Tam
EskidenYeniye
 

Erzincan davasında 3. duruşma: Soruşturma sürüyor

Erzincan-Ergenekon davasının üçüncü duruşması Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nde bugün görülmeye başladı. İddianamenin bir numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk bugünkü duruşmaya da katılmadı. Duruşmada Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan´ın savunmasına geçildi. Ara kararların açıklanmasının ardından söz alan Başsavcı İlhan Cihaner de usüle yönelik eleştirilerde bulundu.

Önceki haber title=Sonraki haber

Erzincan davasında 3. duruşma: Soruşturma sürüyor

Erzincan-Ergenekon davasının üçüncü duruşması Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nde bugün görülmeye başladı. İddianamenin bir numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk bugünkü duruşmaya da katılmadı. Duruşmada Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan´ın savunmasına geçildi. Ara kararların açıklanmasının ardından söz alan Başsavcı İlhan Cihaner de usüle yönelik eleştirilerde bulundu.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen Erzincan´daki silahlı terör örgütü davasında Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan´ın savunmasına geçildi. Ara kararların açıklanmasının ardından söz alan Başsavcı İlhan Cihaner de usüle yönelik eleştirilerde bulundu. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk´in haricinde tutuklu sanıklar Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu da katıldı. Duruşmayı takip etmek için Başsavcı İlhan Cihaner´in eşi Muteber Cihaner ile tutuksuz sanıklar Erzurum Bölge Jandarma Komutanlığı emrine atanan Erzincan eski İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan ile Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Yaşar Baş da adliyeye geldi.

Suç duyurusu

Davanın üçüncü gün oturumunda Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay, duruşmaya başlamadan önce, alınan iki ara kararı açıkladı. Duruşmanın ses ve görüntü kayıtlarının, sanık avukatları ve sanıklara dağıtılması talebine ilişkin, söz konusu kayıtların, duruşma bitiminde tanzim tutanağı düzenlenerek sanıklara ve avukatlara dağıtılmasına karar verildiğini bildiren Karatay, alınan ikinci kararın ise Cihaner´in avukatı Turgut Kazan´ın dünkü duruşmada, savcı suç işlemiştir şeklindeki ifadesinin kayıt çözümleriyle birlikte Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı´na gönderilmesi olduğunu söyledi.

Usül itirazı yapan Cihaner´in talebi reddedildi

Ara kararların açıklanmasının ardından söz isteyen Cihaner, usule ilişkin bazı değerlendirmelerinin olacağını söyledi. Koruma polisinin ifadesinin alındığını belirten Cihaner, kendisiyle ilgili halen yürütülmekte olan bir soruşturmanın olup olmadığının bildirilmesini talep etti. Cihaner ayrıca, kendisi ve diğer sanıklarla ilgili önleyici dinleme yapılıp yapılmadığını sordu. Bunun üzerine Karatay, değerlendirme yapmak üzere salonun düzenini bozmadan duruşmaya 5 dakikalık ara verdi. Verilen arada Cihaner´in de avukatlarıyla görüşmesine izin verildi. Aranın ardından Karatay, Cihaner ve davanın diğer sanıkları hakkında ayrı bir soruşturma olup olmadığının Erzurum Başsavcılığı´ndan sorulmasına hükmetti. Sanıklar hakkında önleyici dinleme yapıldığına ilişkin soruya ise bu konunun yasal olarak açıklanmasının mümkün olmadığından TİB´e sorulması talebinin reddine karar verdi.

Erzincan soruşturması sürüyor mu?

