Tam
EskidenYeniye
 

Taksim Tahrir olmaz

29 Ekim.. 1 Mayıs.. Ve şimdi Taksim Gezi parkı.. Maksat ağaç kesilmesini protesto değil kitlesel kalkışma için bir yeni deneme daha.. Bunu kendileri de söylüyor. CHP muhalefetlik yapamayınca ve sandıktan çıkma umutları da kalmayınca çılgına dönen taraftarları her ne pahasına olursa olsun hükümeti devirmeye kararlı.

Önceki haber title=Sonraki haber

02.06.2013 18:12 29 Ekim.. 1 Mayıs.. Ve şimdi Taksim Gezi parkı.. Maksat ağaç kesilmesini protesto değil kitlesel kalkışma için bir yeni deneme daha.. Bunu kendileri de söylüyor. CHP muhalefetlik yapamayınca ve sandıktan çıkma umutları da kalmayınca çılgına dönen taraftarları her ne pahasına olursa olsun hükümeti devirmeye kararlı. Tabi yasal olan sandık yoluyla değil her zamanki gibi yasadışı yollarla. Sandık hiç bir zaman onlar için bir değer ifade etmedi. 27 Mayıs öncesini andıran kitlesel hareketlerle güya hükümeti devirmeyi deniyorlar.. Güvendikleri cuntalar ve gizli yapılanmalar deşifre olunca son şanslarını deniyorlar.. Taksim´i güya Tahrir yapmaya kararlılar.

İŞTE CHP´LİLERİN YALANLARLA TAHRİK ÇABASI

Gezi Parkı´na AVM yapılacağı yönündeki iddialar üzerine Taksim ve çevresinde toplanan vatandaşlara polisin biber gazıyla karşılık vermesiyle büyülen olaylar, Facebook ve twitter üzerinden atılan mesajlarla kaosa dönüştürülmek istendi. Ölü sayısı 500´e yükseldi, tanklar küçük çocukları ezdi türü mesajlara sanatçı, gazeteci ve siyasiler de katıldı.

Taksim Gezi Parkı´nda göstericiler ile polis arasındaki gerginliği ranta çevirerek olay çıkarmak isteyen bazı provokatörler twitter üzerinden yalan haber yaymaya dün de devam etti. Daha çok kişiyi Taksim´e çekmek ve Taksim´de olanları da güvenlik güçleri ile karşı karşıya getirmek isteyen provokatörler ?Şu an Taksim´deyim polis gerçek mermi kullanıyor. En az 500 ölü! Panzerin altında kalan bir kişi öldü, Haydi Taksime? şeklinde yalan bilgi yaydı. Aynı şekilde twitterda son dakika olarak verilen haberde Taksim´de 400 yaralı olduğu, 10 kişinin kafa travması yaşadığı ve 3 kişinin gözünü kaybettiği, 1 kişinin kulağının koparıldığı iddia edildi. Bu iddialardan bir tanesi ise CHP Milletvekili Aygün tarafından ortaya atıldı.

Batum ve Cihaner ´gaz´ verdi

Aygün, ?Türkiye´nin Tahriri Taksim Eylemi´nden bilanço: 2 ölü, bir kolu kopmuş ağır yaralı´ şeklinde tweetler atarak eyleme destek verdi. Yaşanan olayları farklı alanlara çekmek isteyen ve hükümete karşı başkaldırı olarak göstermeyi hedefleyen bazı çevreler sosyal medyayı kullanarak ortamı germeye çalıştı. Provokatörler internetten aldıkları bir fotoğrafı, ?Polis panzerle bir çocuğu ezerek öldürdü.´ diyerek paylaştı, gün boyu farklı ölüm haberleri dolaştı. Bir mesajda polisin ilaçlı su dağıtarak göstericileri önce uyuttuğu sonra gözaltına aldığı iddia edildi.

CHP´li İlhan Cihaner, ?Taksim´deki, yüzbinler kolayca kandırılacak, yönlendirilecek aptallar değildir!? mesajını atarken CHP´li Süheyl Batum, ise ?Gün, bugüne kadar sessiz kalmış çoğunlukların günü. Diktatör özentilerinin sonu geliyor. Gençler güneşi zaptedecek güneşin zaptı yakın? diye yazdı.

