Tam
EskidenYeniye
 

Flaş!!! Komutana makamında Ergenekon gözaltısı

Eski görevi olan Erzincan Alay Komutanlığını yürütürken Erzincan baraj gölündeki cephane ve ıslak imzalı Komplo Belgesini Erzincan´da uygulanmak istenmesi olaylarında rol aldığı şüphesiyle, Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu makamında gözaltına alındı. Daha önce de Albay Cemal Temizöz makamında gözaltına alınmıştı.

Önceki haber title=Sonraki haber

FLAŞ!!! Komutana makamında Ergenekon gözaltısı

Eski görevi olan Erzincan Alay Komutanlığını yürütürken Erzincan baraj gölündeki cephane ve ıslak imzalı Komplo Belgesini Erzincan´da uygulanmak istenmesi olaylarında rol aldığı şüphesiyle, Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu makamında gözaltına alındı. Daha önce de Albay Cemal Temizöz makamında gözaltına alınmıştı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısının isteği doğrultusunda Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, cumhuriyet savcıları ile bazı askeri savcılar Alay Komutanlığına gitti. Burada yasal prosedürün yerine getirildiği ve Kıdemli Albay Recep Gençoğlu´nun Erzurum´a götürüleceği öğrenildi. Erzincan Alay Komutanlığı görevinden 30 Ağustos 2009´da Eskişehir´e atanan Kıdemli Albay Gençoğlu´nun Erzincan´daki bir çalışmayla ilgili olarak gözaltına alındığı bildirildi. ( AA)

3. Ordu Komutanı savcıya ifade vermeyi reddetmişti

Albay Dursun Çiçek´in ıslak imzalı ´İrtica ile Mücadele Eyleme Planı´nı Erzincan´da uygulamaya koyarak dini çevreleri silahlı gösterme komplosunda ismi geçen 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, özel yetkili Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´a ifade vermeyi reddetmişti. Şanal hakkında henüz bir işlem yapılmış değil.

Erzincan´da yürütülen Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltı yapıldı

Eskişehir´e İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı´nın isteği üzerine gözaltına alındı. Kıdemli Albay Gençoğlu´nun daha önce görev yeri Erzincan´da, İsmailağa Cemaatine yönelik soruşturma nedeniyle gözaltına alındığı belirtildi. Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı´nın isteği üzerine, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, yanında askeri savcı ve Merkez Komutanlığı´ndan subaylarla birlikte bugün saat 15.00 sıralarında Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı´na geldi. Başsavcı Aydıner´in talimatıyla Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri de İl Jandarma Komutanlığı önünde bekledi. Başsavcı Ekrem Aydıner, geçen ağustos ayında Erzincan İl Jandarma Komutanlığı görevinden Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı´na atanan Kıdemli Albay Recep Gençoğlu´na gözaltına alındığını söyledi. Kıdemli Albay Gençoğlu, avukatının bulunmasıyla Başsavcı Aydıner´e, Erzincan´da yürütülen Ergenekon kapsamındaki soruşturmayla ilgili ifade verdi.

Makam odasında, yazlığında ve lojmanında arama

Eskişehir´de gözaltına alınan ve Erzurum´a götürülmesi beklenen Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu´nun makamının ardından konakladığı lojmanı ile Aydın´ın Kuşadası ilçesindeki yazlığında da arama yapıldığı bildirildi. Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısının talimatıyla gözaltına alınan Kıdemli Albay Gençoğlu´nun makamında yapılan aramadan sonra cumhuriyet savcıları, askeri savcılar ve yetkililer, Arifiye Mahallesi´ndeki lojmana geçti. Polisler, savcıların, askeri yetkililerin ve avukatın nezaretinde Kıdemli Albay Gençoğlu´nun konakladığı lojmanda arama yapmaya başladı. Öte yandan, Kıdemli Albay Gençoğlu´nun, Aydın´ın Kuşadası ilçesindeki Özaydınkent sitesindeki yazlığında da arama yapıldığı öğrenildi. Eskişehir´de gözaltına alınan İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu´nun evinde yapılan ve yaklaşık 3 saat süren arama tamamlandı. Gençoğlu, Eskişehir Asker Hastanesi´nde alınan sağlık raporunun ardından Merkez Komutanlığı´na götürüldü. Albay Gençoğlu´nun geceyi Merkez Komutalığı´nda geçireceği sabah da askeri yetkililer tarafından Erzurum´a götürüleceği bildirildi.

