Tam
EskidenYeniye
 

Kırklareli Adliye Yapılanması davası

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nin (FETÖ/PDY) adliye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 15'i tutuklu 20 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

Önceki haber title=Sonraki haber

29.04.2017 18:50 Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) adliye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 15'i tutuklu 20 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

24.04.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kırklareli Halk Eğitim Merkezi'nde oluşturulan salonda 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmada, aralarında örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock' kullandığı iddia edilenlerin de bulunduğu 15'i tutuklu adliye ve ceza infaz kurumu personeli hakim karşısına çıktı.

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü polis ekipleri, salon çevresinde geniş güvenlik önemi aldı. Tutuklu sanıklar, duruşma salonuna ceza infaz kurumu ring araçlarıyla getirildi.

Sanık yakınları, duruşma salonunun önünde kurulan kontrol noktasında üst araması yapıldıktan sonra salona alındı.

Sanıkların kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame Mahkeme Başkanı Vahdet Yeltepe tarafından okundu. İddianamede, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan, itirafçı yasası ile tutuksuz yargılanan zabıt katibi Y.G.'ye, 2012'de girdiği KPSS'de çıkabilecek soruların bir öğrenci yurdunda FETÖ'nün adliyeden sorumlu sözde imamı H.A tarafından verildiği belirtildi. İddianamede, H.A'nın, KPSS'ye giren örgüt üyelerine zabıt katipliği sözlü mülakat sınavlarında referans olduğu bilgisi ifade edilerek, örgüt aracılığıyla memur olan ve daha sonra ihraç edilen memurlardan evli olanların 100, bekarların 125 lira her ay örgüt için 'himmet' topladığı, 17-25 Aralık tarihinden sonra örgütten ayrılmak isteyen üyelerin adliye imamı H.A., tarafından tehdit edildiği kaydedildi.

Tutuklu yargılanan FETÖ'nün sözde adliye imamı H.A, savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Soruşturma kapsamında kendisine bir rol verildiğini ileri süren H.A, iddiaların senaryodan ibaret olduğunu öne sürdü.

İddianamede 'Zafer' kod adıyla anıldığını belirten H.A, hiçbir zaman kod adı kullanmadığını savundu.

Örgütle hiçbir bağının bulunmadığını ve kimsenin 'himmet' adı altında para toplamadığını ileri süren H.A, şöyle konuştu:

'Bu örgütün kurum ve kuruluşunda bulunmadığım halde böyle bir örgütte yönetici kadrosunda olmam da mümkün değildir. Hakkımda isnat edilen iddiaların hiçbirini kabul etmiyorum. Ben kimseden para toplamadım. Ayrıca adliyenin katiplik sınavına ilişkin usulleri bilmem mümkün değil. Dolayısıyla sınavda çıkması muhtemel soruları da bilmem mümkün değildir. Ne kendim, ne de başka birileri vasıtasıyla kimseye sınav sorusunu da vermedim. Şahsım için böyle bir iddianın akla ve mantığa izah edilemeyeceğini düşünüyorum.'

Duruşmada, 2'si Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemi ile olmak üzere 8 sanığın ifadeleri tamamlandı.

Sanıklar geniş güvenlik önlemleri altında duruşma salonundan çıkartılarak ceza infaz kurumu ring araçlarına bildirildi.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

25.04.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) adliye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, 15'i tutuklu 20 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı.

Halk Eğitim Merkezi'nde oluşturulan salonda 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmada, aralarında örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock' kullandığı iddia edilenlerin de bulunduğu adliye ve ceza infaz kurumu personeli 20 sanık katıldı.

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü polis ekipleri, salon çevresinde geniş güvenlik önemi aldı. Tutuklu sanıklar, duruşma salonuna ceza infaz kurumu ring araçlarıyla getirildi.

Sanık yakınları, duruşma salonunun önünde kurulan kontrol noktasında üst araması yapıldıktan sonra salona alındı.

'17-25 Aralık sürecinden sonra hiçbir dini faaliyette bulunmadım'

Görevinden ihraç edilen tutuklu sanıklardan Hasan Uzun, üzerine atılan suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

İlk maaşını FETÖ'ye vermediğini savunan Uzun, hiç kimseye para aktarmadığını belirtti.

