) 'Bolu yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-28 Şubat (2015) 'Eskişehir yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-13 Mart (2015) 'Sinop Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Mart (2015) 'Sivas yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-03 Nisan (2015) 'TÜBİTAK-Böcekte sahte rapor' soruşturması
Paralel yapı-07 Nisan (2015) 'Şırnak örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-07 Nisan (2015) 'Sincan örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Nisan (2015) 'Emniyet İstihbarat'ı yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-25 Nisan (2015) '25 Nisan kamikaze/yargısal darbe girişimi'
Paralel yapı-25 Nisan (2015) 'Van yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) 'Ankara yasadışı dinleme-VIP dinleme' soruşturması
Paralel yapı-16 Mayıs (2015) 'Balyoz kumpası' soruşturması
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) 'Konya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mayıs (2015) 'Can Dündar/MİT TIR görüntülerini yayınlama' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2015) 'Rize yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2015) 'Mersin/Gülen'in GDO kumpası' soruşturması
Paralel yapı-01 Temmuz (2015) 'Trabzon yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2015) 'İzmir Himmet' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2015) 'İstanbul Koza-İpek' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2015) 'Üsküdar Himmet' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2015) 'Kaynak Holding' soruşturması
Paralel yapı-13 Eylül (2015) 'Antalya yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-15 Eylül (2015) 'Ankara Himmet/Kutsal Hoca Payı-1' soruşturması
Paralel yapı-16 Eylül (2015) 'Kayseri Melikşah Üniversitesi' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2015) 'Ankara/Kayseri Askeri Lise sınavlarında yolsuzluk' soruşturması
Paralel yapı-11 Ekim (2015) 'TÜBİTAK-Hasan Palaz'ın bilgileri bozma' soruşturması
Paralel yapı-12 Ekim (2015) 'Albay Hüseyin Kurtoğlu'na kumpas' soruşturması
Paralel yapı-13 Ekim (2015) 'Florya Himmet' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2015) 'Uşak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Kasım (2015) 'İzmir askeri casusluk kumpası' soruşturması
Paralel yapı-10 Kasım (2015) 'Ankara yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-10 Kasım (2015) 'Eskişehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Kasım (2015) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Aralık (2015) 'Bursa/Örgütün İnsan Kaynakları' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) '17 Aralık Kumpası/Fetullah Gülen dahil 44 sanık' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) '17 Aralık Kumpası/Zekeriya Öz ve diğer savcılar' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) 'Sivas örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) 'Tekirdağ örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Aralık (2015) 'Ankara/FETÖ'nün (Çatı) Lider Kadrosu' soruşturması
Paralel yapı-11 Aralık (2015) 'Selam kumpasına karışan 54 hakim-savcı' soruşturması
Paralel yapı-15 Aralık (2015) 'Adana SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-25 Aralık (2015) 'Ankara yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-26 Aralık (2015) 'Çanakkale yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ocak (2016) 'Adana UYAP'tan örgüte bilgi sızdırma' soruşturması
Paralel yapı-13 Ocak (2016) 'Adana örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Ocak (2016) 'Erzincan örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Ocak (2016) 'Erzurum tecavüze örtbas' soruşturması
Paralel yapı-27 Ocak (2016) 'Malatya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Şubat (2016) 'Manisa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Şubat (2016) 'Düzce yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-06 Şubat (2016) 'Bursa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Şubat (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2016) 'Bursa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2016) 'Rize örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2016) 'Balıkesir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Şubat (2016) 'Antalya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Şubat (2016) 'Isparta MİT timi' soruşturması
Paralel yapı-16 Şubat (2016) 'Karabük sınav yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-16 Şubat (2016) 'Gaziantep örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Şubat (2016) 'İzmir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Şubat (2016) 'Erzurum yolsuzluk ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Şubat (2016) 'İzmir Adliye yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Mart (2016) 'Kastamonu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Mart (2016) 'Diyarbakır SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-02 Mart (2016) 'Erzincan Ergenekon davasında kumpas' soruşturması
Paralel yapı-04 Mart (2016) 'Kayseri Boydak Holding' soruşturması
Paralel yapı-04 Mart (2016) 'İstanbul Zaman Gazetesi' soruşturması
Paralel yapı-06 Mart (2016) 'Sakarya yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-07 Mart (2016) 'Erzurum Gülen'in kardeşinin matbaası' soruşturması
Paralel yapı-08 Mart (2016) 'İzmir SGK yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Mart (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Mart (2016) 'Tokat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Mart (2016) 'Elazığ Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Mart (2016) 'İstanbul yasadışı dinleme-VIP dinleme' soruşturması
Paralel yapı-14 Mart (2016) 'Isparta Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Mart (2016) 'Dershanelerin kapatılmaması için tehdit' soruşturması
Paralel yapı-16 Mart (2016) 'Nevşehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Mart (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Mart (2016) 'Çankırı örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Mart (2016) 'Batman örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Mart (2016) 'Giresun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Mart (2016) 'Muş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mart (2016) 'Ankara Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mart (2016) 'Eskişehir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-30 Mart (2016) 'Aksaray örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-30 Mart (2016) 'İzmir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mart (2016) 'İzmir emniyet müdürlerine kumpas' soruşturması
Paralel yapı-01 Nisan (2016) 'Çorum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Nisan (2016) 'Bursa Polis Okulu sınav hırsızlığı ihbarcısına kumpas' soruşturması
Paralel yapı-02 Nisan (2016) 'Karabük Kayyumdan Mal Kaçırma' soruşturması
Paralel yapı-03 Nisan (2016) 'Ordu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Nisan (2016) 'Gülen ve 44 polise casusluk' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Samsun Bank Asya'da sahtecilik' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Kırıkkale Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Kilis Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Antalya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2015) 'Ankara Himmet/Kutsal Hoca Payı-2' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Adıyaman Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Nisan (2016) 'Gaziantep örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-10 Nisan (2016) 'Erzincan Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Nisan (2016) 'Çanakkale örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Nisan (2016) 'Osmaniye SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-12 Nisan (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Nisan (2016) 'Sivas SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-17 Nisan (2016) 'Yozgat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Nisan (2016) 'İstanbul Bank Asya/Dumankaya' soruşturması
Paralel yapı-19 Nisan (2016) 'Bitlis Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Nisan (2016) 'Hatay örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Ankara 138 istihbaratçıya Paralel Kulak' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Afyon örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Van örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Aksaray örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Nisan (2016) 'Şanlıurfa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Nisan (2016) 'Yozgat örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Nisan (2016) 'Kırıkkale örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-29 Nisan (2016) 'Trabzon Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Mayıs (2016) 'Ağrı SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-02 Mayıs (2016) 'Kahramanmaraş örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Mayıs (2016) 'Kırşehir örgüte finansal destek' soruşturması/davası
Paralel yapı-03 Mayıs (2016) 'Erzurum SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-04 Mayıs (2016) 'Van örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-05 Mayıs (2016) 'Antalya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Mayıs (2016) 'Adana örgüte yardım yataklık' soruşturması
Paralel yapı-09 Mayıs (2016) 'Amasya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Çorum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Şanlıurfa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Kastamonu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Bartın örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Mayıs (2016) 'Erzincan SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'Muğla örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'İzmir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Mayıs (2016) 'TÜBİTAK'ta paralel kadrolaşma-146 usulsüz işe alım' soruşturması
Paralel yapı-20 Mayıs (2016) 'Hakkari örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-21 Mayıs (2016) 'Zonguldak örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-21 Mayıs (2016) 'Yalova Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Mayıs (2016) 'Sivas Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Mayıs (2016) 'Kahramanmaraş örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Ardahan Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Aksaray Kayyumdan Mal Kaçırma' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Mersin örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Sinop Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Düzce örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Diyarbakır örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Çorum örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Ordu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Niğde örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Mayıs (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Mayıs (2016) 'Siirt Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mayıs (2016) 'Balıkesir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-29 Mayıs (2016) 'Karaman örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-30 Mayıs (2016) 'İstanbul örgüte finansal destek ve belge imha' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Iğdır Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Hatay örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Erzurum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Ankara Emniyet Bilgisayarlarına Virüs Yükleme' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Aydın örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Rize Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Elazığ Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Kocaeli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Haziran (2016) 'Van Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Haziran (2016) 'Bursa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Haziran (2016) 'Giresun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Haziran (2016) 'Edirne Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Haziran (2016) 'Gaziantep Işıkevleri Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Haziran (2016) 'Gaziantep örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-06 Haziran (2016) 'Adana örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-08 Haziran (2016) 'Kahramanmaraş Gülen'in doktorları' soruşturması
Paralel yapı-09 Haziran (2016) 'Kastamonu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Haziran (2016) 'Trabzon örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Haziran (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Haziran (2016) 'Aksaray Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Haziran (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Haziran (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-17 Haziran (2016) 'Adıyaman Himmet' soruşturması
Paralel yapı-20 Haziran (2016) 'Gümüşhane örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-20 Haziran (2016) 'Tekirdağ örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Haziran (2016) 'Antalya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Haziran (2016) 'İstanbul Haydar Meriç cinayeti' soruşturması
Paralel yapı-24 Haziran (2016) 'Kırklareli Okul Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Haziran (2016) 'İstanbul Silahlı Himmet' soruşturması
Paralel yapı-26 Haziran (2016) 'Elazığ SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Haziran (2016) 'Kırklareli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Temmuz (2016) 'Sakarya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-07 Temmuz (2016) 'İzmir askeri casusluk kumpası ve TSK yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Batman Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Bayburt örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Temmuz (2016) 'HSYK Asliye Hakimi İlhan Karagöz'den skandal karar' soruşturması
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Ankara darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'İstanbul darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'İzmir darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Denizli darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Antalya Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Aydın Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'İstanbul Örgütün Para Kasası' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Kars Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Sakarya darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Temmuz (2016) 'İstanbul Harp Akademileri Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Temmuz (2016) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Temmuz (2016) 'Çorum darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-20 Temmuz (2016) 'Ankara Askeri Yargı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Temmuz (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Temmuz (2016) 'Van Mustafa Akman Cinayeti' soruşturması
Paralel yapı-22 Temmuz (2016) 'Siirt Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Isparta/Yalvaç örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Isparta/Yalvaç Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Trabzon Gülen'in sağ kolu Halis Hancı'nın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'İzmir Bodrum İmamı Çağrı Acar'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Aydın Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'İstanbul SAT İmamı Kemal Işıklı'nın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Eskişehir Polatlı İmamı R.Y'nin yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Elazığ Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'İstanbul Kanada İmamı İlhan Erdem'in yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'İstanbul Medya yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Mardin SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Mardin darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Bartın Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Yozgat Askeri Lise sınavlarında yolsuzluk' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Konya Avukat yapılanması/Balyoz kumpası' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'İstanbul Albay Üçok'a Hipnoz davasında kumpas' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Bursa Emniyet yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'İstanbul Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Adliye/Cezaevi yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Petkim Yapılanması ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'Adıyaman Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'Aydın örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Sivas örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Bursa darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Batman darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Ankara Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Ankara Başbakanlık'taki Yapılanma' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Diyarbakır Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Antalya Akdeniz Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Edirne Emniyet Yapılanması/İmamları' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Anayasa Mahkemesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Siirt Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'İzmir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ardahan Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'İstanbul Adli Tıp Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ordu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ankara Anayasa Mahkemesi (AYM) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Konya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Temmuz (2016) 'Ankara Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Temmuz (2016) 'İstanbul TÜBİTAK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Zonguldak darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Uşak Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Aksaray Gıda Tarım Hayvancılık Md.Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Elazığ Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Çankırı Cezaevi yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Kütahya Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Isparta sosyal medyadan darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Edirne Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Denizli Pamukkale Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Ankara GATA Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'İzmir Çeşme Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ağustos (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Ağustos (2016) 'Kayseri Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ağustos (2016) 'Niğde örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Konya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Uşak Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Ankara Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ağustos (2016) 'Ankara Adalet Bakanlığı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ağustos (2016) 'Kırklareli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ağustos (2016) 'Antalya Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'Kayseri Melikşah Üniversitesi yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'İzmir Kavuklar Holding ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'Eskişehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ağustos (2016) 'İstanbul Türk Telekom Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Ağustos (2016) 'Şanlıurfa Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Ağustos (2016) 'Yalova örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Manisa Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Kahramanmaraş Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Mersin Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'K.Maraş Elbistan İmamı Recep Paksoy'un yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'İstanbul Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Ankara TRT Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Ankara 648 hakim-savcı' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Balıkesir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Adana Milli Eğitim Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Mersin BBP/Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Ağustos (2016) 'İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Ağustos (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) 'Uşak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) 'Antalya 'Abi' Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) '17 Aralık Kumpası/Fetullah Gülen dahil 67 sanık' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'İzmir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'İstanbul örgüte finansal destek veren şirketler' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'HSYK FETÖ imamı Adil Öksüz'ün serbest bırakılması' soruşturması
Paralel yapı-17 Ağustos (2016) 'Kayseri Erciyes Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Balıkesir TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Ankara 2012'deki hakim-savcı sınavı yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'İstanbul örgüte finansal destek veren şirketler' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Ankara Diplomat/Büyükelçi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'Adana örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'Konya Selçuk Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul BDDK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'Balıkesir Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ağustos (2016) 'Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ağustos (2016) 'Kırıkkale Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ağustos (2016) 'Düzce Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ağustos (2016) 'İzmir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Ankara Askeri Yargı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Çanakkale Cezaevi yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Ağustos (2016) 'Sakarya Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'İstanbul Futbolda Fetullahçı Yapılanma' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Bursa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Bursa darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Ankara AYM/Yargıtay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Batman Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Mersin Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Kocaeli TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'İstanbul Bölge İmamları Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Ankara Danıştay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Bursa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Şanlıurfa Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Muğla örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Sakarya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Ağustos (2016) 'İzmir Gediz Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Ağustos (2016) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Ağustos (2016) 'Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Ağustos (2016) 'Sakarya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Ağustos (2016) 'İstanbul Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Ağustos (2016) 'Siirt Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Ağustos (2016) 'Giresun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Ağustos (2016) 'Erzurum Atatürk Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Ağustos (2016) 'Muğla Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Ağustos (2016) 'Düzce Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Ağustos (2016) 'Tokat Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'Zonguldak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'İstanbul Özilhanlar Tekstil' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'Nevşehir il imamı Alim Çakır'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'İstanbul Medya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'Eskişehir Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Çankırı AKP Milletvekili İdris Şahin' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Batman örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Adana Medya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Konya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2016) 'Kayseri Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2016) 'Batman Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Samsun Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Ankara MİT Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Kırklareli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Erzurum Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Eskişehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'Aydın Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'Iğdır Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'İstanbul Deniz İmamı Orhan Sipahioğlu'nun Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Zonguldak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Karabük Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Şanlıurfa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Rize Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Kütahya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Gaziantep Adliye/Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'İstanbul Beyazıt imamı Suat Gözütok'un Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Elazığ Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Çorum Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Balıkesir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Tekirdağ Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Nevşehir İmamı Bilal Ünsal'ın Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Kayseri Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'İstanbul Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'İstanbul Metropoll Anket/Özer Sencar' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'Ankara TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'İstanbul Yeniçağ Gazetesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'Ankara Firari Amiraller İmren ve Ekici'nin yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2016) 'İstanbul TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Eylül (2016) 'İstanbul Seyidoğlu Baklavaları/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Eylül (2016) 'Iğdır örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Eylül (2016) 'Trabzon Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-10 Eylül (2016) 'İstanbul gazeteci Altan Kardeşler/darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-10 Eylül (2016) 'Kütahya Bylock kurucusunun yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Eylül (2016) 'İstanbul Marmara Jandarma Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Eylül (2016) 'İstanbul Zeytinburnu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Eylül (2016) 'İstanbul TSK murakıbı Hasan Pakır'ın tutuklanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'Ankara KOSGEB Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'Balıkesir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Suat İlhan'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'Kayseri Bylock kullanan kamu çalışanları' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Antalya Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Elazığ Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Isparta Milli Eğitim Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'İzmir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Karabük Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Siirt Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Tokat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Siirt Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'İzmir Ödemiş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Elazığ Fırat Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Bolu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Çanakkale Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Çorum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Afyon Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Balıkesir Gülen'in Yeğeni Emine Akay'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Eskişehir Milli Eğitim Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Kırıkkale Üniversite Yapılanamsı' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Adana Tatlıcı Köse-Karahan/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Konya Ereğli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Samsun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Uşak Milli Eğitim/Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Van Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Eylül (2016) 'Şanlıurfa SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Eylül (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Eylül (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Eylül (2016) 'Mersin örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Bursa Aktif Eğitim-Sen Sendikası' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Çanakkale Dershane Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Denizli Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'İstanbul Eyalet İmamları' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'İstanbul Kimse Yok mu Derneği/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'İzmir Raif Cilasun Vakfı/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'Amasya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Eylül (2016) 'Kars Komando Tugayı 15 Temmuz darbesine destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Eylül (2016) 'Eskişehir Jandarma Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Eylül (2016) 'Afyonkarahisar Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Eylül (2016) 'Adana Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Eylül (2016) 'Gaziantep Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Ankara Askeri Ataşe Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Hatay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Isparta Eğitim Gönüllüleri Derneği' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Kayseri Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Tokat 15 Temmuz darbesine destek veren subaylar' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Erzurum Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Trabzon Sürmene Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Zonguldak Alaplı Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'İzmir Ege Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'Aydın TSK Yapılanması/Bylock kullanan subaylar' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'Batman Kadın ve Üniversite Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ekim (2016) 'Hatay FETÖ iddianamesini iade eden mahkeme heyetine HSYK' soruşturması
Paralel yapı-02 Ekim (2016) 'Bolu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Denizli Tavas Yapılanması (72 sanıklı)' davası
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'İzmir Tire Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Adıyaman Adliye/Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Afyon Cemaat Evleri Yapılanması/Erdek İmamı R.K'nın Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Batman Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Bitlis SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Düzce Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ekim (2016) 'Konya 15 Temmuz darbesine destek veren subaylar' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'İstanbul yeni darbe için emir bekleyen hücreler' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Ankara TSK Yapılanması/Mahrem İmamlar' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'İzmir Karşıyaka Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Zonguldak Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Adana Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Düzce Sanayi İle Adamları Derneği (DÜSİAD) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Denizli Yapılanması (50 sanıklı)' davası
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'İzmir Aliağa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Afyonkarahisar Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Aksaray TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Bursa Cihan-Sen/Ufuk Sendikaları' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Çorum Alaca Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'İstanbul Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'İzmir TSK Yapılanması/Askeri İmamlar' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Zonguldak Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Antalya Manavgat Çevre ve Diyalog Derneği (MAÇED)/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Çorum Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Ekim (2016) 'Balıkesir Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Ekim (2016) 'Tokat Emniyet/Alevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Ekim (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-12 Ekim (2016) 'Ankara Yargı Yapılanması/Bylock kullanan hakim-savcılar' soruşturması
Paralel yapı-13 Ekim (2016) 'Uşak Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Konya Yapılanması/Bylock kullanan abi-ablalar' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Diyarbakır Emniyet Yapılanması' davası
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Erzurum Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Adıyaman Yapılanması/Eagle kullanan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Muş Bylock kullanan PKK'lı terörist Özcan A.' soruşturması
Paralel yapı-17 Ekim (2016) 'İzmir Eldem Kuyumculuk/örgüte finansal destek' soruşturması/davası
Paralel yapı-18 Ekim (2016) 'Ankara BTK/TİB Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ekim (2016) 'Ankara Sayıştay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ekim (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ekim (2016) 'Ankara Emniyet/Adalet Bakanlığı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ekim (2016) 'Uşak Mahrem yapı ve ideolojik kanat' soruşturması
Paralel yapı-22 Ekim (2016) 'İstanbul Başbakan Erdoğan'a DHKP-C koruma polisi kumpası' soruşturması
Paralel yapı-23 Ekim (2016) 'İstanbul darbeye destek veren polisler 29 sanık' davası
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar
Paralel yapıya açılan davalar
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapıya açılan davaların iddianameleri
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Danıştay Saldırısı
Paralel yapı-Şemdinli Davası
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Muhsin Yazıcıoğlu'nun şüpheli ölümü
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Mustafa Akın cinayeti
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-İrfan Erbarıştıran'ın şüpheli ölümü
Paralel yapı-Mustafa Akman cinayeti'
Paralel yapı-Aselsan intiharları
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Kozmik Oda soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Elazığ/İhya-Der kumpası
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL'e geçilmesi
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar
Paralel yapıya yönelik kayyum atamaları
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı TSK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Adalet/İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Milli Eğitim Bakanlığı'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-ABD bağlantıları
Paralel yapı-İsrail bağlantıları
Paralel yapı-Mısır (askeri darbecileri) bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Dershane
Paralel yapı-Yurtdışındaki cemaat okulları
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7311    yazdır/print


 

28 Şubat´ta 20. duruşma

28 Şubat davasında 20. duruşma başladı. Sanık savunmalarının alınmasına devam ediliyor. Müşteki avukatları, 28 Şubat 1997´deki MGK toplantısında Fevzi Türkeri tarafından yapılan sunum ve konuşmanın mahkemeye gönderilmesini istedi.

27.09.2013 12:11 28 Şubat darbe sürecine ilişkin 27´si tutuklu 103 sanığın ´Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti´ni cebren devirmeye, düşürmeye iştirak´ suçundan müebbet hapis cezası talebiyle Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde yargılandığı davanın 20. duruşması başladı. Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler, sanık yakınları ve avukatlar katılıyor.

Duruşmada, savunmaların alınmasına devam ediliyor. Savunmalara başlamadan önce bazı müştekilerin avukatı Müşir Deliduman, Fevzi Türkeri´nin 28 Şubat 1997´de MGK´da yapmış olduğu konuşma ve sunumun tam metninin mahkemeye gönderilmesini ve bu isteği yerine getirmeyenler hakkında işlem başlatılması hakkında dilekçesini mahkemeye sundu. Deliduman ayrıca daha önce üç gazete hakkında mahkeme heyetinin vermiş olduğu şikayet ve ihbar dilekçesinin geri alınmasını istedi..

28 Şubat Davası´nın sabahki oturumunda Erol Özkasnak´ın çapraz sorgusuna devam edilecekti ancak başka soru soran olmadığı için çapraz sorgu tamamlanmış oldu. Avukatı Ömer Çelikkesen´in kısa savunmasının ardından Özkasnak´ın savunması tamamlanmış oldu..

SANIK ERDAL ŞENEL´İN SAVUNMASI

Duruşmada daha sonra Genelkurmay eski Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel´in savunmasına geçildi. Şenel, Ergenekon davasında da yargılanmış ve 7 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Şenel, 2. ve 3. Ergenekon davalarında sanık oldu. Şenel´in adı ayrıca, 1. Ergenekon ile Ergenekon kapsamındaki Seyfi Oktay, Yusuf Erikel ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği davalarında da geçiyor. Yine Şenel´in adı 1. ve 2. Balyoz davaları ile Poyrazköy cephaneliği, Devrimci Karargah Terör Örgütü 3. ve Malatya Zirve Katliamı ek davalarında da geçiyor.

Savunmasına özgeçmişini anlatarak başlayan Şenel, 5 ayrı Genelkurmay Başkanı ile çalıştığını belirtti. Görev süresince hukuk dışı, hukuka aykırı hiçbir işlem yapmadığını, yapılmasına da izin vermediğini söyleyen Şenel, şöyle devam etti: “Sayın Faruk Mercan´ın ´Fethullah Gülen´ gerçeği kitabını görünce çok mutlu oldum. Çünkü Sayın Mercan, Genelkurmay Başkanı ve onun adını hareket eden benim çok tarafsız çalıştığımı yazmıştır. 28 Şubat başladığında Gülen hakkında hazırlanan onlarca raporu hiçbir zaman sahiplenmemiştir demiştir. 28 Şubat´la güçlenen Genelkurmay´ın Gülen´i bitirmeye niyetlenen grupları hayal kırıklığına uğrattığını yazmıştır. Sayın Faruk Mercan´ı düne kadar tanımıyordum, dün burada tanıma fırsatı buldum. Gülen hakkında açılan davada Genelkurmay´ı temsilen DGM´ye verdiğim cevapta hukukun içinde ve yanında olduğum görülmüştür.”

Bu sözlerinin ardından iddianamede yer alan kendiyle ilgili iddiaları tek tek cevaplandıran Şenel, Tamer Tatar adlı kişi tarafından savcılığa verilen CD´nin sahte ve düzmece olduğunu söyledi.

İddianame okundukça hayretlere düştüğünü ve isyan ettiğini ifade eden Şenel, “toplantıya katılmak suç mu? Genelkurmay adına suç duyurularında bulunmak suç mu?” dedi.

11 Haziran 1997´de yargı mensuplarına verilen brifinge katılıp katılmadığını hatırlamadığını belirten Şenel, “Katılmış da olabilirim. Genelkurmay Başkanlığı´nın emri var. Ayrıca 300 yargı mensubunun ayakta alkışladığı bir brifinge katılmanın neresi suç? Katılmışsam katılmışımdır.” şeklinde konuştu.

İddianamede yer alan 481 müştekiden üçünün kendisinden şikayetçi olduğunu, hiçbirinin davayla ilgisi olmasa da bu suçlamalara cevap vermek istediğini kaydeden Şenel, şunları söyledi: “Müştekilerden Hasan Celal Güzel, eski DGM savcısı Mete Yüksel´in kendisini benim emrimle nezarete attırdığımı söylüyor. Sinirimden gülüyorum. Böyle bir şey olabilir mi? Koskoca Cumhuriyet Savcısı benim talimatımla mı hareket edecek. Nitekim Yüksel de bu iddiayı şiddetle reddetti. Mete Yüksel dinlenebilir. Hasan Celal Güzel, 31 Temmuz 1997 yılında gözaltına alınmış, hükümet ise 18 Haziran´da görev bırakmış. Darbeyi Hasan Celal Güzel mi engelleyecekmiş de nezarete attırmışım.

