Tam
EskidenYeniye
 

Bolu Fetö Akademisyenleri davası

Bolu'da, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ndeki FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik hazırladığı iddianamenin tamamlanmasıyla 31'i tutuklu, 10'u firari 77 akademisyenin yargılanmasına başlandı.

Önceki haber title=Sonraki haber

13.05.2017 16:20 Bolu'da, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ndeki FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik hazırladığı iddianamenin tamamlanmasıyla 31'i tutuklu, 10'u firari 77 akademisyenin yargılanmasına başlandı.

08.05.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Bolu Adliyesi'nde bulunan mahkeme salonlarının yetersiz olması nedeniyle akademisyenlerin yargılanması Karaçayır Mahallesi'nde bulunan Bolu Belediyesi Nikah Salonu'nda görülüyor. FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan sanıklar geniş güvenlik önlemi altında davaların görüleceği nikah salonuna getirilerek yargılanmalarına başlandı.

Duruşmada 31 tutuklu sanık ile eski rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun'un da aralarında bulunduğu 36 tutuksuz sanık hazır bulundu. Firari 10 sanık ise gelmedi. 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçlarından 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edilen sanıklar, kimlik tespiti yapılması ardından alfabetik isim sırasına göre savunma yapmaya başladı.

Duruşmada, sanıkların kimlik tespitinin yapılmasının ardından iddianamenin özeti okundu.

Mahkeme heyeti duruşmanın daha sağlıklı yapılabilmesi adına sanıkları alfabetik sırayla 10'ar 10'ar dinleme kararı aldı.

Sanıkların Bank Asya hesaplarıyla ilgili açıklamada bulunan mahkeme heyeti, 10'dan fazla sanığın 5 Eylül 2014 tarihinde başka bankalardaki hesaplarında bulunan paralarını veya bankalardan çektikleri kredileri Bank Asya'ya naklettiği bilgisini açıkladı.

Paralarını Bank Asya'ya yatıran sanıklar araba veya ev almak için kredi çekerek faizsiz olduğu gerekçesiyle yatırımlarını bu bankada beklettiklerini ileri sürdü.

Sabahki bölümde tutuklu sanık Abdulkadir K. ile tutuksuz sanık Alim E., savunma yaptı. Abdulkadir K., 'Eşim de ben de çalışıyoruz. Okul tam gün ve etütleri de olduğu için çocuğumuzu o okula verdik. 2014 yılının Eylül ayında Bank Asya'dan 50 bin TL kredi çektim. Bank Asya'ya para yatırdığımı da kabul ediyorum. Bu parayı ev alma niyetiyle çekmiştim fakat sonrasında ev alma planımızda değişiklik oldu. Para sonradan bu değişiklik nedeniyle hesapta kaldı. Sonrasında parayı çekip araba aldım. Örgütün liderinin çağrılarına karşı yapılmış bir hareket değildi' dedi.

Ali E. ise Bank Asya'dan 40 bin TL kredi çektiğini söyleyerek, 'Daha sonrasında örgüt ile hükümet arasında ayrışmalar yaşandığını gördüm. Kredinin ilk taksidini ödedikten sonra sıkıntı yaşamamak için aynı miktarda başka bir bankadan kredi çekerek borcumu kapattım. 2004 yılından bu yana Bank Asya'yı kullanıyorum. 2013 yılında da aynı bankadan çocuklarıma bireysel emeklilik yaptırdım. O dönemde bu tür olaylar çıkınca bireysel emekliliği iptal ettirmek istedim fakat devletin verdiği yüzde 25'lik desteğin kesileceği söylendi. Bu nedenle ödemelerin bitmesine 3-4 ay kadar zaman kalmıştı bu süreyi bekledim' diye konuştu.

İki sanığın savunma yapması ardından duruşmaya ara verildi.

Duruşmanın ilk gününde dinlenilen tutuklu sanıklardan Aytekin Alçelik, üzerine atılı suçlamaları reddetti.

