Tam
EskidenYeniye
 

Erdoğan: Terfi ısrarında atacağımız adım

Başbakan Erdoğan, Balyoz sanığı iki general ve bir amiralin açığa alınması konusunda önemli mesajlar verdi. Lübnan dönüşü gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, YAŞ süreci hukuka uygun işletilmesine rağmen terfi ısrarını anlamakta zorlandığını vurguladı. ´Sivil irade karar vermiştir. Bu, farklı yollarla aşılmaya çalışılırsa gereğini yaparız. Gerekirse yasa çıkarırız.´ diyen Başbakan, çift başlı yargı sıkıntısını ise yeni anayasayla çözeceklerini söyledi.

Önceki haber title=Sonraki haber

Erdoğan: Terfi ısrarı sürerse atacağımız adım var

Başbakan Erdoğan, Balyoz sanığı iki general ve bir amiralin açığa alınması konusunda önemli mesajlar verdi. Lübnan dönüşü gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, YAŞ süreci hukuka uygun işletilmesine rağmen terfi ısrarını anlamakta zorlandığını vurguladı. ´Sivil irade karar vermiştir. Bu, farklı yollarla aşılmaya çalışılırsa gereğini yaparız. Gerekirse yasa çıkarırız.´ diyen Başbakan, çift başlı yargı sıkıntısını ise yeni anayasayla çözeceklerini söyledi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, iki günlük resmi ziyaret için gittiği Lübnan´dan dönerken beraberindeki gazetecilere çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gündemin en önemli maddesi, açığa alınan 3 generalle ilgili tartışmalardı. Erdoğan, bu konuda Yüksek Askeri Şura sürecine atıf yaptı ve her şeyin hukuka uygun olarak yürütüldüğüne dikkat çekti. Biz, ´terfiye uygun değillerdir´ diye bakarken zorla terfi ettirilmelerine yönelik yaklaşımı anlamakta zorlanıyoruz. Eğer açığa aldıktan sonra farklı adım atılırsa bizim de atacağımız adımlar var. dedi. Ardından sözlerine açıklık getirdi: Bir kere şunu bilmek lazım, sivil irade karar vermiştir. Bu karar farklı yollarla aşılmaya çalışılırsa sivil iradenin de atabileceği, yasalar çerçevesinde veya yasama organıyla birçok adımlar vardır, bunu atar. Gazetecilerin yasama organının atacağı adımlara ilişkin sorusunu Gerekirse yasa çıkartırız. diye cevaplayan Başbakan, terfi ettirilmeyen generallerin emekli olmaları gerekirken, ilk kez farklı bir durumla karşılaştıklarını ve açığa alma işlemini uyguladıklarını anlattı. Tayyip Erdoğan, önümüzdeki günlerde Meclis´e gelecek yeni düzenlemeler konusunda ise aşırı iş yükünün bulunduğu Yargıtay ve Danıştay´da değişiklik sinyali verdi.

Terfi ısrarı

Başbakan Erdoğan, gazetecilerin, Üç general ile ilgili karar Askeri Şura´da olmalıydı gibi eleştiriler var. Sürece ilişkin ne söylersiniz? sorusu üzerine şöyle konuştu: Askeri Şura´da biz gerekeni yaptık. Terfi istendiği halde terfi ettirmemek yönünde irademizi ortaya koyduk. Yani benim ve Milli Savunma Bakanı ile İçişleri Bakanı´mın ortak kanaati, danışmanlarımın ortak kanaati aslında 30 Ağustos´ta bu üç arkadaşın emekli olması istikametinde. Çünkü terfi olmadılar, dolayısıyla biliyorsunuz korgenerallerde bekleme süreleri 4 yıldır. Eğer 4 yılda terfi etmezlerse 4 seneyi doldurunca emekli olurlar. Bugüne kadar böyle uygulandı. Bugün ilk kez böyle bir karar çıktı. Bize düşen görev de, arkadaşlarımız onu uyguladılar, açığa aldılar. Erdoğan, generallerin, açığa alma kararını Askeri Yüksek İdare Mahkemesi´ne (AYİM) götürme kararlarıyla ilgili olarak, Gerekçeleri nedir, değerlendirmeleri yapacağız. ifadesini kullandı. Genelkurmay´ın terfilerdeki ısrarını anlamakta zorluk çektiği ifadesine karşılık, gazetecilerin, Bu ısrarı size nasıl açıkladılar? sorusuna da manidar bir cevap verdi: Bir açıklaması yok zaten. Tabii ki kendilerine göre iyi olduklarını filan söylüyorlar. Biz de tabii ki geçtiğimiz süreci, yaşadığımız süreci değerlendiriyoruz, onlara bakıyoruz.