Diğer müşteki Mustafa Kahramanyol, ise iftira ediyor. YAŞ kararıyla emekliye sevkedilmiş, devlet güvenliği ile ilgili belgeleri elinde bulundurmaktan mahkum olmuş. Dosyasını ben hazırladım. O yüzden şahsıma husumeti var. Kahramanyol, AİHM´e gitmiş ancak haksız bulunmuştur. Cumhuriyet Savcısı´nın AİHM kararını incelemeden onun haksız şekilde emekliye ayrıldığını saklamaya çalışması hukukun ilkeleriyle bağdaşmaz. Kahramanyol´un sicil amiri olmadığım gibi YAŞ üyesi de değildim.

Üçüncü müşteki Ahmet Karamanlı da 1999´da YAŞ kararıyla emekliye sevkedildi. Sayın Savcı getirip bu davaya bağlıyor. Bunu niye yaptığını biliyorum ama açıklamak istemiyorum.”

28 Şubat´ın bir darbe olmadığını, darbenin d´sini bile düşünmediğini belirten Şenel, “Cumhurbaşkanı Demirel 18 Haziran´da Erbakan istifa ettiğinde hükümeti kurma görevini Çiller´e verseydi böyle bir dava olmayacaktı.”

Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan´ın yazdığı “Refah Gerçeği” kitabında Erbakan´ın neden istifa ettiğinin açıkça anlatıldığını kaydeden Şenel, savunmasını şöyle tamamladı: “17 aydır tutukluyum. Kuvvetli suç olgusu yoktur. Sanık-delil, delil-suç, sanık-suç bağı yoktur. Aylardır tahliyemi istiyorum. Konumumu ve kendimi anlatamama sıkıntısı yaşıyorum.”

Şenel´in savunmasının tamamlanmasının ardından duruşmaya ara verildi.

-´Bir ve Doğan salondan çıkarılsın´ talebi reddedildi-

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda müşteki Avukatı Müşir Deliduman, ast-üst ilişkisi nedeniyle Şenel´in ifadesi alınırken dönemin kudretli komutanları emekli Orgeneraller Çevik Bir ve Çetin Doğan´ın salondan çıkarılmasını talep etti. Avukat Deliduman, sanıklar yaşlı, su içsinler, otursunlar, her türlü konforları sağlansın dedi. Mahkeme heyeti bu talebi oybirliğiyle reddetti. Mahkeme, avukat Müşir Deliduman´ın Çevik Bir ve Çetin Doğan´ın salondan çıkarılması talebini Yargılanan sanıkların tanımlar ve gözlemlere göre herhangi bir sanığın / sanıkların mahkeme salonundan çıkartılmasını gerektirecek bir husus olmadığı gerekçesiyle reddetti. Avukat Müşir Deliduman ise mahkemenin ara kararına itirazda bulundu.

-Şenel savunmasına devam etti-

Emekli Tuğgeneral Muhittin Erdal Şenel, öğleden sonraki oturumda Savcı Kemal Çetin ve müdahil avukatların sorularını yanıtladı. Şenel, Savcı Kemal Çetin´in yönelttiği sorularla zor anlar yaşadı. Çetin, YAŞ kararları ile ordudan atılan askerlere yapılan ´yıkıcı, bölücü, irticacı´ ithamlarına rağmen haklarında adli bir işlem yapılıp yapılmadığını sordu. YAŞ kararıyla atılan askerlere disiplin cezası uygulandığını ifade eden Şenel´e Savcı Çetin, “Bu suçlar disiplin cezasını aşan ve ağır cezayı gerektiren suçlardır.” karşılığını verdi. Şenel ise, “Bu suçlar duyuma dayalıdır. Elimizde somut delil yok. Somut delil olsa adli soruşturma da açtırırdık.” dedi. Bunun üzerine Çetin, “Ben somut olmayan delillerde disiplin cezası da verilmeyeceğini düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

Savcı Kemal Çetin, Şenel´e “Başsavcılığımızda müdafiiniz huzurunda verdiğiniz ifadede 10 Nisan 1997 tarihli BÇG kurulmasına ilişkin belgeyle ilgili olarak belgeyi ilk defa gördüğünüzü söylemişsiniz. Kitle örgütleriyle iletişim kurulması konusunda YÖK´le irtibata geçildiğini belirttiniz, bunu şimdi neden söylemediniz?” sorusunu yöneltti. Şenel ise Çetin´in sorusuna, savcılıkta verdiği ifade sırasında yoruma dayalı cümleleri kabul etmediğini belirterek, “Gözaltına alındığımda sabaha kadar bekletildim ve savcılığa getirildim, yaşadığım uykusuzluk ve yorgunluk nedeniyle şok olmuş durumdaydım. Beyan ettiğim o yoruma yönelik sözleri kabul etmiyorum.” ifadeleri ile yanıtladı.

Savcı Çetin ise “Yorgun olduğunuzu söylediniz, gözaltına alınan kişiler belli bir stres ve yorgunluğa maruz kalabilirler fakat ifadenizde bazı belgeler için hatırlamadığınızı söylerken, bazı belgeler için bu şekilde açıklamalar yaptınız. Ben beyanlarınızın müdafiinizin huzurunda sağlıklı bir şekilde verdiğinizi değerlendiriyorum” demesi üzerine Şenel, “Aşırı stres ve yorgunluk... Hiç aklınıza gelmiyor gözaltına alınacağınız, aradan 15 sene geçmiş... Savcılık bana belgeleri gösterip çekiyor, ben belgeleri nüfuz edemedim bile, ben orada o yorumu yapabilecek konumda değilim. Ben hükümeti devirme sözünü kullanmadım. Demokratik yoldan hükümetin değiştirilmesi derim” karşılığını verdi.

Savcı Çetin´in soruşturma sürecinde ifadeler alınırken savcılık katiplerinin kendilerine “askerler tutanakları imzalamadan önce iyice inceliyor” dediğini anımsatması üzerine Şenel, “Bana Tamer Tatar´ın gönderdiği belgeleri gördüm, ne ıslak imza vardı ne de başka bir şey” dedi.

Şenel, sanık Çetin Doğan´ın “YÖK´te Genelkurmay Başkanlığı´nın temsilcisinin olduğu söyleniyor. Bu kuruma emekli olduktan sonra Erdoğan Öznal´ın Genelkurmay Başkanlığı´nın temsilcisi olarak mı, YÖK´ün doğal elemanı olarak mı görev yapıyordu” sorusunu yöneltmesi üzerine, “Emekli olduktan sonra oraya gitti, genelkurmayla ilişkisinin olmaması lazım” yanıtını verdi.

Avukat Müşir Deliduman´ın ise, “Cuntanın Sincan´da yürüttüğü tanklar hayatın olağan akışına aykırı mıdır? BÇG hayatın olağan akışına aykırı mıdır? Sizde buna emir komuta çerçevesinde katıldınız mı? Sanık Çetin Doğan belgelerin sahte olduğu iddiasında bulundu. Etkin pişmanlıktan yararlanmak ister misiniz?” sorularına Şenel, “Bizim için etkin pişmanlık diye bir şey olamaz” yanıtını verdi.

Müşteki Avukatı Mustafa Akyol da Şenel´e “İrtica tehdidini kim yapmıştır? TSK´da bir kişiye böyle bir tanım yapılmış mıdır? YAŞ kararları ile ordudan ilişkisi kesilenler arasında yasadışı örgütlerle ilişkisi olmak suçlaması var. Örgüt üyeliğiyle ihraç edilenler hakkında suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Bulunmadıysanız neden bulunmadınız?” sorularını yöneltti. Şenel, bu sorulara, “Silahlı Kuvvetlerden çıkarmanın sebebi disiplinsizliktir. İdare birinci, ikinci, üçüncü sicil üstleri kalması uygun değil. Yaş kararları ile ihraç edilenler oy birliği veya oy çokluğuyla ihraç edilirler” şeklinde karşılık verdi. Bu sırada izleyicilerden biri yalan diye bağırdı. Sanık sandalyesinde oturan Çetin Dizdar ayağa kalkarak, “Ne yalanı, doğrusunu gel sen ispatla” dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı uyarıda bulundu.

Uyarının ardından Avukat Akyol, yasadışı örgüt suçunun ceza kanununda tanımlanmış bir suç olduğunu belirterek, “YAŞ kararlarıyla ihraçlar yapılırken neden adli makamlara suç duyurusunda bulunmadınız?´ sorusunu yöneltti. Şenel ise “Bu hangi işlem bir getirin görelim. O amirin görevidir. Bir suç işlendiğini gördüğünde suç ihbarında bulunur. Biz cumhuriyet savcısı görevi yapamayız. Ancak sıralı amir bize bildirirse suç duyurusunda bulunursa bir şey olur” dedi.

Avukat Akyol´un, söz konusu dönemde TSK´yı darbe zemini hazırlamak gibi kamuoyunda ciddi ithamda bulunan gazete manşetleri ile ilgili suç duyurusunda bulunulup bulunulmadığı ile ilgili sorusuna Sanık Şenel, “Elbette bulunduk. basın dairesinden ihbar geldiyse mutlaka yapmışımdır” diye konuştu. Şenel, suç duyurusunda bulunulan gazete manşetlerine ilişkin sorular üzerine tepki göstererek, “Suç duyurusu neden suç oluyor, baskı gibi gösteriliyor. Ben basını takip etmem, bana ihbar yapılmışsa TSK müdahaleye hazır gibi hukuk dışına çıkacak gibi bir izlenim varsa elbette bulunmak gerekir” ifadelerini kullandı.

SANIK KENAN DENİZ´İN SAVUNMASI

Şenel´in çapraz sorgusu tamamlanmasının ardından tutuklu sanık Kenan Deniz´in savunmasına geçildi. Dönemin İç Güvenlik Harekat Daire Başkanı ve Başbakan Askeri Başdanışmanı Kenan Deniz, 26 Ağustos 1996´da terörle mücadele bölgesinden Ankara´ya geldiğini, İç Güvenlik Harekat Daire Başkanı ve Başbakanlık Başdanışmanı olarak 54. ve 55. Hükümet´in başbakanlarına Askeri Başdanışmanlık yaptığını anlattı. Daha sonra 2. Ordu´ya atandığını 2003´te ise emekli olduğunu belirten Deniz, “Oldukça yoğun bir tempoyla görev yapmaktaydım. 1997´de MGK İrticayı öncelikli tehdit kabul ediyor ve 28 Şubat kararları alınıyordu. 14 Mart 1997´de İçişleri Bakanlığının genelgesi yayınlanıyor. İrticanın birinci tehdit olarak kabul edildiği o süreçte, Genelkurmay Başkanlığı çalışmalarını çalışma grubu çatısı altında sürdürmeye karar veriliyor. BÇG´nin aktif hale gelmesi ancak Mayıs sonu itibarıyla olmuştur. BÇG, asla ve asla yasadışı çalışma grubu olmayıp, Genelkurmay´daki benzer, sayısız çalışma grubundan bir tanesidir, yasal ve meşrudur” şeklinde konuştu.

-Ankara DGM BÇG´yi akladı-

Deniz, BÇG´ye ilişkin Ankara DGM Başsavcılığının verdiği, itiraz üzerine İstanbul DGM Başsavcılığının onayladığı kararın, BÇG´nin yasallığı ve meşruluğunu tescil ettiğini söyleyerek, Yıllar geçtikten sonra bugün anayasanın ve cumhuriyeti korumak adına yapılan çalışmaların neden yok hükmünde sayıldığını anlamakta güçlük çekiyorum değerlendirmesinde bulundu.

İrticacı silahlı terör örgütlerinin o günlerde toplumda korku ve kargaşaya neden olması nedeniyle irtica tehdidinin 1996´da gündeme geldiğini anlatan Deniz, bundan TSK´nın da endişe içinde olduğunu, TSK´nın halihazırda bölücü terörle mücadele ettiğini anlattı. Deniz, “İrtica tehditinin 1996´da gündeme gelmesi, irticacı silahlı terör örgütlerinin o günlerde toplumda korku ve kargaşaya neden olmasıdır. Doğal olarak TSK da endişe içindedir. Süreçte, irticai tehdit ve tehlikenin boyutu, hükümetin ilk defa 3 ayını doldurmadan, MİT tarafından sayın Cumhurbaşkanına yapılan irtica sunumuyla ortaya konulmuştur” dedi.

BÇG dahil tüm çalışma gruplarının emir, direktif ve talimat verme yetkilerinin olmadığını anlatan Deniz, bu grupların karar mekanizmaları olmadığını söyledi. BÇG´nın kuruluş amacının ve emirlerin dışında faaliyet göstermesinin asla mümkün olmadığını belirten Deniz, “İddianamede sıklıkla ifade edilen BÇG emirleri nitelemesi yanlış ve asla kabul edilemez. BÇG emirleri yoktur. Bu iftiraların, o dönemdeki disiplinsizlik nedeniyle YAŞ kararlarıyla TSK´dan ihraç edilen müşteki ifadelerine dayandırılması vicdanlarımızı acıtmıştır. Müştekilerin sıkıntılarının bir kısmının nefrete dönüşmesi normal, zor günler yaşadıkları da gerçek. İddianameyi okudukça üzüldüm. Ama bugün bazı insanların asılsız, mesnetsiz biçimde suçlanmalarından da üzüntü duydum” diye konuştu. İsnat edilen iddiaların, bu davanın maksatlı olduğu kanaatini oluşturduğunu ifade eden Deniz, irticayla ilgili bir çalışma yapmadığını, brifing sunmadığını ifade etti.

Deniz, “Resmi belgelere rağmen, kimin gönderdiği belli olmayan Genelkurmay antetli CD 5´te brifing planlamalarından bahsedilmektedir. Öğleden sonra hem Samsun hem de Konya´da brifing veriyorum. Bunları muhafaza edenlerin, 16 yıl sonra ortaya çıkarılmasını istiyorum. CD´lerin ve dijital verilerin delil olarak kabul edilmemesini istiyorum. BÇG ile ilgili olmayan birçok belge iddianameye dahil edilmiştir. Asla ve asla suçlamaları kabul etmiyorum. Yapılan yargılama ne 28 Şubat ne BÇG ile ilgilidir. Burada yargılanan askeri vesayetin kendisidir. Süreç Türkiye Cumhuriyeti Anayası´na ve kanunlara uygun yürütülmüştür. Görevim süresince Sayın Başbakan´ın ruhumu ve gururumu okşayan iltifatlarına mazhar oldum. Başbakanlık görevini Tansu Hanım´a vereceğini söylediler” dedi.

1960´daki darbenin mağduru olduğunu ifade eden Deniz, suçsuz ve günahsız olduğuma inancının tam olduğunu ifade etti. TSK´nın geçmişteki darbelerden en iyi ders çıkaran kurum olduğunun altını çizen Deniz, emir komutası altındaki hiçbir personelim suç teşkil edecek bir görev yapmadığını ifade etti.

Deniz´in savunmasını tamamlamasının ardından duruşma sona erdi.

27´si tutuklu 103 sanığın yargılandığı davanın duruşmalarında şu ana kadar Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, dönemin Genelkurmay Harekât Başkanı Çetin Doğan, Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak ve dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Erdal Şenel gibi 4 sanığın savunması tamamlanmış oldu.

Duruşmaya 30 Eylül Pazartesi günü Kenan Deniz´in çapraz sorgusu ile devam edilecek.

(27 Eylül 2013, 12:11)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5603    yazdır/print


 

Ergenekon: Sanıklara ceza yağdı

Ergenekon davasında karar duruşması başladı. 6 hakim ve 3 savcı kürsüdeki yerlerini aldı. Tutuklu sanıklar salona alındı. Tüm sanıklar ve avukatların yerlerini almasının ardından kararın açıklanması bekleniyor.. Ve kararın okunmasına başlandı.. Mahkeme Ergenekon Terör Örgütü´nün varlığını tescil etti. Mahkeme 275 sanıktan 21´i hakkında beraat kararı verdi. Bedrettin Dalan´ın da aralarında bulunduğu firari sanıkların dosyası ayrıldı. Duruşmada şu an ceza alan sanıklarla ilgili bölümler okunuyor. Doğu Perinçek´in aralarında bulunduğu sanıklar salonu terketmek istedi. Jandarma izin vermedi. Duruşmada arbede çıktı, avukatlar salonu terketti.

05.08.2013 12:41 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde yaklaşık 5 yıldır görülen Ergenekon davasında karar duruşması başladı. 67´si tutuklu 275 sanığın yargılandığı dava duruşmasında 6 hakim ve 3 savcı kürsüdeki yerlerini aldı. Tutuklu sanıklar salona alındı. Tüm sanıklar ve avukatların yerlerini almasının ardından kararın açıklanması bekleniyor.

-Mustafa Balbay: Herkes hazırlansın sıcak bir sonbahar geliyor-

Tutuklu ve tutuksuz sanıklar duruşma salonunda yerlerini aldı. Avukatlar, salona giren sanıkları ayakta alkışladı. Sanıklardan bazılarının Türk Bayrağı açtığı gözlendi. ´Mustafa Kemal´in askerleriyiz´, ´Her yer Silivri her yer taarruz´ şeklinde sloganlar atıldı. Tutuklu sanıklardan Mustafa Balbay, ´Bu davayı halktan kopardılar, biz halkın adaletine sığınıyoruz. Herkes hazırlansın sıcak bir sonbahar geliyor. diye bağırdı.

-Sanık yakınları salonda-

Bazı sanık yakınlarının duruşma salonunda olduğunu bildirdi. DHA´nın haberine göre, Tuncay Özkan´ın kızı Nazlıcan Özkan ve Mustafa Balbay´ın eşi Gülşah Balbay salona girdi. Duruşma öncesi yapılan açıklamada, sanık yakınlarına da duruşma salonu yasağı konulmuştu.

-Bazı sanıklar katılmadı-

Sanıklardan yaklaşık 15 dakika sonra mahkeme heyetinin yerini almasıyla duruşma başladı. Duruşmaya, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, İlker Başbuğ, Tuncay Özkan, emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız ile Veli Küçük´ün de aralarında bulunduğu 63 tutuklu sanık katıldı. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Gülhane Askeri Tıp Akademisi´nde (GATA) tedavi gören Yüksek Askeri Şura kararıyla emekliliğe sevk edilen Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile avukat Serdar Öztürk katılmadı.

Heyetin yerini almasıyla avukat sıraları hareketlendi, söz isteyenler oldu. Vekil sıralarından CHP Mersin Milletvekili İsa Gök ayağa kalkarak heyet başkanına, “Sanık yakınlarının alınmadığı duruşma aleniyet kazanmaz. Sabah saat 9.00 denilen duruşma 3,5 saat geç başlıyor, böyle yargılama olmaz” itirazında bulundu. Mahkeme başkanı Hüseyin Özese, pek çok avukatın itirazına rağmen hükmün açıklanacağını, kimseye söz verilmeyeceğini belirterek kısık bir sesle hükmü okumaya başladı. Mahkemedeki gerginlik, başkanın sesine de yansıdı. Arada diğer üyelere kısa karar uzatılarak okutuldu. Mahkeme kürsüsünde 2 savcı, 4 hakim, 6 isim yer aldı. 6 kişinin de kürsüde devam edip etmeyeceğine dair bir avukatın itirazına mahkeme başkanı usule aykırı bir durum olmadığı yanıtını verdi.

13.09: 21 SANIK BERAAT ETTİ

Ve kararın okunmasına başlandı.. Başkan Özese, sanıklar hakkındaki kararlarını hazırladıklarını belirtti. Kararın iki aşamadan oluştuğunu ifade eden Özese, birinci aşamada sanıklar hakkındaki hükmün, ikinci aşamada ise sanıkların tutukluluk durumu ve taleplerinin yer aldığını ifade etti.

Özese, kararın özetini okumaya başladı. Mahkeme kararında, Ergenekon silahlı terör örgütü ifadesi kullanıldı. Mahkeme 275 sanıktan 21´i hakkında beraat kararı verdi. Beraat eden sanıklar arasında Ali Yiğit, Süleyman Esen, Salih Kunter, gazeteci Caner Taşpınar, yönetmen Halis Yavuz Işıklar da var.

Bedrettin Dalan ve Turhan Çömez´in da aralarında bulunduğu firari sanıkların dosyası ayrıldı.

SALONDA ARBEDE ÇIKTI

Doğu Perinçek´in aralarında bulunduğu sanıklar salonu terketmek istedi. Jandarma izin vermedi. Duruşmada arbede çıktı, avukatlar salonu terketti. 47 yıl hapis cezasına çarptırılan Arif Doğan, kararı duyduğu anda çığlıklar atarak kapıdan çıkmaya çalıştı. Doğan´ı son anda jandarma engelledi. Beni asın diye mahkeme heyetine bağıran Doğan uzun süre sakinleşemedi. Ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan Tuncay Özkan ise, karara tepki gösterince salondan çıkarıldı. Tuncay Özkan´a başka suçlardan 16 yıl 2 ay daha ceza verildi.

13.15: İŞTE CEZASI BELLİ OLANLAR

* Emekli Tuğgeneral Veli Küçük´e 2 kez ağırlaştırılmış müebbet (diğer suçlardan da 99 yıl 1 ay)

* Danıştay saldırganı Alparslan Aslan´a 2 kez ağırlaştırılmış müebbet (diğer suçlardan da 90 yıl)

* Emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin´e 2 kez ağırlaştırlmış müebbet

* İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek´e ağırlaştırılmış müebbet

* Emekli Albay Fikri Karadağ´a ağırlaştırılmış müebbet

* Emekli Albay Dursun Çiçek´e ağırlaştırılmış müebbet

* Avukat Kemal Kerinçsiz´e ağırlaştırılmış müebbet

* Gazeteci Tuncay Özkan´a ağırlaştırılmış müebbet

* Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ´a müebbet

* Emekli Orgeneral Hurşit Tolon´a müebbet

* Eski Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Şener Eruygur´a müebbet

* Eski 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız´a müebbet

* Emekli Orgeneral Nusret Taşdeler´e müebbet

* Eski Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol´a müebbet

* Emekli Albay Fuat Selvi´ye müebbet

* Sendikacı Mustafa Özbek´e müebbet

* Emekli Korgeneral Mehmet Eröz´e müebbet

* Metal-İş eski başkanı Mustafa Özbek´e müebbet

* CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal´a 12 yıl 6 ay

* CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay´a 34 yıl 8 ay

* CHP´li vekil Sinan Aygün´e 13 yıl 6 ay

* Yazar Yalçın Küçük´e 22 yıl 6 ay

* Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz´e 22 yıl 6 ay

* Eski Özel Tim´ci İbrahim Şahin´e 49 yıl 4 ay hapis

* Emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin´e 2 kez ağırlaştırlmış müebbet hapis (Bununla birlikte 117 yıl daha)

* Mustafa Levent Göktaş´a 23 yıl 4 ay

* Emekli Albay Hasan Atilla Uğur´a 29 yıl 3 ay

* İnternet Andıcı Davası sanıklarından emekli Tuğamiral Alaaddin Sevim 10 yıl

* Genelkurmay eski İstihbarat Dairesi Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkın Pekin 7,5 yıl

* Drej Ali olarak bilinen Ali Yasak 6 yıl 3 ay

* Emekli Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu 20 yıl 6 ay

* Tümgeneral Hıfzı Çubuklu 9 yıl 6 ay

* Davanın bir numaralı sanığı emekli asker Oktay Yıldırım´a 33 yıl 10 ay

* Akın Birdal suikastinin azmettiricisi, Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Semih Tufan Gülaltay´a 12 yıl

* Emekli Albay Arif Doğan´a 47 yıl 3 ay hapis

* Zir Vadisi soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Emekli Yarbay Mustafa Dönmez´e 49 yıl 2 ay

* Eski MGK Genel Sekreteri Tuncer Kılınç´a 13 yıl 2 ay

* Teğmen Noyan Çalıkuşu´na 8 yıl 6 ay

* Emekli asker Serdar Öztürk´e 25 yıl 6 ay

* Doğu Perinçek´in oğlu öğretim üyesi Mehmet Perinçek´e 6 yıl

* Adli Tıp Uzmanı Ümit Sayın´a 4 yıl

* Eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz´e 13 yıl 11 ay

* Sedat Peker´e 10 yıl

* Susurluk Davası hükümlüsü Sami Hoştan´a 10 yıl

* Eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu´na 23 yıl

* Eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu´na 15 yıl 8 ay

* Eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Ferit Bernay 10 yıl

* Eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Abbas Yurtkuran 10 yıl

* Anayasa Mahkemesi Üyesi Osman Paksüt´ün eşi tutuksuz sanık Ferda Paksüt´e 2 yıl 6 ay

* Eski Emniyet Müdürü Adil Serdar Saçan´a 14 yıl hapis

* İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever´e 15 yıl hapis

* Osman Yıldırım´a 8 yıl 9 ay (Danıştay ve Cumhuriyet Gazetesi´ne molotof saldırılarından beraat)

* Prof. Dr. Erol Manisalı´ya 9 yıl

* Emekli Orgeneral Kemal Yavuz´a 7 yıl 6 ay

* Gazeteci Adnan Bulut´a 6 yıl 3 ay

* Gazeteci Vedat Yenerer´e 7 yıl 6 ay

* Cumhuriyet Gazetesi´ne molotoflu saldırıda adı geçen Bedir Şinal´a 18 yıl 8 ay

* Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk´a 7 yıl 6 ay

* İP Genel Başkan Yardımcısı Turan Özlü 9 yıl

* Gazeteci Güler Kömürcü 7 yıl 6 ay

* Özlem Usta 6 yıl 3 ay

* Bekir Öztürk 12 yıl

* Yazar Ergün Poyraz´a 29 yıl 4 ay

* İşçi Partisi´nin avukatlarından Emcet Olcaytu´ya 13 yıl 2 ay

* Fatma Cengiz´e 11 yıl

* Emekli Binbaşı Fikret Emek´e 41 yıl 4 ay

* Eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan´a 1 yıl 3 ay

* İşçi Partisi yöneticisi ve Aydınlık Gazetesi yazarı Hikmet Çiçek´e 21 yıl 9 ay

* İşçi Partisi yöneticisi Hayrettin Ertekin´e 12 yıl

* Eski Ülkü Ocakları Başkanı Levent Temiz´e 10 yıl

* Boğaç Kaan Murathan´a 17 yıl

* İşçi Partisi yöneticisi Adnan Akfırat´a 19 yıl

* Teğmen Mehmet Ali Çelebi´ye 16 yıl 6 ay

* 27 el bombasının ele geçirildiği gecekondunun sahibi Emekli Astsubay Mehmet Demirtaş´a 22 yıl

* Eski Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım´a 16 yıl 10 ay

* Mehmet Zekeriya Öztürk´e 19 yıl 6 ay

* Genelkurmay Eski Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel´e 7 yıl 6 ay

* Avukat Nusret Senem´e 20 yıl 3 ay

* Gazeteci Ünal İnanç´a 19 yıl

* Kemal Aydın´a 20 yıl 8 ay

15.15: HABERAL ve 16 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Ergenekon Davası´nda 12 yıl 6 ay hapis cezası alan Mehmet Haberal ve diğer 16 sanık tahliye edildi. Sanıklar, tutuklu bulundukları süre gözönünde bulundurularak tahliye edildiler. Tahliye edilen 17 sanığın isimleri şöyle: Mehmet Haberal, Hıfzı Çubuklu, Mehmet Otuzbiroğlu, İsmail Hakkı Pekin, Osman Yıldırım, Cemal Gökçeoğlu, Erkan Ayyıldız, Fatma Cengiz, Hüseyin Yanç, Hulusi Gülbahar, İbrahim Özcan, Kenan Özay, Mehmet Perinçek, Mehmet Bülent Sarıkahya, Sedat Özüer, Selçuk Özkan, Ziya İlker Göktaş.