Bir bankadan 2014 yılı içinde çektiği 30 bin ve 50 bin liralık kredileri Bank Asya'ya yatırmakla suçlandığını anımsatan Alçelik, bu paraları sadece araç almak için çektiğini ve hesabı olan söz konusu bankaya yatırdığını söyledi.

Örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock' kullanıcısı olduğu yönündeki bilgiye ikinci gözaltı sürecinde öğrendiğini dile getiren Alçelik, 'ByLock kullanıcılarının tutuklandığını bildiğim için polis ve savcılık ifadelerimde bu uygulamayı telefonuma Mehmet Yazıcı'nın bilimsel konularda mesajlaşmak için yüklediğini söyledim ama bunu şimdi kabul etmiyorum. Ben ByLock kullanmadım.' ifadelerini kullandı.

Abdülkadir Küçükbayrak da kendisinin FETÖ ile hiçbir bağının olmadığını ileri sürdü.

Çocuklarının örgütün okullarından birisi olan Fatih Koleji gitmesi ve Bank Asya'daki hesap hareketleri nedeniyle yargılandığını anlatan Küçükbayrak, 'Eşim de çalıştığı için çocuğumuzu tam zamanlı eğitim veren ve işimizin yolu üzerinde bulunan bu okula verdik. Onun dışında bir bağımız yok. Bank Asya'daki para aktarma durumum ise o dönemde bir araba almak istemiştik. Bir bankadan çektiğim krediyi eşimin de hesabı olan bu bankaya aktardım. Bankaya yaklaşık 88 bin lira yatırdık. İlerleyen dönemde de zaten bu parayı çektik.' diye konuştu.

Mahkeme heyetinin, evinde ve üzerinde FETÖ lideri Fetullah Gülen'in ismi bulunan müzik CD'si hakkındaki sorusuna karşılık Küçükbayrak, bu CD'yi kentteki bir alışveriş merkezinde müziğin kulağına hoş gelmesi nedeniyle aldığını ifade ederek, 'CD'de Fetullah Gülen'in şiirleri Avrupalı sanatçılar tarafından İngilizce olarak seslendirilmiş. Bunu sonradan fark ettim. Müzik kulağa hoş geldiği için almıştım.' cevabını verdi.

Küçükbayrak, mahkeme heyeti tarafından CD üzerinde bulunan Fetullah Gülen isminin karalanmış olduğunun hatırlatılması üzerine, 'Gülen isminin toplumda iyi şekilde anılmaması üzerine ismini karalamıştım. CD'yi atmak üzere yanıma almıştım ama sonradan atmayı unutmuşum. Çantalarımdan birinde kalmış. Polis ekipleri CD'yi bulduğunda atmayı unuttuğumu anladım.' diye konuştu.

'Araç almak için başka bankadan kredi çekip Bank Asya'ya yatırdım'

Adem Deniz Kurt ise duruşma salonunda avukatı olmadığı için ifade vermeyeceğini belirtti.

Arif Duran da örgütle ilgisinin olmadığını ileri sürerek, tıp fakültesinde kendisiyle iyi ilişkileri bulunmayan bazı yöneticilerin karalamak için üzerine iftira attığını savundu.

Duran, araç almak için başka bir bankadan kredi çekerek eşinin Bank Asya hesabına yatırdığını anlatarak, daha sonra bu parayı kayınbiraderinin düğünü için kayınpederine gönderdiğini söyledi.

Mahkeme heyetinin, FETÖ'nün Bolu'daki 'tanınmış isimleri'nden Adnan Daylan ve örgütün şirketi olan Polat AŞ. ile neden sürekli telefon görüşmesi yaptığının sorulması üzerine Duran, 'Çocuğum örgütün okulu olan Fatih Kolejine gidiyordu. Okul Polat AŞ. adına kayıtlıydı. Bu nedenle telefon görüşmesi yaptım. Adnan Daylan'ın çocuğuyla benim çocuğum aynı sınıftaydı onunla da bu nedenle görüştüğümü tahmin ediyorum.' ifadelerini kullandı.

Tutuksuz yargılanan A.E. hakkındaki iddiaları reddetti.

