Tam  EskidenYeniye
 

Ankara'daki ilk Darbe davası başladı

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki askeri darbe girişimi kapsamında Ankara'da açılan ilk dava olan ve Özel Kuvvetler Komutanlığı Etimesgut Özel Hava Alay Komutanlığında meydana gelen olaylara ilişkin 27 kişinin yargılandığı dava başladı. 6-7-8-9-10 Şubat'ta peşepeşe günlerde görülen duruşmalarda sanık savunmaları alındı. Tutuklu 21 sanıktan 2'sinin tahliye edildiği dava 15 Mayıs'a ertelendi.

11.02.2017 11:40 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki askeri darbe girişimi kapsamında Özel Kuvvetler Komutanlığı Etimesgut Özel Hava Alay Komutanlığında meydana gelen olaylara ilişkin 27 kişinin yargılandığı dava başladı. 6 Şubat'ta başlayıp peşpeşe günlerde görülen duruşmalarda sanık savunmaları alındı.

06.02.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara'da 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin ilk dava 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Sincan Cezaevi kampüsü içerisine yapılan duruşma salonunda Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen ilk duruşma öncesi cezaevi çevresinde polis ve jandarma yoğun güvenlik önlemi aldı. Cezaevine giden bütün araçlar tek tek aranırken, jandarmaya ait bir 'drone' da havadan görüntü aldı. Duruşmaya müşteki, sanık yakınları ve avukatların dışında izleyici alınmadı.

Duruşmaya, 21'i tutuklu 27 sanık ile avukatları ve müşteki avukatları katıldı.

Duruşmada hazır bulunanların tutanağa geçirilmesinin ardından Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ, iddianameyi özetledi ve usul hakkında bilgi verdi. Sanıkların belirlenen liste çerçevesinde savunmalarının alınacağını söyleyen Özbağ, savunmaların da SEGBİS ile kaydedileceğini ifade etti.

Savunmalara geçilmeden önce bazı sanık avukatları söz alarak, tanıkların ifadesinin talimatla değil, duruşma salonunda alınmasını talep etti. Ardından suç tarihinde albay rütbesiyle Özel Hava Alay Komutan Yardımcısı olarak görev yapan tutuklu sanık Ahmet Balaban savunmasına başladı.

Balaban, 15 Temmuz gecesi evindeyken kendisini arayan nöbetçi amir Kara Pilot Binbaşı Hüseyin Çakıroğlu'nun, "Alarm verildi. Acilen birliğe gelmeniz lazım." dediğini, bunun üzerine birliğe gittiğini söyledi.

Alayda ilk kez bir alarm durumuyla karşılaştığını belirten Balaban, terör endişesi nedeniyle alarm verildiğini değerlendirdiğini anlattı.

Balaban, sanıklardan Kara Pilot Yarbay Halit Kabil'in kendisine, "Genelkurmay Birinci Başkanının emriyle kritik personel Alay Komutanı Albay Ümit Tatan'ın, acilen Akıncılar Üssü'ne götürülmesi gerekiyor." dediğini kaydeden Balaban, Kabil'in, bu emrin Özel Kuvvetler Harekat Şube Müdürü Albay Ümit Bak tarafından kendisine verildiğini söylediğini aktardı.

Bu durum karşısında şaşırdığını ve Ümit Bak'a ulaşmaya çalıştığını belirten Balaban, Bak'ın, "Genelkurmay Başkanının emriyle alay komutanının kritik personel olduğunu, gerekirse alıkonularak götürülmesi." gerektiğini söylediğini kaydetti.

Yine bu görüşmede, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'nın şehir dışında olduğunu öğrendiğini söyleyen Balaban, daha sonra Tatan'ın helikopter ile Akıncılar Üssü'ne götürüldüğünü ifade etti.

"Kıdemli personel olarak Semih Terzi'nin yanına gittim"

İlerleyen saatlerde nöbetçi amir Çakıroğlu'nun, Diyarbakır'dan Tuğgeneral Semih Terzi'nin bir taburla geleceğini ve Oğulbey Gölbaşı'na geçeceğini bildirdiğini anlatan Balaban, şöyle devam etti:

"Zekai Aksakallı makamında olmadığı için Semih Terzi'nin Oğulbey'e geçmesinin normal olduğunu değerlendirdim. Konuştuğum Ümit Bak, Diyarbakır'dan gelen personelin karayoluyla Oğulbey'e gitmesinin güvenli olmadığını söyledi. Görüşmede, personelin hava yoluyla gönderilmesi gündeme geldi. Alaydaki en kıdemli personelin generalleri karşılaması gerekir. Ben de en kıdemli personel olarak Semih Terzi'nin yanına gittim, 'Hoşgeldiniz' dedim. Ümit Tatan'ın, Genelkurmay Birinci Başkanının emri gereği Akıncılar Üssü'ne bırakıldığını söyledim. 'Emir komuta bende. Bu saatten sonra alay nizamiyesinden giriş çıkış olmayacak.' dedi."

Balaban, gece boyunca iki helikopterin üç uçuş gerçekleştirerek, Terzi'nin de aralarında bulunduğu personeli Oğulbey'e taşıdığını ifade ederek, bu uçuşların "planlı" değil, "acil" uçuşlar olduğunu söyledi.

Terzi ile Diyarbakır'dan gelmelerine karşın ekipten 5-6 kişinin Terzi ile hareket etmeyerek alayda kaldığını belirten Balaban, bu personelin davranışlarının sıra dışı geldiğini anlattı.

Ahmet Balaban, "Ankara içindeki uçuşların izin makamı Alay Komutanlığıdır. Personeli Diyarbakır'dan Ankara'ya getiren pilotlar nasıl suçlanmıyorsa, helikopter pilotları da suçlanamaz. O sırada elimde Semih Terzi hakkında olumsuz hiçbir bilgi yoktu. Tam tersine, Semih Terzi hakkında olumlu bir inanç ve güven duygusu vardı." diye konuştu.

-"Yaralı tahliyesine öncelik verdim"

Helikopterler geri dönerken Ümit Bak'ın kendisini arayarak, Semih Terzi'nin yaralandığını ve acilen helikopterle GATA'ya nakledilmesini istediğini kaydeden Balaban, "Normal yöntem helikopterle intikaldi. Ümit Bak benden helikopter istedi. Yaralı tahliyesine öncelik verdim. Halit Kabil, 2 helikopterden birine ulaşıp tahliyeyi başlattı." dedi.

Zekai Aksakallı ile telefonda görüştüğünü, yaptıkları işleri anlattığını belirten Balaban, Aksakallı'nın kendisine, Semih Terzi için "Hain geberdi." dediğini aktardı.

En büyük şoku burada yaşadığını anlatan Balaban, bu yaşananların ardından Özel Kuvvet Tim Komutanı Ahmet Kemal Yılmaz'ın kendisine odasında kalması gerektiğini söylediğini, odasının kapısında nöbet tutanlar bulunduğunu belirtti.

Balaban, bu süreçte yaptığı telefon görüşmesinde, Aksakallı'nın kendisine güvendiğini söylediğini ve Genelkurmay Başkanının, Akıncı Üssü'nden alınması için "güvendiği personelden tim oluşturmasını" istediğini savundu. Balaban, daha sonra bu uçuşa ihtiyaç kalmadığının söylendiğini kaydetti.

Ahmet Balaban, sabah saatlerine doğru, odadaki personelin kendisine ters kelepçe taktığını, gözlerinin bağlandığını anlattı. Balaban, yemek verilmeden sorgulandığını, 24 saat su dahi verilmediğini savunarak, işkence ve kişisel hakarete maruz kaldığını ileri sürdü. Balaban, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar TSK dışındaki kimseden emir ve talimat almadım. Askerlik mesleğinin değerlerine önem verdim. Mutlak itaat ilkesi gereği emirleri yerine getirdim. FETÖ/PDY ile herhangi bir iltisakım yok. Bu örgüte üyeliğimi iddia edecek kimse yok. 15 Temmuz 2016'da ülke genelinde bir terör eylemi olduğu düşüncesiyle alaya geldim. Televizyonlar haber verebilir ama bir askeri alanda ne yapılacağını söylemez. Tüm şoklara rağmen ben rutine uygun davrandım. Hiçbir zaman darbe yaptığımı düşünmedim. Darbecilerle fikir ve eylem birliğim yok. Gece yarısı Diyarbakır'dan havalanan uçağa kim kalkış izni vermişse, helikopterlere de aynı kişi izin vermiştir. Beraatıma karar verilmesini istiyorum."

"Emri yerine getirdim"

Duruşmada, suç tarihinde yarbay rütbesiyle Pilot Tabur Komutanı olan tutuklu sanık Halit Kabil de savunma yaptı.

Kara Pilot Yarbay Halit Kabil, birliğe alarm emri verildiğini, emir komuta içinde hareket ettiğini savundu.

Alarm talimatının gerekçesinde, Genelkurmay Birinci Başkanının emriyle kritik personel Alay Komutanı Alay Ümit Tatan'ın, acilen Akıncılar Üssü'ne götürülmesi gerektiğinin belirtildiğini söyleyen Kabil, "Fransa'da çok ciddi terör saldırısı olmuştu. Ortada ciddi bir durum vardı. Bu nedenle alarm verildiğini değerlendirdim." dedi.

Kabil, alarm emri verildiği sıralarda darbe lafının geçmediğini, emrin gereğini yerine getirdiklerini savunarak, "Terzi'nin vurulması bazı soru işaretlerini oluşturdu ama başka şansımız yoktu. Ortada bir çift başlılık olduğunu da anladım. Bekleme kararı aldım. Zaten bir icraatımız yoktu. Darbenin bir parçası olsam niye alayda kalayım. Baktım işler kötüye gidiyor kaçardım." ifadelerini kullandı.

Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ'ın sorularını da yanıtlayan Kabil, Ümit Tatan'ı helikoptere bindirirken koluna girerek, "Şu an darbe gerçekleşiyor, zorluk çıkarmayın." dediğinin hatırlatılması üzerine, "Koluna girdim ama bu sözü söylemedim." diye konuştu.

"Tatan'ı neden Akıncı Üssü'ne götürdüğünü sorgulamadın mı?" sorusu üzerine Kabil, "Ömer Halisdemir, Semih Terzi'yi neden öldürdüğünü sorgulamadığına göre, ben de sorgulamadım. Emri yerine getirdim." sözlerini kullandı.

Kabil, bir başka soru üzerine de Albay Ümit Bak'tan emir aldığını, aldığı alarm emrini, "Fransa'daki terör saldırılarının ardından önemli terör olayları olacağı ve ülkenin sıkıyönetime doğru gideceği şeklinde algıladığını." aktardı.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde derdest edilen Alay Komutanı Albay Ümit Tatan'ı Akıncı Hava Üssü'ne götüren helikopterin birinci pilotu Ümüt Arif Bağ'ın savunması alındı.

Üzerine atılı suçları kabul etmediğini, hiçbir örgütle bağlantısının bulunmadığını, emir ve komuta zinciri içinde hareket ettiğini savunan Bağ, FETÖ'nün darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz 2016'da yıllık izninin bittiğini ve Ankara'ya döndüğünü, kendisini alması için görüştüğü mesai arkadaşına gelen telefon üzerine arkadaşına ait araçla hızla birliğe geldiklerini söyledi.

Bağ, "Alay Komutanı Albay Ümit Tatan'ın Akıncı Üssü'ne götürülmesi emrini Tabur Komutanı Kara Pilot Yarbay Halit Kabil'den aldık." diyerek, görevi zorluğu ve kıdemli olması dolayısıyla üstlendiğini, emir üzerine uçuş malzemelerini almak için malzemelerin bulunduğu bölüme geçtiğini anlattı.

Kendi gece görüş gözlüğünü bakıma verdiğini, bu nedenle başka bir gece görüş gözlüğü temin etmeye çalıştığını dile getiren Bağ, "Bu faaliyetten hiçbir şekilde haberim yoktu. Planlı ve haberli bir faaliyet değildi. Gece görüş gözlüğümü bakıma vermiş olmam, bu faaliyetten haberim olmadığını gösteriyor." şeklinde konuştu.

Bağ, uçuş malzemelerini aldıktan sonra helikopter pistine geçtiğini ifade ederek, bu sırada Alay Komutanı Tatan'ın bir grupla helikoptere doğru gittiğini gördüğünü, bu grubun yaklaşık 50 metre gerisinden helikoptere yürüdüğünü, Tatan ile hiçbir temas ve diyaloğunun olmadığını öne sürdü.

Helikoptere bindikten sonra ikinci pilotunun geldiğini ve uçuş hazırlıklarına başladıklarını anlatan Ümüt Arif Bağ, kuleye uçuş kodu, isimleri ve uçuşun nedenine ilişkin bilgi verdikten sonra uçuş için izin istediklerini ancak kulenin izin vermeyip kendilerini 10-15 dakika beklettiğini söyledi.

"O gün herkes sahte kodlar kullanmış"

Genelkurmay Başkanlığının uçuşları yasaklamasına ilişkin emrini bilmediğini, kule görevlilerinin de bu konuda kendilerine bilgi vermediğini iddia eden Bağ, "Kaldı ki Diyarbakır'a gitmek üzere o gün birliğimize ait bir uçak havalanmış. Eğer yasa dışı bir faaliyet içinde bulunduğumuzu düşünseydik kuleye kendi ismimizi ve gerçek uçuş kodumuzu vermezdik. Öğrendiğimize göre o gün herkes sahte kodlar kullanmış." diye konuştu.

Bağ, kulenin uçuş izni vermemesi üzerine Yarbay Halit Kabil'i aradığını aktararak, Kabil'in bazı görüşmeler yaptığını söylediğini ve kulenin izni olmadan havalanabilecekleri yönünde talimat verdiğini, bunun üzerine Alay Komutanı'nı Akıncı Üssü'ne götürdüklerini ve saat 01.00 sularında da birliğe döndüklerini bildirdi.

Bağ, uçuşun ardından bir süre televizyon izlediğini, Semih Terzi'nin vurulduğunu öğrendiğini, daha sonra odasında istirahata çekildiğini ifade etti.

Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ'ın sorusu üzerine Bağ, Alay Komutanı'na cebir ve şiddet uygulandığına dair bir gözleminin olmadığını söyledi.

Dursun Varlı'nın ifadesi

Sanıklardan eski Pilot Binbaşı Dursun Varlı da 15 Temmuz akşamı 22.00 sıralarında Halit Kabil'in kendisini arayarak, alarm durumu olduğunu söylediğini, acilen birliğe gelmesini ve diğer personele de haber vermesini emrettiğini savundu.

Bir gün önce Fransa'da terör eylemi gerçekleştiğini, bu yüzden terör eylemi olduğunu düşündüğünü ifade eden Varlı, saat 22.50'de birliğe girdiğini anlattı.

Varlı, şöyle devam etti:

"Kabil bana, anormal bir durum olduğunu söyledi, hemen üzerimi değiştirmemi emretti. Gittim, üniformamı giydim ve silahımı kuşandım. Personel alaya gelmeye başlamıştı. Saat 23.05 sıralarında Alay Komutan Yardımcısı Ahmet Balaban geldi. Halit Yarbay, Genelkurmay Birinci Başkanı'nın emri olduğunu, Alay Komutanı'nın Akıncı Üssü'ne tahliye edilmesi emri verildiğini bize iletti."

Varlı, kısa süre sonra Alay Komutanı Albay Ümit Tatan'ın birliğe geldiğini ve "Durum nedir?" türü sorular yönelttiğini belirterek, bu sırada Yarbay Halit Kabil'in, Tatan'a, Genelkurmay Başkanı ve Özel Kuvvetler Komutanı'nın emriyle tutuklandığını söylediğini ifade etti.

Varlı, helikoptere doğru götürülürken karşı çıkan Tatan'a Kabil'in, "Komutanım, benim yapacağım bir şey yok. Genelkurmay Birinci Başkanı ve Özel Kuvvetler Komutanı'nın emri." dediğini söyledi.

Albay Balaban'ın, Diyarbakır'dan ekip geleceğini ve bu ekibin Oğulbey Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargahına götürüleceği emrini verdiğini ifade eden Varlı, Diyarbakır'dan gelenleri götürdükten sonra Etimesgut'a döndüklerini anlattı.

Sonradan Semih Terzi'nin yaralandığını öğrendiklerini, tekrar giderek, Oğulbey'den Terzi'yi aldığını ve GATA'ya götürdüğünü ifade eden Varlı, suçlamaları reddetti.

Duruşmada  Diyarbakır'dan gelen darbeci Tuğgeneral Semih Terzi ve beraberindeki ekibi Özel Kuvvetler Komutanlığına taşıyan helikopterin birinci pilotu Mehmet Sağlam'ın savunması dinlendi.

Sağlam, alaya 7 gün önce atandığını, darbe girişimi gecesi evde, ertesi gün tatile çıkmak üzere çantalarını hazırlandıkları sırada Tabur Komutanı Halit Kabil'in kendisini arayarak, "Hemen birliğe gel" dediğini söyledi. Sağlam, izinde olduğu için 15 günlük sakalı bulunduğunu, hemen tıraş olarak birliğe gittiğini anlattı.

Burada Kabil'in, "Genelkurmay Başkanının ve Özel Kuvvetler Komutanının, Alay Komutanının alınarak, Akıncı Üssüne götürülmesi emri olduğunu" söylediğini öne süren Sağlam, "Kendisine şunu sordum: Emin misiniz? 'Tereddüt etme' dedi. Yazılı emir olup olmadığını sordum, 'Yazılı emir de var. Geliyor' dedi. Büyük bir terör eylemiyle karşı karşıya olduğumuzu değerlendirdim. Böyle bir emir üzerine oradaki hiç kimse 'ama, fakat' diyemez. Hiç kimse Hulusi Akar'ı veya Zekai Aksakallı'yı arayıp, 'Böyle bir emriniz var mı' diye soramaz." ifadelerini kullandı.

"Şartların normal olmadığını, verilen emri yerine getirmemenin çok farklı sonuçlara yol açabileceğini" ifade eden Sağlam, "Zekai Aksakallı, Alay Komutanı yerine Tabur Komutanının Akıncı'ya götürülmesini söyleseydi, onu da yapacaktık." dedi.

Darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'yi öldüren Astsubay Ömer Halisdemir'in, Zekai Aksakallı ile telefonda konuştuktan sonra bunu gerçekleştirdiğini belirten Sağlam, "Zekai Aksakallı telefonla onu arıyor, tuğgenerali vuruyor. Benim ise karşımda sıralı amirlerim var. Halisdemir ne kadar vatanseverse, ben de o kadar vatanseverim." iddiasında bulundu.

Kendisinin ve sanıklardan Soner Erol'un kullandığı helikoptere binen Terzi'yi Oğulbey'e götürdüklerini kaydeden Sağlam, "Etimesgut'a dönerken, Güvercinlik'in frekansını da dinliyorduk. Bu sırada telsizden biri 'Emniyetten ateş geliyor' dedi. Karşısındaki de 'Atış gelen yere atış serbest' dedi. Bunu duyunca Soner de ben de şok olduk." diye konuştu.

Semih Terzi'yi Diyarbakır'dan Ankara'ya getiren uçağın alaya inmesinin ardından bu timi taşımak üzere bir otobüsün alaya geldiğini dile getiren Sağlam, otobüsten inen sivil şahsı alaya almadığını, derhal alayı terk etmesini söylediğini aktardı. Sağlam, "Darbeci olsam, Terzi'yi almaya gelen otobüsü niye alaya almayayım?" sorusunu yöneltti.

Darbeci Terzi ve beraberindeki timi özel kuvvetlere taşımak için iki uçuş ayarlandığını, gece uçuşları daha zor olduğu için tecrübeli pilotlar arasından seçim yapıldığını anlatan Sağlam, "Aramızda alkol aldığını da söyleyenler olduğu için uçuşu kabul ettim. Semih Terzi'yi tanımıyordum. Uçakta adını öğrendim." savunmasını yaptı.

Terzi ve beraberindekiler helikoptere binerken, onlarla gelen timden 5-6 kişinin alayda kaldığını belirten Sağlam, "Semih Terzi'ye, 'Aşağıda personel kaldı, bekleyelim mi' diye sordum. 'Malzeme indiriyorlar, ikinci sortide alırsınız' dedi. Bu kişiler Terzi vurulduktan sonra Aksakallı Paşa'nın emrine girip, bizi tutukladılar." şeklinde konuştu.

Olayların ardından taburdaki odasına gittiğini ve burada tutuklandığını anlatan Mehmet Sağlam, savunmasına şöyle devam etti:

"Bunların darbeci olabilecekleriyle ilgili hiçbir şey aklımdan geçmedi. Ben pilotum, meslek hayatımda kimseye ateş etmedim. Hulusi Akar ve Zekai Aksakallı'nın emirlerini yerine getirdiğimi zannediyordum. Ümit Tatan'ın bu olaylarla ilgili kısmen veya tamamen bilgi sahibi olduğunu düşünüyorum. Genelkurmay Başkanlığının tüm uçuşların yasaklandığına dair emri bize iletilse ona göre adım atardık. Tüm bunlarda sorumluluk sahibi olması gereken alay komutanı şimdi kahraman.

Zekai Aksakallı televizyonlara çıktıktan sonra emir komuta zinciri içinde işlerin yürümediğine dair bilgi sahibi olduk. Bilseydim adım atmazdım ama direnebilir miydim onu da bilmiyorum. Darbe girişimi olacağını bilsem 7 bin 500 lira peşin ödeyip 17 Temmuz günü için tatil satın alır mıydım? 15 Temmuz'a kadar üye olduğum tek örgüt Türk Silahlı Kuvvetleridir. Filler tepindi, biz altta kalan çimenler olarak ezildik."

Hüseyin Çakıroğlu'nun ifadesi

Sanık Hüseyin Çakıroğlu da ifadesinde yıllık izin planladığını, bir arkadaşının ricası üzerine onun nöbetini tutmayı kabul ettiğini ve 15 Temmuz'da alayda nöbetçi subay olarak görevli bulunduğunu aktardı.

Özel Kuvvetler Harekat Merkezinden, saat 19.30 sularında, yurt genelinde tüm uçuşların durdurulduğuna dair bir emir aldığını belirten Çakıroğlu, emri telefonla hemen Alay Komutanı Albay Ümit Tatan'a ilettiğini söyledi.

Tatan'ın emri teyit etmesini istemesi üzerine Özel Kuvvetler Komutanlığı Harekat Merkezini arayıp emri sorduğunu anlatan Çakıroğlu, buradaki görevlilerin Albay Tatan'ı bilgilendireceklerini söyleyerek kendisini aradan çıkardığını, uçuş yasağına ilişkin daha sonra kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini iddia etti.

Albay Ümit Tatan'ın, saat 20.45 sularında kendisini arayıp Semih Terzi ve beraberindekileri Diyarbakır'dan alan uçağın hazırlanması ve 21.15'te hareket etmesini emrettiğini ileri süren Çakıroğlu, alay komutanının daha sonra defalarca bu uçağa ilişkin bilgi istediği iddiasında bulundu.

Bu durumu normal karşılamadığını ifade eden Çakıroğlu, "Alay Komutanı 'Durum nedir?', 'Uçak nerede kaldı?' diye uçakla ilgili anormal şekilde bilgi talebinde bulundu. Normalde uçak kalktıktan sonra komutana 'Uçak kalktı' diye bilgi veririz. Aramızda kısa konuşmalar geçer. Komutan, acil görevi bulunmayan 25-26 kişilik timi nakledecek bir uçağın kalkışını sıkı sıkıya takip etti." diye konuştu.

Bu görüşmelerden sonra, Tatan'ı alaya gelişi sırasında karşıladıklarını belirten Çakıroğlu, Yarbay Halit Kabil ile bir süre görüşen komutanın, daha sonra helikoptere bindirilip Akıncı Üssü'ne götürüldüğünü söyledi. Çakıroğlu, Tatan'ın üsse götürülmesinin Genelkurmay 1. Komutanının emri olduğunu kendilerine Yarbay Kabil'in söylediğini kaydetti.

Hüseyin Çakıroğlu, "Uçuş yasağına ilişkin bize bilgi vermeyen Alay Komutanı Tatan ve Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı bizi bu hale düşürdü. Şikayetçiyiz. Bilgilerine başvurulmasını istiyoruz. Ben yanlış bir şey yapmadım. Yanlış yaptığımı düşünseydim sivil kıyafetlerimi giyer alaydan giderdim. Böyle birşey yapmadım." dedi.

Mahkeme heyeti, Çakıroğlu'nun ifadesinden sonra yarın sabah devam etmek üzere duruşmayı sonlandırdı.

07.02.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu yerleşkesindeki duruşmaya, 21'i tutuklu 27 sanık ile avukatları ve müşteki avukatları katılıyor.

Cezaevi yerleşkesi içindeki salonda dün yapılan duruşmada, Alay Komutanı Albay Ümit Tatan'ın derdest edilerek Akıncı Üssüne götürülmesi ve Diyarbakır'dan gelen darbeci general Semih Terzi ile beraberindeki timin helikopterle Özel Kuvvetler Komutanlığına taşınması eylemlerini yürüten sanıklardan 6'sı dinlendi.

Sanıklar, savunmalarında, haklarındaki suçlamaları reddederek, darbe gecesi gerçekleştirdikleri faaliyetleri emir komuta zinciri içinde, Genelkurmay Birinci Başkanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığının emri doğrultusunda yaptıklarını zannettiklerini öne sürdü.

Duruşmada, Özel Hava Alay Komutanı Albay Ümit Tatan'ı, Akıncı Üssü'ne götüren helikopterin pilotu İzzet Henek savunma yaptı.

Henek, 15 Temmuz günü izinli olduğunu, Tabur Komutanı Halit Kabil'in arayarak alaya çağırdığını söyledi.

Alaya geldikten sonra Halit Kabil'in, "Alarm verildi, Alay Komutanını Akıncı Üssü'ne götüreceğiz." dediğini aktaran Henek, daha önce cezalandırılmak için Silopi'de görevlendirildiğini, dönüşte tayin dilekçesi verdiğini anlattı.

Kabil'e, Akıncı Üssü'ne uçmak istemediğini söylediğini, Kabil'in ise "Çatlak ses istemiyorum, uçacaksın." emrini verdiğini savunan Henek, "Uçmamak için gerekçe uydurdum ama komutanım azarlar biçimde söyleyince emre uydum." ifadesini kullandı.

Henek, kalkış için hazırlık yaptığını, kule operatöründen kalkış için izin istedikten sonra Ümit Tatan ile Halit Kabil'in helikoptere bindiklerini, Tatan'ın helikoptere zorla bindirilmediğini öne sürdü.

"Uçuş yasağı bilgisi bize verilmedi"

Kule operatörünün, "Hava Kuvvetleri Komutanı telefon başında, Genelkurmay Başkanından bilgi istendi bekliyoruz." dediğine dikkati çeken Henek, bu sırada Genelkurmay Başkanlığınca tüm uçuşların yasaklandığına dair emrin kule tarafından kendilerine bildirilmediğini de iddia etti.

Operatör ile yaptıkları telsiz konuşmalarının kaydının dinlenmesini isteyen Henek, operatör ve sıralı amirlerin kendilerinden bilgi sakladığının bu kayıtlarla ortaya çıkacağını savundu.

İzzet Henek, operatör konuşmaları nedeniyle 40 dakika alanda beklediklerini, Halit Kabil'in helikopterden inip karargahta yaptığı telefon görüşmesinin ardından kalkış emri verdiğini bildirdi.

Ümit Tatan'ı Akancı Üssü'ne götürdükten sonra alaya döndüklerine işaret eden Henek, bu süreden sonra gece yarısını geçtikten sonra alayda televizyondan olanları gördüğünü, Kabil'e eve gitmek isteğini ilettiğini ancak izin alamadığı için alayın bahçesindeki çardakta birkaç kişiyle beklemeye başladıklarını belirtti.

Bu saate kadar darbeden haberi olmadığını ve ertesi gün öğlene kadar beklediklerini ileri süren Henek, "Bu süre boyunca kimseyi mesaiye çağırmadım, kimseye emir ve talimat vermedim. Darbeyi öven veya hükümet aleyhine tek bir söz sarf etmedim. Bunlar tanık ve şüphelilerin ifadelerinden de anlaşılacaktır." şeklinde konuştu.

"Kimse tarafından korunup kollanmadım"

İzzet Henek, erken terfi alması gerekirken verilmemesi nedeniyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde dava açtığını, davanın reddedildiğini dile getirerek, şu savunmayı yaptı:

"Hayatımın hiçbir döneminde dersaneye gitmedim, gazete aboneliği yapmadım. Yasa dışı haberleşme kullanmadım. Hiç kimse tarafından korunup kollanmadım. 10 sene operasyon bölgesinde görev icra ettim. Mesleği bırakmak için bir yıldır hazırlık yapıyordum. Askeri kalkışmadan bilgim ve haberim yoktu. Öğrendikten sonra da başarıya ulaşması için faaliyette bulunmadım. Aslar amirlerinin niyetlerini sorgulamaz. Bu nedenle sicil amirimin verdiği emri sorgulamadım. Kanuna aykırı bir emir olmadığı için sorgulamamam normaldir. Askerliğin temeli mutlak itaat kuralını esas almalısınız. Uçmak istemediğim için geçerli bir sebep olmadığını bildiğim halde Akıncı Üssü'ne daha önce gitmediğim bahanesiyle uçmak istemediğimi ilettim ancak kabul görmediği için gitmek zorunda kaldım."

Hakkındaki iddiaları reddeden İzzet Henek, tahliyesi ve beraatine karar verilmesini istedi.

Helikopter pilotu Yeşil'in savunması

Duruşmada daha sonra darbeci general Semih Terzi'yi Özel Kuvvetler Komutanlığına götüren helikopterin ikinci pilotu Özalp Yeşil savunma yaptı.