11 SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Mahkeme 11 sanık hakkında da yakalama kararı çıkardı. Yakalama kararı çıkarılanların isimleri şöyle: Şener Eruygur, Yalçın Küçük, Tuncer Kılınç, Kemal Alemdaroğlu, Ahmet Cinali, Adnan Türkkan, Hüseyin Buzoğlu, Merdan Yanardağ, Tunç Akkoç, Adnan Akfırat, Mehmet Ali Çelebi, Kemal Şahin, Levent Temiz.

KARARIN ÖZETİ 2 SAAT SÜRDÜ

Mahkeme ´Ergenekon kararının´ özetinin okunmasını bitirdi. Alınan kararlarla ilgili gerekli yazışmalar yapılıyor. Kararların açıklanması 2 saat 10 dakika sürdü.

BALBAY VE BAZI SANIKLAR İTİRAZ DİLEKÇESİ SUNDU

Mustafa Balbay, İlker Başbuğ ve Hurşit Tolon´un da aralarında bulunduğu bazı sanıklar, karara itirazı içeren dilekçeyi mahkemeye sundular.

TUTUKLULUĞUN DEVAMINA KARAR VERİLENLER

06.08.2013 13:55 Tutukluluk halinin devamına karar verilen 49 sanık: Oktay Yıldırım, Mehmet Demirtaş, Muzaffer Tekin, İsmail Yıldız, Ergün Poyraz, Fikret Emek, Mehmet Zekeriya Öztürk, Veli Küçük, Sevgi Erenerol, Sedat Peker, Semih Tufan Gülaltay, Doğu Perinçek, Hikmet Çiçek, Kemal Kerinçsiz, Mehmet Fikri Karadağ, Alparslan Arslan, İsmail Sağır, Erhan Timuroğlu, Aykut Metin Şükre, Özkan Kurt, Bedirhan Şinal, Boğaç Kaan Murathan, Hurşit Tolon, Levent Ersöz, Hasan Atilla Uğur, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Durmuş Ali Özoğlu, Kemal Aydın, Fatih Hilmioğlu, Mustafa Dönmez, Mustafa Levent Göktaş, Hasan Ataman Yıldırım, İbrahim Şahin, Dursun Çiçek, Serdar Öztürk, Mehmet Deniz Yıldırım, Hasan Iğsız, Mehmet Eröz, Nusret Taşdeler, Fuat Selvi, Alaettin Sevim, Mehmet İlker Başbuğ, Ulaş Özel, Okan İşgör, Mehmet Bedri Gültekin, Erkan Önsel, Turan Özlü, Mahmut Güzel.

TAHLİYESİNE KARAR VERİLENLER

Mehmet Haberal, Hıfzı Çubuklu, Mehmet Otuzbiroğlu, İsmail Hakkı Pekin, Osman Yıldırım, Cemal Gökçeoğlu, Erkan Ayyıldız, Fatma Cengiz, Hüseyin Yanç, Hulusi Gülbahar, İbrahim Özcan, Kenan Özay, Mehmet Perinçek, Mehmet Bülent Sarıkayha, Sedat Özüer, Selçuk Özkan, Ziya İlker Göktaş.

YAKALAMA KARARI ÇIKARILANLAR

Şener Eruygur, Yalçın Küçük, Tuncer Kılınç, Kemal Alemdaroğlu, Ahmet Cinali, Adnan Türkkan, Hüseyin Buzoğlu, Merdan Yanardağ, Tunç Akkoç, Adnan Akfırat, Mehmet Ali Çelebi, Kemal Şahin, Levent Temiz.

DAVA DOSYASI AYRILANLAR

Bedrettin Dalan, Emrah Gönenci, Mustafa Bakıcı, Saipir Debzlelvidze, Turhan Çömez, Süleyman Solmaz. Engin Aydın, İlhan Selçuk ve Murat Özkan vefaat ettikleri için haklarındaki davanın düşürülmesine karar verildi.

BERAAT EDENLER

Adem Uzun, Ali Yiğit, Ayhan Çelik, Bahadır Berk, Bekir Çelik, Coşkun Çalık, Erdal İrten, Eren Mumcu, Fuat Ermiş, Garip İrfan Torun, Hakan Akdoğan, Halis Yavuz Işıklar, İlhami Ümit Handan, Kenan Temur, Maruf Şinik, Muhterem Bağcı, Onur Özdemir, Önder Koç, Recep Taylan, Salih Kurter, Satılmış Balkaş, Süleyman Esen, Tuncay Hacıbektaşoğlu.

ADLİ KONTROLE TABİ TUTULANLAR

Arif Doğan, Hüseyin Vural Vural, Ünal İnanç ve Mustafa Özbek hakkında konutlarını terk etmemek kaydıyla adli kontrol uygulanmasına karar verildi.

HAKİMLER KONUŞTU: VİCDANEN ÇOK RAHATIZ

10.08.2013 11:18 Ergenekon davasının ilk safhası 5 Ağustos´ta açıklanan kararla tamamlandı. Karara imza atan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin hakimleri ise karar sonrası ilk kez konuştu. Kararlarla ilgili eleştirilere yanıt veren yedek hakimlerden Mehmet Fatih Uslu, Kişilerin durumlarını hassas terazide tartar gibi inceledik dedi. Hakim Ercan Fırat ise, Verdiğimiz kararda vicdanen çok rahatız ifadesini kullandı. Milliyet gazetesine değerlendirme yapan yedek hakimlerden Mehmet Fatih Uslu ise, Kişilerin durumunu hassas terazide tartar gibi inceledik. Gerekçeli karar beklenmeden yargısız infaz yapılıyor. Maalesef kimse dosyanın içeriğini bilmiyor dedi. Hakim Ercan Fırat da, gerekçeli kararla birlikte her şeyin daha da açıklığa kavuşacağını belirtti. Fırat, İsabetli ve çok hukuki, yerinde bir karar verdiğimizi düşünüyoruz. Vicdanen çok rahatız ifadesini kullandı.

-------------------------------------------------------------------------

İŞTE 275 SANIK VE ALDIKLARI CEZALAR:

1-) Abdullah Arapoğlulları: 7 yıl 6 ay hapis cezası
2-) Abdulmuttalip Tonçer: 7 yıl 1 ay hapis cezası
3-) Abdulvahit Özkaya: 8 yıl 4 ay hapis cezası
4-) Adem Uzun: BERAAT ETTİ
5-) Adil Serdar Saçan: 14 yıl 5 ay hapis cezası
6-) Adnan Bulut: 6 yıl 3 ay hapis cezası
7-) Adnan Türkkan: 10 yıl 6 ay hapis cezası
8-) Ahmet Cinali: 10 yıl 6 ay hapis cezası
9-) Ahmet Hurşit Tolon: MÜEBBET HAPİS CEZASI, 5 yıl hapis cezası
10-) Ahmet Tuncay Özkan: AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI, 16 yıl 2 ay hapis cezası
11-) Alaettin Sevim: 10 yıl hapis cezası
12-) Ali Kutlu: 6 yıl 3 ay hapis cezası
13-) Ali Oktay Şahbaz: 6 yıl 3 ay hapis cezası
14-) Ali Yasak: 6 yıl 3 ay hapis cezası
15-) Ali Yiğit: BERAAT ETTİ
16-) Alparslan Arslan: 2 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI, 90 yıl 3 ay hapis cezası
17-) Altunay Şahin: 6 yıl 3 ay hapis
18-) Arif Doğan: 47 yıl 3 ay hapis cezası
19-) Asım Demir: 10 ay hapis cezası
20-) Atilla Aksu: 6 yıl 3 ay hapis cezası
21-) Aydın Gergin: 7 yıl 6 ay hapis cezası
22-) Aydın Yüksek: 16 yıl 11 ay 10 gün hapis cezası
23-) Aydoğan Aksüngü: 6 yıl 3 ay hapis cezası
24-) Ayhan Atabek: 6 yıl 3 ay hapis cezası
25-) Ayhan Çelik: BERAAT ETTİ
26-) Aykut Metin Şükre: 12 yıl 6 ay hapis cezası
27-) Ayşe Asuman Özdemir: 7 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası
28-) Bahadır Berk: BERAAT ETTİ
29-) Barbaros Hayrettin Altıntaş: 6 yıl 3 ay hapis cezası
30-) Bayram Demir: 8 yıl 11 ay 15 gün hapis cezası
31-) Bedirhan Şinal: 18 yıl 8 ay hapis cezası
32-) Bedrettin Dalan'ın (Firari sanık) DAVA DOSYASININ AYRILDI.
33-) Bekir Çelik: BERAAT ETTİ
34-) Bekir Öztürk: 12 yıl hapis cezası
35-) Birol Başaran: 8 yıl 9 ay hapis cezası
36-) Boğaç Kaan Murathan: 16 yıl 9 ay hapis cezası
37-) Bora Ballı: 8 yıl 11 ay 15 gün hapis cezası
38-) Bülent Baş: 6 yıl 3 ay hapis cezası
39-) Bülent Güngördü: 6 yıl 3 ay hapis cezası
40-) Caner Taşpınar: 6 yıl 3 ay hapis cezası
41-) Cem Şimşek: 6 yıl 3 ay hapis cezası
42-) Cemal Gökçeoğlu: 7 yıl 6 ay hapis cezası
43-) Cengiz Köylü: 6 yıl 3 ay hapis cezası
44-) Cihan Arık: 6 yıl 3 ay hapis cezası
45-) Cihandar Hasanhanoğlu: 12 yıl 6 ay hapis cezası
46-) Coşkun Çalık: BERAAT ETTİ
47-) Doğu Perinçek: AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET, 34 yıl 4 ay hapis cezası
48-) Doğukan Yorulmaz: 6 yıl 3 ay hapis cezası
49-) Durmuş Ali Özoğlu: AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS, 6 yıl 6 ay hapis cezası
50-) Dursun Çiçek: AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI
51-) Emcet Olcaytu: 13 yıl 2 ay hapis cezası
52-) Emin Caner Yiğit: 8 yıl 1 ay hapis cezası
53-) Emin Gürses: 12 yıl hapis cezası
54-) Emin Şirin: 7 yıl 6 ay hapis cezası
55-) Emrah Gönenci(Firari sanık) DAVA DOSYASI AYRILDI
56-) Emre Baltacı: 6 yıl 3 ay hapis cezası
57-) Engin Aydın (Hayatını kaybetti) DAVASI DÜŞÜRÜLDÜ
58-) Erbay Çolakoğlu: 8 yıl 10 ay 20 gün hapis
59-) Ercüment Ovalı: 6 yıl 3 ay hapis cezası
60-) Erdal İrten: BERAAT ETTİ
61-) Erdal Şahin: 6 yıl 3 ay hapis cezası
62-) Eren Mumcu: BERAAT ETTİ
63-) Ergün Poyraz: 29 yıl 7 ay hapis cezası
64-) Erhan Timuroğlu: 21 yıl 6 ay hapis cezası
65-) Erkan Ayyıldız: 4 yıl 7 ay hapis cezası
66-) Erkan Önsel: 9 yıl hapis cezası
67-) Erkut Ersoy: 11 yıl 15 gün hapis cezası
68-) Erol Manisa: 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası
69-) Erol Mütercimler: 8 yıl 9 ay hapis cezası
70-) Erol Ölmez: 9 yıl hapis cezası
71-) Ersin Gönenci: 8 yıl 4 ay hapis cezası
72-) Ertaç Giray: 11 yıl 8 ay hapis cezası
73-) Ertuğrul Orta: 6 yıl 3 ay hapis cezası
74-) Evrim Baykara: 6 yıl 3 ay hapis cezası
75-) Fahri Kepek: 6 yıl 3 ay hapis cezası
76-) Fahri Süslü: 8 yıl 9 ay hapis cezası
77-) Fatih Derdiyok: 2 yıl 6 ay hapis cezası
78-) Fatih Hilmioğlu: 23 yıl hapis cezası
79-) Fatih Koca: 6 yıl 3 ay hapis cezası
80-) Fatma Cengiz: 11 yıl 15 gün hapis cezası
81-) Fatma Sibel Gürcihan: 6 yıl 3 ay hapis cezası
82-) Ferda Paksüt: 2 yıl 6 ay hapis cezası
83-) Ferid İlsever: 15 yıl hapis cezası
84-) Feridun Refik Nuhoğlu: 6 yıl 3 ay hapis cezası
85-) Fikret Emek: 41 yıl 11 ay 10 gün hapis cezası
86-) Fuat Ermiş: BERAAT ETTİ
87-) Fuat Selvi: MÜEBBET HAPİS CEZASI
88-) Fuat Turgut: 7 yıl 6 ay hapis cezası
89-) Garip İrfan Torun: BERAAT ETTİ
90-) Gazi Güder: 7 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası
91-) Güler Kömürcü: 7 yıl 6 ay hapis cezası
92-) Gürbüz Çapan: 1 yıl 3 ay hapis cezası
93-) Habip Ümit Sayın: 4 yıl 22 gün hapis cezası
94-) Hakan Akdoğan: BERAAT ETTİ
95-) Hakan Arıkan: 7 yıl 6 ay hapis cezası
96-) Hakan Şanlı: 8 yıl 9 ay hapis cezası
97-) Halil Behiç Gürcihan: 13 yıl 5 ay hapis cezası
98-) Halil Kemal Gürüz: 13 yıl 11 ay 15 gün hapis cezası
100-) Halis Yavuz Işıklar: BERAAT ETTİ
101-) Hasan Ataman Yıldırım: AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS, 12 yıl 9 ay hapis cezası
102-) Hasan Atilla Uğur: 29 yıl 3 ay hapis cezası
103-) Hasan Hüseyin Uçar: 6 yıl 3 ay hapis cezası
104-) Hasan Iğsız: MÜEBBET HAPİS CEZASI
105-) Hatice Bahtiyar: 7 yıl 6 ay hapis cezası
106-) Hayati Özcan: 10 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası
107-) Hayrettin Ertekin: 13 yıl 11 ay 15 gün hapis cezası
108-) Hayri Bildik: 6 yıl 3 ay hapis cezası
109-) Hayrullah Mahmud Özgür: 10 yıl 6 ay hapis cezası
110-) Hıfzı Çubuklu: 7 yıl 6 ay hapis cezası
111-) Hikmet Çiçek: 21 yıl 9 ay hapis cezası
112-) Hulusi Gülbahar: 7 yıl 6 ay hapis cezası
113-) Hüdayi Ünlüer: 7 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası
114-) Hüseyin Gazi Oğuz: 10 yıl hapis cezası
115-) Hüseyin Görüm: 10 yıl hapis cezası
116-) Hüseyin Keskin: 10 yıl hapis cezası
117-) Hüseyin Nazlıkul: 2 yıl 1 ay hapis cezası
118-) Hüseyin Nusret Taşdeler: MÜEBBET HAPİS CEZASI
119-) Hüseyin Vural Vural: 17 yıl 4 ay 10 gün hapis cezası
120-) Hüseyin Yanç: 6 yıl 3 ay hapis cezası
121-) İbrahim Benli: 6 yıl 3 ay hapis cezası
122-) İbrahim Özcan: 14 yıl 8 ay hapis cezası
123-) İbrahim Şahin: 49 yıl 4 ay 10 gün hapis cezası
124-) İhsan Göktaş: 6 yıl 3 ay hapis cezası
125-) İlhami Ümit Handan: BERAAT ETTİ
126-) İlhan Bulayır: 6 yıl 3 ay hapis cezası
127-) İlhan Selçuk:(Hayatını kaybetti) DAVASI DÜŞÜRÜLDÜ
128-) İker Güven: 6 yıl 3 ay hapis cezası
129-) İlyas Çınar: 12 yıl 2 ay 7 gün hapis cezası
130-) İlyas Gümrükçü: 6 yıl 3 ay hapis cezası
131-) İsmail Eksik: 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası
132-) İsmail Hakkı Pekin: 7 yıl 6 ay hapis cezası
133-) İsmail Sağır: 21 yıl 6 ay hapis
134-) İsmail Yıldız: 28 yıl 4 ay hapis cezası
135-) İsmet Reçber: 6 yıl 3 ay hapis cezası
136-) Kahraman Şahin: 7 yıl 6 ay hapis cezası
137-) Kemal Aydın: 20 yıl 8 ay hapis cezası
138-) Kemal Kerinçsiz: AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI, 5 yıl hapis cezası
139-) Kemal Şahin: 6 yıl 3 ay hapis cezası
140-) Kemal Yalçın Alemdaroğlu: 15 yıl 8 ay 22 gün hapis cezası
141-) Kemalettin Balcı: 6 yıl 3 ay hapis cezası
142-) Kenan Özay: 4 yıl 3 ay hapis cezası
143-) Kenan Temur: BERAAT ETTİ
144-) Levent Ersöz: 22 yıl 6 ay hapis cezası
145-) Levent Temiz: 10 yıl hapis cezası
146-) Mahir Akkar: 3 yıl 4 ay hapis cezası
147-) Mahir Çayan Güngör: 7 yıl 6 ay hapis cezası
148-) Mahmut Güzel: 5 yıl hapis cezası
149-) Mahmut Öztürk: 6 yıl 3 ay hapis cezası
150-) Maruf Şinik: BERAAT ETTİ
151-) Memet Adnan Akfırat: 19 yıl hapis cezası
152-) Mehmet Ali Çelebi: 16 yıl 6 ay hapis cezası
153-) Mehmet Bedri Gültekin: 10 yıl 6 ay hapis cezası
154-) Mehmet Bora Perinçek: 6 yıl 3 ay hapis cezası
155-) Mehmet Bozkurt: 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası
156-) Mehmet Bülent Sarıkahya: 7 yıl 6 ay hapis cezası
157-) Mehmet Dalagan: 6 yıl 3 ay hapis cezası
158-) Mehmet Demirtaş: 22 yıl hapis cezası
159-) Mehmet Deniz Yıldırım: 16 yıl 10 ay hapis cezası
160-) Mehmet Eröz: MÜEBBET HAPİS CEZASI
161-) Mehmet Fikri Karadağ: AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI, 12 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası
162-) Mehmet Haberal: 12 yıl 6 ay hapis cezası
163-) Mehmet İlker Başbuğ: MÜEBBET HAPİS CEZASI
164-) Mehmet Koral: 7 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası
165-) Mehmet Murat Yücel: 7 yıl 6 ay hapis cezası
166-) Mehmet Otuzbiroğlu: 7 yıl 6 ay hapis cezası
167-) Mehmet Sabuncu: 7 yıl 6 ay hapis cezası
168-) Mehmet Şener Eruygur: MÜEBBET HAPİS CEZASI+ 10 yıl hapis cezası
169-) Mehmet Zekeriya Öztürk: 19 yıl 6 ay hapis cezası
170-) Melih Yüksel: 6 yıl 3 ay hapis cezası
171-) Merdan Yanardağ: 10 yıl 6 ay hapis cezası
172-) Meryem Kurşun: 6 yıl 3 ay hapis cezası
173-) Mesut Özcan: 6 yıl 3 ay hapis cezası
174-) Mete Yalazangil: 6 yıl 3 ay hapis cezası
175-) Muammer Karabulut: 11 yıl 3 ay hapis cezası
176-) Muammed Murat Avar: 5 yıl 4 ay 5 gün hapis cezası
177-) Muammed Sarıkaya: 6 yıl 3 ay hapis cezası
178-) Muammet Yüce: 12 yıl hapis cezası
179-) Muhittin Erdal Şenel: 7 yıl 6 ay hapis cezası
180-) Muhterem Bağcı: BERAAT ETTİ
181-) Murat Ağırel: 6 yıl 3 ay hapis cezası
182-) Murat Aplak: 2 yıl 6 ay hapis cezası
183-) Murat Çağlar: 10 yıl 10 ay hapis cezası
184-) Murat Çavdar: 6 yıl 3 ay hapis cezası
185-) Murat Eke: 6 yıl 3 ay hapis cezası
186-) Murat Özkan: (hayatını kaybetti) DAVASI DÜŞÜRÜLDÜ
187-) Murat Uslukılıç: 2 yıl 1 ay hapis cezası
188-) Mustafa Abbas Yurtkuran: 10 yıl hapis cezası
189-) Mustafa Ali Balbay: 34 yıl hapis cezası
190-) Mustafa Bakıcı:(Firari sanık) DAVA DOSYASI AYRILDI
191-) Mustafa Dönmez: 49 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası
192-) Mustafa Hüseyin Buzoğlu: 31 yıl 9 ay hapis cezası
193-) Mustafa Koç: 14 yıl 2 ay hapis cezası
194-) Mustafa Levent Göktaş: 23 yıl 9 ay hapis cezası
195-) Mustafa Özbek: MÜEBBET HAPİS CEZASI, 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası
196-) Muzaffer Öztürk: 12 yıl 6 ay hapis cezası
197-) Muzaffer Şenocak: 12 yıl 11 ay hapis cezası
198-) Muzaffer Tekin: 2 KERE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI, 117 yıl hapis cezası
199-) Münür Kemal Yavuz: 7 yıl 6 ay hapis cezası
200-) Neriman Aydın: 10 yıl 5 ay hapis cezası
201-) Noyan Çalıkuşu: 8 yıl 6 ay 15 gün hapis cezası
202-) Nusret Senem: 20 yıl 3 ay hapis cezası
203-) Oğuz Alpaslan Abdülkadir: 6 yıl 3 ay hapis cezası
204-) Oğuz Bulut: 11 yıl 3 ay hapis cezası
205-) Oğuzhan Sahıroğlu: 6 yıl 3 ay hapis cezası
206-) Okan İşgör: 20 yıl hapis cezası
207-) Oktay Yıldırım: 33 yıl 10 ay hapis cezası
208-) Onur Özdemir: BERAAT ETTİ
209-) Orhan Güçlü: 2 yıl 1 ay hapis cezası
210-) Orhan Tunç: 6 yıl 3 ay hapis cezası
211-) Osman Gürbüz: 8 yıl 9 ay hapis cezası
212-) Osman Yıldırım: 9 yıl hapis cezası
213-) Önder Koç: BERAAT ETTİ
214-) Özkan Kurt: 13 yıl 6 ay hapis cezası
215-) Özlem Usta: 6 yıl 3 ay hapis cezası
216-) Rafet Arslan: 6 yıl 3 ay hapis cezası
217-) Raif Görüm: 6 yıl 3 ay hapis cezası
218-) Rasim Görüm: 6 yıl 3 ay hapis cezası
219-) Recai Alkan: 6 yıl 3 ay hapis cezası
220-) Recep Gökhan Sipahioğlu: 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası
221-) Recep Taylan: BERAAT ETTİ
222-) Rıza Ferit Bernay: 10 yıl hapis cezası
223-) Saipir Debzlelvidze:(Firari sanık) DAVA DOSYASI AYRILDI
224-) Salih Kurter: BERAAT ETTİ
225-) Sami Hoştan: 10 yıl hapis cezası
226-) Satılmış Balkaş: BERAAT ETTİ
227-) Sedat Özüer: 7 yıl 6 ay hapis cezası
228-) Sedat Peker: 10 yıl hapis cezası
229-) Selçuk Özkan: 4 yıl 7 ay
230-) Selim Akkurt: 10 yıl 6 ay hapis cezası
231-) Selim Utku Gümrükçü: 6 yıl 3 ay hapis cezası
232-) Semih Tufan Gülaltay: 12 yıl hapis cezası
233-) Serdar Öztürk: 25 yıl 6 ay hapis cezası
234-) Serhan Bolluk: 7 yıl 6 ay hapis cezası
235-) Servet Kaynak: 8 yıl 9 ay hapis cezası
236-) Sevgi Erenerol: MÜEBBET HAPİS CEZASI, 8 yıl 9 ay hapis cezası
237-) Seyhun Zaim: 15 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası
238-) Sinan Aygün: 13 yıl 6 ay 15 gün hapis cezası
239-) Siyami Yalçın: 7 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası
240-) Süleyman Esen: BERAAT ETTİ
241-) Süleyman Solmaz: (Firari sanık) DAVA DOSYASI AYRILDI
242-) Taner Ünal: 8 yıl 9 ay hapis cezası
243-) Tanju Güvendiren: 6 yıl 3 ay hapis cezası
244-) Tanju Okan: 1 yıl 3 ay hapis cezası
245-) Taylan Özgür Kırmızı: 7 yıl 6 ay hapis cezası
246-) Tekin Irşi: 9 yıl 2 ay hapis cezası
247-) Tuğrul Demre: 6 yıl 3 ay hapis cezası
248-) Tuncay Hacıbektaşoğlu: BERAAT ETTİ
249-) Tunç Akkoç: 11 yıl 6 ay hapis cezası
250-) Tuncer Kılınç: 13 yıl 2 ay 10 gün hapis cezası
251-) Turhan Çömez(Firari sanık) DAVA DOSYASI AYRILDI
252-) Turhan Özlü: 9 yıl hapis cezası
253-) Ufuk Akkaya: 8 yıl 5 ay 20 gün hapis cezası
254-) Ufuk Mehmet Büyükçelebi: 7 yıl 6 ay hapis cezası
255-) Ulaş Özel: 15 yıl 3 ay 15 gün
256-) Ümit Oğuztan: 8 yıl 9 ay hapis cezası
257-) Ünal İnanç: 18 yıl 11 ay 15 gün hapis cezası
258-) Vatan Bölükbaşoğlu: 6 yıl 3 ay hapis cezası
259-) Vedat Yenerer: 7 yıl 6 ay hapis cezası
260-) Veli Küçük: 2 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET, 99 yıl hapis cezası
261-) Yalçın Küçük: 22 yıl 6 ay hapis cezası
262-) Yaşar Arslanköylü: 6 ay 20 gün hapis cezası (6136 sayılı kanuna muhalefet etmek'den en az cezayı aldı)
263-) Yaşar Oğuz Şahin: 6 yıl 3 ay hapis cezası
264-) Yaşar Tozkoparan: 6 yıl 3 ay hapis cezası
265-) Yusuf Beşirik: 6 yıl 3 ay hapis cezası
266-) Yusuf Erikel: 8 yıl 9 ay hapis cezası
267-) Yusuf Ethem Akbulut: 7 yıl 6 ay hapis cezası
268-) Yusuf Görüm: 6 yıl 3 ay hapis cezası
269-) Yusuf Tunçer: 7 yıl 6 ay hapis cezası
270-) Yüksel Dilsiz: 4 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası
271-) Zafer Şen: 8 yıl 9 ay hapis cezası
272-) Zahide Ruhsar Şenoğlu: 7 yıl 11 ay hapis cezası
273-) Zeki Yurdakul Çağman: 6 yıl 3 ay hapis cezası
274-) Zerar Atik: 6 yıl 3 ay hapis cezası
275-) Ziya İlker Göktaş: 7 yıl 6 ay hapis cezası

