Tam
EskidenYeniye
 

Saygılı değil, kaygılılar

Taksim Gezi olaylarına açıklama ve yazılarıyla destek veren, hatta bazıları aktif şekilde eylemlere katılan, aralarında yazarların, sinemacıların ve oyuncuların da bulunduğu onlarca sanatçı, deşifre olmaları sonrasında kamuoyunda kendilerine yönelik tepkilerin artması üzerine ´Kaygılıyız´ başlıklı bir ilan verdiler. Nefretin yayılmasından Başbakan Erdoğan´ı sorumlu tutmaktan çekinmeyen sanatçı grubunun ilanı kamuoyundan büyük tepki gördü. Aralarında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile gazetecilerin de bulunduğu çok sayıdaki kişi twitter üzerinden ilana tepki gösterdi. Söz konusu sanatçıların Gezi olaylarındaki kutuplaşmada etkin rol oynadığını hatırlatan kişiler, kaygı duymak yerine halkın seçtiklerine saygı duymak gerektiğini vurguladılar.

Önceki haber title=Sonraki haber

30.06.2013 10:45 Taksim Gezi olaylarına açıklama ve yazılarıyla destek veren, bazıları aktif şekilde eylemlere de katılan, aralarında yazarların, sinemacıların ve oyuncuların bulunduğu 60 sanatçı, halkın seçtiği hükümeti halka rağmen devirmeye çalışmalarının medyada deşifre olması üzerine gelen tepkilerden kaygılanmaya başladı. Bu grubun gazetelere verdiği ´Kaygılıyız´ başlıklı ilanda, Başbakan Erdoğan´ın kullandığı ´Ayaklar baş oldu´ sözü için ´bunu sakınmadan söyleyen dil, topluma nefret tohumları ekiyor. ´Siz ve biz´ söylemi toplumsal kutuplaşmayı keskinleştiriyor.´ denildi.

Ancak bu grubun açıklamasında, halkı hiçe sayan ve esnafın dükkanlarını tahrip eden göstericilere hiç değinmemesi, halkın seçtiği Başbakan´a diktatör, cellat ve diğer nitelemelerle hakaret, küfür ve tehditler savurduklarını unutması ´bu nasıl bir kaygı böyle?´ tepkisine yol açtı. ´Kaygılıyız´ ilanına twitter üzerinden tepki yağdı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir çok gazetecinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi, söz konusu sanatçıların Gezi olaylarındaki kutuplaşmada etkin rol oynadığını savundu ve ilana tepki gösterdi.

Aralarında çok sayıda edebiyatçı, oyuncu ve şarkıcının bulunduğu sanatçıların gazetelere verdiği ´Kaygılıyız´ ilanında şu ifadelere yer verildi:

?Sanat, hayatımızı diri tutan, bizi acılarımızdan arındıran, soluk almamızı sağlayan nefes borumuzdur. Bu ülkenin toplumsal değerlerine, acılarına her zaman yakın durmuş, sorunlarını gözlemlemiş, bu uğurda acılar çekmiş sanatçılar olarak diyoruz ki;

Ortada yine bir öfke ve nefret kokusu var. Sanatçı ve sanatçıyı değersizleştirme, hedef gösterme, itibarsızlaştırma, suçlama, baskı altına alma girişimleri olanca hızıyla sürüp gidiyor. ´Ayaklar baş oldu´ sözünü sakınmadan söylenen dil, topluma nefret tohumları ekiyor. ´Siz ve biz´ söylemi toplumsal kutuplaşmayı keskinleştiriyor.

Aşağıda imzası bulunan sanatçılar olarak, toplumda yeni mağduriyetler yaşanmaması için nefret dilinin sona ermesini, sanatçıların ve sanat eserlerinin hedef gösterilmemesini ve toplum üzerindeki baskıların kaldırılmasını istiyoruz.?

