Tam
EskidenYeniye
 

Kars 36 sanıklı Darbe davası

Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları öne sürülen dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 2. Tank Taburunda görevli 36 eski askeri personelin savunmalarının alınmasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

27.05.2017 20:22 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları öne sürülen dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 2. Tank Taburunda görevli 36 eski askeri personelin savunmalarının alınmasına devam edildi.

22.05.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, ilk kez hakim karşısına çıkan dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 2. Tank Taburunda görevli eski üsteğmenler Hacı Ali Altun, Hamza Yıldırımer, Gürhan Aras, Erkan İnan'ın yanı sıra bir teğmen, 2 asteğmen, 8 astsubay, 17 uzman çavuş, 3 uzman onbaşı ve bir onbaşıdan oluşan 28'i tutuklu 36 eski askeri personel hazır bulundu.

Duruşmada eski üsteğmenler Hamza Yıldırımer, Erkan İnan, eski astsubaylar Musa Kıvanç, Volkan Dönmez, Hüseyin Özyürek, eski uzman çavuşlar Mustafa Karakömür, İbrahim Karadoğan, Halil İbrahim Aydıner, Ferhat Parlak ve Gökhan Ökmen savunma yaptı.

Tutuklu sanıklardan İnan, savunmasında, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece saat 23.15 sıralarında başçavuş Tuna'nın kendisini arayarak alarm verildiğini söylediğini, bunun üzerine acil olarak kışlaya çağrıldıklarını ifade etti.

Vatandaşların tepkileri üzerine durumun terör saldırısı olmadığını anladıklarını ileri süren İnan, "Aytaç Erdoğan tanktan inerek Serkan başçavuşla görüştüğünü Serkan'ın kendisine 'durumlar farklı, toplumsal olayın dışında farklı bir şey var' dediğini söyledi. Bunun üzerine ben tanka bindim ve tankın içerisinde bulunan telsizden başçavuş Serkan'ı anons ederek, 'komutanım burada durumlar farklı' dedim. Bunun üzerine bende tanktan inerek tank uzman çavuş Yunus Çınkı'yı telefonla aradım ve geri dönün durumlar farklı' şeklinde konuştum." diye konuştu.

Tutuklu sanıklardan Kıvanç, darbe teşebbüsünün olduğu gece kışla nizamiyede bekleyen eski yarbay Nihat Uçan'ın kendisini Aslanlı yolda güvenlik önlemi almak için görevlendirdiğini aktardı.

O gece halkın kendilerine tepki gösterdiğini dile getiren Kıvanç, "Yarbay Nihat Uçan, aslan heykelinin olduğu yerde önlem almamı istedi. Bunun üzerine bende 'ne gibi komutanım' dedim. Uçan da 'teröre yönelik, siz gidin ben mühimmatı gönderirim' karşılığını verdi. Ardından mühimmatların hazırlanmasını emretti. Yarbay Nihat Uçan'ın emriyle saat gece yarısı 01.00 sıralarında tankımızla yola çıktık. Ben dışarıda halkı görünce şaşırdım, anlam veremedim. Halk tankın önünde kalabalıklaşmaya başladı. Halktan birisi 'yapmayın sizin anneniz babanız da sokakta' dedi. Bende elini öptüm kandırıldığımızı anladım." savunmasını yaptı.

Kıvanç, kışlaya geri dönmek için harekete geçtiklerini ancak yolların kapalı olduğunu gördüklerini belirterek, şunları anlattı:

"Girdiğimiz bir sokakta çöp arabası yolumuzu kesti. Sivil polisler tekrar geldi, 'sizi gözaltına almamız gerekiyor' dediler. Bunun üzerine ben tank üsteğmen Erkan İnan'ı aradım. Ona 'komutanım polisler bizi gözaltına almak istiyor' dedim. O da bana 'Yarbay Nihat Uçan yanımda' diyerek telefonu ona verdi. Yarbay Uçan bana, 'gerekirse manevra yap, araçlara çarp geç ancak kesinlikle teslim olma' dedi. Bende 'ne diyorsunuz siz? Halkı mı ezip geçeyim, halkı ez geç mi diyorsunuz bana' karşılığını verdim. Ardından telefonu kapattım, polislere teslim oldum. Polisler beni daha sonra tanktan indirerek polis aracına bindirdiler ve emniyete götürdüler."

Mahkeme heyeti duruşmayı yarına erteledi.