Cizre´de kritik görev

Albay daha önce Düzce ve Erzincan İl Jandarma Komutanlığı yaptı. Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma Komutanı iken Ağustos 2009 Yüksek Askeri Şura Kararı ile, Eskişehir İl Jandarma Komutanlığı´na atandı. Şu an faili meçhul cinayetlerle suçlandığı için tutuklu olan Albay Cemal Temizöz´den sonra yüzbaşı rütbesi ile onun Cizre´deki görevini üstlenmişti. Gençoğlu´nun adı JİTEM´ci Abdülkadir Aygan´ın itiraflarında da geçiyor.

Islak imzalı Kontrgerilla Belgesi için seçilen kurban: Kayseri´de astsubaylar Erzincan´da İsmailağa Cemaati

İsmailağa Cemaati silahlı teröristler olarak gösterilmeye çalışıldı

Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlanan ve ıslak imzalı aslına da ulaşılan ´İrtica ile Mücadele Eylem Planı´na göre hedef olarak seçilen bazı dinci cemaatler irticai ayaklanma içerisinde gösterilmeye çalışılacak ve bunun içinde cemaat evlerine silah yerleştirilerek onlara aitmiş gibi operasyon yapılarak suçlanacaklardı. Bu tür bir uygulama Kayseri Hava Kuvvetleri Komutanlığı´nda görevli Fethullahçı oldukları ileri sürülen üç astsubay için uygulanmaya çalışıldı. ´Işık Evleri´ mensubu olmakla suçlanan astsubaylar işkence ve hipnozlu sorgularda bazı suçları üstlenmeye zorlandı. Hipnozlu sorguyu uygulamakla suçlanarak halen 12 yıl hapiz istemiyle yargılanan emekli Yarbay Gürol Doğan hipnoz uygulaması için askeri savcılarca sorguya sokulduğunu mahkemede kabul etti. Bu konudaki dava halen görülmekte. Kayseri´de çok ilginç bir durum daha var aslında. Astsubayları hipnozla suç kabul etmeye zorlayan askeri savcılar aynı zamanda Ergenekon´un TSK´daki kolu olan ´Karargah Evleri´ yapılanmasına karşı soruşturmayı yürüten savcılardı. Daha doğrusu kamuoyundaki kanaate göre soruşturmayı yürütüyor görüntüsü altında yıllardır -evet 2005´ten beri birkaç yıldır- örtbas eden savcılardı. Bu askeri savcılardan birinin Konya´da karıştığı bir silahlı tehdit olayını örtbas etmek için diğerinin de devreye girerek organize şekilde ve inanılmaz bir cüretkarlıkla sahtekarlık yaptıkları, Konya Yunak savcılığını yanıltmaya teşebbüs ettikleri tespit edildi ve haklarında dava açıldı. Savcılar hakkında çok fazla adi suçlama var ve birisi adi bir çete suçundan tutuklandı ve sivil mahkemede yargılanmayı bekliyor. Yani ´Karargah Evleri´ soruşturmasını yani Ergenekon´un asker içindeki kolunu örtbas eden askerler bir taraftan da ´Işık Evleri´ soruşturması açarak dikkatleri dağıtmaya ve aynı zamanda ıslak imzalı ´Kontrgerilla Belgesi´ndeki amacı yerine getirmeye çalışıyorlardı. Bu belgenin diğer bir uygulaması da hemen hemen aynı tarihlerde Erzincan´da İsmailağa cemaati mensuplarına karşı yürütüldü. İsmailağa cemaati islami kesimlerde silahlardan ve aşırılıklardan uzak bilinirken böyle bir suçlamaya muhatap olması da ilginç bulundu. Anlaşılıyor ki cemaat tıpkı Fethullahçılar gibi hedef seçilmişti ve tehlikeli gösterilmesi, kamuoyunun buna ikna edilmesi gerekiyordu. Kontrgerillacı mantığın özü olan bu ´suçlu gösterme taktiği´, resmi ıslak imzalı ´Komplo Belgesi´nde net bir şekilde önerilmiş.