İlanda imzası bulunan sanatçılar şöyle:

Yaşar Kemal, Zülfü Livaneli, Ara Güler, Orhan Pamuk, Nuri Bilge Ceylan, Fazıl Say, Ferzan Özpetek, Murathan Mungan, Ayşe Kulin, Sırrı Süreyya Önder, Halit Kıvanç, Tarık Akan, Elif Şafak, Emrah Serbes, Haldun Dormen, Filiz-Fikret Otyam, Ahmet Ümit, Halit Ergenç, Rutkay Aziz, Çetin Tekindor, Okan Bayülgen, Serra Yılmaz, Volkan Konak, Ayfer Tunç, Nebil Özgentürk, Yavuz Bingöl, Sunay Akın, Haluk Bilginer, Can Dündar, Erdal Beşikçioğlu, Ataol Behramoğlu, Cahit Berkay, Levent Üzümcü, Devrim Erbil, Selçuk Yöntem, Vedat Sakman, Erol Demiröz, Mustafa Alabora, Zeynep Oral, Gürer Aykal, Latife Tekin, Halil Ergün, Ece Temelkuran, Derya Köroğlu, Müge İplikçi, Edip Akbayram, Cihan Ünal, Müjde Ar, Ferhan Şensoy, Leyla Erbil, Onur Akın, Ahmet Telli, Bejan Matur, Metin Üstündağ, Yılmaz Odabaşı, Zeki Alasya, Mehmet Aksoy, Ahmet Say, Müjdat Gezen, Demet Akbağ, Yüksel Aksu, Ferhan-Ferzan Önder, Gülsin Onay, Leman Sam, Musa Kart, Kürşat Başar, Ahmet Güneştekin, Menderes Samancılar, Sermiyan Midyat, Ercan Kesal, Bulutsuzluk Özlemi, Ömer Faruk Sorak, Musa Eroğlu, Osman Şahin, Harun Tekin, Kardeş Türküler (BGST), Kudsi Ergüner, Duman, Bedri Koraman, Nejat İşler, İdil Biret. (Radikal)

BU DA KAYGILANANLARDAN KAYGILANANLARIN TEPKİSİ

60 sanatçı ve edebiyatçı tarafından gazetelere verilen ´Kaygılıyız´ ilanına Twitter üzerinden tepki yağdı. Söz konusu sanatçıların Gezi olaylarındaki kutuplaşmada etkin rol oynadığını savunan kişiler, ´Kaygılıyız´ ilanına tepki gösterdiler. Söz konusu sanatçıların Gezi olaylarındaki kutuplaşmada etkin rol oynadıktan sonra şimdi pişkin tavırlar sergilemelerinin inandırıcı olmadığını belirten kişiler, kaygı duymak yerine halkın seçtiklerine saygı duymak gerektiğini vurguladılar.

İşte atılan tweetlerden bazıları;

Haşmet Babaoğlu

´kaygiliyiz´ diyen ünlüler icinde bir kısım var ki, basbayagi fobik! İslamofobik, ulusalci, ayrimci. Kaygi baska sey degil miydi arkadaslar?

Melih Altınok

Demek ´asker yapacaksa şimdi darbe yapsın´ diyen ferhan şensoy´la falan beraber kaygılandınız ha

Erkan Akkuş

Sanatçıların kaygılı ve hassas olması güzel tabi ama 28 Şubat öncesi ve sonrası sanatçı kaygısı yasakmıydı diye düşünüyor insan..

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

#kaygılıyız hem de çok... ´@melihaltinok: Demek asker yapacaksa şimdi darbe yapsın diyen ferhan şensoy´la falan beraber kaygılandınız ha´

? @multeci_

abi sen kaygılanma, kaygılanınca sapıtıyorsun.

Kızçe @HavvaHavvaaa

Hıristiyanlar Rönesans icin İslamdan faydalanıp orta çağı geride bırakırken, Müslüman sanatcılar hala İslamdan kaygılılar #kaygılıyız

arzusenkan @arzusenkan

yaklaşık 1 aydır bizde #kaygılıyız dedik duymadınız,üzmeye devam ettiniz,ne geçti elinize,değermiydi,kime güvenmişseniz ortada bıraktı sizi

Hüseyin Sağlık @_HuseyinSaglik_

Devrim olmayınca napcan,

Mağdur edebiyatı yapcan!

