Tam
EskidenYeniye
 

Balyoz´un ekonomi bakanı, damat Rodrik miydi?

28 Şubat süreci sonrasında Türkiye´de Dani Rodrik rüzgarı estirilmişti. Balyoz darbesinin lideri Çetin Doğan´ın damadı olan Rodrik´in Merkez Bankası´na danışman olması, peşpeşe konferanslar vermesi kuşku ile karşılanıyor. Karı Koca Rodrik´lerin ´balyoz´ davasını karalamak için çok yoğun bir karalama kampanyası yürütmesi bu kuşkuyu ortaya çıkardı. ´Balyoz´ planının ´ekonomik´ ayağı neydi, darbe sonrası ´ekonomi yönetimi´ kimlere bırakılacaktı? sorularını sorduran bu kuşkunun, balyoz davasında dikkate alınıp alınmayacağı merak ediliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

Balyoz´un ekonomi bakanı, damat Rodrik miydi?

28 Şubat süreci sonrasında Türkiye´de Dani Rodrik rüzgarı estirilmişti. Balyoz darbesinin lideri Çetin Doğan´ın damadı olan Rodrik´in Merkez Bankası´na danışman olması, peşpeşe konferanslar vermesi kuşku ile karşılanıyor. Karı Koca Rodrik´lerin ´balyoz´ davasını karalamak için çok yoğun bir karalama kampanyası yürütmesi bu kuşkuyu ortaya çıkardı. ´Balyoz´ planının ´ekonomik´ ayağı neydi, darbe sonrası ´ekonomi yönetimi´ kimlere bırakılacaktı? sorularını sorduran bu kuşkunun, balyoz davasında dikkate alınıp alınmayacağı merak ediliyor.

Dani Rodrik. Harvard Üniversitesi´nde Refik Hariri Uluslararası Politik Ekonomi profesörü. Dünyanın en ünlü 100 iktisatçısından biri sayılıyormuş. Aslen İstanbullu... Kod adı Balyoz Darbe Planı (Operation Sledgehammer) olan girişimin soruşturulması kapsamında Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, şiddet ve cebir kullanarak ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlamasıyla bir numaralı sanık olarak tutuklu bulunan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğanın damadı. Eşi Pınar Doğan Rodrik de kendisi gibi Harvard´ta öğretim üyesi.

Kendi ifadesiyle, Türkiye´nin demokratikleşmesini çok sorun ettiklerinden değil, sadece işin içinde eşi Pınar Doğan Rodrik´in babası olduğundan dolayı Balyoz İddianamesi´ni kılı kırk yararak incelemeye başlıyor. Eşiyle birlikte inceledikleri kanıt ve belgelerde kendilerince tutarsızlıklar, sonradan eklemeler, sahtecilikler saptıyorlar. Ve sonunda hükümlerini veriyorlar. Ancak hükümlerindeki üslup, kendisi her ne kadar inkâr etmeye çabalasa da, ilk 100´de yer aldığı iddia edilen bir iktisatçı ve bilim adamı kimliğinin gerektirdiği ´akılcılık, soğukkanlılık ve nesnellik´ten çok uzak. Bilakis ´duygusallık, öznellik ve hezeyanlarla´ malûl. Sahteci bir çete, sistem içerisinde varolan ve üzerinize resmen suç inşa etmek için çalışan, çok etkili ve korkutucu bir örgüt, bu iddianameye türlü eklemeler yapmış. Bu dava (Ergenekon Davası) baştan sakat. Daha da ötesi, ´bir kan davası´.

Korku temelli argümanlar

Böylece, ´sahteci çete´ ve ´kan davası´ gibi ´korku´ temelli argümanlar üzerine bina ettikleri paradigmalarını, karşıt bulgularını, röportajlar, mektuplar ve Bir Darbe Kurgusunun Belgeleri ve Gerçekler: Balyoz adlı kitapları aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmaya çabalıyorlar. Kendilerince ´gerçekler´i, ´cdogangercekler.wordpress.com´ adresinde dillendiriyorlar.

