Tam
EskidenYeniye
 

Savcı Öz´leri ya önden vururlar ya arkadan

1978´de Savcı Doğan Öz terör cinayetlerini soruştururken Özel Harp Dairesi´nin, diğer adıyla Kontrgerilla´nın izine ulaştı. Soruşturmayı derinleştirdi ancak tamamlayamadan suikastle öldürüldü. 29 yıl sonra 2007´de Savcı Zekeriya Öz Ümraniye´de ele geçen el bombalarını soruştururken yine aynı güçlerin izine ulaştı. Soruşturmayı giderek derinleştirdi. Ancak soruşturmaları tamamlayamadan pasif bir makama atanarak adeta öldürüldü..

Önceki haber title=Sonraki haber

Savcı Öz´leri ya önden vururlar ya arkadan

1978´de Savcı Doğan Öz terör cinayetlerini soruştururken Özel Harp Dairesi´nin, diğer adıyla Kontrgerilla´nın izine ulaştı. Soruşturmayı derinleştirdi ancak tamamlayamadan suikastle öldürüldü. 29 yıl sonra 2007´de Savcı Zekeriya Öz Ümraniye´de ele geçen el bombalarını soruştururken yine aynı güçlerin izine ulaştı. Soruşturmayı giderek derinleştirdi. Ancak soruşturmaları tamamlayamadan pasif bir makama atanarak adeta öldürüldü..

1978´de Savcı Doğan Öz terör cinayetlerini soruştururken Özel Harp Dairesi´nin (ÖHD) diğer adıyla kontrgerillanın izine ulaştı. Soruşturmayı derinleştirdi ancak tamamlayamadan suikastle öldürüldü. 29 yıl sonra 2007´de Savcı Zekeriya Öz Ümraniye´de ele geçen 27 el bombasını soruştururken kontrgerillanın ya da diğer adıyla Ergenekon´un izine ulaştı.

O günlerde durum öylesine hassastı ki 2006´da gerçekleşen Danıştay saldırısı sonrası kitleler cenaze töreninde hükümetin bakanlarını pet şişe yağmuruna tutmuş, bakanlar korumalar eşliğinde törenden kaçmak zorunda kalmıştı. 27 Nisan muhtırası, Cumhuriyet gazetesine bombalı saldırılar, Danıştay saldırısı ve onlarca kışkırtma peşpeşe gelmiş, bir darbe çok yaklaşmıştı. İşte Savcı Öz, bu ortamda başlattığı ve hızla derinleştirdiği soruşturma ile hükümeti adeta ipten aldı. Birisini izini sürdüğü örgüt kurşunla vurarak öldürdü, diğerini ise Danıştay saldırısı ile devrilmeye giderek yaklaşırken kurtardığı hükümet..

Herkes biliyor ki bu HSYK´nın değil hükümetin bir tasarrufu. Bunun en açık belirtisi ilk zamanlarda korunması için Başbakan Erdoğan´ın kendi zırhlı mercedesini ona vererek desteğini gösteriyor ve demeçlerinde açıkça sahip çıkıyor iken, görevden alındığında ise ´Ben HSYK´nın işine karışmam´ demesi oldu.

Öz, asla yorulduğundan şikayet etmedi. Görevden alındığında dahi elinde 6 adet soruşturma dosyası vardı ve yeni operasyonlar başlatmıştı. Görevden alınmasına şaşırdıysa da saygıyla karşıladı ve ´zaten yorulmuştum´ diyebildi.

Yetkilerini aşırı kullanmakla eleştirildi. Ancak karar ve talepleri mahkemelerce hep onaylandı. Dolayısıyla hukukun dışına çıkmadı. Ama anlaşılıyor ki siyasetin dışına çıkmış. Anlaşılıyor ki savcıların sadece mahkemelerden değil bazı siyasetçilerden de onay alması gerekiyor. Şemdinli´de Kara Kuvvetleri Komutanının adını iddianameye koyduğu için Savcı Ferhat Sarıkaya görevden alınmıştı, gazetecilere yönelik operasyon yaptığı için de Savcı Zekeriya Öz.. İşte böylesine karışık bir ortamda Kontrgerilla´ya karşı yapılabileceklerin en iyisini yaptı. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

Savcıya medya ayarı

Gültekin Avcı / Emekli savcı (Bugün): Şemdinli´de ´suçu´ sadece görevini yapmak olan bir savcıya kıydılar. HSYK yaptı. Erzurum Özel Yetkili Bölge Savcısı Osman Şanal sadece görevini yaptı diye özel yetkiden uzaklaştırıldı. HSYK yaptı. Aynı HSYK, Kadir Özbek ve Ali Suat Ertosun´un başını çektiği bir ekiple Ergenekon soruşturmasının yılmaz savcısı Zekeriya Öz´ü görevinden almak için çok uğraştı. Yargıya müdahaledir, hukuka aykırıdır dedik. Görev süresi dolmadı dedik. Dere geçerken at değiştirilmez dedik. On binlerce sayfa evraka ve Ergenekon´un tüm arterlerine Zekeriya Öz hâkim, yeni bir savcı bunlara nüfuz edinceye kadar aylar geçer dedik. Ergenekon soruşturması durdurulmak isteniyor dedik. Karşı çıktık. Haklıydık.

