YAYINA BAŞLAMA TARİHİ: 13.08.2001
30 Ağustos 2015, Pazar
Aharun.8m.net|Kontrgerilla.com|Ergenekon.ws|HaberKanal.net .. Terör, derin devlet, paralel devlet, kontrgerilla ve bağlantılı konularda 2001'den beri yayındayız
Taksim Gezi olaylarına destek veren sanatçı, bankacı, işadamları ve medya ile yurtdışı destekçileri

HaberKanal.net.. Tanıklar.. Belgeler.. Bilgiler..

  Özet  EskidenYeniye
 
İSTEDİĞİNİZ MANŞETLER..         "dursun" için arama sonuçları    (Toplam 832 sonuç)           Arama sonuçlarını yazdırmak için tıklayın


Ankara 'Paralel Yapı' davası başladı

Emniyetteki 'Paralel Devlet Yapılanması' iddialarına ilişkin, aralarında siyasetçi, gazeteci ve polis müdürlerinin de bulunduğu bazı kişilerin yasa dışı dinlendiği iddiasıyla haklarında dava açılan 54 kişinin yargılanmasına başlandı. Mahkeme, duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi. İlk duruşma sonunda 1o tutukludan 5'i tahliye edildi.

18.08.2015 19:34 Emniyetteki "Paralel Devlet Yapılanması" iddialarına ilişkin, aralarında siyasetçi, gazeteci ve polis müdürlerinin de bulunduğu bazı kişilerin yasa dışı dinlendiği iddiasıyla haklarında dava açılan 54 kişinin yargılanmasına başlandı.

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Muharrem Durmaz, eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Hami Güney'in de aralarında bulunduğu 10'u tutuklu, 14'ü tutuksuz 24 sanık ve avukatları ile müştekilerden bazıları katıldı.

-Kapalı oturum talebi-

Kimlik tespitinin ardından söz alan sanık avukatlarından Mustafa Kocadağ, sanıkların emniyet mensubu olduğunu, önleyici dinleme faaliyetlerinde bulunduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

"İstihbarat faaliyetleri önleyici tedbirler olması nedeniyle bazı isimleri deşifre edecekler, çalışma şeklini anlatacaklar. İstihbarata karşı koyma olayı ifşa edilecektir. Bu da terör örgütünün yeni taktikler geliştirmesine neden olacaktır. İçeride gazeteciler de olabilir, bazı izleyiciler sosyal medyadan bunu paylaşacaktır. Bunun için CMK'nın 182/1 maddesinde öngörülen şekilde duruşmanın bir kısmının veya tamamının kapalı yapılmasını talep ediyoruz."

Cumhuriyet savcısı da mütalaasında, sadece sanıkların savunmalarının alınmasında duruşmanın kapalı yapılmasını talep etti.

Mahkeme Başkanı Veyselgarani İsmailoğlu ise duruşmanın kapalı yapılacağını bildirdi. Bunun üzerine salondaki izleyiciler ve gazeteciler dışarı çıkarıldı.

10 TUTUKLU SANIĞIN SAVUNMASI ALINDI

Duruşmada, tutuklu sanıklar Aydın Altunkaya, Fatih Doğan, Hakan Kirpi, Hami Güney, Muharrem Durmaz, Murat Akkul, Mustafa Çelik, Mutlu Çil, Özgür Öztürk ile Selat Öztürk'ün savunmaları alındı.

Sanık avukatları, müvekkillerinin suçsuz olduğunu savunarak, tahliyelerini talep etti.

5 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme; Aydın Altunkaya, Fatih Doğan, Murat Akkul, Mutlu Çil ile Özgür Öztürk'ün tahliyelerine, diğer 5 tutuklu sanığın ise tutukluluğunun devamına karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığının soruşturmalarında, Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesince 2009-2013 döneminde "usulsüz dinlemeler" yapıldığının belirlendiği aktarılarak, Emniyet Müdürleri Hüseyin Aşkın, Ahmet Sula, Cihat Şerolar, İbrahim Hakkı Seydioğulları, Abdurrahman Akünal, Koray Öner, Beyti Kalaycı ve Cem Akgün hakkında, farklı isimlerle çıkar amaçlı suç örgütleriyle irtibatlandırmak suretiyle dinleme kararı alındığı, bu dinlemelerin, arşiv kayıtlarına veri girişlerinin yapılmadığı ifade edildi.

İddianamede, birçok polis memuru ile eski Anadolu Ajansı Haber Yayın Daire Başkanı Muzaffer Şahin, eski TGRT ve İHA Ankara Temsilcisi Nuri Elibol, Milliyet gazetesi yazarı Tolga Şardan, eski ÖSYM Genel Sekreteri Mehmet Altunay, eski Bilgi İşlem Şube Müdürü Mustafa Tütüncü, eski Ankara Ticaret Odası Başkan Vekili Cihangir Dursun, eski Genel Sekreter Dücane Ergezen, eski Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Yılmaz, eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Altan Raşit Civan, Astsubay Aziz Albayrak, Devlet Planlama Teşkilatı Uzmanı Ertuğrul Boza, subaylar Aykut Tümer ve Mehmet Zeki Güleç, TBMM Genel Sekreterliği Personel ve Muhasebe Müdürlüğü çalışanı Erhan Kocabaş, TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Daire Başkan Yardımcısı Erdoğan Sakal, eski MHP Milletvekili Ali Güngör, eski BBP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Bozok, eski AK Parti Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi Cevdet Bayrak ile bir MİT görevlisinin de farklı adlar için alınan kararlarla usulsüz dinlendikleri belirtildi.

-"Siyasete yön verme faaliyeti"-

Usulsüz dinlemelerin, demokratik siyasete müdahale ve yön verme faaliyeti olduğu, usulsüz dinlemelere yönelik, birçok ilin Emniyet teşkilatının istihbarat şube müdürlüklerinde müfettişlerin araştırmalar yaptığı aktarılan iddianamede, "Araştırma konusu olayların bu özellikleri nazarıitibara alındığında, usulsüz dinleme eylemlerinin sistematik, planlı ve organize görünüm arz ettiği ve belirli bir amacı gerçekleştirmeye yönelik olduğu tespit edilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Sanıkların, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'na göre "yasal dinleme" yaptıklarını savunduklarına işaret edilen iddianamede, somut olaylarda bu hükme uymadıkları vurgulandı.

İddianame şöyle devam ediyor:

"Usulsüz dinleme eylemlerinin faili Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerinin, siyasi şahsiyet, kamu yöneticisi, asker ve polis, sivil toplum örgütü yöneticisi ve üyesi, basın-yayın mensupları, serbest meslek erbabı vs. çok sayıda kişinin 'Devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne, Anayasa düzenine ve genel güvenliğine, emniyet ve asayişe aykırı faaliyette bulundukları' kabulüne dayandıkları anlaşılmaktadır. Hiç şüphesiz böyle bir uygulama yapılabilmesi için somut olgulara dayalı makul ve haklı gerekçelerin mevcut olması lazımdır. Makul ve haklı gerekçeler bulunmadığı takdirde, anılan kanun hükmüne göre işlem ve uygulama yapılmayacağı açıktır."

-"Baskı ve sindirme yöntemleri kullandığı artık bilinmektedir"-

İddianamede, "usulsüz dinlemelerin, Paralel Devlet Yapılanması'nın Emniyet içindeki uzantılarınca organize şekilde gerçekleştirilen yasa dışı eylem olduğu" vurgulanarak, "Yasa dışı dinlemelerin, kendilerinden görmedikleri kamu personeli, siyasiler, medya ve sivil toplum kuruluşu çalışanları, emniyet mensupları, TSK, MİT mensupları ve iş adamlarına karşı baskı ve sindirme yöntemleri olarak kullanıldığı artık bilinmektedir" ifadesine yer verildi.

Sanıkların, görevleri döneminde usulsüz dinlemelerle özel hayata müdahale ettikleri, sahte istihbarat raporu, iletişime müdahale talep formu ve mahkemeden talep yazısı hazırlamak suretiyle sahte resmi belge düzenledikleri ve bunları örgüt olarak yaptıkları savunulan iddianamede, sanıkların, usulsüz dinlemelerden elde ettikleri bilgiyi, dinledikleri kişilerin aleyhine kullanmak istedikleri, kişilere iftira attıkları, rakip gördükleri kişilerin önlerini kestikleri ve görevlerini kötüye kullandıkları bildirildi.

İstihbarat şubesini ele geçirebilmek için uzun yıllar gizli faaliyette bulunan sanıkların, düşüncelerine uygun kişileri yetiştirip, kendi birimlerinde görevlendirdikleri, bu suretle örgütlenmelerini tamamladıklarına yer verilen iddianamede, sanıkların, kamuoyunda "Paralel Yapı" olarak tanımlanan çatı örgütün suç işlemek için oluşturulmuş alt örgütü olarak faaliyet gösterdikleri aktarıldı.

İSTENEN CEZALAR

İddianamede sanıklardan, istihbarattan sorumlu eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Muharrem Durmaz, eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Hami Güney ile eski İstihbarat Şube Müdürü Zeki Güven'e "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme", emniyet mensubu 48 kişiye de "suç örgütüne üye olma" suçlamaları yöneltildi.

Sanıkların tamamının "resmi belgede sahtecilik", "haberleşmenin gizliliğini ihlal", "özel hayatın gizliliğini ihlal", "kişisel verilerin kaydedilmesi" ve "iftira" suçlarından da cezalandırılmaları istenen iddianamede, TİB görevlileri Fikret ​Özdemir, Adem Altındağ ve Yaşar Yılmaz'ın da "suç örgütüne üye olmak" ve "görevi kötüye kullanmak" suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

(18 Ağustos 2015, 19:34)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7101    yazdır/print


 

AYM'den Cihaner'e Ergenekon reddi

Anayasa Mahkemesi, CHP İstanbul Milletvekili Cihaner'in, kendisini Ergenekon'la irtibatlı gösteren bir gazete haberi hakkında yaptığı bireysel başvuruyu kabul edilemez buldu. Bir anlamda Cihaner'e 'eleştirilere katlanmalısın' denilen kararda basın ve habercilikle ilgili önemli tespitlere de yer verildi.

18.08.2015 19:02 CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner'in, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde bir gazetede yayımlanan "Darbe Andıcı'nın İşaret Fişeği Erzincan'da" başlıklı haberin mesleki itibarı ve kişilik haklarını hedef aldığı iddiasıyla yaptığı bireysel başvuru, "açıkça dayanaktan yoksun" olduğu gerekçesiyle kabul edilemez bulundu.

-Mahkeme Cihaner'e "eleştiriye katlanmalısın" dedi-

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 2009 yılında bir gazetede yer alan haberde, "İrticayla Mücadele Eylem Planı başlıklı andıcın ilk uygulamasının 23 Şubat'ta Erzincan'da gerçekleştirildiği, operasyonun HSYK tarafından korsan kararnameyle terfi ettirilmek istenen Savcı İlhan Cihaner'in izniyle yapıldığı" iddialarına yer verildi.

Cihaner, söz konusu haber nedeniyle kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu ileri sürerek, Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesinde manevi tazminat davası açtı.

Dava, yerel mahkeme tarafından reddedildi. Ret kararı Yargıtay'ca da onandı.

Cihaner, bunun üzerine, davanın etkin olmayan bir yargılama sonucunda ve Yargıtay'ın emsal kararlarına aykırı reddedildiği, adil yargılanma hakkının ve masumiyet karinesinin, kişilik haklarının ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Cihaner ayrıca 250 bin lira tazminat ödenmesini talep etti.

Yüksek Mahkeme, Cihaner'in başvurusunu "açıkça dayanaktan yoksun" olduğu gerekçesiyle kabul edilemez buldu.

-Dava açtı ama kanıt sunmadı-

Kararda, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunanların, başvurularını titizlikle hazırlama ve takip etme yükümlülüğü bulunduğu, bunun gereği olarak başvurucunun iddialarını kanıtlaması gerektiği belirtildi.

Başvurucunun, HSYK'nın işlemleri ile ilk derece mahkemesinin ve Yargıtay'ın bağımsız ve tarafsız olmadığı iddiaları arasında bir ilişki kurulamadığı ifade edilen kararda, yargılamanın bağımsız ve tarafsız olmadığına ilişkin bir husus saptanamadığı kaydedildi. Kararda, bu konudaki iddianın başvurucu tarafından kanıtlanamadığı aktarıldı.

Kararda, kişilik haklarının ihlali iddiası yönünden yapılan değerlendirmede ise Anayasa'da güvence altına alınan kişisel itibarın korunmasını isteme hakkı ile basın özgürlüğü arasında bir denge kurulması gerektiği belirtildi.

Başvuruya konu haberde dile getirilen düşüncelerin olgular temelinde gelişen bir tartışmaya katkı sunup sunmadığı ve içeriğinin kamunun merakını giderme isteğinin ötesine geçip geçmediği sorularına cevap verilmesi gerektiği ifade edilen kararda, şöyle denildi:

-AYM'den ilginç haber kriteri-

"Bu bağlamda, bir haber, köşe yazısı veya makalenin kamuyu bilgilendirme değeri ne kadar yüksekse kişinin söz konusu haber, köşe yazısı veya makalenin yayımlanmasına o kadar çok katlanması gerekir. Aksine, yazının bilgilendirme değeri ne kadar düşükse kişinin korunan çıkarına da o kadar çok üstünlük tanınması gerekir. Basının genel yarar nitelikli bütün sorunlarla ilgili olarak bilgi ve fikir yayma fonksiyonuna, kamunun bu bilgi ve fikirleri alma hakkının eklendiği hatırlanmalıdır."

-Ergenekon soruşturması ve ilgili haberler-

Haberin yayımlandığı dönem, ülkede sivil hükümete karşı darbe hazırlığı yapıldığına ilişkin iddialar üzerine başlatılan ve "Ergenekon soruşturmaları" adı verilen bir dizi soruşturmanın devam ettiği hatırlatılan kararda, bu çerçevede haberin yayımlandığı tarih ve öncesinde, soruşturma kapsamında birçok kişinin ev ve iş yerlerinde aramalar yapıldığı, bu kişilerin gözaltına alındığı, bazılarının tutuklandığı anlatıldı.

Soruşturma dosyasında aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ve örgütün yapısını gösteren belgelerin ele geçirildiği iddialarına yer verildiğine değinilen kararda, o dönemde soruşturma kapsamındaki operasyonlarla ilgili pek çok haber yapıldığına işaret edildi.

Kararda, haberde dile getirilen iddialarla haberin yayımlandığı dönemdeki olaylar ve başvurucunun beyanları birlikte değerlendirildiğinde söz konusu haberdeki sözlerin ve iddiaların bir ölçüde, genel yarar nitelikli bir tartışmaya katkı sunduklarının kabul edilebileceği belirtildi.

Haberin, başvurucunun şahsına hakaret içermediği, ona karşı şiddete teşvik etmediği değerlendirmesine yer verilen kararda, şunlar kaydedildi:

-"Haberde abartıya kaçılabilir"-

"Başvuruya konu haberde abartıya kaçılmadığı da söylenemez. Ne var ki basın özgürlüğünün kapsamının, demokrasi ile yakın ilişkisinin doğal sonucu olarak, bir dereceye kadar abartıya ve hatta kışkırtmaya izin verecek şekilde geniş yorumlanması gerektiği kabul edilmelidir. Anayasa Mahkemesi veya derece mahkemeleri, gazetecilik mesleğinin nasıl yapılması gerektiğini ve gazetecilerin haber verme tekniğini belirleyemezler. Zira bir düşüncenin en iyi hangi üslup ve biçimle aktarılacağına bizzat düşünceyi dile getirenler karar verebilir. Bu bağlamda Anayasa'nın 26. maddesinin, sadece ifade edilen haber ve fikirlerin içeriğini değil, aynı zamanda bunların nakledilme biçimlerini de koruduğu hatırda tutulmalıdır."

Kararda ayrıca, derece mahkemelerince tarafların haklarının değerlendirilmesinde açık bir dengesizlik saptanmadığı ve bu kapsamda bir ihlalin olmadığı da belirtildi.

İŞTE CİHANER'İ RAHATSIZ EDEN DAVA KONUSU HABER

İlhan Cihaner'in dava açmasına neden olan haber 20 Temmuz 2009'da Yeni Şafak gazetesinde yayınlandı. O haber aynen şu şekilde: (Yenisafak.com/gundem/darbe-andicinin-isaret-fisegi-erzincanda-199655)

"Darbe Andıcı'nın işaret fişeği Erzincan'da

Albay Dursun Çiçek imzalı 'Darbe Andıcı'nın Erzincan'da uygulamaya konulduğu ortaya çıktı. Jandarma ekiplerinin görev alanı dışında olmasına rağmen şehir merkezinde 17 vakıf, işyeri ve eve yaptığı operasyonda gözaltına alınanların baskıyla bazı politikacılar ve bir gazete sahibi hakkında asılsız suçlamalarda bulunmaları sağlandı.

Genelkurmay Harekat Başkanlığı'nda görevli Albay Dursun Çiçek'in imzasını taşıyan 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın Erzincan'da uygulamaya sokulduğu anlaşıldı. Jandarma ekiplerinin 17 vakıf, dernek ve işyerine baskın yaparak gözaltına aldığı 26 kişiye, planda anlatıldığı gibi üst düzey politikacı, gazete sahipleri ve vakıf yöneticileri hakkında baskıyla ithamda bulunmaları sağlandı.

3 AY POLİTİKACILARI DİNLEDİLER

Erzincan'da 23 Şubat'ta yapılan operasyon öncesi, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, Ankara'da üst düzey politikacılar ve İstanbul'da bir gazete sahibinin de aralarında bulunduğu birçok isim 2-3 ay süreyle dinlendi. Teknik takip için mahkemeden gerekli olan iznin ise dinlemeden sonra alındığı belirlendi.

Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner'in izni ile Erzincan Jandarma Alay Komutanlığı'na bağlı ekipler şehir merkezinde 17 vakıf, dernek ve özel işyerine baskın yaptı. Erzincan'ın ilçelerinde de 4 yerde arama yapıldı. Görev alanı dışında olmasına rağmen jandarmanın şehir merkezinde yaptığı usulsüz operasyonda 26 kişi gözaltına alındı.

26 KİŞİDEN SADECE 2'Sİ TUTUKLU

Medine Vakfı'nın şubelerinin hedef alındığı baskında Jandarma birliklerinin arama işlemleri sırasında 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu hükümlerini ihlal ettikleri belirlendi. Operasyonlarda gözaltına alınarak tutuklanan 26 kişiden sadece 9'u mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklananlardan 7'si de, avukatlarının usulsüzlükleri dayanak göstererek yaptıkları itirazla tahliye edildi. Tutuklu 2 kişi Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

GECE 03.00'TE BASKIYLA İFADE

Operasyonda 'Darbe Andıcı'nda anlatılan psikolojik harekâtın uygulandığı belirlendi. Gözaltına alınan kişilerin 48 saat uykusuz bırakıldıktan sonra gece 03.00'te yapılan sorgulamalarında vakıf yöneticileri, bazı politikacılar ve İstanbul'da bir gazete sahibi hakkında asılsız suçlamalarda bulunmaya zorlandıkları tespit edildi. Sanıkların Avukatı Turgay Nas'ın gözaltı ve sorguda CMK'ya aykırı olarak gerçekleştiren işlemleri tespit ettiği öğrenildi.

HSYK'da Albay hesaplaşması

Hakim ve savcıların sabırsızlıkla beklediği atama kararnamesinin çıkmasını engelleyen HSYK üyelerinin 'Darbe Andıcı'nda imzası bulunan Albay Dursun Çiçek'i tutuklayan hakimi de hedef aldığı ortaya çıktı. Ergenekon soruşturması, KCK operasyonu ve Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz'ün tutuklandığı operasyonları yürüten savcıların görev yerlerinin değiştirilmesini isteyen HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un hazırladığı korsan listede Çiçek'i tutuklayan 14. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Rüstem Eryılmaz'ın da görev yerinin değiştirilmesi isteniyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi İdris Asan'ın adının ise, nöbetçi olduğu dönemlerde Ergenekon sanıklarının tutuklanmasına karar veren heyette yer alması nedeniyle korsan listede olduğu öğrenildi.

Savcı Ertosun korsan listesinde

HSYK toplantısına korsan liste sunan üye Ali Suat Ertosun'un, Jandarmaya şehir merkezinde operasyon yapma yetkisini veren Erzincan Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner'in Erzurum'a atanmasını istediği ortaya çıktı. Çete suçlarına bakan Ağır Ceza Mahkemesi Erzurum'da olduğu için Cihaner, atanması durumunda Erzincan, Kars, Gümüşhane ve Bayburt'daki çete suçlarından da sorumlu olacak.

İkiz bebekleri sorguda öldü

Operasyon kapsamında sorgulanan 4.5 aylık hamile S.G'nin gördüğü baskı ve şiddet sonucunda ikiz çocuklarının karnında öldüğü de ortaya çıktı. Operasyonda gözaltına alınan C.G.'nin eşi S.G.'nin de sorgulandığı ve bu sırada eşinin 4.5 aylık hamile olduğunu söylediği ancak jandarma görevlilerinin bunu dikkate almadığı belirlendi. S.G.'nin karnındaki ikiz bebeklerinin ölü doğması üzerine psikolojisinin bozulduğu öğrenildi. Operasyonda gözaltına alınan Medine Vakfı üyelerinden C.D.'nin Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı tarafından hücre hapsine çarptırıldığı da ortaya çıktı. Astım hastası olmasına rağmen 19 gün tek kişilik hücrede tutulan C.D.'nin bu sırada astım krizine girdiği tespit edildi."


(18 Ağustos 2015, 19:02)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Erzincan'da savcı Cihaner ve Jandarmanın 'ıslak imza' operasyonları
İşte adım adım Erzincan'da ıslak komplo: Cemaatleri silahlandırma operasyonu
Yargıtay'da yeniden görülmeye başlanan Cihaner davasının duruşmaları
Savcı olduğu öğrenilen gizli tanık Efe'den mahkemeyi sarsan Cihaner iddiaları
Cihaner'i Yargıtay'da kurtarma planı manşetlerimiz
Gizli tanıktan şok ifadeler: Cihaner 'terör arttırılmalı' diyordu
Cihaner'in gizli sorgu odası
Cihaner davasının gizli tanığına: İfadeni değiştir, yoksa
Cihaner'den tanığa: Kalemini kırdık
CHP'nin Erzincan davasındaki gizli tanıklara şok baskısı manşetlerimiz
Yargıtay: Cihaner zorla getirilsin
Cihaner'e şok suçlama
YARGITAY'DA YENİDEN GÖRÜLMEYE BAŞLANAN CİHANER DAVASININ DURUŞMALARI
Flaş!!! Başsavcı Cihaner gözaltında
Cihaner: Mahkemenin kararı eşkıyalıktır
Cihaner'in gözaltına alınırken HSYK Başkanvekili Özbek tarafından destek için aranması
Cihaner'in gözaltıya direnmesi
Arama görüntüleri
Erzincan'da uygulamaya konulan ıslak imzalı 'irtica ile mücadele eylem planı' manşetlerimiz
Flaş!!! Islak İmza ve Cihaner birleşti
Mahkeme: Islak imza Erzincan'da uygulandı
Cihaner'e şok: Yeniden yargılanacak
HSYK: Cihaner yargılanmalı
Erzincan'da savcı Cihaner ve Jandarma işbirliğiyle 'ıslak imza' operasyonları
İŞTE ADIM ADIM ERZİNCAN'DAKİ ISLAK KOMPLO: CEMAATLERİ SİLAHLANDIRMA OPERASYONU
Cihaner'i Yargıtay'da kurtarma planı manşetlerimiz
Ses Kaydı: Cihaner ve diğer davalar Ankara'ya
'Er Cihaner'i kurtarmak' oyununa devam
Tiyatro: Er Cihaner'i kurtarmak
Savcı: Ergenekon Yargıtay'da mı?
Yargıda Kontrgerilla örgütlenmesi
SAVCI OLDUĞU ÖĞRENİLEN GİZLİ TANIK EFE'DEN MAHKEMEYİ SARSAN CİHANER İDDİALARI
Gizli tanıktan şok ifadeler: Cihaner 'terör arttırılmalı' diyordu
Cihaner'in gizli sorgu odası
Cihaner davasının gizli tanığına: İfadeni değiştir, yoksa
Cihaner'den tanığa: Kalemini kırdık
Adana'daki cemaatler de ıslak imza ile silahlandırılacak mı?
Terör sanığı Başsavcı Cihaner görevden alınacak mı?
CHP'nin Erzincan davasında tanıklara şok baskısı manşetlerimiz
CHP'liler hakim karşısına çıktı
CHP'li Ersin Ergenekon sanığı olabilir
CHP'li Ersin de Ergenekon'da
CHP'li Tınastepe Ergenekon sanığı oldu
Örneklerle CHP'nin Ergenekon davalarında sempatizanlıktan öte tavırları
'Ergenekon ve CHP' manşetlerimiz
Erzincan iddianamesinde ara
Islak İmza iddianamesinde ara
Ergenekon, Balyoz ve bağlantılı iddianamelerde arama yap
Ergenekon, Balyoz ve benzer davaları engelleme girişimleri

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7099    yazdır/print


 

Sanık polisten itiraf

Ankara'da 'Fetullahçı terör örgütü üyeliği' davasında yargılanan sanık polis İnan, bir süre önce tanıştığı polis memuru sanık Akşit'in, '17-25 Aralık diye bilinen olaylardan sonra, devlet içinde sıkıntıları olduğunu, devlete zarar vermek isteyenler bulunduğunu, buna karşı bir şeyler yapmak istediklerini söylediğini', Akşit'in, kendisine, hakim ve savcıların, katiplerin, organize suç örgütlerine karşı soruşturma yürüten görevlilerin telefonlarının, adreslerinin bulunduğu gizli evrakı 'lazım olabilir' diyerek, getirdiğini anlattı.

09.08.2015 14:00 Kamuoyunda "devletin iş yapamadığı" algısı oluşturmak amacıyla, Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şubesine ait otomobil, çeşitli malzemeler, bilgi ve belgeleri suç örgütlerine aktardığı savunulan 4'ü polis 7 kişinin yargılandığı ve sanıklardan 6'sının "Fetullahçı terör örgütü yönetici veya üyeliği" ile suçlandığı davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Seyyit Akşit ve Kadir İnan ile tutuksuz sanıklar Durak Yiğit, Ömer Aydın ve Nebil Ark katıldı.

