Tam
EskidenYeniye
 
İSTEDİĞİNİZ MANŞETLER..         "oc-aymyok" için arama sonuçları    (Toplam 19 sonuç)          


Flaş!!! Anayasa Mahkemesi bekleneni yaptı: İptal

Anayasa Mahkemesi anayasa değişiklikleri paketinin bazı maddelerini kısmen iptal etti, kalan maddeler referanduma gidecek. Kısmi iptaller oybirliğiyle gerçekleşti. Ne CHP´nin istediği oldu ne de hükümetin. Mahkeme şekil yönünden iptal istemini reddetti. Bu da mahkemenin esasa girdiğini gösteriyor. Anayasa Mahkemesi´ne cumhurbaşkanının hukukçular dışında da üye seçmesine izin veren değişiklik bölümü (değişiklik maddesindeki ilgili cümle) iptal edildi. HSYK´ya üye seçen yüksek yargı kurumlarının sadece bir adayı seçmesini getiren cümle de iptal edildi. Diğer bir deyişle Anayasa Mahkemesi ve HSYK´ya yüksek yargının üye seçimini kısıtlamak isteyen hükümetin istediği gerçekleşmemiş oldu. Bu kurumlara üye seçiminde yüksek yargının ağırlığı devam edecek. AK Parti karara sert tepki gösterdi.
Tamamı >   7.7.2010

Anayasa iptal davasında raportör ´ret´ dedi

Anayasa değişikliğinin iptali davasına ilişkin rapor tamamlandı, mahkeme üyelerine dağıtıldı. Raportör, yasalaşma süreci bitmediği için Anayasa paketinin iptal başvurusunun reddini istedi. Ancak mahkeme raportörün görüşünü kabul etmek zorunda değil ve kritik davalarda mahkemeden genellikle raportörün görüşünün aksi yönde karar çıkıyor. Anayasa Mahkemesi´nin anayasa paketi ile ilgili kritik kararı bu hafta vermesi bekleniyor.
Tamamı >   5.7.2010

Aydın ve sanatçılardan referandumda ´evet´ kampanyası

Reform paketinin Anayasa Mahkemesi´ndeki iptal davasına müdahil olmak isteyen sivil toplum kuruluşları ve aydınlar bir yandan da referandum yapılacakmış gibi çalışmalarını yürütüyor. Bu amaçla dün bir araya gelen sanatçı, aktivist, siyasetçi ve insan hakları savunucuları, 70 Milyon Adım Koalisyonu öncülüğünde ´evet´ kampanyası başlattı. Referandum için ´evet´ cephesinde farklı kesimlerden birçok aydın yer alıyor. Genç Siviller, Roni Margulies, Baskın Oran, Doğan Tarkan, Cihat Gökdemir, Leyla İpekçi, Çağatay Anadol, Cengiz Aktar, Oral Çalışlar, Eren Keskin, Ferhat Kentel, Gülay Göktürk, Mor ve Ötesi grubundan Kerem Kabadayı, ´anayasa değişikliğine evet´ diyenlerden birkaçı.
Tamamı >   2.7.2010

Flaş!!! 402 STK davaya müdahil olmak için başvurdu

Türkiye genelindeki 402 sivil toplum kuruluşundan oluşan Sivil Dayanışma Platformu, Anayasa değişikliğine ilişkin davaya müdahil olma talebiyle Anayasa Mahkemesine dilekçe verdi. Sivil Toplum Kuruluşları adına ortak bir açıklama yapan Ayhan Ogan, dilekçede 3 temel talepleri olduğunu belirtti: ´Birincisi, mahkeme kararıyla dinlemesi, ses kayıtları kamuoyuna yansıyan hakime hanım Fulya Kantarcıoğlu´nun davadan çekilmesini ve istifasını talep ediyoruz. İkinci talebimiz, Yüce Mahkemenin henüz ortada kabul edilmiş bir norm, kanun olmadığından, bu meselenin halk tarafından çözülmesi için sandığa gitmesine müsaade etmesini ve başvuruyu reddetmesini bekliyoruz. Üçüncü olarak da görüşme sırasında Türk milleti adına 402 sivil toplum kuruluşunu temsilen emekli başsavcı ve avukat Reşat Petek, avukat Necati Ceylan, Hukukçular Derneği Başkanı avukat Cahit Özkan, Hukukun Üstünlüğü Platformu Başkanı Satılmış Şahin ve Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı avukat Emrullah Beytar´ın davaya müdahil olarak katılmasını bekliyoruz.´
Tamamı >   1.7.2010

