Tam
EskidenYeniye
 

Bana birşey olursa belgeleri açıkla

Casusluk davası sanığından çıkan şok not.. Yarbay Ali Tatar, intihar etmeden önce arkadaşına belgeler göndermiş. Askeri Casusluk sanığı emekli Albay Sezer´den çıkan ve Albay E.E. tarafından hazırlanan ´İstihbarat notu´, Yarbay Tatar´ın ´gurur intiharı´ denilen ölümüyle ilgili yeni bir tartışma başlatacak gibi. Ergenekon´da çok kritik görev üstlendiği iddia edilen Yarbay Tatar´ın, ´konuşur´ şüphesiyle Ergenekon örgütünce sıkı kontrol altında tutulduğu da iddia edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

26 Nisan 2011 17:29 Ergenekon, Poyrazköy cephaneliği ve Amiraller suikast soruşturmaları kapsamında ikinci kez gözaltına alınmak istenince askeri lojmanında intihar ettiği açıklanan ve arkasında çok sayıda soru işareti bırakan Yarbay Ali Tatar´ın intiharıyla ilgili ilginç bir belge ele geçirildi. Yarbay Tatar, intihar etmeden önce bir arkadaşına ?başıma bir iş gelirse açıkla? diyerek belge bıraktığı ortaya çıktı. Şimdi o belgelerin akıbeti merak ediliyor.

Albay E.E.´den gelen istihbarat notu

Askeri Casusluk iddianamesinin ek klasörlerinden Yarbay Tatar´la ilgili şok bir belge çıktı. Casusluk çetesinin lideri olarak gösterilen emekli Albay İbrahim Sezer´den ele geçirilen ve ek delil dosyası içindeki 8. klasörde yer alan bir ´istihbarat notu´, Yarbay Tatar´ın intiharının arkasındaki sır perdesine ilişkin önemli ipuçları veriyor. 69´dan 85´e kadar numaralandırılmış dokümanların arasında yer alan ve üzerinde ?Albay E.E´dan gelen istihbarat notları? yazılı dökümanda, Yarbay´ın intiharından iki gün sonra askeri makamlara gelen esrarengiz bir ihbar yer alıyor.

Çete ?ihbar?ın fotokopisini almış

Yarbay Tatar´ın 21 Aralık 2009´da intihar etmesinden iki gün sonra 23 Aralık´ta Hollanda´dan Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığını arayan M.İ., ?Yarbay Tatar´da bir gizli belge dosyası olduğu ve kendisine bir şey olması durumunda ortaya çıkarılması için bu dosyayı kendisine verdiğini ve dosyayı kime göndermesi gerektiğini? sormuş. Albay E.E tarafından hazırlandığı iddia edilen istihbarat notunda ?ihbar kaydının bir fotokopisinin alındığı? bilgisi de düşülmüş. İstihbarat notunda yer alan ihbar şöyle:

Hollanda´dan Komiser M.İ: Yeri söyleyin belgeleri getireyim

?23 Aralık 2009 tarihinde saat 19:30 civarında Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı santralini bir şahıs arayarak, adının M.İ olduğunu, Hollanda´da yaşayan bir komiser olduğunu, kendisinde Dz. Öğ. Yarbay Ali Tatar´a ait belgelerin bulunduğunu, Tatar´ın kendisine bir şey olması durumunda belgeleri Türkiye´ye göndermesini istediğini, bu nedenle aradığını ve belgeleri gönderecek adres istediğini, bunun mümkün olmaması durumunda belgeleri kendisinin Türkiye´ye getireceğini beyan etmiştir. Bahse konu şahıs kendisiyle irtibat kurulması için 00 31 649 .... numaralı telefonu vermiştir. Meydana gelen olayda santralde görevli Er. A.K´a ait tutanak Ek.A´da.. şahısla görüşmeyi yapan KD. Çvş. M.U´a ait tutanak EK: B´de gönderilmiştir.?

Konuşur korkusuyla takip altındaydı

Şüpheli intiharıyla arkasında çok sayıda soru bırakan Deniz Yarbay Ali Tatar´la ilgili bir çok iddia gündeme gelmişti. İddialara göre, Yarbay Ali Tatar, Ergenekon soruşturmasında yer alan Karargâh Evleri ve Ata Evleri´nin Deniz Kuvvetlerindeki sorumlusuydu ve emirleri Doğu Perinçek ve Şener Eruygur´dan alıyordu. Yine iddialara göre amirallere suikast düzenleyecekleri söylenen teğmenler Yarbay Tatar´ın illegal ekibiydi. Yarbay Tatar´ın isminin gündeme gelmesinin ardından ´konuşur´ şüphesiyle Ergenekon soruşturması şüphelilerince kontrol altında tutulduğu iddia edilen Tatar, hakkındaki iddialar üzerine Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmak isterken intihar etmişti.

