Tam
EskidenYeniye
 

ABD´deki ilginç Gezi toplantısı

Gezi Parkı eylemlerinin, olaylar başlamadan aylar önce ABD´deki bir düşünce kuruluşunda tartışıldığı iddia ediliyor. Yahudi lobisi AIPAC´in desteğiyle faaliyetlerini sürdüren Amerikan Girişimcilik Enstitüsü´nde (AEI) geçtiğimiz Şubat ayında yapılan bir toplantıda ´apolitik Türk gençliğini sokağa indirerek canlı tutmak´ için ´İstanbul İsyanı´ senaryosu masaya yatırıldı. 6 Türk´ün de yer aldığı simülasyonda Taksim Meydanı´nı Tahrirleştirme senaryoları tartışıldı.

Önceki haber title=Sonraki haber

16.06.2013 21:10 Taksim Gezi olaylarının dış bağlantıları tartışılırken, Washington´daki en etkin İsrail kuruluşu American Enterprise Institute´nin, ABD´li ´NeoCon´larla Şubat ayında olası bir ´İstanbul İsyanı´nı masaya yatırdığı ortaya çıktı. 6 Türk´ün de yer aldığı simülasyonda Taksim Meydanı´nı Tahrirleştirme senaryoları tartışıldı.

Yeni Şafak´ın haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın ´3 ay önceden bilgimiz vardı´ dediği Gezi Parkı eylemlerinin, olaylar başlamadan aylar önce ABD´deki bir düşünce kuruluşunda tartışıldığı ortaya çıktı. Yahudi lobisi AIPAC´in desteğiyle faaliyetlerini sürdüren Amerikan Girişimcilik Enstitüsü´nde (American Enterprise Institute, AEI) geçtiğimiz şubat ayında yapılan toplantıda ´apolitik Türk gençliğini sokağa indirerek canlı tutmak´ için ´İstanbul İsyanı´ senaryosu masaya yatırıldı. AK Parti Hükümeti´nin faaliyetleri ve Türkiye´nin son 10 yılının ele alındığı toplantının katılımcıları ise ´Ortadoğu´ denildiğinde dünya çapında tanıdık isimler olan NeoCon´lar: Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz, Bernard Lewis, Elliot Abrams, Richard Perle, John Bolton, William Kristol ve Douglas Feith.

TAKSİM´İ TAHRİR YAPALIM

2007 yılında dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu´nun öldürülüp Taksim´de büyük bir bombanın patlatılması gibi senaryoların tartışıldığı Hudson Enstitüsü´ne de (Hudson Institute) danışmanlık yapan Amerikan yeni-muhafazakar lobisinin simge isimleri, şubat ayındaki oturumda Ortadoğu bölgesi politikalarını Türkiye ile Mısır ekseninde ele aldı. Amerikan Girişimcilik Entstitüsü´nün ev sahipliğindeki toplantıya Türkiye´den de 6 isim katılırken, oturumda adeta bugünlerde İstanbul´da meydana gelen olayların simülasyonu yapıldı. Masanın etrafındaki isimlerden biri, Taksim Meydanı´nı Tahrir´e çevirerek dünya kamuoyuna ´Türk Baharı´ izleniminin verilebileceğini şu ifadelerle anlattı: ´Dünyadaki her meydanın bir kimliği var. Taksim, 1 Mayıs olayları ile anılıyor. Halkın büyük gösteriler yapması Taksim´e bir kimlik kazandırır. O zaman Taksim de tıpkı bir Tahrir gibi kimlik kazanır...´

SOKAKLAR CANLI TUTULSUN

Amerika´daki İsrail lobisinin ev sahipliğinde yapılan toplantıda ´İstanbul İsyanı´nın nasıl çıkarılabileceği tartışılırken, karanlık masadan yükselen sesler şu cümleler etrafında şekillendi: ´Türk gençliği apolitik bir gençliktir. Hayatta hiçbir protestoya katılmamış olan gençler meydanlara inerse zaman içinde mecburen politikleşir. Sokaklar canlı tutulmalı. Arap ülkelerinde özgürlükler, demokrasi beklentisi ve sivil anayasa gibi konular toplumu sokağa dökerken Türkiye´de tam tersi siyasi gruplar, ulusal sol hareketler ilerici hedefler ortaya koyamayacakları için meydanı bir halk hareketine dönüştürmek çok zor olacaktır. Örgütler arasında birliği sağlamak şart. Bu olmazsa, ´Arap Baharı´nın tersine, Türkiye´deki halk hareketi kendi içerisinde bir çatışmaya dönüşebilir. Özgürlük için meydana çıkan gençlerin örgütlü olmaması, meydanın başkalarına terk edilmesi sonucunu doğurur. Diğer yandan Türkiye´deki bir halk hareketinin hükümeti yıkabileceği düşünülmüyor. Arap ülkelerinin aksine, devlet AKP´nin elinde olsa bile sandık var, halk son sözü sandıkta söyleyebiliyor.´

