Tam
EskidenYeniye
 

Ergenekon savcısı iz peşinde

Taksim Gezi olaylarıyla ilgili önemli gelişme.. Ergenekon savcısı Muammer Akkaş, Gezi eylemlerine katılmayan ancak organize ettiği iddia edilen kişi ve kurumlar hakkında soruşturma başlattı. Savcının elinde bir şüpheli listesi olduğu da öğrenildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

30.06.2013 13:45 Ergenekon savcısı, Gezi eylemlerine katılmayan ancak organize ettiği iddia edilen kişi ve kurumlar hakkında soruşturma başlattı. Savcının elinde bir şüpheli listesi olduğu da öğrenildi.

Vatan gazetesinden Damla Güler´in haberine göre, Gezi Parkı eylemlerinin ardından başlatılan soruşturmalarda Beşiktaş´ın ünlü taraftar grubu Çarşı, ESP ve MLKP gruplarından pek çok isim gözaltına alındı ve bazıları tutuklandı. Kamuoyunun yakından takip ettiği bu soruşturmanın dışında, büyük bir gizlilikle yürütülen başka bir soruşturma daha başlatıldı. Terörle Mücadele soruşturmalarına bakmakla görevli Ergenekon ve Dink soruşturmalarını yürüten savcı Muammer Akkaş tarafından yürütülen soruşturmaya konu olanlar ise, ?Gezi eylemlerine katılmayan ancak organize ettiği iddia edilen kişi ve kurumlar? oldu.

-Borsa hareketleri takipte-

Savcılığın elinde bu yönde bir şüpheli listesi olduğu da öğrenildi. Şüpheli listesinde olduğu öğrenilen bu kişi, şirket ve kurumların Gezi olaylarının öncesi ve sonrasındaki telefon trafiklerinin, yurt içinde ve yurtdışında bazı kişilerle yaptıkları görüşmelerin soruşturma kapsamında incelendiği belirtildi. Gezi olaylarının başladığı günden beri tartışma konusu olan ´Faiz lobisi´ de bu kapsamda inceleme altına alındı. Şüpheli durumundaki kişi, şirket ve kurumların para hareketlerinin ve borsadaki işlemlerinin de inceleme kapsamına girdiği öğrenilirken şüphelilere ilişkin teknik ve fiziki takiplerin de devam ettiği belirtildi. Hesap hareketleri incelemeye alınan şüphelilerin yurtdışından internet aracılığıyla para aktardıkları ve bu paraların eylemlerin finansmanında kullanıldığı belirlendi. Soruşturmanın gizliliğine önem veren savcılığın, bu soruşturmaya terör savcılığında bulunan diğer gezi parkı olaylarına ilişkin soruşturmalardan (Çarşı grubu, ESP-MLKP) farklı bir dosya numarası vererek, kayıt altına aldığı öğrenildi. (Vatan)

SORUŞTURMA 3 AŞAMALI

01.07.2013 13:49 Gezi Parkı provokasyonları ile ilgili yürütülen gizli soruşturmada, TAKVİM önemli bilgilere ulaştı. TAKVİM´in aldığı bilgilere göre, gizli sürdürülen soruşturma 3 aşamalı olarak yürütülüyor.

-Önce yönetenler-

Birinci aşamasında, Gezi Parkı provokasyonlarını organize eden, yöneten, provoke edenler ve olayları çıkaranlar TCK 313. maddesi gereğince Türkiye Cumhuriyeti´ne karşı silahlı isyan suçundan, ´müebbet hapis istemi´ ile yargılanacaklar. Eylemcilere para gönderen, yapılacak eylemlerin şeklini ve zamanını belirleyerek gösterileri organize eden patronların bu kapsamda yargılanacağı iddia ediliyor.

-Sonra kışkırtanlar-

İkinci aşamada ise, Gezi Parkı provokasyonlarını, sosyal medya, yerli ve yabancı görsel ile yazılı medya üzerinden yalan, yanlış ve kışkırtıcı yayın yaparak olayların büyümesine neden olanlar var. CNN, BBC, Bild gibi yalan haber yapan dış basının yanı sıra yerli medyadan da provoke edici yayın yapanlar, yazılar yazanlar ve sosyal medyada yalan fotoğraflarla insanları kışkırtanlar ikinci aşamaya takılacak.

