Tam
EskidenYeniye
 

Balyoz Davası´nda 32. duruşma

Balyoz darbe planı davasında bugün 32. duruşma görülüyor. 196 sanıklı davanın duruşmasına 142´si tutuklu 15´i tutuksuz olmak üzere 157 sanık katıldı. Duruşma, tutuklu sanıklardan Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Korgeneral Yurdaer Olcan´ın avukatı Şener Atılgan´ın savunmasıyla sürüyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

Balyoz Davası´nda 32. duruşma

Balyoz darbe planı davasında bugün 32. duruşma görülüyor. 196 sanıklı davanın duruşmasına 142´si tutuklu 15´i tutuksuz olmak üzere 157 sanık katıldı. Duruşma, tutuklu sanıklardan Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Korgeneral Yurdaer Olcan´ın avukatı Şener Atılgan´ın savunmasıyla sürüyor.

Balyoz Planı iddialarına ilişkin 196 emekli ve muvazzaf askerin yargılandığı davanın 32. duruşması görülmeye başlandı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi´nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi´ndeki salonda yapılan duruşmaya, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Genelkurmay Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu ve Albay Dursun Çiçek´in de aralarında bulunduğu 142 tutuklu sanık katıldı. Nejat Bek´in de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık katılmadı. 15 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu. Hakkında yakalama kararı olan emekli Orgeneral Ergun Saygun´un GATA´daki tedavisi devam ettiği için duruşmaya katılmadı.Mahkeme Başkanı Ömer Diken, duruşmaya katılmayan bazı sanıkların sağlık sorunları nedeniyle mazeret bildirdiklerini söyledi.

Duruşmada söz alan tutuklu sanıklardan Cengiz Köylü, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, dijital bir terörle karşı karşıya olduğunu belirterek, Özgürlüğümüz yok ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti, kendisine hizmet eden kahramanlarını bu terör karşısında koruyamamaktadır dedi. Gelecek Perşembe bir sunum yapacağını, bu sırada mahkemede bilgisayardan anlayan bir bilirkişi heyetinin bulunmasını isteyen Köylü, tüm Türkiye´nin gerçekleri öğreneceğini ifade etti.

´TSK emirler disiplin esasına göre yerine getirilir´

Mahkeme Başkanı Ömer Diken savunması tamamlanan Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Korgeneral Yurdaer Olcan´ın sorgu ve beyanın alınmasına devam edileceğini belirterek kürsüye çağırdı. Söz alan sanık Olcan´ın avukatı Şener Atılgan, müvekkilinin iddianamede hakkında yer alan bütün iddialara satır satır cevap verdiğini anlatarak, Bizde müvekkilimizin o savunmasına aynen iştirak ediyoruz. Müvekkilime 1. Ordu Komutanlığı´nda düzenlenecek seminerle ilgili tebligat yapılmıştır. Müvekilim ´hayır ben bu seminere katılmıyorum´ diyemez. Türk Silahlı Kuvvetleri´nde (TSK) emirler disiplin esasına göre yerine getirilir. TSK´da yukarıdan aşağıya tam otorite, aşağıdan yukarıya da tam itaat vardır. Tebligata rağmen seminere katılmayanlar ise askerlikle ilişkileri kesilecek şekilde cezalandırılır. Müvekkilimin seminerde yer alması normaldir. Müvekkilim seminerdeki sunumunu da başarılı şekilde tamamlamıştır, hiçbir suç unsuru taşımamaktadır. Bu seminerde darbe ile ilgili hiç bir konu görüşülmemiştir dedi. Dosya içinde yer alan Askeri Bilirkişi raporu ile TÜBİTAK raporları arasında çelişkiler bulunduğunu savunan Avukat Atılgan, müvekkilim 42 yıllık başarılı bir subaydır. Kaçma şüphesi yoktur. Müvekkilimin tutuklu olarak yargılanması hukuki bir hatadır. Ve hukuki hatanın yapılmasına devam edildiği kanaatindeyim. Müvekkilimin ve diğer sanıkların biran önce tahliye edilmesini talep ederim diye konuştu.