Duruşmaya, 10 sanığın dinlenilmesinin ardından yarın sabah devam edilmek üzere ara verildi.

09.05.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Abant İzzet Baysal Üniversitesindeki (AİBÜ) yapılanmasına yönelik haklarında dava açılan 10'u firari, 30'u tutuklu 77 akademisyenin yargılanmasına devam edildi.

Bolu Adliyesindeki mahkeme salonlarının yeterli olmaması nedeniyle Bolu Belediyesi Nikah Salonunda devam eden duruşmaya geniş güvenlik önlemleri altında getirilen tutuklu 30 akademisyen, daha sonra kendileri için ayrılan bölüme geçti.

Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, aralarında eski rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun'un da bulunduğu 37 tutuksuz sanık da katıldı.

Duruşmanın ikinci gününde dinlenen tutuklu sanıklardan Elçin Hakan Terzi, üzerine atılı suçlamaları reddetti.

Mahkeme başkanının, İstanbul'da bulunan ve FETÖ ile irtibatlı olduğu gerekçesiyle kapatılan bir iş adamları derneğinin kurucusu ve yöneticisi olan kişiye çeşitli tarihlerde 300 bin lira gönderme sebebini sormasına üzerine Terzi, 'Söz konusu kişi benim okul arkadaşımdı. Ara sıra benden borç ister. Ben de elimde varsa gönderirim yoksa da duruma göre bankadan kredi çekerek gönderirim. Bu gönderdiğim paraların hepsini borç olarak gönderdim. Toplamı 300 bin lirayı bulmuş olabilir. O da bana elinde olduğu sürece borcunu ödedi.' dedi.

Mahkeme heyeti, Terzi'nin evinde yapılan aramada ele geçirilen bir günlük sayfasında yazan ve kendisinin üniversite öğrenimi dönemine ait olduğu belirtilen FETÖ'nün Kazakistan'da açtığı okulun açılışıyla ilgili yazıda övdüğü 'Ali Bayram Hoca' ve 'Mesut Turan ağabey'in kimler olduğunu sordu.

Terzi, yazdıklarının o dönemki düşüncelerine ait olduğunu belirterek söz konusu kişileri hatırlamadığını öne sürdü.

MİT tırlarının durdurulması davası firari sanığının eşi de dinlendi

Eşi hakkında MİT tırları soruşturması kapsamında dava açılan firari Mehmet Emin Özyalvaçlı'nın eşi Gülzade Özyalvaçlı da sanık olarak dinlendi.

Tutuksuz yargılanan Özyalvaçlı, kendisinin FETÖ ile ilgisinin bulunmadığını savunarak, eşi yüzünden suçlu duruma düştüğünü dile getirdi.

Eşinden 30 Mayıs 2016 tarihinden beri haber alamadığını kaydeden Özyalvaçlı, 'O akşam ders çalışmak için üniversitede bulunan odasına gideceğini söyledi. Ertesi sabah polislerin kapıma dayanmasıyla uyandım. Polisler eşimin MİT tırları davası ile ilgili bazı kişilerle yaptığı telefon görüşmelerinin dinlemeye takıldığını belirtti. O günden beri eşimden haber alamıyorum.' şeklinde konuştu.

Özyalvaçlı, kendi adına kayıtlı olan telefon hattı üzerinden 'ByLock' uygulamasının tespit edildiği yönündeki iddialara da şu şekilde cevap verdi:

'Eşimle birlikte 2005'de kamu hattı aldık. Birinin sonu 69, diğerininki ise 68 ile bitiyordu. Benim adıma aldığımız telefon hattı yanlışlıkla eşimin telefonuna takılmış. Onunki ise benim telefonuma. O zamanlar bunun yanlışlıkla olduğunu sanmıştım. Ama şimdi düşündüğümde eşimin bunu planlamış olabileceğini düşünüyorum. Ben 'ByLock' kullanmadım, yüklemedim. Bununla ilgili raporda uygulamanın kurulu olduğu telefon ile benim telefonumun IMEI numaraları da uyuşmuyor.'