İŞÇİ PARTİSİ: ÇANKAYA YENİDEN ATATÜRK´ÜN ÇANKAYASI OLACAK!

Taksim Gezi Parkı protestolarının arkasında yer alan CHP, İşçi Partisi ve diğer Ergenekoncu grupların biryerleri basma ve kitlesel olaylar çıkarma çabası yeni değil. Seçimlerden fayda ummayan bu güçler hatırlanacağı gibi TBMM´yi de boykot etti, uzun süre milletvekili yemini etmeyerek oturumlara da katılmadı. Ancak kamuoyundan destek görmeyen bu hareket sonunda pes etti. CHP´liler mahçup şekilde TBMM´de yemin etti. Bu olay, aslında neyin ne olduğunu, ´Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!´ şeklindeki Atatürk´ün sözünün bu çevreler için bir değer ifade etmediğini gösteren bir başka çarpıcı örnek.

Yakın zamanda yaşanan bir başka örnek, Silivri´deki Ergenekon mahkemesini basma girişimiydi. CHP ve İşçi partili gruplar mahkeme salonu dışında taşkınlıklar çıkardı. Kendilerini engelleyen ve biber gazı sıkan bu kez polis değil jandarmaydı. Salonun içindeki CHP´liler de tutanaklara açıkça yansıdığı gibi kalabalığı kışkırtarak duruşmayı engellemeye hata hakimlerin üzerine yürümeye kalkıştı. Duruşma ertelenmek zorunda kaldı. Bu olaylar, Erzincan´daki Ergenekon duruşması esnasında mahkeme salonu üzerinden yapılan alçak uçuşu hatırlatıyordu. Jetlerin gürültüsüyle mahkeme heyeti korkutulmaya çalışılmıştı. CHP´lilerin etkin şekilde yer aldığı o soruşturma sürecinde inanılmaz şekilde tanıklar para dolu çantalarla, baskı ve tehditlerle ifade değiştirmeye zorlanmışlardı. Çok ama çok fazla örnek verilebilir.

Silivri´deki Ergenekon davasını basma planları yapan çevrelerden İşçi Partililerin taraftarlarını baskına çağırırken kullandığı sözler çarpıcıydı. Ergenekon´un var olduğunu açıklayan tarihi savcılık mütaalası sonrasında yapılacak ilk duruşma olan 8 Nisan 2013 tarihli duruşmayı basmaya çağıran İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Avukat Hasan Basri Özbey ve parti ideri Doğu Perinçek´e göre seçimler anlamsız. Bu ikilinin sözleri şu şekildeydi:

Cumhuriyet devrimlerini sandıklardan çıkarak başarmadık. 13 Aralık tarihinde Silivri´nin duvarlarını yumuşattık. İsteseydik yıkardık. Şu anda savaş Silivri cephesindedir. Bütün yurttaşlarımızı 8 Nisan sabahı Silivri´ye bekliyoruz. Yeminler edildi yıkılacak Silivri. Hepimiz Ergenekoncuyuz. Çankaya yeniden Atatürk´ün Çankaya´sı olacak.

Atatürk´ü amaçlarına kalkan yapan bu azınlıklar için, Taksim Gezi Parkı ve daha önceki benzer olaylarda da örnekleri görüldüğü gibi Lenin´le Atatürk´ün posterlerini yanyana taşıyan bu çevreler için seçim sandığına oy atan çoğunluğun hiç bir değeri yok. Onlara göre, göbeğini kaşıyanların, teneke ya da bidon kafalıların attığı oy onlarınkiyle bir olamaz.. Bel bağladıkları TSK içindeki ve dışındaki yapılanmalar devre dışı kalınca, ´CHP+Ordu=İktidar´ denklemi bozulunca çılgına dönmüş durumdalar. Taksim Gezi Parkı olmasaydı, alkol kısıtlaması bahane olurdu.. O olmasaydı Çamlıca´ya cami projesi olurdu.. O olmasaydı Erdoğan´ın boyu posu olurdu.. Bahane çok. 29 Ekim 2012 kutlamalarının nasıl kışkırtmaya dönüştürüldüğü malum. Ağaç kesme söz konusu değildi o zaman. 1 Mayıs 2013 Taksim yasaklamasını da aynı şekilde kışkırttılar. Ağaç kesme yine söz konusu değildi o zaman.