Cemaate karşı soruşturma başlatan savcı Cihaner 26 yıl hapis istemiyle yargılanacak

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Caner´in bir süre önce İsmailağa Cemaati ile ilgili başlattığı soruşturma sırasında Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma Komutanı olarak görev yapıyordu. Erzincan Başsavcı İlhan Cihaner´in talimatıyla İl Jandarma Komutanlığı´nan başlattığı operasyonların ardından, İsmailağa cemaati dosyasını Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal devraldı. Adalet Bakanlığı 16 Mart 2009 günü Erzincan´a 2 müfettiş gönderdi. Müfettişler 4 ay inceleme yaptıktan sonra 17 Temmuz´da Erzincan´dan ayrıldı. Adalet Bakanlığı´nca hakkında soruşturma başlatılan Başsavcı Cihaner´in dosyası Tunceli Başsavcılığına gönderildi. İddianameyi kabul eden Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi Cihaner´in ´Görevi kötüye kullanma´, ´Resmi belgede sahtecilik´ ´Suça azmettirme´, ´İmar kirliliğine neden olmak´ suçlamasıyla 26 yıl hapis istemiyle yargılanmasına karar verdi.

Baraj Gölündeki mühimmat

Öte yandan Erzincan´da 27 Ekim 2009 günü DSİ´ye ait baraj gölündü mühimmat bulunmasının ardından Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal, İl Jandarma Komutanlığı´nda İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin E., astsubay Orhan E. 20 Kasım´da, İstihbarat Şube Müdürü Nedim E. ise 27 Kasım´da tutuklandı. Şanal, 4 Aralık günü de Erzincan MİT Bölge Müdürü Şinasi D.´yi iki personeliyle birlikte gözaltına aldı. MİT görevlileri, Erzurum´da çıkarıldıkları Adliye´de 7 Aralık günü tutuklandı.Şimdi de bugün Eskişehir´de gözaltına alınan İl Jandarma Komutanı Albay Gençoğlu´nun da, Erzincan´da İsmailağa Cemaati´ne yönelik operasyorlarla ilgili olarak Erzurum´a getirilerek Özel Yetkili Savcı Osmal Şanal tarafından sorgulanacağı belirtildi.

