Tam
EskidenYeniye
 

İkinci Ergenekon´da 128. duruşma

İkinci Ergenekon davasının bugün görülen 128. duruşmasında tutuklu sanık Ersin Gönenci´nin çapraz sorgusu yapılıyor. Gönenci, İbrahim Şahin´in talimatıyla, Sivas´ta kuyumculuk yapan ve ´Ermeni cemaati lideri´ olarak tanınan Minas Durmazgüler´e suikast girişiminde bulunmakla suçlanıyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

İkinci Ergenekon´da 128. duruşma

İkinci Ergenekon davasının bugün görülen 128. duruşmasında tutuklu sanık Ersin Gönenci´nin çapraz sorgusu yapılıyor. Gönenci, İbrahim Şahin´in talimatıyla, Sivas´ta kuyumculuk yapan ve ´Ermeni cemaati lideri´ olarak tanınan Minas Durmazgüler´e suikast girişiminde bulunmakla suçlanıyor.

İkinci Ergenekon davasında 128. duruşma başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi´nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve İbrahim Şahin´in de aralarında bulunduğu tutuklu 20 sanık katıldı.Tutuklu sanıklardan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada, Odatv´ye yönelik operasyonun ardından ´Ergenekon´ soruşturması kapsamında tutuklanan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük de hazır bulundu.

Duruşmaya, dünkü oturumda savunmasını yapan ve soruşturma aşamasında verdiği ifadeleri okunan tutuklu sanık Ersin Gönenci´nin çapraz sorgusu ile başlandı. İbrahim Şahin´in talimatıyla Sivas´ta kuyumculuk yapan Ermeni cemaati lideri Minas Durmazgüler´e suikast girişiminde bulunmakla suçlanan tutuklu sanık Ersin Gönenci´ye çapraz sorgusunda çok sayıda soru yöneltildi.

Savcı Nihat Taşkın´ın sorusu üzerine Gönenci, yıllardır ülkü ocaklarına gidip geldiğini söyledi. Ocaklarda sadece başkanların kayıtlı olduğunu belirten Gönenci, bu nedenle üyelik sistemi bulunmadığını ve dolayısıyla da resmi bir görev verilmesinin sözkonusu olmadığını dile getirdi. Ocaklarla irtibatının sağlam olduğunu belirten Gönenci, bu kapsamda Ocaklar tarafından verilen konserlere katılan sanatçıların getirilip götürülmesinden sorumlu olduğunu söyledi.

Savcı Taşkın, soruşturma aşamasında Mahmut Çağrı Şanlı isimli kişinin bilgisayarından ele geçirilen kar maskesi giymiş ve bir gözü görünen kişinin fotoğrafını sanık Gönenci´ye göstererek ?Tanıyor musunuz?? diye sordu. Sanık Gönenci ise bu fotoğraftaki kişinin kendisine benzediğini ancak böyle bir fotoğraf çektirmediğini, olsa olsa arkadaşları tarafından şaka amaçlı çekilmiş olabileceğini söyledi.

Sanık Gönenci, kendi ismi haricinde başka bir isim ya da lakap kullanıp kullanmadığı sorusuna ise ?Kullanmıyorum.? cevabını verdi. Savcı Taşkın´ın, ?Bir facebook hesabınız varmış ve Boğaç ismi ile kullanıyormuşsunuz.? hatırlatması üzerine Gönenci, ?Evet, ingilizce facebook çıktığında bir arkadaşım benim adıma açmış o hesabı.? cevabını verdi. Savcı Taşkın´ın, ?Neden sizin adınız yerine başka bir isim ile hesap açıyor? Sizin yerinize isim mi yakıştırıyor size?? sorusunu ise sanık Gönenci, ?O zaman öyle almış ve ben de değiştirmeden kullandım.? diye cevapladı. Soruşturma aşamasında ?Ülkücü militan? ifadesinin birkaç yerde ele geçirildiğini hatırlatarak bu yazının ne anlama geldiğini sordu. Sanık Gönenci, bir şarkıdan alıntı yapılmış olabileceğini söyledi. Savcı Taşkın´ın ?Size böyle bir teklifte ya da telkinde bulunuldu mu?? sorusuna ise sanık Gönenci, ?Kesinlikle böyle bir teklifte bulunulmadı. Ülkü ocakları ilim irfan yuvasıdır. Güzel şeyler anlatılır. Sizin dediğiniz gibi konular konuşulmaz.? cevabını verdi.

