Tam
EskidenYeniye
 

Kafes iddianamesinin ek klasörleri avukatlara dağıtıldı

Azınlıklara yönelik provokatif eylemlerin öngörüldüğü ´Kafes Operasyonu Eylem Planı´yla ilgili 3´ü tutuklu 33 sanıklı 65 sayfalık iddianamenin ek klasörleri DVD ortamına kaydedilerek avukatlara dağıtıldı. 6 ek klasördeki yüzlerce belge, korkunç Kontrgerilla eylem planlarına dair daha önce basına yansımayan ayrıntıları da içeriyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

Kafes iddianamesinin ek klasörleri avukatlara dağıtıldı

Azınlıklara yönelik provokatif eylemlerin öngörüldüğü ´Kafes Operasyonu Eylem Planı´yla ilgili 3´ü tutuklu 33 sanıklı 65 sayfalık iddianamenin ek klasörleri DVD ortamına kaydedilerek avukatlara dağıtıldı. 6 ek klasördeki yüzlerce belge, korkunç Kontrgerilla eylem planlarına dair daha önce basına yansımayan ayrıntıları da içeriyor.

Belgelere göre, Koç Müzesi´ne gezmek için gelen 300 öğrencinin gezeceği yerlerden biri olan Uluç Ali Reis denizaltısında bulunan patlayıcıların, denizaltının en hassas yeri olan iskandil cihazı (derinlik ölçme) adı verilen bölgeye konulduğu görülüyor. Daha önce pek dikkat çekmeyen bir ayrıntı da ek klasörlerde ortaya çıktı. Buna göre Hakim Oktay Kuban, Kafes şüphelilerinden ikisi hakkında tahliye kararı vermiş ve bu karara savcıların itirazı üzerine iki şüpheli heyetteki diğer üç hakim tarafından tutuklanmış. Bu olayın benzeri Balyoz soruşturmasında da yaşanmıştı. İstanbul 12. Ağır Ceza mahkemesine HSYK´nın Korsan kararnamesiyle atanan üye hakim Kuban, nöbetçi olduğu hafta 20´den fazla Balyoz ve Ergenekon şüphelisini tahliye etmiş, savcıların itirazı üzerine de tahliye kararlarının tamamı heyetteki diğer üç hakim tarafından iptal edilerek şüpheliler tekrar tutuklanmıştı. Belgelerde Kuban´ın ayrıca Kafes iddianamesinde eksikler olduğu gerekçesiyle iadesini ve ayrıca sanıkların asker olması nedeniyle dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesini istediği, ancak heyetteki diğer hakimlerin Kuban´ın görüşlerine katılmadığı bilgisi de yeralıyor. Delil klasörlerinde talimatla ifadesi alınan Koramiral Kadir Sağdıç´ın 34, Tuğamiral Fatih Ilğar´ın ise 42 sayfalık savcılık ifadeleri yer aldı. Sanık Ahmet Feyyaz Öğütçü´nün İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü´nde verdiği 61 sayfalık ifade ile Beşiktaş´taki İstanbul Adliyesi´nde Cumhuriyet Savcılarından Ercan Şafak ve Murat Yönder´e verdiği 2 sayfalık ifade de klasörlerde bulunuyor.

Başsavcıvekili Seçkin: Komutanları sorgulamak görevim değil

15 Haziran 2010: Savcılar Ercan Şafak ve Mehmet Murat Yönder´in, 2 Aralık 2009 tarihinde verdiği kararda Ahmet Feyyaz Öğütçü, Kadir Sağdıç ve Mehmet Fatih Ilğar´ın dosyasını diğer şüphelilerden ayırdığı da ortaya çıktı. Kararda generallerin ifadelerinin Başsavcı ya da vekilinin alması gerektiğini belirtildi. Ancak Başsavcı Vekili Olcay Seçkin tarafından 11 Aralık 2009´da verilen kararla, 3 komutanın, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü´nün 1 Ocak 2006 tarihli genelgesinde belirtilen görev ve görevlilerden olmadığı belirtildi. Savcı Murat Yönder de 28 Ocak 2010´da verdiği kararla komutanların dosyasını diğerleriyle birleştirdi.

Cephaneyi dökmüşler

Ek klasörlerde Feyyaz Öğütçü´nün 24 Şubat 2010 tarihinde savcılar Ercan Şafak ve Murat Yönder´e verdiği ifadesi de yer aldı. Öğütçü´nün ifadelerindeki ´Ege Denizi´ne tatbikatta cephane dökülmesiyle mücadele ettim´ sözleri dikkat çekti. Öğütçü´nün, Koç Müzesi´ndeki patlayıcılarla ilgili olarak da ´İmha rutindi onun için Emniyet´e haber vermeyi düşünmedik´ dediği öğrenildi.