Avukatı açıklama yaptı

Albay Recep Gençoğlu´nun avukatı Erol Halka, lojmanda yapılan aramalar sürerken basın mensuplarına konuyla ilgili açıklamada bulundu. Bilgi kirliliği nedeniyle müvekkili adına açıklama yaptığını ifade eden Erol Halka, Albay Gençoğlu´nun Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi´nin kararı ve Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı´nın talimatıyla gözaltına alındığını, evinde ve işyerinde aramaların yapıldığını söyledi. Gençoğlu´nun askeri yetkililer tarafından Erzurum´a götürüleceğini açıklayan Erol Halka, şunları söyledi: ?Erzincan Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen bir tahkikat var. Bu tahkikat, yetki itibarıyla şu anda Erzurum özel yetkili cumhuriyet savcısında. Bu konuyla alakalı bugün Eskişehir´de yapılan işlem müvekkilimizin ifadesinin alınması, sorgulanması işlemi değil. Tamamen yasal prosedürler içerisinde Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi´nin vermiş olduğu karara istinaden Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet savcılığının talimatı doğrultusunda müvekkilimizin evinde, işyerinde yapıla gelen arama soruşturma evresi gizli olduğu için ayrıntıya girmemiz mümkün değil. Gerekli incelemeler araştırmalar yapılıyor. Kendisi şu anda gözaltında. Ama basında çıkan bir takım haberler var ´sorgusu yapıldı´, ´tutuklandı´ gibi. Bunların hiç birisi gerçek değil. Bunlar yetkili olan Erzurum savcılığı ve Erzurum mahkemeler nezdinde yapılacak işlemler. Kendisi de en kısa süre içerisinde Erzurum´a intikal edecek. Yapılan işlemler yasal işlemler, hiçbiri hukuka aykırı değil. Avukatlar olarak bizde oluşan kanaat görebildiğimiz kadarıyla kendisi tertemiz pırıl pırıl bir bir şahıs. İnşallah bu tahkikatın neticesinde, kendisinin aklanacağını ümit ediyoruz. Aramalarda cumhuriyet başsavcısı, savcı vekili, ilgili savcılar, askeri savcılar, askeri hukuk müşavirleri huzurunda yapıla gelen işlemdi. Müvekkilimiz şu an gözaltında Erzurum´a gidecek. Tahkikat da Erzurum´da yapılacak. Müvekkilimin kendileri tamamen masum olduklarını ifade ediyorlar, hukukun üstünlüğüne inanıyorlar.? ( Hürriyet)

Gözaltına alınan Albay Gençoğlu, Erzurum´a götürüldü

28 Ocak 2010: Erzurum Özel Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´ın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, askeri yetkililer nezaretinde uçakla Erzurum´a götürüldü. Albay Gençoğlu, dün akşam 22.15 sıralarında Müftülük Sokak´taki lojmanındaki aramaların tamamlanması ardından, Atatürk Caddesi üzerindeki askeri hastaneye götürüldü. Burada doktor kontrolünden geçirilen Albay, ardından Şair Fuzuli Caddesi üzerindeki Merkez Komutanlığı´na götürüldü. Geceyi buradaki askeri cezaevinde geçiren Albay Recep Gençoğlu, sabah erken saatlerde askeri yetkililer kontrolünde alınarak, 1. Hava Kuvveti Komutanlığı´ndaki havaalanından, askeri yetkililer nezaretinde uçakla Erzurum´a götürüldü. Bu arada, Recep Gençoğlu´nun lojman, işyeri ve arabasında yapılan aramalarda, çok sayıda evrak, bilgisayar harddiski ile CD´lere el konduğu öğrenildi. Söz konusu malzemeler, tutulan tutanakla birlikte Erzurum´a gönderildi. Albay Gençoğlu´nun avukatı Erol Halka, müvekkilinin askeri uçakla, askeri yetkililer tarafından Erzurum´a götürüldüğünü söyledi. ( Cihan)

14.10: Albay Recep Gençoğlu adliyeye getirildi

Erzurum Özel Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´ın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan Eskişehir İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu Erzurum Adliyesi´ne getirildi. Erzurum Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´ın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu´nu taşıyan askeri uçak öğleden sonra Erzurum Askeri Havaalanı´na indi. Kıdemli Albay Gençoğlu, saat 14.00 sıralarında beyaz transit marka bir minibüsle Erzurum Adliyesi´ne getirildi. Gençoğlu´nu taşıyan minibüste 4 kişi bulunurken, basın mensupları görüntü alabilmek için yoğun çaba sarfetti.