Uzun, 17-25 Aralık sürecinden önce bir kaç kez arkadaşlarıyla birlikte sohbetlere katıldığını anlatarak, 'Bu sohbetlerin FETÖ ile bir ilgisi yoktu. Sohbetlerde Kur'an-ı Kerim okuyup çay içerdik. Devlet büyüklerimizin açıklamalarının ardından kesinlikle bir araya gelmedik. 17-25 Aralık sürecinden sonra hiçbir dini faaliyette bulunmadım. Herkesle bağlarımı kopardım. Çok korkmuştum.' diye konuştu.

Cezaevinin sözde il imamı olarak adlandırılan Onur Eci'nin kendisinden öğrencilere yardım amacıyla para istediğini ifade eden Uzun, maddi durumunun kötü olması nedeniyle hiç para vermediğini kaydetti.

Uzun, gözaltına alınmasının ardından ev aramasında 'Efendi hazretleri' başlıklı nota ilişkin, 'Bu not kağıdı Nakşibendi tarikatına aittir. O dönemde oraya gidiyordum. Kağıda, gördüğüm rüyaları yazdım. Orada bahsedilen hoca efendi de odur.' ifadelerini kullandı.

Mahkeme Başkanı Vahdet Yeltepe'nin 'Emniyet ve savcılıktaki ifadenle şu anki savunmada farklılıklar gözüküyor, bu konu hakkında ne diyeceksiniz?' sorusu üzerine Uzun, 'Emniyette baskı altında titreye titreye, korkarak, savcılıkta ise psikolojim bozuk olarak ifade verdim.' dedi.

Uzun'un savunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

Eski zabıt katibi tutuklu sanık Muhammet Bahtiyar Eskin, '9 ay tutuklu kaldım ve biraz konuşacağım' diyerek savunmasına başladı.

Üzerine atılı suçlamaları reddeden Eskin, terör örgütü ile hiçbir bağının bulunmadığını ileri sürdü.

Silahlı terör örgütü yöneticiliği iddiasından yargılandığını hatırlatan Eskin, dosyadaki hiçbir suçlamanın delilinin bulunmadığını iddia etti.

Dosyada 'Yeşil' kod adlı gizli tanığın ifadeleri doğrultusunda tutuklanarak mesleğinden atıldığını belirten Eskin, suçlamaların tamamen bir senaryodan ibaret olduğunu savundu.

Savunması sırasında mahkeme heyetine hitaben, 'Ben 5 yıldır adliyede görev yaptım beni hiç araştırmadınız mı?' dedi.

Mahkeme Başkanı Vahdet Yeltepe de araştırmadıklarını ifade ederek, esasa ilişkin savunmasını sürdürmesi uyarısında bulundu.

Stajyerlik ve görev süresi boyunca cemaat evlerinde kalmadığını, kimseden yardım istemediğini ileri süren Eskin, 4 arkadaşı ile birlikte bekar evinde kaldıklarını anlattı.

Duruşmada, ilk oturumla birlikte 13 sanığın savunmaları tamamlandı.

Sanıklar, geniş güvenlik önlemleri altında duruşma salonundan çıkartılarak ceza infaz kurumu ring araçlarıyla cezaevine götürüldü.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

26.04.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) adliye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, 15'i tutuklu 20 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında, tutuklanan ve daha sonra örgüte ait önemli bilgiler vererek, itirafçı olduğu gerekçesiyle serbest bırakılan zabıt katibi Sinan Çörekçi, duruşmada, himmet parası vermek istememesi üzerine 'Allah tokadını vurur, ya senden, ya ailenden çıkar' şeklinde tehdit edildiğini anlattı.

Halk Eğitim Merkezi'nde oluşturulan salonda 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, aralarında örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock' kullandığı iddia edilenlerin de bulunduğu adliye ve ceza infaz kurumu personeli 20 sanık katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılan Çörekçi, örgüte ilişkin önemli bilgiler verdi.

Çörekçi, örgütle yaklaşık 5 yıl önce memur olabilmek için bağ kurduğunu, ailesinin maddi durumunun çok kötü olduğunu ve bu nedenle bakımlarını sağlamak amacıyla memur olmayı çok istediğini kaydetti.

