Tam
EskidenYeniye
 

Sakarya 224 sanıklı Darbe davası

Sakarya'da 15 Temmuz gecesi FETÖ mensuplarınca gerçekleştirilen darbe teşebbüsünün ardından açılan 224 sanıklı davaya devam edildi. Davada, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve Adil Öksüz'ün gıyaben bulunduğu 224 sanık yargılanıyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

22.04.2017 18:30 Sakarya'da 15 Temmuz gecesi FETÖ mensuplarınca gerçekleştirilen darbe teşebbüsünün ardından açılan 224 sanıklı davaya devam edildi.

18.04.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesince, özel olarak hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda görülen duruşmaya, 138 tutuklu sanık ile avukatları ve yakınları katıldı. Gerçekleşen duruşmada 10 rütbeli asker ifade verdi. Davada yargılanan ve 15 Temmuz darbe teşebbüsünün yöneticisi olan Albay Uğur Coşkun'un şoförü Uzman Çavuş Ali Yasin, mahkemede Coşkun'un darbeye karşı koyan vatandaşları görünce silahını, teçhizatını ve apoletlerini çıkararak kendisine verdiğini söyledi. Yasin ayrıca, Sakarya Valiliğinin alınması için Coşkun'un askerlere ateş etme emri verdiğini ifade etti.

"Atış emri verdiğini öğrendim"

Sakarya'da darbe teşebbüsünün yöneticisi olan Sakarya 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili tutuklu sanık Albay Uğur Coşkun şoförü olan tutuklu sanık eski Uzman Çavuş Ali Yasin İşçan verdiği ifadede, "Ben Albay Uğur Coşkun şoförüyüm. Darbe teşebbüsü gecesi Uğur Coşkun bana teçhizat, silah, mühimmat ve araç hazırlamamı emretti. Bende M-16 silahını aldığımı belirttim. Coşkun birliğe gelerek silahını aldı ve merkez komutanlığının bahçesine geçtik. Burada Sakarya Valiliğinin emniyete alınacağını ve askere silah kullanma yetkisi dahilinde atış emri verdiğini öğrendim. Bir süre sonra Albay Uğur Coşkun telefonla görüşüyordu. Telefonda birine sayın müdürüm diye hitap ediyordu. Coşkun telefondaki kişiye 'Artan terör nedeniyle TSK yönetime el koydu. Birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bu emir bana değil Genelkurmay'a aittir. Valiler görevden alınmıştır' dedi. Daha sonra karargahtaki personelden bunun darbe girişimi olduğunu öğrendim. Coşkun daha sonra komutanlığın nizamiye bölgesine giderek burada telefonla konuşmaya başladı. Telefondakine asla teslim olmayın, bu kabul edilemez. Polis size koridor açsın, kışlaya dönün ve kışlaya yakın kavşakların güvenliğini alın dediğini duydum. Coşkun vatandaşın nizamiyeye iş makineleriyle geldiklerini ve tepki gösterdiklerini görünce silahını, teçhizatını ve apoletlerini bana verdi ve bende bunları makam aracına koydum. Daha sonra polisler geldi. Coşkun'un odasında arama yapılırken bende gözaltına alındım. Daha sonra ikametimde yapılan aramada 1 dolar çıktığını öğrendim. 1 doların bana ait değil, başka bir aramada başkasına aittir. Suçlamaları kabul etmiyorum beraatımı talep ediyorum' dedi.

"Kimseye ateş etmedim"

Tutuklu sanık eski Uzman Çavuş Cemil Kutlu ise verdiği ifadede, "Sakarya 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili tutuklu sanık Albay Uğur Coşkun kışlada sözde sıkıyönetim emrini okudu. Emirde 'Son zamanlarda artan terör saldırılarından ötürü sıkıyönetim ilan edildi, mahkemeler kuruldu. Emre karşı çıkanlar bu mahkemelerde en ağır şekilde yargılanacaklar, gereği yapılacak. Bu konuda yetki Merkez Komutanı Ahmet Albay'da' dedi. Konvoyla birlikte Sakarya Valiliğine gittim. Valilikte 'Sıkıyönetim ilan edildi, TSK yönetime el koydu. Emre karşı gelenler sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanacaklar. Bizim sizinle işimiz yok, burayı boşaltın' şeklinde anons yaptım. Ben burada kimseye ateş etmedim. Beraatımı talep ediyorum' diye konuştu.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, tahliyelerini talep etti.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada, tutuklu 11 sanık savunma yaptı.