Kantarcıoğlu hakkında ´reddi hakim´ için sivil seferberlik

Sivil Dayanışma Platformu (SDP) üyeleri, darbe Anayasası´nı değiştiren düzenlemenin iptalini görüşen Anayasa Mahkemesi üyesi Fulya Kantarcıoğlu ile ilgili reddi hakim talebinde bulunacak. TV Net´in yayınına katılan SDP Başkanı Ayhan Ogan, vatandaşların valilik ve kaymakamlıklara başvuru yaparak reddi hakim ve davaya müdahil olma talebinde bulunma hakkı olduğunu söyledi. Ogan müdahil olmak isteyen vatandaşların SDP´nin sitesinden başvuru formu indirerek Anayasa Mahkemesi´ne mail, faks veya posta yoluyla ulaştırabileceğini söyledi. Vatandaşlara ücretsiz avukatlık hizmeti vereceklerini de dile getiren Ogan, ´Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile ilgili tahliye kararı verilmesi bizde derin kuşkular uyandırmıştır´ diye konuştu.
Tamamı >   1.7.2010

Ve reddi hakim yapıldı: Kantarcıoğlu davadan çekilsin

Memur-Sen´e bağlı Bem-Bir-Sen Genel Eğitim Sekreteri Recayi Karslı, Anayasa Mahkemesi Üyesi Fulya Kantarcıoğlu hakkında ´reddi hakim´ talebinde bulundu ve ´Halen mahkemede görüşülmeyi bekleyen bir dava hakkında eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile yaptığı telefon görüşmesi sebebiyle, tarafsızlığını kaybettiği, ihsası rey anlamına gelen konuşmalar yaptığı ve Anayasa´ya göre görevini kötüye kullandığı´ gerekçesiyle Kantarcıoğlu´nu şikayet etti. Çarpıcı konuşmaların geçtiği telefon görüşmelerinden bir tanesinde Kantarcıoğlu, Oktay´ı arayarak, ´Sayın bakanım sizi tekrar rahatsız ettim. Yani bilmek ister misiniz diye. Şimdi bana sorduğunuz ilk aşamadaki yürütmeyi durdurmaydı değil mi. Karardan sonra yürütmeyi durdurma kabullerimiz var, eşitlik ilkesinin iptali hani, ee türbanla ilgili kararda olduğu gibi...´ diyerek bilgi veriyordu.
Tamamı >   22.6.2010

CUMHURBAŞKANI GÜL´E ŞOK ÇAĞRI: 104. MADDEYİ ÇALIŞTIR

Anayasa Mahkemesi, CHP´nin anayasa değişikliklerinin iptali istemini önümüzdeki haftalarda karar bağlayacak. Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç CHP´nin başvurusundan sonraki günlerde yaptığı bir açıklamasında üç-beş maddenin iptal edilebileceğini belirtmişti. Hukukçular bu işaret üzerine, Anayasa Mahkemesi´nin 411 gibi çok yüksek bir oyla meclisten geçen başörtüsü kararını iptal etmesi ve 367 kararında olduğu gibi kendi yapısının ve HSYK´nın yapısının değiştirilmesine yönelik anayasa değişiklik maddelerini de iptal edeceğine, esasa girmemesi gerektiği halde buna gireceğine, hassas maddeleri iptal edeceğine, öncelikle de referandum sürecini durduracağına kesin gözle bakmaya başladılar. Kamuoyunda o günden bu yana bu kanaat yerleşti. Referandumun durdurulması durumu ilk defa yaşanacak. Böyle bir skandal karşısında hukukçulardan çeşitli çözüm önerileri geliyor. Son önerinin sahibi hukukçu Gökhan Bacık. Bacık, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası´na göre bütün sistemin üstünde olan ve bütün ´devlet organlarının´ işleyişini gözetmekle yükümlü tek kurumun anayasa mahkemesi değil Cumhurbaşkanı olduğunu hatırlattı ve Gül´ü 104. maddeyi çalıştırarak anayasa mahkemesinin kararına müdahale etmeye çağırdı. Cumhurbaşkanı Gül şu ana kadar olası bir yetki aşımı durumunda çıkacak iptal krizini çözmeye yönelik önerilerin tartışılmasına karşı olmadığını, konunun tartışılmasından yana olduğunu açıklamıştı.
Tamamı >   19.6.2010

Osman Can: Referandumu engellemek darbeden farksız

Anayasa Mahkemesi eski Raportörü Osman Can, Anayasa Mahkemesi´nin, uygulanabilirliği referanduma bağlı olan bir yasayı referanduma gitmeden önünü kesmesinin, generallerin yaptıklarından farklı olmayacağını söyledi.
Tamamı >   17.6.2010

Türkiye Anayasa Mahkemesi´nin oyuncağı mı?

