Tam
EskidenYeniye
 

Aselsan belleği jandarmada kayboldu

Aselsan´da milli tank, F-16 ile suikast silahı Kannas projesi üzerinde çalışırken intihar ettiği öne sürülen Hüseyin Başbilen´e ait flash bellek jandarmada kayboldu. Bellekte, Başbilen´in intihar ettiğine delil olarak gösterilen mektubun yer aldığı iddia ediliyordu. Bu mektubun varlığına dair iddia, olay yerinde ilk soruşturmayı yapan jandarma tarafından ileri sürülmüştü.

Önceki haber title=Sonraki haber

Aselsan belleği jandarmada kayboldu

Aselsan´da milli tank, F-16 ile suikast silahı Kannas projesi üzerinde çalışırken intihar ettiği öne sürülen Hüseyin Başbilen´e ait flash bellek jandarmada kayboldu. Bellekte, Başbilen´in intihar ettiğine delil olarak gösterilen mektubun yer aldığı iddia ediliyordu. Bu mektubun varlığına dair iddia, olay yerinde ilk soruşturmayı yapan jandarma tarafından ileri sürülmüştü.

Aselsan´da milli tank, F-16 ile suikast silahı Kannas projesi üzerinde çalışırken intihar ettiği öne sürülen Hüseyin Başbilen´in ölümüyle ilgili takipsizlikle sonuçlanan ilk soruşturmanın savsaklandığı öğrenildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2006´da yürütülen soruşturmada, savcılığın Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Dairesi´nin 10 üyesinden yedisinin ölüm nedenini ´intihar´ olarak tanımlamasını gerekçe göstererek takipsizlik kararı verdiği ve şüpheli hususları araştırmadığı ortaya çıktı.Geçen yıl Başbilen ailesinin müracaatıyla dosyayı raftan indiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2006´daki soruşturmanın eksik ve şüpheli yönlerini tek tek belirledi. Bilirkişi, olay anı görüntülerini incelemiş ve ?Başbilen´in ölümünün intiharı değil cinayeti işaret ettiğini? tesbit etmişti. Savcılık, ?intihar? denerek kapatılan soruşturmada Başbilen´in ölümünden önce yaptığı telefon görüşmelerinin incelenmediğini ortaya koydu. Akabinde de söz konusu görüşmeleri incelettirdi. İnceleme sonuçları, yaklaşık 200 dökümanda tek tek sıralandı ve bir klasörde toplandı. Savcılık, sadece Başbilen´in değil yakın çevresinin de o dönemde yaptığı görüşmeleri mercek altına aldı.

Psikolojisi bozuk değildi

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Veli Dalgalı, psikolojik rahatsızlık nedeniyle intihar ettiği öne sürülen Başbilen´in yakın çevresi ve iş arkadaşlarının dinlenmediğini de belirledi. Soruşturma dosyasını, Deniz Feneri e.V soruşturmasında görevlendirildiği için eylül ayında Murat Demir´e teslim eden Dalgalı, iş arkadaşlarına ve çevresine Başbilen´in psikolojik bozukluğu olup olmadığını sordu. Alınan ifadelerde ise Başbilen´in psikolojisinin bozuk olmadığı, sadece balayı döneminde geçirdiği basur ameliyatının getirdiği bazı sorunlar yaşadığı, ancak intihar eğilimi olmadığı anlatıldı. Savcılık, daha önce SSK´dan Başbilen´in kullandığı ilaçların dökümünü istemiş, gelen cevapta antidepresan hap almadığı bildirilmişti.

Önce bilgisayarda var denildi

Başbilen´in aracında bulunan, bilgisayarda yazılmış 4 Temmuz 2006 tarihli intihar mektubunun mühendise ait olup olmadığını araştıran savcılık, olayla ilgili ilk incelemeyi yapan Jandarma´dan bilgi istedi. Jandarma, söz konusu mektubun Başbilen´in Aselsan´daki bilgisayarında bulunduğunun belirlendiğini söyledi. Savcılık, Jandarma´nın cevabına rağmen bilgisayarı yeniden incelettirdi, ancak söz konusu mektubun izine rastlanmadı.

