Tam
EskidenYeniye
 

Medya büyükanıtları: Gerçekten tanır mısınız?

Ergenekon kapsamında Oda TV ile başlayan yargı operasyonları, bazı gazetecilerin tutuklanmasıyla sonuçlanırken, iki haftadır yürütülen kamuoyunu yanıltma girişimleri dikkat çekti. Medyadaki bazı haber ve yazılarda ortaya atılan bir kısım bilgilerin yalan olduğu ortaya çıktı. En bariz örneği ´Darbe Günlükleri´nin yayımlandığı Nokta Dergisi´nin eski Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş açıkladı. Görmüş, ´Günlükleri ortaya çıkaran gazeteci´ diye lanse edilen tutuklu Ahmet Şık´ın, söz konusu haberle hiçbir ilgisinin bulunmadığını vurguladı. Buna benzer şekilde peşpeşe ortaya çıkmakta olan ayrıntılar, gözaltı gerekçelerini bilmeden aceleyle savcıları eleştiren ve gözaltındaki gazetecilere peşinen kefil olanları mahçup edecek gibi görünüyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

Medya büyükanıtları: Gerçekten tanır mısınız?

Ergenekon kapsamında Oda TV ile başlayan yargı operasyonları, bazı gazetecilerin tutuklanmasıyla sonuçlanırken, iki haftadır yürütülen kamuoyunu yanıltma girişimleri dikkat çekti. Medyadaki bazı haber ve yazılarda ortaya atılan bir kısım bilgilerin yalan olduğu ortaya çıktı. En bariz örneği ´Darbe Günlükleri´nin yayımlandığı Nokta Dergisi´nin eski Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş açıkladı. Görmüş, ´Günlükleri ortaya çıkaran gazeteci´ diye lanse edilen tutuklu Ahmet Şık´ın, söz konusu haberle hiçbir ilgisinin bulunmadığını vurguladı. Buna benzer şekilde peşpeşe ortaya çıkmakta olan ayrıntılar, gözaltı gerekçelerini bilmeden aceleyle savcıları eleştiren ve gözaltındaki gazetecilere peşinen kefil olanları mahçup edecek gibi görünüyor.

Ahmet Şık için ´Darbe günlüklerini ortaya çıkaran gazeteci´ dediler. Alper Görmüş, haberi kendisinin yazdığını açıkladı.

Oda TV, ´MİT Müsteşarı´nın kardeşi cemaat mensubu´ diye yazdı. MİT yalanladı: Müsteşarın o isimde bir kardeşi yok.

Nedim Şener, Soner Yalçın´ı tanımadığını söyledi. Ama ´gözlerinden öpüyorum´ diyecek kadar samimi olduğu tespit edildi.

Ahmet Şık, hazırladığı kitabın Oda TV´ye nasıl gittiğini bilmediğini söyledi. Ancak, ´kitap üç aylık taslak´ sözü dinlemeye takıldı.

Soner Yalçın, suç unsuru dosyalar için ´virüslü e-posta ile yüklediler´ dedi. Fakat bilgileri kendisinin kaydettiği ortaya çıktı.

Medyadaki bazı haber ve yazılarda ortaya atılan bir kısım bilgilerin yalan olduğu ortaya çıktı. En bariz örneği ´Darbe Günlükleri´nin yayımlandığı Nokta Dergisi´nin eski Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş açıkladı. Görmüş, ´Günlükleri ortaya çıkaran gazeteci´ diye lanse edilen tutuklu Ahmet Şık´ın, söz konusu haberle hiçbir ilgisinin bulunmadığını vurguladı. Dün Taraf´taki yazısında Görmüş, Haberi ben yazdım. Ahmet günlükleri, dergide yayımlandıktan sonra gördü. dedi.

Tutuklanan Nedim Şener´in Oda TV´nin sahibi Soner Yalçın´ı tanımadığına dair ifadeler de yalanlar arasına girdi. Teknik takibe takılan Şener´in Yalçın´la görüştüğü, ´gözlerinden öpüyorum´ diyecek kadar samimi olduğu belirlendi.

