Tam
EskidenYeniye
 

ÇYDD´nin islami isim rahatsızlığı

Ergenekon kapsamındaki görülen ÇYDD davasına 5. duruşma ile devam ediliyor. Duruşmada savunma yapan sanık Hamdi Gökhan Ecevit, Arapça kökenli isimlerin artmasını irticai yayılmanın göstergesi olduğunu düşündüğünü söyledi. Huzeyfe, Taha, Yasin, Enes, Üsame gibi isimlerin son dönemlerde arttığını savunan sanık bu nedenle kendi ismi olan Hamdi´den de rahatsız olduğunu belirtti. Ergenekon soruşturmasında ÇYDD ve ÇEV derneklerinin bir çok PKK üyesine bilerek burs verdiği somut delillerle ortaya çıkmıştı.

20.01.2012 16:18 Ergenekon soruşturması kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 kişi hakkında açılan davaya 6 aylık aradan sonra devam ediliyor. 18 Mart 2011 tarihinde başlayan davanın İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen 5. duruşmasına 6 sanık katıldı.

Duruşmada sanıkların savunmalarına devam ediliyor. Sanık Hamdi Gökhan Ecevit, savunmasında ilginç ifadeler kullandı. Kendisine gelen bir mailde Deniz lisesindeki öğrencilerin isimlerine dikkat çekildiğini anlatan Ecevit, bu maili ÇYDD de dahil bir çok yere gönderdiğini anlattı. Ecevit, Yükselmekte olduğunu düşündüğüm irticai yayılmanın genç çocuklarımıza Arapça isimler olarak yansıması şeklinde algıladığım için üzerinde ekleme veya çıkarma yapmadan pek çok adrese göndermiştim. ÇYDD´ye de gönderdim. Tamamen tespitimin paylaşılması. dedi.

Özellikle Hüzeyfe, Taha, Yasin, Enes, Üsame gibi isimlere son zamanlarda sıkça rastlandığını savunan Ecevit, bunun bir modadan öte Arapça isimler katma özentisi olarak algılanabileceğini öne sürdü. Kendi ismini de hatırlatan Ecevit, Gerçi benim ilk ismim de Hamdi. Keşke böyle bir ismim olmasaydı. diye konuştu.

AYRIMCILIK YAPILMIYOR!

Önceki gün 4. duruşmada savunma yapan dernek üyesi Filiz Meriçli de, öğrenciler hakkında ´baba imam´, ´başörtülü kız arkadaşıyla dolaşıyor´, ´ağabeyi Arapça öğr., abla ilahiyat, ağabeyi elektrik MYO mezunu, ret´ gibi tutulan notların ayrımcılık ya da fişleme olmadığını savunmuştu. Oysa PKK üyesi çok sayıdaki öğrenciye ÇYDD ve ÇEV tarafından bilerek burs verildiği somut belgelerle ortaya çıkmıştı. Buna karşın ´babası imam´, ´başı örtülü´ ve benzeri bir çok gerekçeyle fişlenen müslüman öğrencilere ise kesinlikle burs verilmemesi isteniyordu.

CEZA İSTEMLERİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklardan Namık Kemal Boya´nın ´Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak´, ´devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek´ ve ´özel hayatın gizliliğini ihlal etmek´ suçlarından 12,5 ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Eski ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer ile Fatma Nur Gerçel´in, ´Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak´ ve ´hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek´ suçlarından 8 ila 19,5 yıl arasında hapisle cezalandırılması istenilen iddianamede, Ayşe Yüksel, Halime Filiz Meriçli, Hamdi Gökhan Ecevit, Ömer Sadun Okyaltırık ve Aydın Ortabaşı hakkında da ´Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak´ suçundan 7,5 ila 15´er yıl arasında hapis cezası öngörülüyor.

(20 Ocak 2012, 16:18)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

ÇYDD iddianamesinde arama yap

ÇYDD davası duruşmaları

ÇYDD ve ÇEV konulu manşetlerimiz

ÇYDD davasında PKK´lılara burs itirafı

ÇYDD´den 568 PKK´lıya ´örgüt´ bursu

Çağdışı Yaşamcılar, bağışlarla terörist beslemiş

ÇYDD, burslarını kestiği PKK´lıları masonlara yönlendirmiş

Ergenekon-PKK bağlantısı manşetlerimiz

Ergenekon´un finans kaynakları manşetlerimiz

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4144    yazdır/print
ÇYDD davasında 4. duruşma

Ergenekon soruşturması kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 kişi hakkında açılan davaya 6 aylık aradan sonra 4. duruşma ile devam ediliyor. Duruşma, tutuksuz sanık Prof. Dr. Filiz Meriçli´nin savunmasıyla devam ediyor. Meriçli, öğrenciler hakkında ´baba imam´, ´başörtülü kız arkadaşıyla dolaşıyor´, ´ağabeyi Arapça öğr., abla ilahiyat, ağabeyi elektrik MYO mezunu, ret´ gibi notların ayrımcılık ya da fişleme olmadığını savundu.

18.01.2012 13:24 Ergenekon soruşturması kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 kişi hakkında açılan davaya 6 aylık aradan sonra devam ediliyor. 18 Mart 2011 tarihinde başlayan davanın İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen 4. duruşmasına, tutuksuz sanıklar Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Prof. Dr. Halime Filiz Meriçli, avukatlar Fatma Nur Gerçel ile Ömer Sadun Okyaltırık, Hamdi Gökhan Ecevit ve Aydın Ortabaşı katıldı. Davanın aranan ve hakkında kırmızı bülten çıkarılması yönünde karar alınan sanığı Gülseven Yaşer ile tutuksuz sanıklardan Namık Kemal Boya ise duruşmaya gelmedi.

HALİME FİLİZ MERİÇLİ´NİN SAVUNMASI

Son duruşması 15 Temmuz 2011 tarihinde yapılan davanın ses ve görüntü kaydı yapılan 4. duruşması, ÇYDD Onur Kurulu üyesi sanık Prof. Dr. Halime Filiz Meriçli´nin, duruşma salonunun duvarına yansıtılan sinevizyonla savunma yapmasıyla devam ediyor. Meriçli, 1985 yılında İstanbul Üniversitesi´ne geldiği zaman Türkan Saylan´la tanıştığını ve ÇYDD kurulduğunda da üye olduğunu söyledi.

