Tam  EskidenYeniye
 

Orgeneral Iğsız´a bir şok daha: Yakalama kararı çıkabilir

Anayasa Mahkemesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasına yönelik yaptığı başvuruyu oybirliğiyle reddetti. Mahkeme, hangi tür mahkemelerin kurulup kaldırılacağına ilişkin yasa yapma yetkisinin TBMM'de olduğunu, kurulacak mahkeme türlerinden kaçının nerede kurulacağı yetkisinin ise HSYK'da bulunduğuna dikkat çekti.

Orgeneral Iğsız´a bir şok daha: Yakalama kararı çıkabilir

Kara Kuvvetleri Komutanlığı´na atanması Başbakan Erdoğan tarafından engellenen orgeneral Iğsız hakkında yakalama kararı çıkarılması gündemde. İnternet andıcı soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan 19 kişiden bir kısmının süresinin bugün bir kısmının ise yarın dolacağı öğrenildi. Zorla getirilmeleri istendiği öğrenilen 19 kişinin gelmemeleri durumunda yakalama kararı çıkarılacağı öğrenildi. ´İnternet andıcı´ soruşturmasında adı geçen subaylar, Ergenekon terör örgütünü TSK tabanına yaymakla suçlanıyor. Şüpheliler bu amaç için mail gruplarından faydalanmışlar. Soruşturmada, kamu kaynaklarıyla oluşturulan bir ekip aracılığıyla Ergenekon örgütünün stratejisiyle paralel şekilde psikolojik harekât için internet siteleri kurulduğu, kara ve gri propaganda yapıldığı üzerinde duruluyor. Genelkurmay´ın, daha önce kabul ettiği andıç sitelerinde AK Parti düşmanlığı yapılıyor, laik rejimin tehlikede olduğu ileri sürülüyordu.

İnternet andıcı soruşturması kapsamında aralarında Orgeneral Hasan Iğsız, YAŞ sonucunda Tümgeneralliğe terfi eden Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu ve Albay Dursun Çiçek´in de bulunduğu 19 kişi şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılmıştı. Cumaya kadar süre verilen 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ve Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu´nun da aralarında bulunduğu 19 kişinin bugünden itibaren Savcı Zekeriya Öz´e ifade vermesi bekleniyor. Zanlılardan bir kısmının süresinin bugün bir kısmının ise yarın dolacağı belirtildi. Zanlıların bu gün de ifade vermeye gelmemeleri durumunda haklarında yakalama kararı çıkarılacağı öğrenildi. Bazı şüphelilerin yurt dışında olmaları nedeniyle mazeret bildirdiği bilgisi alındı. ( Milliyet)

Ergenekon´u TSK tabanına mail gruplarıyla yaymak istemişler

İnternet andıcı ile ilgili ifadeleri alınacak zanlılar, Ergenekon terör örgütünün tabana yayılması için e-mail grupları oluşturmakla suçlanıyor. Soruşturmada, kamu kaynaklarıyla oluşturulan bir ekip aracılığıyla Ergenekon örgütünün stratejisiyle paralel şekilde psikolojik hareket için internet siteleri kurulduğu, kara ve gri propaganda yapıldığı üzerinde duruluyor. Meçhul subayın ikinci ihbar mektubunda Genelkurmay Başkanlığı tarafından ´kara propaganda´ amacıyla kurulan internet sitelerinden bahsediliyordu. İhbar mektubuna göre, söz konusu sitelerde AK Parti düşmanlığı yapılıyor, laik rejimin tehlikede olduğu ileri sürülüyor, en büyük tehlike olarak irtica gösteriliyordu. Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, 6 Kasım 2009´da TSK´nın irticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmiş internet siteleri bulunduğunu kabul etmişti. İhbar mektubuna göre, Türkçe ve yabancı dillerde yayın yapan 400´den fazla internet sitesi günlük olarak izleniyordu. Kara propaganda için ise 42 internet sitesi kurulmuştu. ( Zaman)

(05 Ağustos 2010, 10:57)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2086    yazdır/print
Gölcük Üssü lojmanında Ergenekon araması

Taksim Gezi olaylarına dair aralarında Beşiktaş taraftar grubu 'Çarşı' liderlerinin de bulunduğu 35 kişi hakkında, 'Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davanın ilk duruşması 16 Aralık'ta. Sanıkların verdikleri ifadelerle ilgili bazı bilgiler de yazar Süleyman Özışık tarafından kaleme alınmış. Buna göre, Gezi olaylarında mangalda kül bırakmadığı sanılan sanıklar ifadelerinde ilginç sözlerle özür dilemiş, serbest bırakılmak için yalvarmışlar.

Gölcük Üssü lojmanında Ergenekon araması

Deniz Yarbay F.K.´nın lojmanının dün gece aranmasının ardından bugün de Gölcük´teki Askeri Deniz Hastanesi´nde görevli Jinekolog Doktor Binbaşı Z.M.´nin muayenehanesi arandı. İlçe merkezindeki muayenehaneye İstanbul´dan gelen Cumhuriyet Savcısı ve polislere, askeri görevliler de eşlik etti. Aramaların dün ortaya çıkan internet andıcı soruşturmasıyla ilgili olduğu öğrenildi. Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz´ün, 1´inci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ile birlikte 19 subayı ´internet andıcı´ olarak bilinen belgeyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında dün ´acil´ koduyla ifadeye çağırması, YAŞ´ın ikinci gününde bomba etkisi yaptı. Soruşturmayı yürüten Savcı Zekeriya Öz´ün internet andıcının yanı sıra ikinci Ergenekon davası sanığı emekli Deniz Albay Hasan Ataman Yıldırım´da ele geçirilen ´Hayhay´ isimli bir belgeyle ilgili ön hazırlık soruşturmasını tamamladığı öğrenildi. Soruşturma sonucunda Genelkurmay tarafından kabul edilen 35 psikolojik harp sitesinden biri olan irtica.org sitesinin içeriğinin ´Kaos Planı´yla paralellik gösterdiği iddia edildi. Bunun yanı sıra ihbarcı subay tarafından gönderilen Lahika, internet andıcı ve Kaos Planı arasında bağ olduğuna dair bilgilere ulaşıldığı öğrenildi.

1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız´ın da aralarında bulunduğu 19 subay ´acil´ koduyla ifadeye çağrıldı. 5 adreste de arama yapıldı. O adreslerden biri Kocaeli´nin Gölcük İlçesi´nde Donanma Komutanlığı Ana Üssü´ndeki lojmanlardan birinde Deniz Yarbay F.K.´nın evi... Kocaeli´nin Gölcük İlçesi´nde Donanma Komutanlığı Ana Üssü´ndeki lojmanlarda Deniz Yarbay F.K.´nın evinde, Ergenekon soruşturması kapsamında arama yapıldı. İstanbul´dan gelen savcılara Gölcük Adliyesi´nden bir Cumhuriyet Savcısı´nın da eşlik ettiği aralarında, sivil polislerin de bulunduğu bir ekip, Donanma Komutanlığı´nın Gölcük Deniz Ana Üssü sınırları içindeki lojmanlarda, bir dairede arama yaptı. Arama sırasında, Deniz Yarbay F.K.´nin lojmanda bulunmadığı öğrenildi. Ergenekon soruşturması kapsamında gerçekleştirildiği belirtilen aramada hazır bulunan Cumhuriyet Savcıları´nın bazı eşyalara incelenmek üzere el koyduğu bildirildi.

Askeri doktorun muayenehanesinde arama

Deniz Yarbay F.K.´nın lojmanının dün gece aranmasının ardından bugün de Gölcük´teki Askeri Deniz Hastanesi´nde görevli Jinekolog Doktor Binbaşı Z.M.´nin muayenehanesi arandı. İlçe merkezindeki muayenehaneye İstanbul´dan gelen Cumhuriyet Savcısı ve polislere, askeri görevliler de eşlik etti. Yaklaşık bir saat süren aramanın ardından ekipler buradan ayrıldı. Aramanın ´internet andıcı´ iddiasıyla yapıldığı belirtildi. Arama sırasında muayenehanesinde bulunan ve gözaltına alınmayan askeri doktor Z.M. herhangi bir açıklama yapmadı.

İfadeye çağırmada ´Acil´ kodu yok

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz tarafından yürütülen ´internet andıcı´ soruşturmasında, aralarında Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında Kara Kuvvetleri Komutanlığı´na atanması beklenen 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız´ın da bulunduğu 19 kişinin, terör örgütü üyesi olduğu iddiası ile şüpheli olarak ifadeleri alınacak. İstanbul, İzmir, Gölcük ve Ankara´da 5 ayrı adreste arama yapılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan kimse olmadı. Soruşturmanın yaklaşık 1 yıl önce, altında Albay Dursun Çiçek´in ıslak imzasının olduğu öne sürülen ´İrtica ile Eylem Planı´ belgesinin orjinalini gönderen meçhul subayın gönderdiği ikinci ihbar mektubuyla başlatıldığı belirtildi. İhbar mektubunun savcılığa gelmesinin ardından mektupta yer alan ve Genelkurmay Başkanlığı´na ait internet siteleri olduğu öne sürülen sitelerin polis tarafından incelemeye alındığı ifade edildi. Bazı internet sitelerinin ihbar mektubunun savcılığa ulaşması ve basında yer almasının ardından da kapatıldığının tespit edildiği belirtildi. Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı´na gönderilen yazılara cevap germesinin ardından, dün operasyon başlatıldı. Ayrıca 19 kişinin tebliğatla ifadeye çağrıldığı, ancak ´acil´ kodunun olmadığı ve 3 gün içerisinde ifadeye gelmelerinin istendiği öğrenildi. ( Hürriyet)

(03 Ağustos 2010, 12:54)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2075    yazdır/print
Genelkurmay´dan aynı savunma: Zamanlama düşündürücü

Ergenekon davasında 306. duruşma görülüyor. Tutuklu sanık emekli orgeneral Hasan Iğsız esas hakkındaki savunmasını yaparken oğlu Hüseyin Hakan Iğsız, anahtarlık şeklindeki kamera ile duruşma salonunda kayıt yaparken yakalandı. Bir jandarma erin fark ettiği olay sonrası Hüseyin Hakan Iğsız gözaltına alındı.

Genelkurmay´dan aynı savunma: Zamanlama düşündürücü

Genelkurmay Başkanlığı, üçüncü ihbar mektubuyla ilgili yayımlanan haberleri ´TSK´ya karşı yürütülen faaliyetler kapsamında´ değerlendirerek mektubun zamanlamasına dikkat çekti. Kurmay Albay Dursun Çiçek´in imzasını taşıyan orjinal Kontrgerilla belgesi ortaya çıkınca da Genelkurmay dikkatleri belgeden kaçırmak için zamanlamaya dikkat çekmişti. Belgenin içeriğini tartışmaya yanaşmayan Genelkurmay, belgeyi ortaya çıkaranları ve tartışanları TSK´ya karşı faaliyet yürütmekle suçlamıştı. Belki bunun tek istisnası korsan web siteleri kurarak kışkırtıcı yayın yaptığı belgelerle ortaya konulan Genelkurmay´ın bu kez bunları kabul edip web site kurup işletme direktifinin başbakanlıktan verildiğini belirterek sorumluluğu başbakanlığa atması olmuştu. Ancak Başbakan Erdoğan´ın hemen harekete geçerek başbakanlık arşivlerini inceletmesiyle böyle bir direktifin verilmediği ortaya çıkmış, başbakanlığın Genelkurmay´dan karar ve sayı numarası istemesi karşısında kurmaylar sadece 2000 yılında kendilerine böyle bir direktif verildiğini yinelemekle yetinmiş herhangi bir evrak numarası vermemişlerdi. Anlaşılan başbakanlığın olayın peşine düşmeyeceğini hesaplamışlardı ancak yanıldılar.

3. ihbar mektubundan sonra medyada dün yeni bir belge daha yeralmıştı

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Taraf gazetesinde dün yayınlanan ve ?Genelkurmay Adli Müşavirliği tarafından hazırlandığı iddia edilen belgenin sahte olduğu? bildirildi. Açıklamada, ?İddia edilen 3. ihbar mektubunun 15 Kasım 2009 günü medyada yer almaya başlamasının tesadüf olmadığı ve zamanlamasının da oldukça düşündürücü olduğu ortadadır? denildi. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, son günlerde medyada, var olduğu iddia edilen üçüncü bir ihbar mektubu ve mektubun ekinde yer alan CD´de bulunan konulara ilişkin haberler yer aldığı hatırlatıldı. Açıklamada şunlar kaydedildi: ?Var olduğu iddia edilen yeni ihbar mektubunun; Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından yapılan ve 24 Haziran 2009 tarihinde görevsizlik kararı verilerek yetkili makamlara gönderilen soruşturma dosyasında yer alan bazı maddi hususlardan da yararlanmak suretiyle hazırlayanların kendi hedefleri istikametinde düzenlendiği değerlendirilmektedir. Medyaya yansıyan haberlerden öğrenildiği kadar, söz konusu ihbar mektubu ekindeki CD´de yer alan hususlardan büyük bir kısmının 2008 ve daha önceki yıllarda medyaya yansıyan haberlerle benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Kamuoyunun, gereğinden fazla, bu tip haberlerle meşgul edilmesinden üzüntü duyulmakla birlikte, dün olduğu gibi bugün de medyaya yansıyan ve Türk Silahlı Kuvvetlerini ilgilendiren bütün haberler değerlendirilmekte ve gerekli görülen durumlarda gerekli işlemler yapılmaktadır.

Taraf´ın yayınladığı, suçlarının 30 yıl zaman aşımlı öğrendiklerinde cuntacıların yaşadığı paniği gösteren belge

17 Kasım 2009 günü bir gazetede yer alan ve bu konularla ilişki kurulmaya çalışılan Genelkurmay Adli Müşavirliği tarafından hazırlandığı iddia edilen belge ise sahtedir. Söz konusu bilgi notu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca (CMK 250´nci maddesi ile yetkili) yapılan soruşturma doğrultusunda bazı şüphelilerde ele geçirildiği belirtilerek, 8 Nisan 2009 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına incelenmek üzere gönderilen belgeler arasındadır. Yapılan inceleme neticesinde, ilgili savcılığa 1 Mayıs 2009 tarihinde ´Kayıtlarımızda böyle bir belgeye rastlanmamıştır. Askeri yazım teknikleri ve isimler kullanılarak kurgulanmış sahte bir belgedir´ ibaresiyle cevap verilmiştir. Sahte belgeyi, kasıtlı olarak gerçek gibi sunan, gazete hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. İddia edilen üçüncü ihbar mektubunun 15 Kasım 2009 günü medyada yer almaya başlamasının tesadüf olmadığı ve zamanlamasının da oldukça düşündürücü olduğu ortadadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine karşı uzun bir süreden beri yürütülmekte olan faaliyetlerin ve bu faaliyetlerin bütün boyutlarının farkındadır. Bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak her türlü saldırı da Türk Silahlı Kuvvetlerinin kararlı duruşunu ve mücadele azmini asla etkilemeyecektir.? ( Hürriyet)

Genelkurmay´ın orjinal belge ısrarının nedeni: Devam eden ve edecek görünen sızmaları engellemek için sızdıranı bulmak ve uygun makama terfi ettirerek ödüllendirmek(!)..