Balyoz avukatlarından mikrofon tepkisi

Tepemde kılıç gibi sallanan mikrofonların altında daha fazla huzurlu bir şekilde avukatlık yapamayacağım için müvekkilimden özür dilerim diyen Avukat Atılgan, duruşma salonun çeşitli yerlerinde yar alan ses alan mikrofonlara tepki göstererek savunma hakkının kısıtlandığını belirtti.

´Sanık küçük Kosovo´daydı´

Söz alan sanık Doğan Fatih Küçük, savcılıkta kendisine Yurder Olcan´ın seminerde yaptığı konuşmasına katkıda bulunup bulunmadığı şeklinde sorular sorulduğunu belirtti. Sanık Küçük, sanık Olcan´a seminerde yaptığı sunumuna kendisinin bir katkısı olup olmadığının sorulmasını istedi. Bunun üzerine söz alan sanık Yurdaer Olcan, Sanık Doğan Fatih Küçük ben sunumumu yaptığım dönemde Kosovo´da görevdeydi. Seminer düzenlendiğinde sanık Küçük Türkiye´de değildi dedi. Duruşma Yurdaer Olcan´ın sorgu ve beyanlarının alınmasıyla devam ediliyor.

Avukatlar ses alan mikrofonların kaldırılması için dilekçe sundular

Bu arada Çetin Doğan´ın avukatı Hüseyin Ersöz´ün de aralarında bulunduğu bir kısım sanık avukatları, duruşma salonuna tavandan sarkıtılan ses alan 15 mikrofonun kaldırılması talebiyle mahkemeye ortak bir dilekçe sundular. ´Yasa dışı dinleme ve gözlemeye son verilmesi istemidir´ başlıklı 3 sayfalık dilekçede şu ifadelere yer verildi: 13 Haziran 2011 günü duruşma salonunda ucunda ses ve görüntü alma cihazlarının bulunduğu yaklaşık 4-5 metre uzunluğunda tavandan sarkıtılan kablolarla donatıldığına şahit olduk. Duruşma salonunda mahkemenizin kararı ile yerleştirilen ancak büyük bir skandal olarak tanımlanabilecek avukatların kendi aralarında ve müvekkilleri ile yaptıkları görüşmeleri sesli ve görüntülü olarak kaydeden cihazların derhal kaldırılmasına karar verilmesini, aksi durumda böyle bir ortamda savunma görevinin yapılabilmesinin imkansızlığı karşısında, gerek ulusal gerekse uluslararası ilgili kurumlar nezdinde her türlü meşru girişimlerde bulunarak Savunma hakkını savunacağımızı ve bu hakkın özgürce kullanılmasını sağlayana dek kararlılığımızı sürdüreceğimizi arz ve talep ederiz. ( AA, Cnnturk)

Balyoz seminerinde 1. Ordunun görev sahasının dışına taşıldı

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen Balyoz davasında tutuklu sanık Yurdaer Olcan´ın çapraz sorgusuna devam edildi. Üye hakim Peksak, sanığa 1. Ordu´yu kapsayan bir seminer planı yapıldığını yönündeki ifadeleri hatırlatarak, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı´ndan alınan destekle bu plan yurt semineri haline dönüşmüyor mu? Yani 1. Ordu görev sahası dışına taşılmış olmuyor mu? diye sordu. Seminerde yurdun tamamını ilgilendiren konuların tartışıldığını söyleyen Olcan, söylediği sözlerin de bu tartışma konuları ile ilgili kendisinin yürüttüğü fikirler olduğunu ifade etti.

Hakim Peksak, Olcan´ın savunmasında davaya konu planın sıkı yönetim palanı olarak adlandırılacağını anlattığına dikkat çekerek, Gerçekçi olması konusunda özen gösterilen bir senaryoda bu bir özensizlik olmuyor mu? diye sordu. Olcan, Aslında değil. Benim sorumlu olduğum bölge geri bölge emniyeti olarak geçiyor. Bu bazı yerlerde sıkı yönetim, bazı yerlerde geri bölge emniyeti ve bazı yerlerde de EMASYA olarak geçer. Bunların hepsinin genel adı olmadığı için zaman zaman hepsi kullanılır. Hatta bizde ne isim vereceğimizi bilemedik. cevabını verdi.