Bank Asya'ya yatırılan yüklü miktardaki para meblağları hakkında da savunma yapan Özyalvaçlı,'Babam ev almak istemişti. O dönemde görüştüğü şirket Bank Asya'dan hesap açtırmasını istemiş. O da bizden destek istedi. Biz de bu bankada hesap açtırarak oradan para göndermeyi düşündük. O dönemde belli miktarda paralar yatırdım. Ama internet bankacılığı ile eşim ilgileniyordu. O dönemde başka bankalarda yüklü miktarda paralar çekerek bu hesaba aktardığını sonradan öğrendim. Ben o hesapta hiçbir işlem yapmadım.' diye konuştu.

Özyalvaçlı, eşinin kendisi ile ilgili tüm internet ve cep telefonu şifrelerini bildiğini ancak kendisinin onun hiçbir şifresini bilmediğini de sözlerine ekleyerek, 'Bu konu hakkında zaman zaman tartışmalarımız oldu. Bana hiçbir şifresini söylemezdi. Onun FETÖ ile ilgisi olup olamadığını da bilemiyorum. Çok hareketli bir insandı. Çoğu zaman eve bile gelmezdi.' dedi.

Duruşma, diğer sanıklarında dinlenmesiyle yarın devam edilmek üzere ara verildi.

10.05.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Bolu'da, FETÖ/PDY'nin üniversite yapılanmasına ilişkin davada tutuklu yargılanan Doç. Dr. Arif Duran'ın, FETÖ'den tutuklu 3 kişinin de aralarında bulunduğu kişilerle katıldığı gezi ve yemeklerde çekilen fotoğrafları, delil olarak dosyaya girdi. Sanık Doç.Dr. Duran, fotoğraflarda numaralandırılarak, 'Kimlik bilgileri tespit edilememiştir' notu düşülenlerden tanıdıkları olup olmadığını soran hakime, '12' numarası verilen kişinin AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay'ın ağabeyi Yusuf Doğanay olduğunu, diğerlerini tanımadığını ileri sürdü.

FETÖ/PDY'nin üniversite yapılanmasına ilişkin, aralarında geçen 28 Nisan'da görevinden istifa eden Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ile ikisi de firari olan eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Gümüştekin ve Fethullah Gülen'in doktoru kardiyolog Prof. Dr. Mehmet Yazıcı'nın bulunduğu 31'i tutuklu, 10'u firari, 77 sanıklı davanın ilk duruşmasının görülmesine devam edildi. 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçlarından yargılanan sanıklar, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi salonu yetersiz olduğu için Belediye Nikah Salonu'nda yapılan duruşmada, alfabetik sıraya göre ifade veriyor.

AK PARTİ İL BAŞKANI'NIN AĞABEYİNİN YER ALDIĞI FOTOLAR DELİL

Tutkuklu sanıklardan Doç. Dr. Arif Duran'ın, FETÖ'den tutuklu 3 kişinin de aralarında bulunduğu 15 kişilik grup ile çeşitli gezilerde ve bir ev ortamında yer sofrasında yemek yerken çekilen fotoğrafları delil olarak dava dosyasına girdiği ortaya çıktı. Mahkeme Başkanı, geçen yıl 11 Eylül'de Memursen TOKİ C-1 Blok'ta bodrum katında bina sakinlerinin ortak kullandığı depoda bulunan 5 ayrı çuval içindeki materyaller arasında yer alan CD'den çıkan fotoğrafları sanık Duran'a gösterdi. Hakim, polisin fotoğraflarda numaralandırarak, 'Açık kimlik bilgileri tespit edilememiştir' notu düştüğü kişileri tanıyıp tanımadığını sordu.

Hakimin verdiği fotoğrafa bakan sanık Duran, yanında bulunan ve '12' olarak numaralandırılan kişinin Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay'ın ağabeyi Yusuf Doğanay olduğunu söyledi. Duran, fotoğraflarda kimliği tespit edilen 4 kişi arasında bulunan FETÖ'den tutuklu H.U. ile de aynı koğuşta olduklarını belirtti. Duran, fotoğraflardaki diğer kişileri tanımadığını ileri sürdü.