Belli ki, hükümet hiç bir icraat yapamaz hale getirilmek isteniyor. AK Parti ilk olarak iktidara geldiğinde bu çabalar dönemin cumhurbaşkanı Necdet Sezer ile dönemin yargısı ve bürokrasisi tarafından etkin şekilde başlatıldı. Sezer-Yargıtay-Danıştay engellemelerini hatırlayalım. 2006 yılından 2007´ye kadar cumhurbaşkanını AK Parti´ye seçtirmemek için gösterilen çabalar, Danıştay saldırısı ve ardından cenaze töreninde kalabalıkların hükümet bakanlarını pet şişe yağmuruna tutması, 27 Nisan muhtırası ve giderek tırmanan diğer eylemler bu çevrelerin gözlerini kararttığını, geri adım atmayacaklarını çarpıcı şekilde gösterince hükümet anladıkları dilden konuşmaya karar verdi. Ergenekon soruşturması başlatıldı.

Kemalistleri kemalizm için kurban eden, kanlı bıçakları ise müslümanların kapısının önüne bırakan, işledikleri cinayet anlaşılmasın diye kameraları dahi karartan bu karanlık çevreler Ergenekon soruşturması ile aydınlatıldı. Ergenekon ve TSK içindeki darbe yapılanmalarına önemli ölçüde darbe vuruldu. Bu çevrelerin en güvendiği yapılanmaların kolu kanadı bir ölçüde de olsa kırıldı. Kalanları ise ses kayıtlarına da yansıdığı gibi çok gizli şekilde ve bilgisayarlara da güvenmeden kurşun kalemlerle not alarak korku ve tedirginlik içinde yeni eylem planları hazırlamakla meşgul.

2007´deki erken seçimler ile cumhurbaşkanı seçiminde devreye halkı da sokarak direnmek, 2010 yılında da anayasa referandumuna gitmek, hükümetin önemli diğer hamleleri oldu. Tümünde halk hükümete tam destek verdi. AK Parti 3 seçimdir ve 11 yıldır iktidarda. Oylarını giderek artırıyor ve görünüşe göre de bu böyle devam edecek.

Ve hükümetin son hamlesi, yıllardır Türkiye´yi içine kapatan terör problemini çözmek için yürürlüğe koyduğu barış projesi. Kararlılıkla ve halk desteği ile yürütülen tüm bu hamleler birilerini çılgına çeviriyor. Taksim Gezi Parkı ve diğer olaylara bakıldığında belli çevrelerin tüm güçleriyle meydanlara çıktığı görülüyor. Yukarıda da örnekleriyle verdiğimiz gibi kışkırtma çabalarında CHP milletvekilleri etkin şekilde ön sıralarda yer alıyor.

Aslında bu yeni de değil. Yakın zamandaki ilk kitlesel projeler CHP´li Süheyl Batum tarafından, 2011 yılı başlarında Silivri´yi 50 bin kişi ile basma projesi ile dile getirilmişti. O günler hatırlanacak olursa, 201o referandumu ile halk hükümetin yasa değişikliklerine destek vermişti. 4 ay kadar sonra 2011 Haziran´ında milletvekili genel seçimleri yapılacaktı. Anketlere göre hükümete yine AK Parti´nin geleceği anlaşılıyordu. Bu gelişmeler üzerine CHP´lilerin halkı sokak hareketlerine çağırması, bunu da seçimlere çok kısa süre varken yapmaktan çekinmemesi, sandıktan umutlarını kestiği şeklinde yorumlandı. CHP´liler işte o günlerde Silivri´yi basmaktan söz etmeye başladılar. Yine o günlerde Ankara´da gerçekleşen olaylarda sendika protestolarına öncülük eden 50 kadar CHP milletvekili, kalabalıkların TBMM´yi basmasını sağlamaya çalıştı. Polisin engellemesiyle bunu başaramadılar. CHP´lilerin mensubu oldukları meclisi bastırmaya çalışması kamuoyunda şok etkisi yaptı. Birkaç ay sonra gerçekleşen seçimlerde CHP hezimete uğradı. AK Parti üçüncü seçimde de oylarını arttırdı.

