Tam
EskidenYeniye
 

Mekanize Tugay Darbecilerine dava

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Mamak'taki 28. Mekanize Tugayı personeli 38 kişinin, Mesut Yağan isimli vatandaşın şehit edilmesinin de arasında bulunduğu eylemlerine ilişkin iddianame düzenleyerek, mahkemeye gönderdi.

Önceki haber title=Sonraki haber

07.04.2017 17:27 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Mamak'taki 28. Mekanize Tugayı personeli 38 kişinin, Mesut Yağan isimli vatandaşın şehit edilmesinin de arasında bulunduğu eylemlerine ilişkin iddianame düzenleyerek, mahkemeye gönderdi.

6 Nisan'daki gelişmeye göre, Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, şüpheliler Abdullah İnal, Abdurrahman Koçoğlu, Ahmet Çelikel, Ahmet Gök, Alaattin Karakoca, Berkan Akköse, Celal Taşkın, Cihan Rim, Davut Yasin Ameleoğlu, Dursun Koca, Emrah Ersever, Fatih Efe, Fatih Yıldırım, Fazlı Uğurlu, Haşim Aktaş, Hüseyin İmre, İbrahim Darıcı, İlyas Atak, Mahsun Sakat, Mehmet Baran, Mehmet Taşdelen, Mehmet Tat, Mevlüt Çetin, Muhammed Mete, Muhammed Ali Özbek, Murat Demir, Mustafa Kaya, Mustafa Savkat, Nihat Aydın, Oğuz Coşkun, Oğuzhan Işık, Sedat Akdeniz, Sefa Çobanoğlu, Serdar Uludağ, Şerafettin Ceylan, Şükrü Sevinç, Uğur Pekmezci, Yılmaz Can Ordubakandan 'anayasal düzeni ihlal etmek', 'korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme' ve 'suç işlenmesini kolaylaştırmak için öldürme' ile suçlandı.

İddianamede, darbe girişiminden sonra Genelkurmay Başkanlığı karargah bahçesinde tank, zırhlı mekanize ve lastik tekerlekli araçlar bulunduğu, bunların 28. Mekanize Tugayından darbe için geldiklerinin belirlendiği ve soruşturmaya başlandığı, buradan hareket eden tanklarla ilgili olarak ayrı soruşturma yürütüldüğü, iddianamedeki şüphelilerin ise Genelkurmay Başkanlığına giden Kobra, Land, zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) ve zırhlı muharebe araçlarındaki (ZMA) askerler oldukları bildirildi.

Darbe planlamasında 28. Mekanize Tugay Komutanlığına 'atanan' Ali Kalyoncu ve 4. Kolordu Komutanlığına 'atanan' Osman Ünlü'nün, darbe girişimi gecesi 28. Mekanize Piyade Tugayı ve 4. Kolordu Komutanlığına geldikleri, tugay ve kolordunun emir ve komutasını, darbeciler adına cebren ele aldıkları kaydedilen iddianamede, askerlerin de yanlarında yer almasıyla tugay ve kolordu üzerinde darbecilerce hakimiyetin sağlandığı belirtildi.

'Devlete ve millete kin duyan bir kısım asker'

Kışla dışındaki askeri personelin, derhal kışlaya dönmesi emri verildiği kaydedilen iddianamede, darbe teşebbüsünün başlamasıyla birlikte tank ve zırhlı araçların hazırlandığı, tank taburunu Nuri Büyükyazıcı ve mekanize taburunu Ertuğrul Terzi'nin emir komuta ettiği, personele rastgele tüfek, tank ve zırhlı araçlarda kullanılmak üzere uçaksavar mermisi ve kule makineli tüfek mermisi dağıtıldığı anlatılarak, şöyle denildi:

'FETÖ'ye bağlı, devlete ve millete kin duyan bir kısım askerin, 15 Temmuz 2016 saat 20.30 sıralarında başlattığı ve planlanan saatten erkene alınan askeri darbede, 28. Mekanize Tugayının tank ve zırhlı araçlarla darbeyi başarmak için hareket ettiği, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 4. Kolordu Komutanlığı, Ankara Mamak'taki 28. Mekanize Tugay Komutanlığına bağlı 2. Mekanize Piyade Taburu komutanı yarbay Ertuğrul Terzi tarafından olay günü toplam 36 zırhlı aracın kışladan darbe için çıkarıldığı, alarm verilmesi üzerine personelden gelenler toplanarak tank ve zırhlı araçların çıkarıldığı, acele ile hareket edildiği, Meclis veya Genelkurmay Başkanlığına terör saldırısı olduğu ve güvenliğinin sağlanacağı söylenerek çıkarılan bu zırhlı araçların eskort almadan ilerledikleri, şehir içi trafikte birbiri ile irtibatını kaybettiği anlaşılmıştır.'

