Tam
EskidenYeniye
 

Darbe sanığı savaş çıktı sanmış

Kars'ta Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin bir davaya daha başlandı. 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Lojistik Destek Taburunda görevli 2'si tutuklu 28 askeri personelin savunmalarına geçildi. Kars'ta darbe girişimine ilişkin açılmış çok sayıda dava bulunuyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

10.06.2017 18:04 Kars'ta Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davada yargılanmalarına başlanan 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Lojistik Destek Taburunda görevli 2'si tutuklu 28 askeri personelin savunmalarına geçildi.

05.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın ilk duruşmasına, dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Lojistik Destek Taburunda görevli bir yüzbaşı, 5 üsteğmen, 2'si tutuklu 21 astsubay ve bir uzman onbaşıdan oluşan 28 askeri personelin tamamı katıldı.

Adliye binasında daha önce konferans salonu olarak kullanılan 150 kişilik salonda görülen duruşmada, sanık avukatları ve sanık yakınları da hazır bulundu.

Duruşmada, sanıkların kimlik tespiti ve iddianamenin okunması sonrası savunmaların alınmasına başlandı.

Savunması alınan tutuklu sanıklardan eski Astsubay Koray Çağlar, terör örgütü FETÖ ile herhangi bir bağlantısının bulunmadığını, örgütün herhangi bir okulunda da öğrenim görmediğini savundu.

'Alarm, silah başına' mesajı

Olay günü kışlada bulundukları alanda internetin çok az çektiğini, bunun için de olayları takip etmek gibi bir şansının olmadığını iddia eden Çağlar, 'Tabur binasında bir askeri durdurarak ne olduğunu sordum 'ne olduğunu bilmiyoruz alarm verildi' dedi. Bu sırada darbe girişimine ilişkin başka bir davada tutuklu yargılanan Tabur Komutanı Binbaşı Çetin Aydoğan tarafından taburun WhatsApp grubundan 'Alarm, silah başına' şeklinde mesajı geldi. Hücum yeleği, kompozit başlık ve silahımı alarak içtima alanına gittim. Çetin Aydoğan daha sonra içtima alanına gelerek nizamiye bölgesinde görev almamızı söyledi.' dedi.

Çağlar, görevlendirildikleri yerlere gittiklerini ve önlem aldıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

'15 Temmuz günü binbaşı Aydoğan'ın aracı önde hareket ederek biz de onu takip ederek araçlarla ana nizamiye kapısına geldik. Aydoğan araç şoförlerine emir vererek araçların duracakları yerlere yönlendirdi daha sonra askerlerin de görevlendirmelerini yaptı. Aydoğan'ın emriyle burada uygulama yaparak araçları kontrol ettik. Hiç bir aracı istikametinden çıkartmadım.'

'Tugay komutanı Avcı, saçma emirler vermiş'

Darbe girişimini ilerleyen saatlerde öğrendiklerini savunan Çağlar, 'Olay günü saat 01.00 sıralarında Tabur Komutanı Binbaşı Aydoğan olayları öğrenmek amacıyla yanımızdan ayrıldı. Saat 02.00 - 02.30 sularında olayın mahiyetini öğrendik. Aydoğan gelip Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı'nın saçma sapan emirler verdiğini söyledi. Olayı öğrendikten sonra toplu bulunduğumuz yerden ayrıldık.' diye konuştu.

Tutuklu sanıklardan eski Astsubay Taha Boğaçhan Aktolun da savunmasında dönemin tabur komutanı Binbaşı Aydoğan'ın 'silah başına' emriyle üstünü değiştirerek kışlaya gittiğini belirtti.

Alarm üzerine sadece kendi personeline haber verdiğini anlatan Aktolun, şunları kaydetti:

'Terör saldırısı olabileceğini düşündüm. Ailemi aradım İstanbul'daki Boğaz Köprüsü'nün kapatıldığını söyledim, ne olduğunu sordum, hatta savaş çıktığını sandım. Önlem almak amacıyla nizamiye kapısına gittik. Aydoğan, 'bombalı araçla saldırı olabileceğini, dikkatli olmamızı' söyledi. Araçları durdurarak vatandaşları bilgilendirdim. Burada bizi 3 kişinin gizli çektiğini gördüm. Aydoğan'a bilgi verdim, 3 kişi daha sonra Aydoğan ile görüştü ama ne görüştüklerini bilmiyorum.'