İlhan Cihaner´in avukatlarından Hikmet Aksakallı, söz alarak savcılığın elindeki delillerin tamamını ortaya koyması gerektiğini ifade etti. Sanık avukatlarının itirazları üzerine söz alan savcı Taner Aksakal, ´Demokrasiye Müdahale Planı´nın hayata geçirilmesiyle ilgili soruşturmanın tefrik edilerek ayrı bir numara üzerinden devam ettiğinin yargılama konusu olan iddianamede belirtildiğini hatırlattı. Süren soruşturma dosyasında davanın bazı sanıklarına ilişkin delillerin bulunduğunu belirten Aksakal, bu delillerin iddianameye dönüştüğünde bu dava dosyasına da sunulacağını kaydetti. Şu anda yargılanan sanıkların mahkeme önüne çıkmasının gecikmemesi, yasal haklarının ihlal edilmemesi için bir an önce dava açıldığını kaydeden Aksakal, Buradaki bazı sanıklarla ilgili belgelerin bu aşamada dava dosyasına konulması gizlilik kararına aykırı olacak ve soruşturmaya halel gelecek. Bu nedenle bu aşamada bazı delilleri sunmadık. O dava açıldığında delilleri de sunacağız. açıklamasında bulundu. Sanık avukatlarının buna itiraz etmeleri üzerine tekrar söz alan savcı Aksakal, huzurda yargılanan sanıklar için süren herhangi bir soruşturma olmadığını tekrar vurguladı. Aksakal, Huzurda olmayan bir kısım kişiler, meçhul kişiler hakkında soruşturma sürüyor. O kişilerle buradaki sanıkların irtibatını gösteren delilleri ibraz etmedim. Ben sanıklar lehine ya da aleyhine dosyaya herhangi bir delil koymamış değilim. Cihaner benim dosyaya delil koymadığımı söylüyor, isterse bu konuda suç duyurusunda bulunabilir. dedi. Daha sonra Mahkeme Başkanı Karatay, usule ilişkin diğer avukatların da itirazlarının tamamlanmasının ardından tutuksuz sanık Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan´ın savunmasına geçilmesine karar verdi.

Albay mahkemede anlattıklarının kayda geçirilmesini istemedi

Albay Ali Tapan: Hedef TSK, savcıların isim listesini deşifre etmesi terörle mücadeleyi olumsuz etkiledi

İddianamede üç numaralı sanık olarak yer alan tutuksuz sanık Albay Ali Tapan savunmasında suçlamaları reddetti. Tapan, savunmasına başlarken hala süren bir soruşturma olduğu için göstereceği tanıkların ´sanık´ olabileceğini belirterek, duruşmada ismini açıklamayacağını söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, duruşma sonunda getirdiği takdirde tanığı gizli olarak dinleyebileceklerini söyledi. İddianamede gizli tanıklar dışında başka somut delil bulunmadığını ileri süren Tapan, Silahlı terör örgütüne üye olmam hayatın olağan akışına aykırıdır. Görevim nedeniyle 25 yıldır terörle mücadele ediyorum. Başarı madalyalarım var. Bu dava bana yönelik iftiradır. Bu davada yargılanmamın tek nedeni Erzincan İl Jandarma Komutanı olarak bazı dini cemaatlerle ilgili yürütülen soruşturmalara adli kolluk yapmam. Buraya benim yerime başka komutan atansa o sanık olacaktı. Bu davaya nereden bakılırsa bakılsın usulsüzdür. diye konuştu. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nin görevsiz olduğunu, davanın görevsizlik kararı verilerek Yargıtay´a gönderilmesi gerektiğini ifade eden Tapan, Jandarma komutanı olarak İrtica ile Mücadele Eylem Planı´nın uygulanması noktasında Saldıray Berk ve Cihaner´in talimatlarını uyguladığım, astlarıma da emirler verdiğim iddia ediliyor. Burada Cihaner ve Berk´in talimatlarını yerine getirdiğim iddiası hayalidir. Bu doğru değildir. dedi. Erzincan´daki silahlı terör örgütü davasının tutuksuz yargılanan sanıklarından Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Ali Tapan, İddia makamının, İl Jandarma Komutanlığında yaptığı aramada, haber elemanlarının isim listesini deşifre etmesi jandarmanın terörle mücadelesini olumsuz etkilemiştir dedi. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen davanın 3. günündeki duruşmada, Tapan savunmasını yaptı. Savunmasına,Bu dava baskı altında yapılıyor. Davaya dahil edilmek istenen kişilerin gizli tanık olmayı kabul etmemesi durumunda Ergenekon sanığı yapılacağından endişe ediyorum diyerek başlayan Tapan, sözlerinin kayda geçilmesini istememesi üzerine, Mahkeme Başkanı Karatay, O zaman şimdi söyleme, yargılamanın ardından bize söylersin dedi. Daha sonra, dava dosyasını eleştiren Tapan, Sadece gizli tanıkların ifadesinden yola çıkarılarak açılan bu davada belirli amaç için hedef alınmış insanların her halükarda yargılanması hedef edinilmiştir. Asıl amaç ise kamuoyunda Türk silahlı Kuvvetleri´ne olan güveni sarsmaktır diye konuştu.

