Tam
EskidenYeniye
 

CHP bir kez daha Ergenekon davası hakimlerine sataştı

CHP´li Atilla Kart, Ergenekon davasına bakan Silivri Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Sedat Sami Haşıloğlu ile Fatih Cumhuriyet Savcısı Ercan Altuncu´nun, ´icra satışlarını takip ederek ucuza taşınmaz mal alma girişiminde bulunmakla´ suçlayarak elinde belgeler olduğunu iddia etti.

Önceki haber title=Sonraki haber

CHP bir kez daha Ergenekon davası hakimlerine sataştı

CHP´li Atilla Kart, Ergenekon davasına bakan Silivri Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Sedat Sami Haşıloğlu ile Fatih Cumhuriyet Savcısı Ercan Altuncu´nun, ´icra satışlarını takip ederek ucuza taşınmaz mal alma girişiminde bulunmakla´ suçlayarak elinde belgeler olduğunu iddia etti.

CHP´li Atilla Kart, CHP´den İsa Gök ve Nur Serter ile düzenlediği basın toplantısında, Haşıloğlu´nun Çatalca Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi iken, eşinin dayısı Eyüp Aytemur adına fiilen icra satışlarını takip ederek ucuza taşınmaz mal alma girişiminde bulunduğunu belirtti. Kart, Haşıloğlu´nun Çatalca İcra Müdürü´nü tehdit ettiğini ve olayın da 17 Mart 2008´de Adalet Bakanlığına intikal ettirildiğine dair belgelerin kendilerine ulaştığını söyledi. Haşıloğlu hakkında ne işlem yapıldığının bilinmediğini ifade eden Kart, Şikayette bulunan icra müdürü ise Gaziantep´e tayin edilip, sonra da meslekten ihraç edilmiştir dedi. ( Sabah)

En iyi savunma saldırıdır: CHP önderliğindeki Ergenekoncular, ciddi suç isnatlarına karşı savunma yapmak yerine hakim ve savcıları suçlayarak davayı siyasileştirmeye çalışıyor..

CHP önderliğindeki Ergenekoncular hakim ve savcıların hayatlarını en ince ayrıntısına kadar araştırmakla meşgul

CHP´nin, Ergenekon soruşturması sürecinde savcıları ve davaya bakan hakimleri görevlerinden aldırmak için sarfettiği yoğun çabalar devam ediyor. Bu kez hedefte Hakim Sedat Haşıloğlu var. Duruşmalara kalabalık bir grupla katılmaktan ve Ergenekon sanıklarıyla yanyana oturmaktan çekinmeyen ve bu sebeple mahkeme başkanından uyarı alan CHP´li milletvekillerinin bu gayretleri, olayı kişiselleştirdiklerini gösteriyor. Duruşmalardan birinde sanık İşçi partisi lideri Doğu Perinçek´in avukatı Servet Bora, üye hakim Sedat Haşıloğlu ile üye hakim Hüseyin Özese´yi adeta yerden yere vurarak mahkeme başkanı Köksal Şengün´e hitaben bu iki üyeden kurtulması gerektiğini tavsiye etmişti. Hakimlere yönelik diğer bir darbe girişimi ise her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve Ergenekoncu çevrelerin bizim mahkeme dedikleri mahkeme üyelerinin bile katıldığı iftar yemeğine katılan Ergenekon davası hakimlerinin reddinin talep edilmesi ve HSYK´ya şikayet edilmeleri olmuştu. İftar yemeğine katılan çok sayıdaki yargı mensubu içinden, Ergenekon davasına bakan üç mahkeme üyesini gözlerine kestiren CHP´li milletvekilleri, reddi-hakim talebinde bulunan Ergenekon sanıklarına destek için hakimleri HSYK´ya şikayet etmişlerdi. Ancak bu ret talebi diğer mahkemelerce reddedildi.

CHP bu işlerde ustadır: Kışkırtma ustaları kriz çıkarır başkasını suçlar

12 Ekim 2009´da yapılan İkinci Ergenekon davasının 8. duruşmasında, sanık avukatları, bir televizyon kanalında yayınlanan Ergenekon avukatına soruşturma, savcılara hakaret etmişti başlıklı haberin görüntüsünün, fotoğraf halinde bilgisayar ekranına kaydedilmesini ´kendilerine yönelik baskı´ şeklinde değerlendirmiş; Savcılık makamında aba altından sopa mı göstermek isteniyor? şeklinde yorumlar yapılmıştı. CHP milletvekilleri de olaya ilişkin tutanak tutarak konuyu Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu´na (HSYK) ileteceklerini açıklamıştı. Ancak birkaç gün sonraki duruşmalarda ilginç gerçek ortaya çıkmış ve resmi Ergenekon sanıklarının avukatının koyduğu anlaşılmıştı.

