Tam
EskidenYeniye
 

Flaş!!! Anayasa değişikliği şekil yönünden incelenecek

Anayasa Mahkemesi, anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin yapılan başvuruyu inceledi. Yüksek Mahkeme, CHP vekilleri başta olmak üzere toplam 111 milletvekilinin açtığı davaya ilişkin davanın şekil yönünden incelenmesine karar verdi. Anayasa Mahkemesi, daha sonra belirlenecek bir tarihte davayı şekil yönünden inceleyip karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi´ndeki karar 9´a 2 oyçokluğu ile alındı. Hükümet kanadından ilk açıklama Bülent Arınç´dan geldi: ´Anayasa değişikliğini öngören, 12 Eylülde referanduma götürülecek konuda bir referandum olmadan, milletin evet oylarıyla kabul edilmeden, bu konuda Anayasa Mahkemesinin bir karar vermesinin mümkün olmadığını söylüyorum. Şekil bakımından inceleme yapabileceğini, şeklen noksanlık yoksa bu müracaatı reddedeceğini düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi, kesinlikle esasa girmeyecektir, esas konusunda bir karar vermemelidir.´

Önceki haber title=Sonraki haber

FLAŞ!!! Anayasa değişikliği şekil yönünden incelenecek

Anayasa Mahkemesi, anayasa değişiklik paketinin iptaline ilişkin yapılan başvuruyu inceledi. Yüksek Mahkeme, CHP vekilleri başta olmak üzere toplam 111 milletvekilinin açtığı davaya ilişkin davanın şekil yönünden incelenmesine karar verdi. Anayasa Mahkemesi, daha sonra belirlenecek bir tarihte davayı şekil yönünden inceleyip karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi´ndeki karar 9´a 2 oyçokluğu ile alındı. Hükümet kanadından ilk açıklama Bülent Arınç´dan geldi: ´Anayasa değişikliğini öngören, 12 Eylülde referanduma götürülecek konuda bir referandum olmadan, milletin evet oylarıyla kabul edilmeden, bu konuda Anayasa Mahkemesinin bir karar vermesinin mümkün olmadığını söylüyorum. Şekil bakımından inceleme yapabileceğini, şeklen noksanlık yoksa bu müracaatı reddedeceğini düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi, kesinlikle esasa girmeyecektir, esas konusunda bir karar vermemelidir.´

Sabah saat 09.30 sıralarında toplanan Haşim Kılıç başkanlığındaki Anayasa Mahkemesi üyeleri, 5982 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası´nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun´un iptaline ilişkin yapılan itirazı görüştü. Basın mensupları mahkemenin bahçesine dahi alınmadı. Birçok kanalın canlı yayın aracı ise yol kenarından yayın yaptı. Dava dosyasında herhangi bir eksiklik bulunmadığına karar veren Yüksek Mahkeme, kararında 8 Haziran 2010 Salı günü yapılan mahkeme toplantısında görüşülen, mahkememizin 2010/49 esasında kayıtlı bulunan ve 111 milletvekilinin açmış olduğu iptal davası hakkında; 7.5.2010 günlü, 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun´a ilişkin dosyada eksiklik bulunmadığından işin şekil yönünden incelenmesine karar verildi. ifadelerini kullandı. Anayasa Mahkemesi, daha sonra belirlenecek bir tarihte davayı şekil yönünden inceleyip karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi´ndeki karar 9´a 2 oyçokluğu ile alındı.

