Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat´ta 43. duruşma

28 Şubat davasında 43. duruşma başladı. Duruşmada, tutuksuz sanıkların savunmalarının alınmasına devam ediliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

05.12.2013 13:02 28 Şubat darbe sürecine ilişkin 5'i tutuklu 103 sanığın 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren devirmeye, düşürmeye iştirak' suçundan müebbet hapis cezası talebiyle Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 43. duruşması başladı.

Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katılıyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, bu duruşmaya da katılmadı.

Duruşmanın başında üye Hakim Süleyman Köksaldı, sanıkların yoklamasını aldı. Duruşmada daha sonra sanıkların savunmasının alınmasına geçildi.

SANIK MUSTAFA ÖZBEY'İN SAVUNMASI

Duruşmada dönemin Genelkurmay Yunanistan-Kıbrıs Daire Başkanı emekli sanık Tümamiral Mustafa Özbey savunma yaptı. Özbey, savunmasında, "BÇG, şimdiden yargısız infaz edilmektedir. 'BÇG demek 28 Şubat'tır' deniliyor iddianamede. Bu davayı adli ön yargıdan kurtarmak savcılığın ve hepimizin görevidir" dedi.

28 Şubat'ın sadece BÇG'den ibaretten olmadığını savunun Özbey, şöyle konuştu: "28 Şubat süreci 1996 yılında başlayan toplumsal gerginlikler, bazı siyasilerin Meclis kürsüsünden ettikleri yemini de hiçe sayarak aleni şeriat istemesi, MİT'in raporlarıyla laiklik ilkesinin tehlikede olduğu kaygısıyla Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, MGK'da irticayı gündeme almıştır. Toplantıda 18 maddelik tavsiye kararı oy birliğiyle alınmıştır."

Özbey, irticayla mücadelenin bir devlet projesi haline geldiğini, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın tavsiye kararlarını benimsediğini ve irticayla mücadele için bir kurul oluşturulduğunu söyledi.

"28 Şubat'ta süreci resmen başlatan 14 Mart 1997 tarihli Başbakanlık emridir. Başbakanlık tavsiye kararları aynen benimsenerek bir devlet projesi haline getirildi. 28 Şubat eşittir irticayla etkin mücadeledir. 28 Şubat eşittir BÇG değildir" diyen Özbey, şöyle konuştu:

"Hedef sadece hükümetin düşürülmesiyse REFAHYOL'un istifasından sonra çalışmalar durduruldu. 28 Şubat sürecinin kesintisiz 13 yıl boyunca uygulandığını nasıl açıklayacağız? TSK, 28 Şubat sürecinin günah keçisi değildir. İrticayla etkin mücadele konusunda Başbakanlığın verdiği emir yalnızca Genelkurmay'a değil, devletin bütün kurumlarına verilmiştir. Şayet bir suç varsa bakanlıklara bağlı tüm birimlerin de bugün sanık sandalyelerinde oturması lazım. Bu davanın adil bir yargılama olabilmesi için bilgi ve belgelerin Başbakanlık Takip ve Koordinasyon Kurulundan istenmesiyle mümkün olacaktır. BÇG'nin kuruluş tarihi 27 Mayıs 1997'dir. BÇG, kurulduktan 20 gün sonra hükümeti yıkmak gibi şey söz konusu olamaz."

BÇG'nin, TSK içinde emir komutayla kurulan, kendisine verilen emirleri yerine getiren bir kurul olduğunu belirten Özbey, cunta yapılanmasının da mesnetsiz bir hayal ürünü olduğunu ileri sürdü.

Amirlerinden BÇG toplantılarına katılması yönünde emir almadığını savunan Özbey, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın duruşmaya gelerek bildiklerini anlatmasını istedi.

Savunmanın ardından Özbey'in sorgusuna geçildi.

Üye Hakim Hakan Oruç'un "Gölçük Donanma Komutanlığında yapılan aramalarda ele geçirilen belgeler var. Burada askeri personel hakkında bazı formlar var. 'Aileleri tesettürlü, kayın validesi başörtülü' değerlendirmeleri var. Bunları hatırlıyor musunuz? BÇG ile bağlantısı var mı? Ciddi çalışma yapılmış" sorusuna Özbey, şöyle yanıt verdi:

"Böyle bir belge imzasız ve delil niteliğinde bir belge olduğu için kabul etmiyorum. İdari olarak da bunu hatırlamıyorum. Bunun emri varsa sürdürülmesi doğaldır. Emri varsa sürdürülmesi gerekir."

Oruç'un, "Gölcük Donanma Komutanlığında bulunan belgelerin saklanması doğal mı, nasıl saklanıyordu bu belgeler?" sorusuna ise Özbey, "Karargah binası depremde çöktüğü için 1,5 yıl dışarıda kaldık. Başka yerlerde kaldık, son 6 ay içerisinde binaya geçtik. Ben bu belgelerin torbalar içinde o şekilde zemin altına yerleştirilmesinin usule uygun olduğunu düşünmüyorum" diye yanıtladı.