Terör örgütü davasının içinde gösterilmeyi hak etmediğini belirten Meriçli, PKK´lı öğrencilere burs verildi suçlamasıyla ilgili, Başvuranlar arasında en yoksullara önce öncelik verilir. Her öğrenciden her öğretim yılı başlangıcında sabıkasızlık kaydı istenir. Getirmeyenlerin bursu kesilir. Ama öğrencilerin katıldığı yürüyüşleri ve polis kayıtlarını bizim bilmemiz mümkün değil. diye konuştu.

Meriçli, isimleri kodlu olarak yazılan öğrenciler hakkında ´baba imam´, ´başörtülü kız arkadaşıyla dolaşıyor´, ´ağabeyi Arapça öğr. abla ilahiyat, ağabeyi elektrik MYO mezunu ret´ ve ´türbanlı´ gibi notları görmediğini, bu notların kimler tarafından yazıldığını bilmediğini, ne anlama geldiklerini de bilmediğini savundu. Meriçli, bu notların gerçek olsa dahi ayrımcılık olarak değerlendirilemeyeceğini, bu konuda mahkeme kararları bulunduğunu söyledi.

Sivil toplum kuruluşlarının kendi felsefesinden oluşan üyelerle felsefesini geliştirmeye çalıştığını ifade eden Meriçli, ÇYDD de kendi ilkeleri doğrultusunda öğrencilere burs vermektedir. Bu ayrımcılık ve fişleme anlamına gelmez. iddiasında bulundu. ( Cihan)

Okula gönderilmeyen kız çocuğu kalmasın diye çalışan ÇYDD´ye yönelik suçlamaları Amerikalı ve Avrupalı meslektaşlarına anlatamadığını söyleyen Meriçli, Çocuklara, oyuncak su tabancası alınmasına bile karşı biri olarak nasıl silahlı örgüt üyesi olabilirim? Bu yüzden hep bir yanlışlık oldu ve düzelecek diyorum dedi.

Yaptırılan bütün okul ve yurtların inşaatı tamamlandıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı´na devredildiğini dile getiren Meriçli, Biz bunları yaparken devletten teşekkür beklemiyorduk. Ama açılışta çekilmiş bir fotoğrafın da Ergenekon üyeliğine gösterilmesini hangi vicdana sığdıracağımı bilmiyorum. Terör örgütü davasının içinde gösterilmeyi hak etmediğimi düşünüyorum dedi.

Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) demokrasilerin vazgeçilmez öğesi olduğunu hatırlatan Meriçli, STK´ların mitingler yaptığını da ifade etti. 29 Nisan 2007´de Çağlayan´da yapılan Cumhuriyet Mitinginin de yasal izinleri alınmış bir açık hava toplantısı olduğuna dikkat çeken Meriçli, mitinge ilişkin hazırlıkların il Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile yapıldığını belirtti.

CEZA İSTEMLERİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklardan Namık Kemal Boya´nın ´Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak´, ´devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek´ ve ´özel hayatın gizliliğini ihlal etmek´ suçlarından 12,5 ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Eski ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer ile Fatma Nur Gerçel´in, ´Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak´ ve ´hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek´ suçlarından 8 ila 19,5 yıl arasında hapisle cezalandırılması istenilen iddianamede, Ayşe Yüksel, Halime Filiz Meriçli, Hamdi Gökhan Ecevit, Ömer Sadun Okyaltırık ve Aydın Ortabaşı hakkında da ´Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak´ suçundan 7,5 ila 15´er yıl arasında hapis cezası öngörülüyor.

KCK SORUMLUSU ÇYDD´DEN BURSLU ÇIKTI

19.01.2012 13:00 KCK soruşturması kapsamında 10 Ocak´ta eşzamanlı gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan ve KCK´nın Ankara Sorumlusu olduğu öne sürülen İ.T.´nin, ÇYDD ile bağlantısı ortaya çıktı. Sokak faaliyetlerini ve eylemleri yönlendirdiği iddia edilen İ.T.´nin teknik takibe takılan konuşmaları eylem hazırlığını deşifre etti. İ.T.´nin ev araması sırasında, adı Ergenekon operasyonunda ?PKK´lı öğrencilere burs veriyor? şeklinde geçen ÇYDD´den burs aldığını gösteren bir belge de ele geçirildi. Tüm yurtta KCK´ya yönelik operasyonlar aralıksız sürerken soruşturma dosyasında yer alan bilgi ve belgeler dikkat çekici bağlantıları deşifre ediyor.

Ev aramalarında ele geçirilen ÇYDD belgesi

Operasyon sonrası Ankara sorumlusu olduğu iddia edilen İ.T.´nin ev araması sırasında adı Ergenekon operasyonunda sık sık PKK´lı öğrencilere burs verdiği şeklinde geçen ÇYDD´den burs aldığını gösterir bir belge ele geçirildi. Soruşturma dosyasına giren belgelerde İ.T.´nin ÇYDD tarafından burs talebinin kabul edildiğini gösteren ´kabul formu´ belgeler arasında yerini alıyor.

Önce burs sonra etkinlik

Kabul formu incelendiğinde İ.T.´nin ÇYDD´ye burs için yaptığı başvurunun kabul edildiği gözükürken, aldığı paranın karşılığı olarak derneğin tüm faaliyetlerine katılması gerektiği vurgulanıyor. ÇYDD´nin etkinliklerinin duyuru panosundan takip edilmesini istenirken, İT.´nin faaliyetlere katılmadığı takdirde aldığı bursun kesileceği belirtiliyor.

İ.T.´nin verdiği talimatlar dosyada

Gözaltına alınanlar arasında bulunan ve Ankara´daki sokak faaliyetlerini yönlendirdiği iddia edilen İ.T.´ye ait evde molotof kokteyli yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış malzemeler ele geçirilmişti. İstihbarat birimlerinin uzun süredir takibinde olduğu anlaşılan İ.T.´nin, verdiği talimatlar da soruşturma dosyasında yerini aldı.

İşte o talimatlardan bazıları:

İ.T.: Ben dikkatimi çeken bir kaç noktayı belirteyim, yerelin eylemselliğine ve genelin eylemselliğine değinmek lazım. Şimdi araba yakma eylemleri Ankara´da gerçekleşen bir eylemsellik değil. Ha alt zemini hazırlanır bir arabayı yaktığınızda sisteme nasıl bir mesaj verilir ve sistem üzerinde bunun tartışması yürütülür. Alt zemini yapılır arabalar da yakılır...