Genelkurmay Başkanlığına giden lastik tekerlekli Kobra, Land, ZPT ve ZMA'ların, tugay kurmay başkanı Savaş Kabaklı'nın talimatı, tabur komutanı Terzi'nin koordinesinde eski bölük komutanları Serhat Savcı, Abdurrahman Koçoğlu ve Bora Polat'ın emrinde kışladan çıktıkları bildirilen iddianamede, darbeye teşebbüs edenlerin emriyle bazı zırhlıların yolda Beştepe'ye, Cumhurbaşkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığının bulunduğu bölgeye gönderildiği ve tabur komutanı Terzi'nin buraya giderek bizzat zırhlı araçları komuta ettiği kaydedildi.

Bazı zırhlı araçların yolu şaşırıp kaybolduğu, bazılarının arızalanarak yolda kaldığı, çok az zırhlı aracın içindeki askeri personelin ise çevredeki sivillerin telkini ile askeri darbeden vazgeçtiği ifade edilen iddianamede, bazı zırhlı araçların, Ankara'da olduğunu düşündükleri Başbakanı yakalamak, etkisiz hale getirmek için Çankaya'daki resmi ikametgaha gittikleri, kimi zırhlıların ise Ankara Emniyet Müdürlüğüne saldırdığı, polis ve sivil vatandaş katliamı yaptığı ifade edildi.

Sivil araçların araya girmesi nedeniyle telsiz bağlantısı kesilen zırhlı araçların bir kısmının ilk hedef olarak Genelkurmay Başkanlığına doğru dağınık şekilde yol aldıkları aktarılan iddianamede, 28. Mekanize Tugayından çıkan biri lastik tekerlekli Kobra, biri Land tipi araç ve diğerleri ZPT ve ZMA olmak üzere 8 aracın Genelkurmay Başkanlığına ulaştığı aktarıldı. İddianamede, bunlardan Land aracın rütbeli askerleri Gençlik Caddesi'ne bıraktıktan sonra Mamak'taki kışlaya döndüğü, diğer araçların ise Genelkurmay Başkanlığı bahçesinde 16 Temmuz'da yakalandığı anlatıldı.

'Sivillerin üzerine ateş açıldı'

Kobra tipi aracın içine, caddede öldürülen sivil bir kimsenin cesedinin alındığı kaydedilen iddianamede, bazı araçlardaki şüphelilere, Kızılay ve geçtikleri yerlerde sivil halkın, yaptıklarından vazgeçmeleri yönünde tepki gösterdiklerine yer verilerek, şöyle denildi:

'092278 plakalı ZPT içerisinde bölük komutanı üsteğmen rütbesindeki Abdurrahman Koçoğlu'nun araç komutanı, er Emrah Ersever'in sürücü, uzman Oğuz Coşkun'un kuleci, erler Fatih Yıldırım, Mahsun Sakat ve Muhammed Mete'nin yardımcı personel oldukları, kamera görüntülerine göre, Kızılay ve geçtikleri yerlerde sivil halkın bu araçtakilere darbe yaptıklarını, bu işten vazgeçmelerini defalarca anlatıp tepki gösterdikleri, kinle dolu asker şüphelilerin söylenenlere kulak asmayarak sivil insanlara silah doğrultup ateş ederek karşılık verdikleri, bu zırhlı personel taşıyıcının Genelkurmay Başkanlığı önünde tankların peşinden karargaha girmek isterken yine sivil halk tarafından durdurulduğu, tankın peşinden Genelkurmayın Eskişehir Yolu istikametindeki nizamiyesi önüne kadar geldiği, burada sivil halkın ZPT'yi durdurmak için çabaladığı, şüphelilerin ZPT'den sivillerin üzerine piyade tüfekleri ile ateş açtığı, açılan bu ateş sırasında Mesut Yağan'ın aldığı isabet sonucu öldüğü belirlenmiştir.'