Albay Gençoğlu, 6 istihbaratçının ifadelerinden sonra gözaltına alınmış

Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu´nun terör örgütü Ergenekon soruşturması ile Erzincan´da bazı operasyonları yürüttüğü gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Erzurum Özel Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´ın yürüttüğü soruşturmanın ayağı Eskişehir´e uzandı. Şanal´ın yürüttüğü soruşturma kapsamında önceki gün gözaltına alınan Eskişehir İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, işlemlerinin tamamlanmasının ardından askeri uçakla gönderildi. Albay Gençoğlu´nun ilk kez özel bir askeri uçakla yargılanması için görev yaptığı bir ilden davanın görüldüğü bir ile götürülen komutan olduğu kaydedildi. Albay Gençoğlu´nun terör örgütü Ergenenekon soruşturması davası ile geçtiğimiz yıllarda Erzincan´da bazı operasyonları yürüttüğü gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Edinilen bilgiye göre, Erzurum Özel Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´ın yürüttüğü Ergenekon davası kapsamında, geçtiğimiz aylarda Erzincan´da İstihbarat ve Jandarma´da görevli 6 kişi gözaltına alındı. Ergenekon davası kapsamında tutuklanan 6 kişinin verdiği ifadeler doğrultusunda harekete geçen Savcı Şanal, soruşturmayı genişletti. Geçtiğimiz günlerde soruşturmayı tamamlayan Şanal, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi´nin kararına istinaden bahsi geçen tarihte Erzincan´da görev yapan fakat şu anda Eskişehir Jandarma Alay Komutanı olan Gençoğlu için özel arama ve gözaltına alma emri çıkarttı. Önceki gün gözaltına alınan Albay Gençoğlu´nun Erzincan´da Alay Komutanı olarak görev yaptığı yıllarda, Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner´in talimatıyla bazı operasyonları yönettiği iddia edildi. Bu arada, Albay Gençoğlu´nun faili meçhuller davasında dolayı tutuklu bulanan Kayseri Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ile Cizre´de bir süre birlikte çalıştığı öğrenildi.

Aramalar kameraya kaydedildi

Albay Gençoğlu´nun lojmanı, makamı ile otomobilinde yapılan aramalarda, müzik, film CD ve DVD´si ile iki adet bilgisayar, bir dizüstü bilgisayar, iki hard disk ile çocuğunun odasındaki oyuncak CD´lerine ve bazı belgelere el konuldu. Söz konusu malzemelerin birer kopyası çıkartılarak Albay Gençoğlu´nun ailesine teslim edildi. El konulan malzemeler ise özel yetkili savcı Şanal´a gönendirildi. Eskişehir Adliyesi´nden bazı savcılar ile askeri savcı ile yetkililerin nezaretinde, yaklaşık 7,5 saat süren aramalar, bir kamerayla görüntülenerek kayıt altına alındı. Savcılığın isteği üzerine Albay Gençoğlu´nun Kocaeli´nin Gebze ilçesindeki annesine ait evin aranmasına ise Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi, makul şüphe olmadığından aranmasına reddetti. Bunun üzerine Anne Gençoğlu´nun Gebze´deki evi aranmadı. Albay Gençoğlu´nun gözaltına alındıktan sonra yanındakilerle yaptığı görüşmelerde, Erzincan´daki söz konusu operasyonların savcı Cihaner´in talimatı üzerine yapıldığını, din ve dindara karşı olmadığını anlattığı belirtilerek, Benim din ve dindar insanlarla bir sıkıntım olamaz ve olmadı. Ben din ve dindara da karşı değilim. Biz elini silah, bomba alarak devletin üniter yapısını bozmak isteyenlere yönelik operasyon yaptık. Savcı bize talimat verdi. Biz de güvenlik biriminin başındaki yetkili olarak operasyonu yaptık. Biz emir üzerine hareket ettik. dediği öğrenildi. Ayrıca Albay Gençoğlu´nun söz konusu dava kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan iki MİT görevlisini tanımadığını anlattığı kaydedildi. Albay Gençoğlu´nun Avukatı Erol Halka, müvekkilinin özel askeri uçakla götürüldüğü Erzurum´daki askeri yetkililere teslim edildiğini ve bugün içerisinde adliyeye sevk edileceğini söyledi. Kendisinin de soruşturmayı takip etmek için Erzurum´a gideceğini ve müvekkilinin ifadesinin alınması işleminin uzun sürebileceğini belirten Avukat Halka, Durum Pazar günün kadar ancak netleşecek. Önümüzde uzun bir süreç var. Ben ve Müvekkilim adaleti güveniyoruz. diye konuştu. ( Cihan)