AK Parti´den ilk açıklama

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesinin anayasa değişikliğine ilişkin kanunu şekil yönünden inceleme kararı vermesini değerlendirdi. ´Eğer hukuk varsa ve anayasa geçerliyse, anayasada yazılı konuların Anayasa Mahkemesi tarafından da dikkate alınacağını elbette öngörüyor ve kabul ediyoruz´ diyen Arınç, şunları kaydetti: ´Anayasa değişikliğini öngören, 12 Eylülde referanduma götürülecek konuda bir referandum olmadan, milletin evet oylarıyla kabul edilmeden, bu konuda Anayasa Mahkemesinin bir karar vermesinin mümkün olmadığını söylüyorum. Şekil bakımından inceleme yapabileceğini, şeklen noksanlık yoksa bu müracaatı reddedeceğini düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi, kesinlikle esasa girmeyecektir, esas konusunda bir karar vermemelidir.´ Arınç, BYEGM´nin 90. kuruluş yıldönümü dolayısıyla ´1920´den Günümüze Basın Yayın´ Sergisinin TBMM´deki açılışının ardından gazetecilerin Anayasa Mahkemesinin kararına ilişkin sorularını yanıtladı. Anayasanın 148. ve takip eden maddeleri ile Anayasa Mahkemesinin kuruluş kanununda, anayasa değişikliklerine ilişkin düzenlemelerin bulunduğunu anımsatan Arınç, bütün bunların açık maddeler olduğunu belirtti. Anayasa Mahkemesinin, bir kanunu, kanun hükmünde kararnameyi, içtüzüğü, şekil ve esastan inceleyip karar verebildiğini ancak anayasa değişikliklerini sadece şekil bakımından inceleyebildiğini belirten Arınç, ´Yani ivedilik var mı aradan 2 gün geçmiş mi karar yeter sayısı var mı yok mu, bunlara bakacaktır. Bunlar anayasada tek tek sayılmıştır´ dedi.

´Senaryo ürünü pek çok şey konuşuluyor´

Arınç, anayasa değişikliğine ilişkin kanunun CHP, DSP ve bazı bağımsız milletvekillerinin imzasıyla Anayasa Mahkemesine götürüldüğünü anımsatarak, ´Bu konuda çok fazla spekülasyon var; Anayasa Mahkemesi hepsini iptal mi edecek, referandumu durdurma kararı mı verecek, yoksa içinden iki-üç tanesini ayıklayıp, diğerleri mi referanduma gidecek. Bu konuda çok fazla şey konuşuluyor, aslı, esası olmayan, tamamen fanteziye dayalı, tamamen manipülasyon, senaryo ürünü olan pek çok şey konuşuluyor´ diye konuştu. Sözlerini, ´Eğer hukuk varsa ve anayasa geçerliyse, anayasada yazılı konuların, Anayasa Mahkemesi tarafından da dikkate alınacağını elbette öngörüyor ve kabul ediyoruz´ diye sürdüren Arınç, şunları kaydetti: ´Anayasa değişikliği öngören, 12 Eylülde halk oylamasına götürülecek konuda, referandum olmadan, milletin evet oylarıyla kabul edilmeden, bu konuda Anayasa Mahkemesinin bir karar vermesinin mümkün olmadığını söylüyorum. Bir ikincisi de şekil bakımından inceleme yapabileceğini, şeklen bir noksanlık yoksa bu müracaatı reddedeceğini düşünüyorum. Anayasa Mahkemesi, kesinlikle esasa girmeyecektir, esas konusunda bir karar vermemelidir. Şekil noksanlığı varsa o açıdan iptal edebilir, şekil noksanlığı yoksa elbette bunu reddedecek, 12 Eylülde referandumun yapılması kesinleşmiş olacaktır. Anayasa Mahkemesinin içtihatlarına göre, Anayasa Mahkemesi 2. Başkanı veya bazı üyelerinin geçmişte bazı kararlara koydukları muhalefet veya çoğunluk görüşlerine göre, böyle bir karar verilmesini, biz de kısa sürede bekliyoruz ki, Türkiye tereddütte kalmasın, Türk milleti adına karar veren, bağımsız, yüksek yargı şunu rahatlıkla söylesin, ´madem ki millete gidiliyor, milletin kendisi bu konuda karar vermelidir, ben de onun adına yargılama yapıyorsam, millet bu konuda son sözünü söylemelidir.´ Sanıyorum kısa sürede böyle bir kararı görmek mümkün olacak.´