Genelkurmay bunu hep yapıyor: TSK içinde kişilerin yaptığı yanlışları kabul etmiyor, bu konuları dile getirenleri TSK´ya saldırmakla suçluyor

Genelkurmay´ın 3. ihbar mektubuyla dile getirilen ´kendi halkına karşı savaş yöntemleri´ belgelerini daha öncekilerde olduğu gibi ortaya çıkarılma zamanlamasına dikkat çekerek tartışılmaktan kaçırmaya çalışması aslında şaşırtmıyor, suçluluk psikolojisi olarak değerlendiriliyor. TSK içinde yanlış yapan kişiler var, bu bir gerçek. Bu cuntanın sadece kendi halkına karşı bir kontrgerilla savaşı yürütmekle yetinmeyip, mensubu bulunduğu ordunun demokrat komutanlarını bertaraf etmek için halen faaliyet yürüttüğü de bir gerçek. En üst düzeydeki iki deniz kuvvetleri komutanına suikast planı yaptıkları iddiasıyla oldukça ciddi bir soruşturma, sayısı 7 teğmene ulaşan tutuklamalarla sürüyor. Bu cunta tüm TSK´yı bağlamaz elbet. Ancak en üst komuta düzeyinin şu an bunlara sahip çıktığı da bir gerçek. Fotokopi tartışmalarının sonunda orjinal belgenin ortaya çıkması gibi cuntanın varlığı da tartışmalar sürdükçe medyaya ulaşan yeni yeni belge ve bilgilerle daha net ortaya çıkıyor, şüpheler kayboluyor. Eskiden askerlere toz kondurmayanlar şimdilerde ´TSK hep sahte diyor, ondan sonra gerçek olduğu ortaya çıkıyor! (Hürriyet okuyucu yorumları)´ diyorlar. Cuntayı gösteren belge ve bilgilerin konuşulması TSK´yı lekelemek olamaz. TSK tüm milletin ordusudur, bir kaç cuntacının değil. TSK içinde cuntaları kabul etmeyen vatanseverlerin varlığı da bir gerçek. Bu gerçek bizzat eski genelkurmay başkanı Hilmi Özkök´ün açıklamalar yapması ve Ergenekon savcılarına ifade vermesiyle ortaya çıkmış durumda. Bu vatansever subayların da bu işin başka bir yolu olmadığı için cuntayı çökertmek amacıyla dışarıya belge sızdırmakta olduğu da, bizzat son ıslak imzalı belgenin ortaya çıkmasıyla görüldüğü gibi bir gerçek.

Adli Tıp´a ve sivil savcılara güvenmeyen Genelkurmay ne yapmak istiyor?

Kurmay Albay Dursun Çiçek´in hazırlayıp imzaladığı Kontrgerilla belgesinin fotokopisi için kağıt parçası diyenler, orjinali ortaya çıkıp Adli Tıp´ça da doğruluğu onaylanınca ne diyeceklerini şaşırdılar. Belgeleri kabul edip özür dileyeceklerine ve gereğini yapacaklarına ortaya çıkartanları suçlu ilan ediyorlar. Orjinal belgeyi ısrarla askeri savcılığa istemelerinin sebebi aslında açık, parmak izi ve diğer unsurlardan faydalanarak orjinal belgenin hangi subay tarafından karargahtan dışarıya sızdırıldığını bularak bu subayı uygun makama terfi ettirerek ödüllendirmek(!) ve daha fazla belge sızdırmasına engel olmak.

1. ihbar mektubuyla gönderilen ıslak imzalı belge ortaya çıktığında da askerler belgeyi değil zamanlamasını sorun etmişlerdi

Islak imzalı orjinal belgenin ortaya çıkması üzerine Vatan ve Akşam gazetelerinde isimleri belirtilmeyen üst düzey askeri yetkililere dayanarak askerlerin orjinal belgeye yaklaşımı şu şekilde aktarılmıştı:? ´İrtica´ belgesinin Albay Dursun Çiçek imzalı orijinalinin ortaya çıktığı iddiası üzerine gözler Genelkurmay´a çevrildi. Komuta kademesinde belgenin gerçekliğiyle ilgili kuşkular sürüyor, özellikle 5 soruya cevap aranıyor.? Üst kademe askerler, ´Belge´yle ilgili görüşlerini açıkça değil Vatan ve Akşam gazetelerinde ´üst düzey komutanlar´ adı altında aktarmayı tercih etmişlerdi. Bu ´üst düzey´ için sorun belge değil ortaya çıkış zamanlamasıydı. Belgenin niçin şimdi ortaya çıkarıldığını, niçin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına değil de İstanbul´a gönderildiğini, askeri suçların sivil mahkemelerde yargılanmasını düzenleyen anayasa değişikliğinin Anayasa mahkemesinde iptal edilme olasılığının olduğunu dolayısıyla bu karara varılmadan belgenin ortaya çıkarılmasının belge ve gerisindekilerin sivil mahkemelerde yargılanmak arzusuyla aceleye getirildiğini, belgenin basına servis edilerek kamuoyu baskısı oluşturulduğu, sınıflarını hep birincilikle bitiren Albay Dursun Çiçek´in böyle bir belge hazırlamış olmasının mantığa sığmadığı gibi TSK´nın üst kademesinden beklenmeyecek bir sığlıkta ve inanılmaz ölçüde cahilce cevaplarla güya komplo düzenlendiğini ima ediyorlardı, oysa asıl komplonun belgenin kendisi olduğunu gözden kaçırmaya çalışarak.

Abdullah Harun

(18 Kasım 2009, 10:45)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1133    yazdır/print
Flaş!!! 2000´deki andıç da bulunamadı

49´u muvazzaf asker toplam 357 sanığın yargılandığı, fuhuş, tehdit ve şantajla askeri bilgi ve belgeleri ele geçirme davasına sanık savunmalarının alınmasıyla devam ediliyor.

FLAŞ!!! Burun uzadıkça uzuyor. 2000´deki Andıç da bulunamadı

Genelkurmay´ın ´psikolojik savaş için kışkırtıcı yayın yapan web siteleri kurup işletme´ andıcına gerekçe gösterdiği ´Başbakanlık Direktifi´ belgesini arşivinde bulamayan başbakanlık, genelkurmayın belge Bülent Ecevit´in başbakanlığı dönemi olan 2000 tarihine ait diyerek düzelttiği açıklamasındaki 2000 tarihli belgeyi de başbakanlık arşivinde bulamadı. Başbakanlık bunun üzerine, genelkurmaydan tarih ve sayı numarası istedi. Genelkurmay, internet üzerinden psikolojik harp yürütülmesini öngören andıcın, 2000´de dönemin Başbakanı Ecevit´in direktifiyle hazırlandığını açıkladı. Başbakanlık görevlileri, bu açıklamanın yapıldığı cumartesi günü arşivleri bir kez daha gözden geçirdi. Ancak internet andıcına dayanak gösterilen hiçbir genelge, talimat ya da emir bulunamadı. Başbakanlık, Genelkurmay´a bir kez daha resmi yazı yazarak, belgenin tarih ve sayı numarasını sordu.

Meçhul subayın, ikinci ihbar mektubuyla kamuoyuna duyurduğu internet siteleri andıcıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı´nın 2000 yılını referans gösterdiği direktife Başbakanlık arşivlerinde rastlanmadı. Genelkurmay Başkanlığı´nın ?Direktif 2000 yılına aittir. Söz konusu internet siteleri, 2007 Tarihli 5651 Sayılı Yasaya uyum sağlamak maksadıyla yeniden düzenlenmiş ve daha sonra tümüyle iptal edilmiştir? açıklaması üzerine arşivlerini cumartesi günü tekrar kontrol eden Başbakanlık görevlileri, direktif belgesine rastlamadı. Bu gelişme üzerine harekete geçen Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı´ndan 2000 yılındaki belgenin tarih ve sayı numarasını istedi. Başbakanlık arşivinde tüm belgeler kayıt altında tutulduğu için Genelkurmay Başkanlığı´ndan gelecek olan cevap yazısına göre, Adli Müşavir Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu´nun yaptığı açıklamanın doğru olup olmadığı ortaya çıkacak.

´Direktifi Ecevit verdi´ demişlerdi

Hatırlanacağı gibi ?AKP ve Fettullah Güleni Bitirme Planı? olarak bilinen ?İrticayla Mücadele Eylem Planı?nın aslını Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara gönderen meçhul subay, ardından ikinci bir ihbar mektubunu basın mensuplarına ve savcılara göndermişti. Bu ihbar mektubunda, Genelkurmay Başkanlığı´nın psikolojik harekat yapmak üzere internet siteleri açtığı, bazı siteleri de takip ettiği ortaya çıkmıştı. Bu ihbar mektubunun kamuoyuna yansıması üzerine, geçen cuma günü konu Genelkurmay basın bilgilendirme toplantısında gündeme geldi. Genelkurmay Adli Müşaviri Çubuklu, ?Türk Silahlı Kuvvetleri, Başbakanlık´ın ilgili plan ve direktifleri çerçevesinde irticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmiş internet siteleri bulunmaktadır? dedi ve andıcın varlığını kabul etti. :

Başbakanlık direktife rastlamadı

Ancak, Başbakanlığın yaptığı araştırmada AKP döneminde böyle bir direktif verilmediği ortaya çıktı. Bunun üzerine Genelkurmay Başkanlığı´ndan bilgi istenince, bu kez Genelkurmay tarafından cumartesi günü bir açıklama daha yapıldı. Yazılı açıklamada direktifin 2000 yılına ait olduğu, 2007 Tarihli 5651 Sayılı Yasaya uyum sağlamak maksadıyla yeniden düzenlendiği ve daha sonra tümüyle iptal edildiği belirtildi. Bu açıklama üzerine tekrar arşivlerini kontrol eden Başbakanlık yetkilileri, arşivlerde 2000 yılındaki direktife rastlamadı. Ardından da aynı gün Genelkurmay Başkanlığı´na bir yazı yazılarak, 2000 yılında alındığı iddia edilen direktifin, tarih ve sayı numarası istendi. ( Mehmet Baransu, Taraf)

Genelkurmay´ın andıç siteleri, asimetrik savaş yaptı

Genelkurmay Bilgi Destek Daire Başkanlığı Destek Şubesi tarafından kamuoyunu yönlendirmek maksadıyla kurulduğu öne sürülen internet sitelerinde yayınlanan haberler zamanlama olarak dikkat çekiyor. Genelkurmay Başkanlığı´nın da varlığını kabul ettiği sitelerde çıkan haberler siyasete göre şekillenmiş. Genel seçimlerin yapıldığı 2007 Temmuz ayında sitelerde yoğun bir şekilde ´terör´ işlenirken cumhurbaşkanlığı seçiminin olduğu 2007 Ağustos ayında ´irtica´ gündeme getirilmiş.

Özel Harp Dairesi (ÖHD) halka karşı kontrgerilla savaşı yürütüyor

Komplo Belgesi´nin hazırlayıcısı Kurmay Albay Dursun Çiçek´in Özel Harp Dairesi´ne bağlı Psikolojik Savaş Dairesi´nin elemanı olduğunu ve dolayısıyla belgenin de ÖHD´nin işi olduğunu sitemizde daha önce işlemiştik. Bir işgal durumunda dış düşmana karşı uygulanması gereken kontrgerilla yöntemleriyle savaşı, bu kurmaylar açıkça görülüyor ki Türk halkını düşman olarak görerek ona karşı yürütüyor. Kurmaylar, bu kontrgerilla yöntemlerinden birisi olarak da web siteleri üzerinden milli ve kutsal değerleri istismar ederek toplumu kışkırtmaya ve kafaları karıştırmaya çalışıyor. Sitelerde psikolojik harekat ´irtica´ ve ´terör´ üzerinden yürütülmüş. Danıştay saldırısı, Malatya Zirve Kitabevi´ndeki kanlı eylem, şehit cenazeleri, eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç´e yönelik saldırı, Genelkurmay Başkanlığı´nca düzenlenen ´Teröre Karşı Refleks´ mitingleri, başörtüsü, Abant Platformu, Türkçe Olimpiyatları ve Fethullah Gülen´le ilgili haberlerin provokasyon oluşturacak şekilde yayınlandığı görülüyor.

İşte web sitelerinin kışkırtıcı yayınlarına örnekler

´terorveguvenlik.net´ 2006 yılında YÖK Başkanı Erdoğan Teziç´e yapılan saldırıyla Alparslan Arslan´ın gerçekleştirdiği Danıştay cinayetinin benzer olduğu yönünde haber yapmış. Arslan´ın saldırıyı dini sebeplerle yaptığı ileri sürülmüş. Malatya´daki Zirve Kitabevi´ne yapılan saldırıyı gerçekleştiren ekibin, namaz kıldıkları da iddia edilmiş. 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığı bir dönemde ´irtica.org´ ve ´irtica.net´ sitelerinde cumhurbaşkanının AK Parti içerisinden birisi olmaması içerikli yazılar ve haberler sıklıkla yayınlanmış. ´AKP´ye kaos uyarısı´ başlıklı bir haber de yer almış. Aynı sitede Fethullah Gülen´le ilgili yazılar dikkat çekici. Gülen´i şiddetle eleştiren haberlerin dışında, Gülen´in teşvikiyle gerçekleştirilen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Abant Platformu gibi Türkiye´yi dünyaya açan ve demokrasinin olgunlaşmasına katkı sağlayan etkinlikler ve dünyanın dört bir yanında açılan okullar ağır bir şekilde eleştiriliyor.

Bunun neresi askerlik?.. Bu kurmaylar hangi ordunun subayı?..