İ.T.: 4. Evre eğer halk savaşı başladığı zaman gelip Kızılay´da ya da orda burada araba yakmazlar yani gider bir belediyeyi komple imha eder ya da bir kaymakamlık komple imha edilir, yani 4. Evre böyle geniş bir konsept...

İ.T.´nin talimatları tartışma meydana getirmiş

İ.T.: Eylemsellikler bazında önce bunun alt yapısı hazırlanır. Heval, diyelim ki Altındağ´da mı gerçekleştirmek istiyoruz. Önce mesela halka gideceğiz,

B.C.: Pardon lafınızı... Bir şey diyeceğim de yani o biraz yanlış anlaşıldı. Hani biz tabi ki Altındağ´a gidip halkımızın olduğu yerde arabayı yakmayız. Yani gideriz Türklerin olduğu yere gideriz kendi halkımızın nasıl arabamızı yakalım?

İ.T.: Yani hani sadece ben örnek veriyorum hani diyelim ki Dikmen´de yakıyoruz. Bunun alt zemini artısı eksisi tartışılır bu yapılabilir. Ama bunu -hani- yapabilecek arkadaşın öncelikle bir ideolojik süzgeçten geçmesi lazım.

?KCK PKK/KCK´ya militan sağlıyor?

Türkiye genelinde yediği darbeler sonrasında örgüt sempatizanları tarafından da meşruiyeti sorgulanmaya başlanan KCK´nın, temel olarak PKK´nın dağ kadrosuna eleman temin etme arayışında olduğu iddia edildi. KCK Ankara sorumlusu İ.T.´nin, yardımcısı B.C.´ye verdiği talimatlar KCK´nın militan temini konusunda hangi noktada olduğunu gözler önüne seriyor.

İ.T.: İmha Konsepti her hafta en az 7- 9 arkadaşımızın şehit haberleri ana akım medya tarafından veriliyor. Bunun bir kısmı bizim arkadaşlar tarafından teyit ediliyor sonuçta kayıplar yaşanıyor biz de kayıpların giderilmesi noktasında belki GERİLLALAŞMA isteyen arkadaşlarımız da olabilir. Dolayısıyla bizim bu, bu yönlü aslında tedbirimiz bu yönü olmalı yani. Ha mahallelere dönük olarak da halka inme noktasında da hani heval B.C.´nin hani yanlış söyleminden ama doğru aslında ifade etti sonrasında hani PKK´li hem arıyoruz hem yaratıyoruz. Şimdi PKK´li arıyoruz dediğin noktada o zaman demek ki kaybolan birileri var ki hani ulaşmaya çalışıyoruz gibi bir izlenim yaratılıyor. Öyle değil biz herkes bizim için çalışma alanıdır. (Milat Gazetesi)

(18 Ocak 2012), son güncel.: (19 Ocak 2012)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

ÇYDD iddianamesinde arama yap

ÇYDD davası duruşmaları

ÇYDD ve ÇEV konulu manşetlerimiz

ÇYDD davasında PKK´lılara burs itirafı

ÇYDD´den 568 PKK´lıya ´örgüt´ bursu

Çağdışı Yaşamcılar, bağışlarla terörist beslemiş

ÇYDD, burslarını kestiği PKK´lıları masonlara yönlendirmiş

Ergenekon-PKK bağlantısı manşetlerimiz

Ergenekon´un finans kaynakları manşetlerimiz

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4131    yazdır/print
ÇYDD´den PKK´ya burs: Bir itiraf daha

ÇYDD ve ÇEV yöneticilerinin yargılandığı davanın bugün görülen 3´ncü duruşmasında, ÇYDD Genel Sekreteri Fatma Nur Gerçel de PKK sempatizanlarına burs verdiklerini kabul etti. Davanın önceki gün görülen duruşmasında da, sanıklardan Van Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yüksel, PKK´nın uzantısı (YÖDER) üyesi 33 öğrenciye burs verdiklerini itiraf etmişti.

ÇYDD´den PKK´ya burs: Bir itiraf daha

ÇYDD ve ÇEV yöneticilerinin yargılandığı davanın bugün görülen 3´ncü duruşmasında, ÇYDD Genel Sekreteri Fatma Nur Gerçel de PKK sempatizanlarına burs verdiklerini kabul etti. Davanın önceki gün görülen duruşmasında da, sanıklardan Van Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yüksel, PKK´nın uzantısı (YÖDER) üyesi 33 öğrenciye burs verdiklerini itiraf etmişti.

´Ergenekon´ soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 kişi hakkındaki davanın bugün görülen 3´ncü duruşmasında sanıkların savunmalarına devam edildi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını yapan ÇYDD Genel Sekreteri Fatma Nur Gerçel, Cumhuriyet Mitingleri´nin iddianamede yer almasının insanların eylem hakkının elinden alındığının göstergesi olduğunu öne sürerek, ´ÇYDD, vali ve kaymakamların istek yazıları ile eğitime destek vermiştir. Ele geçirildiği iddia edilen CD´lerdeki görsel ve bilgiler ile şahsi suçlama yapılmamalıdır. Bu dokümanların hukuka uygunluğu da değerlendirilmelidir´ diye konuştu.

Fatma Nur Gerçel´in savunmasının ardından çapraz sorgusuna geçildi. Mahkeme başkanı Mehmet Hamzaçebi, Gerçel´e Bedir Seferoğlu ile nasıl bir ilişkisinin olduğunu sorması üzerine Gerçel, Seferoğlu ile 20 yıldır birlikte yaşadığını kendisinin bu işler ile bir ilgisinin olmadığını söyledi.

Mahkeme Başkanı Hamzaçebi, Gerçel´e ÇYDD´nin öğrencilere burs verme kriterlerinin neler olduğu sorusuna Gerçel, derneğin yüksek öğretim ve orta öğretim şeklinde iki burs verdiğini, resmi kurumlardan gelen burs talepleri üzerinde inceleme yaptıklarını belirterek ´Öğrenci ailelerinin maddi durumlarına bakılıp ihtiyaçları doğrultusunda hareket edilir. Burslar öğrenim süresi bitince ya da öğrencinin isteğiyle kesilebilir´ diye yanıt verdi.