Anayasa Mahkemesi´nin kritik konularda verdiği kararlar tartışılmaya devam ediyor. Referandumla ilgili kararda daha önce türban konusunda olduğu gibi yetkisini aşıp aşmayacağı merak edilen kurul üyelerine bir eleştiri de Radikal Gazetesi yazarı Avni Özgürel´den geldi. Özgürel yazısında Anayasa Mahkemesi´nin ilk kez henüz kanunlaşmamış bir tasarıyı iptale hazırlandığını işliyor. İşte Özgürel´in o yazısı.
Tamamı >   16.6.2010

İhsas-ı rey uyarısı: Fulya Kantarcıoğlu davadan çekilmeli

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay´ın reform paketinin iptali için Anayasa Mahkemesi üyesi Fulya Kantarcıoğlu´yla yaptığı görüşme, hukukçuların tepkisini çekti. Telefon kayıtlarına bakıldığında, Kantarcıoğlu´nun değişikliğe karşı olduğunun anlaşıldığı vurgulanıyor. Henüz dava açılmadan ihsas-ı reyde bulunan Kantarcıoğlu´nun davadan çekilmesi gerektiği belirtiliyor. Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya istifa çağrısı yaparken, Prof. Mustafa Kamalak, göreve devam etmenin yargıya zarar vereceğini söylüyor. Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Erdem Gençay da, ´Oktay´ın yargıyı etkilediği, Kantarcıoğlu´nun ihsas-ı reyde bulunduğu belli´ diyor. Kamuoyunda mahkemenin anayasa değişiklik paketi konusunda hukuk dışına çıkacağı tahmini yapılıyordu. Bu tartışmaların üzerine gelen ses kaydı bu izlenimi pekiştirdi. 27 Nisan muhtırasına açık bir dille karşı çıkan, tanımadığını ve direneceğini açıklayan hükümetin, anayasa mahkemesinin hukuksuz şekilde esasa girerek bazı maddelerini iptal etme muhtırası karşısında ne yapacağı merak ediliyor.
Tamamı >   15.6.2010

Mahkeme iptal ederse TBMM derhal toplanmalı

Anayasa Mahkemesi hakkında, ´Anayasa paketindeki bazı maddeleri iptal ederse bu yok hükmünde olacaktır, hükümet bu hukuksuz kararı kaale almadan referanduma sunmalıdır. Hükümetin bu yöndeki adımı hukuki olarak herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir´ şeklinde şok bir çağrı yapan Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can´ın açıklamaları tartışılmaya devam ediyor. Anayasa mahkemesinin iptal kararı vereceği adeta herkes tarafından tahmin ediliyor. Meclisin yasa yapmasını dolayısıyla varlığını da anlamsızlaştıracak olası iptal kararına bir çözüm önerisi de hukukçu Mustafa Şentop´dan geldi. Şentop bazı maddelerin iptali durumunda TBMM´nin derhal toplanmasını ve o maddelerin boşluklarını doldurmak için gerekli değişiklikleri yaparak, paketi referanduma sunmasını tavsiye etti.
Tamamı >   15.6.2010

Raportör Can: Asıl kaosu AYM´nin iptal kararı başlatır

Anayasa Mahkemesi hakkında, ´Anayasa paketindeki bazı maddeleri iptal ederse bu yok hükmünde olacaktır, hükümet bu hukuksuz kararı kaale almadan referanduma sunmalıdır. Hükümetin bu yöndeki adımı hukuki olarak herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir´ şeklinde şok bir çağrı yapan Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can açıklamalarının arkasında durmaya devam ediyor. ´Kaosu daima politikadan beklemek doğru değil, kurumlardan da beklenmeli. Tüm kararlar yok sayılsın demiyoruz, asıl kaos mahkemenin kararıyla başlar´ diyerek açıklamalarını sürdüren Can, ortaya koyduğu ´hukuksal argümanlara hukuksal yanıtların verilmesi´ni beklediğini belirterek ´Ancak ortaya henüz bir hukuksal argüman konulabilmiş değil. Daha çok Osman Can´ın mahkemede raportör olarak devam edip edemeyeceği tartışılıyor´ dedi.
Tamamı >   15.6.2010