´Sui misal misal olmaz´

Bülent Arınç, bir gazetecinin, ´Mahkeme, başörtüsü konusunda da önce şekil yönünden inceleme kararı almıştı, sonra esasa girebileceğini söylemişti. Bunda da böyle bir risk görüyor musunuz?´ sorusuna, ´Eskiler, sui misal emsal olmaz der. Yani kötü örnekleri, başka şeylere örnek yapamazsınız. Arkadaşımız haklıdır. Geçmişte 411 oyla kesinleşen 10 ve 42. maddelerde değişiklik yapılmıştı. Bu da anayasa değişikliğiydi, şekil bakımdan incelenmesi gerekirdi. Ama Anayasa Mahkemesi bir şekilde esasa girerek, bu anayasa değişikliğini iptal etti. Bu kamuoyunda, hukuk çevrelerinde çok tartışıldı. Önümüzdeki meselenin öyle bir uygulamaya yol açmayacağını düşünüyorum. O öyleydi, bu böyleydi, ancak bu şekilde karar vermesi gerektiğini söyleyen de binlerce insan var, buna yönelik pek çok kararlar da var. Her zamanki kanaatimi tekrar ifade ediyorum; anayasa değişiklikleri sadece şekil bakımından incelenebilir şu anda da mahkeme bunu yapmaktadır´ karşılığını verdi. ( Sabah)

AK Parti´ye göre belirsizlik sürüyor

İktidar partisi, mahkemenin referandum gerçekleşmeden bir inceleme yapmasını hukuki bulmuyor. Bunun şekil yönünden yapılacak olmasının da Anayasa Mahkemesi´nin geçmiş kararları dikkate alındığında kuşkuları gidermediği yorumları yapılıyor. AK Parti kanadında, yaşanan kaygı, başörtüsü serbestisine ilişkin karar ve öncesinde yaşanan gelişmelere dayandırılıyor. İki yıl önce AK Parti, MHP ve BDP´nin oylarıyla kabul edilen değişikliğin iptali için CHP benzeri bir başvuruda bulunmuştu. Dönemin raportörü (Osman Can), tıpkı şimdiki raportör gibi iptal karşıtı rapor yazmış, buna rağmen dava kabul edilmişti. ´Şekil´ yönünden başlayan inceleme ´esasa´ girilerek iptal edildi. Bu açıdan AK Parti kanadı yapılan açıklamaya ´temkinli´ yaklaşıyor.

Eski Adalet Bakanı Türk´ten AYM´ye Uyarı: Yasama Süreci Devam Eden Bir Konuda İnceleme Yapamazsınız

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Anayasa Mahkemesi´nin iptal başvurusunu görüşmesinin anayasaya iki noktadan aykırı olduğuna dikkat çekti. Türk, halkoyuna sunulan değişiklik paketinin halka gitmeden ele alınmasının, henüz yasalaşması tamamlanmamış bir sürece müdahale anlamına geldiğini söyledi. Hikmet Sami Türk, Anayasa Mahkemesi´nin referanduma giden bir Anayasa değişikliğini görüşmeyeceğini belirtti. Ortada yasal süreci henüz tamamlanmayan bir çalışma olduğunu vurgulayan Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Anayasa Mahkemesi´nin gereksiz bir görüşme yapacağına işaret etti. Türk, şöyle devam etti: Anayasamız, 367´nin altında oy alan anayasa değişikliklerinin doğrudan halkın onayına sunulmasını öngörülüyor. Anayasa Mahkemesi, bu değişiklik halk tarafından kabul edildikten sonra inceleyebilir. Yani henüz yasama süreci devam ediyor. Anayasamızda doğrudan demokrasiyi uygulama imkanı bir hak olarak öngörüyor. Anayasa Mahkemesi bu değişik paketi halk tarafından kabul edildikten sonra bu konuyu ele almalıydı. Belki halk bunu reddecektir. Bana göre Anayasa Mahkemesi şu an gereksiz bir görüşme yapıyor. Anayasa Mahkemesi, halk tarafından babul edildikten sonra yapılacak iptal başvurusunu inceleme imkanına sahiptir. Eski Bakan Türk, Anayasa değişiklikleri anayasamıza göre sadece şekil yönünden denetlenebilir. Anayasanın 148. maddesi bunun alanını belirlemiştir. Yetkisi, yeterli miktarda milletvekili tarafından önerilip önerilmediğini, iki tur görüşülüp görüşülmediğini ve değişiklik talebinin Genel Kurul´da kabul edilip edilmediği gibi şekli yönleri denetlemekle sınırlıdır. dedi.

