Tam
EskidenYeniye
 

Darbe medyası da Balyoz yedi

Türkiye dün tarihi bir gün yaşadı. Ülke tarihinde ilk kez bir askeri darbe girişimi cezalandırıldı. Balyoz darbesinin mahkemece tescil edilerek ağır cezalar verilmesi, sadece sanık ve yakınlarını değil, ´darbe medyası´ olarak nitelendirilen basın organlarını da sarstı.

Önceki haber title=Sonraki haber

22.09.2012 12:41 Balyoz davası dün sonuçlandı. Sanıklara verilen ağır hapis cezaları, sanık ve yakınlarını sarstı. Ancak, Ergenekon ve Balyoz gibi davaları objektiflikten uzak yayın anlayışıyla yerden yere vuran ve bu yönüyle ´darbe medyası´ olarak da nitelendirilen basın organları da cezalarla birlikte sarsıldı. Darbe medyası nitelemesini haklı çıkaracak şekilde Balyoz davası kararları, bu basın organlarında ana sayfalarına tek taraflı yansıtıldı. Haber ve yorumlarda, sanıklar sanki hiçbir şey yapmamış masum melekler, hükümet ve onları yargılayan hakimler ise Türk devletini ve ordusunu yıkmaya çalışan hainler olarak gösterildi, günü gelince intikam alınacağı tehditleri yer aldı. Yine haberlerde, darbe girişimlerinin yüz kızartıcı bir suç olduğuna, hükümeti milletin seçtiğine, onun da darbe ile değil ancak seçim sandıklarında milletin oylarıyla devrilebileceğine dair hiç bir yoruma yer verilmedi.

Balyoz davasında verilen cezalar, ´darbe medyası´nın gazete kapaklarına şu başlıklarla yansıdı:

HÜRRİYET GAZETESİ

20+20+20 Balyoz gibi karar (4+4+4´e nazire yapan manşet)

Karardan önce Harbiye Marşı karardan sonra İstiklal Marşı

37 sanık beraat etti hiç tahliye yok

Yaş üyesi Org. Balanlı´ya 18 yıl hapis

Başbakan´ın örnek verdiği iki paşaya 16 ve 18 yıl

Balyoz davası asıl şimdi başlıyor

Babalık ve kocalıktan da mahrum edildiler

Çetin Doğan: Karar madalyamdır

Haydi kalk kızım. Şu çeyizlik bayrağını da güzelce katlayıp yerleştirelim sandığa (Karikatür)

MİLLİYET GAZETESİ

5 BİN SAYFA BELGEYE 5 BİN YIL HAPİS

Balyoz´sa 325 asker mahkum oldu

RADİKAL

Balyoz sert indi

365 sanık 250 tutuklu 325 mahkumiyet tahliye yok 69 yakalama kararı

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz davasında kararını açıkladı. Doğan, Fırtına ve Örnek´e oybirliğiyle ağırlaştırılmış müebbet verildi. Ceza 20 yıla indirildi. Diğer sanıkların çoğu 16 yıl ceza aldı.

Sanık yakınları perişan

Murat Yetkin: Ağır ve yaralı bir karar

Turgut Kazan: Böyle eksik teşebbüs olmaz

Kemal Kılıçdaroğlu: Mahkeme var, adalet yok

Devlet Bahçeli: Adaletsizlik tescil edildi

VATAN GAZETESİ

VE BALYOZ İNDİ

BABALIK VE KOCALIK HAKLARI DA GİTTİ!

´DEVLETE DERS OLSUN´ İbrahim Fırtına: TC ve devletine ders olsun, söyleyecek hiç bir şeyim yok

´ÜZÜNTÜM BÜYÜK´ Balyoz Planı için Amacı aşmışlar diyen dönemin G.Kurmay Başkanı Hilmi Özkök kararı VATAN´a değerlendirdi: Şu anda üzüntü içindeyim

SALONDA ´BABA´ VE HIÇKIRIK SESLERİ...

EN AZ 12 YIL YATACAKLAR

KARAR KARA BİR LEKE

HAKİM VAR ADALET YOK

Ruhat Mengi: Yalman ´Biz biliriz´ demişti

Reha Muhtar: Yargılama henüz bitmedi

Okay Gönensin: En zor dönemeç başladı

Mustafa Mutlu: Şimdi ´karar´ yargılanacak

CUMHURİYET GAZETESİ

Adalete balyoz

Kilit tanıklar dinlenmeden, çelişkili deliller aydınlatılmadan, bilirkişi raporları dikkate alınmadan ve avukatlar olmadan karara bağlanan davada 324 ASKERE CEZA YAĞDI

8 şehit daha uğurlandı.. Bu acı ne zaman bitecek?