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesinin değerlendirmeye başladığı iddianamedeki 'olayların hukuki incelemesi' başlığı altında, darbe girişimi sırasında, şüphelilerin zırhlı araç ve tanklarla geçişini engellemek için sivil halkın yollarda toplandığı, yolu kapatıp barikatlar kurdukları, kendilerini zırhlı araç ve tanklara siper etmeye çalıştıkları ifade edildi.

İddianamede, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

'Bütün bu engelleme gayretini şüphelilerin gördükleri, sivil halkın, zırhlı araç ve tankları durdurdukları yerlerde şüphelileri darbeden vazgeçirmek için iknaya çalıştığı, gerçekleştirdikleri olayın bir askeri darbe olduğunu, bu olaylara karışmamalarını söyledikleri, saatlerce dil döküp yalvararak bu işten vazgeçirmeye çalıştıkları, şüphelilerin söylenenlere aldırış etmediği, kurulan barikatlara rağmen zırhlı araç ve tanklarla kişilerin mallarına zarar verip, sivil halka ateş açarak yollarına devam ettikleri, haşhaş almış gibi bilinçsiz ve robot gibi kurgulanmış şekilde hareket ettikleri, kendilerine engel olmaya çalışan masum sivil insanları katlettikleri, kamera görüntülerinde şüphelilerin ellerindeki silahları sivil halka karşı gözleri dönmüş şekilde vahşice acımadan kullandıkları anlaşılmıştır.'

İddianamede, şüphelilerin tamamında cep telefonu bulunduğu, aile ve arkadaşlarıyla görüştükleri, sosyal medyaya ulaştıkları bildirildi. Şüphelilerin askeri bir darbe olduğunu ve olağanüstülüğün bundan kaynaklandığını bildikleri ifade edilen iddianamede, buna rağmen kasten darbenin içinde yer aldıkları kaydedildi.

Yağan'ın yakınlarının beyanları

İddianamede, darbe girişimine karşı çıktığı sırada, şüphelilerce şehit edilen sivil vatandaş Mesut Yağan'ın babası Metin Yağan ve eşi Tuğçe Vildan Yağan'ın soruşturma aşamasında alınan beyanları aktarıldı.

Buna göre, şikayetçi Metin Yağan, iki oğlu ve geliniyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına uyarak askeri darbeyi önlemek için geldikleri Genelkurmay Başkanlığı ile TBMM arasında, tank ve zırhlı personel taşıyıcılara engel olmak istediklerini belirtti.

Tank sürücüsünün namluyu sağa sola çevirerek yaklaşmalarına engel olduğunu ifade eden Yağan, zırhlı personel taşıyıcılardan birinin üzerine oğluyla çıktıklarını, araç içerisindeki askerlere teslim olmalarını, askeri darbeye karşı Cumhurbaşkanının halkı sokağa çağırdığını defalarca anlattıklarını, yaptıklarından vazgeçirmek için yalvardıklarını, ancak askerlerin vazgeçmediğini anlattı.

Yağan, zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) içerisinden dışarı çıkardıkları bir askerin tekrar araca girdiğini söyleyerek, helikopterden ve ZPT üzerinden makineli tüfekle ateş açıldığını, halkın korunmak için dağıldığını ifade etti.

Ateşin kesilmesi üzerine tekrar ZPT üzerine çıktıklarını, araçtaki askerlerin makineli tüfekle ateş açmaya başladığını kaydeden Yağan, bu sırada oğlunun vurulduğunu, gelini ve diğer oğlunun onu hastaneye götürdüklerini, kendisinin ise olay yerinde kaldığını söyledi.

ZPT'nin üzerine çıkıp uğraşmaya devam ettiğini, askerlere yumrukla saldırdığını ifade eden Yağan, motor kapağı vatandaşlarca açılan aracın radyatör hortumunun koparıldığını ve aracın hareket edemez hale geldiğini aktardı.

Yağan, hastaneye gittiğinde oğlunun öldüğünü öğrendiğini söyledi ve ZPT'deki askerlerden şikayetçi oldu.