Duruşmada, önceki celse hazır bulunmayan İnan ve Ark savunmasını yaptı.

Sanık İnan, Akşit'i bir dostunun iş yerinde tanıdığını, bir süre sonra samimiyet kurduklarını, görüşmeye başladıklarını anlattı.

Akşit'in, sohbetlerinde, "17-25 Aralık diye bilinen olaylardan sonra, devlet içinde sıkıntıları olduğunu, devlete zarar vermek isteyenler bulunduğunu, buna karşı bir şeyler yapmak istediklerini söylediğini" ifade eden İnan, Akşit'in, kendisine, hakim ve savcıların, katiplerin, organize suç örgütlerine karşı soruşturma yürüten görevlilerin telefonlarının, adreslerinin bulunduğu gizli evrakı "lazım olabilir" diyerek, getirdiğini anlattı.

Akşit ile haftada 2 ya da 3 kez görüştüğünü, her görüşmede de kendisine evrak verdiğini belirten İnan, "Cemaat ile ilgili ister istemez sempati oluşuyordu. 'Onlara zarar verilecek. Bizim de haber vermemiz lazım' diyorduk" diye konuştu.

Akşit'in, kendisine emniyete ait otomobilin anahtarını vererek, "Anahtarı al. Dursun. Görevler olacak" dediğini kaydeden İnan, Akşit'in söylediği adresten Emniyete ait otomobili "çalarcasına değil, kendi arabası gibi anahtarla aldığını" bildirdi.

Otomobili, daha sonra kentsel dönüşüm kapsamında yıkım alanı olarak belirlenen bir yere bıraktığını ifade eden İnan, araçtan polise ait yelek ve bagajdaki tahkikat evrakını aldığını ve sakladığını söyledi.

Ancak, Akşit'ten edindiği evrakı okudukça "işin ciddiyetine vardığını" söyleyen İnan, "Tehlikeli bilgilerdi. Başkalarının elinde olduğunda neler olabileceğini kestirebildim. Ben de bunları kimsenin haberi olmayacak şekilde sakladım" dedi.

İnan, geçen ağustosta bir başka suç dolayısıyla gözaltına alındığını, kendisinden birkaç gün sonra Akşit'in tutuklandığını, dışarı çıkınca da yine Akşit'ten edindiği polis telsizi, çelik yelek ve evrakı savcılığa teslim ettiğini anlattı.

Akşit'in, görüştükleri dönemde kendisinden, "Organize Suçlar Şube Müdürlüğünün server odasını patlatmak için uzaktan kumandalı bomba temin etmesini istediğini" savunan İnan, yine Akşit'in, Keçiören Ovacık'ta kendisine 7-8 metrelik, derin bir çukur gösterdiğini, bunun "manidar" olduğunu dile getirdi.

"Sonrasında şunu gördüm: Ortada iki güç var ve beni günah keçisi seçmişler. Burada ezilecek tek kişi benim. Yoksa onlara bir şey olmayacak" diyen İnan, soruşturma sırasında verdiği ifadelerin birinde, savcının yanında Organize Şube Müdürünün de olduğunu ve yönlendirmeleri bulunduğunu bildirdi.

-Çapraz sorgu-

Savunmasını tamamladıktan sonra İnan'ın çapraz sorgusuna geçildi.

Sanık avukatlarının, soruşturma aşamasında ilk başta söylemediği şeyleri sonraki aşamalarda söylediğini belirtmeleri üzerine İnan, "Yasalara göre mi anlatayım, insan vicdanına göre mi? İlk başta cevap vermememin sebebi şerefime yakıştıramadığımdandı. Ama, belli ki beni günah keçisi seçmişler. Sonra gerçekleri konuşmak istedim" dedi.

İnan, "savcılık sorgusu sırasında Organize Şube Müdürünün nasıl yönlendirdiğine" yönelik soru üzerine, müdürün, "Ne varsa söyle, hatırlayamadığın, unuttuğun" ve "Cemaate yönelik ne varsa anlat" türü sözler söylediğini ifade etti.

"Şahit olmadığın bir şeyi, varmış gibi zorla anlatmanı istedi mi?" sorusuna "Hayır" karşılığını veren İnan, ancak savcıya verdiği ifadeyi okumadığını söyledi.

Sanık avukatlarından Kadir Kocalar, İnan'ın beyanları üzerine, "Hazırlık soruşturmasındaki ifadelerin kumpas olduğu görülmüştür" dedi.

İnan ise "Kimlerin kimlerle hesaplaşması var bilmiyorum, ama ezilecek olanın ben olduğumu anladım" ifadesini kullandı ve bir soru üzerine Seyyit Akşit'e bir telefon hediye ettiğini, ayrıca çocuğu olduğunda yaklaşık 2 bin lira hastane masraflarını karşıladığını kaydetti.

İnan'ın avukatı Mustafa Kaymak, çapraz sorgu sırasında zaman zaman söz alarak, diğer sanık avukatlarının müvekkiline, iddianamede yer verilmeyen sorular yönettiğini ve suçlu çıkarılmaya çalışıldığını savundu.

-Sanık Ark-

Sanık Nebil Ark da iddianamede adının neredeyse hiç geçmediğini ifade ederek, neden yargılandığını bilemediğini söyledi.

Turgut Özal Üniversitesinde öğretim üyesi olduğunu bildiren Ark, şöyle dedi:

"18 yıllık hekimim, öğretim üyesiyim. TÜBİTAK ile yaptığımız araştırmalar var. Yoğun polikliniğim, ameliyatlarım ve 5 çocuğum var. Bu kadar yoğunluğun içinde ben bu tür şeylerle nasıl uğraşacağım? Bu konuyla itibarımın zedelendiğini düşünüyorum. Burası itibarımı yeniden kazanabilmem açısından bana bir fırsattır. Ben burada bulunan beyleri tanımıyorum. Herhangi bir telefon görüşmem, beraberliğim yoktur. Durak Yiğit ile görüştüğüm kaydedilmiş. Durak Yiğit'i ilk kez burada görüyorum. Hiçbir görüşmem yok. Bulunduğum hastaneden telefonumun sinyal vermesi kadar doğal bir şey yok. Evim de Varlık Mahallesi'nde. Telefonum, emniyetin önünden sinyal verebilir."

Ark, hakkındaki suçlamalar sonrasında diğer sanıkların tamamının ismine çalıştığı hastane kayıtlarından baktığını, yalnızca Akşit soyadına rastladığını vurgulayarak, Seyyit Akşit'in eşinin, suçlama tarihlerinde hastanede doğum yaptığını, bu tarih öncesinde ve sonrasında da hastaneye geldiğini, Akşit'in telefonuyla kendisininkinin bu sebeple aynı baz istasyonundan sinyal verdiğini belirtti.

İddianamede örgüt yöneticiliğiyle suçlanan Ark, "Ben gerçekten bu insanları yönlendirsem, bu tarihler dışında da birlikteliğim olması gerekmez mi?" diye sordu.

Ark, "Organize Şubenin imamı olmakla" suçlandığının hatırlatılması üzerine, "Böyle bir durumum yok. Böyle bir yapılanmanın içine girecek vaktim yok" dedi.

Sanık Akşit de Ark'ı tanımadığını söyledi.

Mahkeme heyeti, cumhuriyet savcısının da talebi doğrultusunda, Akşit'in tutukluluğunun devamına karar verdi.

Başka suçtan tutuklu sanık İnan hakkındaki yakalama emrini kaldıran mahkeme, hazırlık aşamasında İnan cumhuriyet savcısına ifade verirken, hazır bulunduğu iddia edilen emniyet müdürünün "tanık" olarak dinlenmesi yönündeki talebi reddederek, duruşmayı erteledi.

-İddianame-

İddianamede, Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne ait sivil plakalı otomobilin 16 Temmuz 2014'te, müşteki polis memuru Bilal Okumuş'un Keçiören'deki evinin önünden saat 04.00 sıralarında çalındığı, otomobilde çelik yelek, çelik levhalar, polis yeleği, şapkası, biber gazı, araç içi kamera ve hafıza kartı, navigasyon cihazı gibi malzemeler olduğu, otomobilin aynı gün 10.20 sıralarında terk edilmiş vaziyette Altındağ'da bulunduğu belirtildi.

Soruşturma sürecinde, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün, soruşturulan bazı organize suç örgütleriyle ilgili gizli belgelerinin, kuruma ait telsiz kodlarının, personel bilgilerinin, resmi ekip aracının çalınarak, suç örgütlerine "siyasi gayeler elde etmek maksadıyla" verildiğinin anlaşıldığı kaydedilen iddianamede, sanıklardan İnan dışındakilerin, "Fetullahçı terör örgütü üyesi oldukları" ve "örgütün devlet içinden pasifize ve tasfiye edilmesini engellemek, devleti Paralel Yapı'nın mensuplarına mahkum ve muhtaç göstermek, yeni atanan kadroların başarısız olduğunu ispatlamak, hükümetten intikam almak, yeni atanan kamu görevlilerinin suç örgütleri karşısında yeterli mücadele veremeyeceğini ortaya koymak" amacıyla atılı suçları işledikleri öne sürülüyor.

(09 Ağustos 2015, 14:00)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7080    yazdır/print


 

Paralel Aydınlar PKK'yı akladı

Paralel Yapı medyası yazarları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeminli düşmanlarından oluşan 30 isim, ortak bir deklarasyon yayınladı. PKK'ya tek kelime söylenmeden Türkiye devleti ve hükümeti eleştirildi. Kandil'in bile gerisinde bir metinle PKK'ya toz kondurulmayan açıklama, PKK'yı ve HDP'yi aklayan bir çizgiye oturan Zaman'da ise manşetten verildi. Çözüm sürecine karşı açık bir yayın, polis soruşturması ve yargılama politikası yürüten, bu uğurda hükümeti devirmek için 7 Şubat 2012 MİT krizi darbesine de kalkışan paralel yapının hükümetin paralel yapı üzerine gitmeye başlamasından sonra pkk yanlısı bir yayın politikası izlemeye başladığı görülüyor. Yapılan haberlerin ülkeye zarar verip vermeyeceği düşünülmeden her gelişme hükümeti yıpratmak için değerlendiriliyor, hatta bunun için pkk terör örgütünün açık propagandasının yapılmasından dahi kaçınılmıyor.

09.08.2015 11:40 7 Haziran seçimlerinde polislerden ev kadınlarına kadar kapı kapı dolaşarak HDP'ye oy toplayan FETÖ, seçimlerden sonra PKK'yı aklama operasyonuna devam ediyor. FETÖ medyasından ve sözde aydınlardan aldığı bu güçle güvenlik kuvvetlerine yönelik saldırılarını arttıran PKK, kan dökmeye devam ediyor.

HEPSİ PARALEL HEPSİ ERDOĞAN'IN YEMİNLİ DÜŞMANI

Paralel Suç Örgütü medyası yazarları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeminli düşmanlarından oluşan 30 isim, ortak bir deklarasyon yayınlayarak PKK'ya tek bir kelime söylemeden Türkiye devletini eleştirdi. Kandil'in bile gerisinde bir metinle PKK'ya hiçbir tozun kondurulmadığı açıklama, PKK'yı ve HDP'yi aklayan bir çizgiye oturan Zaman'da manşet oldu.

KANDİL BİLE TÜRKİYE'YE BÖYLE SALDIRMADI

Kandil'in açıklamalarında bile PKK'nın yerel unsurları eleştirilirken Pensilvanya aydınlarının yayınladığı bildiride PKK'ya tek bir eleştiri bile yöneltilmiyor. PKK'ya değil Türkiye Devletine "silahı bırak" çağrısı yapan aydınlar, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni de AK Parti'nin oylarını arttırmak için PKK'ya operasyon yapmakla suçluyor. PKK şiddetinden ve şehitlerden bahsedilmeyen ortak açıklamada, "operasyonlar ve tutuklamalar dursun" çağrısı yapılıyor.

PKK AĞZIYLA HAZIRLANAN BİLDİRİYE SERT TEPKİ

Son 5 yıldır Türkiye'yi yönetilemez hale getirmek için çaba sarfeden bu sözde aydınların barış bildirisi de samimi bulunmadı. 7 Haziran seçimlerinden sonra PKK ile aynı çizgiye oturan FETÖ medyasının bu bildiriyi manşetten duyurması ise okurlardan tepki topladı.ZAMAN'IN MANŞETTEN VERMESİ İSE TAM İKİYÜZLÜLÜK!

Yıllarca Kürt düşmanı diziler yayınlayan, PKK'yı ve Kürt siyasetini tahrik etmek için yayınlar yapan, binlerce Kürt siyasetçiye plastik kelepçeler takarak cezaevine gönderen, birçok faili meçhul cinayete imza atan, Fetullahçı polisler ve savcılar aracılığıyla Kürt siyasetçilere her türlü iftirayı atan, çözümü sabote etmek için özel bir çaba gösteren Fetullahçı Terör Örgütü'nün medyasında böyle bir bildirinin manşetten yayınlanması da tam bir iki yüzlülük olarak yorumlandı.

BÜYÜK DEĞİŞİM: PKK'YI KÖTÜLEYEN STV DİZİLERİ GİTTİ, ÖRGÜT SEMPATİZANLIĞI GELDİ!

Çözüm sürecine karşı açık bir yayın, polis soruşturması ve yargılama politikası yürüten, bu uğurda hükümeti devirmek için 7 Şubat 2012 MİT krizi darbesine de kalkışan paralel yapının, hükümetin paralel yapı üzerine gitmeye başlamasından sonra PKK yanlısı bir yayın politikası izlemeye başladığı görülüyor. Yapılan haberlerin ülkeye zarar verip vermeyeceği düşünülmeden her gelişme hükümeti yıpratmak için değerlendiriliyor. Hatta bunun için PKK terör örgütünün açık propagandasının yapılmasından dahi kaçınılmıyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz

(09 Ağustos 2015, 11:40)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7074    yazdır/print


 

HSYK 49 hakim-savcıyı açığa aldı

HSYK 2. Dairesi, hakkında geçtiğimiz günlerde Selam-Tevhid soruşturmasında usulsüz dinleme kararları verdikleri için soruşturma açtığı 54 hakim ve savcıdan 49'unun görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.

19.07.2015 15:23 HSYK, "Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü" soruşturmasında usulsüz dinleme talep eden ve bu yönde karar aldığı iddia edilen 54 hakim ve savcıdan 49'unun görevden uzaklaştırılmalarına karar verdi.

İşte karar harici kalan 5 isim

Konuya ilişkin talep yazısını görüşen HSYK 2. Dairesi, savcılar Mustafa Çavuşoğlu, Abdullah Mirza Coşkun, Rasim Işıkaltın, Murat İnam ile Hakim Yakup Kaya dışında kalan 49 kişinin göreve devamlarının yargı erkinin nüfus ve itibarına zarar vereceği kanaatiyle geçici tedbir olarak görevden uzaklaştırılmalarına karar verdi.

Karara, kurul üyeleri Mahmut Şen ve Mustafa Kemal Özçelik muhalif kaldı.

Bu karar ile Akkaş, Kara ve Karaçöl, mesleklerinden ihraçlarının ardından ikinci kez görevden uzaklaştırılmış oldu.

Müfettiş soruşturmasının tamamlanmasının ardından sonuç raporuna göre yeniden bir değerlendirme yapılacak ve gerekli görülmesi halinde bu kişilere disiplin cezası verilecek.

HSYK 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, kararla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, "Hukuksuz dinleme ayıbı artık gündemden çıkmalı. Hiç kimsenin hukuka aykırı dinlemelerin muhatabı olmaması lazım" dedi.

Çok acılar çekildiğini ve bir daha kimseye bu acıların yaşatılmaması gerektiğini dile getiren Yılmaz, anayasal hak olan iletişim özgürlüğü ve özel hayatın gizliliğinin ancak Anayasanın izin verdiği ölçüde müdahaleye açık olması ve tamamen Ceza Muhakemesi Kanunu'na sadık kalınması gerektiğini söyledi.
"Usulsüz dinleme yapan ve yaptıranlar nesiller boyu kınansa yeridir"

"Hukuksuz dinlemelere hoşgörü gösterilmemeli, kimse hukuksuz dinlemelere mazeret bulmamalı" ifadesini kullanan Yılmaz, ancak o zaman daha huzurlu ve güvenli bir sosyal yaşama sahip olunacağını, günlük yaşantıda da daha özgür hale gelineceğini aktardı.

Türk milletinin bunu hak ettiğini ve bu hukuk birikimine sahip olduğunu belirten Yılmaz, şöyle konuştu:
"Hukuk dışı dinlemelerle hukuk devleti kavramı ve iddiamız tahrip edilmiştir. Bunu yapan ve yaptıranlar, nesiller boyu kınansa yeridir. Hiç unutulmasın ki meşru bir amaca varmak için kullanılan araçlar da meşru olmalıdır. Bireyin hak ve özgürlüklerini, ölçüsüz ve haksız yere kısıtlayan uygulamalar, unutulmamalıdır ki işlendiği ileri sürülen suç kadar kamu düzenini ihlal edecektir."

İŞTE AÇIĞA ALINAN 49 İSİM

17/25 Aralık darbe girişimine imza atan savcılar Celal Kara ve Muammer Akkaş ile hakim Süleyman Karaçöl.

54 hakim ve savcının arasında ayrıca “Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü" soruşturmasının eski savcıları Adnan Çimen ve Adem Özcan.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran savcı Sadrettin Sarıkaya.

Şike Savcısı Mehmet Berk, Ergenekon soruşturması savcılarından Cihan Kansız.

Korsan tahliye kararına imza atan Mustafa Başer ve Metin Özçelik.

Hrant Dink Davası Hakimi Rüstem Eryılmaz.

Şike Davası Hakimi Mehmet Ekinci.

Cübbeli Ahmet Hoca Davası Hakimi Seyfettin Mermerci.

Paralel yapının emniyet ayağına yönelik yapılan operasyonu eleştiri konusu yapan hakim Mehmet Karababa.

DİĞERLERİ

Hakan Karaali
Salim Duran
İsmail Tandoğan
İsmail Işık
Hüseyin Ayar
Ümit Zafer Çolak
Ramazan Şaban
Hikmet Usta
Ayhan Bedirhan
Durmuş Yiğit
Mehmet Ali Uysal
Davut Bedir
Gökmen Demircan
Yakup Hakan Günay
Mehmet Erdoğan
Hadi Çağdır
Murat Üründü
Nurullah Çınar
Birol Bilen
Fatih Mehmet Uslu
Mehmet Hamzaçebi
Kazım Kahyaoğlu
Hikmet Şen
Muzaffer İren
Abdullah Öztürk
Mesut Özcan,
Eşraf Aksu
Sedat Sami Haşıloğlu
Dursun Ali Gündoğdu
Osman Kaya
Nalan Can
Vedat Dalda
Mustafa Boz
Bülent Kınay
Menekşe Uyar.

AÇIĞA ALINAN İSİMLERDEN VE PARALEL MEDYADAN TEPKİ

HSYK'nın açığa alma kararına bazı isimlerden gelen tepkiler paralel medyanın merkez yayın organı olduğu ileri sürülen Zaman gazetesinde aktarıldı. "HSYK'dan skandal karar: 276 imzası olanı kollayıp, 1 imzası olan hakim-savcıyı açığa aldılar" başlıklı haberde şu satırlar yer aldı:

"HSYK, dinleme iddialarıyla ilgili tartışmalı bir karara imza attı. Hakkında soruşturma izni verilen 54 hâkim ve savcıdan 49'unun görevden uzaklaştırılmasına karar verdi. Daha önce de aynı soruşturma kapsamında adı geçen 9 yargı mensubu dosyadan çıkarılmıştı. Kurulun hangi kriter ve delillere göre karar aldığı tartışma konusu oldu.

İktidara yakın Yargıda Birlik Platformu'nun (YBP) çoğunluğu ele geçirdiği Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tartışmalı bir karara daha imza attı. HSYK 2. Dairesi, daha önce hakkında soruşturma izni verilen 54 hakim ve savcıdan 49'unun görevden uzaklaştırılması kararı verdi. HSYK'nın oyçokluğuyla aldığı kararda, savcılar Mustafa Çavuşoğlu, Abdullah Mirza Coşkun, Rasim Işıkaltın, Murat İnan ile Hakim Yakup Kaya yer almadı. Hakim ve savcıların hangi kriterler ve delillere göre soruşturmaya dahil edildikleri ya da soruşturma dışı bırakıldıkları merak konusu oldu. Daha önce de aynı soruşturma kapsamında adı geçen 9 yargı mensubu hakkında soruşturma izni verilmemişti. Kararın, Anayasa Mahkemesi'nin hükümetin tepkisini çeken dershaneleri kapatan kanunu iptal eden kararının hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

SKANDAL GEREKÇE: ‘FİKİR VE EYLEM BİRLİĞİ' ŞÜPHESİ

HSYK 3. Dairesi, Selam-Tevhid Kudüs Ordusu soruşturmasında imzası bulunun 63 hakim ve savcıdan 22 savcı ve 32 hâkim hakkında soruşturma izni vermişti. Müfettiş raporuna dayanan HSYK, 54 hakim ve savcının Selam-Tevhid soruşturmasında verilen dinleme kararlarında tutuklu polislerle fikir ve eylem birliği içinde olduğuna dair şüphe olduğunu iddia etmişti. 9 yargı mensubu ise soruşturma dışında bırakılmıştı.

Soruşturma dosyası daha sonra HSYK 2. Daire'ye gönderilerek, açığa alma talebinin görülmesi kararlaştırıldı. Konuya ilişkin talep yazısını görüşen HSYK 2. Dairesi, savcılar Mustafa Çavuşoğlu, Abdullah Mirza Coşkun, Rasim Işıkaltın, Murat İnan ile Hakim Yakup Kaya dışında kalan 49 yargı mensubunun göreve devamlarının ‘yargı erkinin nüfus ve itibarına zarar vereceği' iddiasıyla geçici tedbir olarak görevden uzaklaştırılmalarına karar verdi. Karara, kurul üyeleri Mahmut Şen ve Mustafa Kemal Özçelik muhalif kaldı.

Selam-Tevhid soruşturmasında 154 imzası bulunan Hakim Bekir Altun, soruşturma kapsamı dışında tutulmuştu. HSYK'nın soruşturma kapsamı dışında tuttuğu isimleri neye göre belirledikleri, soruşturma kapsamındaki delillerin ne olduğu merak konusu oldu.

HSYK üyesi Mahmut Şen'den sert tepki: 276 imzası olana soruşturma yok,1 imzası olan açığa alndı

HSYK 2. Daire üyesi Mahmut Şen, karara muhalefet etmesinin gerekçesini açıkladı. Şen; 276,115 ve 33 dinleme kararında imzası bulunan hakimlerle ilgili soruşturma dahi açılmadığına dikkat çekerek, 1'er kararda imzası bulunan 8 kişinin açığa alınmasına tepki gösterdi. Usulsüz dinleme yapıldığı iddiası ile yapılan incelemede kararlarda imzası olan 63 hakim ve savcı bulunduğunu belirten Şen, aynı konum ve durumda olan kişiler hakkında farklı kararlar verilmesinin nedenini anlayamadığını belirtti.

Müfettiş tarafından, usulsüz dinleme kararlarına imza atan 63 hakim savcının tespit edildiğini kaydeden Şen bunlarının 54'üyle ilgili soruşturma izni verildiğini hatırlattı. Şen, HSYK 3. Dairesi tarafından haklarında soruşturma izni verilen 54 hakim savcının ise 49'unun açığa alındığına dikkat çekerek, “Görevden uzaklaştırılan 49 yargı mensubundan 8'inin sadece 1 kararda imzası olmasına, dinleme kararı verilen kişilerin kamuoyunda tartışılan üst düzey kamu görevlisi, siyasetçi, gazetece vs. olmamasına karşın, HSYK 2. Dairesi tarafından görevden uzaklaştırılmalarına karar verilmiştir. Buna karşın, müfettiş tarafından evraka dahil edilmeyip soruşturmaya geçilmeyen 9 yargı mensubundan birisinin 276, birisinin 115, birisinin 33 dinleme kararında imzası bulunmaktadır.” İfadelerini kullandı.

Müfettiş raporunu açıklasın

Şen, hakkında soruşturma izni verilmeyen hakimlerin, hakkında usulsüz dinleme kararı verdiği kişiler arasında üst düzey kamu görevlisi, siyasetçi, gazetece vs. hakkında olup olmadığının dahi tartışılmadığını belirtti. Şen, hakkında soruşturma açılmayan 9 kişi ile ilgili müfettişin dinlenilmesi gerektiğini kaydetti. Yargı mensupları hakkında yürütülen soruşturmada dosyanın incelenmesi için gerekli hiçbir süreye uyulmadığını, 3. Dairenin kararının yazılması için öngörülen 15 gün beklenilmeden, hukuken evrak tekemmül etmeden tedbir talep edildiğinin altını çizdi. Soruşturma geçiren yargı mensupları hakkında müfettiş tarafından toplanması gereken lehe delillerin toplanmadığı kaydedildi.

Şen, “Karara esas aldığımız kriterin ne olduğuna ilişkin somut bir açıklama yapılmamıştır. 6087 sayılı HSYK Kanununun 3/7. Maddesine göre, hiçbir somut ve hukuken kabul edilebilir kritere dayanmadan, aynı fiili işleyen yargı mensupları arasında ayrım yapmak suretiyle, tek bir gündemde 49 yargı mensubunun görevden uzaklaştırıldığı bir kararın mevzuat hükmünde yer verilen adalet, eşitlik, tutarlılık gibi ilkelere uygun değildir.” İfadelerini kullandı.

AÇIĞA ALINAN HAKİMLERDEN SERT TEPKİ

HSYK tarafından açığa alınan hakimler sosyal medya hesapları üzerinden karara sert tepki gösterdi. Tepkiler özetle şöyle:

KCK davasına bakan hakim Kazım Kahyaoğlu: 150 imzası olan değil de 1 imzası olan açığa alınıyorsa Selam Tevhid'in bir kılıf ve işlemin kötü niyetli olduğu çok açık ortadadır.

