15 Temmuz ABD/Fetö Darbesine Direniş Bayramımız Kutlu olsun.. İşte saat saat 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar
15 Temmuz ABD/Fetö Darbesine Direniş Bayramımız Kutlu olsun.. İşte saat saat 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar
Tam
EskidenYeniye
 

Ergenekon´da tahliyelere ret

Ergenekon davasının, celse arasında verilen ara kararında Cmk´nın 108. maddesi kapsamında tutuklu sanıkların tutukluluk hallerini de inceleyen mahkeme, 65 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verirken bu sanıklar hakkında daha hafif koruma tedbiri olan adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı kanaati belirtildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

24.08.2012 20:50 İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen 65´i tutuklu toplam 274 sanıklı Ergenekon davasında mahkeme, Ceza Muhakemesi Kanunu 108´inci madde kapsamında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Chp Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, Hurşit Tolon, İbrahim Şahin, Doğu Perinçek ve Tuncay Özkan´ın da aralarında bulunduğu 65 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamı yönünde karar verdi. Ceza Muhakemesi Kanunu´nun (Cmk) 108´inci maddesi kapsamında sanıkların tutukluluk durumlarını değerlendiren mahkeme heyeti, Tutuklu sanıklar haklarında tutuklamayı gerektirir mevcut somut delillerin bulunduğu, sanıkların üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu, sanıklar haklarında daha hafif koruma tedbiri olan adli kontrol tedbiri uygulanmasının yetersiz kalacağını da tutukluluk hallerinin devamına ilişkin karara gerekçe olarak gösterdi.

TUNCAY ÖZKAN´IN ARKADAŞI DUYGU DİKMENOĞLU HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Mahkeme ayrıca sanık ve avukatların taleplerine ilişkin de bir dizi ara karar aldı. Buna göre, 13 Ağustos 2012 tarihli duruşmada izleyiciler arasında bulunan ve tutuklu sanık Tuncay Özkan´ın arkadaşı olarak bilinen Duygu Dikmenoğlu´nun Mahkeme Heyetine yönelik olarak sarf ettiği iddia edilen yazıklar olsun, yazıklar olsun şeklindeki sözleri nedeniyle hakkında Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Ayrıca 7 Ağustos 2012 tarihli duruşma başlamadan önce, Mahkeme Heyetinin yerini alması beklendiği sırada bazı sanıkların avukatları Yiğit Kazım Akalın ve Hüseyin Ersöz´ün, masanın üzerinden atlamak suretiyle geçmeleri yasak olan sanık bölümünün hemen yanına geçerek başka suçtan tutuklu sanık Yalçın Küçük ile görüştükleri, uyarılara rağmen görüşmelerine devam ettikleri için jandarma görevlilerince tutanak tutulduğu belirtilen ara kararda, bu gerekçelerle her iki sanık avukatı hakkında Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı´na suç duyurusunda bulunulmasına hükmedildi. Aynı şekilde 9 Ağustos 2012 tarihli duruşmada öğle arası verildiği sanık avukatlarından Serkan Günel´in de Levent Göktaş ve Tuncay Özkan ile yakın temasta bulunmak suretiyle görüştüğü belirtilerek Günel hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

Tutuklu sanıklardan Tümgeneral Hıfzı Çubuklu´nun avukatı Nazlı Çubuklu´nun mahkeme heyetine karşı sözleri ile tutuklu sanık Muzaffer Tekin´in 10 Ağustos 2012´deki duruşmadaki söz ve davranışları nedeniyle haklarında Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı.

Mahkeme 1. Ordu Komutanlığı´ndan 5, 10, 11 Mayıs 2006 tarihlerinde meydana gelen Cumhuriyet gazetesine bomba atma eylemleri ve 17 Mayıs 2006 tarihinde meydana gelen Danıştay baskını olayında kullanılan silahlar ve bombalarla ilgili Alparslan Arslan ve diğer sanıklarla ilgili herhangi bir istihbari bilgi ve belge olup olmadığının arşiv araştırması da yapılarak bildirilmesini istedi.

Eski Özel Harekat polisi Ayhan Çarkın´ın ifadeleri doğrultusunda yürütülen soruşturma kapsamında tanık sıfatıyla ifadesine başvurulan Nesimi Soner Dedeoğlu´nun ifadesinin gerekli güvenlik önlemi alınarak gönderilmesi için Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği´ne yazı yazılmasına hükmedildi. Ayrıca mahkeme, tutuksuz sanık Emrah Gönenci´nin tüm aramalara rağmen kendisine ulaşılamadığından savunmadan kaçtığının anlaşıldığını belirterek savunmasının alınabilmesi için hakkında yakalama kararı çıkarılmasını karara bağladı.

CUMHURİYET SAVCISI DOĞAN ÖZ CİNAYETİ İLE İLGİLİ BELGELER İSTENDİ

Daha önceki oturumlarda 1978 yılında faili meçhul cinayete kurban giden Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz´ün öldürülmeden önce hazırlığını yaptığı Kontrgerilla Soruşturması´na dair evrakların Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü´nden istenmesi kararı verildiğini hatırlatan mahkeme heyeti, bugünkü ara kararında ise mahkemece istenen evrakların, eşi emekli Hakim Sezen Öz ile irtibata geçilerek varsa kendisindeki örneklerin gönderilmesinin istenmesine hükmetti.