Askeri ve sivil yargı çatışmasına yeni anayasada çözüm

Başbakan´a, ´askeri yargı-sivil yargı´ tartışması da hatırlatıldı ve, Bu iki başlı yargı konusunda bir adım atmayı düşünüyor musunuz? sorusu yöneltildi. Bunu yeni anayasada değerlendireceklerini belirten Erdoğan, Yeni anayasa hepsini içerecek inşallah. dedi. Bu konuda kararlı olduklarını vurgulayarak, Hükümet, yeni anayasa konusunda ipe un seriyor. suçlamasını reddetti. Aksi sözümü bulsunlar, bulunduğum yeri bırakırım. diye meydan okuyan Başbakan, Yeni anayasanın kendisi bana göre seçim beyannamesinde önemli yer alacaktır. ifadesini kullandı. Bu süreçte önceliği uyum yasalarına vermelerinin yanlış anlaşılmamasını istedi.

Yargıtay ve Danıştay yapısında değişiklik

Ayrıca seçim öncesi Sayıştay Kanunu, Maliye ile ilgili torba kanun, borçların yapılandırılması ve 2B yasasının da aralarında bulunduğu 8-9 kanunun gündemlerinde olduğunu dile getirdi. Yeni anayasa konusunda iki ekip halinde çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, bunlardan birisinin parti içerisinde çalışırken diğerinin başta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olmak üzere çeşitli kurumların değerlendirmelerini aldığını anlattı. Bu çalışmaların kısa zaman içinde netleşeceğini söyledi. Bu noktada gazetecilerden gelen, Sizin bu çalışmalarınız mı Kılıçdaroğlu´nu fıtık etti? şeklindeki bir soruya karşılık, Kendisini arayıp ´geçmiş olsun´ dedim. hatırlatmasını yaptı. Meclis gündeminde olacak 8-9 kanun hazırlığından bahsettiniz.Bunların içinde Yargıtay ve Danıştay´ın yapısıyla ilgili bir çalışma da var mı? sorusu üzerine de aşırı iş yükünü ortadan kaldırmaya yönelik olarak her iki kurumun da yapısında değişikliğe gidileceğinin sinyallerini verdi. ( Ekrem Dumanlı / Zaman)

Atalay: Ne mücadelesi, emrimdeki bir bürokratla ilgili kararı uyguladım

Cumhurbaşkanı Gül ve İçişleri Bakanı Atalay, İsviçre´deki temasları sırasında Türk gazetecilerle gündemi değerlendirdi. Atalay, 3 generalin açığa alınmasıyla ilgili olarak hükümetle asker arasında mücadele yaşandığı yorumlarını reddetti. Bakan, emrindeki bürokratla ilgili bir karar aldığını belirterek, Emrinizdeki bürokratla ne mücadelesiymiş bu? tepkisini gösterdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Balyoz sanığı generaller Halil Helvacıoğlu ve Gürbüz Kaya ile amiral Abdullah Gavremoğlu´nun açığa alınmasıyla ilgili ilginç değerlendirmeler yaptı. Resmi bir ziyaret için İsviçre´de bulunan Gül ve Atalay, İsviçre´nin Zürih kentinde, ´Economiesuisse´ tarafından düzenlenen üst düzeyli işadamları yuvarlak masa toplantısının ardından düzenlenen resepsiyonda Türk basın mensuplarıyla sohbet etti. Gündem, açığa alınan askerlerin durumuydu. İçişleri Bakanı, Hükümetle asker arasında mücadele yaşanıyor. şeklindeki yorumlara tepki göstererek, Emrimizdeki bürokrasi ile ilgili bir kararı uyguladım. Emrinizdeki bürokratla ne mücadelesiymiş bu? ifadelerini kullandı. Bakan, bunun idareyle ilgili bir tasarruf olduğundan bahsederken, Türkiye böyle normalleşecek. YAŞ terfi veriyor, ama ben onaylamıyorum. diye konuştu.