Sonra bellekte var denildi ama o da kayıp

Bunun üzerine Jandarma´ya mektubun bilgisayarda bulunamadığı bildirildi ve konuyla ilgili cevap istendi. Jandarma ise mektubun Başbilen´in öldüğü esnada aracındaki harici bir bellekte kayıtlı olduğunu bildirdi. Harici belleğin kendilerine teslim edilmesini talep eden savcılığa jandarmadan gelen yanıtta belleğin kayıp olduğu yönünde ifadeler yer aldı. Başbilen´in 4 temmuzda işe gitmediğini açıklayan ailesi, soruşturmanın eksik yürütüldüğü gerekçesiyle davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi´ne taşımıştı. ( Taraf)

57 SAAT SUNUM HAZIRLIĞI YAPTI, SONRA İNTİHAR ETTİ!

Milli tank, Kanas silahı ve F-16 uçakları üzerinde çalışan mühendis Başbilen´in 57 saat boyunca kritik bir projeyi hazırlamak için çalıştığı ortaya çıktı. ASELSAN´da görev yapan 3 mühendisin intiharlarıyla ilgili tartışma sürüyor. F-16 uçakları ve Altay Tankı gibi kritik projeler üzerinde çalışan 3 mühendisin ölümüyle ilgili soruşturmada çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Mühendis Hüseyin Başbilen´in 57 saat üzerinde çalıştığı projeyi sunacağı gün hayatını kaybettiği belirlendi. Baba Başbilen oğlunun ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada verdiği ifadede Oğlum ASELSAN´da yapacağı sunum için 57 saat hazırlık yaptı dedi.

KARARGAH´A DA SORDU

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Murat Demir, bu gelişme üzerine ASELSAN´dan sonra Genelkurmay´a da ölen mühendislerin üzerinde çalıştığı projelerle ilgili sorular yöneltti. Demir, ASELSAN´dan bağımsız olarak ölen 3 mühendisin Karargahla bağlantılı özel projeler üzerinde çalışıp çalışmadığının ve Başbilen´in üzerinde çalıştığı projenin öneminin bildirilmesini istedi.

ÖNCE SPEKÜLASYON DEMİŞTİ

Mühendislerin önemli çalışmalar yaptıkları yönündeki haberleri ´spekülasyon´ olarak niteleyen ASELSAN, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı´na aylar sonra Başbilen´in Milli Tank Projesi´nde görev aldığını açıklamıştı. Başbilen´in tank ve kanas silahlarında gece görüş sistemini sağlayan uzak mesafede etkili olacak sistem üzerinde çalıştığı da bildirildi.

ESRARENGİZ ÖLÜMLER

Hüseyin Başbilen, 7 Ağustos 2006´da boğazı ve bileği kesilmiş olarak aracının içinde bulundu. Ardından 17 Ocak 2007´de Halim Ünal kafasına isabet eden tek kurşunla öldü. Dokuz gün sonra da Evrim Yançeken oturduğu binanın 6´ncı katından düşerek can verdi. ODTÜ mezunu üç genç mühendisin ölüm nedenleri kayıtlara intihar olarak geçti. Üç mühendisin ortak özeliği ise uçakları saldırıdan koruyan dost-düşman tanıma sistemi uzmanı olmaları.

ADLİ TIP´A: NET CEVAP VERİN

ASELSAN mühendisleri Hüseyin Başbilen, Halim Ünsal ve Evrim Yançeken´in ölümleri ile ilgili soruşturmayı yürüten savcı Murat Demir, Adli Tıp Kurumu´na ikinci kez yazı yazarak şüphelerin ortadan kaldırılmasını istemişti. Daha önce mühendislerden Başbilen hakkında Adli Tıp Daire Başkanlığı´nın 10 üyesinden 7´sinin intihar, 3´ününse cinayet dediğini hatırlatan Demir, Başbilen´in boğazındaki 20 cm´lik kesiğin 2-3 cm olarak gösterildiği uyarısında bulunarak Ölüm nedeni hakkında net cevap verin demişti. ( Bugün)

ADLİ TIP OTOPSİ RAPORU 10 GÜNDÜR SAVCILIĞA ULAŞMADI

11 Aralık 2011 - ´Milli Tank Projesi´nde çalışırken otomobilinde ölü bulunan ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen´in otopsi fotoğrafları savcılığa bir türlü ´ulaşamadı´. Savcılığın Ankara Adli Tıp´tan istediği dokümanlar 10 gün geçmesine rağmen 6.8 km´lik mesafeden hâlâ ulaştırılamadı. ASELSAN´da Altay Tankı ve F-16 uçakları gibi kritik projeler üzerinde çalışan 3 mühendisin ´garip´ intiharlarının soruşturması Adli Tıp´ın posta rezaletine sahne oldu.