Bir başka yalan MİT Müsteşarı Hakan Fidan´la ilgiliydi. Oda TV, ´müsteşarın kardeşi Mustafa Fidan cemaat mensubu´ şeklinde yayın yaptı. Ancak MİT´in açıklaması, yalanın boyutunu gösterdi: Müsteşarımızın ne Amerika´da yaşayan ne de Mustafa isimli bir kardeşi var. Oda TV 11 Kasım 2010 tarihinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan´ın kardeşi Mustafa Fidan´ın cemaat mensubu olduğuna dair haber yayınladı. Yalçın´ın bu bilgiyi Ergenekon soruşturması kapsamında aranan MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu´ndan aldığı ortaya çıktı. MİT ise internet sitesinde haberi yalanladı. Açıklamada, Sayın müsteşarımızın ne ABD´de yaşayan ne de Mustafa isimli erkek kardeşi vardır. Erkek kardeşi ise hayatı boyunca hiç yurtdışında bulunmamıştır. dendi.

Ahmet Şık´a ait ´İmamın Ordusu´ isimli kitabın bir nüshası Oda TV´de ele geçti. Şık, kitabın oraya nasıl gittiğini bilmediğini söyledi. Ancak 25 Şubat 2011 tarihinde X şahısla telefon görüşmesi yapan Şık, Kitabın yanılmıyorsam üç ay önceki hali filan. diyor.

Soner Yalçın ve avukatları Oda TV´deki bilgisayarlarda bulunan bazı dosyaların ´virüsle´ yüklendiğini savunmuştu. Soner Yalçın ile avukatları bilgisayarlarda bulunan bazı belgelerin ´virüs yoluyla´ yüklendiğini ileri sürmüştü. Ancak söz konusu dosyaları ilk kaydeden kişinin Soner Yalçın olduğu belirlendi. Oda TV´de el konulan bir harddiskten çıkan ´Nedim´ isimli belgede Nedim´in emniyet bağlantıları önemli, irtibatlarını devam ettirsin. yazıyordu. Bu word dosyasının 09.08.2010 tarihinde ´Soner´ isimli kullanıcı tarafından oluşturulduğu, bu kullanıcının da Soner Yalçın olduğu tespit edildi. ´Sabri Uzun´ isimli Uzun´un imzasıyla yazılması planlanan kitapla alakalı belgede de Sabri´nin kitap konusunda çekincesi var ikna etmeye çalışalım, kitabı seçimden önce yetişmeli. Nedim, Ahmet Şık´la bu konuda görüşsün. (...) Nedim´i kutlarım. Ahmet´i çalıştırsın... yazıyordu. Bu belge de 20.12.2010 günü saat 11.29´da ´Soner´ adlı kullanıcı tarafından oluşturulmuştu.

Mahkemece tutuklanan Nedim Şener, sorgusunun ilk bölümünde Soner Yalçın´ı tanımadığını söyledi. Ancak Şener´in mahkeme kararıyla yapılan dinlemelerinden Yalçın ile görüştüğü tespit edildi. Şener´in Yalçın´a ´gözlerinden öpüyorum´ diyecek samimiyette olduğu belirlendi. Savcılık sorgusunda Soner Yalçın´ı tanımadığını söyleyen Şener´in Yalçın ile telefon görüşmesi teknik takibe takıldı. Şener, Yalçın ile yaptığı görüşmeyi Gözlerinden öpüyorum. cümlesi ile bitirdi.

Hanefi Avcı için En zayıf haber kaynağım, birkaç kez ziyaret ettim. diyen Şener´in bu konuda da yalan söylediği ortaya çıktı. Şener, CHP eski milletvekili İlhan Kesici ile 27 Şubat 2011 tarihinde yaptığı görüşmede ... Edirne´deyken, Eskişehir´deyken Hanefi Avcı boş durmayan bir adam, gittiği yerde bir operasyon yapıp onunla ilgili haber peşinde koştuğumuz adamlardan biridir... diyerek Avcı ile olan yoğun ilişkisini ortaya koydu.

Nedim Şener gözaltına alınabileceğini tahmin ederek evinde bulunan bilgisayar ve CD gibi materyalleri yok etti. Şener, CHP eski milletvekili İlhan Kesici ile yaptığı telefon görüşmesinde muhtemel bir polis baskınına karşı evindeki bilgisayar, CD ve flash bellek gibi materyalleri ortadan kaldırdığını anlattı. Sorgusunda, İllegal bir faaliyetiniz yok, neden bunları yok ettiniz? şeklindeki soruya, çocuğunu bahane gösterdi. Eve iş getirmediğini anlatan Şener, evde çocuğu ile ilgilenmekten çalışmaya fırsat bulamadığını söyledi.