Örgütle bağının olmasından çok pişman olduğunu, savunmasını kendi iradesi ve hiçbir baskı altında olmadan verdiğini aktaran Çörekçi, şöyle devam etti:

'Zabit katipliği sınavına girmeden önce Gaziantep'te özel bir firmada asgari ücretle çalışıyordum. 2010 yılında babamın alzaymır hastası olduğunu öğrendim. Ailemin ve babamın hasta olması nedeniyle tüm giderlerini karşılamak zorundaydım. Bu nedenle memur olmayı çok istiyordum. Bu nedenle örgütle bağ kurarak, zabit katipliği sınavına katıldım. Kırklareli'ne geldiğimde de örgüte ait Hüseyin Top Öğrenci Yurduna geldim. Burada klavye sınavından bir gün önce Onur Eci, yurda gelerek sınavda çıkabilecek metinleri getirdi. Gece geç saatti ve biz sabaha kadar sorulara çalıştık. Sınavda da başarılı olduk. Klavye sınavından 6 gün sonrada mülakat oldu. Mülakat sınavına girdikten sonrada Hakan Altun, yurda gelerek bizimle görüştü. Sonuçlar açıklanmadan memurluğa hak kazandığımızı söyledi ve maaşımızdan her ay 125 lira verilmesini istedi. Bu paranın fakir ailelere verileceğini söyleyerek ben de kabul ettim.'

Bu cemaatin dini görüşlerinin olduğunu ve işe gireceklere yardım ettiğini bildiğini anlatan Çörekçi, örgütün terör bağının olduğunu öğrenince çok yanlış yaptığının farkına vardığını ve bu nedenle örgüte ait bilgileri deşifre ettiğini dile getirdi.

Kırklareli'nde üç arkadaşı ile kiraladıkları evde FETÖ üyelerince toplantılar düzenlendiğini bildiren Çörekçi, 'Ben bir süre sonra toplantılara katılmamak için farklı bahaneler üretmeye başladım. Rahatsızlık duymaya başlamıştım. Ben örgüte ailemin maddi durumunun kötü olması nedeniyle katıldım, ancak bu örgütün terör örgütü olduğunu bilmiyordum. Sınavı başarıyla tamamladıktan sonra maaşımızdan 125 lira istendi. Bu ücreti bir süre sonra vermek istemediğimi bildirdim ancak, ailem ile tehdit edildim. Para vermeyeceğim deyince 'Allah tokadını vurur, ya senden ya ailenden çıkar' şeklinde tehditlere maruz kaldım.' diye konuştu.

'İktidar dışında, HDP bile olmak üzere kendimize yakın olan partilere oy vermemiz istendi'

Çörekçi, 17-25 Aralık sürecinden sonra örgütün sohbet toplantılarını azalttığını ve düzenlenen toplantılarda, siyasi konuşmalara ağırlık verildiğinden bahsetti.

FETÖ'nün deşifre olmaya başlamasıyla toplantıların tedbir amaçlı ayda bir kez yapılmaya başlandığını anlatan Çörekçi, 'Örgüte ait okulların kapatılmasından sonra toplantılar azaltılarak tedbirli olunmaya başlandı. Bu toplantılarda seçimde iktidar dışında, HDP bile olmak üzere kendimize yakın olan partilere oy vermemiz istendi. Bizden sorumlu Hakan Altun, bir gün sohbette deşifre olduğunu ve bu nedenle toplantıları Tarık isminde birinin yapacağını söyledi.' ifadelerini kullandı.

Sinan Çörekçi, telefonunda bulunan örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'un ise FETÖ üyelerince zorla yüklendiğini ileri sürerek, bu programı defalarca sildiğini ancak sürekli yüklendiğini dile getirdi.

Telefonundan ByLock'u silmesi üzerine bu defa da 'Cover Me' ve 'Tango' programlarının yüklendiği bilgisini paylaşan Çörekçi, FETÖ üyelerinin bazılarının kod adı kullandığını ifade etti.

Çörekçi, 'Vicdanen 'iyi mi yaptım kötü mü yaptım?' diye düşünerek itirafçı olduğunu' sözlerine ekledi.