Cumhuriyet savcısı Kemal Çetin de, "Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulunun devamıyla alakalı açıklamalarda bulundunuz. Erbakan'ın imzaladığı belgeye baktığımız zaman, Erbakan zamanında kurulan bir komisyon var. Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu, isim farkı var. Bu, Erbakan zamanında kurulan komisyonun herhangi bir çalışma yaptığına ilişkin bir belgeye rastlamıyoruz. Mesut Yılmaz hükümeti döneminde yapıldığı gibi BÇG'den buraya belge gönderilip gönderilmediği konusunda bilginiz var mı?" sorusuna Özbey, "Ben bu çalışmanın hiç içinde olmadım" şeklinde cevap verdi.

Özbey, müşteki avukatlarının sorularına ise cevap vermedi.

Sorgunun ardından Özbey'in avukatı Fethi Öz savunma yaptı. Avukat Öz, savunmasında, iddianamenin TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonunun raporuna göre hazırlandığını öne sürerek bunu doğru bulmadığını söyledi.

Müvekkilin 7 Nisan 1997'de yapılan toplantıya katılmadığını, görev alanın Yunanistan ile Kıbrıs olduğunu, yurt içinde bir görevinin olmadığını savunan Öz, atılı suçların gerçekleşmediğini söyleyerek müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını ve beraatini talep etti.

Duruşmaya ara verildi.

SANIK İSMAİL RUHSAR SÜMER'İN SAVUNMASI

Duruşmada emekli Tuğamiral İsmail Ruhsar Sümer de savunma yaptı. Görevi gereği çocuklarının doğumunda bile bulunamadığını belirten Sümer, "1971'de kızım dünyaya geldiğinde ABD'deydim eğitim alıyordum, 1974'te oğlum doğduğunda Kıbrıs Barış Harekatında suların altındaydım. Ömrüm devletime hizmet vermekle geçti" dedi.

Genelkurmay Karargahında, Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde bulunduğunu ifade eden Sümer, burada, çevre ülkeler başta olmak üzere, Genelkurmay Başkanlığı'nın ilgisi dahilinde bulunan bölgelerde istihbarat faaliyetleri yürüttüklerini anlattı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) hiçkimsenin hiyerarşik yapının dışına çıkamayacağını ifade eden Sümer, Genelkurmay Karargahında, "irtica ile mücadele" konusunda yapılan toplantılara katılmadığını savundu.

Batı Çalışma Grubu (BÇG) faaliyetlerine, kendisinin de 65 kişilik dairesinin de katılmadığını öne süren Sümer, gerçeğe ulaşmadan, varsayıma dayalı olarak bu çalışmalara katıldığının iddia edilmesini anlayamadığını söyledi.

Sümer, "BÇG ile ilgili bir toplantıya iştirak etmedim, dairemden hiçbir elemanım da BÇG'de görev yapmadı" dedi

Genelkurmay Başkanlığı'nın emri olmadan, herhangi bir toplantı ya da brifinge katılmasının söz konusu olamayacağını belirten Sümer, şunları kaydetti:

"İrticai faaliyetler konusunda aydınlatıcı özellikte bulunan ve hiçbir değişime tabi tutulmadan, Genelkurmay Başkanlığı'nın kurum görüşü olan 1 saat 2 dakika 59 saniyelik sunumu spiker statüsünde yapma görevi, birinci amirim tarafından, bana verilmiştir. İddinamede brifingler konusunda fevkalade önemli yanlışlıklar var.

İddianamede tarafıma atfedilen brifing, tamamen sahte özellikte, suçlamaya yönelik, kasıtlı olarak tertiplenmiş birşey. Sırf bundan dolayı 7,5 ay hapis yattım. Savcılık soruşturmasında tarafıma sunulan brifing iddianamede yok."

SAVCIDAN SANIĞA TEPKİ

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti için denizin derinliklerinde 29 yıl denizaltı gibi çok gizli bir silahı kullandığını belirten Sümer, denizaltı gemisinin Kuran-ı Kerim'le birlikte alındığını söyledi.

Bu sırada araya giren, Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, sanığa, "İddia makamı olarak sabırlı davranıyorum ama daha dikkatli bir dil kullanın. Bu iddianame Mustafa Bilgili tarafından yazıldı. Bir sıkıntınız varsa savcılık orada. Gelip beni dövecekmişsiniz, buraya atlayacakmışsınız gibi konuşuyorsunuz. Sakin bir dil kullanın" dedi.

Sümer, iddianamenin özünden ayrılmayarak savunmasını yaptığını kaydetti.