Şener, savcılık sorgusunda eşinin ameliyatı hakkında da bilgi sorulduğunu iddia etti. Ancak Şener´e kesinlikle eşinin hastalığı ve ameliyatı ile ilgili soru sorulmadığı öğrenildi. Milliyet gazetesi Nedim Şener´in 2 yıl dinlendiğine dair haber yayımladı. Ancak savcılık ve emniyet bilgilerine göre mahkeme kararıyla yapılan dinleme süresi sadece 6 ay 8 gün. ( Mustafa Gürlek / Zaman)

Gözaltı eleştirilerine kamuoyu ve medyadan yoğun tepki

İki haftadır yürütülen ve demokrat bazı gazetecilerin de şaşırtıcı şekilde alet olduğu kamuoyunu yanıltma girişimleri dikkat çekti. İnanılır gibi değil. Ortada çok çarpıcı bir durum var. Ahmet Şık, Nedim Şener ve diğerleri Ergenekon üyesi olamaz deniyor (umarız öyledir, yanlışlık vardır ve ortaya çıkar). İddianame beklenmiyor. İnanılmaz olan da bu. Hani iddianame açıklansa da dense ki ´Hani nerede delil, bu mu onu gözaltına aldıran, tutuklatan ya da dava sanığı yapan?´, ikna edici olur. Ama öyle yapılmıyor. Hatta iddianame değil, birkaç günlük polis ve savcı sorgusu dahi beklenmiyor. Belki de serbest bırakılacaklar. Ne yani ortada ciddi deliller varsa bazıları tepki göstermesin diye gözardı mı edilsin, bu acelecilik niye?..

Tanırız, iyi çocuklardır. Ergenekon´la mücadele etmişler, öyleyse nasıl Ergenekon´a üye olabilirler. Bu hükümetin muhalifleri ve basını susturma girişimi diyerek gazeteci gözaltılarına ilk andan itibaren tepki veren ve destekledikleri Ergenekon soruşturmasına bu kez karşı çıkan, soruşturmanın raydan çıktığını iddia edecek kadar da ileri giden aceleci çevrelerin yanıldığını gösteren ayrıntılar bir bir ortaya çıkıyor. Örneğin Taraf gazetesi. Başyazar Ahmet Altan bu acelecilerden biri. Gazete manşetini de belirleyen başyazar Altan´ın görüşlerine çok sayıda diğer Taraf yazarının katılmadığı görülüyor. Benzer şekilde Star, Sabah ve diğer gazetelerdeki köşelerde de ´tanırız iyi çocuklardır´ şeklinde inanılmaz bir meslek dayanışması yaşanmıştı. Generallerin cezaevinde genelkurmay yetkililerince ´meslek dayanışması´ gerekçesiyle ziyaret edilmesini eleştiren bu çevrelerin ´halkla dayanışma´ yerine aynı yanlış meslek dayanışmasına gitmeleri, ´genelkurmay medyası var deniliyordu şimdi de medya genelkurmayı ortaya çıktı´ denmesine neden oldu. Buna karşın önceleri sessiz kalan diğer medya mensupları da soruşturmaya olan desteklerini açıklamaya başladı. En çarpıcı örnek dediğimiz gibi Taraf gazetesinde yaşanıyor. Gazete başyazarı Ahmet Altan gözaltıları sert şekilde eleştirirken ve gazete manşeti de bu şekilde atılırken, diğer köşe yazarları bu eleştirilere katılmıyor. Acele edilmemesini ve iddianamenin beklenmesini tavsiye eden bu yazarlar soruşturmaya olan desteklerini de yineliyor.

Gladio davasında da aynı eleştiriler yapıldı

´Ergenekon soruşturması çok uzadı artık bitirin´ diyerek soruşturmayı eleştirmeye de başlayan bu şaşkın çevrelere, kamuoyu da medya camiası da büyük tepki gösterdi. İtalya´da Gladio davası kaç yıl sürdü, kaç kişi ve kimler tutuklandı, ceza aldı. Orada da bizdeki tartışmaların benzeri yaşandı. Bunlar bilinen şeyler. Birkaç gündür, dönem dönem ortaya çıkan tartışmalardan birini daha yaşıyoruz. Odatv´yi gazeteci diye savunmaya kalkanlara Sabah yazarı Sevilay Yükselir anlamlı bir tepki verdi. Kendisine nasıl iğrenç iftiralar atıldığını bunun habercilik diye yutturulduğunu açıkladı. Başka gazeteciler de benzer olayları dile getirdi. Ama işin bu tarafı birilerince görülmek istenmiyor, gözlerden kaçırılıyor. Gazeteci Metiner´e ve Orhan Miroğlu´na ölüm tehditleri yöneltilirken ses çıkarmayanlar Soner Yalçın ve diğerlerine feryat ediyor.