Mahkeme Başkanı Hamzaçebi, Gerçel´e, ´ÇYDD´nin burs verdiği 30 öğrencinin PKK lehine eylemlerde bulunduğu polislerce belirlenmiştir. Bu kişilerin bir kısmına burs dağıtımlarının devam ettiği görülüyor. Bu duruma ne diyeceksiniz?´diye sordu. Gerçel de, ´Bizim için önemli olan öğrencilerin savcılıktan aldığı iyi hal kağıdıdır. Bu tamamen kolluk görevlilerinin içinde yaptığı işlemlerle ilgili bir durumdur. Bu isimler ve eylemler mahkeme kararı değildir. Konuya ilişkin belgeleri mahkemenize sunacağız´ dedi.

Hamzaçebi, Gerçel´e, Cumhuriyet Mitinglerine ÇYDD olarak nasıl bir yapılanma ile katıldıkları sorusunu yöneltti. Derneğin üyeleriyle birlikte mitinglere katıldıklarını söyleyen Gerçel, derneğin toplu gösteri yapma hakkının olduğunu ve bunun dışında organizasyonun bir parçası olduklarını kaydetti. Mahkeme Başkanınca Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan ile herhangi bir ilişkisinin olup olmadığı sorulan Gerçel, ´Bu kişilerle hiçbir ilişkim yoktur´ cevabını verdi. Gerçel´in avukatı Hüseyin Ersöz de, müvekkilinin dernek kapsamında çalışmalarını sürdürdüğünü, isnat edilen suçun gerçekliği olmadığını öne sürdü.

Müvekkilinin delilleri karartma ve kaçma şüphesinin olmaması gerekçesiyle davadan vareste tutulmasını talep eden Ersöz, Gerçel´in beraatını istedi.

Sanık eski ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer hakkındaki yakalama ve kırmızı bültenle arama kararının devamına hükmeden mahkeme heyeti, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdürlüğünden ÇYDD ve ÇEV ile ilgili olarak BDDK murakıplarınca hazırlanan çalışmanın değerlendirilmesine ilişkin bilgi ve belgeler ile varsa bununla ilgili fezlekenin olaylı suretinin istenmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, savunmaları alınmayan sanık müdafilerinin taleplerini celse arasında yazılı olarak bildirmeleri halinde duruşma günü beklenmeksizin değişik iş kararı ile değerlendirilmesini kararlaştırarak, sonraki iki duruşma için 18 ve 20 Ocak 2012 tarihlerini belirledi.

(15 Temmuz 2011, 22:55)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

ÇYDD davasında PKK´lılara burs itirafı

Çağdışı Yaşamcılar, bağışlarla terörist beslemiş

ÇYDD, burslarını kestiği PKK´lıları masonlara yönlendirmiş

ÇYDD İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

ÇYDD ve ÇEV konulu manşetlerimiz

Ergenekon-PKK bağlantısı manşetlerimiz

Ergenekon´un finans kaynakları manşetlerimiz

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3551    yazdır/print
ÇYDD davasında PKK´lılara burs itirafı

Ergenekon davası kapsamında açılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) davasının dün görülen 2´nci duruşmasında, Van Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yüksel, PKK´nın uzantısı (YÖDER) üyesi 33 öğrenciye burs verdiklerini söyledi.

ÇYDD davasında PKK´lılara burs itirafı

Ergenekon davası kapsamında açılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) davasının dün görülen 2´nci duruşmasında, Van Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yüksel, PKK´nın uzantısı (YÖDER) üyesi 33 öğrenciye burs verdiklerini söyledi.

Ergenekon soruşturması kapsamında haklarında dava açılan ÇYDD ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticilerinin yargılandığı davada fotoğraf gerginliği yaşandı. Ayrıca PKK´lılara burs verildi iddiasının kabulü de davaya damga vurdu.Duruşmada savunma yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ÇYDD Van Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yüksel, PKK terör örgütünün aynı üniversitedeki uzantısı olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği (YÖDER) üyesi 33 öğrenciye burs verdiklerini kabul etti. Bu öğrencilerin derneklerine gelerek burs başvurusunda bulunduklarını ifade eden Yüksel, Savcılık kayıtlarında her hangi bir sabıka kayıtları yoktu. Biz de bu 33 kişiye burs verdik. dedi. PKK´nın uzantısı olduğu bilindiği halde YÖDER mensuplarına burs verildiği böylece kabul edilmiş oldu.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde dün görülen ikinci duruşmada tutuksuz sanıklar Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi ve ÇYDD Van Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Yüksel, emekli Albay Aydın Ortabaşı, 68´liler Vakfı Genel Sekreteri Mustafa Namık Kemal Boya, Halime Filiz Meriçli, Hamdi Gökhan Ecevit, Ömer Sadun Odyaltırık ve Fatma Nur Gerçel hazır bulundu. Kırmızı bültenle aranan eski ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer ise duruşmaya katılmadı.

PKK´LILARA BURS VERİLDİ İDDİASI

Yoklamanın yapılmasının ardından sanık Ayşe Yüksel´in savunmasına geçildi. Ergenekon terör örgütünü Ümraniye haberi ile öğrendiğini belirten Yüksel, ´Gözaltına alındığımda nezarethaneye gelene kadar bu durumu Ergenekon´la ilişkilendirmedim. Çünkü böyle bir faaliyetim yoktu. Dernek olarak da böyle bir faaliyetimiz yoktu.´ dedi. İddianamede ÇYDD´nin PKK terör örgütü üyesi kişilere burs verdiğinin iddia edildiğini hatırlatan Yüksel, PKK´nın üniversitedeki uzantısı olarak adlandırılan YÖDER, üniversitede görev yaptığım dönemde benim sorumluluk alanımdaydı. Bu nedenle YÖDER´in hazirun listesinin bir kopyası da rektör yardımcısı olarak bende kalmış. PKK/KADEK, Kürtçe eğitim olaylarına karışan öğrenciler için kurulan soruşturma komisyonuna rektör yardımcısı olmam nedeniyle başkanlık yaptım. Soruşturma sonunda rapor hazırlayıp üniversiteye sunuyordum. Rektör yardımcısı olarak ceza alan öğrenciye ilişkin yazışmaları da ben imzalıyordum. Öğrencinin buna benzer konularda daha önce ceza alıp almadığını incelemek için öğrenci işlerinden bu belgeleri istemiştim, bende kalmış. dedi. Derneklerinin PKK terör örgütü üyesi kişilere burs verdiği suçlamasını kabul etmeyen Yüksel, aynı iddia üzerine 2005 yılında Van Cumhuriyet Başsavcılığı´nca soruşturma başlatıldığını ve delil bulunamadığı için takipsizlik kararı verildiğini anlattı.