Hakim Ali Efendi Peksak, Savunmanızda semirene 1.Tugay Zırhlı Tugay Komutanı olarak katıldığınızı, ön çalışma yaptığınızı söylediniz. Soruşturma aşamasındaki ifadenizde ise ön çalışma yapmadığınızı söylediniz. Bu çelişki değil mi diye sordu. Korgeneral Olcan, O sırada hatırlamamıştım. Sonra iddianameyi okuyunca hatırladım diye yanıt verdi. Hakim Peksak´ın soruları üzerine Olcan, Plan semineri gizli değildi derken, tugaydaki, tümendeki hazırlıklar sırasında, çaycı bile plan semineri yapılacağını bilir. Bunu kastetttim dedi.

Doğan: OEYTS´nin düşman, darbe gibi algılanmasını bırakalım

İfadelerde kendisiyle ilgili bölümler hakkında açıklama yapmak istediğini belirten tutuklu sanık Çetin Doğan söz aldı. Tutuklu sanık, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ise seminerin Egemen Harekat Planı´na göre yapıldığını, bu planın Yunanistan´ın karasularını 6 mile çıkarması durumunda, geri bölgede meydana gelecek iç karışıklıklarla ilgili olduğunu belirtti. Örtülü veya örtüsüz nelerin tartışıldığının seminer cereyan planında açıkça belli olduğunu ifade eden Doğan, Burada örtülü bir şekilde darbeyi planladığımız, görüştüğümüz düşünülürse çok yanlıştır. Senaryonun o günkü şartları ve durumu aksettirmiyor. Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo (OEYTS) kabul edilmiştir. Türk-Yunan savaşı olasılığı en düşük savaş ihtimalidir ama, Türkiye´nin başı dertte olduğu zaman Yunanistan ´karasularımı 12 mile çıkartma hakkım var´ diyor. OEYTS´nin düşman, darbe gibi algılanmasını bırakalım diye konuştu.

Doğan: Yaşım 70 fakat işim bitmemiş

İddianamede bulunan ve üye hakimin planın örtülü olduğu esas amacının diye başlayan bölümden sorular yönelttiğini hatırlatarak, Çözümlemeler hatalı yapılmıştır ve benim söylemediğim sözler de söylemişim gibi geçmiştir. ´Bu plan dediğim yer yoktur, ´Bu seminer denilmiştir. açıklamasını yaptı. Yaşım 70 fakat işim bitmemiştir. diyen Doğan, mahkeme heyetinin egemen planı anlamadığını, algılamayla ilgili bir problem olduğunu iddia etti.

Doğan: Doğru bildiğimizi yaptık

Bunun üzerine Peksak İçimizde şimdiye kadar barınamayanlar Meclis´e taşındılar. sözlerini hatırlatarak, Özetleyerek okudum ve soruyorum. Algıyla ilgi bir problem var mı? diye sordu. Doğan, Bu konuşma seminerde yapılmadı. 20 Aralık 2002 tarihinde yapılan konuşma iki cingöz Recai polis tarafından Balyoz planında yapılmış gibi gösterilmiştir. O günün konuşmalarını düşünüyorum. İmam hatip eylemleri, bayrak törenine katılmama, tesettürle derslere girme gibi olaylar vardı. Bunlar da Başbakanlığın genelgesi doğrultusunda rapor edildi. Bu genelge ise 2011 ocak ayında Başbakanlık tarafından kaldırıldı. Ordudan ilişiği kesilen Konya milletvekili Meclis´e girdi. Bazı isimler de belediyelerde yer aldı. Genelgede bunlara kol- kanat gerilmemesi vardı. Biz doğru bildiğimizi yaptık. şeklinde konuştu.