Yeşil, 12 Temmuz'da Silopi'den döndüğünü, bu nedenle darbe gecesi izinli olduğunu söyledi.

Arkadaşları ve eşiyle Çayyolu'nda bir restoranda yemekte olduğu sırada, amiri pilot binbaşı Dursun Varlı'nın arayarak alaya gelmesini istediğini anlatan Yeşil, "Restoranda jetlerin alçaktan uçtuğunu duydum ama anlam veremedim. Eşimle alaya gittim. Dursun Varlı, üniformamı giyip gelmemi, eşimi eve göndermemi söyledi. 'Darbe olacak, sıkıyönetim ilan edilecek. Olağan dışı duruma karşı hazırlıklı olacağız.' dedi. Varlı, herkesin örnek aldığı, çalışkan bir subaydı. Darbeci olacağından asla şüphelenmedim. Zaten 'Biz darbe yapacağız.' demedi. TSK'nın göz bebeği Özel Kuvvetler Komutanlığının bu işin içinde olacağını düşünmedim. Önceden planlanmış bir darbe girişimine karşı durduğumuzu düşündüm." diye konuştu.

Yeşil, silahının üzerinde olmadığını, komutanının emri üzerine depodan silahını aldığını, ardından uçuş için hazırlık yapması emrinin verildiğini ifade ederek, Diyarbakır'dan gelen Semih Terzi ve beraberindeki ekibi Özel Kuvvetler Komutanlığına götürmesinin söylendiğini kaydetti.

"Alkol aldığım için uçmak istemedim"

Yemekte alkol aldığı için uçuşa çıkmak istemediğini, bu durumu komutanına ilettiğini vurgulayan Yeşil, ancak sorun olmayacağının söylendiğini aktardı.

Semih Terzi'nin götürülmesinde sakınca görmediğini, Terzi'nin diğer helikoptere bindiğini, kendisinin de Terzi ile gelen ekibi Dursun Varlı ile götürdüğünü dile getiren Yeşil, "Dursun Varlı yol gösterici, örnek bir pilottu. Onun verdiği emirlerin yanlış olacağını düşünmedim. Ekibi bırakınca alaya geri döndük." değerlendirmesinde bulundu.

Özalp Yeşil, ardından Semih Terzi'nin yaralandığı haberinin geldiğini, Terzi'nin GATA'ya götürülme görevinin de kendisine verildiğini belirtti.

Helikopterde telsizden başka helikopterlere "Emniyet araçlarını vurun." emrinin verildiğini duyduğunu, ardından Semih Terzi'nin de Zekai Aksakallı'nın emriyle vurulduğunun söylendiğini anlatan Yeşil, savunmasını şöyle sürdürdü:

"Kimin düşman kimin dost olduğunu anlamadım. Her şey birbirine karışmıştı. Sabaha karşı silahımı depoya teslim ettim. Beklemeye başladık. Kimin hangi taraftan olduğunu anlamadım. Yanımızdakilerden biri Zekai Paşa'yı aradı. Zekai Paşa, 'Ahmet Kemal Yılmaz' ile hareket edin demiş. Sabaha olaylar duruldu. Özel Kuvvetler personeli geldi. Bizi serbest bıraktılar. Ahmet Balaban ve Kabil ile diğerlerini tutukladılar. Alay Komutanımız 'Sizden şüphelenmiyorum.' dedi, bizi bıraktılar. Hatta Ümit Tatan komutanım, benim komutanlığa vekalet edeceğimi söyledi. Pazartesi gününden perşembe gününe kadar mesaide kaldım. Perşembe günü gözaltına alındım. Ben ikinci pilot olarak uçtum. Birinci pilot Dursun Varlı'nın emrini yerine getirdim. Zekai Aksakallı'nın emirlerini yerine getirdiğimizi düşünüyordum. Semih Terzi'nin olumsuz bir davranış içinde olacağını da düşünmedim. Personel emrin ne olduğunu sorgulamaz. Onlarca general taşıdım, hiç sorgulamadım. Azınlık bir grubun kalkışma içinde olduğu söyleniyordu. Bu azınlık içinde olduğumuzu anlamadık çünkü olağan dışı bir emir verilmemişti. Darbeye karşı durduğumu düşünerek görev icra ettim."

Özalp Yeşil, Alay Komutanı Ümit Tatan'ın götürüldüğünü görmediğini de dikkati çekerek, tahliyesi ve beraatini istedi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, eski Özel Hava Alay Komutanlığı İkmal Astsubayı Yücel Fındık savunma yaptı. Darbe gecesi alayda nöbetçi olduğunu, nöbet listelerinin aylık hazırlandığını belirten Fındık, Alay Komutanı Albay Ümit Tatan'ı almak üzere araç istendiğini diğer askerlerden duyduğu söyledi.

Normalde aracın kendisinden istenmesi gerektiğini ifade eden Fındık, istekle ilgilendiğini ve araçların gönderildiğini anlattı.

Ardından Tatan'ın kendisini arayıp, muhafız alay komutanı ve nöbetçi amirini aramasını ve mesaiye çağırmasını istediğini aktaran Fındık, Tatan'ın emrini yerine getirdiğini kaydetti. "Darbeci olsam bu isteği yerine getirir miydim?" diye soran Fındık, süreçte kimsenin kendisini uçuşların Türkiye genelinde yasaklandığına dair bilgilendirmediğini ifade etti.

Helikopter silahçı personelin kendisini telefonla arayarak, "Tabur Komutanı Halit Kabil'in emri, acil uçuş var" dediğini belirten Fındık, uçuş malzemelerini almak için deponun anahtarını üsteğmene verdiğini, ardından nöbet yerine tekrar geçtiğini söyledi.

Alarm durumu verildiğinin söylendiğini ancak ilk saatlerde ne olduğunun anlaşılamadığını savunan Fındık, "Nöbetçi olmam nedeniyle helikopter taburuna gittim. Pilot Binbaşı Mehmet Sağlam ve Binbaşı Dursun Varlı burada bana ordunun yönetime el koyduğunu, Alay Komutanı'nın gittiğini, Semih Terzi'nin alaya iniş yapacağını söyleyerek, Genelkurmay Başkanlığı internet sitesindeki yazıyı gösterdiler." dedi.

"Korkmuşlardı, tedirginlerdi"

Fındık, ardından televizyonda darbe bildirisinin okunduğunu gördüğünü, bu sırada tutuksuz yargılanan 6 genç pilot astsubayın yanında olduğunu ifade ederek, şu savunmayı yaptı:

"Korkmuşlardı, tedirginlerdi. Ne olduğunu anlamaya çalıştık. Halit Kabil, Mehmet Sağlam ve Dursun Varlı dışında 'darbeden haberim var' diyen duymadım. Sağlam ve Varlı yanımızdan gittikten sonra genç çocuklardan biri, helikopterden insanların üzerine ateş açıldığını gösteren videoyu cep telefonundan izletti. Görüntüleri izledik, 'bu bir vahşet, darbe değil, terör eylemi' dedim. O zaman anladık. Vahşet yaşanıyordu.

'Darbe' diyenlerin dediklerini yapmamalarını söyledim. Kabil, Sağlam ve Varlı dışında kimsenin darbe beyanında bulunduğunu duymadım. Bu üçü kendilerinden emin ve kararlıydılar. Emir komuta içinde hareket etmemizi söylüyorlardı. Darbecilerin bize Genelkurmay Başkanlığı internet sitesindeki bildiriyi, darbeyi tüm ordu yapıyormuş algısını yaratmak amacıyla gösterdiklerini düşünüyorum. Şeytanın bile aklına gelmeyecek olayların arasında kaldım. Bu işi yapanlar, amirlerim Kabil, Sağlam ve Varlı'dır. Her şeyi planlamışlar, buradaki insanları da alet etmişler."

"Darbeci mi değil mi anlamadım"

Malzemelerden sorumlu olması nedeniyle olayların açığa çıkmasının ardından, depoya götürmek üzere helikopterin içindeki tüfekleri aldığını, bu sırada Semih Terzi ile uçakla gelen timden Ahmet Kemal Yılmaz ve beraberindekilerle karşılaştığını anlatan Fındık, "Ellerinde silahla beni durdurdular ama Semih Terzi ile geldikleri için darbeci mi olup olmadıklarını anlamadım. Silahları depoya götürdüğümü söyledim. Zaten silahlar boştu. Darbeci olduklarını düşündüm, çok korktum. Önde ben, arkada onlar silahları depoya kilitledim." diye konuştu.

Yücel Fındık, bu anlattıklarının, komutanlık içindeki kamera kayıtlarının izlenmesiyle ortaya çıkacağını belirterek, bu konuların ayrıca Kemal Yılmaz'a sorulmasını istedi.

"Halisdemir'i iki kez aradım"

Darbeci Semih Terzi'yi öldüren Astsubay Ömer Halisdemir'in, silah arkadaşı olduğunu, olayların ne olduğunu anlamak için Halisdemir'i iki kez aradığını anlatan Fındık, "Ömer telefonu açmayınca, 'Burada kötü şeyler oluyor. Beni komutanla görüştür' ve 'Acil beni ara' diye iki mesaj attım. Daha sonra öğrendim ki o sırada arkadaşım şehit olmuş." dedi.

Semih Terzi ile gelip alayda kalan timin Zekai Aksakallı'nın emriyle hareket ettiklerini söylediklerini ve kendilerini gazinoda göz kontrolünde tuttuklarını ifade eden Fındık, "Onlar bizim, biz onların ne olduğunu anlamadık. Terzi ile geldikleri için 'hain olabilirler' diye düşünüyorduk. Gazinodan çardağa sigara içmek için çıkmamıza bir şey demediler. Sabahın erken saatleri olmuştu. Bu sırada, emir eri aracılığıyla Zekai Aksakallı Paşa'ya ulaştık. Varlı, Kabil ve Sağlam'ın adını verdik. O da bize 'gelen time güvenin' dedi." şeklinde konuştu.

Bu süreçten sonra timin dediklerini yapmaya karar verdiklerini, bir ara izin alarak helikopter taburuna gittiğini söyleyen Fındık, burada Mehmet Sağlam'ı gördüğünü, Sağlam'ın kendisine, "Beni gördüğünü söyleme" dediğini aktardı. Fındık, buna rağmen time Sağlam'ın yerini söylediğini, timin de Sağlam'ı gözaltına aldığını anlattı.

Yücel Fındık, ertesi gün de alayda olduğunu, ifadesinin alındığını, sorgulandığını, bu kadar yaşanan şeyin ardından bunları normal karşıladığını dile getirdi.

Komutanı Ümit Tatan'dan izin alarak, arkadaşı Ömer Halisdemir'in Niğde'deki cenazesine katıldığını da belirten Fındık, 12 Ağustos'a kadar görevde kaldığını, bu tarihte görevden uzaklaştırıldığını söyledi.

Yücel Fındık, şöyle konuştu:

"Kızım üniversiteyi kazanmıştı. Görevden uzaklaştırılınca hemen kredi çektim. Kızımı okula yazdırdım. 18 Ağustos'ta tutuklandım. Ne emniyette ne savcılıkta kötü muamele görmedim. Hapishanede de hiçbir kötü muamele görmedim. 'Olabilir, benden şüphe ettiler, nasıl olsa çıkarım' dedim. Kasım ayına kadar böyle düşündüm ama kasım ayında beni vatan haini diye meslekten attılar. Benim kızım bana 'kahraman' derdi, ona nasıl derim babana 'vatan haini' dediler. Şeytanın bile aklına gelmeyecek şeyler yaşadım. Bu acıları yaşayan birçok insan var. Üsttekiler bu işi bitirdiler. Ben FETÖ'cü değilim. ByLock falan bilmem. Vatan ve millet için 24 sene hizmet ettim. O gece de doğru ya da yanlış bilemem ama elimden geleni yapmaya çalıştım. Vatan haini değilim, darbeci değilim."

Savunması sırasında gözyaşlarını tutamayan Yücel Fındık, tahliyesine karar verilmesini isteyerek, "Ailem ve onurum için göreve iademi ve üniformamı son kez giymek istiyorum." dedi.

Halit Kabil'in, "Darbe yaptığıma ilişkin somut görgün var mı?" demesi üzerine, Fındık, "'Bu bir darbedir, benim emir ve komutamdasınız' dedin mi demedin mi?" şeklinde karşılık verdi.

"Meraktan gittim"

Sanık eski astsubay Süleyman Ektaş da ifadesinde, alayın muhabere merkezinde görev yaptığını ve kripto odasından sorumlu bulunduğunu belirtti.

Ektaş, 15 Temmuz akşamı evde olduğunu, saat 22.00 sularında alışveriş için markete gittiğini, Ankara'daki hareketliliği, oğlunun telefonla araması üzerine öğrendiğini ve eve dönüp gelişmeleri televizyondan takip ettiğini söyledi.

Yatsı namazını kıldıktan sonra saat 24.00'te kripto odasındaki malzemelere ihtiyaç duyulabilir düşüncesiyle görev bilinci ve biraz da meraktan, çağrılmamasına rağmen alaya gittiğini ifade eden Ektaş, nizamiyeden içeri alınmadığını, girişte beklerken, sivil halde alaya giren bir komutanını gördüğünü, durumu aktardığı komutanın "Alay çalışanı, bırakın girsin" demesi üzerine alaya alındığını anlattı.

Alay Komutan Yardımcısı Albay Ahmet Balaban'ın yanına çıktığını söyleyen Ektaş, bir emri olup olmadığını sorduğu komutanın "Yok. Odanda bekle" talimatı üzerine muhabere merkezine geçtiğini bildirdi.

Koridorda karşılaştığı Başçavuş Hasan Ünver'in "Burada bir şeyler dönüyor. Kendimi yabancı gibi hissettim" dediğini, kendisinin de aynı şeyleri Ünver'e söylediğini dile getiren Ektaş, Ünver ile muharebe merkezinde olayları televizyondan izlediklerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından sonra darbe girişimi olduğunu öğrendiklerini savundu. Ektaş, muharebe merkezinin kapılarını açtığı iddiasını yalanlayıp, aksine cam kapıları kapatıp içeri nüfuz edilmesinin önüne geçtiğini ileri sürdü.

Alaydan çıkmak istediğini ancak buna izin verilmediğini öne süren Ektaş, havanın aydınlanmasıyla kamelyada beklemeye başladığını, yanında başka komutanların da bulunduğunu bildirdi. Kendisinin 16 Temmuz'da gözaltına alınmayıp görevine devam ettiğini aktaran Ektaş, birkaç gün sonra savcının talimatıyla gözaltına alındıklarını anlattı.

Ektaş, mahkeme başkanının "Çağrılmadığın halde alaya neden gittin?" sorusu üzerine, "Diğer arkadaşlar malzemenin asıl sorumlusu değil. Sadece nöbet tutarlar. İşletmeden sorumlular. Malzemenin asıl sorumlusu benim. İhtiyaç olabilir düşüncesiyle gittim." diye konuştu.

Süleyman Ektaş, hiçbir örgütle bağlantısının bulunmadığını, darbecilerle birlikte hareket etmediğini, devletinin yanında olduğunu belirterek beraatını talep etti.

Darbe girişimi gecesi alayın nizamiyesinde görev yapan tutuksuz sanık eski astsubay Veli Tüven, aslında o gece nöbetinin olmadığını, bir arkadaşının ricasıyla nöbeti devraldığını, nöbetçi subayın telefonuyla birliğe gelip nizamiyede mesaiye başladığını söyledi.

Nöbetçi astsubayın nizamiyeyi arayarak, Alay Komutanı Albay Ümit Tatan ve Komutan Yardımcısı Albay Ahmet Balaban'ın aracının hazırlanması için talimat verdiğini ifade eden Tüven, araçların hazırlanması için ilgili kişileri telefonla aradıklarını bildirdi.

Daha sonra Alay Komutanı Tatan'ın telefonla nizamiyeyi aradığını aktaran Tüven, komutanın araçların hazırlanması emrini kimin verdiğini sorduğunu, emri nöbetçi subaydan aldıkları bilgisini komutana ilettiklerini belirtti.

Bunun üzerine Albay Tatan'ın nöbetçi subayın kendisini aramasını istediğini dile getiren Tüven, emri telefonla nöbetçi subaya ilettiğini söyledi. Ümit Tatan'ın bir süre sonra kendisini arayıp, "Nöbetçi subaya ulaşamıyorum. Neden telefonlara bakmıyor?" dediğini bildiren Tüven, Tatan'ın, nöbetçi subaya ulaşıp telefonla kendisini araması emri verdiğini aktardı.

Komutanın emrini nöbetçi subaya bizzat aktardığını söyleyen Tüven, komutanları Dursun Varol, Mehmet Sağlam ve Emre Demir'den farklı saatlerde alaya giriş çıkış olmayacağı yönünde emirler aldığını öne sürdü.

Alay Komutanının gece makam aracıyla alaya gelip nizamiye önünde durduğunu anlatan Tüven, bir grup komutanın Alay Komutanını karşıladığını, gruptakilerin koluna girdiği komutanı helikopter pistine doğru götürdüğünü gördüğünü söyledi. Tüven, "Onun, 'Bırakın beni. Yardım edin' tarzında sesleri geliyordu. Ama ne yapacağımı bilemedim" ifadesini kullandı.

Bir yandan da haberleri takip etmeye çalıştığını aktaran Veli Tüven, "darbeyi öğrenmesine rağmen birliğinde kalmakla" suçlanmasıyla ilgili, alaydan ayrılmayı düşündüğünü, ancak nöbeti terk edip gidemediğini söyledi.

Tüven, gece Alay Komutanı Tatan'ın eşinin telefonla nizamiyeyi arayarak, komutanın nerede olduğunu sorduğunu belirterek, "Üzülmemesi için 'Toplantıdadır' dedim. Ancak gündüz Akıncı Üssünden döndükten sonra durumu komutana bildirdim. Hatta nizamiyeyi aradığı numaradan geri arayıp komutanı eşiyle görüştürdüm" diye konuştu.

Tüven, darbecilerle birlikte hareket etmediğini söyledi. Tüven'in avukatı ise müvekkili hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmasını istedi.

Sanık Umut Taşçı da hangar nöbetçi astsubayı olarak görev yaptığı 15 Temmuz'da Kışla Nöbetçi Astsubayı Fatih Ceylan'ın acil durum olduğunu belirterek, bir helikopteri hangardan çıkarması yönünde talimat verdiğini söyledi. Helikopteri çıkardıklarını, ardından uçuş teknisyenlerinin uçuşa hazırlamak için helikopterin başına geçtiğini söyleyen Taşçı, teknisyenlerin talebi üzerine diğer helikopteri de hangardan çıkardıklarını bildirdi.

Helikopterler uçuşa hazırlanırken Alay Komutanının "Hayır, hayır" diye bağırdığını duyduğunu söyleyen Taşçı, komutanın personele kızdığını düşündüğünü dile getirdi. İlk helikopterin Akıncı Üssü'ne gidip tekrar alaya döndüğünü ifade eden Taşçı, helikopterdeki personelden Ramazan Gürkaynak, komutanı üsse bıraktıklarını söylediğini, komutanın "Sen de mi Ramazan?" dediğini, onun da "Komutanım benim bilgim yok. Emrettiler geldim" dediğini anlattığını söyledi.

Bu sırada Diyarbakır'dan timi taşıyan CASA uçağının geldiğini ifade eden Taşçı, komutanı götüren helikoptere yakıt ikmali yapmaya çalışırken, uçuş ekibinin gelip ikmali kesmeleri ve helikopteri uçuşa hazırlamalarını istediğini, 2 helikopterle birlikte Diyarbakır'dan gelen timin Oğulbey'deki Özel Kuvvetler Komutanlığına götürüldüğünü, helikopterlerin birinin döndüğünü, diğerinin ise alaya yaklaştığı sırada sıhhi tahliye için geri gittiğini söyledi.

Semih Terzi ve beraberindekileri Özel Kuvvetlere götüren helikopterlerden biri piste indiği sırada yine Diyarbakır'dan gelen timin komutanının "Tüm uçuşlar iptal. Emir komuta bende" talimatı verdiğini, ardından Semih Terzi'yi GATA'ya götüren helikopterin piste indiğini, kurşun isabet eden bu helikopteri hangar çekip yakıt sızıntısı olup olmadığını kontrol ettiklerini, tim komutanının talimatının ardından hangar bölgesinden hiç ayrılmadığını söyledi.

Taşçı, olay günü nöbetçi olduğunu, emirler doğrultusunda hareket ettiğini, darbecilerle birlikte olmadığını, hiçbir terör örgütüyle bağlantısının bulunmadığını öne sürdü.

"Askeri duygularla hareket ettim"

Bakım Bölüğünde görevli Astsubay Çavuş Mustafa Güngör de darbe girişimi gecesi Sincan'da bir yakınının kına gecesine katıldığını, Keçiören'deki evine dönmek için dayısıyla yola çıktığı sırada hareketlilik olduğunu öğrenmesi ve yoğun trafik nedeniyle dayısından kendisini birliğine bırakmasını istediğini söyledi.

Çağrılmamasına rağmen birliğine gittiğini aktaran Güngör, olayın darbe girişimi olduğuna dair bilgisinin bulunmadığını, hareketliliği büyük bir terör saldırısı olarak değerlendirdiğini ve tamamen askeri duygularla hareket ettiğini ileri sürdü.

Nizamiyede görevli Veli Tüven'in "Kesin emir var. Kusura bakmayın" diyerek kendisini birliğe almadığını aktaran Güngör, daha önceden de tanıdığı Tüven'e ne olduğunu sorup bilgi almaya çalıştığını, ancak Tüven'in de yaşananlardan bilgisinin olmadığını söyledi.

Bu sırada Süleyman Ektaş'ın alaya geldiğini, Tüven'in onu da içeri almadığını söyleyen Güngör, bir komutanın izin vermesiyle 00.35'te alaya girdiğini ve görevli bulunduğu yere gittiğini söyledi.

Darbe girişiminden Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın televizyona yaptığı açıklamayla haberdar olduğunu söyleyen Güngör, o andan sonra odasına çıkıp beklemeye başladığını söyledi.

Mesleğine bağlı bir asker olduğunu, hiçbir terör örgütüyle bağlantısının bulunmadığını anlatan Güngör, terör saldırısı olduğunu düşündüğünü, o anda birliğe katılma düşüncesinin kendisine daha mantıklı geldiğini söyledi.

"Suriye'ye girdik diye düşündüm"

Sanıklardan Kalite Kontrol Teknisyeni Fikret Girgin de ifadesinde olay günü ailece görüştüğü Kara Havacılık Okulundan bir arkadaşının eşinin doğum gününü kutlamak için ailesiyle birlikte arkadaşının evine gittiğini söyledi.

Alay personelinden Murat Yeşilyurt'un 22.30 sularında kendisini aradığını aktaran Girgin, acil çağrı üzerine eşi ve çocuklarını arkadaşının evinde bırakarak alaya geçtiğini bildirdi.

"O an Suriye'ye girdiğimizi düşündüm. Darbe teşebbüsünden haberim olmadı" diyen Girgin, alarm çağrısını alan personelin birliğine gitmemesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını belirtti.

Fikret Girgin, şöyle devam etti:

"Geldiğimde Umut Taşçı ve Fatih Ceylan helikopteri dışarı çıkartmışlardı. İkinci helikopter için silahçı bir kişinin daha lazım olduğunu söylemeleri üzerine Fatih Ceylan 'Silahçının telefon numarası bende yok. Arayabilir misin?' dedi. Kenan Karaçelik'i numarası olduğu için ben aradım. O da Oran lojmanlarında olduğunu söyledi. Helikopteri çeken traktörün çıkardığı gürültüden dolayı güçlükle konuştuk. Benim kendisini çağırdığımı öne sürmüş. Ben onu mesaiye çağırmadım. Durumdan haberdar ettim. Bana telefonla kızıp, bağırdığını söylemiş. Aramızda kızıp bağırılacak bir konuşma olmadı. Beraber görev yaptık. Neden beni suçlu duruma düşürdüğünü anlamıyorum. Ben kimseyi çağırmadım. Kaldı ki gelmesini istesem ben aramam, üstlerine aratırım."

Başbakan Binali Yıldırım'ın televizyondaki açıklamalarının ardından darbeden haberdar olduğunu aktaran Girgin, bundan sonra herhangi bir olaya karışmadığını, Semih Terzi'yi GATA'ya götüren helikopteri hangara çektiklerini, kurşun isabet eden helikopterde yakıt sızıntısı olup olmadığına baktıklarını, kan izlerini görünce şok olduğunu söyledi.

Girgin, 15 Temmuz'dan sonra görevine devam ettiğini, hakkındaki idari soruşturmanın ardından açığa alındığını ve daha sonra göreve iade edildiğini anlattı.

Başka bir birliğe atandıktan sonra, memleketindeyken ağustos sonunda polislerce ifadeye çağrıldığını belirten Girgin, avukatıyla görüştükten sonra eylül başında ifade verdiğini ve tutuklandığını aktardı.

"Bizi içeri almadılar"

Duruşmada daha sonra, Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığının kontrolünü ele geçirmek için gelen Semih Terzi ve beraberindeki askerlerin helikopterle götürülememesi ihtimaline karşın hazır edilen otobüsün "araç komutanı" Harun Yıldız savunmasını yaptı.

Suç tarihinde Özel Kuvvetler 2. Tugay Lojistik Şube İkmal Astsubayı olarak görev yapan tutuklu sanık Yıldız da 12 Temmuz'da amirleriyle konuşarak, 15 Temmuz'dan itibaren izne ayrılacağını, ağustosta da emekliye ayrılacağını bildirdiğini, ancak amirlerinin, doğuya sevk edilecek birlikler olduğu için kendisinden 20 Temmuz'a kadar yardım için beklemesini istediğini anlattı.

Darbe girişimi sabahı, Kurmay Başkanı Yarbay Halit Kazancı'nın kendisini çağırdığını, tatbikat olacağından bazı silahların hazır edilmesini istediğini, ayrıca doğudan gelen birliklerin alınması için araç komutanı olarak görevlendirdiğini belirten Yıldız, akşam 21.30'da kendisi ve şoförün, sivil kıyafetle askeriyeye ait olan sivil görünümlü otobüsü alarak, Etimesgut'taki 11. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığına (askeri hava alanı) gittiklerini belirtti.

Nöbetçilerin nizamiyede kendilerini durdurduğunu söyleyen Yıldız, nöbetçilerin, "sıkıyönetim ilan edildiğini" söyleyerek, kendilerini içeri almadığını ifade etti. Bunun üzerine kendi birliğinin nöbetçi amirliğini aradığını ve "Volkan Yüzbaşı" ile konuştuğunu söyleyen Yıldız, "Volkan Yüzbaşı"nın, kendisine bu defa Özel Hava Alayına gitmesini emrettiğini ileri sürdü.

Buranın nizamiyesinde, "giriş-çıkışlar yasak" diyerek bir kez daha içeri alınmadıklarını bildiren Yıldız, bu sırada sivil kıyafetli olması nedeniyle ellerini havaya kaldırdığını ve görev kağıdını gösterdiğini ve kendini tanıttığını anlattı.

Yıldız, şunları kaydetti:

"Niçin geldiğimizi sordular. Gelecek tabur personelini Oğulbey'e götüreceğimizi söyledim. Telaşlı halleri vardı ve silah doğrultmuşlardı. 'Aracın içinde bekleyin' dediler. Burada beklerken, alay dışından silah sesleri geldi. Tehlikeli olur diye tekrar nizamiyeye gittik, içeride beklemek istedik. Nizamiye'de beklerken, 02.00 sıralarında uçak geldi. 2 helikopter, gelenlerden bazılarını aldı, gitti. Kimse otobüse binmeye gelmedi. Nöbetçi amiri aradım, 'Bekleyin' dedi. Öğlen 12.30 veya 13.00'te gözaltına alındım."

Hiçbir terör örgütüne üye olmadığını ve tutuklanmasına anlam veremediğini söyleyen Yıldız, Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ'ın sorusu üzerine, nizamiyede kendisini içeri almayanlardan birinin sanıklardan Mehmet Sağlam olduğunu, birkaç tane de asker bulunduğunu bildirdi.

"Sağlam'a, kurye uçağıyla gelecek personeli almaya geldiğimi söyledim. Bana, 'Git kardeşim' dedi" ifadesini kullanan Yıldız, soru üzerine nizamiyede bulunduğu sırada görevli askerlerin zaman zaman televizyonu açtığını bildirdi ve "Kalkışma olduğu söyleniyordu" dedi.

Duruşmaya yarın 09.00'da devam edilecek.

08.02.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Darbe girişimi sırasında Etimesgut'daki Özel Hava Alay Komutanlığı'nda yaşanan olaylara ilişkin Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince görülen 27 sanıklı davanın üçüncü duruşmasına Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu yerleşkesinde devam edildi.

Duruşmada, davanın tutuksuz sanıklarından, görevine devam eden Üsteğmen Emre Demir, 15 Temmuz gecesi, eski Pilot Binbaşı Dursun Varlı'nın kendisini arayarak, alaya çağırdığını söyledi.

Acil uçuş olduğunun söylendiğini, bu nedenle bölgeye uçuşa gideceklerini zannederek, çamaşır, diş fırçası, macunu gibi hayati malzemelerinin bulunduğu sırt çantasıyla saat 23.03'te alaya geldiğini belirten Demir, Alay Komutanı Albay Ümit Tatan'ın geleceğinin ve karşılanması gerektiğinin söylendiğini aktardı. Demir, Albay Tatan'ın askeri teamüllere göre karşılandığını anlattı.

Albay Tatan'ın derdest edildiğini ilk etapta anlamadığını, yalnızca komutanın "Halit (Kabil) ne yapıyorsunuz?" dediğini duyduğunu ifade eden Demir, ardından önceden hazırlanmış helikopterin önünde Tatan'ın yüzüstü yere yatırıldığını gördüğünü kaydetti.