2007 yılında çekildiği belirtilen fotoğraflar üzerinde polisin yaptığı çalışmada Doç.Dr. Arif Duran ile birlikte H.U., M.K. ve Ö.G.'nin kimliği tespit edilip FETÖ'den işlem yapılırken, Yusuf Doğanay ile birlikte diğer kişiler için 'Açık kimlik bilgileri tespit edilememiştir' notu düşüldüğü görüldü.

Sanık Doç.Dr. Arif Duran savunmasının devamında acil müdahale konusunda Türkiye'de sayılı isimlerden olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

'Hiçbir terör örgütü ile bağlantım yoktur. Hakkımda ki suçlamalara dayanak olan ifadelerin soyut olduğunu, somut delillere dayalı olmadığını görüyorum. Hakkımda ifade veren kişilerle geçmişten husumetlerimiz var. Üniversitede 150 kadar öğretim görevlisi var. 146'sı benim hakkımda olumlu konuşur. Olumsuz konuşan 4 kişi de yöneticidir. Ayrıca ülkenin Cumhurbaşkanının bahse konu bankada geçmiş dönemlerde hesabı vardı. İddianamede yer alan banka hesabını oğlumla eşim hac başvurusu yaptığı için açtım. Buradan oğluma para gönderdim. Eşimin babasından borç para alarak araba aldım. Bu arabayı daha üst model arabayla değiştirmek istedim. Aradaki farkı ödeyebilmek için başka bankadan kredi çektim. Ancak banka nakit olmadığını, başka bir bankaya EFT yapabileceklerini söyledi. Ben de Bank Asya'da açtığım hesaba yaptırdım EFT'yi. Ancak bu aşamada arabasını alacağım kişinin dolandırıcı olduğunu öğrenince araba almaktan vazgeçtim. Bankada yaptığım bu işlemleri herhangi bir örgütün talimatı ile yapmadım. Cezaevinde astım krizi ve kalp krizi riski ile karşı karşıya kaldım. Psikolog desteği aldım. 24 kilo verdim. Suçlamayı kabul etmiyorum, beraatimi istiyorum.'

11.05.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Bolu Adliyesindeki mahkeme salonlarının yeterli olmaması nedeniyle Bolu Belediyesi Nikah Salonunda devam eden duruşmaya geniş güvenlik önlemleri altında getirilen tutuklu 30 akademisyen, daha sonra kendileri için ayrılan bölüme geçti.

Bolu Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, aralarında eski rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun'un da bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar da katıldı.

Duruşmada ifade veren tutuklu sanıklardan eski AİBÜ Öğrenci Konseyi Başkanı İlyas Taşkıran, ailesinin ekonomik durumu iyi olmadığı için Bolu'ya geldiğinde örgütün evlerinde kalmaya başladığını söyleyerek, onun öncesinde örgütle hiçbir ilişkisinin olmadığını öne sürdü.

Taşkıran eğitiminin ikinci yılında öğrenci konseyi seçimlerinin yapıldığını belirterek, 'Benim aday olmamı istediler. Ben de kabul ettim. Örgütün üniversite sorumlusu Faruk diye birisi vardı. Bu konularda onunla görüştüm. 2011 yılındaki seçimlerde örgütün desteğiyle öğrenci konseyi başkanı seçildim. Beni neden seçtiklerini bilmiyorum. O dönemde örgüt içinde hiçbir görevim olmadı. Sadece 2-3 tane öğrenciye ayda bir ders anlatıyordum. 2012 yılında Faruk'la bir konuda anlaşamadığımız için kavga ettik. Ondan sonra bana soğuk davranmaya başladılar. Ben de ertesi sene onların evlerinde ayrılarak 2 arkadaşımla birlikte kendim ev tuttum. O dönemde başka bir ilişkimiz olmadı.' diye konuştu.