HÜKÜMET HUKUKSUZ KARARI RESMİ GAZETEDE YAYIMLAMASIN

Anayasa Mahkemesi hakkında, ´Anayasa paketindeki bazı maddeleri iptal ederse bu yok hükmünde olacaktır, hükümet bu hukuksuz kararı kaale almadan referanduma sunmalıdır. Hükümetin bu yöndeki adımı hukuki olarak herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir´ şeklinde şok bir çağrı yapan Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can açıklamalarını sürdürüyor. Anayasa mahkemesinden açıklamaları üzerine uyarı aldığı iddiası doğru çıkmayan Can´a bu kez mahkeme üyesi ve eşi Ergenekon Davası sanığı olan Osman Paksüt´ten doğrudan tepki geldi ve görevden alınması istendi. Can ise, Star´a yaptığı açıklamalarında aksine sözlerinin arkasında durarak istifa etmeyeceğini belirtti ve hukuksuz kararın resmi gazetede yayımlanmamasıyla devre dışı bırakılabileceğini açıkladı. Evet bugünlerde inanılmaz olaylar oluyor. Tam olarak fiili bir yarı askeri-yargısal darbe yaşanıyor. Bir taraftan Anayasa Mahkemesi halkın seçerek meclise gönderdiği milletvekillerince çıkarılan yasa değişikliklerini inanılmaz şekilde esasa girerek iptale hazırlanıyor ve Meclis´in varlığını anlamsızlaştırıyor, diğer taraftan askeri araçlar ve savaş uçakları desteğindeki Yargıtay, Erzurum mahkemesinde görülmekte olan davayı terör suçlarını görev suçuna sokarak kendi bünyesine almaya ve sanıklarını beraat ettirmeye çalışıyor, yargılamayı yapan yerel mahkeme buna direniyor.
Tamamı >   14.6.2010

En son konuşması gereken Paksüt konuştu: O arkadaş gitsin

Anayasa Mahkemesi hakkında, ´Anayasa paketindeki bazı maddeleri esasa girerek iptal ederse bu yok hükmünde olacaktır, hükümet bu hukuksuz kararı kaale almadan referanduma sunmalıdır. Hükümetin bu yöndeki adımı hukuki olarak herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir´ şeklinde şok bir çağrı yapan Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can´a destek gibi tepkiler de geliyor. Daha önce Anayasa Mahkemesi yetkililerine atfedilen ancak isim belirtilmeyen ´ya ifadelerini düzeltsin ya da çekip gitsin´ açıklaması Hürriyet´e manşet olmuştu. Bu kez tepkinin kaynağı belli oldu. Mahkeme üyesi Osman Paksüt Cumhuriyet´e içini döktü ve Can´ın görevden alınmasını istedi. Ancak Paksüt´ün tepkisi tartışmaları daha da tırmandıracak gibi görünüyor. Çünkü Osman Paksüt´ün adı Ergenekon soruştutrmasında geçti. Eşi ferda Paksüt davanın sanılarından birisi. Osman Paksüt de mahkeme kararlarını Ergenekon sanıklarına sızdırmakla suçlandı. Anayasa Mahkemesinde yargılanan Paksüt, telefon dinlemesine tesadüfen takıldığı, yani doğrudan hakkında dinleme kararı olmadığı gerekçesiyle mahkeme üyeliğinden çıkarılmadı, sadece eleştirildi. Bu durumu aktaran Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel Paksüt´ün Osman Can´a tepki göstermesini eleştirdi: ´Eşi Ergenekon davasının sanığı konumunda bulunan Paksüt, konuşması gereken son kişi olmalıydı.´ Bu çarpıklığa gazeteci Ergun Babahan da isyan etti: ´Eşi Ergenekon davasının zanlıları arasında olan, kendisinin telefon konuşmaları gazetelere sızan Osman Paksüt´e ses eden yok. O istenilen Osman. Mahkeme ona ´ya eşini boşa, ya git´ demiyor ama hukuki bir görüş bildiren Osman Can´a diyor. Neden? Çünkü askeri bürokrasi öyle istiyor. Askeri bürokrasinin istemediği Osman hakkındaki haberler asker yandaşı medya tarafından manşete çıkarılıyor. Eşinin askerlerle birlikte darbe planı yaptığı iddia edilen öteki Osman ise isteniyor, el üstünde tutuluyor.´
Tamamı >   14.6.2010