Soruşturma savcısı Murat Demir´in mühendis Hüseyin Başbilen´e ait Adli Tıp´tan istediği otopsi ve olay yeri fotoğrafları 10 gün geçmesine karşın 6.8 km´lik mesafeden hâlâ ulaştırılamadı. İki kez Adli Tıp´a yazı yazan savcı Demir, fotoğraf ve raporların akıbetini sordu. Adli Tıp ise soruşturma kapsamında gerekli evrakların PTT aracılığıyla postaya verildiğini açıkladı. Ancak Keçiören´de bulunan Adli Tıp Kurumu ile Sıhhiye´deki Ankara Adalet Sarayı arasındaki mesafenin kısa olmasına rağmen rapor ve istenen fotoğrafların ulaştırılamaması şüphe uyandırdı. Gerekli evrakların ulaşmaması halinde soruşturmayı yürüten savcılığın araç tahsis ederek gerekli belgeleri elden aldıracağı öğrenildi. ASELSAN dışındaki cinayetlere ilişkin Adli Tıp evraklarının ise en geç ertesi gün savcılıklara ulaştırıldığı ortaya çıktı.

HATAYI KABUL ETTİLER

Şüpheli şekilde hayatını kaybeden mühendislerden Başbilen hakkında Adli Tıp Daire Başkanlığı´nın 10 üyesinden 7´si intihar, 3´ü ise cinayet demişti. Bununla beraber Başbilen´in boğazındaki 20 cm´lik kesik ise heyet üyeleri tarafından hazırlanan raporda 2-3cmolarak gösterilmişti. Otopsi fotoğrafı ve rapordaki bu çelişkiye dikkat çeken savcılık,Adli Tıp´a yazdığı yazıda ?Ölüm nedeni hakkında net cevap verin.Adli Tıp Genel Kurulu ´nun onayı olsun? demişti. Savcılığın uyarısının ardından Adli Tıp´ın ise sıfır hatası yapıldığını kabul ettiği ortaya çıktı. Aralarında müzakere eden Adli Tıp heyetinin bu duruma işaret eden heyet raporunu da gerekli dokümanlarla birlikte savcılığa ulaştıracağı aktarıldı.

ADLİ TIP´A ´SIFIR´ UYARISI

Mühendis Başbilen´e ait olay yeri ve otopsi fotoğraflarını, savcılığa ulaşmasının ardından kesin sonuç için İstanbul Adli Tıp Kurumu´na gönderecek savcılık ise Ankara Adli Tıp Kurumu´nda yapılan yazım hatasını dikkate alarak İstanbul Adli Tıp´a, şu tebligatı yapacak: ?Başbilen´in boğazındaki 20 cm´lik kesik yazım hatası nedeniyle 2-3 cm olarak gösterilmiş, sıfır eksik yazılmıştır. Kesin sonucu Genel Kurul onayıyla iletiniz. Bir kez daha sıfır hatası istemiyoruz. Başbilen´in boğazındaki 20 cm´lik yara cinayet mi intihar kesiğimi??

PROJE GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Mühendis Hüseyin Başbilen´in 57 saat üzerinde çalıştığı projeyi sunacağı gün hayatını kaybettiğini BUGÜN duyurmuştu. Baba Başbilen oğlunun üzerinde çalıştığı projeler ile ilgili öldüğü gün ASELSAN´da sunum yapacağını ve buna 57 saat hazırlık yaparak çalıştığını söylemişti. ´İntihar etti´ denilen mühendislerin önemli çalışmalar yaptıkları yönündeki haberleri ´spekülasyon´ olarak niteleyen ASELSAN´ın, soruşturmayı yürüten savcıya aylar sonra Başbilen´in Milli Tank Projesi´nde görev aldığını bildirmesinin ardından yeni ayrıntılar daha eklediği de ortaya çıkmıştı.