Rodrik çifti, bütün çalışmalarında bu argümanlarını desteklemek için de muhataplarına ´iki kutuplu, iki karşıt ideolojiye dayanan bir dünya tasarımı´ dayatıyorlar. Sanki bu kan davası, ´asker´i ve ´laikler´i tasfiye edebilmeyi tek amaç olarak benimsemiş bu ´sahtekâr çete´nin tahrifatlarından ibaret. Bu tasarımı kabul ettirebilmek için de konuyu tersinden ortaya koyma yönetimi benimsiyorlar. Şu ifadelere dikkat edin lütfen: Balyoz´daki hukuksuzlukların benzerlerini geçmişte laikler yaptı. Sayın Başbakan´ın bir şiir yüzünden mahkûm edilmesi, parti kapatma davaları doğru değildi. Derin devletin varlığını reddetmiyoruz. Özellikle 1990´larda ülke menfaatleri için ya da şahsi amaçlarla orduda kimi subayların ya da sivil uzantılarının kanunsuz işlere bulaştığı konusunda elbette kaygılıyız. Demokrasi taraftarı birçok liberal tarafından da inandırıcı bulunmasından TSK´nın gereken dersi çıkarmadığını düşünüyoruz. Ordu, geçmişte muhtelif darbeler yapmamış, siyasi düzene kendi anlayışı doğrultusunda yön verme çabalarında bulunmamış, dezenformasyon kampanyaları yürütmemiş, bazı mensupları yasadışı işlere karışmamış olsa, Balyoz ithamları gülünç kalır, insanlar ´Canım, ordu böyle işler yapmış olabilir mi hiç´ diye geçiştirirlerdi. Bu iddiaların doğruluğu üzerine yayın yapan medyanın bu kadar okuyucusu, savunucusu olmazdı. TSK, kendisini ve mensuplarını savunma çabalarında bu kadar aciz kalmazdı.

Sahteci çete kim?

Bu ifadelerin kabul edilmesi, doğal olarak ´asker´e karşı bir ´kan davası´nın, ´intikam´ın ve ´sahteci çeteler´in ortaya çıkmasına yol açacak koşulların varlığının da kabul edilmesi anlamına gelecektir. Böylece yılların demokratikleşme ve hukukun üstünlüğünü tesis etme, çoğulcu bir topluma ortam hazırlama çabaları bir kan davasına, intikam hırsına indirgenebilecektir. Katedilen bütün politik, ekonomik, sosyal ve hukuksal ilerlemeler ´askere ve laikliğe´ düşmanlığın gereklerine indirgenecek, demokratikleşme ve hukukun üstünlüğünü tesis etme süreçleri bir anda değersizleşecek ve kirletilecektir. Bu, sonuçları itibarıyla hukuku siyasallaştırmaya çalışan, yargıya politik müdahaleyi davet eden, yargıyı politik otoritenin bir aracı olarak gören son derece bölücü, ürkütücü ve tehditkâr bir ´kurgu´dur.

Dani Rodrik ve Pınar Doğan, daha sonra, bu meş´um kurgularına destek bulabilmek için bazı liberal gazetecilerle irtibata girmeye çabalıyorlar. Ancak, yine kendi ifadeleriyle, aradıklarını bulamıyorlar. Dani Rodrik, bu nedenle, ´kurgularına´ ve ´karşı iddialarına´ sahip çıkmadıkları için, destek vermedikleri için Türkiye´ye ve Türkiye´deki liberallere ´kızgın´ ve ´öfkeli´ler.

Eleştiri mi karalama mı?