23.05.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 2. Tank Taburunda görevli eski üsteğmenler Hamza Yıldırımer ve Erkan İnan'ın yanı sıra 2 asteğmen, 8 astsubay, 17 uzman çavuş, 3 uzman onbaşı ve bir onbaşıdan oluşan 28'i tutuklu 36 eski askeri personel hazır bulundu.

Van T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski üsteğmenler Hacı Ali Altun, Gürhan Aras ve teğmen Davut Özkaraca, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı.

Duruşmanın ikinci gününde tüm sanık savunmaları tamamlandı.

Duruşmanın ikinci gününde eski astsubay Emrah Etli, asteğmen Hüseyin Oytun Kömür, uzman çavuşlar Tuncay Koçer, Mehmet Salıbaşı, uzman onbaşı Mustafa Nar, Mehmet Ali Irgın, İsmail Varol Madanoğlu, Ozan Gürbulak savunma yaptı.

Sanık Salıbaşı savunmasında alarm verilmesi üzerine kışlaya giderek birliğe katıldığını belirtti.

Asteğmen Hüseyin Oytun Kömür'ün emriyle hazır olan tanka bindiğini anlatan Salıbaşı, "Nizamiyeye gittik, burada Tabur Komutanı olan Nihat Uçan, bize hitaben bir terör saldırısı olacağını ve havalimanı kavşağında güvenlik önlemi almamızı söyledi. Biz de buraya giderek önlem almaya başladık. Daha sonra darbe girişiminin olduğunu öğrendikten sona kışlaya geri döndük." ifadesini kullandı.

Salıbaşı, darbe girişimini öğrenip kışlaya döndüklerini ancak başka bir davadan tutuklu olan eski yarbay Nihat Uçan'ın kışlaya kimseyi almadığını beyan ederek şunları kaydetti:

"Nihat Uçan, geri döndüğümüz için bizi azarlayarak, 'siz vatan haini misiniz çabuk geri dönün' dedi. Biz de dönmeyeceğimizi söyledik, bizi içeri almadı. Biz de kapıda beklemek zorunda kaldık. Nihat Uçan tekrar bize 'mühimmatınız yok mu? Gidin gerekirse polisleri vurun öldürün, sivilleri öldürün, önünüze çıkan herkesi vurun öldürün ve görev yerlerinize dönün' dedi. Asteğmenimiz Hüseyin Oytun, kavşağa polislerin geldiğini söyledi, yarbay 'öldürseydiniz hepsini' dedi. İsimlerimizi aldı, 'Siz İstiklal Mahkemelerinde yargılanacaksınız' dedi. Bizlere mühimmat verilerek onu takip etmemizi söyledi. Biz burada bekledik, gitmedik. Sonra bir askeri göndererek neden gelmediğimizi sordu ve takip etmemizi söyledi. Nihat Uçan emrettiği için gitmek zorunda kaldık. Tren istasyonuna vardığımızda polis ile halk bir aradaydı. Asteğmenim Hüseyin Oytun'a 'emirlere itaat etmiyorum, tankı stop ediyorum' dedim ve beklemeye başladım. Emirlere uymadım. Bir süre sonra kışlaya geri döndük."

Sanık Kömür de Uçan'ın kendilerine gelerek terör saldırısı olabileceğini bunun için de havalimanı kavşağında emniyet almaları emrini verdiğini belirterek, "Darbe girişimini vatandaşlardan öğrendik. Havalimanına geldik, tanktan indik, önlem aldık. Burada araçları durdurarak terör saldırısı olabileceğini dikkatli olmalarını ve önlem almalarını söyledik. Bazıları geri döndü, bazıları da devam etti. Daha sonra vatandaşlar geldi darbe girişimi olduğunu söyledi. Bize emir verildi, biz de gittik, yaptık, ne olduğunu bilmiyorduk. Bir süre sonra kışlaya geri döndük." dedi.

Tutuksuz yargılanan Astsubay Serkan Gezer savunmasında, darbe teşebbüsünün olduğu gece taburun "WhatsApp" grubundan gelen alarm mesajıyla anladığını belirtti.

Kışladaki hazırlıklarının ardından çıkış için nizamiyeye gittiklerini dile getiren Serkan Gezer, "Burada eski tank yarbay Nihat Uçan ile karşılaştık ve bize görev verdi. Nizamiyede Nihat Uçan bizlere terör saldırısı olduğunu, MNG kargo önünde bir teğmen ve birkaç askerin zor durumda kaldığını söyleyerek oraya gitmemizi emretti. Kendisine MNG kargonun nerede olduğunu bilmediğimi ilettim. O da diğer tankların da o bölgeye gittiğini, onları takip etmem gerektiğini belirtti. Kurtarma görevine saat 01.30 civarlarında gitmek için yola çıktım. Fethiye Camisi'nin önünde halk toplanmıştı. Ben de darbe olduğunu duyunca sorumluluğumdaki askerlere birlikte dönüş yaptım." ifadesini kullandı.