Mahkeme Başkanı Tayyar köksal, "İfade şekliniz savcıyı rahatsız etmiş olabilir" ifadesini kullandı.

Savcı Çetin'in, "Sanık baştan beri bana bakarak konuşuyor, mahkemeye bakmıyor efendim" demesi üzerine, sanık Sümer, "Mahkemeye bakıyorum efendim, hiç böyle bir bakışım olamaz" dedi.

Duruşmaya, bir süre ara verildi. Daha sonra savunmasını tamamlayan emekli Tuğamiral İsmail Ruhsar Sümer'in çapraz sorgusuna geçildi.

Üye Hakim Hakan Oruç'un "Savcılıkta verdiğiniz beyanlarla burada verdiğiniz ifade de bir çelişki var. Brifingler konusunda. Bunu nasıl açıklayacaksınız? BÇG listesinde isminiz bulunduğu söylenmiştir?" sorusuna Sümer, "İddianamede 9 tane brifing vardır. O brifing gösterilmiş. Avukatımın yanında 'o brifingi ben verdim' dedim. Şimdi de söylüyorum, o brifingi ben verdim. En son yaptığımız açıklama doğrudur. Bana Tamer Tatar'la ilgili hiç bir soru sorulmadı. Bana hiç bir toplantı sorulmadı. Brifingler BÇG'ye ait değildir" yanıtını verdi.

Oruç'un, "Brifingler kimler tarafından hazırlandı, içerisinde siyasi içerikler var? Bir yardım aldınız mı? sorusu üzerine Sümer, "Bu brifingi ben verdim, muhtevatı bana ait değildir. Özü 28 Şubat'ta, GMK'da sunulan brifingin özüyle aynıdır. Askeri birlikte sunmak için bana verilmiştir. MİT Müsteşarlığının verdiği brifinge bağlı kalınarak hazırlandığı kanatindeyim" dedi.

Hakim Oruç'un, "Amacını biliyormusunuz? Ne için verildi, bunu bilmiyormusunuz? Siyasi bir içerik taşıyor" değerlendirmesi üzerine Sümer, şöyle konuştu:

"Ben istihbarat şube başkanıyım. Kendi dairemde iki tane grup oluşturulmuştur. Biri, kitle imha silahlarıdır. Çevre ülkelerdeki durumu alır, inceler ve karar verir. Bunlar TBMM'de de verilmiştir. Bunun özü aydınlatmadır kanatim. Askeri birliklerin aydınlatılmasıdır."

Oruç'un "Askeri birliklerin aydınlatılması siyasi bilgiler değil, farklı olması gerekmiyor mu?" sorusuna Sümer, "Hazırlamadığım için bilemiyeceğim" diye yanıt verdi.

Oruç'un "Bazı derneklere verilen brifinglere katıldınız mı? Sivil kesimlere verilen brifingler var. Siviller de bazı konuları merak ediyor olabilir. Niye sivillere siyasi konularda, dini konularda brifing verildi? Merak ediyorum?" sorusuna Sümer, "Yargı mensuplarına verilen brifinglere izleyici statüsünde katıldım. Bu konu bilgi saham dışında. Bunun neden sivilllere verildiği konusunda ilgiliye sorarsanız daha iyi olur. Brifing vermek çok doğaldır Genelkurmayda" dedi.

Müşteki avukatlarından Namık Kemal Burkan'ın "Sadece eşi başörtülü olduğu için ihraç edilen askerler için ne diyeceksiniz"? sorusuna Sümer, "Buradakiler, askerler, liseden beri dünya kadar yemek yemişlerdir. Masaya oturduklarında rahim ve şedid olan Allah'ın adıyla, yani besmeleyle başlar. TSK'da kimse başörtüsüyle uğraşmaz. Benim annem hacı, başörtülü" diye konuştu.

Bunun üzerine izleyiciler arasında bulunan bir müşteki "yalan söylüyorsunuz" diyerek salondan çıktı.

Cumruhiyet Savcısı Kemal Çetin de "Brifinglere MİT'ten gelen bilgilerin kaynak oluşturduğunu, 'bir spiker gibi sunduğunuzu' söylüyorsunuz. Bir sorumluluk üstlenmiyorsunuz. Gölcük Donanma Komutanlığında ele geçirilen ses kayıtlarının incelenmesine bakıldığında bir grup asker kişiler, eline kamerayı almış, dini mekanları takip etmiş, ortam dinlemeleri yapmış. Bu bilgilerin de MİT'ten geldiğini düşünüyorsunuz? Bu çalışmalar neden yapılmıştır" sorusuna Sümer, "Ben bir tek brifing verdim. O, 9 tane yapıştırılan şeylerin tamamı savcılık tarafından bana yapıştırılmıştır. Diğer soruya cevap vermiyorum. Benim ilgi alanıma girmiyor. Ses kayıtlarını yeni öğrendim. Ben 2003'de emekli oldum" cevabını verdi.