Can´a hukukçulardan destek: Anayasa Mahkemesi yok hükmünde

Anayasa Mahkemesi hakkında, ´Anayasa paketindeki bazı maddeleri esasa girerek iptal ederse bu yok hükmünde olacaktır, hükümet bu hukuksuz kararı kaale almadan referanduma sunmalıdır. Hükümetin bu yöndeki adımı hukuki olarak herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir´ şeklinde şok bir çağrı yapan Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can´a hukukçulardan destek geldi.
Tamamı >   13.6.2010

Flaş!!! MECLİS, ANAYASAYI MAHKEMEYE KARŞI KORUMALI

Anayasa Mahkemesi hakkında, ´Anayasa paketindeki bazı maddeleri iptal ederse bu yok hükmünde olacaktır, hükümet bu hukuksuz kararı kaale almadan referanduma sunmalıdır. Hükümetin bu yöndeki adımı hukuki olarak herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir´ şeklinde şok bir çağrı yapan Anayasa Mahkemesi raportörü Osman Can açıklamalarına bugün de devam etti. Anayasa mahkemesinden açıklamaları üzerine uyarı alan ve ´ya sözlerini düzeltmesi ya da istifa etmesi´ istenen Can, Taraf´a yaptığı açıklamalarında aksine sözlerinin arkasında durdu.
Tamamı >   12.6.2010

´Yok hükmü´nden sarsılan mahkeme uyardı: Düzelt ya da git

Anayasa Mahkemesi hakkında, ´Anayasa paketindeki bazı maddeleri iptal ederse bu yok hükmünde olacaktır, hükümet bu hukuksuz kararı kaale almadan referanduma sunmalıdır. Hükümetin bu yöndeki adımı hukuki olarak herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.´ diyen raportör Osman Can´a Yüksek Mahkeme´den uyarı geldi. Mahkeme, Can´dan çalıştığı kurumu yok saymaya yönlendiren açıklamasını adli tatil başlayana kadar düzeltmesini ya da gereğini yapmasını istedi. Can´ın bir üniversiteyle görüştüğü ve mahkemeyle ipleri koparmasının sürpriz olmayacağı belirtiliyor.
Tamamı >   12.6.2010

Flaş!!! Anayasa değişikliği şekil yönünden incelenecek

Anayasa Mahkemesi, anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin yapılan başvuruyu inceledi. Yüksek Mahkeme, CHP vekilleri başta olmak üzere toplam 111 milletvekilinin açtığı davaya ilişkin davanın şekil yönünden incelenmesine karar verdi. Anayasa Mahkemesi, daha sonra belirlenecek bir tarihte davayı şekil yönünden inceleyip karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi´ndeki karar 9´a 2 oyçokluğu ile alındı. Hükümet kanadından ilk açıklama Bülent Arınç´dan geldi: ´Anayasa değişikliğini öngören, 12 Eylülde referanduma götürülecek konuda bir referandum olmadan, milletin evet oylarıyla kabul edilmeden, bu konuda Anayasa Mahkemesinin bir karar vermesinin mümkün olmadığını söylüyorum. Şekil bakımından inceleme yapabileceğini, şeklen noksanlık yoksa bu müracaatı reddedeceğini düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi, kesinlikle esasa girmeyecektir, esas konusunda bir karar vermemelidir.´
Tamamı >   8.6.2010

Dışta İsrail, içte AYM: Yardım konvoyu gibi referandum da durdurulacak

Anayasa Mahkemesi, 111 milletvekilinin 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun´un iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemine ilişkin ilk incelemesine başladı. Mahkeme başkanı Haşim Kılıç birkaç gün önceki bir açıklamasında üç-beş maddenin iptal edilebileceğini belirtmiş, buna AK Parti ve hukukçulardan büyük tepki gelmişti. Hukukçular bu işaret üzerine, Anayasa Mahkemesi´nin 411 gibi çok yüksek bir oyla meclisten geçen başörtüsü kararını iptal etmesi gibi kendi yapısının ve HSYK´nın yapısının değiştirilmesine yönelik anayasa değişiklik maddelerini de iptal edeceğine, esasa girmemesi gerektiği halde buna gireceğine, hassas maddeleri iptal edeceğine, öncelikle de referandum sürecini durduracağına kesin gözle bakıyorlar. İlerleyen dakikalarda mahkemenin görüşmeyi 5 gün sonraya ertelediği haberi geldi. Hukukçular bu ertelemeyi bugünlerdeki kamuoyunun hassasiyetinden kaçma, gündemi soğutma ve çıkacak iptal kararına bir başka işaret olarak yorumladılar.
Tamamı >   3.6.2010ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.749.113