3 Emniyet Müdür yardımcısını açığa aldım, herhangi bir açıklama yapılmadı

Beşir Atalay, içişleri bakanı olarak ´açığa alma´ yetkisini Emniyet Genel Müdürlüğü´nde uyguladığına ve bunu hiç kimsenin olağan dışı görmediğine dikkat çekti. Generallerle ilgili tasarrufu da bu şekilde görmek gerektiğini vurguladı. Atalay, İdari yargıdan karar gelir, ona göre biz de karar veririz. Valiliklerle ilgili böyle çok sayıda açığa alma kararı uyguladım. şeklinde konuştu. Genelkurmay Başkanlığı´ndan yapılan açıklamayla ilgili olarak da çarpıcı bir hatırlatmada bulundu: Ben Emniyet´te 3 genel müdür yardımcısını açığa aldım. Emniyet herhangi bir açıklama yapmadı. Bakan Beşir Atalay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM)´nin, 3 generalle ilgili ´yürütmeyi durdurma´ kararının 2 ay içerisinde uygulanması gerektiğini hatırlattı ve İki ay dolmadan ben açığa aldım. dedi. Türkiye´nin bu şekilde normalleşeceğini ama ilk olduğu için de bu kadar ilgi çektiğini ifade eden İçişleri Bakanı, Basın olarak siz de bu normalleşmeye katkıda bulunmalısınız. diye seslendi. 3 generalin, terfi edemeyince 30 Ağustos´ta emekli olmaları gerektiğini savunan Atalay, Peki askerle bu tartışma, gerilim nereye gidiyor? sorusuna da, Hukuk nereye götürürse oraya gidiyor. Hukuk hepimizi bağlar. cevabını verdi. İçişleri Bakanı, kararının arkasında durdu: Açığa almalarda çok haklıyım. Orada çok hukukun içindeyim. Bunları aşacağız, bunların tartışılması iyi. Dersimi çok çalıştım. Yürüttüğüm işler, yürütmenin işleri. İlk olduğu için bu kadar tartışılıyor. Türkiye giderek normalleşecek.

Gül: Bu iş 30 Ağustos´ta bitmeliydi, emekli olmalıydılar

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Mahkemeler ne karar verir bilemeyiz. Ama esas olan şu ki, bu generallerin 30 Ağustos´ta ya terfi etmeleri ya emekli olmaları gerekirdi. değerlendirmesini yaptı. Yüksek Askeri Şura (YAŞ)´nın bir karar aldığını ama siyasi otoritenin bunu onaylamadığını dile getiren Cumhurbaşkanı, Bu durumda emekli olmaları gerekirdi. 30 Ağustos´ta bu işler, bu tartışma bitmeliydi. Bundan sonra şüphesiz hukuk ne derse o olacak. ifadelerini kullandı. ( Zaman)

Eski AYİM hakimi: AYİM´den çıkacak karar belli, TSK bilek güreşinden vazgeçmeli

Hükümetin kanuni yetkilerini kullanarak ´darbeye teşebbüs´le suçlanan ve 20 yıla kadar hapsi istenen 3 generali açığa alması tartışmaları da beraberinde getirdi. Gelişme üzerine generaller yine Askeri Yüksek İdare Mahkemesi´ne koştu. Eski AYİM hakimi emekli Yarbay Veysi Savaş, Genelkurmay´ın hükümetle bilek güreşi yapmaktan vazgeçmesi gerektiğini söylüyor. Hükümetin Balyoz soruşturması sanığı 3 generali açığa almasının ardından karşılıklı hamleler devam ediyor. Generallerin yürütmenin durdurulması için yeniden Askeri Yüksek İdare Mahkemesi´nin (AYİM) kapısını çalmasının ardından AYİM Başsavcılığı da jet hızıyla harekete geçti. Başsavcılık, ´davalı idarelerin savunmasından sonra yeniden gözden geçirilmek kaydıyla yürütmenin durdurulması´nı istedi. AYİM Başkanlığı´na sunulan savcılık görüşü doğrultusunda karar çıkarsa Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu´nun göreve iadesi gerekecek. Hukukçular, Genelkurmay´ın tavrının AYİM´i etkilediğine dikkat çekiyor. Tümgeneral Halil Helvacıoğlu İçişleri Bakanlığı´na, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ve Tümgeneral Gürbüz Kaya Milli Savunma Bakanlığı aleyhine AYİM´de dava açmıştı. Davada, açığa alınma işlemlerinin iptali ve yürütmenin durdurulması istenmişti. Dava dosyası, aynı gün görüşünü sunması için AYİM Savcılığı´na gönderilmişti. Eski AYİM Hakimi emekli Yarbay Veysi Savaş, Genelkurmay, hükümetle bilek güreşi yapıyor. diyor. AYİM´in, hukuk kuralları içinde karar veren bir mahkeme olmadığını anlatan Savaş, Genelkurmay hükümetle bilek güreşi yapmaktan vazgeçmediği sürece AYİM´den çıkacak karar bellidir. Bu üç generalin de görevlerine geri dönmeleri yönünde karar verilecektir. AYİM´in kaldırılması gerekiyor. şeklinde konuşuyor.