2002´de iktidara gelen AK Parti´nin geçen 11 yıllık dönemine bakıldığında bu tür kitlesel kaos hareketlerinin hep ters teptiği görülecektir. Sessiz çoğunluk sesini sandıkta göstermekte. Bu örnekler, marjinal grupların sandık yerine meydanlardan iktidara gelme yönteminin artık işe yaramadığını gösteriyor. Meydanlardan iktidara gelme ancak Tahrir meydanında olduğu gibi bastırılan çoğunluklar için geçerli olabilmekte. Bu da Taksim´in Tahrir olamayacağını gösteriyor.

Halk herşeyin farkında. Başbakan Erdoğan´ı destekliyor. Başbakan çatışmadan yana değil. Dikleşmiyor ama dik duruyor. Gezi parkı olaylarıyla ilgili dün yaptığı konuşma Başbakan´ın geri adım atmayacağını, dikleşmeden dik duracağını gösteriyor. Çatışmadan uzak kalması ve desteğin halktan alması ona güç veriyor. Bu tavrı ona üç dönemdir halk desteğini getiriyor. Bu kez de öyle olacak.

Başbakan dünkü konuşmasında Taksim projesinden vazgeçilmeyeceğini açıkça belirtti. Zaten geri adım atması kendisini inkar etmek olurdu. Çünkü Gezi protestolarının amacı ağaç kesimi değil, hükümetin yıkılması. Geri adım atmak, 27 Nisan muhtırasına direnişi de sıfırlamak olurdu. Bazı siyasetçilerin kıvırarak söylediği ya da bazı entellektüel şaşkınların dile getirdiği gibi şu şöyle yapılsaydı böyle olmazdı doğrusu şu olmalıydı gibi akıl vermelerin bir değeri yok. Basının da dile getirdiği gibi tartışma programlarının ve bu tür programlarda ayağı yere basmayan, açıkça ve doğrudan söylenmeyen, çalının çevresini dolaşarak söylemeye çalışılan, dolaşırken geçen sürede de içeriğini kaybeden sözlerin halkta bir karşılığı yok. Halk kestirmeden ve dobra dobra söylenenlere değer veriyor. Bu özellik ise sadece Erdoğan da var.

Taksim Gezi Parkı olaylarında alkol kısıtlamalarına duyulan tepkinin etkisinin de olduğu ileri sürülüyor. Şüphesiz bir yere kadar da payı vardır. Ancak ilginçtir ki, alkol kısıtlamalarına CHP ve MHP yetkilileri de destek vermişti. Yine, Taksim Gezi Parkı ile ilgili belediyenin aldığı karar da, diğer partilerin katılımıyla oy birliğiyle çıkmıştı. Sırf bu ayrıntılar bile Gezi ve diğer olayların arkasında doğayı koruma ve benzeri insancıl endişelerin olmadığını gösteriyor. Amaç başka. Amaç sandıktan çıkmadan düzeni değiştirmek. Demokratik olarak gösterecek hiç bir değerleri olmayan bu çevreler, tıpkı 27 Mayıs öncesinde olduğu gibi ´kıyma makinesinden geçirilen gençler´ türü uydurma haberlerle iyice ´kafayı bulmuş´ durumdalar. Bu kitlesel çabaların artması yakında bir seçim olduğunu hissettiriyor. Çünkü hep öyle oldu. Nitekim yakın zamanda basında önümüzdeki sene seçmenlerin önüne üç sandık birden gelebileceği haberleri yer almaktaydı. ´Kafayı bulan´ bu çevrelerin her zaman olduğu gibi ancak bir sandık şoku ile kendilerine gelebileceği anlaşılıyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(02 Haziran 2013, 18:12)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Başbakan kaosçulara sert çıktı

TAKSİM GEZİ OLAYLARIYLA İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5349    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Elazığ: Darbeye 1 Müebbet Onandı

