Özet  EskidenYeniye
 
İSTEDİĞİNİZ MANŞETLER..         "ridvanozsui" için arama sonuçları    (Toplam 38 sonuç)          


Albay Özden dosyası kapandı

1995 yılında şüpheli şekilde hayatını kaybeden eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden dosyası kapandı. Özden´in Ergenekon ve JİTEM gibi karanlık yapılar tarafından öldürüldüğüne yönelik iddiaları araştıran savcılığın, herhangi bir delile ulaşılamadığı gerekçesiyle dosyayı kapattığı ileri sürüldü. Özden´in terör örgütü PKK tarafından şehit edildiği kanaatine varıldığı ve öldürüldüğü gün çatışma yoktu iddiasının aksine çok sayıda tanığa göre çatışmanın yaşandığı belirtildi. Ancak Özden olayında somut ve çok sayıda bulgu yer almaktaydı. Bunlara rağmen dosyanın kapanması kafaları karıştırdı.

31.10.2013 10:32 Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´nın faili meçhul cinayetler kapsamında yürüttüğü eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden soruşturması tamamlandı. Özden´in Ergenekon ve JİTEM gibi karanlık yapılar tarafından öldürüldüğüne yönelik iddiaları araştıran savcılık, herhangi bir delile ulaşılamadığı gerekçesiyle dosyayı kapattı. Soruşturmada, Özden´in terör örgütü PKK tarafından şehit edildiği kanaatine varıldı.

Rıdvan Özden, 14 Ağustos 1995´te Mardin´in Savur ilçesi Ormancık köyü kırsalında kimliği belirsiz kişiler tarafından açılan ateş sonucu iki korumasıyla birlikte şehit oldu. Ancak Tomris Özden, eşinin ölümünü şüpheli bulduğunu, detaylı otopsi yapılmadığını belirtti. Eşinin alnından değil, ensesinden vurulduğunu, cesedinin 2 gün arazide bekletilip 14 Ağustos´ta şehit edilmiş gibi rapor tutulduğunu anlattı. Bunun üzerine yeniden soruşturma başlatıldı. Geçen yıl şubat ayında Özden´in mezarı açılarak detaylı otopsi yapıldı. Adli Tıp Kurumu, Özden´in alnından değil, sol kaşının 6 cm üzerinden vurulduğunu tespit etti.

-Tanıklar ´çatışma yaşandı´ dedi-

Soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan tanık askerler, ?Özden, 5 PKK´lının öldürüldüğü çatışmadan bir gün sonra postası ve korumalarıyla birlikte çatışma bölgesine geldi. Bu sırada vuruldu. Özden´in öldürüldüğü gün çatışma yoktu.? iddialarının doğru olmadığını savundu. Çatışmaya katılan çok sayıda asker, Özden´in çatışmanın yaşandığı gün bölgeye geldiğini dile getirdi. (Zaman)

-Genelkurmay: Albay çatışmada öldü-

Genelkurmay Başkanlığı 5 Aralık 2008´de yaptığı açıklamada Albay Rıdvan Özden´in şehit edilmesi olayına değinmişti: ?Şehit Jandarma Albay Rıdvan Özden 14 Ağustos 1995 günü Mardin ili Savur ilçesi Ormancık köyü kırsalında güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada takviye olarak bölgeye sevk edilen Jandarma Asayiş Komando Bölüğünden bir komando timi ve bölük komutanı ile birlikte en ön saflarda çarpışmıştır. PKK bölücü terör örgütü mensuplarınca açılan ateş sonucu, önce jandarma özel harekat timinden bir astsubay, bir uzman erbaş, devamında saat 17.30 sularında Jandarma Albay Rıdvan Özden şehit olmuştur. Aynı çatışmada 3 er ve 1 geçici köy korucusu yaralanmış, 5 terörist silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir.?

-Eşi başvurdu, soruşturma başladı-

1995 yılında Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in PKK ile girdiği çatışmada alnından vurulup öldürüldüğü´nün açıklanmasına karşın eşi Tomris Özden, kocasının PKK tarafından öldürülmediğini iddia etti. Özden, eşinin Güneydoğu´da uyuşturucu ile şiddetle mücadele etmesinden rahatsız olan Veli Küçük´le ilişkili devlet içindeki çetelerce ensesinden vurulup öldürüldüğünü ileri sürdü. Özden, 18 Temmuz 2008´de Ergenekon savcılarına başvurup beraberindeki tüm belgeleri de teslim etti.

Tomris Özden savcılara verdiği ifadesinde, ailecek görüştükleri Ergenekon sanığı Albay Arif Doğan´ın, eşi Rıdvan Özden´e JİTEM´e katılması için 1989 yılında ısrar ettiğini, eşinin bunu kabul etmeyip sınırda yapılan kaçakçılık ve uyuşturucu ticaretinin üzerine gittiğini belirterek, Orada JİTEM ve örgüt beraber yapıyordu bu işi. Eşim Mardin´de görev yaparken bunların üzerine gitti. Bir Albayın da aralarında bulunduğu bazı görevliler hakkında dava açtırdı. `Bu işlerin kökünü kazıyacağım´ diyordu. Ama kendisinin sonu oldu demişti. Arif Doğan Ağustos ayında sonuçlanan Ergenekon davasında 47 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

-´Biz Eşref Paşa´nın grubuyuz, Mardin´de öldürecekler beni´-

Tomris Özden´in, 4 Ekim 2010 tarihinde yaptığı bir açıklama da çarpıcıydı. Rıdvan Özden´in, Mardin´e giderken ?Beni Kuzey Irak´ta öldüremediler. Eşref Paşa´nın ikinci grubuyuz biz oraya giden. Bizi tasfiye ediyorlar. Asker mafyalaştı, çeteleşti. Bak Mardin´de öldürecekler beni´ dedi ve öldürüldü? dediğini aktardı. Eşinin, intihar ettiği söylenen Tunceli Jandarma Bölge Komutanı Albay Kazım Çillioğlu´nu yakından tanıdığını vurgulayan Tomris Özden, şunları söyledi: ?Eşim, Kazım albaya uğrardı. ´Ne olacak halimiz´ diye dertleştiklerini biliyorum. Sonra ´Kazım Albay intihar etti´ dendi. Oysa Kazım Çillioğlu ile eşini Güzelçam´a geldiklerinde kampta ağırladık. Kesinlikle aile problemi yoktu. Kazım Çillioğlu, intihar edebilecek bir yapıya sahip değildi.?

Tomris Özden, eşinin ölümüne ilişkin çok çarpıcı detaylara dikkat çekti. Özden şöyle konuştu: ?JİTEM´i biliyorum JİTEM vardı. Eşime de teklif etmişti Arif Doğan. 1989´da kurulmuştu ama 1987´de aşamaları vardı. Eşim derdi ki ´Asker mafyalaştı. Aman dikkat et konuşma.´ Cem Ersever öldüğünde salonda yürüyordu, kendi kendine ´asker mafyalaştı, asker çeteleşti´ diyordu. Bir de Mardin´de ölmeden bir ay önce yataktan fırlayarak kalkıyordu resmen. ´Ne oldu?´ diyordum. ´Ağzıma yastık kapattılar misafirhanede beni öldürüyorlar´ diyordu. ´Kim öldürüyor?´ derdim. ´Devletin mafyaları, çeteleri öldürüyor´ derdi.?

-Astsubay Oğuz: Özden´i JİTEM öldürttü-

30 Kasım 2008 tarihinde basına bir açıklama yapan dönemin Jandarma İstihbarat Astsubayı Hüseyin Oğuz, öldürülen Eşref Bitlis, Rıdvan Özden ve Bahtiyar Aydın gibi subayların dosyasının ´devlete zarar vermemek için´ kapatıldığını iddia etti. Hüseyin Oğuz önemli bir isim.. 1996´da devlet içindeki ´derin´ yapılardan birini, ´Yüksekova Çetesi´ni ortaya çıkarmış olan emekli astsubay Hüseyin Oğuz, TBMM Susurluk Komisyonu´na verdiği ifadeyle birçok karanlık olayı da aydınlatmıştı. Dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanvekili Hanefi Avcı´dan sonra Veli Küçük´ün adını ifadesinde açık açık söyleyen ikinci kamu görevlisi olan Oğuz, 13 yıl sonra Rıdvan Özden suikastıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı, somut bilgiler verdi. Oğuz, tıpkı aynı dönemde öldürülen Orgeneral Eşref Bitlis ve Tuğgeneral Bahtiyar Aydın gibi Albay Rıdvan Özden dosyasının da ´devlete zarar vermemek için´ kapatıldığını iddia etti. Hüseyin Oğuz bildiklerini gizli ve açık tanık olarak Ergenekon savcılarına da aktardı.

-PKK itirafçısı: Özden´i Atilla Uğur´un timi öldürdü-

Hüseyin Oğuz ile aynı gün basına açıklama yapan ´Fatih´ kod adlı PKK itirafçısı da, albayın, dönemin Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı emekli Albay Hasan Atilla Uğur´un kurduğu ve kendisinin de içinde bulunduğu JİTEM ekibi tarafından öldürüldüğünü söyledi ve somut ayrıntılar verdi. Atilla Uğur, Ağustos ayında sonuçlanan Ergenekon davasında 29 yıl hapis cezası almıştı. İfadesinde Uğur´u suçlayan Gizli Tanık Fatih, infaz kararını ise o dönemde Mardin JİTEM´in başında ´Hoca´ ve ´Ebu Süfyan´ isimlerini kullanan kişinin verdiğini iddia etti. 1992 ve 1996 yılları arasında Mardin ve çevre illerde JİTEM bünyesinde faaliyet gösterdiğini ve Atilla Uğur´un ekibinde yer aldığını anlatan itirafçı, Özden´in JİTEM gibi illegal yapılardan çok rahatsız olduğunu ve bunu da sık sık dile getirdiğini aktardı: Hasan Atilla Uğur´un emriyle 9 kişiden oluşan bir tim kuruldu. Bıçak Unsuru ve Bıçak Timi olarak adlandırılan bu ekip Mardin ve çevre illerinde faaliyet gösteriyordu. Yetkileri sınırsızdı. Ben de bu ekibin içindeydim. Rıdvan Özden bu tür illegal örgütlenmelere karşıydı. Bunları toplantıya çağırdı. Ben da oradaydım. ´Ben bu tür şeylere karşıyım´ dedi. Hurşit İ., Mardin´de tabur komutanıydı. Atilla Uğur da Kızıltepe İlçe Jandarma komutanıydı. Üsteğmen Sinan Y. dedi ki; ´Biz bunun icabına bakarız zaten.´ Bir hocamız vardı adını soyadını bilmeyiz. Jitem´in Mardin biriminin başında o vardı. O ´biz hallederiz´ dedi. İnfaz kararı verildi. 20 gün sonra bir telefon geldi. Bize bir minibüs tahsis edildi. Tugaya bağlı Savur´a geldik, yol kestik. Orada 8 köylü kaçırıldı. Burada çatışma varmış gibi bir olay tertipleyip, çatışma anonsu yapıldı. Bu 12 Ağustos 1995´te oluyor. Genelde alay komutanı da gelip bakıyor ya çatışmalardan sonra. Albay Özden de çatışma var diye oraya geldiğinde sıktılar kafasına. Rıdvan Özden´i vuran itirafçıydı. Bir uzman çavuş ve bir askerle birlikte öldürüldü.

-Özden´i Bıçak Timi öldürdü-

30 Haziran 2009 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulunan bir kişi, aralarında terör örgütü PKK itirafçılarının da bulunduğu 10 kişilik ´Bıçak´ timinin 1990´lı yıllarda işlediği ileri sürülen cinayetleri anlattı. Soruşturma dosyasına konulan ihbar mektubunda, ´Bıçak´ timinin, ´en tehlikeli PKK itirafçılarından oluştuğu´ iddia edildi. Mektupta, 5 Kasım 1994 günü, Mardin´in Savur ilçesi Pınardere köyü yolu kesilerek araçta bulunan 4 öğretmenin katledilmesi olayının da ´Bıçak´ timi tarafından gerçekleştirildiği ileri sürüldü. ´O dönemde Mardin Jandarma Alay Komutanı olan Albay Rıdvan Özden´in, ´Bıçak´ timine karşı çıktığı ve öğretmenlerin öldürülmesi olayıyla ilgili olarak onlarla bir toplantı yaptığı´ ileri sürülen ihbar mektubunda, ´Toplantıda, ´Neden öğretmenleri vurdunuz?´ diye çıkışan Albay Özden´e, itirafçıların sert bir şekilde çıkıştığı, ağza alınmayacak küfürler ve tehditler savurduğu´ öne sürüldü. Mektupta, Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in 14 Ağustos 1995 tarihinde, Mardin´in Savur ilçesine bağlı Ormancık köyü kırsal kesiminde açılan ateş sonucu iki korumasıyla şehit edilmesi olayına da yer verildi. ´Bıçak´ timinin bir grup terör örgütü PKK üyesiyle çatışmaya girdiği ileri sürülen mektupta, şu iddialar yer aldı: ´Bu tim, aldığı iyi bir istihbaratla teröristlerle çatışmaya girdi. 6´sı ölü 11´i sağ olmak üzere 17 örgüt üyesi etkisiz hale getirildi. ´Bıçak´ timi, sağ ele geçirilen 11 kişiyi de kurşuna dizerek öldürdü. Olay yerine korumalarıyla gelen Albay Rıdvan Özden de ensesine tek kurşun sıkılarak öldürüldü. Rahmetli bu time hep karşı çıkardı ve sürekli kavga ederdi.´

Bedran Akdağ açıklamalarında şunları da söylüyordu: ?Albay Atilla Uğur, Yarbay Celal Kısa ve bunların emrinde bazı kişilerin kanunsuz işlerde çalıştığını, havuz şeklinde toplanan paraları ortaklaşa paylaştıklarını kesin olarak biliyorum. Çünkü bu raydan çıkmış timlerin, içine alma baskısı bana da yapıldı. Bana teklifte bulundular. Atilla Uğur, bölge halkı üzerine baskısını koymuş, halkın korkulu rüyası olmuştu. Albay Rıdvan Özden, Uğur´un yaptığı işlerden çok rahatsızdı ve sürekli uyarılar yapıyordu. Özden´in, Uğur´un yapmış olduğu kirli işlerin önüne geçmeye çalışmasından dolayı, Özden´i de yapmış oldukları kirli işlerin içine çekmeye çalışıyorlar, JİTEM´in içine almak içinde çok uğraşıyorlardı. Albay Hasan Atilla Uğur ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Rıdvan Özden´le ölümünden bir gün önce tartışmıştılar. Ertesi gün Özden´i teröristlerin yoğun olduğu bölgeye çekerek orada öldürmüşlerdir. Daha sonra da PKK ile girdiği çatışma sonucunda şehit oldu diye açıklamışlardır.

-JİTEM infazlarını anlattı, hayatı alt üst oldu-

28 Kasım 2010 tarihinde eski korucubaşı ve Derik Şehit Aileleri Derneği Başkanı Bedran Akdağ, JİTEM´in Mardin´de yaptığı infazları bazı milletvekili ve devlet görevlilerine anlattı. Milletvekillerine JİTEM´in PKK itirafçılarından meydana getirilen ´Bıçak Timi´ni anlatan Akdağ´ın açıklamalarında Rıdvan Özden olayı da yer alıyor: ?Albay Özden döneminde faili meçhul cinayetler azaldı. JİTEM´in faaliyetlerini engelliyordu. Bundan rahatsız oldular. Albay Özden, 4 öğretmeninin öldürülmesinin peşine düştü. ´Bıçak Timi´nin üstüne gitti. Albay Özden´in infaz kararını bu olaydan sonra aldılar. Özden´i çatışma bölgesine çekip öldürdüler? dedi.

-Levent Ersöz´ün suikastçisinden Özden iddiası-

Albay Özden olayıyla ilgili ilginç bir iddia da Ergenekon tutuklu sanığı olarak İstanbul Çapa Hastanesi´nde tedavi görmekte olan Levent Ersöz´e yönelik suikast girişiminde geçti. Ersöz´e yönelik silahlı saldırı şüphesiyle hastanede yakalanan ve hakkında dava açılan Erhan Keskin, ifadesinde, Bahtiyar Aydın ve Rıdvan Özden isimli askeri şahısların vurulmasıyla ilgili Sedat Dinçer´in bilgisinin bulunduğunu, Dinçer´in kendisine bu iki şahsın nasıl öldürüldüğünü, bunları öldürenin kendi içlerinden biri olduğunu ve bununla ilgili delilinin olmadığını anlattı.

-Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü-

Özden tartışmalarına ilginç bir iddia daha katılmıştı. 1994´te intihar etti denilen Tunceli Jandarma Komutanı Albay Çillioğlu´nun oğlu Tayfun Çillioğlu, 8 Aralık 2008´da bir gazeteye yaptığı açıklamada, ?Babamın ajandasında Eşref Paşa ve bazı generallerin birlikte yer aldığı fotoğraf bulduk. O fotoğraftaki 10 kişiden 7´si bugün hayatta yok? dedi. Fotoğraftaki isimlerden birisinin Albay Özden olduğu ileri sürüldü.

-Albayı ölüme götüren kontrgerilla listesi-

Albay Özden´in yakın arkadaşı olan Albay Kazım Çillioğlu´nun şüpheli ölümüne yönelik soruşturmada çarpıcı bir bilgiye ulaşıldığı ileri sürüldü. Uçağı düşen Org. Bitlis´in dönemin Cumhurbaşkanı Özal´a verdiği ve ´mutlaka tasfiye edilmeliler´ dediği 16´sı subay 34 devlet görevlisini kapsayan listeyi Özden´in de bildiği öğrenildi. Bitlis´in, ´terörle mücadelede çizgi dışına çıktıkları, kontrgerilla yöntemleriyle faili meçhuller işleyerek terörü daha da azdırdıkları´ gerekçesiyle tasfiye edilmesini istediği kişilerden bazıları bugün Ergenekon ve Balyoz hükümlüsü olarak cezaevlerinde bulunuyor.

Eşinin müracaatı ve verdiği bilgiler üzerine 2008 yılında dosyası tekrar açılan ve bir süre Ergenekon soruşturması kapsamında araştırılan olay daha sonra Diyarbakır´a devredildi. Haberde Özden dosyasının delil elde edilemediği gerekçesiyle kapatıldığı belirtiliyor. Bunun ayrıntılarının neler olduğu ise tam olarak bilinmiyor. Ancak Mardin Jandarma Alay Komutanı Rıdvan Özden´in ölümüyle ilgili dile getirilen iddialar ve bulgular yukarıda da aktarıldığı gibi çok sayıdaydı.

Özden´in ölümü geçtiğimiz günlerde davası açılan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve halen soruşturması süren Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu suikastleriyle aynı kapsamda değerlendiriliyordu. Özden´le komşu olan ve sık sık ailece görüşen Çillioğlu´nun lojmanda sorgulanıp dövüldüğü ardından da iki kurşunla infaz edildiği anlaşıldı. Oysa dosyası intihar denilerek kapatılmıştı.

Özden´in çatışmada öldürüldüğü iddiasının sadece Bahtiyar Aydın olayı açısından bakıldığında bile ciddiye alınması gerektiği açıktır. Diyarbakır Başsavcılığı, Aydın´ın çatışma var görüntüsü altında garnizon içinden ateş edilerek öldürüldüğünü iddia etti ve iki TSK subayı hakkında müebbet hapis cezası istedi.

Ancak yine de önemli bir noktayı gözden kaçırmamak gerekiyor. O da Özden dosyasını kapatan savcılığın Aydın davasını son anda açan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı olması. İki dosyaya da bakan savcılığın üstelik zaman aşımına da 2 yıl varken Özden dosyasını kapatmasında bir ihmal ve kasıt aramak mümkün görülmüyor. Ayrıca olayın Ergenekon kapsamında bir süre araştırıldıktan sonra Ergenekon dosyasından ayrılarak Diyarbakır´a devredildiği de hatırlanmalı. Ancak yine de Özden olayında oldukça somut ve çok sayıda bulgunun varlığı da bir gerçek. Bunlara rağmen dosyanın kapanması kafaları karıştırdı. Dosya delil elde edilemediğinden değil belki yeterli delile ulaşılamadığından kapatılmış olabilir. Ancak bu ihtimal söz konusu ise o halde zaman aşımına daha iki yıl varken ve o sürede delil elde edilebilecekken dosyayı kapatmak da yanlış olmuştur. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(31 Ekim 2013, 10:32)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Albay Rıdvan Özden suikasti ile ilgili manşetlerimiz

Komutan dosyaları tehlikede

Albay Özden işkenceyle öldürüldü

Özden´i Küçük ve Uğur infaz etti

ŞOK: Özden alnından vurulmamış

Albay Özden´in kabri haftaya açılıyor

Albay Özden olayında yeni tanıklar

Albay Özden´in mezarı açılacak

Albayı ölüme götüren kontrgerilla listesi

Aygan´dan mahkemeye 117 JİTEM cinayeti listesi

Şok iddia: Albay Özden´i itirafçı ´Servet´ öldürdü

JİTEM infazlarını anlattı, hayatı alt üst oldu

Ersöz´ü öldürmek isteyen suikastçiden itiraflar

´Kod adı: KALE´: İşte Eşref Bitlis´ten Özal´a son mektup

Albay Özden Ergenekon´dan ayrıldı

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Albay Özden´i itirafçılardan oluşan Bıçak timi öldürdü

Özden´i bize nasıl öldürttüklerini anlatırım

Flaş!!! Aydın ve Özden Ergenekon´da

Albay Özden cinayeti Ergenekon´da

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Komutanları JİTEM öldürttü

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

Ergenekon-PKK bağlantısı manşetlerimiz

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5651    yazdır/print


 

Zaman aşımı fırtınası yaşanacak mı?

2013 yılı boyunca birbiriyle bağlantılı görünen çok sayıda suikast, katliam ve şüpheli ölüme ait 9 dosya zaman aşımından ardı ardına kapanmak üzere.. Gazeteci yazar Uğur Mumcu suikasti 20 gün sonra 24 Ocak 2013´te kapanıyor. Ardından Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın da bulunduğu sivil ve asker yetkililer ile çeşitli katliamlara ait 8 dosya daha somut bir gelişme olmaması durumunda kapatılacak.

04.01.2013 16:16 2013 yılı boyunca birbiriyle bağlantılı görünen çok sayıda suikast, katliam ve şüpheli ölüme ait 9 soruşturma dosyası zaman aşımından peşpeşe kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya.. Gazeteci yazar Uğur Mumcu´ya düzenlenen suikastin dosyası 20 gün sonra 24 Ocak 2013´te kapanıyor. Ardından 5 Şubat´ta Devlet Bakanı Adnan Kahveci, 17 Şubat´ta Jandarma Komutanı Eşref Bitlis, 17 Nisan´da Cumhurbaşkanı Özal, 24 Mayıs´ta Bingöl 33 asker, 2 Temmuz´da Sivas Madımak, 5 Temmuz´da Başbağlar, 22 Ekim´de Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve 4 Kasım 1993´te de Binbaşı Cem Ersever dosyaları.. Bu soruşturmalarda eğer en az bir şüpheli sanık bulunamadığı taktirde bu dosyalar 20 yıllık zaman aşımlarını tamamlayarak kapatılacak. 1993´te yetkili ve etkililerin peşpeşe hayatlarını kaybettiği, ardından değişen devlet yönetimiyle PKK terörünü bitirme çabalarını bitiren, kontrgerilla tarzı savaşı azdırarak terörü daha da hortlatan şüpheli ölümler fırtınasının ardındaki gerçekler karanlıkta kalmaya mahkum edilecek.

1993 yılı Türkiye için kanlı ve kara bir yıl oldu. En kanlısının Bingöl´deki 33 er katliamının olduğu çok sayıda peşpeşe gelen olaylarda kendi alanında güçlü ve simge isimler aynı yıl, art arda hayatlarını kaybetti: Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Devlet Bakanı Adnan Kahveci, Jandarma Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, Jandarma Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, JİTEM Grup Komutanı Binbaşı Cem Ersever ve gazeteci Uğur Mumcu.. Kimi öldürüldü, kiminin ölümünün üzerindeki sis perdesi hala aralanamadı. Bu isimlerin ortak özelliği ise ya PKK´yla mücadelenin doğrudan içinde yer almaları ya da sorunun çözümü için ciddi mesai harcamalarıydı. Bu olaylar sonucunda birkaç yıldır ´demokratik açılım´ projesiyle yapılmaya çalışılanın benzeri, PKK´nın tasfiyesinin sağlanarak Doğu ve Güneydoğu´nun terörden kurtulması ve barışın sağlanması projesi rafa kaldırıldı.

24 Ocak 1993: Uğur Mumcu cinayeti

Kanlı yıl 1993´ün ilk büyük trajedisi Uğur Mumcu cinayetiydi. Gazeteci-yazar Mumcu, 24 Ocak 1993´te uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Uğur Mumcu, öldürülmeden önce başladığı Kürt dosyasında, Abdullah Öcalan´ın izini sürdü. PKK liderinin yakınında gizemli iki kişi olduğunu anladı: 1978´de evlendiği karısı Kesire Yıldırım ve yanından hiç ayrılmayan Ağrılı Pilot Necati. Öcalan, daha sonra yaptığı bir açıklamada Pilot Necati´nin MİT ajanı olduğunu bile bile yanında tuttuğunu, onu kullanarak MİT´i kandırdığını söyledi. Mumcu, eğer ölmeseydi PKK ve derin devletin bağlantılarını açıklayacaktı. Ölmeden önceki son 330 yazısının 114´ünü PKK´ya ayıran Mumcu´nun ölümü, sözde ´İslamcı terör´ün üzerine yıkıldı.

17 Şubat 1993: Jandarma Komutanı Eşref Bitlis´in uçak kazasında vefatı

Tarihler 17 Şubat 1993´ü gösterirken, Türkiye´nin parmakla gösterilen bir Paşa´sı hayatını kaybetti. Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis, Beechcraft B200 King Air tipi uçağın henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu öldü. Uçağın buzlanmadan düştüğü açıklandı ama kamuoyu hala tatmin olmuş değil. Bitlis, PKK´yla etkin mücadele eden bir komutandı, Talabani ve Barzani´yle görüşmeleri oluyordu. Bazı ABD uçaklarının teröristlere yardım dağıttığı yönündeki açıklamasıyla da dikkatleri üzerine çekmişti. Bitlis Paşa, Cumhuriyet tarihinin en önemli komutanları arasında zikrediliyordu.

17 Nisan 1993: Cumhurbaşkanı Özal´ın suikastten kurtulup ani kalp krizinden vefatı

Kürt meselesinin çözümü ve PKK´nın tasfiyesi için büyük çaba sarf eden 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, hemşerisi Bitlis Paşa´nın ölümünden 2 ay sonra 17 Nisan 1993´te hayata gözlerini yumdu. Ne eşi Semra Özal ne çocukları ne de Türk halkı Özal´ın doğal yollarla öldüğüne ikna oldu. Geçtiğimiz günlerde yeniden yapılan otopsisi şüpheleri kaldırmadı. Aksine arttırdı. 19 yıl boyunca çürümediği gözlenen cesedi adeta otopsi için beklemiş gibiydi. Olaya şahit olanlara göre otopsi sonrası vücudu hızla kararmaya yani çürümeye başladı. Ancak bu olağanüstü durumda dahi elde edilen Adli Tıp sonuçları çok tartışmalı oldu. Vücutta başlangıçta tespit edildiği iddia edilen zehirlerden bazılarının 9 ay önceki bir tanığın savcılık ifadesinde aynen geçtiği ortaya çıktı. İlerleyen günlerde tamamlanan adli tıp raporunda ise bu zehirlerden sözedilmediği iddia edildi. Rapor kamuoyundan gizli. Vücutta bazı zehirlerin var olduğu, ancak bu zehirlerin ölüme neden olup olmadığının, ya da ölüme tam olarak neyin neden olduğunun adli tıp tarafından belirlenemediği söyleniyor. Kamuoyunda Özal´ın otopsi sonuçlarının örtbas edilmeye çalışıldığı şüphesi oluştu. Savcılığın rapor üzerine verdiği karar; başka adli tıp incelemesi yapılmayacağı, ancak soruşturmanın derinleştireceği şeklinde oldu. Bu, çeşitli anlamlara çekilebilecek bir karar. Özal´ın kalp krizi gibi gösterilen şüpheli ölümünden 5 yıl önce Kartal Demirağ tarafından kendisine düzenlenen suikast girişimi de, ölümünün üzerindeki şüpheleri arttırıyor. Özal, PKK sorununun çözümü için büyük uğraş veriyordu. Genel affın ve silah bırakmanın konuşulduğu günlerde, önce Özal vefat etti, ardından 33 er şehit edildi. Belki de PKK sorununu tasfiye edecek süreç de böylece durmuş oldu.

24 Mayıs 1993: Bingöl´de 33 asker katliamı

24 Mayıs 1993´te Türkiye´nin geleceğini karartan kanlı bir eylem yaşandı. Bingöl-Elazığ karayolunda 33 Mehmetçik şehit edildi. Genel af ve PKK´nın silah bırakmasının konuşulduğu bir ortamda gerçekleşen katliamla barış projesi de rafa kaldırıldı.

22 Ekim 1993: Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikasti

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, 22 Ekim 1993 tarihinde operasyon için gittiği Lice´de öldürüldü. Olayı PKK üstlenmedi. Aydın Paşa, meselenin sadece silahla çözülemeyeceğine inananlar arasındaydı.

4 Kasım 1993: JİTEM kurucusu Cem Ersever ve yakın arkadaşlarının öldürülmesi ve ´üçgen´ mesajı

JİTEM´in kurucusu olarak bilinen Binbaşı Ahmet Cem Ersever, PKK terörüyle etkin mücadele eden isimlerden biriydi. 17 Mart 1993´te ordudaki görevinden 30 arkadaşıyla birlikte istifa ederek ayrıldı. Daha sonra bazı gazete ve dergilere ´Yeşil´ kod adlı Mahmut Yıldırım ve Güneydoğu´daki faili meçhullerle ilgili bilgiler verdi. Aydınlık gazetesine anlattıkları ile ilgili mahkemeye ifade vermek için 24 Ekim 1993´te Ankara´ya giden Ersever´den bir süre haber alınamadı. 4 Kasım 1993´te Ankara Elmadağ´da cesedi jandarma ekipleri tarafından ensesinden kurşunlanmış olarak bulundu. Ersever´in ekibini oluşturan arkadaşlarından Nevval (veya Neval) Boz 1 Kasım´da, Murat Demir de 2 Kasım´da öldürülmüş olarak öyle yerlerde bulundu ki Cem Ersever´in cesedinin bulunduğu yer de göz önüne alındığında bir üçgen teşkil ediyordu. Uçak kazasında ölen Eşref Bitlis´in en yakın adamı olarak bilinen Cem Ersever´in devletin PKK ile mücadelesindeki yanlışlıkları ve terörün sürmesini isteyen menfaat çetelerini açıklayacağı ve yazımına başladığı ´Üçgendeki Tezgah´ kitabına karşı bir mesaj olarak algılandı.

1994-1995: Jand. Albaylar Kazım Çillioğlu ile Rıdvan Özden´in ölümleri

Yukarıdaki ölümler zincirine iki halka daha eklenebilir: 1994´te Jand.Albay Kazım Çillioğlu´nun intiharı ile 1995´te Jand.Albay Rıdvan Özden´in çatışmada vurularak hayatını kaybetmesi. Bu iki ölümün de yukarıdakilerle bağlantısını gösteren çok sayıda somut bulgu ortaya çıktı.

TASFİYE PLANI KARŞI TASFİYEYE YOL AÇTI

Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Türkiye´nin en büyük sorununun terör olduğunu, bu sorun çözülmezse ülkenin ne yapılırsa yapılsın gelişemeyeceği düşüncesindeydi. Bu konuda aynı kafa yapısında gördüğü Malatya´lı hemşehrisi Jandarma Genel Komutanı ile arası iyidir. Konuyu sık sık onunla paylaşmaktadır. Ölümünden bir kaç ay kadar önce Cumhurbaşkanı Özal´a terör konusunda şok bir mektup yazan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, terörle mücadelede ihanet içerisindeki bazı devlet görevlilerinin mutlaka tasfiye edilmesi gerektiğini belirtir:

Sayın Cumhurbaşkanım, Zatı Aliniz bu olaya müdahil olmalı, aksi takdirde bölgede sonu alınamayacak ciddi risk ve tehditlerle karşı karşıya kalabiliriz. Bölge halkının kazanılması zaruridir. Halk yanlış yönetim ile terör örgütü arasında sıkışmış durumdadır. Bunu suiistimal eden unsurların bertaraf edilmesinin zorunluluğu ortadadır.

Bu mektubu okuyan Turgut Özal, terör raporları hazırlayan Devlet Bakanı merhum Adnan Kahveci ile Eşref Paşa´dan ´ortak bir çalışma´ ister. Bu olaydan 2 ay sonra, 5 Şubat 1993´te Kahveci ters yola girme sonucu trafik kazasında, 12 gün sonra Bitlis düşen uçakta, 2 ay sonra da Cumhurbaşkanı Özal makamında vefat eder. Aynı ekipte yer aldığı iddia edilen ve Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis´e elde ettikleri bilgileri aktardıkları idia edilen Albaylar Kazım Çillioğlu ve Rıdvan Özden de 1994 ve 1995´te şüpheli şekilde hayatlarını kaybederler.

ERGENEKON VE ÖZEL HARP DAİRESİ BAĞLANTISI

Org. Bitlis´in raporunda terörden rant elde eden 34 kişinin isminin de yer aldığı ileri sürülüyor. Dönemin önemli tanıklarının iddiasına göre Bitlis´in tasfiye edilmesini istediği kişilerden bazıları bugün Ergenekon ve Balyoz tutuklusu olarak Hasdal cezaevinde bulunuyor.

-TSK içindeki Ergenekon yapılanması: Tushad-

Bu gelişmelerle örtüşen bir başka gelişme de, 2007 yılında Malatya´da gerçekleşen ve 3 kişinin öldürüldüğü Zirve katliamı davasında yaşandı. Bu katliamın altından, TSK içinde 1993 yılında çok gizli şekilde oluşturulmuş, Özel Harp Dairesi (ÖHD) mensuplarının yer aldığı ve liderliğini de Ergenekon tutuklu sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon´un yaptığı TUSHAD isimli Ergenekon hücresi çıktı. Bu hücrenin 1993 yılında TSK içinde oluşturulduğu, ilerleyen yıllarda birkaç kez revize edildiği belirlendi.

Burada dikkati çeken ayrıntı ise, TUSHAD´ın kuruluş yılı olan 1993.. Çünkü bu yıl içinde yukarıda belirtilen suikast, katliam ve şüpheli ölümler fırtınası yaşandı. İddialara göre bir ekip tasfiye edildi. Türk devletinin terör politikası değişti. 70´li yıllardan beri var olduğu, iddianamelere yansıyan çeşitli belgelerle ortaya çıkan Ergenekon örgütünün, 1993 içinde reorganize olduğu, yani yeniden yapılanarak, yeni hücrelerle yeni eylem planlarına başladığı, aktif bir şekilde harekete geçtiği iddia edildi.

1993 içindeki cinayetler zincirinin birbiriyle ve Ergenekon´la bağlantılı olduğunu gösteren çok fazla delil ve bulgu ortaya çıktı. Bu nedenle de Ergenekon ve diğer soruşturmalara bakan çeşitli illerdeki savcılıklar dosyaları sürekli birbirleriyle paylaşmakta.

Sonuç olarak Özal´ın yapmaya çalıştığı tasfiye operasyonunun tersine döndüğü söylenebilir. Devletin en üst noktalarındaki yetkililere yönelik bir karşı tasfiye operasyonu başlatıldı. Başbakanken suikastle başarılamayan tasfiye, Özal cumhurbaşkanı iken yürütülen daha geniş çaplı bir operasyonla başarıldı.

DOSYALAR KAPANACAK MI?

1993´teki şüpheli ölümler zincirinden 14 yıl sonra 2007´de İstanbul´da başlayan Ergenekon soruşturması, bir başka zincirleme gelişmeye neden oldu. Soruşturma sürecinde ortaya çıkan şok delil ve bulgular, 1993´teki ölümlerle ilgili dosyaların da aralarında olduğu çok sayıda faili meçhul, intihar ya da kaza sonucu ölüm diye kapanmış dosyanın kapağının cinayet şüphesiyle tekrar aralanmasına neden oldu. 1993 yılındaki dosyalar, 2010 yılından itibaren çeşitli illerdeki savcılıklarca tekrar incelenmeye başladı.

Gerçek manada ancak 3 yıldır yürütülmeye başlanan soruşturmalar, yasal sınırlama olan, olay meydana geldiği andan itibaren başlayan 20 yıllık zaman aşımı sürelerini tamamlayacak olmaları nedeniyle önümüzdeki gün ve aylarda kapatılmak zorunda kalabilecekler.

Ancak bu durum kamuoyunda büyük bir tepkinin ve hükümet üzerinde; açık söylemek gerekirse bunlar da beceremedi! baskısına yol açacaktır. Özellikle ´Turgut Özal´ın otopsi sonuçlarının örtbas edilmeye çalışıldığı´ şeklinde geçtiğimiz haftalarda kamuoyunda ortaya çıkan şüphe, örtbasın derin devletin refleksleriyle alakalı olabileceği, devletin çok büyük bir örgütle yüzleşmeyi göze alamayacağı için gerçekleri örtbas etmeye göz yumabileceği şeklinde.

Başbakan Erdoğan son bir kaç gündür derin devletin tamamen bitirilemediğini, bitmesinin de mümkün olmadığını açıklıyor. Çalışma ofisinde çok sayıda dinleme cihazları bulundu. Muhtemelen tespit edilemeyn başka cihazlar da olabilir. Belki Başbakan´a şantaj yapılmaya çalışılıyor. Devletin en üst makamları tehdit altında. T.C.´nin 1 no´lu şahsı Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın zehirlendiğinin örtbas edildiğini gösteren güçlü bulgular var. Kamuoyunda oluşan kanaat bu. Şurası çok açık bir gerçek ki, bizim çok sayıdaki haberlerimizde de dile getirdiğimiz gibi 1993 yılı içinde bir suikast fırtınası yaşandı. Tüm bulgular birbirini tamamlıyor ve güçlendiriyor. Kürt sorununa demokratik bir çözüm getirmeye çalışan Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile ona bu konuda destek veren ekibi, yani Bakan Adnan Kahveci, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Albaylar Kazım Çillioğlu ve Rıdvan Özden´in peşpeşe şüpheli ölümleri, PKK-derin devlet bağlantısını yakalayan gazeteci Uğur Mumcu´nun ölümü, Sivas ve Başbağlar katliamları, Bitlis´e babası kadar yakın, çatkapı içeri girecek kadar samimi Binbaşı Cem Ersever´in ölümleri birbiriyle bağlantılı ölümler.