Şikayetçi Tuğçe Vildan Yağan da Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine eşiyle Kızılay'a gittiğini anlatarak, Genelkurmay Başkanlığı önünde tanklar gördüklerini anlattı.

Eşinin tankın üzerine çıktığını, bir askeri omuzlarından tutup kaldırdığını, askerin elindeki tüfekle eşinin göğsüne vurarak ittiğini kaydeden Tuğçe Vildan Yağan, eşinin yere, ayaklarının yanına düştüğünü bildirdi.

Yağan, eşinin ölümüne sebep olanlardan şikayetçi oldu.

İddianamede, incelenen görüntülere göre, maktul Mesut Yağan'ı vuran kişinin bulunduğu ZPT'nin 092278 plakalı olduğu kaydedildi. ZPT'yi şüphelilerden piyade er Emrah Ersever'in kullandığı, şüphelilerden Abdurrahman Koçoğlu'nun ise araç komutanı olarak araca bindiğinin belirlendiği aktarılan iddianamede, şüphelilerin beyanlarına göre, bu zırhlı araçtaki şüphelilerden Muhammed Mete dışındakilerin dönüşümlü olarak piyade tüfeği ile havaya ve siviller üzerine ateş açtıklarına, bu sırada hedef alınan maktul Yağan'ın öldüğüne dikkat çekildi.

Olayların seri şekilde gelişmesi nedeniyle Yağan'ı kimin vurduğunun kesin olarak belli olmadığının altı çizilerek, Yağan'ın ölümünden, sivillere ateş eden şüphelilerin hepsinin sorumlu olduğu anlatıldı.

İstenen cezalar

İddianamede, Genelkurmay Başkanlığı karargahı çevresine toplanan sivil kimseleri korkutup uzaklaştırmak maksadıyla şüphelilerin makineli tüfeklerle ateş açarak, genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak suçunu oluşturduğu ifade edildi. Suçun askeri darbeye teşebbüs sırasında, terör amaçlı olarak işlendiğine dikkat çekilen iddianamede, şüphelilerin bu suç için 9'ar aydan 4 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep edildi.

Maktul Mesut Yağan'ı anayasayı ihlal suçunu işleyebilmek için kasten ateşli silahla, birlikte öldüren şüpheliler Abdurrahman Koçoğlu, Oğuz Coşkun, Mahsun Sakat, Fatih Yıldırım, Muhammet Mete, Emrah Ersever hakkında da bu suç için de ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor. İddianamede, anayasayı ihlale teşebbüs suçundan bütün şüpheliler için ise yine ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılmaları isteminde bulunuldu.

Darbe Hazırlıklarına 2 Ay Önce Başlamışlar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Mamak'taki 28. Mekanize Tugayı personeli 38 kişinin eylemlerine ilişkin hazırladığı iddianameye göre, Tugaydaki askeri darbe hazırlıklarına, mayıs ayı sonlarında, Tugayın Suriye sınırına sevk edileceği izlenimi verilerek başlandı.

İddianamede, darbe girişiminden sonra Genelkurmay Başkanlığı karargah bahçesinde tank, zırhlı mekanize ve lastik tekerlekli araçlar bulunduğu, bunların 28. Mekanize Tugayından darbe için geldiklerinin belirlendiği ve soruşturmaya başlandığı bildirildi.

İddianameye göre, Ankara'daki 4. Kolordu ve ona bağlı 28. Mekanize Tugayında albay ve generallerden oluşan bir grup, 2016 yılı başından itibaren yürüyüş yapma bahanesiyle bir araya gelmeye başladı. Hafta sonları gerçekleştirilen bu yürüyüşlerde, askeri darbenin nasıl yapılacağı, kimlerin destek vereceği veya karşı çıkacağı el altından tespit edildi, darbeye destek olacak ve karşı çıkacak albay ile generaller birer birer belirlendi. Fetullahçı general ve albaylar, aralarına aldıkları, onlardan olmayan komutanlara, askeri darbe olması durumunda nasıl hareket edeceklerini kurnazca sorup bir istihbaratçı gibi bilgi toplayarak darbenin askeri kanadının kimlerden oluşacağını tespit etti.