GERÇEKLERİ AÇIKLADI

ASELSAN, Başbilen´in Milli Tank projesi üzerinde çalıştığını kabul etmesinin ardından, Başbilen´in tank ve kanas silahlarında gece görüş sistemini sağlayan uzak mesafede etkili olacak sistem üzerinde çalıştığını da eklemişti. Savcı Demir ise Karargâha da yazı yazarak Başbilen´in üzerinde çalıştığı özel proje olup olmadığını sormuştu. ( Bugün)

OLAY YERİ GÖRÜNTÜLERİ SAVCILIKTA

13 Aralık 2011 - ASELSAN Mühendisi Hüseyin Başbilen´in sır ölümüne ilişkin sıcak gelişmeler yaşanıyor. ASELSAN Mühendisi Hüseyin Başbilen ölü bulunduktan sonra jandarma tarafından çekilen fotoğraf ve kamera görüntüleri, Ankara Adli Tıp Kurumu´ndan, ölümle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı´na gönderildi. Cumhuriyet Savcısı Murat Demir, bu görüntüleri İstanbul Adli Tıp Genel Kuruluna göndererek, ölümün ´intihar mı, yoksa cinayet mi´ olduğu konusunda rapor istedi.

Başbilen, 4 Ağustos 2006´da sabah saatlerinde 06 ET 2068 plakalı otomobiliyle işine gitmek üzere evinden ayrılmış, ancak ASELSAN´a gitmediğinin anlaşılması üzerine eşi aynı gün saat 12.40´ta Yenimahalle Merkez Karakoluna eşinin kayıp olduğunu bildirmişti. Başbilen, bir gün sonra saat 21.30 sıralarında Ankara´nın Kavaklı köyü Aydıncık Mahallesi Mezarlık Üstü mevkisinde tarla içinde, park halindeki otomobilinde, boynunda ve sol bileğinde kesikler olduğu halde ölü olarak bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili olarak soruşturma yürütmüş, soruşturma sonucunda ´Başbilen´in kesici aletle intihar ettiği anlaşıldığından, kovuşturmaya yer olmadığına´ karar vermişti. Ancak Başbilen´in ailesi, geçen yıl Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak, soruşturmanın yeniden açılmasını talep etmişti.

Halen soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Demir, Başbilen ölü olarak bulunduktan sonra jandarma tarafından çekilen fotoğraf ve kamera görüntülerini Ankara Adli Tıp Kurumundan istedi. Kurumda bulunan fotoğraf ve görüntüler, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştı. Savcı Demir, fotoğraf ve görüntülerle birlikte dosyanın fotokopisini de çekerek, İstanbul Adli Tıp Genel Kuruluna gönderdi ve ölümün ´intihar mı, yoksa cinayet mi´ olduğu konusunda rapor istedi.

Öte yandan, bugün adliyeye gelen Hüseyin Başbilen´in babası Vehbi Başbilen, AA muhabirine, ´Bu bir cinayet ve bu cinayetin çözülmesi için ömrüm yettiğince çabalayacağım. Bu çocuklar bu ülke için çalıştı. ABD´den oğluma teklif gelmesine rağmen, ´Vatanıma hizmet etmek istiyorum´ diyerek, bu teklifi geri çevirdi. Devletimizden bu cinayetlerin aydınlatılmasını istiyorum´ dedi. ( AA)

(08 Aralık 2011), son güncel.: (13 Aralık 2011)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Aselsan: Mühendisler kritik görevdeydi

Bilirkişi: Aselsan intihar değil cinayet

Ergenekon ses kaydı Aselsan´da

Aselsan intiharlarında ´fuhuş ve casusluk´ çetesinin izleri ve Ergenekon şüphesi

Fuhuş ve casusluk soruşturmasıyla ilgili manşetlerimiz

Yazılım devrede, İsrail düşman

Deniz Kuvvetlerinde şüpheli intihar olayları ve Ergenekon şüphesi

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

Ergenekon ve benzer soruşturmalarda engelleme girişimleri

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3977    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Suikast Timine Yağma Cezası Yağdı

17.06.2021 22:57 Muğla'da, 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele gelerek Cumhurbaşkanını derdest etme girişiminde bulunan 37 eski askerin 'Nitelikli yağma' suçundan yargılandıkları ..
Tamamı 17.6.2021