01.12.2019 14:40 Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davada, eski Hozat 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı tuğgeneral Abdulkerim Ünlü'ye verilen müebbet ile 39 sanığa v..
Tamamı 1.12.2019

Denizli: Fetö'ye 83 Hapis Onandı

01.12.2019 13:57 Denizli'de, FETÖ/PDY'den yargılanan, aralarında örgütün Türkiye eğitim sorumlusunun da bulunduğu toplam 83 kişiye verilen hapis cezaları Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onandı. 26 Kasım'daki ..
Tamamı 1.12.2019

ABD Büyükelçiliği'ne Saldırı: 3 hapis

01.12.2019 09:57 Ankara'da, ABD Büyükelçiliği'ne silahla ateş edilmesine ilişkin 4 sanık hakkında açılan davada karar açıklandı. Mahkeme heyeti, sanık Ersin Bayram'a 8 yıl 16 ay 15 gün, sanık Osman Gündaş'a 9 yıl 19 ay ve sanık Ahmet Ç..
Tamamı 1.12.2019

Gülen ve Polisleri davası

01.12.2019 12:27 İstanbul'da, takipsizlikle sonuçlanan bazı soruşturmalarda usulsüzlük yaptıkları, 'kurgulanmış soruşturmalar' kapsamında polis, mahkeme başkanı ve gazetecileri dinledikleri, emniyetteki verileri sildikleri gerekçesiyle..
Tamamı 1.12.2019

Adana: Fetö Öğretmenlerine 21 Hapis

01.12.2019 09:35 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada yargılanan eski öğretmen 26 sanıktan 21'i, 1 yıl 10 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. 25 Kasım'd..
Tamamı 1.12.2019

Karlov Suikasti davası

01.12.2019 10:19 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş tarafından uğradığı suikast sonucu öldürülmesine ilişkin açılan davaya devam edildi. 29 Kasım'da Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde..
Tamamı 1.12.2019

Hrant Dink davası

01.12.2019 12:51 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin ..
Tamamı 1.12.2019

Kaynak Holding Fetö davası

01.12.2019 13:16 İstanbul'da, FETÖ'nün finans merkezi olduğu iddiasıyla kayyum atanan Kaynak Holding'in 34'ü firari 47'si tutuksuz toplamda 81 yöneticisinin yargılanmasına devam edildi. 28 Kasım'da  İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 1.12.2019

Jandarma Darbe davası

01.12.2019 11:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin 243 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 18.11.2019 GÜNKÜ..
Tamamı 1.12.2019

SAT/Mahrem İmamlar davası

01.12.2019 12:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Sualtı Taarruz (SAT) ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlıklarında görevli 38 askerle bu personelden sorumlu sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasının ..
Tamamı 1.12.2019

İzmir Casusluk Kumpası davası

01.12.2019 13:22 İzmir'de, askeri casusluk soruşturmasındaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 5'i tutuklu 95 sanığın yargılandığı davaya d..
Tamamı 1.12.2019

Adana 49 sanık: Fetö Öğretmenleri

01.12.2019 09:39 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan dava açılan tutuksuz eski öğretmen 49 sanığın yargılanmasına devam e..
Tamamı 1.12.2019

Sakarya 19 sanıklı Fetö davası

01.12.2019 13:31 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada 3'ü tutuklu, biri firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Kasım'da Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşm..
Tamamı 1.12.2019

FETÖ Kamboçya Öğretmenine Hapis

01.12.2019 15:30 İstanbul'da, FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında Kamboçya'da bir okulda öğretmenlik yapan Mustafa Tatlıyer, örgüt üyeliğinden yargılandığı davada 7 yıl 6 ay hapse çarptırıldı. 19 Kasım'da FE..
Tamamı 1.12.2019

Müebbetlik Binbaşıya Tehdit Davası

01.12.2019 14:47 Hakkari'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin davada, son savunmasında mahkeme heyeti ve duruşma savcısını tehdit ettiği ileri sürülen sanık eski binbaşı Selim Arıdıcı hakkında iddianame hazırlandı. 14 Kasım'daki geli..
Tamamı 1.12.2019

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

01.12.2019 15:38 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşinin de aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılandığı d..
Tamamı 1.12.2019

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
39.862.772