Savcının sorusu Çetin Doğan´ı sinirlendirdi

Çetin Doğan´a soruları olduğunu belirten Savcı Savaş Kırbaş ise, Kanaatinizi soruyorum. Ordudan herhangi şekilde ilişiği kesilenlerin dışarıda bir işe girmelerini engellemek ne kadar doğru? diye sordu. Doğan´ın bu soruya güldüğünü gören Savcı, Bunda gülünecek ne var? diye sordu. Doğan ise, Bu soruya tabii ki gülünür. Gerçekten gülünecek konu. Sorunuzu Başbakanlığa yöneltin, genelgesi var.. Siz gerçekten evcilik oynar gibi darbe planı mı yapıldığına inanıyorsunuz? Şov mu yapıyoruz? dedi. Kırbaş´ın ´Bir ayaklanma mı var Türkiye´de de Yunanistan bundan faydalansın?´ sorusu üzerine de Doğan, savcının bu konuyu anlamadığını söyledi. Doğan´ın ´Ben size soru sorayım. Siz bu davada darbe planı olduğuna inanıyor musunuz?´ sorusu üzerine de Kırbaş, kendisine soru yöneltemeyeceğini ifade etti. Çetin Doğan, savunmasında da bu konuları anlattığını belirterek, ´Okuyun, senaryoyu okuyun. Siz anlamıyorsunuz. Savcılık makamına saygım var ama sınırları zorluyorsunuz. Egemen Harekat Planı´nı bilmiyorsunuz. Burada bir komedi mi oynanıyor? 11 no´lu CD´nin sahte olduğunu ifade ettim´ dedi. Kırbaş da ´Savcı olarak zorladığım sınırlar nedir? Soru sorarak mı sınırları zorluyorum?´ diye konuştu.

Savcı Kırbaş, Yurdaer Olcan´a da ´Birincilikle terfi etmiş bir komutansınız. OEYTS´nin 2003´te oynanması için Türkiye´de bir durum var mıydı? Siz karar mercisinde olsaydınız oynar mıydınız?´ diye sordu. İstanbul´daki tehdit durumunun değerlendirdiğini, ilçe emniyet komisyon toplantılarının yapıldığını ifade eden Olcan, ´İstanbul´daki asayişte artış, EMASYA birliklerinin yetersizliği nedeniyle bu plan seçilmiş. Bu şartlarda ben de oynardım herhalde´ dedi.

Albay Büyükkılıç´ın savunmasına geçildi

Duruşmaya tutuklu sanık Emekli Albay Emin Büyükkılıç´ın savunmasının alınmasıyla devam ediliyor. ( Cihan, Star, DHA)

SORGUDA SES KAYDININ İNKARI ÇOK ZOR

17 Haziran 2011 - Balyoz davasının 32. duruşması yapıldı dün. İlk günlere oranla dikkat çekici bir hayli ayrıntı vardı Silivri´de. Darbe planının ne demek olduğunu anlamak isteyenler için laboratuvar niteliğinde burası. Savcı ve hakimlerin soruları, bir numaralı sanık Çetin Doğan´ın hop oturup hop kalkmasına neden oluyor. Kritik davaları etkisiz kılmak için ´daha neyle suçlandıkları bile belli değil´ diyenler de izlemeli bu duruşmaları. Özellikle tutuklu yargılananların savcılıkta, nöbetçi hakim karşısında nelerle suçlandıklarını görmek mümkün. Tutuklama öncesinde iki kez sorgudan geçen sanıkların, duruşmadaki ifadelerinin ardından gelen sorular karşısında çelişkiye düşmeleri... Durumu kurtarmak için devreye giren avukatların Balyoz´un ses kayıtları karşısında çaresiz kalışları...

Uzun bir aradan sonra girdiğimiz duruşma salonunda ilk dikkatimizi çeken, sanıklardaki şekil değişikliği oldu. Çoğu bıyık bırakmış, top sakal moda olmuş sanki. Takım elbiseyle gelenler bir elin parmağını geçmeyecek kadar azalmış; hatta bir numaralı sanık Çetin Doğan tişörtle gelmiş. Yoklamayla başlayan duruşmada ilk sözü bir avukat aldı. Daha birinci dakikada Zaman Gazetesi´nin haberini dile getirdi. Muhabirlerimizin sanıkların ifadeleri ile yetinmeyip, meseleyi iddialarla birlikte kaleme almasıyla ortaya çıkan gerçek, rahatsız etmiş kendilerini. Avukat konuştukça izleyici bölümünden yükselen öfkeli homurtular ve çıkışta bizi arayan sanık yakınlarını görünce, ´Acaba bizi bilinçli olarak mı hedef gösterdi?´ sorusunu sormadan edemedik.