Gezer, darbe girişimin öğrendikten sonra kışlaya geri döndüğünü ve yoldayken Nihat Uçan'ın telsizden verdiği emirleri duyduğunu aktararak, şöyle konuştu.

"Kazım Karabekir Kışlasının Digor pazarı nizamiyesine doğru geldik. Burada askeri araç yoğunluğu vardı. Bu sırada telsizden Nihat Uçan, 'tankları hareketli tutun, tankların üzerine çıkanları vurun, araçları ezin, halka ateş edin' emrini verdi. Bunları duymam üzerine kışlaya dönmeye çalıştım. Tren yoluna geldiğimizde buranın çöp kamyonuyla kapatıldığını, polis ve halkın beraber beklediğini gördüm. Polisler darbe girişimi olduğunu, komutanların birçoğunun yakalandığını ve kışlaya dönmemiz gerektiğini bize söyledi. Ben de yolların kapalı olduğunu ve kışlaya dönmek istediğimizi aktardım. Daha sonra polis eskortluğunda kışlaya dönüş yaptım. Uçan'ın kanunsuz emirlerini yerine getirmedim. Kamu malına zarar vermeden geri döndüm."

Tutuksuz yargılanan Uzman Çavuş Volkan Pehlivan da 15 Temmuz darbe girişimin yaşandığı gece eski yarbay Nihat Uçan'ın emriyle kışlada güvenlik önlemi aldıklarını ve onun planladığı şekilde görev yaptıklarını anlattı.

Nizamiye önünde bir saat görev yaptıktan sonra Uçan'ın yanlarına gelerek MNG kargo önünde kendilerini görevlendirdiğini öne süren Pehlivan, şu savunmayı yaptı:

"Nihat Uçan tank komutanı Yasin Ceylan'ın yanına gelerek 'MNG kargo önünde tedbir alın' şeklinde emir verdi. Komutanımız da yeri bilmediğini söyledi ve bana bilip bilmediğimi sordu. Ben de bilmediğimi ilettim. Uçan, 'bilmiyorsanız öndeki tankları takip edin' dedi. Biz de önümüzdeki tankı takip etmeye başladık. Cumhuriyet Caddesi'nden ters yönden Işıklı Cami'nin oraya gittik. Vatandaşlar burada tepki gösteriyorlardı. Bu sırada tank komutanıyla görüşerek geri dönüş aldık. Kışlanın önüne geldiğimizde eski Tuğgeneral Ali Avcı'nın emir subayı Emrah Akça, 'niye buradasınız gidin halkın arasına girin' şeklinde emir vermeye başladı. Bunun üzerine tanka arıza verdirdik. Ardından eski kurmay başkan Serkan Polat gelerek 'siz burada halen niye bekliyorsunuz çarşıya gidin, mahkemede yargılatırım sizi' dedi. Tankın arızalı olduğunu söyledik. Kışlaya dönmek istedik tren hattına geldiğimizde Uçan, burada tanklara talimat veriyordu. Daha sonra halk tepkisini arttırdı ve kargaşa yaşandı. Bu sırada Uçan polis ekiplerince yakalandı. O alınınca kışlaya gidebildik."

Mahkeme heyeti, tanık ifadeleri ve avukat savunmaları için duruşmayı yarına erteledi.

Duruşmanın öğleden önceki bölümü

Duruşmanın sabahki bölümünde uzman çavuş Mehmet Salıbaşı ve asteğmen Hüseyin Oytun Kömür de mahkeme heyetine savunmalarını yapmıştı.

Sanık Salıbaşı, darbe girişimini öğrenip kışlaya döndüklerini ancak başka bir davadan tutuklu olan eski yarbay Nihat Uçan'ın kışlaya kimseyi almadığını beyan ederek, "Nihat Uçan, geri döndüğümüz için bizi azarlayarak, 'siz vatan haini misiniz çabuk geri dönün' dedi. Biz de dönmeyeceğimizi söyledik, bizi içeri almadı. Biz de kapıda beklemek zorunda kaldık. Nihat Uçan tekrar bize 'mühimmatınız yok mu? Gidin gerekirse polisleri vurun öldürün, sivilleri öldürün, önünüze çıkan herkesi vurun öldürün ve görev yerlerinize dönün' dedi." ifadesini kullanmıştı.