(05 Ağustos 2013), son güncel.: (10 Ağustos 2013)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Ergenekon´un bitişine 3 gün kaldı

Baskına çağıran TGB´ye baskın

Flaş: Ergenekon´da izleyici yok

Ergenekon´da karar 5 Ağustos´ta

Flaş!!! Mütalaa: Ergenekon var

Ergenekon ve benzer davaları engelleme girişimleri

Ergenekon, Balyoz ve benzer davalarda delil tartışmaları

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5507    yazdır/print


 

Ergenekon´da karara 10 gün kaldı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin 10 gün sonra 5 Ağustos Pazartesi günü yapılacak 321. duruşmada Ergenekon davasına ilişkin kararını açıklaması bekleniyor. Türkiye tarihinin en önemli davası niteliğini taşıyan süreç, 6 yıl önce Ümraniye´deki bir evde 27 el bombasının ele geçirilmesiyle başladı. 275 sanık ve 23 iddianamenin toplandığı davada bugüne kadar 600 duruşma yapıldı.

25.07.2013 15:29 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´de 5 yıldır devam eden aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, ve Danıştay Saldırısının faili Alparslan Arslan´ın da aralarında bulunduğu 66´si tutuklu 275 sanık hakkında kararın 5 Ağustos Pazartesi günü yapılacak duruşmada açıklanması bekleniyor

SORUŞTURMA İHBAR TELEFONUYLA BAŞLADI

Ergenekon soruşturması, bir telefon ihbar telefonu üzerine 12 Haziran 2007´de Ümraniye´de bir gecekonduda 27 adet el bombasının bulunmasıyla başladı. Ülke genelinde yapılan Ergenekon dalgaları adıyla anılan operasyonlarda iş, siyaset, spor , sanat, hukuk ve medya dünyasından isimler, asker, polis, işadamı, yazar, akademisyen ve sendikacı gözaltına alındı. 27 adet el bombasının ele geçirildiği gecekondu sahibi Mehmet Demirtaş ve yeğeni Ali Yiğit´in ifadeleri üzerine genişletilen soruşturma, Türkiye´nin en önemli davasına dönüştü.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz´ün talimatıyla birbiri ardına gerçekleşen operasyonlarda İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, emekli Yüzbaşı Mehmet Zekeriya Öztürk gibi isimler gözaltına alındı ve bunların birçoğu da tutuklandı.

İLK DAVA 25 TEMMUZ 2008´DE AÇILDI

İlk etapta İstanbul Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından hazırlanan ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ne gönderilen iddianame, 25 Temmuz 2008 günü kabul edildi. Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk, Sedat Peker ve Sami Hoştan ile bazı emekli askerler ve İP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 46´sı tutuklu 86 sanık hakkında hazırlanan 2 bin 455 sayfalık iddianamede, Danıştay 2. Dairesi üyesi Mustafa Yücel Özbilgin ´maktul´, aynı dairenin 2. Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Danıştay tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu da ´mağdurlar´ olarak yer aldı.

SAVCI SUÇLADI, SANIKLARIN TAMAMI REDDETTİ

İddianamede, Ergenekon terör örgütüne ulaşıldığı, örgütün uzun yıllar faaliyetlerini sürdürdüğü, Türkiye´nin bir mafya ve terör cennetine dönüştüğü iddia edildi. İddianamede, ´bazen bir mafya liderinin yaptığı eylem ve açıklamalarla hükûmetlerin düşürülebildiği, bazen de bir terör örgütünün gerçekleştirdiği eylemlerle ciddi kaosların yaşandığı ülke olmamıza sebebiyet vermiştir. Öte yandan gerçekleştirilen faili meçhul cinayetlerle ülkemizin yetişmiş insanları ve sahip olduğumuz önemli değerlerden olan aydınlar katledilmiş ve her olaydan sonra ülkemiz yeniden kaosa, karanlığa ve güvensizlik ortamına sürüklenmek istenmiştir. Böylelikle Ergenekon terör örgütü, ülkemizde yaşayan tüm vatandaşların huzurlu ve güvenli bir yaşam sürmesini sağlayacak olan hukuk devleti olmanın önünde daima bir engel teşkil etmiştir. Fakat gerçekleştirdiği bunca eyleme rağmen, ergenekon terör örgütünün gizli ve hücre yapılanması, eylemlerin profesyonelliği ve kamu kurumlarındaki yapılanma ve ilişkileri sayesinde eylemlerin ergenekon terör örgütü bağlantısının deşifre edilmesi daima engellenmiştir denildi.

SANIKLAR 20 EKİM 2008´DE HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Birinci Ergenekon Davası´nın görülmesine Başkan Köksal Şengün, üye hakimler Hasan Hüseyin Özese ve Sedat Sami Haşıloğlu´ndan oluşan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarfından Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi´nin içinde oluşturulan küçük salonda 20 Ekim 2008 tarihinde başlandı.

İKİNCİ ERGENEKON DAVASI

Yargılama devam ederken, Beşiktaş´ta bulunan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı ´Ergenekon´ soruşturmalarına devam etti. Genişleyen soruşturma için Savcı Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın ile birlikte çalışmaları için Savcılar Ercan Şafak, Fikret Seçen, Mehmet Murat Yönder ve Cihan Kansız da görevlendirildi. Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan 1909 sayfalık ikinci iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 25 Mart 2009 tarihinde kabul edildi. Bu iddianameyle, emekli orgeneraller Mehmet Şener Eruygur, Hurşit Tolon, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, gazeteciler Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, ATO eski Başkanı CHP Milletvekili Sinan Aygün, eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, emekli Albay Arif Doğan ve eski Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt´ün eşi Ferda Paksüt´ün de aralarında bulunduğu 19´u tutuklu, 36´sı tutuksuz, hakkında yakalama kararı bulunan eski AKP milletvekili Turan Çömez ile birlikte, 56 sanık hakkında dava açıldı.

YENİ DURUŞMA SALONU YAPILDI

Bu süreçte sanık sayısının artması ve duruşma salonunun yetersiz kalması üzerine yine Silivri Cezaevi´nin giriş kapısının yaklaşık 50 metre yanında yeni bir bina inşa edildi. Ergenekon yargılamaları bu aşamadan sonra 250 sanık ve 350 izleyici, 200 de avukat kapasiteli bu büyük salonda görülmeye başlandı. Bu arada, 37´si tutuklu 52 sanık hakkında hazırlanan üçüncü Ergenekon iddianamesi de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 5 Ağustos 2009 tarihinde kabul edildi. Eski MGK Genel Sekreteri emekli orgeneral Tuncer Kılınç, emekli Orgeneral Kemal Yavuz, eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ve Yalçın Küçük üçüncü Ergenekon Davası´nın sanıkları arasında yer aldı. İddianamede Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Kazım Genç müşteki sıfatıyla yer alırken, Sivas Ermeni cemaati lideri Minas Durmazgüler ile Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan ise mağdur olarak yer aldı.

´İRTİCA İLE MÜCADELE EYLEM PLANI´

Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan dördüncü iddianame ise İrtica ile Mücadele Eylem Planı iddialarına ilişkin oldu. Emekli Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı ve avukat Serdar Öztürk´ün Ankara´daki ofisinde bulunduğu iddia edilen İrtica ile Mücadele Eylem Planı belgesine ilişkin hazırlanan iddianamede 20 Ekim 2011 tarihinde kabul edildi. İddianamede, firari sanık olarak Yeditepe Üniversitesi Kurucusu Bedrettin Dalan, tutuklu sanıklar Dursun Çiçek, Serdar Öztürk, Ufuk Akkaya, Mehmet Deniz Yıldırım ile tutuksuz sanıklar İlhami Ümit Handan ve Özel Yılmaz yer aldı. Emekli Albay Dursun Çiçek belgedeki imzanın sahte olduğunu iddia ederken, avukatları da duruşma salonuna getirdikleri ´CNC´ makinası ile sahte imza atılabileceğini öne sürdü. Duruşma salonunda birçok kişinin imzası bu makina marifetiyle atılarak Çiçek´e ait olduğu iddia edilen imzanın da sahte olduğu iddia edildi.

MAHKEME BAŞKANI KÖKSAL ŞENGÜN BOLU´YA ATANDI

Ergenekon Davası´na 20 Ekim 2008 tarihinden itibaren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ne başkanlık yapan Köksal Şengün´ün 13 Temmuz 2011 tarihinde Bolu´ya atandı. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde milletvekili seçilen Mustafa Balbay ve Prof. Dr. Mehmet Haberal´ın tahliye edilmesini yönünde oy kullanan Şengün, TBMM üyeliğine yasal bir seçim sonucu ve demokratik yollardan seçilen bu kişilerin kazanmış oldukları bu nitelikleri sebebiyle kaçma, saklanma ve delilleri karartma ihtimalleri de kalmamıştır diyerek Balbay ve Haberal´ın tahliyesini istedi. Şengün´ün Bolu´ya atanması üzerine 21 Temmuz 2011 tarihinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) mahkemenin en kıdemli üyesi Hasan Hüseyin Özese´yi başkan olarak yetkilendirdi. 25 Temmuz 2011 tarihinden itibaren heyete Hasan Hüseyin Özese başkanlık yapmaya başladı. Öte yandan başkanlığa Hasan Hüseyin Özese getirilirken üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu´nun yanı sıra heyete Fatih Mehmet Uslu, Ercan Fırat ve Nihat Topal da atandı. Mahkeme Başkanı Özese´nin gelmediği günlerde ise heyete başkanlık yapan Hüsnü Çalmuk ise genellikle naip hakim olarak görev yaptı.

BALBAY MİLLETVEKİLLİĞİ YEMİNİNİ KÜRSÜDE OKUDU

12 Ağustos 2011 tarihinde görülen duruşmada tahliye talebi reddedilen ve CHP´den İzmir Milletvekili seçilen Mustafa Balbay duruşma salonunda Anayasa´nın 81. maddesinde düzenlenen milletvekilliği yemin metnini okudu. Balbay, Sayın başkan şu anda siz siyaseti dizayn etmektesiniz. Verdiğiniz kararla görev yapmamı engellemektesiniz. Yargı siyasete müdahale etmektedir dedi.

İNTERNET ANDICI DAVASI

Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi´nce işletilen internet siteleri ve İnternet Andıcı´na ilişkin YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, tümgeneraller Hıfzı Çubuklu ve Mustafa Bakıcı, emekli korgeneraller Mehmet Eröz ve İsmail Hakkı Pekin´in de aralarında bulunduğu 22 sanık hakkında da iddianame düzenlendi. İddianamenin kabulüne 29 Temmuz 2011´de karar veren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, bu davayı İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasıyla birleştirilmesine karar verdi.

İLKER BAŞBUĞ 6 OCAK 2012´DE TUTUKLANDI

İrtica ile Mücadele Eylem Planı Davası´nın 30 Aralık 2011 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme heyeti, sanıkların savunmalarıyla ilgili beyanlarında ve belgelerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında Beşiktaş´taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından ifadesi alınan ve mahkemeye sevk edilen İlker Başbuğ 6 Ocak 2012 tarihinde tutuklandı.

BAŞBUĞ: HAYATIMDA HİÇ HUKUKSUZ DAVRANMADIM

Başbuğ hakkında Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ve Terör örgütü yöneticisi olmak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile

15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle düzenlenen iddianame, 15 Şubat 2012´de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Silivri 5 Nolu L tipi Cezaevi´nde tutuklu bulunan ve 26 Mart 2012 tarihinde hakim karşısına ilk kez çıkan İlker Başbuğ, mahkemede, Hayatımda hiç hukuksuz davranmadım. Demokrasiye olan bağlılığımda ortadadır. Şahsımla ilgili bir yargılama yeri Yüce Divan´dır. Bu nedenle mahkemenizin beni yargılamakta görevli olmadığını düşünüyorum. Savunma yapmayacağım, hiçbir soruya da cevap vermeyeceğim dedi. Çapraz sorgusu da yapılamayan ve 570 gündür tutuklu bulunan İlker Başbuğ bugüne kadar duruşmalara 8 kez katıldı.

VİDEOKONFERANSLA İFADELERİ ALINDI

Öte yandan sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördükleri hastanede telekonferas yöntemiyle savunmaları alınan sanıklar ise şöyle: Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Prof. Dr. Mehmet Haberal ve Orgeneral Nusret Taşdeler.

TEK DAVADA 23 DOSYA

Mahkeme, Birinci Ergenekon Davasını 27 Nisan 2012 tarihindeki 225. duruşmada kapatarak, İkinci Ergenekon Davası´yla birleştirdi. Ergenekon ana davasında toplanan 23 iddianameden bazıları ise şöyle: 1´inci, 2´nci ve 3´üncü Ergenekon iddianameleri, Danıştay saldırısı,Cumhuriyet Gazetesi´ne bomba atılması, Cumhuriyet Gazetesi´ne molotofkokteyli atılması, Hakan Saraylıoğlu Cinayeti, Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Davası, Alparslan Arslan´a glock temin edilmesi, Alparslan Arslan´a Danıştay saldırısında kullandığı glock marka silahın temin edilmesine ilişkin dosya kapsamında tutuklanan Mahmut Güzel dosyası, Savcı Zekeriye Öz´e tehdit davası, Fener Rum Patriği Bartholomeos´a suikast iddiası, Sivas Ermeni cemaati lideri Minas Durmazgüler´e suikast planına ilişkin 2 ayrı iddianame, avukat Yusuf Erikel ve yayıncı Hayri Bildik´in aralarında bulunduğu 8 sanıklı dosya, İrticayla Mücadele Eylem Planı, İnternet Andıcı, İlker Başbuğ iddianamesi, Şile kazıları dosyası, Mehmet Perinçek´in aralarında bulunduğu İşçi Partililerin dosyası.

160´A YAKIN TANIK DİNLENDİ

Davada 31´i gizli tanık olmak üzere 160 tanığın beyanı alındı. Gizli tanık odasında beyanları alınan gizli tanıkların, görüntüsü ve sesi duruşma salonuna değiştirilerek yansıtıldı. Dava´da dinlenen gizli tanıkdan bazıları ise şöyle: Kurşun, Gurbet, Dilovası, Efe, Munzur, Emek, Boyabat, 9, Aydos, Poyraz, Hisar, Kıskaç ve Deniz.

ŞEMDİN SAKIK DA ´GİZLİ TANIK´ OLARAK DİNLENDİ

Poyraz, Hisar, ´9´ ve Deniz gizli kalmak istemedi, kimliklerini açıkladı, sanıklarla yüzleşti. İsmini açıklayanlar arasında en çok etki uyandıran ise gizli tanık Deniz olarak ifade veren PKK´nın eski yöneticilerinden Şemdin Sakık oldu. Samimiyetimi ortaya koymak için kimliğimi açıkladım diyen Sakık´ın ifadesi sırasında Silivri´de mi yoksa hükümlü olarak kaldığı Diyarbakır Cezaevi´nde mi olup olmadığı konusu da dava avukatları tarafından tartışıldı. Tutuklu sanıklar, Şemdin Sakık´ın tanık olarak dinlenmesine duruşmada tepki gösterdi.

130´A YAKIN AÇIK TANIK DİNLENDİ

Davada dinlenen diğer tanıklar ise şöyle: Eski milletvekili Recai Birgün, ortopedi uzmanı Mücahit Pehlivan, CHP Milletvekili Emrehan Halıcı, DSP Genel Başkanı Masum Türker, eski polis şefi Ahmet İhtiyaroğlu, Gazeteciler Can Dündar, Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş, Gazeteci Celal Kazdağlı, Gazeteci Alper Görmüş, Gazeteci Fehmi Koru, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, emekli Orgeneral Teoman Koman, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz, iş adamları Mehmet Emin Karamehmet ve Ali Avni Balkaner, AK Parti Milletvekili Şirin Ünal, Balyoz Planı davasında 18 yıl hapisle cezalandırılan emekli Orgeneral Ergin Saygun, eski MİT mensubu Mehmet Eymür, Sevil Atasoy, Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, Abdullah Öcalan´ın eski avukatlarından İrfan Dündar.

FİRARİ SANIKLARIN SAVUNMALARI ALINAMADI

Haklarında yakalama kararı bulunan emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, Saipir Debzledvize, Eski İstanbul Büyükşehir Belediye BaşkanıBedrettin Dalan ve eski milletvekili Turhan Çömez´in ise savunmaları alınamadı. Emekli Orgeneral Şener Eruygur´un sağlık sorunları nedeniyle ifadesi alınamazken, tutuksuz sanıklardan İlhan Selçuk ise yargılama aşamasında savunmasını yapamadan yaşamını yitirdi. Yine Ergenekon soruşturmalarının ilk dalgasında gözaltına alınıp tutuklanan İşadamı Kuddusi Okkır, ağır hastalığının son aşamasında tahliye edildi. Kuddisi Okkır 6 Temmuz 2008´de hayatını kaybetti, iddianamede adı yer almadı. Davanın tutuksuz sanıklarından Engin Aydın ve Murat Özkan´n da yargılama aşamasında savunmalarını yapamadan yaşamlarını kaybetti.

MÜTALAADA 64 SANIĞIN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİ İSTENDİ

Duruşma savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş 18 Mart 2013 tarihinde hazırladıkları 2 bin 271 sayfalık esas hakkındaki mütalaayı mahkemeye sundu. ´Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğu anlaşılmıştır´ ifadelerine yer verilen mütalaada, aralarında Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Doğu Perinçek´in de bulunduğu 64 sanığın ´Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs´ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi. Mütalaada, diğer sanıklar hakkında Ergenekon terör örgütüne üye olmak suçundan 7.5 yıldan 15´er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi. Mütalaada, Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, eski Milletvekili Turan Çömez, Emekli Tümgenerel Mustafa Bakıcı ve Saipir Deblebidze´nin de firari sanık olması nedeniyle dosyasının ayrılması istendi.

MÜTALAAYA KARŞI SAVUNMALAR 2,5 AYDA TAMAMLANDI

15 Nisan 2013 tarihinden itibaren esas hakkındaki mütalaaya ilişkin tutuklu ve tutuksuz sanıkların beyanlarının alınmasına başlandı. Mahkeme heyeti, örgüt yöneticiliği suçundan yargılananlara avukatıyla beraber 2 saat, haklarında örgüt üyeliği suçlaması bulunanlara da avukatlarıyla beraber mütalaaya ilişkin 1 saat savunma yapma süresi tanındı. Avukatlar da mahkemenin süre kısıtlamasına tepki göstererek, 15 Nisan 2013 tarihinde toplu olarak duruşmayı terk etti. Tutuklu ve tutuksuz sanıkların esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmalarının alınması yaklaşık 2,5 ay sürdü. Savunmaların alınmasının tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti, 21 Haziran 2013 Cuma günü duruşmada hazır olan 52 tutuklu sanığın son sözlerini alarak, yargılamaya son verdi. İlker Başbuğ´un avukatı İlkay Sezer, müvekkilinin son sözünün alınması için cezaevinden getirilmesini istedi. Mahkeme Başkanı Özese de Avukat Sezer´in sözlerini tutanaklara geçirdi. Son sözleri sorulan Haberal, Zamanım katledildi, hayatım gasp edildi derken, Mustafa Balbay ise, Türkiye hukukta 63 yıl geri gitti dedi.

600 DURUŞMA YAPILDI

Ergenekon Davası kapsamında 5 yıldır yapılan yargılama sürecinde birleştirilen dosyaların duruşmalarıyla birlikte bugüne kadar 600 duruşma yapıldı. Normal koşullarda ağır ceza mahkemelerinde bir sanık 4 ayda bir hakim karşısına çıkarken Ergenekon ana davasında sanıkları haftada 4 gün hakim karısına çıktı. Çarşamba günleri ise görüş günü olduğu için duruşma yapılmadı. Her hafta cuma günü yapılan duruşmalar ise sanıkların ve avukatların talepleri alındı. Aylarca gece yarılarına kadar görülen duruşmalarda, talep günlerinde ise taleplerin değerlendirilmesi de zaman aldığı için bazen sabah saatlerine kadar duruşmalar devam etti. Duruşma aralarında heyet salondan çekilince sanıklar duruşmaya gelen yakınlar ile hasret giderdi. Birbirlerinin doğum gününü, evlilik yıldönümü gibi özel günlerini kutladı. Basın mensuplarını da unutmayan sanıklar, yapmak istedikleri yazılı açıklamaları avukatlar aracılığı basın mensuplarına ulaştırdılar.

İLK GÜN İZDİHAM YAŞANDI, SONRA İLGİ AZALDI

Davanın başladığı ilk gün yaşanan izdihamın aksine ilerleyen günlerde ilgi giderek azaldı. Mesafenin uzak, gidiş gelişin pahalı olması sanık yakınlarına ayrılan bölümlerin boş kalmasına neden oldu. Uzun süren bazı ifade ve savunmalarda hem sanık hem de avukat sandalyeleri boş kaldı.

KONUŞMA SÜRELERİNE SINIRLAMA

Savunma sürelerine kısıtlama getiren mahkeme heyeti, sanıkların konuşmalarını önce bir saat, ardından yarım saat ve sonra 15 dakika ile sınırlandırdı.

DAVAYA MÜDAHİL OLANLAR

Öte yandan Ergenekon Davası´na müdahillik talepleri kabul edilenler ise şöyle: AK Parti, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Cumhuriyet Gazetesi, Adli Tıp Uzmanı Prof. Şebnem Korur Fincancı , Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Av. Kazım Genç, Danıştay saldırısının mağdurları Eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden, üye hakim Ayfer Özdemir, üye Hakim Ayla Gönenç ve tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu.

Ayrıca Mardin bağımsız milletvekili Ahmet Türk, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ve BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile Demokratik Toplum Partisi´nin (DTP) ve Özdemir Sabancı suikasti faili Mustafa Duyar´ın eşi Semra Polat Duyar´ın, müdahillik talepleri ise reddedildi.

SAVUNMALARA DA SUÇ DUYURUSU

Mahkeme, yargılama sürecinde savunma sınırlarını aşan sözler sarf ettikleri gerekçesiyle birçok sanık hakkında Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulundu. Dava başladığı dönemde sadece suç duyurusunda bulunan mahkeme daha sonraki süreçte duruşmanın düzenini ve disiplinini bozdukları gerekçesiyle Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Bedirhan Şinal, Hikmet Çiçek, Mehmet Zekeriya Öztürk, Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Semih Tufan Gülaltay, Oktay Yıldırım, Mehmet Demirtaş ve Özkan Kurt´unda aralarında bulunduğu bir çok tutuklu sanığı 16 celseye kadar men edilmesine karar verdi. Hatta mahkeme, Doğu Perinçek, Veli Küçük, Mehmet Demirtaş,Oktay Yıldırım, Serdar Öztürk ve Durmuş Ali Özoğlu´nun da aralarında bulunduğu bazı sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları alınıncaya kadar duruşmalardan men edilmesine hükmetti.