Albay Gençoğlu cephane ve Ergenekon´dan sorgulanıyor

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı gözaltına alınan Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu ile ilgili açıklama yaptı. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı Albay Gençoğlu´nun, Erzurum Özel Yetkili savclığı talimatıyla sorgusunun devam ettiğini açıkladı. Albay Gençoğlu´na barajda bulunan cephanelik ve Ergenekon davası ile ilgili iddialar soruluyor.Erzurum Özel Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´ın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan Eskişehir İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu Erzurum Adliyesi´ne getirilerek sorgulanmaya başladı. Albay Gençoğlu´na barajda bulunan cephanelik ve Ergenekon davası ile ilgili iddiaların sorulduğu, Başsavcılıkça bildirildi. Erzurum Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´ın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan Eskişehir Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu´nu taşıyan askeri uçak öğleden sonra Erzurum Askeri Havaalanı´na indi. Kıdemli Albay Gençoğlu, saat 14.00 sıralarında beyaz transit marka bir minibüsle Erzurum Adliyesi´ne getirildi. Gençoğlu´nu taşıyan minibüste 4 kişi bulunurken, basın mensupları görüntü alabilmek için yoğun çaba sarfetti.

18.55: Albay Gençoğlu, Erzurum Merkez Komutanlığına götürüldü

Eskişehir´de gözaltına alınan İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, Erzurum Merkez Komutanlığına götürüldü. Edinilen bilgiye göre, dün gözaltına alınan ve makamında, evinde, otomobilinde ve bilgisayarlarında yapılan aramaların tamamlanmasının ardından askeri uçakla Erzurum´a getirilen Kıdemli Albay Recep Gençoğlu, daha sonra Erzurum Adliyesine getirildi. Kıdemli Albay Gençoğlu, yapılan sağlık kontrolü sonrası Erzurum Merkez Komutanlığına götürülürdü. Gençoğlu´nun avukatı Erol Halka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığının çağıracağı gün müvekkilinin ifade vermeye geleceğini belirterek, ´Bizim tahminimiz pazar günü ifadeye çağrılması yönünde´ diye konuştu. Erzincan Jandarma Komutanı olarak görev yaparken 30 Ağustos 2009´da Eskişehir´e atanan Kıdemli Albay Gençoğlu´nun, Erzincan´da yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındığı bildirilmişti. ( Zaman)

MAHKEMEYE HAFTA SONU ÇIKAR

29 Ocak 2010: Gençoğlu´nun bilgisayar harddiskleri ile CD´lerine de el konuldu. Hakkında ek gözaltı süresi alınan Gençoğlu´nun gözaltı süresinin dolmasının ardından Özel Yetkili Savcı Osman Şanal´ın vereceği talimat doğrultusunda hareket edileceği belirtildi. Albay Gençoğlu´nun avukatı Eskişehir Barosu´na kayıtlı Erol Halka, ?Müvekilim Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı´na ifade verecek. İşlemlerin bir-iki gün süreceğini, hafta sonu da mahkemeye çıkarılacağını sanıyoruz. Mahkeme aşamasında biz de Erzurum´da olacağız? dedi.