Dediğimiz gibi tüm bulgular birbirini tamamlıyor ve güçlendiriyor. Komutan suikastleri olarak adlandırdığımız bu şüpheli ölümlerle ilgili web sitemizde çok fazla ve ayrıntılı haber yaptık. Hepsinin birbiriyle bağlantısı olduğu anlaşılan bu ölümlerden Özal´ın şüpheli ölümü varsayalım örtbas edilse bile peki ya Başbakanken ona düzenlenen suikasta ne demeli? Suikasti soruşturan savcının engellenmesine ve hatta kızının kaçırılmasına ne demeli? Ayrıca aynı ekipteki yukarıda saydığımız diğer ölüm ve katliamlara ne demeli? Birisi örtbas edilse diğerleri ortada.. Yani yıllardır soruşturulmayan ve ancak son bir iki senedir soruşturulmaya başlanan ve giderek hepsinde Ergenekon´un izine rastlanan bu soruşturmalarda savcılar zaman aşımına girmek üzere olan bu dosyalara somut şüpheli ve delil koymaya fırsat bulamadan dosyalar kapanırsa bu dosyalar gerçekte kapanmış mı olacaktır?..

Eğer Özal´ın şüpheli ölümü ´Eceliyle olmuştur. Zehirlenip zehirlenmediği tespit edilememiştir..´ ile kapatılacaksa o zaman ABD Başkanı Kennedy suikasti dosyasının 2029 yılına kadar kamuoyundan gizlenmesinin bir benzerinin yaşanabileceği söylenebilir. Özal ve ekibinin tasfiyesine benzer bir operasyonunun ABD Başkanı John F. Kennedy suikasti olayında da yaşandığını iddia ediliyor. Buna göre, Amerikan Başkanı, Rusya ile soğuk savaşı tırmandırmayarak soğutma politikası uygulaması nedeniyle silah üreticileri ve onların devlet içindeki uzantılarınca planlı ve örtülü bir şekilde öldürüldü. Olay, çok büyük bir komplo idi. Bu komplonun içinde yer alan sözde tetikçi Lee Harvey Oswald ve suikastle ilgili olay yerindeki ayrıntılara tanık olan çok sayıda kişi, ya cinayetlerle ya da yüksekten düşme, trafik kazası ve diğer ölüm şekilleriyle hayatlarını kaybettiler. Tetikçi Oswald´ı öldüren kişi de bir başka kişi tarafından öldürüldü. Mahkeme önüne çıkabilecek birinci derecede resmi delil ve tanıklar titizlikle ortadan kaldırıldı. Peşpeşe gerçekleşen bir ölümler zinciri yaşandı. Meclis Suikasti Araştırma Komitesindeki dosyaların, Amerikan devletinin al-i menfaatleri (ulusal menfaatleri) açısından 2029 yılına kadar kamuoyuna gizli tutulacağı açıklandı. Bunun diğer anlamı, devletin kamuoyuyla yüzleşmekten çekinmesiydi.

50 yıl önce, 1963 yılında ABD´de Kennedy olayında gerçekleşen bu durumun bir benzeri, acaba Özal´ın ölümünde de söz konusu olacak mıdır? Özal´ın otopsi raporundaki garip gelişmeler, Türkiye Cumhuriyeti devletinin en üst makamında 1 no´lu konumda yer alan bir kişinin öldürülmesinin ardındaki güçlerle yüzleşilmekten çekiniliyor mu? sorusuna yol açıyor çünkü. Gerçekten de düşünüldüğünde bu makamdaki bir kişinin planlı bir şekilde öldürüldüğünün ortaya çıkmasının TC tarihinin en sarsıcı olayı olacağına hiç kuşku yok. Buna bir de bu olayla bağlantılı diğer ölüm olayları eklendiğinde yüzleşmenin büyüklüğü artmaktadır. Amerikan devletinin, Başkanı Kennedy olayında kamuoyuyla yüzleşmekten kaçınmasına benzer bir durum, Türkiye´de Cumhurbaşkanı Özal için de söz konusu olacak mıdır?

Bu süreçte bir garipliğin ortaya çıkması da söz konusu olabilir. Diyelim ki Mumcu olayı zaman aşımından kapatıldı. Özal´ın ölümü de normal ölüm denilerek ya da zaman aşımı ile kapatıldı. Ama ya diğer dosyalar kapanmadan bu dosyalarda diğerleriyle bağlantılı bir delil ortaya çıkarsa, bunun anlamı ne olacaktır?.. Çünkü çeşitli illerdeki savcılıklar bu ölümlerin birbiriyle bağlantısına dair bulgular üzerine dosyaları birlikte incelemeye başladılar. Ya kapatılmış bir dosyaya ait bir delil bulunursa, savcılar nasıl hareket edecektir?.. Karmaşık bir durumla karşı karşıya kalınabilir.

CESEDİ ÇÜRÜMEDİ AMA BİRİLERİ DOSYASINI ÇÜRÜTMEYE ÇABALIYOR

Özal´ın cesedinin çürümemesinin bir anlamı olmalı.. Dosyasını kamuoyu vicdanını aydınlatmadan kapatmak şüpheleri daha da arttıracaktır. Eğer bir cinayet yoksa öyleyse Adli Tıp raporunun kamuoyuna açıklanmasında ya da başka bir adli tıp incelemesinde sorun yok demektir. Rapor açıklanmalı ve/veya bir başka inceleme daha yapılmalıdır. Somut delile ulaşmak için zaman aşımı nedeniyle (ki 3 ay kadar sonra doluyor) sıkıntı varsa, TBMM´nin devreye girerek yasa değişikliği yapması gerekir. Unutulmasın ki, Menderes´in idamı nasıl kanayan bir yara olduysa ve iade-i itibarı da yıllar sonra gündeme geldiyse, Özal olayı kapatılırsa aynı durum ileride O´nun için de söz konusu olacaktır. Ayrıca hiç şüphe yok ki Özal ile diğer şüpheli ölüm olayları arasında kamuoyuna da yansımış olan çok sayıda somut bağlantılar var. İletişimin geliştiği ve neredeyse gizli bir şeyin kalmadığı, kozmik odalara girilebildiği, ıslak imzalı orjinal evrakların imhadan kurtarılarak savcılara ulaştırılabildiği, Özel Harp´e ait bir kamyon dolusu bombanın plakasına kadar savcılara ulaştırılabildiği gelişen ve demokratikleşen bir Türkiye´de gerçeklerin açığa çıkması ne kadar daha engelenebilecektir?.. Dosyalardan birinin kapatılması demek diğerleri için de aynı anlama gelmeyecek midir?

AL-İ MENFAATLER?..

Bu kadar büyük bir suikastler fırtınası, devletin al-i menfaatleri için Kennedy dosyası gibi tozlu raflara mı kaldırılacaktır? Balyoz soruşturmasını hatırlarsak, 2010´da çok sayıda muvazzaf subayı da içeren toplu gözaltı operasyonları İstanbul C. Başsavcısı Aykut Cengiz Engin´in devreye girmesi ile yarım kalmıştı. Kamuoyunda tepkiye neden olan bu şok müdahale için Engin´in gerekçesi ilginçti: Türkiye bunu kaldıramaz, terörle mücadele zafiyete uğrar. Engin´in açıklamasının diğer söylenişi, Devletin al-i menfaati için gözaltıları durdurdum değil midir? Bir başsavcının yetkisinde midir bu gerekçeyle gözaltıları durdurmak? Açıkça skandal yaşanmıştı. Adının daha sonra Balyoz darbesi başarıya ulaştığında sıkıyönetim mahkemelerinde göreve getirilmesi düşünülen yargıçlardan biri olarak darbecilerin listelerinde yer aldığı da belgelenen Engin daha sonra başsavcılık görevinden alındı.

Özal´ı da içeren Komutan cinayetleri soruşturmalarında aynı “al-i menfaat” ile mi karşı karşıyayız yoksa? Al-i menfaat dediğimiz şey nedir? Menemen´de yaşanan ve Müslümanları sindirmek için bahane edilen provokasyon al-i menfaat miydi?.. Danıştay´da hakimleri öldürüp müslümanları suçlamak al-i menfaat miydi?.. Danıştay tetikçisinin kurşun yağdırırken tekbir getirmediği olay yerindeki diğer hakimlerin şahitliğiyle ortaya çıktı. Peki Danıştay üyesi Çölaşan´ın ´tekbir getirdi´ demesi al-i menfaat miydi? Danıştay davasına bakan Ankara´daki mahkemenin, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz tarafından saldırının Ergenekon´la bağlantısına dair gönderdiği 9 adet delil içeren mektubu dikkate almayıp davayı dinci kalkışma diyerek kapatması al-i menfaat miydi?.. Ergenekon davasında da ortaya çıktığı gibi, Ankara´daki davada en temel yargılama adımlarından olan ´saldırganı saldırıya uğrayanlarla yüzleştirme´nin yapılmaması ve diğer bir çok yargılama skandalının gerçekleşmesi al-i menfaat miydi?.. Danıştay kameralarını karartmak al-i menfaat miydi?.. Kamera karartan Oyak şirketinin Genel Müdürü Coşkun Ulusoy´un, Danıştay saldırısında kameraların karartıldığı iddialarında adının geçmesinden şikayetçi olan MİT´çi Kaşif Kozinoğlu´na, Devleti korumak ayıp değil, günah değil derken bu al-i menfaati mi kastediyordu?.. Özel harp elemanlarının yer aldığı Atabeyler çetesi, Başbakan´a 4x4´lük suikast planları, roketatar ve patlayıcılarla yakalanmıştı. Ancak savcı, sanıklar bu patlayıcıları PKK´ya karşı kullanacaklrını söylüyor. Öyleyse onların sözüne itibar edilsin! diyerek beraatlerini talep etmesi, kamuyu savunacağına sanıkları savunması derin devletin al-i menfaati miydi?..

Bizim adımıza al-i menfaatlere kim karar veriyor?.. “Hükümet” mi yoksa Başbakan´ın da dile getirdiği gibi hala bitirilemeyen ve Başbakan´ın ofisine dinleme cihazları yerleştirmeye devam eden “Derin Devlet” mi?.. 1990 sonundan beri 22 yıldır Abdullah Harun, 12 yıldır da kontrgerilla.com olarak bu derin devleti takip ediyoruz. Bitirileceğine dair ümidimiz kesilmişken 2002´den beri bu hükümet döneminde bitirilme yönünde yol alınmaya başlandı. Bu yol alma duracak mı, yoksa yavaşlayacak mı?.. Ergenekon soruşturma sürecinde bazen yavaşlamalar yaşandı. Öyle olunca derin devletle uzlaşma yapıldığı, operasyonların artık sürmeyeceği, hatta tutuklananların da çıkarılacak bir afla serbest bırakılacağı ve toplumsal bir barışın sağlanacağı´ sık sık iddia edildi. Ancak bunun doğru olmadığı -en azından şimdilik diyelim- baz gelişmeler ışığında doğru olmadığı operasyonların giderek derinleşmesiyle görüldü. Balyoz´da duruşma esnasında yaşanan toplu tutuklama, mahkeme heyetlerinin hiçbir şeyden korkmadığını gösterdi ve Balyoz yargılaması herşeye rağmen bitirilebildi. Ergenekon´da 5 yılı aşan soruşturma ve davalar sürecinde sayısı 19´a ulaşan davalar açıldı ve birleşti. Bundan başka Poyrazköy, Amirallere Suikast ve benzeri gibi artık saymanın zorlaştığı soruşturma ve davalar yürütülmekte. 12 Eylül davası açıldı. 28 Şubat´ta şok tutuklamalar yaşandı ve dava açılmaya çok yaklaşıldı.

HÜKÜMET DEVLETİN NAMUSU İÇİN HAREKETE GEÇMELİ

Ancak Komutan cinayetleri adını verdiğimiz 1993´te yoğunlukla gerçekleşen şüpheli ölüm ve suikast fırtınası için endişeler devam ediyor. Endişenin en büyük nedeni zaman aşımlarının çok yaklaşmış olması. Bu satırların yazıldığı 04 Ocak 2013 itibarıyla; örneğin Uğur Mumcu dosyası 20 gün sonra somut bir gelişme olmadığı taktirde kapanacak. Ardından Adnan Kahveci, Eşref Bitlis, Turgut Özal ve diğer komutanların ölümleri, Sivas ve Başbağlar katliamları, Bitlis´te 33 er katliamı gibi dosyalar sene sonuna kadar somut gelişmeler olmadığı taktirde peşpeşe birer birer kapanacak. Endişeleri gidermek adına hükümetin derhal harekete geçmesi ve zaman aşımı baskısını ortadan kaldıracak adımları acilen atması gerekiyor. Unutulmasın ki Turgut Özal devletin 1 no´lu konumunda bulunan, yani en üst makamında bulunan bir kişiydi. Devlet yetkililerinin faili meçhuller döneminde hep dile getirdiği “Bu cinayeti çözmek devletin namusu” deyimini herhalde en fazla, makamında şüpheli şekilde hayatını kaybeden, daha öncesinde bir de suikaste uğrayan Cumhurbaşkanı Turgut Özal hakediyor.

Bu satırların yazıldığı 04 Ocak 2013 itibarıyla komutan cinayetleri içerisinde hiçbir dosyada bir şüpheli olduğuna dair bilgimiz bulunmuyor. Belki Çillioğlu dosyasındaki 8 jandarma görevlisi hariç tutulabilir. Ancak onların da yasadışı gizli dinleme gibi ayrı bir kapsamda soruşturulduğu ileri sürülmekte. Eğer öyleyse o dosyada da somut bir gelişme yok denebilir. Bunu dosyalarda gözaltı ve tutuklama olmamasına dayanarak söylüyoruz. Evet ifade verenler oldu. Ancak tanık sıfatıyla verildi bu ifadeler. Dosyaların kapanmaması için en azından bir kişinin şüpheli sıfatıyla ifadesinin alınması gerekmekte. Cumhurbaşkanı son anda Mumcu dosyasına müdahale etti. Güldal Mumcu´nun, suikasttan üç yıl sonra ´Yeşil´ kod adlı Mahmut Yıldırım´ın evlerini ziyaret ettiğini açıklamasının ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü´ne talimat verdi ve Mahmut Yıldırım´ın ifade örneğinin acilen Uğur Mumcu´nun kardeşi ve avukatı Ceyhan Mumcu´ya gönderilmesini istedi. Bu ifadelere ulaşılması durumunda, dosyanın zaman aşımından kapanmasının önlenebileceği söyleniyor. Yani heyecan dolu son 20 güne girdik. İlerleyen günlerde dosyaların birer birer kapanıp kapanmayacağını, sürpriz gelişmeler yaşanıp yaşanmayacağını göreceğiz?.. Umarız devletin değil toplumun al-i menfaatleri, diğer bir deyişle de insan hakları ile insanlığa karşı işlenen suçların üzerine kararlılıkla gidilmesi üstün gelecektir..

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(04 Ocak 2013, 16:16)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

Ergenekon 1993´e uzandı: Tushad

Tanık: Özal´ı Tushad zehirledi

Özal ve komutan cinayetleri bağlantılı

Özal: Dertleri beni tasfiye etmek

Özal suikastinde çember daralıyor

Özal´ın zehirlendiği iddiası ve adli tıp incelemesi manşetlerimiz

Özal suikasti muhteşem bir Özel Harp işiydi, amacına da ulaştı

Korkut Özal: Kardeşimi Ergenekoncular öldürdü

Kaynak: Özal´ın o dönem ölmesi birilerince uygundu

Turgut Özal´ın şüpheli ölümü manşetlerimiz

Orgeneral Eşref Bitlis´in şüpheli ölümü manşetlerimiz

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikasti manşetlerimiz

Albay Kazım Çillioğlu´nun şüpheli ölümü manşetlerimiz

Albay Rıdvan Özden suikasti manşetlerimiz

Uğur Mumcu cinayeti ile ilgili manşetlerimiz

Mumcu´yu konuşma, laikleri yıpratma

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

Başbakan´a şantaj mı yapılıyor?

Başbakanı dinleyen derin güç kim?

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5045    yazdır/print


 

Ergenekon 1993´e uzandı: Tushad

Zirve iddianamesinde Hurşit Tolon´un, Ergenekon talimatıyla TUSHAD isimli gizli yapılanmayı 1993´te TSK içinde kurduğu belirtiliyor. Bazı çevreler örgütün 2001´den önce var olmadığını ileri sürmekteydiler. Ancak ortaya çıkan çok sayıda bulgu, örgütün 1990´lı yıllarda da bilindiğini, hatta ´Ergenakon´ adıyla 70´li yıllarda dahi var olduğunu gösteriyor. Tushad´ın kuruluş yılı 1993´e de dikkat çekmek istiyoruz. Bu yıl içinde Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Turgut Özal, Bahtiyar Aydın ve Cem Ersever gibi isimler şüpheli şekilde öldüler ya da öldürüldüler. Bingöl, Sivas ve Başbağlar katliamları yaşandı. Bir ekip tasfiye edildi. Türk devletinin terör politikası değişti.

24.06.2012 11:14 Zirve katliamına ilişkin hazırlanan ek iddianamede, Ergenekon örgütünün varlığının 1993´e kadar uzandığına dair çarpıcı ifadeler bulunuyor. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon´un Genelkurmay Başkanlığı genel sekreterliği görevini yürüttüğü 1993 yılında kurduğu Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi isimli gizli yapıyı, Ergenekon´un talimatıyla 1995, 1999 ve 2004 yıllarında revize ettiği aktarılıyor. İddianamede şu ifadeler kullanılıyor:

Şüphelinin Genelkurmay Başkanlığı genel sekreterliği görevini yürüttüğü 1993 yılında TSK içerisinde Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekat Dairesi (TUSHAD) isimli gizli bir yapılanmayı, Ergenekon terör örgütünün talimatları doğrultusunda bu örgüte bağlı kurarak faaliyete geçirdiği, bu birimin Ergenekon terör örgütü tarafından TSK içerisinde gizli bir şekilde kurulmuş olmasından dolayı Genelkurmay Başkanlığı´nın bu birimden haberinin olmadığı, bu yapılanmada diğer bir Ergenekon terör örgütü sanığı Levent Ersöz´e eğitmen olarak görev verdiği, bu birimin başında görev yaptığı... JİTEM´in ise 1990´lı yılların başında özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde faaliyetlerde bulunmak üzere Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde Jandarma İstihbarat personeli arasından seçilmiş kişilerden oluşan operasyonel bir birim olduğu, TUSHAD´ın JİTEM ile koordinasyon halinde çalıştığı, JİTEM´in ismi her ne kadar istihbarat olarak geçse de, istihbarat yerine daha çok infaz yaptığı, idari açıdan Jandarma Genel Komutanlığı´na, operasyonun yürütülmesi ve talimatın alınması bakımından şüphelinin kurduğu TUSHAD´a bağlı olduğu... Şüphelinin TUSHAD içerisinde çeşitli departmanlar oluşturduğu, bu departmanlardan birisinin de misyonerlik olduğu, TUSHAD´ın devamlılığını ve gizliliğini sağlamak için daha sonra 1995, 1999 ve 2004 yıllarında 3 kez revize ettiği belirlenmiştir.

İddianamede, Sanıklar Hüseyin Yelki ve Varol Bülent Aral için ´Ergenekon terör örgütü sanıklarından olan Ahmet Hurşit Tolon tarafından 1993 yılında TSK içerisinde Ergenekon terör örgütünce gizli bir şekilde kurularak faaliyete geçirilen TUSHAD isimli yapılanmada, Ergenekon terör örgütü adına TUSHAD 3. Bölge Malatya ili hücre yapılanması üyesi olduğu, bu hücre yapılanması içerisinde bizzat Mehmet Ülger´in talimatlarıyla hareket ettiği, bu talimatlar doğrultusunda bu hücre yapılanması tarafından Tolon´un talimatıyla 18 Nisan 2007 tarihinde Malatya ilinde meydana gelen ve Necati Aydın, Uğur Yüksel, Tilmann Geske´nin öldürülmeleriyle sonuçlanan, kamuoyunda Zirve Yayınevi cinayeti olarak bilinen eylemin planlanması ve işlenmesinde azmettirici olarak aktif görev aldığı belirlenmiştir.´ ifadeleri kullanıldı. Sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir ve Hamit Çeker´in de Zirve Yayınevi cinayeti eyleminin asli failleri olarak aktif görev aldıklarının belirlendiği ileri sürüldü.

ERGENEKON´UN TARİHİ 70´Lİ YILLARA UZANIYOR

Bazı çevreler Ergenekon´un 2001´de ortaya çıktığını belirtip, daha önceki tarihlerde var olmadığını ileri sürmekteler. Ancak örgütün daha önceki yıllarda da var olduğunu gösteren güçlü delil ve bulgular var. Kamuoyu Ergenekon örgütünün varlığını 2007 yılında öğrendi. 12 Haziran 2007 tarihinde İstanbul Ümraniye´de bir evin çatısında 27 el bombasının el geçirilmesi üzerine başlatılan soruşturma ´Ergenekon Terör Örgütü´nü (ETÖ) ortaya çıkardı. Peşpeşe gelen operasyon dalgalarında örgütün çok geniş çaplı olduğu, hücreler halinde ayrı ayrı birimlerle eylem yapan örgütün 2006 yılında Ankara´da Danıştay hakimlerine yönelik saldırının da düzenleyicisi olduğu ortaya çıkarıldı. İlerleyen süreçte örgütün varlığının aslında 2001 yılında İstanbul polisi tarafından tespit edildiği ancak örtbas edildiği de ortaya çıktı.

Tuncay Güney isimli bir kişi, 2001 yılında Başbakan Ecevit´in 3´lü koalisyon hükümeti döneminde bir oto dolandırıcılığı suçlamasıyla gözaltına alınıp polisçe sorgulandı. Güney, o sorguda inanılmaz bilgiler verdi. Ağır işkencelere maruz kaldı. Ergenekon örgütünün ilk kez deşifre olmasına neden oldu. Ancak kendisini o dönem sorgulayan polis müdürü Adil Serdar Saçan, onu serbest bıraktı. Havaalanında pasaport, bilet ve bir miktar para vererek yurtdışına kaçmasını sağladı. Güney, gittiği Kanada´da o ülkenin vatandaşlığına geçti. Güney´den elde edilen çuvallarca belge de Saçan tarafından polis müdürlüğünden çıkarılarak özel bir yerde gizlendi, soruşturma örtbas edildi. 6 yıl sonra 2007 yılında başlatılan Ergenekon soruşturmasında bu olay ortaya çıkınca, Serdar Saçan soruşturma belgelerini kaçırma ve soruşturmayı örtbas suçlamasıyla gözaltına alınıp tutuklandı. İkinci Ergenekon davasının sanıklarından birisi oldu.

ERGENEKON 1999´DA YENİDEN YAPILANDIRILDI

Bu zamana kadarki tüm Ergenekon iddianamelerine bakıldığında; savcıların hemen her iddianamede Ergenekon´un askeri ayağının tam olarak tespit edilemediğini ifade ettikleri görülüyor. Ergenekon´un ilk üç iddianamesinde savcıların şu tespiti yer alıyor: ...Soruşturma kapsamında Ergenekon Silahlı Terör Örgütü´nün belirtilen askeri yapılanmasının bütün daireleri deşifre edilememiş ise de... Gerçekten de Ergenekon yapılanmasını üreten ve hayatta tutan çekirdek TSK içindeydi. İddialara göre bu çekirdek, 1999 yılında sadece muvazzaf unsurlarla yetinilmemesi kararını alarak sivil alandaki bazı kişi ve kurumlara da görevler dağıtmış ve sivil alana sızmıştı. Diğer bir deyişle Ergenekon 1999´da re-organize olmuştu, yeniden yapılanmıştı. Bunu açıkça ifade eden Lobi dokümanının üzerinde yazan tarih 29 Ekim 1999. Rektörlere, akademisyenlere, medya unsurlarına, STK´lara, sendikalara ve siyasilere ´görev´ dağıtan merkez, Ergenekon´un muvazzaf karargahıdır. Ama suç zincirinde general-amiral kademesine çıkıldıkça örgütsel bağlantıların gittikçe sisli bir hal aldığı görülüyor.

ERGENAKON: 1971´DE TSK İÇİNDE SORUŞTURULMUŞ

Üçüncü Ergenekon davası kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan emekli Albay Hüseyin Vural Vural´dan ´Eşref Bitlis´in kadrosu suikastlerle öldürülecek´ notu çıkmıştı. “Bu belgeyi hatırlamıyorum” diyen Vural, aynı zamanda eski bir MİT çalışanı. Diğer bir Ergenekon sanığı Erol Mütercimler ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ergenakon adlı bir örgütten bahsettiği görülüyor. Üçüncü Ergenekon iddianamesinde 678-680 sayfalarında bu konuda geniş bilgi mevcut.

Hüseyin Vural´ın, Erol Mütercimler ile yaptığı konuşmasında, 7 Nisan 1991´de evinde öldürülen emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk´ün Ergenekon´u bildiği ve bunu konuşmaya çalıştığı için öldürüldüğü de iddia ediliyor. Vural, Mütercimler ile yaptığı bu telefon görüşmesinde bahsi geçen örgütün bugünkü soruşturmaya konu örgüt olmadığını belirterek, 1971 yılında TSK bünyesinde yapılan bir soruşturma ile ilgili. Bunun tam ismi de Ergenakon diyor. Vural aksini iddia etse de Ergenakon ile Ergenekon örgütlerinin isim benzerliği şaşırtıcı. Bu da Ergenekon örgütünün aslında yıllardır mevcut olduğunu düşündürüyor.

4 Nisan 2008´de Erol Mütercimler ile Hüseyin Vural Vural arasında geçen telefon konuşması: H.V.V.: Ergenekon nedir biliyor musun. E.M.: Yo hayır siz söyleyin belli ki bi şey var kritik bi şey var. H.V.V.: Kritik de diii Dokuz Martçıların İstanbul grubunun koyduğu isimdir o paroladır. E.M.: Onu bilmiyorum onu ilk defa öğreniyorum. H.V.V.: Aaaa ya bak bende onun kartı da var be. E.M.: Allahımız aşkına. Ya bunu kimse bilmiyor. H.V.V.: Hiç kimse bilmez bunu. Erol bilir bilmem ne bilir yani İstanbul grubu sadece İstanbul grubunun askerleri bilir. Anladın mı o seninki bi şeyler söylüyorsa o hain herif Memduh Ulutürk. O belki bunları ellerini geçti tabi konuşmadan. E.M.: Haa o bunu biliyor oo. H.V.V.: Bunu söylemeye çalıştı o.

ECEVİT VE ÖZAL SUİKASTLERİ ERGENEKON İŞİ

Gazeteci Can Dündar´ın 7 Ocak 1997´de Show TV´de yayınlanan Ergenekon belgeseli ile İmge Yayınevi´nden çıkan Ergenekon adlı kitabında çok ilginç ifadeler var. Ergenekon o yıllarda da biliniyormuş. Tam 13 yıldır bu konu üzerine araştırmalar yapan emekli deniz subayı Erol Mütercimler, sonunda çok ilginç bir örgütle karşılaştığını söylüyor. Mütercimler´e göre ülkeyi darbeye sürükleyen ve bugün “çete” diye anılan örgütün gerçek adı; Ergenekon: “Ben de ilk kez bu örgütün adını öğrendiğimde şok oldum. Gerçek anlamda şok oldum. Çünkü o kadar yıl yüzlerce insanla konuştum, ki ihtilalci darbeci subaylar çok büyük bölümü; ama bunu ilk ben emekli tümgeneral Memduh Ünlütürk´ten duyduğumda anlayamadım.”

ERGENEKON = KONTRGERİLLA

Mütercimler´e Ergenekon adlı bir üst örgütten ilk söz eden Tümgeneral Memduh Ünlütürk, 12 Mart döneminde işkenceli sorguların yapıldığı ve kontrgerilla kadrolarının ilk kez ortaya çıktığı Ziverbey Köşkü´nün komutanı olarak tanınıyordu. Ve yıllar sonra ilk kez kendisinin de içinde yer aldığı bir vatanseverler örgütünün ayrıntılarını anlatıyordu. Mütercimler, başta dinlediklerine inanamadı:

“Memduh Ünlütürk Paşa kendisinin de bu Ergenekon´un içinde olduğunu söyledi ve dedi ki, ´Ergenekon Genelkurmay´ın da, hükümetlerin de, bürokrasinin de herkesin üstünde bir örgüttür. Yasayla falan kurulmuş bir örgüt değildir. Bu, 27 Mayıs darbesinden sonra CIA, Pentagon tarafından kurdurtulmuş. Bunun içinde bulunan insanlar da buraya hizmet eden insanlardır. Ama bunlar vatana ihanet olsun diye hizmet etmezler. Biz vatanı kurtarıyoruz, vatana hizmet ediyoruz, vatana yararımız dokunuyor düşüncesiyle bu örgütün içinde yer almışlardır. Özellikle Amerika´da kontrgerilla eğitimi görmüş olan, bu kurslardan geçmiş olan generallerin bir bölümü yeri geldiğinde bu kontrgerilla içinde yer alır. Sonuçta ben daha başka insanlardan Ergenekon´u araştırdığımda şunu gördüm: Bunun içinde subaylar var, emniyetçiler var, profesörler var, gazeteciler var, işadamları var, sıradan insanlar var. Bugün çeteler dediğimiz bu küçük birimler var ya, işte bu birimler Ergenekon´un içindeki birer bölüm, birer parça. Adını saydığımız kişiler de Ergenekon adı verilen bu üst örgüt tarafından kullanılan tetikçiler.”

Bülent Ecevit ise bu örgütlerin varlığını yıllar önce açıkladıklarını söylüyordu: “Biz bunu 1977´de açıklamıştık. Tabii bunun adını Gladio adıyla değil, kontrgerilla adıyla da değil, bunu resmi adıyla açıklamıştık (Özel Harp Dairesi). Yani benzer uygulamaların değişik ölçü ve biçimlerde başka bazı Batı ülkelerinde de olduğu anlaşılıyor, ama bizde o yıllarda Emniyetin birçok eksiklikleri bulunduğu için bu olayların üstüne çok etkili biçimde yürünemiyordu. Bazı görev verdiğim kimseler de olayların üstüne bir noktadan sonra yürümediler veya yürüyemediler.”

Erol Mütercimler de birçok kimsenin bunu bildiği kanısında: “Bülent Bey kendi araştırmalarında bu Ergenekon´un ne olduğunu gördü. Bırakın siz onu, Turgut Özal´a, bir suikast girişimi yaşandı, ki Cumhuriyet tarihinde tanıdığım en gözü kara, daha doğru deyimiyle en deli cesareti olan Cumhurbaşkanlarından birisiydi, bu yadsınmaz bir gerçek. Kendisine yapılan suikastı araştırdığında ne dedi? ´Bir örgüte geldim çakıldım.´ İşte bu örgütün adı Ergenekon.”

Turgut Özal suikastı, Ecevit´e Çiğli´de düzenlenen suikastten sonra, nedeni ortaya konamayan bir saldırı olarak dosyasına kaldırılmıştı. Silahı ateşleyen ülkücü Kartal Demirağ, ifadesinde bazı komando kamplarında askeri şahıslardan gerilla eğitimi aldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Özal´ın olayı soruştururken, suikastın ardındaki gücün kim olduğu konusunda bir noktaya kadar geldiği ve o noktada gerçeği anlayınca “Madem öyle, kalsın” dediğini ölümünden sonra kardeşi Korkut Özal açıklayacak ve “Bunun ne olduğunu ağabeyim müsaade etmediği için açıklayamam” diyecekti. Ergenekon´un sırrı böylece yine çözülememiş oluyordu. Ta ki Susurluk kazasına kadar.

TUSHAD´IN KURULDUĞU YIL KOMUTAN CİNAYETLERİ İŞLENDİ

Ergenekon talimatıyla Hurşit Tolon tarafından TSK içinde gizlice yapılandırılanTUSHAD´ın kuruluş yılı olan 1993´e de dikkat çekmek istiyoruz. Türkiye´nin yakın tarihinde ´kara yıl´ olarak nitelendirilen bu yıl içinde komutan cinayetleri denilen ve peşpeşe gelen olaylarda sivil ve askeri kişiler hayatlarını kaybettiler. Sırasıyla Uğur Mumcu cinayeti, Eşref Bitlis ve Turgut Özal´ın şüpheli ölümleri, Bingöl´de 33 asker katliamı, Sivas ve Başbağlar katliamları, Bahtiyar Aydın ve Cem Ersever cinayetleri gerçekleşti. Ardından terörü demokratik açılım ve barış yoluyla durdurma projesi rafa kaldırıldı. Bir ekip tasfiye edildi. Yerlerine gelen yeni cumhurbaşkanı ve hükümetler yeni bir devlet politikasını uygulamaya başladılar. MGK´da yani en üst düzeyde alınan kararlarla, teröre karşı şiddete, köy yakmalara, köylülere dışkı yedirerek gözlerini korkutmaya, teröre desteklerini kesmeye, yargısız infazlara ve faili meçhullere dayanan kontrgerilla türü bir mücadele yürütüldü. Bir taraftan PKK güçlendirildi, diğer taraftan Türk-Kürt halkları arasındaki uçurum daha da derinleştirildi.

Suikastlere kurban giden bazı jandarma komutanlarının Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis´e, onun da Cumhurbaşkanı Turgut Özal´a ulaştırdığı raporlarda şok bilgiler vardı. Teröre yardım eden, terörden rant elde eden yani silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yoluyla teröristlerle menfaat işbirliğine giden, ihanet içerisinde olan bazı subayların isimleri bildiriliyordu. 16´sı subay toplam 34 devlet görevlisinin adının yer aldığı listedeki kişilerin devlet kademelerinden uzaklaştırılmaları tavsiye ediliyordu. Bu raporların hemen ardından komutan cinayetleri adı verilen ve yukarıda sıraladığımız cinayet fırtınası başladı. Tasfiyesi istenen 16 subaydan bazılarının isimleri ortaya çıktı. Tümgeneral Ahmet Yavuz, Tuğgeneral Levent Ersöz, Albay Levent Göktaş, Albay Fikri Karadağ, Korgeneral Selahattin Uğurlu, Tuğgeneral Nevzat Bekaroğlu ve Tuğgeneral İsmail Kuru. Bu kişilerden bazıları Ergenekon ve Balyoz davalarında halen tutuklu yargılanmakta.

Çok ilginç bir örnek teşkil ettiği için bu subaylardan birisini burada aktarmak istiyoruz. Halen Ergenekon ve Balyoz tutuklusu olan Albay Fikri Karadağ´ın ismine bir çok olayda rastlanıyor. Silah ve ölüm üzerine yemin ettirerek kıydırdığı nikah törenleriyle kamuoyunu şok eden Albay Fikri Karadağ´ın, 1993 yılında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın vurulduğunda olay yerinde olduğu ortaya çıktı. Tuğgeneral Aydın, terörün şiddetle bitirilemeyeceğini düşünen ve terörle mücadelede, JİTEM gibi illegal yapılanmalara karşı olmasıyla biliniyordu. Halkla devleti kaynaştırmak için verdiği mücadelesiyle öne çıkan Aydın, hem PKK´nın hem de terör ortamından beslenen ´karanlık güçlerin´ hedefi haline gelmişti. Tuğgeneral Aydın, Elazığ Jandarma Komutanlığı´na bağlı komandolar ve Lice´deki jandarma komando bölüğünün PKK´ya karşı ortaklaşa gerçekleştireceği operasyon öncesi 22 Ekim 1993´te Lice´ye geldi. Kendisini Lice´ye getiren helikopterden inip konuşmasını yapmak üzere yürüdüğü sırada karanlık bir el tetiği çekti. Dürbünlü suikast silahı Kanas´tan çıkan kurşunun sağ gözüne isabet etmesiyle Aydın şehit oldu. Operasyonla ilgili planlamalarda o dönemde Elazığ 8. Kolordu Komutanlığı İstihbarat ve İstihbarata Karşı Koyma Şube Müdürlüğü´nde görevli Karadağ da yer aldı. Karadağ, Aydın´ın 22 Ekim 1993 günü Lice´ye gideceğini bilen ve programın alt yapısını hazırlayan birkaç kişiden biriydi. Bu, Albay Karadağ ile ilgili tespit edebildiğimiz üç tesadüften birisiydi.

Diğer tesadüf Üzeyir Garih cinayetiyle ilgili. Ergenekon kapsamında gündeme gelen ve 2001´de bir cinayete kurban giden İşadamı Üzeyir Garih´in katili Yener Yermez askerliğini o dönem İstanbul Hasdal kışlasında yapmaktaydı. Birliğinden firar ederek cinayeti işlemişti. Yermez´in Hasdal´daki komutanı ise olaydan 16 gün öncesine kadar Albay Fikri Karadağ idi. Yener Yermez´in Garih cinayetinden yaklaşık beş ay önce gazeteci Tuncay Güney ile beraber otomobil kaçakçılığı suçlamasıyla gözaltına alınan teğmen Murat Oğuz´un Hasdal Kışlası´nda çaycılığını yaptığı ortaya çıktı. Yine Yermez´in, Ümraniye´de ele geçirilen ve Ergenekon soruşturmasının başlamasına neden olan bombaların sahibi Oktay Yıldırım ile aynı kışlada askerlik yaptığı da anlaşıldı.

Karadağ ile ilgili diğer bir tesadüf ise, terhis olan 33 erin 1993 yılında Bingöl´de PKK´lılarca şehit edildiği olay yerine ilk giden askeri yetkili olmasındaydı. İsmi hep tesadüflerle geçen Albay Karadağ, halen Ergenekon ve Balyoz davalarında tutuklu olarak yargılanıyor.

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(24 Haziran 2012, 11:14)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Malatya Zirve Katliamı ve Ergenekon bağlantısı manşetlerimiz

Ergenekon ve Balyoz, Malatya´da ´zirve´ yapmış

Zirve´yi başlatan papazdan şok itiraflar

Tanık: Malatya ve Dink ´Kafes´ işi

Zirve Yayınevi Katliamı ile Kafes davaları birleşebilir

Özal ve komutan cinayetleri bağlantılı

Özal: Dertleri beni tasfiye etmek

Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın şüpheli ölümü manşetlerimiz

Orgeneral Eşref Bitlis´in şüpheli ölümü manşetlerimiz

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikasti manşetlerimiz

Albay Kazım Çillioğlu´nun şüpheli ölümü manşetlerimiz

Albay Rıdvan Özden suikasti manşetlerimiz

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısı manşetlerimiz

Özal suikasti muhteşem bir Özel Harp işiydi, amacına da ulaştı

Özel Harp Dairesi ile ilgili manşetlerimiz

Özel Harp Dairesi sayfamız

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4648    yazdır/print


 

Özal: Dertleri beni tasfiye etmek

DDK´nın Özal raporu, ölümün şüpheli olduğu ve otopsi yapılması gerektiği tespitiyle sonuçlandı. Sadece son dakikalarının incelendiği Özal´ın ölümünde somut deliller bulunamadı. Ancak peşpeşe gelen bazı tuhaf aksilikler, Özal´ın ölümünü şüpheli yapıyor. Otopside beklenen bulgular çıkmasa bile cinayet şüphesi ortadan kalkmayacak. Çünkü şüpheli bulgulardan belki sadece bir tanesi devre dışı kalmış olacaktır. Özal ve ona bağlı komutanların peşpeşe gerçekleşen ölümlerinde, ABD Başkanı Kennedy suikastinde benzeri görülen geniş çaplı bir komploya dair çok sayıda bulgu var.