Destek İsrail lobisinden

Washington´daki en güçlü lobi olarak gösterilen Amerika-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC) İsrail´e yapılan ABD yardımlarında en büyük dilimi alan kurum. Türkiye İsrail ilişkilerinin sekteye uğramasıyla birlikte, AIPAC´in finanse ettiği Amerikan Girişimcilik Enstitüsü (American Enterprise Institute, AEI), Hudson Enstitüsü (Hudson Institute), Ortadoğu politikası için Washington Enstitüsü (Washington Institute for Near East Policy, WINEP) gibi yeni-muhafazakar Neo-Con politikaların geliştirildiği düşünce kuruluşları da yaptığı analizlerle Türkiye karşıtlığı oluşturmaya çalışıyor. İsrail lobisinin ´entellektüel´ kuruluşları, özellikle Mavi Marmara baskınının ardından sözkonusu kışkırtıcı senaryolara hız verdi. Bu kuruluşlar, Amerikan derin devletinin temel unsurlarının içinde yer alan NSA, CIA, DIA, Pentagon ve FBI gibi kurumları, başta Suriye konusu olmak üzere, İsrail lehine yönlendirmeye çalışıyor. Muhtemel bir ´İstanbul İsyanı´nın ele alındığı toplantıya katılan NeoCon´ların her biri, İsrail güdümündeki düşünce kuruluşlarına danışmanlık yaparak, katıldıkları her oturum için 40 ila 80 bin dolar arasında ücret alıyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayda, CNN televizyonunun canlı yayınında Başbakan Erdoğan´ın danışmanı İbrahim Kalın´a sansür uygulayan ´savaş muhabiri´ Christiane Amanpour´un, AIPAC´te söz sahibi isimlerden Yahudi asıllı ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric J. Rubin´in eşi olması da dikkat çekiyor.

Gazete ilanına ilaç gibi yardım

Gezi Parkı eylemlerine destek olmak için Amerikan New York Times gazetesine verilen ilanın parasını büyük ölçüde Yahudi sermayeli Rafagen adlı ilaç firması karşıladı. Oltaç Ünsal, Murat Aktihanoglu ve Duygu Atacan tarafından ´indiegogo.com´ isimli internet sitesi üzerinden başlatılan bağış kampanyasına 24 saat içinde 55 bin dolar bağış yapılırken, bugüne kadar 2 bin 653 kişinin yardım yaptığı organizasyonda toplamda 108 bin 371 dolarlık para birikti. Bu paranın 40 bin doları Rafagen firmasından geldi. New York Times´a Gezi Parkı ilanı için 55 bin dolar verilirken, geriye kalan 53 bin 371 doları üç kafadarın ne yaptığı, nereye harcadığı merak konusunu oldu.

100. yıl öncesi lobi ittifakı

Los Angeles ve San Francisco gibi, Ermeni nüfusun yoğun olduğu California eyaletinde lobi çalışmalarına dönük hareketlilik dikkat çekiyor. Zira Ermeni lobisi, büyük bir trajedinin başlangıç vuruşu olan tehcir kararının 100. yıldönümü yaklaşırken hummalı bir çalışma içinde. 1915´teki sürgün kararının 100. yıldönümü için son iki yıla giriliyor. Ermeni lobisi Yahudi lobileri ile son bir yıl içinde 51 toplantı gerçekleştirdi. Ermeni lobisi 2015 yılı için şimdiden fonlar üzerinden para toplamaya başladı.

