Tam
EskidenYeniye
 

Altı da üstü de şaşkın Devlet

Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan´ın, Ergenekon davasında müebbet hapse mahkum olan eski genelkurmay başkanı İlker Başbuğ´a sahip çıkan dünkü açıklamaları kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Aslında bu tavır yeni de değil. Ancak devletin en üst kademesinin Başbuğ´a sahip çıkışının anlaşılır bir tarafı bulunmuyor. Çünkü Başbuğ´un darbe girişiminde oynadığı etkin rol apaçık delillerle kanıtlanmış, cezası da buna istinaden verilmişti. Başbuğ´un Ergenekon davası aleyhindeki engelleyici tavırları bir tarafa, onun davada sanık haline gelmesi davada yargılanan çok sayıdaki astlarının ihbarıyla olmuştu. Devletin üstünden gelen bu farklı mesajlar, sadece kamuoyunda değil devletin altındaki derinlerde de şaşkınlığa neden oluyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

09.08.2013 12:02 Ergenekon davası 5 yıl sonra sonuçlandı. 275 sanıktan sadece 21´i beraat etti. Çeşitli ölçülerde hapis cezası alan sanıklardan 19´u müebbet hapse mahkum edildi. Bu sanıklardan biri de eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ idi. Darbeye teşebbüs suçu kanıtlanan Başbuğ´a verilen ceza, şaşırtıcı şekilde devletin en üst kademesi tarafından eleştirilmeye başlandı.

Dün Ramazan bayram namazını kıldıktan sonra gazetecilerin sorusunu cevaplandıran Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İlker Başbuğ´un ceza almasına üzüldüğünü söyledi ve şunları ekledi: Ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönem içerisinde gerek Yargıtay gerek diğer safhalarda varsa yanlışlar bunlar düzeltilir. Kamuoyunun vicdanını tatmin edecek kararlar çıkar.

Gül gibi Başbakan Erdoğan da bayram açıklamasında Başbuğ´a sahip çıktı. Yargılama aşamasının bitmediğini, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi ve AİHM´in sıradaki yargılama makamları olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Gül´ün sözleri Ergenekon kararlarına yönelik eleştiri olarak algılandı. Gül´ün cezaları ağır bulduğunu ima etmesi ve kamuoyu vicdanının tatmin olmadığı anlamına gelen açıklaması tartışmalara yol açtı.

Başbakan Erdoğan´ın dünkü sözleri Gül kadar eleştiri taşımasa da onun da özellikle Başbuğ´a Gül gibi sahip çıktığı görüldü. Aslında Erdoğan´ın bu konudaki tavrı yeni de değil. Erdoğan, Başbuğ´un terör davasında sanık olmasına içerlediğini bir süre önce sık sık dile getirmeye başlamıştı. Bununla da yetinmeyen Erdoğan, o dönem Balyoz ve Ergenekon gibi askerlerin yargılandığı davalara bakan mahkemeleri, yargılamayı uzatmakla eleştirmişti. Oysa mahkemelerin kılı kırk yarıp adaleti ortaya çıkarmaya çabaladığı açıkça görüldü. Örneğin, Ergenekon davasında.. Danıştay saldırısının ardındaki karanlıklar bir bir aydınlatıldı. Mahkemeler olması gerekeni yapıp titizlik gösterdi. Ama ne sanıklara yaranabildi ne Başbakan´a ne de Cumhurbaşkanına. Mahkeme davayı olabildiğince kısa tutmaya çalıştı. Ama yine de yaranamadı. Mahkemeler günah keçisi gibi.. Sanık vuruyor, Başbakan vuruyor, Cumhurbaşkanı vuruyor.

Yine Erdoğan, aynı günlerde Balyoz sanığı Ergin Saygun´u tedavi gördüğü hastanede ziyaret etmişti. Bu tavırlarıyla sadece yargılamayı destekleyen kamuoyu kesimlerinde değil, sanıklar, yakınları ve o kesime mensup medyada da eleştiri konusu olmuş, inandırıcılıktan uzak olmakla itham edilmişti. Hatta çok ilginçtir, Başbakan Erdoğan´ın bu tavrını sahip çıktığı İlker Başbuğ dahi eleştirmiş çok ilginç cümleler sarfetmişti.