MAHKEMENİN KARARINI AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük´ün de aralarında bulunduğu 66´sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası´nın, 5 Ağustos Pazartesi günü yapılacak olan 321. duruşmasında mahkemenin kararını açıklaması bekleniyor. (DHA)

(25 Temmuz 2013, 15:29)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Ergenekon´da karar 5 Ağustos´ta

Flaş!!! Mütalaa: Ergenekon var

Ergenekon ve benzer davaları engelleme girişimleri

Ergenekon, Balyoz ve benzer davalarda delil tartışmaları

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5486    yazdır/print


 

Ergenekon´da 317. duruşma

Ergenekon davasında 317. duruşma görülüyor. Sanıkların savcılık mütalaasına karşı son savunmalarının alınmasına devam ediliyor.

18.06.2013 18:38 Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük´ün de aralarında bulunduğu 66´sı tutuklu, 275 sanıklı Ergenekon davasının 317. duruşması görülüyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´de görülen 66´sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası´nın 317. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi´nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Gazeteci Tuncay Özkan ve Alparslan Arslan´ın da aralarında bulunduğu 53 tutuklu sanık hazır bulundu.

YAŞ Üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz´ün de aralarında bulunduğu 13 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Öte yandan bu davadan tutuksuz, Odatv Davası´ndan tutuklu yargılanan Yalçın Küçük´ün de aralarında bulunduğu 8 tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu.

SANIK BARBAROS HAYRETTİN ALTINTAŞ´IN SAVUNMASI

Esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmaların alındığı duruşmada savunmasını yapan tutuksuz sanık Barbaros Hayrettin Altıntaş, Hiçbir terör örgütüne üye değilim. Suçlamaları reddediyorum. Beraatimi istiyorum dedi.

SANIK BORA BALLI´NIN SAVUNMASI

Cumhuriyet gazetesine molotof kokteyli atılmasına ilişkin dava dosyasının tutuksuz sanığı Bora Ballı ise dosyaya gelen deliller çerçevesinde suçsuz olduğunun ispatlandığını ileri sürerek, Daha önce de suçsuz olduğumu söyledim. Suçsuz olsam da burada yargılanıyor olmam hayatımı olumsuz etkilemektedir. Beraatime karar verilmesini istiyorum. dedi.

SANIK YALÇIN KÜÇÜK´ÜN SAVUNMASI

Mahkeme Başkanı daha sonra tutuksuz sanık Prof. Dr. Yalçın Küçük´ü kürsüye çağırdı. 2 bavulla kürsüye çıkan Küçük, çantaların içindeki kitapları ve dosyalarını kürsüye koyarak, Huzurunuza gelmeyi hiç istemezdim. Ama veda etmem lazım dedi.

Mahkeme Başkanı Özese´nin Avukatınız burada, savunma yapmaya hazır mısınız? diye sorması üzerine Küçük, Burada huzurunuzda olmaya hazırım. Bir savunma yapmam söz konusu değildir. Esas hakkındaki mütalaayı okumadım. Cürüm arkadaşlarım ve avukatlarım eskisinden farklı bir şey olmadığını söylediler. Huzurunuzda sunuşlar yapacağım diyerek savunmasına başladı.

Yalçın Küçük, Gezi Parkı olaylarına gönderme yaparak “Bugün Türkiye´nin her tarafından yükselen sesler, yeni bir Türkiye talebidir. Ben Türkiye Cumhuriyeti´ni savunuyorum. Bu imkanı bize siz verdiniz, bizlerin savunması kitlelere mal oldu” diye konuştu. “Bizde suç aramayın, biz suçuz” diyen Yalçın Küçük şöyle devam etti: “Biz geçmiş rejimin insanlarıyız. Ansiyan rejim, Farsça´da köhne anlamında... Eski düzenin insanlarını yeni düzenin hukukuyla yargılıyorsunuz. Hukuku yok aslında yanlış söyledim. Yaptıklarımız şeyler yaşadığımız rejime göre suç değildi. Bizi yeni bir düzende olduğunuz için yargılıyorsunuz. Ben ansiyan rejim kavramını ortaya attığım zaman sadık muhalifim Tuncay Özkan ´Hayır, Türkiye Cumhuriyeti´nin yıkıldığını kabul etmiyoruz´dedi. Yeni bir rejim, yeni bir düzen olduğunu bilmiyor”

Alman hukukunda “düşman hukuku” kavramı olduğunu anlatan Küçük “Düşman hukuku ile ansiyan (eski) rejime uygulanan hukuk aynıdır. Düşman hukukunda sanık durumunda olanın suçuna, fiiline bakılmaz. Yapılabileceklerine bakılır. Huzurunuzda bir genelkurmay başkanı varsa ne yaptığına bakılmaz. Alman düşman hukukuna göre ´Sizde darbe yapma kabiliyeti var´ denir. Cezası idamdır. Konunun esası budur” dedi.

Hakkında “hükümete darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen Prof.Dr. Yalçın küçük “Ağırlaştırılmış müebbet hapis, insanlığa aykırıdır. Bunun yerine idamı tercih ederim” diye konuştu.

Yalçın Küçük, ailesinde zor bir karar alınacağı zaman eşi Temren Küçük ile birlikte kararı oğulları Ömer Devrim Küçük´e bıraktıklarını belirterek şunları anlattı: “Avukatım ustat Hasan Fehmi Demir, tutuklanacağımı düşünüyordu. Oğlum ´Yapacak hiçbir şey yok gideceksin, umudu kıramazsın´ dedi. Oğlum yurtdışında büyük inşaat şirketlerinde yöneticilik yapar. Ben tutuklandığımda ´Ömer bey babanız tutuklandı, üzülmediniz mi´ demişler. ´Üzüldüm ama benim babam dışarda kalsa sevinemezdik´ diyor”. Küçük “Beni devlet buraya tıpkı Ortaçağ´daki gibi sanık kıyafeti giydirerek buraya oturttu. Bu dava kitlelere mal oldu. Beni buraya Devrim soktu. Beni buradan devrim çıkaracaktır. Hiçbir kuşkum yoktur” diye konuştu.

Abdullah Öcalan ve PKK üzeride etkili olduğu iddialarına yanıt verirken İstanbul´daki avukatlar, basın ve ana KCK dava dosyalarını mahkemeye sunan Küçük “KCK iddianameleri, PKK´nin röntgenidir. Biz burada yokuz, Türk ordusu yok. Abdullah Öcalan 2005-2001 yıllarında Genelkurmay´ın kontrolündeydi. 2011´den sonra MİT ve AKP´nin kontrolüne alınmıştır” diye konuştu.

Genelkurmay´ın harddisklerine ilişkini rapora değinen Küçük şunları şöyledi: “Türk Genelkurmayı 2009 itibariyle Fethullah Gülen cemaati ve AKP arasında hiçbir ayrım görmüyor. AKP iktidarının ve Fethullah Gülen hareketinin beraber olduklarını ve Kürtlerle yapılacak anlaşmaya Türk Ordusu´nun müsaade etmeyeceklerini düşünerek Ordu´yu zayıflatma ve tasfiye etme hedefi güdüldüğünü saptıyor.”

Küçük, Genelkurmay Başkanlığı´nın 2008 ve 2009 yıllarında Cumhuriyet´in tehlikede olduğunu net bir şekilde tespit ettiğini belirterek “Genelkurmay şüpheye yer vermeyecek şekilde askeri müdahaleyi kesinlikle reddediyor. Kimse subayları şu veya bu nedenle darbeyle suçlayamaz. Amerika desteği olduğu saptaması var. Ayrıca ekonomi iyi gittiği zaman halk tarafından desteklenen idareye de asker müdahale etmez” diye konuştu. Küçük, günümüzde ise şartların değiştiğinin altını çizerek “Amerika bu iktidarı desteklemiyor. Paralar dışarıya gidiyor. Halk bu hükümete karşı. O dönem hangi şartlar varsa bugün yok. Çok tehlikeli bir duruma gidiyoruz” uyarısını yaptı.

Davada tanık olarak dinlenen Abdullah Öcalan´ın eski avukatlarından İrfan Dündar´ın kendisini aradığını anlatan Küçük “Öcalan ile 4-5 yıldır görüşmediğini biliyorum. Beni aradığında ´Ergenekon ile PKK bağlantısını kurdun´ dedim. İrfan Dündar ´Yalçın Küçük´ün evine gitmedim´ dedi. Buna rağmen esas hakkındaki mütalaada benimle görüştüğü yazıyor. İşte bu siyasi dava kalıplarına uyuyor” diye konuştu.

Nazım Hikmet´in yaşamından örnekler veren Yalçın Küçük “Ben hep duvarı arkama alırım, vurabileceğim korkusuyla. Ben hep mehter takımı gibi arkamda kimse var mı diye yan yan yürürüm. Yanımıza yaklaşanın ´ajan´ olduğunu düşünürüz. Yine de bu toprakları bu kadar seviyor, bırakmıyoruz. Kaçmıyoruz tutukluyorlar, sonra da ´kaçma şüphesi var´ diye tutukluluğuna devam kararı veriyorlar” dedi.

SANIK EROL MANİSALI´NIN SAVUNMASI

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda, uzun süredir ağır hastalığıyla mücadele eden Cumhuriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Erol Manisalı, esas hakkındaki mütalaaya karşı son savunmasını yaptı. Manisalı savunmasına “Burada niçin sanık olarak bulunmak zorunda olduğumu bilmiyorum. Neyi savunacağımı da bilemiyorum. İddianamede ve mütalaada yer alan iddialarla en ufak ilgim yok” sözleriyle başladı.Mütalaada hakkında “hükümete darbeye teşebbüs iddiasıyla” ağırlaştırılmış müebbet hapis ve yakalama kararı çıkarılması istenen Manisalı “Hayatımda hiçbir örgütün içinde ya da kenarında olmadım. Bu asılsız iddialar yüzünden son 4.5 yılda manevi ve bedeni olarak kendimi çökmüş ve çökeltilmiş hissediyorum” diye konuştu.

Telefon görüşmelerinin örgütsel irtibat olarak değerlendirildiğine dikkat çeken Prof.Manisalı “Benim bir akademisyen olarak temaslarım, telefon görüşmelerim, aklınızın almayacağı kadar geniş boyutlardadır. Dünyanın her yerinden bana malzeme gelir. Belki bunların içinde incelense yüzlerce suç unsuru vardır. Bana gelen kitapları dergileri, konferanslarımı izleyenlere, öğrencilere dağıtırım” dedi. Bir bilim adamı olarak kitap, makale yazarak, ders vererek bilgilerini aktarmaya çalıştığını anlatan Prof.Manisalı “İddianamede ´özel hayatla ilgili yayınlar bulundu´ diyor. Ben yayınevlerinin protokol listesindeyim. Gandi´nin hayatından Türkan Şoray´ın hayatına kadar kitap gelir bana. Kimsenin özel hayatına ilişkin özel bir çabam yoktur” diye konuştu.

Tutuksuz sanık emekli orgeneral Şener Eruygur ile 2008 mayıs ayında Harbiye Orduevi´nde herkese açık ortamda yemek yediğini anlatan Prof.Manisalı “Eruygur Atatürkçü Düşünce Derneği´ne yeni genel başkan seçildiğinde davet etmişlerdi. Bir bilim adamı olarak ben bilgilerimi herkesle paylaşırım. Recep Tayyip Erdoğan, yeni belediye başkanı seçildiğinde Japon Büyükelçisi´ne verilen yemeğe beni de çağırmıştı. Erdoğan o zaman Refah Partiliydi. Erdoğan´a da öğütlerde bulunmuştum. İsmini vermeyeyim ´O şahıs imajınızı bozuyor´ demiştim. Yanımda Yavuz Canevi de vardı” dedi.

Prof.Manisalı şöyle devam etti: “Ben bulunduğum her mekanda her kesime iyi niyetle bildiklerimi verebilmek için çalıştım. ´Örgütsel ilişki´, ´şununla bununla görüşme´ gibi iddialara şaşırıyorum. Ben bir bilim insanıyım. İddianame ve mütalaada benimle ilgili değerlendirme yapanlar nasıl bir şahıs olduğumu göz önünde bulundurmalıdır. Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, Süleyman Demirel. Erbakan, Çiller, Aydın Menderes beni davet edip uzmanlık alanımdan yararlandılar”

İddianamenede kendisiyle örgütsel irtibatlı olduğu iddia edilen kişileri tanımadığını söyleyen Manisalı “İddianamede ´telefon etti, etmedi´ gibi konular inanılır gibi değil. Bu konuda savunma yapmam bile azap verici bir şey. Kendi kendime yediremiyorum. Benim ne bir örgütle ilişkim var. Herkesle iyi niyetle bilim insanı olarak çalışır elimi uzatırım” dedi.

Prof.Dr. Manisalı 1960´tan beri bütün hükümetleri ağır şekilde eleştirdiğini söyleyerek “Sağlık durumum bu haldeyken bunları anlatmak durumunda kalmak bana ıstırap veriyor” diye konuştu. Manisalı şunları kaydetti: “Ben bir bilim insanıyım, kitap yazarım, makale yazarım. Benim kitaplarımda makalelerimde yer alan görüşlerim kendi aralarında konuşmuş olabilirler. Bunu ben bilemem. Her düzeyde 20 bini yakın öğrenci yetiştirdim. Bu iddianamede yer alan hususlar, benim yanıma konamaz. Benden nefret eden, çaktırdıklarım dahi beni bu ididaların yanına koymaz.”

Manisalı savunmasının ardından kendisini iyi hissetmeyince sağlık ekipleri tarafından muayene edildi.

SANIK YUSUF ERİKEL VE HAKAN ARIKAN´IN SAVUNMALARI

Darbe sonrasının başbakanı olarak düşünüldüğü iddia edilen sanık Yusuf Erikel ile aynı dosyanın sanıklarından Hakan Arıkan da hakkındaki suçlamaları reddetti. Mütalaada büyük bir karartma yapıldığını öne süren Arıkan, Hakkımda suçlanmama yetecek delil döküman bulamadıkları için insani ilişkilerim dosyaya suç delili olarak konulmuştur. iddiasında bulundu.

DÜNKÜ 316. DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ergenekon Davası´nda dün de 316. duruşma görüldü. Duruşmaya eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, Tuncay Özkan ile Alparslan Arslan´ın da aralarında bulunduğu 55 tutuklu sanık katıldı.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi´nde (GATA) tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz´ün de aralarında yer aldığı 11 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada, Odatv davasından tutuklu yargılanan Yalçın Küçük ile tutuksuz 3 sanık da hazır bulundu.

SANIK NOYAN ÇALIKUŞU´NUN SAVUNMASI

Esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmasını yapmak için kürsüye gelen tutuksuz sanık Teğmen Noyan Çalıkuşu, önce esas duruşa geçerek eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ´a selam verdi.

Daha sonra konuşan Çalıkuşu, 6 ay tutuklu yargılandıktan sonra tahliyesinin ardından Şırnak´ta göreve gittiğini belirterek, Terör örgütleriyle savaşırken terör örgütüne üye olmakla yargılanmak büyük çelişki. Benim de karşı olduğum hükümetin icraatları var. Bu illegal değildir. Mütalaaya göre, hükümet karşıtı olmak, darbe suçlusu olmak için yeterlidir dedi.

Cumhurbaşkanına suikastla suçlandığını kaydeden Çalıkuşu, Telefon konuşmalarına dayanılarak ´30 Ağustos törenlerinde liderleri tanklarla vuralım´ şeklinde 3 Nisan 2009´da haber yapıldı. Bu yaygaradır. Cumhurbaşkanına suikastla ilgili hakkımda bir sevk maddesi yoktur diye konuştu.

SANIK MEHMET ALİ ÇELEBİ´NİN SAVUNMASI

Tutuksuz yargılanan Teğmen Mehmet Ali Çelebi de savunmasına başlamadan önce Başbuğ´a aynı şekilde selam verdi.

18 Eylül 2008 de girdiği Hasdal Cezaevi´nden 33 ay sonra 20 Mayıs 2011´de tahliye olduğunu anlatan Çelebi, “Terörle mücadele kapsamında çeşitli tarihlerde Siirt ve Bingöl´de görev aldım. Elimde kask çantam, silah arkadaşlarımla, takdir alarak, görev yerim Siirt´ten dönerken Batman Havalimanı´nda polisin elindeki arananlar listesinde adımı gördüm ve bunun utancını sahiplerine getirdim” diye konuştu.

Ergenekon´un amaçları doğrultusunda Hizbut Tahrir Örgütü´ne sızdığı iddiasına dayanak gösterilen telefon kayıtlarının “Hizbut Tahrir Örgütü üyeliğinden sanık bir kişinin cep telefonundan sehven aktarıldığının” ortaya çıktığını anımsatan Çelebi savcılara şu soruları yöneltti:

“Telefona yüklemeyi net olarak ispatlayan mahkemenin yaptırdığı iki bilirkişi raporunu neden mütalaanıza yazmadınız? Delilleriniz kuvvetliyse Savcı Zekeriya Öz neden gözaltına alınan Hizbut Tahrir militanlarına ´Teğmenlerin aleyhinde ifade vereceksiniz´ demiştir? Ve onlardan ´Biz senin gibi Allahsız değiliz´ cevabını almıştır.”

“Sehven” yükleme olayı ilgili olarak 6 savcı dolaştıktan iki yıl sonra 2 polise “görevi kötüye kullanmaktan” iddianame düzenlendiğini anlattı.

“Şu an Türk Subayı´nın yeni görev tanımı iddianameyle mücadele kapsamında karşınızdayım” diyen Çelebi şöyle devam etti:

“Kendime bir sanık gözüyle bakmıyorum. Aksine vatanseverlik davasının savunucusuyum. Burada kendimi değil, ülkemin değerlerini, yaşamımın özü ve anlamı olan Kemalist devrimleri savunuyorum. Ben direnen, savaşan Mustafa Kemaller´in emrindeyim. Bana omzumdaki metalleri idare edecek şahıslar değil, ruhuma dokunacak komutanlar gerekir.

Bizi yargıladığınız bu süreç, bu görkemli işkence çarkı emperyalistlerin geleceğimizle ve kaderimizle daha rahat oynayabileceği koşullar için hazırlanmıştır. Bir ihanet suçlamasını Türk subayıyla bağdaştırmak için çok komik durumlara düştünüz. Hukuku kendi cinnetlerinize göre saptırdınız, çarpıttınız, tepetaklak ettiniz.”

Başkan Hasan Hüseyin Özese, sanık Mehmet Ali Çelebi´yi savunma sınırları içerisinde kalması, suç oluşturabilecek beyanlarda bulunmaması için uyardı.

Çelebi şöyle konuştu: “Ben buraya esas hakkındaki yanıltmacasına cevap vermeye gelmedim. Böyle bir durum beni küçültürdü. Adına soruşturma dedikleri kara mizahtaki engizisyon hukuku tekniklerini dünya çapında teşhir etmeye geldim.”

Soruşturma sırasında arkadaşlarının gözaltına alınması üzerine tanıklık etmek üzere dilekçe verdiğini anlatan Çelebi “24 yaşında terör örgütü yöneticisi olmak... Dünyada eşi var mıdır tanık olmak isterken terör örgütü yöneticisi insan” diye konuştu.

SANIK HÜSEYİN VURAL VURAL´ıN SAVUNMASI

Duruşmada tutuksuz sanık emekli Albay Hüseyin Vural Vural da son savunmasını yaptı. Vural, örgüt üyeliği ile suçlandığını belirterek, “Ben kendimi sanık olarak görmüyorum. Ergenekon Terör Örgütü diye bir örgütün olmadığını dünya alem öğrenmiştir. Katiyen bir darbe yanlısı olmadım. Her askeri olayda TSK zarar görmüştür” dedi.

80 yaşına girdiğini ifade eden Vural, “Zannederim, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile salonda bulunan herkesten daha yaşlıyım. Yüce tanrının izni ile normal standart olan 70 yaşından 10 sene fazla yaşamış durumdayım. bundan sonra bunamadan, modern söylem ile alzheimer olmadan kaç sene yaşarım, bilemiyorum. Ama yüce tanrım bana bu safsatanın sonunu göstersin istiyorum.”

SANIK EMCET OLCAYTU´NUN SAVUNMASI

Eski Aydınlık Gazetesi Hukuk Danışmanı Avukat Emcet Olcaytu da son savunmasını yaptı. Olcaytu hakkında istenirse müebbet hapis cezası verilebileceğini belirterek “Ölsem de gam yemem” dedi. Olcaytu “Mahkeme bugüne kadar Ceza Muhakemeleri Kanunu´nda sanıklara tanınan bütün hakları yok etmiştir” diye konuştu.

Başkan Özese ise “Bu mahkemelerin nasıl kurulduğunu, nasıl görev yaptığını biliyoruz. Kelimelerinizi seçerek kullanın” diye uyardı. Olcayto ile Özese arasındaki tartışma bir süre devam etti.

SUÇ DUYURUSU

Mahkeme, savunmaları sırasında sarf ettikleri sözler nedeniyle sanıklar Emcet Olcaytu ve Teğmen Mehmet Ali Çelebi hakkında Silivri Cumhuriyet Savcılığı´na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Duruşma 18 Haziran 2013 tarihine (bugüne) ertelendi.

(18 Haziran 2013, 18:38)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Flaş!!! Mütalaa: Ergenekon var

Ergenekon ve benzer davaları engelleme girişimleri

Ergenekon, Balyoz ve benzer davalarda delil tartışmaları

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5405    yazdır/print


 

Flaş!!! Mütalaa: Ergenekon var

Ergenekon davasında tarihi gün.. Bugün görülen 281. duruşmada mütalaa verildi. 2 bin 271 sayfalık mütalaada örgütün varlığı sabit görüldü. 64 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Bu sanıklardan bazıları şu şekilde: Veli Küçük´e 6, Alparslan Arslan´a 2, Muzaffer Tekin´e 2 kez. General ve amiraller İlker Başbuğ, Hasan Iğsız, Hurşit Tolon, Alaettin Sevim, Hıfzı Çubuklu, Mehmet Eröz, Şener Eruygur, Levent Ersöz, İsmail Hakkı Pekin, Mehmet Otuzbiroğlu, Nusret Taşdeler, albaylar Dursun Çiçek, Atilla Uğur ve Sedat Özüer´e 1 kez. Proflar. Mehmet Haberal, Mustafa Abbas Yurtkuran, Kemal Alemdaroğlu, Fatih Hilmioğlu, Yalçın Küçük ve Kemal Gürüz´e 1 kez. Kemal Kerinçsiz, Doğu Perinçek, Ferit İlsever, Tuncay Özkan, Osman Yıldırım, Mustafa Dönmez, İsmail Yıldız, Kemal Aydın, Neriman Aydın, Oktay Yıldırım ve CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ile Sinan Aygün´e 1 kez. İbrahim Şahin için önce müebbet talep edildi. Ancak akıl sağlığı problemi nedeniyle cezasının 37,5 yıla düşürülmesi istendi. Mütalaada tutuksuz yargılanan 20 sanık hakkında yakalama kararı çıkarılması istendi. Mahkeme bu talebi reddetti. Mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için sanıklar ve avukatlara 3 hafta süre verildi. Duruşma 8 Nisan 2013 tarihine ertelendi.

18.03.2013 13:48 Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük´ün de aralarında bulunduğu 67´si tutuklu 275 sanıklı ´Ergenekon´ davasının 281. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi´nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hasan Iğsız ile Hurşit Tolon´un da aralarında bulunduğu 41 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA´da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek´in de aralarında bulunduğu 26 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Davaya giren 3 Cumhuriyet savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş´un da bir arada katıldığı duruşma, avukatların beyanlarının alınmasıyla devam ediyor. (AA)

FLAŞ!!! SAVCI MÜTALAASINI VERİYOR

Ergenekon davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, esas hakkındaki mütalaanın hazır olduğunu belirterek, 2 bin 271 sayfadan oluşan mütalaayı mahkemeye sundu.

ERGENEKON ÖRGÜTÜNÜN VARLIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR!

Savcı mütalaasında, Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğunu belirterek, özeti okumaya başladı. Pekgüzel, mahkemeye sunduğu mütalaasında, ´Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğu anlaşılmıştır´ ifadesine yer verdi.

Savcı Pekgüzel, esas hakkındaki mütalaada, delillerden sanıklara ulaşılan soruşturma aşaması, birleşen dosyalar, “Ergenekon” örgütünün varlığı konusundaki deliller ve bunların tartışılması gibi konulara yer verildiğini açıkladı. Pekgüzel, eylemlerin anlatıldığı, eylem planlarının yapıldığı sanıkların hukuki durumlarının ayrı ayrı ele alındığı mütalaada, “Ergenekon”un varlığı, yapısı ve eylemler konusunda geniş anlatımlara yer verildiğini anlattı.

MÜEBBET TALEP EDİLEN SANIKLAR

Savcı Pekgüzel, ´Ergenekon´ davasına ilişkin esas hakkındaki mütalaasında, tutuklu yargılanan emekli Orgeneral Hurşit Tolon, gazeteci Tuncay Özkan, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile tutuksuz sanık Prof. Dr. Erol Manisalı için TCK´nın 312/1 maddesi gereğince, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

İBRAHİM ŞAHİN´E ÖNCE MÜEBBET SONRA 37,5 YIL İSTEMİ

Mütalaada tutuklu sanıklardan eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin´in TCK´nın 312/1´inci maddesinden cezalandırılması, sanığın akıl hastalığı nedeniyle de cezasının 37.5 yıla indirilmesi talep edildi.