Amerikan medyası gündemini unuttu

Taksim´e adeta kamp kurup Gezi Parkı eylemini ara vermeksizin saatlerce ekranlarına taşıyan CNN´in bu çabasının altından başka gerçekler çıktı. Sürekli tekrarlanan görüntüleri sanki Türkiye´de savaş çıkmış ya da kimyasal silah kullanılmış gibi izleyicilerine aktaran CNN, Gezi Parkı ile aynı döneme denk gelen bazı skandalları örtmeyi tercih etti. Reyhanlı´da 52 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı yalnızca altyazı geçerek duyuran CNN, Taksim Meydanı´nı ise saatlerce canlı yayında verip, Amerikan Dış İşleri Bakanlığı´nda görevli bir diplomatın fahişelerle para karşılığı birlikte olduğu ve bunun bakanlık tarafından örtülmeye çalışıldığı haberlerini izleyicilerden gizlemeye çalıştı. Gezi olaylarından bir gün önce ortaya çıkan skandalın üzerini Taksim´le kapatan CNN, Ulusal Güvenlik Dairesi NSA´nın bütün ABD´lileri izlediğini ortaya çıkaran Yahudi asıllı gence de haberlerinde hiç yer vermemesi dikkat çekti. (Yeni Şafak)

ABD KONSOLOSLUĞU´NDAN ŞAŞIRTAN TWİT

Gezi olaylarında ABD bağlantısı konusunda gün içerisinde bir başka haber daha gündem oldu. ABD Konsolosluğu´nun resmi Twitter hesabından paylaştığı bir Twit ortalığı karıştırdı.

Konsolosluk üzerinden #DİRENGEZİPARKI hesabının attığı Divan Otel 5 Yıldızlı değil artık Ay Yıldızlı. Helal sana Ali Koç twitinin Retweet edilmesi tepkilere neden oldu. Böyle bir mesajın ABD Konsolosluğu´nun resmi hesabından retweet olarak iletilmesi neler oluyor? sorusunu da akıllara getirdi.

İşte o Twit ve gelen tepkilerden bazıları:Hüseyin Tarık Aydın - ‏huseyintarik

ABD İstanbul Konsolosluğu´nun twitter hesabı diplomatik kriz çıkardı, bakalım ne kadar süre sonra o RT´yi geri alacaklar @ABDIstanbul

Rasih Yılmaz - ‏rasihyilmaz

ABD İstanbul Konsolosluğu´nun resmi tweet hesabından Gezi eylemine destek vermesini yorumlayacak var mı?

Zeki Ademoğlu ‏- zeki_ademoglu

ABD konsolosluğu, protestoya desteğini böyle belli etti. Hala hesaplarında duruyor: @ABDistanbul pic.twitter.com/kKu10Efark

Erol Erdogan ‏- OrtakSoz

ABD İstanbul Konsolosluğu olarak neden böyle bir twiti RT ettiniz? @ABDIstanbul pic.twitter.com/Pa9E7YjVcx

Hilâl Kaplan - ‏hilal_kaplan

ABD Konsolosluğu resmi adresi biraz önce RT etti:Divan Otel 5 Yıldızlı değil, artık Ay Yıldızlı bir oteldir!Helal sana Ali Koç @ABDIstanbul

Mahmut Uluer - ‏MahmutUluer

ABD İstanbul Konsolosluğu resmi hesabından KOÇ lehine provokasyon yapıyorlar görün bunları! pic.twitter.com/by5HSq9Pai

ABD ELÇİLİĞİ: TWİTTER HESABIMIZ HACKLENDİ

17.06.2013 14:34 ABD İstanbul Başkonsolosluğu, resmi Twitter hesabında polisin Taksim´e yaptığı müdahale sırasında eylemcilerin sığınağı haline gelen Divan Oteli´ni öven ifadeler hakkında açıklama yaptı.

Konsolosluğun Twitter hesabından yapılan açıklamada “Kısa süre önce hesabımıza bilinmeyen kaynaklarca müdahalede bulunulmuştur. Şu andan itibaren tedbirlerimizi almış bulunmaktayız.” denildi. Önceki gece saat 01.00´de konsolosluğa ait ´Abdistanbul´ hesabından DirenGeziParkı hesabına ait ´Divan Otel artık 5 yıldızlı değil, ay yıldızlı. Helal sana Ali Koç´ ifadeleri ´retweet´lenmişti. Tepkiler üzerine konsolosluk yetkilileri 04.00 sularında tweeti silerek açıklama yaptı. ABD Kahire Konsolosluğu da nisanda Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi hakkında resmi hesabından attığı bir tweet sebebiyle zor durumda kalmış, sorumlu diplomatlar hakkında soruşturma başlatılmıştı. (Zaman)

ABD´Lİ CNN´DEN YUH DEDİRTEN SAPTIRMA!