´Kutlu Doğum neyin nesi?´ diye haber yapılarak uydurma olduğu iddiası işlenmiş

Sitelerde yer alan haberler sadece belli gruplara ve kurumlara yönelik olmakla kalmıyor. İslam alemi tarafından Hz. Muhammed´in (sas) doğumunun kutlandığı Kutlu Doğum Haftası´na da göndermeler yapılmış. Kutlu Doğum Haftası için ´Neyin nesi?´ başlığı ile haberler yayınlanırken, Kutlu Doğum Haftası´nın uydurma olduğu iddiasında bulunulmuş.

İrtica.com ve irtica.org´da dini değerlere hakaretler yağdırılmış

Yine ´irtica.com´ ve ´irtica.org´ adlı sitelerde AK Partili belediyeler hedef haline getirilirken, belediyelerin öğrencilere yaptığı yardımlar bile ağır bir dille eleştirilmiş. AK Parti hükümetinin göreve gelmesinden itibaren irticai eylemler içerisinde olduğu şeklinde bir izlenim oluşturulmaya çalışılmış. Başörtülü kadınların Meclis oturumunu izlemesinin kabul edilemeyeceği belirtilmiş. Toplumun hassasiyet duyduğu ´din´, ´milliyet´ ve ´laiklik´ gibi alanlarda provokatif söylemlerde bulunmaktan da çekinilmemiş. Laiklik elden gidiyor temalı haberler yoğun bir şekilde yer alırken ´Henüz yıkılmayan iki kalemiz var: Atatürk ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK). Başarabilirlerse sıra şimdi onlarda... Yargı gitti. YÖK gitti. Türk-İş gitti. Medya gitti. Son iki kalemiz de giderse, işlem tamam olacak...´ şeklinde toplumda kutuplaşma ve kaosa sebep olacak ifadeler sıkça kullanılmış.

Şu an kapalı olan o genelkurmay destekli kışkırtma sitelerine nasıl girilebilir?

Genelkurmay psikolojik harp sitelerini deşifre olduktan sonra kapattı. Ancak internetteki açık ya da kapalı tüm siteleri arşivleyen www.archive.org gibi sanal arşiv sitelerin yardımıyla kapalı ya da içi boşaltılmış bu sitelerin eski içeriklerine girmek mümkün. Genelkurmay´ın kapattığı sitelerin muhtevasına, web arşivi tutan http://web.archive.org adresli internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Kara propaganda sitelerine ulaşmak için öncelikle adresine girmek gerekiyor. The Wayback Machine yazısının altındaki kutucuğa, bulmak istediğiniz sitenin (http://irtica.org gibi) adresini yazıp Take Me Back tuşuna basıyorsunuz. Karşınıza ulaşmak istediğiniz sitenin değişik zamanlardaki kayıtları geliyor. İstediğiniz bir tarihi tıklayarak sitenin yazılı nüshasına ulaşıyorsunuz. Arşivde sitenin fotoğraf ve görüntüleri yer almıyor.

Dezenformasyon (kışkırtıcı yayın) sitelerinde sapıklıklar iyi dini değerler kötü gösteriliyor

Kara propaganda siteleri, Ergenekoncuların gündeme getirdiği iftiralarla dolu. Hükümet ve Fethullah Gülen´in hedef alındığı sitelerde üreme organlarının işlevlerinden burçlara, Pontus girişimlerinden Moon tarikatına kadar her şeyi bulmak mümkün. Kurum ve şahıslar hakkında en ağır ifadeler www.irtica.org uzantılı sitede kullanılıyor. Yargı kararı olmadan insanların devlet eliyle karalandığı bu sitede okuyuculara Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk´ün Türkiye´yi kemiren ihanet: Allah ile aldatmak kitabı tavsiye ediliyor. Tavsiye listesindeki diğer kitaplardan bazıları şöyle: Musa´nın Çocukları, Ya Sev ya Sevr, Şeriat Pazarı, Türkiye Nasıl Kuşatıldı?, Küçük Şeyler, Fethullah Gülen´in 40 Yıllık Serüveni, Bir Cumhuriyet Düşmanının Portresi ya da Fethullah Gülen Hocaefendi´nin Derin Misyonu, Fethullah Müslüman mı?

En çok alıntı yapılan gazete ve yazarlar

Kara propaganda için kurulan siteler, hükümet ve Fethullah Gülen´i, ulusal yayın yapan 5 gazeteden yapılan alıntılar, marjinal internet siteleri ve imzasız yazılarla karalıyor. Siteler, en çok Cumhuriyet, Vatan, Gözcü, Hürriyet ve Milliyet gazeteleri ile Aydınlık dergisinde çıkan yazı ve haberlerden alıntı yapmış. Kara propagandanın diğer alıntı kaynakları ise davamiz.com, turksolu.org, gercekgundem.com, acikistihbarat.com, nurettinveren.net, istiklalmahkemesi.com, fethullah.has.it, jonturk.com, kuvvaimilliye.net gibi marjinal internet siteleri ile kim tarafından kaleme alındığı bilinmeyen imzasız yazılar. Sitelerde, ´bir okurdan gelen elektronik posta´ mahreciyle de karalama kampanyası yürütülmüş. Sitelerin Günlük gazeteler bölümünde, tirajı düşük olan Birgün bile yer alırken Zaman, Taraf, Vakit, Yeni Şafak gibi gazetelerin linki bulunmuyor. Kara propaganda için yazı ve haberlerinden en çok alıntı yapılan isimler ise şöyle: Prof. Muzaffer Eryılmaz, Erol Manisalı, Hikmet Çetinkaya, Emre Kongar, Nilgün Cerrahoğlu, Prof. Dr. İlker Birdal, araştırmacı-yazar Mustafa Yıldırım, Oktay Ekşi, Necati Doğru, Erdal İpekeşen, Reha Muhtar, Özdemir İnce, Mustafa Mutlu, Fatih Altaylı, Mehmet Y. Yılmaz, Mehmet Şehirli, Mustafa Balbay, Oray Eğin, Tufan Türenç, Rıza Zelyut, Nuray Mert, Yalçın Doğan, Yılmaz Polat, Can Ataklı, Kemal Baytaş, Neval Kavcar, Merdan Yanardağ, Okay Gönensin, Nilgün Cerrahoğlu, Yakup Kepenek, Mine Kırıkkanat, Nagehan Alçı, Ahmet Hakan, Ruhat Mengi, Orhan Bursalı, Deniz Som, Mehmet Tezkan, Hasan Pulur, Nur Arslan, Güneri Civaoğlu, Yılmaz Özdil, Sabahattin Önkibar, Cüneyt Ülsever, Aydın İleri, Sırrı Yüksel Cebeci, Melih Aşık, Rahmi Turan, Bekir Coşkun.

Haşim Kılıç da hedef tahtasında

www.irtica.org´da 0003´te türbanlı. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı´na Haşim Kılıç seçildi. Kılıç´ın eşi erkek görünce başını halının altına sokmuştu. Kılıç´ın ise ´günah´ diyerek evine TV almadığı öne sürülmüştü. ifadeleri dikkat çekiyor. www.irtica.org adresli sitede yer alan yazılarda Fethullah Gülen´in Amerika ile çalıştığı, devlet içinde gizlice güçlenerek Humeyni gibi Türkiye´nin başına geleceği, Moon tarikatı ile irtibatlı olduğu, misyonerliğe destek verdiği iftiraları yer alıyor. Said-i Nursi´nin ise İngilizlerle çalıştığı ve yeni Kur´an yazma amacı güttüğü ifade ediliyor. Nakşibendiliğin en politik tarikat olduğu savunulan sitede Allahüekber, Humeyni rehber!, Sütçü İmam dururken Atatürk de kim oluyor?, I love Humeyni!, Manda yuva yapmış türbana, Köyler imamlara kaldı, Dinden ekmek yiyen uçkur düşkünleri!, Kaç ´karı´ makbul?, İran Devrimi´nin ayak sesleri Türkiye´de, TRT de AK Parti medyasında, TRT´nin yönü değişti gibi kışkırtıcı başlıklar dikkat çekiyor.

Hükümeti yıpratmaya yönelik haberlerden bazılarının başlıkları ise şöyle: AKP türbana dolandı, Abdullah Gül, İslamcı öğrencilerle buluştu, Devletten iş alacak kişinin eşi örtünür, Türban ders kitabına girdi, Türkiye molla rejimine doğru gidiyor, Harem-selamlık alternatif yılbaşı, Metrobüsten sonra harembüs, AKP yumuşakça İslamlaştırıyor, Anaokulu kitabında din eğitimi, Öğretmenler mevlide çağrıldı, Başbakanlık tarikat amblemini tercih etti.

Üreme organının işlevleri de anlatılıyor

Islak imzayı ortaya çıkaran meçhul subayın deşifre ettiği kara propaganda sitelerinde cinsel organın işlevlerini anlatan bilgiler de var. www.ozgurgenc.net uzantılı sitede, gençlere, terör örgütleri ve uyuşturucunun zararları yanında cinsel hayat hakkında da bilgi veriliyor. Sitede ergenlik dönemi, hobiler, halk ozanları, zeka oyunları ve burçlarla ilgili bilgiler bulunuyor. Kadın üreme organları ve işlevleri başlıklı bölümde Kadın üreme sistemi, dış organlar ve iç organlar olarak iki bölümde incelenir. cümlesine yer veriliyor. Yazının devamında organın bölümleri detaylı olarak anlatılıyor. Erkek üreme organları başlıkla bölümde Erkek üreme organları da dış ve iç organlar olarak ikiye ayrılır. ifadesi kullanıldıktan sonra organla ilgili detaylar veriliyor.

Patrikhane fesat ve ihanet odağı

www.pkkgercegi.com sitesinde ´PKK´nın dış ülkelerdeki faaliyetleri ve iç yapısı´, ´PKK´nın para kaynağı olan ülkeler´, ´PKK´nın Batı Avrupa´daki bürolarının tam listesi´, ´Kandil Dağı´nda yaşanmış tecavüz hikayeleri´ gibi konulara yer veriliyor. www.pontuslu.com´da KKTC ile ilgili haberler aktarılıyor, Rum ve Yunan mezalimi anlatılıyor. Türk-Yunan ilişkilerinin tarihi işleniyor. ´Pontus Gerçeği´, ´Laz Gerçeği´, ´Gürcü Gerçeği´ gibi başlıklar kullanılıyor. Fener Rum Patrikhanesi ve Pontus´u canlandırma hayalinden söz ediliyor. Fener Rum Patrikliği´nin Atatürk´ün tanımlamasıyla Bir fesat ve ihanet odağı. olduğu vurgulanıyor. ( Zaman)

Genelkurmay suçu itiraf etti; imzası bulunanlar yargılanmalı

TSK tarafından kurulan 42 internet sitesinde karalama ve kamuoyunu yanlış yönlendirme amaçlı birçok haber yer alıyor. Hukukçular yetkilendirme olmadığı halde internet sitelerinin fişlenmesi ya da yönlendirme amaçlı sitelerin kurulmasının görevi kötüye kullanma, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve hakaret suçlarını oluşturabileceğine dikkat çekiyor. Kanunda görevi kötüye kullanma suçunu işleyenler için bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Doç. Dr. Ali Kemal Yıldız, kanunlarda hangi birimin, hangi kapsamda işlemler yapabileceğine yönelik bilgilerin yer aldığını belirtiyor. Yetkilendirme yoksa yapılan işlemlerin hukuka aykırı olduğunu ve suç teşkil ettiğini vurguluyor. Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya, andıcın açıkça suç olduğu görüşünde. Kılıçkaya, konunun Türk Ceza Kanunu´ndaki ´halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama´ suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor. TCK´nın 216. maddesi şöyle: Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Yaman Akdeniz andıç işlemlerinde kategorize edilmenin söz konusu olduğunu kaydediyor. Akdeniz, Ben kendi sitelerim için böyle bir andıçlama yapılsa ne yapardım diye düşündüğümde bu iş hakaret davasına kadar gider diyebiliyorum. ifadesini kullanıyor. TCK´nın hakaret suçunu düzenleyen 125´inci maddesinde şu ifadeler yer alıyor: Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. ( Zaman)

Ecevit döneminin yetkilileri de direktifi hatırlayamadı

2000 yılındaki Bülent Ecevit´in başbakanlığı döneminin Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Star´a yaptığı açıklamada söz konusu direktifi hatırlamadığını söyledi. Özkan ?aradan çok zaman geçti, böyle bir direktif var mı hiç hatırlamıyorum? dedi. Dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar da, ?Üzerinden çok zaman geçti, bu talimatı hatırlamıyorum. Başbakan´a sormak lazım? diyerek topu dönemin Başbakanı Ecevit´e attı. Dönemin Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ise ?Bu konuda emir olmaz, tavsiye olabilir. MGK raporlarına bakmak lazım. Talimatı hatırlayamadım? dedi.

Ankara´da cevabı aranan sorular

Genelkurmay´ın açıkladığı Başbakanlık direktifinin bulunamaması Başkent kulislerinde bazı soruları gündeme getirdi: Başbakanlık´tan Genelkurmay´a gönderildiği iddia edilen direktifin tarih ve sayı numarası ne, altında kimin imzası var? Direktif alındıktan sonra Genelkurmay resmi kayıtlarına geçirildi mi? Geçirildiyse tarih ve sayısı ne? Geçirilmediyse neden? DirektifBaşbakanlık´tan geldiğine göre Andıç´lar neden Başbakanlık´a gönderilmedi? Andıç´taki 35 siteyle ilgili düzenlemenin 5651 sayılı kanun uyarınca yapıldığı açıklandı. Ancak yasa 2007 yılında çıktı, niçin Nisan 2009´a kadar yenileme yapılmadı? Andıç´ta yer alan siyah ve gri propaganda için youtube ve benzeri siteler üzerinden yapılan faaliyetler nelerdir? Yasal dayanağı var mı? Bu sitelerde İktidar, Kürtler, Rumlar, Ermeniler, dindar kesim hakkındaki karalayıcı ve yaftalayıcı ifadeler hangi yasal gerekçeyle ve ne fayda gözetilerek yapıldı? Andıç´a göre herhangi bir cezai işlem yapıldı mı?

Andıç sitelerinin yapımcısı Ergenekon sanığı çıkmıştı

Genelkurmay´ın Başbakanlık´ın talimatıyla kurulduğunu açıkladığı psikolojik harp internet sitelerinin, Ergenekon bağlantısı daha önce ortaya çıkmıştı. Ergenekon davası tutuklu sanığı emekli Yüzbaşı Hasan Ataman Yıldırım´da ele geçen ´Hayhay´ isimli belgeye göre, psikolojik harp sitelerinin alt yapısını Ergenekon davası sanıkları Yıldırım ve ile askeriyede çalışan sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya hazırlamış.