Demir, Tatan'ın yanında Dursun Varlı, Tabur Komutanı Halit Kabil ve pilot binbaşı Mehmet Sağlam'ın bulunduğunu dile getirerek, "Şoka girmiştim. Ellerinde silahla bekleyenler vardı. Bir hareket yaparsam vurulacağımı düşündüm. Komutanlarımın bunları yapması beni çok şaşırttı." dedi.

Bu sırada yaşanan kargaşadan yararlanıp, arka tarafta karanlığa doğru kaçtığını ve gazinoya geldiğini kaydeden Demir, burada diğer tutuksuz yargılanan üsteğmenler ve tutuklu sanık Yücel Fındık'ın bulunduğunu aktardı.

Gördüklerini anlattığını, gazinodaki televizyonda, sıkıyönetim ilanını ve ardından Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'nın konuşmasını dinlediklerini söyleyen Demir, bundan sonra alayı terk etmek için girişimde bulunduğunu ifade etti.

Dursun Varlı'dan alaydan çıkmak için izin istediğini vurgulayan Demir, "Bir şeyler uydurmak zorundaydım. 'Komutanım, sıkıyönetim ilan edilmiş, babam hayatta değil. Annem ve kardeşlerim yalnız, erzak falan alamazlar. Ben gidebilir miyim' diyerek izin istedim." diye konuştu. Varlı'nın, "Emir komuta zinciri içinde hareket edeceğiz, buradan bir yere gitmek yok." dediğini söyleyen Demir, subaylarla bir süre daha gazinoda kaldıklarını, sivil kıyafetlerini giydiklerini ve nizamiyeden çıkma planları yaptıklarını anlattı.

Emre Demir, beraberindeki üsteğmenlerle nizamiyeye geldiklerini, nöbetçinin "izinsiz çıkamazsınız" dediğini belirterek, arkadan bir kişinin "izin aldık, çıkabilirsiniz dediler" sözleri üzerine, saat gece 02.20 civarı alayı terk ettiklerini kaydetti.

Demir, kışla içinde, Ümit Tatan'ın derdest edilmeden önceki karşılanması dışında hiçbir eylem ve faaliyette bulunmadığını, bu karşılamanın da askeri disipline uygun yapıldığını söyledi.

Tatan'ın derdest edildiğini gördüğü andan itibaren alaydan çıkmanın yollarını aradığını anlatan Demir, "Komutanımın derdest edilmesine müdahale edecek gücüm yoktu. Derdest edenler de benim amirimdi. Şoka girdim. Kimin ne yaptığını anlayamadım. Sonraki süreçte benim gibi düşünenler olduğunu görünce onlardan cesaret aldım ve alayı terk ettim." şeklinde konuştu.

Terör örgütü FETÖ ile hiçbir bağının olmadığını belirten Demir, darbeye karıştığı kesinleşen bazı subaylar tarafından meslek hayatı boyunca zaman zaman işkenceye maruz bırakıldığını, ordudan ayrılması için baskı gördüğünü, tehdit edildiğini, bu kişiler tarafından sicilinin bozulduğunu söyledi.

Emre Demir, kız kardeşinin Melikşah Üniversitesini kazandığını, bu okulun FETÖ'cülerin elinde olduğunu duyduğu için okula göndermediğini de anlattı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden atılmadığını, halen görevine devam ettiğini belirten Demir, bu davadan da beraatine karar verilmesini istedi.

Fatih Ceylan'ın savunması

Olay tarihinde Helikopter Tabur Komutanlığında Silahçı Astsubay Kıdemli Başçavuş rütbesinde görev yapan Fatih Ceylan da savunmasında, balık avına gitmek için arkadaşıyla sözleştiğini ancak "acil uçuş var" telefonunun gelmesi üzerine alaya gittiğini söyledi.

Acil uçuş denildiği için helikopteri hazır hale getirmek amacıyla hazırlıklara başladıklarını belirten Ceylan, uçuşun ne olduğunun söylenmediğini, kendisinin de yaralı veya bölgeye VIP uçuş yapılacağını düşündüğünü kaydetti.

Ceylan, bölgeye gidileceği düşüncesiyle gerekli tüm malzemeleri helikoptere yüklediğini, bu sırada Dursun Varlı'nın, "bu kadar malzemeye gerek yok, kaldır" demesi üzerine bazılarını aldığını anlattı.

Hazırlıkların ardından Alay Komutanı Tatan'ın helikoptere derdest edilerek bildirildiğini gördüğünü söyleyen Ceylan, "Elim ayağım boşaldı. Ne olduğunu anlamadım. Oradan uzaklaşmaya çalıştım. Biksi silahı helikoptere yüklemedim. El arabasıyla hangara doğru itekledim. Ardından beni de helikoptere çağırdılar. Hayati tehlikem var, silahım yoktu, bu nedenle dediklerini yaptım." dedi.

Ceylan, ardından helikopterin kalktığını, kendisinin alayda kaldığını, kaçmaya çalıştığını ancak çıkış izni olmadığının söylendiğini belirterek, askerlerin yanına gazinoya gittiğini, burada televizyonda Zekai Aksakallı'nın konuşmalarını duyduğunu anlattı.

Fatih Ceylan, bu saatten sonra neler olduğunu anladığını, alaydan çıkamayacağını anlayınca odasına gidip kapıyı kilitlediğini ve karanlıkta sabaha kadar beklediğini aktardı.

FETÖ'nün yurtlarına gitmediğini, bankasına para yatırmadığını, "ByLock" uygulamasını bilmediğini savunan Ceylan, tahliyesini ve beraatini istedi.

"Albay Tatan, 'Sen de mi Ramazan' dedi"

Olay tarihinde Özel Hava Alayında Kıdemli Başçavuş olarak görev yapan Ramazan Gürkaynak ise darbe girişimi akşamı evinde badana yaptığını belirtti. Evindeyken, telefonunun çaldığını, ilk başta bakmadığını, ikinci kez çalınca 9 yaşındaki çocuğunun telefonu getirdiğini anlatan Gürkaynak, telefonda konuştuğu Kıdemli Başçavuş Murat Yeşilyurt'un alarm olduğunu ve acilen birliğe gitmeleri gerektiğini söylediğini kaydetti.

Birliğe gittiğinde, emir üzerine helikopteri hazırlayarak, hangardan çıkardığını aktaran Gürkaynak, uçuş kontrollerini yaparken Albay Ümit Tatan ile bazı sanıkları gördüğünü ifade etti.

Gürkaynak, "Alay Komutanının uçuşa geldiğini sandım. Esas duruşa geçtim. Bana, 'Sen de mi Ramazan?' dedi. O sırada Albay Tatan direnç gösterdi. Korku ve panikle ne yapacağımı şaşırmıştım. Böyle bir olay aklımın ucundan bile geçmezdi. Helikopterin diğer tarafına geçtim. Albay Tatan, helikoptere binmeye direndi. Komutanlardan biri Tatan'a, 'Genelkurmay Birinci Başkanının emri var. Helikoptere binmelisiniz' diyordu." diye konuştu.

Tatan'ın helikoptere bindirilmesinin ardından, kulenin pilotlara kalkış izni vermemesi üzerine Yarbay Halit Kabil'in helikopterden inerek, kuleye telefon etmeye gittiğini bildiren Gürkaynak, bu sırada helikopterde bulunan suyu Albay Tatan'a verdiğini, Tatan'ın ise elini göğsüne götürerek, suyu istemediğini anlattı.

Gürkaynak, "Ne olduğunu, ne yapacağımı bilmiyordum. 'Komutanım, ne olup bittiğinden hiçbir haberim yok' dedim. Bir şey demedi. Kuleden izin alındıktan sonra kalktık. Daha sonra havaalanına indik. Buranın, Akıncı Üssü olduğunu gördüm. Tatan'ı teslim etmelerinin ardından birliğimize döndük." dedi.

Darbeci Tuğgeneral Semih Terzi ve beraberindeki timi taşıyan uçağın geldiğini, bu sırada helikoptere yakıt yüklediklerini aktaran Gürkaynak, sanıklardan Binbaşı Mehmet Sağlam'ın gelerek, uçağın geldiğini söylediğini ve yakıt yüklenmesinin kesilmesini emrettiğini bildirdi.

Terzi ve beraberindeki timden bir grubun, kendisinin bulunduğu helikoptere bindiğini, onları Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Karargahına götürdüklerini ve geri döndüklerini anlatan Gürkaynak, dönüş yolunda çatışmaların olduğunu telsizden duyduğunu ama tam olarak ne olduğunu anlayamadığını ifade etti.

Birliğe ulaştıklarında sanıklardan Binbaşı Dursun Varlı'nın, yaralı olduğu bilgisini verdiğini, helikopterlerinde yeterli yakıt bulunmadığı için kendilerinin gidemediğini, Varlı'nın, "Ben gidiyorum." dediğini kaydeden Gürkaynak, yakıt tankerinin geldiğini, helikoptere yakıt yüklediklerini belirtti.

Gürkaynak, soru üzerine, ilerleyen saatlerde Yüzbaşı Ahmet Kemal Yılmaz'ın gelerek, "Bundan sonra emir komuta bende" dediğini ve hiçbir helikopterin havalanmadığını bildirdi.

İfadesi sırasında ağlayan Gürkaynak, gözaltına alınıp, tutuklanmasından sonra meslekten çıkarıldığını, ailesinin lojmanı boşalttığını, babasının emekli aylığıyla ailesinin geçimini sağladığını dile getirdi.

Gürkaynak, "Bana kalkışmada görev verilseydi, evin badanasını yapar mıydım? Çocuğum, telefonu getirdiği için suçluluk duyuyor. Serbest bırakılmamı ve görevime iade edilmemi istiyorum." dedi.

Duruşmaya öğle arası verildi.

Duruşmaya verilen öğle arasının ardından, tutuklu sanıklardan eski Astsubay Başçavuş Murat Yeşilyurt savunma yaptı.

Yeşilyurt, alayın en eski personelinden biri olduğunu ve 12 yıldır helikopter teknisyeni olarak görev yaptığını belirterek, 15 Temmuz akşamı Tabur Komutanı Yarbay Halit Kabil'in telefonla acilen alaya gelmesini emrettiğini söyledi.

Bunun üzerine 23.00 sularında alaya girdiğini belirten Yeşilyurt, hangarların olduğu bölüme doğru geçerken Dursun Varlı, Halit Kabil ve birkaç komutanla karşılaştığını, ne olduğunu sorduğunu ancak komutanların kendisine bilgi vermediğini öne sürdü.

Yeşilyurt, hangarda nöbetçi astsubay Umut Taşçı'yı gördüğünü, helikopterlerin hangardan çıkarıldığını, Taşçı ile birlikte de 1053 kuyruk numaralı helikopteri hangardan çıkardıklarını anlattı.

Alay Komutanı Albay Ümit Tatan'ın helikopterle Akıncı Üssü'ne götürüldüğünü anımsatan Yeşilyurt, şöyle devam etti:

"Helikopterleri uçuşa hazırladıktan yaklaşık 1-1,5 buçuk saat kadar sonra Diyarbakır'dan CASA uçağı geldi. 'CASA uçağından tim inecek.' dediler. Benim, kim nereye inecek, bilgim yoktu. Daha sonra helikoptere birinci pilot binbaşı Dursun Varlı geldi. Yanında ikinci pilot Yüzbaşı Özalp Yeşil vardı. Bana 12 kişilik bir tim alacaklarını söylediler. Helikopteri çalıştırdık. Ancak bizim helikoptere 12 kişi değil 6-7 kişi geldi. Darbeci olduğunu öğrendiğim Semih Terzi ve 12 kişi diğer helikoptere bindiler. Bize bu ekibi Oğulbey'de bulunan Özel Kuvvetler Karargahı'na götüreceğimiz söylendi. Pistten kalkış yaptık ve Özel Kuvvetler Karargahı önüne indik. Timi tahliye edip biz tekrar alaya döndük."

Alaya döndükleri sırada sıhhi tahliye emri aldıklarını ve yeniden Özel Kuvvetler Komutanlığına geçtiklerini belirten Yeşilyurt, yaralı halde helikoptere bindirilen Terzi'yi GATA'ya sevk ettiklerini, sağ göğüs altından yaralı olan Terzi'yi ambulansa teslim ettikten sonra alaya hareket ettiklerini, bu sırada helikoptere ateş edildiğini, alaya indikten sonra hangara çektikleri helikoptere altı mermi isabet ettiğini gördüklerini anlattı.

Yeşilyurt, Terzi ile Diyarbakır'dan gelen ekipte bulunan Yüzbaşı Ahmet Kemal Yılmaz'ın, komutanları Zekai Aksakallı ile temasa geçip emir komutanın kendisinde olduğunu söylemesinin ardından hiçbir faaliyete katılmadığını ileri sürdü.

Suçsuz olduğunu, emir komuta zinciri içinde hareket ettiğini, darbeden haberinin olmadığını ve kimsenin kendisine darbeyle ilgili bir şey söylemediğini öne süren Yeşilyurt, "Bilgim olmadan bu menfur olaya dahil oldum." dedi.

FETÖ üyeliği suçlamasını kabul etmediğini dile getiren Yeşilyurt, "Köyde doğdum, ilkokulu köyde okudum. Maddi imkansızlıklar yüzünden ortaokulu amcamın yanında okudum. Mesleğimin zirvesindeyken 22 yıllık emeğim heba oldu. Vatan haini damgası yedim. İhraç edildim. 3 çocuk babasıyım, 7 aydır tutukluyum, ailem perişan. Beraatımı talep ediyorum." dedi. Murat Yeşilyurt, bunları anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

"Tatan'ın cep telefonlarını aldım"

Savunma yapan tutuklu sanıklardan eski astsubay Başçavuş Burak Erhan da darbe girişimi gecesi 22.30 sıralarında eşiyle parkta çay içerken eski Tabur Komutanı Yarbay Halit Kabil'in kendisini arayarak, acil alaya çağırdığını ifade etti.

Alaya gelince acil uçuş olduğunu öğrendiğini, ancak uçuşun neyle ilgili olduğunu bilmediğini öne süren Erhan, Kabil'in kendisine, "Alarm durumu var, Alay Komutanı Ümit Tatan tutuklanacak." dediğini ve bu sözler üzerine şok yaşadığını söyledi.

Ters giden bir şeyler olduğunu düşündüğünü ancak üzerinde silahı olmadığı için herhangi bir girişimde bulunamadığını anlatan Erhan, Alay Komutanı Tatan'ın postacısından silahını istediğini ve aldığını belirtti.

Tatan'ın derdest edilişine tanık olduğunu, Tatan'ın direndiğini ve zorla helikoptere bildirildiğini dile getiren Erhan, helikoptere binerken Ümit Tatan'ın cep telefonunu alan Halit Kabil'in telefonu kendisine verdiğini kaydetti.

Ümit Tatan'ın ikinci telefonun da Kabil tarafından alınmaya çalışıldığını, bu sırada yere düşen telefonu kendisinin aldığını anlatan Erhan, Akıncı Üssü'ne gidince Tatan'ın minibüse bindirildiğini, Tatan'ın iki cep telefonunu minibüsteki askere verdiğini belirtti.

Erhan, Halit Kabil ve beraberindeki ekiple Tatan'ı bıraktıktan sonra helikopterle tekrar alaya döndüklerini, bu sırada gazinoya geçtiğinde televizyondan olanları gördüğünü savundu. O ana kadar darbe girişiminden haberdar olmadığını ileri süren Erhan, bunun üzerine Halit Kabil'in yanına gidip, "Bu emri kimden aldınız, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın bundan haberi var mı?" diye sorduğunu aktardı.

Kabil'in bu sırada, "Tatan da Aksakallı da hükümetin adamı" dediğini ileri süren Erhan, bu sözler üzerine Kabil'in darbecilerle hareket ettiğini anladığını söyledi.

Kabil'in Binbaşı Murat Güler'e, "Ben bir haftadır neler çekiyorum biliyor musun?" dediğini duyduğunu da söyleyen Erhan, "Belli bir senaryo içinde hareket ettiklerini gördüm, darbenin bir hafta önceden planlandığını anlıyorum. Belki Halit Yarbay'ım da kandırıldı, oyuna getirildi. Ben de alaya darbe yapıldığı için değil vatan, millet için, acil görev bilinciyle gittim. Hatta Halit Kabil bana, 'Vatan, millet için ölümü göze alacaksın. Çoluk çocuğunu bırak, onlara ben bakacağım' dedi." şeklinde konuştu.

- "Terör olayı zannettim"

Tutuksuz sanıklardan göreve halen devam eden Pilot Üsteğmen Eray Hazır da savunmasında, 18 Temmuz için otel rezervasyonu yaptırdığını, darbe gecesi mesai çıkışı eşi ve arkadaşlarıyla Kızılay'da bir kafede olduğunu söyledi.

Yemek yerken patlama sesi ve jet uçuşlarını duymaları üzerine eşiyle kalktıklarını, Eryaman metrosuna bindiklerini anlatan Hazır, metroda telefon çekmediği için Binbaşı Dursun Varlı'nın kendisini iki kez aradığı şeklinde mesaj geldiğini belirtti.

Hazır, patlama sesi duyması ve komutanının araması nedeniyle terör olayı olduğunu düşündüğünü, telefonla aradığı Dursun Varlı'nın derhal alaya gelmesini söylemesi üzerine alaya geçtiğini anlattı.

Diğer gelenlerle üstlerini değiştirip bir odada beklemeye başladıklarını, ne olduğu konusunda kimsenin bilgi vermediğini ifade eden Hazır, daha sonra Binbaşı Mehmet Sağlam ile Binbaşı Dursun Varlı'nın gelerek, acil uçuş yapılacağını söylediklerini aktardı.

Varlı ve Sağlam gittikten sonra odadaki televizyonu açtığını, gelişmeleri orada gördüklerini belirten Hazır, dışarıdan gelen bir kişinin de Alay Komutanı Tatan'ın tutuklandığını söylediğini, haberlerden etkilenerek, Tatan'ın darbeci olabileceğini düşündüklerini dile getirdi.

Eray Hazır, garnizonda ve odada kaldıklarını, olayları anlamaya çalıştıklarını ifade ederek, gece yarısı 01.30 civarı eski ikmal astsubayı Yücel Fındık'ın kendilerine, "Varlı ve Sağlam çok tehlikeliler, bunlar darbe yapıyorlar. Dediklerini yapmayacağız." şeklinde sözler söylediğini, bunun üzerine olayları anlamaya başladıklarını söyledi.

Alaydan çıkmak için plan yaptıklarını ancak nizamiyenin kamyonlarla kapalı olduğunu, elleri silahlı nöbetçilerin beklediğini gördüklerini dile getiren Hazır, "Herkes tepkiliydi. Televizyondan TBMM'nin bombalandığını da görmüştük. O saatlerden sonra çıkış şansımız da kalmamıştı." dedi.

Darbeci general Semih Terzi ile gelen ekipten olan ve Terzi ile Akıncı Üssü'ne gitmeyen 5-6 kişilik timin alayda kontrolü sağladığını ifade eden Hazır, Terzi ile geldiklerini bildikleri için bu ekipten de şüphelendiklerini anlattı.

Gazinoda beklerken Yücel Fındık'ın çabalarıyla Zekai Aksakallı'ya ulaşıldığını, Aksakallı'nın 5 kişilik timin emrine itaat etmelerini söylediğini aktaran Hazır, sabah sorguya alındıklarını, ertesi gün bırakıldıklarını anlattı.

Erhan Hazır, tutuksuz yargılandığını ve görevine devam ettiğini belirterek, "Hakkımdaki suçlamaları reddediyorum. Herhangi bir eylem içinde olmadım. Gece boyunca şüphelendiğim kişilerden hep uzak durdum. Türk adaletine güveniyorum. Suçlu ve suçsuzların ayırt edileceğine güveniyorum, beraatımı istiyorum." diye konuştu.

Duruşmada, savunmasını yapan tutuksuz sanık Üsteğmen Temel İlter Pala, üsteğmen rütbesiyle Etimesgut Özel Kuvvetler Hava Alay Komutanlığında helikopter pilotu olarak görev yaptığını belirtti.

Darbe girişimi akşamı sanıklardan eski Binbaşı Dursun Varlı'nın çağrısı üzerine birliğe gittiğini, gece saatlerinde gazinoda, Başbakan Binali Yıldırım'ın bir grup askerin kalkışmasından bahsettiğini anlatan Pala, "Suçlamaları kabul etmiyorum. Olaylardan haberim olmadan alaya gittim. Darbe teşebbüsüne katkı verecek hiçbir eylemim olmadı. Diğer şüphelilerle birlikte hareket etmedim." diye konuştu.

Darbe girişiminden önceki süreçte Doğu ve Güneydoğu'da görevli olduğunu, dolayısıyla girişim hazırlıklarından haberdar olmadığını ifade eden Pala, Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ'ın, "Evinde yapılan aramada 1 dolar bulunmuş" demesi üzerine, bunun, düğünden kalan para olduğunu, başka dolarlarla bankaya yatırmak istediğini ancak üzerinin yırtık olması nedeniyle bankanın kabul etmediğini kaydetti.

Pala, soru üzerine kendisinde 11 dolar ve 150 avro bulunduğunu belirtti.

"Bu saatten sonra öyle bir şey yok"

Tutuksuz sanıklardan Üsteğmen Emre Kahraman da darbe girişimini önceden bilmediğini belirterek olay gecesi saat 21.30 sıralarında sanıklardan eski Binbaşı Dursun Varlı'nın araması üzerine birliğe gittiğini anlattı.

Kahraman, birliğe geldiğinde Albay Ümit Tatan'ın tutuklandığını öğrendiğini, burada sanıklardan, Alay Komutan Yardımcısı Albay Ahmet Balaban'ın yanına giderek "Komutanım, Ümit Tatan tutuklanmış. Kim tutukladı?" diye sorduğunu anlattı.

Balaban'dan, "Boş ver. Sen odanda bekle." yanıtı aldığını söyleyen Kahraman, buradan İdari İşler Astsubaylığı odasına geçtiğini, odada bazı başka kişilerin de bulunduğunu ve kanallardan, gelişmelerin izlendiğini kaydetti.

Sanıklardan Dursun Varlı'yı gördüğünü, elinde plastik kelepçe bulunduğunu, ona, "Komutanım, Ümit Tatan'ı siz mi tutukladınız?" diye sorduğunu ve "Evet" yanıtı aldığını anlatan Kahraman, "Ona, 'Emri kimden aldınız?' dedim. O da yazılı emir var.' dedi." bilgisini verdi.

Bu sırada Varlı'nın, bir grup askere, "Aslında biz sizi burada zorla tutamayız." dediğini ancak araya sanıklardan Mehmet Sağlam'ın girerek "Bu saatten sonra öyle bir şey yok." diye konuştuğunu aktaran Kahraman, sonraki dakikalarda sanıklardan Halit Kabil'in gelerek uçacak kişileri seçtiğini, bunlardan birinin de sanıklardan Özalp Yeşil olduğunu, Yeşil'in, "Komutanım ben rakı içtim." dediğini ancak bunun dikkate alınmadığını ifade etti.

Kahraman, aynı gece Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'nın bir televizyon kanalındaki sözlerini dinlediğini bildirerek "Özel Kuvvetler Komutanlığında bir karmaşa olduğu anlaşılıyordu. Yanlış bir şeyler için kullanılmak istemedim. Birlikten çıkmak istedim. Bunu, diğer üsteğmenlerle konuştum." dedi.

Birlikte nizamiyeye giderek burada görev yapan sanıklardan Veli Tüven'e çıkıp çıkamayacaklarını sorduklarını ve "Komutanım, giriş çıkış yasaklandı. İzin alın, öyle açayım." yanıtı aldıklarını bildiren Kahraman, bunun üzerine sanıklardan Binbaşı Hüseyin Çakıroğlu'nu bularak aynı konuyu sorduklarını anlattı.

Çakıroğlu'nun, "Ben, emniyet için girişin yasaklandığını söyledim, çıkış için bir şey söylemedim. Ama sizin amiriniz ben değilim. Amirinizle konuşun." dediğini aktaran Kahraman, bunun üzerine nizamiyede görevli Tüven'e izin aldıklarını söylediklerini, kendisinin yaya, bazı arkadaşlarının ise otomobille birlikten çıktığını kaydetti.

Kahraman, eve dönünce sanıklardan Özalp Yeşil'in kendisini aradığını ve "Keşke beni de alsaydınız." dediğini belirterek "Hiçbir terör örgütüyle alakam yok. Birinci sicil amirim tarafından alaya çağrıldım. Alay komutanının enterne edildiğini, Semih Terzi ve beraberindekileri görmedim. Alayda hiçbir eyleme katılmadım. Şüphe duymam üzerine alayda kalmadım. Amirlerimden izin almadan birliği terk ettim. Suçlamalar asılsızdır, beraatımı talep ediyorum." diye konuştu.

"Darbenin parçası olmak istemedim"

Tutuksuz yargılanan Mustafa Çokangın da eşiyle alkollü bir yerde yemek yerken, F16'ların alçaktan uçtuğunu gördüğünü, saat 22.30'da Üsteğmen Emre Demir'in kendisini arayarak "Dursun Varlı beni çağırdı." dediğini bildirdi. Bunun üzerine aradığı Varlı'nın kendisini acilen alaya çağırdığını aktaran Çokangın, "Amirlerce verilen emirleri sorgulamak TSK'nın kurallarına aykırıdır." dedi.

Birliğe gittiğinde darbe girişiminden haberdar olmadığını kaydeden Çokangın, alayda, sanıklardan Binbaşı Mehmet Sağlam'ın kendisine, "Beraber uçalım." dediğini ancak uçmak istemediği için üç duble rakı içtiğini söylediğini bildirdi.

Sanıklardan Özalp Yeşil'in de uçuş için isteksiz olduğunu ve bir buçuk duble rakı içtiğini söylediğini belirten Çokangın, Sağlam'ın, "Beraber uçalım." demesine rağmen, daha sonra kendisini uçacak personel arasına seçmediğini ifade etti.

Çokangın, ilerleyen saatlerde idari işler astsubaylığı odasında televizyondan, Tümgeneral Aksakallı'nın açıklamalarını dinlediğini aktararak "Onun üzerine, darbenin parçası olmak istemedim. O yüzden önce normal yoldan çıkmayı, o olmazsa, emniyetin daha az olduğu Türk Hava Kurumu tarafından birlikten çıkmayı kararlaştırdım." diye konuştu.

Kendisinden önce savunma yapan sanık Kahraman'ın anlattığına benzer şekilde alaydan çıktıklarından bahseden Çokangın, şunları kaydetti:

"Darbe girişiminden önce böyle bir hareketten haberim yoktu. Hayatımın hiçbir aşamasında FETÖ'ye yaklaşmadım, dershanelerine ve eğitim kurumlarına gitmedim, pilavını yemedim, sohbetlerine katılmadım. Kara Harp Okulunda, 2008'e kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Ama bundan sonra, en ufak suç işlemememe rağmen birçok kez ceza aldım. Kısa süre içinde 11 hafta sonu iznim iptal edildi. Bana bunu yapanlar bazı öğrencilere ayrıcalık tanıyorlardı. Okulda bazı öğrenciler özgüvenle hareket ederken, bazıları korkuyla hareket ediyordu. Bundan çok rahatsızdık. FETÖ yapılanması olduğunu sonradan öğrendik. O dönemde okulu bırakmak istedim ama ailemi ikna edemedim."

Çokangın, darbe girişimi gecesi süper kobra helikopterlerinin, halkın üzerine ateş açmasını unutamadığını söyleyerek "Ne olursa olsun, buna anlam veremem. Bu yüzyılda Türkiye'de darbe yapılacağı aklıma gelmezdi. Şahsi fikrime göre darbe çağ dışı ülkelerde olur." ifadesini kullandı.

Suç tarihinde alay komutanlığında pilot olan Binbaşı Türkay Bilge savunmasında, örgüt üyesi olmadığını, FETÖ'yü yabancı ülkelerin maşası olarak gördüğünü, örgüte düşmanlığının bilindiğini, örgütün güçlü olduğu dönemde bile bunu dile getirmekten çekinmediğini ve "kendi çapında" örgütle mücadele ettiğini öne sürdü.

FETÖ ile mücadeleyi bir vatan, millet meselesi olarak gördüğünü, "Allah Cumhurbaşkanımıza zeval vermesin. Bu örgütle ancak o mücadele edebilir" cümlesini gerek alayda, gerekse farklı yerlerde sarfettiğini, bu konuda şahitlerinin bulunduğunu aktaran Bilge, olay günü ağabeyi, eşi ve yeğenlerinin Ankara'ya gelmeleri nedeniyle Albay Ümit Tatan'dan yarım gün izin aldığını anlattı. Misafirleriyle akşam Gençlik Parkı'na gittiklerini, burada sıra dışı bir hareketlilik fark ettiklerini söyleyen Bilge, "Saat 23.00 sıralarında bu hareketliliğin terör saldırısı olabileceğini düşünerek misafirlerim ile oradan ayrılmaya karar verdim." diye konuştu.

Sigara almak için uğradığı bir büfede darbeyi televizyondan öğrendiğini, ardından alaya gitmeye karar verdiğini dile getiren Bilge, "Nizamiyede bulunan Erdoğan Söyleyen Başçavuş, Süleyman Ektaş Başçavuş ve Veli Tüven Kıdemli Başçavuş'a 'Bu FETÖ'nün işi. İnşallah başarısız olurlar, TSK da bunlardan temizlenir' dedim. Bu hareketin paralel yapının işi olabileceğini, bu harekete destek verilmemesi gerektiğini söyler tarzda bir konuşma yaptım. Bu konuşma, bilmiyorlarsa subay ve erleri bilgilendirmekti." dedi.