CHP´li Okay: Anayasa Mahkemesi esastan inceleyecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hakkı Süha Okay, Anayasa Mahkemesi´nin yeni Anayasa Paketi´ni şekil yönünden değil esas yönünden inceleyeceğini iddia etti. Meclis bahçesinde konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Okay, Yüksek Mahkeme´nin incelemeyi Anayasanın 148. maddeye göre yapacağını ileri sürdü. Şekil denince davanın şeklinin olmadığını savunan Okay, mahkemenin yapılan değişikliğin Anayasaya aykırılığına da bakacağını belirtti. İncelemenin referandum sonrasına bırakılmasının söz konusu olmadığını iddia eden Okay, Anayasa Mahkemesi´nin 3 yıl önce de böyle bir inceleme yaptığını savundu.

(08 Haziran 2010, 12:34)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Kontrgerilla´nın yargıdaki örgütlenmesi

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1869    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

04.07.2020 13:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 16.0..
Tamamı 4.7.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

04.07.2020 13:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 4.7.2020

Eski Başyaver Yazıcı davası

04.07.2020 15:33 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın b..
Tamamı 4.7.2020

İzmir Casuslukta Kumpas davası

04.07.2020 15:07 İzmir'de, 'askeri casusluk soruşturması'ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 96 sanığın yargıl..
Tamamı 4.7.2020

Selam-Tevhid Kumpası davası

04.07.2020 13:23 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 54 eski hakim ve sav..
Tamamı 4.7.2020

Kayseri Darbe davası

04.07.2020 15:11 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 4.7.2020

Darbeci Albay'a 14 yıl Hapis

04.07.2020 17:14 Kayseri'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde 'yurtta sulh konseyi' tarafından hazırlandığı öne sürülen listede, adı, 'Giresun sıkıyönetim komutanı' olarak geçen Kayseri Jandarma Bölge Komutan..
Tamamı 4.7.2020

Kuleli ağı mahrem itiraflarda

04.07.2020 17:18 Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan itirafçı 'mahrem imam', Kuleli..
Tamamı 4.7.2020

Suikast Timinin Yağma davası

04.07.2020 15:27 Muğla'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 37 kişi için 'nitelikli yağma' suçundan açılan dava Covid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarih..
Tamamı 4.7.2020

ABD Görevlisi Cantürk davası

04.07.2020 14:14 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütü FETÖ'ye üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 16 Haziran'da..
Tamamı 4.7.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

04.07.2020 12:34 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 17 H..
Tamamı 4.7.2020

Faruk Güllü'nün Hapis Gerekçesi

04.07.2020 16:54 İstanbul'da, baklavacı Faruk Güllü'ye "Fetö silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan mahkemece verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezası hükmünün gerekçesi hazırlandı. 20 Haziran'daki gelişmeye dair edinilen bilgiye göre, ..
Tamamı 4.7.2020

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

04.07.2020 16:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşi Gonca Batmaz'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı dav..
Tamamı 4.7.2020

Ecevit Üniversitesi Fetö davası

04.07.2020 16:15 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, Bülent Ecevit Üniversitesinde (BEÜ) görevliyken meslekten ihraç edilen 15 akademisyenin yargılanmasına devam edildi. 23 Ha..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.016.398