Bir sonraki öğrenci konseyi başkanlığı seçimlerinin yapıldığı 2014 yılında tekrar aday olmak istediğini bu nedenle de üniversitede bulunan öğrenci grupları ile görüşmeye başladığını anlatan Taşkıran, şöyle devam etti:

'İlk olarak ülkücülerle görüştüm onlar bana destek vereceklerini söyledi. Daha sonra Faruk ile görüşmemek için onların iş yerlerinden birisi olan 'Doruk Akademi' diye bir yerde Mutlu diye biri ile görüştüm. Onlar kendi adaylarını belirlemişti ama birkaç görüşmeden sonra beni 2014'teki bir şartla destekleyeceklerini söyledi. Ben şartlarını sorunca AK Parti'ye üye olmama durumunda beni destekleyeceklerini belirttiler. Zaten öğrenci konseyi başkanının bir siyasi parti ile irtibatlı olması yasak olduğu için bu benim de işime geldi. Kabul ettim. Bir önceki dönem seçimlerinde Faruk bana üniversitede 3 bin kişilik bir güçlerinin olduğunu söylemişti. Bu da seçimlerde çok önemli bir rakamdı. O yüzden onlardan destek almak istedim.'

'ByLock kullanarak Faruk, Mutlu ve Halit ile mesajlaştım'

Taşkıran, örgütten destek sözü aldıktan sonra örgütün üniversite sorumlusu olan Faruk'un kendisi ile görüşmek istediğini belirtti.

'Faruk bana iyi işler yaptığımı beni destekleyeceklerini belirtti ve iletişimde olmamız için bir mesajlaşma programı kullanmamız gerektiğini söyledi.' diyen Taşkıran, 'Görüşmemiz esnasında telefonuma bir uygulama yükledi ve buradan haberleşmemizi istedi. Ben o uygulamanın ne olduğunu bilmiyordum. O dönemde akıllı telefonu yeni almıştım. Sadece bir tane mesajlaşma uygulaması kullanıyordum. O zamanlarda her öğrenci grubu kendisini diğerlerinden ayrı tutmak adına farklı mesajlaşma uygulamaları kullanıyordu. Ben de ByLock'un o tür bir şey olduğunu sandım.' ifadesini kullandı.

ByLock uygulaması üzerinden Faruk, Mutlu ve Faruk'un kendisini tanıştırdığı Halit isimli kişiyle mesajlaşmalarda bulunduklarını da aktaran Taşkıran, 'Ben bu programın ByLock olduğunu bilmiyordum. İlerleyen bir dönemde Halit kullandığımız programın patladığını söyleyerek telefonumdan sildi. Daha sonra kendi telefonundan benimkine gönderdiği uygulamayı yeniden kurdu. Ben o uygulamanın ne için kullanıldığını bilmiyordum.' dedi.

Taşkıran, etkin pişmanlık yasasından faydalanmak için örgüt içindeki tanıdığı kişilerin isimlerini ve gerekli bilgileri polise verdiğini ifade ederek, beraatini istedi.

Mahkeme başkanının '2012'de örgütle ilginin kesilmesinin ardından 'şefkat tokadı' yedin mi? Başına olumsuz bir şey geldi mi? Örgüt senden intikam almak istedi mi? ya da sana kötülük yapmayı düşünmedi mi?' sorularına da sanık Taşkıran, başına hiçbir şey gelmediğini belirterek, 'Büyük ihtimalle Faruk, benden dolayı başarısız olduğunu üstlerine söyleyemedi. Bu nedenle benimle ilgili hiçbir şey yapmadılar.' karşılığını verdi.

DAVA

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, firari sanıklar eski rektör yardımcısı Kenan Gümüştekin ve örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in doktoru olduğu iddia edilen Kardiyolog Prof. Dr. Mehmet Yazıcı için 'silahlı terör örgütü yöneticiliği' suçundan 15 yıldan 22.5 yıla kadar, geri kalan firari, tutuklu ve tutuksuz sanıklar için ise 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianameye göre firari sanıklardan Fethullah Gülen'in doktoru AİBÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yazıcı ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Gümüştekin, örgütün üniversite yapılanmasında yönetici konumunda. Yazıcı ve Gümüştekin, kırmızı bültenle aranıyor.