17.06.2013 15:17 Gezi olaylarında ABD bağlantısı konusunda gün içerisinde üçüncü bir gelişme de ABD´li TV kanalı CNN´nin İstanbul Kazlıçeşme´deki AK Parti mitingine dair yaptığı haber oldu. CNN, Başbakan Tayyip Erdoğan´ın dün Kazlıçeşmede yaptığı mitingde çekilen fotoğrafı ´Hükümete karşı gösteri´ başlığıyla kullandı.

Gezi olayları sırasında Türkiye´den yaptığı 9 saat kesintisiz yayın sebebiyle eleştirilerin göbeğinde yer alan CNN International, bir tartışmalı habere daha imza attı. Türkiye´deki eylem görüntülerinden oluşan fotoğraf galerisi hazırlayan televizyon, internet sitesindeki galerinin kapak fotoğrafına çok tartışılacak bir resim koydu. Dün Başbakan Erdoğan´ın Kazlıçeşmede düzenlediği ve 1 milyonu aşkın kişinin katıldığı miting fotoğrafı ´karşı gösteri´ olarak servis edildi. Resmin altında ise Erdoğan´a destek verenlerin mitinge katıldığı ifadesine yer verildi. Böylece en dikkat çeken yer olan başlıkta yalan ifadeyi veren CNN dikkat gerçek haberi ise dikkat çekmeyen ufak puntolu içerikte vermiş oldu.

İşte o haber:ERDOĞAN´DAN TEPKİ: BBC, CNN HADİ BUNU DA GİZLE

Taksim´den saatlerce yaptığı yanlı yayınlarla büyük tepki toplayan CNN, Başbakan Erdoğan tarafından da sert bir şekilde eleştirilmişti. Bir milyonu geçtiği söylenen kalabalığa iki saate yakın konuşan Başbakan Erdoğan, konuşmasında Türkiye fotoğrafı budur diyerek ulusal ve uluslararası medyaya dürüst olma çağrısı yapmıştı:

Uluslararası medya bunu da gizleyin. BBC, CNN, Reuters hadi bunu da gizle. Günlerdir yalan haberler ürettiniz. Türkiye´yi dünyaya farklı gösterdiniz. Yalanlarınızla başbaşa kaldınız.

ERDOĞAN´DAN CNN´NİN HABERİNE TEPKİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yurt Dışı Danışma Kurulu Toplantısı´nda yaptığı konuşmada CNN İnternational´ın haberine : ´Dün Kazlıçeşme´de 1 milyon insan vardı mitingimizde, ama CNN İnternational hükümete karşı protesto diyor. Herkes biliyor ki bu ülke anti-demokratik uygulamalar için orada toplandı. O mitinge gelenler vatanına, milletine, bayrağına sahip çıktı´ sözleriyle tepki gösterdi.

KOD ADI: İSTANBUL.. MODERATÖR: RUBİN.. TARİH: 12 ŞUBAT 2013

19.06.2013 10:38 Yeni Şafak´ın 16 Haziran´da manşetten verdiği ´Kod Adı: İstanbul İsyanı´ haberinin yeni ayrıntıları ortaya çıktı. Gezi Olayları´nın simülasyonunun yapıldığı söz konusu toplantı 12 Şubat´ta gerçekleşti, modaratörlüğünü de Türkiye aleyhtarı görüşleriyle tanınan Michael Rubin yaptı.Yeni Şafak´ın haberi dolayısıyla hareketli saatler yaşanan ABD Dışişleri´nde 1 saat 40 dakika süren bir toplantı yapıldı. Dışişleri Sözcü Jean Psaki yaptığı açıklamada toplantıyı es geçerek, ´Türkiye´deki olaylardan sorumlu´ değiliz ifadeleriyle yetindi.

Yeni Şafak´ın 16 Haziran´da manşetten verdiği ´Kod Adı: İstanbul İsyanı´ haberinin yeni ayrıntıları ortaya çıktı. Gezi Olayları´nın simülasyonunun yapıldığı söz konusu toplantı 12 Şubat´ta gerçekleşti, modaratörlüğünü de Türkiye aleyhtarı görüşleriyle tanınan Michael Rubin yaptı.