Başbuğ: (Erdoğan´a) gökyüzünden vahiy mi indi?

Başbakan Erdoğan´ın Balyoz Davası´ndan hüküm giyen askerlerle ilgili söylem değişikliğini ve emekli Orgeneral Ergin Saygun´u hastanede ziyaret etmesini tutuklu bulunduğu Silivri cezaevinden CHP milletvekillerine değerlendiren Başbuğ şunları söylemişti: ?Dışarıda olup bitenleri izliyorum. Önceki düşüncem ne ise şimdiki de o. Gökyüzünden bir vahiy mi indi ki TSK şöyle oldu, böyle oldu. Bizim duruşumuzda ve düşüncelerimizde herhangi bir değişiklik yok Ama dışarıda böyle değil, 180 derece dönüşler olabiliyor. Her an için her türlü politika değişiyor. Merakla izliyoruz.?

Başbakan´ın tavır değişikliklerini ne biz ne de darbeci kesim anlayamadı. Başbakanın bu tavır değişikliklerini o günlerde eleştirmiştik. Ardından Gezi olayları geldi. Hükümet adeta ipten döndü. Buna rağmen devlet yöneticilerinin şaşkın tavırlar sergilemeye devam ettiği görülüyor.

Devletin en üst kademesinin Başbuğ´a sahip çıkışının, Ergenekon davasında kararların ağır olduğunu, kamuoyu vicdanının tatmin olmadığını dile getirmelerinin anlaşılır bir tarafı bulunmuyor. Başbuğ´un darbe girişiminde oynadığı etkin rol apaçık delillerle kanıtlanmış, cezası da buna istinaden verilmişti. Başbuğ´un Ergenekon davası aleyhindeki engelleyici tavırları bir tarafa, onun davada sanık haline gelmesi davada yargılanan çok sayıdaki astlarının ihbarıyla olmuştu.

Sitemizi konusu kontrgerilla ve Ergenekon gibi derin yapılanmalar.. Halkın iradesini hiçe sayan gizli yapılanmalar.. Bu konuyla doğrudan ya da dolaylı alakalı haberler, yorumlar yapıyoruz. Bu konunun dışına çıkmamaya, başka konulara girmemeye özen gösteriyoruz. Bu derin yapılanmaları eleştirince düşmanlıklarını çekiyoruz. Tepkiler ve tehditler geliyor. Ziyaretçilerimiz azalıyor. Site konusuyla bağlantılı olarak örneğin MİT krizi ya da Gezi olaylarındaki iddiaları dile getirdiğimizde, cemaatin bir yanlışlığını görüp eleştirdiğimizde onların düşmanlığını çekiyoruz. Ziyaretçilerimiz azalıyor. Kitaplarımıza kendilerine bağlı yayınevlerinde satış yasağı getiriyorlar. Başbakanın bu habere de konu olan ya da benzer yanlışlarını eleştirince yine tepki görüyoruz. Ziyaretçilerimiz azalıyor. Herkesin dokunulmazlığı var anlaşılan. Herkes untouchables yani.. Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovuyorlar. Ama önemli değil.. Yeterki onuncu köyden kovmasınlar. O köy bambaşka.. Orayı düşünerek, yanlışı nerede görürsek dile getirmeye, halkın iradesini hiçe sayan derin yapılanmalar var olduğu sürece biz konuşmaya inşallah devam edeceğiz. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(09 Ağustos 2013, 12:02)

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Başbakan ne yapmaya çalışıyor?

AKP´li Can: Darbeciler affedilsin

Ergenekon: Sanıklara ceza yağdı

Ergenekon´un bitişine 3 gün kaldı

Flaş!!! Mütalaa: Ergenekon var

Ergenekon ve benzer davaları engelleme girişimleri

Ergenekon, Balyoz ve benzer davalarda delil tartışmaları

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5513    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.819.598