27.04.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) adliye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, 15'i tutuklu 20 sanığın yargılandığı davanın dördüncü duruşmasında, tutuklanan ve daha sonra örgüte ait önemli bilgiler vererek, itirafçı olduğu gerekçesiyle serbest bırakılan zabıt katibi Yusuf Gökşen, duruşmada, zabıt katipliği sınav sorularının 9'unun kendilerine gösterildiğini anlattı.

Halk Eğitim Merkezi'nde oluşturulan salonda 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, aralarında örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock' kullandığı iddia edilenlerin de bulunduğu, adliye ve ceza infaz kurumu personeli 20 sanık katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılan Gökşen, örgüte ilişkin önemli bilgiler verdi.

Gökşen, örgütle ilgili üzerine atılı bulunan suçlamaları kabul etmediği belirterek, olayların aydınlığa kavuşturulmasını sağlamak amacıyla bildiklerini doğru ve eksiksiz olarak anlatacağını aktardı.

Ailesinin maddi imkansızlıkları nedeniyle 2012 yılında memur olmaya karar verdiğini bildiren Gökşen, bu nedenle bu yapının dershaneleri ve yurtlarına gittiğini ifade etti.

Girdiği KPSS sınavından 76 puan aldığını anlatan Gökşen, şöyle devam etti:

'Yurtta kaldığım dönemde bu örgütün herhangi gibi bir yapılanmasında bulunmadım. Sadece memur olabilmek amacıyla yapıya ait dershane ve yurtlarda kaldım. Memur olduktan sonra sadece düzenlenen sohbetlere katıldım. 2013 yılında Kırklareli'de düzenlenen zabıt katipliği sınavına başvurdum. Kırklareli'ye geldiğimde ise yapının Hüseyin Top öğrenci yurduna gittim. Yurtta benim gibi sınava katılmak için 15-16 kişi bulunuyordu. Yurdun 4. katında sınava çalışıyorduk. Sınava girmeden önce FETÖ üyelerince bize sınav soruları gösterildi. Biz de o sorulara çalışarak sınavdan başarıyla ayrılarak, ilk maaşımızdan kurban adı altında '400', daha sonra da her ay olmak üzere düzenli olarak 125 lira verdik.'

Haksız yere işe girdikleri yönündeki iddiaları kabul etmediğini ifade eden Gökşen, gece gündüz demeden sınava çalıştığını ve başarılı olduğunu savundu.

Sohbetlerin sadece kendisine ait evde yapılmadığını ileri süren Gökşen, şöyle devam etti:

'Bizim ev sanki terör örgütü propagandası yapılmış gibi kastediliyor. Bizim evde örgüte ait hiç bir belge ve doküman bulunmazdı. Sohbetleri Hakan Altun düzenler ve gelirken yanında kitaplar getirirdi. Hakan, deşifre olduktan sonra ise 5-6 ay bizim eve gelmedi. Hakan, benim telefonuma örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u yüklemek istedi ancak ben kabul etmedim. Bunun üzerine ev arkadaşım Sinan'ın telefonuna yükleyerek haberleşiyorduk.'

-'Varınızı yoğunuzu satın ve Bank Asya'ya yatırın çağrısı yapıldı'-

Gökşen, 17-25 Aralık sürecinden sonra örgütten uzaklaştığını savundu.

Düzenlenen sohbetlerde Hakan Altun'un Bank Asya'ya yönelik çağrılarda bulunduğunu öne süren Gökşen, 'Altun, 17-25 Aralık sürecinden sonra düzenlenen bir sohbette 'Varınızı yoğunuzu satın ve Bank Asya'ya yatırın' çağrısında bulundu. Biz bu çağrıya uymadık.' dedi.

Gökşen, vicdanen rahatsızlık duyduğundan örgüte ait bildiklerini anlattığını sözlerine ekledi.

Mahkeme heyeti SEGBİS'in arıza vermesi nedeniyle duruşmaya bir süre ara verdi.

Tüm sanıkların savunmalarının tamamlanmasının ardından 'Yeşil' kod adlı gizli tanık SEGBİS yöntemi ile sesi değiştirilerek dinlendi.