28. Mekanize Tugayında askeri darbe hazırlıklarına iki ay önceden, mayıs ayı sonlarında, tugayın Suriye sınırına sevk edileceği izlenimi verilerek başlandı. Tugaydaki arızalı araçlar tamir edildi, araçlardaki silahların bakımları yapıldığı, personelin eksiklikleri giderildi. Askeri darbeden bir gün önce mekanize araçlara akaryakıt yüklendi.

Önceden yapılan darbe planlamasına uygun olarak, cuntacılar tarafından 28. Mekanize Tugay Komutanlığına atanan Ali Kalyoncu ve 4. Kolordu Komutanlığına atanan Osman Ünlü, tugay ve kolordunun emir komutasını 15 Temmuz akşamı cebren ele aldılar. Darbecilere içeriden destek sağlayan askerlerin de emir komutaya uyması ve darbecilerin yanında yer almasıyla tugay ve kolordu üzerinde hakimiyet sağlandı.

Tugayın eski kurmay başkanı Albay Savaş Kabaklı'nın da darbecilerle hareket etmesiyle, önce bütün askeri birliklere alarm verildi, kışla dışındaki askeri personelin derhal kışlaya dönmesi için emir verildi, bir kısım askeri personel ise cep telefonuyla çağrıldı.

36 araç çıktı

Darbe olacağını önceden bilen tank ve mekanize araç taburlarının komutanları, girişimin başlamasıyla birlikte hemen tank ve zırhlı araçları hazırladılar. Tank taburuna Nuri Büyükyazıcı, mekanize taburuna Ertuğrul Terzi komuta etti. Tank ve zırhlı araçlar, garajdan çıkarıldı. Personele rastgele tüfek, tank ve mekanize araçlarında kullanılmak üzere uçaksavar mermisi ile kule makineli tüfek mermisi dağıtıldı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 4. Kolordu Komutanlığı Ankara Mamak'taki 28. Mekanize Tugay Komutanlığına bağlı 2. Mekanize Piyade Taburu Komutanı eski yarbay Ertuğrul Terzi tarafından, olay günü toplam 36 adet zırhlı araç kışladan darbe için çıkarıldı. Meclis veya Genelkurmay Başkanlığına terör saldırısı olduğu ve güvenliğinin sağlanacağı söylenerek çıkarılan bu zırhlı araçlar, eskort almadan ilerledikleri için, şehir trafiğinde birbiri ile irtibatı kaybetti.

Genelkurmay başkanlığına giden '252152' plakalı lastik tekerlekli Kobra, '091711' plakalı Land, '092252, 092256, 092273, 092278' plakalı zırhlı personel taşıyıcı (ZPT) ve '092250, 092255' plakalı zırhlı muharebe araçlarının (ZMA) Tugay eski kurmay başkanı Savaş Kabaklı'nın talimatıyla Terzi'nin koordinesinde eski bölük komutanları Serhat Savcı, Abdurrahman Koçoğlu ve Bora Polat'ın emrinde kışladan çıktıkları belirlendi.

Zırhlı araçlardan bazıları, askeri darbeye teşebbüs edenlerin emriyle yolda hedef değiştirerek, Beştepe'ye, Cumhurbaşkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığının bulunduğu bölgeye gönderildi. Terzi de buraya giderek bizzat zırhlı araçları komuta etti.

Yolda kayboldular

İddianameye göre, bazı zırhlı araçlar, personelin gidilecek yolu şaşırmasıyla Ankara'da kayboldu, bazı araçlar ise bakımları yapılmasına rağmen arızalanarak yolda kaldı. Az sayıdaki araç ise askeri personelin çevredeki sivillerin telkiniyle darbeden vazgeçmesi üzerine daha ileri gitmeden durdu.

Bazı zırhlı araçlar, darbeciyi yönetenlerin emriyle Ankara'da olduğunu düşündükleri başbakanı yakalamak için başbakanın kullandığı Çankaya'daki resmi ikametgaha götürüldüler.

Araçlardan bazıları Ankara Emniyet Müdürlüğüne saldırdı, polis ve sivil vatandaş katliamı yaptı. Sivil araç trafiği nedeniyle bağlantısı kesilen zırhlı araçların bir kısmı, ilk hedef olarak verilen Genelkurmay Başkanlığına doğru dağınık şekilde yol aldı.