Tutuklu sanık eski Binbaşı Murat Çakmaklı, savunmasında, olay günü Sakarya 1. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında nöbetçi amiri olduğunu söyledi.

Eski Sakarya 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili tutuklu sanık Albay Uğur Coşkun'un kendisini arayarak "Personel kışlalarda toplansın, birlik komutanları bana tekmil versin.' dediğini aktaran Çakmaklı, bunun üzerine komutanın emrini birlik komutanları ve şube müdürlerine ilettiğini söyledi.

Çakmaklı, daha sonra eski Merkez Komutanı tutuklu sanık Ahmet Üzer'in nöbetçi amirliğe geldiğini ve kışlaların aranarak, personelin silah ve teçhizat alması emrini verdiğini, kendisinin de bu emri kışlalara ilettiğini kaydetti.

Direktife uymayanlar idamla yargılanacak

Daha sonra toplanma bölgesinde Coşkun'un elindeki metni etrafındaki personele okuduğunu söyleyen Çakmaklı, "Çok ses vardı, ne okuduğunu tam anlayamadım. Hatırladığım kadarıyla 'Bölgelerin sorumlu personelleri ektedir. Polis ve jandarma emrimizde, onları biz yöneteceğiz. Direktife uymayanlar yarın sabah sıkıyönetim mahkemelerinde idamla yargılanacaklar. Herkes arabalara binsin, valiliğin emniyeti alınacak.' dedi. Nöbetçi olduğum için kışlada kaldım, personel kışladan ayrıldı.' diye konuştu.

Sanık Çakmaklı, belli bir süre sonra 4 kişinin tugayın muhabere merkezine gittiğini, Ali Güler Yarbay'ın burada gelen mesajı incelediğini, kendisinin de televizyondan İstanbul ve Ankara'da yaşanan olayları izlediğini ifade ederek, "O ana kadar ne olup bittiği ile ilgili hiçbir fikrim yoktu. Ali Güler Yarbay, direktifin tuğgeneral imzasıyla geldiğini, yasal olmadığını belirtti. Ben televizyondaki görüntülerin etkisi altındaydım.' şeklinde konuştu.

Coşkun'un bazı rütbeli personeli merkez komutanının odasına çağırdığını anlatan Çakmaklı, burada tugay komutanına "bunun bir kalkışma ve bunu yapanların TSK içinde bir grup olduğu belirtiliyor' dediğini, Coşkun'un ise şaşkınlıkla "Öyle mi?' diyerek oturduğu koltuktan doğrulmaya çalıştığını, odadan çıktığını ve silahı ile mühimmatı depoya bıraktığını öne sürdü.

Çakmaklı, gece saatlerinde polislerin kışlaya gelerek Uğur Coşkun'u gözaltına aldığını kendisinin de 17 Temmuz'da kışlada gözaltına alındığını belirtti.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen sanık Çakmaklı, tahliyesini istedi.

"Ayağıma ateş ettim"

Tutuklu sanık eski Kıdemli Başçavuş Yıldırım Yılmaz da valiliğe gittikleri esnada ateş seslerinin geldiğini söyledi.

Valilik kampüsünün içerisine girdiklerini, belli bir süre sonra halkın gelmeye başladığını dile getiren sanık Yılmaz, şöyle konuştu:

"Kimseye zarar gelmemesi için doldur-boşalt yaparak mermiyi çıkarttım ve cebime koydum. Halk gelmeye devam ediyordu, valilik binasına doğru kaçmaya başladım. Dikkatim dağıldığı için vatandaşın biri geldi silahımı çekerek şarjörü çıkardı. Daha sonra içeri girdik ve ikinci kata çıktık. Burada vatandaşın biri koluma girerek, beni dışarı çıkardı. ATM cihazlarının olduğu bölgede halktan birisi 'bizi mi vuracaksın?' dedi. Ben de 'sizi vuracağıma kendimi vururum.' dedim ve silahımı başıma dayadım. Bu sırada biri beni engelledi, silahımı ayağıma çevirdim ve tetiğe bastım. Sağ ayağımı üstünden yaralandım. Vatandaşlar tarafından hastaneye kaldırıldım. Cüzdanımda '1 dolar' çıkmıştı. Bunu babam 15 yıl önce bayram harçlığı olarak vermişti, maddi bir değeri yoktur. Manevi olarak baba hatırasıdır."