Şimdi ne oldu? YARSAV´ın ve eski HSYK´nın şehvetle görevden almak istediği savcıyı, demokratik hassasiyetli yeni HSYK görevden (Ergenekon özel yetkisinden) aldı. Onların bin bir yolla yapamadığını bunlar yaptı. Medya azmettirdi, HSYK da iyi niyet hülyalarıyla tetiği çekti. Yazık ettiler Ergenekon´un korkulu rüyasına. Attığı her adımı pek çok ağır ceza mahkemesinin doğruladığı gayretli vicdan. Karanlık odalarda basın özgürlüğü arayan medyanın ve yeni HSYK´nın rota ayarının kurbanı oldu. Terfi ettiğini düşünen insan beklemiyordum, artık biraz da kendime vakit ayırırım der mi? Ergenekon gibi dünyanın takip ettiği bir tarihi soruşturmayı başlatan ve bugüne getiren bir savcı için başsavcı vekilliği terfi sayılır mı? Terfi eden Başsavcı Vekili Çolakkadı, böyle mi dedi? Yeni görevine layık olmaya çalışacağını söyledi. Başsavcı vekilliği öyle bir statüdür ki, ne başsavcısınız ne de soruşturma savcısı. Başsavcı vekilleri, başsavcılar gibi savcıların amiri değildir. Savcı soruşturmalarını yönlendiremezler, soruşturmaya etki edemezler. Bunu zaten başsavcılar da yapamaz. Üstelik Savcı Öz, uzmanı olduğu özel yetkili başsavcı vekilliğine değil, genel başsavcı vekilliğine atandı. Böylece derin imajlı ve darbeye yönelik hiçbir soruşturmanın ve operasyonun içinde olamayacak.

Savcı Öz´ün görev süresi de dolmamıştı. Savcının yıpranmasından bahsetmek de mümkün değil. Öz´ün medyada yıpranmaya sebebiyet verecek hiçbir tutum ve beyanı olmadı. Savcı Öz, ne Bu iş cumhurbaşkanına kadar uzanıyor diyen Gladio savcısı Casson kadar ne de 7417 kişiyi soruşturan Temiz Eller savcısı Antonio di Pietro kadar yıprandı. Andreotti başbakan oldukça mafia bitmez diyen İtalyan savcı Gianchario Caselli kadar da. Belki de İtalyan medyası bizimkiler kadar yaygaracı değildi. Ayrıca muhalifler, Savcı Öz´ün şahsından çok Ergenekon soruşturmasının kendisinden şikâyetçi değil mi? HSYK, Fikret Seçen´in özel yetkili başsavcı vekilliğine atanmasını Savcı Öz´den daha kıdemli olmasıyla açıklıyor. HSYK atamasıyla unvanlı göreve gelmek için emsallerinden kıdemli olmak şart değil. Adli mekanizmada unvanlı görevler C. Başsavcılığı, C. Başsavcı Vekilliği ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı´dır. Pek çok başsavcının maiyetinde kendisinden daha yaşlı ve kıdemli savcılar görev yapıyor. Yani Savcı Öz, bal gibi özel yetkili başsavcı vekili yapılabilirdi.

Mahkeme kadıya mülk değildir, devlette devamlılık esastır deniyor doğru. O zaman eski HSYK ve Ertosun, Savcı Öz´ün görev yerini değiştirmek istediğinde karşı çıkmak ve bu kadar kriz çıkarmak niye? Sonuçta ne oldu? Eski HSYK´nın Şemdinli´de, Erzurum´da yaptığı hukuksuz uygulamalar emsal oldu. Savcı Öz´ün özel yetkilerinin alınmasıyla önemli soruşturmalar yürüten savcıların, soruşturmanın yarısında terfi gerekçesiyle bile değiştirilebileceğinin ´normal´ olduğu gösterilmiş oldu. HSYK, özellikle Oda TV operasyonunda medyanın gösterdiği infialle ceza yargılamasındaki koruma tedbirlerine (gözaltı, arama, el koyma, tutuklama) de ince ayar çekmiş oldu.

Görünen o ki, soruşturmanın bundan sonraki safhasında gözaltı, arama veya tutuklamaya sevk işlemleri mümkün olduğunca minimize edilecek. Bu ne demek? Örgüt unsurları arasındaki ilişkilerin, delillerin ve sistematiğin eskisi gibi net bir şekilde ortaya koyulamaması demek. Atama Daire Başkanı İbrahim Okur, her atamada savcıların yürüttüğü pek çok soruşturmanın yarım kaldığını, bunun normal olduğunu söylüyor. Kaç tane savcı, asrın soruşturmasını yürütürken yarım bıraktı acaba Sayın Okur? Terfi ettirdik diyorlar. Keşke hiç gölge etmeselerdi. Savcı Öz´e en büyük hediyeleri bu olurdu sanırım. Keşke hukuk bilmez, ceza tekniğinden anlamaz medya unsurlarının rüzgârına kapılmasalardı? Yeni Ergenekon savcısıyla soruşturma aynen devam edecek öyle mi? Edebilir ama soruşturmaya koyulan çarpıcı virgülden sonra silik ve küçük puntolarla... Ergenekon´da en hayati ve en etkili soruşturma dönemi kapanmıştır. ( Gültekin Avcı / Bugün)

(02 Nisan 2011, 12:28)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Savcı Zekeriya Öz´ün görevden alınmasıyla ilgili manşetlerimiz

Savcı Doğan Öz suikastiyle ilgili manşetlerimiz

Cumhurbaşkanlığı sürecinde kışkırtmalar

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3165    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.640.802