19.06.2012 13:36 Devlet Denetleme Kurulu, 13 Haziran´da açıkladığı raporunda Cumhurbaşkanı Özal´ın ölümünü şüpheli buldu. Mezarının açılarak otopsi yapılmasını tavsiye etti. Satır araları okunduğunda ise, fenalaştıktan sonra hastaneye yetişemeden yolda hayatını kaybeden Özal´ın ölümüne dair somut delil olmadığı belirtiliyor. Olayla ilgili tüm ayrıntıları inceleyen Kurul, örneğin ülkenin en üst makamındaki Cumhurbaşkanına bakması gereken doktorun sözleşme şartlarına göre hafta sonu izinli olmasının normal olduğunu ortaya çıkardı. Bunun gibi bir çok ayrıntıyı tek tek ele alan Kurul, 19 yıl önce gerçekleşen olayda, ya yeterli bilgiye ulaşamadığı ya da olağandışı bir durumla karşılaşmadığı nedeniyle somut delil olmadığı kanısına vardı. Ancak Kurul Özal´ın vefatının bir çok tuhaf gecikmenin peşpeşe gelmesi sonucu gerçekleştiğine de dikkat çekiyor ve ölümün bu nedenle şüpheli olduğunu belirtiyor. Bu tuhaf gelişmelerden birisi olarak otopsi yapılmamasını gösteren Kurul, bunu ´akıl tutulması´ olarak niteliyor. Sonuç olarak elde şu an için somut delil olmasa bile bunu elde etmeye yarayabilecek somut bir çözümü, mezarın açılarak otopsi yapılmasını tavsiye ediyor.

Bu noktada kafaları kurcalayan tuhaf iki ayrıntıyı da dile getirelim. Özal vefat ettikten hemen sonra gündeme gelen otopsiye o dönem eşi Semra Özal´ın ´cesedi kestirmeyiz´ diye karşı çıktığı ileri sürülüyor. Bu iddia Kurul raporunda da dile getiriliyor. Aile bu iddiaları daha önce yalanlamıştı. Biz istemesek bile devletin otopsiyi yapması gerekir demişlerdi. Ancak Kurul´un otopsi yapılması gerektiği görüşünü açıkladıktan sonra Oğul Ahmet Özal´ın otopsiye gerek olmadığını hala dile getiriyor olması dikkat çekici. Bir vatandaş için dahi mutlak bir şüphe varsa otopsi yapılması gerekirken, halkı temsil eden en üst makamdaki bir şahıs için yapılmaması düşünülemez. Zamanında yapılmayan ve Kurul´un ´akıl tutulması´ olarak nitelendirdiği, ancak kasıtlı olarak ihmal edildiği yıllardır kamuoyunda dile getirilen otopsi işleminin bu kez yapılması bekleniyor. Ailenin saç tellerini savcılara teslim etmemesi de dikkat çekici. Hem Özal´ın öldürüldüğüne dair iddiaları ilk olarak dile getiriyor, soruşturma başlatılmasına yol açıyorlar, hem savcılara yardımcı olmuyorlar. Anlaşılması güç ve tuhaf bir durum.

Otopsi kararını verecek makam, soruşturmayı yürüten savcılık. Otopsiden bir şey çıkmayabilir. Uzmanlar, iddia olunduğu gibi arsenik ile zehirlenme yapılmışsa, bunun tespit edilebileceğini, ancak böcek ilacı söz konusu ise bunun tespit edilemeyeceğini belirtiyorlar. Yine de adli tıpta analiz imkanları çok genişledi. Sürpriz bir sonuç ortaya çıkabilir. Nitekim ölümü Özal´la aynı kapsamda araştırılan ve geçtiğimiz aylarda otopsisi yapılan Albay Kazım Çillioğlu´nun saç diplerinde arseniğe rastlandı. Ancak Özal´ın otopsisinden böyle somut bir sonuç çıkmasa bile bu, ölümün şüpheli olduğunu ortadan kaldırmayacaktır. Çünkü bu sonuç, şüpheli bulgulardan sadece bir tanesini devre dışı bırakmış olacaktır.

Özal´ın vefat anıyla ilgili şüpheleri sıralayacak olursak;

- Hastanede alınan kan örneklerinin her türlü olasılığı dikkate alan şekilde analiz edilmemesi. Örneklerin daha sonra da imha edilmesi.

- Ölümün şüpheli olduğunun hastanede bazı yetkililerce dile getirilmesine karşın otopsi yapılmaması.

- Hastaneye gidilirken dakikalar bile önemliyken yarı yolda güzergahın değiştirilerek başka bir hastaneye gidilmesi. Bu çok kritik değişiklik talimatı Kurmay Albay Aslan Güner´den geldi. (Güner, adı Ergenekon sürecindeki tartışmalarda sık sık gündeme gelmiş olan bir isim.)

Evet, Devlet Denetleme Kurulu raporunda somut bir delil gösterilmiyor. Ancak Kurul´un, sadece Özal´ın fenalaşmasından hayatını kaybettiği ana kadar olan son bir kaç saati incelediğine dikkat çekmek istiyoruz.Kesin olan bir durum varsa o da, Özal´a ölürken bir Cumhurbaşkanı muamelesi yapılmadı. Adeta ölmesi için her türlü gecikme uygulandı. Ölüm nedeninin ortaya çıkmaması için de eksik işlemler yapıldı. Tüm bu şüphelerin peşpeşe gelmesi aslında başlı başına somut bir bulgudur. Ancak bir mahkemenin hüküm vermesine yeterli delil teşkil etmeyeceği de açıktır.

Özal´ın ölümüne dair bir de özel yetkili savcılıkça soruşturma yürütülmekte. Gizli olduğu için soruşturma dosyasına ne tür delillerin girdiğini henüz bilemiyoruz. Ancak geçtiğimiz günlerde savcıların, Cumhurbaşkanı Özal ile bazı komutanların ölümleri arasında bazı bağlantıları yakaladığı iddia edildi. Savcıların bu nedenle dosyalardaki delilleri paylaşma kararı aldıkları ileri sürüldü.

Çoğu 1993 yılında olmak üzere inanılmaz şekilde peşpeşe şüpheli ölümler zinciri yaşandı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis, Jandarma Diyarbakır Bölge Komutanı Tuğg. Bahtiyar Aydın, Jandarma Tunceli Bölge Komutanı Albay Kazım Çillioğlu ile Jandarma Mardin Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden hayatlarını kaybettiler. Hepsinin aynı ekipte, Özal´a bağlı komutanlar ekibinde yer aldıkları ve ´terörü barış projesiyle çözme´ sürecini sabote etmek amacıyla derin devlet tarafından öldürüldükleri yıllardır ileri sürüldü. Hatta gazeteci Uğur Mumcu ve Binbaşı Cem Ersever gibi şahısların ölümleri ile Bingöl 33 er, Sivas ve Başbağlar katliamlarının da aynı derin güçler tarafından aynı karşı proje doğrultusunda tezgahlandığı iddia edildi. 2007´de başlayan Ergenekon soruşturma sürecinde ortaya çıkan çarpıcı delil ve bulgular üzerine tüm bu soruşturma dosyaları 2010 yılında çeşitli illerdeki savcılıklar tarafından açıldı. Çillioğlu ile Özden´e otopsi yapıldı. Çillioğlu olayında Jandarma içinde bir yapılanma tespit edildi. Halen izi sürülüyor. Kısacası, bu komutan ve sivillerin cinayete kurban gittiklerine dair somut deliller elde edildi. Yıllardır dile getirilen şüpheler güçlendi.

Tüm bunlara ilave olarak, Özal´a başbakanken düzenlenen suikast girişimini hatırlatalım. Bu girişimin derin güçlere, ´Özel Harp Dairesi´ne, diğer adıyla da ´Kontrgerilla´ya kadar dayandığı, ilerleme sağlanamadığı için de kapatıldığı ortaya çıktı. Yakınlarının ifadelerine göre, cumhurbaşkanlığına hazırlanan Özal sorun çıkmasını istemiyordu. O yüzden dosyanın kapatılmasını istedi. Buna karşı çıkan ve suikastin ardındaki güçlerle hesaplaşmak isteyen yakınlarını uyaran Özal şunları söylüyordu: Çocuklar çok gençsiniz. Hesaplaşmaya girersek ülke kaybeder, ülke karışır. Tehdit altındayım, önümüzdeki bir yılı atlatmamız lazım. Bizim bu olayı çözdüğümüzü bunu yaptıranlar biliyorlar. Tekrar girişimde bulunamazlar. Can güvenliğinizin teminatı benim. Dertleri beni tasfiye etmek. 292 vekil bunların gözlerini korkuttu. Anayasayı değiştireceğimizi düşünüyorlar. Bu işi unutun ve sakin olun. Bu bir yıl içinde bunlarla kavgaya girersek, kaybederiz.

Turgut Özal´a yapılan suikast girişiminin ardından eski Özel Harp Dairesi ve eski MGK Genel Sekreteri Org. Sabri Yirmibeşoğlu´nun adı çıktı. Bizzat yetkili kişilerin ağzından dile getirilen iddialara göre suikasti soruşturan Savcı Uğur Tönük, bu generalin gönderdiği üç MİT görevlisi tarafından tehdit edildi. Kızı kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Ve ardından dosya kapatıldı. Suikast sırasında MGK genel sekreterliği görevini yürüten Yirmibeşoğlu, halk arasındaki adıyla Kontrgerilla olan Özel Harp Dairesi´nin (ÖHD) eski komutanlarından biriydi. ´6-7 Eylül de bir Özel Harp işidir ve muhteşem bir örgütlenmeydi. Amacına da ulaştı´ açıklamasını yapan kişiydi. Özal suikastini soruşturan ve suikastçi Kartal Demirağ´ın Afyon Dazkırı bölgesindeki kontrgerilla örgütlenmesine dahil olduğunu tespit eden savcıyı, olayın üzerine daha fazla gidilmemesi için uyaran kişi de MGK sekreteri Yirmibeşoğlu´ydu. Yine Yirmibeşoğlu, 1978´de Başbakan Ecevit´in, ´Farz-ı muhal, buradaki MHP il başkanı, aynı zamanda Özel Harp Dairesi´nin sivil uzantısındaki gizli elemanlardan biri olamaz mı?´ kuşkusunu ´Evet, öyledir ama kendisi çok güvenilir, vatansever bir arkadaşımızdır.´ diyerek doğrulayan kişiydi. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, suikast olayının detayları kendisine ulaşınca MGK sekreteri Yirmibeşoğlu´nu re´sen emekliye sevketti. Suikastin ardında olmakla suçlanan diğer kişi ise yine Özel Harp´te komutanlık yapan Org. Kemal Yamak´tı. Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın genel sekreterliği görevini yürüten Yamak, Özal´ın 1993´te şüpheli ölümü üzerine o gün görevinden istifa etmişti.

Ortaya çıkan bu bulgular, Özal´ın etrafında o dönemde çok tehlikeli bir çemberin var olduğunu gösteriyor. Bu çemberin Ergenekon örgütüyle bağlantılarına dair somut bulgular da ortaya çıktı. Özal, Cumhurbaşkanlığı seçimi telaşından üzerine gitmediği bu güçlerin dosyayı kapattığında peşini bırakacaklarını ya da cumhurbaşkanlığı makamının gücüyle onları mağlup edebileceğini düşündü. Ancak ´dertleri beni tasfiye etmek´ dediği o güçlerin amaçlarından vazgeçmediği ve tasfiyeyi başardığı anlaşılıyor.

Benzer bir tasfiye operasyonunun ABD Başkanı John F. Kennedy suikasti olayında da yaşandığını söyleyebiliriz. İddialara göre Amerikan Başkanı, Rusya ile soğuk savaşı tırmandırmayarak soğutma politikası uygulaması nedeniyle silah üreticileri ve onların devlet içindeki uzantılarınca planlı ve örtülü bir şekilde öldürüldü. Olay, çok büyük bir komplo idi. Bu komplonun içinde yer alan sözde tetikçi Lee Harvey Oswald ve suikastle ilgili olay yerindeki ayrıntılara tanık olan çok sayıda kişi, ya cinayetlerle ya da yüksekten düşme, trafik kazası ve diğer ölüm şekilleriyle hayatlarını kaybettiler. Tetikçi Oswald´ı öldüren kişi de bir başka kişi tarafından öldürüldü. Mahkeme önüne çıkabilecek birinci derecede resmi delil ve tanıklar titizlikle ortadan kaldırıldı. Peşpeşe gerçekleşen bir ölümler zinciri yaşandı. Meclis Suikasti Araştırma Komitesinin dosyalarının, ulusal menfaatleri açısından 2029 yılına kadar kamuoyuna gizli tutulacağı açıklandı.

Ölümünden bir süre önce Cumhurbaşkanı Özal´a terör konusunda şok bir mektup yazan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, terörle mücadelede ihanet içerisindeki bazı devlet görevlilerinin mutlaka tasfiye edilmesi gerektiğini belirtti. Sayın Cumhurbaşkanım, Zatı Aliniz bu olaya müdahil olmalı, aksi takdirde bölgede sonu alınamayacak ciddi risk ve tehditlerle karşı karşıya kalabiliriz. Bölge halkının kazanılması zaruridir. Halk yanlış yönetim ile terör örgütü arasında sıkışmış durumdadır. Bunu suiistimal eden unsurların bertaraf edilmesinin zorunluluğu ortadadır.

Bu mektubu okuyan Turgut Özal, terör raporları da hazırlayan yakın arkadaşı Maliye Bakanı Adnan Kahveci ile Eşref Paşa´dan ´ortak bir çalışma´ istedi. Bu olaydan 2 ay sonra, 5 Şubat 1993´te Kahveci trafik kazasında, 12 gün sonra Bitlis düşen uçakta, 2 ay sonra da Cumhurbaşkanı Özal makamında vefat etti. Org. Bitlis´in raporunda terörden rant elde eden 34 kişinin isminin de yer aldığı ileri sürüldü. Dönemin önemli tanıklarının iddiasına göre Bitlis´in tasfiye edilmesini istediği kişilerden bazıları bugün Ergenekon ve Balyoz tutuklusu olarak Hasdal cezaevinde bulunuyor. Sonuç olarak bertaraf etme girişimi tersine döndü. Devletin en üst noktalarındaki yetkililere yönelik bir bertaraf operasyonu başlatıldı. Başbakanken suikastle başarılamayan tasfiye, Özal cumhurbaşkanı iken yürütülen daha geniş çaplı bir operasyonla başarıldı. Özel Harpçilerin dile getirdikleri 6-7 Eylül de bir Özel Harp işidir ve muhteşem bir örgütlenmeydi. Amacına da ulaştı. Sorarım size? Bu muhteşem bir örgütlenme değil miydi? cümlesi, Özal ve ekibinin ölümleri için de söylenmekte: Özal suikasti muhteşem bir Özel Harp işiydi. Amacına da ulaştı. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(19 Haziran 2012, 13:36)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

DDK: Özal´ın mezarı açılmalı

DDK raporunun tam metni

Özal ailesinden garip tavır

DDK´nın Özal´ın vefatına dair raporun orjinalini Cumhurbaşkanlığı sitesinden indirmek için tıklayın

DDK´nın Özal´ın vefatına dair raporun orjinalini sitemizden indirmek için tıklayın

DDK Özal´ın ölümüne yoğunlaştı

Özal suikastinde çember daralıyor

Özal ve komutan cinayetleri bağlantılı

Özal suikasti muhteşem bir Özel Harp işiydi, amacına da ulaştı

Korkut Özal: Kardeşimi Ergenekoncular öldürdü

Kaynak: Özal´ın o dönem ölmesi birilerince uygundu

Özel Harp Dairesi ile ilgili manşetlerimiz

Özel Harp Dairesi sayfamız

Turgut Özal´ın şüpheli ölümü manşetlerimiz

Orgeneral Eşref Bitlis´in şüpheli ölümü manşetlerimiz

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikasti manşetlerimiz

Albay Kazım Çillioğlu´nun şüpheli ölümü manşetlerimiz

Albay Rıdvan Özden suikasti manşetlerimiz

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4636    yazdır/print


 

Köşk´teki cinayet çemberi

Özal öldürüldü mü? Bu sorunun yanıtı ilk kez ´gerçekten´ aranıyor. Devlet Denetleme Kurulu, yanıtı mezarın açılarak yeni otopsi yapılmasına bağladı. Peki otopsiden bir şey çıkmazsa? Cinayet ihtimali ortadan kalkacak mı?..

17.06.2012 15:37 Turgut Özal gerçekten öldürüldü mü? Ailesinin yıllardır dile getirdiği bu iddianın yanıtı ilk defa ciddi ciddi aranıyor. Devlet Denetleme Kurulu kapsamlı bir rapor hazırladı. Müfettişler özetle; bir dizi sağlık hizmeti ihmalinin bulunduğunu, gerekli tedbirlerin alınmadığını yazdı. Tüm yanıtları ise mezarın açılıp, otopsi yapılmasına bağladı. Peki otopsiden de bir şey çıkmazsa? Ya adli tıp uzmanlarının söylediği gibi inorganik (arsenik vb.) değil de bu kadar zaman sonra otopside tespit edilemeyecek organik (tarım ilacı vb.) zehir kullanıldıysa? Ya Agahta Christie´nin ´Filler Unutmaz´ kitabındaki gibi, mezar açılıp önümüze yeni yeni muammalar çıkarsa? Filler Unutmaz, bir adamın ölümüyle başlar. Ailesi bunun cinayet olduğunda ısrarcıdır. Elde kriminal tek bir delil yoktur. Mezar açılır, otopsi yapılır ama yine bir şey çıkmaz. Obsesif dedektif Hercule Poriot içinse ipucu halıda, saç telinde veya mezarda değil, adamın çevresindekilerdedir. Her bir halka cinayetten izler taşır. Mesele bir cinayetin olup olmadığı değildir artık, bir cinayet konseptinin varlığıdır. Özal´ın durumu da biraz böyle aslında. Zira onun ölümünden hiçbir şaibe çıkmasa bile etrafında öyle bir cinayet konsepti örülü ki, ortaya atılan komplo teorileri bile yanında yavan kalıyor.

Bu konsept, Malatyalı iki mahalle arkadaşının yollarının devletin zirvesinde kesişmesiyle başlar. Özal, Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis´i teamüllere aykırı da olsa Genelkurmay Başkanı yapmak için yol arar. Bu sürecin yakın tanığı Özel Kalem Müdürü Feyzi İşbaşaran, yıllar sonra verdiği bir röportajda Bitlis´in ölümünden sonra Özal´ın ağlayarak, “Biz bu Kürt sorununu çözemezsek, ileride Türkiye´nin başı daha da belaya girer” dediğini aktarır. Şifre bellidir: Kürt sorunu. Kaseti bir yıl önceye saralım...

-Köşk´te Kürt zirvesi-

1992 Martı´nın ilk haftasında Özal, Köşk´te DEP milletvekilleri Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Orhan Doğan´la görüşür. Ardından sözcüsü Kaya Toperi ile başyaveri Kurmay Albay Arslan Güner´e 10 sayfalık bir Kürt Raporu hazırlatır. Rapor 13 Mart 1992 günkü MGK´da gündeme gelir. Af da dahil siyasi-sosyal çözümler tartışılır. Elbette askerin tepkisi serttir. 8 gün sonra tarihin en kanlı Nevruz´u yaşanır. İki günde resmi kayıtlara göre 57, sivil toplum kuruluşlarına göre ise 113 kişi hayatını kaybeder. Mayıs 1992´de bu kez ANAP Milletvekili Adnan Kahveci´ye bir rapor sipariş eder. Kahveci´nin raporunun başlığı manidardır: Kürt Sorunu Nasıl Çözülmez? Raporda bir dizi cesur adım önerilir: Kürt kimliği ve dili kabul edilmelidir. Bu rapor da Ağustos 1992´de MGK´nın gündemine gelir. Hatta Özal daha da ileri gider ve GAP Televizyonu´nda Kürtçe yayın yapılabileceğini söyler. Bu sözlerden birkaç gün sonra 18 Ağustos´ta Şırnak´ta büyük olaylar çıkar. 3 gün süreyle kent adeta bombalanır. O gün ölenlerin sayısı halen bilinmez.

Özal, kaygılıdır, zira atmayı düşündüğü her adım daha tartışıldığı gün karanlık bir olay vuku bulmaktadır. Malatya´dan arkadaşı, bölgede yıllardır görev yapmış çok güvendiği Eşref Bitlis´e başvurur. Yıllar sonra dönemin Çankaya efradının basına söylediklerinden anladığımız kadarıyla Bitlis, Özal´ın önüne bir liste koyar. Listede JİTEM´in bölgede kendi çıkarına hareket eden, uyuşturucuya bulaşan, çatışmaları körükleyen mensupları vardır. Öncelikle bunların tasfiyesini ister.

-İki ayda tüm ekip tasfiye-

Ancak olaylar hız kesmez. 20 Eylül 1992´de Kürtlerin bilge adamı Musa Anter, suikasta uğrar. Özal bu sefer Kahveci ve Bitlis´ten ortak çalışma yapmalarını talep eder. Kahveci işin ekonomik ve siyasi boyutunu, Bitlis askeri adımları yazacaktır. Özal iki resmi görevlisinin yanında gazeteci Uğur Mumcu ile de sık görüşür. Ne var ki Mumcu 24 Ocak 1993´te bombalı suikastta, Kahveci de 5 Şubat 1993´te o meşum trafik kazasında, 12 gün sonra da Bitlis, askeri uçağın kalkıştan 7 dakika sonra düşmesiyle ölür. 17 Nisan 1993 günü ise artık devletin zirvesinde Kürt adının uzun süre anılmayacağı bir dönemin başlangıcı olur. Özal´ın 17 Nisan 1993´te kalp krizine yenik düştüğü açıklanır. O andan itibaren de baş döndürücü bir değişim başlar. Demirel Köşk´e, Çiller Başbakanlık´a, Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürlüğü´ne çıkar.

Madımak ve Başbağlar, HEP´in kapatılması, DEP´li Mehmet Sincar´ın öldürülmesi, Kürt işadamlarının cesetlerinin ormanlık arazilerden çıkması... Muhtemel ki kazanan Bitlis´in değil, ´ya bitecek, ya bitecek´ diyenlerin ekibidir. Nitekim Bitlis´in ekibinden Tuğgeneral Bahtiyar Aydın 22 Ekim 1993´te, Diyarbakır JİTEM Grup Komutanı Binbaşı Cem Ersever, 4 Kasım 1993´te, Alay Komutanı Kazım Çillioğlu 3 Şubat 1994´te Mardin Jandarma Komutanı Rıdvan Özden 12 Ağustos 1995´te öldürülür. Şimdi bu koca muamma ile yeni bir mezarın açılmasını bekliyoruz. Oysa açılmış bir tane var. Bizzat üstleri tarafından intihar ettiği söylenen Albay Çillioğlu´nun işkence gördüğü, zehirlendiği ve vurulduğu ortaya çıktı. İpucu bu. Her cinayet çevresindekilerin izini taşır... ( Bahadır Özgür / Radikal)

(17 Haziran 2012, 15:37)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Özal ve komutan cinayetleri bağlantılı

Turgut Özal´ın şüpheli ölümü manşetlerimiz

Orgeneral Eşref Bitlis´in şüpheli ölümü manşetlerimiz

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikasti manşetlerimiz

Albay Kazım Çillioğlu´nun şüpheli ölümü manşetlerimiz

Albay Rıdvan Özden suikasti manşetlerimiz

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4631    yazdır/print


 

Komutan dosyaları tehlikede

Komutan cinayetleri olarak da adlandırılan ve peşpeşe gerçekleşen bazı şüpheli ölümlere ait dosyaların zaman aşımından kapanmasına aylar kaldı. 8´nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın dosyası 10 ay sonra, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın´ın dosyası 15 ay sonra düşecek. Albay Kazım Çillioğlu için 20 ay var. Jandarma eski Genel Komutanı Eşref Bitlis ve Albay Rıdvan Özden´in dosyası ise 8 ay içinde kapanacak.

16.06.2012 10:03 Doksanlı yıllara damga vuran şüpheli ölümlerle ilgili yürütülen kritik soruşturmaların tamamlanmaması halinde zaman aşımına yenik düşmesi söz konusu. Tozlu raflara kaldırılması beklenen önemli soruşturmalar arasında Kürt sorununa çözüm ararken şüpheli uçak kazasında yaşamını yitiren Jandarma eski Genel Komutanı Eşref Bitlis ve Tuğgeneral Bahtiyar Aydın´ın dosyası da yer alıyor.

ÜÇ KRİTİK DOSYA BİTECEK

Türkiye´nin karanlık yılları olarak bilinen (1991-1994 yılları arası) ve binlerce faili meçhul cinayet ile şüpheli ölümlerin gerçekleştiği dönem üzerindeki sis perdesinin aralanması için yürütülen soruşturmalarda zaman aşımı tehlikesi belirdi. Eğer geç kalınırsa 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın (10 ay) dosyası başta olmak üzere Kürt sorununa çözüm ararken şüpheli uçak kazasında hayatını kaybeden Jandarma eski Genel komutanı Eşref Bitlis (8 ay) ile Tuğgeneral Bahtiyar Aydın´ın (15 ay) dosyası zaman aşımı nedeniyle yeniden tozlu raflardaki yerini alacak. TCK´nın eski 449´uncu maddesine göre ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezalarında 20 sene zaman aşımı süresi olarak işletiliyordu. Yeni TCK değişiklikleriyle bu süre ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarında 30, müebbet hapislik suçlarda 25 yıla çıkarıldı. Ancak 1993 ve 1994´te, yani şüpheli ölümlerin gerçekleştiği tarihlerde eski TCK yürürlükte olduğundan esrarengiz ölümlerle ilgili soruşturmayı savcılıklar eski hükmü temel alıyor. Bu yüzden yürütülen soruşturmalarda zaman aşımı süresi 20 yıl sınırına takılıyor. Böylece kritik soruşturmalardan bir çoğunun netince alınamadan zaman aşımına yenik düşmesi bekleniyor. TCK´ya göre Özal´ın zehirlenmesiyle Bitlis´in şüpheli uçak kazası ve Aydın´ın şüpheli ölümleri kasten adam öldürme suçu kapsamına giriyor.

DERİN YAPILAR DEVREDE

Bu kapsamda 17 Nisan 1993´te yaşamını yitiren Özal´ın zaman aşımı süresinin dolmasına kısa bir zaman dilimi kaldı. Resmi kayıtlara PKK ile mücadelede şehit olan en yüksek rütbeli asker olarak giren dönemin Diyarbakır Bölge Jandarma Asayiş Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın dosyasının kapanmasına da 15 ay var.

Orgeneral Eşref Bitlis Paşa´nın emrinde çalışan Aydın, 22 Ekim 1993´te Diyarbakır Lice´de tek kurşunla hayatını kaybetti. Cinayette kullanılan Kanas marka silah ortadan kaybolurken Aydın´ın terörle mücadelede şiddete karşı olduğu için derin yapılar tarafından öldürüldüğü iddiası ortaya atılmıştı. Cinayeti işleyenin JİTEM üyesi PKK itirafçısı olduğu bildirilmişti. Diğer yandan Malatya Başsavcılığı tarafından Tunceli Jandarma Alay Komutanı Kazım Çillioğlu´nun şüpheli ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma da zaman aşımı tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Bitlis Paşa´nın ekibinde yer alan Çillioğlu da 3 Şubat 1994´te lojmanında yaşamını yitirmişti. Çillioğlu dosyasında zaman aşımı süresinin dolmasına 20 aylık bir süre kalırken mezarı 17 yıl sonra açılan Çilloğlu´nun kaburga kemiklerinde bir kırık ile kürek kemiğinde bir delik bulundu. Bu ayrıntı da Çilloğlu´nun intihar etmediği suikast sonucu öldürüldüğü iddialarını güçlendirdi.

BİTLİS VE EKİBİNİ KİM TASFİYE ETTİ?

Şüpheli bir uçak kazası sonrası yaşamını yitiren Jandarma eski Genel Komutanı Eşref Bitlis ile ekibi olarak nitelendirilen ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın, Demokratik açılım ve terör meselesine barışçı çözüm projesine destek verdiği belirtilen görevlilerin ölümlerindeki sır perdesi dikkat çekiyor. ´Bitlis´in ekibi olarak bilinen isimlerin belli bir zaman dilimi içinde şüpheli şekilde hayatlarını kaybetmeleri ´suikast´ endişelerine yol açıyor. Orgeneral Bitlis´e yakınlığıyla bilinen, Diyarbakır Bölge Jandarma Asayiş Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz, Mardin Jandarma Alay Komutanı Rıdvan Özden, Tunceli Jandarma Alay Komutanı Kazım Çillioğlu, emekli Korgeneral Hulusi Sayın, JİTEM kurucusu Cem Ersever art arda hayatlarını kaybetmişlerdi.

Ceza Avukatı Saffan Kılınç: İddianame hazırlanmalı mahkeme kabul etmeli

Şüpheli ölümlerle ilgili yürütülen kritik soruşturmalarda savcılık iddianame tanzim etmezse zaman aşımı süreleri dolan dosyalar tozlu raflara kaldırılır. Dolayısıyla, zaman aşımına uğrayacak dosyalarda hiçbir olay olmamış gibi dava açılmamış olur. Ama savcılık tarafından iddianame tanzim edilir ve mahkeme tarafından da iddianame kabul edilirse dosyanın önü süre kısıtlaması olmaksızın açık olur. Yargılaması devam eder. Tabii ki, savcı beyin iddianamesini hazırlamış ve mahkemenin bunu kabul etmiş olması şartı gerekiyor. Fakat mahkeme savcılık tarafından hazırlanan iddianameyi kabul etmez ise iddianamenin herhangi bir hükmü olmaz yine zaman aşımına uğrar. Eşref Bitlis´in şüpheli ölümüne yönelik yürütülen soruşturma gibi diğer soruşturmalar da zamansal olarak böylece ömrünü tamamladığında kapanır. Dosyaların hiçbir şekilde zaman aşımına uğramaması için iddianame hangi mahkemeye gitmiş ise mahkemenin tensip (kabul) tutanağıyla birlikte, Evet biz Ceza Muhakemesi Usulü Kanunu 174 gereği kovuşturmaya başladık. İddia makamının iddiası doğrultusunda iddianame kabul olundu demesi gerekiyor. Böylece dosyayla ilgili şüphelilerin yargılamasına geçildi dendiği andan itibaren süreç başlıyor. Yok eğer denilmezse dosyalar yine sürüncemede kalacaktır. ( Bugün)

(16 Haziran 2012, 10:03)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Özal ve komutan cinayetleri bağlantılı

Turgut Özal´ın şüpheli ölümü manşetlerimiz

Orgeneral Eşref Bitlis´in şüpheli ölümü manşetlerimiz

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikasti manşetlerimiz

Albay Kazım Çillioğlu´nun şüpheli ölümü manşetlerimiz

Albay Rıdvan Özden suikasti manşetlerimiz

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4629    yazdır/print


 

Albay Özden işkenceyle öldürüldü

Aksiyon dergisi bu haftaki sayısında, 1993 yılında şüpheli şekilde hayatını kaybeden Albay Rıdvan Özden olayını ele alıyor. Olayla ilgili, delil, bulgu ve iddiaları bir araya getiren Aksiyon, Albay Özden´in JİTEM tarafından sorgulanıp işkenceden geçirildikten sonra kafasına ateş edilerek infaz edildiğini, yanındaki iki korumasının da öldürüldüğünü ve cesetlerin yetkililerce bulunduğu yere konulduğunu belirtiyor.

17.04.2012 14:42 Rıdvan Özden´e elleri arkadan bağlı halde burnu ve kaburga kemikleri kırılana kadar işkence yapıldı. Ardından diz çöktürülüp kafasına ateş edildi. Özden´in Genelkurmay´a yazdığı rapor ise hala kayıp. 17 Şubat 1993... Ankara her zamankinden daha soğuk. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis´i Diyarbakır´a götürmek üzere Güvercinlik Askeri Havaalanı´ndan kalkan 1011 numaralı BEECHCRAFT SUPER KING AIR B 200 VIP uçak havalandıktan 7 dakika sonra Yenimahalle Posta İşletmeleri Merkezi´ne düşüyor! Ortalık bir anda toz duman oluyor. Uçağın parçaları, cesetler, evraklar etrafa saçılıyor. Olay mahalli ilk başta koruma çemberine alınmıyor, uçağın yanına giden herkes delillere basıyor. Uçağın düştüğünü telsizden duyan JİTEM Gruplar Komutanı Kıdemli Binbaşı Ahmet Cem Ersever, anında olay mahalline intikal eder. Babası gibi sevdiği Bitlis Paşa´nın öldüğünü görünce dünyası yıkılır. Orada gördükleri ve sonraki araştırmalarına dayanarak uçağın düşmesinin normal olmadığını düşünür. Ersever, 4 Kasım 1993´te ?Uçağın neden düştüğünü hayatım pahasına bulacağım ve dünyaya açıklayacağım.? diye yemin eder. 17 Mart 1993´te de JİTEM´deki görevinden istifa ederek mesaisini özellikle Eşref Bitlis suikastını araştırmak için harcamaya başlar...

Uçağın düşmesi ile ilgili önemli detaylara ulaşan Ersever, 24 Ekim´de Ankara´ya gidip ?Şam´daki Kemancı? isimli kitabı için yayıncısı ile görüştü. Kitap iki bölümden oluşuyordu: PKK ve ona karşı yapılacaklar ile Eşref Bitlis suikastı. Ancak Ersever yayıncısından biraz beklemesini istedi. Bitlis suikastı ile ilgili çok önemli bir belge getirecekti. Ortadan kaybolan Ersever, 4 Kasım günü Elmadağ´da ölü bulundu. Daha sonra, birlikte olduğu kız arkadaşı Neval Boz´un cesedine ulaşıldı. Ardından itirafçı Mustafa Deniz´e ait olduğu söylenen bir ceset daha ortaya çıktı.

-Ersever, Çillioğlu´nu sorguladı-

Diyarbakır´a gidecek Eşref Paşa´nın listesinde Albay Kazım Çillioğlu da vardı. Ancak uçağın kalkışı hava muhalefetinden dolayı sürekli ertelenince Çillioğlu yetişemedi. Onun uçağa binmemesi herkesin aklında soru işaretleri bıraktı. Bundan ilk kuşkulanan Cem Ersever´di. Bunun üzerine Çilloğulu´nu gayr-i resmi olarak sorguladı. Neticede Çillioğlu´nun uçağa binmemesinin kalkış tarihinin belirsizliğinden kaynaklandığına ikna oldu. Bunu duyan ´derin grup´ ise çok şey bildiğini ve Çillioğlu´ndan önemli belgeler aldığını düşündükleri Ersever´i sorguya çeker. Ama sorgunun ardından ellerini arkadan bağlayarak infaz ederler. Ersever´in infazından sonra hedefte Çillioğlu vardır. Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yapan Çillioğlu, Bitlis suikastı ve bazı önemli kirli ilişkilere dair önemli bilgileri topladığı için Yeşil ve ekibi tarafından önce işkenceye çekilir, ardından infaz edilir. Sıra Bitlis ekolünün son halkasındadır artık. Hedef, Albay Rıdvan Özden´dir.

12 Ağustos 1995... Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden, resmi kayıtlara geçen şekliyle Savur ilçesi Ormancık köyü kırsalında PKK´lılarla girdiği çatışmada iki korumasıyla birlikte şehit düştü. Apar topar yapılan otopside albayın Kanas (Kalaşnikof olduğunu iddia edenler de var) marka silahla alnından vurulduğu rapor edildi. Tomris Özden ise eşinin ölümüne hep şüpheyle baktı ve suikast olduğunu savundu. Olay Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´nca yürütülen faili meçhul cinayetler kapsamında inceleniyor.

Peki, Tomris Özden´in dile getirdiği ´suikast´ iddiası gerçekleri ne kadar yansıtıyor? Rıdvan Özden nasıl öldürüldü? Otopside hangi gerçekler görülmedi? Bu gibi sorular halen cevabını arıyor. Savcılığın araştırması süredursun, olayla ilgili önemli bilgilere ulaştık. Her şeyden önce, ?Rıdvan Özden´in elinde hangi dosyalar vardı ve bunlar kimden intikal etmişti?? sorusunun cevabı önemli ipuçları veriyor. Tomris Özden, eşinin JİTEM´e girmesi için Ergenekon sanığı Veli Küçük ve ekibinin baskısına maruz kaldığını öne sürmüştü. Eşinin ölümünden kısa süre önce Adapazarı´na bir düğüne gittiklerini anlatan Özden, eşi ile Küçük arasında geçen diyaloğu şöyle aktarmıştı: ?Veli Paşa, eşimin kulağına eğilerek ´Rıdvan Mardin´de rahat mısın?´ diye sordu. Eşim de ´Sayenizde hiç rahat değiliz Paşam´ cevabını verdi.?

Rıdvan Özden resmi kayıtlara ´şehit´ olarak geçti. Ancak daha sonra bir PKK itirafçısının Özden´in çatışmada ölmediğini söylemesi ve askerlerinden birinin ?Komutanımızı yanındaki asker öldürdü´ iddiası üzerine 2009´da ´suikast´ dosyası açıldı. Davaya, faili meçhul cinayetleri araştıran Diyarbakır Özel Yetkili Savcısı bakıyor. Savcılık talimatıyla Özden´in mezarı açıldı ve kemiklerine otopsi yapıldı. Ancak hem aile hem de avukatları Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporu zayıf buldu ve savcılığa itiraz dilekçesi verdiler.

Peki, adım adım infaza giden olay nasıl gelişti? Bunun için Rıdvan Özden´in Mardin´e atanmadan önceki çalışmalarına bakmakta ve kiminle ilişkili olduğunu incelemekte fayda var. Özden, İstanbul´da görev yaptığı sırada kaçakçılık faaliyetlerinin üzerine gitti. Özellikle akaryakıt kaçakçılığında önemli mesafe aldı. Yakıt kaçakçılığında kullanılan araçların jandarmaya ait tesislerde saklandığını belirledi ve olayı mahkemeye intikal ettirdi. Bu dosyanın içinde önemli iş adamları ve bazı önemli komutanların isimleri vardı. İstanbul´da ´rahat´ durmayan Özden, Nisan 1994´te Mardin´e Jandarma Alay Komutanı olarak atandı. Bu arada Özden (Şubat 1994´te) Tunceli´de infaz edilen Albay Kazım Çillioğlu ile ölümünden önce bir görüşme yapmış, Kürt meselesi ve bölgedeki çarpık ilişkileri içeren önemli bilgiler almıştı. Aynı bilgiler Eşref Bitlis´in dosyasında da vardı; ancak Çillioğlu´na çok az evrak ve bilgi ulaşmıştı. Çillioğlu da bu bilgileri Rıdvan Özden´le paylaşmıştı. Zaten Mardin´e atanan Özden´in ilk işi bu evraklardaki meseleleri masaya yatırmak oldu. İddiaya göre, dosyalarda PKK ve işbirlikçileri, korucu ve bazı aşiretlerin örgüt JİTEM bağlantısı, akaryakıt ve uyuşturucu, silah kaçakçılığı gibi önemli konularla birlikte Hizbullah ve PKK´ya yardım eden resmi görevlilerle iş adamlarının listesi vardı.