Bir ara gazinoya geçtiğini Yurtta Sulh Konseyinin adını ilk kez burada televizyonda duyduğunu ifade eden Bilge, burada "Bir de Yurtta Sulh Konseyi demişler. Güya Atatürkçüleri kandıracaklar." ifadesini kullandığını belirtti.

O ana kadar kimsenin Alay Komutanı Tatan'ın Akıncı Üssü'ne götürüldüğüne dair birşey söylemediğini öne süren Türkay Bilge, birliğine çok güvendiğini, kimseden şüphelenmediğini, o ana kadar hep darbeye karşı faaliyette bulunduklarını düşündüğünü öne sürdü.

Semih Terzi ve beraberindekilerin Diyarbakır'dan darbeyi önlemek için geldiğini düşündüğünü savunan Bilge, kendi alayı dışında kimseye güvenmediğini, diğer askeri birliklerin darbeciler tarafından ele geçirilmiş olabileceğine inandığını, Terzi'yi getiren uçağa ulaşmaya çalıştıklarını, kendisinin de kimseden emir almadan bu uçağın mürettebatına mesaj gönderdiğini söyledi.

Türkay Bilge, Terzi ile birlikte Diyarbakır'dan gelen ancak Özel Kuvvetler Komutanlığına geçmeyip alayda kalan timin komutanından şüphelendiğini, bu şüphe üzerine "Kaçıyorsa tutuklayın." dediğini, komutanın Zekai Aksakallı'dan emir aldığını bilemeyeceğini söyledi.

"FETÖ'ye üye değilim. Vicdanım çok rahat." diyen Bilge, darbe karşıtı hareket edenleri yalnız bırakmamak için alaydan ayrılmadığını söyledi. 7 aydır tutuklu bulunduğunu söyleyen Bilge, beraatini talep etti.

Yüzbaşı Soner Erol'u kendisinin alaya çağırdığını söyleyen Bilge, bu yüzden vicdan azabı çektiğini dile getirdi.

"Emri sorguladım"

Yüzbaşı rütbesiyle helikopter pilotu olan sanık Soner Erol da Erzurum'da görevlendirildiğini, eşini ailesinin yanına bırakmak için Uşak'a gideceklerini, cumartesi yola çıkmak üzere hazırlık yaptıklarını, bazı ihtiyaçlar için dışarı çıktıklarını anlattı.

Olayları eve geldikten sonra saat 22.30 sıralarında televizyondan öğrendiğini aktaran Erol, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarını dinlediğini, durumun vahim olduğunu düşününce saat 23.40 sıralarında nöbetçi subayı Hüseyin Çakıroğlu'nu aradığını kaydetti.

Çakıroğlu'na ne olduğunu sorduğunu belirten Erol, komutanın "Soner, acil mi? Sonra konuşuruz." diyerek telefonu kapattığını, 00.20 sularında amiri Binbaşı Türkay Bilge'nin kendisini arayarak alaya gelmesini istediğini belirtti.

İzinli olduğunu söyleyerek gelmek istemediğini söylediği Bilge'nin, "Gel gel, herkes burada." demesi üzerine alaya gittiğini, saat 00.35 sıralarında birliğe geldiğini anlattı.

Nizamiyede Binbaşı Dursun Varlı ile karşılaştığını ifade eden Soner Erol, "Abi ne oluyor, dedim. O da 'Oluyor bir şeyler, başladı.' dedi. 'Ne başladı' dedim. Alay komutanının nerede olduğunu sordum. 'Alay komutanını götürdüler' dedi. Kim, nereye, nasıl diye sorular sordum." diye konuştu.

Üzerini giyip helikopter taburuna geçtiğini aktaran Erol, içeri girer girmez Diyarbakır'dan gelen ekibi Özel Harekat Komutanlığına götürmek üzere görevli helikopterde ikinci pilot olarak uçması için emir verildiğini belirterek, "Bu emri sorguladım. Emir yasaldı. Emir komuta zinciri içinde emirler birlikteki en üst rütbeli subaydan geliyordu. Birliğimize ait CASA uçağıyla gelen kendi timimizi taşıyacaktık. Kendi birliğimizden yine kendi birliğimize uçacaktık. Özel izin gerektiren alakasız bir yere uçmayacaktık. Bunda bir sakınca görmedim." dedi.

Timi Özel Kuvvetler Komutanlığına bıraktıktan sonra geri döndüklerini anlatan Soner Erol, bu sırada vurulan Semih Terzi'nin GATA'ya sevki için emir geldiğini, uçmak istemediği için yakıtı bahane ettiğini ve bu göreve diğer helikopterin gittiğini söyledi.

Alaydan ayrılmayı düşündüğünü ancak izin alamadığını, daha sonra Zekai Aksakallı'nın "Alaydan çıkış yasak" şeklindeki emrini öğrendiğini ve bu emre uyduğunu ifade eden Erol, Aksakallı ile telefonla görüştüklerini, komutanın kendisinden Genelkurmay Birinci Başkanı'nı taşımak için güvendiği kişilerden bir ekip oluşturmasını istediğini, ekibi oluşturup emri beklediklerini, ancak daha sonra bu uçuşa gerek kalmadığını öğrendiğini kaydetti.

Darbe girişimin ardından görevine devam ettiğini aktaran Erol, Alay Komutanı Tatan'ın kendisine bazı emirler verdiğini, bu emirleri yerine getirdiğini, görevi başındayken perşembe günü 7 kişiyle birlikte gözaltına alınıp emniyet mensuplarına teslim edildiklerini anlattı.

Beraatini ve göreve iadesini talep eden Erol, "Ülkeme hizmet etmek istiyorum." diye konuştu.

"Çatlak ses duymayacağım"

Pilot Binbaşı Murat Güler de suç tarihinde birliğe yeni katıldığını, personelle yeni yeni tanıştığını ve buradaki işleyişe alışmaya çalıştığını ifade etti.

15 Temmuz'da bir arkadaşıyla Merkez Orduevi'nde oturduğunu söyleyen Güler, nöbetçi amir Binbaşı Hüseyin Çakıroğlu'nun telefonla arayarak çağırması üzerine alaya gittiğini belirterek, "Vardığımda Dursun Varlı Binbaşı ve Halit Kabil Yarbay ile karşılaştım. Hemen üzerimi giyinmemi ve silah kuşanmamı söylediler. Giyinip dışarı çıktığımda Halit Kabil, alaydaki herkese 'Özel Hava Üst Karargahı'ndan, Özel Kuvvet Komutanlığından ve Genelkurmay Birinci Başkanlığından aldığım emre göre Alay Komutanı Tatan'ı alıp, Kazan'daki Akıncı Jet Üssü'ne götürmemiz gerekiyor. Bu konu ile ilgili çatlak ses duymayacağım' diye emretti." dedi. Yazılı emri sorduklarını belirten Güler, Kabil'in yazılı emrin sonra geleceğini söylediğini aktardı.

Halit Kabil ile Mehmet Sağlam'ın Alay Komutanı'nı helikoptere doğru götürdüğünü, Dursun Varlı ile kendisinin bu kişilerin arkasından yürüdüğünü, Hüseyin Çakıroğlu'nun da peşlerinden geldiğini anlatan Güler, komutanın helikoptere binerken biraz direndiğini, ancak darp ve cebire şahit olmadığını öne sürdü.

Alay Komutanı Tatan'ın helikoptere binmeden önce bir ara yere düştüğünü, kendisinin de komutanı korumak amacıyla koşup elini yüzünün altına koyduğunu kaydeden Murat Güler, "Ümit Tatan'ı helikoptere bindirdik. Bir yanına Halit Yarbay'ım oturdu, diğer yanına da ben. Helikopteri Ümit Arif Bağ kullanıyordu. Bu sırada komutana 'Neler oluyor komutanım. Emir verin, ne yapalım' dedim. Komutan etrafında kimler olduğunu tespit etmeye çalışıyordu. Darbeden bahsetse ne yapar eder onu kurtarırdım ama birşey demedi. Sadece cüzdanını düşürdüğünü söyledi. Ben de inince yürüdüğü yerlere bakıp cüzdanı bulabileceğimi söyledim." diye konuştu.

Güler, komutanı Akıncı Üssü'ne götürdükten sonra alaya döndüklerini, televizyondan darbeyi öğrendiğini ve başka hiçbir olaya karışmamak için odasına çekildiğini ileri sürdü.

Bugün doğum günü olduğunu ifade eden Güler, "İnandığım tüm değerler üzerine yemin ederim ki masumum. Bir oyunun içinde kaldım." dedi ve beraatini istedi.

Güler ile birlikte davada 27 sanığın tamamı savunmalarını yapmış oldu. Yarın, katılması halinde müşteki Alay Komutanı Ümit Tatan'ın ifadesinin alınması ve iki tanığın dinlenmesi bekleniyor.

09.02.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Darbe girişimi sırasında Etimesgut'daki Özel Hava Alay Komutanlığında yaşanan olaylara ilişkin Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince görülen 27 sanıklı davanın dördüncü duruşması, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu yerleşkesindeki duruşma salonunda başladı.

Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile sanık avukatlarının yanı sıra darbe girişimi sırasında derdest edilerek, Akıncı Üssüne götürülen, "şikayetçi" Özel Hava Alay Komutanı Albay Ümit Tatan katıldı.

Tatan, beyanında sanıklardan şikayetçi olduğunu ve davaya müdahil olmak istediğini belirtti.

Darbe girişimi günü normal mesaisini bitirdikten sonra evine gittiğini, gece saat 22.05'te sanıklardan Astsubay Hüseyin Çakıroğlu'nun cevapsız çağrısını gördüğünü, ardından ulaştığı Çakıroğlu'nun, "Harekat Merkezi'nden aradılar. Toplantı yapılacak. Sizi bekliyorlar." dediğini anlatan Tatan, bu görüşmenin ardından aradığı Harekat Merkezi'nin, konudan bilgisi olmadığını öğrendiğini bildirdi.

Çakıroğlu'nun bahsettiği toplantının ne olduğunu öğrenmek için çeşitli görüşmeler yaptığını, bu sırada konuştuğu "Agah Yüzbaşı"nın yanındaki bir kişinin "Ümit Bak'a yönlendir." dediğini kaydeden Tatan, görüştüğü Ümit Bak'ın ise "Ülkede anlamsız bir hareketlilik var. Birliğe gidip güvenlik tedbiri alın." dediğini söyledi.

Tatan, bunun üzerine tekrar Çakıroğlu'nu arayarak araba istediğini belirterek, bu görüşmelerin ardından açtığı haber kanallarında, İstanbul'da köprülerde trafiğin kesildiğini gördüğünü ve ilk anda DEAŞ'ın terör saldırısının söz konusu olduğunu düşündüğünü anlattı.

Ardından alaya gidene kadar 5 kez Çakıroğlu'nu olmak üzere birçok kişiyi aradığını, Çakıroğlu'nun telefonlarını açmadığını, santralin de cevap vermediğini aktaran Tatan, "22.55'te Halit Kabil'i arıyorum, 'Neredesin?' diyorum, 'Evdeyim, hazırlanıyorum, çıkacağım.' diyor." ifadelerini kullandı.

Tatan, saat 23.04'te bir kez daha aradığı Çakıroğlu'na, "Neden beni aramıyorsun?" diye çıkıştığını, onun ise "Gerekli hazırlıkları yapıyorum komutanım." dediğini belirterek, "Ona, 'Personelin tamamını çağırıp, tabancalarını almalarını söyledin mi?' diye kızdım. O da 'Personeli zaten çağırdım.' dedi. 'Silahlarını almalarını söyledin mi?' diye sordum. Cevap vermedi, kızdım, kapattım." diye konuştu.

"Şu an darbe yapılıyor"

Kışlaya saat 23.17'de girer girmez, nizamiyede araçtan indiğini, Veli Tüven, Özalp Yeşil, Emre Demir ve Ani Müdahale Kuvveti Nöbetçi Astsubayı Tolga Güntürk'ün de arasında olduğu bazı personelin burada bulunduğunu bildiren Tatan, "Özalp Yeşil ve Emre Demir'e tabancalarını almalarını söyledim ama kimse talimatları hemen yerine getirmiyordu. Durağandılar. Normalde alay komutanı arayınca koşmaları lazımdı. Özalp Yeşil, Emre Demir'in yüzüne bakıyordu." dedi.

Tatan, şöyle devam etti:

"Bu sırada Yarbay Halit Kabil, Binbaşı Dursun Varlı, Binbaşı Hüseyin Çakıroğlu, Binbaşı Mehmet Sağlam, Yüzbaşı İzzet Henek, Yarbay Arif Bağ'ın da arasında bulunduğu grup yanıma geldi. Halit Kabil, 'Komutanım, biz her şeyi organize ettik. Gelin, yürüyelim, izah edelim.' dedi. Silahları üzerlerindeydi. Normalde mesaide silah taşımayız. Yürürken sol koluma Halit Kabil, sağ koluma Dursun Varlı girdi. Kabil, 'Komutanım, şu an darbe yapılıyor. Birinci Başkanımızdan emir aldık. Seni Akıncı Üssü'ne götüreceğiz.' dedi. 'Manyaklık yapmayın. Bırakın.' dedim. 'Emir aldık, gereğini yerine getireceğiz.' dedi. Emri görmek istedim, 'Yazılı değil, şifahi.' dedi. Emrin doğrudan Genelkurmay Başkanı'ndan geldiğini söyleyince, komutanı arayacağımı söyledim. Bu sırada ellerim tutulmuştu. Yaklaşık 200 metrelik yol boyunca itiraz ettim. Mehmet Sağlam, 'Yeter artık, kes sesini. Albaysın diye rütbene uygun şekilde götürüyoruz.' dedi. Ona 'Sen kimsin?' dedim. O da 'Sen kimsin?' diye karşılık verdi. Helikopterin yanına geldiğimde Ramazan Gürkaynak'a, 'Sen de mi Ramazan?' dedim. Fatih Ceylan'a da 'Sen de mi darbecisin?' türü bir şey söyledim.

Yüzüme anlamsızca baktı. 'Burada iki başlılık var. Komutan benim. Benim emirlerimi yerine getirmelisiniz. Yanlış yapıyorsunuz.' diye itirazda bulundum. Sonra Halit Kabil, 'Bağlayın.' dedi. Ardından birisi arkadan göğsüme sarılarak, sıkmaya başladı, birileri de ayaklarımı tuttu ve göğüs üstü yere yatırıldım. Ellerimi plastik kelepçeyle bağladılar. Kelepçeyi kırmaya çalıştım, beklemiyordum ama kırıldı. Baktığımda ellerimin plastik kelepçeyle değil, saymanlık depolarının güvenliği için kullanılan kelepçelerden olduğunu gördüm. Dizleriyle sırtıma bastırınca kaburgalarımın kırılacağını sandım, 'Tamam, bineceğim.' dedim."

"Boşuna çaba göstermeyin, herkes alındı"

Tatan, helikopterde iki yanına Halit Kabil ve Murat Güler'in oturduğunu bildirerek, "Bu sırada halen, 'Uçuş yasağı var. Helikopteri düşürürler.' diye itiraz ediyordum. Sonra 'Albay Ahmet Balaban nerede? Neden müdahale etmiyor?' diye sordum. 'Üzerini değiştiriyor.' dediler. Anladım ki o da onlarla birlikte hareket ediyordu." şeklinde konuştu.

Bu sırada, Murat Güler'in, cep telefonundan bir internet sitesi göstererek, "Boşuna çaba göstermeyin, şu anda Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı, herkes alındı." dediğini anlatan Tatan, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra Akıncı Üssü'ne gittik. İndikten sonra beni oradaki ekibe teslim ettiler. Uzakta, general olduğunu tahmin ettiğim 6-7 kişi, gözleri bağlı şekilde götürülüyordu. Gözlerimi bağlayarak, beni bir odaya götürdüler. Burada ellerimi ve ayaklarımı da bağladılar. Yemek vermediler, bir miktar su verdiler. 'Ayakta gezinmeyin. Bir ihtiyacınız olursa seslenin.' dediler. Gece boyunca uçak ve silah sesleri duydum ama ne olduğunu anlamadım. Ertesi gün 16.00 sıralarında Özel Kuvvetler görevlisi Aydın Başçavuş gözlerimi ve bağlarımı açtı. 'Komutanım, Zekai Aksakallı'nın emrindeyiz. Sizi alacağız ama şimdi burada kalın.' dedi."

Tatan, koridora çıktığında, darbe girişimi sırasında alınan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ile bazı generalleri gördüğünü söyledi.

Aynı akşam saat 17.00-17.30 sıralarında alaya döndüğünü belirten Tatan, "Beni karşılayanlardan biri Hüseyin Çakıroğlu'ydu. Gözaltına alınmamasına şaşırdım. 'Bu arkadaş da onlarla hareket etti, o da alınsın.' dedim. Sonra odama geçtim." ifadelerini kullandı.

Tatan, kendisini Akıncı Üssü'ne götüren helikopterdekilerden birinde M16 piyade tüfeği bulunduğunu bildirerek, "Sonradan, benim habercim, 'Tüfeği benden aldılar. Teslim ettiklerinde mermi namludaydı.' dedi." bilgisini paylaştı.

Darbe girişimi gecesi birliğe geçmeden saat 22.55'te aradığı Halit Kabil'in, "Evdeyim, hazırlanıyorum, çıkacağım." demesine ilişkin Tatan, "Sonraki incelemelere göre, o saatte evde olduğunu söylemesine rağmen, 22.26'da kışlaya geliyor. Telaşı, beni tutuklamak istemelerinden kaynaklanıyor." dedi.

Duruşmada, darbe girişimi sırasında derdest edilerek, Akıncı Üssü'ne götürülen, "şikayetçi" Özel Hava Alay Komutanı Albay Tatan, ifadesinin ardından avukatların ve sanıkların sorularını yanıtladı.

Sanık avukatlarının soruları üzerine, darbe gecesi yaptığı telefon görüşmelerini anlatan Tatan, o gece 19.35-23.30 saatlerinde telefonunda 50 cevaplı-cevapsız çağrı bulunduğunu, saat 19.35'te Casa nakliye uçağının pilotu Cemal Yılmaz tarafından aranarak, tüm uçuşların iptal edildiği bilgisinin paylaşıldığını söyledi.

Yılmaz'a beklemede kalmasını söylediğini, ardından Özel Kuvvetleri Komutanlığı Hava Harekat Merkezinden aranarak, aynı bilginin paylaşıldığını anlatan Tatan, gerekçeyi sorduğunu ancak yanıt alamadığını belirtti.

Nakliye uçağı pilotu Yılmaz'ı tekrar arayarak, bir saat kadar beklemesini söylediğini aktaran Tatan, saat 19.52'de sanıklardan eski nöbetçi amiri Hüseyin Çakıroğlu'nun aradığını, aynı bilgiyi verdiğini ifade etti.

Tatan, Çakıroğlu'na bu bilginin saat 19.19'da geldiğini ancak derhal kendisini araması gerekirken, 33 dakika geçtikten sonra bilgiyi kendisiyle paylaştığını öğrendiğini dile getirdi.

Bir soru üzerine Tatan, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı ile o gece hiç görüşmediğini belirtti.

Casa uçağının kalkış emrini neden verdiğinin sorulmasına karşılık Albay Tatan, saat 20.10'da Özel Kuvvetler Komutanlığı Harekat Merkezince, saat 20.14'te de nöbetçi amir Çakıroğlu tarafından arandığını, uçuşların nakliye uçakları için açıldığı bilgisinin verildiğini anlattı.

Ümit Tatan, Casa uçağının uçuş rotasının, darbe girişiminden bir hafta önce rutin personel değişimi için planlandığını, uçuş planlamasına göre, ilk önce Diyarbakır, oradan Cizre, Cizre'den Ankara'ya dönüş yapılacak şekilde planlanma yapıldığını aktardı.

Tatan, Silopi ekibinin de karayoluyla Cizre'ye geçeceğini, burada buluşan ekibin Ankara'ya dönmesinin planlandığını belirtti.

"Semih Terzi beni aradı"

Uçağın kaldırılması hazırlıkları sırasında Semih Terzi'nin saat 20.40'ta kendisini aradığını anlatan Tatan, "Uçuşların neden kesilmiş olabileceğini sordu. Bilmediğimi ancak 11 Eylül saldırısı gibi bir saldırı beklenmiş olabileceğini tahmin ettiğimi söyledim. Uçağın ne zaman kalkacağını sordu, çok gecikmeyeceğini, hazır olunca kalkacağını ilettim. Terzi, 20.48'de tekrar aradı. Azarlar gibi bir sesle konuşuyordu. 'Pilotlar karayolu intikali için araç ayarlanıp ayarlanmadığını soruyor, onlara ne?' diye söylendi. Ben de 'Silopi'den karayoluyla gelecek ekip için emri ben verdim.' dedim." şeklinde konuştu.

Darbeci general Terzi'nin helikopterle geldiği Diyarbakır'da bindiği uçağın rotasına müdahale ederek, Cizre'ye uğramadan doğrudan Ankara'ya gitmesini sağladığını kaydeden Tatan, "Uçağın rotasını değiştiren Terzi böylelikle bir saat kazanmış oldu." dedi.

"Pilot 3 kez aramış ama ulaşamamış"

Bir başka soruya karşılık Ümit Tatan, uçağın rotasının değiştirilmesi üzerine pilotun bunu bildirmek için kendisini üç kez aradığını ancak derdest edilip telefonu alındığı için ulaşamadığını anlattı.

Ümit Tatan, personeliyle ilgili herhangi bir şüphesi olmadığını, alayındakilerin böyle bir işin içinde olacaklarına ihtimal vermediğini dile getirdi.

Helikoptere götürülürken, Halit Kabil'in kendisine, "Komutanım, şu an darbe yapılıyor. Birinci Başkanımızdan emir aldık. Seni Akıncı Üssü'ne götüreceğiz." demesinin ardından, iki personeline, yüksek sesle "Sen de mi darbecisin?" dediğini aktaran Tatan, "Bu sözleri özellikle söyledim. Olayın farkında değillerse benim bu sözlerim üzerine özellikle farkına varsınlar diye bilinçli söyledim ama tepki vermediler." ifadelerini kullandı.

Albay Tatan, helikoptere bindikten sonra fırsat bulduğu anda cep telefonuyla arama yapmaya çalıştığını ancak kendisini fark eden Murat Güler'in telefonu aldığını bildirdi. Tatan, sanıkların telefonundan bir şeyler silmeye çalıştığı iddiasını reddederek, "Görüşme yapmak istedim. Telefonum incelenebilir. Silmiş olsam bile bu zaten incelemede ortaya çıkacaktır." diye konuştu.

Akıncı Üssü'nden döndükten sonra alayda personelin elleri, ayakları ve gözleri bağlı bekletildiğini gördüğünü dile getiren Tatan, "Bu, bana garip gelmedi çünkü ben de Akıncı'da aynı şekilde bekletildim. Demek ki usul buymuş diye düşündüm." görüşünü paylaştı.

Bir başka soruya karşılık darbe girişiminin ardından sanıklara kötü muamele edildiğini görmediğini belirten Tatan, Özel Kuvvetler Tabur Komutanı'nın alaydakilerin bilgisine başvurduğunu, bunun sanıkların söylediği gibi ifade alma şeklinde değerlendirilemeyeceğini kaydetti.

"Bana böyle bir emir gelse İkinci Başkan'a sorarım"

Askerlikte emre itaatin esas olduğunu ancak komutanın alıkonulması emrinin öyle sıradan bir emir olmadığını anlatan Tatan, şöyle konuştu:

"Rutine yönelik faaliyetlerle enterne etme arasında fark var. 'Gidin, bir yaralıyı getirin.' deseler tamam ama 'Komutanı enterne et.' emri farklı. Bu tür emirlerde tereddüt edersiniz. Böyle bir emrin teyit edilmesi gerekiyor. Bana böyle bir emir gelse İkinci Başkan'a sorarım. Sanıkların da sorması gerekiyordu. Tek başına Ümit Bak tarafından yapılan teyit yetersiz. Özel Kuvvetler Komutanı'nı arayıp sorması lazım. Ulaşamamış olmaları mazeret değil. Ulaşamamışlarsa emri yerine getirmemeleri gerekirdi. Aldığınız emrin niteliği önemli, bir yaralı tahliye etme emri gelirse sorgulamazsınız ama 'Alay Komutanı'nı enterne edin.' diyorlarsa Özel Kuvvetler Komutanı'nın aranıp sorulması gerekirdi."

Sanık savunmalarının alınmasının ardından Kıdemli Başçavuş Murat Hanay ile Üstçavuş İlker Karataş, "tanık" sıfatıyla ifade verdi.

Hanay, 15 Temmuz'da mesaiden çıktıktan sonra eve geçtiğini belirterek, "Alarm olduğuna dair bana bilgi verilmedi." dedi.

Karataş ise darbe girişimi gecesi evinde olduğunu, o akşam sanıklardan Fatih Ceylan ile telefonda görüştüğünü, Ceylan'ın "Beni acil birliğe çağırdılar." dediğini, darbe girişimini televizyonlardan öğrendiğini ifade etti.

Karataş, Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ tarafından, soruşturma aşamasında alınan beyanının anımsatılması üzerine, 10 Temmuz 2016'da nizamiyede nöbetçi astsubay olduğunu belirtti. O günkü nöbetçi amir Halit Kabil'in kendisini iki kişinin ziyaret edeceğini söylediğini bildiren Karataş, "Kameradan, misafirlerinin geldiğini gördü. Bana, 'Kapıyı aç, gelsinler.' dedi. Misafirleri kendisi aldığı için kayıt yapamadım. 'Kayıt yapalım mı?' diye sorunca, 'Gerek yok, arkadaşlarım.' dedi. Gelenler pilot kıyafetliydi." diye konuştu.

Söz alan tutuklu sanık Kabil, iki kişinin kendisini ziyaret ettiğini belirtti ancak gelenlerin bilgilerinin kaydedilmemesini söylemediğini öne sürdü.

Karataş, aynı akşam Yüzbaşı Halil İbrahim Cengiz'in de saat 17.17'de Kabil'i ziyarete geldiğini, yanında eşi ve çocuklarının da bulunduğunu, Cengiz'in kimliğini bıraktığını, kendisinin de kaydı aldığını anlattı.

Savcı, tutuklulukların devamını istedi

Tanıkların dinlenmesinin ardından beyanı sorulan Cumhuriyet Savcısı Hamza Yokuş, daha önce yazılan müzekkerelerin cevabının beklenmesini, tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamını istedi.

Duruşmada daha sonra avukatlarının beyanlarına geçildi.

Sanıklardan, suç tarihinde albay rütbesiyle Alay Komutan Yardımcılığı yapan Ahmet Balaban'ın avukatı Hakan Yıldırım, Semih Terzi'nin öldürüldüğü Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davanın sanığı eski Özel Kuvvetler Harekat Şube Müdürü Albay Ümit Bak'ın "tanık" olarak dinlenmesini, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı ve darbeci Tuğgeneral Semih Terzi ile Diyarbakır'dan Ankara'ya gelen timdekilerin ifadesinin de dosyaya eklenmesini istedi.

Yıldırım, müvekkilinin, Alay Komutanı Albay Ümit Tatan'ın alıkonulmasında dahlinin olmadığını, bütün gece silahsız olduğunu savundu ve tahliye talebinde bulundu.

Sanıklardan Halit Kabil'in avukatı Utku Coşkuner Sakarya da mahkemenin, diğer tanıkları huzurda dinlemesini talep etti.

Sakarya, darbe girişimi sırasında, Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığında meydana gelen eylemlere ilişkin dava ile bu dava arasında hukuki ve fiili bağlantı olduğunu savunarak, davaların birleştirilmesini istedi.

Müvekkilinin emirleri yerine getirdiğini iddia eden Sakarya, "Ömer Halisdemir'in yerinde müvekkilim bulunsaydı, o da aynı şeyi yapacaktı. Halisdemir gibi bizim müvekkillerimiz de emirleri yerine getirmişlerdir." dedi.

Sanıklardan Dursun Varlı'nın avukatı Dilek Aras da müvekkilinin Şah Fırat Operasyonu'nda görev aldığını bildirerek, "Orada da yine Ümit Tatan'ın talimatıyla kalkış yapmışlardır. Suç tarihinde de verilen talimatları yerine getirmiştir." diye konuştu.

Aras, Zekai Aksakallı ve Ümit Bak'ın diyeceklerinin çok önemli olduğunu ifade ederek, bu isimlerin beyanlarının dosyaya kazandırılmasını istedi.

Duruşmada sanıkların tutukluluk halleriyle ilgili itirazlarını dile getiren diğer avukatlar da sanıkların tahliyesine, bu mümkün olmadığı takdirde ise adli kontrolle serbest bırakılmasına karar verilmesini istedi.

Duruşmanın öğleden sonraki celsesinde, sanık avukatlarının beyanı alındı.

Sanıklardan Bakım Bölüğünde görevli Astsubay Çavuş Mustafa Güngör'ün avukatı Nurcan Bal, müvekkilinin iddianamede öne sürülenin aksine hiçbir olayın içinde yer almadığını savundu.

İddianamede Güngör'ün, helikopterlerin yedek parça ihtiyacını karşılayacak yardımcı personel olarak nitelendirildiğini belirten Bal, müvekkilinin bakımdan sorumlu olduğunu, teknik bir arızayı giderecek bilgisi bulunmadığını, depoda da helikopter yedek parçası olmadığını öne sürdü.

İddianamede müvekkili hakkında darbeden haberdar olduğu ve alaya geldiği ifadesinin bulunduğunu aktaran Bal, müvekkilinin suç tarihinde bir akrabasının kına gecesine katıldığını, dayısıyla birlikte evine dönerken alayın önünden geçtiklerini, müvekkilinin hareketlilik üzerine, "İhtiyaç olabilir" düşüncesiyle dayısından kendisini alaya bırakmasını istediğini ve kimsenin çağrısı olmadan alaya geldiğini söyledi.