19.04.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Sakarya'da görülen darbe davasında yargılanan ve olay günü Piyade Tugay Komutanlığında nöbetçi amir olan tutuklu sanık eski Binbaşı Murat Çakmaklı darbe teşebbüsünün yöneticisi olan Albay Uğur Coşkun'un gelen bildiriyi okuduğunu ve bildiride, 'Direktife uymayanlar yarın sabah sıkıyönetim mahkemelerinde idamla yargılanacaklar' diye söylediğini belirtti.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesince, özel olarak hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda görülen duruşmaya, 138 tutuklu sanık ile avukatları ve yakınları katıldı. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile örgütün sözde "hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün de aralarında bulunduğu 224 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Çakmaklı: "Direktife uymayanlar idamla yargılanacak"

15 Temmuz darbe teşebbüsü gecesi Sakarya 1. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında nöbetçi amir olan tutuklu sanık eski Binbaşı Murat Çakmaklı verdiği ifadede, "Eski Sakarya 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili tutuklu sanık Albay Uğur Coşkun beni aradı. Personel kışlada toplansın, birlik komutanları bana tekmil versin dedi. Daha sonra eski Merkez Komutanı tutuklu sanık Ahmet Üzer nöbetçi amirliğe geldi. Üzer kışlaları arayarak personelin silah ve teçhizat alması emrini verdi. Daha sonra toplanma bölgesinde Coşkun elindeki metni personele okudu. Çok ses vardı, ne okuduğunu tam anlayamadım. Hatırladığım kadarıyla 'Bölgelerin sorumlu personelleri ektedir. Polis ve jandarma emrimizde, onları biz yöneteceğiz. Direktife uymayanlar yarın sabah sıkıyönetim mahkemelerinde idamla yargılanacaklar. Herkes arabalara binsin, valiliğin emniyeti alınacak' dediğini duydum. Nöbetçi olduğum için kışlada kaldım, personel kışladan ayrıldı. O ana kadar ne olup bittiği ile ilgili hiçbir fikrim yoktu. Ali Güler Yarbay, direktifin tuğgeneral imzasıyla geldiğini, yasal olmadığını belirtti. Ben televizyondaki görüntülerin etkisi altındaydım. O gece saatlerinde polisler kışlaya geldi. Uğur Coşkun'u gözaltına aldı bende 17 Temmuz'da kışlada gözaltına alındım' dedi.

Yılmaz: "'Sizi vuracağıma kendimi vururum"

Valiliğe giden tutuklu sanık eski Kıdemli Başçavuş Yıldırım Yılmaz verdiği ifadede, "Kimseye zarar gelmemesi için doldur-boşalt yaparak mermiyi çıkarttım ve cebime koydum. Halk gelmeye devam ediyordu, valilik binasına doğru kaçmaya başladım. Dikkatim dağıldığı için vatandaşın biri geldi silahımı çekerek şarjörü çıkardı. Daha sonra içeri girdik ve ikinci kata çıktık. Burada vatandaşın biri koluma girerek, beni dışarı çıkardı. ATM cihazlarının olduğu bölgede halktan birisi bizi mi vuracaksın' dedi. Ben de 'sizi vuracağıma kendimi vururum dedim ve silahımı başıma dayadım. Bu sırada biri beni engelledi, silahımı ayağıma çevirdim ve tetiğe bastım. Sağ ayağımı üstünden yaralandım. Vatandaşlar tarafından hastaneye kaldırıldım. Cüzdanımda 1 dolar çıkmıştı. Bunu babam 15 yıl önce bayram harçlığı olarak vermişti, maddi bir değeri yoktur. Manevi olarak baba hatırasıdır' diye konuştu.

