Tam
EskidenYeniye
 

CHP şoktan çıkamıyor: ´Islak İmza şaibeli´

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde ´Plandaki imzanın Albay Dursun Çiçek´e ait olduğu yönündeki raporun altında imzası bulunan 3 kişiden 2´sinin Adli Tıp Kurumu´na belge gelmeden bir hafta önce görevlendirildiği haberi doğru mudur? Daha önce sizin ve Cumhurbaşkanı ile ilgili kararlarda imzası bulunan Sincan Hakimi Osman Kaçmaz ve diğer pek çok hakime Adalet Bakanlığı müfettişlerinin gönderildiği düşünülürse, bu kadar açık şüphelerin varlığı nedeniyle, soruşturmanın gizliliği kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle bu (Ergenekon) soruşturma savcılarına da Adalet Bakanlığı müfettişlerini göndermeyi düşünüyor musunuz?´ diye sorarak ´Islak İmza´ sebebiyle girdiği şoku hala atlatamadığını gösterdi.

Önceki haber title=Sonraki haber

CHP şoktan çıkamıyor: ´Islak İmza şaibeli´

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde ´Plandaki imzanın Albay Dursun Çiçek´e ait olduğu yönündeki raporun altında imzası bulunan 3 kişiden 2´sinin Adli Tıp Kurumu´na belge gelmeden bir hafta önce görevlendirildiği haberi doğru mudur? Daha önce sizin ve Cumhurbaşkanı ile ilgili kararlarda imzası bulunan Sincan Hakimi Osman Kaçmaz ve diğer pek çok hakime Adalet Bakanlığı müfettişlerinin gönderildiği düşünülürse, bu kadar açık şüphelerin varlığı nedeniyle, soruşturmanın gizliliği kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle bu (Ergenekon) soruşturma savcılarına da Adalet Bakanlığı müfettişlerini göndermeyi düşünüyor musunuz?´ diye sorarak ´Islak İmza´ sebebiyle girdiği şoku hala atlatamadığını gösterdi.

Köktürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, İrtica ile Mücadele Eylem Planını inceleyerek, plandaki ıslak imzanın Albay Dursun Çiçek´e ait olduğu yönünde karar veren Adli Tıp heyetinin oluşturulma biçiminin kurum içinde tepkilere yol açtığını kaydetti. Köktürk, şu soruları yöneltti:

1) İrtica ile Mücadele Eylem Planındaki imzanın Albay Dursun Çiçek´e ait olduğu yönündeki raporun altında imzası bulunan 3 kişiden 2´sinin, Adli Tıp Kurumuna belge gelmeden bir hafta önce görevlendirildiği haberi doğru mudur?

2) Daha önceki uygulamalarda olduğu gibi, bu belgeyi inceleyecek heyet niçin kurayla belirlenmemiştir? Ya da kamuoyuna yansıyan pek çok olayda olduğu gibi neden Adli Tıp Genel Kurulunun bütün olarak değerlendirme yapmasına olanak tanınarak bir rapor tanzimi yoluna gidilmemiştir?

3) Raporda imzası bulunan Uzman Doktor Hacı Mehmet Akın ve Prof. Dr. Bülent Üner´in imza incelemesinden bir hafta önce Adli Tıp Kurumunda görevlendirildikleri iddiaları şayet gerçek ise; bu durum, ıslak imza incelemesi yapılacak belgenin kuruma ulaşmasından önce durumdan haberdar olunduğu ve buna yönelik hazırlık yapıldığı yönündeki kuvvetli bir şüphe durumu yaratmayacak mıdır?

4) Daha önce sizin ve Cumhurbaşkanı ile ilgili kararlarda imzası bulunan Sincan Hakimi Osman Kaçmaz ve diğer pek çok hakime Adalet Bakanlığı müfettişlerinin gönderildiği düşünülürse, bu kadar açık şüphelerin varlığı nedeniyle, soruşturmanın gizliliği kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle bu soruşturma savcılarına da Adalet Bakanlığı müfettişlerini göndermeyi düşünüyor musunuz? ( Cnnturk)

Baykal: Islak imza olayında askeri mahkemenin de yargılama yetkisi var

09 Kasım 2009: Baykal dün yaptığı açıklamada, ´İrticayla Mücadele Belgesi konusunda Adli Tıp raporu esas alınmalı´ diyen Erdoğan´ı eleştirirken ´Askeri mahkemenin de yargılama yetkisi var´ dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın ?´İrticayla Mücadele Eylem Planı´ adlı belginin altındaki imzanın Albay Dursun Çiçek´e ait olduğu yönündeki Adli Tıp raporu esas alınmalıdır? açıklamasına tepki gösterdi. Erdoğan´ı ´yargıya açıktan müdahale etmek´le suçlayan Baykal, ?Bu tür raporlar mahkeme kararı anlamına gelmez? dedi. Dün CHP Genel Merkezi´nde bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Baykal, şu mesajları verdi:

Mahkemenin takdiri

Ankara´daki askeri mahkeme kendi yetkisi dahilinde bir soruşturma yapıyor. Yaparken, her mahkeme uygun gördüğü, ´ek teknik bilgi, bilirkişi ya da uzman kuruluş değerlendirmesine´ ihtiyaç hisseder. Yani, bilirkişi mi kullanacak, Adli Tıp´a mı gidecek, doktor raporu mu alacak, yoksa Grafoloji Enstitüsü´nden görüş mü isteyecek, kriminoloji laboratuvarına mı başvuracak? Bu onun takdirine kalmış bir şey.