Tutuksuz yargılanan sanıklardan Astsubay Selçuk Türk savunmasında, başka bir davadan tutuklu bulunan Binbaşı Sami Büberci'nin darbe girişiminin yaşandığı gecede kara havacılık faaliyetlerinin iptal edildiğini söylediğini ve 9. Kolordu Harekat Merkezini arayarak konu hakkında bilgi aldığını anlattı.

Türk, Kurmay Başkanı Yarbay Serkan Polat ve Binbaşı Erdinç Serçe'nin harekat merkezi odasına geldiğini ifade ederek, 'Binbaşı Sami Büberci bana 'tugay komutanı alarm verdi, tugay komutanının tabur komutanlarına emrini tebliğ et, tüm askerleri uyandırsınlar silah ve mühimmat dağıtılsın. Araçlar harekete hazır hale getirilsin' emrini ilet diye bana emir verdi. Ben de harekat merkezinde bulunan dahili sabit telefonla tabur komutanlarını arayarak alarm emrini ilettim.' diye konuştu.

Haber merkezi nöbetçisinin Evrak Yönetim Sistemi'ne (EYS) gelen bir evrak üzerine kendisini uyardığını anlatan Türk, savunmasında şunları beyan etti:

'Nöbetçi Astsubay beni dahili telefondan aradı ve bana 'bir evrak geldi EYS'ye aktarıyorum oradan takip et' dedi. Bilgisayarı açıp EYS uygulamasına girdim, evrak Genelkurmay Başkanlığından geliyordu, ekleri vardı. Konusu yanlış hatırlamıyorsam sıkıyönetim emir ve talimatı direktifi gibi bir şeydi. Ben hemen evrakın çıktısını aldım ve içeriğine bakmadan Binbaşı Sami Büberci'ye teslim ettim. Kurmay Başkanı Yarbay Serkan Polat ve Binbaşı Erdinç Serçe duvarda asılı bulunan büyük şehir haritasına bakıyorlardı. Serkan Polat, Binbaşı Erdinç Serçe'ye 4 GZBT Valilik emniyetini 4 GZBT de kışlanın emniyetini alsın emrini verdi. Kurmay Başkanı Serkan Polat bana hitaben 'izinler iptal edildi' emrini verdi. Ben de bu emri birlik komutanlarına, rütbeli askerlere telefonla ilettim.'

9. Kolordu ve 3. Ordu telefonlarına cevap vermeyin emri

Türk, başka bir davadan tutuklu bulunan ve örgütün sözde sıkıyönetim komutanı Tuğgeneral Ali Avcı'nın darbe girişimin yaşandığı gecede televizyonları kapatma emrini verdiğini iddia ederek, savunmasına şöyle devam etti:

'Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı Harekat Merkezine girdi ve 'kapatın şu televizyonu, televizyon açılmayacak' emrini verdi. Ardından Harekat Merkezi içerisinde bulunan televizyon hemen kapatıldı. Kurmay Başkanı Yarbay Serkan Polat cep telefonuyla sürekli birileriyle görüşme yapıyordu. Saat 01.00 sıralarında Yarbay Serkan Polat Harekat Merkezinde bulunan Binbaşı Cemal Sudaş'a hitaben 'İl Emniyet Müdürlüğü işbirliği yapmıyor bunu ceride defterini yaz' emrini verdi. Saat 03.00 sıralarında 9. Kolordu Harekat Merkezinden bizim Harekat Merkezimiz arandı 9. Kolordu Hareket Merkezi nöbetçi astsubayı bana '9. Kolordu Komutanının emridir. Dışarıda personel ve araç varsa kışlaya geri dönsün' dedi. Ben de hemen bu emri Kurmay Başkanı Yarbay Serkan Polat'a ilettim. Kurmay Başkanı Yarbay Serkan Polat da Harekat Merkezinde bulunan herkese hitaben 'Kolordu Komutanı görevinden alındı, biraz sonra tutuklanacak o yüzden emirleri dinlemiyoruz. Kolordudan gelen telefonlara bundan sonra bakılmayacak, kolorduyla görüşmeyeceksiniz' emrini verdi.'

Türk, Yarbay Serkan Polat'ın emriyle Ordu Harekat Merkezi'nin yanlış bilgilendirildiğini aktardı.