20.04.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesince özel olarak hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda görülen duruşmaya, 138 tutuklu sanık ile avukatları ve yakınları katıldı. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile örgütün sözde "hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün de aralarında bulunduğu 224 sanığın yargılanmasına devam edildi. Davada savunmasını yapan tutuklu eski Jandarma Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir, "Radyodan kalkışma olduğuna dair haberleri duydum. O dakika itibariyle ben yanımdaki askerlere 'Bu kanunsuz emir, bunu yapmam, size de yaptırmam' dedim' dedi.

Demir: "Ben kanunsuz emri yapmam size de yaptırmam"

Darbe soruşturması kapsamında tutuklu bulunan şüpheli eski Jandarma Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir yaptığı savunmasında, "15 Temmuz gecesi yol emniyet ve kontrol görevine çıktım. O gece harekat merkezi birliklere dönün çağrısı yaptı. Bunun üzerine Erenler İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Yüzbaşı Ümit Ahlat'ı aradım. Onun emriyle görevlerime devam ettim. Görevdeyken Kurmay Yüzbaşı Ümit Ahlat'ın emri ile Serdivan ilçesine hareket ettik. Kocaeli'den Sakarya'ya doğru 4-5 tank ve askeri aracın ilerlediğini gördüm. Tanklarla ilgili bilgi vermek için Ahlat'ı aradım. Cevaben Allah Allah, siz yolunuza devam edin dedi. Yola devam ettik' dedi.

"Radyodan darbeyi öğrendiğimde kanunsuz emir yapmam dedim"

Daha sonra harekat merkezinden Ahmet Mert'in kendisini aradığını söyleyen Demir, "Mert bana Yüzbaşı Ahlat tanklara eskortluk yapmanızı emretti. Ancak 'Bu kanunsuz bir emirdir, uymayın, kim ararsa arasın kanunsuz emri yapmayın' dediğini aktardı. Bu sırada radyodan kalkışma olduğuna dair haberleri duydum. O dakika itibariyle ben yanımdaki askerlere bu kanunsuz emir, bunu yapmam, size de yaptırmam dedim. Yüzbaşı Ümit Ahlat'ı aradım, tanklara eskortluk yapmak için emir vermişsiniz dedim. O da bana cevaben emri eski İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan'dan aldım. Ben karışmam, İlhan Yarbay'a sor. dedi. Bunun üzerine ben de İlhan Aysan'ı aramayacağımı ve döneceğimizi söyledim. Ahlat da dönerseniz dönün dedi. Bizde İl Jandarma Komutanlığına geri döndük' diye konuştu.

"TSK'da Yurtta Sulh diye bir konsey yok"

Tutuklu şüpheli Eski Erenler İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Yüzbaşı Ümit Ahlat ise savunmasında, savcılık ifadesini kabul ettiğini söyledi. Ahlat, "İl Jandarma Komutanı izinde idi. Onun yerine vekaleten Yarbay İlhan Aysan bakıyordu. Aysan beni arayarak önemli bir durum olduğunu alay komutanlığına gelmemi söyledi. Bende bunun üzerine İl Jandarma Komutanlığına gittim. Yarbay Aysan bana terör olayları nedeniyle sıkıyönetim ilan edildiğini söyledi. Aysan belli bir süre sonra izinde olan İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun'u aradığını ve sıkıyönetim ilan edildiğini, ne yapmaları gerektiğini sordu. Albay Emin Dursun'da Aysan'a talimat verdim, ona uyun talimatını verdiğini söyledi. Sözde sıkıyönetim direktifi geldi. Bu emri okudum. Direktif içerisinde Yurtta Sulh Konseyi'nden bahsediliyordu. TSK'da böyle bir konsey yok dedim. İlhan Aysan, gelen tanklara eskortluk yapılması konusunda emir verdi. Daha sonra yanıma eski İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Emre Metin geldi. Metin bana Sakarya Valiliğinde çatışmaların yaşandığını söyledi. Gece 01.10 sıralarında Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'a ulaştım. Sizin emrinizdeyim dedim. Vali Bey bana, İlhan Aysan'ı görevden aldım. Eğer devletin yanındaysanız tüm personeli toplayın ve valiliğe gelin, olaylar devam ediyor dedi. Valiliğe gittik, Vali Bey, burada halka bir açıklama yaptı. Bu husus ifadelerde 'J' serisi olarak gösterilmiştir, bu doğru değildir. Görevlendirmeyle yurt dışı görevine gitmiştim. Her görev dönüşümde sade dolar değil başka ülkelerin paraları da vardı. Suçlamaları kabul etmiyorum, tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum' diye konuştu.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada, tutuklu 7 sanık savunma yaptı.