-Ve yardımcılar-

Soruşturmanın üçüncü aşamasında ise Gezi Parkı provokasyonuna yardım ve yataklık yapanlar bulunuyor. Bu son aşamadaki soruşturmayı da savcılar TCK 314´e göre, yani terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak suçundan işlem yapacakları öğrenildi. Olaylar sırasında hazırlıklı olarak eylemcilerine kapılarını açan oteller, koli koli yiyecek, içecek ve ilaç gönderen şirketler de üçüncü kapsamda yardım ve yataklıktan yargı önüne çıkacak.

Gezi Parkı eylemlerinin başladığı günden sonra İstanbul Valisi, İl Emniyet Müdürü, savcılar ile Emniyet´in 6 kritik polis şefi beraber toplantı yaptı. Toplantıda gösterilerde şiddet uygulayanlarla ilgili kanıtların titizlikle toplanması konusunda görüş birliğine varıldı.

-CNN´e dava fransız basınında-

Gezi olayları başladığından beri Türkiye ve olaylar hakkında yalan haber yapan CNN´e tepkiler büyürken Takvim gazetesinin Haber Müdürü Mevlüt Yüksel´in CNN´e açtığı dava da dünyada yankı buldu. Fransa´nın önde gelen gazetelerinden Le Monde dün yaptığı haberde Yüksel´in açtığı davaya yer verirken haberde Christiane Amanpour ve CNN´in yalan haberler yaparak halkı isyana teşvik ettiği yazılırken bu davanın halk tarafından da desteklendiği belirtildi. (Takvim)

PATRONLAR KAÇAMAYACAK

01.07.2013 14:16 Gezi Parkı üzerinden Türkiye ekonomisini yıpratmaya çalışan Türk CEO´ların derin bağlantıları deşifre oluyor. Güvenlik birimlerine göre Gezi Olayları başladığında sosyal medya üzerinden açıklama yapan, TV´lerde Türkiye ekonomisini kötüleyen ve yabancı gazetelere verdikleri demeçler ile hükümeti yerden yere vuran CEO´ların derin bağlantılarına ulaşıldığı bildirildi. Bakanlığa yakın kaynaklar, bu çalışmayı doğrularken, 28 Şubat sürecinde Refah-Yol Hükümeti´nin devrilmesine zemin hazırlayan İstanbul sermayesinin Gezi Olayları´nda bir kez daha ortaya çıktığına işaret ediyor. (Takvim)

REDHACK KORSAN DEĞİL TERÖRİST

04.07.2013 11:36 Emniyet, sanal alemde korsanlık yapan RedHack´in bütün bilgilerini topladı. Hacker grubu hakkında Terörle Mücadele Kanunu´na göre işlem yapılacak. Emniyet ve istihbarat birimleri, Gezi Parkı eylemlerinde öne çıkan hacker grubu Redhack´in sosyal medya başta olmak üzere bütün internet faaliyetlerini mercek altına aldı. Bu doğrultuda Redhack hakkında ´sanal terör´den yasal işlem yapılacağı belirtildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, grubun Gezi Parkı eylemlerindeki provokatif tweetlerini tek tek çıkardı ve savcılığa bildirdi. Emniyetin Redhack üyelerinin IP adreslerini ve isimlerini de tespit ettiği belirtildi.

Takvim´in ulaştığı belgelere göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı´na gönderilen fezlekede grup üyelerinin internette kanunsuz eylemlere çağrı faaliyetlerinde bulunduğu belirtildi.

SAVCISI ERGENEKON´DAN

Savcılığın Emniyet´in bu yazısı doğrultusunda Redhack üyeleri hakkında yasal işlem başlatacağı belirtildi. Soruşturmanın Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. Madde ile Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği´nce yürütüleceği öğrenildi. Soruşturma savcısının Ergenekon Savcısı Muammer Akkaş olduğunu da belirtildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü´nün dosyaya aldığı provokatif tweetler ´Bugün 14:00´dan sonra ülkenin her yerinde bütün meydanlarda´, ´Biz işlere yoğunlaşırken siz de bugünün eylemleri duyuruları açıklamaları acil istekleri´, ´Direniş büyüyerek devam ediyor´, ´Direniş haberlerini buluşma noktalarını acil çağrıları´, ´Direniş haberi etiketine yazalım takip edelim´ ´Kendi mitinglerinde bedava otobüs bedava yağmurluk-kılavuzluk bedava yemek verenler. Bize gelince toma, gaz, jop diyorlar susacak mısınız?´ ve ´Gazi, Nurtepe, Okmeydanı, Çağlayan, 1 Mayıs, Gülsuyu. Sizi bekliyor eviniz. Kardeşiniz. Anneniz.´ bulunuyor.