Kimse Yok mu: 25 Hapis

17.06.2021 17:13 İstanbul'da, yardım adı altında para toplayıp Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kasasına para aktaran 'Kimse Yok Mu' Derneği yönetici ve çalışanlarının yargılandığı 38 sanıklı davada 25 sanık 10 yıla kadar değişen ora..
Tamamı 17.6.2021

Tuskon Davasında 17 Hapis

17.06.2021 16:58 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bu..
Tamamı 17.6.2021

Tuzla Piyade Okulu: Darbeye 8 Hapis

17.06.2021 15:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Tuzla Piyade Okulu'ndaki eylemlere ilişkin dava Yargıtay'ın 22 sanık hakkında verdiği bozma kararının ardından 8 sanık yönünden tekrar görüldü. ..
Tamamı 17.6.2021

Balyoz Kumpasına Hapis Talebi

17.06.2021 13:38 İstanbul'da, 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz planı' davasının sanıklarına kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin tutuklu sanık Mehmet Baransu dahil 5 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 2 Haziran'd..
Tamamı 17.6.2021

Fetö'nün Adliye Yapılanmasına dava

16.06.2021 15:40 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca, FETÖ'nün adliye ve cezaevi yapılanmasına ilişkin aralarında örgütün mahrem imamlarının da bulunduğu 71 sanık hakkında 'silahlı terör örgütü kurma v..
Tamamı 16.6.2021

Fetö Hayalet Yapılanmasına dava

16.06.2021 15:23 Ankara'da, FETÖ'nün Gaybubet evlerine yönelik düzenlenen operasyonda aralarında eski Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Desteklere İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başmüfettişi Yasin T. ile 8 şüpheli hakkında i..
Tamamı 16.6.2021

Dink Davasında Firari Sanık Kararı

17.06.2021 16:50 İstanbul'da, Hrant Dink cinayeti davasında dosyaları ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve eski savcı Zekeriya Öz ile bazı gazetecilerin de aralarında bulunduğu firari 13 sanık hakkında savcı, kaçak sayılma ve malları..
Tamamı 17.6.2021

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

17.06.2021 15:20 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasının en üst düzey sorumlusu olduğu iddia edilen firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanm..
Tamamı 17.6.2021

Kars 16 Sanıklı Darbe davası

17.06.2021 18:11 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen 16 sanığın yargılanmasına devam edildi. 28 Mayıs'ta Kars 2. Ağır ..
Tamamı 17.6.2021

Fetö Kapatamadı: Geziciler Endişeli

19.05.2021 14:58 İstanbul'da, Gezi Parkı Davası'nın firari sanıkları Can Dündar, Mehmet Ali Alabora ve Ayşe Pınar Alabora'nın da aralarında bulunduğu 7 sanığın ayrılan dosyaları, Osman Kavala'nın da içinde bulunduğu ana dava dosyasıyla..
Tamamı 20.5.2021

Fetö'ye 459 muvazzaf gözaltısı şoku

21.05.2021 15:14 İzmir ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen ortak soruşturma kapsamında FETÖ'nün örgütsel iletişim modeline uygun aranma kaydı suretiyle terör örgütüne özgü örgütsel iletişim ağına dahil oldukları tespit ..
Tamamı 21.5.2021

Tahşiye Kumpası: Cezalar Onandı

21.05.2021 10:02 İstanbul'da, FETÖ'nün "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle görülen davada, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'ya Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliğinden, 18 sanığa da terör örg..
Tamamı 21.5.2021

Karlov'a Suikast Emri Gülen'den

19.05.2021 15:01 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada, gerekçe..
Tamamı 19.5.2021

Gezi Parkı Davası Yeniden Başladı

21.05.2021 15:58 İstanbul'da, Gezi Parkı davasında verilen beraat kararlarının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden görülmesine başlandı. 21 Mayıs'ta İstanbul 30'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuksuz sanıklar ..
Tamamı 21.5.2021

Fetö Yöneticilerine 130 Yıl Hapis

21.05.2021 12:19 Adana, Antalya, Edirne, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Konya ve Zonguldak'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda çoğu yö..
Tamamı 21.5.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
50.684.766