TSK´da daha ehil ve yetkin subaylar var

Öte yandan kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Başbakanlık, generallerin görevden alınmanın durdurulmasına ilişkin AYİM´e açtıkları davaya ilişkin sunduğu savunmada önemli tespitler yaptı. Davaya ilişkin savunmasında, komutanların Balyoz davasında darbe suçundan yargılandığı belirtildi, Helvacıoğlu ile Gavremoğlu hakkındaki suçlamalar dile getirildi. Savunmada, ´Gürbüz Kaya´nın görevli bulunduğu bölgede çok büyük can kaybına neden olduğu gibi savunma zafiyeti yorumlarına da yol açan birtakım terör eylemlerinin yaşandığı, bu eylemler neticesinde pek çok askerin şehit düştüğü´ vurgulandı. Yakalama kararlarının kaldırılmasının durumu değiştirmediğini belirten Başbakanlık, Gediktepe, Hantepe baskınları, Çukurca´daki mayın patlaması ve Aktütün baskınlarından sonra Gürbüz Kaya hakkında dile getirilen iddialara da gönderme yaptı. TSK´da daha ehil ve yetkin subayların bulunduğu belirtilerek, Olumsuz hiçbir şart taşımayan, kuşku bile barındırmayan, bu isimlerden daha ehil ve daha yetkin kişilerin TSK içerisindeki varlığı da dikkate alındığında, davanın haklı ve hukuki dayanağının bulunmadığı görülecektir. ifadelerine yer verildi.

Fahir Kayacan: Üç subay zaten emekli olmuş durumda

Bu arada, hükümetin, Genelkurmay´a açığa alınan üç paşanın ´emekli olduklarını´ hatırlattığı da ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığı´nın açığa alınmalarla ilgili önceki gün yaptığı açıklamada, Başbakanlık´ın bakanlıklar aracılığıyla ilgili personel hakkında emeklilik işlemlerine ilişkin belgelerin birer suretini talep ettiği bilgisi yer almıştı. Bu ifadeler, ´hükümetin emeklilik isteğine askerin uymadığı´ şeklinde yorumlanmıştı. Emekli Askeri Hakim Ali Fahir Kayacan, emeklilik hususunun Başbakanlık´ın AYİM´e yaptığı itirazda da bulunduğunu belirtti. Konunun yanlış yorumlandığını aktaran Kayacan, AYİM´e gönderilen yazıda da var, biliyorum. Hükümetin talebi şu: Bu üç generalin terfi kararnamesi çıkmadı. Rütbe bekleme süreleri uzatıldığına dair karar da alınmadığı itibarıyla emekli olmuş durumdalar. ifadelerini kullandı. ( Zaman)

(27 Kasım 2010, 12:18)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Flaş!!! Hükümetten balyoz generallerine ´One Minute!´

Askerden terfi resti.. Hükümetten ´One Minute´ hazırlığı

Hukukçular: Tartışma gereksiz, AYİM terfileri hükümsüzdür

Flaş!!! Gül ve Erdoğan´ı terfilerde etkisizleştirme girişimi

Flaş!!! Tarihi gün: Balyozculara terfi yok, Iğsız´a veto

Flaş!!! İşte Heron ihanetinin kayıtları

2010 yılı Yüksek Askeri Şura kriziyle ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2549    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

FETÖ'cü Yaver Ali Yazıcı davası

14.06.2020 19:12 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtay 16..
Tamamı 14.6.2020

Hanefi Avcı Yargısına Soruşturma

14.06.2020 19:36 Ankara'da, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), kamuoyunda "Devrimci Karargah" adıyla bilinen ve eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın yargılanıp hapis cezası aldığı davanın, FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle meslekten çık..
Tamamı 14.6.2020

FETÖ Mahrem İmamına 12 Yıl Hapis

14.06.2020 19:45 Ankara'da, FETÖ/PDY mahrem imamlarından olduğu iddiasıyla yargılanan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eski denetçisi Ramazan Erçil, 12 yıl 3 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. 4 Haziran'da Ankara 25'inci..
Tamamı 14.6.2020