Ergenekon´da kritik görev üstlenmişti

Amirallere suikast hazırlığındaki teğmenleri yönlendiren isim olarak gösterilen Yarbay Tatar´ın, Ergenekon sanıklarıyla çok sayıda bağlantısına . Poyrazköy iddianamesinde Tatar´ın, ?Ergenekon sanığı Şener Eruygur´dan aldığı talimatlar çerçevesinde Deniz Harp Okulu organizasyonunda yer aldığı?, ?Kafes planının icra edecek isimler arasında bulunduğu?, ?Doğu Perinçek ve Şener Eruygur´dan gelen talimatlarda doğrultusunda Askeri Personele köprü elamanlık görevi gördüğü?, ?Deniz Kuvvetlerinde albaylar, teğmenler ve askeri öğrencilerle ilgili ailevi durumları, etnik kökenleri, zevkleri tutumları ve davranışları gibi fişlemeler hazırladığı?, ?Gelen bir ihbarda terör örgütü DHKP-C´nin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı´ndaki yapılanmasına yardım ettiği? iddia ediliyordu. Yarbay Tatar´ın takip edilmesiyle ilgili ek klasörlerde bazı belgeler çıkmıştı. Yine ´Amirallere suikast´ iddialarına ilişkin hazırlanan iddianamede, Tatar´ın, Ergenekon´la bağlantılı olarak Deniz Kuvvetleri´nde kurulan organizasyonu ´koruduğu´ aktarılıyordu.

Abisi: Gelen o ihbardan haberimiz yok

Şok istihbarat notunda yer alan dosyanın akıbetine ilişkin bir bilgi yer almıyor. Dosyada yer alan telefon numarasına ihbarı yapan M.İ´ye ulaşılamazken, yetkililer dosyanın Hollanda´dan Türkiye´ye getirilip getirilmediği, ihbarı yapan kişilerle görüşen askerlerin ifadelerinde ne dediği ve dosyanın içeriğine ilişkin soruları yanıtsız bırakıyor. İstihbarat notlarındaki bu bilgiler üzerine ulaştığımız Yarbay Ali Tatar´ın ağabeyi Ahmet Tatar, dosyada adı geçen isimleri tanımadıklarını söyledi. Ahmet Tatar, ?Hollanda´da kardeşimin bir tanıdığının olduğundan haberim yok. Olsa bilirdim her halde. Söz konusu belgelerden de haberim yok... Albay E.E. isimli şahsı da tanımıyorum. Belgeleri görmem lazım? diye konuştu. ( Star)

Tatar Ailesi o belgelerin peşinde

27 Nisan 2011 - STAR, Albay Tatar´ın intihar etmeden önce Hollanda´da bulunan bir arkadaşına ?Başıma birşey gelirse bunları açıkla? diye bazı belgeler verdiğini ortaya çıkardı. Ailesi o belgelerin peşine düştü. Ergenekon ve Poyrazköy Cephaneliği soruşturması kapsamında hakkında ikinci kez tutuklama kararı çıkınca intihar ettiği açıklanan Deniz Yarbay Ali Tatar´ın, intiharından önce ?başıma bir iş gelirse açıkla? diyerek Hollanda´da yaşayan bir arkadaşına bıraktığı belgeler Tatar ailesini harekete geçirdi. Yarbay Ali Tatar´ın ağabeyi Ahmet Tatar, kardeşiyle her şeyi paylaştıklarını ancak STAR´da dün yayınlanan belgeler karşısında şaşırdıklarını söyledi.

Böyle bir belgenin varlığından ve belgenin ele geçirildiği iddia edilen kişilerden her hangi birisini tanımadığını ifade eden ağabey Tatar ?Ancak biz bunu ciddiye alıyoruz. Bu belge nerden çıktı şuan kimde, bunların takipçisi olcağız. Ancak medyada kardeşimle ilgili bir sürü yalan yanlış haberler yer alıyor. Kardeşim hiç kimse hakkında istihbarat tutmamış ancak onun hakkında istihbarat yapanlar olmuş. Kardeşim hiçbir zaman DHKPC ile her hangi bir bağlantısı olmadı? dedi. Askeri Casusluk sanığı emekli Albay İbrahim Sezer´de çıkan ve ?Albay E.E´dan gelen istihbarat notları? başlıklı dökümanda ilginç bir bilgiye yer verilmişti. Buna göre, Yarbay Tatar 21 Aralık 2009 günü intihar ettikten iki gün sonra 29 Aralık günü Hollanda´dan Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığını arayan M.İ´nin ?Yarbay Tatar´da bir gizli belge dosyası olduğu ve kendisine bir şey olması durumunda ortaya çıkarılması için bu dosyayı kendisine verdiğini ve dosyayı kime göndermesi gerektiğini? sorduğu anlatılıyordu. ( Star)