Yeşil, ifadesinde, zabıt katipliği sınavından önce Hüseyin Top Öğrenci Yurdunda iddianamede adı geçen sanıkların toplandığını ileri sürdü.

Sınavdan bir gün önce ismini hatırlamadığı bir kişinin katiplik sınavında çıkan metinleri sınavda yazamayan kişilere verdiğini öne süren Yeşil, verilen soruların sınavda çıktığını iddia etti.

Deşifre olmamak için her şeyi anlatmak istemediğini ifade eden Yeşil, savcılıktaki ifadesinde bildiklerini doğru ve eksiksiz şekilde anlattığını belirtti.

Sanık Hakan Altun'un sohbetlerde FETÖ üyelerinin ilk maaşlarını istediğine şahit olduğunu aktaran Yeşil, bazı FETÖ üyelerinin kod adı kullandığını anlattı.

Bazı avukatlar Yeşil'in savcılıktaki verdiği ifadenin tamamını anlatmasını istedi.

Yeşil, deşifre olmamak amacıyla bazı sorulara cevap vermedi.

Duruşmada, Yeşil'in dinlenmesinin ardından sanık avukatlarının talepleri alındı.

Sanıklar, geniş güvenlik önlemleri altında duruşma salonundan çıkartılarak ceza infaz kurumu ring araçlarıyla cezaevine götürüldü.

Öte yandan sanıklardan Muhammet Bahtiyar Eskin, ring aracına bindirildiği sırada görüntü alan basın mensuplarına 'Çekin sonra alacağım bunları.' dediği duyuldu.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

28.04.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kırklareli'de FETÖ/PDY'nin adliye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 15'i tutuklu, 20 sanığın yargılandığı davada 4 kişi tahliye edildi.

Kırklareli'nde FETÖ/PDY'nin adliye yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock' kullandığı belirtilen adliye ve ceza infaz kurumu personeli 15'i tutuklu, 20 sanığın yargılanmasına devam edildi. Kırklareli Halk Eğitim Merkezi'nde oluşturulan 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, haklarında, 'terör örgütü üyesi olmak' suçlamasıyla 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanıklardan Hasan Uzun, Mehmet Emin Doğan, Muhammed Cengiz ve Osman Göktürk, tahliye edildi. Davada tutuksuz yargılanan Türkmen uyruklu Yhtyyar Annayev'in FETÖ'ye ait bir yurtta öğretmenlik yaptığı ve yurt dışına kaçma ihtimalinin bulunması üzerine tutuklanmasına karar verildi.

Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Osman Bekmezci, mütalaasını verdi.

Bekmezci, mütalaasında, gizli bir tanığın Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığına örgüte ilişkin flaş bellek ile önemli bilgiler sunduğunu bildirdi.

Savcılığa sunulan bellek içerisinde FETÖ terör örgütü tarafından zabıt katipliği sınavını kazanacakların isimlerinin listelendiğini belirten Bekmezci, zabıt katipliği sınavını kazanacakların isimlerinin listelenerek, isimlerin yanlarına referans olan kişilerin örgüt içerisindeki kod isimler ile 1'den 5'e kadar puanlar verildiğini, listede sınavdan başarılı olacak 27 kişinin isminin yazıldığını aktardı.

Mütalaada, 15 sanığın tutukluluk halinin devamına, tutuksuz yargılanan bir sanığın ise tutuklanması talep edildi.

Osman Bekmezci, tutuksuz yargılanan Türkmenistan uyruklu sanık Yhtyyar Annayev'in hakkında yeni bir beyanda bulunulması, Bylock kullandığının tespit edilmesi ayrıca ifadelerinde yurtta belletmenlik görevini üstlendiğini ikrar etmesi, yabancı uyruklu olması ve kaçma şüphesi nedeniyle tutuklanmasını talep etti. Tutuklu sanıklardan, Adem Çalışkan, Alparslan Varlık, Birkan Ercan, Ernur Çağır, Fatih Şükrü Gökçek, Hakan Altun, Hasan Uzun, Hüsamettin Tursun, İlyas Uzun, Mehmet Emin Doğan, Muhammed Cengiz, Muhammet Bahtiyar Eskin, Onur Eci, Osman Göktürk ve Yusuf Karpuz'cunun tanık ve sanık ifadeleri, itirafçı şüpheli beyanları, sanıklar üzerine atılı suçu işledikleri yönünde somut olguları var olan delilleri karartma şüphesinin bulunduğu, tutuklu kaldıkları süre ve iddianamede talep edilen sevk maddeleri de göz önüne alındığında mağduriyete sebep olmayacağının anlaşıldığını söyledi.