İnanılır gibi değil ama gerçek

İnanılır gibi değil. Ortada çok çarpıcı bir durum var. Ahmet Şık, Nedim Şener ve diğerleri Ergenekon üyesi olamaz deniyor (umarız öyledir, yanlışlık vardır ve ortaya çıkar). İddianame beklenmiyor. İnanılmaz olan da bu. Hani iddianame açıklansa da dense ki ´Hani nerede delil, bu mu onu gözaltına aldıran, tutuklatan ya da dava sanığı yapan?´, ikna edici olur. Ama öyle yapılmıyor. Hatta iddianame değil, birkaç günlük polis ve savcı sorgusu dahi beklenmiyor. Belki de serbest bırakılacaklar. Ne yani ortada ciddi deliller varsa bazıları tepki göstermesin diye gözardı mı edilsin, bu acelecilik niye?..

Halk onaylıyor mu?

Birileri halkın bunları onaylamadığını, dolayısıyla operasyonlardan vazgeçilmesini, gözaltı ve tutukluların serbest bırakılmasını istiyor, kendi görüşlerini halkın görüşü gibi göstermeye çalışıyor. Evet, halk gerçekten de herşeyin farkında, bazılarının zannettiği gibi cahil ve aptal değil. İletişim çağındayız. Daha önce hiç olmadığı kadar olayları onlar da takip ediyor. Ve 3 ay sonra da seçim var. Eğer gidişatı tehlikeli görüyorsa yapılanları onaylamıyorsa zaten seçim sandığında bunu gösterecektir. Böylece bazı çevrelerin istediği sonuç da en güzel şekliyle gerçekleşmiş olmaz mı?..

Masumun mağdur olması

Bu noktada şunları belirtmekte büyük önem var. Bizim eleştirimiz, ayrıntıların ortaya çıkmasını beklemeden aceleyle, hatta ´beklersek sonu ne olacağı belli´ gibi inanılmaz bir gerekçeyle o gazeteci arkadaşlara kefil olunmasına. Soruşturma hep desteklenirken ´artık ipin ucu kaçtı soruşturma çok uzadı siyasileşti´ gibi yine inanılmaz bir savunmayla soruşturmaya ve savcılara tepki gösterilmesine. Bu durum, ´Gözaltılar için mahkemelerden sonra gazeteci onayı da mı gerekli?´ sorusunun sorulmasına da yol açıyor. Ahmet Şık, Nedim Şener, Soner Yalçın ve diğerleri.. Umarız bu arkadaşlar isnat edilen suçlara karışmamıştır. Fikirlerinin farklı olması.. Hükümeti beğenmemesi, hatta demokratik yollardan devrilmesi için çabalamaları.. Eleştiri için kitap köşe yazısı vesaire yazmaları.. Yazıları hoşumuza gitmese bile elbette bunlar onların hakkı. Savundukları görüşleri halk da paylaşırsa sandıkta iradesini ortaya koyacaktır.

Herkesin hakları var

Gözaltındakilerin suçsuz yere içeride bir an bile yatmasını, hatta ilgisi olmadığı halde adının iddialara karışmasını bile istemek, insan olanın yapacağı birşey değil.Masum masumdur. Ama ciddi bulgulara ve belgelere dayalı bir takım kovuşturmalar yapılmaktaysa o zaman da bu kovuşturma ve yargının sonucunu beklemek gerekir. Birleri seçtiğimiz hükümetleri yasadışı yollarla devirmeye kalkıyor, bu uğurda terör örgütleriyle işbirliği yaparak masum vatan evlatlarını kurban ediyorsa bu ihanetin, en azından somut bulgulara dayanan şüphenin kovuşturulmasını beklemek de bir vatandaş olarak hakkımız. Yürekten dileğimiz, bu süreçte suçsuzların mağdur olmaması. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(09 Mart 2011, 11:30)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Bunlar da medyadaki Büyükanıt´lar

İddianameyle gerçek kimlikleri ortaya çıkanlar

Kafası karışanlar, kafa karıştıranlar

Gözaltı için önce mahkeme sonra medya onayı

Flaş!!! Odatv´ye 2. baskın

ODATV İLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Ergenekon davasını engelleme girişimleri

Kontrgerilla Medyası

Virüs adı: Oda.. Hedefi: Ergenekon´u bozmak

Ergenekon medyası ´karanlık oda´da yapılandırıldı

Sabah Akşam ´Karanlık Oda´yı aydınlattı

Flaş!!! Odatv´ye baskın

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3084    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Suikast Timine Yağma Cezası Yağdı