Tapan: Sanıklar resmi atamalarla görevdedir dolayısıyla terör örgütü söz konusu olamaz

Davada yargılananlardan Yaşar Baş haricindekilerin tamamının vatandaşın mal ve can güvenliği için çalışan kamu görevlileri olduğunu anlatan Tapan, Bunlar hukuka aykırı eylemleri olmayan ve bağlı oldukları kurum gereği görevlerini yerine getirmişlerdir. Tek suçları, dini cemaatler hakkında soruşturma başlatmaları ve 2007´de Erzincan´da görevli olmalarıdır görüşünü öne sürdü. Tapan, üzerine atılı suçlardan birinin de silahlı terör örgütü üyesi olmak olduğuna dikkati çekerek, savunmasına şöyle devam etti: Silahlı terör örgütüne katılmam hayatımın akışına terstir. 20 yılın üzerindeki meslek hayatım, terörle mücadeleyle geçmiştir. Üzerime atılı suçlar çok çirkindir. İrtica eylem planı için emir ve talimat verdiğim anlaşılmaktadır. Dosyada buna ilişkin en küçük bir delil bulunmamaktadır. 20 Temmuz 2009´da göreve başladım. Bir şahsın örgüte çekilmesi 2 günde gerçekleşmez. Ayrıca bu örgütün hiçbir eylemin olmaması da anlamlıdır. Gizli tanık beyanlarında bazı eylemler anlatılmış olmasına rağmen hiçbir somut delil sunulmamıştır. Terör örgütünün, cebir ve şiddet kullanarak suç işlemek amacıyla kurulan bir kişi topluluğu olduğunu dile getiren Tapan, sözlerini şöyle sürdürdü: Somut olayda ise terör örgütü üyesi olarak nitelendirilen kişiler, tayin olarak bir araya geldiklerinden bir örgütün varlığından söz edilemez. Atamalar, kanunlar çerçevesinde bağlı oldukları kurumlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Başsavcı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından, MİT mensupları Başbakanlık gibi kurumlardan tarafından gerçekleştirilmiştir.

Tapan: Barajdaki mühimmatın jandarma yerine polise bildirilmesi savcı ve polisin ortak komplosu

Çatalarmut Barajı´nın jandarma bölgesinde bulunduğunu, ancak mühimmatı ilk gören kişinin, jandarma yerine, emniyeti aradığını kaydeden Tapan, şöyle devam etti: Emniyetin jandarma bölgesinden gelen ihbarları jandarmaya intikal ettirmesi esastır. Ancak emniyet bunu yapmamış, tam tersine savcının da bilgisi dahilinde bu olay jandarmadan gizlenmeye çalışılmıştır. Bu durum, savcının bilgisi dahilinde belirli kişiler tarafından mühimmatın yerleştirildiği ve bir planlamanın olduğu şüphesini uyandırmaktadır. Bu soruşturmanın asıl amacı TSK´yı küçük düşürmektir. Soruşturma aşamasında şahsım ve kurumum hedef alınmıştır. Bu soruşturma, belirli cemaatlere yönelik yapılan soruşturmanın bir rövanşı olarak görülmüştür. Bu soruşturma, Erzincan´da emniyet ve asayişi sağlamakla görevli olan Jandarma, Emniyet ve MİT neredeyse çatışmanın eşiğine getirilmiştir. Savunmasında özellikle Çatalarmut Baraj Gölü´nde bulunan mühimmatlara yer veren Tapan, bunlara ilişkin yeterli araştırma yapılmadığını iddia etti. İddianamedeki gizli tanık X ile bu mühimmatla ilgili görüşmesinin de terör örgütü üyeliği olmadığını, şahsın talebi üzerine görüşmenin gerçekleştiğini belirtti. Bu soruşturma amacına ulaşmıştır. Soruşturmanın asıl amacı TSK´yı küçük düşürmektir. diyen Tapan, savunmasının sonunda davanın Yargıtay´a gönderilmesi, hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılması, gizli tanık ifadelerine ilişkin gizlilik kararının kaldırılarak duruşmada dinlenmeleri, Jandarma İl Komutanlığı santralinden yapılan dinlemelere ilişkin kayıtların dosyadan çıkarılıp imha edilmesini ve hakkında beraat verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, Tapan´ın savunmasının ardından duruşmaya ara verdi. Bu arada, 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk´in avukatı Zeynel Yüksel, adliye sarayı önünde gazetecilerin sorusu üzerine müvekkilinin duruşmaya katılmama mazeretini mahkemeye bildirdiğini, konuyla ilgili daha sonra basın açıklamasını yapacağını bildirdi.