24.05.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları öne sürülen dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 2. Tank Taburunda görevli 36 eski askeri personelin yargılandığı davada tutuklu sanık eski uzman çavuş Mustafa Karakömür'e, Cumhuriyet Savcısına hakaret ettiği gerekçesiyle 4 gün disiplin hapis cezası verildi.

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 2. Tank Taburunda görevli eski üsteğmenler Hamza Yıldırımer ve Erkan İnan'ın yanı sıra 2 asteğmen, 8 astsubay, 17 uzman çavuş, 3 uzman onbaşı ve bir onbaşıdan oluşan 28'i tutuklu 36 eski askeri personel hazır bulundu.

Van T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski üsteğmenler Hacı Ali Altun, Gürhan Aras ve teğmen Davut Özkaraca, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı.

Tüm sanıklarının savunmalarının alınmasının ardından bazı tanıklar dinlendi.

Duruşmada sanık avukatları, müvekkillerinin FETÖ ile bağlantısının olmadığını, asker olmaları nedeniyle kendilerine gelen emirleri uyguladıklarını öne sürerek, bu nedenle tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Cumhuriyet Savcısı Arif Kaplan'ın tutukluların tutukluluk hallerinin devamını istemesi üzerine, tutuklu sanıklardan eski uzman çavuş Mustafa Karakömür, salondaki yerinden cumhuriyet savcısına yönelik "Allah belanı versin" diyerek bağırdı.

Mahkeme Başkanı Saffet Murat Kasapoğlu da sanık Karakömür'ün bu hareketi üzerine heyet kararıyla 4 gün disiplin hapis cezası almasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, adli kontrol şartı bulunanların da haklarındaki bu hükmün devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianame

Davanın iddianamesinde, dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı 2. Tank Taburunda görevli eski üsteğmenler Hacı Ali Altun, Hamza Yıldırımer, Gürhan Aras, Erkan İnan dışında bir teğmen, 2 asteğmen, 8 astsubay, 17 uzman çavuş, 3 uzman onbaşı ve bir onbaşıdan oluşan 28'i tutuklu 36 eski askeri personel "sanık" sıfatıyla yer alıyor.

FETÖ/PDY'nin ortaya çıkışı, örgütün devlet kurumları ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) yapılanması ile darbe teşebbüsü sırasında yaşananlar hakkında bilgiler aktarılan iddianamede, olay günü kentte yaşananlar ele alınıyor.

İddianamede, karıştıkları suçlar da anlatılan sanıkların "Anayasayı ihlal", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "Hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi, "terör örgütü üyesi olma" suçundan da 10 yıldan 15 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırılmaları talep ediliyor.

Ayrıca eski uzman çavuş Ferhat Parlak'ın "kamu malına zarar verme" suçundan 4 aydan 3 yıla, eski uzman çavuş Gökhan Ökmen'in de "korku, panik yaratacak şekilde ateş etme" suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

DARBE DAVALARI

Öte yandan Kars'ta 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açılmış çok sayıda başka dava daha bulunuyor.

Paralel yapı-21 Nisan (2017) 'Kars Darbe Yap./14.Mek.Piy.Tug.Kom.1.Tank Taburu 36 sanık' davası

Paralel yapı-26 Mayıs (2017) 'Kars Darbe Yap./İl Jandarma Komutanlığı 11 sanık' davası
Paralel yapı-18 Mayıs (2017) 'Kars Darbe Yap./Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanlığı 26 sanık' davası
Paralel yapı-15 Mayıs (2017) 'Kars Darbe Yap./14.Mek.Piy.Tug.Kom.1.Mek.Piyade Taburu 15 sanık' davası
Paralel yapı-03 Mayıs (2017) 'Kars Darbe Yap./14.Mek.Piy.Tug.Kom.2.Mek.Piyade Taburu 24 sanık' davası
Paralel yapı-21 Nisan (2017) 'Kars Darbe Yap./14.Mek.Piy.Tug.Kom.2.Tank Taburu 41 sanık' davası
Paralel yapı-03 Nisan (2017) 'Kars Darbe Yap./Belediye Bşk.Murtaza Karaçanta'nın Evine Baskın 27 sanık' davası
Paralel yapı-24 Şubat (2017) 'Kars Darbe Yap./14.Mek.Piy.Tug.Komutanlığı 17 sanık' davası

(27 Mayıs 2017, 20:22)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10535    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.404.695