17.06.2021 22:57 Muğla'da, 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele gelerek Cumhurbaşkanını derdest etme girişiminde bulunan 37 eski askerin 'Nitelikli yağma' suçundan yargılandıkları ..
Tamamı 17.6.2021

Kimse Yok mu: 25 Hapis

17.06.2021 17:13 İstanbul'da, yardım adı altında para toplayıp Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kasasına para aktaran 'Kimse Yok Mu' Derneği yönetici ve çalışanlarının yargılandığı 38 sanıklı davada 25 sanık 10 yıla kadar değişen ora..
Tamamı 17.6.2021

Tuskon Davasında 17 Hapis

17.06.2021 16:58 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bu..
Tamamı 17.6.2021

Tuzla Piyade Okulu: Darbeye 8 Hapis

17.06.2021 15:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Tuzla Piyade Okulu'ndaki eylemlere ilişkin dava Yargıtay'ın 22 sanık hakkında verdiği bozma kararının ardından 8 sanık yönünden tekrar görüldü. ..
Tamamı 17.6.2021

Balyoz Kumpasına Hapis Talebi

17.06.2021 13:38 İstanbul'da, 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz planı' davasının sanıklarına kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin tutuklu sanık Mehmet Baransu dahil 5 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 2 Haziran'd..
Tamamı 17.6.2021

Fetö'nün Adliye Yapılanmasına dava

16.06.2021 15:40 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca, FETÖ'nün adliye ve cezaevi yapılanmasına ilişkin aralarında örgütün mahrem imamlarının da bulunduğu 71 sanık hakkında 'silahlı terör örgütü kurma v..
Tamamı 16.6.2021

Fetö Hayalet Yapılanmasına dava

16.06.2021 15:23 Ankara'da, FETÖ'nün Gaybubet evlerine yönelik düzenlenen operasyonda aralarında eski Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Desteklere İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başmüfettişi Yasin T. ile 8 şüpheli hakkında i..
Tamamı 16.6.2021

Dink Davasında Firari Sanık Kararı

17.06.2021 16:50 İstanbul'da, Hrant Dink cinayeti davasında dosyaları ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve eski savcı Zekeriya Öz ile bazı gazetecilerin de aralarında bulunduğu firari 13 sanık hakkında savcı, kaçak sayılma ve malları..
Tamamı 17.6.2021

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

17.06.2021 15:20 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasının en üst düzey sorumlusu olduğu iddia edilen firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanm..
Tamamı 17.6.2021

Kars 16 Sanıklı Darbe davası

17.06.2021 18:11 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen 16 sanığın yargılanmasına devam edildi. 28 Mayıs'ta Kars 2. Ağır ..
Tamamı 17.6.2021

Fetö Kapatamadı: Geziciler Endişeli

19.05.2021 14:58 İstanbul'da, Gezi Parkı Davası'nın firari sanıkları Can Dündar, Mehmet Ali Alabora ve Ayşe Pınar Alabora'nın da aralarında bulunduğu 7 sanığın ayrılan dosyaları, Osman Kavala'nın da içinde bulunduğu ana dava dosyasıyla..
Tamamı 20.5.2021

Fetö'ye 459 muvazzaf gözaltısı şoku

21.05.2021 15:14 İzmir ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen ortak soruşturma kapsamında FETÖ'nün örgütsel iletişim modeline uygun aranma kaydı suretiyle terör örgütüne özgü örgütsel iletişim ağına dahil oldukları tespit ..
Tamamı 21.5.2021

Tahşiye Kumpası: Cezalar Onandı

21.05.2021 10:02 İstanbul'da, FETÖ'nün "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle görülen davada, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'ya Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliğinden, 18 sanığa da terör örg..
Tamamı 21.5.2021

Karlov'a Suikast Emri Gülen'den

19.05.2021 15:01 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada, gerekçe..
Tamamı 19.5.2021

Gezi Parkı Davası Yeniden Başladı

21.05.2021 15:58 İstanbul'da, Gezi Parkı davasında verilen beraat kararlarının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden görülmesine başlandı. 21 Mayıs'ta İstanbul 30'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuksuz sanıklar ..
Tamamı 21.5.2021

Fetö Yöneticilerine 130 Yıl Hapis

21.05.2021 12:19 Adana, Antalya, Edirne, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Konya ve Zonguldak'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda çoğu yö..
Tamamı 21.5.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
50.684.374