Ergenekon ve Balyoz davaları hakimi Mehmet Karababa: Çok değerli meslektaşlarımla aynı mazlumiyeti yaşamak ancak onur verir. Sadece şunu sormak istiyorum HSYK kimin, neyin intikamını almaktadır? Bu acelecilik ve telaş niçin? Biat yargısı inşa edilirken, bağımsız kalmaya karar verenler; elbette bunun bedelini ödemeyi de göze almıştı, boyun eğdiremeyeceksiniz.

Hakim Süleyman Karaçöl: Tüm dünyadan ve saygın hukukçulardan gelen 'hukuka dön' çağrılarına cevap geldi. 276 karar verene sor. İzni yok. 1 karar vereni açığa al"


Yine Zaman gazetesinde yer alan "Savunmaları bile alınmadan açığa alınan hakimler ayakta: Bütün hukuk zeminlerinde hakkımızı arayacağız" başlıklı haberde şu satırlar yer aldı:

"Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından savunmaları dahi alınmadan açığa alınan hakimler karara sert tepki gösterdi. 63 yargı mensubu hakkında Selam Tevhid soruşturmasında verilen dinleme kararlarında tutuklu polislerle fikir ve eylem birliği içinde olduğuna dair şüphe olduğu gerekçesiyle soruşturma izni istenmişti.

HSYK, bu isimlerden 14'ünü ayıklayıp 49 hakim ve savcıyı görevden uzaklaştırmıştı. Kararı basından öğrendiklerini belirten hakimler, her türlü yasal yollara başvuracaklarının altını çizdi. Açığa alınan hakimlerin adalet.org'da dile getirdikleri tepkileri şöyle:

Hâkim Nalan Can: Hakkımda açığa alma kararı verildiğini basından öğrendim. O aşamaya kadar benim de diğer meslektaşlarım gibi soruşturmadan haberim yoktu. Savunma hakkı tanınmadan bu tasarruf gerçekleştirildi. Bu iş burada kalmayacak. Ulusal ve uluslararası tüm hukuk zeminlerinde hakkımı arayacağım. Aynı dosyada benim verdiğim 3-5 karar gibi 276 kararda imzası bulunan meslektaşlarım nasıl bir kriterle bu soruşturmanın dışına çıkarılmış, bunu da anlayabilmiş değilim.

Hâkim Nurullah Çınar: Açığa alınan pek çok kişiden daha fazla sayıda karara imza atanlar usule uygun davrandılar diye açığa alınmıyorsa, bu takdirde Selam Tevhid Örgütü dosyası hakkında verilen takipsizlik kararının usulsüzlüğü net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Yok eğer bu meslektaşlarımızın verdiği dinleme kararları usulsüz ise verdikleri karar sayısına göre sizden, şahsımdan ve sadece bir veya birkaç karara imza atmış olan meslektaşlarımızdan daha önce ve evleviyetle soruşturmaya tabi tutulmaları gerekmez miydi?

Hâkim Birol Bilen: Bu kararı verenlerin, benim gibi binlerce evrak içinden üç tane karar vermiş bir hakim ile 215 karar vermiş hakim arasında anayasal eşitlik gözetilmesi gereğinden yoksun olduklarını düşünüyorum. Her bir HSYK üyesi aynı zamanda hakimdir ve ihsası rey anlamına gelecek açıklamaları gazetecilere yapamayacağı gibi, bu açıklamalarında “örgütsel bağ olduğu tespit edilemese de buna yönelik emareler bulundu” gibi bir dayanaksız beyanlarda bulunamaz.

Hâkim Menekşe Uyar: Ne ile suçlandığımı bilmiyorum. Ancak verdiğim tüm kararlar yetkim dahilinde verilen tamamen hukuka usule mevzuata uygun kararlardır. Savcılık tarafından başlatılan bir soruşturmada delil toplama niteliğinde iletişim tespiti kararları istenilmiş, hakimlik olarak bu talepler karara bağlanmıştır. Benim yerimde hangi hakim olsa bu kararları verir. Nitekim açığa alınmayan meslektaşlar da bu kararlardan vermiştir."


AÇIĞA ALMA İLE İLGİLİ DİĞER DETAYLAR

HSYK, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın çevresinin de aralarında bulunduğu bin 348 kişinin usulsüz dinlenmesinde imzası bulunan 54 hakim-savcıdan 49’unu görevden uzaklaştırdı. Karar, bu kişilerin göreve devamının yargının itibarına zarar vereceği gerekçesiyle alındı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, “Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü” soruşturması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın çevresinin de aralarında siyasetçi, bürokrat ve gazetecilerin de bulunduğu bin 348 kişinin usulsüz bir şekilde dinlenmesinde imzası bulunan 54 hakim ve savcıdan 49'unu, haklarındaki soruşturma tamamlanana kadar görevden uzaklaştırdı. HSYK 2. Daire'nin verdiği kararda, söz konusu isimlerin göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğine dikkat çekildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

HSYK 3. Dairesi, Sözde Kudüs soruşturmasına iliştirdikleri isimlerin Fetullahçı Terör Örgütü'nün amaçları doğrultusunda kayıt altına almasında rol alan 32 hakim ve 22 savcı olmak üzere toplam 54 kişi hakkında soruşturma izni vermişti. Hakim ve savcıların paralel yapı operasyonları kapsamında tutuklanan polislerle fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ettiği belirtilirken, dinleme kumpasının planlı ve sistematik bir şekilde yürütülen bir organizasyonun parçası olduğuna işaret edildi. 3. Daire'nin kararının ardından 110 klasörden oluşan “Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü” soruşturma dosyasını inceleyen HSYK Başmüfettişi, soruşturmayı yürütecek olan HSYK 2. Dairesi'nden söz konusu hakim ve savcıların açığa alınması talep etti.

HSYK, 77. MADDEYİ İŞLETTİ

HSYK 2. Dairesi, dünkü toplantısında başmüfettişin talebini görüşerek karara bağladı. Daire, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 77. maddesi uyarınca 49 hakim ve savcının haklarındaki soruşturma tamamlanana kadar görevden uzaklaştırılmasına karar verdi. Daire, 4'ü savcı, 1'i hakim olmak üzere 5 kişi hakkındaki müfettişin açığa alınma talebini yerinde bulmadı. Kararda hakim ve savcıların göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceğinin değerlendirildiğine vurgu yapıldı.

Hukuk tahrip edildi

HSYK 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz, kararla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Hukuksuz dinleme ayıbı artık gündemden çıkmalı. Hiç kimse hukuka aykırı dinlemenin muhatabı olmamalı. Çok acılar çekildi. Bir daha hiç kimseye bu acıları yaşatmamalıyız. Anayasal hak olan iletişim özgürlüğü, özel hayatın gizliliği ancak anayasanın izin verdiği ölçüde müdahaleye açık olmalı ve tamamen Ceza Muhakemesi Kanunu'na sadık kalınmalı. Hukuksuz dinlemelere hoşgörü gösterilmemeli. Kimse hukuksuz dinlemelere mazeret bulmamalı. Ancak o zaman daha huzurlu ve güvenli bir sosyal yaşama sahip olduğumuz gibi günlük yaşantımızda da özgür oluruz” dedi. Yılmaz, şöyle devam etti: “Hukuk dışı dinlemelerle hukuk devleti kavramı ve iddiamız tahrip edilmiştir. Bunu yapan ve yaptıranlar, nesiller boyu kınansa yeridir. Hiç unutulmasın ki meşru bir amaca varmak için kullanılan araçlar da meşru olmalıdır.”

Sonraki adım görevden el çektirme

2. Daire'nin açığa alma kararı kendilerine ulaşmasının ardından 49 hakim ve savcı görevlendirilen el çektirilecek. Hakim ve savcılar bu sürede aylık ve ödeneklerinin üçte ikisini alabilecek, sosyal hak ve yardımlardan ise yararlanmaya devam edecekler. HSYK başmüfettişi ayrıca yürütülen soruşturma kapsamında söz konusu hakim ve savcılar hakkında 2. Daire'ye geniş bir rapor sunacak. Daire, bu rapor doğrultusunda hakim ve savcılarla ilgili soruşturmayı tamamlayacak ve kararını verecek. 2. Daire, soruşturma sonunda hakim ve savcılar hakkında eylemlerinin ağırlık derecesine göre meslekten ihraca varıncaya kadar disiplin cezası vermesi gündeme gelecek. Daire ayrıca 54 hakim ve savcı hakkında adli soruşturma yapılması için kovuşturma izni de verebilecek.

3 savcıya ihraç verilmişti

54 hakim ve savcıdan bazıları HSYK tarafından daha önce çeşitli yaptırımlara uğramıştı. Bu isimlerden 17/25 Aralık darbe girişimlerine imza atan savcılar Celal Kara ile Muammer Akkaş ve hakim Süleyman Karaçöl HSYK tarafından meslekten ihraç edilmişti. HSYK'nın kararında her 3 ismin de “Kusurlu, uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin şeref ve nüfuzuna ve saygınlığına zarar verdikleri” belirtildi. Yine İstanbul merkezli paralel yapı operasyonları kapsamında tutuklanan 63 şüpheliye usulsüz olarak tahliye yolu açan hakimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer de HSYK tarafından açığa alındı. Her iki isim daha sonra “paralel yapı operasyonu kapsamında tutuklanan şüphelilerle fikir ve eylem birlikteliği” içerisinde oldukları gerekçesiyle tutuklandı. 54 isim içinde ayrıca 17 Aralık sürecinin ardından çeşitli gerekçelerle görev yerleri değiştirilen çok sayıda isim bulunuyor.

HSYK'dan 54 hakime soruşturma

(19 Temmuz 2015, 15:15)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7047    yazdır/print


 

Hack skandalı cemaate dayandı

Avukat Vural Ergül, Türk polisi ile Hacking Team arasında kesilen bir faturada ismi geçen Atalay Candelen'in, 17-25 Aralık öncesinde Cemaat'in Meclis'teki temsilcisi İlhan İşbilen'in ortağı olduğu şirketin yönetim kurulu üyesi olduğunu açıkladı. Diğer isim ise Zaman gazetesinin eski Genel Müdürü Recep Uzunallı.

19.07.2015 12:55 Türk Polis Teşkilatı'nı, HackingTeam belgelerinin Wikileaks tarafından hacklenmesiyle saran bilişim skandalı aralanmaya devam ediyor. Hürriyet yazarı Tolga Tanış geçen günlerde, Hacking Team'in 2011'de Emniyet Genel Müdürlüğü'yle yaptığı anlaşma ile ilgili ortaya çıkan belgelere değinmişti. Tanış, o belgelere göre Hacking Team'e Emniyet adına ödeme yapan şirketin sahibi Atalay Candelen'in, 12 Haziran 2011 genel seçimleri öncesi yayınlanan MHP'lilerin seks kasetlerinde, Devlet Bahçeli'nin suçladığı Faruk Bayındır'ın ortağı olduğunu yazmıştı.

ORTAĞI GÜLEN'İN MİLLETVEKİLİ İLHAN İŞBİLEN

Avukat Ergül de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Atalay Candelen ile ilgili yeni bilgiler verdi. Ergül, "Atalay Candelen aynı zamanda İTO'da 654660 sicil no ile kayıtlı BARAN TARIM VE HAYVANCILIK SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ'nin de ortağı" dedi.

İstanbul Ticaret Odası'nı kaynak veren Ergül, "Aynı zamanda Atalay Candelen o şirketin yönetim kurulu üyesi de. Peki bilin bakalım diğer yönetim kurulu üyeleri kimler? Atalay Candelen'le beraber yönetim kurulu üyesi olan eski AKP İzmir Milletvekili İlhan İşbilen..." ifadelerini paylaştı.

ZAMAN'IN ESKİ GENEL MÜDÜRÜ RECEP UZUNALLI DA İŞİN İÇİNDE

Dahası, Ergül'ün iddiasına göre İlhan İşbilen ve Atalay Candelen söz konusu şirketin yönetimini Fethullah Gülen'in sekreteri Recep Uzunallı'dan devraldı.

Ergül açıklamalarına şöyle devam etti:

"Ama ipuçları nereye çıkıyor birlikte görüyoruz... Polisin fatura ile İtalyan Hack şirketinden suç satın almasına başta MHP ve CHP niçin sessiz, tepkisiz? MHP Kaset mağduru, CHP'de ise tam 4 milletvekili var Ergenekon Sanığı; İlhan Cihaner, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Dursun Çiçek. Haberlerin üzerinden 4 tam gün geçti. Kimseden ne bir suç duyurusu ne bir açıklama var. Oysa sorulması gereken çok soru var; Oysa çok korkunç, ciddi bir suç apaçık ortada... Polis satın aldığı suça karşılık ödediği bedeli nasıl muhasebeleştirdi. Polise operasyon üzerine operasyon yaptıranlar, her defasında eften püften gerekçelerle rezil olup, çuvallarken, Hacking Team ile kurulan ilişki, yapılan ödemeler üzerine gidilse polisteki yasadışı örgüt kabak gibi ortaya çıkacak... Ama suç duyurusu için savcılar hala ne bekler? Ama haberler üzerine re'sen soruşturma açabilecek bir Cumhuriyet Savcısı olacak mı göreceğiz?"

İşte Avukat Vural Ergül'ün iddialarına dayanak gösterdiği kayıtlar:(19 Temmuz 2015, 12:55)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7033    yazdır/print


 

HSYK'dan 54 hakime soruşturma

HSYK, bin 348 kişinin usulsüz dinlenmesinde imzası bulunan 54 hakim-savcı hakkında soruşturma başlattı. Kararda, hakim ve savcıların paralel yapı operasyonları kapsamında tutuklanan polislerle fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ettiği belirtildi.

12.07.2015 18:48 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, kamuoyunda "Selam Tevhid" olarak bilinen "Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü" soruşturmasında usulsüz dinleme kararı aldığı iddia edilen 54 hakim ve savcı hakkında soruşturma izni verilmesini kararlaştırdı.

Söz konusu hakim ve savcıların binlerce kişiyi usulsüz dinlediği iddiaları üzerine daha önce inceleme başlatılmıştı.

Daire, bu kişilerle ilgili soruşturma izni verilmesini kararlaştırdı.

İŞTE DETAYLAR

9 Temmuz akşamı yaşanan bu gelişmenin detayı ertesi gün Yenişafak'ın haberinde yer aldı. Buna göre; Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, “Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü" soruşturmasın kapsamında aralarında siyasetçi, bürokrat ve gazetecilerin de bulunduğu bin 348 kişinin usulsüz bir şekilde dinlenmesinde imzası bulunan 54 hakim-savcı hakkında soruşturma başlatılmasına karar verdi. Kararda, 32 hakim ve 22 savcının paralel yapı operasyonları kapsamında tutuklanan polislerle fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ettiği belirtilirken, bu durumun planlı ve sistematik bir şekilde yürütülen bir organizasyonun parçası olduğuna işaret edildi.

17/25 SAVCILARI DA VAR

Hakkında soruşturma izni verilen isimlerin arasında 17/25 Aralık savcıları Celal Kara ve Muammer Akkaş, hakim Süleyman Karaçöl, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran savcı Sadrettin Sarıkaya, “Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü" soruşturmasının eski savcıları Adnan Çimen ve Adem Özcan ile korsan tahliye kararına imza atan Mustafa Başer ve Metin Özçelik bulunuyor.

UYDURMA ÖRGÜTLERLE BİNLERCE İSİM DİNLENDİ

Devletin bütün kurumlarına sızan paralel yapının yargı ayağındaki üyeleri, usulsüz dinlemeler için çeşitli soruşturmalar kullandı ve dinlenecek isimler bu dosyalara eklendi. Paralel yapı, bu kapsamda binlerce kişiyi kendilerinin uydurduğu 'Selam Terör Örgütü' bahanesiyle kayda aldı. Binlerce kişinin dinlendiği ise 17-25 Aralık darbe girişimlerinin ardından deşifre olmuştu.

MÜFETTİŞ RAPORUNU SUNDU

HSYK 3. Dairesi, söz konusu usulsüz dinlemelerde imzası bulunan hakim ve savcılarla ilgili incele başlatmış ve müfettiş görevlendirmişti. 110 klasörden oluşan “Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü" soruşturma dosyasını inceleyen HSYK müfettişi, hazırladığı raporu 3. Daire'ye sundu.

1348 KEZ DİNLEME KARARI VERİLDİ...

HSYK müfettişinin 3. Daire'ye sunduğu raporda, söz konusu hakim ve savcıların, bin 348 kez dinleme kararı verdiği ve bu kararların da 950 kez uzatıldığına yer verildi. Raporda ayrıca, söz konusu hakimlerin ihraçlarına karar verilmesi de istendi. HSYK 3. Dairesi, dünkü toplantısında, uydurma örgüt adı altında gerçekleştirilen usulsüz dinlemelerle ilgili konuyu da gündemine aldı. Müfettişin raporunu değerlendiren 3. Daire, 32 hakim ile 22 savcı olmak üzere toplam 54 yargı mensubu hakkında soruşturma izni verdi.

FİKİR VE EYLEM BİRLİĞİ İÇERİSİNDELER

3. Daire'nin kararında, haklarında soruşturma başlatılan hakim ve savcıların, Kudüs Ordusu Terör Örgütü kurdukları ve örgüte üye oldukları bahanesiyle yürütülen soruşturma sırasında “Siyasal ve askeri casusluk", “Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" olmak üzere bazı suçları işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma başlatılan kolluk amir ve memurları ile sivil kişi konumundaki şüphelilerle fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ettiklerine dikkat çekildi. Kararda, söz konusu hakim ve savcıların planlı ve sistematik bir şekilde yürütülen bir organizasyonun parçası olarak hareket ederek mesleğin şeref ve onurunu bozan veya mesleğe olan genel saygı ve güveni gideren nitelikte eylemlerde bulunduklarının tespit edildiği belirtildi.

SORUŞTURMAYI 2. DAİRE YÜRÜTECEK

54 hakim ve savcı hakkındaki soruşturmayı HSYK 2. Dairesi yapacak. Daire, hakim ve savcılar hakkındaki iddiaları araştırmak üzere yeni bir müfettiş görevlendirecek. Yeni görevlendirilen müfettiş, hazırladığı raporu 2. Daire'ye sunacak. Daire, bu rapor doğrultusunda hakim ve savcılarla ilgili kararını verecek. 2. Daire, soruşturma tamamlanıncaya kadar söz konusu isimleri tedbiren açığa alabileceği gibi soruşturma sonunda da hakim ve savcılar hakkında meslekten ihraca varıncaya kadar disiplin cezası verebilecek.

İŞTE O İSİMLER

Haklarında soruşturma başlatılmasına karar verilen hakim ve savcılar arasında en bilineni 17/25 Aralık darbe girişimine imza atan savcılar Celal Kara ve Muammer Akkaş ile hakim Süleyman Karaçöl. 54 hakim ve savcının arasında ayrıca “Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü" soruşturmasının eski savcıları Adnan Çimen ve Adem Özcan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran savcı Sadrettin Sarıkaya, Şike Savcısı Mehmet Berk, Ergenekon soruşturması savcılarından Cihan Kansız ile korsan tahliye kararına imza atan Mustafa Başer ve Metin Özçelik, Hrant Dink Davası Hakimi Rüstem Eryılmaz, Şike Davası Hakimi Mehmet Ekinci, Cübbeli Ahmet Hoca Davası Hakimi Seyfettin Mermerci ile paralel yapının emniyet ayağına yönelik yapılan operasyonu eleştiri konusu yapan hakim Mehmet Karababa bulunuyor.

Hakkında soruşturma başlatılan diğer isimler ise şöyle: Hakan Karaali, Mustafa Çavuşoğlu, Salim Duran, İsmail Tandoğan, İsmail Işık, Hüseyin Ayar, Ümit Zafer Çolak, Abdullah Mirza Çoşkun, Ramazan Şaban, Rasim Işıkaltın, Hikmet Usta, Ayhan Bedirhan,

Murat İnam, Durmuş Yiğit, Mehmet Ali Uysal, Davut Bedir, Gökmen Demircan, Yakup Hakan Günay, Mehmet Erdoğan, Hadi Çağdır, Murat Üründü, Nurullah Çınar, Birol Bilen, Fatih Mehmet Uslu, Mehmet Hamzaçebi, Kazım Kahyaoğlu, Hikmet Şen,

Muzaffer İren, Abdullah Öztürk, Mesut Özcan, Eşraf Aksu, Sedat Sami Haşıloğlu, Dursun Ali Gündoğdu, Osman Kaya, Nalan Can, Vedat Dalda, Mustafa Boz, Bülent Kınay, Menekşe Uyar, Süleyman Karaçöl, Yakup Kaya.

(12 Temmuz 2015, 18:48)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7032    yazdır/print


 

Balyoz bilirkişileri yargılanıyor

Balyoz Davası'nda delil kabul edilen 19 CD ile ilgili eksik ve yanlış bilirkişi raporu hazırladıkları iddia edilen TÜBİTAK eski çalışanı 3 tutuksuz sanığın yargılanmalarına başlandı.

12.07.2015 17:30 Balyoz Davası’nda delil kabul edilen 19 CD ile ilgili eksik ve yanlış bilirkişi raporu hazırladıkları iddia edilen TÜBİTAK eski çalışanı 3 tutuksuz sanığın yargılanmalarına başlandı.

İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya "Görevi kötüye kullanmak" suçundan 1 yıldan 3’er yıla kadar hapisleri istenen tutuksuz sanıklar Erdem Alpaslan, Tahsin Türköz ve Hayrettin Bahşi katılmadı. Şikayetçi Ali Yasin Türker ise duruşmada hazır bulundu.

"BİLİRKİŞİ RAPORU NEDENİYLE MAĞDUR OLDUM"

Şikayetçi Ali Yasin Türker, "Sanıkların vermiş olduğu bilirkişi raporu nedeniyle mağdur oldum. Zarara uğradım. Bu nedenle öncelikle davaya katılma talebimizin kabulüne karar verilmesini talep ediyorum" dedi.

"GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NIN DA ZARAR GÖRMÜŞ OLMASI SÖZ KONUSU OLDUĞUNDAN...."

Balyoz Davası’ndan beraat ettiğini ve kararın kesinleştiğini söyleyen şikayetçi Türker,"Sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz. Olaylar sebebiyle Genelkurmay Başkanlığı’nın da zarar görmüş olması söz konusu olduğundan dava itibariyle müdahil olup olunmayacağının sorulmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

20 BALYOZ SANIĞI DURUŞMAYA KATILDI

Öte yandan yanı sıra aralarında emekli Albay Cemal Temizöz ve emekli Koramiral Kadir Sağdıç’ın da aralarında bulunduğu 20 Balyoz sanığı duruşmaya katıldı ve suçtan zarar gören sıfatıyla davaya müdahil olma talebinde bulundu.

DURSUN ÇİÇEK: KATILMA TALEBİMİZİN KABULÜNE KARAR VERİLSİN

Balyoz Davası’ndan beraat eden aynı zamanda İstanbul CHP Milletvekili Dursun Çiçek de "Dava dilekçemizi aynen tekrar ediyorum. Katılma talebimizin kabulüne karar verilsin" dedi.

130 BALYOZ SANIĞI MÜDAHİL OLMAK İÇİN DİLEKÇE SUNDU

Mahkeme, 130 Balyoz Sanığının davaya müdahil olmak için mahkemeye dilekçe sunduğunu açıkladı. Dilekçe sunanlar arasında akciğer kanseri nedeniyle geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak da bulunuyor.

SANIKLARIN MAZERETLERİ KABUL EDİLDİ

Mahkeme sanıkların mazeretlerinin kabulüne karar veren mahkeme, sanıkların bir sonraki duruşmada hazır edilmesi için süre verdi. Mahkeme ayrıca, Balyoz Davası’na bakan Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Balyoz iddianamesini, gerekçeli kararı, davanın Yargıtay aşaması ve öncesindeki kararlarını, Anayasa Mahkemesi’nin balyoz kararı, ayrıca 16 Şubat 2015 tarihli İstanbul Teknik Üniversitesi’nden alınan Bilirkişi raporunun CD ortamında mahkemelerine gönderilmesini istedi. Mahkeme, davaya müdahil olma talepleri ise bir sonraki celse karara bağlayacağını belirtti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için Eylül ayına ertelendi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Balyoz Davası’ndan beraat eden Ali Yasin Türker "şikayetçi" sıfatıyla yer alırken, 3 kişi bilirkişi şüpheli sıfatıyla yer aldı. İddianamede şikayetçi Ali Yasin Türker’in suç duyurusu dilekçesine yer verdi.

ŞİKAYETÇİNİN DİLEKÇESİNE AYRINTILI YER VERİLDİ

Dilekçede 22 Şubat 2010 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan şikayetçi Türker’in tutuklama gerekçesi olarak soruşturma evrakı içerisinde bulunan 19 adet CD ile ilgili TÜBİTAK’ta görevli şüpheliler Erdem Alparslan, Tahsin Türköz, Hayrettin Bahşi tarafından düzenlenen 19 Şubat 2010 tarihli bilirkişi raporunun gösterildiği ifade edildi. Şüphelilerin hazırladığı raporun sonuç bölümünde, "CD’lerin içerisinde kayıtlı dosyaların oluşturulma ve son kaydetme tarihlerinin 2003 ve öncesine ait olduğunun tespit edildiği, dosyalar oluşturulurken ve CD’ler yazdırılırken kullanılan programların ve üzerine yazılan CD’lerin dokümanlarının oluşturulduğu tarihe ait oluğu kanaatine varıldığı, CD’lere sonradan ekleme yapılmadığının tespit edildiği..." hususlarının belirtildiği ifade edildi. Dilekçede, bilirkişilik hizmeti veren kuruluşlar arasında yer alan Computer Investıgateve Assocıates (CIA) ve Cyber Diligence adlı bilişim uzmanı firmalara, dosyadaki şüpheliler tarafından hazırlanan bilirkişi raporu ve Askeri Savcılığa ait bilirkişi raporu incelettirildiği kaydedildi. Bu firmalar tarafından hazırlanan raporlarda "Dokümanlardaki üst verilerin veya zaman damgasındaki tarihlerin doğruluğunun şüpheli olduğu ve gerçek olarak kabul edilemeyeceği" görüşü bildirildiği aktarıldı. Dilekçede, şüphelilerin hazırladığı raporun eksik olduğu, şikayetçi Türker’in haksız yere tutuklandığı, hatalı olduğu, şüphelilerin bilirkişilik yapmaya ehil olmadıkları kaydedildi.