Gizli Tanık olamadı

Davanın sanıklarından Balıkesir Erdek Mayın Filo Komutanlığı´nda görevli sivil memur Tanju Veli Aydın´ın Ergenekon soruşturması kapsamında gizli tanık olmak istediği ortaya çıktı. Ancak Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar Aydın´ın davanın şüphelisi olmasını gerekçe göstererek bu talebini reddetti. Pişmanlık yasasından faydalanabileceği belirtilen Aydın´ın amirleriyle ilgili bildiklerini polise anlattığı ve emniyette müşteki sıfatıyla ifadesinin alındığı öğrenildi.

Kelleli uyarı

Tekvando Avrupa Şampiyonu ve milli sporcu da olan Aydın, Ergenekon savcılarına verdiği ifadede Tuğamiral Türkmen tarafından kendisine imzalatılmak istenen evrakları imzalamaması halinde ´tepsi içerisinde kelleni İstanbul savcılarına göndeririz´ diye tehdit edildiğini söyledi. Aydın, buna rağmen evrakları imzalamadığını da belirtti.İfadesinde Kafes Eylem Planı ve diğer dokümanlar hakkındaki sorulara bilmediği yanıtını veren Tuğamiral Mehmet Fatih İlgar, planı ´sözde´ diye niteledi. Tuğamiral İlgar, dokümanlarda kullanılan ibarelerinde askeri literatüre uymadığını söyledi.

Amirale fuhuş sorgusu

İlgar´a ´Fuhuş Çetesi´ adlı belgedeki iddialar ve kadınlarla ilişkisi de soruldu. Fuhuş çetesi dokümanını ilk kez savcılıkta gördüğünü ifade eden Tuğamiral İlgar, şu yanıtı verdi: ´Sözde fuhuş çetesi ile ilgili her hangi bir ilgim ve bilgim yoktur. Gerek kişilik ve aile yapım gerekse bu konudaki ahlaki değer anlayışım ve bulunduğum mevkii böylesine bir sözde çetenin varlığı ile ilişkilendirilmemi imkansız kılmaktadır.´

´Ses kaydı bana ait değil´

Kafes Eylem Planı ile ilgili İzmir Cumhuriyet Savcılığı´nda 16.02.2010 tarihinde 34 sayfa ifade veren Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, 2008 yılında internet sitelerine düşen ses kaydının kendisine ait olmadığını söylüyor. Koç Müzesi´ndeki denizaltıya yerleştirilen patlayıcı maddelerle ilgili bilgisi olmadığını da söyleyen Sağdıç, ´Basında ısrarla 400 kg patlayıcı diyerek abartıldı´ diyerek amacın halk arasında infial yaratmak olduğunu savunmuş.

Deniz Kuvvetleri istihbaratı da Kafes´i soruşturmuş

Soruşturma kapsamında 3´ü tutuklu 33 sanığın soruşturma savcılarına ifade verdikleri tarihin yaklaşık üç ay öncesinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı´na (DKK) bağlı istihbaratçı subaylar tarafından sorgulandığı ortaya çıktı. İfade ve sorgulama tutanaklarına göre savcılar, şüphelilere ´Kafes Eylem Planı´nı daha önceden duyup duymadığını´ sormuş. Şüpheli subay ve astsubayların sorgu metinlerinde DKK´dan gelen bir ekibin kendileriyle yaptığı mülakatta duydukları iddiası yar alıyor.

Savcıların ´Dink cinayeti´ değerlendirmesi

Ergenekon savcıları Ercan Şafak ve Murat Yönder tarafından hazırlanan Kafes iddianamesinin eklerinde Hrant Dink, Rahip Santaro ile Zirve Yayınevi Cinayetlerine de yer verildi. Cinayetlerde bir takım sanıkların yakalandığını ancak daha ileri gidilemediğinin vurgulandığı değerlendirmede şöyle denildi: Bu üç olay ele alındığında yapılış tarzları ve sonuçları itibariyle özellikle ülkemizde yaşayan azınlık ve gayrimüslim vatandaşların dehşete düşmesini ve ülkemizde güvenle yaşayıp yaşamadıkları soruları gündeme getirmiştir. Güvenlik güçlerinin gayrimüslim ve azınlıklara yönelik yapılan saldırıları önleme konusunda zafiyet içerisinde olduğu, hükümetinde aynı şekilde bu tür eylemlere duyarsız kaldığı ve bu eylemleri gerçekleştiren odaklarla işbirliği halinde olduğu düşüncesi oluşturulmaya çalışarak, hükümetin iç ve dış kamuoyunda zor durumda bırakılmaya çalışıldığı ve ülkede kaos ortamının hazırlanılmasının amaçlandığı açık bir şekilde görülmektedir.´