SABIKALARI YOKTU

YÖDER üyesi bazı öğrencilerin 2002 yılında derneklerine gelerek burs başvurusunda bulunduklarını dile getiren Yüksel, Evraklarını getirdiler. Eksiklik yoktu. Bu isimleri genel merkeze gönderdik. Daha sonra bunlara burs bağlandı. Savcılık kayıtlarında da sabıka kayıtları yoktu. Eğer suçluysalar nasıl oluyor da halen öğrenciydiler. savunmasını yaptı. Yüksel, burs verdikleri öğrencilerden 7´sinin PKK adına faaliyet yürütmekten disiplin cezası aldıklarını tespit etmeleri üzerine burslarını kestiklerini savundu. Gün boyu süren Yüksel´in savunmasının ardından mahkeme talepleri aldı. Verilen aranın ardından ara kararları açıklayan mahkeme, hakkında yakalama emri çıkarılan sanık Gülseven Yaşer ile ilgili daha önce çıkartılan yakalama ve kırmızı bültenle aranma kararlarının devamına hükmetti. Sanık Ayşe Yüksel´in savunmasını yapmış olması nedeniyle duruşmalardan vareste tutulması talebini kabul eden mahkeme, diğer sanık avukatlarının vareste taleplerini ise reddetti. Duruşma 15 Temmuz Cuma gününe erteledi.

SALONDA HAKİMİN FOTOĞRAFINI ÇEKEN İZLEYİCİYE SUÇ DUYURUSU

Duruşmanın devam ettiği sırada izleyiciler üye hakim Mustafa Boz´un uyuduğu gerekçesiyle tepki gösterdi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Mehmet Hamzaçebi, salondakileri uyararak, ´Salondaki her şey ses sistemiyle kaydediliyor. Bu nedenle sessiz olun. dedi. Bu sırada izleyicilerden Burçak Argun adlı kadının cep telefonuyla hakim Boz´un fotoğrafını çektiği belirlendi. Katibin fark etmesi üzerine mahkeme, tutanak tutulmasını istemesi üzerine Argun hakkında tutanak tutuldu. Argun daha sonra Beşiktaş Polis Karakolu´na götürüldü. Karakoldaki ifadesinde Argun´un, Mahkeme başlarken bize böyle bir yasak olduğuna dair uyarı yapılmadı. Eğer haberim olsaydı kesinlikle yapmazdım. dediği öğrenildi. Cep telefonuna el konulan Angun serbest bırakıldı. ( Cihan)

´ŞU PKK´LI ÇOCUĞA BURS VERMEYE DEVAM EDİYORUM, AMA RESMİ KAYITLARDA GÖSTERMİYORUM´

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile Çağdaş Eğitim Vakfı´nın (ÇEV) bazı yöneticileri hakkında hazırlanan Ergenekon iddianamesinden kamuoyunu dehşete düşürecek belgeler çıkmıştı. İddianamede, 7 bin 247 kişinin terör bağlantılarına rağmen ÇYDD´ye üye yapıldığı belirtiliyor. Derneğin bilgisayarlarında ele geçirilen bir listede üyelerin isimlerinin yanında ´PKK, DHKP-C, MLKP, TİKKO´ gibi ifadeler yer alıyor. Ayrıca, Musevi, Rotary kulübü üyesi, satanist, Süryani, Alevi, Yehova Şahitleri üyesi, Yezidi gibi ibareler dikkat çekiyor. İddianamede, derneğin PKK eylemlerine katılan 30 kişiye burs verdiği bilgisi de polis kayıtlarıyla delillendiriliyor. Belgeler illegal bağlantılı kişilere hem burs verildiğini, hem derneğe üye yapıldığını hem de fişlendiğini ortaya koyuyor. ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer´in bir ´mail´i ise olayın vahametini gözler önüne seriyor: Şu PKK´lı çocuğa burs vermeye devam ediyorum. Ama resmi kayıtlarda göstermiyorum.

7247 TERÖR BAĞLANTILI ÇYDD ÜYESİ

ÇYDD´nin Kadıköy Şubesi´nde ele geçirilen Maxtor marka bilgisayar hard diski üzerinde yapılan incelemede ´hepsi´ isimli Excel dosyası içerisinde ´ÇYDD üyesi´ başlığı altında toplam 10 bin 774 kişinin adı geçiyor. Söz konusu listede 3 bin 527. sıradan sonra ÇYDD üyesinin kendisi ya da yakını olarak belirtilen şahsın isminin karşısında ´bölücü-yıkıcı faaliyet´, ´organize´, ´PKK´, ´organize+bölücü-yıkıcı faaliyet+diğer adli´ şeklinde ibareler dikkat çekiyor. Bu kapsamda birçok şahsın karşısında ´yasa dışı silahlı örgüt kurmak, anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkmak ve uyuşturucu kaçakçılığı yapmak´ gibi suçlardan işlem yapıldığının belirtildiği, bunların yanı sıra toplam 2 bin 740 kişi hakkında ´PKK, PKK/KADEK, DHKP-C, İBDA-C, MLKP, TDKP, THKO, THKP, THKP-C, TİKKO´ gibi terör örgütleri kapsamında işlem yapıldığı belirtiliyor. Söz konusu bölümde bir kısım isimlerin karşısında ise ´Budizm, Caferilik, Hıristiyan, misyonerlik, lions kulübü üyesi, mason locası üyesi, masonluk, Musevi, Musevilik, Rotary kulübü üyesi, satanizm, Süryanilik, Yehova Şahitleri üyesi, Yezidilik´ şeklinde ibareler yazılı. ÇYDD Kadıköy Şubesi´nden ele geçirilen bilgisayar hard diskinde örgüt.xls isimli Excel dosyasında; ´ÇYDD üyesi´ başlığı altında toplam 7.247 kişinin isimlerinin, TC kimlik numaralarının ve bağlı bulundukları ÇYDD şubesinin isimlerinin yazılı olduğu belirtiliyor.