Sadece askeri reflekslerle hareket eden müvekkilinin birliğine gelmesinin suç teşkil edemeyeceğini belirten Bal, Güngör'ün darbecilerle birlikte olmadığını, olaydan önce ve sonra da kimseyle görüşmeyip, kimseden emir almadığını savundu.

Bal, 7 aydır tutuklu bulunan müvekkilinin tahliyesini talep ettiklerini bildirdi.

"Yetki ve kudretinin farkında olsaydı"

Kıdemli Başçavuş Ramazan Gürkaynak'ın avukatı Ümit Yaşar da müvekkilinin 15 Temmuz'da evinde boya badana işleri yaptığını, komutanı Halit Kabil'in araması üzerine alaya geldiğini, emir üzerine helikopteri hazırladığını anlattı.

Alıkonularak Akıncı Üssü'ne götürülen Alay Komutanı Albay Ümit Tatan'ın helikopterde müvekkilini görüp, "Sen de mi Ramazan?" dediğini aktaran Yaşar, Tatan'ın bugün öğleden önce mahkeme huzurunda verdiği ifadede "Sen de mi darbecisin Ramazan?" şeklinde bu ifadeyi düzelttiğini ancak diğer tanıkların ilk ifadenin doğru olduğu yönünde beyanlarının bulunduğunu aktardı.

Müvekkilinin helikoptere bindirildikten sonra Alay Komutanının yanına gelerek, "Komutanım benim hiçbir şeyden haberim yok" dediğini, komutanın da ifadesinde bunu doğruladığını, korku ve panik halindeki müvekkilinin komutandan emir beklediğini dile getiren avukat Yaşar, "Nasıl Zekai Paşa yetki ve kudreti gereği Ömer Halisdemir'e Zeki Terzi'yi vurma emri verdi, keşke Alay Komutanı da kendi yetki ve kudretinin farkında olsaydı da müvekkilime 'Ramazan, silahını çek, beni kurtar' diye bir emir verseydi. Eğer müvekkilim böyle bir emri yerine getirmemiş olsaydı o zaman komutan, 'Ben böyle bir emir verdim. Benim emrimi yerine getirmedi' diyebilirdi. Müvekkilim de bunun hesabını verirdi." diye konuştu.

Müvekkilinin suçsuz olduğunu savunan Yaşar, tahliye ve tutuksuz yargılama talep etti.

"Askerin emre uyması suç değil"

Helikopter teknisyeni Astsubay Murat Yeşilyurt'un avukatı Mehmet Birol Bilgili de müvekkilinin emir doğrultusunda alaya geldiğini, yine emir üzerine Semih Terzi ile Diyarbakır'dan gelen timi Özel Kuvvetler Komutanlığına bırakan, ardından yaralanan Terzi'yi GATA'ya nakleden helikopterde bulunduğunu söyledi.

Bir askerin emre uyması değil uymamasının suç olduğunu dile getiren Bilgili, müvekkilinin suçsuz olduğunu savundu ve beraat talep etti.

Üsteğmen Emre Demir'in avukatı İlter Aksoylu da müvekkilinin amiri Dursun Varlı'nın çağrısı üzerine alaya geldiğini, suç içeren hiçbir faaliyette bulunmadığını öne sürdü.

Alay Komutanı Tatan'ın müvekkili hakkındaki beyanlarına değinen Aksoylu, "Derdest olan birine yardım etmemek suç değil. O an kim ne tarafta, kim suçlu, müvekkilim bunları bilemezdi. Alay Komutanı 'Emre, bunlar hain. Çek silahını vur' emri verse ve Emre Demir bu emre uymasa ancak o zaman suçlu olduğu söylenebilir." diye konuştu.

Aksoylu, müvekkilinin darbecilerle birlikte olmadığını ve ilk fırsatta alayı terkettiğini söyledi.

Duruşmada tutukluluk halleriyle ilgili itirazlarını dile getiren diğer avukatlar da sanıkların tahliyesine, bu mümkün olmadığı takdirde ise adli kontrolle serbest bırakılmasına karar verilmesini istedi.

Duruşma yarın sanık avukatlarının beyanlarının alınmasıyla devam edecek.

10.02.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Darbe girişimi sırasında Etimesgut'daki Özel Hava Alay Komutanlığındaki olaylara ilişkin Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 27 sanıklı davanın beşinci duruşması, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu yerleşkesindeki duruşma salonunda başladı.

Tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile sanık avukatlarının katıldığı duruşmada tutuklu sanıkların avukatları, müvekkillerinin tahliyelerine yönelik beyanda bulunmaya devam etti.

İddianamedeki, "olay gecesi FETÖ/PDY üyesi personelin birliğe çağrıldığı" iddialarını reddeden avukatlar, operasyonel görev nedeniyle Ankara dışında bulunan pilotlar haricindeki tüm pilotların o gece çağrıldığını öne sürdü.

Avukatlar, darbe girişimi gecesine ilişkin görevli tüm personel listesinin istenmesini talep etti.

Ayrıca, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'nın duruşmada tanık olarak dinlenmesini isteyen avukatlar, müvekkilleri için tahliye talebinde bulundu.

"Nöbet listesinde isimleri olmayanlar nöbete kaldı"

Duruşmada daha sonra darbe girişimi sırasında derdest edilen Alay Komutanı Tatan'ın araç şoförü olan er Esat Cebecioğlu'nun, Giresun Ağır Ceza Mahkemesinde talimatla alınan ifadesi, Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ tarafından okundu.

Buna göre Cebecioğlu, 20 Ocak'ta verdiği ifadede, darbe girişiminden önceki yaklaşık 3 aylık sürede Tatan'ın araç şoförlüğünü yaptığını, 15 Temmuz 2016'dan önce birlik içinde tuhaf durum görmediğini belirterek, "Ancak 14 Temmuz'da eğitimler bittikten, 'Paydos' denildikten sonra normalde nöbet listesinde isimleri olmayan Pilot Dursun Varlı Binbaşı, Halit Kabil Yarbay, Ümüt Arif Bağ Yarbay, Alay Komutan Yardımcısı Ahmet Balaban Albay ve santral görevlisi Süleyman Ektaş birlik içinde nöbete kaldılar. Yani ara vermeksizin birlikte kalmaya devam ettiler. Bu komutanlar mesai bitince genelde evlerine giderlerdi ancak nöbetçi olmadıkları halde nöbete kalarak, birlik içinde gezinmeye başladılar." beyanında bulundu.

"Şu anda darbe yapıldı"

Cebecioğlu, 15 Temmuz akşamı gece yarısına kadar benzinlik nöbetinin kendisine yazıldığını, bu sırada Halit Kabil'in emri üzerine birkaç erle onun yanına gittiğini bildirerek, "Bize 'Alay Komutanımız Ümit Tatan'ı güvenliğini sağlayarak, alaya getirin.' dedi. Bunu söylerken nöbetçi olmadıkları halde nöbete kalan komutanların hepsi yanındaydı. Hatta bu sırada Kabil, 'Şu anda darbe yapıldı. Erler mühimmatını alsın, mevzilere geçsin.' diye emir verdi. Normalde kimseye mühimmat verilmezdi. İlk defa o gece tüm askerlere mühimmat verildiğini gördüm. Alay Komutanımız Ümit Tatan'ı o gece evinden aldık." ifadelerini kullandı.

Alaya gelince Tatan'ın, kendisini karşılayanlarla hangar binasına doğru yürümeye başladığını ifade eden Cebecioğlu, sanıklardan Binbaşı Dursun Varlı'nın, bu sırada kendisi ve yanındaki muhafızın elinden silahlarını aldığını, kendilerinin de nizamiyeye geçtiğini anlattı.

Hangar ile nizamiye arasında 50 metreden kısa mesafe bulunduğunu, helikopterin çalıştığını duyduklarını, ardından "Beni alamazsınız. Kurtarın beni." şeklinde bağırış işitince yardım amacıyla hangara doğru koştuklarını bildiren Cebecioğlu ancak helikopterin havalanması nedeniyle Tatan'ı göremediklerini söyledi.

"Polis bile gelse sıkın"

Bu sırada Varlı'nın, "Birinci komutanın emriyle alay komutanımız tutuklandı." dediğini belirten Cebecioğlu, şunları kaydetti:

"Bu durumu anormal karşıladığımız için sebebini sorduk ancak Yarbay Ümüt Arif Bağ bizleri dövmeye çalışarak ve '... olun gidin' diyerek, koğuşlara gitmemizi emretti. Koğuştan tekrar nöbetlere gitmemiz için emir geldi. Dursun Varlı Binbaşı, tahminen 8-10 er ve diğer rütbelileri sıraya dizdi. Bize, 'Darbe çıktı. Çok dikkatli olacağız. Polis bile gelse sıkın.' dedi. Bu, kendi kanaatim ama öyle askerler vardı ki inanın, polis bile gelse kurşun sıkacaklardı."

Cebecioğlu, o gece tüm komutanların birliğe geldiğini, Özel Kuvvetlerden gelen timin müdahalesiyle darbe teşebbüsünün sonlandırıldığını ifade etti.

İddianamedeki sanıklara ilişkin, "Tanıdığım komutanlar, öncesinde çok iyilerdi, herkese iyi davranırlardı ancak darbe teşebbüsünün olduğu gün karşımızda bambaşka komutan ve insanlar vardı. Tamamıyla değişmiş ve acımasız halleri hala gözlerimin önünde." diyen Cebecioğlu, derdest edilen Tatan'ın tekrar Alay'a geldiğinde bileklerinde iple sıkılmış gibi kırmızı izler gördüğünü anlattı.

Mahkeme heyeti, beyanın okunmasının ardından duruşmaya ara verdi.

Aranın ardından ara kararlar açıklandı.

Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ, eski Özel Hava Alay Komutanlığı İkmal Astsubayı Yücel Fındık'ın adli kontrol şartıyla tahliyesi, diğer sanıkların ise tutukluluğunun devamına karar verdiklerini belirtti.

Tutuksuz sanıklar hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartlarının kaldırılması yönündeki talepleri reddeden mahkeme, sanık avukatlarının, talimatla ifadeleri alınan tanıkların tekrar dinlenmesi taleplerinin "şimdilik" reddine karar verdi.

Alay dışında bulunan personel listesi ve "hangar talimatnamesinin" istenmesini kararlaştıran mahkeme, olay yerlerine ilişkin kamera kayıtlarının istenmesi yönündeki talebi reddetti.

Alay Komutanı müşteki Albay Ümit Tatan'ın cep telefonu sinyal kayıtlarının ilgili yerlerden temin edilmesini kararlaştıran mahkeme, davayı 15-16 Mayıs'a erteledi.

Bu arada, mahkemenin müzekkeresine yanıt veren savcılığın, sanıklarda FETÖ mensuplarınca kullanılan şifreli haberleşme programı ByLock'un bulunmadığını bildirdiği kaydedildi.

İddianame

Sanıkların "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7 yıl 6'şar aydan 15'er yıla kadar hapse çarptırılmaları istenen iddianamede, bazı sanıkların ayrıca "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçundan da mahkumiyetleri talep ediliyor.

DİĞER DAVALAR

Şubat ayı içerisinde toplamda 5 davanın görüşülmesi bekleniyor. Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kasırga'nın kaçırılmasına ilişkin 27 asker hakkında açılan dava 20 Şubat'ta görülecek. Darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isteyen cuntacı General Terzi'yi vurarak darbenin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesine yönelik dava ise 21 Şubat'ta 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-20 Aralık (2016) 'Ankara ÖKK Etimesgut Hava Alayı Darbe Yap. 27 sanık' davası

(11 Şubat 2017, 11:40)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPIYA DAİR GRUPLANDIRILMIŞ HABERLERİMİZ:

Paralel yapı-Fetullah Gülen
Paralel yapı-Örgütlenme detayları
Paralel yapı-Cemaat (Işık) Evleri
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği
Paralel yapı-Yargı uzantıları
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları
Paralel yapı-HSYK uzantıları
Paralel yapı-Polis uzantıları
Paralel yapı-MİT uzantıları
Paralel yapı-TSK uzantıları
Paralel yapı-Diyanet uzantıları
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci
Paralel yapı-PKK & HDP yakınlığı
Paralel yapı-Doğan Medyası bağlantısı
Paralel yapı-Medya uzantıları
Paralel yapı-Finansal uzantıları
Paralel yapı-Meclis uzantıları
Paralel yapı-Koç grubu
Paralel yapı-CHP bağlantısı
Paralel yapı-MHP bağlantısı
Paralel yapı-AKP bağlantısı
Paralel yapı-BBP bağlantısı
Paralel yapı-HDP bağlantısı
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları
Paralel yapı-Sağlık alanındaki uzantıları
Paralel yapı-Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) uzantıları
Paralel yapı-Eczane Yapılanması
Paralel yapı-KPSS ve diğer sınav yolsuzlukları
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları
Paralel yapı-BTK'daki uzantıları
Paralel yapı-EPDK'daki uzantıları
Paralel yapı-SGK'daki uzantıları
Paralel yapı-TMO'daki (Toprak Mahsulleri Ofisi) uzantıları
Paralel yapı-TKDK'daki (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) uzantıları
Paralel yapı-KOSGEB'deki uzantıları
Paralel yapı-Adli Tıp Yapılanması
Paralel yapı-Cezaevleri (Gardiyan) Yapılanması
Paralel yapı-Kadın Yapılanması
Paralel yapı-TRT Yapılanması
Paralel yapı-RTÜK Yapılanması
Paralel yapı-BDDK Yapılanması
Paralel yapı-MASAK Yapılanması
Paralel yapı-Başbakanlık'taki uzantıları
Paralel yapı-Maliye Bakanlığı'ndaki uzantıları
Paralel yapı-Galatasaray'daki uzantıları
Paralel yapı-Diplomat/Büyükelçi Yapılanması
Paralel yapı-Türk Telekom Yapılanması
Paralel yapı-Sol kesim uzantıları
Paralel yapı-Futbol Yapılanması
Paralel yapı-Sendika Yapılanması
Paralel yapı-Alevi Yapılanması
Paralel yapı-Özel Güvenlik Yapılanması
Paralel yapı-Uluslararası Ceza Mahkemesi uzantıları
Paralel yapı-Bilgi İşlem Merkezi Yapılanması
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı
Paralel yapı-Koruyucu Aile ve Çocuk Evleri Yapılanması
Paralel yapı-Sayıştay Yapılanması
Paralel yapı-Hazine Müsteşarlığı Yapılanması
Paralel yapı-Merkez Bankası Yapılanması
Paralel yapı-Kamu İhale Kurumu Yapılanması
Paralel yapı-İŞKUR Yapılanması
Paralel yapı-İstanbul Atatürk Havalimanı Yapılanması
Paralel yapı-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yapılanması
Paralel yapı-Uyuyan Hücreler Yapılanması
Paralel yapı-Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Yapılanması
Paralel yapı-Aselsan Yapılanması
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-2000'de Ankara'da açılan ilk dava
Paralel yapı-07 Şubat (2012) 'İstanbul MİT Krizi'
Paralel yapı-17/25 Aralık (2013) 'Yolsuzluk kumpasları'
Paralel yapı-19 Ocak (2014) 'Adana TIR baskını 46 sanık' soruşturması/davası (Yargıtay)
Paralel yapı-Telekulak soruşturmaları
Paralel yapı-Başbakan Erdoğan'ın ofisindeki böcek olayı soruşturma ve davaları
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması
Paralel yapı-İHH komplosu
Paralel yapı-Selam-Tevhit kumpası
Paralel yapı-08 Nisan (2014) 'Adana yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-22 Mayıs (2014) 'Taraf/Baransu'ya MGK davası' soruşturması
Paralel yapı-11 Haziran (2014) 'Adana hakimlerin yasadışı dinlenmesi 28 sanık' davası
Paralel yapı-11 Haziran (2014) 'Adana polislerin yasadışı dinlenmesi 28 sanık' davası
Paralel yapı-07 Temmuz (2014) '25 Aralık kumpasına katılan hakim-savcılar' soruşturması
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) 'Yasadışı dinleme ve 25 Aralık/Selam kumpasları'
Paralel yapı-19 Ağustos (2014) 'İzmir yasadışı dinleme 32 sanık' davası
Paralel yapı-23 Ağustos (2014) 'Adana kişisel verileri yoketmeyip saklama' soruşturması
Paralel yapı-23 Ağustos (2014) 'Ankara Avukat Nurullah Albayrak'ın FETÖ soruşturmasını engelleme' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-02 Ekim (2014) 'TÜBİTAK-Cevdet Aydın'ın sahte diplomayla işe alınması 7 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-20 Ekim (2014) 'Ankara yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-28 Ekim (2014) 'Mersin yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-05 Kasım (2014) 'Bursa SGK'da yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-08 Kasım (2014) 'Kocaeli yasadışı dinleme 13 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'İstanbul Tahşiye kumpası' soruşturması
Paralel yapı-16 Aralık (2014) 'Sakarya Zaman gazetesinin kapatılmasını protesto' soruşturması
Paralel yapı-19 Aralık (2014) 'Edirne Zaman gazetesinin kapatılmasını protesto' soruşturması
Paralel yapı-07 Ocak (2015) 'Emniyet Dış İlişkilerde ayrı yapılanma' soruşturması
Paralel yapı-17 Ocak (2015) 'TÜBİTAK-Hasan Başaran'ın sahte diplomayla işe alınması 4 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-27 Ocak (2015) 'İzmir yasadışı dinleme 26 sanık' davası
Paralel yapı-08 Şubat (2015) 'İstanbul Fetullahçı Terör Örgütü' soruşturması
Paralel yapı-11 Şubat 2015 'Balyoz'da paralel bilirkişilere kumpas suçlaması' davası
Paralel yapı-11 Şubat 2015 'Balyoz Davası Üzerinden Masum Sanıklara Kumpas' (ana) soruşturması
Paralel yapı-13 Şubat 2015 'Sakarya yasadışı dinleme 10 sanık' davası
Paralel yapı-24 Şubat (2015) 'Bolu yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-28 Şubat (2015) 'Ankara TİB/TÜBİTAK Yapılanması/Kriptolu Telefonların Dinlenmesi 28 sanık' davası
Paralel yapı-28 Şubat (2015) 'Eskişehir Emniyet Yapılanması/yasadışı dinleme 25 sanık' davası
Paralel yapı-13 Mart (2015) 'Sinop Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Mart (2015) 'Sivas yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-23 Mart (2015) 'Ankara 2010 KPSS Sınav Hırsızlığı' soruşturmaları/davaları
Paralel yapı-23 Mart (2015) 'Ankara KPSS soruşturma savcısını tehdit 1 sanık' davası
Paralel yapı-03 Nisan (2015) 'TÜBİTAK-Böcekte sahte rapor' soruşturması
Paralel yapı-07 Nisan (2015) 'Şırnak örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-07 Nisan (2015) 'Ankara Sincan örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Nisan (2015) 'Emniyet İstihbarat'ı yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-25 Nisan (2015) 'İstanbul 25 Nisan kamikaze/yargısal darbe girişimi 2 sanık' davası
Paralel yapı-25 Nisan (2015) 'Van yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) 'Ankara yasadışı dinleme-VIP dinleme 185 sanık' davası
Paralel yapı-16 Mayıs (2015) 'Balyoz Kumpası'nda Taraf gazetesinin rolü' soruşturması
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) 'Konya Yapılanması/Okyanus davasında kumpas 74 sanık' soruşturması
Paralel yapı-29 Mayıs (2015) 'Can Dündar/MİT TIR görüntülerini yayınlama' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2015) 'Rize yasadışı dinleme 16 sanık' davası
Paralel yapı-01 Haziran (2015) 'Mersin/Gülen'in GDO kumpası' soruşturması
Paralel yapı-01 Temmuz (2015) 'Trabzon yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2015) 'İzmir Himmet' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2015) 'İstanbul Koza-İpek' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2015) 'Üsküdar Himmet' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2015) 'İstanbul Kaynak Holding' soruşturması
Paralel yapı-13 Eylül (2015) 'Antalya yasadışı dinleme 14 sanık' davası
Paralel yapı-15 Eylül (2015) 'Ankara Himmet/Kutsal Hoca Payı-1' soruşturması
Paralel yapı-16 Eylül (2015) 'Kayseri Melikşah Üniversitesi' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2015) 'Ankara/Kayseri Askeri Lise sınavlarında yolsuzluk' soruşturması
Paralel yapı-11 Ekim (2015) 'TÜBİTAK-Hasan Palaz'ın bilgileri bozma' soruşturması
Paralel yapı-12 Ekim (2015) 'Albay Hüseyin Kurtoğlu'na kumpas' soruşturması
Paralel yapı-13 Ekim (2015) 'İstanbul Florya Himmet' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2015) 'Uşak Yapılanması 111 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-17 Ekim 2015 'İstanbul 25 Aralık Yolsuzluk Kumpası 69 sanık' davası
Paralel yapı-03 Kasım (2015) 'İzmir Askeri Casusluk Kumpası 68 sanık' davası
Paralel yapı-05 Kasım (2015) 'Ankara ÖSYM Yapılanması/KPSS Sınav Hırsızlığı 3 sanık' davası
Paralel yapı-09 Kasım (2015) 'İstanbul Selam-Tevhit Soruşturmasında Kumpas 122 sanık' davası
Paralel yapı-10 Kasım (2015) 'Ankara yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-10 Kasım (2015) 'Eskişehir Yapılanması 89 sanık' davası
Paralel yapı-10 Kasım (2015) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Aralık (2015) 'Bursa/Örgütün İnsan Kaynakları 93 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-07 Aralık (2015) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) '17 Aralık Kumpası/Fetullah Gülen dahil 44 sanık' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) '17 Aralık Kumpası/Zekeriya Öz ve diğer savcılar' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) 'Sivas örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2015) 'Tekirdağ örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Aralık (2015) 'Ankara/FETÖ'nün (Çatı) Lider Kadrosu 73 sanık' soruşturması/Davası
Paralel yapı-11 Aralık (2015) 'Selam kumpasına karışan 54 hakim-savcı' soruşturması
Paralel yapı-15 Aralık (2015) 'Adana SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-18 Aralık (2015) 'İzmir Yapılanması/örgüte finansal destek 63 sanık' davası
Paralel yapı-25 Aralık (2015) 'Ankara yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-26 Aralık (2015) 'Çanakkale yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ocak (2016) 'Adana UYAP'tan örgüte bilgi sızdırma' soruşturması
Paralel yapı-13 Ocak (2016) 'Adana Belediye Yapılanması/örgüte finansal destek 17 sanık' davası
Paralel yapı-18 Ocak (2016) 'Erzincan örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Ocak (2016) 'Erzurum tecavüze örtbas' soruşturması
Paralel yapı-27 Ocak (2016) 'Malatya örgüte finansal destek 33 sanık' davası
Paralel yapı-02 Şubat (2016) 'Manisa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Şubat (2016) 'Düzce yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-06 Şubat (2016) 'Bursa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Şubat (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-06 Şubat (2016) 'İstanbul Futbolda Şike Soruşturmasında Kumpas 108 sanık' davası
Paralel yapı-09 Şubat (2016) 'Bursa İzgün Gıda/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2016) 'Rize örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2016) 'Balıkesir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Şubat (2016) 'Antalya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Şubat (2016) 'Isparta MİT timi' soruşturması
Paralel yapı-16 Şubat (2016) 'Karabük sınav yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-16 Şubat (2016) 'Gaziantep örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-17 Şubat (2016) 'İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Yapılanması 29 sanık' davası
Paralel yapı-18 Şubat (2016) 'İzmir örgüte finansal destek 3 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-23 Şubat (2016) 'Erzurum yolsuzluk ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Şubat (2016) 'İzmir Adliye Yapılanması 8 sanık' davası
Paralel yapı-01 Mart (2016) 'Kastamonu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Mart (2016) 'Diyarbakır SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-02 Mart (2016) 'Erzincan Ergenekon davasında kumpas' soruşturması
Paralel yapı-04 Mart (2016) 'Kayseri Boydak Holding Yapılanması/örgüte finansal destek 67 sanık' davası
Paralel yapı-04 Mart (2016) 'İstanbul Zaman Gazetesi' soruşturması
Paralel yapı-06 Mart (2016) 'Sakarya yasadışı dinleme' soruşturması
Paralel yapı-07 Mart (2016) 'Erzurum Gülen'in kardeşinin matbaası 3 sanık' davası
Paralel yapı-08 Mart (2016) 'İzmir SGK yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Mart (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Mart (2016) 'Tokat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Mart (2016) 'Elazığ Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Mart (2016) 'İstanbul Emniyet Yapılanması/yasadışı (VIP) dinleme 143 sanık' davası
Paralel yapı-14 Mart (2016) 'Isparta ve Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yapılanması 130 sanık' davası
Paralel yapı-16 Mart (2016) 'Dershanelerin kapatılmaması için tehdit' soruşturması
Paralel yapı-16 Mart (2016) 'Nevşehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Mart (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Mart (2016) 'Çankırı örgüte finansal destek 34 sanık' davası
Paralel yapı-23 Mart (2016) 'Batman örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Mart (2016) 'Giresun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Mart (2016) 'Muş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mart (2016) 'Ankara Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mart (2016) 'Eskişehir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-30 Mart (2016) 'Aksaray örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-30 Mart (2016) 'İzmir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mart (2016) 'İzmir emniyet müdürlerine kumpas 27 sanık' davası
Paralel yapı-01 Nisan (2016) 'Çorum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Nisan (2016) 'Bursa Polis Okulu sınav hırsızlığı ihbarcısına kumpas' soruşturması
Paralel yapı-02 Nisan (2016) 'Karabük Kayyumdan Mal Kaçırma' soruşturması
Paralel yapı-03 Nisan (2016) 'Ordu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Nisan (2016) 'İstanbul Gülen ve 44 polise casusluk' soruşturması
Paralel yapı-04 Nisan (2016) 'İstanbul 25 Aralık belgelerinin Karşı gazetesinde yayınlanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Samsun Bank Asya'da sahtecilik' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Kırıkkale Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Kilis Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Antalya örgüte finansal destek 97 sanık' davası
Paralel yapı-05 Nisan (2015) 'Ankara Himmet/Kutsal Hoca Payı-2' soruşturması
Paralel yapı-05 Nisan (2016) 'Adıyaman Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Nisan (2016) 'Gaziantep örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-10 Nisan (2016) 'Erzincan Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Nisan (2016) 'Çanakkale örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Nisan (2016) 'Osmaniye SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-12 Nisan (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Nisan (2016) 'Sivas SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-17 Nisan (2016) 'Yozgat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Nisan (2016) 'İstanbul Bank Asya/Dumankaya' soruşturması
Paralel yapı-19 Nisan (2016) 'Bitlis Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Nisan (2016) 'Hatay örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Ankara 138 istihbaratçıya Paralel Kulak' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Afyon örgüte finansal destek/129 sanık' davası
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Van örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Nisan (2016) 'Aksaray örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Nisan (2016) 'Şanlıurfa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Nisan (2016) 'Yozgat örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Nisan (2016) 'Kırıkkale örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-29 Nisan (2016) 'Trabzon Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Mayıs (2016) 'Ağrı SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-02 Mayıs (2016) 'Kahramanmaraş örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Mayıs (2016) 'Kırşehir örgüte finansal destek 23 sanık' davası
Paralel yapı-03 Mayıs (2016) 'Erzurum KUDAKA Yolsuzluğu/örgüte finansal destek 11 sanık' davası
Paralel yapı-04 Mayıs (2016) 'Van örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-05 Mayıs (2016) 'Antalya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Mayıs (2016) 'Adana örgüte yardım yataklık' soruşturması
Paralel yapı-09 Mayıs (2016) 'Amasya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Çorum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Şanlıurfa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Kastamonu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-12 Mayıs (2016) 'Bartın örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Mayıs (2016) 'Erzincan SODES yolsuzluğu' soruşturması
Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'Muğla örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-17 Mayıs (2016) 'İzmir Yapılanması ve Mezher Gülen 14 sanık' davası
Paralel yapı-18 Mayıs (2016) 'TÜBİTAK'ta Paralel Kadrolaşma-146 usulsüz işe alım 4 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-20 Mayıs (2016) 'Hakkari örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-21 Mayıs (2016) 'Zonguldak örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-21 Mayıs (2016) 'Yalova Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Mayıs (2016) 'Sivas Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Mayıs (2016) 'Kahramanmaraş örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Ardahan Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Aksaray Kayyumdan Mal Kaçırma' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Mersin örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Mayıs (2016) 'Sinop Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Düzce örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Diyarbakır örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Çorum örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Ordu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Mayıs (2016) 'Niğde örgüte finansal destek Sedef AŞ'ye haksız devir 11 sanık' davası
Paralel yapı-27 Mayıs (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Mayıs (2016) 'Siirt Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Mayıs (2016) 'Balıkesir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-29 Mayıs (2016) 'Karaman örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-30 Mayıs (2016) 'İstanbul Pinhan Restaurant Yapılanması/örgüte finansal destek 47 sanık' davası
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Iğdır Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Hatay örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Erzurum dolandırıcılık ve örgüte finansal destek 17 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Ankara örgüte finansal destek 46 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-31 Mayıs (2016) 'Ankara Emniyet Bilgisayarlarına Virüs Yükleme' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Aydın örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Rize Yapılanması 14 sanık' davası
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Elazığ Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Haziran (2016) 'Kocaeli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Haziran (2016) 'Van Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Haziran (2016) 'Bursa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Haziran (2016) 'Giresun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Haziran (2016) 'Edirne Yapılanması 40 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-06 Haziran (2016) 'Gaziantep Işıkevleri Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Haziran (2016) 'Gaziantep örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-06 Haziran (2016) 'Adana örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-08 Haziran (2016) 'Kahramanmaraş Gülen'in doktorları' soruşturması
Paralel yapı-09 Haziran (2016) 'Kastamonu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Haziran (2016) 'Trabzon örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Haziran (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Haziran (2016) 'Aksaray Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Haziran (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Haziran (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-17 Haziran (2016) 'Adıyaman Himmet' soruşturması
Paralel yapı-20 Haziran (2016) 'Gümüşhane örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-20 Haziran (2016) 'Tekirdağ örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Haziran (2016) 'Antalya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Haziran (2016) 'İstanbul Haydar Meriç cinayeti' soruşturması
Paralel yapı-24 Haziran (2016) 'Kırklareli Okul Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Haziran (2016) 'İstanbul Silahlı Himmet' soruşturması
Paralel yapı-26 Haziran (2016) 'Elazığ SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Haziran (2016) 'Kırklareli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Temmuz (2016) 'Sakarya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-07 Temmuz (2016) 'İzmir askeri casusluk kumpası ve TSK yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Batman Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Temmuz (2016) 'Bayburt örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-14 Temmuz (2016) 'HSYK Asliye Hakimi İlhan Karagöz'den skandal karar' soruşturması
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi' ve soruşturmaları
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Ankara darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-03 Eylül (2016) 'Ankara ÖKK Darbe Yapılanması 18 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-16 Aralık (2016) 'Ankara ÖKK Darbe Yapılanması 69 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-20 Aralık (2016) 'Ankara ÖKK Etimesgut Hava Alayı Darbe Yap. 27 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-22 Aralık (2016) 'Ankara Polatlı 58. Topçu Tugayı Darbe Yap. 330 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-01 Ocak (2017) 'Ankara Hava Harp Okulu Darbe Yapılanması 51 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-06 Ocak (2017) 'Ankara Darbecilerin Türksat'a Baskını 16 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-14 Ocak (2017) 'Ankara Kara Harp Okulu Darbe Yapılanması' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-14 Ocak (2017) 'Ankara Deniz Kuvvetleri Darbe Yapılanması 72 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-19 Ocak (2017) 'Ankara Cum.Bşk.Gn.Sekreterinin kaçırılması 27 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-26 Ocak (2017) 'Ankara Sahil Güvenlik Darbe Yapılanması 29 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-05 Şubat (2017) 'Ankara Hava Harp Okulu Yapılanması 93 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-12 Şubat (2017) 'Ankara EDOK Komutanının Kaçırılması 12 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-14 Şubat (2017) 'Ankara Hava Harp Okulu Darbe Yapılanması 91 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-03 Mart (2017) 'Ankara Darbe Ana (Çatı) Yapılanması 221 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-08 Mart (2017) 'Ankara Kara Harp Okulu Darbe Yapılanması 164 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-12 Mart (2017) 'Ankara MEBS Komutanlığı Darbe Yapılanması 22 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-22 Mart (2017) 'Ankara Jandarma Okullar Komutanlığı Darbe Yap. 317 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-23 Mart (2017) 'Ankara Hava Kuvvetleri ve Mahrem İmam Yap. 157 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Ankara Emniyet İstihbaratın İşgali' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'İstanbul darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-23 Ekim (2016) 'İstanbul Darbe Yap./Destek veren polisler 29 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-28 Kasım (2016) 'İstanbul Darbe Yap./Sabiha Gökçen Baskını 62 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-06 Aralık (2016) 'İstanbul Darbe Yap./Ak Parti İl Binası İşgali 74 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-14 Aralık (2016) 'İstanbul Darbe Yap./Valilik İşgali 90 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-22 Aralık (2016) 'İstanbul Darbe Yap./Valilik İşgaline Yardım 24 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-27 Aralık (2016) 'İstanbul Darbe Yap./Hava Harp Okulu 75 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-06 Ocak (2017) 'İstanbul Darbe Yap./AKOM İşgali 17 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-19 Ocak (2017) 'İstanbul Darbe Yap./Çevik Kuvvet İşgali 58 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-20 Ocak (2017) 'İstanbul Darbe Yap./DHO Komutanını Alıkoyma 9 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-23 Ocak (2017) 'İstanbul Darbe Yap./TRT İşgali 94 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-05 Şubat (2017) 'İstanbul Darbe Yap./Telekom İşgali 13 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-16 Şubat (2017) 'İstanbul Darbe Yap./Yurtta Sulh Konseyi liderleri 24 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-23 Şubat (2017) 'İstanbul Darbe Yap./İBB Baskını 28 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-10 Mart (2017) 'İstanbul Darbe Yap./Ana Yapılanma 24 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-13 Mart (2017) 'İstanbul Darbe Yap./Telekom İşgali 41 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-16 Mart (2017) 'İstanbul Darbe Yap./CNN Türk İşgali 19 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-21 Mart (2017) 'İstanbul Darbe Yap./Taksim'e Çıkan Askerler 99 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-22 Mart (2017) 'İstanbul Harp Akademileri Darbe Yap. 116 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'İzmir Darbe Yapılanması 270 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'İzmir Darbe Gecesi Sela Okuyan Müezzine Saldırı 23 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Denizli Darbe Yapılanması 60 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Erzurum Darbe Yapılanması 2 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Konya Hava Kuvvetleri Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Kars darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Kırşehir darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Yalova darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Adana darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Bursa Darbe Yapılanması 16 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Muğla Darbede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi 47 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-17 Ocak (2017) 'Isparta Darbe Yapılanması 21 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-23 Şubat (2017) 'Isparta Darbe Yapılanması 27 sanık' davası
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'Bartın Darbe Yapılanması Albay M.E. 1 sanık' davası
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Antalya Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Aydın Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'İstanbul Örgütün Para Kasası' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Kars Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Sakarya darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-16 Temmuz (2016) 'Eskişehir Sela Okuyan İmam ve Cumhurbaşkanına hakaret 2 sanık' davası
Paralel yapı-18 Temmuz (2016) 'İstanbul Harp Akademileri Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Temmuz (2016) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Temmuz (2016) 'Çorum darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-20 Temmuz (2016) 'Ankara Askeri Yargı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Temmuz (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Temmuz (2016) 'Van Mustafa Akman Cinayeti' soruşturması
Paralel yapı-22 Temmuz (2016) 'Siirt Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Temmuz (2016) 'İstanbul Fuat Avni'nin Tespiti/İnternet-Sosyal Medya Yapılanması 29 sanık' davası
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Isparta/Yalvaç örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Isparta/Yalvaç Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Trabzon Gülen'in sağ kolu Davut Halis Hancı 1 sanık' davası
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'İzmir Bodrum İmamı Çağrı Acar'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Aydın Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Temmuz (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'İstanbul SAT İmamı Kemal Işıklı'nın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Eskişehir Polatlı İmamı R.Y'nin yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Temmuz (2016) 'Elazığ Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'İstanbul Kanada İmamı İlhan Erdem'in yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'İstanbul Medya yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Mardin SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Mardin darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Bartın Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Yozgat Askeri Lise sınavlarında yolsuzluk 10 sanık' davası
Paralel yapı-25 Temmuz (2016) 'Erzurum Avukat Yapılanması 10 sanık' davası
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Konya Avukat yapılanması/Balyoz kumpası 45 sanık' davası
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'İstanbul Albay Üçok'a Hipnoz davasında kumpas' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Ankara örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Bursa Emniyet yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'Denizli örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Temmuz (2016) 'İstanbul Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Adliye/Cezaevi yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Petkim Yapılanması ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'İzmir Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'Adıyaman Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Temmuz (2016) 'Aydın örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Sivas örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Bursa darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Batman darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'Ankara Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Temmuz (2016) 'İstanbul Başbakanlık Sektörel İzleme Değerlendirme Yapılanması 13 sanık' davası
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Diyarbakır Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Antalya Akdeniz Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Edirne Emniyet Yapılanması/İmamları' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Anayasa Mahkemesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'Siirt Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-29 Temmuz (2016) 'İzmir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ardahan Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'İstanbul Adli Tıp Yapılanması 52 sanık' davası
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ordu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Ankara Anayasa Mahkemesi (AYM) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Temmuz (2016) 'Konya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Temmuz (2016) 'Ankara Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Temmuz (2016) 'İstanbul TÜBİTAK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Zonguldak darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Uşak Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Aksaray Gıda Tarım Hayvancılık Md.Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Elazığ Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'Çankırı Cezaevi yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ağustos (2016) 'İzmir Pensilvanya'ya altın sevki 3 sanık' davası
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Samsun örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Kütahya Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Isparta sosyal medyadan darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Edirne Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Denizli Pamukkale Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Ankara GATA Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'İzmir Çeşme Yapılanması 22 sanık' davası
Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Mersin Büyükşehir Belediyesi Yapılanması/örgüte finansal destek 32 sanık' davası
Paralel yapı-03 Ağustos (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması ve darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Ağustos (2016) 'Kayseri Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ağustos (2016) 'Niğde örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Konya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Uşak Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Ankara Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Çankırı Ilgaz Yapılanması 4 sanık' davası
Paralel yapı-04 Ağustos (2016) 'Adıyaman Darbeye Destek Yarbay G.K. 1 sanık' davası
Paralel yapı-05 Ağustos (2016) 'Ankara Adalet Bakanlığı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ağustos (2016) 'Kırklareli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ağustos (2016) 'Antalya Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'Kayseri Melikşah Üniversitesi yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'İzmir Kavuklar Holding ve örgüte finansal destek 4 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-06 Ağustos (2016) 'Eskişehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ağustos (2016) 'İstanbul Türk Telekom Yapılanması 93' davası
Paralel yapı-08 Ağustos (2016) 'Şanlıurfa Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Ağustos (2016) 'Elazığ Öğrenci Yapılanması 3 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-09 Ağustos (2016) 'Yalova örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Ağustos (2016) 'Çankırı Emniyet Yapılanması 46 sanık' davası
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Manisa Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Kahramanmaraş Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Mersin Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'K.Maraş Elbistan İmamı Recep Paksoy'un yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'İstanbul Adliye Yapılanması 129 sanık' davası
Paralel yapı-10 Ağustos (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Ankara TRT Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Ankara örgüt mensubu hakim-savcılara HSYK/savcılık' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Balıkesir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Adana Milli Eğitim Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Mersin BBP/Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Ağustos (2016) 'Zonguldak Darbe Yapılanması 11 sanık' davası
Paralel yapı-12 Ağustos (2016) 'Denizli Yemek Şirketleri/örgüte finansal destek 67 sanık' davası
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) 'Uşak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) 'Antalya 'Abi' Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ağustos (2016) '17 Aralık Kumpası/Fetullah Gülen dahil 67 sanık' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'İzmir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yapılanması 40 sanık' davası
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'İstanbul örgüte finansal destek veren şirketler' soruşturması
Paralel yapı-16 Ağustos (2016) 'HSYK FETÖ imamı Adil Öksüz'ün serbest bırakılması' soruşturması
Paralel yapı-17 Ağustos (2016) 'Kayseri Erciyes Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Balıkesir TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Ankara 2012'deki hakim-savcı sınavı yolsuzluğu 82 sanık' davası
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'İstanbul örgüte finansal destek veren şirketler' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Ankara Diplomat/Büyükelçi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ağustos (2016) 'Düzce Adliye Yapılanması 48 sanık' davası
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'Adana örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'Konya Selçuk Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul Üniversitesi Yapılanması 45 sanık' davası
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul Cezaevi Yapılanması 49 sanık' davası
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul BDDK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'İstanbul Avukat Yapılanması/Gülen'in avukatları 95 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-19 Ağustos (2016) 'Balıkesir Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ağustos (2016) 'Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ağustos (2016) 'Kırıkkale Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ağustos (2016) 'Düzce Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ağustos (2016) 'İzmir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ağustos (2016) 'Ankara Başbakanlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Ankara Askeri Yargı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Çanakkale Cezaevi yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması/Kalida Derneği/örgüte finansal destek 4 sanık' davası
Paralel yapı-22 Ağustos (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Ağustos (2016) 'Sakarya Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'İstanbul Futbolda Fetullahçı Yapılanma 3 sanık' davası
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Bursa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Bursa darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Ankara AYM/Yargıtay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ağustos (2016) 'Batman Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Mersin Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Kocaeli TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'İstanbul Bölge İmamları Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Ankara Danıştay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Bursa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Şanlıurfa Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Muğla örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Sakarya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ağustos (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan örgüt üyeleri 1 sanık' davası
Paralel yapı-26 Ağustos (2016) 'İzmir Gediz Üniversitesi Yapılanması 101 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-26 Ağustos (2016) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Ağustos (2016) 'Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Yapılanması 13 sanık' davası
Paralel yapı-27 Ağustos (2016) 'Sakarya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Ağustos (2016) 'İstanbul Avukat Yapılanması 13 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-27 Ağustos (2016) 'Siirt Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Ağustos (2016) 'Giresun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Ağustos (2016) 'Erzurum Atatürk Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Ağustos (2016) 'Muğla Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Ağustos (2016) 'Düzce Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Ağustos (2016) 'Tokat Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'Zonguldak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'İstanbul Özilhanlar Tekstil' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'Nevşehir il imamı Alim Çakır'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'İstanbul Medya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Ağustos (2016) 'Eskişehir Avukat Yapılanması 15 sanık' davası
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Çankırı AKP Milletvekili İdris Şahin' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Batman örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Adana Medya Yapılanması 13 sanık' davası
Paralel yapı-31 Ağustos (2016) 'Konya Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2016) 'Kayseri Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Eylül (2016) 'Batman Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Samsun Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Ankara MİT Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Kırklareli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Erzurum Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Eylül (2016) 'Eskişehir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'Aydın Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'Iğdır Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Eylül (2016) 'İzmir Bylock kullanan örgüt mensupları O.M., F.S. 2 sanık' davası
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'İstanbul Deniz İmamı Orhan Sipahioğlu'nun Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Zonguldak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Karabük Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Eylül (2016) 'Manisa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Şanlıurfa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Rize Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Kütahya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Gaziantep Adliye/Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'İstanbul Beyazıt imamı Suat Gözütok'un Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Elazığ Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Eylül (2016) 'Çorum Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Balıkesir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Tekirdağ Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Nevşehir İmamı Bilal Ünsal'ın Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Kayseri Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'İstanbul Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Eylül (2016) 'İzmir Bayraklı Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'İstanbul Metropoll Anket/Özer Sencar' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'Ankara TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'İstanbul Yeniçağ Gazetesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Eylül (2016) 'Ankara Firari Amiraller İmren ve Ekici'nin yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2016) 'İstanbul TSK Yapılanması/Hakim, savcı ve diğer sivil TSK Abileri' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Eylül (2016) 'Bursa Avukat Yapılanması' davası
Paralel yapı-09 Eylül (2016) 'İstanbul Seyidoğlu Baklavaları/örgüte finansal destek 2 sanık' davası
Paralel yapı-09 Eylül (2016) 'Iğdır örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Eylül (2016) 'Trabzon Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-10 Eylül (2016) 'İstanbul gazeteci Altan Kardeşler/darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-10 Eylül (2016) 'Kütahya Bylock kurucusunun yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Eylül (2016) 'İstanbul Marmara Jandarma Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Eylül (2016) 'İstanbul Zeytinburnu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Eylül (2016) 'İstanbul TSK murakıbı Hasan Pakır'ın tutuklanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Eylül (2016) 'Tokat Avukatlar İmamı 1 sanık' davası
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'Ankara KOSGEB Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'Balıkesir Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Suat İlhan'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Eylül (2016) 'Kayseri Bylock kullanan kamu çalışanları 10 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Antalya Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Balıkesir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Elazığ Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Isparta Milli Eğitim Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'İzmir örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Karabük Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Siirt Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Eylül (2016) 'Tokat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Siirt Üniversitesi Yapılanması 55 sanık' davası
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'İzmir Ödemiş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Elazığ Fırat Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Bolu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Çanakkale Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Çorum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Kayseri örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-22 Eylül (2016) 'Afyon Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Balıkesir Gülen'in Yeğeni Emine Akay'ın yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Eskişehir Milli Eğitim Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Kırıkkale Üniversite Yapılanması 31 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Adana Tatlıcı Köse-Karahan/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Konya Ereğli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Samsun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Uşak Milli Eğitim/Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Eylül (2016) 'Van Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Eylül (2016) 'Şanlıurfa SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-24 Eylül (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Eylül (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Eylül (2016) 'Mersin örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Bursa Aktif Eğitim-Sen Sendikası' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Çanakkale Dershane Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Denizli Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'İstanbul Eyalet İmamları' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Manisa örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-26 Eylül (2016) 'Ankara Birleşmiş Milletler UCM Hakimi Aydın Sefa Akay' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'İstanbul Kimse Yok mu Derneği/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'İzmir Raif Cilasun Vakfı/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması 25 sanık' davası
Paralel yapı-27 Eylül (2016) 'Amasya örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Eylül (2016) 'Kars Komando Tugayı 15 Temmuz darbesine destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Eylül (2016) 'Eskişehir Jandarma Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Eylül (2016) 'Afyonkarahisar Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Eylül (2016) 'Adana Sağlık Yapılanması 25 sanık' davası
Paralel yapı-29 Eylül (2016) 'Gaziantep Üniversitesi Yapılanması/örgüte finansal destek 88 sanık' davası
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Ankara Askeri Ataşe Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Hatay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Isparta Eğitim Gönüllüleri Derneği' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Kayseri Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Tokat 15 Temmuz darbesine destek veren subaylar' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Erzurum Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Trabzon Sürmene Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Eylül (2016) 'Zonguldak Alaplı Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'İzmir Ege Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'Aydın TSK Yapılanması/Bylock kullanan subaylar' soruşturması
Paralel yapı-01 Ekim (2016) 'Batman Kadın ve Üniversite Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ekim (2016) 'Hatay FETÖ iddianamesini iade eden mahkeme heyetine HSYK' soruşturması
Paralel yapı-02 Ekim (2016) 'Bolu örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Denizli Tavas Yapılanması 72 sanık' davası
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'İzmir Tire Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Adıyaman Adliye/Cezaevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Afyon Cemaat Evleri Yapılanması/Erdek İmamı R.K'nın Yakalanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Batman Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Bitlis SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Düzce Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-04 Ekim (2016) 'Samsun Tekkeköy Yapılanması 13 sanık' davası
Paralel yapı-04 Ekim (2016) 'Samsun Terme Yapılanması 41 sanık' davası
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'İstanbul yeni darbe için emir bekleyen 'Uyuyan' hücreler 45 sanık' davası
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Ankara TSK Yapılanması/Mahrem İmamlar' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'İzmir Karşıyaka Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Zonguldak Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Adana Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-05 Ekim (2016) 'Düzce Sanayi İle Adamları Derneği (DÜSİAD) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Denizli Yapılanması 50 sanık' davası
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'İzmir Aliağa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Afyonkarahisar Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Aksaray TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Bursa Cihan-Sen/Ufuk Sendikaları' soruşturması
Paralel yapı-06 Ekim (2016) 'Çorum Alaca Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'İstanbul Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'İzmir TSK Yapılanması/Askeri İmamlar' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Zonguldak Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Antalya Manavgat Çevre ve Diyalog Derneği (MAÇED)/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Çorum Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Ekim (2016) 'Zonguldak Ereğli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Ekim (2016) 'Balıkesir Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Ekim (2016) 'Tokat Emniyet/Alevi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ekim (2016) 'Samsun Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-10 Ekim (2016) 'Trabzon Vakfıkebir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Ekim (2016) 'İzmir Menemen Eğitimciler Derneği Etüt Merkezi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Ekim (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-12 Ekim (2016) 'Ankara Yargı Yapılanması/Bylock kullanan hakim-savcılar' soruşturması
Paralel yapı-13 Ekim (2016) 'Uşak Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Ekim (2016) 'İzmir Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-13 Ekim (2016) 'Konya Bylock kullanan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-13 Ekim (2016) 'İzmir Foça Deniz Üssü Yapılanması/Bylock kullanan askerler' soruşturması
Paralel yapı-13 Ekim (2016) 'Bursa İmam-Abi Yapılanması/Örgütün İnsan Kaynakları 18 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Konya Yapılanması/Bylock kullanan abi-ablalar' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Diyarbakır Emniyet Yapılanması 5 sanık' davası
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Erzurum Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Adıyaman Yapılanması/Eagle kullanan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-14 Ekim (2016) 'Muş Bylock kullanan PKK'lı terörist Özcan A.' soruşturması
Paralel yapı-17 Ekim (2016) 'İzmir Eldem Kuyumculuk/örgüte finansal destek' soruşturması/davası
Paralel yapı-17 Ekim (2016) 'İzmir Güzelbahçe Öğrenci Yapılanması/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-17 Ekim (2016) 'Zonguldak Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ekim (2016) 'Ankara BTK/TİB Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-18 Ekim (2016) 'Konya Akşehir Yapılanması/darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-18 Ekim (2016) 'Denizli Yemek Şirketleri/örgüte finansal destek 30 sanık' davası
Paralel yapı-19 Ekim (2016) 'Ankara Sayıştay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ekim (2016) 'Kahramanmaraş Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-19 Ekim (2016) 'Kayseri Bylock kullanan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-19 Ekim (2016) 'Kayseri Aktif Eğitim-Sen Sendikası' soruşturması