İçerik ve yazılım desteği

Emekli Yüzbaşı Yıldırım´dan çıkan ?hayhay? isimli belgeye göre, psikolojik harp sitelerinin 35´in teknik altyapısını Yıldırım´ın sahibi olduğu şirket hazırladı. ?Hayhay? isimli belgeye göre; Yıldırım ile Sarıkahya Mecidiyeköy´deki Murat Muhallebicisi´nde buluşuyordu. Bu buluşmalarda irtica.net, gencizbiz.net, gençlik.info, pkkgerçegi.net, turkses.org, naksilik.com, turkatak.gen.tr, turkihsgenocide.net, ozgurgenc.net adlı sitelerin isimleri ile ´başkanlık siteleri´ denilen gnkur.org ve gnkur.net için yazılım ve içerik desteği konuşuldu.

Aynı şirketten

?Ortadoğu yazılım ile irtibata geçilmesi? ve ?F... Amiralle görüşülmesi? ifadelerinin dikkat çektiği notlarda, Ortadoğu Yazılım Hizmetleri A.Ş., 35 sitenin domain sağlayıcısı olarak dikkat çekiyor. Sitelerin alan adı alımı için verilen adresin ?hayhaytr@yahoo.com? olduğu ve bu adresinde Bülent Sarıkaya´ya ait olduğu tespit edilen ?ms3124829725@ttnet? ADSL aboneliğince kullanıldığı? iddia edildi.

4000´ler toplantıları

Ergenekon sanığı emekli Yüzbaşı Yıldırım´ın sahibi olduğu yazılım şirketi Naryaz ile Tr.net ve Orta Doğu Yazılım Hizmetleri A.Ş., ´4000ler.trnt.com` sitesi aracılığıyla muvazzaf subayında katıldığı çok sayıda toplantılar yapmıştı. ( Star)

Başbakan Erdoğan: TSK´ya verilen bütün direktifler inceleniyor

11 Kasım 2009: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TSK´ya verilmiş bütün direktiflerin geriye dönük olarak incelendiğini söyledi. Başbakan, Aydın Menderes´i İncek Alacaatlı köyü Çakırbeyi villalarındaki evinde dün ziyaret etti. Erdoğan, bu sırada Aydın Menderes ile röportaj için evinde bulunan özel bir televizyonun canlı yayın programına katılarak soruları cevaplandırdı. ´Başbakanlık´ın TSK´ya verilen direktiflerle ilgili geçmişe dönük bir çalışma başlattığı´ iddialarının hatırlatılması üzerine Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: Sürece yönelik olarak, şu anda arkadaşlarım konu üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Bugüne kadar neler oldu, neler olmadı, bunların hepsi şu anda masaya yatırıldı. İnceleniyor. Silahlı Kuvvetlerimizle de zaten irtibat halindeyiz. Nerede ne tür eksikler var, bunların üzerinde duruyoruz. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetler´imiz devletimizin güçlü unsurlarından bir tanesi ve tahribe gelmez. Onun için güç birliği, el birliği yapmamız lazım. Ama bu kurumlarımız arasında da yanlışları olanları, lekeli olanları da asla barındırmamamız lazım. Bu Silahlı Kuvvetler´imiz de olabilir, diğer güvenlik örgütlerimiz de, diğer tüm devletin birimleri de olabilir. Ne kadar yanlış tipler varsa bunları ayıklamamız lazım ki, yarınların Türkiye´si güçlü bir devlet eliyle yürüyecektir, kurulacaktır. Buna inanıyorum ve bunun adımlarını da kararlı bir şekilde atıyoruz.´ ( AA)

İnternet andıcı ´28 şubat temizliği´ getirdi

Gündemi sarsan ´internet andıcı´ skandalının ardından Başbakanlık tüm yasa ve yönetmeliklerde ´28 Şubat´ın izini temizlemek için harekete geçti. Batı Çalışma Grubu tarafından hazırlanan ünlü ´İrticayla Mücadele Belgesi´ni kaldırmak için harekete geçildiği öğrenildi. Genelkurmay´ın 6 Kasım´da düzenlediği bilgilendirme toplantısında, Genelkurmay bünyesinde, ´irtica ve terörle mücadele için´ bazı internet sitelerininkurulduğu açıklandı. ´Devletin kendi vatandaşları üzerinde psikolojik savaş yürüttüğünün´ itirafı sayılan açıklama tepki topladı. Radikal´e bilgi veren kaynaklar Genelkurmay´ın ´internet andıcına´ dayanak olarak gösterdiği belgenin 28 Şubat postmodern darbesinin kararlarının uygulanmasını takip için hazırlanan ´irtica ile Mücadele Strateji Belgesi´ olduğunu söyledi. Yaklaşık 100 sayfadan oluştuğu belirtilen gizli belge, Batı Çalışma Grubu (BÇG) tarafından hazırlanmıştı. Belge, irticai ve bölücü faaliyet yürüten her türlü kişi, kurum veya kuruluşun takip edilmesini öngörüyordu. 2006 yılında, belge ´suistimale açık´ bazı maddelerin iptal edilmesi gerekçesiyle Bakanlar Kurulu´nun gündemine geldi. Böylece, belge, AKP´nin rötuşundan geçmiş oldu.

Önce rötuş sonra temizlik

Radikal´e bilgi veren bir kaynak, konunun gündeme geliş şekli ve Genelkurmay´ın açıklamasının, Başbakanlığı ´daha kökten çözüm yolları üretmeye ittiğini´ söyledi. Genelkurmay´ın açıklamasının hemen ertesi günü Başbakanlık´ta üst düzey bürokratların katılımı ile bir dizi çalışma yapıldı. Buna göre 55, 56. ve 57. hükümetler döneminde çıkarılan irticai ve bölücü faaliyetlere ilişkin ´muğlak ifadeler içeren´ tüm yönetmelik, plan ve genelgeler iptal edilecek. Ve ´İrtica ile Mücadele Strateji Belgesi´ de iptal edilecek. Batı Çalışma Grubu, Ecevit´in Başbakanlığı döneminde ´Başbakanlık İrticayı Takip ve Koordinasyon Kurulu´na dönüştürüldü. Kurul ayda bir defa toplanarak, yapılan çalışmaları gözden geçiriyor. Ancak AKP´nin hükümet olduğu son yedi yılda, Kurul´un toplanma periyodu üç ayda bire çıkarıldı. Halen Kurulun toplanma periyodu zaman zaman aksıyor. AKP´nin, ismi, ´Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu´ yaparak kaldırmak istediği biliniyor. ( Radikal)

İsmet Berkan: Direktifi iptal yetmez, hukuki altyapı iptal olsun

?Dün Başbakanlık çevrelerinden sızan haberlere göre Başbakanlık söz konusu internet izlemesine ve internette yalan haber/propaganda yayan sitelerin kurulmasına temel oluşturduğu söylenen ve geçmişi 28 Şubat kararlarına kadar uzanan bazı genelgelerin iptali için çalışmaya başlamıştı. Bakın, bu haberin ve alttan alta devam eden kavganın çok büyük bir önemi var. Bütün mesele, bir devletin, kendi vatandaşlarına karşı propaganda ve dezenformasyon yapıp yapamayacağı meselesi. Bizim devletimiz yaptı böyle şeyleri, belki bugün bile yapmaya devam ediyor. Burada bir ayrım yapmamız lazım: Bu sefer bir Ergenekon çetesinden veya ordu içindeki bir cuntadan söz etmiyoruz. Hatta bu sefer sadece Türk Silahlı Kuvvetleri´nden de söz etmiyoruz. Bu sefer devletten söz ediyoruz. Hükümet direktif veriyor, asker veya başka bir kurum (mesela İçişleri Bakanlığı´na ne gibi direktifler verildi aynı dönemde) bunu yerine getiriyor, Türk halkına yalan söyleniyor, halka karşı psikolojik operasyon yapılıyor. Bu devlet bunu hep yapıyor. Bu sefer birkaç iyi adam ortaya çıktı ve direktifleri iptal ediyor diye kendimizi güvencede hissedemeyiz. Bu devletin bir daha hiçbir zaman kendi halkına karşı böyle şeyler yapamamasının hukuki güvencesine ihtiyacımız var... Genelkurmay´ın bu belgesiyle halka karşı yapılan onca işten sadece bir tanesini görmüş olduk. Demokratım diyen hükümet bütün bunların tam bir listesini çıkarır ve geçmişte yapılanlardan ötürü özür dilerdi. Şimdi direktifi iptal etmek yetmez. Çünkü bugün iptal edilen direktif yarın yeniden verilebilir. Hukuki güvence istiyoruz.? ( Radikal)

´İnternet andıcı´nın Ecevit´e elden imzalatıldığı bu sebeple kayıtlarda yeralmadığı iddia edildi

03 Aralık 2009: Genelkurmay ile Başbakanlık arasında polemik konusu olan ´internet andıcı´na dayanak gösterilen belgenin Bülent Ecevit´in Başbakan olduğu 57. Hükümet döneminde, ´elden imzalatıldığı için´ Başbakanlık kayıtlarında olmadığı iddia edildi. Genelkurmay´ın 6 Kasım´da düzenlediği basını bilgilendirme toplantısında, Genelkurmay bünyesinde, ´irtica ve terörle mücadele için´ bazı internet sitelerinin kurulduğu açıklandı. ´Devletin kendi vatandaşları üzerinde psikolojik savaş yürüttüğünün´ itirafı sayılan açıklama tepki topladı. Bunun üzerine Genelkurmay, topu Başbakanlığa atarak çalışmanın ´talimatla´ yapıldığını duyurdu. Başbakanlık´ta en az iki defa kapsamlı ´arama´ yapılmasına karşın belge bulunamadı. Bunun üzerine Başbakanlık´taki ´belge avı´ genişletildi. Bir yandan 28 Şubat döneminde irticayla mücadele kapsamında hazırlanan belgeler, ´ayıklanmak´ için seçilirken, bir yanda Genelkurmay´ın sözünü ettiği belge arandı. Başbakanlık talimatının da 57. Hükümet döneminde Başbakan Bülent Ecevit´e, askerler tarafından elden imzalatıldığı ve bu nedenle Başbakanlık kayıtlarında yer almadığı iddia edildi. Ancak, vefat etmiş merhum Ecevit tarafından doğrulanamayacağı ve ayrıca Ecevit´in en yakın çalışma arkadaşlarının bile bu andıçtan habersiz oluşu sebebiyle bu iddia gerçekçi bulunmuyor. ( Radikal)

Abdullah Harun

(10 Kasım 2009, 11:05), son güncel.: (03 Aralık 2009)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1112    yazdır/print
Genelkurmay´ın site andıç yalanına tepkiler artıyor

2007´de Malatya Zirve Yayınevi´nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ilişkin davada 71. duruşma görülüyor. Davanın hem sanığı hem de gizli tanığı olan İlker Çınar, video konferans yöntemiyle ifade vermeye 7. celsede de devam ediyor.

Genelkurmay´ın site andıç yalanına tepkiler artıyor

Genelkurmay´ın 400 kadar web sitesini irticai ve bölücü diye fişleyerek takip etmesi ve ayrıca 40 kadar da web sitesi kurup kışkırtıcı yayın yapması kamuoyunda büyük bir tartışma başlattı. Tepkiler üzerine Genelkurmay, web sitelerinin direktifini bizzat Başbakanlığın verdiğini söyleyerek Erdoğan´ı zan altında bırakmıştı. Direktifin Erdoğan´a değil 2000 yılında Başbakan olan Ecevit´e ait olduğu bizzat Başbakan Erdoğan´ın işin peşine düşmesiyle kısa sürede ortaya çıktı. Genlkurmay yetkililerinin durumu kurtarmaya çalışan açıklamasındaki ikinci ayrıntı ise yalanı belgeledi. Kurmaylar 2007´de çıkarılan yasaya uyum amacıyla web sitelerine yeni düzenleme yapıldığını daha sonra da tümden kaldırıldığını belirttiler. Oysa kışkırtıcı yayın yapan 40 kadar web sitesinin son tartışmalar başlayıncaya kadar yayın yapmayı sürdürdüğü tespit edilmişti. Genelkurmay´ın kasıtlı yanıltma ile Başbakan Erdoğan´ı suçlamasına ve kendilerini aklamaya çalışmasına yönelik tepkiler giderek artıyor.

Genelkurmay ne yapmaya çalışıyor?

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı´nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu´nun yasadışı, irticai ve bölücü web sitelerinin Başbakanlık´ın direktifiyle andıçlandığını, provokatif amaçlı olduğu iddia edilen 40 kadar web sitesinin ise yine bu direktife dayanarak işletildiğini belirten açıklamaları Başbakanlık´ta şaşkınlıkla karşılanmıştı. Hemen harekete geçen Başbakan Erdoğan, yaptırdığı incelemeyle böyle bir direktifin olmadığını ortaya çıkartarak acilen Genelkurmay´dan açıklama istedi. Aynı günün ilerleyen saatlerinde Genelkurmay´dan gelen açıklama şaşırtıcıydı. Genelkurmay, web sitelerinin takibi (andıçlanması) ve psikolojik savaş amacıyla provokatif bazı web sitelerinin kurularak işletilmesi direktifinin 2000 yılına ait olduğunu, direktifin 2007 tarihinde (AK Parti tarafından) çıkarılan yasa gereği iptal edildiğini açıkladı. 2000 yılında Başbakanlık koltuğunda Bülent Ecevit vardı. Genelkurmay´ın site andıçlamasının bizzat başbakanlığın emri doğrultusunda yapıldığı şeklinde ilk açıklaması, şüpheleri Başbakan Erdoğan´a yönelterek onu zor durumda bırakmıştı.

Kasıtsız ve yetersiz bir açıklama mı yoksa kasıtlı bir psikolojik hamle mi?