´Bu iş bitti´ denilemez

Ne Anayasamızda, ne yasalarımızda, ne de usül hukukumuzda bir mahkeme Adli Tıp´tan görüş aldıysa artık bir başka mahkemenin bir başka görüş almasına ihtiyaç yok, ´Bu burada bitmiştir´ deme imkânı yoktur. Şimdi Ankara bir mahkeme bir dava götürüyor. Daha önce incelemiş, takipsizlik kararı almış. Niye çünkü ´bu belge fotokopi´ demiş. Şimdi ´Fotokopi değil aslını elde ettik´ diyorlarsa, o zaman diyor ki, ´Gönderin bana, ben inceleyip, bakayım. Yetkim dahilinde bu konuda çalışma yapmam lazım´ diyor.

Yargıya müdahale

Başbakan ise diyor ki, ´Sen artık bu Adli Tıp raporuyla idare et.´ Bunu söylemeye ne Başbakan´ın ne Cumhurbaşkanı´nın yetkisi vardır. Bu yargıya açıktan müdahale. Yargı hangi teknik bilgiye ihtiyaç duyacağını kendisi takdir eder. İstanbul´daki mahkeme Adli Tıp´tan görüş almış. Olabilir. Bu da buradaki polis enstitüsünden ister, grafoloji uzmanlarından ister, görüş alır. Hükmünü ona göre verir. Uzman görüşü yargının kararını tayin edemez.

Adli Tıp tartışmalı

Bir Başbakan´ın çıkıp da, ´Sen bırak bu gördüğün davayı, buradaki Adli Tıp görüşüne göre bağlayıver´ demeye hakkı var mı? Üstelik bu Adli Tıp tartışmalı bir kurum. Başkanı daha dün ´kamuoyunu da dikkate alıp hüküm vermek zorundayız´ dedi. Yani Güler Zere davası konusunda ´Ben teknik bir kurum değilim, kamuoyunu da dikkate alacağım´ dedi. Ondan önce, daha tartışmalı, yaşanmış bir sürü durum var. Vakit yazarı Hüseyin Üzmez´in cinsel taciz konusu var. Karabulut olayında Adli Tıp´ın verdiği hükümler ortada. Üstelik bu Adli Tıp´ın usulleri, yerleşmiş gelenekleri bir tarafa bırakarak hüküm verdiği biliniyor. Genel Kurul karar almıyor, üç kişi karar alıyor. Bu kararları alan üç kişi son bir ay içinde oraya tayin edilmiş üç kişi. (Radikal)

Adalet Bakanı Ergin: Islak imzada normal prosedür işledi

09 Kasım 2009: Adalet Bakanı Sadullah Ergin irticayla Mücadele Eylem Planı´ndaki ´ıslak imza´ konusunda verdiği raporla tartışma yaratan Adli Tıp Kurumu´nu savundu. Ergin, ıslak imza ile ilgili verilen üç raporun da sorumlusunun aynı doktor olduğunu söyledi. Adalet Bakanı Ergin, bakanlığının bütçesinin ele alındığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu´nda, İrticayla Mücadele Eylem Planı ile ilgili ıslak imza konusunda yapılacak inceleme öncesinde Adli Tıp Kurumu´nda yapılan atamalarla ilgili eleştirileri yanıtladı.

Dosya uzmana zimmetli

Adli Tıp Kurumu´na gelen dosyaların İhtisas Dairesi ve İhtisas Kurulu başkanları tarafından raportörlere tevdi edildiğini anımsatan Adalet Bakanı Ergin, ?Ondan sonra o dosyanın zimmetlendiği sorumlu kişi bundan sonraki süreçte de aynı dosyayı takip ediyor. Islak belgeyle ilgili konuda, üç raporda da sorumlu olan kişi Doktor Lokman Başer tarafından takip edilip, sonuçlandırılmış. Üyenin bir tanesi, 4 yıllık yasal görev süresi dolduğu için değişmiş, diğerinde de mahkeme kararıyla yer değişikliği söz konusu. Dosyanın sorumlusu, her üç raporda da aynı sorumlu tarafından sürecin yönetildiği bilgisi var bende? dedi. ( Radikal)

(30 Ekim 2009, 12:40), son güncel.: (09 Kasım 2009)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