Bekmezci, söz konusu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Ayrıca, Bekmezci, tutuksuz sanık Özkan Akdemir, Kadir Özcan ve itirafçı zabıt katipleri Yusuf Gökşen ile Sinan Çörekçi'nin haklarındaki adli kontrol kararının kaldırılması talebinin reddedilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, duruşmaya ara verdi.

Halk Eğitim Merkezi'nde oluşturulan salonda 2. Ağır Ceza Mahkemesince öğle arasından sonra görülen duruşmada, aralarında örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock' kullandığı iddia edilenlerin de bulunduğu, adliye ve ceza infaz kurumu personeli 20 sanık hazır bulunduruldu.

Mahkeme Başkanı Vahdet Yeltepe, duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Osman Bekmezci'nin mütalaasına ilişkin kararı açıkladı.

Yeltepe, tutuklu sanıklardan Hasan Uzun, Mehmet Emin Doğan, Muhammed Cengiz ve Osman Göktürk'ün tahliye edilmesine karar verdiğini bildirdi.

Tutuklu sanıklar Adem Çalışkan, Alparslan Varlık, Birkan Ercan, Ernur Çağır, Fatih Şükrü Gökçek, Hakan Altun, Hüsamettin Tursun, İlyas Uzun, Muhammet Bahtiyar Eskin, Onur Eci ve Yusuf Karpuz'un adli kontrol hükümlerinin uygulanması suretiyle serbest bırakılmaları durumunda kaçacakları veya yargılamayı sonuçsuz bırakmak amacıyla saklanacakları yönünde şüphenin var olduğunu, tutuklulukta geçirdikleri süreyle mahkum olacakları cezanın infazında hürriyeti kısıtlama yönünde bir ihlalin oluşmadığının anlaşıldığını, tutukluluk hallerinin devamına hükmedildiğini belirten Yeltepe, Türkmenistan uyruklu tutuksuz sanık Yhtyyar Annayev'in tutuklanmasına karar verildiğini ifade etti.

Yeltepe ayrıca, tutuksuz sanık Özkan Akdemir, Kadir Özcan ve itirafçı zabıt katipleri Yusuf Gökşen ile Sinan Çörekçi'nin haklarındaki adli kontrol kararının kaldırılmasının reddedildiğini söyledi.

Annayev, Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince duruşma salonundan çıkarıldığı esnada görüntü alan basın mensuplarına 'Çekin, çekin bunları alacağım.' dediği duyuldu.

Sanıklar, geniş güvenlik önlemleri altında duruşma salonundan çıkartılarak ceza infaz kurumu ring araçlarına bildirilerek cezaevine götürüldü.

Mahkeme, 9 Ağustos 2017 tarihine ertelendi.

İddianameden

İddianamede, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan, itirafçı yasası ile tutuksuz yargılanan zabıt katibi Y.G'ye, 2012'de girdiği KPSS'de çıkabilecek soruların bir öğrenci yurdunda FETÖ'nün adliyeden sorumlu sözde imamı H.A tarafından verildiği yer alıyor.

H.A'nın, KPSS'ye giren örgüt üyelerine zabıt katipliği sözlü mülakat sınavlarında referans olduğu bilgisi aktarılan iddianamede, örgüt aracılığıyla memur olan ve daha sonra ihraç edilen memurlardan evli olanların 100, bekarların 125 lira her ay örgüt için 'himmet' topladığı belirtildi.

İddianamede, 17-25 Aralık tarihinden sonra örgütten ayrılmak isteyen üyelerin adliye imamı H.A tarafından tehdit edildiği ifade edilerek, örgüt üyelerinin şifreli haberleşme programı 'ByLock' aracılığıyla görüşmeler yaptığı anlatıldı.

Sanıklar hakkında, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan beş yıldan onar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

(29 Nisan 2017, 18:50)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10277    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.956.151