ŞÜPHELİLER SUÇLAMALARI REDDETTİ

İddianamede, TÜBİTAK’ta Bilişim Sistemleri Grubu’nda araştırmacı olarak görev yapan Şüpheli Erdem Alparslan ile TÜBİTAK BİLGEM UEKAE’de başuzman araştırmacı olarak görev yapan şüpheliler Tahsin Türköz ve Hayrettin Bahşi’nin savcılıkca alınan ifadelerinde, yüklenen suçları kabul etmedikleri anlatıldı.

TAKİPSİZLİK KARARI KALDIRILDI

Şikayet sonrası şüpheliler hakkında önce soruşturmaya takipsizlik karar verildiği hatırlatılan iddianamede Ali Yasin Türker’in itirazı üzerin takipsizlik kararını kaldırdığı anlatıldı. Şüpheliler Tahsin Türköz, Erdem Alparslan ve Hayrettin Bahşi’nin sundukları bilirkişi raporunun eksik ve yanlı düzenlediği öne sürülen iddianamede, şüphelilerin bilirkişilik görevini kötüye kullandıkları iddia edildi. Şüphelilerin "Görevi Kötüye Kullanma" suçundan 1’er yıldan 3’er yıla kadar hapsi isteniyor.

Balyoz örtbasında skandal detaylar
Skandal: Balyoz davası örtbasla bitti
Balyoz ve Ergenekon davalarında yaşanan delil tartışmaları
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Kumpas'la doğan kahramanlar
TÜBİTAK: Deliller sahte değil
Kumpasa bak cambazlığı zirvede
Balyoz'da 230 tahliye ve yeniden yargılama kararı
AYM: Balyoz'da hak ihlali var
Balyoz: Yeniden yargılamaya 2.ret
Balyoz'da 237 ceza kesinleşti
Bir Balyoz da AYM'den
Flaş!!! Yargıtay Balyoz'u onadı
Yargıtay'dan Balyoz gibi gerekçe
Tutuklu askerlerden bildiri
Balyoz temyiz duruşmaları manşetlerimiz
Yargıtay Başsavcılığı: Balyoz onansın
Flaş!!! Balyoz davası bitti
Balyoz planı ve davasıyla ilgili manşetlerimiz
Balyoz ve diğer davalardaki delil tartışmaları
Ergenekon, Balyoz ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

(12 Temmuz 2015, 17:30)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZBalyoz ve Ergenekon davalarında yaşanan delil tartışmaları
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Yalan tanıklık suç duyurusu getirir
Özkök ve Yalman'dan şok inkar
Kumpas'la doğan kahramanlar
TÜBİTAK: Deliller sahte değil
Kumpasa bak' cambazlığı zirvede
Balyoz'da 230 tahliye ve yeniden yargılama kararı
AYM: Balyoz'da hak ihlali var
Balyoz:Yeniden yargılamaya 2.ret
Balyoz´da 237 ceza kesinleşti
Bir Balyoz da AYM´den
Flaş!!! Yargıtay Balyoz´u onadı
Yargıtay´dan Balyoz gibi gerekçe
Tutuklu askerlerden bildiri
Balyoz temyiz duruşmaları manşetlerimiz
Yargıtay Başsavcılığı: Balyoz onansın
Flaş!!! Balyoz davası bitti
BALYOZ PLANI VE DAVASIYLA İLGİLİ MANŞETLERİMİZ
BALYOZ VE DİĞER DAVALARDAKİ DELİL TARTIŞMALARI
Ergenekon, Balyoz ve benzer davaları engelleme girişimleri
Ergenekon, Balyoz ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7024    yazdır/print


 

Tübitak sahte diploma davası

TÜBİTAK'a sahte diploma ile uzman olarak giren Cevdet Aydın ve onu işe aldığı iddia edilen eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın yargılanmasına devam edildi.

12.07.2015 16:58 ANKARA Eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve kuruma bağlı Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Başkanı Hasan Palaz'ın da arasında bulunduğu 6 kişinin, sahte lisans diploması veren kişiyi "uzman" olarak işe başlatıp, "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarını işledikleri iddiasıyla yargılanmalarına başlandı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya başka suçtan tutuklu sanık Palaz, tutuksuz sanık Cevdet Aydın, sanık avukatları ile şikayetçi TÜBİTAK'ın avukatı katıldı.

Diğer sanıkların hazır bulunmadığı duruşmada savunmasını yapan Palaz, Aydın'ı daha önce görmediğini belirterek, şunları kaydetti:

"İşe alınanların evrakını insan kaynakları kontrol eder, ben etmem. BİLGEM'de yaklaşık iki bin kişi çalışır. Personelin yılda yüzde 10-15'i değişir. Herkesin evrakını kontrol etmem mümkün değil. Aydın'ın işe alımında, mülakatında falan bulunmadım. Onu işe alan, eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Yücel Altunbaşak'tır. Tanımadığım birinin, gerçek olmayan diplomayla alınmasına nasıl yardım edebilirim? Görevdeyken bunu bilseydim, gereğini yapardım. Cevdet Aydın, beni ve kurumu mağdur etmiştir."

İddianamede "terör örgütü üyesi olduğuna" yönelik suçlamalar bulunduğunu kaydeden Palaz, "Böyle bir terör örgütünü bilmiyorum. İddianamede kurumu çökerttiğim yazıyor. İşe başladığımda BİLGEM mali krizdeydi. Ben göreve geldikten sonra 100 milyon lira kara geçti. Paralel Devlet Yapılanması ve terör örgütüyle ilişkim yok. İddianameye 'İnsaf' diyorum" ifadelerini kullandı.

Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ofisine konulan dinleme cihazlarına ilişkin raporunu, "siyasi baskıyla değiştirmediği için kurumdan atıldığını" iddia eden Palaz, kendisini yıpratmak amacıyla hakkında birçok soruşturma yürütüldüğünü savundu.

Avukatı Gökhan Güni ise Palaz'ın, başka kişilerin eylemleri nedeniyle yargılandığını söyledi.

Sahte diploma

Sanık Cevdet Aydın ise Kocaelili olduğunu ancak BİLGEM'de göreve başlamadan önce Ankara'da özel bir kurumda çalıştığını belirterek, "Kocaelili olan o dönemki bakan ile bir ortamda bir araya geldiğimizde, beni Kocaeli'de uygun bir işe yerleştirmesini istedim. Bir müddet sonra beni TÜBİTAK BİLGEM'den aradılar. Bazı evrakları temin edersem, görüşmeye gelmemi söylediler. Evrakları teslim eder etmez, 1 hafta 10 gün sonra işe başladım" diye konuştu.

Sahte diploma bulunabildiğini, İzmir Caddesi'nde kahvede otururken, yan tarafta konuşanlardan duyduğunu ileri süren Aydın, o an için böyle diploma edinmeye gerek duymadığını söyledi.

Aydın, "Diplomayı, Ankara'da birkaç sefer görüştüğüm, Dursun adlı birinden aldım. Burası (BİLGEM) netleşince, tesadüfen o kişiyi tekrar gördüm. Bir bedel karşılığı verebileceklerini söylediler. İnsan kaynaklarına evrakları teslim ettikten bir hafta sonra işe çağırdılar" beyanında bulundu.

Aydın'ın savunmasının ardından Mahkeme Başkanı Musa Yeşil, görev yaptığı dönemde BİLGEM'i kara geçirdiğine yönelik sözlerine atfen Palaz'a, "Lise mezununu, üniversite mezunu diye alıp, kurumu bu kadar başarılı haline getirdiğine göre, bir de gerçekten yüksekokul mezunu adamları işe alsan, kurumu uçuracaktın herhalde" dedi.

Sanıklardan Burhan Güneş'in avukatı müvekkilini gelecek celse hazır edeceklerini söylerken, TÜBİTAK'ın avukatı davaya, kurum adına müdahillik talebinde bulundu.

Cumhuriyet Savcısı Alper Türközmen, aralarında hukuki ve fiili irtibat bulunduğundan, yine TÜBİTAK çalışanları hakkında benzer iddialarla açılan davayla bu davanın birleştirilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, TÜBİTAK'ın müdahilliğine, davaların birleştirilmesi konusunun ise diğer sanıkların da savunmaları tamamlanınca değerlendirilmesine karar verdi.

DAVA ERTELENDİ

Heyet, diğer sanıkların savunmalarının alınması için duruşmayı erteledi.

DİĞER DETAYLAR

Sanık Cevdet Aydın ise BİLGEM’de göreve başlamadan önce Ankara’da özel bir kurumda çalıştığını belirterek, “Kocaelili olan o dönemki bakan ile bir ortamda bir araya geldiğimizde, beni Kocaeli’de uygun bir işe yerleştirmesini istedim. Bir müddet sonra beni TÜBİTAK BİLGEM’den aradılar. Bazı evrakları temin edersem, görüşmeye gelmemi söylediler. Evrakları teslim eder etmez, 1 hafta 10 gün sonra işe başladım” diye konuştu.

Aydın, “Diplomayı, Dursun adlı kişiden aldım. Burası (BİLGEM) netleşince, tesadüfen o kişiyi tekrar gördüm. Bir bedel karşılığı verebileceklerini söylediler. Evrakları teslim ettikten bir hafta sonra işe çağırdılar” beyanında bulundu.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada başka suçtan tutuklu sanık Palaz, Cevdet Aydın’ı tanımadığını söyleyerek “İşe alınanların evrakını insan kaynakları kontrol eder, ben etmem. Aydın’ın işe alımında, mülakatında falan bulunmadım.” dedi. F tipiyle ilişkisini inkar etti.

FETHULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ ELE GEÇİRDİ

Erdoğan’ın ofisine konulan dinleme cihazlarına ilişkin raporunu, “siyasi baskıyla değiştirmediği için kurumdan atıldığını” iddia eden Palaz, kendisini yıpratmak amacıyla hakkında birçok soruşturma yürütüldüğünü savundu.

İDDİANAME

Palaz ve Aydın'ın da arasında bulunduğu 6 kişinin sanık olduğu iddianamede, Aydın'ın, sahte lisans diplomasıyla TÜBİTAK BİLGEM'de "uzman" olarak işe başladığı kaydediliyor.

Palaz'ın, Aydın'ın uzman olmadığını bilmesine karşın, Aydın'ı kasten atadığı savunulan iddianamede, Kadir Bülbül, Burhan Güneş, Behra Güler ve Halil Can'ın, "üstten gelen talimata uyarak Aydın'ın verdiği diplomanın noterden onaylı suretiyle ilgili araştırma yapmadıkları, böylece sahte diplomanın kullanılması ve kurumun dolandırılmasına doğrudan iştirak ettikleri" öne sürülüyor.

Sanıkların, "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından cezalandırılması istenen iddianamede, Aydın'a, çalıştığı dönemde toplam 164 bin 704 lira ödendiği bildiriliyor.

İddianamede, TÜBİTAK'ın 2011'e kadar grafiğinin yükseldiği ve dünyada saygın bilim araştırma merkezlerinden biri haline geldiği ancak daha sonra, Fetullahçı Terör Örgütü'nün üyelerinin kurumun yönetimini önemli ölçüde ele geçirdiği ve örgütten birçok kişinin niteliğine bakılmadan işe alındığı" kaydediliyor.

Sanıklar Fethullahçı terör örgütüne üye olmakla, “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” ve “resmi belgede sahtecilik” yapmakla suçlanıyor.

İddianamede “TÜBİTAK’ın 2011’e kadar grafiğinin yükseldiğini ancak daha sonra, Fethullahçı Terör Örgütün yönetimi önemli ölçüde ele geçirdiği ve niteliklerine bakılmadan işe alındığı” kaydediliyor.

(12 Temmuz 2015, 16:58)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7020    yazdır/print


 

Eski generalden cemaat uyarısı

Genelkurmay İstihbarat Eski Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Cemaat ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

12.07.2015 16:37 Genelkurmay İstihbarat Eski Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Yasin Topaloğlu ve Hasan Yılmaz'ın beraber yazdığı röportaj kitabı "Dikkat Cemaat Çıkabilir/ Kozmik Oda", Gülen örgütü hakkında çarpıcı iddialarda bulundu.

Ergenekon Davası kapsamında tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konan Genelkurmay İstihbarat Eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin ile yapılan konuşmalardan oluşan kitap, Paralel Yapı'nın TSK'ya, MİT'e ve Emniyet'e nasıl sızdığını ve orduya nasıl kumpas kurduğunu detaylı bilgilerle gün ışığına çıkarıyor. Pekin, yaptığı analizlerde çözümün de Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu sözlerine ekliyor.

Kitapta İsmail Hakkı Pekin'in anlatımıyla dikkat çeken kısımlar şöyle;

CEMAAT'İN NASIRINA İLKER BAŞBUĞ BASTI

Cemaatin nasırına ilk 2009'da İlker Başbuğ Harp Akademileri'nde yaptığı bir konuşma ile bastı. Burada isim vermeden cemaate tenkitte bulunmuştu. Bundan sonra zaten Albay Dursun Çiçek'i sanık durumuna düşürdükleri 'Cemaati ve AKP'yi bitirme planı' ve 'internet andıcı' gibi suçlamalar ortaya çıkmaya başladı.

"FİDAN GÖREVE GELİNCE BAYAĞI TEMİZLEDİ..."

Cemaat'in MİT içinde de uzantıları olabilir. Ama Hakan Fidan Mayıs 2010'da göreve geldikten sonra Cemaat mensuplarını bayağı temizledi.

"BÖYLE İNSANLAR YURDIŞINA GÖNDERİLMEMELİ"

Türkiye'nin en büyük hatalarından biri Öcalan'ın 12 Eylül 1980'den sonra Bekaa Vadisi'ne kaçmasına göz yummasıdır. Öcalan o zaman Türkiye'de kalsaydı çok daha farklı olabilirdi.

Yurt dışına kaçmasaydı başkaları tarafından kullanılmasının önüne geçilebilirdi. Bekaa Vadisi'ne gittiği andan itibaren Suriye ve başka ülkeler tarafından kullanıldı. Aynı şekilde Fethullah Gülen'in yurtdışına çıkışı da önlenmeliydi ve Türkiye'de kalmalıydı. Bu tip insanların yurtdışına gitmesine sebep olmak, sürgüne göndermek yanlış. Çünkü başkasının kontrolüne geçiyorlar o zaman.

TSK'YA SIZMA YÖNTEMLER NASIL?

Fethullahçıların TSK'ya sızma yöntemlerinin aynısı Irak ordusunda da vardı. Biliyorsunuz Irak ordusu 2003 yılındaki ABD işgalinde savaşmadı. Hatta bunun başında da Saddam'ın kızlarından birinin eşi olan Hüseyin Kemal vardı. Kesnizani tarikatı denilen bir cemaatin başıydı. Ve bu cemaat İsrail ile bağlantılıydı. Cemaati ordu içinde yaydılar. Sonuçta Amerikan işgalinde Irak ordusu savaşmadı ve dağıldı.

Bazı cemaatler böylesine etkili. Gülen cemaati de böyle. Bu cemaatin liderine MİT, Genelkurmay, Emniyet, Yargı, Bakanlık ve MASAK'taki elemanlarından istihbarat yağıyor. İngiliz, İsrail ve Amerikan istihbarat örgütleri de cemaate işine gelen haberleri servis ediyor.

"TAYYİP BEY'E BİR ŞEY OLMADAN..."

Casusluk şebekesine dönen bu yapıyla mücadelenin devam etmesi lazım. Tayyip Bey'e birşey olmadan bu mücadeleyi halletmesi lazım. Yoksa bu insanlar tekrar güçlenir. Cemaat öyle hafife alınacak bir tehdit değil. Hasan Sabbah benzetmesi çok yerinde. Öylesine tehlikeli, dünya çapında yaygınlaşmış ve kullanılmaya müsait.

(12 Temmuz 2015, 16:37)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=7017    yazdır/print


 

Cihaner davasına devam edildi

Yargıtay 11. Ceza Dairesinde, CHP İstanbul Milletvekili Cihaner ve emekli Orgeneral Berk'in de aralarında bulunduğu 14 sanığın "terör örgütü üyeliği" suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Cihaner'in avukatı Kazan: 'Anayasa Mahkemesi, AİHM kararlarına atıf yaparak, gizli tanıklık için ilk koşul olarak kimliği gizleme mecburiyetinin makul ve inandırıcı gerekçelerle açıklanması gerektiğini ortaya koyuyor. Bizim olayda Allah aşkına hangi gerekçe açıklanmıştır? Bu vurgudan sonra, asla gizli tanık dinlenemez.'

05.07.2015 15:06 Yargıtay 11. Ceza Dairesinde, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ve emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu 14 sanığın "terör örgütü üyeliği" suçundan yargılandığı davaya devam edildi.

Yargıtay Konferans Salonu'ndaki duruşmaya, İlhan Cihaner ve bazı sanıklar ile CHP milletvekilleri Dursun Çiçek ve Mustafa Balbay katılırken, duruşmadan vareste tutulan Orgeneral Berk ise katılmadı.

Duruşmada, tutanakların okunmasının ardından, daha önce mazeret dilekçesi sunarak çağrıldığı halde gelmeyen Cumhuriyet Savcısı Hasan Can, tanık olarak dinlendi.

Gizli tanık sıfatıyla Cihaner hakkındaki, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği suçuna ilişkin iddiayı içeren ifade veren Erdal Zirek ve Ömer Bayşan'ın Cihaner'e verdikleri ilk ifade sırasında, orada bulunduğunu anlatan Can, ifade alınması işlemine gizli tanık prosedürü hakkında katkı sağladığını belirtti.

Gizli tanıklardan Bayşan'ın çok önemli bilgilere sahip olduklarını ancak bazı maddi sıkıntılarının bulunduğunu, 50-80 lira maddi destek istediğini belirten Can, İlhan Cihaner'in böyle bir maddi destek olamayacağını söylediğini ve gizli tanıklıkla ilgili konuştuğunu aktardı.

Can, gizli tanıkların ifadesinin Malatya İl Jandarma Komutanlığında görevli Kıdemli Astsubay Başçavuş İrfan Tezcan tarafından kayda geçildiğini, ne söyledilerse onun yazıldığını bildirdi.

İfade işleminin başında odadaki kameranın kayıtta olduğunu ancak gizli tanıkların ısrarı nedeniyle kamerayı kapattıklarını vurgulayan Can, ifade sırasında sarhoş olduğunu iddia eden Zirek'in, dışarıdan sarhoş olduğuna ilişkin bir görüntüsü bulunmadığını ifade etti.

Can, bu kişilerin farklı yerlerde birbiriyle çelişen farklı ifadeler verdiklerini kaydetti.

-"O örgüt zaten yok"-

Daha sonra söz alan Cihaner'in avukatı Turgut Kazan, müvekkilinin örgüt üyesi olmakla suçlandığını hatırlatarak, "O örgüt zaten yok. Müvekkilime yöneltilen tüm suçlamalar çökmüştür" dedi.

Kazan, Albay Dursun Çiçek'in olay tarihlerinde Erzincan'a gelerek irticayla mücadele eylem planını uygulamaya sokmak için bu dosyanın sanıklarıyla toplantı yaptığının iddia edildiğini ancak bütün kanıtların Çiçek'in Erzincan'a gelmediğini ve bu toplantının olmadığını gösterdiğini anlattı.

O tarihlerde Erzincan'da bulunan Dursun Çiçek isimli şahsın Ankara'da ticaretle uğraşan bir başka kişi olduğunun belirlendiğini hatırlatan Kazan, örgütün bir numarası olduğu söylenen Dursun Çiçek'in bugün milletvekili olarak duruşmayı izlediğini ve oraya hiç gitmediğini kendisinin de anlatabileceğini ifade etti.

-Anayasa Mahkemesi örneği-

Ayrıca, Anayasa Mahkemesinin 7 Mayıs 2015 günü karara bağladığı bir bireysel başvuruda, gizli tanıklığa ilişkin çok önemli karar verdiğini belirten Kazan, şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına atıf yaparak, gizli tanıklık için ilk koşul olarak, kimliği gizleme mecburiyetinin makul ve inandırıcı gerekçelerle açıklanması gerektiğini ortaya koyuyor. Bizim olayda Allah aşkına hangi gerekçe açıklanmıştır. Bu vurgudan sonra asla gizli tanık dinlenemez. Ayrıca, Yüksek Mahkeme, 'tek başına korku, gizli tanıklık için yetmez' diyor. Yani korkusunun mantıklı, nesnel dayanakları olmalı ki onu gizli tanık yapmalısınız. Her şey apaçık ortaya çıktığına göre, tanığın kimliğinin neden gizlendiğinin inandırıcı gerekçeye dayanmadığı ortada olduğundan, tüm gizli tanıkların dinlenmesinden sarfınazar edilmesini istiyoruz."

Anayasa Mahkemesinin kararında, gizli tanıkların güvenilirliği konusunda açık ve çarpıcı tespitler yaptığını anlatan Kazan, "Bu davanın dayanağını oluşturan gizli tanıklar, çeşitli suçlara bulaşmış, yargılanmış, mahkum edilmiş, sabıkaları bulunan, çelişkili ifadeler veren kişiler" diye konuştu.

Soruşturma safhasında gizli tanıklardan ikisinin şüpheli olarak gösterildiğini, bu kişilerin, haklarında herhangi bir işlem yapılmadan, kovuşturmaya yer olmadığı kararı dahi verilmeden gizli tanık konumuna getirildiklerine vurgu yapan Kazan, "Bu yüzden onların dinlenmesinden mutlaka vazgeçilmelidir. Bugün savunmaya hazırız. Çok da uzun tutmayacağız. Yargılamanın derhal bitmesi gerektiğine inanıyoruz. 1-3 saat sonra gelelim mütalaayı verelim, savunmayı yapalım ve bu yargılama bitsin" ifadelerini kullandı.

Bu arada, CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek söz almak istedi ancak Mahkeme Başkanı Hüseyin Eken, bu davada bir sıfatı olmadığı gerekçesiyle talebi reddetti.

Duruşmaya verilen aranın ardından kararı okuyan Başkan Eken, gizli tanıkların dinlenip dinlenmeyeceği, dinlenecekse hangi tanıkların dinleneceği konusunun inceleneceğini bildirdi.

Duruşma, ileri bir tarihe ertelendi.

Haberle doğrudan ya da dolaylı ilgili manşetlerimiz:
Erzincan'da savcı Cihaner ve Jandarmanın 'ıslak imza' operasyonları
İşte adım adım Erzincan'da ıslak komplo: Cemaatleri silahlandırma operasyonu
Yargıtay'da yeniden görülmeye başlanan Cihaner davasının duruşmaları
Savcı olduğu öğrenilen gizli tanık Efe'den mahkemeyi sarsan Cihaner iddiaları
Cihaner'i Yargıtay'da kurtarma planı manşetlerimiz
Gizli tanıktan şok ifadeler: Cihaner 'terör arttırılmalı' diyordu
Cihaner'in gizli sorgu odası
Cihaner davasının gizli tanığına: İfadeni değiştir, yoksa
Cihaner'den tanığa: Kalemini kırdık
CHP'nin Erzincan davasındaki gizli tanıklara şok baskısı manşetlerimiz

(05 Temmuz 2015, 15:06)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Erzincan'da savcı Cihaner ve Jandarmanın 'ıslak imza' operasyonları
İşte adım adım Erzincan'da ıslak komplo: Cemaatleri silahlandırma operasyonu
Yargıtay'da yeniden görülmeye başlanan Cihaner davasının duruşmaları
Savcı olduğu öğrenilen gizli tanık Efe'den mahkemeyi sarsan Cihaner iddiaları
Cihaner'i Yargıtay'da kurtarma planı manşetlerimiz
Gizli tanıktan şok ifadeler: Cihaner 'terör arttırılmalı' diyordu
Cihaner'in gizli sorgu odası
Cihaner davasının gizli tanığına: İfadeni değiştir, yoksa
Cihaner'den tanığa: Kalemini kırdık
CHP'nin Erzincan davasındaki gizli tanıklara şok baskısı manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6990    yazdır/print


 

Firari general ifade verdi

Ergenekon davasının 5 yıldır firari olan sanığı Emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı mahkemede ifade verdi. Hakkındaki yakalama ve tutuklama kararı kaldırılan Bakıcı'ya yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

05.07.2015 14:26 Ergenekon davasının 5 yıldır firari olan sanığı Emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, yargılamanın yapıldığı mahkemenin duruşma salonuna geldi. İstanbul Adliyesi'ne gelen Bakıcı, mahkemede ifade verdi. Bakıcı hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı. Mahkeme bugün duruşmaya katılan Bakıcı'ya yurtdışına çıkış yasağı koydu.

İŞTE DETAYLAR

Ergenekon Davası kapsamında dosyaları ayrılan Bedrettin Dalan, eski milletvekili Turan Çömez, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, Emrah Gönenci ve Saipir Deblevidze'nin yargılandığı davanın 3. duruşması yapıldı. İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 18 Şubat'ta hakkındaki yakalama kararı kaldırılan ve 10 Mart'ta Türkiye'ye dönen Yeditepe Üniversitesi Kurucusu Bedrettin Dalan katılmazken, 5 yıldır firari olan Tümgeneral Mustafa Bakıcı hazır bulundu.

DALAN RAHATSIZ OLDUĞU İÇİN DURUŞMAYA KATILAMADI

Bugün duruşmada ifade vermesi beklenen Bedrettin Dalan rahatsız olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmadı. Dalan'ın avukatları mahkemeye sağlık raporu sundu ve bir sonraki duruşmada müvekkilleri Bedrettin Dalan'ı hazır edeceklerini belirtti.

"DAVANIN KUMPAS OLDUĞUNU EN BAŞINDAN GÖRMÜŞTÜM. O YÜZDEN TESLİM OLMADIM"

Duruşmada kimlik tespiti yapılan Mustafa Bakıcı, evli ve 2 çocuğu olduğunu, emekli subay olduğunu sabıkasının ise olmadığını belirtti.

Kimlik tespitinin ardından 2 saat savunma yapan Bakıcı, iddianamedeki iddia ve suçlamaların reddetti.

"Delillerin sahte olduğunun ortaya çıkması nedeniyle geldim"

Adaletin, kapatılan özel yetkili mahkemelerden ibaret olmadığına inandığını kaydeden Bakıcı, "Devlet katındaki en yetkili kişilerin bu davaların kumpas olduğunu açıklaması, davalara esas olan delillerin sahte olduğunun ortaya çıkması ve yargının da bunu kabul etmesi nedeniyle, adalete güvenilmesi gerektiğinin sorumluluk bilinciyle duruşmaya geldim" dedi.