Albay Tapan çapraz sorguyu istemedi

Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda, Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan´ın çapraz sorgusuna geçmek istedi. Bu isteğe itiraz eden Tapan´ın Avukatı Hüseyin Özarslan, davaya paralel bir soruşturmanın sürdüğünü ve bu aşamada çapraz sorgu yapılmasını istemediklerini söyledi. Bunun üzerine Karatay´ın çapraz sorguya cevap vermek isteyip istemediğini sorduğu Tapan, avukatı Özarslan´a katıldığını belirterek, çapraz sorguyu istemediğini ifade etti. Ardından söz alan Tapan´ın avukatlarından Fatih Mehmet Yoğurtçu ise müvekkilinin bir komploya maruz kaldığını öne sürerek, Müvekkilim, 20 Temmuz 2009´da Erzincan´a atanmıştır ve üç aylık bir sürede bir örgüt varsa bile buna nasıl üye olunabilir? Bu mantığa aykırıdır diye konuştu. Özarslan da müvekkilinin duruşmalarda hazır bulunmaktan bağışık tutulmasını talep ettiklerini söyledi.

Albay Gençoğlu da savunma yaptı

Albay Recep Gençoğlu, duruşmada yaptığı savunmada, yıllarca dağlarda terörle mücadele etmiş birisi olarak, şu anda mahkeme heyetinin karşısında bir terör örgütü üyesi edasıyla bulunmaktan utanç duyduğunu söyledi. Gençoğlu, Albay Ali Tapan, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ersan, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, Astsubay Şenol Bozkurt ve İlhan Cihaner ile Orgeneral Saldıray Berk dışındaki tutuklu ve tutuksuz diğer sanıkları tanımadığını belirtti. Gençoğlu, Tanıdığım kişileri de yaptığım görev gereği tanımaktayım. Diğerlerinin hiçbirini tanımıyorum. Kendilerini burada tanıdım. İddianame, yanlışlarla dolu. Erzincan İl Jandarma Komutanlığı, Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığına bağlıdır. Benim 3. Ordu Komutanlığı´yla bir organik bağım yoktur. Yani, 3. Ordu Komutanlığı beni denetleyemez, bana emir veremez. Bizim 3. Ordu Komutanlığıyla aramızdaki ilişki, nezakete dayalıdır. İddianamede bu anlamda bir yanlışlık vardır dedi. Davada adı geçen MİT mensupları Kıvılcım Üstel ile Sadri Barkın İnce´yi tanımam. MİT Şube Müdürü Şinasi Demir ile de nezaketen bir görüşme dışında herhangi bir diyaloğum olmamıştır diyen Gençoğlu, İlhan Cihaner ile İsmailağa cemaatine yönelik operasyon öncesi Jandarma Alay Komutanlığı´nda bir toplantı yaptık. Bu toplantı her operasyondan önce yapılabilen rutin bir toplantıdır diye konuştu.

Gençoğlu: Dursun Çiçek´le ya da planla alakamız yok

Bizim ne Dursun Çiçek´le ne de adı geçen planla bir alakamız yoktur diyen Gençoğlu, Bu bir intikam operasyonudur. Benim ne Ergenekon´la, ne de başka bir örgütle hiçbir ilişkim yoktur. 36 yıl boyunca bir örgüte karışmamışım da şimdi mi karışacağım? ifadesini kullandı.Gençoğlu, Dünyanın hiçbir yerinde cephanelerin suyun altında saklandığı görülmemiştir. Ayrıca gizli tanık Munzur, bana yönelik iftiralarda bulunmuştur, kendisinden şikayetçiyim dedi.

´İsmailağa cemaati´ operasyonu

Albay Gençoğlu, Erzincan´da İsmailağa Cemaatine yönelik yapılan operasyonda, hiç bir kadın ve çocuğun gözaltına alınmadığını söyledi.Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma Komutanlığı yaptığı dönemde Fethullah Gülen Cemaatine yönelik bir operasyon yapılmadığına da dikkati çekerek, Fethullah Gülen Cemaati, bizim ilgi odağımızın dışındaydı. Ancak ne yazık ki iddia makamı, bizim işimizi gücümüzü bırakıp, bu konuda çalıştığımızı düşünmüştür diye konuştu.Gençoğlu, iş yeri ve evinde yapılan aramalarda bir suç unsuruna rastlanmadığını belirterek, Bilgisayarlarımda yapılan kontrollerde de bir suça rastlanmadığı görülüyor. Aylardır özgürlüğümden yoksunum. Benim bir ailem var. Erzincan dışında yaşıyorum, yani delilleri karartma ihtimalim yok. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Tahliyemi talep ediyorum dedi.