Tutuklu sanık eski Astsubay Eren Özden, savunmasında, 15 Temmuz gecesi alarm verildiğinin kendisine bildirilmesi üzerine, birliği olan Taşkısığı Kışlası'na gittiğini söyledi.

Burada toplandıktan sonra ilk olarak Çark Kışlası'na sonra da valiliğe gittiklerini belirten sanık Özden, "Eski Merkez Komutanı tutuklu sanık Albay Ahmet Üzer burada megafonla, 'TSK yönetime el koydu, mahkemeler kuruldu. Emirlere uymayanlar hakkında mahkemeler gereğini yapacak.' dedi. Bu sırada silah sesleri geliyordu. Silah sesi ve megafonla yapılan açıklama itibariyle durumun kanunsuz olduğunu anladım.' diye konuştu.

Sanık Özden, belli bir süre sonra bir vatandaşın kendisini arabayla birliğine götürdüğünü ifade ederek, "4 Ağustos'a kadar görevime devam ettim, bu tarihte gözaltına alındım. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum.' şeklinde konuştu.

Öte yandan, sanık Albay Ahmet Üzer'in, savunma yapan sanığa soru sormak istemesi üzerine Özden, "Ben o gece bu durumu önlemek için hiçbir girişimde bulunmayan Ahmet Üzer'in sorularını cevaplamayacağım.' diye konuştu.

Diğer tutuklu sanık Volkan Tunca da 15 Temmuz tarihinde Elmasağa Kışlası'nda görev yaptığını söyledi.

Sanık Tunca, alarm emrinin verilmesi üzerine birliğine gittiğini ve Çark Kışlası'ndan gelen ekiplerin, kendisinin nezaretinde mermi mühimmatı aldığını dile getirerek, "Mühimmatı eksiksiz ve sorunsuz geri getirmesini söyledim. Daha sonra er gazinosuna geçtim.' diye konuştu.

Gece saatlerinde darbe girişimini öğrendiğini belirten sanık Tunca, "Böyle bir şeye dahil olmam' dediğini ve odasına geçerek sivil kıyafetlerini giydiğini kaydetti.

Sanık Tunca, 1 ay daha görevine devam ettiğini, 13 Ağustos'ta gözaltına alındığını belirterek, suçlamaları kabul etmediğini ve tahliyesini istediğini söyledi.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyelerini talep etti.

Mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi.

21.04.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesince, özel olarak hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda yapılan duruşmaya, 138 tutuklu sanık ile avukatları ve yakınları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada, tutuklu 21 sanık savunma yaptı.

Tutuklu sanık eski Uzman Çavuş Ali Ertekin, savunmasında, reaksiyon süresinin ölçüleceği bilgisi gelmesi üzerine birliği olan Kandıra Kışlasına gittiğini söyledi.

Buradan Çark Kışlasına geçtiklerini belirten Ertekin, "Burada eski Sakarya 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili tutuklu sanık Albay Uğur Coşkun, 'Neden buraya geldiniz. Valiliğe gidin.' dedi. Bunun üzerine yolu bilmediğimizi söyleyince Yüzbaşı İsmail Gürol'u yolu göstermesi için yanımıza verdi.' diye konuştu.

Sanık Ertekin, yola çıktıklarını, valiliğe gelmeden polisler tarafından yolun kapatıldığını dile getirerek, "Durduğumuz esnada silah sesleri geliyordu. Yüzbaşı Gürol, polislerle konuşmaya gitti. Burada vatandaşlar, 'FETÖ'cüler darbe yapıyor, siz neden buradasınız, nasıl askersiniz, kışlanıza dönün.' dedi. Biz de 'Darbe girişiminden haberimiz yok, şimdi öğrendik, dönüyoruz.' dedik.' ifadesini kullandı.