Mamak 28. Mekanize Tugayından biri lastik tekerlekli kobra, biri land tipi araç ve diğerleri zırhlı personel taşıyıcı ve zırhlı muharebe aracı olmak üzere toplam 8 araç, Genelkurmay Başkanlığına askeri darbe için intikal edebildi. Land, darbeci rütbeli askerleri Gençlik Caddesi'nde bırakıp Mamak'taki kışlaya döndü, diğer araçlar, Genelkurmay bahçesinde bulundu.

Genelkurmay'daki kamera görüntülerinden '092256' ve '092278' plakalı zırhlı personel taşıyıcılar, tanklarla birlikte İnönü Bulvarı üzerinden Genelkurmay Başkanlığına girdi. Gençlik Caddesine gelen zırhlı araçlardan '092250, 092252, 092255 ve 0922732 plakalı olanlar da karargaha girdiler.

Genelkurmay başkanlığı karargahına, darbe teşebbüsü gecesi askeri darbeyi takviye etmek ve karargah çevresinde tedbir almak için '092250, 092252, 092255, 092256' plakalı zırhlı araçların bir bölükten, '092273, 092278' plakalı zırhlı araçların bir bölükten olmak üzere iki farklı bölükten toplam 6 zırhlı araç girdi.

Mamak 28 Mekanize'den çıkan 091711 plakalı land tipi araçla karargaha gelen rütbeli askerlerin her biri, Anıttepe'de zırhlı araçlardan birine binerek emir komutayı devraldılar ve bu şekilde yönettikleri zırhlı araçlarla Genelkurmay'a gittiler.

Keşif ve gözetleme yaptılar

Keşif ve gözetleme yapmak üzere olaylar başlar başlamaz 252152 plakalı lastik tekerlekli kobra ile uzman Abdullah İnal ve Celal Taşkın, er sürücü Cihan Rim ve er Ahmet Gök'ün birlikte saat 21.00 sıralarında Genelkurmay karargahına gitti. Karargah çevresinde yaşananlar, tugaya ve darbecilere bu şüpheliler tarafından ulaştırıldı.

Şüpheli Abdullah İnal'ın hedef takip uzmanı olduğu, askeri keşfin nasıl yapılıp rapor edileceğini bildiği, şüphelilerin uzun süre keşif ve gözetleme yaptıkları, sivil halkın durumunu ve darbenin gidişatını darbecilere bildirdikleri, tankların karargaha gelmesi üzerine onların peşinden içeri girdikleri, kobra tipi araca caddede öldürülen bir sivilin cesedini alıp içeriye soktukları belirlendi.

Genelkurmay'a giden '0917112 plakalı land aracın komutanlığını şüpheli Uğur Pekmezci'nin yaptığı, şüpheli Şerafettin Ceylan'ın sürücü olduğu '091711' plakalı land tipi araca şüpheli binbaşılar Dursun Koca, Ahmet Çelikel, Fatih Efe, yarbay Ayhan Özçelik ve yüzbaşı Muharrem Erdinç'in bindiği, bu şüphelilerin görev yeri olmadığı halde mekanize taburuna geldikleri, askeri darbede zırhlı mekanize araçlarının etkili şekilde kullanılmalarını sağlamak için görevleri olmadığı halde zırhlı araçların komutanlığını devraldıkları tespit edildi.

(07 Nisan 2017, 17:27)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10094    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kars 11 Sanıklı Darbe davası

07.03.2020 10:44 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları iddia edilen ve aralarında eski İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör'ün de bulunduğu 4'ü tutuklu 11 sanığın y..
Tamamı 7.3.2020

Fetö yöneticilerine 59 yıl hapis

08.03.2020 11:33 Adana, Ankara, Gaziantep, Kayseri ve Şanlıurfa'da görülen Fetö davalarında bazıları örgütte yönetici konumunda görev yapan 8 sanığa toplam 59 yıl hapis cezası verildi. İşte kronolojik sıralamaya göre o davalarda yaşana..
Tamamı 8.3.2020

Fetö'nün fişçi ablasına 8 yıl hapis

08.03.2020 11:58 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) sözde 'büyük bölgecisi' olduğu gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Sibel E. hakkındaki gerekçeli kararda, sanığın savunmasındak..
Tamamı 8.3.2020