CHP´lilerin savcılarla da araları iyi değil

CHP önderliğindeki Ergenekoncular, Ergenekon soruşturmasında bugüne kadar yaptıkları işler ve davranışlarıyla görevini doğru ve tarafsız yapamayacakları suçlamasıyla Savcı Zekeriya Öz ve diğer savcılar hakkında defalarca inceleme ve soruşturma yapılması talebiyle HSYK´ya başvurdular. Aydınlık, Cumhuriyet ve benzeri malum medya, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz´ü, çevresinde tecavüzcü coşkun olarak tanınan, işçi partili ve oto kundaklamadan 3 yıl hapis yatmış güvenilir bir kişiye dayanarak yüz kızartıcı suçlarla karalama kampanyası yürüttü. Aydın´ın Çine ilçesinde tertiplendiği ve iftiralardan ibaret olduğu ortaya çıkan haber üzerine açıklama yapan ilçe halkı ve haberde adı geçen kişiler, yapılan dezenformasyonu gözler önüne serdi. CHP lideri Deniz Baykal, isim vermeden Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz´ü, Şemdinli´yi soruşturan Ferhat Sarıkaya´nın akıbetini hatırlatarak tehdit etti.

CHP lideri Deniz Baykal, Ergenekon savcı ve hakimiyle ilgili yaptığı hamleleri ağzından kaçırmıştı

İlk olarak Sabih Kanadoğlu´nun ortaya attığı, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu´nun iyice gündeme soktuğu; Ergenekon Davası´na yeni savcılar atansın lobisinin içinde, CHP Lideri Baykal´ın da olduğu kendi ifadeleriyle ortaya çıkmıştı. Fikret Bila, Murat Yetkin ve Enis Berberoğlu´yla hemen her sabah uzun değerlendirmeler yaptığını bildiğimiz Baykal, Ergenekon konusunda konuşurken, yeni savcı formülünün içinde olduğunu ağzından kaçırdı. Bu aynı zamanda Baykal´ın, bir yargı işi olan Ergenekon Davası´nda yargılamayı yapanlara karşı hamleler yürütmekte olduğunu itirafıydı. Hatırlayacağınız gibi yürütülen yoğun baskı sonucunda Ergenekon Davası´na yeni savcılar atanmıştı. Ergenekon davasını savcılar siyasileştiriyor öyleyse yeni savcı atanarak önüne geçelim diyen Baykal yeni savcıların da kendisini memnun etmemesi üzerine emniyete yüklenmeye başladı: Kardeşim bu davanın kurgusu emniyet kurgusudur. Bilinen kimliği ile emniyet bu davayı götürüyor. Savcı var, ama bu böyle gidiyor. Şimdi benim umudum hakimlerde.

Yeni savcılar da Ergenekoncuları üzmeye devam etti

Ancak, yeni savcılar da önlerine çıkan deliller ışığında Ergenekon Davası´nda hukuk çerçevesinde ilerlemişlerdi. Savcı sayısı artırılsın formülü tutmayınca hakim formülü devreye sokulmuştu. Baykal, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu´na verdiği demeçte, hem savcı hamlesini itiraf etmişti, hem de hakimlere yönelik yeni statejisini. Baykal: Bu dava böyle gitmez. Bak daha önce sanıyorduk ki ortaya çıkan hukuksuzluklar 2-3 savcıdan kaynaklanıyor, genişletelim, daha angaje olmayan bir savcı kadrosu koyalım, beş yeni savcı önerelim iş belki toparlanır zannediliyordu. Şimdi bunun işlemediği anlaşıldı. Savcılar değişirse bu davanın seyri daha çok hukuka çevrilir diye düşünülüyordu öyle değil mi? Berberoğlu: Evet. Baykal: Tam tersi oldu. Demek ki işin daha temel zafiyeti var. Nedir o temel zafiyet? Kardeşim bu davanın kurgusu emniyet kurgusudur. Bilinen kimliği ile emniyet bu davayı götürüyor. Savcı var, ama bu böyle gidiyor. Şimdi benim umudum hakimlerde.

CHP giderek hırçınlaşıyor

Savcı sayısının artırılmasıyla bir siyasetçinin ne işi olabilir. Yargıya müdahale denilen şey bu değil midir? soruları ne ifade eder bilmiyorum. Baykal hızını savcı ve hakimler üzerinden yürüttüğü hamlelerle de alamıyor çünkü. Ergenekon´la birleştirilen Danıştay Davası´nda, Veli Küçük ve Muzaffer Tekin´le bağlarını itiraf eden sanığa sahtekar diyor. Gördüğünüz gibi Baykal burada hakim rolünde. İfadenin sahibine hükmü yapıştırdı bile. Bu kadar mı? Değil.... Baykal, Başbakan ve Cumhurbaşkanı´nı bu davaya destek oldukları için suçlarken daha da ileri gidiyor ve kamuoyunu da suçluyor. Bir hukukçu olan Baykal´ın, siyasi kimliğiyle savcı sayısının artırılması noktasına kadar Ergenekon Davası´na direkt müdahil olması; kamuoyunu davaya destek oldukları için suçlayacak duruma gelmesi ilginç bir nokta. İnsanın Baykal´la ilgili Ergenekon´un elinde malzeme var dedikodusuna inanası geliyor.