30 PKK´LIYA BURS

Gülseven Yaşer´in 19,5 yıl hapsinin istendiği Ergenekon iddianamesinde, PKK´lılara verilen bursların kesilmemesi, askeri okullarla ilgili faaliyetlerde kız evlerinin kullanılması yönünde talimatlar yer alıyor. İddianamede, derneklerin hukuka karşı aldıkları tedbirler de dikkat çekici: Yurtdışından gelen paralar kayda geçmesin. Ergenekon sanıklarıyla temas kurulup riske girilmesin. İddianamede, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği´nin, PKK terör örgütü üyesi üniversite öğrencilerine burs verdiği de aktarılıyor: Ülkemizde değişik üniversitelerde okuduğu öğrenilen 30 şahsın ÇYDD´den burs aldıkları, bu öğrencilerin PKK terör örgütü üyesi oldukları ve örgüt kapsamında değişik eylemlere katıldıkları tespit edilmiştir. ÇYDD´deki burs listelerine bakıldığında, yukarıda adı geçen toplam 30 şahsın ÇYDD´den burs aldığı anlaşılmıştır. deniliyor. Ayrıca, davanın sanıklarından Aydın Ortabaşı´nın ´Ergenekon silahlı terör örgütünün´ amaçları doğrultusunda askeri okul öğrencilerini kontrol altıda alabilmek amacıyla ÇYDD, ÇEV gibi yerlerden burs alan kızlarla tanıştırılması faaliyetlerinde bulunduğu belirtiliyor.

´BABASI İMAM, AİLESİ MHP´Lİ, BURSUNU KESİN!´

Mahkeme tarafından kabul edilen ÇYDD ve ÇEV iddianamesinde, terör örgütleriyle bağlantılı oldukları tespit edilen onlarca öğrenciye burs verildiği aktarılıyor. İddianameye giren belgelerde, ´PKK´lıların burslarının kesilmemesi´ gerektiği yönünde notlar bulunuyor. Bursiyerleri ve yakınlarını fişlediği belirlenen ÇYDD´nin Beyoğlu şubesinde el konulan dokümanlarda ise ´babası imam, kardeşi imam hatipli, ailesi MHP´li, annesi başörtülü´ denilerek çok sayıda öğrencinin bursunun kesildiği belirtiliyor. Gerekçe olarak da öğrencilerin ´Çağdaş Yaşam kurallarına uymaması´ gösteriliyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(14 Temmuz 2011, 16:30)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Çağdışı Yaşamcılar, bağışlarla terörist beslemiş

ÇYDD, burslarını kestiği PKK´lıları masonlara yönlendirmiş

ÇYDD İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

ÇYDD ve ÇEV konulu manşetlerimiz

Ergenekon-PKK bağlantısı manşetlerimiz

Ergenekon´un finans kaynakları manşetlerimiz

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3546    yazdır/print
ÇYDD davası başladı: Yetkisizliğe ret

´Ergenekon´ soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 kişi hakkında açılan davanın görülmesine başlandı.

ÇYDD davası başladı: Yetkisizlik talebine ret

´Ergenekon´ soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 kişi hakkında açılan davanın görülmesine başlandı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Prof. Dr. Halime Filiz Meriçli, avukatlar Fatma Nur Gerçel, Mustafa Namık Kemal Boya ile Ömer Sadun Okyaltırık, Hamdi Gökhan Ecevit ve Aydın Ortabaşı katıldı. Davanın ABD´deki kızının yanına kaçan ve hakkında kırmızı bülten çıkarılması yönünde karar alınan sanığı Gülseven Yaşer ise duruşmada hazır edilemedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, ses ve görüntü kaydı yapılan duruşmada, Türkiye Barolar Birliğinin 23 Şubat 2011 tarihinde Başkan Vedat Ahsen Coşar ile İnsan Hakları Merkezi Başkanı Rona Aybay´ın da aralarında bulunduğu bir grup avukatın duruşmaya gözlemci olarak katılması yönünde karar aldığını ve bunu dosyaya sunduklarını bildirdi.

Tutuksuz sanıkların kimliklerinin tespit edildiği duruşmada, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal´ın söz almak istemesi ve üye hakim Mehmet Karababa´nın buna karşı çıkması nedeniyle kısa bir tartışma yaşandı. Kocasakal´ın Avukatlık Kanunu´na göre söz aldığını ve duruşmaya gözlemci olarak katılmak istediklerinin tutanağa geçirilmesini talep ettiğini bildirmesi ve Başkan Yılmazabdurrahmanoğlu´nun talebi yazılı yapmalarını istemesi üzerine yeniden tartışma çıktı. Tartışmaya, duruşmada gözlemci olarak bulunan avukatların da katılması üzerine Başkan Yılmazabdurahmanoğlu, salondakileri duruşmanın düzenini bozmamaları, aksi halde kapalı yapılması kararı alabileceği yönünde uyardı. Ümit Kocasakal´ın talebinin tutanağa geçirilmesinin ardından duruşmaya devam edildi.

Yetkisizlik itirazı yapıldı, mahkeme reddetti

´Ergenekon´ soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 kişi hakkındaki davaya bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin davadan çekilmesi ve davanın yetkisizlik kararı verilerek Ankara´da görülmesi talepleri reddedildi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada sanıkların kimlik tespitleri yapıldıktan sonra avukatlara söz verildi.

Avukatlar davanın Ankara´da görülmesini istedi

Gülseven Yaşer´in avukatı Hüseyin Buzoğlu, davanın Poyrazköy´de ele geçirilen mühimmata ilişkin açılan davayla birleştirilmesi talebiyle açıldığını hatırlatarak, mahkemenin UYAP tarafından belirlenmediğini, dolayısıyla mahkemenin dosyadan el çekmesi gerektiğini bildirdi. Avukat Buzoğlu, sanıkların ´anayasal düzeni değiştirmek ve hükümeti yıkmak´la suçlandığını, hükümetin ve meclisin Ankara´da olduğunu belirterek, yetkisizlik kararı verilerek dosyanın Ankara´ya gönderilmesini istedi. Buzoğlu, iddianamenin delil klasörlerinde yer aldığını iddia ettiği hukuka aykırı delillerin de dosyadan çıkartılmasını ve iddianame okunurken bu delillerin okunmamasını talep etti.