Terörün yoğun bir şekilde yaşandığı Şırnak'ta görev yaparken, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 2 Ağustos 2010'da kendisine savunmasının alınması için bir yazı gönderildiğini, bu yazıyla gururunun kırıldığını ve kendisini sürecin içinde bulduğunu aktaran Bakıcı, bazı basın yayın organlarında yayınlanan infaz haberleriyle derinden etkilendiğini ve gerçekleştirdikleri terörle mücadelenin suç gibi gösterildiğini savundu.

"Yurtiçinde olmama rağmen yurtdışında olduğum yazıldı"

İhbarcı mektuplarının yalan bilgiler içerdiği, yalan ve iftiralarla insanların suçlu duruma düşürüldüğünü kaydeden Bakıcı, "Mayıs 2011'de, Şırnak ve Cizre'de paralel denilen gruba ait dini bir konuşma toplantısında birilerinin, 'Ergenekoncu generalin işi bitti' şeklinde konuşmaları var. Ne tesadüftür ki bu konuşmalardan bir hafta sonra özel yetkili savcılık ifade vermem için çağırdı. Daha iddianame çıkmadan, tutuklanacağım konuşulmuştur" ifadesini kullandı.

İddianamedeki suçlamaların hiçbirinin doğru olmadığını ve bu suçlamalardan alnının akıyla, gerçeklerin ortaya çıkmasını ümit ederek beklemeye karar verdiğini anlatan Bakıcı, "Suçlamaları Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ağır bir itham olarak gördüm. Terörist suçlamalarını kabul etmediğim ve açılan soruşturmaların kumpas olduğuna inandığım için teslim olmadım. Ancak yurtiçinde olmama rağmen bazı basın yayın organları yurt dışına kaçtığımı yazdı" şeklinde konuştu.

Mustafa Bakıcı, davanın diğer sanığı Bedrettin Dalan'ı hayatında hiç görmediğini ve hiçbir irtibatının olmadığını da belirterek, kendisi hakkında yayınlanan en aşağılayıcı haberin, PKK tarafından yurt dışına kaçırıldığı haberi olduğunu ve bu haber gibi diğer, neye hizmet ettiğini bilmediği haberlerin, asılsız, siyah propaganda haberlerinden olduğunu öne sürdü.

"Haberleri servis edenler bulunduğunda, kumpas amacı ortaya çıkar"

Söz konusu haberleri hazırlayanlardan özür değil öz eleştiri beklediğini ve haberi kendilerine servis edenler tarafından nasıl kullanıldıklarını görmeleri gerektiğini dile getiren Bakıcı, "Servis edilen haberlerin kaynağı ortaya çıktığında, kumpasların ne maksatla kurulduğu tüm çıplaklığıyla ortaya çıkacaktır. Devleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ni daha fazla yıpratmamak için susmayı tercih ettim" dedi.

İddianamede askeri hiyerarşinin gizli bir örgüt gibi gösterildiğini ve askeri savcılığın konuyla ilgili takipsizlik kararına itibar edilmediğini de söyleyen Bakıcı, "İsimsiz iki ihbar mektubuna güvenildi. Bu ihbarcı subayın görevi, kimliği, söylediklerinin doğruluğu hiç araştırılmadı. İhbarcının genelkurmay karargahının çeşitli birimlerinde olan, yüksek rütbeli komutanların bile ulaşamadığı ayrıntılı bilgilere sahip olması dikkat çekicidir. Bu da, mektupların bir kişi tarafından değil, organize bir örgüt tarafından yazıldığı şüphesi doğurmaktadır" savunmasını yaptı.

"TSK'nın internet uygulamaları"

Devletin kendisini Bilgi Destek Daire Başkanlığı görevine vekaleten atamaması durumunda sanık sandalyesinde olmayacağını ve internet uygulamalarının 2009 yılından beri TSK'da resmi olarak uygulandığını öne süren Bakıcı, şunları ifade etti:

"19 Ocak 2006'da bölücü faaliyetlere yönelik eylem planlandı. Genelkurmay Başkanlığı'na internetin de dahil olduğu 13 görev verildi. Bunda dönemin başbakanı ve içişleri bakanının da imzaları var. Bu plan, iç güvenlikle ilgili olduğu için çok gizliydi ve çelik kasamda saklıydı. Bu resmi belgelerin hepsi nasıl olur da imzasız ihbar mektuplarıyla illegal hale gelir anlamak mümkün değil. Orduda bir görevlinin, 'görevi devam ettirmeyeceğim' deme imkanı olmaz."

"Bilgi Destek Dairesi vekaleten tarafıma verildiği tarihte yeni yapılanma yoluna gittim. Bu dönemde internet işlemleri asgari seviyede yürütülüyordu. Ulusal basında çıkan haberlerle ilgili istatistiki bilgiler tarafıma iletiliyordu. 5 ayda yok denecek kadar az haber yüklendi. 2008 yılı öncesine ait, göreve getirilmeden yazılan bu haberler de terörle mücadeleyle ilgiliydi. Savcı beni site içeriğini değişmedim diye suçluyor. Bu mantıkla herkesi suçlayabilirsiniz."

"Dava konusu andıç, yasaya uygun kurulması planlanan şube müdürlüklerine alınmasını uygun gören bir andıç. Yeni kurulan sitelerin eski internet siteleriyle ilgisi yok. Bir andıcın hazırlanması gibi hususların sorumlusu, oradaki en kıdemli görevli olan Albay Dursun Çiçek'ti. Andıç bir karargah çalışma çizelgesidir. Başlı başına bir emir değildir. Uygulama emrini hazırlaması için daire başkanlarına götürülür. Genelkurmay Başkanı'nın onayından geçip yayınlanır. Orada bir şey yazması, uygulamaya geçeceği anlamına gelmez."

"Böyle bir planı (andıç) o güne kadar kimse görmedi"

Andıçla ilgili haberin çıkmasının ardından Dursun Çiçek'i aradığını ve onun da kendisine "ilgim yok" dediğini belirten Bakıcı, "Dava konusu planla ilgili askeri savcılıkça inceleme yapıldığını ve personelin ifadesinin alındığını öğrendim. Planı biz de inceledik. O güne kadar böyle bir planı hiçbir personel görmemişti. Emir vermemiştik ve kimse böyle bir çalışma yapmamıştı. İncelediğim bu plan, yazım kuralları gibi askeri terminolojiye de uymuyordu. Tespitlerimizi tutanak altına aldık ve askeri savcılığa ilettik" diye konuştu.

Haberlerden bir hafta sonra Bilgi Destek Dairesi'nden, kurulması düşünülen 4 internet sitesinin kapatılması ve bilgisayarların iade edilmesi emri aldıklarını kaydeden Bakıcı, şunları konuştu:

"Mesainin bitmesine doğru daireye gittiğimde, aramalardan ve panikten kaynaklanan bir dağınıklık hakimdi. Bir komutan sorumluluğuyla, dağınıklığın giderilmesi için evlerine giden personelin görev yerine dönmesi emrini verdim. Bazı personeller evine vardığı için ancak saat 22.00-22.30 gibi daireye ulaşabildi. Sitelerin kapatılması ve bilgisayarların iadesi emrini verdim. Siteler saat 24.00'e bir kala kapatıldı. 'İmha işlemlerini tamamlayan gidebilir' emrini vermiştim. Bir kısmı 1-2 saatte tamamlarken, bazısının işi öğlene kadar sürdü. Denildiği gibi 10 günlük bir imha işlemi yoktur."

"Eylem planının hazırlandığına dair iz yok"

Dairelerdeki bilgisayarların Genelkurmay Başkanlığı serverlerine bağlı olduğunu ve tüm kayıt işlemlerinin ana bilgisayar üzerinden gerçekleştiğini anlatan Bakıcı, dairedeki bilgisayarların imajlarının alındığı ve bilgilerinin kaybedildiği iddialarının doğru olmadığını, bu bilgilerin ana bilgisayar üzerinden log kayıtlarıyla bulunabileceğini, incelemelerde bu yönde herhangi bir ize rastlanmadığını, eylem planının dairedeki bilgisayarda hazırlanmasının söz konusu olmadığını savundu.

Mustafa Bakıcı, daire başkanı olarak yaptıklarının bir örgüt faaliyeti gibi gösterildiğini de aktararak, tüm suçlamaları reddettiğini ve beraatine karar verilmesini istediğini anlattı.

Duruşmada beyanı sorulan sanık Bakıcı'nın avukatı Mahir Işıkay da, kumpas olduğunu belirttiği diğer davalar gibi bu davanın da ihbar mektuplarıyla oluşturulduğunu, tüm taleplerine rağmen ihbarcının ortaya çıkartılmadığını ve böylece ihbarların sahteliğinin ortaya çıktığını söyledi.

"Andıç yasal bir belge"

Işıkay, "Soruşturmayı yürütenler, sahte delil üretmekten Silivri'de tutuklu bulunuyorlar. Bu da nasıl bir kumpas olduğunun delilidir. Andıç, yasal bir belgedir ancak uygulama emri yoktur. Söz konusu siteler 1999'dan beri var. Müvekkilim 2008 yılında atanıyor. Başbakanlık sitelerin kurulması yönünde genelge olmadığını söyledi. Oysa 2010 yılında bu genelgelerin kaldırıldığını duyduk. Olmayan genelge nasıl kaldırılıyor? Milli Güvenlik Kurulu'nun internet sitelerinin halkı bilgilendirme amaçlı kullanımıyla ilgili, bir kararı var. Genelkurmay'dan başka 7 ayrı kuruma da gönderilmiştir" dedi.

Dava konusu eylem planının Dursun Çiçek tarafından hazırlanmadığının ortaya çıktığını kaydeden Işıkay, "Belki dönemin Genelkurmay Başkanı'na ulaşabilmek için oluşturulan bir kumpastı. Amaçlarına ulaştılar. Umarım yaptıkları kumpasın hesabını verirler" diye konuştu.

Avukat Işıkay, hakkında yakalama emri olan müvekkili Bakıcı ile ilgili bu kararın kaldırılması ve müvekkilinin beraatine karar verilmesini de talep etti.

YAKALAMA KARARI KALDIRILDI

Kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Mustafa Bakıcı'nın savunmasının alınmış olması nedeniyle hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasına ve serbest bırakılmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca Mustafa Bakıcı'nın yurtdışına çıkış yasağı koydu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme sanıklar Emrah Gönenci, Turhan Çömez ve Saipir Deblevidze'nın hakkındaki yakalama kararının beklenilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİ İSTENİYOR

İddianamede, Bakıcı'nın "Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve "Terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan ise 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapsi isteniyor.

Genelkurmay'ın provokasyon siteleri ya da 'internet andıcı' konulu manşetlerimiz
Mustafa Bakıcı'nın firarı ile ilgili manşetlerimiz
Mustafa Bakıcı kelimelerini içeren tüm manşetlerimiz
Ergenekon ve benzer davaları engelleme girişimleri
Ergenekon, Balyoz ve benzer davalarda delil tartışmaları
Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

(05 Temmuz 2015, 14:26)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZGenelkurmay´ın provokasyon siteleri ya da ´internet andıcı´ konulu manşetlerimiz
Mustafa Bakıcı´nın firarı ile ilgili manşetlerimiz
Mustafa Bakıcı kelimelerini içeren tüm manşetlerimiz
Ergenekon ve benzer davaları engelleme girişimleri
Ergenekon, Balyoz ve benzer davalarda delil tartışmaları
Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6988    yazdır/print


 

ABD Dışişleri'nden skandal rapor

ABD Dışişleri Bakanlığı’nca hazırlanan insan hakları raporu, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile örgüt lideri Fetullah Gülen’i Pensilvanya’da ağırlayan ABD yönetimi arasındaki ilişkiyi bir kez daha ortaya koydu.

05.07.2015 14:05 Türkiye, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’i iade dosyasını hazırlayadursun, ABD Dışişleri Bakanlığı, Ankara ile Washington’un ilişkilerini zedeleyecek bir rapor açıkladı. Kendi ülkesinde zencilere yönelik hemen her gün meydana gelen polis şiddetini insan hakkı ihlali olarak görmeyen ABD'nin raporu Türk kamuoyunda büyük tepki gördü.

Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bir basın toplantısıyla açıklanan 2014 İnsan Hakları Raporu, FETÖ ile örgüt lideri Fetullah Gülen’i Pensilvanya’da ağırlayan ABD yönetimi arasındaki ilişkiyi bir kez daha ortaya koydu.

Raporun paralel yapı diliyle kaleme alındığı belli olan Türkiye bölümünde, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarının hükümet tarafından kapatıldığı ve delillerin yok edildiği, ayrıca operasyonlara katılan polis ve savcıların görevden alındığı iddialarına yer verilmesi dikkat çekti.

Raporda ayrıca, yeni kurulan Sulh Ceza Mahkemeleri sayesinde hükümete yönelik herhangi bir soruşturmanın açılmasının zorlandığı da ileri sürüldü. Hükümetin uygulamalarını eleştiren medya kuruluşları ve gazeteciler üzerinde intikam amaçlı cezalandırma, hapse atma, işinden ettirme politikaları uygulandığı öne sürülen raporda, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın adı anılarak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini eleştiren gazetecilere, adlarını vererek açıkça saldırdı” ifadesi dikkat çekti.

Büyükelçilik de paylaştı

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın paralel yapının ağzıyla kaleme alınan raporu, yayınlanır yayınlanmaz ABD Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabından da paylaşıldı. Rapordaki, “Yargı makamı ve emniyet teşkilatı politize olmuştur, usülsüzlük ve taraflılık görüntüsü çizmektedir. Hükümet, birkaç üst düzey hükümet yetkilisi ve aileleri aleyhine açılan yolsuzlukla mücadele soruşturmasına cevaben binlerce polis memurunun ve savcının görev yerlerini değiştirmiştir” ifadeleri, raporun Pensilvanya’daki paralel yapı mensuplarınca kaleme alındığı iddiasını güçlendirdi.

Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz

(05 Temmuz 2015, 14:05)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6985    yazdır/print


 

Paralel ekibe soruşturma

Ergenekon sanıklarının şikayeti üzerine haklarında takipsizlik verilen eski polis müdürleri Atayün ve Yılmazer dahil 11 emniyet görevlisi hakkında 'kumpas soruşturması' başlatıldı.

26.06.2015 19:33 Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer'e Ergenekon soruşturması açıldı. 2010 yılında Ergenekon davasında ‘kumpas’ iddiasıyla iki isim hakkında başlatılan bir soruşturma takipsizlikle kapandı. Dava avukatlarından Hüseyin Ersöz takipsizliğe itiraz etti. İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği avukatın itirazını yerinde buldu. Takipsizlik kararını ortadan kaldırarak, soruşturmanın yeniden başlatılmasına karar verdi.

TUTANAKLAR SAHTE iDDiASI

Bunun üzerine Atayün ve Yılmazer’in aralarında bulunduğu 11 emniyet görevlisi hakkında ‘resmi belgede sahtecilik, iftira, görevi kötüye kullanma’ suçlarından yeniden soruşturma başlatıldı. Ergenekon davasında 5 yıla yakın hapis yatan emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın avukatı Hüseyin Ersöz 2010 yılında ‘kumpas’ iddiasını yargıya taşıdı. Avukat Ersöz, müvekkili Levent Bektaş’ın evinde yapılan aramanın yasal olmadığı, el koyma tutanaklarının sahte olduğu, Ergenekon’un emniyet fezlekesinde gerçeğe aykırı bilgiler bulunduğu, dosyadaki bilirkişi raporlarının birbirini tutmadığı, TÜBİTAK’ın davayla ilgili taraflı raporlar verdiği iddialarıyla savcılığa başvurdu. Ersöz, müvekkiline kumpas kurduğu iddiasıyla dönemin İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ile yine dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in aralarında bulunduğu 11 emniyet görevlisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

2011’DE TAKiPSiZLiK VERiLDi

Balyoz Davası’nda duruşma savcısı olan ve sonradan Memur Suçlarında görevlendirilen Savcı Hüseyin Kaplan 2011’de, soruşturmaya takipsizlik kararı verdi. Savcı Kaplan kararında, Ergenekon Davası’nda CMK’ya sıkı bir şekilde uygulanarak delillerin toplandığı ve iddianame ile davanın açıldığı, dosyadaki deliller hakkında yeniden inceleme yapılırsa bunun davaya müdahale olacağını öne sürdü. Ancak mahkeme delillerin sahte olduğuna kendisi karar verirse soruşturma o zaman yapılabilir diyerek dosyayı kapattı.
 
Avukat Ersöz takipsizlik kararına İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak yeniden itiraz etti. Takipsizlik kararının kaldırılmasını soruşturmanın yeniden başlatılmasını talep etti. Talebi inceleyen İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimi Recep Uyanık, avukatın ‘kumpas’ şikayetini yerinde buldu. Takipsizlik kararının ortadan kaldırılmasına ve soruşturmanın yeniden başlatılmasına karar verdi.

KARARI VEREN SAVCIYA İNCELEME

Takipsizlik kararını veren Savcı Hüseyin Kaplan hakkında "polisleri sorumluluktan kurtardığı" iddiasıyla HSYK tarafından inceleme başlatıldı. Devam eden bu inceleme kapsamında Avukat Hüseyin Ersöz’ün de müfettişlerce ifadesi alındı.

11 POLiSE SORUŞTURMA

Memur Suçları Soruşturma Savcılığınca Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer’in de aralarında bulunduğu 11 emniyet görevlisi hakkında ‘resmi belgede sahtecilik, iftira, görevi kötüye kullanma’ suçlarından yeniden soruşturma başlatıldı.

ÖZEL KUMPAS BİRİMİ OLUŞTURULUYOR

Balyoz ve Ergenekon gibi büyük davalarla ilgili kumpas iddiaları raftan indiriliyor. Emniyet, dosyaları yeniden inceleyecek savcılığa yardımcı olmak üzere özel bir birim oluşturacak.

Emniyet, Ergenekon ve Balyoz’da ‘kumpas’ı araştıracak. Emniyet'te kumpas soruşturmalarındaki iddiaları inceleyecek yeni bir birim kuruluyor. Şikayetçilerin, şüphelilerin ifadelerine başvurulan kumpas soruşturmalarında savcılık dosyadaki gizli tanıkları yeniden dinleyecek, belgelerin sahte olup olmadığını araştıracak, ihbar maillerinin kaynağına inecek.

'BELGELER SAHTE' İDDİASI

İş yükü oldukça fazla olan dosyalarda hızlı ilerleme sağlanabilmesi için emniyette de birim kurulacak. Bu birim savcılığa kumpas soruşturmasında yardımcı olacak. Sanık avukatlarının soruşturmalarda dinlenen gizli tanıkların çoğunun daha önce örgüt davalarında hüküm giymiş olan kişiler ve bazı emniyet personelinden oluştuğunu ve yanlı beyanlarda bulunduğunu öne sürmüş, ihbar maillerinin aynı kaynaktan gönderildiğini ve belgelerin de sahte olduğu iddia etmişti. ‘Kumpas’ iddialarıyla harekete geçen Başsavcılık soruşturma başlatmıştı.

SANIKLAR: MAĞDUR OLDUK

Bugüne kadar Ergenekon ve Balyoz’da kumpas soruşturmalarında mağdur sıfatıyla eski Genel Kurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin, Emekli Albay Dursun Çiçek'in de Emekli Orgeneraller Çetin Doğan, Ergin Saygun, Binbaşı Levent Bektaş, eski Yüzbaşı Hasan Ataman Yıldırım'ın da aralarında olduğu çok sayıda ismin mağdur sıfatıyla ifadeleri alındı.

(26 Haziran 2015, 19:33)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6962    yazdır/print


 

Kendi imamlarına sırt çevirdiler

Paralel Yapının ABD eğitim imamı Mustafa Fidan ve kardeşleri yıllarca Gülen'e hizmet etti. Ancak işyerleri yanınca Samanyolu Koleji'ndeki çocuklarını okutamaz hale geldiler. Paralel Yapı ise aileye destek olmak bir yana haciz getirdi.

13.06.2015 18:10 Sabah, Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en etkili isimlerinden Mustafa Fidan ve Gülen örgütüne himmet veren ailesinin, maddi darboğaza girdikten sonra cemaat tarafından nasıl yüz üstü bırakıldığını açıklıyor. Paralel Yapı'nın üst yönetiminin bir aileyi nasıl parçaladığının göstergesi olan olaydaki kilit isim Mustafa Fidan, şu anda ABD'nin New Jersey eyaletinde yurtdışından gelen öğrencilerin eğitim işleriyle ilgilenen sorumlu konumunda.

'GÜLEN SARAYI'NA GIDA YOLLUYOR

Fidan aynı zamanda, SABAH'ın bir süre önce görüntülediği Pensilvanya Saylorsburg'daki saraya da gıda gönderen Nizam adlı marketi işletiyor. Fetullah Gülen'e çok yakın bir isim olan Fidan, yapının ABD'deki eğitim sorumlusu. Ancak kardeşleri Kasım, Erol ve Kemal Fidan, vaktiyle himmet verdikleri halde Ankara'da 1993'te işyerlerinin yanmasından sonra finansal krize girince Samanyolu Koleji'nde okuyan çocuklarının giderlerini karşılayamadı ve haciz işlemine maruz kaldı. Giyim sektöründe faaliyet gösteren Kayserili aile, bahse konu yangından sonra iflasın eşiğine geldi. O vakte kadar mallarının çoğunu 'cemaat yolunda' harcayan 4 kardeşe Gülen ve üst yönetim sırtını döndü.EĞİTİM İŞLERİ SORUMLUSU

SABAH, kardeşlerden en büyüğü olan Mustafa Fidan'ı, yaşadığı New Jersey'de görüntüledi. Fidan, kardeşleriyle birlikte iflasın eşiğine geldikten sonra Türkmenistan'a sorumlu olarak gönderilmiş. Ardından da Fetullah Gülen'e yakın bir isim olduğu için ABD'ye alınmış. Mustafa Fidan'ın Amerika kıta imamı İsmail Büyükçelebi ile de ilişkilerinin iyi olduğu belirtiliyor. Fidan'ın New Jersey'de işlettiği Nizam Market, daha çok bölgedeki Araplara ve Müslüman ülkelerden gelen göçmenlere satış yapan büyük bir market. İyi bir hatip olan Mustafa Fidan'ın, vaazları etkili olduğu için Paralel Yapı'nın üst yönetimince tutulduğu da gelen bilgiler arasında. Cemaatte vaaz verenlere 'molla grubu' deniliyor. Fidan ABD'de, Orta Asya'daki Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen öğrencilerin barınma, yeme içme ve eğitim sorunlarıyla ilgileniyor.

HİMMET ORGANİZATÖRÜ

SABAH'ın, Türkmenistan şapkası takarken ve öğrencilerin çantalarını taşırken görüntülediği Fidan, gelecekte Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan gibi ülkelerde devlet kurumlarında yüksek konuma gelme potansiyeline sahip çocukları Gülen Örgütü ilkelerine göre yetiştiriyor. Fidan, Hidayet Karaca ve Mehmet Baransu'nun tutuklanmasından sonra ABD'de 'basına özgürlük' yürüyüşlerini de tertipleyen isim. Aynı zamanda ABD'deki Türklere ait işyerlerinden himmet bir başka deyişle Paralel vergi alınmasının da organizatörleri arasında...

"HAKAN FİDAN'IN KARDEŞİ" DİYE YALAN HABER YAPTIRDILAR

Mustafa Fidan'ın adı daha önce Paralel Yapı'nın dolaylı yollardan sızdırmış olduğu düşünülen manipülatif bir haberle gündeme gelmişti. Oda TV'de 11 Kasım 2010'da yayımlanan 'MİT Müsteşarı'nın kardeşi kimin hizmetinde çalışıyor' başlıklı haberde Mustafa Fidan'ın, Hakan Fidan'ın kardeşi olduğu iddia edilmişti. Bu bilgi doğru olmamasına ve MİT Müsteşarlığı, böyle bir akrabalığın kesinlikle söz konusu olmadığını açıklamasına rağmen Paralel Yapı, bu dezenformasyonlardan gayet memnun görünüyor. Hatta bu yanlış bilgiyi kullanıyor.

'BUNLARDA AHDE VEFA YOKTUR'

SABAH'A konuşan Mustafa Fidan'ın kardeşi Kemal Fidan, maddi darboğaza girmelerinden sonra Gülen örgütünün, ailelerine sırtını döndüğünü söyledi:

"Cemaatin ahde vefası yoktur. 1993'te giyim sektöründe Pırtı Mağazaları'nı işletiyorduk. O dönemde cemaate yakın olduğumuz gerekçesiyle yaftalandık. 28 Şubat sürecinin mağdurlarından olduk. İşyerimizde yangın çıktıktan sonra onca himmet ve hizmet verdiğimiz cemaat arayıp sormak şöyle dursun bizi icraya verdi. Yeğenlerim o dönemde Samanyolu Koleji'nde okuyordu. Okul masraflarını ödeyemeyince haciz gönderdiler. O dönemde kolejin genel müdürü, sonradan Paralel Yapı Ankara imamı olan Cemil Koca idi. Koca, haciz işlemlerini hiç bekletmeksizin işleme koydurdu.

Sonra kızım üniversite imtihanında Turgut Özal Üniversitesi'ni kazandı. Zamanında onlara o kadar yardımımız olduğu halde bize taksit dahi yapmadılar. Kızımı oraya yazdıramadım. Cemaatin, burslu çocuk okuttuğu da büyük bir yalandır. Paranız varsa, zenginseniz sizinle çalışırlar. Yoksa sırtlarını dönerler.

Sizin ekranlarda anlattığınız cemaatle ilgili entrika, komploların hepsi doğrudur. A Haber'deki Deşifre programına çıkan mağdurların anlattıkları doğru. Paranız varsa onlar için iyisiniz, ama sıkıntıya girince size sırtlarını dönerler. Ben bunu birebir yaşadığım için söylüyorum. Söylediklerimi ağzımdan yazabilirsiniz. Ben cemaati, Fetullah Gülen'i Hakk'a havale ettim. İnşallah bütün bunların hesabı Ahiret'te görülecek."