YAHUDİ LOBİSİNİN DESTEĞİYLE GERÇEKLEŞTİ

Yeni Şafak´ın pazar günü manşetten verdiği ve Gezi olaylarının ABD´de bir düşünce kuruluşu tarafından aylar önce ´İstanbul İsyanı´ şeklinde simülasyonla gündeme geldiği haberi büyük yankı uyandırdı. Haber ABD Dışişleri´nde hareketli saatler yaşanmasına neden olurken, Yeni Şafak yeni bir ayrıntıya ulaştı. Buna göre, Yahudi lobisi AIPAC´in desteğiyle faaliyetlerini sürdüren Amerikan Girişimcilik Enstitüsü´nde (American Enterprise Institute, AEI) düzenlenen toplantıda ´apolitik Türk gençliğini sokağa indirerek canlı tutmak´ için masaya yatırılan ´İstanbul İsyanı´ senaryosu 12 Şubat´ta gerçekleştirildi. NeoCon´lar olarak bilinen ve Türk kamuoyunun da yakından tanıdığı Donald Rumsfeld, Paul Wolfowitz, Bernard Lewis, Elliot Abrams, Richard Perle, John Bolton, William Kristol ve Douglas Feith gibi isimlerin katıldığı toplantının moderatörlüğü´nü ise Türkiye aleyhtarı görüşleriyle bilinen Ortadoğu Uzmanı Michael Rubin yaptı.

ABD DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ GEÇİŞTİRDİ

Yeni Şafak´ın haberi ABD Dışişleri´nde de yankı buldu. Alınan bilgiye göre Dışişleri Enformasyon bürosu haberle ilgili 1 saat 40 dakika süren bir toplantı yaptı. Haftalık bilgilendirme toplantısında da Dışişleri Sözcüsü Jean Psaki´ye haber soruldu. Soruyu Türkiye´de iç savaş varmış gibi yayın yapan, Başbakan Erdoğan´ın Kazlıçeşme mitingi görüntülerini ´Erdoğan protestosu´ şeklinde yalan haber yayınlayan CNN´in muhabirinin yöneltmesi dikkat çekti. Psaki ise haberi gördüğünü belirterek, ´ABD´deki gruplar ya da bireylerin Türkiye´deki protestolardan sorumlu olduğu ya da tırmandırdığı şeklindeki suçlamaları reddediyoruz´ sözleriyle soruyu geçiştirdi.Psaki´nin toplantıya ilişkin bilgi vermemesi de dikkat çekti.

STAJERLER YAPMIŞTIR KILIFI

Toplantıya ev sahipliği yapan Amerikan Girişimcilik Enstitüsü Halklar İlişkiler Direktörü Veronique Rodman ise ´Stajyerlerimiz ve gençlerimizin katılımıyla düzenlenen oyun (strateji oyunu) serilerimiz vardır ancak resmi hiçbir şeyle bir bağlantısı yoktur.´ dedi ve bu toplantılarda Türkiye´nin konuşulup konuşulmadığından emin olmadığını söyledi. Haberde herşey birbirine karıştırıldığını iddia eden Rodman, ´Sadece yılda bir, yöneticilerin düzenlediği özel toplantılar olur, onları onurlandırmak için´ dedi.

Gezi´ye destek vermeyen Obama´yı suçladı

Kod Adı: İstanbul İsyanı başlıklı toplantıda moderatörlük yapan Michael Rubin, Türkiye aleyhtarı ilanı yayınlayan New York Times´ın tartışma odasında 6 Haziran´da yapılan Türkiye simülasyonunda da ABD hükümetini Gezi Parkı olaylarına katılanlara yeterli desteği vermemekle suçladı. Rubin´in simülasyonda ´ABD Türk hükümetinin eylemcilere yönelik tutumuna nasıl yaklaşmalı´ sorusuna verdiği cevapta; göz yaşartıcı bombaların Türkiye´nin birçok şehrinin yanında İstanbul´daki cami ve AVM´lerin üzerini kapladığını ileri sürdü, ayrıca eylemin otoriterleşmeye karşı ülke çapında bir devrim hareketine dönüştünü iddia etti.