´Karara hiç şaşırmadık´ Komutanlar: Devletimiz komplocu çetelerle mücadelede başarılı olamamıştır

TSK´YE TUZAK KURULDU

Silivri´de gözyaşları

HUKUKÇULAR: Tüm kurallar ihlal edildi

TUTUKLU GAZETECİLER.. Erdoğan hükmü verdi

Bekir Çoşkun: MAHKEME!..

Ali Sirmen: KARAR

Hikmet Çetinkaya: DEVLET NEREDE DEVLET!..

Cüneyt Arcayürek: Curcuna!..

SÖZCÜ GAZETESİ

BALYOZ GİBİ CEZA

KRİTİK DAVADA ŞOK KARAR

Uğur Dündar: Burası öyle bir ülke ki!.. Subaylar kaçma şüphesiyle içeriye girerler, kaçacağı besbelli hortumcularsa elini kolunu sallayarak giderler...

Emin Çölaşan: Türk Ordusu tasfiye edilirken.. AKP´nin Atatürkçülükle ilk büyük hesaplaşması dün sona erdi.

Necati Doğru: Pusu davası bitti. GALİPLER, Türkiye Cumhuriyeti´nin 3 varoluş değerini savundukları için mağlupları yargıladılar.

Ne dediler? Paşalar: Vatan sağolsun!... Erdoğan neşeli konuştu!.. CHP: Karar okyanus ötesi

POSTA GAZETESİ

AİLELERE DARBE

Silivri´de gözyaşları

´Vatan sağolsun´

ELVEDA.. Cezaevine götürülen 24´ü general 51 tutuklu muvazzaf subay otobüsten ailelerine böyle el salladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Silivri´de adalet yok

Balyoz davasında karar dün çıktı. Aileleri sanıkların çoğunun beraat edeceği ya da tahliye olacağını bekliyordu. Silivri´ye bavullarla gelmişlerdi. Karar açıklandıktan sonra hapisteki sanıklar bu bavullara eşyalarını doldurup evlerine dönecekti. 325 sanığa ceza yağdı. Sadece 36 sanık beraat etti. 24´ü general olmak üzere ceza alanların 51´i muvazzaf subay. Yakınlarına kavuşamayan aileler gözyaşlarına boğuldu, bayılanlar oldu. Aileler 10. Yıl Marşı´nı söyledi ve mahkeme heyetini yuhaladı.

CNNTURK WEB SİTESİ ANA SAYFASI

Kararlar Balyoz gibi indi!

KILIÇDAROĞLU´NDAN BALYOZ YORUMU Oradan adalet beklenmez!

TSK´nın bittiği gündür!

Org. Özel ne yapacak?

BALYOZ KARARLARI DIŞ BASINDA... Ordu dizginlendi!

Nazlı Ilıcak: Benim de kafamda soru işaretleri var

Çetin Doğan´ın kızı CNN TÜRK´e konuştu...

Tarihi davadaki soru işaretleri

CHP liderinden Balyoz kararına sert tepki!

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir: TSK´nın şimdi bu kararları ailelere açıklaması gerekiyor. Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir, Balyoz davasında çıkan kararlarına CNN TÜRK yayınında değerlendirdi. Karar TSK´nın komuta kademesine de balyoz gibi gelmiştir. Çünkü TSK´nın şimdi bu kararları ailelere açıklaması gerekiyor. Gözler bu akşamdan itibaren ne yaptınız size dönebilir diye Genelkurmay´a dönebilir. Org. Necdet Özel´in yargının kararlarına saygılıyız mesajı dışında yapacağı pek birşey yok dedi.

Özden Örnek´in oğlu Tolga Örnek CNN TÜRK´te yayınlanan Ne Oluyor? programında Balyoz davasında çıkan kararları değerlendirdi. Örnek, Ceza bekliyorduk. Süreç zaten öyle işledi ama böyle katliam gibi ağır cezalar beklemiyorduk. Benim için bugün TSK´nın bitirildiği gündür dedi.

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(22 Eylül 2012, 12:41)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Kontrgerilla Medyası

Ergenekon ve Balyoz gibi davaları engelleme girişimleri

Balyoz davasında savcılığın Esas mütalaasını (920 sh) indirip okumak için tıklayın

BALYOZ PLANI VE DAVASI MANŞETLERİMİZ

1. Balyoz iddianamesinde ara

2. Balyoz iddianamesinde ara

3. Balyoz iddianamesinde ara

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

BALYOZ VE DİĞER DAVALARDAKİ DELİL TARTIŞMALARI

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4831    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.631.703