ERMENİ LİDERİN ADRESİNİ ŞAHİN´E VERDİĞİNİ İTİRAF ETTİ

Facebook adresinizde İbrahim Şahin, Garip İrfan Torun ve Mahmut Çağrı Şanlı ile birlikte çekilmiş fotoğraflarınız var.? hatırlatmasını yaptı. Sanık Gönenci de ?2001 yılıydı herhalde. Partinin düzenlediği bir piknik vardı.? dedi. Savcı Taşkın, ?İbrahim Şahin ile 2001′de parti programında tanıştığını söylediniz. Bu tanışma süreci nasıl oldu?? diye sordu. Sanık Gönenci de ?Yeni kaza yapmıştı. Sivas´a zaman zaman gelip gidiyordu. Denk geldikçe görüşüyorduk.? diye cevap verdi. Savcı Taşkın´ın, ?İbrahim Şahin´in yerel Tv´lerde çıkmasına yardımcı oldunuz mu?? şeklindeki sorusuna ise Gönenci, ?Ben Sivas dışındayken olmuş.? diye cevap verdi. Savcı Taşkın, ?İbrahim Şahin, (Dava konusu, hakkında suikast planı hazırlanan, Sivas Ermeni cemaatleri liderlerinden) Minas Durmazgüler´in adresini temin etmenizi istediğinde bunu nasıl temin ettiniz?? diye sordu. Sanık Gönenci bu soruya da ?Daha önceden biliyordum. Aklımda kaldığı kadarıyla tarif ettim.? diye cevapladı. Savcı Taşkın´ın, ?Bu adres niçin lazımdır diye düşündünüz mü?? şeklindeki sorusuna sanık Gönenci, ?Hızlı gelişti, sormadım.? diye cevap verdi.

Sanık Gönenci, aynı dava sanıklarından Bekir Çelik ve Oğuz Bulut´u da ülkü ocağı başkanlığı yaptıkları dönemden tanıdığını, ancak zaman içinde ilişkilerinin zayıfladığını söyledi.

SAĞIROĞLU DA SAVUNMA YAPTI

10 Ağustos 2011 - Duruşmada tutuklu sanık Oğuzhan Sağıroğlu da savunma yaptı. 3 yıldır tutuklu olduğunu belirterek hakkındaki suçlamaları reddeden Sağıroğlu, ?İbrahim Şahin´i 1998-1999 yıllarında televizyonlardaki programlardan tanıyorum. Şahin terörle mücadele eden biri olduğu için Tokat´ta sayılan sevilen biriydi. Hiç kimse onu ülkeyi bölmeye çalışan birisi olarak görmedi, görmez de. İbrahim Şahin bana yapmam için bir eylem teklif etmedi? dedi. Duruşma 11 Ağustos´a ertelendi. ( Milliyet)

(09 Ağustos 2011), son güncel.: (10 Ağustos 2011)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

SİVAS´TA ERMENİ LİDER DURMAZGÜLER´E SUİKAST HAZIRLIĞI MANŞETLERİMİZ

Flaş!!! Ermeni lidere suikast, Ergenekon´la birleşti

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3612    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yargısı AYM'de Yargılanıyor

23.02.2021 10:57 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 23.2.2021

Donanma Darbe davası

22.02.2021 14:07 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada, dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 22.2.2021

Şike Kumpası Davası Mütalaada

22.02.2021 13:24 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 'Futbolda şike iddiasıyla yürüttüğü soruşturma'da kumpas kurduğu iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 87 sanığın yargılandığı davada dosya, mütalaasını hazırlaması..
Tamamı 22.2.2021

