Tam
EskidenYeniye
 

Sincan Kontrgerillası´na dur diyen mahkemeler 50´ye ulaştı

Sincan Mahkemesi´nin Yarsav eski başkanı Eminağaoğlu için yapılmış herhangi bir dinleme kaydı olup olmadığını tespit için tüm dinleme kayıtlarını inceleme kararına bizzat hukuk camiasından gelen tepkiler giderek büyüyor. Dinleme kararlarının deşifre edilmemesi yönünde aldıkları kararları Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi´ne gönderen mahkeme sayısı 50´ye ulaştı. MİT de resmi bir yazı göndererek, kayıtların alınması halinde milli güvenliğin tehlikeye düşeceği uyarısında bulunmuştu.

Önceki haber title=Sonraki haber

Sincan Kontrgerillası´na dur diyen mahkemeler 50´ye ulaştı

Sincan Mahkemesi´nin Yarsav eski başkanı Eminağaoğlu için yapılmış herhangi bir dinleme kaydı olup olmadığını tespit için tüm dinleme kayıtlarını inceleme kararına bizzat hukuk camiasından gelen tepkiler giderek büyüyor. Dinleme kararlarının deşifre edilmemesi yönünde aldıkları kararları Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi´ne gönderen mahkeme sayısı 50´ye ulaştı. MİT de resmi bir yazı göndererek, kayıtların alınması halinde milli güvenliğin tehlikeye düşeceği uyarısında bulunmuştu.

Yargıdaki Kontrgerillacıların hamlesi tersine dönmeye başladı

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı´nda (TİB) yasal dinleme kararlarıyla ilgili ikinci kez inceleme yapılması kararına itirazlar sürüyor. Soruşturmaların gizliliğini ihlal edeceği gerekçesiyle bilirkişi incelemesine tedbir konulmasını talep eden mahkeme sayısı 50´ye ulaştı. Dinleme kayıtlarının incelenmesiyle ilgili tartışma, Ergenekon soruşturması kapsamında telefonlarının yargı kararıyla dinlendiğini öğrenen eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu´nun girişimleriyle başladı. Eminağaoğlu, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi´ne başvurdu. Mahkemenin yine yasal dinlemeye takılan başkanı Osman Kaçmaz, ´dinleme kayıtlarının incelenmesi´ yönünde karar verdi. Ankara 1. Sulh Ceza Hakimi Hayri Keskin ve beraberindeki bilirkişi heyeti, TİB´deki kayıtlara kısmen el koydu. Keskin hakkında da Ergenekon soruşturması kapsamında dinleme kararı alındığı sonradan ortaya çıktı. İnceleme raporunun tamamlanıp sunulmasının hemen ardından Yargıtay ve yargı mensuplarının dinlendiği isim isim medyaya sızdırıldı. Yargı camiası ayağa kalktı.

Operasyonlar yarım kalacak

Savcı ve hakimlerin en çok tepkisini çeken ise Süren ve başlayacak operasyonların güvenliğinin ve başarısının tehlikeye düşürülmesi. Yine sözkonusu dinleme kararlarını veren mahkeme heyetlerinin de güvenliğinin tehdit altında olduğu belirtiliyor. Özellikle çete ve organize suçlarla ilgili dosyalarda, ağır yaptırımların bulunması nedeniyle bu savcı ve mahkeme heyetlerinin gizli tutulması gerekiyor.

TİB görevini tam olarak yerine getirsin

Türkiye´nin çeşitli illerinden 50 Cumhuriyet Başsavcısı TİB´e yazı yazarak iletişimin tespitine ilişkin bilgilerin basında yer almasından rahatsızlık duyduklarını bildirdi. Başsavcılar, kararların gizli olduğu ve hiçbir kurum ve kuruluş tarafından deşifre edilemeyeceği hatırlatılarak TİB´den bu konuda görevini yerine getirmesi istendi. Başvuruların TİB´e yapılan baskınla ilgili açılan soruşturmada önemli bir delil olması bekleniyor.

