Tam
EskidenYeniye
 

Eymür´e 19 faili meçhul soruldu

Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan eski MİT yöneticisi Eymür´e aralarında Ömer Lütfi Topal, Tarık Ümit, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve suikasta kurban gittiği düşünülen Eşref Bitlis´in de bulunduğu 19 cinayet soruldu.

Önceki haber title=Sonraki haber

Eymür´e 19 faili meçhul soruldu

Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan eski MİT yöneticisi Eymür´e aralarında Ömer Lütfi Topal, Tarık Ümit, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve suikasta kurban gittiği düşünülen Eşref Bitlis´in de bulunduğu 19 cinayet soruldu.

Ayhan Çarkın´ın itirafları üzerine başlatılan faili meçhuller soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, geçtiğimiz salı günü gözaltına alınıp savcılıkça serbest bırakılan MİT eski yöneticisi Mehmet Eymür´e 19 cinayet ve 1 kaçırılma olayıyla ilgili sorular yöneltti. Aralarında Ömer Lütfi Topal, Tarık Ümit, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve suikasta kurban gittiği düşünülen Eşref Bitlis dosyalarının da yer aldığı faili meçhuller için sorgulanan Eymür´ün ifadesinde, 1990´lı yıllardaki faili meçhullerin Özel Harekâtçılardan oluşan bir grup tarafından gerçekleştirildiğini, İbrahim Şahin ve Mehmet Ağar´ın bu oluşumun önderliğini yaptığını söylediği belirtildi. SABAH´ın edindiği bilgilere göre Savcının Eymür´e sorduğu faili meçhuller şunlar:

19 CİNAYET

Tarık Ümit, Mahmut Yıldırım, Eşref Bitlis, Ömer Lütfi Topal, Mecit Baskın, Namık Erdoğan, Faruk Candan, Yusuf Ekinci, Lazım Esmaeili, Askar Simitko, Savaş Buldan, Hacı Karay, Adnan Yıldırım, Behçet Cantürk, Şahin Aslan, Fevzi Aslan, Medet Serhat, İsmail Karaoğlu, Tevfik Ağansoy cinayetleri ile Gaziantepli işadamı Mehmet Ali Yaprak´ın kaçırılması.

START ANKARA´DAN

Eymür 1994´te MİT Özel İstihbarat Daire Başkanlığı´na getirildiğinde Ankara´da Altındağ Nüfus Müdürü Mecit Baskın, sanatçı Yılmaz Erdoğan´ın amcası Namık Erdoğan ve Faruk Candan cinayetlerinin işlendiğini söyledi. İfadesinde avukat Yusuf Ekinci´nin oğlunun gazetecilere, babasının cinayeti için Mehmet Ağar´a müracaat ettiğini söylediği öğrenilen Eymür, Ankara´da Yeşil´in de gittiği Rüzgâr Güvenlik isimli bir şirketin bulunduğunu ve bu cinayetlerin Rüzgâr Güvenlik´e gelip giden özel harekat polisleri ve devlette görevli bir kısım şahıslar tarafından işlendiğini anlattı. Mehmet Eymür´ün ifadesinde Şahin Arslan, Fevzi Arslan, Medet Serhat ve İsmail Karaoğlu cinayetlerini de aynı ekibin işlediğini söylediği belirtildi. Eymür, ekibin Mehmet Ağar, Korkut Eken ve İbrahim Şahin tarafından yönetildiğini savundu.

YEŞİL´İ ÇOK İYİ TANIYOR

Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım´ı iyi tanıdığını kaydeden Eymür´ün bu kişiyi kendisi ile Elazığ´da görevli bir memurun irtibatlandırdığını ve bir dönem birlikte çalıştıklarını kaydettiği belirtildi. Bazı faili meçhullere ilişkin elindeki bilgileri daha önce atin.org adlı sitede de açıklayan Eymür´ün, Özel Harp Dairesi´nde görev yapmış bazı asker şahısların MİT´e alınması kararına karşı çıktığını, Kaşif Kozinoğlu´nun da Teşkilat´a alınmasını istemediğini, fakat bunu engelleyemediğini söylediği öğrenildi. Eymür ifadesinde, Kaşif Kozinoğlu´nun MİT´te görevliyken altındaki subayla anlaşıp İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Akın Birdal´ı öldürmek istediği istihbaratına ulaştıklarını söyledi. Birdal, 12 Mayıs 1998´de Ankara´da Semih Tufan Gülaltay´ın adının karıştığı bir suikast girişimi sonucunda yaralanmış, saldırıdan sağ kurtulmuştu. Eymür´ün, Kozinoğlu´nun Akın Birdal´ı öldürme planıyla ilgili, MİT yönetimine bilgi verdiğini söylediği öğrenildi. MİT´in de bu konuda idari soruşturma açtığını söylediği belirtildi.

ÖLÜM LİSTESİ

1995´te kaçırılıp öldürülen Tarık Ümit´in hem MİT´e, hem Emniyete çalışan ve yapı itibariyle kontrolü zor birisi olduğunu söyleyen Mehmet Eymür, Ümit´in elinde KUM (Kürt Ulusal Meclisi) listesi adı verilen 40 kişilik bir ölüm listesi bulunduğunu, bu listede bazı isimlerin çizildiğini iddia etti. Tarık Ümit´in yaşadığını zannetmediğini kaydeden Eymür, Ümit´in ölüm listesini kendisine verdiği için Mehmet Ağar, Korkut Eken ve İbrahim Şahin tarafından öldürtüldüğünü öne sürdü.

TOPAL CİNAYETİ

Eymür, Sedat Bucak´ın akrabası Fatih Mehmet Bucak´ın MİT tarafından alınan beyanında, Ömer Lütfi Topal cinayetinin Özel Harekâtçı polislerce ve Topal´dan 6 milyon dolar isteyip alamayan Sedat Bucak´ın içinde bulunduğu ekip tarafından gerçekleştirildiğini anlattığını iddia etti. Eymür´ün, Mehmet Ali Yaprak´ın faili meçhul cinayetleri işleyen ekibin ölüm listesinde olduğunu söylediği de öğrenildi. Savcı Yüksel´in, Eymür´ün ifadesi sonrası Akın Birdal´ın da müşteki olarak ifadesine başvuracağı belirtildi. Yüksel ayrıca eski MİT yöneticileri Şenkal Atasagun, Mikdat Alpay, Yavuz Ataç, Nuri Gündeş, İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar, eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile MİT´teki Özel Harp kökenlilerden Orhan Çoban´ın ifadelerini alacak. Hakkındaki suçlamaları kabul etmediği öğrenilen Eymür, Susurluk kazasından sonra kamuoyuna yansıyan bu çeteyi deşifre etmek amacıyla hizmet ettiğini, görevini en iyi şekilde yapıp, demokrasiye hizmet ettiğine inandığını kaydetti. Eymür ayrıca Susurluk olayını tüm Türkiye kamuoyunun kendisinden öğrendiğini de söyledi. ( Sabah)

(03 Aralık 2011, 12:25)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Mehmet Eymür gözaltına alındı

Eymür serbest bırakıldı

Eymür yeni soruşturmaları başlatacak

Ayhan Çarkın´ın Susurluk cinayetlerine dair itirafları ve yürütülen soruşturma manşetlerimiz

Susurluk skandalı ve cinayetlerine dair çeşitli devlet kurumlarınca hazırlanan raporlar

Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile ilgili manşetlerimiz

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3956    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.631.600