SORGU BUGÜN DEVAM EDECEK

3 saat süren ifadeye Gençoğlu´nun avukatları Erzurum´a gelmediği için ara verildi ve Albay, Merkez Komutanlığı ´na götürüldü. Şanal´ın sorgusuna bugün devam edilecek. Albay Gençoğlu´nun Erzincan´da Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner´in yargılanmasına neden olan dini çevrelere yönelik operasyonlarda yaptığı yasa dışı takibata ilişkin sorgulandığı dile getiriliyor. Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş ise Gençoğlu´nun Ergenekon davası kapsamında gözaltına alındığını açıkladı. ( Yenişafak)

Askeri araçlar yollara düştü

Albay Recep Gençoğlu´nun Erzurum´a getirildiği saatlerde eski görev yeri Erzincan´da 25 askeri aracın kışla dışına çıkması ilginç görüntülere sahne oldu. Erzurum´daki davaya neden olan olayın geçtiği yer de olan Erzincan´daki 3. Ordu Komutanlığı 59. Topçu Tugayı Muhabere Alayı´na ait askeri lojistik araçlar sabah saatlerinde Erzincan´a 17 kilometre uzaklıkta bulunan Üzümlü ilçesi girişine kadar gidip geri döndü. 25 araçlık askeri birliğin, araçların uzun yola gidip gidemeyeceğini test ettiği öğrenildi. Ancak Albay Recep Gençoğlu´nun Erzurum´da gözaltına alındığı gün eski görev yaptığı Erzincan´da askeri araçları yollara akıllara soru işaretleri de getirdi. ( Star)

Albay Gençoğlu, ifade vermeye başladı

30 Ocak 2010: Erzurum Adliyesi´ne getirilen Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kd. Albay Recep Gençoğlu, ifade vermeye başladı. Gençoğlu ile Kahramanmaraş´ta gözaltına alınan Astsubay Şenol B., bugün saat 13.00 sularında Erzurum Adliyesi´ne gelerek, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´a ifade vermeye başladı.Ergenekon bağlantılı ´Millete Komplo Eylem Planı´ kapsamında geçtiğimiz çarşamba günü Eskişehir´de gözaltına alınan ve önceki gün askeri uçakla Erzurum´a getirilen Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Kd. Albay Recep Gençoğlu ile Kahramanmaraş´ta gözaltına alınan Astsubay Şenol B., bugün saat 13.00 sularında Erzurum Adliyesi´ne gelerek, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal´a ifade vermeye başladı. Adliye önünde bir açıklama yapan Albay Gençoğlu´nun avukatı Erol Halka, Gençoğlu´nun makamında yer alan birtakım bilgisayar sistemlerinin Erzurum´a getirildiğini hatırlatarak, Eskişehir´de söz konusu bilgisayarların imajları birebir alınmamıştı. Bu konu bizim için çok önem arzediyor. Bu konuyu da özel yetkili savcıdan talep ettik. Onlar da gayet makul bir şekilde karşıladılar. Sorgu ve diğer safahattan sonra söz konusu bilgi ve belgelerin imajlarının alınabilmesi amacıyla teknik ekiplerle birlikte ilgili yerlere geçeceğiz. Bu talebimiz kabul edilmiş durumda. dedi. Bu arada önce Astsubay Şenol B.´nin ifadesinin de alınacağı öğrenildi. ( Cihan)

(27 Ocak 2010, 15:34), son güncel.: (30 Ocak 2010)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Erzincan´da savcı İlhan Cihaner ve Jandarma´nın ´ıslak imza´ operasyonları

Karargah Evleri soruşturmasının askerlerce savsaklanması

Albay Dursun Çiçek´in Islak İmzalı ´AKP ve Gülen´i Bitirme Planı´ manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1406    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Elazığ: Darbeye 1 Müebbet Onandı

01.12.2019 14:40 Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davada, eski Hozat 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı tuğgeneral Abdulkerim Ünlü'ye verilen müebbet ile 39 sanığa v..
Tamamı 1.12.2019