#kaygılıyız

Mustafa Azak @Mustafa_Azak

Sanatı değersizleştiren sanatçılardan #kaygılıyız.

melis @melis_aboz

#kaygılı isimlere baktım da 1 aydır memleketin uykusunu kaçıran,huzurumuzun bozulmasına ön ayak olanlar:)yediğiniz hurmalar için #kaygılıyız

necati budak @necatibudak

#kaygılıyız kaygalansanız iyi olur yok öyle üç kuruşa beş köfte bundan sonra..Ayrıca bizde #kaygılıyız diyenlerde kaygılyız

Murat Türkyılmaz @adukate

Sanat sanat içindir eyvallah, toplum içindir eyvallah.Darbe için sanattan #kaygılıyız

Ömeriko @OmericoVespucci

Kaygı değil yargıdır o, kaygı olsa duramazdınız. #kaygılıyız

IV.Murad @boldpilot47

Kahrolsun kapitalizm diyip sürekli AKBANK reklamlarında oynayan Ferhan Şensoy´da kaygılıymış. Yav He He #kaygılıyız

´Kaygılıyız´ ilanı

Gezi protestolarının ardından Türkiye´de yaşanan gerginliğin ´toplumu kutuplaşmaya itmekte olduğu´nu savunan 60 sanatçı ve edebiyatçı bugün gazetelere ´Kaygılıyız´ başlıklı bir ilan verdi. (Yenişafak)

AYRIMCILAR BURADA SEN NEREDESİN?

01.07.2013 10:48 ?Kaygılıyız? diyerek gazetelere ilan veren sanatçıların endişeleri eleştiri konusu oldu. Bunda imzacılar arasında nefret dilini kullanan ve ayrımcı açıklamalarıyla dikkat çeken isimlerin yer almasının da büyük etkisi var. Geçtiğimiz günlerde bir grup sanatçının gazetelere verdiği ´Kaygılıyız´ başlıklı bildiri, imzacılar arasında yer alan kimi isimlerin sözü edilen ´nefret dili´ kullanımı konusunda hayli profesyonel oluşundan dolayı samimi bulunmadı. ?Sanat, hayatımızı diri tutan, bizi acılarımızdan arındıran, soluk almamızı sağlayan nefes borumuzdur. Bu ülkenin toplumsal değerlerine, acılarına her zaman yakın durmuş, sorunlarını gözlemlemiş, bu çabaları sayesinde toplumca ödüllendirilmiş veya bu uğurda acılar çekmiş sanatçılar olarak diyoruz ki: Ortada yine bir öfke ve nefret kokusu var. Sanatı ve sanatçıyı değersizleştirme, hedef gösterme, itibarsızlaştırma, suçlama, baskı altına alma girişimleri olanca hızıyla sürüp gidiyor. ´Siz ve biz´ söylemi, toplumsal kutuplaşmayı keskinleştiriyor. Biz aşağıda imzası olanlar toplumda yeni mağduriyetler yaşanmaması için nefret dilinin sona ermesini, sanatçıların ve sanat eserlerinin hedef gösterilmemesini ve toplum üzerindeki baskıların kaldırılmasını istiyoruz? denilen bildirinin altında Fazıl Say, Tarık Akan, Emrah Serbes, Serra Yılmaz, Levent Üzümcü, Ferhan Şensoy, Müjdat Gezen gibi isimlerin yer alması bildirinin inandırıcılığına gölge düşürdü.