(13 Haziran 2015, 18:10)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6933    yazdır/print


 

Tosun'a yakalama kararı

Paralel yapı iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmada eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Daha önce tutuklanması talep edilen Tosun mahkemece serbest bırakılmıştı. Savcılığın itirazı üzerine yakalama kararı alındı. Tosun'un 17 Aralık'ta bazı bakan çocuklarının da gözaltına alındığı gün ABD'den arandığı, 17 ve 25 Aralık operasyonlarının bu görüşmeyle bağlantılı olduğu iddia edilmişti. Telefon görüşmesinin hemen ardından 25 Aralık soruşturmasındaki telefon dinlemelerinin sonlandırıldığı ve operasyon safhasına geçildiği belirlendi. Tosun'u ABD'den arayan numaranın Gülen Cemaati'ne bağlı düşünce kuruluşu Rumi Forum'un yöneticisi Sinan Dursun'a ait olduğu tespit edilmişti.

23.05.2015 15:19 Paralel yapı iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmada eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Takipsizlik kararı verilen 25 Aralık soruşturmasında "kumpas kurulduğu ve usulsüzlük yapıldığı" iddialarına ilişkin başlatılan ''emniyetteki paralel yapı'' soruşturmasında Mali Şube'den sorumlu eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun gözaltına alınmıştı. Savcılık sorgusunun ardından “darbeye teşebbüs" ve “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" suçlarından tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Tosun, Hakimlik sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.

Tosun'un serbest bırakılmasına soruşturma savcısı İsmail Uçar itiraz etti. Savcı Uçar'ın yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul Nöbetçi 1'inci Sulh Ceza Hakimliği Tosun hakkında yakalama kararı çıkarttı.

TORUN KAYIPLARA KARIŞTI

Öte yandan yakalama kararı sonrası Hamza Tosun'un kayıplara karıştığı belirtiliyor. 17-25 Aralık darbe girişiminin gerçekleştiği dönemde Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı olan Hamza Tosun'un HTS kayıtları incelendiğinde 17 Aralık günü saat 15.28'de Fethullah Gülen'in yardımcısı Sinan Dursun ile 193 saniyelik bir görüşme yaptığı ortaya çıkmıştı.

Bu görüşme kısa bir süre ardından 25 Aralık dosyasında dinlemelerin sonlandırılıp dosyanın operasyon için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiğini belirleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İsmail Uçar, Sinan Dursun'un da Gülen'in yardımcısı olduğunu açık kaynaklardan tespit edince geçtiğimiz Salı günü Hamza Tosun hakkında yakalama kararı çıkardı.

ABD'DEN TALİMAT

İstanbul Adliyesi'ne getirilen ve tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen Hamza Tosun, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakıldı. Karara itiraz eden Başsavcı Vekili Uçar, görüşmenin arkadaşlık ilişkisine bağlanamayacağını, görüşmeden sonra dosyaların adliyeye gönderilip operasyon için harekete geçilmesinin tesadüfi olamayacağını kaydetti ve 25 Aralık operasyonu için söz konusu görüşme ile Amerika'dan talimat verildiğini belirtti.

TANIKLARA BASKI YAPABİLİR, KAÇABİLİR

İtirazı değerlendiren İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği savcılığın talebini yerinde gördü ve Tosun hakkında yakalama kararı verildi. Hakim Bekir Altun, 17 Aralık günü gerçekleştirilen görüşmenin arkadaşlık ilişkisi çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine işaret etti. Görüşme ardından 25 Aralık dosyasında dinlemelerin sonlandırılıp fezleke ile soruşturma dosyasının Başsavcılığa gönderilmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu kaydedildi. Bu durumun FETÖ örgütü ile Hamza Tosun arasındaki örgütsel bir bağı ortaya koyduğu kaydedilen kararda; soruşturmanın henüz tamamlanmadığı, delillerin yok edilmesi ve tanıklar üzerinde baskı kurma ve kaçma şüphesi bulunduğu gerekçesiyle adli kontrol tedbirinin bu aşamada yetersiz kalacağı, şüpheli hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilmesinin uygun olacağı değerlendirildi.

AVUKATI DA SUS-PUS

Yakalama kararı çıkarılması ardından Hamza Tosun kayıplara karıştı. Telefonlarını kapatan Tosun'dan haber alınamıyor. Hamza Tosun'un durumu ile ilgili sosyal medyadan sürekli bilgiler paylaşan avukatı da ikinci yakalama kararı ardından sessizliğe büründü. Hamza Tosun yakalandığı yerde tutuklanarak cezaevine konacak.17 ARALIK'TA ABD'DEN GELEN GİZEMLİ TELEFON

Bu olayın detaylarına gelince; 'Paralel yapı' soruşturmalarını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarını yürüten polislerin HTS kayıtlarını yani telefon görüşme ve sinyal kayıtlarının geçmişini inceledi. Özellikle 17 ve 25 Aralık operasyonlarının yapıldığı tarihlere yoğunlaşıldı.

03.30'DA 163 SANİYELİK GÖRÜŞME

Yapılan incelemede eski İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı olan Hamza Tosun’un telefon görüşmeleri dikkat çekti. Tosun'un 17 Aralık’ta bazı bakan çocuklarının da gözaltına alındığı gün ABD’den arandığı belirlendi. ABD’den yapılan aramada Tosun ile 163 saniyelik bir görüşme gerçekleştirildi.

İncelemelerde Tosun’u arayan numaranın Gülen Cemaati'ne bağlı düşünce kuruluşu Rumi Forum’un yöneticisi Sinan Dursun’a ait olduğu tespit edildi. Gülen grubuna bağlı Washington merkezli Rumi Forum Amerika'da daha çok diyalog ve dinlerarası toplantılara yoğunlaşan bir kurum, Türkiye’deki Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın Amerika’daki benzeri bir kuruluş olarak biliniyor.

Gözaltı kararı alındı

17 Aralık günü Washington ile yapılan bu görüşmenin içeriğine ilişkin bilgilere henüz ulaşılamadı. Savcılık, bu görüşmenin içeriğini Hamza Tosun’a sormak istedi. Tosun bu amaçla avukatı ile birlikte 18 Mayıs Pazartesi günü Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na çağrıldı. Ancak Tosun adliyeye gelmedi. Bunun üzerine Tosun hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. 19 Mayıs'ta gözaltına alınan Tosun, İstanbul Emniyeti’ne götürüldü. Sorgusu sonrası Hamza Tosun, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'', ''terör örgütünü kurma ve yönetme'' suçlarından tutuklanması istemiyle İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğince sevkedildi. Ancak mahkeme sanıkları serbest bıraktı. Bunun üzerine savcı İsmail Uçar, Tosun hakkında yakalama kararı çıkarılması için nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu. İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, savcının talebini kabul ederek Tosun hakkında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

TOSUN: 17 ARALIK OPERASYONUNDAN HABERİM YOKTU

Savunmasında 17 Aralık operasyonu yapıldığı sırada Mali Şubeden Sorumlu İl Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığını belirttiği öğrenilen Hamza Tosun’un ifadesinde şunları söylediği öğrenildi: "17 Aralık soruşturması olarak bilinen operasyon sırasında ben Küçükçekmece’de evimde uyumaktaydım. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanı olan Mehmet Yeşilkaya beni aradı ancak ben kendisine haberim olmadığını söyledim. KOM Başkanı aynı gün İstanbul’a geldi onu bizzat karşılayıp o tarihte il müdürü olan Hüseyin Çapkın’ın yanına götürdüm. Kendisi Çapkın’la bir saate yakın başbaşa görüştüler. Bu görüşme sonrası da Hüseyin Çapkın operasyona ilişkin bana herhangi bir soru sormadı. Şayet operasyondan benim bilgim olduğunu tahmin etseydi ilk önce beni hesaba çekerdi ancak operasyonla benim herhangi bir alakam yoktur."

"DURSUN'LA TANIŞIYORUZ"

Savunmasında yurtdışı ile yaptığı görüşmelere de değindiği belirtilen Tosun’un ifadesinde, "Yurtdışı görüşmelerine gelince benim birçok yurtdışı ile yapmış olduğum telefon görüşmem vardır. Akrabalarımın bir kısmı Fransa’dadır. Ben bu insanlarla halen görüşmekteyim. Bana sorduğunuz S. D.’yi 1986-1990 yılları arasında Polis Akademisi’nde yatılı olduğum dönemde tanıdım. O daha sonra Amerika’ya giderek meslekten istifa etmiş sayıldı. Ancak kendisiyle yılda 2-3 defa görüşürüz arayan kişi de kendisidir. Ben kendisini aramam. Yapılan idari soruşturmalar sonucunda 17-25 Aralık operasyonları bana defalarca soruldu. Bu soruşturmaların hiçbirisinde ceza almadım. Sorumluluğumun olmadığını biliyorlar zira yönetmelikte yapılan değişiklikler ile bu tür operasyonlardan sadece operasyonu yapan şubenin haberinin olması bunun dışındaki birimlerin haberi olmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle benim de bu operasyonlardan haberim olmadı."

TOSUN'UN AVUKATI: 25 YILLIK DOSTU 03.30'DA ARADI

O telefon görüşmesine dair Tosun'un avukatı Osman Ertürk de bazı detayları aktardı. Ertürk, "Bize sorulan şey, Amerika'dan size telefon gelmiş diyorlar bize. Gün 17 Aralık, sabah 03.30-04.00'da telefon görüşmesi. Kimdir bu 25 yıllık dostu, bir dönem beraber okuduğu bir sınıf arkadaşı kendisini aramış. Türkiye'de 17 Aralık'ta zaten olmuşsa bir şeyler müvekkilin bilgisi dışında olan bir soruşturma neticesinde olmuş bitmiş. Saat 03.30'da siz diyor Amerika'dan talimat alarak bu işi yaptınız diye buraya getirdiniz" diye konuştu.

Soruşturmanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, kapatılan TMK 10. maddesiyle yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce yürütülen İstanbul merkezli 25 Aralık soruşturma dosyasında yapılan incelemede, dönemin İstanbul Mali Şube Müdürlüğü görevlilerinin birtakım usulsüz soruşturma yöntemleri kullandığı ve soruşturma evrakının mali şube bilgisayarlarında muhafaza edildiğini belirlenmişti.

Bu kapsamda 1 Eylül'de, ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni yıkmaya çalıştıkları, casusluk yaptıkları, sahte evrak düzenledikleri, soruşturma belgelerini medyaya sızdırarak yayın yaptırmak suretiyle gizliliği ihlal ettikleri'' tespit edilen eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube görevlileri hakkında soruşturma başlatılmış, aralarında eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın da bulunduğu 33 emniyet görevlisiyle ilgili yakalama ve gözaltı kararı verilmişti.

Gözaltına alınan Saygılı ve eski İstanbul Mali Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy'un da aralarında bulunduğu 8 polis, işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece, ''darbeye teşebbüs'' suçundan tutuklanmıştı.

1 EYLÜL’DE DE GÖZALTINA ALINMIŞTI

Hamza Tosun, 1 Eylül 2014’te, 22 Temmuz Operasyonu’nun 3. dalgasında gözaltına alınmış, ifadesinin ardından mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı.

(23 Mayıs 2015, 15:19)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6883    yazdır/print


 

Paralel medyaya terör soruşturması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Savcı İsmail Uçar'ı sahtecilikle suçlayan ve hedef gösteren Paralel yayın organlarına yönelik terör soruşturması başlattı. Söz konusu yayın organlarının sorumlu müdürleri, ilerleyen günlerde ifade verecek.

23.05.2015 14:36 Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın İstanbul Adliyesi'ndeki makamında şehit edilmesinin ardından yargı mensuplarının hedef gösterilmesine karşı duyarlı davranan İstanbul Başsavcılığı, savcıları hedef gösteren Paralel yayın organlarına yönelik terör soruşturması başlattı. Paralel Yapı'nın yayın organları son günlerde, Fetullah Gülen'in yardımcısı Sinan Dursun ile irtibatını belirlediği polis müdürü Hamza Tosun'u tutuklamaya sevk eden İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İsmail Uçar'ı hedef yaptı. Başta Zaman olmak üzere yapının destekçisi gazete ve internet siteleri Başsavcı Vekili Uçar'ı itibarsızlaştırmak için yalan üzerine yalan manşetler attı.

ARZU YILDIZ'A DA SORUŞTURMA

Başsavcılık da, İsmail Uçar'ın adını yalan haberlerle hedef gösteren Paralel Yapı medyası hakkında terör soruşturması başlattı. Söz konusu yayın organlarının sorumlu müdürleri, ilerleyen günlerde İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nda ifade verecek. Başsavcılığın, aralarında Aktifhaber isimli sitenin de bulunduğu yayın organlarının yayınlarının engellenmesi için mahkemeye başvuru yaptığı da öğrenildi. Terör soruşturması başlatılan bir isim de Grihat isimli sitenin muhabiri Arzu Yıldız… Grihat isimli Paralel Yayın organında, tutuklu eski emniyet müdürü Yakup Saygılı'nın müfettişlere verdiği bir ifade metnini haberleştiren Yıldız, İsmail Uçar'ın açık hedef gösterilmesi suçunu işlemekle suçlanıyor. Paralel Yapı televizyonlarında da boy gösteren bu şahıs, terör savcısının adını deşifre ettiği gerekçesiyle soruşturulacak.

(23 Mayıs 2015, 14:36)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6880    yazdır/print


 

Paralel yapı iddianamesi Yargıtay'da

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, emniyetteki 'Paralel Yapı' iddialarına ilişkin 54 kişi hakkında açılan davanın dosyasını, karşı görevsizlik gerekçesiyle yargı yerinin belirlenmesi için Yargıtay'a gönderdi.

23.05.2015 11:24 Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, emniyetteki "Paralel Yapı" iddialarına ilişkin 54 kişi hakkında açılan davanın dosyasını, karşı görevsizlik gerekçesiyle yargı yerinin belirlenmesi için Yargıtay'a gönderdi. Sanık avukatlarının itirazını görüşen Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, davaya Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinin bakmasını usul ve yasaya uygun bulmuştu.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine iletilen dosya, karşı görevsizlik kararıyla Yargıtay'a gönderildi. Mahkeme, davaya Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinin bakması gerektiğine hükmederek karşı görevsizlik kararı verdi.

Davaya hangi mahkemenin bakacağını Yargıtay kararlaştıracak.

-Soruşturma-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Halil Maçkaya, usulsüz dinlemelere ilişkin polis ve TİB görevlisi 54 kişi hakkında Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesine dava açmıştı.

Mahkeme, suçlamaların, Terörle Mücadele Kanunu ile Türk Ceza Kanunu'nun "devlete karşı suçlara" ilişkin maddeleri kapsamındaki davalara bakmakla yetkili Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanına girdiğine karar vermişti.

Bazı sanık avukatlarının itirazı üzerine Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, konuyu ele almıştı.

-İddianame-

İddianamede, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığının soruşturmalarında, Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesince 2009-2013 döneminde "usulsüz dinlemeler" yapıldığının belirlendiği aktarılarak, Emniyet Müdürleri Hüseyin Aşkın, Ahmet Sula, Cihat Şerolar, İbrahim Hakkı Seydioğulları, Abdurrahman Akünal, Koray Öner, Beyti Kalaycı ve Cem Akgün hakkında, farklı isimlerle ve çıkar amaçlı suç örgütleriyle irtibatlandırmak suretiyle dinleme kararı alındığı, bu dinlemelerin, arşiv kayıtlarına veri girişlerinin yapılmadığı kaydedildi.

İddianamede, birçok polis memuru ile eski Anadolu Ajansı Haber Yayın Daire Başkanı Muzaffer Şahin, eski TGRT ve İHA Ankara Temsilcisi Nuri Elibol, Milliyet gazetesi yazarı Tolga Şardan, eski ÖSYM Genel Sekreteri Mehmet Altunay, eski Bilgi İşlem Şube Müdürü Mustafa Tütüncü, eski Ankara Ticaret Odası Başkan Vekili Cihangir Dursun, eski Genel Sekreter Dücane Ergezen, eski Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Yılmaz, eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Altan Raşit Civan, Astsubay Aziz Albayrak, Devlet Planlama Teşkilatı Uzmanı Ertuğrul Boza, subaylar Aykut Tümer ve Mehmet Zeki Güleç, TBMM Genel Sekreterliği Personel ve Muhasebe Müdürlüğü çalışanı Erhan Kocabaş, TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Daire Başkan Yardımcısı Erdoğan Sakal, eski MHP Milletvekili Ali Güngör, eski BBP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Bozok, eski AK Parti Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi Cevdet Bayrak ile bir MİT görevlisinin de farklı adlar için alınan kararlarla usulsüz dinlendikleri belirtildi.

(23 Mayıs 2015, 11:24)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6871    yazdır/print


 

Balyoz örtbasında skandal detaylar

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden görülen 'Balyoz Planı' davasında 236 sanık hakkında verilen beraat kararına ilişkin gerekçeli kararını tamamladı. Balyoz davasının paralel yapı tartışmalarının gölgesinde yangından mal kaçırırcasına örtbas edilmesinin gerekçesinde '11 ve 17 nolu CD'lerin sahte olduğu kesin olarak tespit edildi' denildi. Gerekçede mahkeme heyetinin Balyoz seminer kayıtlarını aklar mahiyette 'gizli bir iş yapsalar sesleri kaydetmezlerdi' demesi, 'mantıklı bulunmamıştır, hayatın olağan akışına aykırıdır' gibi değerlendirme yapması dikkati çekti. Öte yandan mahkemenin dönemin en üst komutanları Hilmi Özkök ile Aytaç Yalman'In darbe girşimini doğrular mahiyetteki şok açıklamalarına hiç değinmemesi, yeniden yargılama sürecinde bu isimlerin tanıklığına başvurmaması yeniden yapılan yargılamanın davanın örtbas edilmesi amacıyla yapıldığı iddialarını güçlendirdi. Sivil toplum kuruluşlarının önümüzdeki günlerde hem mahkeme heyeti ve hem de Özkök ve Yalman hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabileceği ileri sürülüyor.

06.05.2015 21:12 Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz Davası'yla ilgili verdiği "Hak ihlali" kararının ardından, aralarında eski 1. Ordu Komutanı, emekli Orgeneral Çetin Doğan, MHP Milletvekili, emekli Korgeneral Engin Alan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Orgeneral Bilgin Balanlı ve emekli Albay Dursun Çiçek'in de bulunduğu 236 tutuksuz sanığın yargılanıp tüm sanıkların beraat ettiği davada mahkeme gerekçeli kararını hazırladı.

7 BÖLÜMDEN OLUŞAN GEREKÇELİ KARAR

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin "Hak ihlali" kararı üzerine yeniden yargılama yapılan Balyoz Ana Davası'nda 31 Mart 2015 tarihinde, "Yüklenen suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması" nedeniyle sanıkların beraatine karar vermişti. Beraat kararının ardından gerekçeli kararın yazımı 36 günde tamamlandı.

7 bölümden oluşan 750 sayfalık gerekçeli kararın ilk bölümünde sanıkların kimlik bilgileri ve iddianameye yer verildi. Gerekçeli kararın 2. ,3. ve 4. bölümünde sanık ve sanık avukatlarının savunmalarına, 5. bölümde deliller ve tanık beyanlarına, 6. bölümde yargılamanın yenilenmesinden sonra toplanan delillere yer verilirken gerekçeli kararın son bölümünde 'Delillerin tartışılması, değerlendirilmesi ve sonuç' kısmı yer alıyor. Son bölümde "Anayasa Mahkemesi kararı", "Yargılanmanın yenilenmesi aşamasında alınan tanık beyanları yönünden değerlendirme", "Dijital delillerle ilgili değerlendirme", "Plan semineriyle ilgili değerlendirme", "Genel değerlendirme", "Diğer delillerle ilgili değerlendirme" ve "Tüm delillerin değerlendirilmesi üzerine varılan sonuç" başlıkları bulunuyor.

ANAYASA MAHKEMESİNİN VERDİĞİ KARAR HATIRLATILDI

Kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 2013 yılı Mayıs ayında sanıklar hakkında "Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetini Cebren Iskat veya Vazife Görmekten Cebren Men Etmeye Teşebbüs" suçundan ceza verildiği ve kararın kesinleştiği, Anayasa Mahkemesi'nin ise sanık başvuruları üzerine 2014 yılı Haziran ayında "Hak ihlali" kararı verdiği ifade edildi.

"GENELKURMAY KARARGAHININ HİÇBİR BİLGİSİNİN OLMADIĞI ANLAŞILMIŞTIR"

"Yargılanmanın yenilenmesi aşamasında alınan tanık beyanları yönünden değerlendirme" başlığında mahkeme, Anayasa Mahkemesinin ihlal kararı doğrultusunda eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün tanık olarak dinlenildiğini belirtti. Kapatılan İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi'nin mahkumiyet kararının gerekçesinde "Çetin Doğan liderliğindeki cunta yapılanmasının suçun icrası için elverişli araç gereç ve personelle icra hareketlerini gerçekleştirmeye başladığı, ancak Çetin Doğan'ın kalp ameliyatı olması ve ardından Ağustos 2003 de emekliye sevk edilmesi, bazı sanıkların görev yerlerinin değişmesi, Genelkurmay karargahının öncelikle muhtemel darbeye karşı çıkması, sonrasında da günün şartlarının elverdiği ölçüde engellemek için çaba göstermesi sebebiyle cunta yapılanmasının darbe suçunu işleme elverişliliğini kaybettiği" cümlelerine yer verildiği ifade edildi.

Yargılamanın yenilenmesi aşamasında dinlenen ve dönemin Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı olan tanıklar Aytaç Yalman ve Hilmi Özkök'ün beyanlarının bu iddiayı desteklemediği belirtilen kararda, "Genelkurmay karargahının mahkumiyet hükmüne konu dijital deliller içinde yer alan darbe planları konusunda hiç bir bilgisinin olmadığı, mahkumiyet hükmüne konu gerekçeli kararda belirtildiği gibi darbeye karşı çıkılması ve bunun engellenmesi için çaba gösterilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı anlaşılmıştır" denildi.

"DİJİTAL DELİLLERİN İYİ NİYETLİ OLMAYAN KİŞİLERCE OLUŞTURULDUĞU DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR"

"Dijital delillerle ilgili değerlendirme" başlığında mahkeme, 11 ve 17 nolu CD'ler ve bu CD ler üzerindeki el yazılarının kopyalandığı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'ye ait defterin gazeteci Mehmet Baransu tarafından teslim edilen belge ve evraklar arasında olmasının dikkat çekici olduğunu belirtti.

Gerekçeli kararda, "Süha Tanyeri'ye ait defterin bu kişinin bilgisi ve rızası dışında kim olduğu belirlenemeyen kişi veya kişilerce gizlice komutanlık dışına çıkarılması, 11 ve 17 nolu CD lerin üzerindeki yazı makinasıyla yazılan yazıların sanıklarla aidiyet kurulmasını sağlamak amacıyla Süha Tanyeri' ye ait defterden harf kopyalanarak yazdırıldığının kesin olarak belirlenmesi, gazeteci Mehmet Baransu tarafından teslim edilen 11 ve 17 nolu CD lerde yer alan bir kısım belgelerin içeriklerinin Gölcük Donanma Komutanlığında ve sanık Hakan Büyük'ün evinde yapılan aramada elde edilen dijital delillerin içerikleriyle aynı olması, 1. Ordu Komutanlığında bulunan ve gizli nitelikte olan yaklaşık 2 valiz dolusu belgenin kimseye farkettirilmeden buradan çıkarılarak gazeteciye teslim edilmesi karşısında Donanma Komutanlığı ve Hakan Büyük'ün evinde ele geçirilen dijital delillerin de aynı iyi niyetli olmayan kişi veya kişilerce sahte oluşturularak bu yerlere konulmuş olabileceği düşünülmüştür" ifadelerine yer verildi.

BİLİRKİŞİ RAPORUYLA BELİRLENEN 'SAHTECİLİK' VURGUSU

Gerekçeli kararda; dijital delillerle ilgili geçtiğimiz Şubat ayında alınan bilirkişi raporunun tatmin edici ve gerekçeli olduğu kaydedilerek rapordaki "Mahkumiyet hükmüne esas alınan dijital delilerdeki çok sayıdaki dosyanın oluşturulma ve değiştirilme tarihi üstverileri arasında çelişkiler bulunması, sahtecilik yapıldığı kesin olarak belirlenen 11 ve 17 nolu CD ler dışındaki dijital delillerin de sahte olarak oluşturulduğu yönünde kuvvetli şüphe oluşmuştur" ifadeleri kullanıldı.

BARANSU TARAFINDAN TESLİM EDİLEN DİJİTAL DELİLLER: KUŞKU OLUŞTURMUŞTUR

Mahkumiyet hükmüne esas alınan dijital delillerin üç ayrı yerden elde edildiği belirtilen gerekçeli kararda, "Bunların bir kısmı gazeteci Mehmet Baransu tarafından teslim edilmiş, bir kısmı Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramada ele geçirilmiş, bir tanesi ise sanık Hakan Büyük'ün evinde yapılan aramada ele geçirilmiştir. Gazeteci Mehmet Baransu , Cumhuriyet Savcılığı'na teslim ettiği belge ve dijital delilleri kimden aldığını belirtmemiş, bunların bu kişiye kimin tarafından verildiği belirlenememiştir. Bu dijitalleri gazeteciye veren kişinin bunları ne şekilde nereden temin ettiği, bu verilerin sanıklarla bağlantısı olup olmadığı, sanıklarca düzenlenip düzenlenmediği belirlenememiştir. Bu verilerden 11 ve 17 nolu CD ler üzerinde sahtecilik yapıldığının kesin olarak belirlenmesi karşısında bu kişice teslim edilen diğer dijital delillerin güvenilirliği yönünde ciddi kuşku oluşmuştur" ifadeleri kullanıldı.

"HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA UYGUN BULUNMAMIŞTIR"

Emekli Albay Hakan Büyük'ün evinde ele geçirilen USB ile ilgili de açıklamalar yapan mahkeme heyeti, "Her ne kadar suça konu USB Hakan Büyük'ün evinde ele geçirilmiş ise de, Yargıtay kararında da belirtildiği gibi 'istihbarat sınıfından yetişmiş olup manipülasyonlara karşı oldukça tecrübeli olan' sanığın, evinde arama yapılan tarihten yaklaşık 1 yıl önce başlatılan soruşturmada bir çok kişinin evinde arama yapıldığını, tutuklandığını bildiği halde suç delili olan USB'yi evinde, üstelikte çok kolay görülüp bulunacak şekilde “boş” bir çekmecenin içinde muhafaza etmesi hayatın olağan akışına uygun bulunmamıştır. USB nin Hakan Büyük'ün evinde ele geçirilmiş olması içindeki belgelerin sanıklar tarafından oluşturulduğunun kabulü için yeterli bulunmamıştır." cümlelerini kullandı.