Foreign Policy´de, karı/koca ´Balyoz Darbe Planı İmal Edildi´ başlıklı ortak imzalı bir yazı yayımlayarak Türkiye´deki liberal kesime ilişkin ağır eleştirilerde bulunuyorlar. Ancak sadece liberallerden şikayetçi değiller. 27 Eylül 2010´da The National Interest´de yayınladıkları ´A Turkish Tragedy´ adlı makalelerinde AK Parti yanında ´Muhafazakâr-İslamcı´ tabir ettikleri grupları da açık adres göstererek itham ediyorlar. Dani Rodrik, Wall Street Journal´da, ´Türkiye´de Demokrasi´nin Ölümü´ başlıklı yazısında doğduğu ülkeyi artık tanıyamadığından, yargının siyasallaştığından, Türkiye´de demokrasi´nin öldüğünden, Türkiye´nin bir korku, kirli oyunlar ve sahtecilik ülkesine döndüğünden, evkadınlarının dahi telefonlarda hassas konular üzerine sohbet etmekten kaçındığından, yurtdışındaki bazı entelektüellerin artık ülkeye dönmekten çekindiğini söylediğinden, bir başsavcının sadece AK Parti bağlantılı dinsel yapıları (orders) araştırdığı için tutuklandığından, kendisinin kayınpederinin tutuklanmasıyla gafletten uyandığından, yoksa bütün bunlardan bihaber kalacağından dem vuruyor.

28 Şubat´ta Rodrik rüzgarının arkasında kim var?

Milliyet´te Devrim Sevimay´a verdiği röportajda ekonomik görüşlerinin kayınpederi tarafından da kabul gördüğünü belirtiyor ki, kapalı ekonomi modeline dayanan militer paradigma açısından bunda da bir tutarsızlık yok. Deniz Gökçe, Akşam´daki köşesinde 29 Şubat 2008´de Dani Rodrik Yanılıyor başlıklı bir makale yazmış. Yazısında Rodrik´in, ´Sermaye akımlarını engellemeliyiz´ mesajı veren makaleler yazmaya başladığını, bir zamanlar oldukça bağımsız bir düşünürken giderek daha ideolojik bir yön aldığını, özellikle de ideolog Soros veya Stiglitz ekolüne yapışmaya başladığını vurguluyor. Ancak, hızla küreselleşen dünyaya açılan Türkiye Ekonomisi´nin yönelimi açısından bu görüşün kabul edilir yanı olmadığı açık.

Bu demokratikleşme sürecinin kesintisiz ve etkin işlemesi açısından, adalet mekanizmasının daha hızlı ve etkin işlemesi, şüphelilerin tutukluluk sürelerinin gereksiz yere uzatılmaması; tutuklamaların bir ön-infaza dönüştürülmemesi, delillerin teknik yönden geçerliliğinin ve sağlamlığının titizlikle incelenmesi gerektiği konusunda ise Dani Rodrik´e katılıyorum. Kayınpederleri suçsuzsa, Balyoz Planı´nda ıslak imzası yoksa ya da ıslak imza olup olmaması sonucu değiştiriyorsa... CD´lere sonradan eklemeler varsa... CD´lerin teslim edildiği savcılar ve davaya bakacak ve masum insanları zulümden kurtaracak ve hakkını teslim edecek ´Birkaç İyi Adam´, emin olsun artık Türkiye´de de vardır.