Ardından duruşma sona erdi. Duruşmaya yarın saat 10.00'da devam edilecek.

(05 Aralık 2013, 13:02)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Darbe kaydına tekzip talebi

Darbe kaydına suç duyurusu

28 Şubat davasında mahkeme heyeti ile ilgili tartışmalar

28 Şubat´a Balyoz etkisi

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5719    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Elazığ: Darbeye 1 Müebbet Onandı

01.12.2019 14:40 Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davada, eski Hozat 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı tuğgeneral Abdulkerim Ünlü'ye verilen müebbet ile 39 sanığa v..
Tamamı 1.12.2019

Denizli: Fetö'ye 83 Hapis Onandı

01.12.2019 13:57 Denizli'de, FETÖ/PDY'den yargılanan, aralarında örgütün Türkiye eğitim sorumlusunun da bulunduğu toplam 83 kişiye verilen hapis cezaları Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onandı. 26 Kasım'daki ..
Tamamı 1.12.2019

ABD Büyükelçiliği'ne Saldırı: 3 hapis

01.12.2019 09:57 Ankara'da, ABD Büyükelçiliği'ne silahla ateş edilmesine ilişkin 4 sanık hakkında açılan davada karar açıklandı. Mahkeme heyeti, sanık Ersin Bayram'a 8 yıl 16 ay 15 gün, sanık Osman Gündaş'a 9 yıl 19 ay ve sanık Ahmet Ç..
Tamamı 1.12.2019

Gülen ve Polisleri davası

01.12.2019 12:27 İstanbul'da, takipsizlikle sonuçlanan bazı soruşturmalarda usulsüzlük yaptıkları, 'kurgulanmış soruşturmalar' kapsamında polis, mahkeme başkanı ve gazetecileri dinledikleri, emniyetteki verileri sildikleri gerekçesiyle..
Tamamı 1.12.2019

Adana: Fetö Öğretmenlerine 21 Hapis

01.12.2019 09:35 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada yargılanan eski öğretmen 26 sanıktan 21'i, 1 yıl 10 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. 25 Kasım'd..
Tamamı 1.12.2019

Karlov Suikasti davası

01.12.2019 10:19 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş tarafından uğradığı suikast sonucu öldürülmesine ilişkin açılan davaya devam edildi. 29 Kasım'da Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde..
Tamamı 1.12.2019

Hrant Dink davası

01.12.2019 12:51 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin ..
Tamamı 1.12.2019

Kaynak Holding Fetö davası

01.12.2019 13:16 İstanbul'da, FETÖ'nün finans merkezi olduğu iddiasıyla kayyum atanan Kaynak Holding'in 34'ü firari 47'si tutuksuz toplamda 81 yöneticisinin yargılanmasına devam edildi. 28 Kasım'da  İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 1.12.2019

Jandarma Darbe davası

01.12.2019 11:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin 243 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 18.11.2019 GÜNKÜ..
Tamamı 1.12.2019

SAT/Mahrem İmamlar davası

01.12.2019 12:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Sualtı Taarruz (SAT) ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlıklarında görevli 38 askerle bu personelden sorumlu sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasının ..
Tamamı 1.12.2019

İzmir Casusluk Kumpası davası

01.12.2019 13:22 İzmir'de, askeri casusluk soruşturmasındaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 5'i tutuklu 95 sanığın yargılandığı davaya d..
Tamamı 1.12.2019

Adana 49 sanık: Fetö Öğretmenleri

01.12.2019 09:39 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan dava açılan tutuksuz eski öğretmen 49 sanığın yargılanmasına devam e..
Tamamı 1.12.2019

Sakarya 19 sanıklı Fetö davası

01.12.2019 13:31 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada 3'ü tutuklu, biri firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Kasım'da Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşm..
Tamamı 1.12.2019

FETÖ Kamboçya Öğretmenine Hapis

01.12.2019 15:30 İstanbul'da, FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında Kamboçya'da bir okulda öğretmenlik yapan Mustafa Tatlıyer, örgüt üyeliğinden yargılandığı davada 7 yıl 6 ay hapse çarptırıldı. 19 Kasım'da FE..
Tamamı 1.12.2019

Müebbetlik Binbaşıya Tehdit Davası

01.12.2019 14:47 Hakkari'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada, son savunmasında mahkeme heyeti ve duruşma savcısını tehdit ettiği ileri sürülen sanık eski binbaşı Selim Arıdıcı hakkında iddianame hazırlandı. 14 Kasım'daki geli..
Tamamı 1.12.2019

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

01.12.2019 15:38 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşinin de aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılandığı d..
Tamamı 1.12.2019

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
39.862.196