CHP ve Ergenekon davası manşetlerimiz

´AKP ve Gülen´i Bitirme Planı´ manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1077    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Düzce: Fetö Çatısı'na 48 Hapis

02.08.2019 17:56 Düzce'de, FETÖ/PDY'nin 'çatı yapılanması'na ilişkin soruşturma kapsamında, haklarında dava açılan 23'ü tutuklu 77 sanığın yargılandığı dava sona erdi. 23.07.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemes..
Tamamı 2.8.2019

Konya: Gaybubet Evine 43 Hapis

03.08.2019 12:18 Konya'da, FETÖ/PDY'nin 'gaybubet evi' olarak adlandırılan adreslerine düzenlenen operasyonun ardından haklarında dava açılan 45 sanıklı dava sona erdi. 30.07.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR Konya 8. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 3.8.2019

Hava Harp Okulu: 41 Müebbet Talebi

02.08.2019 18:38 İstanbul'da, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Hava Harp Okulu'ndaki eylemlerine ilişkin 28'i tutuklu 43 sanık hakkında açılan davada, savcı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. Savcı mütalaasında..
Tamamı 2.8.2019

Şehitler Köprüsü: Müebbetler Onandı

02.08.2019 18:45 16 Temmuz'da İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesince 2 Temmuz 2018'de karara bağlanan 143 sanıklı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasına ilişkin yapılan istinaf başvurularını k..
Tamamı 2.8.2019

İBB İşgali: Müebbetler Onandı

02.08.2019 18:30 İstanbul'da, Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) işgali ve burada çıkan olaylarda Prof. Dr. İlhan Varank..
Tamamı 2.8.2019

Dink Davasında 7 Hapis

02.08.2019 18:12 İstanbul'da, Yargıtay'ın bozma kararı üzerine yeniden görülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada birtakım suçlar yönünden zaman aşımının dolma ihtimali nedeniyle dosyası ayrı..
Tamamı 2.8.2019

Karlov Davası ve Yeni Gözaltılar

02.08.2019 16:49 Ankara'da, Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un Ankara'da 19 Aralık 2016 tarihinde, FETÖ/PDY üyesi polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından tabancayla vurularak öldürülmesiyle ilgili 11'i tutuklu 28 sanığın yargılanmasın..
Tamamı 2.8.2019

Gezi Parkı Olayları davası

02.08.2019 18:25 İstanbul'da, Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada, 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan tutuklu bulunan Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Osman Kavala ile Ali Hakan Altına..
Tamamı 2.8.2019

Büyükada Davasında Esasa Geçildi

02.08.2019 18:20 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 2.8.2019

1 Dolarlık İhaneti İlk O Yakaladı

03.08.2019 12:40 FETÖ'nün emniyet içindeki yapılanması ile ilgili 1998 yılında hazırladığı raporla bilinen dönemin Zonguldak Emniyet Müdürü Osman Ak, örgüt içindeki hiyerarşiyi belirleyen 1 doların sırrını ilk kez kendilerinin bulduğun..
Tamamı 3.8.2019

Akıncı Üssü Darbe davası

03.08.2019 17:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlerle ilgili 475 kişinin yargılandığı davanın görülmesine savcının esasa ilişk..
Tamamı 2.8.2019

İzmir: 145 sanıklı Darbe davası

03.08.2019 11:48 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davadan dosyaları ayrılan 5'i tutuklu 145 sanığın yargılanmasına devam edildi. 18 Temmuz'da İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesince Aliağa Ceza İnfaz Kuru..
Tamamı 3.8.2019

Darbeciler İHA uçurmuş

02.08.2019 18:03 Hakkari'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 32 sanıklı davada verilen 7 müebbet hapis cezasının gerekçesi açıklandı. Dönemin Dağ ve Komando Tugay Komutanı eski tuğgeneral Ahmet Otal'ın talim..
Tamamı 2.8.2019

TBMM'ye Siber Saldırı davası

03.08.2019 12:12 Kayseri'de, siyasilerin sosyal medya hesaplarını ele geçirerek kişisel bilgilerini ifşa ettikleri, devlet büyüklerine yönelik tehdit içerikli paylaşımlarda bulunan, darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP ..
Tamamı 3.8.2019

Kahramanmaraş Darbe davası

03.08.2019 12:03 Kahramanmaraş'ta, FETÖ'nün askeri yapılanması ve 15 Temmuz darbe girişimine destek verdikleri suçlamasına ilişkin 4'ü tutuklu 25 sanığın yargılanmasına devam edildi. 1 Ağustos'ta Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesinc..
Tamamı 3.8.2019

Kozmik Oda Polisleri davası

02.08.2019 16:55 Ankara'da, kamuoyunda 'Kozmik Oda' olarak bilinen soruşturma kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca kumpas kurulduğu gerekçesiyle çoğunluğu eski polis tutuksu..
Tamamı 2.8.2019

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
38.335.816