Avukatlar hakimleri birbirine düşürmeyi denedi

Duruşmada söz alan diğer avukatlar da dosyanın ek delil klasörlerinde yer alan hukuka aykırı delillerin çıkartılması gerektiğini söyledi. Fatmanur Gerçel´in avukatı Serkan Günel, İstanbul Bürosu Başkanı Ümit Kocasakal ile yaşanan tartışmada sık sık araya giren üye hakim Mehmet Karababa´nın giydiği cübbeye dikkat çekerek, ´Mehmet Karababa, mahkeme başkanlığınıza ortak olduğunu giydiği çift çelenkli cübbeyle de gösteriyor zaten´ dedi. Avukat Günel, üye hakim Karababa´nın sadece mahkeme başkanlarının giydiği yakasında çift çelenk bulunan cübbeyi giydiğini belirterek, Karababa´nın mahkeme başkanından izin almadan konuşmaması gerektiğini vurguladı.

Savcı yetkisizlik talebinin reddedilmesini istedi

Taleplere ilişkin görüşünü açıklayan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç ise bugünün 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü olduğunu hatırlatarak, ´Çanakkale şehitlerinin önünde saygıyla eğiliyorum´ dedi. Ardından yetki itirazına ilişkin görüşünü açıklayan Saraç, davanın meclisi ve hükümeti devirmeye yönelik değil, terör örgütü üyeliği suçlamasıyla açıldığını ifade etti. Dolayısıyla yetkili mahkemenin Ankara olmadığını söyleyen Saraç, iddianamenin uzunluğu nedeniyle mahkemenin görevlendireceği kişilerce okunmasını talep etti.

Hakim Karababa: Ben tuzluk değilim

Savcı Saraç´ın, avukat Hüseyin Buzoğlu´nun ´mahkemenin dosyadan el çekmesi´ talebine ilişkin mütalaa vermemesi üzerine Buzoğlu, mahkemenin dosyadan el çekmesi talebini tekrarladı. Bu sırada araya giren üye Hakim Mehmet Karababa, ´Talebinizi açıkça ifade eder misiniz? Reddi heyet talebinde mi bulunuyorsunuz?´ diye sordu. Buzoğlu´nun, hakim Karababa´nın, mahkeme başkanından izin almadan araya girmesinin yasal olmadığını belirtmesi üzerine Karababa, ´Ben burada tuzluk değil, hakimim. Tabii ki konuşurum´ karşılığını verdi. Bunun üzerine avukat Buzoğlu, ´Bir ret talebim yok. Dosyadan el çekmenizi istiyorum. Sayın Karababa´nın ´tuzluk´ deyiminden başka ret nedeni yok´ dedi.

Mahkeme Başkanı üye hakime sahip çıktı

Verilen arada talepleri değerlendiren mahkeme heyetinin başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, ´Üye hakimin mahkeme başkanının işlerine karışması´ yönündeki eleştirilere ´Heyetteki hakimlerin benim duruşma esnasında görmediğim şeyleri bana hatırlatmalarını, göstermelerini ben istedim. Bunu başkana müdahale olarak değerlendirmeyin. Kaldı ki, CMK´ya göre hakimlerin de soru sorma ve başka hakları var. Lütfen esasa bakın, usulü şeylere takılmayın´ karşılığını verdi.

Davanın reddi ve diğer talepler reddedildi

Başkan Yılmazabdurrahmanoğlu, ´Ergenekon terör örgütüne üyelik´ suçundan açılan davanın suç yerinin İstanbul olduğunu belirterek, avukatlarca yapılan yetkisizlik talebinin reddine karar verildiğini açıkladı. İddianameden hukuka aykırı delillerin dava dosyasından çıkarılması, sanık Ömer Sadun Okyaltırık´ın avukatının yanında oturarak savunma yapması ve mahkeme heyetinin davadan re´sen çekilmesi yönündeki sanık avukatlarınca dile getirilen talepleri de CMK´nın ilgili maddeleri kapsamında reddettiklerini belirten Başkan Yılmazabdurrahmanoğlu, iddianamenin TRT spikerleri tarafından okunması talebiyle ilgili de avukatlarca iddianamenin özet olarak Cumhuriyet Savcısı tarafından okunmasını talep edebilecekleri bilgisini verdi.

İddianamenin savcı tarafından okunması talebi kabul edildi

Bunun üzerine tüm sanık avukatları adına söz alan avukat Hüseyin Karataş, iddianamenin veya iddianamenin yerine geçecek herhangi bir sayfanın Cumhuriyet Savcısı Nuri Ahmet Saraç tarafından okunması talebinde bulundu. Mahkeme heyeti de bu talebi kabul etti. Öğle arası verilen duruşmanın ardından Savcı Saraç tarafından iddianamenin özet halinde okunmasına geçilmesi bekleniyor.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklardan Mustafa Namık Kemal Boya´nın ´Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak´, ´Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek´ ve ´Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek´ suçlarından 12,5 ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Eski ÇEV Başkanı Gülseven Yaşer ile Fatma Nur Gerçel´in ´Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak´ ve ´Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek´ suçlarından 8 ile 19,5 yıl arasında hapisle cezalandırılması istenilen iddianamede, Ayşe Yüksel, Halime Filiz Meriçli, Hamdi Gökhan Ecevit, Ömer Sadun Okyaltırık ve Aydın Ortabaşı hakkında da ´Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak´ suçundan 7,5 ile 15´er yıl arasında hapis cezaları öngörülüyor. ( AA)

Gülseven Yaşer´in avukatı dosyadan yasaklandı

Çağdaş Yaşamı Destekleme (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticilerinin yargılandığı davada firari sanık Gülseven Yaşer´in avukatı Hüseyin Buzoğlu´nun, Ergenekon sanığı olması nedeniyle dosyadan bir yıl yasaklanmasına karar verildi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde bugün görülen davanın ilk duruşması sona erdi. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savcı Nuri Ahmet Saraç, sanıkların iddianamedeki hukuki değerlendirmelerine ilişkin bölümü özetleyerek okudu. Savcı Saraç´ın iddianamede yer alan Deniz Yıldızı projesi kapsamında burs alan kızların teğmenlere ve bürokratlara gönderildiği ve bu şekilde kontrol altında tutuldukları iddiasını okuduğu sırada sanıklar müdahale etti. Sanıkların böyle bir şey olmadığını, kendilerine hakaret edildiğini ve bu bölümlerin okunmamasını istemesi üzerine mahkeme başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, Şu an iddianame okunuyor. Size de söz hakkı verilecek uyarısında bulundu. Savcı Saraç´ın Ben bu cümleyi baştan okumak istiyorum. demesi üzerine avukatlar ve sanıklar tekrar tepki gösterdi. Mahkeme başkanı da savcıya kaldığı yerden okumasını söyledi.