-Kaçakçılığı tespit etti-

Özden, kısa sürede PKK ve JİTEM´in koordineli yaptığı uyuşturucu ve kaçakçılık sevkiyatını ortaya çıkardı. Bunun için kod isimle Kuzey Irak´a geçip oradaki Kürtlerle görüştü ve yerel halktan bilgi topladı. Özden bu çalışmasında 20 üst düzey rütbeli askerin özellikle uyuşturucudan büyük rant sağladığını tespit ettiği gibi, JİTEM personelinin önemli bölümünün kaçakçılıktan pay aldığını öğrendi. Bazı kişilerle ilgili delilleri ortaya koyarak dava açılmasını sağladı. Diğer önemli bilgileri de bir rapor olarak Genelkurmay´a yazdı. İddiaya göre raporda, terörle mücadeledeki çarpık ilişkilerin önünün alınamaz hale geldiğini, Kürt meselesinin çözülmesi için önce JİTEM-PKK ve onların işbirlikçilerinin oyunlarının bozulması, icap ederse JİTEM´in tamamen tasfiye edilmesi gerektiğini yazdı. Ancak bu raporun nerede olduğu henüz bilinmiyor.

Eylül 1994´te yazılan rapordan sonra Rıdvan Özden´e ilk ihtar gelir. Kasım 1994´te aracına kurulan pusudan saniyelerle kurtulur. Lakin Özden boş durmaz, bu sefer faili meçhul dosyasını açmaya karar verir. Açtığı dosya onun için bardağı taşıran son damla olur. Çünkü birçok JİTEM mensubunun faili meçhul dosyalarda adı vardı. Cemal Temizöz, Levent Ersöz, Arif Doğan, Abdülkerim Kırca, Yeşil, gibi isimlerle karşılaşır. Ardından Özden başka türlü ortadan kaldırılmak istenir. Çünkü kaldırdığı her taşın altında JİTEM ve kirli bağlantıları ortaya çıkıyordu. İddiaya göre, yemeğine siyanür katılır. Özden karnı tok olduğu için kendisine ikram edilen yemeği alayda bulunan köpeklere verir. Bu yemeği yiyen iki köpek kısa sürede can verir.

JİTEM, PKK ve Hizbullah´ın sevmediği Rıdvan Özden, her zaman halka yakın bir isim olmaya gayret etti. Ulaştığımız bilgilere göre, Özden, Savur kırsalında PKK ile girilen mücadelede şehit edilmedi (12 Ağustos 1995). Zaten bir albayın hedef olacak şekilde ordunun önünde gitmesi düşünülemez. Albay taktik geliştirir ve strateji belirler, çatışmaya girmek son şıktır. Özden, rahatsız ettiği kişiler tarafından önce alınıp sorgulandı, elindeki belge ve bilgiler istendi. Hatta elleri arkadan bağlanan Özden´e işkence yapılırken kaburga ve kalça kemikleri kırıldı, aynı zamanda yüzüne aldığı darbelerle burnu kırıldı. Elleri arkadan bağlı halde diz çöktürülmüş şekilde 3-4 metre yukarıdan kafasına ateş edildi. Mermi, alnından değil, kaşının 8 cm üstünden girip kafatasını arkadan parçalayarak çıktı. Ayakta ve çatışma halinde bir merminin yukarıdan ateş edilmiş olması mümkün değil. Olayda kullanılan silah ise Çek yapımı 9 mm çapında mermi alan CZ 75 SP tipi tabanca. Bu tabancanın özelliklerinden biri özel yapım mermilere uygun olması. JİTEM mensuplarına dağıtılan temel malzemeler arasında telsiz ve dinleme cihazları dışında, siyanür, susturucu, boğmak için çelik tel ve balistik muayenesi mümkün olmayan mermiler bulunuyor. Özden suikastında kullanılan merminin özelliği etki bakımından Kanas kurşunundan farksız. Hedefe ulaştıktan sonra yivli hareketlerle hedeften ayrılıyor. Bu tür mermiler JİTEM´in en çok kullandıkları arasında. CZ 75 tipi silahlar halen hem polis teşkilatında hem de orduda kullanılıyor. Ancak bir dönem JİTEM mensupları ve tetikçilerinin vazgeçilmez silahları arasındaydı. Mesela, Yeşil Ankara´da Orhan Taşanlar tarafından yakalandığında üzerinde CZ 75 SP tipi bir silah çıkmıştı.

Rıdvan Özden, sorgulanıp işkenceden geçirildikten sonra infaz edildi, ardından yanındaki iki koruması da öldürüldü ve onlarla birlikte olay mahalline konuldu. İlginçtir korumalar Kalaşnikof silahla öldürülmüştü. Apar topar hazırlanan otopsi raporu ile albayın naaşı resmi törenle gömüldü.

-´Temizöz, cinayeti biliyor´-

Olayla ilgili en büyük iddia, Rıdvan Özden suikastını Diyarbakır´da JİTEM´in başında bulanan Cemal Temizöz´ün bildiği yönünde. Abdülkerim Kırca da bir şekilde olaydan haberdar olmuştu. Albay Temizöz şu anda faili meçhul cinayetler davasında yargılanıyor. Metin kod adını kullanan Temizöz´ün özellikle Cizre´de görev yaptığı sırada faili meçhul cinayetlere karıştığı ileri sürülüyor. Şikayet üzerine Cizre-İdil karayoluna yakın Kuştepe köyünde 16 Mart 2009´da yapılan kazıda 20 kişiye ait kemikler çıkarılmıştı. Temizöz davası Diyarbakır´da devam ediyor. Diyarbakır JİTEM komutanı Kırca ise Antalya´ya atandıktan sonra 10 Nisan 1998´de Serik´te PKK ile girilen çatışmada tuhaf bir şekilde yaralandı. Omurilik kemiğine kurşun isabet etmesi sonucu felç oldu. Diyarbakır´da 8 kişinin faili meçhul sonucu öldürülmesinden dolayı yargılandı ancak dava kapandı. Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından övünç madalyası ile onurlandırıldı. Ergenekon ve faili meçhul davalarıyla birlikte anılmasından sonra (2009) Ankara´daki evinde intihar ettiği açıklandı.

Özden olayını bilen üst düzey komutanlardan başka cinayete dahil olan ve tetiği çekenlerle ilgili birkaç kişinin adı geçiyor. Birisi Şemdinli davasında ceza alan ve ´tanırım iyi çocuktur´ lütfuna mazhar olan Ali Kaya. Diğerleri ise Ersever ile birlikte öldürüldüğü söylenen, ancak hala hayatta olduğu da iddia edilen Mustafa Deniz (İhsan Hakan), Abdülhekim Güven (Fırat Altun) ve Hoca olarak bilinen öğretmen kökenli Azeri asıllı kişi. Bunlardan Mustafa Deniz´in adı ön plana çıkıyor ve tetikçinin o olduğu yönünde ciddi iddialar var. Uzmanlara göre, Özden cinayeti aydınlatılmak isteniyorsa adı geçen komutan ve itirafçıların ifadesine başvurulması, dönemin Mardin ve Diyarbakır komutanlarından bilgi istenmesi gerekiyor.

-Adli Tıp raporu muğlak-

Şüpheli ölümü soruşturulan eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in mezarının açılmasının ardından 6 Mart´ta hazırlanan Adli Tıp Kurumu raporuna eşi Tomris Özden itiraz etti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´nca yürütülen faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında, Albay Özden´in Edirnekapı Şehitliği´ndeki mezarı açılarak yapılan otopsi sonucunda merminin başının üst tarafından girdiği tespit edilmişti. Özden´in avukatı Bülent Demir, raporun belirsizliklerle dolu ve yetersiz olduğunu söylüyor. Raporda ne tür bir silahla ve ne kadar mesafeden atış yapıldığına dair net bilgiler verilmemişti. Mermi çekirdeğinin kafatasının sol ön üst kısmından girdiği, önden arkaya hafif yukardan aşağı bir seyirle arka kısımdan kafatasını terk ettiği belirtiliyor.

Avukat Demir, rapora neden itiraz ettiklerini şöyle anlatıyor: ?Ölüme sebebiyet veren silahın nasıl bir silah olduğu belirtilmiyor. Olayın açıklığa kavuşturulabilmesi için atış mesafesi çok önemli. Oysa raporda bunların belirlenmesine dair hiçbir bilgi yok. Bu konuda gerekirse yurtdışı imkanlarının kullanılması gerekir. Ayrıca raporda mermi çekirdeğinin giriş deliğinin ebatlarına da değinilmemiş. Oysa fotoğraflarda çıplak gözle dahi bu durum anlaşılıyor.? ( Haşim Söylemez / Aksiyon)

(17 Nisan 2012, 14:42)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

ALBAY RIDVAN ÖZDEN´İN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

´JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler´

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4456    yazdır/print


 

Özden´i Küçük ve Uğur infaz etti

18 yıl koruculuk yapan Bedran Akdağ, ´Dağın Ardındaki Gerçekler´ kitabında çarpıcı iddialarda bulundu. Akdağ, Ergenekon sanıkları Albay Atilla Uğur ve Tuğgeneral Veli Küçük´ün, bir gün önce tartıştıkları Albay Rıdvan Özden´i ertesi gün teröristlerin yoğun olduğu bölgeye çekerek öldürdüklerini iddia etti.

05.03.2012 10:35 Bölgede 18 yıldır koruculuk yapan Bedran Akdağ, Dağın Ardındaki Gerçekler isimli kitabında kirli ilişkiler, JİTEM ve faili meçhul cinayetlerle ilgili çarpıcı iddialar ortaya attı. Akdağ, Mardin eski Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in katledilmesi ile ilgili, Albay Atilla Uğur ve Tuğgeneral Veli Küçük, ölümünden bir gün önce Rıdvan Özden´le tartıştı ve ertesi gün Özden´i teröristlerin yoğun olduğu bölgeye çekerek öldürdü dedi.

1997-1999 arasında JİTEM´de haber elemanı olarak da çalışan Akdağ, Mardin´in Derik ilçesinde Gönüllü Köy Korucusu olarak görev yapmaya devam ediyor. Akdağ, kitabı PKK ve devletin içine çöreklenmiş derin yapıları ve bu yapıların Doğu´daki halka verdiği zararları ifşa etmek için yazdığını söyledi. İşte Akdağ´ın ağzından, Rıdvan Özden´in öldürülmesinden, bölgede terör estiren JİTEM ile Bıçak Timi´ne ve faili meçhul cinayetleri kimlerin nasıl gerçekleştirdiğine ilişkin şok itiraflar:

Albay Atilla Uğur, Yarbay Celal Kısa ve bunların emrinde bazı kişilerin kanunsuz işlerde çalıştığını, havuz şeklinde toplanan paraları ortaklaşa paylaştıklarını kesin olarak biliyorum. Çünkü bu raydan çıkmış timlerin, içine alma baskısı bana da yapıldı. Bana teklifte bulundular. Atilla Uğur, bölge halkı üzerine baskısını koymuş, halkın korkulu rüyası olmuştu. Albay Rıdvan Özden, Uğur´un yaptığı işlerden çok rahatsızdı ve sürekli uyarılar yapıyordu. Özden´in, Uğur´un yapmış olduğu kirli işlerin önüne geçmeye çalışmasından dolayı, Özden´i de yapmış oldukları kirli işlerin içine çekmeye çalışıyorlar, JİTEM´in içine almak içinde çok uğraşıyorlardı.

ÖNCE KAVGA ETTİLER

Albay Hasan Atilla Uğur ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Rıdvan Özden´le ölümünden bir gün önce tartışmıştılar. Ertesi gün Özden´i teröristlerin yoğun olduğu bölgeye çekerek orada öldürmüşlerdir. Daha sonra da PKK ile girdiği çatışma sonucunda şehit oldu diye açıklamışlardır. Diyarbakır Özel Yetkili avcılığına ifade veren ´Fatih´ kod adlı bir PKK itirafçısı da Albayın, Atilla Uğur´un kurduğu ve kendisinin de içinde bulunduğu JİTEM ekibi tarafından öldürüldüğünü söyledi. İnfaz kararını o dönemde Mardin JİTEM´in başında ´Hoca´ ve ´Ebu Süfyan´ isimlerini kullanan kişinin (Oğuzhan Binbaşı) verdiğini anlatan ´Fatih´ kod adlı itirafçı, cinayeti büyük ölçüde aydınlatmıştır.

PKK´LILARIN İFADELERİYLE PARA SIZDIRDILAR

1995´te Derik İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Cemal Vural´ın talimatıyla itirafçıları kullanan belli başlı korucular, kendilerine verilmiş sonsuz yetkileri ile PKK terör örgütünden teslim olan itirafçıların ifadelerine zengin ve belli başlı kişilerin isimlerini koyarak, bu kişilerden yüksek miktarda para aldılar. Adam kaçırıyorlar, haraç alıyorlar, köylüleri toplayıp erkek, kadın, çocuk demeden ve kimsenin gözünün yaşına bakmadan dövüyorlardı. Adam yakalayıp gözaltına alıp para karşılığında serbest bırakıyorlardı. Halkın can güvenliğini sağlaması gereken korucular, yapmış oldukları baskılardan dolayı PKK terör örgütüne halkı daha bağımlı hale getiriyorlardı.

Komutan kayıt dışı Kaleşnikof verdi

1992´de babamın sürekli gözaltına alınması üzerine, zamanın Derik İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Ali İhsan ile görüştük. Kendisi can güvenliğimizi korumak amacıyla bize iki Kaleşnikof marka silah verdi. Ama silaha ait herhangi bir belge, kimlik veya senet verilmedi. 1994´ten sonra Geçici Köy Koruculuğu´na geçtim ve verilen bu silahlar geri alındı yerine senetle yeni silahlar verildi.

İTİRAFÇILAR GÜVENLİK GÜÇLERİNİ YOLDAN ÇIKARDI

1990´lı yıllarda PKK terör örgütünden kopup, güvenlik güçlerine teslim olanlar, itirafçılık yasasından yararlanarak Geçici Köy Korucusu statüsüne giriyorlardı. Kendi can güvenliğini korumak amacıyla korucu olarak görev yapanlar, devletin içindeki illegal örgütler kanalıyla koruculara da baskı yapmaya başladı. Yıllarca PKK içinde faaliyet gösteren bu itirafçılar, devletin bazı güvenlik güçlerini de yoldan çıkartarak, PKK´nın yolunu takip ettiler ve terörist eylemler yapmaya başladı. Çünkü kandan beslenen vampirler kana doymaz.

PKK CİRİT ATIYORDU

İtirafçılar terörist kılığına girerek bölge halkının korkulu rüyası oldu. Artık halk kimin dost kimin düşman olduğunu ayırtmakta güçlük çekiyordu. Hedefimiz olan PKK, boş bir meydanda cirit atmaya başlamıştı. Çünkü herkes cebini nasıl dolduracağının peşindeydi. O yüzden halkın güvenlik güçlerine bakış açısı değişti. Bölgede her taraf para ile yönetiliyordu. Anlı şanlı Türk Silahlı Kuvvetleri bölgedeki vampirler sayesinde zan altında bırakılmıştı. İtirafçılar herkesi para peşine düşme yolunu öğretti. PKK´dayken bölge halkını nasıl haraca bağlamışlarsa, o sistemi aynen itirafçılıkta da uygulamaya koydular.

BIÇAK TİMİ PARA KARŞILIĞI İNFAZ EDİYORDU

Kızıltepe´de bölge halkına terör estirmesi milleti bıçak gibi kesmesi üzerine tim, bıçak timi olarak anılmaktaydı. Yaklaşık 11-12 kişilik bir gruptu. Bazen 3-4 kişilik gruplar halinde gezerlerdi. İtirafçıların terör örgütündeyken tanıdıkları örgütle bağlantısı olanlar genelde baskı görüyorlar ayrıca zenginler, bazen de para karşılığında şahıslar gözaltına alınıp para karşılığında aynı grup tarafından serbest bırakılırdı. Halkı korkutmak, baskı uygulamak, köy yakmak, hakaret etmek, dövmek ve infaz etmek gibi baskılar yaparak vatandaşları Güneydoğu´dan göçe zorlamışlardı. ( Bugün)

(05 Mart 2012, 10:35)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

ALBAY RIDVAN ÖZDEN´İN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

´JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler´

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4309    yazdır/print


 

ŞOK: Özden alnından vurulmamış

Faili meçhul cinayetlerle ilgili Diyarbakır´da yürütülen soruşturma kapsamında otopsi yapılmasına karar verilen eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in Edirnekapı Şehitliği´ndeki mezarı açıldı. İlk bulgulara göre kafatasının alın kısmında herhangi bir kurşun deliği bulunmadı. Özden´in 1995 yılında iki korumasıyla birlikte bir çatışmada suikast silahı kanas ile uzaktan ateş edilmek suretiyle alnından vurularak öldüğü iddia edilmişti. Ancak Özden´in, şu an Ergenekon sanığı olarak yargılanan o dönemin JİTEM bölge sorumluları Albay Atilla Uğur ve Veli Küçük´le tartıştığı ve ardından ensesinden vurularak ´infaz edildiği´ iddia ediliyor. Otopsi işte bu şüpheyi aydınlatabilecek.

21.02.2012 10:23 Eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in Edirnekapı Şehitliği´ndeki mezarı bugün açılıyor. Faili meçhul soruşturması kapsamında saat 09:25´te İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısının nezaretinde açılması beklenen mezardan alınacak örnekler üzerinde yapılacak incelemenin, Albay Özden´in ölümüne ilişkin soru işaretlerini kaldırması bekleniyor. Albay Özden´in, 14 Ağustos 1995´te Mardin´in Savur İlçesi Ormancık Köyü kırsalında açılan ateş sonucu iki korumasıyla birlikte şehit olduğu açıklanmıştı. Özden´in PKK´yla çatışmada değil, Ergenekon davası sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve JİTEM mensuplarınca öldürüldüğünü savunan eşi Tomris Özden, ?Gerçekler ortaya çıksın. Mezarın açılıp oradan ne yazık ki eşimin katledildiğine ilişkin delil çıkmasını bekliyorum? diye konuşmuştu. ( Star)

EŞİ:ALNINDAN DEĞİL ENSESİNDEN VURULDU

Resmi bilgilere göre Rıdvan Özden, 14 Ağustos 1995 tarihinde Mardin´in Savur ilçesi Ormancık köyü kırsal kesiminde teröristler tarafından açılan ateş sonucu iki korumasıyla birlikte şehit oldu. Ancak eşi Tomris Özden, Rıdvan Özden´in ölümünü şüpheli bulduğunu, detaylı otopsi yapılmadığını belirtti. Bazı itirafçılar ile askeri tanıklar da bu iddiaları doğrular nitelikte beyanlarda bulundu. Tomris Özden, özel yetkili savcıya verdiği ifadesinde eşinin iddia edildiği gibi alnından değil, ensesinden vurulduğunu, 12 Ağustos günü öldürüldüğünü, cesedinin 2 gün arazide bekletilip 14 Ağustos´ta şehit edilmiş gibi rapor tutulduğunu anlattı. Bazı asker tanıklar da belirtilen tarihte çatışma olmamasına rağmen, Albay Özden´in cesedinin iki gün arazide bekletildiğini dile getirdi. Özden´in vurulduğu tarihte, çatışma bölgesindeki operasyona katılan bir asker, ´tanık´ olarak dinlendi. Tanık asker, 5 PKK´lının öldürüldüğü çatışmadan bir gün sonra Özden´in postası ve korumalarıyla birlikte çatışma bölgesine geldiğini, bu sırada vurulduğunu dile getirdi. Terör örgütünün üst düzey yöneticisiyken yakalanan Şemdin Sakık ise o dönemde PKK´nın bölge komutanı olduğunu ve Özden´in şehit edildiği gün pusu ya da çatışmanın yaşanmadığını anlattı.

Özden dosyası Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´ndan, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ne de gönderilmişti. Dosyada, Albay´ın ölümünün halen faili meçhul olduğu belirtiliyor. Ergenekon davasına bakan mahkemenin talebi doğrultusunda gelen dosyada Albay Özden´in eşi Tomris Özden´in İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´na verdiği ifadesi, Özden´e yönelik ölüm raporları ve ölümüne dair tanıkların ifadeleri yer alıyor. Özden´in, Ergenekon davası sanığı olan dönemin JİTEM bölge sorumluları Albay Atilla Uğur ve Veli Küçük´le tartıştığı ve ardından ´infaz edildiği´ de iddialar arasında. Tomris Özden, Evimden birtakım belgeleri alan, benim o yıllarda mücadele etmekte zorluk çektiğim hatta tehdit aldığım başta Veli Küçük dahil birçok kişinin yakalanması iddialarımı doğruladı. Eşimin mezarının açılarak otopsi yapılmasını bekliyorum. diyor.

UÇAĞI DÜŞEN EŞREF BİTLİS´İN EKİBİNDEYDİ

Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın Güneydoğu sorununun şiddet yoluyla değil ancak demokratik açılım projesiyle bitirilebileceğini öngörmüş ve buna yönelik yasal çalışmalar başlatmıştı. Jandarma Komutanı Org. Eşref Bitlis ve kendisine bağlı bazı subaylar da bu görüşü paylaşmaktaydı. Albay Rıdvan Özden de bu görüşü paylaşan subaylardandı. Bitlis´in ekibi deyimi ile bu durum kastedilmekte.

Albay Rıdvan Özden ayrıca, Mardin´de görev yaptığı sırada JİTEM´in PKK ile koordineli yürüttüğü kaçakçılık ve uyuşturucu ticaretini de ortaya çıkarmıştı. İki koruması ile 1995´te, iddiaya göre PKK´yla bir çatışma esnasında suikast silahı kanas tüfek ile uzaktan ateş edilmek suretiyle alnından vurularak öldürüldü. Ancak Özden´in, şu an Ergenekon sanığı olarak yargılanan o dönemin JİTEM bölge sorumluları Albay Atilla Uğur ve Veli Küçük´le tartıştığı ve ardından ensesinden vurularak ´infaz edildiği´ iddia ediliyor. 17 yıl sonra dosyayı tekrar açan Diyarbakır özel yetkili savcılarının dinlediği yeni tanıklar, Özden´in son halini gördüklerini ve resmi ölüm raporundaki ´alnından vuruldu´ ifadesinin doğru olmadığını beyan etmişlerdi. Otopsi işte bu şüpheyi aydınlatabilecek.

Özden, uçağının şüpheli şekilde düşmesi sonucu ölen o dönemin Jandarma Komutanı Eşref Bitlis´in ekibinde yer alıyordu. Bu ekipte yer alan subaylar ve en başta da Turgut Özal peşpeşe suikastler ve şüpheli ölümlerle hayatlarını kaybetti. Aynı ekipte yer alan Albay Kazım Çillioğlu´nun şüpheli intiharında da 17 yıl sonra otopsi kararı verilmiş, sırt ve ensede iki kurşun deliği bulunmuştu. Bu şok tespit Albay Çillioğlu´nun intihar değil infaz edildiğini göstermişti. Aynı şüphe Özden olayında da geçerli. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

EŞİNDEN MEZAR DAHA ÖNCE AÇILMIŞ TEPKİSİ

21.02.2012 11:04 Eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında Edirnekapı Şehitliği´ndeki mezarı bugün açılacak. Mezarın açılması için savcı bekleniyor. Sabah saatlerinde Edirnekapı şehitliğine gelen Özden´in eşi Tomris Özden, eşinin mezarına çiçek bırakıp dua etti. Daha sonra mezarı inceleyen Özden, basın mensuplarına dönerek, Arkadaşlar! bu mezar açılmış. dedi. Mezarın üzerindeki mermer taşlarının arasının açıldığını belirten Özden, Ben buraya sürekli geliyorum. Bu taşlar aralıklı. şeklinde konuştu. Taşları eliyle kaldıran Özden, kafasını karıştığını ifade etti. Diğer mezarları da inceleyen Tomris Özden, eşinin mezar taşlarının sabit olmadığını belirtti. Tomris Özden´in avukatı Bülent Demir de, mezarın üzerindeki mermer taşların arasının açılmış olması nedeniyle mezarın açılmış olabileceği şüphesinin oluştuğunu söyledi.

MEZAR AÇMA İŞLEMİ BAŞLADI

21.02.2012 11:18 Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında, yazılan talimat uyarınca, eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in otopsi yapılması amacıyla mezarının açılması işlemine başlandı.Albay Rıdvan Özden´in Edirnekapı Şehitliği´ndeki mezarının açılması için özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta ve beraberindeki heyet şehitliğe geldi. Mezarın çevresine şerit çekilerek güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından, özel giysili Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekibi ile diğer görevliler, mezarın açılması işlemine başladı. Foto Film Şube Müdürlüğü´ne bağlı bir ekibin de işlem sırasında görüntü aldığı ve fotoğraf çektiği görüldü. Rıdvan Özden´in eşi Tomris Özden ve avukatı Bülent Demir de, mezarın açılması işlemi sırasında şehitlikte bulunuyor.

ŞOK: ALINDA KURŞUN DELİĞİ YOK!

21.02.2012 14:11 Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında, yazılan talimat uyarınca, otopsi yapılması amacıyla mezarı açılan eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in iskeletinin parçaları, delil torbalarına konularak Adli Tıp Kurumu´na götürüldü. Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta nezaretinde, otopsi yapılması için Albay Rıdvan Özden´in Edirnekapı Şehitliğindeki mezarının açılması işlemi tamamlandı. Olay Yeri İnceleme ekipleri ile Adli Tıp Kurumu uzmanlarının, Özden´in iskeletinin parçalarını delil torbalarına koymasının ardından, detektörle mezarda herhangi bir metal parça kalıp kalmadığı kontrol edildi. Yaklaşık 1.5 saat süren işlemin ardından, savcı Usta konuya ilişkin tutanak tuttu. Daha sonra Özden´in iskelet parçalarının bulunduğu delil torbaları, Adli Tıp Kurumu´na ait cenaze nakil aracıyla kuruma götürüldü. Bütün işlem boyunca eşinin mezarının başında bulunan Tomris Özden´in iskelete ulaşıldığında göz yaşlarına hakim olamadığı görüldü. Özden, işlemin tamamlanmasının ardından Edirnekapı Şehitliği´nden ayrıldı.

Basın mensuplarına açıklama yapan Tomris Özden´in avukatı Bülent Demir, şunları söyledi: Rıdvan Özden´in alnından vurularak şehit edildiği söyleniyordu. Bu işlem sırasında ben ve benimle birlikte 15 kişi açıkça gördü ki, Özden´in kafatasında, alın bölgesinde herhangi bir iz yoktu. Kafatasının arka bölümünde avuçiçi büyüklüğünde, yaklaşık 5-6 santimetre büyüklüğünde kırık vardı. Bu da bizim iddiamız olan başının arkasından vurularak öldürüldüğünü destekleyen bir durum. Tabii ki asıl incelemeyi uzmanlar yapacaklar. ( Cihan, AA)

Mezar açma işleminin ardından mezarlıktan ayrılan Tomris Özden kendisine yöneltilen soruları cevapsız bıraktı. Yürümekte güçlük çeken Özden´in sürekli ağladığı gözlendi. Albay Rıdvan Özden´in mezarının açılmasına nezaret eden Tomris Özden´in avukatı Bülent Demir, Özden´in kafatasını gördüğünü ve alnının temiz olduğunu söyledi. Demir Özden´in iki kaşının arasından vurulduğu şeklindeki iddiaların doğru olmadığını belirterek, Alnında herhangi bir kurşun deliği olmadığını hepimiz gördük. Son sözü bilirkişiler söyleyecektir. Kafatasının arkasında avuç içi kadar bir boşluk var. Olaydan sonra Tomris Özden, kardeşi ve beyin cerrahı olan yakınları alnında kurşun izi olmadığını temiz olduğunu söylemişti. Bizim de şuanda çıplak gözle gördüğümüz alnını temiz olduğu ve herhangi bir kurşun izi olmadığıdır. Olay olduğu esnada alnından vurulmadığını söyleyebilirim. Ama son sözü Adli Tıp söyleyecek. dedi.

Demir, Tomris Özden´in ´mezar açılmış´ şeklindeki iddiaları ile ilgili olarak, Tüm işlem bizler ve değer yetkililer tarafından gözlendi. Kemikleri tamamen yerinde duruyordu. Ben şahsen öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. ifadesini kullandı. Avukat Demir, mezarda kurşun yada metal olma ihtimaline karşı dedektörle arama yapıldığını söyledi. ( Cihan)

ADLİ TIP RAPORU: ALINDA DEĞİL KAFA ÜSTÜNDE MERMİ GİRİŞİ VAR

16.03.2012 18:45 Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında yazılan talimat uyarınca mezarı açılan eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in cesedinin incelenmesine ilişkin Adli Tıp Kurumunca hazırlanan raporda, ´Özden´in alnından değil, başının üst kısmından mermi giriş deliği olduğunun´ tespit edildiği bildirildi.Beşiktaş´taki İstanbul Adliyesine gelen Özden ailesinin avukatı Bülent Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 16 yıldır gündemde olan Albay Özden´in vuruluşunun üzerindeki sis perdesinin aralanmasına çok yakın bir süreçte olduklarını söyledi.

Avukat Demir, ´Yaklaşık bir ay kadar önce Rıdvan Özden albayımızın kabri açılmış ve kafatasında alnının ortasından vurulduğu ifade edilen olayın aydınlatılmasına ilişkin kemik incelemesi yapılmak üzere Adli Tıp´a göndermiştik. Adli Tıp´tan rapor bugün itibariyle elimize ulaşmış durumda´ dedi. Raporun, olayın üzerindeki sır perdesinin giderilmesi için yeterli olmadığını ifade eden Demir, şöyle konuştu:

´Alnının ortasından vurulduğu ve operasyonda şehit olduğu iddia edilen Rıdvan albayımızın Adli Tıp´tan gelen raporunda, ´alnından değil, başının üst kısmından mermi giriş deliği olduğu´ ifade edilmiştir. Bu, olaydaki şüphemizi doğrular niteliktedir. Daha sonra kamuoyuna açıklayacağımız dosya içerisinde birbirleriyle çelişen birçok detay vardır. TSK personelinin olay günü birbirleriyle kesinlikle uyuşmayan, tamamen zıt ifadeleri vardır. Olay zamanı görev yapan Silahlı Kuvvetler personeli arasında tezat ifadeler vardır. Gizli tanık ifadelerinde, olayın seyrinin şüphelerimizi doğrular nitelikte olan kısımları vardır. Her ne kadar Adli Tıp raporu, kafatasının baş tarafından bir giriş deliği ve arkasından çıkış deliğini doğrular nitelikte ise de bu teknik bilgi ve bulgu olayın üzerindeki esrarengiz sır perdesini aralamaya yetmemiştir.´

Demir, Adli Tıp raporunun, Özden´in çatışmada öldürüldüğü iddiasını çürüttüğünü de savundu. ( Zaman)

(21 Şubat 2012), son güncel.: (16 Mart 2012)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

ALBAY RIDVAN ÖZDEN´İN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

´JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler´

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4273    yazdır/print


 

Bitlis´in uçağı buzlanmadan düşmemiş

Eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis´in şüpheli ölümüyle ilgili ifade veren Doğan Güreş´ten soruşturmanın seyrini değiştirecek bir itiraf geldi. Güreş´in ifadesinde, Bitlis´in ölümüne neden olan uçak kazasının ardından üretici firmanın tehdidi nedeniyle, ´buzlanma´ diye bir ara yol bulduklarını söylediği öğrenildi.

03.02.20012 09:58 Eşref Bitlis Jandarma Genel Komutanlığı yaptığı dönemde 17 Şubat 1993´te Diyarbakır´a gitmek için tahsis edilen Kara Havacılık Okuluna kayıtlı uçağın düşmesi sonucu yaşamını yitirmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada, soruşturmanın seyrini değiştirecek bir gelişme yaşandı. Olayın tüm detayları incelenmeden ´motor buzlanması´ denilerek kapatılan dosya ile ilgili Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Özgür´e ifade veren dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu. Kaza olmadan önce görüştüğü Bitlis´e Brüksel´de yapılacak olan NATO toplantısına beraber gitmeyi teklif ettiği ancak Bitlis´in, ´Ben Diyarbakır´a gideceğim, Diyarbakır benim için daha önemli´ diyerek geri çevirdiğini söylediği kaydedildi.

DÜŞME SEBEBİ ARAŞTIRILMADI

Bilirkişi raporlarıyla da doğruluğu tartışmalı hale gelen ´motorların buzlanması´ iddiasının Güreş´in itiraflarıyla tamamen çürüdüğü ifade edildi. Güreş´in, üretici firmanın Uçak satmayız tehdidi karşısında kazada uçak hatası ihtimalini araştırmadıklarını söylediği öğrenildi. Kazada, pilotaj hatasına da rastlayamadıklarını ifade eden Güreş´in, bunun üzerine buzlanma gibi bir ara bir yol bulduklarını söylediği öğrenildi. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısına, ameliyatlı olduğu için kaldığı lojmanında ifade veren Doğan Güreş, şüpheli kazaya şahitlik ettiğini dile getirdiği öğrenildi.

ŞAPKASINI ALIP GİTTİ

Kaza günü, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ile birlikte bir programa gittiklerini söyleyen Güreş´in, uçağın düşme anına da şahitlik ettiğini söylediği belirtildi. Yenimahalle´deki Posta İşletmeleri Merkezinin bahçesine düşen uçağın yanına ilk gidenlerden birinin de kendisi olduğunu anlatan Güreş, Demirel´in enkaz yerine gelmediğini de kaydettiği öğrenildi. Uçağın düşme anına şahitlik eden Demirel´in daha önceden de yaptığı gibi şapkasını alarak gittiği tespit edildi.

ÇİLLİOĞLU´NU TANIMAM BİLE

Tunceli İl Jandarma Alay Komutanı iken lojmanında şüpheli bir şekilde ölü bulunan Albay Kazım Çillioğlu ile ilgili Malatya özel yetkili Cumhuriyet Savcısının talimatıyla ifade veren Doğan Güreş´in Çillioğlu´nu tanımadığını söylediği öğrenildi. Savcıların sorusuna cevap veren Güreş´in Çillioğlu´nu hatırlayamadığını ve tanımadığını söylediği belirtildi. ( Yenişafak)

BUZLANMA DEĞİL SABOTAJ

Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, eski Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis´in 1993´te uçağının düşmesi sonucu ölümüne ilişkin ortaya çıkan yeni bulgular üzerine soruşturma açmış, bu kapsamda da dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş´in ifadesini almıştı.Ankara özel yetkili cumhuriyet savcısı Mehmet Özgür, Bitlis´in uçak kazası ve olayda suikast iddiaları konusunda yaklaşık bir yıldır soruşturma sürdürüyor.

BİLİRKİŞİNİN ŞÜPHELERİ DİĞER ŞÜPHELERİ DOĞRULUYOR

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis´i Diyarbakır´a götürmek üzere 17 Şubat 1993´te saat 12.30´da Güvercinlik Askeri Havaalanı´ndan kalkan uçak, kısa bir süre sonra düşmüş, Eşref Paşa´nın yanı sıra pilotlar Binbaşı Yaşar Erian ve Yüzbaşı Tuğrul Sezginler de şehit olmuştu. Olayın Uğur Mumcu suikastından yaklaşık 1 ay sonra meydana gelmesi şüphe uyandırırken, dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, olayın uçak motorundaki buzlanmadan dolayı meydana geldiğini söylemişti. Ancak daha sonra İTÜ öğretim üyeleri tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, uçağın ´buzlanma´ sonucu düşmüş olamayacağı vurgulandı. İTÜ raporu ´sabotaj´ ihtimaline dikkat çekiyordu. Ayrıca dönemin Meteoroloji Genel Müdürü Mehmet Önerci, kazadan 2,5 saat önce ´037´ numaralı gizli hava raporunu Genelkurmay´a ulaştırdıklarını bildirmişti. Ömerci, dönemin Genelkurmay Başkanı Güreş´in ´Uçak buzlanmadan düştü´ sözlerine karşılık, Eğer öyleyse paşayı bile bile ölüme götürmüşlerdir. Çünkü biz raporumuzu sunmuştuk. demişti. Eşref Bitlis´in uçak kazasındaki şüpheleri arttıran başka olaylar da yaşandı. Bitlis´le birlikte uçağa binmesi planlanan ancak mazereti nedeniyle bundan vazgeçen Kazım Çillioğlu 1 yıl sonra kuşkulu şekilde hayatını kaybetti. Eşref Bitlis´in ekibi olduğu söylenen ve Kürt sorununun çözümünün demokratik yollardan olmasını savunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal´a destek veren bir grup askerden çoğu şüpheli şekilde hayatlarını kaybetti.

ECEL Mİ ERGENEKON MU? 10 SUBAYDAN 7´Sİ ÖLDÜ

Eşref Bitlis´in şüpheli kazada hayatını kaybetmesi gibi Bitlis´in ekibinde yer aldığı söylenen ve 1993´te intihar ettiği söylenen Tunceli Jandarma Komutanı Albay Çillioğlu´nun ölümü de bugünlerde tekrar araştırılıyor. Mezarı tekrar açılan Albay Çilllioğlu´nun kaburga kemiklerinde bir kırık ile kürek kemiğinde bir delik bulundu. Bu da şüpheleri doğruluyordu. Buna göre Albay intihar etmemiş, önce dövülmüş ardından ense ve sırtına birer kurşun sıkılarak öldürülmüştü. Albay´ın oğlu Tayfun Çillioğlu çok ilginç bir ayrıntıyı da gündeme getirdi: “Babamın ajandasında Eşref Paşa ve bazı generallerin birlikte yer aldığı fotoğraf bulduk. O fotoğraftaki 10 kişiden 7´si bugün hayatta yok. Babam Org. Bitlis´e çok yakındı. İntihar ettiğini söylediler. Ben hiç inanmadım. Bazı şeyler sonuçlanınca babamın günlüklerini ilgili yerlere vereceğim.”

FOTOĞRAFTAKİ İSİMLER BUNLAR MI?

-Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis

-Diyarbakır Bölge K. Tuğg. Bahtiyar Aydın

-Adana Bölge Komutanı Tuğg. Temel Cingöz

-Mardin Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden

-Tunceli Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu

-Emekli Korgeneral Hulusi Sayın

-Binbaşı Cem Ersever (JİTEM Kurucusu)

ERSEVER BİTLİS KAZASINI SORUŞTURUYORDU

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis´i Diyarbakır´a götürmek üzere Ankara´dan kalkan askeri uçak, 7 dakika sonra düştü. Bitlis yaşamını yitirdi. JİTEM Gruplar Komutan Vekili Kıdemli Binbaşı Ahmet Cem Ersever olay yerine ilk gelenlerdendi. 17 Mart 1993´te JİTEM´deki görevinden istifa etti. Daha önce bir kısmını itirafçı olarak çalıştırdığı kişilerden bir ekip kurup Bitlis cinayetini soruşturmaya başladı. Ersever, uçağa binmesi gerekirken son anda vazgeçen Çillioğlu´ndan şüphelendi. Çillioğlu´nu gayriresmi sorguya çektiği iddia edildi. Sorguda Çilliloğlu´nun Ersever´i ikna ettiği ileri sürülüyor. Ersever, Bitlis olayıyla ilgili olarak elde ettiği bilgilerle ´Şam´daki Kemancı´ isimli bir kitabın hazırlığına girişti. Yayıncısıyla görüştükten sonra kayboldu. 4 Kasım 1993´te Ankara Elmadağ´da ölü bulundu. Ersever´in Yeşil´in ekibi tarafından sorgulandığı belirtiliyor. Bu sorguda Ersever´in belgelerin Neval Boz´da olduğunu söylediği ileri sürülüyor. Aynı günlerde bu kez Boz´un cesedi bulundu. Ersever´i sona sürükleyen önemli kişilerden birinin, ortağı PKK itirafçısı Mustafa Deniz olduğu iddia ediliyor. Deniz´in de Ersever´den sonra öldürüldüğü açıklanmıştı. Ancak Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen JİTEM davasına 2010´da gelen Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı yazısında Deniz´in 18 Mart 2009 tarihinde istifa ettiği belirtiliyor. Ersever´in ekibinde olduğu belirtilen bir diğer isim ise JİTEM elemanı Kemal Uzuner´di. Bu kişinin, Ersever´in elinde bazı belgeler olduğunu JİTEM´e ihbar ettiği ileri sürüldü. Uzuner, Veli Küçük´ün Batı Trakya Dergisi´ndeki ortağıydı. Ersever ekibinin tasfiye süreci Çillioğlu´na uzandı. İddiaya göre, Çillioğlu, Yeşil ve ekibi tarafından sorgulanıp öldürüldü. Sorguda Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile birlikte Mustafa Deniz, Kemal Uzuner´in de olduğu söyleniyor.

EŞREF PAŞA´NIN SIRRINI BİLEN ÖLDÜ

1991-1994 arası Jandarma Genel Komutanlığı açısından karanlık yıllar olarak tarihe geçti. Bu dönemde özellikle yolu Diyarbakır´dan geçen subaylar ya suikast sonucu ya da şaibeli kazalar nedeniyle öldü. Dönemin Jandarma Genel komutanı Eşref Bitlis ve ekibinden birçok isim şüpheli şekilde öldü ya da öldürüldü.

HULUSİ SAYIN: Devletin Kürt politikasını eleştiren Jandarma Korgeneral Hulusi Sayın 30.01.1991´de taranarak şehit edildi. Cinayeti Dev-Sol üstlense de suikasti devlet içindeki derin yapıların gerçekleştirdiği konuşuldu.

İSMAİL SELEN, TEMEL CİNGÖZ: Jandarma Korgeneral İsmail Selen, PKK ile mücadele konusunda dönemin yöneticileriyle ters düştü. Görevinden alınmak istendi. Emekli olduktan sonra 23.05.1991´de taranarak şehit edildi. Aynı gün Adana Jandarma Bölge Komutanı Temel Cingöz de suikaste uğradı.

EŞREF BİTLİS: Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis şaibeli uçak kazasında şehit oldu. Ergenekon davasında Bitlis Paşa´nın ve Cem Ersever´in örgütün PKK´ya silah satışından haberdar olduğu için öldürüldüğü gündeme geldi. 1993´te Jandarma Genel Komutanı olan Eşref Bitlis, özellikle ABD´nin Çekiç Güç´üne karşı açıklamalarıyla öne çıkan bir komutandı. 17 Aralık 1992´de Çekiç Güç´e bağlı ABD savaş uçaklarının Irak´ın Selahattin kentine gitmekte olan Bitlis´in helikopterine taciz uçuşu yaptığı ortaya çıkmıştı. Bitlis´in komutanlığı döneminde JİTEM´in kurularak yargısız infazların yapılmasına karşı çıktığı da iddia edilmişti.

BAHTİYAR AYDIN: Bitlis Paşa´nın emrinde çalışan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Bahtiyar Aydın da terörün şiddetle bitirilemeyeceğini, bölge halkının kazanılması gerektiğini dile getiren subaylardandı. O da 22.10.1993´te Diyarbakır Lice´de hala açıklanamayan bir suikaste kurban gitti. Cinayet silahı Kanas ortadan kayboldu.

CEM ERSEVER, KAZIM ÇİLLİOĞLU: JİTEM´in kurucularından Binbaşı Cem Ersever, 04.11.1993´te Ankara´da ölü bulundu. Ersever, Diyarbakır JİTEM´in başındaki isimdi. Kürt sorunu ve PKK ile mücadelede devlet politikasına aykırı fikirler ortaya atmaya başlayınca hayatından oldu. Ersever´den sonra 03.02.1994´te Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu evinde ölü bulundu.

RIDVAN ÖZDEN: Bitlis Paşa´nın ekibinden Albay Rıdvan Özden, Mardin´de görev yaptığı sırada JİTEM´in PKK ile koordineli yürüttüğü kaçakçılık ve uyuşturucu ticaretini ortaya çıkardı. İki koruması ile 12.08.1995´te öldürüldü.

ÖLÜMLER BUNLARLA SINIRLI KALMADI

KANLI VE KARA YIL: 1993.. PKK´NIN TASFİYESİ DURDURULDU

Demokratik açılım projesiyle birkaç yıldır yapılmaya çalışılan ´demokratik açılımlar yoluyla terörü bitirme´ projesinin bir benzeri Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın öncülüğünde 90´lı yıllarda denenmişti. Ancak başta Özal olmak üzere ona yakın olan Jandarma komutanı Eşref Bitlis ve ekibinde yer alan çok sayıda subay şüpheli ölümlerle hayatlarını kaybetti. 1993 yılının özellikle dikkat çektiği bu birkaç yıllık dönemde 33 erin şehit edilmesi gibi başka kritik olaylar gerçekleşti. 33 erin katledildiği bölgeye ilk gidenlerden birinin bugün Ergenekon davasının sanıklarından olan dönemin askeri istihbarat subaylarından Fikri Karadağ olduğu anlaşıldı. Karadağ´ın adı Ergenekon iddianamelerinde, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın´ın ölümünde de geçiyor.

1993 yılı başında gazeteci Uğur Mumcu bombalı saldırıda öldürüldü. Mumcu´nun son günlerinde PKK lideri Öcalan´ın MİT´le ilişkilerini incelediği, buna dair bir kitap yazmakta olduğu biliniyordu. Mumcu, etrafındakilere Öcalan´la ilgili de ilginç bağlantılara ulaştığını açıklamıştı. Kızı bu durumu şöyle ifade ediyor: Muhtemelen Apo´nun MİT ajanı olduğuna dair bir belgenin izine ulaşmıştı. Bu belgeyi aradığını da biliyordum. Ancak kısa süre sonra suikast meydana geldi. Mumcu´nun öldürülmesiyle başlayan 1993 yılı Türkiye için kanlı ve kara bir yıl oldu. En kanlısının Bingöl´deki 33 er katliamının olduğu çok sayıda peşpeşe gelen olaylarda kendi alanında güçlü ve simge isimler aynı yıl, art arda hayatlarını kaybetti: Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Jandarma Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, JİTEM Grup Komutanı Binbaşı Cem Ersever ve gazeteci Uğur Mumcu. Kimi öldürüldü, kiminin ölümünün üzerindeki sis perdesi hala aralanamadı. Bu dört ismin ortak özelliği ise ya PKK´yla mücadelenin doğrudan içinde yer almaları ya da sorunun çözümü için ciddi mesai harcamalarıydı. Bu olaylar sonucunda son yıllarda ´demokratik açılım´ projesiyle yapılmaya çalışılanın benzeri, PKK´nın tasfiyesinin sağlanarak Doğu ve Güneydoğu´nun terörden kurtulması ve barışın sağlanması projesi rafa kaldırıldı.

İŞTE 1993 YILINDAKİ OLAYLAR DİZESİ

24 Ocak 1993: Uğur Mumcu cinayeti

17 Şubat 1993: Jandarma Komutanı Eşref Bitlis´in uçak kazasında ölümü

17 Nisan 1993: Cumhurbaşkanı Özal´ın kalp krizinden vefatı

24 Mayıs 1993: Bingöl´de 33 asker katliamı

22 Ekim 1993: Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikasti

04 Kasım 1993: JİTEM kurucusu Cem Ersever ve yakın arkadaşlarının öldürülmesi. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(03 Şubat 2012, 09:58)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

ORGENERAL EŞREF BİTLİS´İN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜ MANŞETLERİMİZ

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Albay Kazım Çillioğlu´nun şüpheli ölümü manşetlerimiz

Albay Rıdvan Özden´in şüpheli ölümü manşetlerimiz

Binbaşı Cem Ersever suikasti manşetlerimiz

Turgut Özal´a suikast girişimi ve şüpheli ölümü manşetlerimiz

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

Ergenekon ve bağlantılı diğer iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4197    yazdır/print


 

Albay Özden´in kabri haftaya açılıyor

Faili meçhul cinayetlerle ilgili Diyarbakır´da yürütülen soruşturma kapsamında otopsi yapılmasına karar verilen eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in mezarı önümüzdeki Perşembe günü açılacak. Özden´in 1995 yılında iki korumasıyla birlikte bir çatışmada suikast silahı kanas ile uzaktan ateş edilmek suretiyle alnından vurularak öldüğü iddia edilmişti. Ancak Özden´in, şu an Ergenekon sanığı olarak yargılanan o dönemin JİTEM bölge sorumluları Albay Atilla Uğur ve Veli Küçük´le tartıştığı ve ardından ensesinden vurularak ´infaz edildiği´ iddia ediliyor. Otopsi işte bu şüpheyi aydınlatabilecek.

26.01.2012 12:36 Faili meçhul cinayetlerle ilgili Diyarbakır´da yürütülen soruşturma kapsamında otopsi yapılmasına karar verilen eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in mezarı önümüzdeki Perşembe günü açılacak.Soruşturmayı yürüten özel yetkili savcılar, dosyadaki çelişkileri gidermek için detaylı otopsinin yapılmasına karar vermişti. Bu çerçevede İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´ndan mezarın açılması talep edilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da 2 Şubat 2012 günü mezarın açılmasına karar verdi. Özden´in kabri Edirnekapı Şehitliği´nde yer alıyor.

Resmi bilgilere göre Rıdvan Özden, 14 Ağustos 1995 tarihinde Mardin´in Savur ilçesi Ormancık köyü kırsal kesiminde teröristler tarafından açılan ateş sonucu iki korumasıyla birlikte şehit oldu. Ancak eşi Tomris Özden, Rıdvan Özden´in ölümünü şüpheli bulduğunu, detaylı otopsi yapılmadığını belirtti. Bazı itirafçılar ile askeri tanıklar da bu iddiaları doğrular nitelikte beyanlarda bulundu. Tomris Özden, özel yetkili savcıya verdiği ifadesinde eşinin iddia edildiği gibi alnından değil, ensesinden vurulduğunu, 12 Ağustos günü öldürüldüğünü, cesedinin 2 gün arazide bekletilip 14 Ağustos´ta şehit edilmiş gibi rapor tutulduğunu anlattı. Bazı asker tanıklar da belirtilen tarihte çatışma olmamasına rağmen, Albay Özden´in cesedinin iki gün arazide bekletildiğini dile getirdi. Özden´in vurulduğu tarihte, çatışma bölgesindeki operasyona katılan bir asker, ´tanık´ olarak dinlendi. Tanık asker, 5 PKK´lının öldürüldüğü çatışmadan bir gün sonra Özden´in postası ve korumalarıyla birlikte çatışma bölgesine geldiğini, bu sırada vurulduğunu dile getirdi. Terör örgütünün üst düzey yöneticisiyken yakalanan Şemdin Sakık ise o dönemde PKK´nın bölge komutanı olduğunu ve Özden´in şehit edildiği gün pusu ya da çatışmanın yaşanmadığını anlattı.

Özden dosyası Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´ndan, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ne de gönderilmişti. Dosyada, Albay´ın ölümünün halen faili meçhul olduğu belirtiliyor. Ergenekon davasına bakan mahkemenin talebi doğrultusunda gelen dosyada Albay Özden´in eşi Tomris Özden´in İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´na verdiği ifadesi, Özden´e yönelik ölüm raporları ve ölümüne dair tanıkların ifadeleri yer alıyor. Özden´in, Ergenekon davası sanığı olan dönemin JİTEM bölge sorumluları Albay Atilla Uğur ve Veli Küçük´le tartıştığı ve ardından ´infaz edildiği´ de iddialar arasında. Tomris Özden, Evimden birtakım belgeleri alan, benim o yıllarda mücadele etmekte zorluk çektiğim hatta tehdit aldığım başta Veli Küçük dahil birçok kişinin yakalanması iddialarımı doğruladı. Eşimin mezarının açılarak otopsi yapılmasını bekliyorum. dedi.( Cihan)

UÇAĞI DÜŞEN EŞREF BİTLİS´İN EKİBİNDEYDİ

Savcılık geçtiğimiz günlerde, Özden´in mezarının açılmasına ve detaylı otopsi yapılmasına karar vermişti. Uçağının şüpheli şekilde düşmesi sonucu ölen Jandarma Komutanı Eşref Bitlis´in ekibinde yer alan Rıdvan Özden, Mardin´de görev yaptığı sırada JİTEM´in PKK ile koordineli yürüttüğü kaçakçılık ve uyuşturucu ticaretini ortaya çıkarmıştı. İki koruması ile 1995´te, iddiaya göre PKK´yla bir çatışma esnasında suikast silahı kanas tüfek ile uzaktan ateş edilmek suretiyle alnından vurularak öldürüldü. Ancak Özden´in, şu an Ergenekon sanığı olarak yargılanan o dönemin JİTEM bölge sorumluları Albay Atilla Uğur ve Veli Küçük´le tartıştığı ve ardından ensesinden vurularak ´infaz edildiği´ iddia ediliyor. 17 yıl sonra dosyayı tekrar açan Diyarbakır özel yetkili savcılarının dinlediği yeni tanıklar, Özden´in son halini gördüklerini ve resmi ölüm raporundaki ´alnından vuruldu´ ifadesinin doğru olmadığını beyan etmişlerdi. Otopsi işte bu şüpheyi aydınlatabilecek. Özden, uçağının şüpheli şekilde düşmesi sonucu ölen o dönemin Jandarma Komutanı Eşref Bitlis´in ekibinde yer alıyordu. Aynı ekipte yer alan Albay Kazım Çillioğlu´nun şüpheli intiharında da 17 yıl sonra otopsi kararı verilmiş, sırt ve ensede iki kurşun deliği bulunmuştu. Bu şok tespit Albay Çillioğlu´nun intihar değil infaz edildiğini gösteriyor. Aynı şüphe Özden olayında da geçerli. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

ÖZDEN´İN MEZARINI AÇTIRAN BELGELER

28.01.2012 13:40 1995 yılında iki koruması ile birlikte şüpheli şekilde öldürülen ve ?PKK ile girilen çatışmada şehit düştü? şeklinde kayıtlara geçen albayın mezarını açtıracak belgeler ortaya çıktı. Cenaze, klasik otopsi yapılmadan gömülmüş. Ceset bir gece dağda bekletilmiş. Olay iki yıl boyunca soruşturulmamış. Kroki, olay yerine gidilmeden çizilmiş. Bulunan silahlardan birinin ateşleme mekanizması kayıp!.

Faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturma kapsamında önümüzdeki hafta mezarı açılacak Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden hakkında Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığınca yürütülen soruşturma dosyasındaki belgelere ulaşıldı. 1995 yılında iki koruması ile birlikte şüpheli şekilde öldürülen ve ?PKK ile girilen çatışmada şehit düştü? şeklinde kayıtlara geçen albayın mezarını açtıracak belgelerde, çarpıcı bilgiler yer alıyor.

KLASİK OTOPSİ YAPILMAMIŞ

15 Ağustos 1995 tarihli otopsi raporunda yer alan bilgilere göre, sadece dış otopsi ile yetinilmiş. Cesetler Mardin Devlet Hastanesi morgunda olmasına rağmen sağlık ocağında hükümet tabibi olarak görünen Doktor Serap Pamak´a dış otopsi yaptırılmış. Raporda ?klasik otopsi yapılmasına gerek görülmediği? ifadesi de yer alıyor. Albay ve iki koruması, dış otopsiye göre başından aldığı kurşun yarası ile şehit düşmüştü. Bu durum, infaz şüphesi uyandırıyor.

GİTMEDEN KROKİ ÇİZİLDİ

Olay Yeri Krokisi tutanaklarıyla ilgili belgede de; Karakol Komutanı Seyfullah Erten´in fiilen çatışmaya katılmadığı, başkasının anlatımı ile kroki çizdiği bilgisi yer alıyor. İşte o ifade: ?Fiilen çatışmaya katılmadım. Akşama doğru alay komutanının şehit olduğunu telsizden öğrendim. Nasıl şehit olduğunu görmedim, bilmiyorum. Olay bizim karakolda görevli Osman Han uzman çavuşun yanında olmuş. Onun anlattıkları doğrultusunda olay yeri krokisini birlikte çizdik ve tutanak tanzim ettik. Tutanak altındaki imzalar bana aittir...?

2 YIL SONRA SORUŞTURMA

Albay Rıdvan Özden, Ağustos 1995´te şehit olmasına rağmen ifade tutanaklarında Nisan 1997 tarihi yer alıyor. Bu bilgi, albayın ölümünün olay tarihinde soruşturulmadığını, eşinin 17 Mayıs 1996 tarihinde verdiği dilekçenin üstünden de yaklaşık bir yıl geçtikten sonra soruşturulduğunu ortaya koyuyor. 1997´de alınan tanık ifadelerinde ise albayın cesedinin bir gece dağda bekletildiği ortaya çıkıyor. Tanık olarak ifadesi alınan Mardin Dargeçit Bostanlı Karakol Komutanı Seyfullah Erten, ?Ertesi gün alay komutanının vurulduğu yere gidildi ve cenazesi buradan alındı? beyanında bulunuyor. Uzman Çavuş Adem Kardaş ise ifadesinde, ?Saat 19:00 sıralarında çatışma bölgesinde bulunan alay komutanının şehit olduğu haberi telsizle bize iletildi. Albay´ın cenazesini sabah gördüm, gece çatışma sürmedi. Albayın nasıl vurulduğunu ben görmedim. Sabahleyin cesedinin bulunduğu yere gittiğimde alnından vurulmuş olduğunu gördüm? diyor. Olaydan sonra ele geçirildiği iddia edilen üç silahın ekspertiz raporuna göre, silahlardan birinin iğne ve ateşleme mekanizması kayıp. Diğer ikisinin ise o bölgedeki olaylarda kullanılmadığı bilgisi yer alıyor.

MEZARI 2 ŞUBAT´TA AÇILACAK

Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in Edirnekapı Mezarlığı´ndaki kabri, savcılık kararıyla 2 Şubat´ta açılacak. Ceset, otopsi raporu alınmak üzere Adli Tıp Kurumu tarafından incelenecek.

ALBAY ÖZDEN´İN EŞİ: 17 yıldır otopsi için mücadele ediyorum

Soruşturma sürecinin geldiği noktayı değerlendiren Rıdvan Özden´in eşi Tomris Özden, şunları söylemişti: ?Gerçekler ortaya çıksın ve içimizdeki şüpheler bitsin diye 17 yıldır mücadele ediyorum. Savcılık mezarın açılmasına karar verdi. Ben başından beri şüphelerimi dile getiriyorum. İlla şudur ya da budur diye bir iddiam yok. Ben gerçeğin peşindeyim. 17 yıldır bir otopsi için mücadele veriyorum. Keşke bunu o zaman başvurduğumuzda yapsalardı da bu mesele bu kadar boyutlanmasaydı.? ( Türkiye)

MEZAR AÇILMA TARİHİ ERTELENDİ

01.02.2012 15:55 Faili meçhul cinayetlerle ilgili Diyarbakır´da yürütülen soruşturma kapsamında otopsi yapılmasına karar verilen eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in yarın açılması planlanan mezarı, ailesinin müsait olması ve olumsuz hava koşuları nedeniyle ertelendi.Soruşturmayı yürüten özel yetkili savcılar, dosyadaki çelişkileri gidermek için detaylı otopsinin yapılmasına karar vermişti. Bu çerçevede İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´ndan mezarın açılması talep edilmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da 2 Şubat 2012 günü mezarın açılmasına karar vermişti. Ancak Özden´in ailesinin müsait olmaması ve olumsuz hava koşulları nedeniyle mezarın açılması ertelendi. Savcılık daha sonra belirlenecek bir tarihte Özden´in mezarını açacak.

Resmi bilgilere göre Rıdvan Özden, 14 Ağustos 1995 tarihinde Mardin´in Savur ilçesi Ormancık köyü kırsal kesiminde teröristler tarafından açılan ateş sonucu iki korumasıyla birlikte şehit oldu. Ancak eşi Tomris Özden, Rıdvan Özden´in ölümünü şüpheli bulduğunu, detaylı otopsi yapılmadığını belirtti. Bazı itirafçılar ile askeri tanıklar da bu iddiaları doğrular nitelikte beyanlarda bulundu. Tomris Özden, özel yetkili savcıya verdiği ifadesinde eşinin iddia edildiği gibi alnından değil, ensesinden vurulduğunu, 12 Ağustos günü öldürüldüğünü, cesedinin 2 gün arazide bekletilip 14 Ağustos´ta şehit edilmiş gibi rapor tutulduğunu anlattı. Bazı asker tanıklar da belirtilen tarihte çatışma olmamasına rağmen, Albay Özden´in cesedinin iki gün arazide bekletildiğini dile getirdi. Özden´in vurulduğu tarihte, çatışma bölgesindeki operasyona katılan bir asker, ´tanık´ olarak dinlendi. Tanık asker, 5 PKK´lının öldürüldüğü çatışmadan bir gün sonra Özden´in postası ve korumalarıyla birlikte çatışma bölgesine geldiğini, bu sırada vurulduğunu dile getirdi. Terör örgütünün üst düzey yöneticisiyken yakalanan Şemdin Sakık ise o dönemde PKK´nın bölge komutanı olduğunu ve Özden´in şehit edildiği gün pusu ya da çatışmanın yaşanmadığını anlattı.

Özden dosyası Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´ndan, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ne de gönderilmişti. Dosyada, Albay´ın ölümünün halen faili meçhul olduğu belirtiliyor. Ergenekon davasına bakan mahkemenin talebi doğrultusunda gelen dosyada Albay Özden´in eşi Tomris Özden´in İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´na verdiği ifadesi, Özden´e yönelik ölüm raporları ve ölümüne dair tanıkların ifadeleri yer alıyor. Özden´in, Ergenekon davası sanığı olan dönemin JİTEM bölge sorumluları Albay Atilla Uğur ve Veli Küçük´le tartıştığı ve ardından ´infaz edildiği´ de iddialar arasında. Tomris Özden, Evimden birtakım belgeleri alan, benim o yıllarda mücadele etmekte zorluk çektiğim hatta tehdit aldığım başta Veli Küçük dahil birçok kişinin yakalanması iddialarımı doğruladı. Eşimin mezarının açılarak otopsi yapılmasını bekliyorum. dedi. ( Cihan)

(26 Ocak 2012), son güncel.: (01 Şubat 2012)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

ALBAY RIDVAN ÖZDEN´İN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

´JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler´

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4167    yazdır/print


 

Albay Özden olayında yeni tanıklar

1995´te şüpheli şekilde hayatını kaybeden eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden soruşturmasında önemli bir gelişme yaşandı. Diyarbakır´daki özel yetkili savcıların dinlediği yeni tanıklar, Rıdvan Özden´in son halini gördüklerini ve resmi ölüm raporundaki ´alnından vuruldu´ ifadesinin doğru olmadığını beyan ettiler. Bu ifade Özden´in eşinin iddiasını doğruluyor.

11.01.2012 16:33 Diyarbakır Özel yetkili savcıların, dosyadaki çelişkileri gidermek için detaylı otopsinin yapılmasına karar verdiği şehit Albay Rıdvan Özden soruşturmasında yeni gelişme yaşandı. Savcılar, Mardin eski Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in JİTEM´de çalışan ve halen Ergenekon davasında yargılanan bazı kişiler tarafından infaz edildiği iddiası yeni tanıkların ifadesine başvurdu.

Geçtiğimiz hafta Özden´in eşi, itirafçı ve bazı asker kişilerin ifadelerini aldıktan sonra Özden´in İstanbul´da bulunan mezarının açılmasını isteyen Diyarbakır´daki özel yetkiyi savcılar, yeni tanıkları dinledi. Özel yetkili savcıların Bursa´da ikamet ettiğini belirlediği Şehit Özden´in yakın akrabalarının ifadesini aldığı öğrenildi. İfadesi alınan Özden´in akrabalarının şehit eşi Tomris Özden gibi Rıdvan Özden´in son halini gördükleri belirtildi. Yeni tanıkların ifadeleri Tomris Özden´in ? Özden´in alnından değil ensesinden vurulduğunu, 12 Ağustos günü öldürüldüğünü, ancak cesedinin 2 gün arazide bekletilip 14 Ağustos´ta şehit edilmiş gibi rapor tutulduğunu iddiası´ doğruluyor.

AKRABASI OTOPSİYİ YALANLADI

Şehit Albay Rıdvan Özden´in ölüm tutanağında, ? Baş bölgesinin yapılan muayenesinde, sol kaşın altı santim yukarısında bir çarpı bir santim ebadında mermi çekirdeği giriş deliği, yine kafatasında, arka kısmında oksipital bölgenin orta kısmında dört çarpı dört santim ebadında açık parça çıkış deliği olduğu görüldü.? deniliyor. Ancak Özden´in beyin cerrahı olan akrabası cesedin gördüğünü ve yazılanların gerçeği yansıtmadığı dediği öğrenildi. Tanık, ? Tomris Özden´le birlikte cesedin olduğu yere götürüldük. Mesleğim gereği nasıl öldüğünü merak ettim ve o gözle baktım. Yara yerine baktığımda mermi giriş deliğini göremedim. 10 dakikaya yakın baktım ama göremedik. Ellerimle alnına bastırdım, bir çukur da göremedik. Raporun beni tatmin etmediğini oradakilere anlattım. Başın arka kısmı kanlı pamuklarla kaplıydı. Belki kurşun yandan geldi, kafanın arkasını alıp götürdü. Belki de arkadan sert bir cisim çarptı. Bunun ortaya çıkarılmasını istiyorum? dediği öğrenildi.

Şehit Albay Rıdvan Özden´in ağabeyi Nazmi Özden´in daha önce verdiği ifade de kardeşinin naşını gördüğünü belirterek, ? Olaydan sonra Alay Komutan yardımcısı ile konuşmuştum. O da, ´saçlarının başladığı yerden vuruldu.´ dediği halde, başında bir kurşun giriş deliği göremedim. Hatta ellerimle yokladım. Yüzü kafasının tepesine kadar temizdi, kafasının arka tarafı kanlı pamukla kaplıydı? şeklinde ifade vermişti. ( Star)

UÇAĞI DÜŞEN EŞREF BİTLİS´İN EKİBİNDEYDİ

Savcılık geçtiğimiz günlerde, Özden´in mezarının açılmasına ve detaylı otopsi yapılmasına karar vermişti. Uçağının şüpheli şekilde düşmesi sonucu ölen Jandarma Komutanı Eşref Bitlis´in ekibinde yer alan Özden, Mardin´de görev yaptığı sırada JİTEM´in PKK ile koordineli yürüttüğü kaçakçılık ve uyuşturucu ticaretini ortaya çıkarmıştı. İki koruması ile 1995´te, iddiaya göre PKK´yla bir çatışma esnasında öldürüldü. Aynı ekipte yer alan Albay Kazım Çillioğlu´nun şüpheli intiharında da 17 yıl sonra otopsi kararı verilmiş, sırt ve ensede iki kurşun deliği bulunmuştu.

ÖZDEN´İN SON HALİNİ AKRABASI DOKTOR İNCELEDİ: ALNINDAN VURULDUĞU DOĞRU DEĞİL

04.02.2012 13:27 PKK´yla girilen çatışmada şehit olduğu açıklanan ancak faili meçhul cinayet soruşturması kapsamında mezarı açılacak Mardin İl Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in ölümün nedenine ilişkin 17 yıl sonra ´cinayet şüphesini güçlendiren´ sürpriz bir tanık ortaya çıktı. Olay tarihinde Albay Özden´e yapılan otopsiye katıldığı belirlenen ve aynı zamanda bacanağı olan beyin Cerrahı Mustafa Karaca ifadesinde, resmi otopsi raporunun aksine Albay Özden´in sol kaşının üzerinde yara izi olmadığını söyledi. Albay Özden´in mezarında yapılacak incelemede, kurşunun kafanın arkasından girdiğinin tespit edilmesi durumunda ´faili meçhul soruşturması´nın derinleştirileceği ve dönemin sorumlularının bilgisine başvurulacağı öğrenildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, Albayın Özden eşi Tomris Özden´in ?Otopside eşimin cesedini GATA´da yakınımız olan beyin cerrahı da inceledi ancak kafasının ön tarafından giren bir kurşun izine rastlamadık? sözleri üzerine, otopsiye katılan doktorun ifadesi alındı. İki ay önce savcılığa tanık olarak ifade doktor Mustafa Karaca, ifadesinde ?Kafatasının ön kısmında kurşun izi yoktu? dedi. Bu sözler ve oluşan diğer şüpheler üzerine, Albay Özden´in şehitlikteki mezarının ´cinayet şüphesi´ ile açılmasına karar verildiği öğrenildi.

Yüz bölgesinde hiç yara izi yoktu

Şehit Albay´ın bacanağı olduğunu belirten Karaca´nın, ifadesinde şunları söylediği öğrenildi: ?Cesedi asker olduğu için Gümüşsuyu Askeri Hastanesi´ne getirilmişti. Cesedi teslim almak üzere ailesiyle GATA´ya gittim. Özel bir odaya konulan cesedin başına bir er dikmişlerdi. Cesedin baş kısmı sarılıydı. Cesede baktım yüz bölgesinde yara izi yoktu. Ancak başının arka kısmında bulunan sargı bezleri ve petler kanlıydı. Elimle sırt üstü olan cesedin baş kısmındaki sargı bezlerini açıp yarasını kontrol etmek istedim. Alnındaki sargı bezini tıp dilinde verteks olarak tabir edilen başın orta kısmına kadar açtım. Ancak otopsi raporunda belirtildiği gibi sol kaşının 6 cm yukarısında 1x1 ebatında herhangi bir yara yoktu. Sargı bezini daha fazla açmak istedim, odadaki asker engel oldu.?

Çatışma yoktu cenaze 2 gün bekledi

Soruşturma dosyasında ifadeleri yer alan Albay Rıdvan Özden´in eşi Tomris Özden ifadesinde eşinin iddia edildiği gibi alnından değil, ensesinden vurulduğunu, 12 Ağustos günü öldürüldüğünü, ancak cenazesinin 2 gün arazide bekletilip 14 Ağustos´ta şehit edilmiş gibi rapor tutulduğunu öğrendiğini iddia ediyor. Dosyada tanık olarak ifadesi yer alan Uzman Çavuş Adem Kardaş´ta, ?Bir çatışma olmadığı halde Özden´in cesedinin iki gün boyunca olay yerinden otopsiye gönderilmediğini? söylüyor.

DETAYLI OTOPSİ YAPILMADI, DELİL SİLAHLAR KAYIP

Dosyada yer alan, Albay Özden´in otopsi zaptındaysa şu saptamaya yer veriliyor: ?Kesin ölüm sebebi açılan ateş sonucunda mermi çekirdeğinin kafatasına giriş ve çıkış yapmak suretiyle meydana gelen beyin harabiyeti sonucunda ölüm meydana gelmiştir. Kesin ölüm sebebi belli olduğundan klasik otopsi yapılmasına gerek yok.? Ayrıca olaydan sonra ele geçirildiği iddia edilen üç silahın ekspertiz raporuna göre, silahlardan birinin iğne ve ateşleme mekanizması kayıp. Diğer ikisinin ise o bölgedeki olaylarda kullanılmadığı bilgisi yer alıyor. Albay Özden´in şehit olmadan bir gün önce bugün Ergenekon davası sanığı olan dönemin JİTEM bölge sorumluları Albay Atilla Uğur ve Veli Küçük´le tartıştığı ve ´infaz edildiği´ iddia edilmişti. Tomris Özden´in, ?Beni aldatarak evimden bir takım belgeleri alan, benim o yıllarda mücadele etmekte zorluk çektiğim hatta tehdit aldığım başta Veli Küçük dahil birçok kişinin yakalanması benim iddialarımı doğruladı? ifadelerini kullandığı görüldü. ( Star)

(11 Ocak 2012), son güncel.: (04 Şubat 2012)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Şok iddia: Albay Özden´i itirafçı ´Servet´ öldürdü

Komutanları JİTEM öldürttü

ALBAY RIDVAN ÖZDEN´İN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

´JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler´

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4100    yazdır/print


 

Albay Özden´in mezarı açılacak

Faili meçhul cinayetlerle ilgili Diyarbakır´da yürütülen soruşturmada, eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in mezarı 17 yıl sonra açılarak, detaylı otopsi yapılacak. Uçağının şüpheli şekilde düşmesi sonucu ölen Jandarma Komutanı Eşref Bitlis´in ekibinde yer alan Özden, Mardin´de görev yaptığı sırada JİTEM´in PKK ile koordineli yürüttüğü kaçakçılık ve uyuşturucu ticaretini ortaya çıkarmıştı. İki koruması ile 1995´te, iddiaya göre PKK´yla bir çatışma esnasında öldürüldü. Aynı ekipte yer alan Albay Kazım Çillioğlu´nun şüpheli intiharında da 17 yıl sonra otopsi kararı verilmiş, sırt ve ensede iki kurşun deliği bulunmuştu.

05.01.2012 10:16 Faili meçhul cinayetlerle ilgili Diyarbakır´da yürütülen soruşturma kapsamında, eski Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in mezarı 17 yıl sonra açılacak.Soruşturmayı yürüten özel yetkili savcılar, dosyadaki çelişkileri gidermek için detaylı otopsinin yapılmasına karar verdi. Bu çerçevede İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´ndan mezarın açılmasını istedi. Edinilen bilgilere göre savcılar, Özden´in JİTEM´de çalışan ve halen Ergenekon davasında yargılanan bazı kişiler tarafından infaz edildiği iddiası üzerinde duruyor.

Resmî bilgilere göre Rıdvan Özden, 14 Ağustos 1995 tarihinde Mardin´in Savur ilçesi Ormancık köyü kırsal kesiminde teröristler tarafından açılan ateş sonucu iki korumasıyla birlikte şehit oldu. Ancak eşi Tomris Özden, Rıdvan Özden´in ölümünü şüpheli bulduğunu, detaylı otopsi yapılmadığını belirtti. Bazı itirafçılar ile askerî tanıklar da bu iddiaları doğrular nitelikte beyanlarda bulundu. Tomris Özden, özel yetkili savcıya verdiği ifadesinde eşinin iddia edildiği gibi alnından değil, ensesinden vurulduğunu, 12 Ağustos günü öldürüldüğünü, cesedinin 2 gün arazide bekletilip 14 Ağustos´ta şehit edilmiş gibi rapor tutulduğunu anlattı. Bazı asker tanıklar da belirtilen tarihte çatışma olmamasına rağmen, Albay Özden´in cesedinin iki gün arazide bekletildiğini dile getirdi. Özden´in vurulduğu tarihte, çatışma bölgesindeki operasyona katılan bir asker, ´tanık´ olarak dinlendi. Tanık asker, 5 PKK´lının öldürüldüğü çatışmadan bir gün sonra Özden´in postası ve korumalarıyla birlikte çatışma bölgesine geldiğini, bu sırada vurulduğunu dile getirdi. Terör örgütünün üst düzey yöneticisiyken yakalanan Şemdin Sakık ise o dönemde PKK´nın bölge komutanı olduğunu ve Özden´in şehit edildiği gün pusu ya da çatışmanın yaşanmadığını anlattı.

Şehit Albay Rıdvan Özden dosyası Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´ndan, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ne de gönderilmişti. Dosyada, Albay´ın ölümünün halen faili meçhul olduğu belirtiliyor. Ergenekon davasına bakan mahkemenin talebi doğrultusunda gelen dosyada Albay Özden´in eşi Tomris Özden´in İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´na verdiği ifadesi, Özden´e yönelik ölüm raporları ve ölümüne dair tanıkların ifadeleri yer alıyor. Özden´in, Ergenekon davası sanığı olan dönemin JİTEM bölge sorumluları Albay Atilla Uğur ve Veli Küçük´le tartıştığı ve ardından ´infaz edildiği´ de iddialar arasında. Tomris Özden, Evimden birtakım belgeleri alan, benim o yıllarda mücadele etmekte zorluk çektiğim hatta tehdit aldığım başta Veli Küçük dahil birçok kişinin yakalanması iddialarımı doğruladı. Eşimin mezarının açılarak otopsi yapılmasını bekliyorum. dedi. ( Zaman)

TURGUT ÖZAL İLE EŞREF BİTLİS VE EKİBİNİN ŞÜPHELİ ÖLÜMLERİ

Üçüncü Ergenekon iddianamesine giren ve eski MİT çalışanı emekli Albay Hüseyin Vural Vural´da bulunan şok bir belge, şüpheli bir uçak kazasında hayatını kaybeden eski Jandarma Genel komutanı Eşref Bitlis ve ekibinin ölümlerini yeniden gündeme getirmişti. Vural´da Orgeneral Bitlis, Korgeneral İsmail Selen, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve Albay Rıdvan Özden´in de suikastlerle öldürüldüğüne ilişkin belgeler ele geçmişti. Fikri Karadağ´ın adı 1993´teki 33 Er katliamında da geçiyordu. Karadağ katliam bölgesine ilk ulaşan subay olduğu ortaya çıkmıştı. Terhis olan 33 erin bulunduğu araç Bingöl´de teröristlerce durdurularak katledilmişti. Bu katliamla, Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın başarmaya çalıştığı ve AK Parti hükümetinin günümüzde gerçekleştirmeye çalıştığı demokratik açılım ve Kürt meselesine çözüm çabalarının o dönemki benzeri sekteye uğratılmış, bu katliamla o dosya rafa kaldırılmıştı. Bu katliam gibi 1993 yılı içerisinde inanılmaz şekilde yoğunlaşan çeşitli suikastler ve şüpheli intiharlar da çok dikkat çekiciydi. Ergenekon soruşturması süreciyle ve heron ihaneti gibi skandallarla da ortaya çıktığı gibi, terör örgütü PKK´ya içimizdeki derin güçlerce destek verildiği, bu örgütün varlığını gücüyle değil ihanetle beslenerek sürdürebildiği anlaşılmaktadır. Bu açıdan 33 er katliamı ve diğer suikastlerde Ergenekon ve Balyoz davası sanıklarının yer almasına şaşmamak gerekir.