Kimilerine göre bunda bir art niyet yok, sadece kurmayların yetersiz açıklamasından kaynaklanan bir yanlış anlama var. Kimilerine göre ise bu durum askeri kurmaylarca hesaplanmış bir dezenformasyon, yani yanıltma denemesiydi. Hükümetin işin peşini takip etmeyip olayın başbakanın üzerine yıkılarak kapatılacağı hesaplanmıştı. Ancak Başbakan Erdoğan´ın hemen harekete geçerek böyle bir emrin olmadığını ortaya çıkarttırması bu dezenformasyon hamlesini tersine çevirdi. Dezenformasyonun varlığını, yani kasıtlı yapılmış bir yanıltmaca olduğunu belgeleyen önemli bir ayrıntı, 2007´de ortadan kaldırıldığı açıklanan provokatif web sitelerinin yakın zamana kadar varlığını sürdürdüğünün kamuoyu tarafından bilinmesi ve bir kaç gündür süren son tartışmalar üzerine faaliyetlerine son vermesi oldu.

Tartışmalar tartışmaları doğuruyor. Genelkurmay ´Komplo Belgesi´nde savunma yaparken ´Site Andıçı´ tartışmasını başlattı

Genelkurmay´ın Cuma günü düzenlediği ´Basını Bilgilendirme Toplantısı´ Ankara´yı karıştırmıştı. Genelkurmay açıklamasının ardından Başbakan Erdoğan´ın talimatı ile harekete geçen Başbakanlık bürokrasisi, ilgili mevzuatı inceleyerek böyle bir gerekçeye dayanak olabilecek herhangi bir genelge, talimat veya karar olup olmadığını araştırdı. Yapılan araştırmada, böylesine bir kanunsuzluğa gerekçe olabilecek herhangi bir mevzuata rastlanmadı. Bunun üzerine Genelkurmay´a resmi bir yazı yazılarak, bahse konu emrin ne olduğunun sorulması kararı çıktı. Başbakanlık Müsteşarlığı tarafından özel bir kurye ile Genelkurmay´a gönderilen yazıda bu işlemlerin hangi mevzuata dayanılarak yapıldığı, böyle bir mevzuat varsa buna dayanılarak bu güne kadar ne gibi işlemler yapıldığının açıklanması istendi. ( Bugün)

Başbakan´a cevap veren Genelkurmay açıklaması, askerler üzerindeki kuşkuyu iyice arttırdı

TSK tarafından web sitesi üzerinden saat 20:40´da yapılan açıklamada direktifin 2000 yılına ait olduğu belirtildi. Açıklama tam olarak şöyle: Dün (06 Kasım 2009, Cuma) yapılan Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısında, bir soruya verilen cevapta kastedilen direktif 2000 yılına aittir. Söz konusu internet siteleri, 2007 Tarihli 5651 Sayılı Yasaya uyum sağlamak maksadıyla yeniden düzenlenmiş ve daha sonra tümüyle iptal edilmiştir. ( Zaman)

´2007´de kapandı´ denilen ´kara propaganda´ siteleri, bu yıl güncellenmiş

İnternet andıcını geçtiğimiz çarşamba günü doğrulayan Genelkurmay, kurulan sitelerin 2007´de kapandığını duyurmuştu. Ancak andıçta yer alan birçok sitenin güncellemesinin bu yıl yeniden yapıldığı ortaya çıktı. Bazıları ise 2009´da kurulmuş. ´Kaos Planı´nın orijinalini Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara posta yoluyla gönderen subayın, ikinci ihbar mektubunda da önemli iddialar yer alıyordu. İkinci mektupla gönderilen ´internet andıcına´ göre kamuoyunu yönlendirmek ve manipüle etmek için ´irticayla mücadele´ adı altında çok sayıda internet sitesi kurularak faaliyete geçirilmişti. İddia ortalığı karıştırdı. Genelkurmay, önceki akşam yaptığı açıklamada, 6 Kasım 2009´da yapılan haftalık basın bilgilendirme toplantısında, bir soruya verilen cevapta kastedilen direktif 2000 yılına aittir. Söz konusu internet siteleri, 2007 tarihli 5651 sayılı yasaya uyum sağlamak maksadıyla yeniden düzenlenmiş ve daha sonra tümüyle iptal edilmiştir. ifadelerine yer verildi. Genelkurmay, söz konusu sitelerin 2007´de iptal edildiğini söylüyordu ancak gerçek hiç de öyle değil. İnternet siteleri www.domainsorgulama.net adlı site üzerinde yapılan araştırmada, Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanan tartışmalı web adreslerinin 2007´den sonra kullanıldığı, bazılarının 2009´da yeniden güncellendiği ortaya çıktı.

İşte, Genelkurmayca işletilen tartışmalı web adreslerinden bazılarının güncellenme tarihleri:

irtica.org (kuruluş: 31 Mart 2006, son güncel.: 13 Mayıs 2009, bitiş: 31 Mart 2010)

naksilik.com (kuruluş: 5 Kasım 2009, bitiş: 5 Kasım 2010)

ozgurgenc.net (kuruluş: 12 Mart 2003, son güncel.: 22 Haziran 2009, bitiş: 12 Mart 2010)

Siteler ve güncellenme tarihleri:

www.irtica.org (Kuruluş tarihi: 31 Mart 2006 En son güncellenmiş hali: 13 Mayıs 2009 Bitiş tarihi: 31 Mart 2010) www.naksilik.com (Kuruluş tarihi: 5 Kasım 2009 Bitiş tarihi: 5 Kasım 2010) www.geocities.com/fethullahgercegi (Kuruluş tarihi: 15 Aralık 1995 En son güncellenmiş hali: 7 Temmuz 2009 Bitiş tarihi: 13 Aralık 2012) www.nursi.info (Kuruluş tarihi: 19 Mayıs 2009 En son güncellenmiş hali: 18 Temmuz 2009 Bitiş tarihi: 19 Mayıs 2010) www.irtica.net (Kuruluş tarihi: 2 Mart 2006 En son güncellenmiş hali: 26 Nisan 2009 Bitiş tarihi: 2 Mart 2010) www.ozgurgenc.net (Kuruluş tarihi: 12 Mart 2003 En son güncellenmiş hali: 22 Haziran 2009 Bitiş tarihi: 12 Mart 2010) www.genclik.info (Kuruluş tarihi: 20 Mayıs 2009 En son güncellenmiş hali: 19 Temmuz 2009 Bitiş tarihi: 20 Mayıs 2010) www.gencizbiz.net (Kuruluş tarihi: 6 Kasım 2009 Bitiş tarihi: 6 Kasım 2010) www.askeriz.info (Kuruluş tarihi: 5 Kasım 2009 En son güncellenmiş hali: 5 Kasım 2009 Bitiş tarihi: 5 Kasım 2010) www.stratejik.info (Kuruluş tarihi: 14 Ağustos 2009 En son güncellenmiş hali: 13 Ekim 2009 Bitiş tarihi: 14 Ağustos 2010) www.tskasker.com (Kuruluş tarihi: 6 Kasım 2009 Bitiş tarihi: 6 Kasım 2010) www.turkatak.gen.tr (Kuruluş tarihi: 24 Mart 1999 Bitiş tarihi: 23 Mart 2012) www.turkuz.info (Kuruluş tarihi: 6 Kasım 2009 En son güncellenmiş hali: 6 Kasım 2009 Bitiş tarihi: 6 Kasım 2010) www.turkler.info (Kuruluş tarihi: 19 Mayıs 2009 En son güncellenmiş hali: 18 Temmuz 2009 Bitiş tarihi: 19 mayıs 2010) www.turkses.com (Kuruluş tarihi: 9 Nisan 1999 En son güncellenmiş hali: 6 Kasım 2009 Bitiş tarihi: 9 Nisan 2010) www.turkeyturks.com (Kuruluş tarihi: 2 Mart 2006 En son güncellenmiş hali: 11 Ağustos 2009 Bitiş tarihi: 2 Mart 2010) www.turkses.net (Kuruluş tarihi: 6 Kasım 2009 Bitiş tarihi: 6 Kasım 2010) ( Zaman)

Genelkurmay´ın andıç yalanına tepkiler artıyor: Olayda kasıt ve kamuoyunu yanıltma var

Nuh Gönültaş (Gazeteci): Madem yapılan iş yasal o halde kurduğunuz internet siteleri deşifre olduktan sonra neden ortadan kayboldu?

İnternet sitelerini başbakanlığın emri ile izliyorlarmış! Oooo... Ne kadar da mutlu olduk. Meğer askerler sivil otoritenin, başbakanın emirlerini dinleyip yerine getiriyorlarmış. Hadi internet sitelerinin bazılarını tehlikeli bulup izliyorsunuz, peki niçin siz bazı internet siteleri kurarak millete karşı psikolojik harekat yapıyorsunuz? Bunun emrini de mi başbakan verdi? Başbakan size Nuh Gönültaş´ın kurduğu Sonsaniye.net sitesini izleyin, karşısına da irticai internet sitesi yazın emri mi verdi? Madem yapılan iş yasal ve siz yasalar çerçevesinde millete karşı psikolojik harekat yürütüyorsunuz, o halde kurduğunuz internet siteleri deşifre olduktan sonra neden ortadan kayboldu? Niye şimdi ulaşılamıyor Genelkurmay´ın kurduğu psikolojik harekat sitelerine? ( Bugün)

Alper Görmüş (Gazeteci): TSK, hükümetin konuyu deşmeyeceğini sandı

´İnternet andıcı´yla ilgili kerpetenle sökülürcesine aşama aşama elde edilen bilgiler, her şeyden önce askeri vesayet araçlarının yürürlüğe sokulmasının dün ne kadar kolay olduğunu gösterdi. Başbakanlığın konuyu hassasiyetle izlemesi ve andıçla ilgili cevazın bu hükümet döneminde verilmemiş olduğunun ortaya çıkması işlerin eskisi kadar kolay olmadığını ortaya koydu. Askerler, tarih içermeyen o ilk açıklamayı eski ve köklü alışkanlıklarıyla hükümetin konuyu deşmeyeceği varsayımına dayandırmışlardı. İznin Başbakanlık´tan alındığı bilgisi andıça sivil bir meşruiyet kazandıracak ve tartışmanın harareti azalacaktı. Askerler, bazı şeylerin tamamen değiştiğini bir türlü kabul edemiyor. Anlaşıldığına göre andıçın dayandırıldığı Başbakanlık direktifi 2000 yılında takip ve izleme çerçevesinde verilmiş. Bu direktifin, nitelik olarak bir yerlere silah konacak ve o silahlar yakalattırılacak kışkırtmasından farklı bir yanı olmayan kışkırtıcı internet sitelerinin kurulmasını içermediği açık. Anlıyoruz ki, zamanında, Başbakanlık kendi direktifinin nasıl uygulandığı konusunu hiç merak etmemiş ya da merak edip gerçeği öğrenmiş de sesini çıkarmamış.

Mehmet Altan (Gazeteci): Andıcı hazırlayanlar hesap vermeli

Bu tartışma kaos belgesindeki imzanın Dursun Çiçek´e ait olduğunu ve ordunun içinde cuntacı bir ekibin bulunduğunu doğruluyor. Askeri kanattan yapılan hiçbir açıklama doğru çıkmadı. Askeriye özel bir şirket olsaydı çoktan batmıştı. 28 Şubat´ta yaşananlar ortadayken Genelkurmay Başkanlığı´nın hala bu dönemin etkisiyle internet sitelerinin açılmasına karar verildiğini açıklaması manidar. Bunları yapanlar yargı önünde hesap vermeli.

Kamil Uğur Yaralı (Hukukçular Derneği Başkanı): Yönetmelik, 2007´de hükümsüz kaldı

Söz konusu yönetmelik 2007 senesinde çıkarılan 5651 sayılı kanunla hükümsüz kaldı. Hala uygulanıyor olması 28 Şubat sürecinin toplumun üzerine kabus gibi çöktüğünü ve etkilerinin hala devam ettiğini göstermektedir. Bu uygulamaların izlerinin hala toplum üzerinde görülmesi demokratik hukuk devletiyle bağdaşmayan ve herkesin hesabını sorması gereken ciddi bir olaydır.

Adnan Tanrıverdi (Emekli Tuğgeneral): TSK´nın açıklaması doğru değil

Güvenlik meselelerinin esas çatısını Milli Güvenlik Siyaset Belgesi oluşturuyor. Bu belge 2000 yılında ve 2006 senesinin Mart´ında yenilendi. Yine irtica iç tehdit olarak değerlendirildi. Genelkurmay Başkanlığı´nın 2000 yılının direktifiyle internet sitelerinin kurulduğunu açıklaması çok yanlış. Çünkü Milli Güvenlik Siyaset Belgesi 2006 yılında yenilendi. ( Zaman)

(08 Kasım 2009, 10:00)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1108    yazdır/print
Başbakanlık: G.kurmay´ın andıcı yalan

2007´de Malatya Zirve Yayınevi´nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ilişkin davada 70. duruşma görülüyor. Davanın hem sanığı hem de gizli tanığı olan İlker Çınar, video konferans yöntemiyle ifade vermeye 6. celsede de devam ediyor.

FLAŞ!!! Başbakanlık, TSK´dan açıklama bekliyor

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı´nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu´nun yasadışı, irticai ve bölücü web sitelerinin Başbakanlık´ın direktifiyle andıçlandığını, provokatif amaçlı olduğu iddia edilen 40 kadar web sitesinin ise yine bu direktife dayanarak işletildiğini belirten açıklamaları Başbakanlık´ta da şaşkınlıkla karşılandı. Bu açıklamada geçen ´direktif´ ile ilgili Genelkurmay´dan bilgi isteyen Başbakanlık, gelen bilgi doğrultusunda bir açıklama yapacak.

Başbakanlık işin peşini bırakmayacak

Gazetecilerin soruları üzerine ´Kaos Planı´yla ilgili açıklamalarda bulunan Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu´nun, postayla gönderilen ikinci ihbar mektubunda yer alan ´ internet andıcını´ doğrulamış Türk Silahlı Kuvvetleri´nin, Başbakanlık´ın ilgili plan ve direktifleri çerçevesinde irticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmiş internet siteleri bulunmaktadır´ ifadelerini kullanmıştı. Başbakanlık bu açıklamada geçen ´direktif´ ile ilgili Genelkurmay´dan bilgi istedi. Başbakanlık gelen bilgi doğrultusunda bir açıklama yapacak.