3. Ordu Harekat Merkezinden arayan bir görevlinin Binbaşı Cemal Sudaş ile görüştüğünü söyleyen Türk, savunmasını şöyle tamamladı:

'Binbaşı Cemal Sudaş bize '3. Ordu bize dışarıda birliğiniz var mı diye sordu ben de benim bilgim yok Kurmay Başkanını arayıp sorup size geri döneyim' diye söyledi. ve ardından Serkan Polat'ı cep telefonundan arayarak bu durumu iletti. Daha sonra Kurmay Başkanı Serkan Polat'ın kendisine 'Dışarıda birliğimiz yok tüm birlikler kışlalarına çekildi. Tugay Komutanı da kışlada dedi' diye söyledi. Bu bilgileri 3. Ordu Harekat Merkezine bildirdi. 3. Ordu Harekat Merkezinden tekrar arayan Yarbay bana 'gece dışarıda birliğimiz yok dediniz ancak biraz önce 9. Kolordu Komutanı televizyonda Kars'ta küçük bir problemin olduğunu söyledi. Kars'ta son durum nedir?' diye sordu. Ben de kendisine bilmediğimi ve öğrenip bilgi vereceğimi söyledim. Tugay Komutanının odasına gittim, odada Kurmay Başkanı Serkan Polat ile Tugay Komutanı Ali Avcı oturuyordu. Ali Avcı'ya '3. Ordu dışarıda birliğimizin olup olmadığını soruyor' dedim. O da bana 'Bundan sonra ordunun telefonlarına da bakmayacaksınız hiçbir telefona cevap vermeyeceksiniz' dedi. Ben de bu emrin ardından ne yapacağımı bilemediğim için dışarı bahçeye çıktım.'

Dava, sanık sayısı fazlalığı nedeniyle yarına ertelendi.

06.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dün başlayan davanın bugünkü duruşmasına, dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Lojistik Destek Taburunda görevli bir yüzbaşı, 5 üsteğmen, 2'si tutuklu 21 astsubay ve bir uzman onbaşıdan oluşan 28 askeri personelin tamamı katıldı.

Sanık avukatları ile yakınlarının da hazır bulunduğu duruşmada, dün ifadelerinin alınmasına başlanan sanıkların tamamı savunma yaptı.

Duruşmada darbe girişiminin yaşandığı gece, askerlerce kameralarına el konulduğu belirtilen gazeteciler ile bazı askerler de 'tanık' olarak dinlenildi.

Tutuklu sanık eski astsubay Yılmazali Akbaş, savunmasında Üsteğmen Semih Havan'ın araması ve alarm emrinin verilmesiyle kışlaya gittiğini belirtti.

Kışlada kıyafetini değiştirip silahlarını alıp dışarı çıktıklarını anlatan Akbaş, 'Dışarı çıktığımızda, halen başka bir davada tutuklu yargılanan dönemin Lojistik Destek Tabur Komutanı olan eski binbaşı Çetin Aydoğan'a ne olduğunu sorduk, o da bilgisinin olmadığını ancak terör saldırısı olabileceğini, araçlara binerek nizamiye yolunda yol tedbiri alıp emniyet amaçlı bekleyeceğimizi söyledi. Daha sonra araçlara binerek kışlanın kapısına gelerek emniyet aldık.' ifadesini kullandı.

Akbaş, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece telefonlarına mesaj geldiğini anlatarak, 'Saat 00.30 sularında telefonlarımıza 'emir komuta kademesi içerisinde emirlere riayet ediniz' şeklinde mesaj geldi. İlerleyen saatlerde telefonlarda haberlere bakmaya başladık. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetime el koyduğunu, Meclisin bombalandığını öğrendik. Bu işte bir gariplik olduğunu Aydoğan'a söyledik. Aydoğan, 'Siz beklemede kalın hiçbir şeye müdahale etmeyin' dedi kışlaya gitti bir süre sonra geri geldi. Daha sonra bütün araçlar ve askerleri içeriye çekti.' şeklinde savunma yaptı.

Eski Binbaşı Aydoğan da bu davada 'tanık' olarak verdiği ifadede, 15 Temmuz gecesi kışlalardan çıkan zırhlı araçlara şaşırdığını ve ilk alarma bir anlam veremediğini söyledi.