"BAŞKALARI TARAFINDAN KASITLI OLARAK DÜZENLENİP KOYULDUĞU..."

Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki dijital delillere ilişkin ise, "Mahkumiyet hükmüne konu hard disk ve CD'lerin ele geçirildiği zeminin ancak vakum aleti ile çekilerek kaldırıldığı, dijitallerin sürekli el altında bulunan bir yerde bulunmamasına karşın poşet içinde bulunan harddiske aramadan 4-5 gün önce kim olduğu belirlenemeyen bir kişi tarafından dokunulduğu anlaşılmıştır. Mahkememizin hükmüne esas alınan bilirkişi raporundan komutanlıkta ele geçirilen harddisk ve CD lerin sahte olarak oluşturulduğu yönünde kuvvetli şüphe bulunması dikkate alındığında harddisk üzerinde 4-5 gün önce oluştuğu belirlenen parmak izi bulunması, Gölcük Donanma Komutanlığında arama yapılmasına neden olan ihbarda direkt olarak suça konu dijital verilerin bulunduğu yerin belirtilmesi şüpheli ve dikkat çekici bulunmuş, sanıkların dijital verilerin başkaları tarafından kasıtlı olarak sahte olarak düzenlenip buraya konulduğu yönündeki iddialarının ihtimal dahilinde olduğunu düşündürmüştür" denildi.

"CAMBAZA BAK' YERİNE 'PARALEL'E BAK" DENİLDİ, BALYOZ DARBESİ ÖRTBAS EDİLDİ

SAVCI+MAHKEME: SANIKLAR MASUM, SADECE MAKSADI AŞTILAR!

Yeniden yargılamada son karar öncesi mahkemeye görüş bildiren Savcı, daha önce sanıkların da kabul ettiği Balyoz semineri ses kayıtlarını da delil olarak değerlendirmeyeceği yönünde görüş bildirmişti. Oysa delil olamayacağı iddia edilen ses kayıtları, sanıklar tarafından kabul edilmişti. Bu şok ses kayıtlarında, sanıkların “İstanbul’un üzerine çökeceğiz, acıma yok tepeleme var” gibi şok ifadeler kullandığı, gözaltına alınacak sanıkların nerede gözaltında tutulacaklarının dahi konuşulduğu görülüyordu. Savcı bu konuşmaları “maksadını aşan ifadeler” olarak nitelendirdi. Savcıya uyan mahkeme de 40 dakika gibi kısa bir aranın ardından verdiği kararında binlerce sayfa ve yüzlerce klasörden oluşan Balyoz dosyasını karara bağlamıştı. Önceki mahkemenin verdiği Balyoz ceza kararlarını iptal ettiklerini açıklayan mahkeme, kararında, Çetin Doğan, Ergin Saygun, Bilgin Balanlı, Dursun Çiçek, Mehmet Otuzbiroğlu’nun da aralarında olduğu 236 sanığın adı sayıldıktan sonra, “Sanıklar hakkında Türkiye Cumhuriyeti icra heyetini cebren ıskata veya vazife görmeye men etmeye teşebbüs suçundan cezalandırılmaları istemi ile kamu davası açılmış ise de sanıklara yüklenen suçu işlediklerinin sabit olmadığından 5271 sayılı CMK’nın 223/2-e maddesi uyarınca beraatlerine” ifadelerini kullanmıştı.

MAHKEMENİN ÖRTBAS KARARI YÜZKARASI BİR KARARDIR!

Skandal nitelikteki bu kararla çok sayıda somut kanıtı bulunan darbe girişimi örtbas edilmiş oldu. Paralel yapı tartışmalarının gölgesine saklanan karara gerekçe olarak bazı şüpheli deliller öne çıkarıldı. Üzerinde şüphe olmayan deliller ise maksadını aşan eylemler olarak değerlendirildi.

Evet gerekçede de belirtildiği gibi "11 ve 17 nolu cd'lerin sanıklarla aidiyetini sağlamak amacıyla sanık Süha Tanyeri'ye ait el yazılarının bulunduğu defterden kopyalama yaparak bu kişiye aitmiş izlenimi verecek şekilde üzerine yazı makinesiyle yazı yazan kişi veya kişilerin iyi niyetli olmadığı aşikardır." Ancak bu şüphenin çok sayıdaki diğer delili geçersiz kılması da söz konusu olamaz. Donanma istihbaratı gibi en kritik bir birimin zemin karoları altından çıkan belgeler örneğin. Ya da seminerle ilgili ilk askeri bilirkişi raporunda yapılan şok tespitler. Sadece ses kayıtları değil yazışmalar dahi bilirkişi raporunda darbe hazırlığı olarak nitelendirildi. O bilirkişi daha sonra aceleyle görevden alınıp yerine başka bilirkişi getirildiyse de yaşananlar artık kayıtlara girmiş oldu. Dönemin komutanlarının birbiriyle girdiği polemik de önemli bir delil teşkil ediyordu. Ancak yeniden yargılamayı yapan mahkeme anlaşılan görmek istediklerini görmüş. Mahzurlu olanları ise "maksadını aşan" olarak değerlendirmiş. Ancak maksadını aşmadan bir son değerlendirme yapmak gerekirse, mahkemenin verdiği örtbas kararı için "yüzkarası" bir karar denebilir.

YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ

Yeniden yargılamada mahkemenin verdiği karar ve gerekçesi Balyoz darbe girişiminin paralel yapı tartışmalarının gölgesinde yangından mal kaçırırcasına örtbas edilmeye çalışıldığını gösteriyor. Herkes dikkatini paralel yapıya dikmişken, saatlerce süren ses kayıtları, çok sayıda belge ve dönemin komutanlarının ifadeleriyle varlığı açığa çıkmış olan Balyoz darbe girişimi olmamış kabul ettirilmeye çalışılıyor.

Gerekçede mahkeme heyetinin "gizli bir iş yapsalar sesleri kaydetmezlerdi" diyerek Balyoz seminer kayıtlarını aklayan ve sanıkların tarafını açıkça tuttuğunu belli eden ifadeler kullanması, "mantıklı bulunmamıştır, hayatın olağan akışına aykırıdır" gibi adeta alay eder şekilde tersinden yorum yapması, Hakan Büyük'ün evinde ele geçirilen USB'ye rağmen Büyük'ü savunması gibi detaylar tepki çekici nitelik taşıyor. Mahkemenin Balyoz darbesinin lideri olduğu belirtilen dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın heryerde bu plandan bahsettiğine dair iddialara değinmemesi tepki çeken bir başka detay.

Mahkemenin, dönemin en üst komutanları Hilmi Özkök ile Aytaç Yalman'ın darbe girişimini doğrular mahiyetteki şok açıklamalarına da hiç değinmemesi, yeniden yargılama sürecinde bu isimlerin tanıklığına başvurmaması da çarpıcı bir başka detay.

Sonuç olarak mahkeme, çok geniş kapsamlı bir sahteciliğin var olduğunu açıkça dile getirmese de bunu ima etmiştir. Ancak örneğin böyle geniş kapsamlı binlerce sayfalık bir darbe planının bir çete tarafından hazırlanması, daha sonra Donanma istihbarat gibi en kritik bir birimin zemin döşemeleri altına yerleştirilmesi, diğer istihbaratçı Hakan Büyük'ün evine flash bellek olarak yerleştirilmesi gibi asıl "hayatın olağan akışına aykırı" geniş ölçekte bir sahtecilik ağını makul gören bir komploya ise evet dediği görülüyor.

Mahkeme, diğer yandan sanıklarla ilgili ise daima onların tarafında olduğunu düşündüren yorum ve değerlendirmeler yapmış bulunmaktadır. Mahkemenin, sanıkların içeriğinde açık ifadeler bulunan ses kayıtlarını, evlerinde flash bellek bulunması gibi delilleri hep sanıklar lehinde yorumlaması "yuh" dedirtecek bir durum arzediyor. Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman'ın sanıkları zor duruma düşüren ve tüm bu delillerle örtüşen ifşaatlarına değinmemesi yargı tarafsızlığıyla bağdaşmayan bir nitelik arzediyor.

SUÇ DUYURUSU GELEBİLİR

Bunlar gerekçe ile ilgili ilk söylenebilecekler.. İlerleyen günlerde daha büyük tartışmaların yaşanması bekleniyor. Ancak bunlar dahi yeniden yapılan yargılamanın davanın örtbas edilmesi amacıyla yapıldığı iddialarını güçlendiriyor. Sivil toplum kuruluşlarının önümüzdeki günlerde hem mahkeme heyeti ve hem de Özkök ve Yalman hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabileceği ileri sürülüyor.

Zira bu iki komutan birbiriyle basın yoluyla girdikleri tartışmada önemli ifşaatlarda bulunmuş, darbeyi sen değil ben önledim senin kaç tankın tüfeğin var gibi şok ifadeleriyle darbe girişiminin yaşandığını en üst düzeyden kanıtlamışlardı. Hatta bu ikiliye karşı Balyoz davasının sanıkları tavır koymuş, 'bizi sattılar' diye öfkelerini ifade etmişlerdi. Dolayısıyla tüm bunlar yaşanmışken uzun süre sonra paralel yapı tartışmalarının başlamasıyla birlikte şaşırtıcı değişiklikler gözlenmeye başlamış, bu iki komutan sanıklardan özür diler davranışlar sergilemeye başlamışlardı.

İşte suç duyurusunun kapsamına sadece mahkeme heyetinin değil, yargılama süreci boyunca toplumla adeta alay eder tarzda çelişkili tavırlar sergilemeleri nedeniyle bu iki komutanın da girebileceği belirtiliyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

Skandal: Balyoz davası örtbasla bitti
Balyoz ve Ergenekon davalarında yaşanan delil tartışmaları
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Yalan tanıklık suç duyurusu getirir
Özkök ve Yalman'dan şok inkar
Kumpas'la doğan kahramanlar
TÜBİTAK: Deliller sahte değil
Kumpasa bak' cambazlığı zirvede
Balyoz'da 230 tahliye ve yeniden yargılama kararı
AYM: Balyoz'da hak ihlali var
Balyoz: Yeniden yargılamaya 2.ret
Balyoz'da 237 ceza kesinleşti
Bir Balyoz da AYM'den
Flaş!!! Yargıtay Balyoz'u onadı
Yargıtay'dan Balyoz gibi gerekçe
Tutuklu askerlerden bildiri
Balyoz temyiz duruşmaları manşetlerimiz
Yargıtay Başsavcılığı: Balyoz onansın
Flaş!!! Balyoz davası bitti
Balyoz planı ve davasıyla ilgili manşetlerimiz
Balyoz ve diğer davalardaki delil tartışmaları
Ergenekon, Balyoz ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

(06 Mayıs 2015, 21:12)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

Balyoz ve Ergenekon davalarında yaşanan delil tartışmaları
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Yalan tanıklık suç duyurusu getirir
Özkök ve Yalman'dan şok inkar
Kumpas'la doğan kahramanlar
TÜBİTAK: Deliller sahte değil
Kumpasa bak' cambazlığı zirvede
Balyoz'da 230 tahliye ve yeniden yargılama kararı
AYM: Balyoz'da hak ihlali var
Balyoz:Yeniden yargılamaya 2.ret
Balyoz´da 237 ceza kesinleşti
Bir Balyoz da AYM´den
Flaş!!! Yargıtay Balyoz´u onadı
Yargıtay´dan Balyoz gibi gerekçe
Tutuklu askerlerden bildiri
Balyoz temyiz duruşmaları manşetlerimiz
Yargıtay Başsavcılığı: Balyoz onansın
Flaş!!! Balyoz davası bitti
BALYOZ PLANI VE DAVASIYLA İLGİLİ MANŞETLERİMİZ
BALYOZ VE DİĞER DAVALARDAKİ DELİL TARTIŞMALARI
Ergenekon, Balyoz ve benzer davaları engelleme girişimleri
Ergenekon, Balyoz ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6830    yazdır/print


 

Skandal: Balyoz davası örtbasla bitti

İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz darbe planıyla ilgili yeniden yargılanan 236 sanığın 'suçlarının sabit olmadığı' iddiasıyla beraatine karar verdi. Savcı mütalaasında sanıkların beraatini isterken seminer ses kayıtlarının dahi delil olmadığını belirtti. Savcı sanıkların masum olduklarını, sadece maksadını aşan konuşmalar yaptıklarını savundu. Mahkeme de savcıya uyarak beraat kararı verdi. Skandal nitelikteki bu kararla çok sayıda somut kanıtı bulunan darbe girişimi örtbas edilmiş oldu. Paralel yapı tartışmalarının gölgesine saklanan karara gerekçe olarak bazı şüpheli deliller öne çıkarıldı. Üzerinde şüphe olmayan deliller ise maksadını aşan eylemler olarak değerlendirildi.

03.04.2015 19:52 İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz darbe planıyla ilgili yeniden yargılanan 236 sanığın 'suçlarının sabit olmadığı' iddiasıyla beraatine karar verdi. Savcı mütalaasında, "Dosyadaki dijital verilerin delil vasfına sahip olmadığı anlaşılmıştır. Sanıklarla, suça konu dijital veriler arasında bağ kurulmasının mümkün olmadığı kanaatine varılmıştır." dedi.

Savcı, Çetin Doğan, Dursun Çiçek, Engin Alan, Ergin Saygun, İbrahim Fırtına, Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 236 sanığın beraatlerini istedi. İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz darbe planıyla ilgili yeniden yargılanan 236 sanığın 'suçlarının sabit olmadığı' iddiasıyla beraatine karar verdi.

DURUŞMA DETAYLARI

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Anadolu Adalet Sarayı’ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu’nda görülen davanın 5. duruşmasına aralarında MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, CHP milletvekili aday adayı emekli Albay Dursun Çiçek, emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve emekli Oramiral Özden Örnek’in de bulunduğu 140 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.

SALONDA ELEKTRİK KESİNTİSİ

Duruşmada sanık ve avukat sayısının çokluğu nedeniyle yoklama yaklaşık 1 saat sürdü. Salona yeni gelen sanık ve avukatlarının eklenmesi sırasında elektrik kesintisi yaşandı ve salon yaklaşık 1 dakika karanlıkta kaldı. Bu sırada mahkeme Başkanı Özlem Karaçam’ın katibine "Kaydetmiş miydin?" diye soru yöneltmesi tüm salonu güldürdü.

BARANSU’NUN ESKİ EŞİNİN EVİNDEKİ BELGELER SORULDU

Mahkeme Başkanı Karaçam, "Sizi dikkatle dinlemek istiyoruz, herkesin söylediğini. Bugün beyanlarınızı alacağız. Lütfen kimse izinsiz duruşma salonunu terketmesin" dedi. Mahkeme başkanı Karaçam, Balyoz’da Kumpas soruşturması kapsamında gazeteci Mehmet Baransu’nun eski eşi Esra Konur’un evinin ardiyesinde yapılan arama kapsamında soruşturmayı yürüten savcılığa "Balyoz", "Oraj", "Suga", "Çarşaf", "Sakal" adlı eylem planlarına ilişkin ’delil niteliği taşıyan belgelerin olup olmadığının’ sorulduğunu belirtti. Soruşturma savcısının eylem planlarına ilişkin belgelerin olmadığı yönünde mahkemeye cevap verdiğini ifade etti.

BİLİRKİŞİ RAPORUNA KARŞI BEYANLAR ALINDI

Mahkeme Başkanı Karaçam ardından , İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) görevlileri bilirkişiler Prof. Dr. Uluğ Bayazıt, Doç. Dr. Feza Buzlıca ve Yrd. Doç. Dr. Ayşe Tosun Mısırlı’nın dava dosyasındaki dijital delillere ilişkin hazırlanan rapor ve ek raporlara ilişkin savcıya bir diyeceğinin olup olmadığını sordu. Savcı Ramazan Öksüz herhangi bir diyeceğinin olmadığını belirtti.

"7 NİSAN’DAN ÖNCE GERİ VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUM"

Bilirkişi rapor ve ek raporlara ilişkin sanık ve avukatlarının beyanlarının alınmasına geçildi. Emekli Orgeneral Bilgin Balanlı, "Bilirkişi raporlarına katılıyorum, avukatım İlkay Sezer’in mahkemeye sunduğu dilekçelere de katılıyorum ve mahkemenizin en kısa sürede beraat kararı vermesini talep ediyorum" dedi. CHP İstanbul ikinci bölgeden milletvekili aday adayı emekli Albay Dursun Çiçek, "Çalınan masumiyetimizin ve seçilme hakkımız dahil bütün haklarımızın 7 Nisan’dan önce geri verilmesini talep ediyorum ve Kumpasçılar hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istiyorum" diye konuştu.

"DİJİTAL VERİLERİN SAHTE OLDUĞU SON BİLİKİŞİ RAPORUYLA İSPTALANMIŞTIR"

Emekli Orgeneral Çetin Doğan, "Dijital verilerin sahte olduğu son bilirkişi raporuyla ispatlanmıştır. Davanın en kısa sürede sonuçlandırılmasını ve beraatimi talep ediyorum" dedi. Emekli Korgeneral Engin Alan da, bilirkişi raporuna katıldığını belirterek beraatini istedi.

SAVCI: DELİL VASFINA SAHİP OLMADIĞI ANLAŞILMIŞTIR

Mütalaasını açıklayan savcı "Dosyadaki dijital verilerin delil vasfına sahip olmadığı anlaşılmıştır. Sanıklarla, suça konu dijital veriler arasında bağ kurulmasının mümkün olmadığı kanaatine varılmıştır" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin "haklarının ihlal edildiği" yönünde verdiği kararın ardından yeniden görülen "Balyoz Planı" davasında mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Engin Alan, Ergin Saygun, Dursun Çiçek, Bilgin Balanlı ve Özden Örnek'in de aralarında bulunduğu 236 sanığın beraatini istedi.

Anadolu Adalet Sarayı'ndaki Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda görülen duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Ramazan Öksüz, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Öksüz, dosya kapsamındaki bilirkişi raporlarını özetleyerek, seminer ses kayıtlarında bir kısım kişilerin maksadını aşan cümleler sarf ettiği tespit edilmişse de genel ses kayıtlarına bakıldığında bunların jenerik oyun kapsamında olduğunu ve iddia edilen darbe planlarıyla bağlantısının bulunmadığının anlaşıldığını bildirdi.

Kurumlara yazılan yazılara verilen yanıtların bilirkişi raporlarını doğruladığını belirten Öksüz, dosyadaki dijital verilerin delil vasfına sahip olmadığını ve suça konu dijital veriler arasında bağ kurulmasının mümkün olmadığı kanaatine varıldığını aktardı.

Dijital verilerin delil değeri kalmadığından raporlara itibar edilemeyeceği kanaatinde olduğunu ve dijital verilerin güncellenmesine olanak bulunamayacağını vurgulayan Öksüz, Birinci Ordu Plan Seminerine ait ses kaydının, delil vasfı taşımadığına kanaat getirdiğini bildirdi.

Öksüz, bu kapsamda dijital delillerin delil vasfı olmadığından aralarında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, MHP İstanbul Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun, emekli Kurmay Albay Dursun Çiçek, emekli Orgeneral Bilgin Balanlı ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'in de bulunduğu 236 sanığın mahkumiyet hükmünün iptalini ve ayrı ayrı beraatlerini talep etti.

Savcı Öksüz, ayrıca dijital veriler hakkında sahtecilik iddiasına ilişkin kuvvetli suç şüphesi bulunduğundan, ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

Savcının mütalaasını açıklamasının ardından, salonda bulunan sanıklar alkışlarla sevinç gösterisinde bulundu.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

Mahkeme, kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 236 sanık hakkında verdiği mahkumiyet hükmünün iptaline karar verdi.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, dijital verilerle ilgili "sahtecilik" iddiasına ilişkin kuvvetli suç şüphesi bulunduğundan, ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmasına da hükmetti.

KARAR BİR SKANDAL

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararından sonra yeniden görülen Balyoz davasında kararın kısa sürede çıkması dikkati çekti. İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 236 sanıklı, binlerce sayfalık yüzlerce klasörlük dosyayı 40 dakikada inceledi. Ardından Çetin Doğan ve Ergin Saygun’un da aralarında olduğu 236 Balyoz hükümlüsü hakkında bütün suçlamalardan beraat kararı verdi.

Fatih ve Beyazıt camilerinin en kalabalık olduğu cuma namazı sırasında bombalanması, cübbeli ajanlara askerî hava müzesinin bastırılması, Türk jet uçağının düşürülerek pilotun şehit edilmesinin ardından Yunanistan’ın tahrik edilmesi gibi suçlamaların yer aldığı dosyadaki kararda, ‘sanıklara yöneltilen darbeye teşebbüs suçunun delillerinin sabit olmadığı’ öne sürüldü.

İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya aralarında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, emekli Kurmay Albay Dursun Çiçek’in de bulunduğu 141 sanık katıldı. Sanıklar bilirkişi raporları doğrultusunda beraat talep etti.

“İSTANBUL’UN ÜZERİNE ÇÖKECEĞİZ”

Daha sonra mütalaasını açıklayan savcı Ramazan Öksüz, bütün sanıkların beraatini talep etti. Savcı Öksüz, mütalaasında tartışmalı tespitlerde bulundu. Balyoz davasında yer alan dijital verilerin delil olamayacağını savundu. Yine aralarında ıslak imzalı belgelerin de olduğu bazı delillerle sanıklar arasında illiyet bağının kurulamadığını iddia etti.

SEMİNER SES KAYITLARI BİLE DELİL OLAMADI!

SAVCI: SANIKLAR MASUM, SADECE MAKSADI AŞTILAR!

Savcı Öksüz, daha önce sanıkların da kabul ettiği Balyoz semineri ses kayıtlarını da delil olarak değerlendirmeyeceği yönünde görüş bildirdi. Savcının delil olamayacağını iddia ettiği ses kayıtları, sanıklar tarafından kabul edilmişti. Bu şok ses kayıtlarında, sanıkların “İstanbul’un üzerine çökeceğiz, acıma yok tepeleme var.” gibi şok ifadeleri kullandığı, gözaltına alınacak sanıkların nerede gözaltında tutulacaklarının konuşulduğu görülüyordu. Savcı bu konuşmaları “maksadını aşan ifadeler” olarak nitelendirdi. Ancak bu konuşmaların darbe suçuna delil olamayacağı yönünde tartışmalı bir karara imza attı.

40 DAKİKADA JET KARAR

Mahkeme daha sonra kararı açıklamak üzere ara verdi. Yaklaşık 40 dakikalık aranın ardından mahkeme binlerce sayfalık yüzlerce klasörden oluşan Balyoz dosyasını karara bağladı. Duruşma salonuna tekrar giren mahkeme başkanı Özlem Karaçam, kararı okumaya başladı. Mahkeme Başkanı Karaçam, ilk olarak İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği ve Yargıtay’ın onadığı Balyoz kararını iptal ettiklerini açıkladı. Mahkeme kararında, Çetin Doğan, Ergin Saygun, Bilgin Balanlı, Dursun Çiçek, Mehmet Otuzbiroğlu’nun da aralarında olduğu 236 sanığın adı sayıldıktan sonra, “Sanıklar hakkında Türkiye Cumhuriyeti icra heyetini cebren ıskata veya vazife görmeye men etmeye teşebbüs suçundan cezalandırılmaları istemi ile kamu davası açılmış ise de sanıklara yüklenen suçu işlediklerinin sabit olmadığından 5271 sayılı CMK’nın 223/2-e maddesi uyarınca beraatlerine” ifadeleri kullanıldı.

SABIKA SİLİNECEK, TAZMİNAT ÖDENECEK

Mahkeme, alınan son raporlarda Balyoz dosyasında yer alan bazı CD’lerde sahtecilik yapıldığı yönünde şüphelerin doğduğu, bu nedenle muhtemel sahteciliği yapan kişi ya da kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca sanıkların sabıkalarının silinmesine karar verdi. Mahkeme Adli Sicil Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak sanıkların sabıkalarının silinmesini talep etti. Mahkeme sanıkların cezaevinde geçirdikleri süre için tazminat talep etme hakları olduğunu belirtti. Kararın ardından salonda bulunan sanıklar mahkeme heyetini uzun süre alkışladı. Daha sonra mahkeme heyetine giden bazı sanıkların hakimlere tek tek teşekkür ettikleri görüldü.

MAHKEME, DELİLLERİ GÖRMEZDEN GELDİ

Balyoz sanıklarına beraat kararı veren yeni Balyoz mahkemesi, Balyoz planını yapanların kendileri tarafından kaydedilen sesleri, aralarında Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün yanı sıra belediye başkanlarına kadar yüzlerce gerçek kişi isimlerinin kullanıldığı gözaltı listelerini görmezden geldi. Muhataplarının hiçbir zaman yalanlayamadığı ses kayıtları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bile katıldığı TV programında ‘Dinleyince şoke oldum.’ demişti.

Yargıtay verdiği Balyoz kararında seçimlerle işbaşına gelen hükümetin TSK içindeki bir grup tarafından hedefe konulduğuna hükmedilmişti. Kararda, asker arasında görev dağılımı yapıldığı ve fişleme belgelerinin oluşturulduğuna dikkat çekilmişti. Yine kararda dijital verilerin ilk defa Balyoz kararında delil olmadığı belirtilerek daha önce birçok farklı davada benzer verilerin delil olarak mahkumiyete esas yapıldığı savunulmuştu.

Mahkeme Başkanı: Baransu’nun eski eşinin evinde bulunan evrakların Balyoz’la ilgisi yok

Mahkeme başkanı Özlem Karaçam, duruşmada geçtiğimiz günlerde tutuklanan gazeteci-yazar Mehmet Baransu’nun eski eşinin evinde yapılan aramada Balyoz davasını ilgilendiren belgelerin bulunmadığını açıkladı. Mahkeme başkanı Balyoz belgelerini yazdığı için tutuklanan gazeteci Mehmet Baransu’nun boşandığı eşinin evinde yapılan aramaya ilişkin İstanbul Başsavcılığı’na, bulunan evrakların içeriğinin sorulduğunu kaydetti. Mahkeme başkanı Karaçam, gelen cevapta, bulunan evrakların Balyoz davası ile ilgili olmadığı yönünde bilgi verildiğini açıkladı.