DOĞU PERİNÇEK´E MÜEBBET İSTEMİ

Mütalaada Doğu Perinçek hakkında TCK´nın 312/1´inci maddesi uyarınca “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi istendi. Savcı Pekgüzel, Perinçek´in Yargıtay içtihatlarına göre örgüt yöneticiliğinden cezalandırılmasına gerek görmedi.

BAŞBUĞ İÇİN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

´Ergenekon´ davasına giren Cumhuriyet savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, esas hakkındaki mütalaasında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Orgeneral Nusret Taşdeler´in de aralarında bulunduğu 10 sanığın TCK´nın 312/1´inci maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istedi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini isteyen Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, sanıklar Alaattin Sevim, Hıfzı Çubuklu, Hasan Iğsız, İsmail Hakkı Tekin, ve Dursun Çiçek´in de örgüt yöneticiliği suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmasını talep etti. Savcı Pekgüzel, bu sanıklar hakkında örgüt üyeliği suçlamasıyla dava açılmış olduğunu hatırlattı ve örgüt yöneticiliğinden ceza verilmesi istendiği için sanıklara ayrıca üyelikten ceza verilmesine gerek olmadığı yönünde görüş bildirdi. Yargılama sırasında ölen 3 sanık hakkında davanın düşürülmesini isteyen Pekgüzel, firari sanıklar hakkındaki dava dosyasının ayrılmasına karara verilmesini talep etti.

ALPARSLAN ARSLAN´A 2 KEZ MÜEBBET İSTEMİ

Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan için kasten adam öldürmek ve darbe teşebbüsü suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, 4 kişiyi öldürmeye teşebbüsten de 80 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

15 YILA KADAR HAPSİ İSTENEN SANIKLAR

´Ergenekon´ davasına giren Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, esas hakkındaki mütalaasında aralarında Sedat Peker, Semih Tufan Gülaltay, Mehmet Bora Perinçek, Ali Yasak, Emin Şirin, Güler Kömürcü Öztürk ve Tanju Güvendiren´in de bulunduğu 96 sanığın ´Ergenekon terör örgütüne üye olmak´ suçundan 7.5 yıldan 15´er yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi. Savcı emekli Albay Arif Doğan için de Ergenekon terör örgütü üyeliğinden 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istedi.

AYM ÜYESİ PAKSÜT´ÜN EŞİNE 15 YIL TALEBİ

Anayasa Mahkemesi üyesi Osman Paksüt´ün eşi Ferda Paksüt hakkında 7,5 ile 15 yıl arasında hapis talep edildi.

MAHKEME BAŞKANI KAPIYI KAPATTIRDI

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel´in esas hakkındaki mütalaayı okumaya başlamasının ardından avukatlar itiraz etti. Ancak Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese avukatlara söz vermeyeceğini belirtti. Bunun üzerine bazı avukatlar salonu terk etti. Bazı sanıkların da duruşma salonundan çıkmak istemesi üzerine Mahkeme Başkanı Özese jandarmaya talimat verdi. Jandarma sanıkların duruşmadan çıkışlarını engelleyerek kapıyı kapattırdı. Mütalaanın okunmasına devam edildi.

DOSYASI AYRILACAK SANIKLAR

Mütalaada, dava açıldıktan sonra yaşamını yitiren İlhan Selçuk, Engin Aydın ve Murat Özkan´ın dosyalarının ölüm nedeniyle ayrılması talep edildi.

Savcı Pekgüzel, haklarında yakalama kararı bulunan firari sanıklar Bedrettin Dalan, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, Turan Çömez, Emrah Gönenci ve Saipir Deblevidze´nin dosyalarının ayrılmasını istedi.

Savcı ayrıca eski MİT görevlisi Özel Yılmaz´ın dosyasının MİT görevlileriyle ilgili çıkarılan yasa gereği izin alınması gerektiği gerekçesiyle ayrılmasını da talep etti.

BERAAT TALEPLERİ

Savcı, Ümraniye´de bombaların bulunduğu evde oturan Ali Yiğit´in beraatini istedi. Savcı, Danıştay saldırısıyla ilgili Süleyman Esen ve Salih Kunter´in de beraatini istedi. Beraati istenen diğer 2 sanık Adem Uzun ve Erdal İrten.

HÜKÜM KURULMASINA GEREK OLMAYAN SANIKLAR

Mütalaada, Ayhan Parlak ve Oğuzhan Arslan hakkında hüküm kurulmasına yer olmadığı kaydedildi.

BALBAY´A MÜEBBET İSTEMİ

15.30´da ara verilen duruşmanın devam eden bölümünde mütalaanın özetle okunmasına devam edildi. Davanın tutuklu sanıklarından CHP Milletvekili Mustafa Balbay´ın, TCK´nın 312/1´inci maddesi uyarınca, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

ALEMDAROĞLU, ERSÖZ VE KERİNÇSİZ´E MÜEBBET İSTEMİ

Savcı tutuksuz yargılanan eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu´nun TCK´nın 312/1 maddesi gereğince ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını ve tutuklu sanıklardan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz´ün de, TCK´nın 312/1 maddesi gereğince, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenen diğer iki sanık avukat Kemal Kerinçsiz ve Kemal Aydın.

HABERAL VE ERUYGUR´A MÜEBBET TALEBİ

Tutuklu sanıklardan CHP Milletvekili Mehmet Haberal´ın ve tutuksuz sanıklardan emekli Orgeneral Şener Eruygur´un, TCK´nın 312/1´inci maddesi uyarınca, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

VELİ KÜÇÜK´E 6 KEZ MÜEBBET TALEBİ

Mütalaada, tutuklu sanık Veli Küçük´ün TCK´nın 312/1´inci maddesi gereğince bir kez, Danıştay saldırısına ilişkin ´adam öldürmeye azmettirmek´ suçundan bir kez, 4 kişiyi ´öldürmeye teşebbüs etmek´ suçlarından da 4 kez olmak üzere toplam 6 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi.

MUZAFFER TEKİN´E 2 KEZ MÜEBBET TALEBİ

Emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin hakkında ´Danıştay saldırısını azmettirmek´ ve ´cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

SİNAN AYGÜN VE YALÇIN KÜÇÜK´E MÜEBBET TALEBİ

CHP Milletvekili Sinan Aygün´ün, TCK´nın 312/1´inci maddesi uyarınca, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

´Odatv´ davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük´ün, TCK´nın 312/1´inci maddesi uyarınca, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

OSMAN YILDIRIM´A MÜEBBET TALEBİ

Tutuklu yargılanan Osman Yıldırım´ın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenilen mütalaada, Danıştay saldırısına ilişkin ise gönüllü olarak vazgeçtiği için cezalandırılmaması talep edildi.

TUNCER KILINÇ´A 38 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Tutuksuz yargılanan eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç´ın ise ´silahlı örgüte üye olmak´, ´devletin güvenliğine ilişkin belgeleri yok etmek, sahtecilik yapmak, başka yerde kullanmak, hileyle almak´, ´devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri temin etmek´ ve ´açıklanması yasaklanan gizli kalması gereken bilgileri temin etmek´ suçlarından 19 yıldan 38 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörüldü.

6 SANIK İÇİN TAHLİYE TALEBİ

Pekgüzel, mütalaasında tutuklu yargılanan Fatma Cengiz, Bülent Sarıkahya, Ulaş Özel, Oğuz Bulut, Mehmet Zekeriya Öztürk ve İbrahim Özcan´ın da tahliyesine karar verilmesini istedi.

MÜTALAANIN ÖZETİ 5 SAATTE OKUNDU

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen Ergenekon Davası´nda Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş esas hakkındaki mütalaanın özetini dönüşümlü olarak yaklaşık 5 saat okudu. Savcıların mütalaayı okumasının ardından mahkeme heyeti ara kararlar için duruşmaya ara verdi.

SANIKLARINDAN MÜTALAAYA TEPKİ

Sanıklar mütalaaya büyük tepki gösterdi. Gazetecilerin bulunduğu bölüme doğru gelen Tuncay Özkan, Böyle mütalaa mı olur? diye konuştu. CHP İzmir Milletvekili Gazeteci Mustafa Balbay izleyicilere Burada mahkeme bütün suçlamaları ´hükümete karşı suçlara´ indirgemiştir. Burası artık hükümet güvenlik mahkemesidir diye seslendi.

Balbay “5 yıldır sanıkların ve avukatların taleplerini dikkate almadılar, reddettiler. Böyle yargılama olmaz. Buradan hukuk çıkmaz. Mütalaayı reddediyoruz dedi. Davanın tutuklu sanıklarından Erkan Önsel de, Mütalaa sıfır değerindedir. Hiç moralinizi bozmayın diyerek izleyicilere seslendi.

TCK MADDELERİ NE DİYOR?

Hükümete karşı suç: MADDE 312

(1) Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs eden kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir.(2)

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti´ne karşı silahlı isyan: MADDE 313

(1) Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı bir isyana tahrik eden kimseye on beş yıldan yirmi yıla kadar hapis cezası verilir. İsyan gerçekleştiğinde, tahrik eden kişi hakkında yirmi yıldan yirmi beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.(2) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyanı idare eden kişi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

Silahlı örgüt: MADDE 314

(1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde (312 ve 313. maddedeki hükümete karşı suçları kastediyor) yer alan suçları işlemek amacıyla, silahlı örgüt kuran veya yöneten kişi, on yıldan on beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(2) Birinci fıkrada tanımlanan örgüte üye olanlara, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir.(3)

DANIŞTAY SALDIRISI VELİ KÜÇÜK VE MUZAFFER TEKİN´İN İŞİ

İstanbul Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş tarafından hazırlanan esas hakkındaki mütalaa, özetinin okunmasının ardından avukatlara verildi.

Mütalaada, gerek Cumhuriyet Gazetesi´ne gerekse Danıştay´a yapılan ´türbanla ilgili her iki eylemden´ özellikle Danıştay saldırısının çok ses getirerek toplumda büyük infial uyandırdığı belirtildi. Bu eylemin halk üzerinde büyük bir korku ve paniğe yol açtığı, mevcut Anayasal sisteme yönelik bir tehlike yarattığı ifade edilen mütalaada, eylemin ´Türkiye Cumhuriyeti Anayasası´nda yazılı ve bu anayasanın öngördüğü düzeni cebir ve şiddet kullanarak kaldırmaya ve bu düzenin yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etme´ şeklinde olduğu değerlendirildi.

Mütalaada, şu görüşlere yer verildi:

´Sanık Alparslan Aslan´ın, Danıştay saldırısı öncesinde ve sırasında, ´Ergenekon terör örgütü´ ve mensuplarıyla ilgili olarak iz bırakma ihtimaline binaen, OYAK Güvenlik Şirketi tarafından Danıştay´daki güvenlik kameraları olay günü öncesi sökülmüş, saldırı gerçekleştikten sonra yerine takılmış ve bu arada mevcut önemli tüm kayıtlar silinmiş. Danıştay binasıyla ilgili bir kısım diğer kayıtların ise tarihi ve yer ismi değiştirilmiştir. Bu aşama bile tek başına eylemin ne kadar planlı ve organizeli olarak gerçekleştirildiğini göstermektedir.´

´Ele geçirilen el bombaları

Ümraniye´de ele geçirilen 27 el bombası ile Fikret Emek´in Eskişehir´deki annesine ait evde bulunan 12 el bombasının, ´Ergenekon terör örgütüne´ ait olduğu iddia edilen mütalaada, Alparslan Arslan ile okul arkadaşı olan Süleyman Esen arasında hiyerarşik bağ bulunmadığı anlatıldı.

Alparslan Arslan´ın, kendisinin lideri olarak Esen´i göstermesinin maddi gerçeği yansıtmadığı ifade edilen mütalaada, şunlar kaydedildi:

´Salih Kurter´in yanına Kur´an öğrenme gayesi ile giden Arslan´ın, bu dönemde teknik takibe takılmamak için ´Ergenekon teror örgütü´ mensuplarıyla telefon irtibatını kestiği, eylemin deşifresini önlemek amacıyla Cumhuriyet Gazetesi´ne 3. bombayı atarken tekbir getirdiği, eylemden 15-20 dakika sonra cep telefonundan Salih Kurter´in cep telefonunu aradığı, halbuki bu dönem içerisinde örgüt yöneticisi Muzaffer Tekin, İsmail Eksik, Hüseyin Görüm ve Mehmet Fikri Karadağ ile görüşmelerini sürdürdüğü, eylemleri gerçekleştirmek için daha önceden tanıdığı sanık Osman Yıldırım aracılığı ile sanıklar Erhan Timuroğlu, İsmail Sağır ve Tekin İrşi´yi ayarladığı, bomba atma eylemlerinden önce barda toplantı yaptıkları, adı geçen sanıkların türban-başörtüsü vs. dini değer veya sembollerle herhangi bir işlerinin olmadığı anlaşılmıştır. Sanık Muzaffer Tekin ile Veli Küçük ´Ergenekon terör örgütünün´ yöneticilerinden olup aralarındaki örgütsel ilişkiyi inkar etme yolunu seçmişlerdir.´

Mütalaada, delillerin çok olduğu, bu nedenle bazılarına atıf yapılarak geçildiği belirtilerek, ´Ergenekon terör örgütünün sanıkları, her fırsatta örgütün organize ettiği Danıştay saldırısını başka yönlere saptırmaya ve suçtan kurtulmaya yönelik büyük çaba harcamışlardır´ ifadeleri kullanıldı.

Kaos ve kargaşa ortamı

Mütalaada, iddia olunan örgüt tarafından sivil toplum örgütleri kurulması, yönetilmesi ve yönlendirilmesi kapsamında kurulan ´Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği ve Kuvvayi Milliye Dernekleri ile bunların nefret ve şiddet söylemleri içeren legal/illegal eylem ve çalışmalarıyla ülkede kaos ve kargaşa ortamı oluşturularak darbeye zemin hazırlamak için faaliyette bulundukları´ değerlendirmesi yer aldı.

Alparslan Arslan´ın vatansever olarak adlandırdığı kişilere ´derin devlet´ dediği belirtilen mütalaada, Arslan´ın Kuvayı Milliye Derneği´nin yöneticileriyle ilişkili olduğu anlatıldı.

Pamuk´a suikast

Orhan Pamuk´un, sanıklar ve irtibatlı oldukları kişiler tarafından ´hedef tahtasına konulduğu´ kaydedilen mütalaada, Kuvayı Milliye Derneği çatısı altındaki Mehmet Fikri Karadağ organizesinde, sanıklar Muhammed Yüce ile 2 cinayet suçundan aranan Selim Akkurt´un, yazar Orhan Pamuk´a yönelik suikast girişimi hazırlıkları yaptıkları ifade edildi.

Arslan´ın mahkemedeki beyanında yazar Orhan Pamuk´tan nefretle bahsettiği bildirilen mütalaada, Arslan´ın beyanları ile örgüt mensuplarının söylem ve eylemlerinin aynı olmasının basit bir tesadüf olmadığı kaydedildi.

Ayrıca Arslan´ın banka ve ´bir kısım medyayı´ hedef olarak gördüğü, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer´i öldürerek, ´Türkiye Cumhuriyeti´ni bitirmek istediğini´ söylediği, bu şekilde ülkede kaos ve kargaşa çıkarmak istediği bildirilen mütalaada, ´bunlar değerlendirildiğinde sanığın örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda hareket ettiğini açıkça ortaya koyduğu´ görüşü yer aldı.

Arslan Küçük ile irtibatlı

Arslan´ın Veli Küçük ile irtibatlı olduğu gerek sanık, gerekse tanık beyanları ve dosyadaki delillerden anlaşıldığı bildirilen mütalaada, ´Alparslan Arslan ve diğer sanıkların kişisel yaşamları hakkındaki tespitlere göre, söz konusu eylemlerin iddia edildiği şekliyle türban örtüsü ile ilgili olarak, kendi görüşlerine göre türban aleyhine karar veren ya da davranan kurumlara ders vermek amacını taşımadıklarını göstermektedir´ ifadeleri kullanıldı.

Arslan´ın, kendisine verilen görevi yerine getirmesiyle ´önemli yerlere geleceği, çalışmasına gerek kalmayacağı, maddi rahata kavuşacağının´ belirtildiği mütalaada, Arslan´ın rahata kavuşacağı vaadi ile eylemlere katıldığı kaydedildi.

Mütalaada, yapılan yargılama, toplanan deliller ve dosya kapsamına göre de Cumhuriyet Gazetesi saldırısının ´Ergenekon terör örgütü´ yöneticilerinden Veli Küçük ve Muzaffer Tekin´in talimatıyla gerçekleştirildiği iddia edildi.

Danıştay saldırısının ise Cumhuriyet Gazetesi´ne el bombası atılması olayından hemen sonra gerçekleştirilmesi, her iki eylemin de aynı amaca yönelik olması, eylemlerde de aynı kişilerin istihdam edilmesi hususları birlikte değerlendirildiğinde, bu eylemlerin Tekin ve Küçük´ün talimatıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

20 SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Ergenekon davasında verilen esas hakkındaki mütalaada, aralarında Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu´nun da bulunduğu 20 tutuksuz sanık hakkında yüklenen suçu işlediklerine dair iddianamelerde belirtilen kuvvetli suç şüphesini gösteren somut olgular bulunduğu gerekçesiyle yakalama kararı verilmesi istendi.

Haklarında yakalama kararı istenen sanıklar şöyle sıralandı:

1-Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz

2-İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu

3-Emekli Tümgeneral Erdal Şenel

4-Mustafa Özbek

5-Rıza Ferit Bernay

6-Emin Gürses

7-Bekir Ozturk

8-Birol Basaran

9-Cihandar Hasanhanoglu

10-Erol Manisalı

11-Ferid İlsever

12-Hayrettin Ertekin

13-Hayrullah Mahmud Özgür

14-Hüseyin Görüm

15-Muammer Karabulut

16-Mustafa Abbas Yurtkuran

17-Mustafa Koç

18-Neriman Aydın

19-Serhan Bolluk

20-Tekin Irşi

61 SANIĞIN TUTUKLULUK HALLERİNİN DEVAMI İSTENDİ

Savcı, Başbuğ´un da aralarında bulunduğu 61 tutuklu sanığın tutukluluk haline devam edilmesine karar verilmesini istedi.

Mütalaanın okunması tamamlandı ve duruşmaya ara verildi. Duruşmaya Genelkurmay´dan gelen belgelere yönelik alınan taleplere ilişkin ara kararın açıklanmasıyla devam edilecek. Mahkemenin ardından duruşmayı ileri bir tarihe ertelemesi bekleniyor. Ergenekon davasında bundan sonraki duruşmalarda sanık ve sanık avukatlarının esasa ilişkin savunmaları alınacak ve sona gelinmiş olunacak.

64 SANIĞA MÜEBBET HAPİS

Duruşmanın ilerleyen saatlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen toplam sanık sayısının 64 olduğu ortaya çıktı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 64 sanığın tam listesi şu şekilde:

Alaettin Sevim

Alparslan Arslan (2kez)

Bekir Öztürk

Cemal Gökçeoğlu

Cihandar Hasan Hanoğlu

Doğu Perinçek

Durmuş Ali Özoğlu

Dursun Çiçek

Emin Gürses

Ergün Poyraz

Erhan Timuroğlu

Erol Manisalı

Fatih Hilmioğlu

Ferit Bernay

Ferit İlsever

Fuat Selvi

Ümit Sayın

Kemal Gürüz

Hasan Ataman Yıldırım

Hasan Atilla Uğur

Hasan Iğsız

Hayrettin Ertekin

Hayrullah Mahmut Özgür

Hıfzı Çubuklu

Hulusi Gülbahar

Hurşit Tolon

Hüseyin Görüm

Hüseyin Nusret Taşdeler

İbrahim Şahin

İsmail Hakkı Pekin

İsmail Sağır

İsmail Yıldız

Kemal Aydın

Kemal Kerinçsiz

Kemal Alemdaroğlu

Levent Ersöz

Mehmet Eröz

Mehmet Fikri Karadağ

Mehmet Haberal

Mehmet İlker Başbuğ

Mehmet Otuzbiroğlu

Mehmet Şener Eruygur

Muammer Akbulut

Muhittin Erdal Şenel

Murat Uslukılıç

Mustafa Yurtkuran

Mustafa Balbay

Mustafa Dönmez

Mustafa Koç

Muzaffer Tekin (2 kez)

Neriman Aydın

Oktay Yıldırım

Orhan Güçlü

Osman Yıldırım

Sedat Özüer

Serhan Bolluk

Sevgi Erenerol

Sinan Aygün

Tekin Irşi

Tuncay Özkan

Veli Küçük (6 kez)

Yalçın Küçük

Yusuf Erikel

Ziya İlker Göktaş

MAHKEME HEYETİNİN ARA KARARLARI

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen Ergenekon davasında sanık ve avukatların taleplerinin değerlendirilmesi için duruşmaya 4 saatten fazla ara verildi. Alınan ara kararlar saat 23:15´te Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından okundu.

Ara kararlarda sanıklar ile avukatların taleplerinin büyük bir bölümü, Davaya bir yenilik katmayacağından, Hükümle birlikte karara bağlanmasına, Davayı uzatmaya yönelik olduğundan, Savunma ile ilgili olmadığından, Daha önceden bu konuda karar verilmiş olduğundan gibi gerekçelerle reddine karar verildi. Ayrıca bazı taleplerin de savunma kapsamında olduğu belirtilerek dilekçelerin dava dosyasına konulması karara bağlandı.

Ayrıca sanıklar ile avukatların CMK 210/1 ve CMK 178 maddelerinde belirtildiği üzere ´duruşmada hazır edilen tanıkların dinlenmesi zorunludur´ hükmü gereği tanık dinletme talepleri bulunduğu belirtildi. Bu talepler de daha önceden de verilen ara karar gereği ve CMK 206/1-c maddesinde belirtilen ´Davayı uzatmaya yönelik´ hükmü gereği reddedildi.

Bugünkü duruşmada duruşma savcıları tarafından verilen mütalaada 19 sanık hakkında yakalama kararı verilmesi istendiği hatırlatılan ara kararda, bu sanıklardan hakkında yurt dışına çıkış yasağı bulunmayan sanıklar için yurt dışı yasağı konulmasına hükmedildi.

Tutuklu sanıkların tahliye talepleri ise, daha önceki duruşmalarda ayrıntısı belirtilen kuvvetli suç şüphelerinin devam ediyor olması ve sanıklara uygulanacak en hafif adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağı belirtilerek reddi yönünde hüküm verildi.

Ayrıca 11-12 Mart 2013 tarihli oturumlarda mahkeme heyetine karşı sarfettiği sözler nedeniyle sanık avukatlarından Serkan Günel hakkında Silivri Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

DURUŞMA 8 NİSAN´A ERTELENDİ

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için sanıklar ile avukatlara süre verilmesi kararlaştırılan duruşma 8 Nisan 2013 tarihine ertelendi.

(18 Mart 2013), son güncel.: (19 Mart 2013)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5181    yazdır/print


 

Ergenekon´da 280. duruşma

Ergenekon davasında 280. duruşma görülüyor. Duruşmada yeni deliller ve diğer konularda sanıkların beyanları alınmaya devam ediliyor.

15.03.2013 13:35 Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük´ün de aralarında bulunduğu 67´si tutuklu 275 sanıklı ´Ergenekon´ davasının 280. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi´nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hasan Iğsız ile Hurşit Tolon´un da aralarında bulunduğu 34 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA´da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek´in de aralarında bulunduğu 33 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

SANIKLAR ÖZOĞLU VE ERİKEL´İN AVUKATININ BEYANI

Beyanların alındığı duruşmada sanıklardan Durmuş Ali Özoğlu ve Yusuf Erikel´in avukatı Ali Rıza Dizdar, davada sosyal demokratlar, ülkücüler, milliyetçiler, JİTEM´ci olduğunu söyleyenler, askerler ve subaylar gibi birbirlerine zıt insanların yargılandığını belirterek, ´Böyle illegal örgüt olmaz, illegal çorba olur. Karışık çorba olur´ dedi.

Toplumdaki herkesin irtica ile mücadele etmesi gerektiğini ifade eden Dizdar, ´İrtica denilince sadece İslamiyet anlaşılmaması lazım. Budizm, Hristiyanlar var. Din nedeniyle insanları geri götürüyorlarsa mücadele edeceksiniz. İrtica ile mücadele etmek herkesin görevidir. Bu suç değil. Devrimi ve Atatürk´ü savunmak suç değil. Bu delillerle de sanıkları suçlamak mümkün değildir´ diye konuştu.

SANIK SEDAT PEKER´İN AVUKATININ BEYANI

Tutuklu yargılanan Sedat Peker´in avukatı Mehmet Doğurga da, 1996 yılından beri avukatlığını yaptığı müvekkili hakkında 14 dava açıldığını belirterek, ´Fiil değil Peker yargılandı. Peker 11 davadan beraat etti´ dedi.

Peker ile 14 dosyada ismi geçenlerden sadece Boğaç Kaan Murathan´ın bulunduğunu, ´Ergenekon´ sanıklarıyla başka hiçbir davada bir araya gelmediğini dile getiren Doğurga, bu nedenle sanıklarla arasında örgütsel bağ olmadığını iddia etti.

Doğurga, Murathan´ın da Peker´in bel rahatsızlığı nedeniyle spor öğretmenliğini yaptığını söyledi.

Peker´in Veli Küçük ile tanıştığını hiçbir zaman inkar etmediğini ifade eden Doğurga, ´Baba dostudur. Sami Hoştan´ı da alemden tanıyor. Hoştan kumar oynar. İkisini aynı mekanda göremezsiniz. Hoştan´a alemden dolayı ağabey der´ diye konuştu.