Müsaade ederseniz bendeniz de bu vesile ile biraz ´kuruntulanmak´ istiyorum: Şahsen, bir iktisatçı olarak, ilk 100´deki diğer ´99´ ünlü ve etkin iktisatçı hakkında Türkiye kamuoyunun her nedense hiç bir bilgisi olmamasına rağmen, 28 Şubat süreci sonrasında ve Türkiye´de estirilen Dani Rodrik rüzgarını da sorgulama ihtiyacı duyuyorum. Bu süreçte Damat Bey´in küreselleşme ve sermaye hareketleri konusunda müdahaleci politikalara kapı açan iki kitabının üst üste, 1997 ve 1999 yıllarında Türkçe´ye çevrilmesini, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası´na danışmanlık hizmeti vermeye başlamasını (2000-2002), sık sık konferans ve panellere katılarak, röportajlar yapılarak kamuoyuna tanıtılmaya çalışılmasını, bu tanıtılma süreci boyunca damat olduğunun hiçbir şekilde gündeme gelmemesini manidar buluyorum. Kafalarımıza ´balyoz´un inmesinden sonra ´ekonomi yönetimi´nin hangi ellere teslim edileceği konusunda da soru işaretlerim var. ´Balyoz´ planının ´ekonomik´ ayağı neydi, darbe sonrası ´ekonomi yönetimi´ kimlere bırakılacaktı, küreselleşen dünyadan ve AB´nden uzaklaştırılan bir Türkiye´de ´sermaye akımları nasıl kontrol altına alınacaktı´ sorusuna bir iktisatçı olarak bir türlü tatmin edici bir cevap bulamıyorum. Evet, işte tam bu konuda içimde gerçekten garip şüpheler, kuruntular oluşuyor.( Prof. Dr. Enver Alper Güvel, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi / Yenişafak)

(31 Aralık 2010, 10:30)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

BALYOZ İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

Balyoz Planı manşetlerimiz

Ergenekon ve benzer davaları engelleme girişimleri

Kontrgerilla Medyası

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2733    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Tır Kumpası Organizatörleri davası

16.04.2021 12:46 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 16.4.2021

Balıkesir: Darbe davası başladı

16.04.2021 12:31 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 3 muvazzaf subay, rütbesi geri alınan tuğgeneral ve meslekten ihraç edilen kurmay albay ile bir emekli albay olmak üzere 6 sanığ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

15.04.2021 13:35 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 14 N..
Tamamı 15.4.2021

Zirve Katliamı: Fetö İhbarları davası

12.04.2021 12:50 Malatya'da, 2007'deki Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda hareket ettiği gerekçesiyle 10 sanık hakkında açılan davada itirafçı olan mahre..
Tamamı 12.4.2021

Yazıcıoğlu'ya Fetö Suikasti davası

12.04.2021 12:34 Kahramanmaraş'ta, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalara Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) talimatıyla müdahale ettikleri iddiasıyla..
Tamamı 12.4.2021

Casusluk Kumpasında İtirazlara Ret

12.04.2021 12:25 İzmir'de, Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 'askeri casusluk' soruşturmasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin sahte deliller üreterek kumpas kurdukları iddiasıyla açılan davada yerel mahkemece 75 sanık ..
Tamamı 12.4.2021

Tuskon Fetö İşadamları davası

12.04.2021 11:55 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bulund..
Tamamı 12.4.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

12.04.2021 11:06 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 31 Mart'ta İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki..
Tamamı 12.4.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

12.04.2021 13:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 12.4.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

12.04.2021 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 12.4.2021

Zonguldak: Fetö'ye 11 Hapis

12.04.2021 13:25 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin farklı meslek gruplarından 19 sanıklı dava sona erdi. 2 Nisan'da Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıkla..
Tamamı 12.4.2021

Sakarya: Kadın Yapılanması davası

12.04.2021 13:14 Sakarya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanması sürüyor. 1 Nisan'da..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Finansörleri davası

12.04.2021 10:39 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 3'ü tutuklu 40 sanığın yargılanm..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine dava

12.04.2021 10:26 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 12 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 12.4.2021

Afyon: Tuğgeneral Beraat Etti

16.04.2021 12:39 Afyonkarahisar'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanan eski Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İ.G.G. beraat etti. 15 Nisan'da Afyonkarahisar 2. Ağ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö Medyası Davaları Bozuldu

15.04.2021 13:35 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi'nin eski yazarları Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Mümtazer Türköne'nin 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan aldıkları cezalar ile gaze..
Tamamı 15.4.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.475.644