170 BİN KÜFÜRLÜ TWEET

Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü, Gezi olayları sırasında Twitter ve facebook takibi için özel ekip kurdu. Değişimli olarak 24 saat sosyal medyayı takip eden ekipler bugüne kadar Başbakan ve diğer devlet büyüklerine yönelik hakaret ve küfür içeren 170 bin mesaj ve tweet´i savcılığa verecek. (Takvim)

(30 Haziran 2013), son güncel.: (04 Temmuz 2013)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

TAKSİM GEZİ OLAYLARIYLA İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Belgesel: Gezi´nin Ardındakiler

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5435    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kozmik Oda Kumpasına 28 Hapis

18.10.2020 13:29 Ankara'da, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a yönelik suikast iddialarıyla başlatılan ve Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nın (ÖHD) 'Kozmik Odaları'nda günlerce süren aramalarla devam eden soruşturmada görev al..
Tamamı 18.10.2020

Kaset Kumpası'nda Mütalaaya Geçildi

18.10.2020 13:42 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu..
Tamamı 18.10.2020

Ergenekon Hakimine 10 Yıl Hapis

18.10.2020 17:45 İstanbul'da, Ergenekon davasının hakimlerinden olan ve FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan Hüsnü Çalmuk'un davasında karar açıklandı. Mahkeme sanık Çalmuk'un 10 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. 16 Ekim'..
Tamamı 18.10.2020

Can Dündar'a 35 Yıl Hapis Talebi

18.10.2020 15:53 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada cumhuriyet savcısı, firari sanık eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında 'siyasal veya askeri casusluk' ile 'terör örgütüne yardım et..
Tamamı 18.10.2020

General Yeniden Yargılanacak

18.10.2020 16:22 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı olan eski korgeneral Metin İyidi..
Tamamı 18.10.2020

FETÖ-PKK/YPG Bağı Diskten Çıktı

18.10.2020 18:00 Balıkesir'de, Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, 2010-2014 yılları arasında Balıkesir Polis Okulu öğrencilerine mahrem imamlık yaptığı tespit edilen Muhammet E.'nin bilgisayarından PKK, YPG ile örgütün kadı..
Tamamı 18.10.2020

Selam-Tevhid Kumpasında Mütalaa

18.10.2020 15:23 İstanbul'da, 'Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Selam Tevhid' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de yer aldığı..
Tamamı 18.10.2020

Büyükelçi Karlov Suikastı davası

18.10.2020 12:37 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'i..
Tamamı 18.10.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

18.10.2020 12:32 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 30 E..
Tamamı 18.10.2020

Adana MİT Tırları davası

18.10.2020 12:26 Adana ve Hatay'da, MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri belirtilen FETÖ/PDY'nin 11 'sivil imamı' ile eski bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 50 sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylül'de Adana ..
Tamamı 18.10.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

18.10.2020 14:10 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılanmasına devam edildi. 05.10.2020 GÜ..
Tamamı 18.10.2020

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

18.10.2020 16:19 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olarak görev yapan eski korgeneral Yıldırım Güvenç'in de aralarında bulunduğu 7 sanığın yargıl..
Tamamı 18.10.2020

ABD Görevlisi Cantürk davası

18.10.2020 14:45 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi Sevim ve kızı Kevser İrem Cantürk ile birlikte 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan yargılandığı dava, sanık ..
Tamamı 18.10.2020

Fetö Yüksek Yargısı: Cezalar Onandı

18.10.2020 16:46 Ankara'da, Yargıtay Ceza Genel Kurulu 'Amirallere Suikast ve Balyoz' soruşturmalarının savcısı eski Yargıtay üyesi Süleyman Pehlivan'ın da aralarında bulunduğu 6 eski yüksek yargıcın Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyel..
Tamamı 18.10.2020

Fetö Yöneticilerine 109 Yıl Hapis

18.10.2020 17:50 Adana, Ankara, Gaziantep, İzmir ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan bazı davalarda 15 sanığa toplam 109 yıl hapis c..
Tamamı 18.10.2020

Tuskon Davası: Zenginer'lere Hapis

18.10.2020 17:27 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) işadamları yapılanması olan TUSKON davasından dosyaları ayrılan Salih Zenginer, Mustafa Zenginer ve Mehmet Zenginer'in yargılandığı dava sona erdi. 16 Ekim'de, İstanbul ..
Tamamı 18.10.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
46.223.715