Balıkesir: Gülen'in Polislerine dava

22.02.2021 12:10 Balıkesir'de, polis okulunda Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'emniyet mahrem yapılanması'na yönelik biri tutuklu 13 zanlı hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. İddianamede, örgütün Balıkesir Poli..
Tamamı 22.2.2021

ÖSYM Başkanı Ali Demir davası

22.02.2021 12:04 Ankara'da, eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir'in 'Fetullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği' ve 'zincirleme şekilde görevi kötüye' kullanma suçlamasıyla yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 22.2.2021

Selam-Tevhid Kumpası davası

22.02.2021 11:59 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kurduğu kumpasta usulsüz dinleme kararları vermekle suçlanan 55 eski hakim ve savcının Yargıtayda yargılanmas..
Tamamı 22.2.2021

Karlov Suikastı davası

22.02.2021 11:56 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in..
Tamamı 22.2.2021

Gülen'in Avrupa Casusları davası

22.02.2021 11:31 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına terör örgütleri Fetö/PKK/DHKP-C/MKP'ye yönelik soruşturma bilgilerinin rüşvetle Malatya Doğanşehir Adliyesindeki bilgisayarlardan UYAP'a girerek sızdırılmasına ilişkin ar..
Tamamı 22.2.2021

Fetö Casusu Altaylı'ya 42 Yıl Hapis

22.02.2021 11:09 Ankara'da, eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın da aralarında bulunduğu 3 sanığın 'Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'örgüte yardım' ve 'siyasi ve askeri casusluk' suçlarından açılan davaya ..
Tamamı 22.2.2021

K.Maraş: Darbe'de 6 Beraate İtiraz

22.02.2021 14:00 Kahramanmaraş'ta, Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bu ilde yaşanan eylemlere yönelik davada haklarında beraat kararı verilen 18 sanıktan 6'sının cezalandırılmaları yönünde Gaziantep B..
Tamamı 22.2.2021

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

22.02.2021 12:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden örgütün 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanmasına yard..
Tamamı 22.2.2021

Sızıntı Büyük: 233 Muvazzafa Gözaltı

03.02.2021 09:36 İzmir merkezli 60 il ve KKTC ile İstanbul merkezli 42 ilde Fetullah Gülen terör örgütünün (Fetö/PDY) TSK içindeki uzantılarına yönelik iki ayrı soruşturma kapsamında toplam 532 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Bu..
Tamamı 3.2.2021

PKK/Fetö in Atatürk out: CHP şokta

03.02.2021 11:25 CHP'de sular durulmuyor. Son yıllarda Fetö ve PKK/HDP ile girilen ittifak, partiden Atatürk'ün giderek dışlanması gibi tavırlar CHP'de parçalanmalara yol açmaya başladı. 29 Ocak'ta yaşanan gelişmeye göre, CHP İzmir Mi..
Tamamı 3.2.2021

Habertürk-Fetö Bağlantısı Güçleniyor

02.02.2021 15:46 Habertürk ekranlarında yayınlanan 'Enine Boyuna' programında İsmail Saymaz'ın kendisi hakkında sarf ettiği ifadelere yanıt vermek için canlı yayına bağlanan gazeteci Hilal Kaplan, Habertürk'ü FETÖ ile ilişkilendirerek ..
Tamamı 2.2.2021

Rütbemi Gülen taktı elini öptüm

03.02.2021 14:05 Son haftalarda yurdun çeşitli illerinde Fetullah Gülen terör örgütüne (Fetö/PDY) gerçekleşen operasyonlarda çok sayıda gözaltı yaşandı. Yakalanan zanlılardan bir çoğu etkin pişmanlık kapsamında örgüt hakkında bildikler..
Tamamı 2.2.2021

Kavala'ya Şok: Beraatler Bozuldu

01.02.2021 13:29 İstanbul'da, Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada, Anadolu Kültür AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da arasında bulunduğu 9 sanık hakkında verilen beraat kararlarını bo..
Tamamı 1.2.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
48.424.086