Öksüz'ün Baldızına Hapis Gerekçesi

08.03.2020 10:44 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin davada darbe girişiminin kilit ismi firari Adil Öksüz'ün baldızı Seyyide Öznur Yıldırım, 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Gerekçeli kararda,..
Tamamı 8.3.2020

Ankara: Casusluk savcısı davası

08.03.2020 12:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında hakkında dava açılan İzmir'deki 'askeri casusluk kumpası' davasının savcısı Zafer Kılınç'ın, 'silahlı terör örgütüne üye olma' suç..
Tamamı 8.3.2020

Albay Ülger Zirve'den beraat etti

08.03.2020 11:22 Malatya'da, 2007 yılında işlenen Zirve Yayınevi Cinayeti kapsamında tutuklanan dönemin İl Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger, hakkındaki tüm suçlamalardan beraat etti. 3 Mart'taki gelişmeye dair edinilen..
Tamamı 8.3.2020

ÖSYM Bşk. Demir davaları birleşti

07.03.2020 10:44 Ankara'da, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında Kayseri'de yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında açılan yeni davanın, ilk duruşmada aynı örgüt kapsamında Ankara..
Tamamı 7.3.2020

Zonguldak 24 sanıklı Fetö davaları

07.03.2020 11:24 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) üye olunduğu iddiasıyla açılan iki ayrı davada 15 ve 9 sanığın yargılanmasına devam edildi. Zonguldak 15 sanıklı dava 25 Şubat'ta Zonguld..
Tamamı 7.3.2020

Sakarya 14 Sanık: Fetö Sağlıkçıları

07.03.2020 11:16 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye yönelik davada aralarında meslekten ihraç edilenlerin de bulunduğu 14 sağlık çalışanının yargılanmasına devam edildi. 3 Mart'ta Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılana..
Tamamı 7.3.2020

Kılıçdaroğlu'na 20 Fetö Sorusu

23.02.2020 12:09 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na cevaplaması talebiyle ilginç sorular yöneltildi. 'Fetogercekleri.com' sitesinde yayımlanan sorular aslında Fetö'nün siyasi ayağının kim olduğu gösteriyor. 14 Şubat'ta 'Kemal Kılıçdaroğ..
Tamamı 23.2.2020

Darbeyi Öven CHP'li Başkana Hapis

23.02.2020 12:09 Tekirdağ'da, sosyal medya hesabından Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini övdüğü iddiasıyla hakkında kamu davası açılan CHP Muratlı Gençlik Kolları Başkanı Onur Eser, 2 ay 15 gün hapis cezasına..
Tamamı 23.2.2020

CHP'li Burak Oğuz yargılanıyor

22.02.2020 16:23 İzmir'de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan Urla Belediyesi'nin CHP'li eski başkanı İbrahim Burak Oğuz'un, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanmasına başlandı. 14 Şubat'ta  İzmir 17. Ağı..
Tamamı 22.2.2020

7 Şubat MİT Kumpası'na dava

22.02.2020 15:42 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü tarafından düzenlenen 7 Şubat 2012'deki MİT Kumpası'na ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Aralarında elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğ..
Tamamı 22.2.2020

Zeki Üçok Kumpası: Adli Tıp'a dava

23.02.2020 12:09 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında Hava Kuvvetleri eski savcısı, emekli hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'un görevdeyken yürüttüğü ve tamamlanan soruşturmada hakkında gerçeğe aykırı raporlar tanzim ..
Tamamı 23.2.2020

Müebbete Onama, Beraatlere Bozma

22.02.2020 16:28 Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, Kahramanmaraş 2. Ağır Ceza Mahkemesinin darbe girişimine yönelik davada 7'si mahkumiyet 18'i beraat olmak üzere 25 sanık hakkında verdiği kararı yapılan itiraz üzerine ..
Tamamı 22.2.2020

Fetö yöneticilerine 164 yıl hapis

23.02.2020 09:27 Adana, Afyonkarahisar, Eskişehir, Gümüşhane ve Van'da görülen Fetö davalarında bazıları örgütte yönetici konumunda görev yapan 19 sanığa toplam 164 yıl hapis cezası verildi. İşte kronolojik sıralamaya göre o davalarda ..
Tamamı 23.2.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
42.031.021