Kafes´te henüz ele geçmeyen mühimmat

Klasörlerde, Kafes eylem planı belgesinde yeralan mühimmatların yarısının ele geçirilemediği iddiaları da var. İşte kayıp mühimmat listesi: Lav: 30 Adet, Hakem bombası: 7 Adet, İnfilaklı Fitil: 30 m., Sis Kutusu : 45 Adet, 9-19 Fişek: 907 Adet, C-3 Patlayıcı: 450 gr., Fişek: 3017 Adet. ( Akşam)

Kafes davası 15 Haziran´da başlıyor

Aralarında eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ve İzmir Foça Çıkarma Gemileri Komutanı Tuğamiral Mehmet Fatih Ilğar´ın yer aldığı 33 sanıklı Kafes davasının ilk duruşması 15 Haziran´da yapılacak.

(14 Nisan 2010, 15:14), son güncel.: (15 Nisan 2010)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Kafes iddianamesinde arama yap

Kafes Eylem Planı manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1727    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kayseri: Darbeye 14 Yıl Hapis

27.09.2020 13:36 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 27.9.2020

Dink Davasında Mütalaaya Geçildi

27.09.2020 11:16 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 76 sanığın yargılanmasına devam edildi. 16 Eylül'de, İstanbul 14'üncü Ağır Ce..
Tamamı 27.9.2020

Can Dündar Kaçak Sayılacak

27.09.2020 12:34 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin yargılanan firari sanık eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında, 15 gün içinde mahkemeye gelmemesi durumunda 'kaçak' sayılacağı ve mal varlı..
Tamamı 27.9.2020

FETÖ'ye operasyon üstüne operasyon

27.09.2020 14:57 FETÖ'nün TSK, mahrem imam, avukatlık ve diğer yapılanmalarına art arda operasyonlar gerçekleştirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün avukatlık yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada 60 şüpheli hakkın..
Tamamı 27.9.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

27.09.2020 10:37 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılanmasına sanıkların esas hakkındaki müta..
Tamamı 27.9.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

27.09.2020 10:52 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğu..
Tamamı 27.9.2020

Kara Kuvvetleri Darbe davası

27.09.2020 10:26 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 142 sanıklı davaya, eski Yarbay Sinan Şimşek'in esasa ilişkin savunmasıyla devam edildi. Ankara ..
Tamamı 27.9.2020

İzmir Darbe davası

27.09.2020 13:30 İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 282 sanıklı davadan dosyaları ayrılan 4 sanığın yargılanmasına devam edildi. 7 Eylül'de İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu s..
Tamamı 27.9.2020

Darbeci Komutan Tarım davası

27.09.2020 12:56 Adana'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında eski Ankara İl Jandarma Komutanı kurmay albay Cengiz Tarım'ın 'anayasal düzeni ihlal etmek' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 27.9.2020

Adana MİT Tırları davası

27.09.2020 10:03 Adana'da, Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri belirtilen FETÖ/PDY'nin 11 'sivil imamı' ile eski bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 50 sanığın yargılanmasına devam edildi. 21.09.202..
Tamamı 27.9.2020

Adana 43 sanıklı FETÖ davası

27.09.2020 10:00 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 9'u tutuklu 43 sanığın yargılanm..
Tamamı 27.9.2020

Sakarya 34 sanıklı Fetö davası

27.09.2020 12:24 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi biri tutuklu, ikisi firari 34 sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Eylül'de Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindek..
Tamamı 27.9.2020

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

27.09.2020 12:20 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü. 11 Eylül'de Sakarya 2. Ağır C..
Tamamı 27.9.2020

Sakarya 11 Sanık: Fetö Sağlıkçıları

27.09.2020 12:15 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, aralarında meslekten ihraç edilenlerin de bulunduğu 11 sağlık çalışanının yargılandığı davada mütalaa verildi. 10 Eylü..
Tamamı 27.9.2020

Kara Kuv.: Mahremlere 24 Hapis

05.09.2020 11:47 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki mahrem yapılanmasına ilişkin açılan davada mahkeme, 24 sanığın 1 yıl ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. 25 Ağ..
Tamamı 5.9.2020

ÖSYM Sınav Hırsızlığı'na 4 Hapis

05.09.2020 11:00 Ankara'da, ÖSYM tarafından hazırlanan sınav sorularının 'Sır Cihazı'na aktarılması sırasında ÖSYM'de çalışan FETÖ üyeleri tarafından kopyalanmasına ilişkin 4 sanık hakkında açılan davada karar açıklandı. 3 Eylül'de An..
Tamamı 5.9.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
0