EŞREF BİTLİS´İN ´TASFİYE EDİLMESİ GEREKEN İSİMLER´ LİSTESİ

Ölümünden bir süre önce Cumhurbaşkanı Özal´a terör örgütü PKK sorunu konusunda bir mektup yazan Org. Bitlis´in bazı devlet görevlilerinin mutlaka tasfiye edilmesi gerektiğini belirttiği ortaya çıkmıştı. Dönemin önemli tanıklarının iddiasına göre Bitlis´in tasfiye edilmesini istediği kişilerden bazıları bugün Ergenekon ve Balyoz tutuklusu olarak Hasdal cezaevinde bulunuyor. Bu isimlere örnek olarak Hasdal´da tutuklu Tümgeneral Ahmet Yavuz, Tuğgeneral Levent Ersöz ve Albay Levent Göktaş´tan söz ediliyor. Yine listedeki bir başka isim olan Korgeneral Selahattin Uğurlu´nun da 1992-1993 arasında faili meçhul olaylara karıştığı ileri sürülüyor. Uğurlu´nun 1996´da da albay rütbesinde iken Şırnak´ın Güçlükonak ilçesindeki 11 korucunun ölüm emrini verdiği iddia edilmişti. Listede ismi yer alan ve bir dönem Özel Kuvvetler Komutan Yardımcılığı görevinde bulunan emekli Tuğgeneral Nevzat Bekaroğlu´nun da 1992-1994 yıllarında faili meçhul olayların emrini verdiği ileri sürüldü.

TUĞGENERAL KURU İLE TARTIŞMA

Eşref Bitlis´in ´tasfiye edilmesi gereken isimler´ listesinde yer alan Tuğgeneral İsmail Kuru´nun, Bitlis´İn adamlarından Kazım Çillioğlu ile ölümünden bir süre önce sert bir şekilde tartıştığı belirtildi. Buna göre Çillioğlu, terörle mücadele kontrgerilla yöntemlerini tercih ettiği, faili meçhul olaylara neden olduğu gerekçesiyle Tunceli Bölge Komutanı Tuğgeneral İsmail Kuru ile tartıştı. Çillioğlu, Kuru´yu terör örgütü PKK´dan bazı isimlere bilgi aktarımı yaptığı gerekçesiyle de suçladı.

TASFİYE YAŞ´A BIRAKILDI ANCAK BİTLİS VE ÖZAL PEŞPEŞE ÖLÜNCE PLAN RAFA KALKTI

Org. Eşref Bitlis, terörle mücadelede yanlış yöntem içinde bulunduğunu belirttiği bu isimlerin durumlarını Özal´a, Halk yanlış yönetim ile terör arasında sıkışmış. Bunu istismar edenler bertaraf edilmelidir sözleriyle dile getirdi. Bu uyarı sonrasında öncelikli olarak bazı isimlerin görev yerleri değiştirilirken asıl tasarrufun YAŞ´a bırakılması benimsendi. Ancak 17 Şubat´ta Bitlis şüpheli bir uçak kazası, 17 Nisan 1993´de de Özal ani bir kalp krizi sonucu hayatını kaybedince bu plan rafa kalktı.

TASFİYE LİSTESİNİ BİLEN BİTLİS EKİBİNİN ÇOĞU ÖLDÜRÜLDÜ

Eşref Bitlis´in tasfiye edilmelidir dediği listeyi yakın ekibinden Albay Kazım Çillioğlu´nun yanı sıra hepsi de şüpheli ölümle hayatını kaybeden Tuğgeneral Temel Cingöz, Tuğgeneral İsmet Yediyıldız ve Albay Rıdvan Özden´le de paylaştığı belirtildi. Eşref Bitlis ve 10 subay arkadaşının yer aldığı ve Eşref Bitlis´in ekibi olarak nitelendirilen bir fotoğraftaki subaylardan 7´si şüpheli şekilde öldü ya da öldürüldü. Bu arada Bitlis´in ölümünden tam bir yıl sonra hayatını kaybeden Albay Çillioğlu´nun Eşref Bitlis´in ölümüne neden olan şüpheli uçak kazasına ilişkin önemli bilgilere ulaştığı da belirtildi. İddiaya göre Çillioğlu, Bitlis´in tasfiye edilmesi gerekir dediği bazı isimlerle kaza arasında ciddi bir bağlantı bulunuyor.

BİTLİS´İN EKİBİNİ ERGENEKON MU TASFİYE ETTİ?

Şüpheli bir uçak kazası sonucu hayatını kaybeden dönemin Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis ile ekibi olarak nitelendirilen ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın ´demokratik açılım ve terör meselesine barışçı çözüm´ projesine destek verdiği belirtilen bu görevlilerin ölümlerindeki sır perdesi dikkat çekiyor. Bitlis´in ekibi olarak bilinen isimlerin belli bir zaman dilimi içerisinde şüpheli şekilde hayatlarını kaybetmeleri ´suikast´ şüphelerini iyice artırıyor. Orgeneral Bitlis´e yakınlığı ile bilinen, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz, Mardin Jandarma Alay Komutanı Rıdvan Özden, Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu, emekli Korgeneral Hulusi Sayın, Jandarma Binbaşı (JİTEM kurucusu) Cem Ersever şüpheli bir şekilde hayatlarını kaybetmişler veya öldürülmüşlerdi. Ergenekon davasının sanık ve tanıkları ile bazı PKK yöneticileri, Eşref Bitlis ve yakın çalışma arkadaşlarının öldürülmesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuşlardı.

´ÖZDEN´İ KORUMALIĞINA VERİLEN İTİRAFÇI SERVET ÖLDÜRDÜ´

Eski JİTEM´ci ve korucubaşı Bedran Akdağ, Albay Rıdvan Özden´in ölümündeki sır perdesini 15 yıl sonra aralamıştı. Tomris Özden´in verdiği bilgilerin yanı sıra, bir itirafçının ifadesi ve bir ihbar mektubu da bu anlatımları doğruluyordu. JİTEM´in Güneydoğu´da terörle mücadele adı altında yargısız infaz, kaçakçılık ve benzeri kirli işler yürüten yapılanmasına şiddetle karşı çıkan dönemin Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in infaz edildiğini belirten Akdağ, ´Albay Özden döneminde faili meçhul cinayetler azaldı. JİTEM´in faaliyetlerini engelliyordu. Bundan rahatsız oldular. Albay Özden, 4 öğretmeninin öldürülmesinin peşine düştü. ´Bıçak Timi´nin üstüne gitti. Albay Özden´in infaz kararını bu olaydan sonra aldılar. Özden´i çatışma bölgesine çekip öldürdüler.´ diyor ve ayrıntı da veriyor: ´Özden´e bir koruma verildi. Koskoca alayda, subaylar, astsubaylar, askerler dururken, ona verilen koruma bir itirafçıydı. İlk kez açıklıyorum. Kod adı Servet´ti bu kişinin. Asıl adı ise Kadir Yıldız. Özden, bu adam koruması olduktan sonra öldürüldü. Duyumlarım şu yönde: Sözde bir çatışma sırasında ensesinden vurulmuş koruması gerekenler tarafından. Servet, Binbaşı Atilla Uğur tarafından her yerde gezdirildi. Daha sonra Uğur´un ´Bıçak Timi´ne girdi. Şimdi eşiyle memurluk yapıyor.´

PKK itirafçısı da bu bilgiyi teyit etti

Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı´na ifade veren ´Fatih´ kod adlı bir PKK itirafçısı da albayın, Atilla Uğur´un kurduğu ve kendisinin de içinde bulunduğu JİTEM ekibi tarafından öldürüldüğünü söyledi. İnfaz kararını o dönemde Mardin JİTEM´in başında ´Hoca´ ve ´Ebu Süfyan´ isimlerini kullanan kişinin verdiğini anlatan Fatih kod adlı itirafçının anlatımları da Bedran Akdağ´ın anlatımlarıyla çakışıyor.

Tomris Özden: Eşim Kadir Yıldız için uyarmıştı

Bedran Akdağ´ın Kadir Yıldız´la ilgili açıklamalarını Rıdvan Özden´in eşi Tomris Özden doğruluyor: Kadir Yıldız konusunda eşim beni uyarmıştı: ´Eve gelir, bir şeye ihtiyacınız var mı diye sorar, benden bir haber getirdiğini söyler, bunlara sakın itibar etme... Onun eşimin koruması olduğunu bilmiyordum. Hatta ne biçim arkadaşlar ediniyor kendisine diye düşünmüştüm. Eşim, ´Bu beni koruyor´ dedi, o kadar. Onun bilgisi dışında ´Bu seni koruyacak´ demişler. Asıl mesele, ´Rıdvan ne yapıyor, Kürt sorununa duyarlılığı nedir´ gibi konularda izlemek. 1994 Kasım ayının sonunda eşimin resmi aracı tarandı. Ben PKK mı taradı? diye sordum. Eşim bana, ´Deli misin, PKK´nın Mardin´in merkezinde ne işi var´ yanıtını verdi.

ECEL Mİ ERGENEKON MU? 10 SUBAYDAN 7´Sİ ÖLDÜ

Eşref Bitlis´in ekibinde yer aldığı söylenen ve 1993´te intihar ettiği söylenen Tunceli Jandarma Komutanı Albay Çillioğlu´nun ölümü de bugünlerde tekrar araştırılıyor. İlk sonuçlar şok ediciydi. Mezarı 17 yıl sonra tekrar açılan Albay Çilllioğlu´nun kaburga kemiklerinde bir kırık ile kürek kemiğinde bir delik bulundu. Bu da şüpheleri doğruluyordu. Buna göre Albay intihar etmemiş, önce dövülmüş ardından ense ve sırtına birer kurşun sıkılarak öldürülmüştü. Albay´ın oğlu Tayfun Çillioğlu bir başka ilginç ayrıntıyı daha gündeme getirdi: ?Babamın ajandasında Eşref Paşa ve bazı generallerin birlikte yer aldığı fotoğraf bulduk. O fotoğraftaki 10 kişiden 7´si bugün hayatta yok. Babam Org. Bitlis´e çok yakındı. İntihar ettiğini söylediler. Ben hiç inanmadım. Bazı şeyler sonuçlanınca babamın günlüklerini ilgili yerlere vereceğim.? Çillioğlu´nun yeğeni Kahraman Çillioğlu da ?İntihar haberini alır almaz Tunceli´ye gittik. Bizi olay yerine bile yaklaştırmadılar. Cenazesini kimseye yaklaştırmadılar. Apar topar bir otopsi yaparak dosyayı kapattılar.? dedi.

FOTOĞRAFTAKİ İSİMLER BUNLAR MI?

Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis

Diyarbakır Bölge K. Tuğg. Bahtiyar Aydın

Adana Bölge Komutanı Tuğg. Temel Cingöz

Mardin Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden

Tunceli Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu

Emekli Korgeneral Hulusi Sayın

Binbaşı Cem Ersever (JİTEM Kurucusu)

EŞREF PAŞA´NIN SIRRINI BİLEN ÖLDÜ

1991-1994 arası Jandarma Genel Komutanlığı açısından karanlık yıllar olarak tarihe geçti. Bu dönemde özellikle yolu Diyarbakır´dan geçen subaylar ya suikast sonucu ya da şaibeli kazalar nedeniyle öldü. Dönemin Jandarma Genel komutanı Eşref Bitlis ve ekibinden birçok isim şüpheli şekilde öldü ya da öldürüldü.

Hulusi Sayın: Devletin Kürt politikasını eleştiren Jandarma Korgeneral Hulusi Sayın 30.01.1991´de taranarak şehit edildi. Cinayeti Dev-Sol üstlense de suikasti devlet içindeki derin yapıların gerçekleştirdiği konuşuldu.

İsmail Selen, Temel Cingöz: Jandarma Korgeneral İsmail Selen, PKK ile mücadele konusunda dönemin yöneticileriyle ters düştü. Görevinden alınmak istendi. Emekli olduktan sonra 23.05.1991´de taranarak şehit edildi. Aynı gün Adana Jandarma Bölge Komutanı Temel Cingöz de suikaste uğradı.

Eşref Bitlis: Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis şaibeli uçak kazasında şehit oldu. Ergenekon davasında Bitlis Paşa´nın ve Cem Ersever´in örgütün PKK´ya silah satışından haberdar olduğu için öldürüldüğü gündeme geldi.

Bahtiyar Aydın: Bitlis Paşa´nın emrinde çalışan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Bahtiyar Aydın da terörün şiddetle bitirilemeyeceğini, bölge halkının kazanılması gerektiğini dile getiren subaylardandı. O da 22.10.1993´te Diyarbakır Lice´de hala açıklanamayan bir suikaste kurban gitti. Cinayet silahı Kanas ortadan kayboldu.

Cem Ersever, Kazım Çillioğlu: JİTEM´in kurucularından Binbaşı Cem Ersever, 04.11.1993´te Ankara´da ölü bulundu. Ersever, Diyarbakır JİTEM´in başındaki isimdi. Kürt sorunu ve PKK ile mücadelede devlet politikasına aykırı fikirler ortaya atmaya başlayınca hayatından oldu. Ersever´den sonra 03.02.1994´te Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu evinde ölü bulundu.

Rıdvan Özden: Bitlis Paşa´nın ekibinden Albay Rıdvan Özden, Mardin´de görev yaptığı sırada JİTEM´in PKK ile koordineli yürüttüğü kaçakçılık ve uyuşturucu ticaretini ortaya çıkardı. İki koruması ile 12.08.1995´te öldürüldü.

ÖLÜMLER BUNLARLA SINIRLI KALMADI

KANLI VE KARA YIL: 1993.. PKK´NIN TASFİYESİ DURDURULDU

Demokratik açılım projesiyle birkaç yıldır yapılmaya çalışılan ´demokratik açılımlar yoluyla terörü bitirme´ projesinin bir benzeri Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın öncülüğünde 90´lı yıllarda denenmişti. Ancak başta Özal olmak üzere ona yakın olan Jandarma komutanı Eşref Bitlis ve ekibinde yer alan çok sayıda subay şüpheli ölümlerle hayatlarını kaybetti. 1993 yılının özellikle dikkat çektiği bu birkaç yıllık dönemde 33 erin şehit edilmesi gibi başka kritik olaylar gerçekleşti. 33 erin katledildiği bölgeye ilk gidenlerden birinin bugün Ergenekon davasının sanıklarından olan dönemin askeri istihbarat subaylarından Fikri Karadağ olduğu anlaşıldı. Karadağ´ın adı Ergenekon iddianamelerinde, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın´ın ölümünde de geçiyor.

1993 yılı başında gazeteci Uğur Mumcu bombalı saldırıda öldürüldü. Mumcu´nun son günlerinde PKK lideri Öcalan´ın MİT´le ilişkilerini incelediği, buna dair bir kitap yazmakta olduğu biliniyordu. Mumcu, etrafındakilere Öcalan´la ilgili de ilginç bağlantılara ulaştığını açıklamıştı. Kızı bu durumu şöyle ifade ediyor: Muhtemelen Apo´nun MİT ajanı olduğuna dair bir belgenin izine ulaşmıştı. Bu belgeyi aradığını da biliyordum. Ancak kısa süre sonra suikast meydana geldi. Mumcu´nun öldürülmesiyle başlayan 1993 yılı Türkiye için kanlı ve kara bir yıl oldu. En kanlısının Bingöl´deki 33 er katliamının olduğu çok sayıda peşpeşe gelen olaylarda kendi alanında güçlü ve simge isimler aynı yıl, art arda hayatlarını kaybetti: Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Jandarma Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, JİTEM Grup Komutanı Binbaşı Cem Ersever ve gazeteci Uğur Mumcu. Kimi öldürüldü, kiminin ölümünün üzerindeki sis perdesi hala aralanamadı. Bu dört ismin ortak özelliği ise ya PKK´yla mücadelenin doğrudan içinde yer almaları ya da sorunun çözümü için ciddi mesai harcamalarıydı. Bu olaylar sonucunda son yıllarda ´demokratik açılım´ projesiyle yapılmaya çalışılanın benzeri, PKK´nın tasfiyesinin sağlanarak Doğu ve Güneydoğu´nun terörden kurtulması ve barışın sağlanması projesi rafa kaldırıldı.

İŞTE 1993 YILINDAKİ OLAYLAR DİZESİ

24 Ocak 1993: Uğur Mumcu cinayeti

17 Şubat 1993: Jandarma Komutanı Eşref Bitlis´in uçak kazasında ölümü

17 Nisan 1993: Cumhurbaşkanı Özal´ın kalp krizinden vefatı

24 Mayıs 1993: Bingöl´de 33 asker katliamı

22 Ekim 1993: Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikasti

04 Kasım 1993: JİTEM kurucusu Cem Ersever ve yakın arkadaşlarının öldürülmesi. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(05 Ocak 2012, 10:16)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Şok iddia: Albay Özden´i itirafçı ´Servet´ öldürdü

Komutanları JİTEM öldürttü

ALBAY RIDVAN ÖZDEN´İN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

´JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler´

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4064    yazdır/print


 

Bahtiyar Aydın suikastinde Balyoz izi

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikastiyle ilgili soruşturma kapsamında ifade veren gizli tanık ´Paşa sahte çatışma ile Lice´ye çekildi. Orada PKK itirafçısı JİTEM´ci vurdu. O itirafçıyı Diyarbakır´a Albay Poyraz getirdi´ dedi. Albay Hamdi Poyraz, Balyoz davasında tutuklu yargılanıyor. Bu kapsamda bir başka bilgi de Balyoz ve Ergenekon davalarının tutuklu sanıklarından Albay Fikri Karadağ´ın adının da Bahtiyar Aydın suikastinde geçmiş olması. Diğer bir gizli tanık ´Kıskaç´ açık açık Bahtiyar Aydın suikastinden Fikri Karadağ´ı sorumlu tutmuş, ayrıntılar vermişti.

Bahtiyar Aydın suikastinde Balyoz izi

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikastiyle ilgili soruşturma kapsamında ifade veren gizli tanık ´Paşa sahte çatışma ile Lice´ye çekildi. Orada PKK itirafçısı JİTEM´ci vurdu. O itirafçıyı Diyarbakır´a Albay Poyraz getirdi´ dedi. Albay Hamdi Poyraz, Balyoz davasında tutuklu yargılanıyor. Bu kapsamda bir başka bilgi de Balyoz ve Ergenekon davalarının tutuklu sanıklarından Albay Fikri Karadağ´ın adının da Bahtiyar Aydın suikastinde geçmiş olması. Diğer bir gizli tanık ´Kıskaç´ açık açık Bahtiyar Aydın suikastinden Fikri Karadağ´ı sorumlu tutmuş, ayrıntılar vermişti.

18 yıl önce Diyarbakır Lice´de suikast silahıyla alnından vurularak şehit edilen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın cinayetiyle ilgili bir gizli tanık şok iddialarda bulundu. Gizli tanık ?Asılsız bir ihbarla Lice´ye çekilen Bahtiyar Aydın´ın JİTEM´de görevli bir PKK itirafçısı tarafından alnından vurularak şehit edildiğini, suikastçinin Balyoz davası tutuklu sanığı emekli Kıdemli Albay Hamdi Poyraz tarafından Hakkari´den Diyarbakır´a götürüldüğünü? iddia etti.

SAHTE ÇATIŞMA İLE LİCE´YE ÇEKİLDİ

Terörün silahla bitirilemeyeceğini savunan ve şüpheli bir uçak kazasında hayatını kaybeden Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis´in yakın kadrosunda bulunan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, 22 Ekim 1993 tarihinde Lice´de karakol kapısında uğradığı suikast sonucu şehit olmuştu. Bunun ardından kayıtlara Lice baskını olarak geçen olaylarda ilçe harabeye dönmüş ve 14 sivil de hayatını kaybetmişti. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı zaman aşımına iki yıl kala dosyayı yeniden açmıştı. Dosya kapsamında ifade veren bir gizli tanık şok iddialarda bulundu.

Bahtiyar Aydın´ın asılsız bir çatışma haberi ile Lice´ye çekildiğini söyleyen gizli tanığa göre, Paşa ´içerden´ bir suikastla öldürüldü. Aydın´ın Hakkari bölgesinden getirilen bir PKK itirafçısı tarafından vurulduğunu anlatan gizli tanığa göre, bu itirafçıyı Diyarbakır´a o dönemde Hakkari´de görevli Albay Hamdi Poyraz getirdi. Yüksekova Çetesi soruşturmasında sorgulanan Poyraz şimdi Balyoz davası kapsamında tutuklu yargılanıyor.

KANAS IRAK´TA KAÇAKÇILARDAN ALINDI

Gizli tanığın iddialarına göre paşanın ölümünde kullanılan Kanas marka silah da bulunduktan sonra Diyarbakır´da kaybedildi. Aydın´ı öldüren silahın TSK´nın envanterinde olmayan bir silah olduğunu belirten gizli tanığa göre; silah Irak´tan kaçakçılar aracılığıyla temin edildi. İddialar dosyaya giren diğer ifadelerle de örtüşüyor. Daha önce Ergenekon kapsamında ifade veren PKK´nın eski 2 numarası Şemdin Sakık, PKK´nın eski üst düzey yöneticisi Bülent Dumlu, gizli tanıklar Deniz ve Kıskaç, ´komutanı PKK´nın öldürmediğini´ söylemişti. Hamdi Poyraz ismi Yüksekova çetesi davasında da geçmişti. ( Star)

DİĞER BALYOZ SANIĞI KARADAĞ´IN ADI DA SUİKASTE KARIŞTI

Bu kapsamda ilginç bir diğer bilgi de Balyoz ve Ergenekon davalarının tutuklu sanıklarından Albay Fikri Karadağ´ın adının da Bahtiyar Aydın suikastinde geçmiş olması. Diğer bir gizli tanık ´Kıskaç´ açık açık Bahtiyar Aydın suikastinden Fikri Karadağ´ı sorumlu tutmuş, ayrıntılar vermişti. Ergenekon davasının ilk sanıklarından olan emekli Albay Fikri Karadağ Balyoz davası kapsamında da tutuklanmıştı.

PKK tarafından öldürülen yada daha doğrusu şimdiye kadar öyle olduğu sanılan Tuğgeneral Bahtiyar Aydın´ın, aslında Ergenekon tutuklusu Fikri Karadağ gibi TSK üniforması giymiş muvazzafların da yeraldığı Ergenekon Terör Örgütü tarafından suikaste kurban gittiği, ikinci Ergenekon iddianamesine yansıyan ve delil klasörlerinde de ayrıntılı olarak yer verilen Kıskaç kod adlı gizli tanığın şok ifadelerinde yeralıyordu. Kıskaç, ifadesinde, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın´ın nasıl öldüğüne dair gördüklerini anlatmış ve Ergenekon-Balyoz tutuklusu Fikri Karadağ´ı suçlamıştı. Üçüncü Ergenekon iddianamesine giren ve eski MİT çalışanı emekli Albay Hüseyin Vural Vural´da bulunan şok bir belge, şüpheli bir uçak kazasında hayatını kaybeden eski Jandarma Genel komutanı Eşref Bitlis ve ekibinin ölümlerini yeniden gündeme getirmişti. Vural´da Orgeneral Bitlis, Korgeneral İsmail Selen, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ve Albay Rıdvan Özden´in de suikastlerle öldürüldüğüne ilişkin belgeler ele geçmişti. Fikri Karadağ´ın adı 1993´teki 33 Er katliamında da, diğer bir deyişle Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikastinden 5 ay önceki o büyük katliamda da geçiyordu. Karadağ katliam bölgesine ilk ulaşan subay olduğu ortaya çıkmıştı. Terhis olan 33 erin bulunduğu araç Bingöl´de teröristlerce durdurularak katledilmişti. Bu katliamla, Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın başarmaya çalıştığı ve AK Parti hükümetinin günümüzde gerçekleştirmeye çalıştığı demokratik açılım ve Kürt meselesine çözüm çabalarının o dönemki benzeri sekteye uğratılmış, bu katliamla o dosya rafa kaldırılmıştı. Bu katliam gibi 1993 yılı içerisinde inanılmaz şekilde yoğunlaşan çeşitli suikastler ve şüpheli intiharlar da çok dikkat çekiciydi. Ergenekon soruşturması süreciyle ve heron ihaneti gibi skandallarla da ortaya çıktığı gibi, terör örgütü PKK´ya içimizdeki derin güçlerce destek verildiği, bu örgütün varlığını gücüyle değil ihanetle beslenerek sürdürebildiği anlaşılmaktadır. Bu açıdan 33 er katliamı ve diğer suikastlerde Ergenekon ve Balyoz davası sanıklarının yer almasına şaşmamak gerekir.

ORG. EŞREF BİTLİS´İN EKİBİNİ ERGENEKON MU TASFİYE ETTİ?

Şüpheli bir uçak kazası sonucu hayatını kaybeden dönemin Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis ile ekibi olarak nitelendirilen ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın ´demokratik açılım ve terör meselesine barışçı çözüm´ projesine destek verediği belirtilen bu görevlilerin ölümlerindeki sır perdesi dikkat çekiyor. Bitlis´in ekibi olarak bilinen isimlerin belli bir zaman dilimi içerisinde şüpheli şekilde hayatlarını kaybetmeleri ´suikast´ şüphelerini iyice artırıyor. Orgeneral Bitlis´e yakınlığı ile bilinen, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz, Mardin Jandarma Alay Komutanı Rıdvan Özden, Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu, emekli Korgeneral Hulusi Sayın, Jandarma Binbaşı (JİTEM kurucusu) Cem Ersever şüpheli bir şekilde hayatlarını kaybetmişler veya öldürülmüşlerdi. Ergenekon davasının sanık ve tanıkları ile bazı PKK yöneticileri, Eşref Bitlis ve yakın çalışma arkadaşlarının öldürülmesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunmuşlardı.

BAHTİYAR AYDIN SUİKASTI ESRARINI KORUYOR

Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis Paşa´nın emrinde çalışan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Bahtiyar Aydın da terörün şiddetle bitirilemeyeceğini, bölge halkının kazanılması gerektiğini dile getiren subaylardandı. O da Diyarbakır Lice´de hala açıklanamayan bir suikaste kurban gitti. 22 Ekim 1993´te Diyarbakır Lice Asayiş Bölük Komutanlığı binası önünde Kanas marka suikast silahıyla gözünden vurularak şehit edildi. Suikast PKK´ya atfedildi. Ele geçirilen cinayet silahı Kanas ise sonradan ortadan kayboldu. Tuğgeneral Bahtiyar Aydın dosyası askeri savcılık tarafından kapatıldı. 17 yıl sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeniden açıldı. Diyarbakır Başsavcılığı, Ergenekon savcılarından bilgi ve belge istedi. Ergenekon soruşturması kapsamında ifadesi alınan PKK´nın eski 2 numaralı ismi Şemdin Sakık, Tuğgeneral Aydın´ı PKK´nın değil Ergenekon yapılanmasının öldürdüğünü, terörün bitmemesini isteyen kişilerin 33 askerin şehit edilmesi ve Bahtiyar Aydın cinayetlerini gerçekleştirdiğini iddia etmişti. ´Şüpheli´ sıfatıyla ifade veren PKK´nın eski üst düzey yöneticilerinden Bülent Dumlu ise ifadesinde Aydın´ı öldürenler terörün devam etmesini isteyen Ergenekon yapılanmasıdır demişti. Aydın suikastında kullanılan Kanas marka suikast silahı daha sonra birdenbire ortadan ´kaybolmuştu´.

ECEL Mİ ERGENEKON MU? 10 SUBAYDAN 7´Sİ ÖLDÜ

Eşref Bitlis´in ekibinde yer aldığı söylenen ve 1993´te intihar ettiği söylenen Tunceli Jandarma Komutanı Albay Çillioğlu´nun ölümü de bugünlerde tekrar araştırılıyor. İlk sonuçlar şok ediciydi. Mezarı 17 yıl sonra tekrar açılan Albay Çilllioğlu´nun kaburga kemiklerinde bir kırık ile kürek kemiğinde bir delik bulundu. Bu da şüpheleri doğruluyordu. Buna göre Albay intihar etmemiş, önce dövülmüş ardından ense ve sırtına birer kurşun sıkılarak öldürülmüştü. Albay´ın oğlu Tayfun Çillioğlu bir başka ilginç ayrıntıyı daha gündeme getirdi: ?Babamın ajandasında Eşref Paşa ve bazı generallerin birlikte yer aldığı fotoğraf bulduk. O fotoğraftaki 10 kişiden 7´si bugün hayatta yok. Babam Org. Bitlis´e çok yakındı. İntihar ettiğini söylediler. Ben hiç inanmadım. Bazı şeyler sonuçlanınca babamın günlüklerini ilgili yerlere vereceğim.? Çillioğlu´nun yeğeni Kahraman Çillioğlu da ?İntihar haberini alır almaz Tunceli´ye gittik. Bizi olay yerine bile yaklaştırmadılar. Cenazesini kimseye yaklaştırmadılar. Apar topar bir otopsi yaparak dosyayı kapattılar.? dedi.

FOTOĞRAFTAKİ İSİMLER BUNLAR MI?

Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis

Diyarbakır Bölge K. Tuğg. Bahtiyar Aydın

Adana Bölge Komutanı Tuğg. Temel Cingöz

Mardin Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden

Tunceli Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu

Emekli Korgeneral Hulusi Sayın

Binbaşı Cem Ersever (JİTEM Kurucusu)

EŞREF PAŞA´NIN SIRRINI BİLEN ÖLDÜ

1991-1994 arası Jandarma Genel Komutanlığı açısından karanlık yıllar olarak tarihe geçti. Bu dönemde özellikle yolu Diyarbakır´dan geçen subaylar ya suikast sonucu ya da şaibeli kazalar nedeniyle öldü. Dönemin Jandarma Genel komutanı Eşref Bitlis ve ekibinden birçok isim şüpheli şekilde öldü ya da öldürüldü.

Hulusi Sayın: Devletin Kürt politikasını eleştiren Jandarma Korgeneral Hulusi Sayın 30.01.1991´de taranarak şehit edildi. Cinayeti Dev-Sol üstlense de suikasti devlet içindeki derin yapıların gerçekleştirdiği konuşuldu.

İsmail Selen, Temel Cingöz: Jandarma Korgeneral İsmail Selen, PKK ile mücadele konusunda dönemin yöneticileriyle ters düştü. Görevinden alınmak istendi. Emekli olduktan sonra 23.05.1991´de taranarak şehit edildi. Aynı gün Adana Jandarma Bölge Komutanı Temel Cingöz de suikaste uğradı.

Eşref Bitlis: Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis şaibeli uçak kazasında şehit oldu. Ergenekon davasında Bitlis Paşa´nın ve Cem Ersever´in örgütün PKK´ya silah satışından haberdar olduğu için öldürüldüğü gündeme geldi.

Bahtiyar Aydın: Bitlis Paşa´nın emrinde çalışan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Bahtiyar Aydın da terörün şiddetle bitirilemeyeceğini, bölge halkının kazanılması gerektiğini dile getiren subaylardandı. O da 22.10.1993´te Diyarbakır Lice´de hala açıklanamayan bir suikaste kurban gitti. Cinayet silahı Kanas ortadan kayboldu.

Cem Ersever, Kazım Çillioğlu: JİTEM´in kurucularından Binbaşı Cem Ersever, 04.11.1993´te Ankara´da ölü bulundu. Ersever, Diyarbakır JİTEM´in başındaki isimdi. Kürt sorunu ve PKK ile mücadelede devlet politikasına aykırı fikirler ortaya atmaya başlayınca hayatından oldu. Ersever´den sonra 03.02.1994´te Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu evinde ölü bulundu.

Rıdvan Özden: Bitlis Paşa´nın ekibinden Albay Rıdvan Özden, Mardin´de görev yaptığı sırada JİTEM´in PKK ile koordineli yürüttüğü kaçakçılık ve uyuşturucu ticaretini ortaya çıkardı. İki koruması ile 12.08.1995´te öldürüldü.

ÖLÜMLER BUNLARLA SINIRLI KALMADI

KANLI VE KARA YIL: 1993.. PKK´NIN TASFİYESİ DURDURULDU

Demokratik açılım projesiyle birkaç yıldır yapılmaya çalışılan ´demokratik açılımlar yoluyla terörü bitirme´ projesinin bir benzeri Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın öncülüğünde 90´lı yıllarda denenmişti. Ancak başta Özal olmak üzere ona yakın olan Jandarma komutanı Eşref Bitlis ve ekibinde yer alan çok sayıda subay şüpheli ölümlerle hayatlarını kaybetti. 1993 yılının özellikle dikkat çektiği bu birkaç yıllık dönemde 33 erin şehit edilmesi gibi başka kritik olaylar gerçekleşti. 33 erin katledildiği bölgeye ilk gidenlerden birinin bugün Ergenekon davasının sanıklarından olan dönemin askeri istihbarat subaylarından Fikri Karadağ olduğu anlaşıldı. Karadağ´ın adı Ergenekon iddianamelerinde, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın´ın ölümünde de geçiyor.

1993 yılı başında gazeteci Uğur Mumcu bombalı saldırıda öldürüldü. Mumcu´nun son günlerinde PKK lideri Öcalan´ın MİT´le ilişkilerini incelediği, buna dair bir kitap yazmakta olduğu biliniyordu. Mumcu, etrafındakilere Öcalan´la ilgili de ilginç bağlantılara ulaştığını açıklamıştı. Kızı bu durumu şöyle ifade ediyor: Muhtemelen Apo´nun MİT ajanı olduğuna dair bir belgenin izine ulaşmıştı. Bu belgeyi aradığını da biliyordum. Ancak kısa süre sonra suikast meydana geldi. Mumcu´nun öldürülmesiyle başlayan 1993 yılı Türkiye için kanlı ve kara bir yıl oldu. En kanlısının Bingöl´deki 33 er katliamının olduğu çok sayıda peşpeşe gelen olaylarda kendi alanında güçlü ve simge isimler aynı yıl, art arda hayatlarını kaybetti: Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Jandarma Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, JİTEM Grup Komutanı Binbaşı Cem Ersever ve gazeteci Uğur Mumcu. Kimi öldürüldü, kiminin ölümünün üzerindeki sis perdesi hala aralanamadı. Bu dört ismin ortak özelliği ise ya PKK´yla mücadelenin doğrudan içinde yer almaları ya da sorunun çözümü için ciddi mesai harcamalarıydı. Bu olaylar sonucunda son yıllarda ´demokratik açılım´ projesiyle yapılmaya çalışılanın benzeri, PKK´nın tasfiyesinin sağlanarak Doğu ve Güneydoğu´nun terörden kurtulması ve barışın sağlanması projesi rafa kaldırıldı.

İŞTE 1993 YILINDAKİ OLAYLAR DİZESİ

24 Ocak 1993: Uğur Mumcu cinayeti

17 Şubat 1993: Jandarma Komutanı Eşref Bitlis´in uçak kazasında ölümü

17 Nisan 1993: Cumhurbaşkanı Özal´ın kalp krizinden vefatı

24 Mayıs 1993: Bingöl´de 33 asker katliamı

22 Ekim 1993: Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikasti

04 Kasım 1993: JİTEM kurucusu Cem Ersever ve yakın arkadaşlarının öldürülmesi. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(18 Ekim 2011, 12:32)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Tuğg. Aydın dosyası 17 yıl sonra açıldı

Tuğg. Aydın´ı Kanas´lı albay öldürdü

Komutanları JİTEM öldürttü

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Orgeneral Eşref Bitlis´in şüpheli ölümü manşetlerimiz

Albay Kazım Çillioğlu´nun şüpheli ölümü manşetlerimiz

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

Balyoz Planı manşetlerimiz

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3835    yazdır/print


 

Albayı ölüme götüren kontrgerilla listesi

Uçağı düşen Org. Bitlis´in dönemin Cumhurbaşkanı Özal´a verdiği ve ´mutlaka tasfiye edilmeliler´ dediği 16´sı subay 34 devlet görevlisini kapsayan listeyi intiharı şüpheli bulunan Çillioğlu´nun bildiği ortaya çıktı. Bitlis´in, ´terörle mücadelede çizgi dışına çıktıkları, kontrgerilla yöntemleriyle faili meçhuller işleyerek terörü daha da azdırdıkları´ gerekçesiyle tasfiye edilmesini istediği kişilerden bazıları bugün Ergenekon ve Balyoz tutuklusu olarak cezaevlerinde bulunuyor. Bu isimlere örnek olarak Tümgeneral Ahmet Yavuz, Tuğgeneral Levent Ersöz ve Albay Levent Göktaş´tan söz ediliyor. Bir diğer önemli iki isim ise Korgeneral Selahattin Uğurlu ile Tuğgeneral İsmail Kuru. Çillioğlu ölümünden önce, Tunceli Bölge Komutanı Tuğgeneral İsmail Kuru ile sert şekilde tartışmış.

Albayı ölüme götüren kontrgerilla listesi

Uçağı düşen Org. Bitlis´in dönemin Cumhurbaşkanı Özal´a verdiği ve ´mutlaka tasfiye edilmeliler´ dediği 16´sı subay 34 devlet görevlisini kapsayan listeyi intiharı şüpheli bulunan Çillioğlu´nun bildiği ortaya çıktı. Bitlis´in, ´terörle mücadelede çizgi dışına çıktıkları, kontrgerilla yöntemleriyle faili meçhuller işleyerek terörü daha da azdırdıkları´ gerekçesiyle tasfiye edilmesini istediği kişilerden bazıları bugün Ergenekon ve Balyoz tutuklusu olarak cezaevlerinde bulunuyor. Bu isimlere örnek olarak Tümgeneral Ahmet Yavuz, Tuğgeneral Levent Ersöz ve Albay Levent Göktaş´tan söz ediliyor. Bir diğer önemli iki isim ise Korgeneral Selahattin Uğurlu ile Tuğgeneral İsmail Kuru. Çillioğlu ölümünden önce, Tunceli Bölge Komutanı Tuğgeneral İsmail Kuru ile sert şekilde tartışmış.

Sabah gazetesi, şüpheli bir uçak kazası sonrasında hayatını kaybeden Jandarma Eski Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis´in ekibinde yer alan ve 3 Şubat 1994´te intihar ettiği ileri sürülen Albay Kazım Çillioğlu olayına ilişkin önemli bir ayrıntıya ulaştı. Bir süre önce yeniden başlatılan soruşturma çerçevesinde otopsi için mezarı açılan Çillioğlu´nun Org. Bitlis´in mutlaka tasfiye edilmeliler diye dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal´a sunduğu 16´sı subay toplam 34 devlet görevlisinin ismini bildiği ortaya çıktı.

Ölümünden bir süre önce Cumhurbaşkanı Özal´a terör örgütü PKK sorunu konusunda bir mektup yazan Org. Bitlis´in bazı devlet görevlilerinin mutlaka tasfiye edilmesi gerektiğini belirttiği ortaya çıkmıştı. Dönemin önemli tanıklarının iddiasına göre Bitlis´in tasfiye edilmesini istediği kişilerden bazıları bugün Ergenekon ve Balyoz tutuklusu olarak Hasdal cezaevinde bulunuyor. Bu isimlere örnek olarak Hasdal´da tutuklu Tümgeneral Ahmet Yavuz, Tuğgeneral Levent Ersöz ve Albay Levent Göktaş´tan söz ediliyor. Yine listedeki bir başka isim olan Korgeneral Selahattin Uğurlu´nun da 1992-1993 arasında faili meçhul olaylara karıştığı ileri sürülüyor. Uğurlu´nun 1996´da da albay rütbesinde iken Şırnak´ın Güçlükonak ilçesindeki 11 korucunun ölüm emrini verdiği iddia edilmişti. Listede ismi yer alan ve bir dönem Özel Kuvvetler Komutan Yardımcılığı görevinde bulunan emekli Tuğgeneral Nevzat Bekaroğlu´nun da 1992-1994 yıllarında faali meçhul olayların emrini verdiği ileri sürüldü.