Örgütün sözde 'Sıkıyönetim Komutanı' olmakla suçlanan dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı olan eski Tuğgeneral Ali Avcı'nın kendilerini toplantıya çağırdığını ifade eden Aydoğan, şunları ifade etti:

'Ali Avcı bizi hızlı şekilde çağırmıştı, ben de toplantıya gitmiştim. Ben toplantıya gittiğimde ve toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın herhangi bir konuşması yoktu. Toplantıdan sonra geri döndüm ve askerleri görevlendirdim. Görevlendirme yaptığım yer kışla içerisindeydi. Terör saldırısı olabileceğini düşündük. Kışla emniyetini almak için birkaç araçta bomba araması yaptık. Olayları öğrendikten sonra 9. Kolorduyu arayarak bilgi aldım.' ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin kameralarına el koyup, görüntüleri silmişler

'Tanık' olarak dinlenilen gazetecilerden O.A, ifadesinde, darbe girişiminin yaşandığı gecede aralarında iş bölümü yaptıklarını ve kendilerinin de Hafız Hakkı Paşa Kışlasına gittiklerini belirterek, '3 kişi kışlanın önüne gittik. O güzergaha gittiğimizde marketin dışından görüntü almaya çalıştık. Dışarıda bekleyen rütbeli ve erler vardı. Bize seslendiler gazeteci olduğumuzu onlara belirttik. Darbe girişimi olduğunu da söyledik. Buna rağmen silah doğrulttular eller yukarı dediler, kimliklerimizi, kameramızı aldılar, görüntülerimizi sildiler.' dedi.

Diğer tanıklardan gazeteci U.A ise 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gecede kışla önünde yaşananları anlatarak şunları kaydetti:

'Televizyonlarda gördüğümüz haberler üzerine burada da bir hareketlilik olabileceğini düşündük. Şehirde birkaç yerde askeri hareketlilik yaşandı. Biz de askerlerin ve tankların çıkışını çekmek için kışlanın önüne gittik. Askerler kapıda bekliyorlardı, araçlarda arama yapıyorlardı. Daha sonra bize silah doğrultarak ellerimizi kaldırmamızı söylediler, ellerim havadayken kameramı aldılar. Askerler kameraya bakıp çektiğimiz görüntüleri sildiler. Bu sırada kışladan tanklar çıkmaya başlamıştı.'

Dün başlayan davanın bugünkü duruşmasında, bazın sanıkların ifadelerinin alınması sonrası tanıklar dinlenildi.

Tanıkların ifadesinin alınmasının ardından söz alan sanık avukatları, müvekkillerinin FETÖ ile bağlantısının bulunmadığını, asker olmaları nedeniyle kendilerine gelen emirleri uyguladıklarını öne sürerek, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklardan üsteğmenler Ahmet Gürfidan, Ramazan Dede ve Astsubay Selçuk Türk'ün karakola imza atma yükümlülüklerinin kaldırılmasına, tutuklu sanıklar eski astsubaylar Taha Boğaçhan Aktolun ve Koray Çağlar'ın bu yükümlülüğünün devamına karar verdi.

Haklarında adli kontrol şartı bulunan sanıklar hakkındaki bu tedbirlerin de sürmesini kararlaştıran heyet, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 21 Eylül 2017 tarihine erteledi.

DARBE DAVALARI

Öte yandan Kars'ta 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açılmış çok sayıda başka dava daha bulunuyor.

Paralel yapı-05 Haziran (2017) 'Kars Darbe Yap./14.Mek.Piy.Tug.Komutanlığı 28 sanık' davası

Paralel yapı-21 Nisan (2017) 'Kars Darbe Yap./14.Mek.Piy.Tug.Kom.1.Tank Taburu 36 sanık' davası
Paralel yapı-26 Mayıs (2017) 'Kars Darbe Yap./İl Jandarma Komutanlığı 11 sanık' davası
Paralel yapı-18 Mayıs (2017) 'Kars Darbe Yap./Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanlığı 26 sanık' davası
Paralel yapı-15 Mayıs (2017) 'Kars Darbe Yap./14.Mek.Piy.Tug.Kom.1.Mek.Piyade Taburu 15 sanık' davası
Paralel yapı-03 Mayıs (2017) 'Kars Darbe Yap./14.Mek.Piy.Tug.Kom.2.Mek.Piyade Taburu 24 sanık' davası
Paralel yapı-21 Nisan (2017) 'Kars Darbe Yap./14.Mek.Piy.Tug.Kom.2.Tank Taburu 41 sanık' davası
Paralel yapı-03 Nisan (2017) 'Kars Darbe Yap./Belediye Bşk.Murtaza Karaçanta'nın Evine Baskın 27 sanık' davası
Paralel yapı-24 Şubat (2017) 'Kars Darbe Yap./14.Mek.Piy.Tug.Komutanlığı 17 sanık' davası

(10 Haziran 2017, 18:04)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10664    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.687.972