İtiraz eden mahkeme sayısı sürekli artıyor

TİB ve Adalet Bakanlığı, Yargıtay´ın dinlenmediğini, diğerlerinin ise yasal dinleme kararları olduğunu açıkladı. TİB görevlilerinin tüm kayıtların incelenmesinin yasal olmadığını belirterek tüm kayıtların değil sadece Eminağaoğlu ile ilgili kayıtların kontrol edilebileceğini belirterek direndiklerini gerekçe gösteren Sincan Mahkemesi, TİB kayıtlarının daha kapsamlı incelenmesi ve tüm harddisklere el konulması yönünde yeni bir karar aldı. Buna tepki gösteren mahkemeler birbiri ardına, yasal dinleme kararlarının gizliliğinin ihlal edileceği ve deşifre olacağı gerekçesiyle buna itiraz etti. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) da aynı kaygıları TİB´e gönderdiği yazıda ifade etti. Kayıtlar arasında şüpheli yabancı şahıslara ilişkin ´karşı istihbarat´ çalışmalarının da bulunduğuna dikkat çeken MİT, bunların deşifre edilmesinin milli güvenliği tehlikeye düşüreceği uyarısında bulundu. Kayıtların dışarı çıkarılmamasını istedi. ( Zaman, Star)

Adalet Bakanı, Hakim Keskin´i suçlamıştı: ´Mahkeme kararına rağmen yargıç varsa da, yoksa da ben ne varsa tespit yaparım demiş´

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında (TİB) arama yapan hakim hakkında Adalet Bakanlığının inceleme başlattığının hatırlatılması üzerine, şunları kaydetmişti: ?Son TİB tespitinde, yapılan tespit esnasında tutanaklar tutulmuş. O tutanaklara dayalı olarak TİB Başkanlığı Adalet Bakanlığına şikayette bulunmuş, ´Orada yapılan işlem esnasında gizliliğin ihlali söz konusudur, biz uyarılarımızı yaptık, ama itibar edilmedi´ demiş. Bu arada, Sincan Mahkemesinin verdiği inceleme kararında da ´Halen dinleme varsa buna ilişkin gizlilik nedeniyle tespitlerin yapılmamasına´ diye bir cümle konmuş. Yani ´gizlilik kararı varsa, tespit yapmayın´ diyor. Tespite gelen yargıç, ´varsa da, yoksa da ben tespit yaparım´ noktasında.? ( AA)

Kontrgerillacıların direnişine tepkiler somutlaşarak artıyor: Yarsav başkanı beklenmedik seçim yenilgisi aldı

Kontrgerillacıların adeta sırtlarından vuruldukları şok Yarsav yenilgisi kamuoyunun olayları dikkatle takip ettiğini gösteriyor. TİB baskını gibi kamuoyunu vicdanını rahatsız eden ayak oyunları yine hukuk camiasından karşılık görmeye başladı. Buna çarpıcı bir örnek TİB baskınını başlatan kişi olan Yarsav başkanı Eminağaoğlu´nun son seçimlerde beklenmedik şekilde en az oyu alarak seçimi kaybetmesi oldu. TİB´e baskın yaparak Ergenekon soruşturmasını, bilgileri kısmen de olsa ele geçirerek ´sakatlama ve kamuoyunun kafasını karıştırma planı´nın deşifre olduğu sadece kamuoyunda yükselen tepkilerle değil bizzat Kontrgerillanın en güçlü örgütlendiği yargı camiasından gelen somut tepkilerle de anlaşılıyor. Ergenekon tartışmalarında ön plana çıkan Osman Kaçmaz, Sabih Kanadoğlu, Osman Paksüt, Tansel Çölaşan gibi üst düzey yargı mensuplarının açık desteğine rağmen seçimlerde en az oyu alarak başkanlığı kaybeden Yarsav başkanının şok yenilgisi, delegelerin yargının siyasete alet edilmesine tepki gösterdiğini ispatlıyor.

(22 Kasım 2009, 10:10)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Sincan hakimi Kaçmaz´ın skandal ´tüm gizli dinlemeleri inceleme´ kararı

TİB baskınıyla gizli Ergenekon dinlemelerinin ele geçirilmesi manşetlerimiz

Haklarından 2008´de soruşturma başlatılan hakim ve savcılar manşetlerimiz

Ergenekon soruşturmasını/davasını akamete uğratma girişimleri

Kontrgerilla´nın yargıdaki örgütlenmesi

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1148    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.627.634