Paralel yapı-20 Ekim (2016) 'İzmir Kınık Öğretmen/Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ekim (2016) 'İzmir Sağlık Bakanlığı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Ekim (2016) 'Eskişehir Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-20 Ekim (2016) 'Karaman Öğrenci Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ekim (2016) 'Ankara Emniyet/Adalet Bakanlığı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Ekim (2016) 'Uşak Mahrem yapı ve ideolojik kanat' soruşturması
Paralel yapı-21 Ekim (2016) 'İzmir Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-22 Ekim (2016) 'İzmir Narlıdere Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Ekim (2016) 'İstanbul Başbakan Erdoğan'a DHKP-C koruma polisi kumpası' soruşturması
Paralel yapı-24 Ekim (2016) 'Antalya Bylock kullanan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-24 Ekim (2016) 'Samsun Canik Başarı Üniversitesi Yapılanması 41 sanık' davası
Paralel yapı-24 Ekim (2016) 'Şanlıurfa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ekim (2016) 'İzmir Cezaevi/İnfaz Koruma Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-25 Ekim (2016) 'İzmir örgüt imamları' soruşturması
Paralel yapı-25 Ekim (2016) 'Giresun Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-26 Ekim (2016) 'İzmir Sirus Gençlik Derneği Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-26 Ekim (2016) 'Şanlıurfa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Ekim (2016) 'Edirne Zaman gazetesinin kapatılmasını protesto' soruşturması
Paralel yapı-27 Ekim (2016) 'Ankara Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-27 Ekim (2016) 'Kahramanmaraş Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-27 Ekim (2016) 'Tekirdağ Çerkezköy örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Ekim (2016) 'İzmir Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Ekim (2016) 'Kırklareli Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-28 Ekim (2016) 'Manisa Soma Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Ekim (2016) 'Manisa Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Ekim (2016) 'Eskişehir Diyanet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Ekim (2016) 'Trabzon Mercan A.Ş/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-28 Ekim (2016) 'Gaziantep Yapılanması 23 sanık' davası
Paralel yapı-29 Ekim (2016) 'İzmir Bilirkişi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-31 Ekim (2016) 'İstanbul Cumhuriyet gazetesi' soruşturması
Paralel yapı-31 Ekim (2016) 'Erzurum Yapılanması' soruşturması/davası
Paralel yapı-01 Kasım (2016) 'Adana Yargı Abileri yapılanması 2 sanık' davası
Paralel yapı-01 Kasım (2016) 'Ankara RTÜK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-01 Kasım (2016) 'İzmir Özel Güvenlik Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Kasım (2016) 'Ankara Bylock kullanan eğitimciler' soruşturması
Paralel yapı-02 Kasım (2016) 'Sakarya Zaman gazetesinin kapatılmasını protesto' soruşturması
Paralel yapı-03 Kasım (2016) 'İzmir Bylock kullanan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-03 Kasım (2016) 'İstanbul TUSKON arşivi' soruşturması
Paralel yapı-03 Kasım (2016) 'İstanbul Marmara Üniversitesi Yapılanması 40 sanık' davası
Paralel yapı-03 Kasım (2016) 'Sakarya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ekim (2016) 'Konya Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-04 Kasım (2016) 'İzmir Bylock kullanan Milli Eğitim görevlileri' soruşturması
Paralel yapı-04 Kasım (2016) 'Kahramanmaraş Askeri Okullar/Sınav Yolsuzluğu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Kasım (2016) 'İstanbul Denge Platformu Derneği' soruşturması
Paralel yapı-07 Kasım (2016) 'İzmir Büyükşehir Belediyesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Kasım (2016) 'Konya Ereğli Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Kasım (2016) 'İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Kasım (2016) 'Kars Yapılanması/darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-09 Kasım (2016) 'Manisa Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Kasım (2016) 'Ankara 2012 Polis Okulu sınavlarında yolsuzluk 80 sanık' davası
Paralel yapı-10 Kasım (2016) 'İzmir Aliağa Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Kasım (2016) 'Kırşehir Kamu Alanları Dışındaki Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Kasım (2016) 'Zonguldak Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Kasım (2016) 'Denizli Avukat Yapılanması 10 sanık' davası
Paralel yapı-11 Kasım (2016) 'Kayseri Yapılanması/Bylock kullanan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-11 Kasım (2016) 'Kayseri Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Kasım (2016) 'Manisa Turgutlu Sağlık Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-11 Kasım (2016) 'Manisa Sarıgöl Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Kasım (2016) 'Adana örgüte finansal destek 103 sanık' davası
Paralel yapı-14 Kasım (2016) 'Kırşehir 'Fetö Silahlı Terör Örgütü Propagandası 1 sanık' davası
Paralel yapı-14 Kasım (2016) 'Tokat Avukat Yapılanması 5 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-16 Kasım (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması 2 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-16 Kasım (2016) 'Adana Jandarma Yapılanması/darbeye destek 5 sanık' davası
Paralel yapı-18 Kasım (2016) 'İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Yapılanması 83 sanık' davası
Paralel yapı-19 Kasım (2016) 'Ankara Maliye Bakanlığı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Kasım (2016) 'Ankara TSK/Yargı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Kasım (2016) 'İstanbul Abi/Abla Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Kasım (2016) 'Tokat Mülkiye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Kasım (2016) 'İstanbul Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-24 Kasım (2016) 'İzmir Emniyet Yapılanması 1 sanık' davası
Paralel yapı-24 Kasım (2016) 'İzmir Emniyet Yapılanması 2 sanık' davası
Paralel yapı-24 Kasım (2016) 'Adana Aktif Eğitim-Sen Sendikası 31 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-25 Kasım (2016) 'İstanbul örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-25 Kasım (2016) 'Antalya Bylock kullanan Defterdar Vekili Burak Ata' soruşturması
Paralel yapı-27 Kasım (2016) 'Adana İncirlik Üssü Yapılanması/darbeye destek' soruşturması
Paralel yapı-27 Kasım (2016) 'Giresun Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Kasım (2016) 'Ankara MİT Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Kasım (2016) 'Ankara ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı)' soruşturması
Paralel yapı-30 Kasım (2016) 'Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü (ASP) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Kasım (2016) 'Tokat Emniyet Yapılanması/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-01 Aralık (2016) 'Bursa Emniyet Yapılanması/yasadışı dinleme ve darbeye destek 32 sanık' davası
Paralel yapı-01 Aralık (2016) 'Denizli Osman Nuri Yılmaz Derneği/örgüte finansal destek 8 sanık' davası
Paralel yapı-01 Aralık (2016) 'İstanbul Doğan Medya Vergi Kaçırma' soruşturması
Paralel yapı-01 Aralık (2016) 'İzmir Bornova Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Aralık (2016) 'Antalya Emniyet Yapılanması 78 sanık' davası
Paralel yapı-02 Aralık (2016) 'İzmir Karşıyaka darbeye destek 5 sanık' davası
Paralel yapı-02 Aralık (2016) 'Malatya Yapılanması 54 sanık' davası
Paralel yapı-02 Aralık (2016) 'İzmir Esnaf Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Aralık (2016) 'Tekirdağ Yapılanması/Bylock kullananan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-06 Aralık (2016) 'Düzce Milli Değerleri Yüceltme Derneği Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-07 Aralık (2016) 'İzmir Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2016) 'Bursa Dershane Yapılanması/Erguvan Özel Eğitim İşletmeleri' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2016) 'Ankara Bylock kullananan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-08 Aralık (2016) 'İzmir Aktif Eğitim-Sen Sendikası Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-09 Aralık (2016) 'Afyon Bylock kullanan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-09 Aralık (2016) 'İzmir Akyaka Vakfı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Aralık (2016) 'İstanbul Havalimanı Gümrük Yapılanması/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-11 Aralık (2016) 'Kahramanmaraş Bylock kullanan öğretmenler' soruşturması
Paralel yapı-12 Aralık (2016) 'Hatay Cezaevi (Gardiyan) Yapılanması 29 sanık' davası
Paralel yapı-12 Aralık (2016) 'Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Yapılanması 3 sanık' davası
Paralel yapı-12 Aralık (2016) 'Ordu Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Aralık (2016) 'Trabzon Alparslan Koleji' soruşturması
Paralel yapı-12 Aralık (2016) 'Aksaray Cezaevi (Gardiyan) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Aralık (2016) 'Eskişehir Meteoroloji Yapılanması 2 sanık' davası
Paralel yapı-13 Aralık (2016) 'Eskişehir Polislere Hakaret Eden Avukat 1 sanık' davası
Paralel yapı-13 Aralık (2016) 'Antalya Alanya Alaaddin  Keykubat Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Aralık (2016) 'Antalya Bylock kullanan örgüt üyeleri ve örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-13 Aralık (2016) 'Tekirdağ Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-13 Aralık (2016) 'Erzurum Doğu Anadolu Yapılanması Lider Kadrosu 15 gözaltı 11 firari' soruşturması
Paralel yapı-14 Aralık (2016) 'Kayseri Örgüt İmamları Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Aralık (2016) 'Adana Avukat Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Aralık (2016) 'Trabzon örgüt üyeliği 1 sanık' davası
Paralel yapı-14 Aralık (2016) 'Denizli Serinhisar Yapılanması 26 sanık' davası
Paralel yapı-14 Aralık (2016) 'Balıkesir Kadın Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Aralık (2016) 'Malatya Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Aralık (2016) 'Mersin Tarsus Girişimci İşadamları Derneği (TAGİD) Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Aralık (2016) 'Van Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-14 Aralık (2016) 'Düzce örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Aralık (2016) 'Adana Bylock kullanan örgüt üyeleri M.A, U.D 2 sanık' davası
Paralel yapı-15 Aralık (2016) 'Eskişehir Türk Telekom Yapılanması 1 sanık' davası
Paralel yapı-15 Aralık (2016) 'Kayseri Bylock kullanan örgüt üyesi memur 1 sanık' davası
Paralel yapı-15 Aralık (2016) 'Bayburt Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-15 Aralık (2016) 'Ankara Hazine Müsteşarlığı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-15 Aralık (2016) 'Nevşehir Kadın Yapılanması/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Aralık (2016) 'Düzce Oltan Gıda Yapılanması/örgüte finansal destek' soruşturması
Paralel yapı-15 Aralık (2016) 'Düzce Adliye Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-15 Aralık (2016) 'Kırıkkale Bylock kullanan örgüt üyeleri' soruşturması
Paralel yapı-16 Aralık (2016) 'Samsun Avukat Yapılanması 26 sanık' davası
Paralel yapı-16 Aralık (2016) 'Çorum Diyanet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-16 Aralık (2016) 'Antalya Örgüt Bestecisi Mehmet Çelikdemir 1 sanık' davası
Paralel yapı-17 Aralık (2016) 'İstanbul Bylock kullanan askerler' soruşturmaları/davaları
Paralel yapı-17 Aralık (2016) 'Malatya Yapılanması/Darbeye destek 76 sanık' davası
Paralel yapı-19 Aralık (2016) 'Ankara Rus Büyükelçiye Suikast' soruşturması
Paralel yapı-20 Aralık (2016) 'Bursa Askeri Okul ve Diğer Kurumlara Örgüt Üyelerini Yerleştirme 18 sanık' davası
Paralel yapı-20 Aralık (2016) 'Erzincan Bylock kullanan polisler 6 sanık' davası
Paralel yapı-20 Aralık (2016) 'Erzurum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Aralık (2016) 'Eskişehir Bylock kullanan örgüt üyesi 1 sanık' davası
Paralel yapı-20 Aralık (2016) 'Eskişehir Bylock kullanan örgüt üyesi 3 sanık' davası
Paralel yapı-20 Aralık (2016) 'Kırşehir örgüt üyeliği 1 sanık' davası
Paralel yapı-20 Aralık (2016) 'Kırşehir Emniyet Yapılanması 5 sanık' davası
Paralel yapı-20 Aralık (2016) 'Kayseri örgüt üyeliği Albay Taneri Tansel Bozkurt 1 sanık' davası
Paralel yapı-20 Aralık (2016) 'Kayseri Darbeye Sosyal Medyadan Destek 1 sanık' davası
Paralel yapı-20 Aralık (2016) 'Kayseri Adliye Yapılanması 5 sanık' davası
Paralel yapı-20 Aralık (2016) 'Zonguldak örgüt üyeliği 1 sanık' davası
Paralel yapı-21 Aralık (2016) 'Ankara Yüksek Yargı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-21 Aralık (2016) 'Eskişehir Yapılanması 80 sanık' davası
Paralel yapı-22 Aralık (2016) 'Ankara Çubuk Yapılanması 78 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-22 Aralık (2016) 'Ankara Emniyet/Kamu Yapılanması 100 sanık' soruşturması/davası
Paralel yapı-22 Aralık (2016) 'Antalya Darbeye destek 4 sanık' davası
Paralel yapı-22 Aralık (2016) 'Trabzon Fenerbahçe Futbolcu Otobüsüne Silahlı Saldırı' soruşturması
Paralel yapı-22 Aralık (2016) 'Muğla Bodrum işadamı İhsan Kalkavan' soruşturması
Paralel yapı-22 Aralık (2016) 'Samsun örgüt üyeliği 1 sanık' davası
Paralel yapı-22 Aralık (2016) 'Zonguldak örgüt üyeliği 1 sanık' davası
Paralel yapı-22 Aralık (2016) 'Kırıkkale Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-22 Aralık (2016) 'Uşak Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Aralık (2016) 'Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-23 Aralık (2016) 'Kırşehir örgüte finansal destek 24 sanık' davası
Paralel yapı-23 Aralık (2016) 'Kastamonu Yapılanması 13 sanık' davası
Paralel yapı-24 Aralık (2016) 'İstanbul TSK ve Abi Yapılanması' davası
Paralel yapı-26 Aralık (2016) 'Kırıkkale Adalet Bakanlığı ve Adliye Yapılanması 16 sanık' davası
Paralel yapı-27 Aralık (2016) 'Kırklareli Darbe Yapılanması 81 sanık' davası
Paralel yapı-27 Aralık (2016) 'Adana Öğretmenler Yapılanması 9 sanık' davası
Paralel yapı-27 Aralık (2016) 'Ankara MASAK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Aralık (2016) 'Denizli Acıpayam Yapılanması/örgüte finansal destek 36 sanık' davası
Paralel yapı-27 Aralık (2016) 'İzmir Karşıyaka Adliyesi Yapılanması 1 sanık' davası
Paralel yapı-27 Aralık (2016) 'İzmir Bylock kullanan emniyet müdürü 1 sanık' davası
Paralel yapı-27 Aralık (2016) 'Kırıkkale Yapılanması 15 sanık' davası
Paralel yapı-27 Aralık (2016) 'Kilis SODES yolsuzluğu ve örgüte finansal destek 35 sanık' davası
Paralel yapı-27 Aralık (2016) 'Sivas Doktor ve Akademisyen Yapılanması 18 sanık' davası
Paralel yapı-27 Aralık (2016) 'Yalova Yapılanması/örgüte finansal destek 103 sanık' davası
Paralel yapı-28 Aralık (2016) 'Ankara TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-28 Aralık (2016) 'Adana Emniyet Yapılanması 145 sanık' davası
Paralel yapı-28 Aralık (2016) 'Batman Emniyet Yapılanması/darbeye destek 1 sanık' davası
Paralel yapı-28 Aralık (2016) 'Bursa Emniyet Yapılanması/darbeye destek 4 sanık' davası
Paralel yapı-28 Aralık (2016) 'Mersin Mut Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-29 Aralık (2016) 'Ankara Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler' soruşturması
Paralel yapı-29 Aralık (2016) 'Kayseri Bylock kullanan Yurt Müdiresi 1 sanık' davası
Paralel yapı-29 Aralık (2016) 'Mersin Avukat Yapılanması 18 sanık' davası
Paralel yapı-29 Aralık (2016) 'Erzurum ERGİAD Yapılanması/örgüt üyeliği 1 sanık' davası
Paralel yapı-30 Aralık (2016) 'Ankara TSK Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-30 Aralık (2016) 'Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yapılanması 24 sanık' davası
Paralel yapı-30 Aralık (2016) 'İstanbul Ergenekon'da Islak İmza Kumpası 18 sanık' davası
Paralel yapı-31 Aralık (2016) 'Malatya Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-02 Ocak (2017) 'Adana Cezaevi Yapılanması 10 sanık' davası
Paralel yapı-02 Ocak (2017) 'Isparta Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yapılanması 9 sanık' davası
Paralel yapı-02 Ocak (2017) 'İstanbul Gülen'in dişçisi 2 sanık' davası
Paralel yapı-03 Ocak (2017) 'Adana Kozan Emniyet Yapılanması 62 sanık' davası
Paralel yapı-03 Ocak (2017) 'Ankara Redhack Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ocak (2017) 'Eskişehir Yapılanması 25 sanık' davası
Paralel yapı-03 Ocak (2017) 'Hatay Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-03 Ocak (2017) 'Samsun Yapılanması 11 sanık' davası
Paralel yapı-04 Ocak (2017) 'Bursa Emniyet Yapılanması 71 sanık' davası
Paralel yapı-04 Ocak (2017) 'Edirne Yapılanması 21 sanık' davası
Paralel yapı-04 Ocak (2017) 'Sakarya Darbe Yapılanması 200 sanık' davası
Paralel yapı-05 Ocak (2017) 'Adana Yurt/Eğitim Yapılanması 8 sanık' davası
Paralel yapı-05 Ocak (2017) 'Adana Kozan Yapılanması 30 sanık' davası
Paralel yapı-05 Ocak (2017) 'İstanbul Yapılanması/örgüte finansal destek' davası
Paralel yapı-05 Ocak (2017) 'Niğde Öğretmen Yapılanması 10 sanık' davası
Paralel yapı-05 Ocak (2017) 'Ordu Yapılanması 72 sanık' davası
Paralel yapı-05 Ocak (2017) 'Sakarya Emniyet Yapılanması 10 sanık' davası
Paralel yapı-05 Ocak (2017) 'Gaziantep darbeye destek 1 sanık' davası
Paralel yapı-05 Ocak (2017) 'Bursa TSK Yapılanması/Örgütün İnsan Kaynakları 46 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-06 Ocak (2017) 'Batman Emniyet Yapılanması/Darbeye destek 2 sanık' davası
Paralel yapı-06 Ocak (2017) 'Düzce darbeye destek 15 dava 28 sanık' davaları
Paralel yapı-06 Ocak (2017) 'Giresun Yapılanması 6 dava 6 sanık' davaları
Paralel yapı-06 Ocak (2017) 'İstanbul Emniyet Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-06 Ocak (2017) 'Adana Emniyet Yapılanması 11 sanık' davası
Paralel yapı-09 Ocak (2017) 'Diyarbakır Yapılanması 120 sanık' davası
Paralel yapı-09 Ocak (2017) 'Elazığ Yapılanması 4 sanık' davası
Paralel yapı-09 Ocak (2017) 'Adana Emniyet Yapılanması 34 gözaltı 26 tutuklama' soruşturması
Paralel yapı-10 Ocak (2017) 'Adana Adliye Yapılanması 37 sanık' davası
Paralel yapı-10 Ocak (2017) 'Antalya Öğretmen Yapılanması 17 sanık' davası
Paralel yapı-10 Ocak (2017) 'Antalya Yapılanması/'İnlerine Gireceğiz' 21 sanık' soruşturması
Paralel yapı-10 Ocak (2017) 'Ordu Yapılanması/örgüte finansal destek 132 sanık' davası
Paralel yapı-10 Ocak (2017) 'İstanbul Boydaklar ve İşadamları Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-10 Ocak (2017) 'Niğde Yapılanması/örgüte finansal destek K.H-A.D-Ş.Ö 3 sanık' davası
Paralel yapı-10 Ocak (2017) 'Tekirdağ Emniyet Yapılanması 80+41 gözaltı 30 tutuklama' davası
Paralel yapı-11 Ocak (2017) 'Kocaeli Yapılanması 1 sanık' davası
Paralel yapı-12 Ocak (2017) 'Bursa Yeşilırmak Kehkeşan Eğitim İşletmeleri/PKK'ya bilgi sızdırma 56 sanık' davası
Paralel yapı-12 Ocak (2017) 'Eskişehir Öğretmen Yapılanması 17 sanık' davası
Paralel yapı-12 Ocak (2017) 'Hatay Darbe Yapılanması 45 sanık' davası
Paralel yapı-12 Ocak (2017) 'Erzurum Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-12 Ocak (2017) 'Düzce darbeye destek 3 sanık' soruşturması
Paralel yapı-13 Ocak (2017) 'Antalya Erdoğan'ın Koruma Müdürü Maksut Karal' soruşturması
Paralel yapı-13 Ocak (2017) 'Ankara Alaeddin Kaya Darbeye destek 1 sanık' davası
Paralel yapı-13 Ocak (2017) 'İstanbul Bylock kullanan 'Abla'lar 73 gözaltı 36 tutuklama' soruşturması
Paralel yapı-14 Ocak (2017) 'Bursa/Örgütün İnsan Kaynakları 19 sanık' davası
Paralel yapı-16 Ocak (2017) 'Bingöl Yapılanması 201 sanık' davaları
Paralel yapı-16 Ocak (2017) 'Şanlıurfa Yapılanması/örgüte finansal destek 100 sanık' davası
Paralel yapı-16 Ocak (2017) 'Tokat Cezaevi/Öğretmen Yapılanması 15 sanık' davası
Paralel yapı-17 Ocak (2017) 'Adana Bylock kullanan örgüt üyeleri 2 sanık' davası
Paralel yapı-17 Ocak (2017) 'Erzurum Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran 1 sanık' davası
Paralel yapı-17 Ocak (2017) 'Denizli Emniyet Yapılanması 28 gözaltı 26 tutuklama' soruşturması
Paralel yapı-17 Ocak (2017) 'Elazığ Jandarma Yapılanması 23 gözaltı 16 tutuklama' soruşturması
Paralel yapı-18 Ocak (2017) 'Afyonkarahisar Örgüt İmamları Yapılanması 5 sanık' davası
Paralel yapı-18 Ocak (2017) 'Kırıkkale Öğretmen Yapılanması 8 sanık' davası
Paralel yapı-18 Ocak (2017) 'Kırıkkale Gardiyan Yapılanması 9 sanık' davası
Paralel yapı-18 Ocak (2017) 'Kırşehir Din Görevlileri Yapılanması 29 sanık' davası
Paralel yapı-18 Ocak (2017) 'Kütahya Bylock kullanan örgüt üyeleri 6 sanık' davası
Paralel yapı-18 Ocak (2017) 'Samsun Yapılanması 74 sanık' davası
Paralel yapı-19 Ocak (2017) 'Kayseri Bylock kullanan örgüt üyeleri 2 sanık' davası
Paralel yapı-19 Ocak (2017) 'Kayseri Bylock kullanan örgüt üyeleri 1 sanık' davası
Paralel yapı-19 Ocak (2017) 'Niğde Öğretmen Yapılanması 5 sanık' davası
Paralel yapı-19 Ocak (2017) 'Niğde Darbe Yapılanması 5 sanık' davası
Paralel yapı-19 Ocak (2017) 'Zonguldak Darbe Yapılanması 4 sanık' davası
Paralel yapı-19 Ocak (2017) 'İzmir Emniyet Yapılanması 27 gözaltı 15 tutuklama' soruşturması
Paralel yapı-19 Ocak (2017) 'Antalya Emniyet Yapılanması 53 gözaltı 33 tutuklama' soruşturması
Paralel yapı-20 Ocak (2017) 'İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Yapılanması 35 sanık' davası
Paralel yapı-20 Ocak (2017) 'Hatay Darbe Yapılanması 6 sanık' davası
Paralel yapı-20 Ocak (2017) 'Sinop Yapılanması 40 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-20 Ocak (2017) 'Adana Bylock kullanan polisler 40 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-21 Ocak (2017) 'İstanbul Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan örgüt üyeleri 235 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-22 Ocak (2017) 'İstanbul Bylock kullanan askerler 10 sanık' davası
Paralel yapı-22 Ocak (2017) 'İstanbul Bylock kullanan askerler 7 sanık' davası
Paralel yapı-23 Ocak (2017) 'Tokat Adliye Yapılanması 12 sanık' davası
Paralel yapı-23 Ocak (2017) 'Elazığ Bylock kullanan örgüt üyeleri 1 sanık' davası
Paralel yapı-23 Ocak (2017) 'Samsun Cezaevi Yapılanması 1 sanık' davası
Paralel yapı-23 Ocak (2017) 'Antalya Bylock kullanan askerler 19 tutuklama' soruşturması
Paralel yapı-23 Ocak (2017) 'Gaziantep Bylock kullanan polisler 46 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-24 Ocak (2017) 'Zonguldak Yapılanması 84 sanık' davası
Paralel yapı-24 Ocak (2017) 'Bitlis Yapılanması 23 gözaltı 3 tutuklama' soruşturması
Paralel yapı-25 Ocak (2017) 'Bartın Sahil Güvenlik Darbe Yapılanması 18 sanık' davası
Paralel yapı-25 Ocak (2017) 'Ankara Ergenekon davasında kumpas 18 sanık' davası
Paralel yapı-25 Ocak (2017) 'İstanbul Bylock kullanan askerler 19 sanık' davası
Paralel yapı-25 Ocak (2017) 'Samsun Bylock kullanan öğretmenler 2 sanık' davası
Paralel yapı-25 Ocak (2017) 'Antalya Emniyet Yapılanması 30 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-26 Ocak (2017) 'Bursa Emniyet Yapılanması 19 sanık' davası
Paralel yapı-26 Ocak (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan örgüt üyeleri 1 sanık' davası
Paralel yapı-26 Ocak (2017) 'Ankara ÖKK Darbe Yapılanması Semih Terzi'nin eşi 1 sanık' davası
Paralel yapı-26 Ocak (2017) 'Aydın Yapılanması 50 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-26 Ocak (2017) 'Rize Emniyet Yapılanması 28 sanık' 3 dava
Paralel yapı-26 Ocak (2017) 'Elazığ Bylock kullanan polisler 35 gözaltı 22 tutuklama' soruşturması
Paralel yapı-26 Ocak (2017) 'Mardin TSK Yapılanması 20 gözaltı 13 tutuklama' soruşturması
Paralel yapı-27 Ocak (2017) 'Gaziantep Emniyet Yapılanması 188 sanık' davası
Paralel yapı-27 Ocak (2017) 'Adana Pozantı Belediye Yapılanması 2 sanık' davası
Paralel yapı-27 Ocak (2017) 'Erzurum Aktif Eğitim Sendikası Yapılanması 3 sanık' davası
Paralel yapı-27 Ocak (2017) 'Kırıkkale Örgüt Arazi Hissedarları 33 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-27 Ocak (2017) 'Sivas Bylock kullanan polisler 70 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-27 Ocak (2017) 'Tokat Milli Eğitim/Öğretmen Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-27 Ocak (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan polisler 31 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-28 Ocak (2017) 'Ağrı Yapılanması 41 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-28 Ocak (2017) 'Kahramanmaraş Darbeye destek veren polisler 25 sanık' davası
Paralel yapı-28 Ocak (2017) 'Kahramanmaraş Bylock kullanan polisler 38 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-28 Ocak (2017) 'Muş Emniyet Yapılanması/darbeye destek 35 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-30 Ocak (2017) 'Ankara Hava Kuvvetleri Yapılanması 15 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-30 Ocak (2017) 'Trabzon Eski Emniyet Müdürü E.Y 1 sanık' davası
Paralel yapı-31 Ocak (2017) 'Kırıkkale Yapılanması 64 sanık' davası
Paralel yapı-01 Şubat (2017) 'Adana Öğretmenler Yapılanması 34 sanık' davası
Paralel yapı-01 Şubat (2017) 'Ankara Bylock kullanan hakim-savcılar 7 gözaltı HSYK/savcılık' soruşturması
Paralel yapı-01 Şubat (2017) 'Antalya Emniyet Yapılanması/darbeye destek 5 sanık' davası
Paralel yapı-01 Şubat (2017) 'Bilecik örgüt üyeliği 1 veteriner sanık' davası
Paralel yapı-01 Şubat (2017) 'Çorum örgüte finansal destek 32 sanık' davası
Paralel yapı-01 Şubat (2017) 'Zonguldak Yapılanması 9 sanık' davası
Paralel yapı-01 Şubat (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan örgüt üyeleri 21 sanık' 16 dava
Paralel yapı-02 Şubat (2017) 'Adana Sağlık Yapılanması 13 sanık' davası
Paralel yapı-02 Şubat (2017) 'Ankara Bylock kullanan polisler 177 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-02 Şubat (2017) 'Bolu Darbe Yapılanması 10 sanık' davası
Paralel yapı-02 Şubat (2017) 'Kayseri Bylock kullanan örgüt üyeleri 11 sanık' davası
Paralel yapı-02 Şubat (2017) 'Kayseri Bylock kullanan örgüt üyeleri 9 sanık' davası
Paralel yapı-02 Şubat (2017) 'Zonguldak Öğretmen Yapılanması 18 sanık' davası
Paralel yapı-02 Şubat (2017) 'Gümüşhane Darbe Yapılanması 1 sanık' davası
Paralel yapı-02 Şubat (2017) 'İzmir Bylock kullanan örgüt üyeleri 32 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-02 Şubat (2017) 'Siirt Yapılanması 36 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-02 Şubat (2017) 'Niğde Yapılanması M.T-S.Ü-A.B 3 sanık' davası
Paralel yapı-02 Şubat (2017) 'Samsun Darbe Yapılanması 1 tuğgeneral sanık' davası
Paralel yapı-02 Şubat (2017) 'Trabzon Darbe Yapılanması 3 sanık' davası
Paralel yapı-03 Şubat (2017) 'Kırıkkale Kayyuma Devredilen Arazinin Yasadışı Devri 7 sanık' davası
Paralel yapı-03 Şubat (2017) 'Siirt Darbe Yapılanması 320 sanık' davası
Paralel yapı-03 Şubat (2017) 'Zonguldak Yapılanması ve örgüte finansal destek 17 sanık' davası
Paralel yapı-03 Şubat (2017) 'Şırnak Darbe Yapılanması 3 sanık' davası
Paralel yapı-03 Şubat (2017) 'Trabzon Yapılanması Gülen'in yeğenleri dahil 24 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-03 Şubat (2017) 'Van Bylock kullanan jandarma mensupları 1 sanık' davası
Paralel yapı-03 Şubat (2017) 'Muş Mahrem İmamlar ve Ablalar Yapılanması 33 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-06 Şubat (2017) 'Erzurum Darbeye Destek Veren Emniyet Müdürü M.D. 1 sanık' davası
Paralel yapı-06 Şubat (2017) 'Erzurum Aktif Eğitim-Sen üyesi M.L.B. 1 sanık' davası
Paralel yapı-06 Şubat (2017) 'Erzurum Aktif Eğitim-Sen üyesi U.B. 1 sanık' davası
Paralel yapı-06 Şubat (2017) 'Kocaeli 1'er sanıklı 34 dava 34 sanık' davası
Paralel yapı-06 Şubat (2017) 'Balıkesir Bylock kullanan askerler 32 gözaltı 15 tutuklama' davası
Paralel yapı-07 Şubat (2017) 'Antalya Aktif Eğitim-Sen üyesi Öğretmenler 33 sanık' davası
Paralel yapı-07 Şubat (2017) 'Denizli Ticaret İl Müdürlüğü görevlisi C.İ. 1 sanık' davası
Paralel yapı-07 Şubat (2017) 'Denizli Aktif Eğitim-Sen üyesi C.A. 1 sanık' davası
Paralel yapı-07 Şubat (2017) 'Afyon Bylock kullanan polisler 33 gözaltı' davası
Paralel yapı-07 Şubat (2017) 'Konya Yapılanması 102 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-07 Şubat (2017) 'Samsun Bylock kullanan polisler 28 gözaltı 21 tutuklama' soruşturması
Paralel yapı-08 Şubat (2017) 'Diyarbakır Jandarma Yapılanması/darbeye destek 1 sanık' davası
Paralel yapı-08 Şubat (2017) 'Isparta AFAD Yapılanması/darbeye destek 5 sanık' davası
Paralel yapı-08 Şubat (2017) 'Rize örgüte finansal destek 19 sanık' davası
Paralel yapı-08 Şubat (2017) 'Samsun Orta Karadeniz İmamı S.A. 1 sanık' davası
Paralel yapı-08 Şubat (2017) 'Sivas Avukat Yapılanması/SODES yolsuzluğu 13 sanık' davası
Paralel yapı-08 Şubat (2017) 'Eskişehir Hava Kuvvetleri ve Jandarma Yapılanması 37 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-08 Şubat (2017) 'Malatya Beşer Eğitim Kurumları Yapılanması 33 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2017) 'Uşak Öğretmen ve Diyanet Yapılanması 33 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-09 Şubat (2017) 'Adana Müftülük Şefi 1 sanık' davası
Paralel yapı-09 Şubat (2017) 'Ankara Zaman gazetesi Muhabiri Ayşenur Parlak 1 sanık' davası
Paralel yapı-09 Şubat (2017) 'Erzurum Aktif Eğitim-Sen üyesi Z.E. 1 sanık' davası
Paralel yapı-09 Şubat (2017) 'Eskişehir Zaman gazetesi Muhabiri Mehmet Kuru 1 sanık' davası
Paralel yapı-09 Şubat (2017) 'Zonguldak Yapılanması 14 sanık' davası
Paralel yapı-09 Şubat (2017) 'Zonguldak Yapılanması 16 sanık' davası
Paralel yapı-09 Şubat (2017) 'Isparta İŞKUR Yapılanması ve örgüte finansal destek 21 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-10 Şubat (2017) 'Ankara Merkez Bankası Yapılanması 36 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-10 Şubat (2017) 'Eskişehir Sağlık Yapılanması/Bylock kullanan örgüt üyeleri 34 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-10 Şubat (2017) 'Manisa Esnaf ve Kadın Yapılanması 18 gözaltı 13 tutuklama' soruşturması
Paralel yapı-10 Şubat (2017) 'Mardin Yapılanması 21 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-11 Şubat (2017) 'Erzincan Bylock kullanan örgüt üyeleri 26 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-12 Şubat (2017) 'Siirt Mahrem Hizmetler Yapılanması 56 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-13 Şubat (2017) 'Ankara darbeye destek veren polisler 3 sanık' davası
Paralel yapı-13 Şubat (2017) 'Ankara Bylock kullanan polisler 22 sanık' davası
Paralel yapı-13 Şubat (2017) 'Gaziantep Öğretmen Yapılanması 150 sanık' davası
Paralel yapı-13 Şubat (2017) 'Kütahya Yapılanması/örgüte finansal destek 11 sanık' davası
Paralel yapı-13 Şubat (2017) 'Rize TSK Yapılanması 9 sanık' davası
Paralel yapı-13 Şubat (2017) 'Adana Kozan Sağlık Mensupları Derneği Yapılanması 8 sanık' davası
Paralel yapı-13 Şubat (2017) 'Kocaeli GESİAD Yapılanması/örgüte finansal destek 9 sanık' davası
Paralel yapı-13 Şubat (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan örgüt üyeleri D.S, Y.D, İ.A, M.Ö, Y. H. H 5 sanık' 4 dava
Paralel yapı-13 Şubat (2017) 'İstanbul Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler 86 sanık' davası
Paralel yapı-13 Şubat (2017) 'İstanbul Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler 146 sanık' davası
Paralel yapı-14 Şubat (2017) 'Eskişehir Emniyet yapılanması/Darbeye destek 14 sanık' davası
Paralel yapı-14 Şubat (2017) 'İstanbul Bylock kullanan askerler 56 sanık' davaları (3 dava)
Paralel yapı-14 Şubat (2017) 'Kayseri örgüt üyeleri 10 dava 21 sanık' davası
Paralel yapı-14 Şubat (2017) 'Elazığ Darbe Yapılanması 61 sanık' davası
Paralel yapı-14 Şubat (2017) 'Erzurum Aktif Eğitim-Sen üyesi G.A. 1 sanık' davası
Paralel yapı-14 Şubat (2017) 'Erzurum Aktif Eğitim-Sen üyesi S.Ö. 1 sanık' davası
Paralel yapı-14 Şubat (2017) 'Kocaeli Yapılanması/örgüte finansal destek 5 sanık' davası
Paralel yapı-15 Şubat (2017) 'Samsun Öğretmen Yapılanması 35 sanık' davası
Paralel yapı-15 Şubat (2017) 'Samsun Yapılanması 44 sanık' davası
Paralel yapı-15 Şubat (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan örgüt üyeleri S.K, Ü.G, Y.G 3 sanık' 3 dava
Paralel yapı-16 Şubat (2017) 'Niğde Yapılanması 11 sanık' davası
Paralel yapı-16 Şubat (2017) 'Ankara Diyanet Yapılanması F.S 1 sanık' davası
Paralel yapı-16 Şubat (2017) 'Erzurum Aktif Eğitim-Sen üyesi S.D. 1 sanık' davası
Paralel yapı-16 Şubat (2017) 'Erzurum Aktif Eğitim-Sen üyesi F.Y. 1 sanık' davası
Paralel yapı-16 Şubat (2017) 'Kayseri Yapılanması N.K, F.P, F.D, S.A 4 sanık' davası
Paralel yapı-17 Şubat (2017) 'Erzincan Bylock kullanan polisler 2 sanık' davası
Paralel yapı-17 Şubat (2017) 'Samsun Emniyet Yapılanması/Darbeye destek 108 sanık' davası
Paralel yapı-17 Şubat (2017) 'Adana Yapılanması 4 sanık' davası
Paralel yapı-17 Şubat (2017) 'Kayseri Bylock kullanan örgüt üyeleri 6 sanık' davası
Paralel yapı-17 Şubat (2017) 'Konya Mevlana Üniversitesi Yapılanması 98 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-17 Şubat (2017) 'Manisa Bylock kullanan polisler 28 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-20 Şubat (2017) 'Bayburt SGK Yapılanması ve Öğretmenler 7 sanık' davası
Paralel yapı-20 Şubat (2017) 'Elazığ Bylock kullanan örgüt üyeleri M.A, M.Y, Y.Ü 3 dava 3 sanık' davası
Paralel yapı-20 Şubat (2017) 'Kocaeli Sultan Babalar isimli Esnaf Yapılanması/örgüte finansal destek 24 sanık' davası
Paralel yapı-20 Şubat (2017) 'Malatya örgüt üyesi Müdürler 14 sanık' davası
Paralel yapı-20 Şubat (2017) 'Ordu Emniyet ve Sağlık Yapılanması 13 sanık' davası
Paralel yapı-21 Şubat (2017) 'Eskişehir Emniyet Yapılanması M.Ö, M.O 2 sanık' davası
Paralel yapı-21 Şubat (2017) 'Gaziantep Darbe Yapılanması 35 sanık' davası
Paralel yapı-21 Şubat (2017) 'Konya Belediye Yapılanması/Gülen'in Damadı Suat Adıyaman 10 sanık' davası
Paralel yapı-22 Şubat (2017) 'Elazığ örgüt üyesi polisler K.Y. 1 sanık' davası
Paralel yapı-22 Şubat (2017) 'Kırıkkale Avukat Yapılanması 3 sanık' davası
Paralel yapı-22 Şubat (2017) 'Kocaeli Üniversitesi Prof. İsmail Ertürk örgüte destek 1 sanık' davası
Paralel yapı-22 Şubat (2017) 'Bursa Emniyet Yapılanması 72 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-22 Şubat (2017) 'Bursa Diyanet Yapılanması İmamı Ahmet Çakmakçı 1 sanık' davası
Paralel yapı-22 Şubat (2017) 'Bitlis Emniyet Yapılanması 32 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-23 Şubat (2017) 'Konya Yapılanması/Örgüt İmamları 100 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-24 Şubat (2017) 'İzmir Gediz Üniversitesi Yapılanması/örgüte finansal destek 2 sanık ' davası
Paralel yapı-24 Şubat (2017) 'İzmir Casusluk Davası Savcısı Zafer Kılınç 1 sanık' davası (Yargıtay)
Paralel yapı-24 Şubat (2017) 'Kars Darbe Yapılanması 17 sanık' davası
Paralel yapı-24 Şubat (2017) 'Kırşehir örgüt üyesi cami imamları 28 sanık' davası
Paralel yapı-24 Şubat (2017) 'Balıkesir Bylock kullanan polisler 24 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-26 Şubat (2017) 'Iğdır Üniversitesi Yapılanması 70 sanık' davası
Paralel yapı-28 Şubat (2017) 'Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Yapılanması 10 sanık' davası
Paralel yapı-28 Şubat (2017) 'Niğde Öğretmen Yapılanması 9 sanık' davası
Paralel yapı-28 Şubat (2017) 'Kastamonu eski İcra Müdürü M.Ö. 1 sanık' davası
Paralel yapı-28 Şubat (2017) 'Kayseri Bylock kullanan öğretmenler D.T, M.S, Ş.S 3 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-28 Şubat (2017) 'Kırıkkale örgüte yardım Y.B 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-28 Şubat (2017) 'Sivas Darbe Gecesi Sela Okunmasını Engelleme 9 sanık' davası
Paralel yapı-28 Şubat (2017) 'Kırşehir örgüte finansal destek Ö.F.E 1 sanık' davası
Paralel yapı-28 Şubat (2017) 'Batman Yapılanması 40 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-28 Şubat (2017) 'İzmir Tübitak ve Roketsan Yapılanması 32 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Hatay Bylock kullanan örgüt üyeleri G.B, H.S 2 sanık' davası
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Kayseri Bylock kullanan örgüt üyeleri H.G, M.Y, M.Y 3 sanık' davası
Paralel yapı-01 Mart (2017) 'Elazığ Emniyet ve Öğretmen Yapılanması 14 sanık' davası
Paralel yapı-01 Mart (2017) 'Kırıkkale MKEK ve TÜPRAŞ Yapılanması 23 sanık' davası
Paralel yapı-01 Mart (2017) 'Bayburt Öğretmen Yapılanması 5 sanık' davası
Paralel yapı-01 Mart (2017) 'Bayburt Milli Eğitim Yapılanması 7 sanık' davası
Paralel yapı-01 Mart (2017) 'Balıkesir Bylock kullanan öğretmenler 34 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-01 Mart (2017) 'Kayseri İşadamları Yapılanması 71 sanık' davası
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Kayseri Bylock kullanan öğretmen A.R.D 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan örgüt üyeleri 8 sanık' 8 dava (bitti)
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan öğretmenler 11 sanık' davası
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Adana Emniyet Yapılanması 6 sanık' davası
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Adana Bylock kullanan örgüt üyeleri 25 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Hatay örgüte finansal destek 2 sanık' davası
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'İzmir Bylock kullanan askerler 73 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Çorum Abla Yapılanması 29 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Kahramanmaraş Öğretmen Yapılanması 33 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Sivas Kamu Kurumları Yapılanması 32 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Antalya Bylock kullanan öğretmenler 16 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-02 Mart (2017) 'Antalya Serik Genç İşadamları Derneği Yapılanması 22 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-03 Mart (2017) 'Bayburt Müftülük Yapılanması 3 sanık' davası
Paralel yapı-03 Mart (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan öğretmenler 13 sanık' davası
Paralel yapı-03 Mart (2017) 'Şırnak Darbe Yapılanması 385 sanık' davası
Paralel yapı-03 Mart (2017) 'Kayseri Bylock kullanan öğretmenler 33 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-04 Mart (2017) 'Kocaeli Gölcük Deniz Üssü'nde Denizaltıya Sabotaj' soruşturması
Paralel yapı-07 Mart (2017) 'İstanbul Marmara Üniversitesi Yapılanması 15 sanık' davası
Paralel yapı-07 Mart (2017) 'İstanbul Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan polisler 92 sanık' davası
Paralel yapı-07 Mart (2017) 'Kayseri Melikşah Üniversitesi Yapılanması 21 sanık' davası
Paralel yapı-07 Mart (2017) 'Kırşehir Emniyet Yapılanması 30 sanık' davası
Paralel yapı-07 Mart (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan örgüt üyeleri 4 sanık' 4 dava (bitti)
Paralel yapı-07 Mart (2017) 'Niğde Dernek ve Sendika Yapılanması 30 sanık' dava
Paralel yapı-07 Mart (2017) 'Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yapılanması 42 sanık' davası
Paralel yapı-07 Mart (2017) 'Samsun Darbede Sahil Güvenlik Yapılanması 26 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-08 Mart (2017) 'Elazığ Emniyet Yapılanması 12 sanık' davası
Paralel yapı-08 Mart (2017) 'Karabük Üniversitesi Yapılanması 16 sanık' davası
Paralel yapı-08 Mart (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan örgüt üyeleri 20 sanık' davası
Paralel yapı-08 Mart (2017) 'Konya Örgüt İmamları (yöneticileri) Yapılanması 46 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-08 Mart (2017) 'Tokat Bylock kullanan polisler 29 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-08 Mart (2017) 'Bayburt Yapılanması 4 sanık' davası
Paralel yapı-08 Mart (2017) 'Ordu Yapılanması 4 sanık' davası
Paralel yapı-08 Mart (2017) 'Ordu Yapılanması 6 sanık' davası
Paralel yapı-08 Mart (2017) 'Samsun Garnizon Komutanı Tuğg. Mehmet Şükrü Eken 1 sanık' davası
Paralel yapı-08 Mart (2017) 'Adana Yapılanması 23 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-09 Mart (2017) 'Çankırı Dernek ve Sendika Yapılanması 31 sanık' davası
Paralel yapı-09 Mart (2017) 'Eskişehir Milli Eğitim/Öğretmenler Yapılanması 16 sanık' davası
Paralel yapı-09 Mart (2017) 'Kayseri Bylock kullanan örgüt üyeleri 12 sanık' davası
Paralel yapı-09 Mart (2017) 'Rize Bylock kullanan polisler 10 sanık (1)' davası
Paralel yapı-09 Mart (2017) 'Ankara Aselsan Yapılanması 84 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-09 Mart (2017) 'İstanbul TSK Altyapılanması 145 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-09 Mart (2017) 'Bursa Bürokrat Yapılanması 8 sanık' davası
Paralel yapı-09 Mart (2017) 'Erzincan Bylock kullanan polisler 2 sanık' 2 dava (bitti)
Paralel yapı-09 Mart (2017) 'Kayseri Bylock kullanan öğretmen ve polisler 22 sanık' dava
Paralel yapı-09 Mart (2017) 'Bursa Nilüfer Eğitim Kurumları öğretmenleri 59 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-10 Mart (2017) 'Kocaeli Darbecilerin Turkcell Baskını 14 sanık' davası
Paralel yapı-10 Mart (2017) 'Ankara Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Yapılanması 102 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-10 Mart (2017) 'Muğla Bodrum Bylock kullanan örgüt üyeleri 30 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-10 Mart (2017) 'Manisa Milli Eğitim Yapılanması 21 gözaltı ' soruşturması
Paralel yapı-11 Mart (2017) 'İstanbul Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan örgüt üyeleri 89 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-13 Mart (2017) 'Ankara Emniyet Yapılanması/Darbeye destek 7 sanık' davası
Paralel yapı-13 Mart (2017) 'Bayburt Bylock kullanan örgüt üyeleri 5 sanık' davası
Paralel yapı-13 Mart (2017) 'Bursa Yapılanması/Örgüte finansal destek/Eski vali Şehabettin Harput 8 sanık' davası
Paralel yapı-13 Mart (2017) 'Bilecik Yapılanması 67 sanık' davası
Paralel yapı-13 Mart (2017) 'Kırklareli Darbe Yapılanması 16 sanık' davası
Paralel yapı-13 Mart (2017) 'Ordu Yapılanması 13 sanık' davası
Paralel yapı-13 Mart (2017) 'Kayseri Bylock kullanan öğretmenler E.C 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-13 Mart (2017) 'Kayseri Bylock kullanan öğretmenler 8 sanık' 8 dava (bitti)
Paralel yapı-13 Mart (2017) 'Hatay Bylock kullanan icra müdürü N.K 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-13 Mart (2017) 'Elazığ Bylock kullanan polisler B.Ü 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-13 Mart (2017) 'Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yapılanması 34 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-13 Mart (2017) 'Tekirdağ Abla Yapılanması 42 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-14 Mart (2017) 'Adana Öğretmen Yapılanması 29 sanık' davası
Paralel yapı-14 Mart (2017) 'Çankırı Yapılanması 8 sanık' davası
Paralel yapı-14 Mart (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan polisler Ç.F 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-14 Mart (2017) 'Erzurum Aktifsen Yapılanması S.Y 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-14 Mart (2017) 'Konya Yapılanması 34 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-15 Mart (2017) 'Afyonkarahisar Avukat Yapılanması 15 sanık' davası
Paralel yapı-15 Mart (2017) 'Edirne Darbe Yapılanması 22 sanık' davası
Paralel yapı-15 Mart (2017) 'Van Bylock kullanan Emniyet ve Jandarma mensupları 4 sanık' davası
Paralel yapı-15 Mart (2017) 'Denizli Bylock kullanan polisler 41 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-15 Mart (2017) 'İzmir Bylock kullanan askerler 73 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-16 Mart (2017) 'Bursa Yapılanması/Örgüte finansal destek/Eski vali Şehabettin Harput 59 sanık' davası
Paralel yapı-16 Mart (2017) 'Ankara Zaman Gazetesi Sahibi Alaeddin Kaya'nın Yakınları 8 sanık' davası
Paralel yapı-16 Mart (2017) 'Hatay Darbe Yapılanması 22 sanık' davası
Paralel yapı-16 Mart (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan polisler C.Y 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-16 Mart (2017) 'Kocaeli Bylock kullanan polisler M.P 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-16 Mart (2017) 'Kayseri Bylock kullanan öğretmenler 11 sanık' 11 dava (bitti)
Paralel yapı-16 Mart (2017) 'Erzurum Aktifsen Yapılanması Ş.D, Y.K 2 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-16 Mart (2017) 'Ankara Polis ve Tarım Sınavları Usulsüzlüğü 55 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-17 Mart (2017) 'Adana Bylock kullanan örgüt üyeleri 7 sanık' davası
Paralel yapı-17 Mart (2017) 'Mersin Darbe Yapılanması 29 sanık' davası
Paralel yapı-17 Mart (2017) 'Erzurum Bylock kullanan öğretmenler B.A 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-17 Mart (2017) 'Ordu Yapılanması/örgüt mensubu kamu görevlileri 33 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-18 Mart (2017) 'İstanbul HSYK'nın ihraç ettiği örgüt mensubu hakim savcılar 55 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-18 Mart (2017) 'İzmir HSYK'nın ihraç ettiği örgüt mensubu hakim savcılar 23 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-18 Mart (2017) 'Gaziantep HSYK'nın ihraç ettiği örgüt mensubu hakim savcılar 42 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-20 Mart (2017) 'Hatay Yapılanması 79 sanık' davası
Paralel yapı-20 Mart (2017) 'Sivas 5. Piyade Er Eğ. Tugayı ve Gar. Komutanı Tuğg. Celaleddin Sağır 1 sanık' davası
Paralel yapı-20 Mart (2017) 'Ankara Askeri Yargı Yapılanması' soruşturması
Paralel yapı-20 Mart (2017) 'İstanbul Balyoz Davasında Bilirkişi Sahteciliği/Albay Ahmet Erdoğan 1 sanık' davası
Paralel yapı-20 Mart (2017) 'Ankara Turgut Özal Üniversitesi 1 sanık' davası
Paralel yapı-20 Mart (2017) 'Bayburt Kamu Yapılanması 3 sanık' davası
Paralel yapı-20 Mart (2017) 'Kocaeli eski Komiser Yardımcısı A.S 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-20 Mart (2017) 'Kayseri Bylock kullanan polisler 22 gözaltı ' soruşturması
Paralel yapı-20 Mart (2017) 'Manisa Emniyet Yapılanması 25 gözaltı ' soruşturması
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Zonguldak Emniyet Yapılanması/Darbeye destek 30 sanık' davası
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Dink Cinayetinde Gülen Örgütü bağlantısı' soruşturması
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Ankara Yapılanması 265 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Adana Emniyet Yapılanması 4 sanık' davası
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Yapılanması 5 sanık' davası
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Erzurum Öğretmen Yapılanması H.İ.K 1 sanık' davası
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Erzurum Emniyet Yapılanması İ.A 1 sanık' davası
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Erzurum eski Erzurum Vali Yardımcısı E.B 1 sanık' davası
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Erzurum Emniyet Yapılanması C.B, M.T 2 sanık' davası
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Kocaeli Esnaf Y.Ş 1 sanık' davası
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Rize eski Büyükköy Belediye Başkanı M.K, iş adamı Z.Ç 2 sanık' davası
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Erzurum Sosyal Medyadan Propaganda Avukat S.K 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Kocaeli eski Komiser Yardımcısı O.H 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Kocaeli eski Araştırma Görevlisi A.B.G 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Kayseri Bylock kullanan öğretmenler 25 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-21 Mart (2017) 'Mardin Emniyet Yapılanması/Darbeye destek 21 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-22 Mart (2017) 'Aydın Didim Yapılanması 44 sanık' davası
Paralel yapı-22 Mart (2017) 'Diyarbakır Darbe Yapılanması/F16'ların Darbede Kullanılması 12 sanık' davası
Paralel yapı-22 Mart (2017) 'Samsun Çarşamba Yapılanması 21 sanık' davası
Paralel yapı-22 Mart (2017) 'Ankara Bozkurt ilçesi eski kaymakamı M.G 1 sanık' davası
Paralel yapı-22 Mart (2017) 'Ankara eski Bitlis Valisi V.Y, Batman Valisi Y.A 2 sanık' davası
Paralel yapı-22 Mart (2017) 'Burdur Kamu Yapılanması 2 sanık' davası
Paralel yapı-22 Mart (2017) 'Kocaeli eski okul müdürü B.G 1 sanık' davası
Paralel yapı-22 Mart (2017) 'Trabzon eski Trabzon Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü A.H 1 sanık' davası
Paralel yapı-22 Mart (2017) 'Elazığ Emniyet Yapılanması T.İ 1 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-22 Mart (2017) 'Kocaeli Yapılanması 8 sanık' 8 dava (bitti)
Paralel yapı-22 Mart (2017) 'Aksaray Bylock kullanan öğretmenler 22 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-22 Mart (2017) 'Mersin Emniyet Yapılanması 24 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Eskişehir Emniyet Yapılanması 79 sanık' davası
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Samsun Yapılanması 27 sanık' davası
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Adana Emniyet Yapılanması/Darbeye destek 145 sanık' davası
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Kırıkkale Yapılanması 52 sanık' davası
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Kocaeli Yapılanması/Zorla himmet alma ve örgüte finansal destek 14 sanık' davası
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Ankara Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Yapılanması 33 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'İstanbul Emniyet Yapılanması/Bylock kullanan örgüt üyeleri 60 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'İstanbul Avukat Yapılanması 80 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Ankara eski İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri M.E 1 sanık' davası
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Erzurum Emniyet Yapılanması E.B, T.P, S.K 3 sanık' davası
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Karabük Safranbolu 125. Jandarma Eğitim Alay Komutanı S.A 1 sanık' davası
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Kocaeli Ticaret Odası eski Başkanı M.Ö 1 sanık' davası
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Kocaeli Mobilyacılar Toplu İşyeri Yapı Koop. (MOBESKO) Başkanı R.B 1 sanık' davası
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Kocaeli Öğretmen Yapılanması T.A, M.E.Ç 2 sanık' 2 dava
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Trabzon eski Düzköy İlçe Emniyet Amiri S.E 1 sanık' davası
Paralel yapı-23 Mart (2017) 'Bursa Yapılanması Karı Koca Baba 3 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-24 Mart (2017) 'Ankara ÖKK Yapılanması 14 sanık' davası
Paralel yapı-24 Mart (2017) 'Bilecik Yapılanması 8 sanık' davası
Paralel yapı-24 Mart (2017) 'Rize Bylock kullanan polisler 10 sanık (2)' davası
Paralel yapı-24 Mart (2017) 'Samsun Emniyet İmam ve Abi Yapılanması 11 sanık' davası
Paralel yapı-24 Mart (2017) 'Zonguldak Yapılanması 7 sanık' davası
Paralel yapı-24 Mart (2017) 'Afyon Bylock kullanan örgüt üyeleri 44 gözaltı' soruşturması
Paralel yapı-24 Mart (2017) 'Bayburt Emniyet Yapılanması 3 sanık' davası
Paralel yapı-24 Mart (2017) 'Erzurum eski Komiser Yardımcısı F.U 1 sanık' davası
Paralel yapı-24 Mart (2017) 'Düzce Öğretmen Yapılanması Karı Koca 2 sanık' davası (bitti)
Paralel yapı-24 Mart (2017) 'Kocaeli Emniyet ve Öğretmen Yapılanması A.K, N.K 2 sanık' 2 dava (bitti)
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar
Paralel yapıya açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapıya açılan davaların iddianameleri
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon davasında kumpas
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Danıştay Saldırısı
Paralel yapı-Şemdinli Davası
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Muhsin Yazıcıoğlu'nun şüpheli ölümü
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Mustafa Akın cinayeti
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-İrfan Erbarıştıran'ın şüpheli ölümü
Paralel yapı-Mustafa Akman cinayeti'
Paralel yapı-Aselsan intiharları
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Kozmik Oda soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Elazığ/İhya-Der kumpası
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL'e geçilmesi
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik kayyum atamaları
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı TSK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Adalet/İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Milli Eğitim Bakanlığı'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-ABD bağlantıları
Paralel yapı-İsrail bağlantıları
Paralel yapı-Almanya bağlantıları
Paralel yapı-Mısır (askeri darbecileri) bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Dershane
Paralel yapı-Yurtdışındaki cemaat okulları
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı-Bylock konulu soruşturma, dava ve haberler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=9587    yazdır/print