(26 Nisan 2011), son güncel.: (27 Nisan 2011)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Tatar´ın Ergenekon´la 11 bağı çıktı

Yarbay Tatar intihar etti

Poyrazköy manşetlerimiz

Poyrazköy İddianamesinde arama yap

Amirallere suikast planı manşetlerimiz

´Amirallere suikast´ iddianamesinde arama yap

Tüm Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3222    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

MİT Kumpasında İtiraflar

04.01.2020 14:14 Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimi faaliyetleriyle ilgili Adana'da görülen davada yargılanan eski üsteğmen Musa Köse'nin, Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde 1 Ocak 2014..
Tamamı 4.1.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

04.01.2020 10:59 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlerle ilgili 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 23.12.2019 GÜNKÜ DURUŞMAD..
Tamamı 4.1.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

04.01.2020 11:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulun..
Tamamı 4.1.2020

Jandarma Darbe davası

04.01.2020 10:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin 243 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 30 Aralık'ta Ankara..
Tamamı 4.1.2020

İzmir 145 sanıklı Darbe davası

04.01.2020 13:47 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin Fetullah Gülen'in de aralarında olduğu 280 sanıklı ana darbe davasında dosyaları ayrılan 3'ü tutuklu 145 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Oca..
Tamamı 4.1.2020

Kosova'da Paketlenen Sanığa Hapis

04.01.2020 14:56 İstanbul'da, FETÖ'nün yurtdışı yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında Kosova'dan Türkiye'ye getirilen sanık Kahraman Demirez, 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezası..
Tamamı 4.1.2020

Ahmet Altan'ın Hapsi Onandı

04.01.2020 14:56 İstinaf Mahkemesi, bir internet sitesinde yazdığı yazıda, 'Terör örgütü propagandası' yaptığı ve 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' ettiği gerekçesi ile toplam 5 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan hakkındaki ceza..
Tamamı 4.1.2020

Malatya 5 sanıklı Darbe davası

04.01.2020 15:31 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat ve mahkumiyet kararları bozulan, aralarında dönemin 2...
Tamamı 4.1.2020

Hakkari 5 sanıklı Darbe davası

04.01.2020 14:52 Hakkari'de, Yüksekova ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine destek verdikleri iddiasıyla haklarında dava açılan, aralarında dönemin 3. Yüksekova Piyade Tümen Komutanı eski tümgeneral Halil İbra..
Tamamı 4.1.2020

Adana 4 sanıklı Darbe davası

04.01.2020 14:14 Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimi faaliyetleriyle ilgili Adana'da görülen davada hapis cezasına çarptırılan 4 sanığın, istinaf mahkemesinin 'hükmün yeniden ince..
Tamamı 4.1.2020

Şike Davası Usulden Bozuldu

04.01.2020 12:49 Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'futbolda şike' davasına dair kararlarını 'usul eksikliği' nedeniyle bozdu. Buna göre, Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarınd..
Tamamı 4.1.2020

Adana 17 sanık: Fetö Astsubayları

04.01.2020 10:33 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada, örgütün 'mahrem imamları'yla ankesörlü telefonlardan periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri iddiasıyla yargılana..
Tamamı 4.1.2020

Baklavacı Güllü Fetö davası

04.01.2020 15:23 İstanbul'da, FETÖ'nün iş dünyası yapılanmasına ilişkin 86 sanıklı TUSKON davasında dosyası ayrılan baklavacı iş adamı Faruk Güllü'nün yargılanmasına devam edildi. 30 Aralık'ta İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki du..
Tamamı 4.1.2020

Hablemitoğlu Zanlısı Yakalandı

22.12.2019 10:12 FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve Alman Vakıfları davalarının raporlarını hazırlayan, 18 Aralık 2002'de faili meçhul silahlı bir saldırıda hayatını kaybeden Necip Hablemitoğlu'nun katil zanlısı Nuri Gökhan Bozkır'ın (45) ..
Tamamı 22.12.2019

CHP'ye iki şok: Başkan tutuklandı

22.12.2019 09:50 İzmir'de, Urla İlçesi Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla tutuklandı. 16 Aralık'taki gelişmeye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ soruşturma..
Tamamı 22.12.2019

25 Aralık: Müebbetler Onandı

21.12.2019 17:25 İstanbul'da, İstinaf Mahkemesi, FETÖ/PDY tarafından yapılan ve takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaparak darbeye teşebbüs ettikleri gerekçesi ile eski emniyet müdürleri Yakup Saygılı, Kaz..
Tamamı 21.12.2019

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
40.572.381