Fetö Işık Evlerine İçkili Kamuflaj

14.06.2020 20:15 FETÖ'nün özellikle çocukları devşirdiği ışık evlerinin, boş içki şişeleri, sanatçı posterleri ve sol yayınlarla kamufle edilerek yeniden açıldığı belirlendi. Örgütün hijyen evleri ismini verdiği adreslere yapılan opera..
Tamamı 14.6.2020

FETÖ'nün 'Kacsaatoldu' Trolüne dava

14.06.2020 20:26 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün sosyal medya hesabı '@kacsaatolduson'un yöneticisi olduğu gerekçesi ile gözaltına alınan Hüseyin Yılmaz hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianame mahkemeye..
Tamamı 14.6.2020

Ergenekon Hakimi Çalmuk davası

14.06.2020 16:11 İstanbul'da, 'Silahlı terör örgütü (FETÖ) üyeliği' ve 'Anayasal düzeni, hükümeti ve meclisi ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası istenen Ergenekon dava..
Tamamı 14.6.2020

Kayseri 26 sanıklı Fetö davası

14.06.2020 19:02 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nı (FETÖ/PDY) yeniden canlandırmak amacıyla İç Anadolu Bölgesi'nde yeni bir yapılanma içine girdikleri iddiasıyla 9'u tutuklu 26 sanığın duruşması görüldü...
Tamamı 14.6.2020

Fetö Komedyenine Hapis gerekçesi

14.06.2020 19:27 Ankara'da, komedyen Atalay Demirci'ye, FETÖ/PDY üyeliği suçlamasıyla tutuksuz yargılandığı davada verilen 5 yıl hapis cezasının gerekçesi açıklandı. Atalay Demirci, 15 Temmuz'dan sonra örgütle irtibatını devam ettirmiş..
Tamamı 14.6.2020

CHP'li Ateş'ten Kılıçdaroğlu'na şok

30.05.2020 17:50 CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, kamuoyuna 'Darbe ve İşgal' başlıklı yazılı bir açıklama yaptı. Deniz Baykal'a yakın isimlerden olan ve partide Genel Başkan Yardımcılığı görevine kadar yükselen Yılmaz Ateş..
Tamamı 30.5.2020

1 Ş'lık örgütte Ayasofya rahatsızlığı

30.05.2020 17:07 Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu olan firari Today's Zaman eski Ankara Temsilcisi Abdullah Bozkurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ayasofya'da İstanbul'un Fethi dolayısıyla Fetih Suresi okumasını Batı'ya şikayet etti. ..
Tamamı 30.5.2020

Fetö Destekçisi Ergenekoncuya Hapis

30.05.2020 14:49 İstanbul'da, 15 Temmuz gecesi alçak darbe girişimini alkışlayan sosyal medya paylaşımları sebebiyle hakkında iddianame düzenlenen Avukat Vural Ergül, örgüte yardım suçlaması kapsamında 3 yıl 45 gün hapis cezasına çarpt..
Tamamı 30.5.2020

Donanma Sınav Kumpasına dava

30.05.2020 15:45 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ/PDY) talimatıyla Deniz Kuvvetleri Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu'nda 2013'teki mülakat komisyonunda kriptolu şifreleme sistemiyle, FETÖ'cü olmayan ad..
Tamamı 30.5.2020

CHP'li Burak Oğuz davası

30.05.2020 15:56 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin üst düzey yöneticileri ile telefonda irtibat kurduğu suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilen ve Urla Belediye Başkanlığı görevinden alınan CHP'li İbrahim Burak Oğuz'un, 'silahlı terör örgü..
Tamamı 30.5.2020

Korona soruşturmaları durduramadı

30.05.2020 16:48 Konya'da, FETÖ'nün mahrem yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmaya koronavirüs engel olmadı. Son bir yıl içerisinde itirafçı olan mahrem abilerin ifadelerinde geçen isimlerin tek tek analizi yapan polis, 660 FETÖ ü..
Tamamı 30.5.2020

Fetö Medyasına 17 Hapis Onandı

30.05.2020 16:34 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün medya yapılanmasına yönelik açılan ve sonuçlanan davaya dair temyiz başvurusuna bakan Yargıtay 16. Ceza Dairesi kararını verdi. 16 Mayıs'taki gelişmeye göre,  Yargıtay, FE..
Tamamı 30.5.2020

Jandarma Darbe davası

30.05.2020 14:32 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin 2016'daki darbe girişimi sırasında, Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 243 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 15 Mayıs'ta Ankara 23'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklulu..
Tamamı 30.5.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
43.900.586