İlk günlerde medya ve avukat ilgisi bir hayli yüksekti. Hatta müdahiller bile geliyordu duruşmaya. Davaya müdahil olanlar, planda isimlerinin geçtiğini ve gerçekleşmesi halinde mağdur olacaklarını söylüyorlardı. Sorguda, planda hedef olanlar konuşuluyor. Gözaltına alınacak imam hatip müdüründen görevden alınacak belediye başkanına kadar isim isim belirtiliyor. Duruşmanın bu aşamasında müdahillerin gelmemesini anlamak mümkün değil.

Hakim ve savcıların soruları, amiyane tabirle çelik çekirdek gibi. Özellikle ses kayıtlarından hareketle sorulan sorular, sanıkları zorluyor. Örneğin sanık İhsan Balabanlı, ses kayıtlarında halkı ´cezalandırma ve gözdağı verme´den bahsediyor. Hakim, ´Sizin cezalandırma yetkiniz var mı?´ deyince, ´Efendim ben tankların süratle geçmesini kastettim´ gibi komik cevaplar verebiliyor. Çetin Doğan, her sanıktan sonra mutlaka konuşma gereği duyuyor. Çünkü sorguda verilen cevaplar, Doğan´ı zor durumda bırakıyor. Hatta bir ara Doğan, darbe planını kabul eder şekilde konuşunca salonda bir anda ´yaaa, ne yapıyorsun´ sesleri yükseldi. Doğan, cümlesini keserek hakime ´Öyle sorular soruyorsunuz ki beni bile şaşırttınız´ demek zorunda kaldı. Hesap vermeye alışkın olmayan generallerin yanında Çetin Doğan´ın savcının basit bir sorusuna bile ´bu soru gülünç´ diye geçiştirmeye çalışması görülmeye değerdi. ( Ali Akkuş / Zaman)

(16 Haziran 2011), son güncel.: (17 Haziran 2011)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

BALYOZ İDDİANAMESİNDE ARAMA YAP

Balyoz Planı manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3442    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Tır Kumpası Organizatörleri davası

16.04.2021 12:46 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 16.4.2021

Balıkesir: Darbe davası başladı

16.04.2021 12:31 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 3 muvazzaf subay, rütbesi geri alınan tuğgeneral ve meslekten ihraç edilen kurmay albay ile bir emekli albay olmak üzere 6 sanığ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

15.04.2021 13:35 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 14 N..
Tamamı 15.4.2021

Zirve Katliamı: Fetö İhbarları davası

12.04.2021 12:50 Malatya'da, 2007'deki Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda hareket ettiği gerekçesiyle 10 sanık hakkında açılan davada itirafçı olan mahre..
Tamamı 12.4.2021

Yazıcıoğlu'ya Fetö Suikasti davası

12.04.2021 12:34 Kahramanmaraş'ta, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalara Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) talimatıyla müdahale ettikleri iddiasıyla..
Tamamı 12.4.2021

Casusluk Kumpasında İtirazlara Ret

12.04.2021 12:25 İzmir'de, Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 'askeri casusluk' soruşturmasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin sahte deliller üreterek kumpas kurdukları iddiasıyla açılan davada yerel mahkemece 75 sanık ..
Tamamı 12.4.2021

Tuskon Fetö İşadamları davası

12.04.2021 11:55 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bulund..
Tamamı 12.4.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

12.04.2021 11:06 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 31 Mart'ta İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki..
Tamamı 12.4.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

12.04.2021 13:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 12.4.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

12.04.2021 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 12.4.2021

Zonguldak: Fetö'ye 11 Hapis

12.04.2021 13:25 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin farklı meslek gruplarından 19 sanıklı dava sona erdi. 2 Nisan'da Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıkla..
Tamamı 12.4.2021

Sakarya: Kadın Yapılanması davası

12.04.2021 13:14 Sakarya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanması sürüyor. 1 Nisan'da..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Finansörleri davası

12.04.2021 10:39 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 3'ü tutuklu 40 sanığın yargılanm..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine dava

12.04.2021 10:26 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 12 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 12.4.2021

Afyon: Tuğgeneral Beraat Etti

16.04.2021 12:39 Afyonkarahisar'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanan eski Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İ.G.G. beraat etti. 15 Nisan'da Afyonkarahisar 2. Ağ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö Medyası Davaları Bozuldu

15.04.2021 13:35 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi'nin eski yazarları Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Mümtazer Türköne'nin 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan aldıkları cezalar ile gaze..
Tamamı 15.4.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.475.373