Savcı Saraç´ın iddianamenin özetini okumasının ardından avukat Hüseyin Karataş, iddianamenin okunması faslından sonra savunmalar için süre kalmayacağını düşündüklerini anlattı. Savunmalarını tam olarak hazırlayamadıklarını belirten Karataş, Savunmamızda görsel unsurları kullanarak yapacağız. Görsel ortamı ve savunmamızı hazırlamak için süre talep ediyoruz. dedi.

Hakkında kırmızı bülten çıkarılan Gülseven Yaşer´in avukatı Hüseyin Buzoğlu, müvekkilinin yurt dışında tiroit kanseri tedavisi gördüğünü ifade ederek hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını ve istinabe yoluyla ifadesinin alınmasını talep etti. Yaşer´in kendisi ve eşi Yaşar Yaşer ile yaptığı görüşmelerin iddianamede örgütsel irtibat olarak değerlendirildiğini anlatan Buzoğlu, Müvekkilimle ilgili soruşturma başladıktan sonra dosyaya vekaletnamemi sundum. Ancak iddianamede buna rağmen Gülseven Yaşer´in avukatı olarak yer almadım. İddianameyi hazırlayan odaklar, bunu kasıtlı olarak yapmıştır. Çünkü daha sonra Gülseven Yaşer ile yaptığım görüşmeler, benim de örgütsel irtibatım olarak değerlendirilmiş ve hakkımda dava açılmıştır. dedi.

Talebe ilişkin görüşü sorulan savcı Saraç, yakalama kararının kaldırılması talebinin reddini istedi. Avukat Hüseyin Buzoğlu hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde Ergenekon terör örgütü üyeliği suçundan davanın devam ettiğini hatırlatan Saraç, Gülseven Yaşer´in de aynı suçlamayla yargılandığını söyledi. Saraç, bu nedenle Buzoğlu´nun CMK´nın 151. maddesi gereğince Gülseven Yaşer´in avukatlığından yasaklanmasını talep etti.

Duruşmada verilen aranın ardından mahkeme kararlarını açıkladı. Firari sanık Gülseven Yaşer hakkında yakalama kararı ve kırmızı bültenin kaldırılması talebi, Yaşer´in üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların varlığı dikkate alınarak reddedildi.

Savcı Saraç´ın avukat Buzoğlu´nun dosyadan yasaklanması talebine ilişkin olarak mahkeme, Buzoğlu´nun İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde Ergenekon terör örgütü üyesi olmak suçundan yargılandığını belirtti. Bu nedenle avukat Buzoğlu´nun, bu dava ile sınırlı olmak üzere müdafilik görevinden bir yıl süre ile yasaklanmasına karar verildi. Buzoğlu 3. Ergenekon davasında 16 no´lu sanık olarak yargılanıyor. ( Cihan)

(18 Mart 2011, 13:43)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

ÇYDD İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

ÇYDD ve ÇEV konulu manşetlerimiz

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

Ergenekoncuların derin avukatı ve örgüt üyesi Hüseyin Buzoğlu ile ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3116    yazdır/print
ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Tır Kumpası Organizatörleri davası

16.04.2021 12:46 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 16.4.2021

Balıkesir: Darbe davası başladı

16.04.2021 12:31 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 3 muvazzaf subay, rütbesi geri alınan tuğgeneral ve meslekten ihraç edilen kurmay albay ile bir emekli albay olmak üzere 6 sanığ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

15.04.2021 13:35 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 14 N..
Tamamı 15.4.2021

Zirve Katliamı: Fetö İhbarları davası

12.04.2021 12:50 Malatya'da, 2007'deki Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda hareket ettiği gerekçesiyle 10 sanık hakkında açılan davada itirafçı olan mahre..
Tamamı 12.4.2021

Yazıcıoğlu'ya Fetö Suikasti davası

12.04.2021 12:34 Kahramanmaraş'ta, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalara Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) talimatıyla müdahale ettikleri iddiasıyla..
Tamamı 12.4.2021

Casusluk Kumpasında İtirazlara Ret

12.04.2021 12:25 İzmir'de, Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 'askeri casusluk' soruşturmasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin sahte deliller üreterek kumpas kurdukları iddiasıyla açılan davada yerel mahkemece 75 sanık ..
Tamamı 12.4.2021

Tuskon Fetö İşadamları davası

12.04.2021 11:55 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bulund..
Tamamı 12.4.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

12.04.2021 11:06 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 31 Mart'ta İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki..
Tamamı 12.4.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

12.04.2021 13:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 12.4.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

12.04.2021 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 12.4.2021

Zonguldak: Fetö'ye 11 Hapis

12.04.2021 13:25 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin farklı meslek gruplarından 19 sanıklı dava sona erdi. 2 Nisan'da Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıkla..
Tamamı 12.4.2021

Sakarya: Kadın Yapılanması davası

12.04.2021 13:14 Sakarya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanması sürüyor. 1 Nisan'da..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Finansörleri davası

12.04.2021 10:39 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 3'ü tutuklu 40 sanığın yargılanm..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine dava

12.04.2021 10:26 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 12 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 12.4.2021

Afyon: Tuğgeneral Beraat Etti

16.04.2021 12:39 Afyonkarahisar'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanan eski Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İ.G.G. beraat etti. 15 Nisan'da Afyonkarahisar 2. Ağ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö Medyası Davaları Bozuldu

15.04.2021 13:35 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi'nin eski yazarları Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Mümtazer Türköne'nin 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan aldıkları cezalar ile gaze..
Tamamı 15.4.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.475.785