(06 Mayıs 2010, 10:30)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

İşte adım adım Erzincan´daki Islak Komplo ve boşa çıkarılması

Erzincan´da savcı Cihaner ve Jandarma´nın ´ıslak imza´ operasyonları

Islak İmza davası Erzincan´ı destekledi

Erzincan iddianamesinde arama yap

Tüm Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1789    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Elazığ: Darbeye 1 Müebbet Onandı

01.12.2019 14:40 Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davada, eski Hozat 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı tuğgeneral Abdulkerim Ünlü'ye verilen müebbet ile 39 sanığa v..
Tamamı 1.12.2019

Denizli: Fetö'ye 83 Hapis Onandı

01.12.2019 13:57 Denizli'de, FETÖ/PDY'den yargılanan, aralarında örgütün Türkiye eğitim sorumlusunun da bulunduğu toplam 83 kişiye verilen hapis cezaları Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onandı. 26 Kasım'daki ..
Tamamı 1.12.2019

ABD Büyükelçiliği'ne Saldırı: 3 hapis

01.12.2019 09:57 Ankara'da, ABD Büyükelçiliği'ne silahla ateş edilmesine ilişkin 4 sanık hakkında açılan davada karar açıklandı. Mahkeme heyeti, sanık Ersin Bayram'a 8 yıl 16 ay 15 gün, sanık Osman Gündaş'a 9 yıl 19 ay ve sanık Ahmet Ç..
Tamamı 1.12.2019

Gülen ve Polisleri davası

01.12.2019 12:27 İstanbul'da, takipsizlikle sonuçlanan bazı soruşturmalarda usulsüzlük yaptıkları, 'kurgulanmış soruşturmalar' kapsamında polis, mahkeme başkanı ve gazetecileri dinledikleri, emniyetteki verileri sildikleri gerekçesiyle..
Tamamı 1.12.2019

Adana: Fetö Öğretmenlerine 21 Hapis

01.12.2019 09:35 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada yargılanan eski öğretmen 26 sanıktan 21'i, 1 yıl 10 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. 25 Kasım'd..
Tamamı 1.12.2019

Karlov Suikasti davası

01.12.2019 10:19 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş tarafından uğradığı suikast sonucu öldürülmesine ilişkin açılan davaya devam edildi. 29 Kasım'da Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde..
Tamamı 1.12.2019

Hrant Dink davası

01.12.2019 12:51 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin ..
Tamamı 1.12.2019

Kaynak Holding Fetö davası

01.12.2019 13:16 İstanbul'da, FETÖ'nün finans merkezi olduğu iddiasıyla kayyum atanan Kaynak Holding'in 34'ü firari 47'si tutuksuz toplamda 81 yöneticisinin yargılanmasına devam edildi. 28 Kasım'da  İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 1.12.2019

Jandarma Darbe davası

01.12.2019 11:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin 243 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 18.11.2019 GÜNKÜ..
Tamamı 1.12.2019

SAT/Mahrem İmamlar davası

01.12.2019 12:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Sualtı Taarruz (SAT) ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlıklarında görevli 38 askerle bu personelden sorumlu sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasının ..
Tamamı 1.12.2019

İzmir Casusluk Kumpası davası

01.12.2019 13:22 İzmir'de, askeri casusluk soruşturmasındaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 5'i tutuklu 95 sanığın yargılandığı davaya d..
Tamamı 1.12.2019

Adana 49 sanık: Fetö Öğretmenleri

01.12.2019 09:39 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan dava açılan tutuksuz eski öğretmen 49 sanığın yargılanmasına devam e..
Tamamı 1.12.2019

Sakarya 19 sanıklı Fetö davası

01.12.2019 13:31 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada 3'ü tutuklu, biri firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Kasım'da Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşm..
Tamamı 1.12.2019

FETÖ Kamboçya Öğretmenine Hapis

01.12.2019 15:30 İstanbul'da, FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında Kamboçya'da bir okulda öğretmenlik yapan Mustafa Tatlıyer, örgüt üyeliğinden yargılandığı davada 7 yıl 6 ay hapse çarptırıldı. 19 Kasım'da FE..
Tamamı 1.12.2019

Müebbetlik Binbaşıya Tehdit Davası

01.12.2019 14:47 Hakkari'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada, son savunmasında mahkeme heyeti ve duruşma savcısını tehdit ettiği ileri sürülen sanık eski binbaşı Selim Arıdıcı hakkında iddianame hazırlandı. 14 Kasım'daki geli..
Tamamı 1.12.2019

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

01.12.2019 15:38 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşinin de aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılandığı d..
Tamamı 1.12.2019

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
39.879.992