Davanın tutuklu sanığı avukat Kemal Kerinçsiz´in talebiyle ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı´na yazı yazılarak Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök´e 10 Temmuz 2003 ve 2006 tarihlerinde teslim edildiği öne sürülen MİT şeması (MİT tarafından hazırlanan Ergenekon şeması) ile ilgili olarak Özkök tarafından karargaha herhangi bir CD, kitapçık veya belgenin verilip verilmediğinin sorulmasını karara bağladı. Verilmiş ise de bu konuda tutanak tutulup tutulmadığı, daha sonra kitapçığın ve belgelerin imha edilip edilmediğinin sorulmasına, teslim tutanağı ve imha tutanağı tutulmuş edilmiş ise bu tutanakların da onaylı suretlerinin istenmesine, yazılacak yazıya da tanık Hilmi Özkök´ün aşamalardaki ifade örneklerinin onaylı suretlerinin eklenmesine karar verdi.

Mahkeme, İstanbul Emniyet Müdürlüğü´ne müzekkere yazılarak tutuksuz sanıklardan emekli Albay Arif Doğan´ın halen herhangi bir hastanede veya sağlık kuruluşunda tedavi görüp görmediğinin araştırılarak bildirilmesini istedi.

İLKER BAŞBUĞ´A DA RET

Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Emekli Orgeneral İlker Başbuğ´un da aralarında bulunduğu bazı sanıkların tutukluluğa itirazlarını reddetti. Bunun üzerine Başbuğ´un avukatı bir üst mahkeme olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi´ne başvurdu. Mahkeme, 16 Ağustos 2012 tarihinde Başbuğ´un itirazını karara bağladı. Mahkeme, Başbuğ´un tutukluluğa itirazını 8 satırdan oluşan bir paragraflık gerekçe ile reddetti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, İlker Başbuğ´un üzerine atılı olan suçları işlediğine dair kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunduğu, bu suçların CMK. 100/3 maddesinde sayılması sebebiyle tutuklama nedenlerinin bulunduğu kabul edildiğinden, suçların niteliği ve yüklenen suçlar için öngörülen ceza miktarlarına göre adli kontrol uygulamalarının sanık açısından yetersiz kalacağı... kararını verdi.

3. Yargı Paketi uygulanmadı

5 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 3. Yargı paketi ile getirilen düzenlemeler arasında, ´tutukluluğa itirazlara ilişkin verilen kararlarda gerekçelerin ayrıntılı yazılması´ yer aldı. Ancak yaklaşık 1.5 ay önce yürürlüğe giren bu değişikliği İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi´nin Başbuğ kararında uygulamadığı görüldü. ( Cnnturk)

(24.08.2012), son güncel.: (26 Ağustos 2012)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4766    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

04.07.2020 13:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 16.0..
Tamamı 4.7.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

04.07.2020 13:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 4.7.2020

Eski Başyaver Yazıcı davası

04.07.2020 15:33 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın b..
Tamamı 4.7.2020

İzmir Casuslukta Kumpas davası

04.07.2020 15:07 İzmir'de, 'askeri casusluk soruşturması'ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 96 sanığın yargıl..
Tamamı 4.7.2020

Selam-Tevhid Kumpası davası

04.07.2020 13:23 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 54 eski hakim ve sav..
Tamamı 4.7.2020

Kayseri Darbe davası

04.07.2020 15:11 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 4.7.2020

Darbeci Albay'a 14 yıl Hapis

04.07.2020 17:14 Kayseri'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde 'yurtta sulh konseyi' tarafından hazırlandığı öne sürülen listede, adı, 'Giresun sıkıyönetim komutanı' olarak geçen Kayseri Jandarma Bölge Komutan..
Tamamı 4.7.2020

Kuleli ağı mahrem itiraflarda

04.07.2020 17:18 Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan itirafçı 'mahrem imam', Kuleli..
Tamamı 4.7.2020

Suikast Timinin Yağma davası

04.07.2020 15:27 Muğla'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 37 kişi için 'nitelikli yağma' suçundan açılan dava Covid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarih..
Tamamı 4.7.2020

ABD Görevlisi Cantürk davası

04.07.2020 14:14 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütü FETÖ'ye üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 16 Haziran'da..
Tamamı 4.7.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

04.07.2020 12:34 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 17 H..
Tamamı 4.7.2020

Faruk Güllü'nün Hapis Gerekçesi

04.07.2020 16:54 İstanbul'da, baklavacı Faruk Güllü'ye "Fetö silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan mahkemece verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezası hükmünün gerekçesi hazırlandı. 20 Haziran'daki gelişmeye dair edinilen bilgiye göre, ..
Tamamı 4.7.2020

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

04.07.2020 16:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşi Gonca Batmaz'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı dav..
Tamamı 4.7.2020

Ecevit Üniversitesi Fetö davası

04.07.2020 16:15 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, Bülent Ecevit Üniversitesinde (BEÜ) görevliyken meslekten ihraç edilen 15 akademisyenin yargılanmasına devam edildi. 23 Ha..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.131.434