Yüzbaşı Gürol'un burada, "TSK yönetime el koydu, sıkıyönetim ilan edildi, mahkemeler kuruldu. Size mukavemet eden olursa silah kullanma yetkiniz var. Sizin durumdan haberiniz yok, valiliğe gitmemiz gerekiyor.' dediğini öne süren Ertekin, bunun üzerine kendilerinin de tepki gösterdiklerini, itiraz ettiklerini ve kışlalarına dönmek istediklerini söylediklerini savundu.

Ertekin, orta refüjden araçları karşı şeride geçirip Çark Kışlasına, sabah saatlerinde de birliklerine gittiklerini, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, beraatini istedi.

Mehmet Ali İnekçioğlu, Ramazan Çulhacıoğlu, Yusuf Cankurt, Süleyman Albayrak, Ramazan Çakıcı, Sefer Yılmaz, Ali Taşkan ile bazı sanıklar, sanık Ali Ertekin'in savunmasına katıldıklarını, suçlamaları kabul etmediklerini dile getirerek, tahliyelerini talep etti.

Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyelerini istedi.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 24 Nisan Pazartesi gününe erteledi.

Paralel yapı-04 Ocak (2017) 'Sakarya Darbe Yapılanması 224 sanık' davası

(22 Nisan 2017, 18:30)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10214    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Damat Darbeyi Biliyormuş

05.10.2021 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 1..
Tamamı 5.10.2021

Asker-Polis Mahremlere 143 Gözaltı

07.10.2021 07:51 Ankara merkezli 43 ilde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet bünyesindeki toplam 117 'mahrem imam' ile 'gaybubet evi' isim..
Tamamı 7.10.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

06.10.2021 10:42 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 6.10.2021

Darbede TRT İşgali davası

07.10.2021 11:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 7.10.2021

Baykal Kaset Kumpası davası

05.10.2021 13:46 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internette yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aral..
Tamamı 5.10.2021

Büyük Bölge Sorumlusu Yakalandı

06.10.2021 13:14 Afyon'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FÖTÖ) soruşturması kapsamında hakkında 8 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan sözde Büyük Bölge Talebe Mesulü olan Bylock kullanıcısı Nizamettin Yıldız polisin düzenlediği operas..
Tamamı 6.10.2021

Tahşiyecilere Kumpas'ta 2. dava

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürleri ile Zaman..
Tamamı 5.10.2021

Dink'te Firari Sanıklar Yargılanıyor

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 13 firari sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylü..
Tamamı 5.10.2021

Can Dündar-MİT Tırları davası

07.10.2021 11:48 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada bir müşteki yönünden dosyası ayrılan firari sanık Can Dündar'ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının davaya k..
Tamamı 7.10.2021

AK Partili Başkana Kumpas İtirafı

07.10.2021 12:15 Zonguldak'ta, Fetö'nün yargı ve emniyet içinde etkin olduğu dönemde, 2009 yılında gerçekleştirilen Çelik-2 operasyonu kapsamında yapılan operasyona dahil edilen dönemin AK Partili Belediye Başkanı Murat Sesli hakkındak..
Tamamı 7.10.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

07.10.2021 11:44 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 7.10.2021

Dicle'de Fetöcü Rektöre Hapis

05.10.2021 14:08 Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi'nin eski rektörü Ayşegül Jale Saraç ve yardımcısı Aytekin Sır, yargılandıkları Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Diyarbakır'daki akademik yapılanmasına ilişkin dava sona erdi. 23 Eyl..
Tamamı 5.10.2021

Akıncı Üssü: Darbe Zararı davası

05.10.2021 14:02 Ankara'da, Milli Savunma Bakanlığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin Akıncı Üssü'ne verdiği zararın tazmini için aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 500 sanık hakkında açtığı davada keşif..
Tamamı 5.10.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

05.10.2021 12:59 Ankara'da, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcı hakkında, "devletin güvenliğine ve siyasal ..
Tamamı 5.10.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

06.10.2021 10:06 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 6.10.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

06.10.2021 09:59 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 6.10.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.402.435