Tutuklu sanıklar arasında bulunan Bolu Tabip Odası eski Başkanı Doç. Dr. Fatih Demircioğlu da söz konusu yapılanma içinde önemli isimler arasında yer alıyor.

Tutuksuz sanıklar arasında bulunan ve geçen 28 Nisan'da AİBÜ rektörlüğü görevinden istifa eden Prof. Dr. Hayri Coşkun ise 'Kadrolaşmada ortam yaratmak, rektörlük seçimlerinde destek almak için bir takım kişilere aktif görevler vermek, paralel yapıya sahip olan kişilerin desteğini alarak seçimleri kazanması sonrası tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesinde insiyatifi onlara vermek, bilimsel araştırma projelerinde paralel yapıya mensup öğretim üyelerine kolaylık göstermek' ile suçlanıyor.

Paralel yapı-27 Mart (2017) 'Bolu Akademisyen Yapılanması 77 sanık' davası

(13 Mayıs 2017, 16:20)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10378    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 116 Yıl Hapis

16.03.2021 11:45 Ankara, Antalya, Edirne, Gaziantep, İstanbul ve Tokat'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda çoğu yönetici konumdaki 16..
Tamamı 16.3.2021

AYM Başkanvekilinin hapsi onandı

16.03.2021 11:09 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 16.3.2021

Balyoz Kumpasında 'Taraf' davası

15.03.2021 14:58 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 15.3.2021

Mobeseci Aktepe'nin Hapsi Onandı

15.03.2021 10:35 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile Milli İstihbarat Teşkilatında (MİT) görev yapan ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'altın nesil' kadrosunda yer alan ve MOBESE'nin..
Tamamı 15.3.2021

Yeğen Kuytul Mahrem İmam Çıktı

16.03.2021 11:33 Ankara'da, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul'un yeğeni Hakan Kuytul hakkında FETÖ/PDY jandarma mahrem yapılanmasında yönetici olduğu iddiasıyla, 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme' suçundan 22,..
Tamamı 16.3.2021

Tır Kumpasına Yeni Dava

15.03.2021 14:45 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Marmara Bölgesi'ndeki jandarmalardan sorumlu sözde 'imamı'nın evinin çöpünde ele geçirilen ve örgüt hakkında önemli bilgilerin deşifre edildiği hafıza kartında ismi bulu..
Tamamı 15.3.2021

Yazıcıoğlu Sanığının Hapsi Onandı

16.03.2021 13:03 Kahramanmaraş'ta Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasının ardından arama kurtarma çalışmalarını sekteye uğrattığı suçlamasıyla..
Tamamı 16.3.2021

Dink'te Karar Günü 26 Mart

16.03.2021 08:42 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ermeni asıllı Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında..
Tamamı 16.3.2021

Selam Kumpasında Hapis Gerekçeleri

15.03.2021 13:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de arasında ye..
Tamamı 15.3.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

15.03.2021 11:30 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcının, "devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama", "görevi kö..
Tamamı 15.3.2021

Selam Kumpası Yargısı Yargılanıyor

15.03.2021 13:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 15.3.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.03.2021 15:07 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.3.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

16.03.2021 10:48 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 16.3.2021

Muhafız Alayı Darbe davası

15.03.2021 14:26 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 15.3.2021

Kars: Darbeye 8 Hapis Onandı

16.03.2021 09:42 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları iddia edilen ve aralarında eski İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör'ün de bulunduğu 11 sanığın yargılandığı ..
Tamamı 16.3.2021

Kartal Köprüsü: Darbeye 7 Hapis

15.03.2021 15:34 İstanbul'da, silahlı terör örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde Kartal Köprüsü'nün kontrol altına alınmaya çalışılmasına ilişkin davanın, 18 sanık yönünden bozulmasının ardından yeniden görülen dava karara ..
Tamamı 15.3.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.330.915