Denizli: Fetö'ye 83 Hapis Onandı

01.12.2019 13:57 Denizli'de, FETÖ/PDY'den yargılanan, aralarında örgütün Türkiye eğitim sorumlusunun da bulunduğu toplam 83 kişiye verilen hapis cezaları Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onandı. 26 Kasım'daki ..
Tamamı 1.12.2019

ABD Büyükelçiliği'ne Saldırı: 3 hapis

01.12.2019 09:57 Ankara'da, ABD Büyükelçiliği'ne silahla ateş edilmesine ilişkin 4 sanık hakkında açılan davada karar açıklandı. Mahkeme heyeti, sanık Ersin Bayram'a 8 yıl 16 ay 15 gün, sanık Osman Gündaş'a 9 yıl 19 ay ve sanık Ahmet Ç..
Tamamı 1.12.2019

Gülen ve Polisleri davası

01.12.2019 12:27 İstanbul'da, takipsizlikle sonuçlanan bazı soruşturmalarda usulsüzlük yaptıkları, 'kurgulanmış soruşturmalar' kapsamında polis, mahkeme başkanı ve gazetecileri dinledikleri, emniyetteki verileri sildikleri gerekçesiyle..
Tamamı 1.12.2019

Adana: Fetö Öğretmenlerine 21 Hapis

01.12.2019 09:35 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada yargılanan eski öğretmen 26 sanıktan 21'i, 1 yıl 10 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. 25 Kasım'd..
Tamamı 1.12.2019

Karlov Suikasti davası

01.12.2019 10:19 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş tarafından uğradığı suikast sonucu öldürülmesine ilişkin açılan davaya devam edildi. 29 Kasım'da Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde..
Tamamı 1.12.2019

Hrant Dink davası

01.12.2019 12:51 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin ..
Tamamı 1.12.2019

Kaynak Holding Fetö davası

01.12.2019 13:16 İstanbul'da, FETÖ'nün finans merkezi olduğu iddiasıyla kayyum atanan Kaynak Holding'in 34'ü firari 47'si tutuksuz toplamda 81 yöneticisinin yargılanmasına devam edildi. 28 Kasım'da  İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 1.12.2019

Jandarma Darbe davası

01.12.2019 11:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin 243 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 18.11.2019 GÜNKÜ..
Tamamı 1.12.2019

SAT/Mahrem İmamlar davası

01.12.2019 12:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Sualtı Taarruz (SAT) ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlıklarında görevli 38 askerle bu personelden sorumlu sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasının ..
Tamamı 1.12.2019

İzmir Casusluk Kumpası davası

01.12.2019 13:22 İzmir'de, askeri casusluk soruşturmasındaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 5'i tutuklu 95 sanığın yargılandığı davaya d..
Tamamı 1.12.2019

Adana 49 sanık: Fetö Öğretmenleri

01.12.2019 09:39 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan dava açılan tutuksuz eski öğretmen 49 sanığın yargılanmasına devam e..
Tamamı 1.12.2019

Sakarya 19 sanıklı Fetö davası

01.12.2019 13:31 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada 3'ü tutuklu, biri firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Kasım'da Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşm..
Tamamı 1.12.2019

FETÖ Kamboçya Öğretmenine Hapis

01.12.2019 15:30 İstanbul'da, FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında Kamboçya'da bir okulda öğretmenlik yapan Mustafa Tatlıyer, örgüt üyeliğinden yargılandığı davada 7 yıl 6 ay hapse çarptırıldı. 19 Kasım'da FE..
Tamamı 1.12.2019

Müebbetlik Binbaşıya Tehdit Davası

01.12.2019 14:47 Hakkari'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada, son savunmasında mahkeme heyeti ve duruşma savcısını tehdit ettiği ileri sürülen sanık eski binbaşı Selim Arıdıcı hakkında iddianame hazırlandı. 14 Kasım'daki geli..
Tamamı 1.12.2019

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

01.12.2019 15:38 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşinin de aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılandığı d..
Tamamı 1.12.2019

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
39.822.445