(26 Kasım 2009, 12:00)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Ergenekon soruşturmasını/davasını akamete uğratma girişimleri

CHP ile ilgili tüm manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1156    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Düzce: Fetö Çatısı'na 48 Hapis

02.08.2019 17:56 Düzce'de, FETÖ/PDY'nin 'çatı yapılanması'na ilişkin soruşturma kapsamında, haklarında dava açılan 23'ü tutuklu 77 sanığın yargılandığı dava sona erdi. 23.07.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemes..
Tamamı 2.8.2019

Konya: Gaybubet Evine 43 Hapis

03.08.2019 12:18 Konya'da, FETÖ/PDY'nin 'gaybubet evi' olarak adlandırılan adreslerine düzenlenen operasyonun ardından haklarında dava açılan 45 sanıklı dava sona erdi. 30.07.2019 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR Konya 8. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 3.8.2019

Hava Harp Okulu: 41 Müebbet Talebi

02.08.2019 18:38 İstanbul'da, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Hava Harp Okulu'ndaki eylemlerine ilişkin 28'i tutuklu 43 sanık hakkında açılan davada, savcı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. Savcı mütalaasında..
Tamamı 2.8.2019

Şehitler Köprüsü: Müebbetler Onandı

02.08.2019 18:45 16 Temmuz'da İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesince 2 Temmuz 2018'de karara bağlanan 143 sanıklı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasına ilişkin yapılan istinaf başvurularını k..
Tamamı 2.8.2019

İBB İşgali: Müebbetler Onandı

02.08.2019 18:30 İstanbul'da, Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) işgali ve burada çıkan olaylarda Prof. Dr. İlhan Varank..
Tamamı 2.8.2019

Dink Davasında 7 Hapis

02.08.2019 18:12 İstanbul'da, Yargıtay'ın bozma kararı üzerine yeniden görülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada birtakım suçlar yönünden zaman aşımının dolma ihtimali nedeniyle dosyası ayrı..
Tamamı 2.8.2019

Karlov Davası ve Yeni Gözaltılar

02.08.2019 16:49 Ankara'da, Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un Ankara'da 19 Aralık 2016 tarihinde, FETÖ/PDY üyesi polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından tabancayla vurularak öldürülmesiyle ilgili 11'i tutuklu 28 sanığın yargılanmasın..
Tamamı 2.8.2019

Gezi Parkı Olayları davası

02.08.2019 18:25 İstanbul'da, Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada, 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan tutuklu bulunan Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Osman Kavala ile Ali Hakan Altına..
Tamamı 2.8.2019

Büyükada Davasında Esasa Geçildi

02.08.2019 18:20 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 2.8.2019

1 Dolarlık İhaneti İlk O Yakaladı

03.08.2019 12:40 FETÖ'nün emniyet içindeki yapılanması ile ilgili 1998 yılında hazırladığı raporla bilinen dönemin Zonguldak Emniyet Müdürü Osman Ak, örgüt içindeki hiyerarşiyi belirleyen 1 doların sırrını ilk kez kendilerinin bulduğun..
Tamamı 3.8.2019

Akıncı Üssü Darbe davası

03.08.2019 17:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlerle ilgili 475 kişinin yargılandığı davanın görülmesine savcının esasa ilişk..
Tamamı 2.8.2019

İzmir: 145 sanıklı Darbe davası

03.08.2019 11:48 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davadan dosyaları ayrılan 5'i tutuklu 145 sanığın yargılanmasına devam edildi. 18 Temmuz'da İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesince Aliağa Ceza İnfaz Kuru..
Tamamı 3.8.2019

Darbeciler İHA uçurmuş

02.08.2019 18:03 Hakkari'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 32 sanıklı davada verilen 7 müebbet hapis cezasının gerekçesi açıklandı. Dönemin Dağ ve Komando Tugay Komutanı eski tuğgeneral Ahmet Otal'ın talim..
Tamamı 2.8.2019

TBMM'ye Siber Saldırı davası

03.08.2019 12:12 Kayseri'de, siyasilerin sosyal medya hesaplarını ele geçirerek kişisel bilgilerini ifşa ettikleri, devlet büyüklerine yönelik tehdit içerikli paylaşımlarda bulunan, darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP ..
Tamamı 3.8.2019

Kahramanmaraş Darbe davası

03.08.2019 12:03 Kahramanmaraş'ta, FETÖ'nün askeri yapılanması ve 15 Temmuz darbe girişimine destek verdikleri suçlamasına ilişkin 4'ü tutuklu 25 sanığın yargılanmasına devam edildi. 1 Ağustos'ta Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesinc..
Tamamı 3.8.2019

Kozmik Oda Polisleri davası

02.08.2019 16:55 Ankara'da, kamuoyunda 'Kozmik Oda' olarak bilinen soruşturma kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca kumpas kurulduğu gerekçesiyle çoğunluğu eski polis tutuksu..
Tamamı 2.8.2019

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
38.335.838