Doğurga, bel ameliyatından dolayı hastanede yatan Peker´i Muzaffer Tekin´in ziyaret ettiğini, ancak çok kalabalık olması nedeniyle görüşemediklerini belirterek, ´Veli Küçük geldiğinde ise Peker ayağa kalkmak istedi. Küçük, hasta olduğu için Peker´e izin vermedi. Peker´in Tekin ve Küçük ile ilişkisi sosyal boyuttadır´ şeklinde konuştu. (AA)

SANIK MUSTAFA BALBAY´IN AVUKATININ BEYANI

Duruşmada konuşan tutuklu sanık CHP Milletvekili Mustafa Balbay´ın avukatı Ulaş Özkan, müvekkilinin bir örgüte bağlı olduğuna ilişkin hiçbir delil bulunmadığını söyledi. Özkan, delillere ilişkin beyanların 15 dakika ya da 20 dakika gibi süreler tanınarak alınmasını, adil yargılanma ile savunma hakkının kısıtlaması olarak gördüklerini kaydetti.

GENELKURMAY HARDDİSKLERİNDEKİ GÖRÜŞME KAYITLARINA DAİR SANIK BEYANLARI

Duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, naip hakim Hüsnü Çalmuk tarafından ´yeni isimler´ ve ´general listesi´ adlı dosyalardaki telefon listeleriyle ilgili inceleme yapıldığını belirtti.

SANIK HURŞİT TOLON´UN AVUKATININ BEYANI

Bunun üzerine söz alan avukat İlkay Sezer, incelemeye göre, 1. Ordu Komutanlığı´na ait resmi telefonlarla yapılan görüşmelerin sanki müvekkili Hurşit Tolon tarafından gerçekleştirilmiş izlenimi yaratıldığını söyledi. Sezer, bu görüşmelerden bazılarında sanıklardan Muzaffer Tekin ve Oktay Yıldırım´a ait kayıtların da olduğunu anlattı.

SANIK MUZAFFER TEKİN´İN BEYANI

Bunun üzerine söz alan Muzaffer Tekin, davada tutuklu yargılanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ´un, babasının askeri olduğunu belirterek, Başbuğ´un teğmenliğinde babasının görev yaptığı Maltepe Zırhlı Tugayı´na gittiğini ifade etti. Tekin, ´Babam kendisini çok severdi. Bize de hep onu örnek gösterirdi. Bizim de onun gibi bir teğmen olmamızı isterdi. Kendisini teğmenliğinden beri tanır ve saygı duyarım. Kendisi benim idolümdür. Başbuğ´u, 2005 yılında kardeşimle birlikte 1. Ordu Komutanlığı yaptığı dönemde ziyaret ettik. Ona, babamla birlikte çektirdikleri fotoğrafı verdik. Çok memnun oldu. Zaman zaman, ortak tanıdıklarımız aracılığıyla neden arayıp sormadığımız şeklinde haber yollardı. Biz de aldığımız terbiye gereği arayıp rahatsız etmezdik´ diye konuştu.

DAVA 18 MART´A ERTELENDİ

Avukatların beyanlarının tamamlanmasının ardından duruşma 18 Mart Pazartesi gününe ertelendi. (AA)

(15 Mart 2013, 13:35)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5179    yazdır/print


 

Flaş!!! Ergenekon´da esasa geçildi

4 yılı aşan Ergenekon davasında sona çok yaklaşıldı. Cumhuriyet Savcısının taleplerini kabul eden mahkeme heyeti; esas hakkındaki mütaalanın hazırlanması için dosyanın savcılığa gönderilmesine, esas mütaala için 13 Aralık´a kadar savcıya süre verilmesine, Oyak ve Odatv davalarının Ergenekon´la birleştirilmesi için ilgili mahkemelerden gelen taleplerin reddine, Gata´dan telekonfereansla ifade veren YAŞ üyesi Org. Nusret Taşdeler´in tutuklanmasına karar verdi.

27.11.2012 11:31 Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük´ün de aralarında bulunduğu 66´sı tutuklu 275 sanıklı ´Ergenekon´ davasının 269. duruşması başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen duruşmada CHP Milletvekili Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Hasan Iğsız´ın da aralarında bulunduğu 32 tutuklu sanık hazır bulundu. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP Milletvekili Mehmet Haberal, Hurşit Tolon, Veli Küçük, Levent Ersöz ve Doğu Perinçek´in de aralarında bulunduğu 34 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

SANIK NUSRET TAŞDELER´İN ÇAPRAZ SORGUSU

Kimlik yoklamasının ardından hakkında yakalama kararı bulunan YAŞ üyesi Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler´in, telekonferans yöntemiyle çapraz sorgusunun yapılmasına başlandı. Önce savcı Mehmet Ali Pekgüzel´in sorularını cevaplayan Taşdeler, JİTEM´i basından duyduğunu, kendisinin jandarma teşkilatıyla ilgili herhangi bir görevi olmadığını söyledi. Taşdeler, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun´dan belgelerin imha edilmesi yönünde bir talimat almadığını iddia etti.

-´Albay Çiçek´e emir vermedim´-

Harekat Başkanlığı yaptığı 2007-2008 döneminde bilgisayarlarda silme işlemi olmadığını da öne süren Taşdeler, Albay Dursun Çiçek, Bilgi Destek Dairesi´nde şube müdürlüğü yaparken 1 yıl komutanlığını yaptım. dedi. Bilgi Destek Dairesi´ndeki şubelerin kendisi döneminde kurulduğu ifade eden Taşdeler, İrtica ile Mücadele Eylem Planı belgesinden de bilgisi olmadığını söyledi. Bu konuda Çiçek´e bir emir vermediğini de belirten Taşdeler, Çiçek´in sadece ´irtica.org´ sitesinden değil, 10 tane internet sitesinden sorumlu olduğunu belirtti.

-´Andıç sitelerindeki haberlerden haberim yok´-

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yürütülen internet sitelerinde yer alan hükümet aleyhindeki haberlerden başlıklar okuyan Pekgüzel, bu haberlerden bilgisi olup olmadığını sordu. Taşdeler, bu soruya da ´Bu haberleri ben internet andıcı iddianamesinin ekinde ilk defa gördüm. Herhangi bir şekilde benim onayımın alındığı haberler değil. Benim, siyasi içerikli haberlerin kullanılmayacağı yönünde bir emrim var. Bu emir nedeniyle, bahsedilen haberlerin Harekat Başkanlığı´na ulaşması mümkün değil. Benim onayladığım haberler değil´ dedi.

-Komutan olarak astlarının hiç bir sorumluluğunu üstlenmedi-

Savcı Pekgüzel´in ´Bu haberlerin doğru olmadığını ifade ediyorsunuz. Sitelerde ne yayınlanıyor, ne yayınlanmıyor diye bakmıyor musunuz?´ diye sorduğu Taşdeler, ´Siteleri günlük olarak takip etmiyorduk. Şube müdürleri, daire başkanı var. Bunlar rutin bir faaliyet olarak yürütülmektedir. Harekat Başkanı´nın odasındaki bilgisayar internete bağlı değildir. Bilgi güvenliği için bu uygulama sanırım hala devam ediyor´ yanıtını verdi.

Taşdeler, ´Apronda namaz şovu´ haberinin ´irtica.org´ sitesinde yayınlanmasına ilişkin de, ´Bu haber sadece Cumhuriyet gazetesinde değil, diğer gazetelerde de çıkmıştır. Haberde hükümet, siyasi partilerle ilgili bir şey yok. Zaten olay mevzuata aykırı görüldüğünden İstanbul Valiliği de soruşturma başlatmıştır. ´irtica.org´ diğer siteler gibi yasalara uygun olarak kurulmuştur´ şeklinde konuştu. (Cihan)

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Taşdeler´e 8 Ağustos 2011 yılında çıkarılan yakalama emrini okudu. Özese Bu şahıs siz misiniz? diye sordu. Taşdeler, kimlik bilgilerinin doğru olduğunu belirterek, tayini çıkması nedeniyle Ankara Çankaya´daki adresini söyledi. Taşdeler, ancak hakkında yakalama kararı çıkarıldığı tarihten beri Ankara GATA´da tedavi altında olduğunu hatırlattı. 2 gün boyunca savunma yaptığını belirten Taşdeler, kendisine sorulan sorulara samimi ve iyi niyetli olarak cevap verdiğini vurguladı. Savunmamda doğruları açık bir şekilde dile getirdim diyen Taşdeler, Bilgim ve görgüm çerçevesinde bildiklerimi anlattım. Gerçeklere bağlı kaldığıma da emin olabilirsiniz. İnternet Andıcı kapsamında şahsıma yöneltilen bütün suçlamaları reddediyorum. Hiçbir suç işlemedim. İddiaları reddediyorum. Suçsuzum. Tedavi sürecinde psikolojimi olumsuz yönde etkileyen yakalama kararının kaldırılmasını ve beraat kararı verilmesini talep ediyorum diye konuştu. Nusret Taşdeler´in avukatı Metin Güçlü ise, Yakalama kararı nedeniyle stres ve baskı altında tedavi bir türlü olumlu noktaya gidememektedir. Deliller toplanmıştır. Müvekkilimin kaçma şüphesi yoktur. Müvekkilim hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını ve yargılamanın tutuksuz devam etmesini arz ve talep ederim dedi.

FLAŞ: SAVCI ESAS HAKKINDA MÜTALAA TALEP ETTİ

Duruşmanın ilerleyen saatlerinde flaş bir gelişme yaşandı. ´Ergenekon´ davasında Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, varsa tevsi tahkikat taleplerinin bildirilmesini, aksi durumda esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın savcılığa gönderilmesini istedi.

-Savcı: Oyak ve Odatv birleştirilmesin-

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ndeki duruşmada savcı Pekgüzel, taleplere ilişkin görüşünü açıkladı. Pekgüzel, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen 10 sanığın yargılandığı Danıştay saldırısına ait kamera kayıtlarının silindiği iddialarına ilişkin açılan OYAK Güvenlik dava dosyası ile İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi´ndeki 13 sanıklı ´Odatv´ dava dosyasının bu dosyayla birleştirilmesi konusunda görüş sorulması için mahkemeye gönderildiğini anımsattı. Savcı Pekgüzel, davalarda yargılanan sanık sayısının fazla ve dosyanın kapsamlı olduğunu, ´Ergenekon´ davasının makul sürede bitirilmesi gerektiğini, birleştirmenin davanın sürüncemede kalmasına neden olacağını belirterek, bu iki dava dosyasının birleştirilmesi talebinin kabul edilmemesini istedi.

-Esas hakkında mütalaa talebi-

Pekgüzel ayrıca, sanık ve avukatların varsa tevsi tahkikat taleplerini bildirmelerini, aksi durumda esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın savcılığa gönderilmesini istedi.

-Savcı: Taşdeler tutuklansın-

Sorgu ve savunması tamamlanan sanık Orgeneral Nusret Taşdeler hakkında yakalama kararı bulunduğunu anımsatan Pekgüzel, Taşdeler´in Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek ve Terör örgütü yöneticisi olmak suçlarından kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmasını talep etti.

-Başbuğ´un avukatı: Dava, esas hakkındaki mütalaa sürecinde değil-

Mahkeme Heyeti, Oda TV ve Danıştay saldırısına ait kamera kayıtlarının silindiği iddialarına ilişkin açılan OYAK Güvenlik Dava dosyalarının Ergenekon Davası´yla birleştirilip birleştirilmemesi konusunda sanıklara tek tek söz verdi. Tutuklu yargılanan Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ´un avukat İlkay Sezer, mahkemeye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın da aralarında bulunduğu tanık listesi verdiğini, mahkemenin bu konuda ret kararını kendisine bildirmediğini, dosyanın esas hakkındaki mütalaa sürecinde olmadığını ve süre verilmemesi durumunda savunma hakkının engelleneceğini belirtti.

-Albay Çiçek: Bu kadar insan mağdur edildi-

Savcının birleştirmeye muvafakat verilmemesi konusundaki düşüncelerini, davanın başlamasından bu yana ifade ettiğine belirten emekli Albay Dursun Çiçek, İnternet andıcının birleştirilmesiyle bu kadar insan mağdur edildi. Sonunda bu düşüncemiz savcı tarafından kabul edilmiş oluyor dedi.

-Balbay: Oyak birleştirilmesin, Andıç ve Danıştay davaları da ayrılsın-

Esas hakkında mütalaa talebi ile yeni bir aşamaya gelindiğinin altını çizen davanın tutuklu sanıklarından CHP İzmir Milletvekili Gazeteci Mustafa Balbay, Davanın karara gitmesi açısından köprüden önceki son çıkış olarak nitelendirilebilecek çok önemli bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Bugüne kadar 20 dava birleştirildi. Davadan tamamı 5 terabayt kalınlığında. Yani 120 milyon sayfa. Günde 100 sayfa okusanız 3 bin 200 yıl gerekiyor dedi. Mahkeme heyetine seslenen Balbay, Gelin ´her şeye rağmen zararın neresinde dönersek kardır´ diyelim. Evet yeni davalar birleşmesin. O zaman savcı bugüne kadar davaların birleştirilmesinin hata olduğunu kabul etmiş olmuyor mu? şeklinde konuştu. Bütün davaların birleşmesi durumunda kararın ancak mezarlarına yazılacağını söyleyen Balbay, İnternet Andıcı, Danıştay´a baskın ve Cumhuriyet´e bombalı saldırı dosyalarının da davadan ayrılmasını talep etti. Taleplere ilişkin Mahkeme Heyeti duruşmaya ara verdi.

SORUŞTURMA GENİŞLETİLMEYECEK

Aranın ardından aldıkları ara kararları açıklayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar ile avukatların, soruşturmanın genişletilmesine ilişkin taleplerinin hiçbirisini yerinde bulmadı. Taleplerin bir kısmının daha önceden karar verilen taleplerle aynı olduğu için tekrar karar verilmesine yer olmadığı hükme bağlandı. Bir kısım taleplerin davaya bir yenilik katmayacağı, bir kısım taleplerin de yerinde görülmediği gerekçesiyle reddine karar verildi.

FLAŞ!!! MAHKEME ESAS MÜTAALA TALEBİNİ KABUL ETTİ

Daha sonra Savcı Mehmet Ali Pekgüzel´in, Varsa soruşturmanın genişletilmesine ilişkin taleplerin sunulması, yoksa esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın iddia makamına verilmesi yönündeki talebinin kabulüne karar verildi. Başkan Özese, dosyanın mütalaanın hazırlanması için bir sonraki celseye kadar savcılık makamına gönderilmesine karar verdiklerini açıkladı. Esas hakkındaki mütaalanın hazırlanması için savcılığa, bir sonraki duruşma tarihi olan 13 Aralık 2012´ye kadar süre verildi.

ORG. NUSRET TAŞDELER´E TUTUKLAMA

Mahkeme ayrıca hakkında yakalama kararı bulunan davanın sanıklarından YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler´in tutuklanmasına karar verdi. Böylece Ergenekon davasında Nusret Taşdeler´in ismi, tutuklanan ilk muvazzaf orgeneral olarak kayıtlara geçti. Davada tutuklu sanık sayısı da 67´ye yükseldi. Mahkeme, bu konuda sanığa isnat olunan terör örgütü yöneticisi olmak ile buna bağlı ´Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini tamamen veya kısmen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek´ suçlarını işlediğine dair mahkemece yapılan dijital incelemeler, ihbar mektupları, Genelkurmay Başkanlığı´ndan gelen cevabi yazılar, alınan sanık ve tanık beyanları, AİHM uygulamalarında tutuklama için makul suç şüphesinin dahi yeterli görülmesi dikkate alınarak atılı suçları işlediğine dair kuvvetli suç şüphesi bulunması, daha hafif olan adli kontrol tedbirleri uygulamasının yetersiz kalacağının anlaşılmasını tutuklamaya gerekçe olarak gösterdi. Taşdeler´in savunması sırasında kullandığı kelimeler nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

ODATV VE OYAK ERGENEKON İLE BİRLEŞTİRİLMEYECEK

´Odatv´ ve ´Danıştay saldırısının delillerinin karartılması (OYAK)´ davalarının Ergenekon davasıyla birleştirilmesi yönünde ilgili mahkemelerden gelen talepler kabul edilmedi. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi´nden gönderilen Odatv davası, İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gönderilen OYAK Güvenlik davası ve Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi´nden gönderilen 2 sanıklı davalarla ilgili olarak Ergenekon davası ile birleştirilmesine gerek görülmediği kaydedildi. Bu üç dava dosyasının, ait oldukları mahkemelere iade edilmesine karar verildi. Mahkeme, birleştirilmesi istenen dosyaların hacmi, yargılanmada gelinen aşama, dava dosyalarındaki sanık ve mağdur sayısı, dosyaların nitelikleri göz önüne alındığında, dosyaların birleştirilerek görülmesinin yargılamayı uzatacağı, davaların sürüncemede kalmasına neden olacağı ve yargılamanın makul sürede bitirilmesini geciktireceğini gerekçe olarak gösterdi. Bunun anlamı, Oyak ve Odatv davalarına bakan mahkemelerin Ergenekon bağlantısını kendilerinin soruşturmak durumunda kalacak olmaları.

Ergenekon davası 13 Aralık 2012´ye ertelendi.

DOSYA 4 YIL SONRA MÜTALAAYA GİTTİ

Orgeneral Nusret Taşdeler´le birlikte davada tutuklu yargılanan sanık sayısı 67´ye çıkarken, tutuklu olan tek muvazzaf orgeneral de Taşdeler oldu. 67´si tutuklu 275 sanığın yargılandığı davada 21 ayrı iddianame birleştirildi. 31´i gizli tanık olmak üzere 160´a yakın tanığın dinlenildiği davada, ilk duruşması 20 Ekim 2008´de yapılan birinci ´Ergenekon´ davası 225. duruşmada, ikinci ´Ergenekon´ davasıyla birleştirildi. 4 yılı aşkın süredir yapılan yargılamada, birleştirilen dosyaların duruşmalarıyla birlikte bugüne kadar yaklaşık 600 duruşma yapıldı.

-4 sanık firari ya da kayıp-

Davanın firari sanıkları emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, Yeditepe Üniversitesi kurucusu Bedrettin Dalan, eski AK Parti Milletvekili Turhan Çömez ve Saipir Deblevidze hakkında yakalama kararı bulunuyor. Mahkeme heyetinin esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için savcıya süre vermesinin ardından davada yeni bir sürece girildi. Savcının mütalaasını açıklamasının ardından sanık ve avukatlara son savunmalarını yapmaları için söz verilecek. Daha sonra sanıklar son sözlerini söyleyecek, ardından da mahkeme davaya ilişkin kararını açıklayacak. (DHA, AA)

İKİ SANIK´TAN ESASA İTİRAZ

29.11.2012 13:57 Ergenekon davasında savcıların 13 Aralık´taki duruşmada esas hakkındaki mütalaa açıklayacak olmasına itiraz geldi. Sanıklardan gazeteci Tuncay Özkan ve avukat Yusuf Erikel karardan vazgeçilmesini istedi. Özkan ve Erikel´in avukatları mahkemeye sundukları dilekçede, tüm yazılı delillerin teker teker sanıklara okunmadığına dikkat çekti. Davanın müdahillerinin mahkemeye davet edilmediğini ve esas hakkındaki beyanlarının da alınmadığını belirtti. Sanık avukatları bu gerekçelerle Savcıların esas hakkındaki görüşlerini açıklaması kararından vazgeçilmesini talep etti.

(27 Kasım 2012), son güncel.: (29 Kasım 2012)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Genelkurmay´ın provokasyon siteleri ya da ´internet andıcı´ konulu manşetlerimiz

Andıç iddianamesinde arama yap

Danıştay ve ergenekon davalarını birleştirilmesi manşetlerimiz

Danıştay´ın kameralarına bakan OYAK Güvenlik´le ilgili tüm manşetlerimiz

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4966    yazdır/print


 

Ergenekon´da büyük gün yarın

5 yıl önce Ümraniye´de bir gecekondunun çatı katında el bombalarının ele geçirilmesinin ardından başlatılan Ergenekon soruşturmaları kapsamında açılan davalar, yarın ilk kez tek dava olarak görülmeye başlanacak. Islak imza ve andıç davasının sanıklar arasında bulunan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, İbrahim Şahin, Osman Yıldırım ve diğer bazı sanıklarla birarada yargılanmak istemediğini, duruşmalarda kendisini bundan böyle avukatının temsil edeceğini açıklamıştı.

06.05.2012 16:16 Ergenekon soruşturması kapsamında açılan ve bu davalarla irtibatlı olduğu gerekçesiyle birleştirilen toplam 16 iddianameye ilişkin dava, yarın tek dava olarak devam edecek. 61´i tutuklu olan ve 256´ya yükselen sanıklar arasında İlker Başbuğ, Hurşit Tolon, Veli Küçük, Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan ile CHP milletvekilleri Mustafa Balbay, Mehmet Haberal ve Sinan Aygün de yer alıyor. Ümraniye´de, bir ihbar üzerine 12 Haziran 2007 tarihinde Mehmet Demirtaş´a ait bir gecekonduda emekli Astsubay Oktay Yıldırım´a ait olduğu ileri sürülen mühimmat ele geçirilmişti. Bu tarihte başlatılan soruşturma, Türkiye´nin en kapsamlı soruşturması haline geldi. Birbiri ardına düzenlenen operasyonlar, birbiri ardına hazırlanan iddianamelerle davalara dönüştürüldü. ´Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren, iskat ve görevini tamamen ya da kısmen yapmasını engellemeye teşebbüs´ yani ´Darbe yapmaya teşebbüs´ suçlamasıyla yüzlerce insan gözaltına alındı. Bazıları tutuklanan bu şüphelilerin birçoğu hakkında dava açıldı.

Soruşturma kapsamında oluşturulan ilk iddianamede İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük´ün de aralarında bulunduğu 46´sı tutuklu toplam 86 sanık, ilk kez 20 Ekim 2008 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde yargılanmaya başlandı. Sanık sayısının fazla olması ve güvenlik gibi gerekçelerle yargılama, Silivri Cezaevi içinde bulunan ve duruşma salonuna dönüştürülen bir binada yapılmaya başlandı. Daha sonra soruşturma kapsamında 2. iddianame hazırlandı. Sanık sayısının artması ve duruşmanın görüldüğü salonun yetersiz kalması nedeniyle, cezaevinin giriş kapısının hemen yanına, ´Spor salonu´ adı altında bir bina yapıldı. Adalet Bakanlığı´ndan alınan izin, temel atılması, inşaata başlanması hızlı gerçekleşen ve kısa bir sürede bitirilen bina, ikinci ve büyük duruşma salonu olarak faaliyete geçirildi. İkinci Ergenekon davasından kısa bir süre sonra soruşturmanın 3. iddianamesi de hazırlandı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 ve 3. iddianamelerde iddia edilen suçlamalar arasında bağlantı, sanıklar arasında da fiili ve hukuki irtibat bulunduğu gerekçesiyle birleştirme kararı verdi. İki davanın birleştirilmesiyle aralarında Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Hurşit Tolon ve İbrahim Şahin´in de bulunduğu 52´si tutuklu toplam 108 sanık bir arada yargılanmaya başlandı.

Daha sonra da Dursun Çiçek´in ıslak imzası olduğu ileri sürülen ´İrticayla Mücadele Eylem Planı´ belgesine ilişkin 7 sanıklı dava açıldı. O zaman muvazzaf Albay olan Dursun Çiçek´in tutuklu bulunduğu davada, Bedrettin Dalan da da firari sanık olarak yer aldı. Davada, Dalan´ın yurtdışına kaçmasına yardım ettiği iddia edilen MİT görevlisi Yılmaz Özel de tutuksuz sanıklar arasında bulundu.

Bir tarafta yargılama yapıldı, bir taraftan da soruşturma devam etti. Bu iddianamelerden bazıları, Ergenekon davaları ile birleştirildi. Ergenekon ana davasına önce Alparslan Arslan´ın da sanıkları arasında yer aldığı ´Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi´ne el bombası atılması olayları´na ilişkin dava dahil edildi. Ardından ´Hakan Saraylıoğlu´nun öldürülmesine ilişkin´ dava, ´Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi´ davası, ´Alparslan Arslan´a, Danıştay saldırısında kullandığı Glock marka silah temin edilmesi´ne ilişkin´ dava, ´Fener Rum Patriği Barthelemous´a suikast girişimi´ davası, ´Savcı Zekeriya Öz´ün tehdit edilmesi´ davası ile ´Cumhuriyet gazetesine molotof kokteyli atılmasına ilişkin´ davaların da birleşmesi ile Ergenekon ana davasında toplam 8 iddianame, tek dava olarak görülmeye başlandı. Bu birleştirme kararlarının ardından davada sanık sayısı da 27´si tutuklu toplam 108´e yükseldi.

Önce 3. Ergenekon davası birleştirilen İkinci Ergenekon davasına ise daha sonra ´Minas Durmazgüler´e suikast girişimi´ne ilişkin iki ayrı dava, ´Yusuf Erikel´ davası da fiili ve hukuki irtibat bulunduğu gerekçesiyle dahil edildi. Böylece İkinci Ergenekon davasında sanık sayısı 18´i tutuklu 119´a yükselmiş oldu.