Mavi Marmara'da yakalama kararı

26.05.2014 15:43 Gazze'ye 31 Mayıs 2010'da insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince düzenlenen saldırıya ilişkin davada, aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Ashknazi dahil dört komutan hakkında tutuklam..
Tamamı 26.5.2014

TIR iddianamesi kabul edildi

15.05.2014 13:34 Adana Cumhuriyet Başsavcı vekili Ali Doğan tarafından MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik olarak 13 askeri personel hakkında müebbet hapis cezası istemiyle hazırladığı iddianame Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesince ka..
Tamamı 15.5.2014

Paralel kulağa ilk dava açıldı

05.05.2014 14:06 Adana'da yürütülen ve Emniyet İstihbarat yetkililerinin şüpheli olduğu telekulak soruşturması sona erdi. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan'ın yazdığı iddianameyi kabul etti. Böylec..
Tamamı 5.5.2014

Flaş!!! Gülen'e darbe soruşturması

30.04.2014 10:55 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyuruları üzerine Fetullah Gülen hakkında soruşturma başlatıldı. Gülen hakkındaki soruşturmanın, 17 Aralık sonrasında kaldırılmadan önce Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. ..
Tamamı 30.4.2014

Güney:Gülen Ergenekon bağlantılı

09.04.2014 19:24 2001 yılında polise verdiği ifadesi ile Ergenekon örgütünün ilk kez resmi kayıtlara girmesini sağlayan gazeteci Tuncay Güney'in ifadesinin satır aralarında çok önemli bir bilgiye rastlandı. Ergenekon'un firari şüpheli..
Tamamı 9.4.2014

Mahkeme davayı başarıyla gördü

04.04.2014 10:55 Beş yıl süren ve 8 ay önce sonuçlanan Ergenekon davasında gerekçeli karar ancak dün açıklanabildi. 16 bin 780 sayfadan oluşan kararda çok çarpıcı ifadeler yer aldı. Örneğin şu satırlar dikkat çekici: "Yargılama sonunda..
Tamamı 4.4.2014

Ağlayan Gülen, gülen AK Parti

31.03.2014 11:47 Türkiye, dün tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Yerel seçimler başarıyla yapıldı. Milli iradeyi hedef alan 17 Aralık darbe girişimine karşı halk sandığa koştu. Seçimlere katılım oranı % 90 ile çok yüksek gerçekleşt..
Tamamı 31.3.2014

Kozmik Oda'da paralel şüphe

14.03.2014 11:10 2009 sonunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast şüphesiyle başlatılan ve Özel Harp Dairesi'nde (ÖHD) 1 ay süreyle aramalar yapılmasına neden olan Kozmik Oda soruşturması 5 yıla yakın süredir tamamlanmadı. 60'lı..
Tamamı 14.3.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Ayasofya camiye çevrilsin

27.11.2013 12:17 İstanbul'u 1453'te fetheden Fatih Sultan Mehmed'in şehirde ilk iş olarak kiliseden camiye çevirdiği ve cuma namazını kıldığı Ayasofya Camii, 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararnamesi ile müzeye çevrilmiş ve ibadete kapa..
Tamamı 27.11.2013

Darbe kaydına suç duyurusu

18.11.2013 13:10 Sivil Toplum Kuruluşu olan Adalet Platformu, geçtiğimiz yıl Genelkurmay karargahında yapılan çok gizli bir darbe toplantısına ait ses kaydıyla ilgili suç duyurusu yaptı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen ve sit..
Tamamı 18.11.2013

Flaş!!! Temizöz mütalaada

06.09.2013 18:26 Şırnak´ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili açılan Temizöz davasına iki aylık ara sonrası devam edildi. Güneydoğu´da işlenen faili meçhul cinayet ve kayıp olaylarıyla ilg..
Tamamı 6.9.2013

Mahkemeden 41 suç duyurusu

15.08.2013 13:08 Ergenekon davası 5 yıl sonra bitti denirken, 4 gruptaki onlarca isme suç duyurusu geldi. Bu gruplardan birisinde, aralarında gazeteci Zeyno Baran´ın da bulunduğu 41 isim yer alıyor. Mahkeme tarafından yapıldığı için hu..
Tamamı 15.8.2013

Ergenekon: Sanıklara ceza yağdı

05.08.2013 12:41 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde yaklaşık 5 yıldır görülen Ergenekon davasında karar duruşması başladı. 67´si tutuklu 275 sanığın yargılandığı dava duruşmasında 6 hakim ve 3 savcı kürsüdeki yerlerini aldı. Tutuklu ..
Tamamı 5.8.2013

BM´nin balyoz raporu çöktü

24.07.2013 10:01 ´BM´den Balyoz Gibi Karar´ başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığı açıklandı. TRT Haber´e özel açıklamalar yapan Birleşmiş Milletler genel sekreter sözcüsü, BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu´nun BM adına açıklama ya..
Tamamı 24.7.2013

Hanefi Avcı´ya 15 yıl hapis

19.07.2013 16:12 89 sanıklı ´Devrimci Karargah Örgütü´ (DKÖ) davasında karar açıklandı. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında gazeteci Aylin Duruoğlu´nun da bulunduğu 24 kişi ise örgüt üyeliğinde..
Tamamı 19.7.2013

Özel Harp´e operasyon geliyor

10.06.2013 13:44 Gezi Parkı´nda ortaya çıkan Özel Harp´e iki şok darbe geliyor.. Türkiye´de pek çok karanlık olayın arkasında olduğu gibi Gezi Parkı olaylarının arkasından da Özel Harp Dairesi çıktı demiştik. Geçtiğimiz günlerde intern..
Tamamı 10.6.2013

Az sanıklı Fetö davaları (1)

25.03.2017 18:38 Çeşitli illerde görülen çok sayıdaki az sanıklı Fetö davasında sanıkların yargılanmasına ilk kez başlandı ya da duruşmalara devam edildi. İşte o davalardaki gelişmeler: ADANA: 4 POLİS SANIK Adana'da Fetullahçı Terör..
Tamamı 25.3.2017

Ankara'da Fetö'ye 265 gözaltı

25.03.2017 17:31 Ankara'da Fetö'ye yönelik büyük bir operasyon gerçekleşti. Savcılığın talimatı ile harekete geçen ekiplerin 20 ilde başlattığı operasyonda FETÖ'nün yönetici kadrolarının da aralarında bulunduğu 265 kişi hakkında gözalt..
Tamamı 25.3.2017

Fetö kumpasına Yargıtay engeli

25.03.2017 16:24 Konya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerince asılsız delillerle şirketine operasyon düzenlendiği iddia edilen iş adamı Nusret Argun hakkında yerel mahkemenin verdiği 177 yıl 4 ay 15..
Tamamı 25.3.2017

İstanbul: Fetö avukatlarına 80 gözaltı

25.03.2017 18:01 Fetullahçı terör örgütünün avukat yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında aralarında Erhan Tuncel'in avukatı Erdoğan S.'nin de bulunduğu 35 şüpheli gözaltına alındı. 23 Mart'taki gelişmeye göre, İstanbul..
Tamamı 25.3.2017

İstanbul'da 60 polise Bylock gözaltısı

25.03.2017 17:46 İstanbul merkezli 17 ilde Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) emniyet yapılanmasına yönelik operasyon başlatıldı. ByLock kullandıkları belirlenen 60 polis hakkında gözaltı kararı verildi. 23 Mart'taki gelişmeye göre, Ka..
Tamamı 25.3.2017

Aselsan'da Fetö'ye 44 tutuklama

25.03.2017 17:27 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), ASELSAN'daki yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 75 kişiden 44'ü tutuklandı. 23 Mart'ta Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına a..
Tamamı 25.3.2017

Afyon'da Fetö'ye 44 gözaltı

25.03.2017 17:13 Afyonkarahisar'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda adliyeye sevk edilen 18 kişi tutuklandı. 24 Mart'taki operasyonla ilgili alınan bilgiye göre, Emniyet Müdürlüğü Te..
Tamamı 25.3.2017

Taksim'deki Darbecilere müebbet

25.03.2017 14:26 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, darbeci askerler tarafından Taksim Meydanı'nın kontrol altına alınmaya çalışılması ve bu sırada çıkan olaylarda 39 kişinin yaralanmasına ilişkin 4'..
Tamamı 25.3.2017

Gaziantep 188 sanıklı Fetö davası

25.03.2017 14:03 Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) emniyet yapılanmasına ilişkin davada 133'ü tutuklu 188 sanığın yargılanmasına başlandı. 20.03.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR 20 Mart'ta 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki dur..
Tamamı 25.3.2017

Aksakallı'nın ifadesi mahkemede

25.03.2017 13:03 Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek isteyen cuntacı general Terzi'yi vurarak FETÖ'nün darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Halisdemir'i şehit eden darbecilerin yargılandığı davaya devam edildi. 20.03.20..
Tamamı 25.3.2017

Gülen'in asker yargıçlarına dava

25.03.2017 12:45 Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) askeri yargıdaki yapılanmasına soruşturmada iddianame hazırlandı. Darbe girişiminin en çok tartışılan isimlerinden eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve YAŞ üyesi Orgeneral Akın Öztürk..
Tamamı 25.3.2017

F-16 kaçırmaya Boydak desteği

24.03.2017 09:15 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili Diyarbakır'da görev yapan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı askerlere yönelik yürütülen soruşturma tamamlandı. 22 Mart'taki gelişmeye göre, Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'..
Tamamı 24.3.2017

Hakim savcı sınav hırsızlığı davası

23.03.2017 17:26 Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında, 2012'deki 'Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı' sorularının sızdırıldığı iddiasına ilişkin 82 sanığın yargılandığı da..
Tamamı 23.3.2017

Özel Kuvvetler: Fetö'ye yeni dava

25.03.2017 12:52 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine katılmamalarına rağmen örgüt üyesi oldukları iddiasıyla haklarında dava açılan, aralarında meslekten ihraç edilenlerin de bulunduğu 9'u tutuklu 14 Özel Kuvv..
Tamamı 25.3.2017

Yalova 103 sanıklı Fetö davası

24.03.2017 18:50 Yalova'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin soruşturma kapsamında, çeşitli meslek mensuplarından 47'si tutuklu 103 sanığın yargılanmasına başlandı. 21.03.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞ..
Tamamı 24.3.2017

Harp Akademileri: Fetö'ye dava

24.03.2017 18:20 İstanbul'da 15 Temmuz 2016 akşamındaki darbe girişiminin harekat karargahı olarak anılan Harp Akademileri Komutanlığı'na ilişkin yürütülen soruşturma tamamlanarak, aralarında Harp Akademileri Komutanlığı Kurmay Başkanı..
Tamamı 24.3.2017

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
22.102.009