Genelkurmay´ın açıklaması Ankara´yı karıştırdı

Genelkurmay´ın dünkü Basını Bilgilendirme Toplantısı Ankara´yı karıştırdı. Genelkurmay açıklamasının ardından Başbakan Erdoğan´ın talimatı ile harekete geçen Başbakanlık bürokrasisi, ilgili mevzuatı inceleyerek böyle bir gerekçeye dayanak olabilecek herhangi bir genelge, talimat veya karar olup olmadığını araştırdı. Yapılan araştırmada, böylesine bir kanunsuzluğa gerekçe olabilecek herhangi bir mevzuata rastlanmadı. Bunun üzerine Genelkurmay´a resmi bir yazı yazılarak, bahse konu emrin ne olduğunun sorulması kararı çıktı. Başbakanlık Müsteşarlığı tarafından özel bir kurye ile Genelkurmay´a gönderilen yazıda bu işlemlerin hangi mevzuata dayanılarak yapıldığı, böyle bir mevzuat varsa buna dayanılarak bu güne kadar ne gibi işlemler yapıldığının açıklanması istendi. ( Bugün)

20.50: Genelkurmay´dan durumu kurtarmaya çalışan şaşırtıcı açıklama: Andıç direktifi 2000 yılına ait. 2007´de iptal edildi

TSK tarafından web sitesi üzerinden saat 20:40´da yapılan açıklamada direktifin 2000 yılına ait olduğu belirtildi. Açıklama tam olarak şöyle: Dün (06 Kasım 2009, Cuma) yapılan Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısında, bir soruya verilen cevapta kastedilen direktif 2000 yılına aittir. Söz konusu internet siteleri, 2007 Tarihli 5651 Sayılı Yasaya uyum sağlamak maksadıyla yeniden düzenlenmiş ve daha sonra tümüyle iptal edilmiştir. ( Zaman)

Erdoğan´ın katıldığı toplantıya damga vuran sözler: Özal olsaydı Genelkurmay başkanını görevden alırdı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Milli Kültür Vakfı´nın 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen 40 Vakıf İnsana Vefa başlıklı toplantıya katıldı. Toplantıda, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Bekir Berat Özipek, Turgut Özal ile ilgili bir konuşma yaptı. Özipek´in konuşması salonda büyük alkış topladı. Özal bugün yaşasaydı bugün ne yapardı? diye soran Özipek şunları söyledi: Belki belirtmeye gerek yok. Hiç kuşkusuz demokratik sürece destek verirdi. Ne süreci provoke etmek isteyen ulusalcılara teslim olurdu, ne de DTP´lilerin hatalarına. İspanya´nın BASK sorununu minimize eden demokratikleşme sürecini yöneten siyasetçiler gibi davranırdı. ´AKP ve Fethullah Gülen´i bitirme planı´ karşısında Genelkurmay Başkanı´ndan gereğini yapmasını beklemez, onu derhal görevden alırdı. Belki de bir basın toplantısı düzenler ´Şunları şunları görevden alıyoruz, yerlerine şunları şunları atıyoruz´ derdi. Belki Genelkurmay Başkanı görevden alındığını televizyondan öğrenirdi. Turgut Özal´ın en büyük hatalarından bahseden Bekir Berat Özipek, kendisine gerçekleştirilen suikasti araştırmamasına dikkat çekti. Özipek, Araştırılsaydı derin canavara karşı daha avantajlı olabilirdik. dedi. Özipek, Bütün bunlar kadar en büyük günahı Mesut Yılmaz´ı siyasete sokmasıydı. Bunun ülkeye zararı, koruculuk sistemiyle kıyaslanmayacak kadar fazla oldu. şeklindeki sözleri de salondan büyük alkış aldı. ( Zaman)

Başbakanın emirlerine göre çalışıyorlarmış!

Nuh Gönültaş, Bugün, 08 Kasım 2009: ?Böyle basın bilgilendirmesi olur mu? Kamuoyunda sıkışınca basın bilgilendirme toplantısını haftalarca iptal et. Yaptığın toplantılara sadece kendi istediğin gazetecileri çağır, kendi istediğin soruları sordur. Hoşuna gitmeyen, beklemediğin sorulara cevap verme.Sonra da bunun adına basın bilgilendirme toplantısı de. Genelkurmay´ın basın bilgilendirme toplantılarından kim bilgilenebiliyor? Varsa bilgilenen parmak kaldırsın! Türk basınının tiraj itibariyle yarısından fazlası bu toplantılarda temsil edilemiyor. Gerçekten siz kimi bilgilendiriyorsunuz?

Madem yapılan iş yasal o halde kurduğunuz internet siteleri deşifre olduktan sonra neden ortadan kayboldu?

Gelelim son açıklamaya... İnternet sitelerini başbakanlığın emri ile izliyorlarmış! Oooo... Ne kadar da mutlu olduk. Meğer askerler sivil otoritenin, başbakanın emirlerini dinleyip yerine getiriyorlarmış. Hadi internet sitelerinin bazılarını tehlikeli bulup izliyorsunuz, peki niçin siz bazı internet siteleri kurarak millete karşı psikolojik harekat yapıyorsunuz? Bunun emrini de mi başbakan verdi? Başbakan size Nuh Gönültaş´ın kurduğu Sonsaniye.net sitesini izleyin, karşısına da irticai internet sitesi yazın emri mi verdi? Madem yapılan iş yasal ve siz yasalar çerçevesinde millete karşı psikolojik harekat yürütüyorsunuz, o halde kurduğunuz internet siteleri deşifre olduktan sonra neden ortadan kayboldu? Niye şimdi ulaşılamıyor Genelkurmay´ın kurduğu psikolojik harekat sitelerine?

Bu mu adaletiniz?

Madem başbakanın sözlerini dinliyorsunuz, başbakan Meclis kürsüsünden Cuntacıları teslim edin diye konuştu. Niye onun gereğini yapmıyorsunuz? Hakkında en ufak bir şaibe bile çıksa, bir gün önce madalya verdiğiniz askerleri bir gün sonra irticadan, Anayasa 125´i kendi çıkarınıza kullanarak ordudan atıyorsunuz da, hakkında bunca bilgi, belge, şaibe çıkan kişileri bırakın atmayı terfi ettiriyorsunuz? Bu mu adaletiniz?? ( Nuh Gönültaş, Bugün)

(07 Kasım 2009, 17:55), son güncel.: (08 Kasım 2009)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1106    yazdır/print
Flaş!!! Subaydan andıç ihbar mektubu

1962´deki darbe girişimini örgütlediği nedeniyle idam edilen Albay Talat Aydemir´in ´kayıp dava dosyası´ 49 yıl sonra bulundu. Ergenekon davasında mahkeme Talat Aydemir dosyasını Genelkurmay ve Kara Kuvvetleri´nden istemiş ancak ´bizde yok´ cevabı almıştı. Dosya, AK Parti Milletvekili Haluk Özdalga´nın babası Hakim Amiral Numan Özdalga´nın sandığından çıktı. Dosya bugün yetkililere teslim edilecek.

04.11.2009 10:00 İrtica İle Mücadele Eylem Planı´nın orijinalini Ergenekon Savcılarına gönderen ´meçhul subay´ savcılara dün akşam e-postayla ikinci bir ihbar mektubu yolladı. Ancak bugün akşam saatlerinde açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, ihbar mektubunun kendilerine ulaşmadığını söyledi. Mektubun sonunda bir nüshanın savcılığa bir nüshanın da medya kuruluşlarına gönderildiği belirtiliyordu. Mektupta TSK´nın bilgi sahibi olmak için günlük olarak izlediği 292´si yurtiçi Türkçe yayın yapan ve 138´i de yurtdışı yabancı dilde yayın yapan toplam 430 web sitesinin de adresi yeralıyor. Bunun dışında yine Genelkurmay´daki psikolojik savaşçılar tarafından kurulan ve işletilen propaganda siteleri yer alıyor. İrtica ile Mücadele Eylem Planı isimli belgenin ´ıslak imzalı´ aslını ihbar mektubuyla Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara gönderen meçhul askerin dün akşam saatlerinde internetten elektronik posta yoluyla gönderilen gönderdiği ikinci mektupta yine şok suçlamalar var. Meçhul asker, ikinci mektubunda ilk mektubunun basına yansımasından sonra yaşadıklarını anlattı. Aşağıda mektubun tamamını yayınlıyoruz.

Kendimi, ailemi mesleki kariyerimi ve geleceğimi riske attım. Amacım, tutku ile bağlı bulunduğum Türk Silahlı Kuvvetleri´ni yıpratmak değildir

Sayın Savcım, Ben ülkesini ve çalıştığı kurumu her şeyden üstün tutan bir TSK mensubuyum. Ülkemi o kadar seviyorum ki kendimi, ailemi mesleki kariyerimi ve geleceğimi riske atarak İrticayla Mücadele Eylem Planı belgesinin aslını gönderdim. Elde ettiğim belgelerin kamuoyuna yansımasından ve Adli Tıp Kurumu´nca da teyit edilmesinden sonra yaptığım bu girişimin çok yerinde olduğunu kıymetlendirmekteyim. Amacım, tutku ile bağlı bulunduğum Türk Silahlı Kuvvetleri´ni yıpratmak değildir. Aksine, Silahlı Kuvvetlerin arkasına saklanarak ülkemizin istikrar, güven ve demokrasisine kastedenleri deşifre etmek suretiyle ülkeme hizmet etmektir. Sadece gerçekler ortaya çıksın ve telafisi imkansız girişimlere engel olunsun istiyorum. Bu kapsamda, Kurumumuzda çalışan herkesi yardımcı olmaya ve elde ettikleri bilgi-belgeleri yargı ve kamuoyu ile paylaşmaya davet ediyorum.

Komplo Belgesi´nin orjinali hakkında şüphe uyandırmak ve ona zarar vermek için Genelkurmay´da çalışma yapılıyor

Gönderdiğim mektupta birbirinin devamı olan Bilgi Destek Planı (LAHİKA) ve İrticayla Mücadele Eylem Planı ile ilgili detayları birleştirerek yazmıştım. Cunta yapılanması tarafından bu hususlar gerekçe gösterilerek, belge ve mektubun içeriği üzerinde güvensizlik oluşturmak ve delil niteliğine zarar vermek için bir çalışma başlatılmıştır. Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini önlemek ve Cunta´nın istismarının önüne geçmek için ilk mektubumdaki İrticayla Mücadele Eylem Planının basında yer almasını müteakip, ... diye başlayan paragrafta İrticayla Mücadele Eylem Planı yerine Bilgi Destek Planı (LAHİKA) ifadesi konularak aşağıdaki gibi değerlendirilmesi gerekmektedir:

Lahika ve Komplo belgelerinin hazırlanmasında görev alan askeri personel

Bilgi Destek Planı (LAHİKA)´nın basında yer almasını müteakip, belgenin hazırlanmasında kullanılan tüm bilgisayarlar temizlenmiş ve ilgili evraklar imha edilerek, kamuoyuna Genelkurmay Başkanlığı tarafından böyle bir çalışmanın olmadığı yönünde bir açıklama yapılmıştır. İmha süreci bizzat Org. Ergin SAYGUN´un Özel Sekreteri Kur.Alb. Uğur BERKSUN tarafından takip edilmiş, kendisi Bilgi Sistemleri İşletme Şubesine giderek söz konusu eylem planının hazırlanmasında kullanılan 30709, 33746, 40077, 27238, 27229 ve 16693 BİM numaralı bilgisayarların hard disklerinin geri getirilemeyecek şekilde silinmesine nezaret etmiştir. Bu işlemde Alb. Şükrü KISADERE, Ütğm. Erhan SAKALLI, Ütğm. Kazım BOZKURT, Bçvş. Mustafa URHAN ve Svl.Me. Rıfat SÜLÜK görev almışlardır. Mektubumda ayrıca, Bilgi Destek Planı (LAHİKA)nın ve İrticayla Mücadele Eylem Planının hazırlanmasında görev alan personeli bir arada yazmıştım. Soruşturmanın sıhhati açısından, İlker Ziya GÖKTAŞ´ın sadece İrticayla Mücadele Eylem Planının hazırlanmasında görev almış olduğunu da detay bilgisi olarak ekliyorum.

Belge skandalını etkisiz bırakmak için Genelkurmay´daki cuntanın strateji ve taktikleri

Karargah içindeki Cunta yapılanması, kendileri adına gelişen olumsuz süreci tersine çevirmek için aşağıda ifade edilen faaliyetleri planlamaktadır.

1. Mektuptaki belge ile ilgili olarak yazıcı, kalem, mürekkep vb. tali unsurları ön plana çıkararak belgenin içeriğinden çok şekli unsurlarının kamuoyunda tartışılmasını sağlamak.

2. Belgenin gerçekliğini ortaya koyan kişi ve kurumları yıpratmak.

3. Belgeyi yayınlayan ve savunan gazete ve gazetecileri belgenin gerçek olmadığına dair ikna etmeye çalışmak, ikna edemediklerini de yıpratmak.

4. Belge´nin orijinalinin Askeri Savcılık aracılığı ile elde edilerek, Jandarma Kriminal´e göndermek suretiyle gerçek olmadığına dair rapor çıkarttırmak.

5. İmza makinesi gibi argümanlara sarılarak kamuoyunda belgenin gerçekliğine olan inancı sarsmak.

6. Belgenin içeriğinden daha çok, gündeme geldiği dönemin kamuoyunda tartışılmasını sağlayarak dikkatleri belgenin içeriğinden uzaklaştırmak.

7. Anayasa Mahkemesine baskı yaparak bir an önce ilgili maddedeki değişikliğin iptaline yönelik karar çıkarttırmak ve yargılama sürecini askeri yargıya taşımak suretiyle takipsizlik kararı verdirmek.

8. 28 Şubat sürecinde dönemin Başbakanı Necmettin ERBAKAN´a imzalatarak ihraç edilen 1000´in üzerinde TSK mensubu gibi TSK bünyesinde cadı avı başlatılarak YAŞ kanalıyla büyük bir tasfiye yapmak.

9. Bu girişimler ile sonuç alınamaz ise Genelkurmay Askeri Savcılığı aracılığı ile suçluların sadece Alb. Dursun Çiçek ve birlikte çalıştığı alt kademe personel olduğu şeklinde karar aldırmak. Bu personelin olabilecek en hafif suçlar ile cezalandırılmasını sağlamak. Yargılama sürecinin, emir vererek çalışmaları başlatan ve yönlendiren komuta kademesine sıçramasına engel olmak.