Rubin, ´Türk Baharı´ olarak adlandırdığı Gezi Eylemlerinin, Türkiye´ye ve Başbakan Erdoğan´a özel bir önem veren, Türk Başbakanı´nı ´güven bağı´ kurabildiği birkaç lider arasında sayan ABD Başkanı Barack Obama´yı ise zor duruma düşürdüğünü savundu. Ağaçlar kesilecek iddiasıyla başlayan Gezi eylemlerinin şiddete dönüştüğünü görmeyen Rubin, Obama´nın Erdoğan´ın değil bu grupların yanında yer alması gerektiğini söyledi. (Yenişafak)

(16 Haziran 2013), son güncel.: (19 Haziran 2013)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

TAKSİM GEZİ OLAYLARIYLA İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5394    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

İzmir 145 sanıklı Darbe davası

28.03.2020 12:27 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davadan dosyaları ayrılan 3'ü tutuklu 145 sanığın yargılanmasına devam edildi. 18 Mart'ta İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuk..
Tamamı 28.3.2020

Gülen'in sağ kolu Bekmezci davası

29.03.2020 11:25 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nde (FETÖ) sözde 'kadim abi, irşatçı' olarak nitelendirilen ve hakkında 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan dava açılan Yusuf Bekmezci hakim karşısına çıktı. 9 Mart..
Tamamı 29.3.2020

Kayseri: Darbeci General davası

29.03.2020 20:35 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyi'nce hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutan..
Tamamı 29.3.2020

Kozmik Oda Kumpası davası

28.03.2020 10:56 Ankara'da, 'Kozmik Oda' soruşturmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tarafından kumpas kurulduğu gerekçesiyle 101 kişinin yargılandığı davaya ..
Tamamı 28.3.2020

Fetö'nün Avrupa Casusları davası

28.03.2020 10:50 Ankara'da, Türk vatandaşlarına ait kişisel veriler ile terör örgütü bağlantılı bazı soruşturmalara yönelik bilgi ve belgeleri, Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin büyükelçiliklerine kanuna aykırı olarak v..
Tamamı 28.3.2020

Kayseri 26 sanıklı Fetö davası

28.03.2020 12:46 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nı (FETÖ/PDY) yeniden canlandırmak amacıyla İç Anadolu Bölgesi'nde yeni bir yapılanma içine girdikleri iddiasıyla 9'u tutuklu 26 sanığın duruşması görüldü...
Tamamı 28.3.2020

Şike Davasına Corona Arası

28.03.2020 12:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle açılan davada 15. celse, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ertelendi. 20 Mart'ta Fenerba..
Tamamı 28.3.2020

Diyarbakır: Korg. Yılmaz beraat etti

28.03.2020 11:47 Diyarbakır'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davada yeniden yargılanan dönemin 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz'ın, 4 ayrı suçtan beraatine karar verildi. 12 Mart'ta Darbecil..
Tamamı 28.3.2020

Karlov Suikastı'na 8 Müebbet

07.03.2020 09:53 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik 19 Aralık 2016'da düzenlenen suikastla ilgili aralarında FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 28 sanığın yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 7.3.2020

Şırnak: Darbeye 1 Müebbet

07.03.2020 11:24 Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimi faaliyetleriyle ilgili Adana'da görülen davada 3'ü ağırlaştırılmış müebbet 1'i 9 yıl olmak üzere hapis cezalarına çarptırılan ..
Tamamı 7.3.2020

Hakim: Allah'ı kandırmaya kalktılar

08.03.2020 10:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 8.3.2020

Yeniden Yapılanmaya Darbe

07.03.2020 11:04 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nı (FETÖ/PDY) yeniden canlandırmak amacıyla İç Anadolu Bölgesi'nde yeni bir yapılanma içine girdikleri iddiasıyla haklarında dava açılan 11'i tutuklu 26 sa..
Tamamı 7.3.2020

Yazıcıoğlu'da Fetö şüphesi güçleniyor

08.03.2020 10:44 BBP eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve beş arkadaşının 25 Mart 2009'da bir helikopter kazasında ölmelerinin Fetullah Gülen Terör Örgütü bağlantılı bir suikast olduğuna dair şüphe giderek güçleniyor. Hürriyet gazetesinden..
Tamamı 8.3.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

07.03.2020 10:32 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 24.02.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANL..
Tamamı 7.3.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

07.03.2020 10:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayındaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulund..
Tamamı 7.3.2020

Darbede AK Parti'yi İşgal davası

07.03.2020 10:44 İstanbul'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığının işgal girişimine ilişkin 15 sanıklı davanın, yerel mahkemenin hükmünün Yargıtay tarafından kısmen bozulmasının ardından yeniden görülmes..
Tamamı 7.3.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
42.188.597