KURU İLE TARTIŞMA

Eşref Bitlis´in listesinde yer alan isimlerden Tuğgeneral İsmail Kuru ile Kazım Çillioğlu´nun ölümünden bir süre önce sert bir şekilde tartıştığı belirtildi. Buna göre Çillioğlu, terörle mücadele kontrgerilla yöntemlerini tercih ettiği, faili meçhul olaylara neden olduğu gerekçesiyle Tunceli Bölge Komutanı Tuğgeneral İsmail Kuru ile tartıştı. Çillioğlu, Kuru´yu terör örgütü PKK´dan bazı isimlere bilgi aktarımı yaptığı gerekçesiyle de suçladı.

TASFİYE YAŞ´A BIRAKILDI ANCAK BİTLİS VE ÖZAL PEŞPEŞE ÖLÜNCE PLAN RAFA KALKTI

Org. Eşref Bitlis, terörle mücadelede yanlış yöntem içinde bulunduğunu belirttiği bu isimlerin durumlarını Özal´a, Halk yanlış yönetim ile terör arasında sıkışmış. Bunu istismar edenler bertaraf edilmelidir sözleriyle dile getirdi. Bu uyarı sonrasında öncelikli olarak bazı isimlerin görev yerleri değiştirilirken asıl tasarrufun YAŞ´a bırakılması benimsendi. Ancak 17 Şubat´ta Bitlis şüpheli bir uçak kazası, 17 Nisan 1993´de de Özal ani bir kalp krizi sonucu hayatını kaybedince bu plan rafa kalktı.

TASFİYE LİSTESİNİ BİLEN BİTLİS EKİBİNİN ÇOĞU ÖLDÜRÜLDÜ

Eşref Bitlis´in tasfiye edilmelidir dediği listeyi yakın ekibinden Albay Kazım Çillioğlu´nun yanı sıra hepsi de şüpheli ölümle hayatını kaybeden Tuğgeneral Temel Cingöz, Tuğgeneral İsmet Yediyıldız ve Albay Rıdvan Özden´le de paylaştığı belirtildi. Eşref Bitlis ve 10 subay arkadaşının yer aldığı ve Eşref Bitlis´in ekibi olarak nitelendirilen bir fotoğraftaki subaylardan 7´si şüpheli şekilde öldü ya da öldürüldü. Bu arada Bitlis´in ölümünden tam bir yıl sonra hayatını kaybeden Albay Çillioğlu´nun Eşref Bitlis´in ölümüne neden olan şüpheli uçak kazasına ilişkin önemli bilgilere ulaştığı da belirtildi. İddiaya göre Çillioğlu, Bitlis´in tasfiye edilmesi gerekir dediği bazı isimlerle kaza arasında ciddi bir bağlantı bulunuyor.

ÇİLLİOĞLU´NUN MEZARI AİLESİNİN İSTEĞİYLE AÇILDI

Tunceli´de 1994 yılında intihar ettiği öne sürülen Albay Çillioğlu´nun soruşturması yapılarak kapatılan dosyası, oğlu Gökhan Çillioğlu´nun isteği üzerine yeniden açıldı. 2010 yılı sonunda yapılan Anayasa değişikliği çerçevesinde dosyanın yeniden açılmasını talep eden Gökhan Çillioğlu´nun talebi üzerine Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. İlk etapta oğul Çillioğlu´nun ifadesine başvuruldu. Daha sonra da Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili Özden Doğan´ın talebi üzerine Çillioğlu´nun mezarı açılmış, Çillioğlu´nun kürek kemiğinde delik ve iki kaburga kemiğinde kırık tespit edilmişti.

SABAH, 4 EKİM 2010´DA YAZDI

SABAH, Jandarma eski Genel Komutanı Org. Bitlis ile ilgili olarak 4-5-6 ve 7 Ekim tarihlerinde arka arkaya manşetten verdiği haberlerle önemli bilgileri gün ışığına çıkarmıştı. 4 Ekim tarihli Son Mektup başlıklı haberde Org. Bitlis´in dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal´a terörle mücadelede çizgi dışına çıkan isimleri içeren bir liste sunduğu belirtilmişti. Bitlis, Özal´a İstismar edenler bertaraf edilmeli demişti. ( Sabah)

(11 Temmuz 2011, 10:33)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Çillioğlu´nun ölüm sırrı bu mu?

Çillioğlu´nun ölüm sırrı bu mu?

ALBAY KAZIM ÇİLLİOĞLU´NUN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Şok fotoğraf: Çillioğlu infaz edildi

Albay dövülmüş, iki kurşunla öldürülmüş

Flaş!!! Çillioğlu dosyası tekrar açıldı

Adli Tıp: Çillioğlu intihar etmiş olamaz

JİTEM´in Derin Paşası: Mehmet Çörten

İzmir Jandarma´da gece yarısı belge imhası

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Eşref Bitlis suikasti manşetlerimiz

Cem Ersever suikasti manşetlerimiz

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3538    yazdır/print


 

Islak imza dosyası Yargıtay´dan geldi

Islak imzalı ´İrticayla Mücadele Eylem Planı´ dava dosyasının aslı, Yargıtay Ceza Genel Kurulu´ndan mahkemeye geri gönderildi. Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oyçokluğu ile ıslak imza davası ile Erzincan Ergenekon davasını birleştirmişti. Ancak Erzincan Ergenekon davasına müdahale eden Yargıtay 11. Ceza Dairesi, eski Başsavcı İlhan Cihaner´in görev suçu davası ile bu davayı skandal şekilde fotokopi üzerinden birleştirerek kendi üzerine aldı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu da bu hukuksuzluğu onayladı.

Islak imza dosyası Yargıtay´dan geldi

Islak imzalı ´İrticayla Mücadele Eylem Planı´ dava dosyasının aslı, Yargıtay Ceza Genel Kurulu´ndan mahkemeye geri gönderildi. Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oyçokluğu ile ıslak imza davası ile Erzincan Ergenekon davasını birleştirmişti. Ancak Erzincan Ergenekon davasına müdahale eden Yargıtay 11. Ceza Dairesi, eski Başsavcı İlhan Cihaner´in görev suçu davası ile bu davayı skandal şekilde fotokopi üzerinden birleştirerek kendi üzerine aldı. Yargıtay Ceza Genel Kurulu da bu hukuksuzluğu onayladı.

Ergenekon davası önceki günkü oturumunda tutuklu sanık Fatma Cengiz´in çapraz sorgusunun yarıda kesilmesinin ardından bugünkü duruşmada sanıklar ile avukatları, taleplerini sunuyor.İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen Ergenekon davasının 115´inci duruşmasına, tutuklu sanıklardan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, İbrahim Özcan, Ersin Gönenci ve Fatma Cengiz katılmadı.

Eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Özel Harekat Dairesi Başkan vekili İbrahim Şahin ile gazeteciler Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay´ın da aralarında bulunduğu tutuklu 20 sanık duruşmada yer aldı. Bu davanın tutuksuz sanığı olan ancak Oda TV soruşturması kapsamında tutuklanan Yalçın Küçük ile tutuksuz sanıklar Mahir Akkar ile Muhterem Bağcı da duruşmada hazır bulundu.

Kimlik yoklamasının ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, geçen hafta 1 Nisan 2011 tarihli duruşmada sanıklar ile avukatlar tarafından mahkemeye sunulan talep dilekçeleri ile ilgili karar verildiğini açıkladı. Başkan Şengün, daha önceki tarihlerde yapılan taleplere ilişkin ayrıca ikinci bir ara karar verildiğini kaydetti.

Başkan Şengün, daha sonra da mahkemeye ulaşan cevabi yazıları okudu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´ndan Albay Rıdvan Özden´in 1995 yılında şehit edilmesi olayına ilişkin evraklar ile sanıklardan Arif Doğan hakkındaki hazırlık evrakının bir örneğinin mahkemeye ulaştığı açıklandı. Ayrıca davanın tutuksuz sanıklarından Engin Aydın´ın, yargılama sürecinde öldüğüne ilişkin ölüm ve nüfus kaydı da mahkeme dosyasına ulaştı. Daha sonra da sanıklar ile avukatların taleplerinin alınmasına başlandı.

Öte yandan Albay Dursun Çiçek ile Kırmızı Bülten ile aranan Bedrettin Dalan´ın da sanıkları arasında yer aldığı İrtica ile mücadele eylem planı davası dosyasının aslı, 10 ay aradan sonra Yargıtay Ceza Genel Kurulu´ndan mahkemeye geri gönderildi. Daha önce Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner´in, Ergenekon terör örgütüne üye olma iddiasıyla yargılandığı dava ile İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülmekte olan Ergenekon davası arasında fiili ve hukuki irtibat bulunduğu gerekçesiyle birleştirme kararı vermişti. Bu kararın ardından Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Cihaner´in Başsavcı olması nedeni ile davasının Yargıtay´da görülebileceğine karar verdi. Aradaki uyuşmazlık nedeni ile birleştirilmesi istenilen her iki dava dosyası da 2010 Mayıs ayında Yargıtay Ceza Genel Kurulu´na göndermişti.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Cihaner´in Erzurum´da görülen davası ile Yargıtay 11´inci Ceza Dairesinde görevi kötüye kullanma ve evrakta sahtecilik iddiasıyla yargılandığı davanın birleştirilmesine ve yargılamanın da Yargıtay´da olmasına karar vermişti. Genel Kurulun mahkemeye ulaşan gerekçeli kararında, iki davanın birleştirilmesiyle ilgili somut sebeplerin ortaya konulamadığı bildirildi. Kararın fotokopi üzerinden verildiğini belirten 6 üye, Bu karar, Yargıtay´ın içtihatlarına ve 11´inci Ceza Dairesi´nın kararlarına aykırıdır. Birleştirme kararı yok hükmündedir. açıklaması ile verilen karara muhalefet ettiklerini açıkladı. Dosyanın 10 ayı aşkın süredir Yargıtay Ceza Genel Kurulu´nda olması nedeni ile İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ndeki duruşmalarda sanık ifadelerinin de tamamlanmış olması nedeniyle her duruşmada talep alınması ile yetiniliyordu. ( Cihan)

Ergenekon´da bir tahliye

İkinci Ergenekon davasının 115. duruşmasında tutuklu sanık işadamı Hüdai Ünlüer tahliye edildi. Mahkeme heyeti, 11 Ocak 2009 tarihinden beri tutuklu bulunan Ünlüer´i dosya kapsamı, delil durumu ve tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Ünlüer hakkında ayrıca yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Ünlüer, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçlamasıyla tutuklu bulunuyordu. Diğer tutuklu sanıkların ise tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, duruşmayı 9 Mayıs 2011 tarihine erteledi. Dava kapsamında tutuklu sayısı 24 oldu. Bu arada Mahkeme Başkanı Köksal Şengün aralarında gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan´ın da bulunduğu tutuklu 19 sanığın tahliyesi yönünde oy kullandı. Ancak tahliye talepleri oy çokluğuyla reddedildi. ( Hürriyet)

(08 Nisan 2011, 12:27), son güncel.: (09 Nisan 2011)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Flaş!!! Islak İmza ve Cihaner birleşti

Islak İmzalı ´AKP ve Gülen´i Bitirme Planı´ manşetlerimiz

Erzincan iddianamesinde arama yap

7´nci iddianamede (Islak İmza) arama yap

İŞTE ADIM ADIM ERZİNCAN´DAKİ ISLAK KOMPLO

Erzincan´da savcı Cihaner ve Jandarmanın ´ıslak imza´ operasyonları

Islak İmza davası Erzincan´ı destekledi

7. iddianame: Ergenekon hala faal

Cihaner´i Yargıtay´da kurtarma planı manşetlerimiz

Ses Kaydı: Cihaner ve diğer davalar Ankara´ya

Flaş!!! Cihaner dosyası Erzincan´da

Mahkeme: Cihaner´den soruşturmanın alınması doğru

CHP´nin Erzincan davasında tanıklara şok baskısı manşetlerimiz

ŞOK SES KAYDI!!! Erzincan komplosunda ´Gizli Tanık´ pazarlığı

Yargıda Kontrgerilla örgütlenmesi

Ergenekon davasını engelleme girişimleri

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3180    yazdır/print


 

Aygan´dan mahkemeye 117 JİTEM cinayeti listesi

JİTEM tetikçisi Abdülkadir Aygan, Diyarbakır´da devam eden faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında ilk kez resmi olarak ifade gönderdi. PKK itirafçısı ve JİTEM tetikçisi Aygan, ifadesinde 117 kişinin JİTEM tarafından öldürüldüğünü söyledi. Taraf, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´na iletilen 21 sayfalık dilekçeye ulaştı. Aygan´ın gönderdiği ifadede JİTEM tarafından öldürüldüğü öne sürülen kişilerin listesi de yer aldı. Listede Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, Albay Rıdvan Özden, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın´ın yanısıra Bingöl-Elazığ karayolunda 33 askerin öldürüldüğü olay da yer aldı. Aygan, Süleyman Demirel´den Tansu Çiller´e kadar birçok kimse hakkında açıklamalar yapacağını da belirtti. Aygan, soruları yanıtlarken gözyaşlarını tutamadığını söyledi.

Aygan´dan mahkemeye 117 JİTEM cinayeti listesi

JİTEM tetikçisi Abdülkadir Aygan, Diyarbakır´da devam eden faili meçhul cinayetler soruşturması kapsamında ilk kez resmi olarak ifade gönderdi. PKK itirafçısı ve JİTEM tetikçisi Aygan, ifadesinde 117 kişinin JİTEM tarafından öldürüldüğünü söyledi. Taraf, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´na iletilen 21 sayfalık dilekçeye ulaştı. Aygan´ın gönderdiği ifadede JİTEM tarafından öldürüldüğü öne sürülen kişilerin listesi de yer aldı. Listede Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, Albay Rıdvan Özden, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın´ın yanısıra Bingöl-Elazığ karayolunda 33 askerin öldürüldüğü olay da yer aldı. Aygan, Süleyman Demirel´den Tansu Çiller´e kadar birçok kimse hakkında açıklamalar yapacağını da belirtti. Aygan, soruları yanıtlarken gözyaşlarını tutamadığını söyledi.

Taraf, Abdülkadir Aygan´ın Diyarbakır Başsavcılığı´na gönderdiği 21 sayfalık ifadeye ulaştı. Aygan´ın resmî olarak verdiği ilk ifade olan 21 sayfalık metinde en çarpıcı bölüm olarak JİTEM´in yaptığı eylemler ve ölüm listesi ön plana çıktı. Aygan´ın ifadesinde sorular dışında ek bilgiler de verdiği öğrenildi. Buna göre Aygan, ´Yeşil´ kod adlı Mahmut Yıldırım hakkında bildikleri ve akibeti konusunda da bilgi verdi. Aygan dönemin siyasi, idari ve askerî sorumluları (Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mehmet Ağar, Hayri Kozakçıoğlu, Ünal Erkan, Hasan Kundakçı, Doğan Güreş ve Hikmet Köksal) hakkında da açıklamalar yaptı.

Gözyaşlarımı tutamadım

Aygan, soruları yanıtlamasının tam beş saat sürdüğünü ifade etti. Cihan´a konuşan Aygan, şunları söyledi: Yıllardır Türk savcılarına yaptığım çağrı nihayet yankı buldu ve kendileri gelmese de soruları geldi... Bu saatten sonra tükürdüğümü yalayamazdım. Üzerime düşeni yaptım. Geçmişteki olayları hatırlamak istemesem de, ara sıra geçmişte tanık olduğum üzücü durumları hatırladıkça gözyaşlarıma hâkim olamasam da anlatmalıydım. Uzunca soru listesine 5 saat içerisinde bilgim dahilinde cevaplar verdim, izahlar getirmeye çalıştım. İfade işlemim sabah saat 10.00´da başladı. Bir öğle arasından sonra 17.00´ye kadar sürdü. 27 soru ele alındı. Fotoğraf teşhisleri var daha. Toplam 70 soruyu geçebilir de... Biz ilk 70 biliyoruz; ama ek sorularla artabilir. Ben de bazı konuları ekstra açıklayacağım. Dolayısıyla da daha da artabilir. Demirel´den Çiller´e kadar birçok kimse hakkında açıklamalar yapacağım.

İşte ölüm listesindeki 117 kişi

Aygan´ın JİTEM tarafından öldürülenler başlığıyla savcılığa verdiği ve 117 kişinin adının yer aldığı eylem listesi şöyle ( Taraf):

Necati Aydın

Mehmet Ay

Ramazan Keskin

Mehmet Salih Dönen

Mehmet Saim Dönen

Murat Aslan

Hasan Ergül

Mehmet Emin Kaynar

İzettin Acet

Ercan Başer

İhsan Haran

İdris Yıldırım

Abdülkadir Çelikbilek

Vedat Aydın

Behzat Özkan

Behattin Turan

Nevzat Kelekçi

Hafzı Ekenci

Mustafa Ata

Ramazan Yazıcı

Fahriye Mahmut

Mahmut Mahmut

Veysi Tekin

Fevzi Erkal

Lütfi Uyar
Mehmet Nacar

Mehmet Güngör

Zübeyr Uygun

Mustafa Uygun

Sıddık Uygun

Mehmet Akıncı

Şeyhmuz Akıncı

Mehmet Mehmet Saydın

Mehmet Şah İkonsoy

Servet Aslan

Fatma Aslan

Şemsettin Tek

Sıddık Etyemez

Ahmet Ceylan

Şahabettin Latifeci

Nizamettin Ece

Abdulkadir Zogurlu

Zana Zogurlu

Talat Akyıldız

Zahid Turan

Fikri Özgen

Orhan Cingöz

Mehmet Bektaş

Şerif Avşar

Musa Toprak
Mehmet Şen

Metin Can

Hasan Kaya

Mehmet Sincar

Hakkı Kaya

Fethi Yıldırım

Turgut Yenisoy

Doktor Recai Aydın

Ali Tekdağ

Seyithan Ulumaskan

Sadık Ulumaskan

Edip Aksoy

Muhsin Gül

Mehmet Kılıç

Albay Rıdvan Özden

Lice´de (1993.10.22) Bahtiyar Aydın ve 15 kişinin öldürülmesi

1993´te Bingöl-Elazığ karayolunda 33 er ve dört sivilin öldürülmesi

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okan ve 5 polisin şehit edilmesi

Avukat Mustafa Özer´in arabasının altında C4 patlayıcı bombanın patlatılması

Mardin-Kızıltepe´de Renault marka bir otomobilin C4 ile patlatılması.

Gencan´da bulunan iki kimliği belirsiz ceset

Hani yolunda cesedi bulunan kimliği belirsiz bir kadın cesedi

Hani eski yolu ve Gencan Köyü kavşağında bulunan kimliği belirsiz iki erkek cesedi

Gencan-Hani yol kavşağında kimliği belirsiz bir erkek cesedi

Abdulkadir Aygan´la ilgili manşetlerimiz

(07 Şubat 2011, 16:39)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

JİTEM´den bordrolu Aygan hakkında geniş bilgi

JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2925    yazdır/print


 

Danıştay tanığı hiçbir şeyi hatırlayamadı

Birinci Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında, Danıştay saldırısına ilişkin tanık ifadelerinin alınmasına devam edildi. Duruşmada dinlenen tanık Osman Mutlu birçok soruya ´hatırlamıyorum, bilgim yok´ şeklinde cevap verdi. Tanığın Alparslan Arslan ve yakın çevresiyle telefon görüşmelerini soran Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, Mutlu´nun tüm görüşmelerle ilgili, ´Hatırlamıyorum´ sözüne, ´İnsan, Türkiye´yi sarsan böyle bir olayla ilgili detayları nasıl olur da hatırlamaz?´ şeklinde tepki gösterdi. Mutlu´nun Danıştay saldırısının gerçekleştiği gün Ankara´da kaldığı otel ile tetikçi Arslan´ın kaldığı otelin birbirine çok yakın olduğu, Mutlu´nun Danıştay saldırısında adı geçen bir çok kişiyle görüşmelerinin olduğu da ortaya çıktı.

Danıştay tanığı hiçbir şeyi hatırlayamadı

Birinci Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında, Danıştay saldırısına ilişkin tanık ifadelerinin alınmasına devam edildi. Duruşmada dinlenen tanık Osman Mutlu birçok soruya ´hatırlamıyorum, bilgim yok´ şeklinde cevap verdi. Tanığın Alparslan Arslan ve yakın çevresiyle telefon görüşmelerini soran Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, Mutlu´nun tüm görüşmelerle ilgili, ´Hatırlamıyorum´ sözüne, ´İnsan, Türkiye´yi sarsan böyle bir olayla ilgili detayları nasıl olur da hatırlamaz?´ şeklinde tepki gösterdi. Mutlu´nun Danıştay saldırısının gerçekleştiği gün Ankara´da kaldığı otel ile tetikçi Arslan´ın kaldığı otelin birbirine çok yakın olduğu, Mutlu´nun Danıştay saldırısında adı geçen bir çok kişiyle görüşmelerinin olduğu da ortaya çıktı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen Ergenekon davasının 170´inci duruşması 1,5 ay aradan sonra saat 10.30´da görülmeye başlandı. Tutuklu sanıklardan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Hayrettin Ertekin ve Ergun Poyraz´ın mazereti nedeniyle katılmadığı duruşmada aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin´in de yer aldığı diğer 19 tutuklu sanık ile tutuksuz sanıklardan gazeteci Güler Kömürcü Öztürk hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Ergenekon davasıyla birleştirilen Danıştay davası kapsamında Osman Mutlu´nun tanık sıfatıyla dinleneceğini açıkladı. Kürsüye çağrılarak yemin ettirilen Mutlu, Danıştay saldırısını gerçekleştirdiği ileri sürülen sanık Alparslan Arslan ile üniversite yıllarında arkadaş çevresi vasıtasıyla tanıştığını söyledi. Kendisinin eczacılık fakültesinde okuduğunu ve okul kantininde ara sıra aynı arkadaş grubunda bulunduklarını belirten Mutlu, sanık Arslan ile 2001 yılı sonlarına kadar arkadaşlıklarının devam ettiğini, 2001 yılı sonunda askere gittiğini, tezkeresinin ardından da evlenip Urfa´ya yerleştiğini söyledi.

Tanık Osman Mutlu, sanık Alparslan Arslan ile en son 2005 yılı Kasım ayında yüzyüze konuştuklarını belirterek, Eczacılık konusunda bir toplantı için İstanbul´a geldim. Uçak sorunu nedeniyle geri dönüşüm bir gün gecikti. Bu sırada Alparslan ile bir kafeteryada yarım saat ya da bir saat kadar sohbet ettik. dedi. Bir otomobil satma işi için Serdar isimli arkadaşıyla Danıştay saldırısından bir gün önce 16 Mayıs 2006 Ankara´ya gittiklerini belirten Mutlu, ertesi gün yani saldırının gerçekleştiği gün de Urfa´ya geri döndüğünü ve olayı da yolda öğrendiğini söyledi. Mutlu, Alparslan Danıştay´a girmiştir. Orada kimliğini düşürmüştür de o sanmışlardır diye düşündüm. Hiç ihtimal vermedim. diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün´ün, Alparslan Arslan ile en son ne zaman telefon görüşmeniz var? diye sorması üzerine Mutlu, Danıştay saldırısından 25 gün ya da bir ay önce Alparslan beni telefonla arayarak Urfa´ya gelmek istediğini söyledi. Ben de başım gözüm üstüne dedim. Ancak gelmedi. dedi. Başkan Şengün´ün konuşmanın ayrıntısını sorması üzerine Mutlu, Alparslan´ın Elazığ´a gideceğini, kendisine de uğrayabileceğini söylediğini ifade etti. Başkan Şengün´ün, Daha önce verdiğiniz ifadenizde Alparslan´ın 5 vakit namaz kıldığını söylemişsiniz. hatırlatması üzerine Mutlu, İstanbul´da karşılaştığımızda öğrendim. cevabını verdi.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel´in, Alparslan Arslan´ın üniversite döneminde ülkücü öğrencilerin takıldığı Üsküdar´daki çay bahçesine gidip gitmediğini sorması üzerine Mutlu, Evet ara sıra gider gelirdik. dedi. Savcı Pekgüzel´in, Dava sanıklarından Oktay Yıldırım ya da Veli Küçük´ü de orada gördünüz mü? diye sorması üzerine Mutlu, sanık Veli Küçük´ü dava nedeniyle tanıdığını ve çay bahçesinde görmediğini söyledi. Mutlu´nun, sanık Oktay Yıldırım konusunda kararsız kalması üzerine Pekgüzel, sanık bölümüne bakabileceğini söyledi. Arkasını dönerek sanıklara bakan Mutlu, sanık Oktay Yıldırım´ı da çay bahçesinde görmediğini söyledi. ( Cihan)

Duruşmada tanık olarak dinlenilen Osman Mutlu, Alparslan Arslan ile Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde okuduğu dönemde ülkücü çevreden dolayı dost olduklarını söyledi. Okul kantininde zaman zaman Arslan, Süleyman Esen, Orhan Kadı ile çay içtiklerini ifade eden Mutlu, Arslan ile aynı evde kalmadıklarını belirtti. Üniversiteyi Arslan´dan sonra bitirdiğini, askerliğini yaptıktan sonra 2002 yılında memleketi Şanlıurfa´ya geri döndüğünü ifade eden Mutlu, Arslan ile bayram ve kandillerde mesajlaştıklarını, sık olmamak kaydıyla görüştüklerini kaydetti. Mutlu, Arslan ile en son Danıştay saldırısından bir yıl önce kasım ayında görüştüklerini belirterek, ´Eczacılıkla ilgili toplantıya geldim. Uçak kalmayınca 2 gün İstanbul´da kaldım. Karşı tarafta bir saat kadar Arslan´la görüştüm. Danıştay saldırısından 1 ay ya da 25 gün önce de Arslan ile telefonda konuştum. Belki Şanlıurfa´ya geleceğini söyledi ama gelmedi´ dedi.

Tanık olay tarihinde Ankara´da.. Tetikçiyle kaldıkları oteller birbirine yakın

Olay tarihinde de Ankara´da olduğunu ifade eden Mutlu, arabasını satmak için tamirci olan arkadaşı İbrahim Akbıyık ile olaydan bir gün önce Ankara´ya gittiğini, orada yine arkadaşı olan Serdar Cevheri ile görüştüklerini, satmak istediği arabasını tamir ettirdiğini söyledi. Osman Mutlu, o akşam İbrahim Akbıyık ile Ulus´ta bir otelde kaldığını, eğlence kulüplerine gittiklerini belirterek, ertesi gün de Şanlıurfa´ya doğru yola çıktıklarını, Ankara´da kaldığı dönemde okuldaki arkadaşlarından kimseyle görüşmediğini ifade etti. Mutlu, Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün´ün ´Alparslan Arslan´ın Ankara´da olduğunu bilmiyor muydun? Kaldığınız oteller neredeyse yan yana. Bir sokak arkada olduğunu biliyor muydun?´ demesi üzerine, bilmediğini söyledi. Danıştay saldırısını Şanlıurfa´ya yola çıkmadan önce yemek yerken veya tıraş olurken televizyonda duyduğunu ifade eden Mutlu, Şengün´ün ´Alparslan Arslan arkadaşın. Şaşırmadın mı?´ sorusunu ise ´Televizyonda gördüğümde ´herhalde kimliğini düşürmüştür´ dedim. İnanmadım. Şanlıurfa´ya gittim. Sabah eczanede gazetede okudum´ diye yanıtladı. Şanlıurfa´da emniyet tarafından ifadesinin alındığını, evinin arandığını belirten Mutlu, emniyetteki ifadesinin doğru olduğunu söyledi. Başkan Şengün´ün ´Emniyet ifadende Arslan ile telefonda görüştüğünde sana Elazığ´a gideceğini, geçerken de Şanlıurfa´ya uğrayacağını söylemiş´ demesi üzerine Mutlu, ´Doğrudur. Aradan zaman geçti´ dedi. Şengün´ün ´Arslan´ın psikolojik durumu nasıldı?´ sorusuna da Mutlu, okulunu bitirdikten sonra işlerinin yoğunlaştığını, Şanlıurfa´da kaldığını, evlendiğini ifade etti.

Danıştay tanığının ´hatırlamıyorum´ sözüne savcıdan tepki

Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında, Danıştay saldırısına ilişkin tanık ifadelerinin alınmasına devam edildi. Tanık Osman Mutlu´ya Alparslan Arslan ve yakın çevresiyle telefon görüşmelerini soran Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, Mutlu´nun tüm görüşmelerle ilgili, Hatırlamıyorum. sözüne, İnsan, Türkiye´yi sarsan böyle bir olayla ilgili detayları nasıl olur da hatırlamaz? şeklinde tepki gösterdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen Ergenekon ana davasının 170. duruşmasında tanık Osman Mutlu, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel´in sorularını cevapladı. Savcı Pekgüzel´in soruları üzerine Osman Mutlu, daha önce tahliye edilen Arslan´ın Cumhuriyet´e atılan bombaları kendisine verdiğini öne sürdüğü sanık Süleyman Esen´i, silahları temin etmekten sanık Aykut Metin Şükre´yi tanıdığını söyledi. Savcı Pekgüzel Cumhuriyet Gazetesi´ne ilk bombanın atılmasından 4 gün önce 1 Mayıs 2006´da saat 20.28´de sizi aramış. Siz hemen sonra Arslan´ın arkadaşlarından Orhan Kadı´yı aramışsınız. 2 Mayıs´ta 17.38´de Alparslan Arslan sizi aramış. 3 Mayıs´ta 13.27´de Arslan ile görüşmüşsünüz. Ne konuştunuz? diye sordu. Mutlu, bu soruyu Hatırlamıyorum. diye cevapladı.

´Osman ile konuş, bilet alsın. Malzemeyi her türlü hazırla´

Pekgüzel´in Alparslan Arslan´ın çapraz sorgusunda, Osman Mutlu, Urfa eşrafından bir ailenin çocuğu. Korucularla, askerlerle rahat ilişkiler içinde. ´Bir çuval kaleşnikof lazım´ desem bulur şeklindeki ifadelerini hatırlatarak, Korucularla böyle ilişkileriniz var mı? Sizden kaleşnikof istedi mi? Sizin silah temin edebileceğinizi söylüyor, açıklar mısınız? diye sordu. Tanık Mutlu, sanık Alparslan Arslan´ın bu konuları kendisiyle konuşmadığını söyledi. Pekgüzel ise, Alparslan Arslan ile husumetiniz var mı? ´Alparslan yalan söylemez´ diyorlar. diyerek açıklama istedi. Mutlu, bu soruya da cevap vermedi. Arslan´ın, avukat Teoman Ekşioğlu´nun 15 Mayıs 2006 günü cep telefonuna gönderdiği Osman ile konuş, bilet alsın. Malzemeyi her türlü hazırla içerikli mesajın hatırlatılması üzerine Mutlu, bu konudan da bilgisi olmadığını ifade etti.

Savcı Pekgüzel, 16 Mayıs günü saat 11.01´te Arslan´a silah temin etmekten yargılanan Aykut Metin Şükre´nin Mutlu´yu aradığını, hemen ardından Mutlu´nun Şükre´yi aradığını hatırlatarak tanık Mutlu´dan bu görüşmenin içeriğini sordu. Mutlu´nun bu görüşmeyi hatırlamadığını ifade etmesi üzerine Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, 17 Mayıs 2006´da Türkiye´yi sarsan bir cinayet işleniyor. Siz de Ankara´dasınız. Bir gün önce Arslan´a silah temin eden kişiyi aramışsınız. İnsan olayları kafasından geçirmez mi? Hiç irdelemediniz mi? Düşünmediniz mi? diyerek açıklama istedi. Mutlu, 17 Mayıs sabahı Ankara´dan Urfa´ya doğru yolu çıktığını ve kimseyle konuşmadığını söylemesine karşın Savcı Pekgüzel, 17 Mayıs günü Arslan´ın arkadaşı Teoman Ekşioğlu´nu, sanık Süleyman Esen´i arıyorsunuz. Neler konuştunuz, hatırlamıyor musunuz? Türkiye´yi sarsan bir eylem yapılıyor. İnsan aklından çıkaramaz. Sizin bir rahatsızlığınız var mı? diye sordu. Mutlu, bu soruya da sadece kolestrolü olduğu cevabını verdi. Mutlu, Cumhuriyet Savcısının Aykut Metin Şükre ile görüşmesine ilişkin sorularını da Hatırlamıyorum. diye cevapladı.

Şükre´nin daha önce verdiği, Mutlu ile görüştüğümüzde Ankara´da bulunduğunu ve annesinin rahatsız olduğunu söyledi. Ben de İstanbul´a gelirse eczacılık diplomasını kiralayarak eczane işi yapmak istediğini söyledim. şeklindeki ifadelerinin hatırlatılması üzerine Mutlu, Annem rahatsız doğru. Ama ben Urfa´da eczanemi kendim işletiyorum. Kimseye kiraya vermeyi de düşünmüyorum. diye konuştu. Savcı Pekgüzel 16 Mayıs 2006 gecesi Arslan´ın kaldığı otelin yakınlarındaki Eş Dost Sokak´taki baz istasyonunda cep telefonu sinyal veren ve o civarda bir otelde kaldığı iddia edilen Mutlu´ya sanık Alparslan Arslan ile o gece görüşüp görüşmediğini sordu. Arslan ile görüşmediğini söyleyen Mutlu, otelde arkadaşlarının kaydı olduğu için kendisinin kayıt yaptırmadığını sokak ismini de hatırlamadığını söyledi.

Savcı Pekgüzel´in, 17 Mayıs 2006 saat 15.16´da Ankara Emniyet Müdürlüğü´nden baz verdiğini ve neden Emniyet´te gittiğini sorması üzerine Mutlu Hayır gitmedim dedi. Savcının aynı davanın tutuksuz sanığı Sedat Peker´i tanıyıp tanımadığı şeklindeki sorusuna da tanıdığını belirten Mutlu, öğrencilik döneminde bir lokantada gördüğünü ama görüşmediğini ifade etti.

Savcı Nihat Taşkın´ın, Urfa´dan Ankara´ya yolculuğunu bir kez daha sorması üzerine 15 Mayıs 2006 günü akşam saatlerinde arabasını satmak ve araba almak için tamirci arkadaşıyla Urfa´dan yola çıktığını, Adana´nın içinden geçtiğini, 16 Mayıs günü sabaha karşı Ankara´ya ulaştıklarını anlattı. 16 Mayıs günü OSTİM´de arabanın tamir işlerini yaptıktan sonra bir süre ablasına uğradığını söyledi. Mutlu, akşam yemek yediklerini ve sonra da iki eğlence yerine gittiklerini, 16 Mayıs´ı 17 Mayıs´a bağlayan gece saat 04.00 sıralarında oteline döndüğünü anlattı.

Başkan Şengün, Uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşının söyledikleri hakkında bir diyeceğin var mı? diye sorması üzerine tutuklu sanık Alparslan Arslan, Benim söyleyecek bir şeyim yok. Bu noktadan sonra artık insanların serbest bırakılmasından yanayım. Abdullah Öcalan da dahil bütün tutuklular serbest bırakılmalı. diye konuştu. Başkan Şengün´ün bahsedilen konular hakkında söyleyeceği birşey olup olmadığını tekrar sorması üzerine Arslan, Bu konularda net bir bilgim yok. Sizin de bir bilginiz yok. Bu konular üzerine çok gidilirse rahatsızlığımız artacaktır. diye konuştu. ( Cihan)

Arif Doğan´ın cep görüşmelerine inceleme

Mahkeme Cuma günü aldığı ara kararda tutuksuz yargılanan emekli Albay Arif Doğan´ın üç cep telefonunun incelenmesine karar verdi. Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu yerleşkesinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nce görülen ikinci Ergenekon davasının 21 Ocak 2011 Cuma günü görülen 99. duruşması, gece geç saatte tamamlanabildi. Duruşmada, sanık ve avukatların taleplerine ilişkin ara kararlar, üye hakim Hasan Hüseyin Özese tarafından açıklandı. Tutuklu sanık Hasan Atilla Uğur´un talebini kabul eden mahkeme heyeti, Albay Rıdvan Özden´in 1985 yılı ağustos ayında şehit edilmesine ilişkin soruşturma evrakı ile eklerinin bir suretinin Mardin ve Diyarbakır cumhuriyet başsavcılıklarından istenmesini kararlaştırdı.

Görüşmeleri araştırılacak

Tutuksuz sanık emekli Albay Arif Doğan´ın duruşmalardan vareste tutulmasına hükmeden mahkeme heyeti, Doğan´a ait olduğu anlaşılan 3 ayrı cep telefonunun 2000 yılı başı ile iddianamenin düzenlenme tarihi arasındaki döneme ait ayrıntılı HTS raporunun da Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı´ndan istenmesine karar verdi. Heyet, Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı, özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcıvekilliği ve Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesine müzekkere yazılmasını kararlaştırarak, sanık Doğan ile ilgili açılan soruşturma ve kovuşturma olup olmadığının sorulmasına, varsa buna ilişkin iddianame, görevsizlik kararı, birleştirme karar örnekleri gibi evrakın istenmesine hükmetti.

1 sanık tahliye edildi

İki yılı aşkın süredir tutuklu olan ve bu duruşmada tahliyesine karar verilen Özel Harekat polisi Yaşar Oğuz Şahin hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasını kararlaştıran heyet, diğer 26 sanığın tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan´ın da aralarında bulunduğu 21 tutuklu sanığın tahliye edilmesi yönünde karşı oy kullandı. Şengün, Balbay ve Özkan hakkında 15. kez tahliye yönünde oy kullanmış oldu. Mahkeme heyeti, duruşmayı 14 Şubat´a erteledi. ( Milliyet)

(24 Ocak 2011), son güncel.: (25 Ocak 2011)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Danıştay ve Ergenekon davalarının birleştirilmesi manşetlerimiz

Danıştay soruşturması sil baştan

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2842    yazdır/print


 

Şok iddia: Albay Özden´i itirafçı ´Servet´ öldürdü

Eski JİTEM´ci ve korucubaşı Bedran Akdağ, Albay Rıdvan Özden´in ölümündeki sır perdesini 15 yıl sonra aralıyor. Tomris Özden´in verdiği bilgilerin yanı sıra, bir itirafçının ifadesi ve bir ihbar mektubu da bu anlatımları doğruluyor. JİTEM´in Güneydoğu´da terörle mücadele adı altında yargısız infaz, kaçakçılık ve benzeri kirli işler yürüten yapılanmasına şiddetle karşı çıkan dönemin Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in infaz edildiğini belirten Akdağ ´Albay Özden döneminde faili meçhul cinayetler azaldı. JİTEM´in faaliyetlerini engelliyordu. Bundan rahatsız oldular. Albay Özden, 4 öğretmeninin öldürülmesinin peşine düştü. ´Bıçak Timi´nin üstüne gitti. Albay Özden´in infaz kararını bu olaydan sonra aldılar. Özden´i çatışma bölgesine çekip öldürdüler.´ diyor ve ayrıntı da veriyor: ´Özden´e bir koruma verildi. Koskoca alayda, subaylar, astsubaylar, askerler dururken, ona verilen koruma bir itirafçıydı. İlk kez açıklıyorum. Kod adı Servet´ti bu kişinin. Asıl adı ise Kadir Yıldız. Özden, bu adam koruması olduktan sonra öldürüldü. Duyumlarım şu yönde: Sözde bir çatışma sırasında ensesinden vurulmuş koruması gerekenler tarafından.´

Şok iddia: Albay Özden´i itirafçı ´Servet´ öldürdü!