BALYOZ VE KOZMİK ODA ÖRTBAS EDİLDİ

Skandal karar başka açılardan da bakılabilir. Sadece bazı şüpheli deliller öne çıkarıldı ve kararın haklılığına gerekçe yapıldı. Bu sonuç ve gerekçe bir örtbas olayının yaşandığını gösteriyor. Çünkü davada darbe planı yapıldığını, bu girişimin hayata geçtiğini kanıtlayan ve  tartışılmayacak açıklıkta çok sayıda delil söz konusu idi. Saatlerce uzunluktaki seminer ses kayıtları, davada dinlenen tanıkların ifadeleri, seminer toplantısına dair ilk askeri bilirkişinin hazırladığı rapor, Çok gizli belgelerin Gölcük istihbarat şube zemin karoları altında bulunması ve basına da yansıyan dönemin en üst komutanları Hilmi Özkök ile Aytaç Yalman'ın birbiriyle girdiği polemikler.. Bunlar bir arada değerlendirildiğinde o dönem açıkça bir darbe hazırlığının yapıldığı, kısmen bile olsa uygulamaya geçtiği ve dönemin bu iki üst komutanının direnmesi nedeniyle daha ileriye gidemediği anlaşılıyordu. Ancak olayın bu kısımları gözlerden kaçırıldı. Paralel yapının varlığı ve bazı deliller üzerine düşen şüpheler ön plana çıkarıldı. Gündem yoğunluğu içinde bu skandal örtbas hayata geçirildi.

Darbe suçunun en aşağılık bir suç olduğu söylenir hep. Askeri darbe girişimleri gibi paralel darbe de bu aşağılık suç kapsamına giriyor şüphesiz. Ancak bir üçüncü suç daha söz konusu.. Paralel yapı bahane edilerek darbe girişiminin aklanması da bir suç olsa gerekir. Bunu mahkemelerin yapmış olması durumu değiştirmeyecektir. Balyoz davasında bazı sanıkların masumiyetinden bahsedilebilir. Bu zaten sıkça dile getiriliyor, masumların araya karışmış olabileceği belirtiliyordu. Ancak bir çoğu için durum böyle değil. O kişiler aklandık diye sevinmesinler. İşledikleri açık olan suçlar sık sık karşılarına çıkmaya devam edecektir. Mahkumiyet veren mahkeme bir kesim tarafından peşinen lanetlenirken diğeri tarafından savunuluyor, ancak kimse delillere hukuken bakma ihtiyacı hissetmiyor ve konjonktüre göre hareket ediliyorsa mahkemenin verdiği kararın hukuki olduğu söylenemez.

Örtbas skandalının bir benzeri de Kozmik Oda davasında yaşandı. O dava da örtbas edildi. Nasıl olsa konjonktür müsait, bir günah keçisi var. O keçinin günahı yok mu, elbette var. Ancak var diye eski keçi de aklanmamalı. Ne ifrat ne de tefrit olmalı.. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

BALYOZ'DA İKİNCİ DAVA DA BERAATLE BİTTİ

11.04.2015 12:08 Balyoz Davası'nda aldıkları mahkumiyet kararları Yargıtay tarafından bozulan 64 sanığın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Savcı, HAVELSAN görevlisi Ömer Faruk Yarman, emekli amiral Levent Görgeç, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu sanıkların tamamı için beraat istedi. Mahkeme 63 sanığın 'Yüklenen suçu işledikleri sabit olmadığından' beraatına karar verirken, sanıklardan yüzbaşı Ali Göznek hakkında yakalama kararının infaz edilemediğinden dosyasını ayırdı.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'nda görülen davaya 40 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı. Davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, HAVELSAN görevlisi Ömer Faruk Yarman, emekli amiral Levent Görgeç, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 63 sanık için beraat istedi. Beraat kararı istemesine gerekçe olarak ise sanıklarla suça konu dijital veriler arasında bağ kurulmasının mümkün olmadığı kanaatine varıldığını belirtti. Savcı Öksüz, suça konu dijital verilerin veri bütünlüğünün bozulduğunu ve sanıkların üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak, kesin ve mahkumiyetlerine yeterli delil bulunmadığını kaydetti. Davada son sözü sorulan sanıklar ise beraatlarını talep etti.

63 SANIĞA BERAAT, 1 SANIĞIN DOSYASI AYRILDI

Mahkeme heyeti, HAVELSAN görevlisi Ömer Faruk Yarman, emekli amiral Levent Görgeç, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 63 sanığın 'Yüklenen suçu işledikleri sabit olmadığından' beraatına karar verdi. Heyet, hakkında yakama kararı
infaz edilemeyen sanık yüzbaşı Ali Göznek'in dosyasını ayırdı. Sanık Göznek hakkında ayrılan dosya yeni esas üzerinden yürütülecek.

DAVA DOSYALARI BİRLEŞTİRİLDİ

Dava kapsamında 62 sanık üzerinden yargılama yapılıyordu. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün dosyası ve yakalaması olan sanık yüzbaşı Ali Göznek'in dosyası bu dava ile birleştirildi ve sanık sayısı 64 oldu. Bugün karar duruşması görülen yargılamada Ersöz de dahil 63 kişinin beraatına karar verilirken hakkındaki yakalama kararının infaz edilememesi nedeniyle Göznek'in dosyası ayrılmış oldu.

SAHTE OLDUĞU KESİN OLARAK BELİRLENEN DELİLLER...

Mahkeme heyeti, geçtiğimiz hafta Balyoz Ana Davası’nda sahte olduğu kesin olarak belirlenen ve sahte olduğu yönünde kuvvetli şüphe oluşan dijital delillerle ilgili olarak suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Ana dava için suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden mahkeme, bu konuda yeniden karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

TAZMİNAT HAKLARI HATIRLATILDI

Mahkeme heyeti, dava aşamasında tutuklanan sanıklara tutuklu geçirdikleri süreler yönünden ve önceki mahkumiyet kararının kısmen infaz edilmesi nedeniyle uğranılan maddi ve manevi zararlarla ilgili olarak tazminat davası açma haklarının bulunduğunu da hatırlattı.

Balyoz ve Ergenekon davalarında yaşanan delil tartışmaları
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Yalan tanıklık suç duyurusu getirir
Özkök ve Yalman'dan şok inkar
Kumpas'la doğan kahramanlar
TÜBİTAK: Deliller sahte değil
Kumpasa bak' cambazlığı zirvede
Balyoz'da 230 tahliye ve yeniden yargılama kararı
AYM: Balyoz'da hak ihlali var
Balyoz:Yeniden yargılamaya 2.ret
Balyoz'da 237 ceza kesinleşti
Bir Balyoz da AYM'den
Flaş!!! Yargıtay Balyoz'u onadı
Yargıtay'dan Balyoz gibi gerekçe
Tutuklu askerlerden bildiri
Balyoz temyiz duruşmaları manşetlerimiz
Yargıtay Başsavcılığı: Balyoz onansın
Flaş!!! Balyoz davası bitti
Balyoz planı ve davasıyla ilgili manşetlerimiz
Balyoz ve diğer davalardaki delil tartışmaları
Ergenekon, Balyoz ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

(03 Nisan 2015, 19:52), son güncel.: (11 Nisan 2015, 12:08)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:
Bu bölüm araştırmacılara yardımcı olmak için konulmuştur. Zaman içerisinde geçersiz hale gelen ya da yanlış linkler olabilmekte, farkedildikçe düzeltilmeye çalışılmaktadır.

PARALEL YAPILANMA - GRUPLANDIRILMIŞ HABERLER:
Paralel yapı-Fetullah Gülen manşetlerimiz
Paralel yapı-Örgütlenme detayları manşetlerimiz
Paralel yapı-Masonik yapılanmalarla benzerliği manşetlerimiz
Paralel yapı-Yargı uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Anayasa Mahkemesi uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-HSYK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Polis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-MİT uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TSK uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-PKK & Çözüm Süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Diyanet uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Meclis uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Koç grubu manşetlerimiz
Paralel yapı-CHP bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Eğitim alanındaki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sınav yolsuzlukları manşetlerimiz
Paralel yapı-Finansal yolsuzluklar manşetlerimiz
Paralel yapı-TÜBİTAK'taki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-TİB'deki uzantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Redhack Terör Örgütü bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapı-17 ve 25 Aralık (2013) soruşturmaları manşetlerimiz
Paralel yapı-TIR baskını ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Telekulak ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Başbakanın ofisindeki böcek olayı ve soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-DEVA programıyla Erdoğan'ın yasadışı izlenmesi soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Tevhit-Selam komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-İHH komplosu manşetlerimiz
Paralel yapı-07 Şubat (2012) MİT krizi bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Eylül (2014) 'Taltif yolsuzluğu' operasyonları manşetlerimiz
Paralel yapı-14 Aralık (2014) 'Tahşiye kumpası' soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-08 Şubat (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-13 Nisan (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-25 Nisan (2015) yargısal darbe girişimi manşetlerimiz
Paralel yapı-11 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Mayıs (2015) soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapıya açılan davalar manşetlerimiz
Paralel yapıya yönelik soruşturmalar manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Gül manşetlerimiz
Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar manşetlerimiz
Paralel yapı-Ergenekon manşetlerimiz
Paralel yapı-Tahşiye Kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-Hrant Dink cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı manşetlerimiz
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti manşetlerimiz
Paralel yapı-Paris cinayetleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Doğu'daki terörde rolü manşetlerimiz
Paralel yapı-Şike soruşturması manşetlerimiz
Paralel yapı-Fenerbahçe manşetlerimiz
Paralel yapı-Ses kayıtları manşetlerimiz
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları manşetlerimiz
Paralel yapı-28 Şubat süreci manşetlerimiz
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
Paralel yapıya yönelik operasyonlar manşetlerimiz
Paralel yapıya karşı TBMM/Hükümet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı HSYK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MGK'nın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı MİT'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı İçişleri Bakanlığı ve Emniyet'in attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Yargıtay'ın attığı adımlar
Paralel yapıya karşı Diyanet'in attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleriyle ilgili manşetlerimiz
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair deliller manşetlerimiz
Paralel yapı soruşturmalarındaki Fetullah Gülen delilleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Suç duyuruları manşetlerimiz
Paralel yapı-Abdullah Harun manşetlerimiz
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-ABD bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-İsrail bağlantıları manşetlerimiz
Paralel yapı-Vatana ihanet manşetlerimiz
Paralel yapı-Dershane manşetlerimiz
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri manşetlerimiz
Paralel yapı-Haber ve iddialara karşı tekzipleri manşetlerimiz
Paralel yapı konulu kitaplar manşetlerimiz
Paralel yapı konulu filmler manşetlerimiz
------------------------------------------------------------------------------
PARALEL YAPI İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6739    yazdır/print


 

Görüntülenen: 1 - 20 (Toplam 832)  | Sonraki 20 Mavi Marmara'da yakalama kararı

26.05.2014 15:43 Gazze'ye 31 Mayıs 2010'da insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince düzenlenen saldırıya ilişkin davada, aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Ashknazi dahil dört komutan hakkınd..
Tamamı 26.05.2014

TIR iddianamesi kabul edildi

15.05.2014 13:34 Adana Cumhuriyet Başsavcı vekili Ali Doğan tarafından MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik olarak 13 askeri personel hakkında müebbet hapis cezası istemiyle hazırladığı iddianame Adana 7. Ağır Ceza Mahke..
Tamamı 15.05.2014

Paralel kulağa ilk dava açıldı

05.05.2014 14:06 Adana'da yürütülen ve Emniyet İstihbarat yetkililerinin şüpheli olduğu telekulak soruşturması sona erdi. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan'ın yazdığı iddianameyi kabul et..
Tamamı 05.05.2014

Flaş!!! Gülen'e darbe soruşturması

30.04.2014 10:55 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyuruları üzerine Fetullah Gülen hakkında soruşturma başlatıldı. Gülen hakkındaki soruşturmanın, 17 Aralık sonrasında kaldırılmadan önce Terörle Mücadele Kanunu ..
Tamamı 30.04.2014

Güney:Gülen Ergenekon bağlantılı

09.04.2014 19:24 2001 yılında polise verdiği ifadesi ile Ergenekon örgütünün ilk kez resmi kayıtlara girmesini sağlayan gazeteci Tuncay Güney'in ifadesinin satır aralarında çok önemli bir bilgiye rastlandı. Ergenekon'un fira..
Tamamı 09.04.2014

Mahkeme davayı başarıyla gördü

04.04.2014 10:55 Beş yıl süren ve 8 ay önce sonuçlanan Ergenekon davasında gerekçeli karar ancak dün açıklanabildi. 16 bin 780 sayfadan oluşan kararda çok çarpıcı ifadeler yer aldı. Örneğin şu satırlar dikkat çekici: "Yargıla..
Tamamı 04.04.2014

Ağlayan Gülen, gülen AK Parti

31.03.2014 11:47 Türkiye, dün tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Yerel seçimler başarıyla yapıldı. Milli iradeyi hedef alan 17 Aralık darbe girişimine karşı halk sandığa koştu. Seçimlere katılım oranı % 90 ile çok yüksek ..
Tamamı 31.03.2014

Kozmik Oda´da paralel şüphe

14.03.2014 11:10 2009 sonunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast şüphesiyle başlatılan ve Özel Harp Dairesi'nde (ÖHD) 1 ay süreyle aramalar yapılmasına neden olan Kozmik Oda soruşturması 5 yıla yakın süredir tamamlanm..
Tamamı 14.03.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gaze..
Tamamı 08.02.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç ..
Tamamı 02.12.2013

Ayasofya camiye çevrilsin

27.11.2013 12:17 İstanbul'u 1453'te fetheden Fatih Sultan Mehmed'in şehirde ilk iş olarak kiliseden camiye çevirdiği ve cuma namazını kıldığı Ayasofya Camii, 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararnamesi ile müzeye çevrilmiş ve ib..
Tamamı 27.11.2013

Darbe kaydına suç duyurusu

18.11.2013 13:10 Sivil Toplum Kuruluşu olan Adalet Platformu, geçtiğimiz yıl Genelkurmay karargahında yapılan çok gizli bir darbe toplantısına ait ses kaydıyla ilgili suç duyurusu yaptı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na veri..
Tamamı 18.11.2013

Flaş!!! Temizöz mütalaada

06.09.2013 18:26 Şırnak´ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili açılan Temizöz davasına iki aylık ara sonrası devam edildi. Güneydoğu´da işlenen faili meçhul cinayet ve kayıp olayl..
Tamamı 06.09.2013

Mahkemeden 41 suç duyurusu

15.08.2013 13:08 Ergenekon davası 5 yıl sonra bitti denirken, 4 gruptaki onlarca isme suç duyurusu geldi. Bu gruplardan birisinde, aralarında gazeteci Zeyno Baran´ın da bulunduğu 41 isim yer alıyor. Mahkeme tarafından yapıldı..
Tamamı 15.08.2013

Ergenekon: Sanıklara ceza yağdı

05.08.2013 12:41 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde yaklaşık 5 yıldır görülen Ergenekon davasında karar duruşması başladı. 67´si tutuklu 275 sanığın yargılandığı dava duruşmasında 6 hakim ve 3 savcı kürsüdeki yerlerini aldı..
Tamamı 05.08.2013

BM´nin balyoz raporu çöktü

24.07.2013 10:01 ´BM´den Balyoz Gibi Karar´ başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığı açıklandı. TRT Haber´e özel açıklamalar yapan Birleşmiş Milletler genel sekreter sözcüsü, BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu´nun BM adına a..
Tamamı 24.07.2013

Hanefi Avcı´ya 15 yıl hapis

19.07.2013 16:12 89 sanıklı ´Devrimci Karargah Örgütü´ (DKÖ) davasında karar açıklandı. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında gazeteci Aylin Duruoğlu´nun da bulunduğu 24 kişi ise örgüt ..
Tamamı 19.07.2013

Özel Harp´e operasyon geliyor

10.06.2013 13:44 Gezi Parkı´nda ortaya çıkan Özel Harp´e iki şok darbe geliyor.. Türkiye´de pek çok karanlık olayın arkasında olduğu gibi Gezi Parkı olaylarının arkasından da Özel Harp Dairesi çıktı demiştik. Geçtiğimiz günle..
Tamamı 10.06.2013

Zirve davasındayız!

Kontrgerilla.com, Zirve'yi sarstı

Zirve davasının 93. duruşmasında sanıklar savcılık mütalaasına karşı savunma yaptı. Sanıklardan Ergenekon hükümlüsü Hurşit Tolon'un avukatı İlkay Sezer savcıya tepki gösterdi: 'Mütalaanın ilk bölümü 'kontrgerilla.com' adlı internet sitesinden aynı şekilde kopyalama yapılmış. Bizi beylik tabancasıyla vursaydınız, bu sitedeki kopyalamayla vurmasaydınız..
Tamamı 23.06.2013

Ergenekon davasındayız!

Ecevit'e yönelik Ergenekon komplosu

Ergenekon davasının 202. duruşmasında eski Başbakan Bülent Ecevit'e yönelik Ergenekon komplosu konuşuldu. Ecevit'in doktoru Mücahit Pehlivan tanık olarak ifade verdi. Duruşmada Abdullah Harun'un konuyla ilgili bir yazısı da gündeme geldi. O ve benzer diğer yazılarda Ecevit'in koruma müdürü Recai Birgün'ün "Dünyada tedavisi kesilince iyileşen tek hasta..
Tamamı 11.03.2013

Yeni kitabımız çıktı!

Arınç Suikasti ve Özel Harp Dairesi

'Ordu Suikast Düzenler mi? Bülent Arınç Suikasti ve Özel Harp Dairesi' başlıklı kitap, 2009 yılı sonunda gerçekleşen Arınç Suikasti ve Kozmik Aramalar konusunu ve üç yıldır tamamlanmayan soruşturmanın örtbas edilip edilmediğini sorgulayan, konuyla ilgili iddiaları da aktaran bir çalışma.. Subayların Ergenekon ve diğer örgüt bağlantıları.. Kozmik Aramalar.. Tepkiler..
Tamamı 27.12.2012

Fetullah Gülen'e şok

Paralel Devlet´e suç duyurusu

23.01.2014 11:20 Milli İradeyi Savunanlar Platformu (MİSAP), 'Paralel Devlet' konulu bir suç duyurusu yaptı. TMK ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başssavcılığı'na yapılan suç duyurusunda; birkaç aydır yaşanmakta olan paralel devlet iddiaları ile bu yapılanmanın başında Fethullah Gülen’in bulunduğu ve yapılanmayı bizzat idare ettiği şüphesi çok sayıda somut bulgu..
Tamamı 23.01.2014

Zirve mütalaası sitemizde

Malatya Zirve Katliamı Davası

17.07.2014 13:55 Malatya Zirve Katliamı davasının 567 sayfalık savcılık mütalaasının tamamı sitemize eklenmiştir. Kelime arama yapabilir, sayfaları yazdırabilirsiniz. 23 Haziran'daki duruşmada sanık avukatları savcılık mütalaasına tepki gösterdiler. Hurşit Tolon'un avukatı, mütalaanın ilk 150 sayfalık bölümünün 'kontrgerilla.com' adlı internet sitesinden..
Tamamı 17.07.2014

Gezi Belgeseli

Belgeleriyle Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılan, haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek veren sanatçı, bankacı, işadamları ve medya ile yurtdışı destekçilerini delilleriyle birlikte sergilemeye başlıyoruz. Halka ve verdiği oya güvenmeyen, onları aşağılayan, sandık yerine başka yerlerden iktidara çıkmaya çalışan, kısacası seçimlerden fayda ummayan bu güçlerin..
Tamamı 24.06.2013

Ayasofya Camiye Çevrilsin

Ayasofya için dilekçe kampanyası

26.11.2013 13:01 Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), 'Peygamberimizin'in işareti, Fatih'in emaneti, Büyük Türkiye'nin alameti; Ayasofya açılsın' sloganıyla Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilmesi için dilekçe kampanyası başlattı. Türkiye çapında yapılacak kampanya, İstanbul'un Fethi'nin sene-i devriyesi olan 29 Mayıs 2014'te sonlanacak ve toplanılan dilekçeler yine..
Tamamı 26.11.2013

İddianame yayından kaldırılmıştır

İzmir casusluk davası

İzmir casusluk davasının iddianamesinde 196'sı müşteki, 831'i mağdur olmak üzere toplam 1027 kişi için kimlik bilgilerinin sansürlenmesi çalışması yapılmıştı. Bu süreçte çok yoğun emek harcandı. Ancak sitemize artarak gelmeye devam eden taleplerden anlaşıldığı gibi, iddianamelerde mağdur ya da müşteki olarak yer almadığı halde çok sayıda başka ismin de..
Tamamı 14.05.2013

Türkistan Deklarasyonu

Türkistan Uluslararası Konferansı

12.05.2014 11:50 'Türkistan'ın Dünü, Bugünü, Yarını' adıyla üçüncüsü düzenlenen uluslararası konferans, 11 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Türkistan; ilmi, islami, fenni ve tıbbi ilimlerin beşiği olan, Buhari, Tirmizi ve Biruni gibi çok önemli müslüman ilim adamlarının yaşadığı bölgenin adıdır. Türkistan coğrafyası ve özellikle de bu coğrafya..
Tamamı 12.05.2014

Konya 'yargıya paralel baskı' davası

18.08.2015 19:26 Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen "Paralel Devlet Yapılanması"na ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, örgütün, kendilerine engel gördüğü hakim, savcı gibi pek çok yargı mensubunu, isimsiz mekt..
Tamamı 18.08.2015

AYM'den Cihaner'e Ergenekon reddi

18.08.2015 19:02 CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner'in, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde bir gazetede yayımlanan "Darbe Andıcı'nın İşaret Fişeği Erzincan'da" başlıklı haberin mesleki itibarı ve kişilik haklarını hedef ..
Tamamı 18.08.2015

Afyon'da paralel yapıya dava

18.08.2015 18:57 Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığı, Fetullah Gülen Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye oldukları ve örgüt faaliyetleri içinde nitelikli dolandırıcılık suçunu işledikleri gerekçesiyle bazı işadamları hakkında dava açtı. KOLEJ ..
Tamamı 18.08.2015

Paralel kuryelere operasyon

18.08.2015 18:50 Kayseri'de askeri liselere giriş sınavlarında usulsüzlük yapıldığı iddiasına yönelik soruşturma kapsamında aranan ve Kırgızistan'a kaçtığı belirlenen S.B.'ye doküman götürdükleri ileri sürülen üç iş adamının kişisel eş..
Tamamı 18.08.2015

Beş ilde paralel kurumlarda arama

17.08.2015 22:23 Türkiye'nin çeşitli illerinde 'Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik soruşturmalar kapsamında, dershaneler ve özel okullarda polis tarafından aramalar yapılmaya devam ediliyor. Son olarak Niğde, Çanakkale, Gaziantep, A..
Tamamı 17.08.2015

Urfa Emniyeti: FETÖ'nün iftirası

17.08.2015 22:15 Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünden, bazı basın organlarında yer alan, "geçen yıl Şanlıurfa'da gözaltına alınan 60 yabancının sınır dışı edilmeyip MİT tarafından terör örgütü DAEŞ'e teslim edildiği" iddiasının gerçeği yans..
Tamamı 17.08.2015

Başsavcıya 'uyuşturucu' incelemesi

17.08.2015 22:00 Diyarbakır Cumhuriyet eski Başsavcısı İlker Çetin hakkında 2012 yılı Ekim ayında Adliye binasından yarım ton uyuşturucu çalınması olayı ile ilgili olarak inceleme başlatıldı. DİYARBAKIR Cumhuriyet eski Başsavcısı İlke..
Tamamı 17.08.2015

Teknokent'e paralel çöreklenme

17.08.2015 21:54 Paralel yapının eğitim kurumlarındaki çalışmalarının halen sürdüğü ortaya çıktı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Konukevi'nin paralel örgüt mensuplarınc..
Tamamı 17.08.2015

Kobani karışsın diye Paralel örtbas

17.08.2015 21:47 Paralel Yapı'ya bağlı emniyet amiri M.B. Kobani olaylarıyla ilgili istihbaratı, bölgede olay çıkması için kasıtlı olarak üstlerinden gizledi. Geçen yıl Kobani'deki DAEŞ saldırılarının ardından Türkiye'de patlak veren o..
Tamamı 17.08.2015

Üniversite arazisinde paralel kumpas

17.08.2015 21:40 Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen "Paralel Devlet Yapılanması"na ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, Selçuk Üniversitesinin (SÜ) arazisinde yer alan, sadece turizm amacıyla kullanılabilecek a..
Tamamı 17.08.2015

Bazı dershaneler savaş açtı

17.08.2015 21:32 Zaman'dan Cumhuriyet'e kadar Fetullahçı örgüte yakın tüm gazetelere ilan veren FETÖ dershaneleri “Milli Eğitim Bakanlığı'nın son düzenlemesini dinlemiyoruz, dershane adıyla faaliyete devam ediyoruz” dedi. F..
Tamamı 17.08.2015

Paralel Yapı ile Esed akraba oldu

17.08.2015 20:59 Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile Suriye'de kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapmadan yaklaşık 300 bin insanı katleden Beşar Esed'in karanlık bağlantısını STAR gözler önüne seriyor. FETÖ'nün Türkiye mütevellisi içinde yer a..
Tamamı 17.08.2015

3 savcı için yakalama kararı!

17.08.2015 20:32 Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, haklarında, "örgüt kurma" iddiasıyla soruşturma yürütülen eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç ile ilgili yakalama emri çıkarılması talebinde bulundu. Mahkeme heyeti ..
Tamamı 17.08.2015

3 savcıya 'örgüt' soruşturması!

09.08.2015 15:08 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan çok çarpıcı bir karar daha çıktı.. HSYK 3. Dairesi, 17-25 Aralık soruşturmaları sonrasındaki eylem ve söylemleriyle ilgili açığa alınan savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet..
Tamamı 09.08.2015

Akkaş-Karaçöl iddianamesine kabul

09.08.2015 15:02 Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 25 Aralık soruşturmasının ihraç edilen savcı Muammer Akkaş hakkında “Görevi kötüye kullanma", aynı soruşturmanın ihraç edilen hakimi Süleyman ..
Tamamı 09.08.2015

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
13.693.424