Bu davalara paralel ve dönüşümlü olarak devam eden ´İrticayla Mücadele Eylem Planı´ belgesine ilişkin dava da önce ´İnternet Andıcı´ davası, ardından da eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında açılan dava ile birleştirildi. Tek dava olarak görülen bu üç davanın da yine davalar arasındaki bağlantı ve sanıklar arasındaki irtibat gerekçesi ile İkinci Ergenekon davası ile birleştirilmesine karar verildi. Böylece İkinci Ergenekon davasında da iddianame sayısı 8´e yükseldi. Yargılanan sanık sayısı ise 33´ü tutuklu 148´e yükseldi. 5 Nisan 2012 tarihinde verilen bu birleştirme kararının ardından 27 Nisan 2012 tarihinde görülen Ergenekon ana davasının, yine aynı gerekçelerle İkinci Ergenekon davası ile birleştirilmesine karar verildi. Böylece toplam 16 iddianamenin, tek dava dosyasında ve tek dava olarak görülmesine karar verilmiş oldu. Bu birleştirme kararının ardından Ergenekon davasında sanık sayısı da 61´i tutuklu toplam 256 olarak yenilendi.

Danıştay davasının tetikçisi Alparslan Arslan, Osman Yıldırım, İlker Başbuğ, Hurşit Tolon, Veli Küçük, Mustafa Balbay, Doğu Perinçek, Dursun Çiçek, Tuncay Özkan ve İbrahim Şahin´in de aralarında bulunduğu 256 sanık ile ilk duruşması yarın Silivri cezaevi içindeki küçük duruşma salonunda görülecek. Aynı anda 365 sanıklı Balyoz davası da Silivri Cezaevinin bitişiğinde bulunan büyük duruşma salonunda görülmeye devam edecek. ( Cihan)

-Başbuğ: Katille aynı sandalyede oturmam-

“İnternet Andıcı” davasının “Ergenekon” davasıyla birleştirilmesine tepki gösteren eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ´un “Çetecilerle ve katillerle aynı sandalyeye oturmam” dediği öğrenildi. Ergenekon davasının sanıkları arasında bulunan eski Emniyet Özel Harekat Daire Başkanvekili İbrahim Şahin, Sedat Peker, Danıştay saldırganı Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım ile aynı davada yargılanmaktan rahatsızlık duyduğu ifade edilen İlker Başbuğ´un, duruşmalara katılmama kararı aldığı öğrenildi. Başbuğ´un yakın çevresine “Katillerle ve çetecilerle aynı sanık sandalyesine oturmam” dediği ve savunmalarını avukatı aracılığıyla yapacağı öğrenildi. İlker Başbuğ´un avukatı İlkay Sezer ise, salı günü görülecek duruşmaya İlker Başbuğ katılacakmış gibi hazırlık yaptıklarını ancak katılıp katılmama kararının Başbuğ´a ait olduğunu söyledi.

(06 Mayıs 2012, 16:16)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4524    yazdır/print


 

Odatv-Aydınlık-İsrail´in hedefi: Fidan

KCK kapsamında ifade vermeye çağrılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan ismi gündeme geldiği günden bu yana organize saldırılara maruz kaldı. Odatv ve Aydınlık Gazetesi´nde sistematik olarak yıpratma-karalama haberleri yapıldı. Odatv´nin sahibi Soner Yalçın´ın bu haberleri İsrailli gazeteci Rafael Sadi ile eş güdümlü olarak yayınladığı ortaya çıkmıştı.

10.02.2012 12:07KCK davası kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili olarak sahip ve yöneticileri Ergenekon soruşturmalarında sanık olan Odatv ve Aydınlık Gazetesi´nde sistematik olarak yıpratma-karalama haberleri yapılmıştı. Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Odatv´nin sahibi Soner Yalçın´ın bu haberleri İsrailli gazeteci Rafael Sadi ile eş güdümlü olarak yayınladığı ortaya çıkmıştı. Sadi´nin yurtdışında MİT, Türkiye ve AK Parti aleyhinde çıkacak haberlerden önceden bilgi sahibi olduğu ve daha yayınlanmadan bu haberler konusunda Yalçın´ı uyararak internet sitesinde kullanmasını istediği tespit edilmişti.

Ses kaydının ´Mısır´ zamanlaması

Hakan Fidan aleyhindeki ses kaydı da Başbakan Tayyip Erdoğan´ın Mısır gezisinde İsrail´e karşı yürütülmesi planlanan yaptırımları açıklamasıyla eş zamanlı olarak servis edilmiş, ses kaydını PKK´ya yakın sitelerden hemen sonra Odatv yayınlamıştı. İngiliz Daily Telegraph gazetesinin özür dilemek zorunda kaldığı “AK Parti kuruluşunda İran´dan 25 milyon Dolar aldı” haberinin altından da Rafael Sadi ismi çıkmıştı. Erdoğan konuyla ilgili “14 Eylül´de Daily Telegraph´ta yayınlanan haber 15 dakika sonra İsrail´in Haaretz Gazetesi´nin internet sitesinde yayınlanıyor. Sonra oradan buraya geliyor ve Türkiye´de açıklamalar başlıyor. Paslaşmaya dikkat edelim” sözleriyle ilişkiler ağına dikkat çekmişti.

Haber değil dezenformasyon

Bu süreçte İngiliz ve ABD basınında İsrail´in Hakan Fidan´ın MİT Müsteşarı olmasından son derece rahatsız olduğu yönünde haberler yayınlanırken Odatv de Fidan ve ailesi aleyhine daha sonra yalan olduğu ortaya çıkan çok sayıda dezenformasyon haberleriyle destek vermişti. Fidan´ın Müsteşar Yardımcılığı görevine atanacağının belli olmasının ardından Odatv çok sayıda aleyhte haber yaptı. Fidan´ın müsteşar olmasının ardından ise bu haberlerin sayısı arttı.

Fıratnews´le ortak hareket

Soruşturma devam ederken Soner Yalçın´ın bazı Ergenekon üyelerinin yanı sıra PKK üyeleriyle de irtibatının belirlendiği ileri sürüldü. Yalçın´ın PKK´nın yayın organı Fıratnews sitesi yöneticileriyle de irtibatının bulunduğu belirlenmişti. Yalçın´ın, sitesinde yayınlayacağı haberlere Fıratnews´in yöneticileriyle birlikte karar verdiği iddia edilmişti. PKK yöneticilerinin kritik süreçlerde yaptıkları açıklamaların tamamının Fıratnews´le organize biçimde Odatv´de de yayınlandığı tespit edilmişti.

İşte ODATV´nin dezenformasyon haberleri

26 Nisan 2010: “F Tipi MİT´e de mi bulaştı”... MİT Müsteşarlığı´na en yakın isim Fidan´ın cemaatçi olduğu iddia edildi.

26 Nisan 2010: “Askerde MİT Müsteşarı sıkıntısı”... Emre Taner´in emekliliği durumunda müsteşarlık koltuğuna ismi geçen Fidan´ın askerler tarafından istenmediği eski bir astsubay olan Fidan´a komutanların saygı duyamayacağı savunuldu.

29 Nisan 2010: “MİT raporunu kim sızdırdı”... Fidan´ın MİT Müsteşarlığının ele alınacağı MGK öncesi Vakit Gazetesi´nde yer alan bir haber Odatv tarafından MİT kaynaklı sızma olarak sunuldu. Habere göre, Yıkıcı Dinci Örgütlenmeler arasında yer almayan Fethullah Gülen cemaati 2010 yılında MİT tarafından listeye dahil edildi.

2 Ağustos 2010: “MİT Müsteşarı 20 Temmuz´da neredeydi?”... Fidan´ın iki kişi ile birlikte İmralı´ya giderek Öcalan´la görüştüğü iddiası manşete çekildi.

9 Ağustos 2010: “Fidan´ın kolunu başbakan mı tutuyor?”... Fidan´ın görevini ihmalle suçlandığı haberde Islak İmza davasında ismi geçen MİT personeli ile ilgili olarak harekete geçilmediği savunuldu.

12 Ağustos 2010: “Fidan´a neden İran yanlısı dediler?”... İtalyan Corriere Della Sera gazetesinde yayınlayan bir makaleye atıf yapılan haberde Fidan´ın TSK bölgeden uzak tutmaya çalıştığı ileri sürüldü.

15 Eylül 2010: “MİT´te neler oluyor?”... KPSS kopya çetesinden yardım alan adaylar arasında MİT´e girmeyi başaran gençlerin de bulunduğu iddia edildi.

22 Ekim 2010: “MİT Müsteşarı Fidan kiminle görüştü?”... Fidan´ın Erbil´e gizlice giderek burada görüşmeler yaptığı anlatıldı.

28 Ekim 2010: “Barzani kimin arabulucusu çıktı?”... Fidan´ın Erbil´deki MİT binasında Osman Öcalan´la görüştüğü ve PKK karşıtı hareketin liderliğini vadettiği ileri sürüldü.

11 Kasım 2010: “MİT Müsteşarının kardeşi kimin hizmetinde çalışıyor” Bu haberde ODATV, Fidan´ın, Mustafa isminde bir kardeşinin olduğunu ve Amerika´da Fethullah Gülen´in yanında çalıştığını savundu. MİT yaptığı açıklamada yalanladı.

02 Şubat 2011: “MİT müsteşarı Fidan Ergenekon klasörlerindeki bu listeye ne diyecek?”... Haberde Ergenekon sanığı Yusuf Erikel´in fihristinde Hakan Fidan´ın da isminin bulunduğu ve bu ilişkinin savcılar tarafından ´deşifre´ edildiği savunuldu. ( Star)

(10 Şubat 2012, 12:07)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

MİT BAŞKAN VE GÖREVLİLERİNİN İFADEYE ÇAĞRILMASI KRİZİYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

MİT müsteşarı Fidan hedefte

´Mesaja mesaj´ ses kaydı

Yazılım devrede, İsrail düşman

İsrail´den şok C planı: PKK´ya yardım

Lübnan´da İsrail casusu 3 PKK´lı yakalandı

İlişkiler artık gizlenmiyor: 3 PKK´lıya ´İsrail casusu´ suçlaması

ABD Basını: İskenderun İsrail işi

İskenderun´da İsrail olasılığı güçleniyor

İSRAİL´in PKK bağlantıları ve Türkiye´deki terörde rolü manşetlerimiz

Odatv İsrail´in arka ´Oda´sı mı?

MİT görevlisi Kozinoğlu tutuklandı

Kozinoğlu kiminle irtibatlı?

Kozinoğlu, MİT-TSK arşivini Oda´ya taşımış

OdaTV´deki belgelere MİT´ten soruşturma

Odatv ile ilgili manşetlerimiz

Odatv iddianamesinde arama yap

Virüs adı: Oda.. Hedefi: Ergenekon´u bozmak

Ergenekon medyası ´karanlık oda´da yapılandırıldı

Kontrgerilla Medyası

Ergenekon ve benzeri davaları engelleme girişimleri

Ergenekon, Balyoz ve benzeri iddianamelerde arama yap

Ergenekon´un henüz ortaya çıkarılamayan yedek (idhar) kadroları manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4226    yazdır/print


 Mavi Marmara'da yakalama kararı

26.05.2014 15:43 Gazze'ye 31 Mayıs 2010'da insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince düzenlenen saldırıya ilişkin davada, aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Ashknazi dahil dört komutan hakkında tutuklam..
Tamamı 26.05.2014

TIR iddianamesi kabul edildi

15.05.2014 13:34 Adana Cumhuriyet Başsavcı vekili Ali Doğan tarafından MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik olarak 13 askeri personel hakkında müebbet hapis cezası istemiyle hazırladığı iddianame Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesince ka..
Tamamı 15.05.2014

Paralel kulağa ilk dava açıldı

05.05.2014 14:06 Adana'da yürütülen ve Emniyet İstihbarat yetkililerinin şüpheli olduğu telekulak soruşturması sona erdi. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan'ın yazdığı iddianameyi kabul etti. Böylec..
Tamamı 05.05.2014

Flaş!!! Gülen'e darbe soruşturması

30.04.2014 10:55 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyuruları üzerine Fetullah Gülen hakkında soruşturma başlatıldı. Gülen hakkındaki soruşturmanın, 17 Aralık sonrasında kaldırılmadan önce Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. ..
Tamamı 30.04.2014

Güney:Gülen Ergenekon bağlantılı

09.04.2014 19:24 2001 yılında polise verdiği ifadesi ile Ergenekon örgütünün ilk kez resmi kayıtlara girmesini sağlayan gazeteci Tuncay Güney'in ifadesinin satır aralarında çok önemli bir bilgiye rastlandı. Ergenekon'un firari şüpheli..
Tamamı 09.04.2014

Mahkeme davayı başarıyla gördü

04.04.2014 10:55 Beş yıl süren ve 8 ay önce sonuçlanan Ergenekon davasında gerekçeli karar ancak dün açıklanabildi. 16 bin 780 sayfadan oluşan kararda çok çarpıcı ifadeler yer aldı. Örneğin şu satırlar dikkat çekici: "Yargılama sonunda..
Tamamı 04.04.2014

Ağlayan Gülen, gülen AK Parti

31.03.2014 11:47 Türkiye, dün tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Yerel seçimler başarıyla yapıldı. Milli iradeyi hedef alan 17 Aralık darbe girişimine karşı halk sandığa koştu. Seçimlere katılım oranı % 90 ile çok yüksek gerçekleşt..
Tamamı 31.03.2014

Kozmik Oda'da paralel şüphe

14.03.2014 11:10 2009 sonunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast şüphesiyle başlatılan ve Özel Harp Dairesi'nde (ÖHD) 1 ay süreyle aramalar yapılmasına neden olan Kozmik Oda soruşturması 5 yıla yakın süredir tamamlanmadı. 60'lı..
Tamamı 14.03.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 08.02.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 02.12.2013

Ayasofya camiye çevrilsin

27.11.2013 12:17 İstanbul'u 1453'te fetheden Fatih Sultan Mehmed'in şehirde ilk iş olarak kiliseden camiye çevirdiği ve cuma namazını kıldığı Ayasofya Camii, 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararnamesi ile müzeye çevrilmiş ve ibadete kapa..
Tamamı 27.11.2013

Darbe kaydına suç duyurusu

18.11.2013 13:10 Sivil Toplum Kuruluşu olan Adalet Platformu, geçtiğimiz yıl Genelkurmay karargahında yapılan çok gizli bir darbe toplantısına ait ses kaydıyla ilgili suç duyurusu yaptı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen ve sit..
Tamamı 18.11.2013

Flaş!!! Temizöz mütalaada

06.09.2013 18:26 Şırnak´ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili açılan Temizöz davasına iki aylık ara sonrası devam edildi. Güneydoğu´da işlenen faili meçhul cinayet ve kayıp olaylarıyla ilg..
Tamamı 06.09.2013

Mahkemeden 41 suç duyurusu

15.08.2013 13:08 Ergenekon davası 5 yıl sonra bitti denirken, 4 gruptaki onlarca isme suç duyurusu geldi. Bu gruplardan birisinde, aralarında gazeteci Zeyno Baran´ın da bulunduğu 41 isim yer alıyor. Mahkeme tarafından yapıldığı için hu..
Tamamı 15.08.2013

Ergenekon: Sanıklara ceza yağdı

05.08.2013 12:41 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde yaklaşık 5 yıldır görülen Ergenekon davasında karar duruşması başladı. 67´si tutuklu 275 sanığın yargılandığı dava duruşmasında 6 hakim ve 3 savcı kürsüdeki yerlerini aldı. Tutuklu ..
Tamamı 05.08.2013

BM´nin balyoz raporu çöktü

24.07.2013 10:01 ´BM´den Balyoz Gibi Karar´ başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığı açıklandı. TRT Haber´e özel açıklamalar yapan Birleşmiş Milletler genel sekreter sözcüsü, BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu´nun BM adına açıklama ya..
Tamamı 24.07.2013

Hanefi Avcı´ya 15 yıl hapis

19.07.2013 16:12 89 sanıklı ´Devrimci Karargah Örgütü´ (DKÖ) davasında karar açıklandı. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında gazeteci Aylin Duruoğlu´nun da bulunduğu 24 kişi ise örgüt üyeliğinde..
Tamamı 19.07.2013

Özel Harp´e operasyon geliyor

10.06.2013 13:44 Gezi Parkı´nda ortaya çıkan Özel Harp´e iki şok darbe geliyor.. Türkiye´de pek çok karanlık olayın arkasında olduğu gibi Gezi Parkı olaylarının arkasından da Özel Harp Dairesi çıktı demiştik. Geçtiğimiz günlerde intern..
Tamamı 10.06.2013

Sitede uygulanacak kısıtlamalar!

Kısıtlama uyarısı

2001'den beri hizmet veren sitemizin ziyaretçi sayısı giderek artış göstermiş, savcıların dahi iddianame hazırlarken faydalandıkları bir başvuru kaynağı haline gelmiştir. Ziyaretçilerden ücret talebi hiç düşünülmemiştir. İlk günkü heyecan ve amatörce bir gayretle ve sadece hizmet amacıyla yapılandırılmış sitemiz, hiç bir yerde olmayan iddianame aramaları..
Tamamı 09.08.2016

Zirve davasındayız!

Kontrgerilla.com, Zirve'yi sarstı

Zirve davasının 93. duruşmasında sanıklar savcılık mütalaasına karşı savunma yaptı. Sanıklardan Ergenekon hükümlüsü Hurşit Tolon'un avukatı İlkay Sezer savcıya tepki gösterdi: 'Mütalaanın ilk bölümü 'kontrgerilla.com' internet..
Tamamı 23.06.2013

Ergenekon davasındayız!

Ecevit'e yönelik Ergenekon komplosu

Ergenekon davasının 202. duruşmasında eski Başbakan Bülent Ecevit'e yönelik Ergenekon komplosu konuşuldu. Ecevit'in doktoru Mücahit Pehlivan tanık olarak ifade verdi. Duruşmada Abdullah Harun'un konuyla ilgili bir yazısı da gündeme geldi. O ve benzer diğer yazılarda Ecevit'in koruma müdürü Recai Birgün'ün "Dünyada tedavisi kesilince iyileşen tek hasta..
Tamamı 11.03.2013

Yeni kitabımız çıktı!

Arınç Suikasti ve Özel Harp Dairesi

'Ordu Suikast Düzenler mi? Bülent Arınç Suikasti ve Özel Harp Dairesi' başlıklı kitap, 2009 yılı sonunda gerçekleşen Arınç Suikasti ve Kozmik Aramalar konusunu ve üç yıldır tamamlanmayan soruşturmanın örtbas edilip edilmediğini sorgulayan, konuyla ilgili iddiaları da aktaran bir çalışma.. Subayların Ergenekon ve diğer örgüt bağlantıları.. Kozmik Aramalar.. Tepkiler..
Tamamı 27.12.2012

Fetullah Gülen'e şok

Paralel Devlet´e suç duyurusu

23.01.2014 11:20 Milli İradeyi Savunanlar Platformu (MİSAP), 'Paralel Devlet' konulu bir suç duyurusu yaptı. TMK ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başssavcılığı'na yapılan suç duyurusunda; birkaç aydır yaşanmakta olan paralel devlet iddiaları ile bu yapılanmanın başında Fethullah Gülen’in bulunduğu ve yapılanmayı bizzat idare ettiği şüphesi çok sayıda somut bulgu..
Tamamı 23.01.2014

Zirve mütalaası sitemizde

Malatya Zirve Katliamı Davası

17.07.2014 13:55 Malatya Zirve Katliamı davasının 567 sayfalık savcılık mütalaasının tamamı sitemize eklenmiştir. Kelime arama yapabilir, sayfaları yazdırabilirsiniz. 23 Haziran'daki duruşmada sanık avukatları savcılık mütalaasına tepki gösterdiler. Hurşit Tolon'un avukatı, mütalaanın ilk 150 sayfalık bölümünün 'kontrgerilla.com' adlı internet sitesinden..
Tamamı 17.07.2014

Gezi Belgeseli

Belgeleriyle Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılan, haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek veren sanatçı, bankacı, işadamları ve medya ile yurtdışı destekçilerini delilleriyle birlikte sergilemeye başlıyoruz. Halka ve verdiği oya güvenmeyen, onları aşağılayan, sandık yerine başka yerlerden iktidara çıkmaya çalışan, kısacası seçimlerden fayda ummayan bu güçlerin..
Tamamı 24.06.2013

Ayasofya Camiye Çevrilsin

Ayasofya için dilekçe kampanyası

26.11.2013 13:01 Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), 'Peygamberimizin'in işareti, Fatih'in emaneti, Büyük Türkiye'nin alameti; Ayasofya açılsın' sloganıyla Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilmesi için dilekçe kampanyası başlattı. Türkiye çapında yapılacak kampanya, İstanbul'un Fethi'nin sene-i devriyesi olan 29 Mayıs 2014'te sonlanacak ve toplanılan dilekçeler yine..
Tamamı 26.11.2013

İddianame yayından kaldırılmıştır

İzmir casusluk davası

İzmir casusluk davasının iddianamesinde 196'sı müşteki, 831'i mağdur olmak üzere toplam 1027 kişi için kimlik bilgilerinin sansürlenmesi çalışması yapılmıştı. Bu süreçte çok yoğun emek harcandı. Ancak sitemize artarak gelmeye devam eden taleplerden anlaşıldığı gibi, iddianamelerde mağdur ya da müşteki olarak yer almadığı halde çok sayıda başka ismin de..
Tamamı 14.05.2013

Türkistan Deklarasyonu

Türkistan Uluslararası Konferansı

12.05.2014 11:50 'Türkistan'ın Dünü, Bugünü, Yarını' adıyla üçüncüsü düzenlenen uluslararası konferans, 11 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Türkistan; ilmi, islami, fenni ve tıbbi ilimlerin beşiği olan, Buhari, Tirmizi ve Biruni gibi çok önemli müslüman ilim adamlarının yaşadığı bölgenin adıdır. Türkistan coğrafyası ve özellikle de bu coğrafya..
Tamamı 12.05.2014

Kadın Hakim, eşini deşifre etti

23.10.2016 14:16 15 Temmuz'un ardından firar eden Kara Harp Okulu Kurmay Başkanı Albay İlhami Polat'ın meslekten ihraç edilen hakim eşi Suzan Polat, itirafçı oldu. Youtube'a getirilen yayın yasağını cemaatçi hâkim akrabasının tavsiyesi..
Tamamı 23.10.2016

9 polisin itirafı 61 polisi tutuklattı

23.10.2016 13:50 İstanbul'da Bylock kullananan polislere yönelik soruşturmada 9 FETÖ'cü polisin itirafıyla 61 FETÖ'cü polis tutuklandı. Son kararla birlikte dosyada tutuklanan polislerin sayısı 173'e yükseldi. POLİS İTİRAFÇI OLDU Dar..
Tamamı 23.10.2016

FETÖ'cü 2 hakim itirafçı oldu

23.10.2016 13:34 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hakim ve savcılara yönelik yürütülen soruşturmada 19 hakim-savcı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Şüpheli hakim savcılardan Y.D.'nin itirafçı olduğu, ifadesi doğrultusund..
Tamamı 23.10.2016

Dink tutuklamalarında Öz bağlantısı

23.10.2016 13:19 Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 2007'de öldürülmesiyle ilgili soruşturmada, meslekten ihraç edilen MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davanın tutuklu sanığı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile 15 Temmuz..
Tamamı 23.10.2016

Savcı: Darbe talimatı Gülen'den

23.10.2016 12:34 İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, 1300 sayfadan oluşan iddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunuldu. İddianamede, ..
Tamamı 23.10.2016

CIA ajanından Türkiye'ye tehdit

23.10.2016 12:31 ABD'nin en önemli düşünce kuruluşlarından olan ve CIA'ye yakınlığıyla bilinen Atlantik Konseyi'nin Orta Doğu ve Türkiye uzmanı Aaron Stein, The Atlantic adlı haber sitesindeki köşesinde skandal bir yazıya imza attı.
Tamamı 23.10.2016

Mahrem İmam-Abi'lere 33 tutuklama

23.10.2016 11:41 Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığının 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlattığı soruşturma kapsamında Fetullahçı Terör Örgütü"nün (FETÖ) MİT, asker ve polisten sorumlu "mahrem imam"larına yönelik ..
Tamamı 23.10.2016

Yarsav Başkanına FETÖ gözaltısı

23.10.2016 12:21 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında aralarında eski Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Mehmet Oğuz Kaya ile eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başk..
Tamamı 23.10.2016

NATO'da FETÖ'ye 12 tutuklama

23.10.2016 11:47 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen FETÖ'cü darbe girişimine yönelik soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan 13 asker dün adliyeye getirildi. Savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle nöbetçi sul..
Tamamı 23.10.2016

Bylock'çu 21 hakim-savcı tutuklandı

23.10.2016 11:47 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ/PDY'nin yargı mensuplarına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun talimatıyla haklarında gözaltı kararı veri..
Tamamı 23.10.2016

Uşak'ta Mahrem Yapıya 37 gözaltı

23.10.2016 18:45 Uşak merkezli 26 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik soruşturma kapsamında 37 zanlı gözaltına alındı. Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 2010-2014 yılların..
Tamamı 23.10.2016

Polis şeflerine kumpas davası

23.10.2016 18:35 Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcılarından Mustafa Gülcü ile halen İzmir Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunan Celal Uzunkaya'ya kumpas kurduğu öne sürülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ..
Tamamı 23.10.2016

Tahşiye Kumpası davası sürüyor

23.10.2016 18:19 Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Tahşiyecilere kumpas kurduğu' iddiasıyla firari sanık Fetullah Gülen ile aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da bulunduğu 9'u t..
Tamamı 23.10.2016

Danslı baleli Fetö propagandası

23.10.2016 18:01 Ege Üniversitesindeki Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmada gözaltına alınan bir şüphelinin savcılık ifadesinde, örgütün kurduğu gençlik merkezinin amacının dışında kulla..
Tamamı 23.10.2016

Fetö'nün altın sevkiyatına dava

23.10.2016 17:36 İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik hazırladığı iddianamede, örgütün "hurafeleri" ile "haber sitesi" üzerinden gizli bilgi, belg..
Tamamı 23.10.2016

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
19.690.098