Eski JİTEM´ci ve korucubaşı Bedran Akdağ, Albay Rıdvan Özden´in ölümündeki sır perdesini 15 yıl sonra aralıyor. Tomris Özden´in verdiği bilgilerin yanı sıra, bir itirafçının ifadesi ve bir ihbar mektubu da bu anlatımları doğruluyor. JİTEM´in Güneydoğu´da terörle mücadele adı altında yargısız infaz, kaçakçılık ve benzeri kirli işler yürüten yapılanmasına şiddetle karşı çıkan dönemin Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in infaz edildiğini belirten Akdağ ´Albay Özden döneminde faili meçhul cinayetler azaldı. JİTEM´in faaliyetlerini engelliyordu. Bundan rahatsız oldular. Albay Özden, 4 öğretmeninin öldürülmesinin peşine düştü. ´Bıçak Timi´nin üstüne gitti. Albay Özden´in infaz kararını bu olaydan sonra aldılar. Özden´i çatışma bölgesine çekip öldürdüler.´ diyor ve ayrıntı da veriyor: ´Özden´e bir koruma verildi. Koskoca alayda, subaylar, astsubaylar, askerler dururken, ona verilen koruma bir itirafçıydı. İlk kez açıklıyorum. Kod adı Servet´ti bu kişinin. Asıl adı ise Kadir Yıldız. Özden, bu adam koruması olduktan sonra öldürüldü. Duyumlarım şu yönde: Sözde bir çatışma sırasında ensesinden vurulmuş koruması gerekenler tarafından.´

Karşımda oturan esmer tenli, orta boylu, ince bedenli adam, eski bir korucubaşı. Aksanlı Türkçesiyle anlatıyor, kelimelerin üzerine basa basa. Verdiği sır, faili meçhul cinayetlerin zirve yaptığı 1990´lı yıllarda, askerin içinden çıkmış ´Kürt sorununun şiddet dışı´ çözüm arayışının temsilcilerinden Mardin Alay Komutanı Rıdvan Özden´in 14 Ağustos 1995´te öldürülmesiyle ilgili. Eşi Tomris Özden´in daha ilk günden başlayıp bugüne dek dinmeyen feveranına kulaklarını tıkayan Genelkurmay, Rıdvan Özden, PKK ile çatışmada öldü diye kestirip atmakta ısrarlı. Dahası bu kesin yargı, ciddi bir soruşturma ihtimalinin önünü de daha açılmadan kapatmaya muktedir oldu.

Rıdvan Özden cinayetinin yeni bir tanığı var artık. Kendisinin ve cinayeti işleyenlerin kimliklerini gizlemeden, açıkça anlatacak, Özden cinayetiyle ilgili yıllardır sakladığı bu ´meşum´ sırrını: Mardin´de alay komutanlığı görevini sürdüren Rıdvan Özden´e bir koruma verildi. Koskoca alayda, subaylar, astsubaylar, askerler dururken, ona verilen koruma bir itirafçıydı. İlk kez açıklıyorum. Kod adı Servet´ti bu kişinin. Asıl adı ise Kadir Yıldız. Özden, bu adam koruması olduktan sonra öldürüldü. Duyumlarım şu yönde: Sözde bir çatışma sırasında ensesinden vurulmuş koruması gerekenler tarafından.

Yıllardır sakladığı bu bilgiyi açıklayan adam, Mardin´in Derik ilçesinde yakın zamana kadar korucubaşı olan Bedran Akdağ´dan başkası değil. Bir dönem JİTEM´de de haber elemanı olarak çalışan Akdağ, geçen aylarda basına yaptığı bazı açıklamalar nedeniyle tehdit edilmiş ve can güvenliği kalmadığı için Mardin´in Derik ilçesinden kaçmak zorunda kalmıştı. Yetkililerle görüşen, savcılıklara bildiklerini anlatan Akdağ, can güvenliğinin sağlanacağı yönünde verilen sözler üzerine yeniden Mardin´e dönmeye hazırlanıyor.

Bedran Akdağ´ın Kadir Yıldız´la ilgili açıklamalarını Rıdvan Özden´in eşi Tomris Özden doğruluyor. Özden´in Kadir Yıldız´la ilgili verdiği tarifi de Akdağ´ın tanımlarına uyuyor: Lacivert ya da koyu renk takım elbise giyer, bordo renkli kravat takar, üzerinde beyaz gömlek. Sürekli böyle dolaşırdı. Bıyıklı, uzun boylu, maganda gibi bir adamdı.

Servet´i yönlendiren Uğur

Kadir Yıldız, ´Servet´ kod adıyla tanınıyor Mardin´in 1990´lı yılları kelle koltukta geçiren sakinlerince. Hakkındaki rivayetler muhtelif ama Servet´in askerlerle birlikte operasyonlara çıktığı ve dönemin Kızıltepe Jandarma Komutanı olan, şimdilerde Ergenekon sanığı Atilla Uğur tarafından yönlendirildiği konusunda herkes birleşiyor. Anlatılanlara bakılırsa, Servet´in pek küçümsenmeyecek bir namı varmış bölgede: Yol keser, adam kaçırır, öldürür, hesap vermezmiş. Servet kod adlı Kadir Yıldız hakkında daha ayrıntılı bilgileri Akdağ veriyor:

Kod ismi Servet olan bir PKK´lı, bir aşiret reisini öldürmek için görevlendirilmiş. Yapacağı iş, aşiret reisinin yoluna mayın döşemek. O terörist bu görevi yerine getirmedi. Bunun üzerine PKK, Servet hakkında infaz kararı verdi. PKK infaz kararı vermiş, diğer yandan devlet tarafından da aranıyor. Bu kişi 1990´lı yılların başında kendiliğinden teslim olarak itirafçılık yapmaya başladı. PKK hakkında çok fazla bilgi verince devlet ona kucak açtı. Hatta başka bir itirafçı bayan teröristle evlendirilerek Derik´in Bozok Köyü´ne yerleştirildi. İtirafçılar o zaman koruculardan daha üstün tutuluyordu. Kod ismi Servet olan şahıs, Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Atilla Uğur tarafından her yerde gezdirildi. Servet daha sonra Atilla Uğur´un ´bıçak timi´ne girdi. Bıçak timi, herkesi bıçak gibi kesmesinden ötürü böyle adlandırılmıştı.

Mardin İl Alay Komutanı Rıdvan Özden, 1994 Kasım ayında il girişinde bir suikast girişiminden kurtuldu. Arabası uzun namlulu silahlarla taranmasına karşın Rıdvan Özden´e bir şey olmadı. Bana göre ona saldıranlar PKK´lı değildi. Özden bu saldırıdan kurtulduktan kısa bir süre sonra gerçek adı Kadir Yıldız olan Servet kod adlı itirafçı Mardin Alay Komutanlığı emrine koruma olarak verildi. Alayda binlerce asker var, subay var. Onlar değil, koruma olarak bir itirafçı veriliyor. Daha sonra Rıdvan Özden çatışma süsü verilerek öldürüldü. Duyumlarım şu yönde: Sözde bir çatışmada ensesinden vurulmuş kendisini koruması gerekenler tarafından.

Bununla ilgili gerçeklerin araştırılması için kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Rıdvan Özden´in Kadir Yıldız´dan rahatsız olduğunu da biliyorum. Kadir Yıldız bıçak timinin içindeydi. Bu kişi araştırılırsa bu bölgenin Ergenekon´unun nasıl tıkır tıkır çözüleceği görülür. Birileri Servet kod adlı itirafçı Kadir Yıldız´ı ´bu işi çok iyi biliyor, bölgeyi tanıyor, çok yararlı olur´ diyerek Rıdvan Özden´e koruma olarak verdi. Kimdi bunlar? Kadir Yıldız, koruması olduktan sonra Rıdvan Özden öldürüldü.

Devlet araştırırsa bulur

Rıdvan Özden´in Mardin´de İl Alay Komutanı olduğu dönemde Ergenekon sanıklarından Atilla Uğur Kızıltepe´de ilçe jandarma komutanıydı. Bıçak timi gibi örgütlenmelerden ´Ebu Süfyan´ olarak da bilinen Oğuzhan Binbaşı sorumluydu. Soyadını bilmiyorum ama sarı saçlı, mavi gözlü bir binbaşıydı. Bu binbaşı, bölgenin JİTEM sorumlusu olarak biliniyordu. Kod ismiyle bildiğim Faysal ve Murat yüzbaşılar, Oğuzhan Binbaşı´ya bağlıydı. Bunların kendi aralarında organizasyonu vardı. Devlet araştırırsa bu kişilerin gerçek kimlikleri de ortaya çıkar.

Özden öldürüldükten sonra da Servet kod adlı Kadir Yıldız Mardin´in Derik ilçesine bağlı Bozok´taki geçici köy koruculuğu görevinden ayrıldı. Daha sonra da sırasıyla Diyarbakır´a ve Batman´a korucu olarak atandı. Sanırım şimdi de eşiyle birlikte devlet memurluğu yapıyor. Oysa korucuların bir yönetmeliği var. Bir korucu bir köyden bir köye ilçe kaymakamlığının emri olmadan gidemez. Kadir Yıldız, korucu yönetmeliğine de aykırı olarak Özden öldürüldükten sonra üç farklı ilde çalıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´na gönderilen bir ihbar mektubu, Bedran Akdağ´ın anlatımlarını doğruluyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı´na ihbarda bulunan kişi, PKK itirafçılarının da bulunduğu 10 kişilik ´Bıçak timi´nin 1990´lı yıllarda işlediği ileri sürülen cinayetleri anlatmış, bu bilgiler medyada yer almıştı.

Mektupta Rıdvan Özden´in ölümü,Bıçak timi, aldığı iyi bir istihbaratla teröristlerle çatışmaya girdi. 6´sı ölü 11´i sağ olmak üzere 17 örgüt üyesi etkisiz hale getirildi. ´Bıçak´ timi, sağ ele geçirilen 11 kişiyi de kurşuna dizerek öldürdü. Olay yerine korumalarıyla gelen Albay Rıdvan Özden de ensesine tek kurşun sıkılarak öldürüldü. Rahmetli bu time hep karşı çıkardı ve sürekli kavga ederdi diye anlatılıyor.

PKK itirafçısından suçlama

Diyarbakır Özel Yetkili Savcılığı´na ifade veren ´Fatih´ kod adlı bir PKK itirafçısı da albayın, Atilla Uğur´un kurduğu ve kendisinin de içinde bulunduğu JİTEM ekibi tarafından öldürüldüğünü söyledi. İnfaz kararını o dönemde Mardin JİTEM´in başında ´Hoca´ ve ´Ebu Süfyan´ isimlerini kullanan kişinin verdiğini anlatan Fatih kod adlı itirafçının anlatımları da Bedran Akdağ´ın anlatımlarıyla çakışıyor.

* Koskoca alayda askerler dururken Rıdvan Özden´e verilen koruma bir itirafçıydı. İlk kez açıklıyorum: Kod adı Servet´ti. Asıl adı Kadir Yıldız.

* Özden, bu adam koruması olduktan sonra vuruldu. Sözde bir çatışma sırasında ensesinden vurulmuş koruması gerekenler tarafından.

* Servet, Binbaşı Atilla Uğur tarafından her yerde gezdirildi. Daha sonra Uğur´un ´Bıçak Timi´ne girdi. Şimdi eşiyle memurluk yapıyor.

Tomris Özden: Eşim Kadir Yıldız için uyarmıştı

Bedran Akdağ´ın Kadir Yıldız´la ilgili açıklamalarını Rıdvan Özden´in eşi Tomris Özden doğruluyor: Kadir Yıldız konusunda eşim beni uyarmıştı. ´Eve gelir, bir şeye ihtiyacınız var mı diye sorar, benden bir haber getirdiğini söyler, bunlara sakın itibar etme...´ Onun eşimin koruması olduğunu bilmiyordum. Hatta ne biçim arkadaşlar ediniyor kendisine diye düşünmüştüm. Eşim, ´Bu beni koruyor´ dedi, o kadar. Onun bilgisi dışında ´Bu seni koruyacak´ demişler. Asıl mesele, ´Rıdvan ne yapıyor, Kürt sorununa duyarlılığı nedir´ gibi konularda izlemek. 1994 Kasım ayının sonunda eşimin resmi aracı tarandı. Ben PKK mı taradı? diye sordum. Eşim bana, ´Deli misin, PKK´nın Mardin´in merkezinde ne işi var´ yanıtını verdi.

Kadir Yıldız eşim öldürüldükten sonra yanıma geldi. ´Televizyonlardan izliyorum sizi, mahvolmuşsunuz, çökmüşsünüz, bitmişsiniz, bu adam için değmez gözyaşı´ dedi. Bununla da kalmadı, ´Hovardalık yapıyordu, cebinde beş kuruş parası yoktu, ben ona harçlık veriyordum. Ben üzülmeyin, bu olayın peşine düşmeyin diye anlatıyorum´ gibi laflar etti. Kadir Yıldız ilk geldiğinde sadece ben değil, kızım bile anladı. ´Bu adam çok tehlikeli görünüyor´ diye şüphesini dile getirdi. Şüphelendim ama adama ´Sen katilsin, kocamı öldürdün´ diyemem. Devlet bulsun bunu. Lacivert ya da koyu renk takım giyer, bordo renkli kravat takar, üzerinde beyaz gömlek. Sürekli böyle dolaşırdı. Bıyıklı, maganda gibi bir adamdı. Operasyonlara çıkarmış. Eşim öldürüldükten sonra oradan gitmiş. Devlet onu evlendirmiş, yer vermiş. ( Radikal)

(11 Ocak 2011, 13:29)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

JİTEM infazlarını anlattı, hayatı alt üst oldu

Albay Rıdvan Özden suikastiyle ilgili manşetlerimiz

´JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler´

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2774    yazdır/print


 

JİTEM infazlarını anlattı, hayatı alt üst oldu

Eski korucubaşı ve Derik Şehit Aileleri Derneği Başkanı Bedran Akdağ, JİTEM´in Mardin´de yaptığı infazları bazı milletvekili ve devlet görevlilerine anlatınca hayatı değişti. Bu olay nedeniyle hakkında infaz kararı alındığını belirten Akdağ, bölgeyi terketti. Akdağ, şimdi Güneydoğu dışında bir ilde meyve bahçesinde çalışıyor.

JİTEM infazlarını anlattı, hayatı alt üst oldu

Eski korucubaşı ve Derik Şehit Aileleri Derneği Başkanı Bedran Akdağ, JİTEM´in Mardin´de yaptığı infazları bazı milletvekili ve devlet görevlilerine anlatınca hayatı değişti. Bu olay nedeniyle hakkında infaz kararı alındığını belirten Akdağ, bölgeyi terketti. Akdağ, şimdi Güneydoğu dışında bir ilde meyve bahçesinde çalışıyor.

Eski korucubaşı ve Derik Şehit Aileleri Derneği Başkanı Bedran Akdağ, bazı milletvekilleri ve devlet görevlilerine JİTEM´in Mardin´de yaptığı infazları anlatınca olanlar oldu. 1994´te ailesinden 6 kişiyle geçici köy korucusu olan Akdağ, 16 yıl boyunca teröre karşı mücadele ettiğini söyledi. Kendisini istifaya götüren sürecin 2009´da Boyaklı Köyü´nde gördüğü 10 yıldır kaçakçılıktan aranan suçluyu Üçyol Jandarma Karakol Komutanı Başçavuş Selami Polat´a bildirmesiyle başladığını belirten Akdağ, İhbarı dikkate almayan Polat bana hakaret etti. Durumu Mardin Tugay Komutanı ve İl Jandarma Alay Komutanı´na anlattım. Hakkında soruşturma başlatıldı dedi. Akdağ, şikayetin ardından bir derneğin başkanıyla ilgili savcılığa yaptığı suç duyurusunun da sorun olduğunu belirterek Teğmen E., başkanı olduğum derneğin defterlerine el koydu. Beni başkanlık ve üyelikten attı diye konuştu.

Milletvekillerine ´Bıçak Timi´ni anlattı

Bu süreçte eski bir istihbarat astsubayının yardımıyla Ankara´ya giderek Ergenekon soruşturmasıyla gündeme gelen JİTEM´in bölgedeki infazlarını ismini vermek istemediği bazı milletvekilleri ve devlet görevlilerine anlattığını söyleyen Akdağ, 1996-1999 yılları arasında Jandarma Genel Komutanlığı´nın hala varlığını inkar ettiği JİTEM´de haber elamanı olarak görev yaptım. JİTEM kimliğim bile vardı. JİTEM o dönem bölgede birçok faili meçhul cinayete imza attı. Bunları görüştüğüm yetkililerle paylaştım dedi. Akdağ, Ergenekon sanığı emekli Albay Hasan Atilla Uğur´un Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanı olduğu dönemde kurduğu ´Bıçak Timi´nin´ işlediği faili meçhul cinayetleri, PKK eylemi olarak kayda geçen 1994´teki Mardin Savur´da 4 öğretmenin şehit edilmesi olayını JİTEM´in gerçekleştirdiğini görüşmelerinde anlattığını belirtti.

Rıdvan Özden ´Bıçak Timi´nin üzerine gitti

Bu yapılanmaya şiddetle karşı çıkan dönemin Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay Rıdvan Özden´in infaz edildiğini belirten Akdağ Albay Özden döneminde faili meçhul cinayetler azaldı. JİTEM´in faaliyetlerini engelliyordu. Bundan rahatsız oldular. Albay Özden, 4 öğretmeninin öldürülmesinin peşine düştü. ´Bıçak Timi´nin üstüne gitti. Albay Özden´in infaz kararını bu olaydan sonra aldılar. Özden´i çatışma bölgesine çekip öldürdüler dedi.

Önce mermi sonra infaz kararı

Ergenekon soruşturmasıyla başlayan süreçte, bölgedeki faili meçhul cinayetlerin ortaya çıkarılması için bildiklerimi anlattım. Bunların yargıya taşınması için yardım istedim diyen Akdağ, Mardin´e döndükten sonra jandarma görevlilerinden gelen baskıların arttığını şu sözlerle anlattı: Bir sabah evimin penceresinin önünde mermi buldum. Mermi gece konmuştu. Bana gözdağı vermek istediler. Durumu haber verdiğim jandarma görevlileri eve gelip inceleme bile yapmadı. Bu tehdidin ardından Jandarma Astsubay S.I´nın kendisine Jandarma Başçavuş H.Y. ve uzman çavuşlar S.K. ile M.K. seni infaz edecekler. Seni öldürmek için kaçak silah getirmişler. İnfaz edip PKK eylemi olarak açıklayacaklar dediğini anlatan Bedran Akdağ şöyle konuştu: JİTEM´le ilgili anlattıklarımdan sonra hayatımın tehlikede olduğunu anladım. Başçavuş Polat´ı şikayet etmem, bazı jandarma görevlilerinin yolsuzluklarını ihbar etmemden dolayı benden zaten rahatsız olmuşlardı. Astsubay S.I´nın anlattıklarından sonra 2 ay evime gidemedim. Sonra da istifa dilekçesi verdim.

Can güvenliğim kalmadı

İnfazla tehdit edilen Akdağ, Mardin´den ayrılarak Güneydoğu dışındaki bir ilde meyve bahçesinde çalışmaya başladı. JİTEM´le ilgili bildikleri ve isimlerini açıklamak istemediği bazı jandarma görevlilerinin yolsuzluklarının üzerine gidince ipinin çekildiğini düşünen Akdağ Şu anda can güvenliğim yok. Beni infaz edip PKK eylemi gibi gösterme planın arkasında kimler var? Talimatı hangi komutanlar verdi? Bunların savcılık tarafından soruşturulmasını istiyorum. Soruşturma açılırsa her şeyi anlatacağım dedi.

Kayınbiraderi için ´Bıçak Timi´ gönderdi

Akdağ, Ergenekon sanığı emekli Albay Hasan Atilla Uğur´un, Kızıltepe-Derik-Mardin -Nusaybin bölgesinde ´Bıçak Timi´yle istediği her şeyi yaptığını öne sürdü. Akdağ, Uğur´un Antalya´da ölümle tehdit edilen kayınbiraderine ´Bıçak Timi´nden 4 koruma gönderdiğini söyledi. Akdağ, Kayınbiraderinden mafya haraç istiyordu. Albay Atilla Uğur da ´Bıçak Timi´nden korucu gönderdi. 4 korucu Uğur´un kayınbiraderi için devletin silahlarıyla 1 ay nöbet tuttu. Korucular döndükten 3 ay sonra ise kayınbiraderi mafya tarafından öldürüldü. Kayıtlar incelenirse olayın doğru olduğu anlaşılacaktır dedi.

Ebu Süfyan´ın emrindeydiler

JİTEM elemanlarının bazı korucularla insanları gözaltına alıp, para karşılığında serbest bıraktığını söyleyen Akdağ babasının da bu uygulamada mağdur edildiğini anlattı. Akdağ şöyle konuştu: JİTEM´in Mardin´deki sorumlusu ´Ebu Süfyan´ kod adlı, sarı saçlı, mavi gözlü Oğuzhan binbaşı vardı. Tüm timler ´Ebu Süfyan´a bağlıydı. Bu timler başka kirli işler de yapıyordu. Geçici köy korucusu olduğu halde uyduruk bir gerekçeyle gözaltına alındı. Boyaklı Köyü´nde aşiret reisi Mahmut Kızıl´ın da 4 oğlunu gözaltına almışlardı. Kızıl, her biri için ikişer bin lira para verdi. Babamın parasını da o ödedi. Mahkemeye çıkarmadan, ifadelerini bile almadan serbest bıraktılar. Bu durumdan dönemin DYP milletvekili Mahmut Duyan´ın aracılığı Başbakan Tansu Çiller´in haberi oldu diye konuştu.

Saldırıyı haber verdim önlem alınmadı

Bedran Akdağ, bölgede terörün bitmesini istemeyenlerin bulunduğu yönünde kanaati aktarırken, istifa etmeden önce başına gelen bir olayın bunun en canlı örneği olduğunu söyledi. 21 Nisan 2010 tarihinde Kızıltepe´de PKK´lı teröristlerin polis otosunu tarayarak 1 polisi şehit ettiği saldırıyı önceden jandarmaya haber vermesine rağmen önlem alınmadığını savunan Akdağ olayı şöyle anlattı: BDP´nin mahalle toplantılarına katılan bir arkadaşım var. Katıldığı toplantıda bir partili, polis otosuna eylem yapılacağını ağzından kaçırmış. Hatta ´polis otosu olmazsa kaymakamın makam aracına saldıracağız´ demiş. O arkadaş gelip durumu bana haber verdi. Hemen Kızıltepe´ye gidip askeri yetkililere durumu ilettim. Hatta Mardin´den istihbaratçılar geldi, onlara da anlattım. Yine de teröristleri eylem yapmadan önce ele geçiremediler. Oysa o teröristlerin bir ay önce Kızıltepe´nin hangi mahallesinde, kimin evinde kaldığını bile bildirmiştim. Bir ihmal olduğu anlaşılıyor. ( Yenişafak)

(28 Kasım 2010, 15:41)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

´JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler´

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2555    yazdır/print


 

Görüntülenen: 1 - 20 (Toplam 38)  | Sonraki 20 Mavi Marmara'da yakalama kararı

26.05.2014 15:43 Gazze'ye 31 Mayıs 2010'da insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerince düzenlenen saldırıya ilişkin davada, aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Ashknazi dahil dört komutan hakkında tutuklam..
Tamamı 26.5.2014

TIR iddianamesi kabul edildi

15.05.2014 13:34 Adana Cumhuriyet Başsavcı vekili Ali Doğan tarafından MİT'e ait tırların durdurulmasına yönelik olarak 13 askeri personel hakkında müebbet hapis cezası istemiyle hazırladığı iddianame Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesince ka..
Tamamı 15.5.2014

Paralel kulağa ilk dava açıldı

05.05.2014 14:06 Adana'da yürütülen ve Emniyet İstihbarat yetkililerinin şüpheli olduğu telekulak soruşturması sona erdi. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan'ın yazdığı iddianameyi kabul etti. Böylec..
Tamamı 5.5.2014

Flaş!!! Gülen'e darbe soruşturması

30.04.2014 10:55 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyuruları üzerine Fetullah Gülen hakkında soruşturma başlatıldı. Gülen hakkındaki soruşturmanın, 17 Aralık sonrasında kaldırılmadan önce Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. ..
Tamamı 30.4.2014

Güney:Gülen Ergenekon bağlantılı

09.04.2014 19:24 2001 yılında polise verdiği ifadesi ile Ergenekon örgütünün ilk kez resmi kayıtlara girmesini sağlayan gazeteci Tuncay Güney'in ifadesinin satır aralarında çok önemli bir bilgiye rastlandı. Ergenekon'un firari şüpheli..
Tamamı 9.4.2014

Mahkeme davayı başarıyla gördü

04.04.2014 10:55 Beş yıl süren ve 8 ay önce sonuçlanan Ergenekon davasında gerekçeli karar ancak dün açıklanabildi. 16 bin 780 sayfadan oluşan kararda çok çarpıcı ifadeler yer aldı. Örneğin şu satırlar dikkat çekici: "Yargılama sonunda..
Tamamı 4.4.2014

Ağlayan Gülen, gülen AK Parti

31.03.2014 11:47 Türkiye, dün tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Yerel seçimler başarıyla yapıldı. Milli iradeyi hedef alan 17 Aralık darbe girişimine karşı halk sandığa koştu. Seçimlere katılım oranı % 90 ile çok yüksek gerçekleşt..
Tamamı 31.3.2014

Kozmik Oda'da paralel şüphe

14.03.2014 11:10 2009 sonunda Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast şüphesiyle başlatılan ve Özel Harp Dairesi'nde (ÖHD) 1 ay süreyle aramalar yapılmasına neden olan Kozmik Oda soruşturması 5 yıla yakın süredir tamamlanmadı. 60'lı..
Tamamı 14.3.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Ayasofya camiye çevrilsin

27.11.2013 12:17 İstanbul'u 1453'te fetheden Fatih Sultan Mehmed'in şehirde ilk iş olarak kiliseden camiye çevirdiği ve cuma namazını kıldığı Ayasofya Camii, 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararnamesi ile müzeye çevrilmiş ve ibadete kapa..
Tamamı 27.11.2013

Darbe kaydına suç duyurusu

18.11.2013 13:10 Sivil Toplum Kuruluşu olan Adalet Platformu, geçtiğimiz yıl Genelkurmay karargahında yapılan çok gizli bir darbe toplantısına ait ses kaydıyla ilgili suç duyurusu yaptı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen ve sit..
Tamamı 18.11.2013

Flaş!!! Temizöz mütalaada

06.09.2013 18:26 Şırnak´ın Cizre ilçesinde 1993-95 yılları arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili açılan Temizöz davasına iki aylık ara sonrası devam edildi. Güneydoğu´da işlenen faili meçhul cinayet ve kayıp olaylarıyla ilg..
Tamamı 6.9.2013

Mahkemeden 41 suç duyurusu

15.08.2013 13:08 Ergenekon davası 5 yıl sonra bitti denirken, 4 gruptaki onlarca isme suç duyurusu geldi. Bu gruplardan birisinde, aralarında gazeteci Zeyno Baran´ın da bulunduğu 41 isim yer alıyor. Mahkeme tarafından yapıldığı için hu..
Tamamı 15.8.2013

Ergenekon: Sanıklara ceza yağdı

05.08.2013 12:41 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde yaklaşık 5 yıldır görülen Ergenekon davasında karar duruşması başladı. 67´si tutuklu 275 sanığın yargılandığı dava duruşmasında 6 hakim ve 3 savcı kürsüdeki yerlerini aldı. Tutuklu ..
Tamamı 5.8.2013

BM´nin balyoz raporu çöktü

24.07.2013 10:01 ´BM´den Balyoz Gibi Karar´ başlıklı haberin gerçekleri yansıtmadığı açıklandı. TRT Haber´e özel açıklamalar yapan Birleşmiş Milletler genel sekreter sözcüsü, BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu´nun BM adına açıklama ya..
Tamamı 24.7.2013

Hanefi Avcı´ya 15 yıl hapis

19.07.2013 16:12 89 sanıklı ´Devrimci Karargah Örgütü´ (DKÖ) davasında karar açıklandı. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında gazeteci Aylin Duruoğlu´nun da bulunduğu 24 kişi ise örgüt üyeliğinde..
Tamamı 19.7.2013

Özel Harp´e operasyon geliyor

10.06.2013 13:44 Gezi Parkı´nda ortaya çıkan Özel Harp´e iki şok darbe geliyor.. Türkiye´de pek çok karanlık olayın arkasında olduğu gibi Gezi Parkı olaylarının arkasından da Özel Harp Dairesi çıktı demiştik. Geçtiğimiz günlerde intern..
Tamamı 10.6.2013

İddianameler tekrar yayında

Birkaç aylık aranın ardından

İddianameler tekrar yayına alınmıştır. Ergenekon sürecinde açılan davaların Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) bir kumpası olarak açıldığı, çok sayıda sahte delilin diğer deliller arasında yerleştirildiği iddiaları ortaya çıkan tartışmasız delillerle kesinleşmiş gibidir. Bu..
Tamamı 01.12.2016

Sitede yaşanan kesinti

Yayın kesintisi

Sitemizde yaklaşık 1 haftalık yayın problemi yaşanmıştır. Yayınımız bizim dışımızdan kaynaklanan büyük çaplı teknik aksaklıktan etkilenmiştir. Ancak yapılan müdahaleler ile sorun kısmen aşılmıştır. Meydana gelen bu kesinti nedeniyle siz ziyaretçilerimizden özür diliyoruz..
Tamamı 21.11.2016

Sitede uygulanacak kısıtlamalar!

Kısıtlama uyarısı

2001'den beri hizmet veren sitemizin ziyaretçi sayısı giderek artış göstermiş, savcıların dahi iddianame hazırlarken faydalandıkları bir başvuru kaynağı haline gelmiştir. Ziyaretçilerden ücret talebi hiç düşünülmemiştir. İlk günkü heyecan ve amatörce bir gayretle ve sadece..
Tamamı 09.08.2016

Zirve davasındayız!

Kontrgerilla.com, Zirve'yi sarstı

Zirve davasının 93. duruşmasında sanıklar savcılık mütalaasına karşı savunma yaptı. Sanıklardan Ergenekon hükümlüsü Hurşit Tolon'un avukatı İlkay Sezer savcıya tepki gösterdi: 'Mütalaanın ilk bölümü 'kontrgerilla.com' internet..
Tamamı 23.06.2013

Ergenekon davasındayız!

Ecevit'e yönelik Ergenekon komplosu

Ergenekon davasının 202. duruşmasında eski Başbakan Bülent Ecevit'e yönelik Ergenekon komplosu konuşuldu. Ecevit'in doktoru Mücahit Pehlivan tanık olarak ifade verdi. Duruşmada Abdullah Harun'un konuyla ilgili bir yazısı da gündeme geldi. O ve benzer diğer yazılarda Ecevit'in koruma müdürü Recai Birgün'ün "Dünyada tedavisi kesilince iyileşen tek hasta..
Tamamı 11.03.2013

Yeni kitabımız çıktı!

Arınç Suikasti ve Özel Harp Dairesi

'Ordu Suikast Düzenler mi? Bülent Arınç Suikasti ve Özel Harp Dairesi' başlıklı kitap, 2009 yılı sonunda gerçekleşen Arınç Suikasti ve Kozmik Aramalar konusunu ve üç yıldır tamamlanmayan soruşturmanın örtbas edilip edilmediğini sorgulayan, konuyla ilgili iddiaları da aktaran bir çalışma.. Subayların Ergenekon ve diğer örgüt bağlantıları.. Kozmik Aramalar.. Tepkiler..
Tamamı 27.12.2012

Fetullah Gülen'e şok

Paralel Devlet´e suç duyurusu

23.01.2014 11:20 Milli İradeyi Savunanlar Platformu (MİSAP), 'Paralel Devlet' konulu bir suç duyurusu yaptı. TMK ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başssavcılığı'na yapılan suç duyurusunda; birkaç aydır yaşanmakta olan paralel devlet iddiaları ile bu yapılanmanın başında Fethullah Gülen’in bulunduğu ve yapılanmayı bizzat idare ettiği şüphesi çok sayıda somut bulgu..
Tamamı 23.01.2014

Zirve mütalaası sitemizde

Malatya Zirve Katliamı Davası

17.07.2014 13:55 Malatya Zirve Katliamı davasının 567 sayfalık savcılık mütalaasının tamamı sitemize eklenmiştir. Kelime arama yapabilir, sayfaları yazdırabilirsiniz. 23 Haziran'daki duruşmada sanık avukatları savcılık mütalaasına tepki gösterdiler. Hurşit Tolon'un avukatı, mütalaanın ilk 150 sayfalık bölümünün 'kontrgerilla.com' adlı internet sitesinden..
Tamamı 17.07.2014

Gezi Belgeseli

Belgeleriyle Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılan, haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek veren sanatçı, bankacı, işadamları ve medya ile yurtdışı destekçilerini delilleriyle birlikte sergilemeye başlıyoruz. Halka ve verdiği oya güvenmeyen, onları aşağılayan, sandık yerine başka yerlerden iktidara çıkmaya çalışan, kısacası seçimlerden fayda ummayan bu güçlerin..
Tamamı 24.06.2013

Ayasofya Camiye Çevrilsin

Ayasofya için dilekçe kampanyası

26.11.2013 13:01 Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), 'Peygamberimizin'in işareti, Fatih'in emaneti, Büyük Türkiye'nin alameti; Ayasofya açılsın' sloganıyla Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilmesi için dilekçe kampanyası başlattı. Türkiye çapında yapılacak kampanya, İstanbul'un Fethi'nin sene-i devriyesi olan 29 Mayıs 2014'te sonlanacak ve toplanılan dilekçeler yine..
Tamamı 26.11.2013

İddianame yayından kaldırılmıştır

İzmir casusluk davası

İzmir casusluk davasının iddianamesinde 196'sı müşteki, 831'i mağdur olmak üzere toplam 1027 kişi için kimlik bilgilerinin sansürlenmesi çalışması yapılmıştı. Bu süreçte çok yoğun emek harcandı. Ancak sitemize artarak gelmeye devam eden taleplerden anlaşıldığı gibi, iddianamelerde mağdur ya da müşteki olarak yer almadığı halde çok sayıda başka ismin de..
Tamamı 14.05.2013

Türkistan Deklarasyonu

Türkistan Uluslararası Konferansı

12.05.2014 11:50 'Türkistan'ın Dünü, Bugünü, Yarını' adıyla üçüncüsü düzenlenen uluslararası konferans, 11 Mayıs 2014 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Türkistan; ilmi, islami, fenni ve tıbbi ilimlerin beşiği olan, Buhari, Tirmizi ve Biruni gibi çok önemli müslüman ilim adamlarının yaşadığı bölgenin adıdır. Türkistan coğrafyası ve özellikle de bu coğrafya..
Tamamı 12.05.2014

Dink davasında hakime gözaltı

03.12.2016 16:49 Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstihbarat Daire Başkanlığı Personel Şube Müdürü Coşgu..
Tamamı 3.12.2016

5000 koruyucu aileye acil inceleme

03.12.2016 15:27 FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya imzasıyla, FETÖ/PDY yapılanmasıyla mücadele çerçevesinde 81 il müdürlüğü, merkez teşkilatı ve darülaceze Başka..
Tamamı 3.12.2016

Antalya'da Fetö'cü 78 polise dava

03.12.2016 14:01 Antalya'da 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlatılan FETÖ soruşturmaları kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan ilk iddianame, terör suçlarına bakan..
Tamamı 3.12.2016

Halisdemir'in katillerine dava

03.12.2016 12:54 Fetö'nün darbe girişimine ilişkin Ankara'daki ilk iddianame Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Astsubay Ömer Halisdemir'in de şehit edildiği Gölbaşı'nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığındaki eyle..
Tamamı 3.12.2016

192 hakim-savcıya daha soruşturma

03.12.2016 10:59 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, 192 hakim ve savcı hakkında daha Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üyelik suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi'..
Tamamı 3.12.2016

İncirlik'te görevli 22 askere dava

03.12.2016 10:31 Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 15 Temmuz darbe girişiminde Gülen örgütüyle bağlantıları olduğu iddia edilen İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda görevli askeri personel hakkındaki soruşturma tamamlandı.
..

Tamamı 3.12.2016

Fetö:Müslüman da olsa kardeş değil

03.12.2016 22:15 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) üst düzey sorumluları olan mütevelli heyetlerinin çalışma yöntemleri ve Pensilvanya tarafından belirlenen 100 maddelik anayasa niteliğindeki yönergelerin yazdığı belgelere ulaşıldı. O..
Tamamı 3.12.2016

Doğan Holding'te FETÖ gözaltısı

03.12.2016 21:51 FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile çekilmiş fotoğrafları basına sızan Doğan Holding Ankara temsilcisi Barbaros Muratoğlu, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Ankara'da gözaltına alınan Barbaros Muratoğlu'nun İs..
Tamamı 3.12.2016

Balyoz Kumpasında 'Taraf' davası

03.12.2016 14:33 Balyoz davasında kumpas iddialarıyla ilgili haklarında dava açılan gazeteciler Mehmet Baransu ile Yasemin Çongar, Ahmet Altan ve Yıldıray Oğur'un yargılandığı davanın 2. duruşması yapıldı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahke..
Tamamı 3.12.2016

MİT imamı Sayıştay'dan çıktı

04.12.2016 21:27 Sayıştay Başdenetçisi Y.A. Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) “MİT İmamı” olduğu iddiasıyla tutuklanarak cezaevinde gönderildi. İfadesinde suçlamaları kabul etmeyen Başdenetçi Y.A.'nın, örgüt içinde ..
Tamamı 4.12.2016

Psikologlar: Fetö'nün morali bozuk

04.12.2016 21:48 Ünlü psikiyatrlar, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının halet-i ruhiyesini yorumladı. Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Sefa Saygılı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının yıllarca olağanüstü olaylara inandır..
Tamamı 4.12.2016

'10 lira himmet'e soruşturma

04.12.2016 21:42 Tokat'ta, İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevli polislerden, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) için yaklaşık 3 yıl boyunca her ay 10 lira toplandığı iddiası üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı..
Tamamı 4.12.2016

Gülen'in '17 Aralık' pişmanlığı

04.12.2016 21:15 Malatya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 28'i tutuklu 54 sanık hakkında hazırlanan iddianamede yer alan ifadelerde, örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in "17 Aralık" sü..
Tamamı 4.12.2016

Konya Barosu'ndaki Fetö'ye dava

04.12.2016 21:07 Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından avukatlara yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 20'si tutuklu 45 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında..
Tamamı 4.12.2016

Pilot Üsteğmen'den Fetö itirafları

04.12.2016 21:03 Konya'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alındıktan sonra itirafçı olan Pilot Üsteğmen S.T., ifadesinde örgütün yapısını anlattı. Ordu'da..
Tamamı 4.12.2016

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
20.208.201