Genelkurmay adına dezenformasyon (yanıltıcı yayın) yapan 42 web sitesi

Cunta faaliyetlerinin daha açık bir şekilde ortaya çıkmasını ve bu planların sadece Dursun Çiçek´in faaliyetleri ile sınırlı olmadığını göstermek istiyorum. Genelkurmayda yürütülen psikolojik harekat faaliyetleri kapsamında kamuoyunda daha önce de kısmen gündeme gelmiş olan internet faaliyetlerinin detaylarını paylaşmak ve bütün bu çalışmaların Cunta aracılığı ile hiyerarşik bir yapıda gerçekleştirildiğini göstermek için Ek-A´daki belgeyi dikkatlerinize sunuyor ve tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Bu belge Genelkurmay tarafından yürütülen psikolojik harekat faaliyetleri için kullanılan internet sitelerinin kamuoyuna yansımasından sonra (Basında 35 adet internet sitesi yer almıştı. Halbuki bu sitelerin adedi 42 dir ve Ek-B´de sunulmaktadır.) bunların Genelkurmaya ait olmadığını göstermek ve daha sonraki sızmaları engellemek maksadıyla hazırlanmıştır. Belgenin hazırlanmasında sızma olasılığı da dikkate alınarak çok özenli bir dil kullanılmıştır. Ancak Belgenin son bölümünde gri ve siyah propaganda faaliyetlerinin Kurum´dan bağımsız olarak devam ettirileceği ifade edilmiştir. Halbuki bundan önce bu illegal faaliyetler çok yoğun bir şekilde açıktan icra edilmekte idi.

Daha önce medyada çıkan 35 site haberi üzerine bu siteler kapatılarak yenileri açıldı

İnternet siteleri ile ilgili haberler medyaya yansıdıktan sonra tüm siteler kapatılarak yeniden yapılandırılmıştır. Ekteki belgede görüleceği üzere, Cunta aracılığı ile Komuta katının görüş ve onayı alınarak yeniden faaliyete geçirilmiştir. Komuta katının onayından sonra 35 site yerine 4 adet site ve bu adreslere yönlendirilen bir miktar alan adının alınması kararlaştırılmıştır. PH faaliyetleri bu siteler üzerinden devam etmiştir. Ekte sunulan belgedeki ANDIÇ´da da ifade edildiği gibi Bilgi Destek Daire Başkanlığında görevli Şube Müdürlerinin üzerine kredi kartları alınarak ödemeler bu kartlar üzerinden yapılacak şekilde yeni alan adları temin edilmiştir. ANDIÇ´ta parafı bulunan Şb. Md.lerinin o dönemde yeni aldıkları kredi kartları ve yaptıkları ödemeler rahatlıkla banka kayıtlarından temin edilebilir. Örnek olarak İlker Ziya GÖKTAŞ´ın bu görev için almış olduğu Ziraat Bankası´na ait olan 454...............061 no´lu kredi kartı gösterilebilir.

Takdir sayın savcılarımızın ve Yüce Türk Milletinindir. Saygılarımla arz ederim. EKLER : EK-A İnternet Siteleri andıcı, EK-B Psikolojik Harekat Sitelerinin Listesi, DAĞITIM : 1. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 2. Medya Kuruluşları ( Cafesiyaset)

Daha önceki 35 dezenformasyon sitesini hazırlayan kişi Ergenekon´da halen tutuklu

Taraf, Nisan 2009 tarihli andıçta bahsedilen www.irtica.org, www.pkkgercegi.net, www.greekmurderers.net, gibi 35 farklı sitenin tek bir merkezden yönetildiğini, sunucularının aynı email adresi kullanılarak alındığını ortaya çıkarmıştı. Haberde söz konusu sitelerin Ergenekon soruşturmasında tutuklanan yazılım şirketi sahibi, emekli Deniz Yüzbaşı Ataman Yıldırım tarafından hazırlandığı, sitelerin ad ve içeriklerin satın alan hayhaytr@yahoo.com adresine de Genelkurmay´da sivil memur olarak çalışan Mehmet Bülent Sarıkahya´ya ait bir ADSL hattından sık sık girildiğine ilişkin belgelere yer verilmişti. Haberin çıkmasından kısa bir süre sonra İngilizce ve Türkçe yayın yapan siteler hep birlikte kapanmıştı. İkinci ihbar mektubuyla birlikte ortaya çıkan andıç, Ergenekon İddianamesi´ne de giren sitelerle ilgili Taraf´ın haberinden sonra Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Şubesi´nde yeniden yapılanmaya gidildiğini, sitelerin tek merkezden yönetildiğinin anlaşılmaması için çeşitli tedbirler alındığını ortaya koyuyor. Genelkurmay Karargahı´nda pek çok ismin önüne gittiği anlaşılan andıçın altında tanıdık bir imza var: Bilgi Destek D.Bşk.Vek. Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek.

Siteler cuntanın işi

İhbarcı subay mektubunda resmi kurumlar tarafından hazırlandığı ortaya çıkarsa Türkiye´yi diplomatik olarak zor durumda bırakacak sitelerin de aralarında olduğu psikolojik harekat internet adresleriyle ilgili andıçı ´Bu ve benzer planların sadece Dursun Çiçek´in faaliyetleri ile sınırlı olmadığını göstermek´ için gönderdiğini söylüyor. Mektupta şu ifadeler kullanılmış: ?Yürütülen psikolojik harekat faaliyetleri kapsamında kamuoyunda daha önce de kısmen gündeme gelmiş olan internet faaliyetlerinin detaylarını paylaşmak ve bütün bu çalışmaların cunta aracılığı ile hiyerarşik bir yapıda gerçekleştirildiğini göstermek için Ek-A´daki belgeyi dikkatlerinize sunuyor ve tüm kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.?

İşte isim isim Cunta ve imza hiyerarşisi

Nisan 2009 tarihinde 3020- 09 nosuyla Bilgi Destek Şubesi´nde görevli Yzb. Murat Uslukılıç tarafından hazırlanan ve Bilgi Destek Dairesi Başkan Vekili sıfatıyla Dursun Çiçek imzalı bir üst yazıyla ilgili makamlara dağıtılan gizli ibareli andıçın altında Karargahta görevli pek çok ismin parafı var. Bu isimlerden biri de belgenin yazıldığı makam olarak görülen Genelkurmay İkinci Başkanlığı koltuğunda o günlerde oturan Orgeneral Hasan Iğsız. İhbarcı subayın Genelkurmay Karargahı´ndaki ?cunta? olduklarını iddia ettiği ve hiyerarşik bir sırayla andıç belgesini görüp, paraflayan o isimler şöyle: Des. Ş. Md. Alb. C. GÖKÇEOĞLU, 1´inci Bilgi Des. Ş. Md. Alb. S. ÖZÜER, 2´nci Bilgi Des. Ş. Md. Alb. İ. GÖKTAŞ, 3´ncü Bilgi Des. Ş. Md. Alb. D. ÇİÇEK, 4´üncü Bilgi Des. Ş. Md. Alb. H. GÜLBAHAR, Bilgi Des. Gr. K. Alb. O. GÜÇLÜ, Bilgi Des. D. Bşk. Vek. Tuğg. M. BAKICI, Hrk. Bşk. Korg. M. ERÖZ. Koordine başlığı altında da sırasıyla şu isimlerin andıçı parafladığı görülüyor: İsth Bşk. Korg. İ.H. PEKİN, MEBS Bşk. Kora. M. OTUZBİROĞLU Adli Müşavir Tuğg. H. ÇUBUKLU, II nci Bşk. Org. H. IĞSIZ. ( Taraf)

Genelkurmay´ın ikna siteleri

Nisan 2009 tarihli Andıç belgesi Genelkurmay Bilgi Destek Daire Başkanlığı Destek Şubesi tarafından hazırlanmış. Belgenin altında Topçu Albay Cemal Gökçeoğlu ve Albay Dursun Çiçek de dahil 8 kişinin imzası var. Belgede ´Kimden´ bölümünün karşısında ´Harekat Başkanlığı´ndan´, ´Kime?´ bölümünün karşısında da ´Genelkurmay 2. Başkanı´na´ yazıyor: Genelkurmay Bilgi Destek Daire Başkanlığı Destek Şube tarafından kamuoyunu yönlendirmek maksadıyla illegal bir şekilde işletilen internet siteleri: http://www.irtica.org ve bu siteye yönlendirilen www.naksilik.com, www.geocities.com/fethullahgercegi, www.nursi.info, www.irtica.net, www.ozgurgenc.net ve bu siteye yönlendirilen www.genclik.info, www.gencizbiz.net, www.aslar.org ve bu siteye yönlendirilen www.askeriz.info, www.stratejik.info, www.tskasker.com, www.turkatak.gen.tr ve bu siteye yönlendirilen www.turkuz.info ve www.turkler.info, www.turkses.com ve bu siteye yönlendirilen www.turkeyturks.com, www.turksturkey.com, www.turkses.net, www.turkses.org, www.pkkgercegi.net ve bu siteye yönlendirilen www.pkkapo.com, www.apopkk.com, www.pkkgercegi.com, www.pkkgercegi.org, www.armenianreality.com ve bu siteye yönlendirilen www.turkishgenocide.net, www.turkishmassacre.com, www.terorveguvenlik.net ve bu siteye yönlendirilen www.terorizm.info, www.terorgercegi.com, www.terorveguvenlik.com, www.terorveguvenlik.org, www.greekmurderers.net ve bu siteye yönlendirilen www.members.tripod.com/camerian_volunteer, www.cameria.org, www.yunanli.com, www.pontuslu.com, www.gurbetciler.info ve bu siteye yönlendirilen www.turkuzbiz.org, www.hepimizturkuz.org, www.bizturkler.org

Askerden 430 siteye gözaltı

Genelkurmay Başkanlığı Ankara üst başlığının bulunduğu ´gizli´ ibareli Andıç belgesi 1. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü´ne hitaben yazılmış. Belgenin giriş yazısında ´Bilgi Destek Daire Başkanlığı´nın internet sitesi faaliyetlerinin yeniden yapılandırılması maksadıyla hazırlanıp komuta katından anayı alınan andıç ekte sunulmaktadır´ ifadesi yer alıyor. ´Andıç´ belgesi olduğu iddia edilen ekte Genelkurmay´ın kamuoyunu yönlendirmek için kurduğu iddia edilen sitelerin dışında bir de Genelkurmay tarafından takip edildiği öne sürülen internet sitelerinin listesi bulunuyor. ´Günlük olarak takip edilen Türkçe yayın yapan siteler´ başlığı altında 292 internet sitesi yer alıyor. Bunlar ´Fettullahçı siteler´, ´irticai siteler´ ve Bölücü siteler´ gibi ifadelerle fişlenmiş.

New York Times de listede

´Günlük takip edilen Yabancı dilde yayın yapan siteler´ başlıklı listede ise 138 internet sitesi bulunuyor. Bunlar da ´Bölücü yayın yapan site´, ´Kürt insan hakları projesi´, ´Strateji sitesi´ ´haber sitesi´ ifadeleriyle fişlenmiş. Bu listede New York Times, New York Post, Independent gibi uluslar arası yayın yapan gazetelerin internet siteleri de yer alıyor. ´Andıç´ belgesinde Genelkurmay tarafından takip edildiği öne sürülen internet sitelerinin bazıları şunlar: ( Akşam)

İrticai siteler

www.alticizili.worldpress.com

www.araratinsesi.com

www.asringetirdigitereddutler.com

www.aylikdergi.com

www.cafesiyaset.com

www.cemaat.com

www.derindusunce.org

www.dogu.worldpress.com

www.dusunceler.org

www.fatihzeki.blogcu.com

www.fethullahciler.atspac.com

www.gericiler.worldpress.com

www.haber7.com

www.haber10.com

www.haberkasedi.com

www.habersutun.com

www.habervakti.com

www.haksoz.net

www.harunyahya.org

www.irticai.blogcu.com

www.irtica.worldpress.com

www.islamdunyasi.com

www.tesetturworldpress.com

www.itibarhaber.eu

www.kafkascihat.com

www.kemalistler.com

www.mucahede.com

www.maskelitehditler.com

www.nurhaber.com

www.otvaworldpress.com

www.platformdergisi.net

www.realhaber.com

www.risaleinurenstitusu.org

www.saidnursi.de.tr

www.sehadetvakti.com

www.sentezhaber.com

www.sirat.blogcu.com

www.sonsaniye.net

www.sosturk.worldpress.com

www.suhareketi.org

www.takva.com

www.tevhidhaber.com

www.tr.fgulen.com

www.vahdet.com.tr

www.videoalemi.net

www.yazimhane.com

www.yobasis.com

www.yobazlariz.biz
Fethullahçı siteler

www.fethullahgulen.belgeleri.com

www.haber5.comTSK karşıtı siteler


www.aloihbar.org

bedelliaskerlik.org

www.dahabuyukanit.com

www.genel-kurmay.com

www.gizlibelge.com

www.haberkurd.com

www.harbiyeli.net

www.kursadhareketi.org

www.tsk-genelkurmay.com

www.turkiyegercegi.net

www.ulkucan.com

www.ulusalihanet.comBölücü siteler


www.abdullah-ocalan.com

www.amedchat.com

www.amedxacek.blokspot.com

www.amigradergisi.com

www.apocu.webbyen.dk

www.azadiyar.com

www.babaerdogan.org

www.barandegisi.com

www.batman.efendisi.com

www.beritan.com

www.bijinewroz.com

ciwanen.org

www.ciwanenroje.com

www.darajiyane.com

darajiyane.150m.com

www.demanu.com.tr

www.dengeciwan.com

www.dengezelal.com

dersim.dr

www.ewindarin.com

www.ferhattunc.net

www.firatnews.com

www.freewomen.dr

gelawej.org

www.gercekgundem.com

www.gundemimiz.com

www.halklarinsesi.com

www.kerkuk-kurdistan.com

www.kesireocalan.com

www.komalenciwan.com

www.kongra-gel.net
www.koxuz.blz

www.koxuz.org

www.kurddem.com

www.kurdinfo.com

www.kurdisinfo.com

www.kurdis-info.net

www.kurdisonline.org

www.kurdislam.org

www.kurdistan.nu

www.kurdistan-ip.org

www.kurdistan-post.com

www.kurdistaninfo.de

www.kurdmedia.com

www.lekolin.com

www.leylazana.net

www.mazlum.com

www.memleketinsesi.com

www.mezopotamya.org

move.tr/welad

www.nasname.com

www.newroz.com

www.newroz.net

www.newskurd.com

www.newskar.com

www.olperver.com

www.osmanbaydemir.com

www.osmanocalan.com

www.parastina.gel.com

www.partiyagel.com

www.pdk-bakur.com

www.pdk-xoybun.com

www.pekeke.net

Milliyetçi siteler

www.anayurtgazetesi.com

www.asilkan.org

www.atin.org

www.gizlitarih.com

www.haberden.com

www.habergazete.com

www.haberim.com

www.heddam.com

www.internetajans.com

www.kuvayyimilliye.net

www.ozelharekat.com

www.pressturk.com

www.sonsayfa.com

www.turkcutoplumcubudun.org

www.turktime.com

www.turkintikambirligi.tr.cx


16.32: FLAŞ!!! Başsavcı Vekili Çolakkadı: Mektup bize ulaşmadı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, 2. ihbar mektubunun kendilerine ulaşmadığını söyledi. ( Zaman)

06 Kasım 2009: Millete ve hükümete yönelik komplo belgesinin orijinalini Ergenekon savcılarına gönderen subayın, ikinci ihbar mektubu da kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Ancak Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı´nın, e-mail yoluyla gönderilen 2. postanın kendilerine ulaşmadığını açıklaması, dikkatleri istanbulcbs@adalet.gov.tr adresine çevirdi.

