Tam
EskidenYeniye
 

Skandala değil, ses kaydına soruşturma

Genelkurmay, geçtiğimiz günlerde internete düşen ve Balyoz seminerlerinin bir darbe toplantısı olduğunu doğrulayan askeri hukukçuların ses kaydına soruşturma başlattı. Ancak soruşturma, ses kaydında bahsi geçen, Balyoz seminerlerinin bir darbe toplantısı olduğu sonucuna varan askeri bilirkişinin değiştirildiği ve oluşturulan yeni bilirkişi heyeti ile seminerlerin darbe toplantısı olmadığı sonucuna varıldığı iddiasının doğru olup olmadığına değil, ses kaydını internete sızdıranları tespit etmeye yönelik açıldı. Ses kaydında ayrıca, Balyoz belgeleri için ´Bütün emirleri,emirlerin götürülüş tarzını, nelerin gizli olduğunu hepsini çok iyi biliyorum. Bunlar daha ortaya çıkmadı. İleride bunlar da ortaya çıkınca... Olayın normal (plan semineri) olmadığı ortaya çıkacak.´ değerlendirmesi yapılıyordu.

Önceki haber title=Sonraki haber

22.03.2011 12:41 Genelkurmay, geçtiğimiz günlerde internete düşen ve Balyoz seminerlerinin bir darbe toplantısı olduğunu doğrulayan askeri hukukçuların ses kaydına soruşturma başlattı. Ancak soruşturma, ses kaydında bahsi geçen, Balyoz seminerlerinin bir darbe toplantısı olduğu sonucuna varan askeri bilirkişinin değiştirildiği ve oluşturulan yeni bilirkişi heyeti ile seminerlerin darbe toplantısı olmadığı sonucuna varıldığı iddiasının doğru olup olmadığına değil, ses kaydını internete sızdıranları tespit etmeye yönelik açıldı. Ses kaydında ayrıca, Balyoz belgeleri için ´Bütün emirleri,emirlerin götürülüş tarzını, nelerin gizli olduğunu hepsini çok iyi biliyorum. Bunlar daha ortaya çıkmadı. İleride bunlar da ortaya çıkınca... Olayın normal (plan semineri) olmadığı ortaya çıkacak.´ değerlendirmesi yapılıyordu.

1. Ordu Başsavcısı Albay Bülent Münger ve 4 askeri yargı mensubunun ´Balyoz itirafları´nın yer aldığı ses kaydını kimin sızdırdığını bulmak için soruşturma açıldı. Teftiş heyeti, askeri savcı ve hakimler ile sivil memurların ifadesini aldı. Teftiş heyetinin Başsavcı Münger´e İçerik önemli değil biz sızdıranların peşindeyiz dediği öğrenildi.

İşi gücü bıraktılar, ayıbı ortaya çıkaranın peşine düştüler

Birinci Ordu Başsavcısı Albay Bülent Münger ve 4 askeri hukukçunun ´Balyoz´ itiraflarının yer aldığı ses kaydıyla ilgili ilginç gelişme yaşandı. Balyoz sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan´ın geçen haftaki duruşmada sorgulanmasını istediği Başsavcı Münger için harekete geçildi. Münger´in ´montaj´ savunması yaptığı ses kaydını kimin sızdırdığının tespiti için soruşturma açıldığı öğrenildi. Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklunun oluşturulmasında etkin olduğu öne sürülen teftiş heyetinin 1. Ordu´da görevli tüm askeri savcı ve hakimler ile sivil memurların ifadesini aldığı belirtildi.

İstihbaratçılar görevde

Teftiş heyetinde yer alan Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Hakim Albay Kemal Uygur ile askeri hakimler Mehmet Fidan ile Mutlu Değirmenci´nin 1. Ordu´ya gelerek ´konuşmaları kimin sızdırdığının´ bulunmasına dair araştırma yaptığı kaydedildi. Teftiş heyetinin çalışmalarını 1. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Muharrem Yavaş´ın koordine ettiği ifade edilirken, 1. Ordu´daki tüm muhabereci ve istihbaratçı personelin de ekibe yardım ederek sızmayı bulmaya çalıştıkları aktarıldı.

Tüm adli personel şüpheli

Ankara´dan gönderilen heyetin Başsavcı Münger´e İçerik önemli değil biz sızdıranların peşindeyiz dediği öne sürülürken, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu´nun da soruşturmayı takip ettiği öğrenildi. 1. Ordu´daki tüm adli personelin ´şüpheli´ sıfatıyla ifadesinin alındığı kaydedildi. ´Sızdırma soruşturmasıyla ortaya çıkan tablonun üst amirlerinin baskısı altında tutulan askeri yargının bağımsızlığını da tartışmalı hale getirdiğine dikkat çekildi. Ses kaydı geçtiğimiz hafta Balyoz duruşmasında da gündeme gelmiş, Münger´in duruşmaya çağrılmasını talep eden Doğan, internetteki ses kaydım hatırlatarak, Bu, birileri hakkında dedikodu yapıldığını gösteriyor. Kendisinin sorguya çekilmesini istiyorum demişti. Çubuklu: Heyete bir etkim yok Teftiş heyetinin oluşumunda etkili olduğu iddiasına ilişki BUGÜN´e konuşan Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, böyle bir soruşturma talimatı verme yetkisinin olmadığını kaydetti. Askeri hakim ve savcılar hakkında yürütülen soruşturmaların 357 Sayılı Askeri Hakimler Kanununu gereğince Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılabildiğini aktaran Çubuklu, Bizim o konuda hiçbir yetkimiz yok. Dolayısıyla benim teftiş heyeti kurmak veya birilerine görev vermem kanunen mümkün değil yapmam da mümkün değil dedi.

´Aysbergin görünen yüzü´

Münger ile 4 askeri hukukçu arasında geçen konuşmaların yer aldığı ses kaydında Balyoz konuşmaların yer aldığı ses kaydında Balyoz Darbe Planı doğrulanmıştı. Planın ´darbe´ çalışması olduğunu ortaya çıkaran Askeri Bilirkişi Binbaşı Ahmet Erdoğan´a da övgüler yağdırılan kayıtta, Başsavcı Münger, Binbaşı gibi yeteneklisini meslek hayatımda görmedim ama adamı raporu nedeniyle kaydırdılar diye yorumda bulunmuştu, Münger´e ait başka bir ifade de ise Balyoz belgeleri için Bütün emirleri,emirlerin götürülüş tarzını, nelerin gizli olduğunu hepsini çok iyi biliyorum. Bunlar daha ortaya çıkmadı. İleride bunlar da ortaya çıkınca... Olayın normal (plan semineri) olmadığı ortaya çıkacak değerlendirmesini yapmıştı. Münger´in ´Bunlar aysbergin görünen yüzü´ ifadeleri dikkat çeken ses kaydında, plandaki cami bombalamalarını askeri hukukçular, komutanların Türkiye´yi toparlamak için fire verilebilir mantığı ile açıklamıştı. ( Zaman)

(22 Mart 2011, 12:41)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Balyoz itirafı: Askeri yargıç Albay Münger ve diğer hukukçuların şok ses kaydını indir/dinle

Ses Kaydı: Balyoz´a asker teyidi

İşte ´Balyoz, darbe´ diyen rapor

O bilirkişi Balyoz´da tanık olsun

Askeri ´bilmezkişiler´ itinayla seçilir

BALYOZ İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

Balyoz Planı manşetlerimiz

İŞTE ´BALYOZ´UN TÜM SES KAYITLARI

Profesör: Kayıt Tolon´un, ispat ederim

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3125    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.819.487