Hem kaygılı hem ayrımcı

Sabah gazetesindeki köşesinde Haşmet Babaoğlu, ?Kaygılıymışlar... İlan ettiler. Hak veriyorum. Ben de kaygılıyım. Ama ilan metninde adı geçenlerin bazılarını tanıyorum. Fobikler! İslamofobik, ayrımcı, ulusalcı.. Bir çoğu toplumun belli kesimine karşı yarı açık, yarı örtülü nefret besliyor. Hani sormak istiyorum; ´Kaygı´ bambaşka bir şey değil mi arkadaşlar?? derken yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, twitter´da ?Sanata ihanet eden ideoloji ve oyun kurucuların besleme kölelerinin sanata verdikleri zarardan esas milletçe kaygılıyız? şeklinde bir eleştiride bulundu. Yönetmen Kutluğ Ataman ise ?Bildiriye imza atmış sanatçıların arasında saygınlığını isbat etmiş Yaşar Kemal, Orhan Pamuk gibi değerli isimler olmasına rağmen aralarında daha düne kadar nefret söylemleri ve ırkçılığın bu ülkede neferliğini yapmış sözde sanatçılar da var. Bu yüzden ben bu kaygıyı pek samimi bulmadım? şeklinde konuştu. Güldürü sanatçısı Recep Demirkaynak ise twitter hesabından ?On binlerce vatandaş terör yüzünden canından oldu, köyünden oldu işinden aşından oldu, onuru gururu ile oynandı kaygılanmadınız. Son on yılda, darbeciler yargılandı, IMF kovuldu, ekonomin ilk üçe girdi, terör bitti, mafya temizlendi, sen kaygılanmaya başladın? diyerek sanatçıların taraflı tutumunu eleştirdi.

Şair-yazar Murat Soyak: Millet nezdinde karşılığı yok

28 Şubat döneminde yapılan haksızlıklara, zulümlere ses çıkarmayan sözde sanatçılar, sözde köşe yazarları şimdi özgürlükten, insan haklarından bahsediyorlar. Lakin inandırıcı olamıyorlar. Bu memleketin bir meselesi de ?Aydınlar İhaneti?. Milletin, değerlerin, mazlumun yanında olmak hususunda duruş sahibi olmayanlar şimdi sızlanıp duruyorlar. Bu sızlanmanın millet nezdinde bir karşılığı yok. Milletimiz olup bitenleri hakkıyla değerlendiriyor. ?Kaygılıyız? diyenler aslında bir kargaşa, kaos ortamını sürdürmek isteyenlerdir. Bu ülkeyi sadece Taksim-Nişantaşı hattı üzerinden değerlendirenler yanlış yapıyor. Beyaz Türklerin, semirmiş elitlerin kaygıları sınırlı bir alanda, kapalı havza özelliği taşır. Seçkinci-jakoben bir anlayışı dayatmaya çalışıyorlar. (Star)

ONLAR KAYGILIYDI BUNLAR DA ŞAŞKIN

01.07.2013 10:50 Gezi Parkı eylemlerine destek veren ve aralarında olaylarda da yer alan 100´e yakın sanatçının gazetelere tam sayfa verdiği ´Kaygılıyız´ ilanına halktan bu oyunu boşa çıkarırcasına bir cevap geldi. Gezi Parkı olaylarına destek vererek adeta dış güçlere, sermaye ve faiz lobisine piyonluk yapan sanatçılara halkın cevabı olarak hazırlanan ilanda şu çağrı yer aldı: Türkiye hükümetini demokrasi dışı müdahalelerle devirmeye çalışanları anlamayacak kadar basiretsizleşmiş, ülkesine bu kadar yabancılaşmış sanatçılardan kaygılıyız.

Mesajın tam metni şu şekilde:

ŞAŞKINIZ Son Seneryo Son Beste ! Taksim ve Gezi olaylarında dış destekli karanlık mihraklarla, sermaye kokan, faiz lobisiyle pişirilen ve içerdeki piyonlarla yedirilmeye çalışılan Türkiye hükümetini demokrasi dışı müdahalelerle devirmeye çalışanları anlamayacak kadar basiretsizlermiş. Pikesine bu kadar yabancılaşmış sanatçılardan kaygılıyız. Aşağıda ismi bulunan sıradan vatandaşlar olarak henüz tam olarak olgunlaşmamış sanat yetenekleriniz için daha fazla çalışarak milleti eğlendirmenizi ve aslı astarını araştırmadan RT yaptığınız tivıtlerinizi yeniden gözden geçirmenizi istiyoruz.

Bizler kim miyiz?