Başsavcılığın e-posta adresi arızalıydı

İddialara göre, vatandaşların ihbarda bulunduğu savcılığın resmi mail adresi bir süredir arızalıydı. Medyaya da gönderilen ikinci mektup, bu yüzden yerine ulaşmadı. Adliyenin ´Bilgi İşlem Dairesi´ yetkilileri, konuyla ilgili sorulara çelişkili cevaplar verirken, Başsavcı Vekili Çolakkadı tartışmalara şöyle açıklık getirdi: Subay, içerisinde imzaların bulunduğu belgenin orijinalinin bize ulaşmasını istemiş ve posta yoluyla göndermiş olabilir. Savcılığa postaladıysa bize biraz daha geç gelir. Komplo belgesinin orijinalini Ergenekon savcılarına gönderen meçhul subay, Genelkurmay içerisindeki cuntacı ekibin kara propaganda stratejisini izah eden bir mektup daha gönderdi. İnternet andıcını eklediği belgeleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´na ve basın mensuplarına e-mail yoluyla iletti. Mektup, basın yayın organlarında geniş yer bulurken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kendilerine böyle bir mektubun ulaşmadığını açıkladı. İddiaya göre bunun sebebi savcılığın resmi internet sitesinde yer alan ve vatandaşların ihbarlarda bulunduğu istanbulcbs@adalet.gov.tr isimli elektronik posta adresinin arızalı olması. Bu nedenle gönderilen mailler geri dönüyor. İstanbul Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki ´Bilgi İşlem Dairesi´ yetkilileri, önce ´arıza var, aktif değil´ açıklamasını yaptı. Bir süre sonra ise elektronik posta adresinin doğru yazılması halinde sorun çıkmadığını savundular. ( Haber7)

Genelkurmay muhbir subayın varlığını doğruladı: Sitelerin andıçlanmasını Başbakanlık istedi

06 Kasım 2009: Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, internet sitesi andıçları için,E-posta internet sitesi andıçları 5671 sayılı kanunla ilgili Başbakanlık tarafından istenen bir çalışmaydı. dedi. Bazı internet sitelerinin andıçlanmasıyla ilgili olarak Genelkurmay topu Başbakanlığa attı. Başbakan Erdoğan´ın Salı günkü grup konuşmasında Genelkurmay´a Sorumluları ifade evermeye gönderin mesajının ardından Genelkurmayın adrese teslim açıklaması dikkat çekti. Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, bazı internet sitelerinin fişlenmesiyle ilgili olarak direktifin Başbakanlık´tan geldiğini söyledi. TSK tarafından işletilen internet siteleriyle ilgili bir andıcın medyaya gönderildiğini belirten Çubukçu; ´Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Başbakanlığın ilgili plan ve direktifleri çerçevesinde irticai ve bölücü tehdit unsurlarını izlemek üzere kurulmuş, işletilmiş internet siteleri bulunmaktadır´ dedi. Andıcın arkasında olduğunu söyleyen Çubukçu bunun sızdırılma şeklinin olayı amacından saptırdığına dikkat çekti. Çubukçu´nun açıklamasında Başbakanlık vurgusu öne çıktı. Bu da akıllara Salı günkü günkü AK Parti toplantısında Başbakan´ın Genelkurmaya gönderdiği Sorumluları teslim edin mesajını getirdi.. Acaba Genelkurmay´da bir mesaj mı vermek istiyordu? Şimdi gözler Başbakanlık´ta... ( Zaman)

(04 Kasım 2009), son güncel.: (06 Kasım 2009)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1094    yazdır/print
Mavi Marmara'da yakalama kararı

26.05.2014 15:43 Gazze'ye 31 Mayıs 2010'da insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince düzenlenen saldırıya ilişkin davada, aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Ashknazi dahil dört komutan hakkında tutuklam..
Tamamı 26.5.2014

TIR iddianamesi kabul edildi

15.05.2014 13:34 Adana Cumhuriyet Başsavcı vekili Ali Doğan tarafından MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik olarak 13 askeri personel hakkında müebbet hapis cezası istemiyle hazırladığı iddianame Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesince ka..
Tamamı 15.5.2014

Paralel kulağa ilk dava açıldı

05.05.2014 14:06 Adana'da yürütülen ve Emniyet İstihbarat yetkililerinin şüpheli olduğu telekulak soruşturması sona erdi. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan'ın yazdığı iddianameyi kabul etti. Böylec..
Tamamı 5.5.2014

Flaş!!! Gülen'e darbe soruşturması

30.04.2014 10:55 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyuruları üzerine Fetullah Gülen hakkında soruşturma başlatıldı. Gülen hakkındaki soruşturmanın, 17 Aralık sonrasında kaldırılmadan önce Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. ..
Tamamı 30.4.2014

Güney:Gülen Ergenekon bağlantılı

09.04.2014 19:24 2001 yılında polise verdiği ifadesi ile Ergenekon örgütünün ilk kez resmi kayıtlara girmesini sağlayan gazeteci Tuncay Güney'in ifadesinin satır aralarında çok önemli bir bilgiye rastlandı. Ergenekon'un firari şüpheli..
Tamamı 9.4.2014

Mahkeme davayı başarıyla gördü

04.04.2014 10:55 Beş yıl süren ve 8 ay önce sonuçlanan Ergenekon davasında gerekçeli karar ancak dün açıklanabildi. 16 bin 780 sayfadan oluşan kararda çok çarpıcı ifadeler yer aldı. Örneğin şu satırlar dikkat çekici: "Yargılama sonunda..
Tamamı 4.4.2014

Ağlayan Gülen, gülen AK Parti

31.03.2014 11:47 Türkiye, dün tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Yerel seçimler başarıyla yapıldı. Milli iradeyi hedef alan 17 Aralık darbe girişimine karşı halk sandığa koştu. Seçimlere katılım oranı % 90 ile çok yüksek gerçekleşt..
Tamamı 31.3.2014

Kozmik Oda'da paralel şüphe

14.03.2014 11:10 2009 sonunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast şüphesiyle başlatılan ve Özel Harp Dairesi'nde (ÖHD) 1 ay süreyle aramalar yapılmasına neden olan Kozmik Oda soruşturması 5 yıla yakın süredir tamamlanmadı. 60'lı..
Tamamı 14.3.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Ayasofya camiye çevrilsin

27.11.2013 12:17 İstanbul'u 1453'te fetheden Fatih Sultan Mehmed'in şehirde ilk iş olarak kiliseden camiye çevirdiği ve cuma namazını kıldığı Ayasofya Camii, 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararnamesi ile müzeye çevrilmiş ve ibadete kapa..
Tamamı 27.11.2013

Darbe kaydına suç duyurusu

18.11.2013 13:10 Sivil Toplum Kuruluşu olan Adalet Platformu, geçtiğimiz yıl Genelkurmay karargahında yapılan çok gizli bir darbe toplantısına ait ses kaydıyla ilgili suç duyurusu yaptı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen ve sit..
Tamamı 18.11.2013

Flaş!!! Temizöz mütalaada

06.09.2013 18:26 Şırnak´ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili açılan Temizöz davasına iki aylık ara sonrası devam edildi. Güneydoğu´da işlenen faili meçhul cinayet ve kayıp olaylarıyla ilg..
Tamamı 6.9.2013

Mahkemeden 41 suç duyurusu

15.08.2013 13:08 Ergenekon davası 5 yıl sonra bitti denirken, 4 gruptaki onlarca isme suç duyurusu geldi. Bu gruplardan birisinde, aralarında gazeteci Zeyno Baran´ın da bulunduğu 41 isim yer alıyor. Mahkeme tarafından yapıldığı için hu..
Tamamı 15.8.2013

Ergenekon: Sanıklara ceza yağdı

05.08.2013 12:41 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde yaklaşık 5 yıldır görülen Ergenekon davasında karar duruşması başladı. 67´si tutuklu 275 sanığın yargılandığı dava duruşmasında 6 hakim ve 3 savcı kürsüdeki yerlerini aldı. Tutuklu ..
Tamamı 5.8.2013

BM´nin balyoz raporu çöktü

24.07.2013 10:01 ´BM´den Balyoz Gibi Karar´ başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığı açıklandı. TRT Haber´e özel açıklamalar yapan Birleşmiş Milletler genel sekreter sözcüsü, BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu´nun BM adına açıklama ya..
Tamamı 24.7.2013

Hanefi Avcı´ya 15 yıl hapis

19.07.2013 16:12 89 sanıklı ´Devrimci Karargah Örgütü´ (DKÖ) davasında karar açıklandı. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında gazeteci Aylin Duruoğlu´nun da bulunduğu 24 kişi ise örgüt üyeliğinde..
Tamamı 19.7.2013

Özel Harp´e operasyon geliyor

10.06.2013 13:44 Gezi Parkı´nda ortaya çıkan Özel Harp´e iki şok darbe geliyor.. Türkiye´de pek çok karanlık olayın arkasında olduğu gibi Gezi Parkı olaylarının arkasından da Özel Harp Dairesi çıktı demiştik. Geçtiğimiz günlerde intern..
Tamamı 10.6.2013

Darbecilerden şaşırtan ifadeler

18.02.2017 19:11 İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan 270 sanığın yargılandığı davada, bazı sanıklar savunma yaptı. 13.02.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR Aliağa C..
Tamamı 18.2.2017

Odatv davasında karar çıkmadı

18.02.2017 20:11 Ergenekon'un medya ayağı olduğu iddiasıyla açılan ancak FETÖ'nün sahte dijital delilleri ile gündeme gelen Odatv davasına devam edildi. 15 Şubat'ta İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz yargı..
Tamamı 18.2.2017

Samsun'da 108 polise müebbet

18.02.2017 20:54 Samsun'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 72'si tutuklu 108 eski emniyet personeli hakkında hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. 17 Şubat'taki gelişmeye göre, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında..
Tamamı 18.2.2017

Selam-Tevhid Kumpası davaları

18.02.2017 21:07 Kamuoyunda 'Selam-Tevhid soruşturması' olarak bilinen soruşturmada binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 54 hakim ve savcının yargılandığı davaya Yargıtay'da devam edildi. 13.02.2017 GÜNKÜ DU..
Tamamı 18.2.2017

Elazığ 61 askere Darbe davası

18.02.2017 22:05 Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığınca, aralarında dönemin Hozat 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü'nün de bulunduğu tutuklu 61 askeri personel hakkında hazırlanan 130 sayfalık iddianame, 2. Ağır C..
Tamamı 18.2.2017

Gülen'in Dişçileri yargılanıyor

19.02.2017 08:52 FETÖ lideri Fetullah Gülen'in diş doktoru olduğu iddia edilen Ali İlker Baştan ile eşi Esma Kuriş Baştan'ın 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan yargılanmasına başlandı. 16 Şubat'ta İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahke..
Tamamı 19.2.2017

Gaziantep 150 öğretmen davası

18.02.2017 15:18 Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonlarında yakalanan 66'sı tutuklu toplam 150 sanığın yargılanmasına başlandı. İlk kez hakim karşısına çıkan sanıklar hakkında verilen ar..
Tamamı 18.2.2017

Hava Harp Okulu'na 2. dava

18.02.2017 13:39 Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, 91 Hava Harp Okulu öğrencisi ile 2 komutan hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 15'er yıla kadar hapis cezası istemi..
Tamamı 18.2.2017

İstanbul: Bylock'çu 52 askere dava

18.02.2017 16:56 İstanbul'da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) şifreli haberleşme programı 'ByLock'u kullandıkları gerekçesiyle yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan, aralarında subayların da bulunduğu 52 asker hakkında 'silahlı ..
Tamamı 18.2.2017

İstanbul Üniversitesi davası başladı

18.02.2017 18:11 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ/PDY) akademik yapılanmasına ilişkin ilk dava İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. 13.02.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR 13 Şubat'ta İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapı..
Tamamı 18.2.2017

Duruşmadaki ifadesini reddetti

19.02.2017 10:30 Kayseri'de FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmaktan tutuklu yargılanan biri kadın 4 sanık tahliye oldu. 16 Şubat'ta 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tutuklu sanıklar Nesime Keysan, Fatih Polat, Fırat Doğan ve S..
Tamamı 19.2.2017

Kavuklar ve Küçükbay'a Fetö davası

19.02.2017 09:23 İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgüte finans desteği sağladıkları öne sürülen işadamları Ahmet Küçükbay, Abdullah Kavuk, oğlu Metehan Kavuk ve Şeref Sipah..
Tamamı 19.2.2017

İlk Bylock davasına devam edildi

19.02.2017 09:10 İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock' kullanıcısı oldukları iddiasıyla tutuklanan 2 sanığın yargılanmasına ..
Tamamı 19.2.2017

Bir savcı daha itirafçı oldu

18.02.2017 21:02 Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı hakim ve savcılara İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada tutuklanan bir savcı itirafçı oldu. Yeni Şafak'ın haberine göre, İstanbul'da görev yaptığı öğrenil..
Tamamı 18.2.2017

İstanbul Telekom Yapılanması

18.02.2017 18:46 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) telekom yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock'u kullandığı iddia edilen 62'si tutuklu, 23'ü yakalamalı 93 sanık hakkında, 'silahlı t..
Tamamı 18.2.2017

Başbakanlık'taki Fetö'cülere dava

18.02.2017 16:52 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) mensup oldukları iddiasıyla Başbakanlık Sektörel İzleme ve Değerlendirme Birimi çalışanlarına yönelik yürütülen soruşturma sonucunda 12'si tutuklu 13 sanık hakkında açılan davada, 9 s..
Tamamı 18.2.2017

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
21.408.279