Marangoz Halil Usta, Muslukçu Serkan, Tornacı Cahit Usta, Kalfa İbrahim, Köfteci Ekrem, Şişman Usta, Baklavan Hayri, Camcı Ahmet, Teknisyen Sedat, Mobilyacı Kamil, Egsozcu Cemal, Helvacı Rasim, Mahallenin Sünnetçisi Selman Tahir, Amatör Topçular, Cahit, Rıfat, Kemal. Ender, Samet ve Tolga, Sanayi Çırakları, Yılmaz, Hakan, Arif, Vedat, Ozan, Çetin, Bayram, Halis, Yasin, Tostçu Yaşar Usta, Mahallenin Ev Hanımları, Safiye, Melehat, Cemile, Ayşe, Şerife, Ayça, Esma ve Bahar, Mahallenin Lise Öğretmenleri, Yağmur, Sedat, Engin, Orhan, Bekir, Sezai, Elmas, Kardelen, Murat, Cengiz ve Zehra öğretmen, Diş Teknisyeni Mümtaz ve Bilal Beyler, Turşucu Seher Hala, Tulumba Tatlıcısı Berkay Usta, Bayan Terzi Seher, Bayan kuaförler, Selda, Narin ve Fatma, Kuaför Cem, Market çalışanları, Edibe, Gülşah, Mehmet. Zekeriya, Şef Ahmet ve Müdüre Canan. (Star)

SANATÇI GÖĞEBAKAN: BEN DE SİZDEN KAYGILIYIM

01.07.2013 12:51 Ünlü sanatçı Murat Göğebakan, 100 sanatçı, yazar, akademisyen ve müzisyenin Kaygılıyız adı altında ilan vermesini eleştirdi.

Türkiye´de ´Gezi´ protestoları sonrasında ortamın gerginleştiği ve toplumun kutuplaştırıldığını ileri sürerek bu nedenle endişelerini dile getirmek isteyen, sanatçı, yazar, akademisyen ve müzisyen yaklaşık 100 kişi, gazeteye Kaygılıyız başlığıyla ilan verdi.

Anadolu Rock müziğin ünlü ismi Murat Göğebakan da bu ilanı verenleri eleştirerek, Dünyada herkesin yaşam hakkı var. Herkesin kendine göre bir düşüncesi, bir fikri, bir zikri var. O zaman ben de onlardan kaygılıyım. Ben kimin ne halt yediğini çok iyi biliyorum. Ben buradan biliyorsam yukarıdaki ağabeyler neler biliyor. Kimin nerelerde ne içtiğini herkes biliyor. Ne zevkler yapıldığını, ne keyifler yapıldığını iyi biliyor. dedi.

Göğebakan, sanatçıların yapıcı olması gerektiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

Sanatçıları siyasetten ayrı düşünmek yanlış bence. Sanatçı siyasetin içinde olmalı. Çünkü sanatçı insanlar daha naif insanlardır. Senin düşünemediğini düşünürler, daha güzel hesap yaparlar. Bardağın boş tarafından bakmayacağız. Biz dolu tarafından bakacağız sanatçılar olarak, doğrusu bu. dedi.

FAZLA GAZLARI VARMIŞ DEMEK Kİ!

Göğebakan, ´Gezi´ olaylarına da değinerek, bazılarının gazı olduğunu, bu gazın çıkartıldığını ifade ederek, ?Fazla gazları varmış demek ki, gazları da alınınca rahat rahat oturuyor şimdi herkes. Bu ülke bizim ülkemiz, bizim vatanımız, bizim milletimiz, bu bizim halkımız. Beraberinde biz halkımıza sahip çıkmak zorundayız. Yeter artık bundan sonra cılkı çıktı. Yapacağını yaptı kardeşlerim, herkes yaptı. Her iki taraf da bir şeyler yaptı. Artık işimize gücümüze bakalım. Hafta sonu tatili bitti, pazartesi günü işbaşı yapacağız bitti. Artık bu Gezi, park mark bitti, tatil bitti artık işe bakacağız, önümüze bakacağız. Açıkta kalan rakamsal zararın en kısa zamanda telafisini nasıl yapacağız ona bakmamız lazım? diye konuştu.

(30 Haziran 2013), son güncel.: (01 Temmuz 2013)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

TAKSİM GEZİ OLAYLARIYLA İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Belgesel: Gezi´nin Ardındakiler

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5433    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.627.274