Tam
EskidenYeniye
 

Kars 11 sanıklı Darbe davası

Kars'ta Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davada Kars İl Jandarma Komutanlığında görevli 4'ü tutuklu 11 sanığın yargılanmasına başlandı.

Önceki haber title=Sonraki haber

17.06.2017 19:18 Kars'ta Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin davada Kars İl Jandarma Komutanlığında görevli 4'ü tutuklu 11 sanığın yargılanmasına başlandı.

15.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu yargılanan eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı yarbay Kamil Öztürk, eski yüzbaşı Ömer Şener, üsteğmen Levent Saka, astsubay Murat Aydoğmuş ile tutuksuz yargılanan Kars Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör hazır bulundu.

Kars Adliyesinde daha önce konferans salonu olarak kullanılan 150 kişilik salonda görülen duruşmada sanık avukatları da yerlerini aldı.

Sanık savunmalarının alınmaya başlandığı duruşmada, Kars Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş da iddia makamı olarak duruşmaya iştirak etti.

Tutuklu sanıklardan eski Selim İlçe Jandarma Komutanı yüzbaşı Ömer Şener, Van T Tipi Cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla yaptığı savunmasında Kars İl Jandarma Komutanlığından gelen telefon üzerine karakolları arayarak emniyet almalarını söylediğini belirtti.

Karakolları arayarak güvenlik önlemi almalarını söylediğini beyan eden Şener, 'Personelimi ilçe jandarmaya çağırdım. Olası toplumsal olaylara karşı personelime 'buranın emniyetini alacağız dışarı çıkmayacağız' dedim. Karakolları aramaya başladım, Karakol Komutanı Başçavuş Hüseyin Kayaoluk'u aradım, kendisine 'karakolun emniyetini al, dışarı çıkma' dedim. O da bana 'ben bu darbeye katılmıyorum, desteklemiyorum, siz darbecisiniz' dedi. Bunun üzerine ben de darbeci olmadığımı söyledim. Güvenlik önlemi alması emrini verdim.' dedi.

Şener, darbe girişimin yaşandığı gece de birkaç defa dönemin Selim Kaymakamı Erdinç Dolu'nun kendisini aradığını anlatarak, 'İlçe Jandarma Komutanlığı olarak bu işin içerisinde olmadığımızı söyledim. Bir süre sonra tekrar aradı, ne hazırlığı içerisinde olduğumuzu sordu ben de bir hazırlık içerisinde olmadığımızı söyledim. O da bana 'benim emrim olmadan hareket etme' dedi. Daha sonra Kamil yarbay aradı, İl Emniyet Müdürlüğünün güvenliği için bir zırhlı aracı göndermemizi istedi. İlçe Emniyet Amirliğine gittik, araç konusunu kaymakama ilettik o da birkaç yerle görüştükten sonra dışarıda bekleyen vatandaşlara, 'jandarma bizimle beraber' diyerek, zırhlı aracın Kars'taki olayları bastırmak için gittiğini söyledi. Personeli eve gönderdim. Eğer isteseydim 15 dakikada ilçeyi kuşatırdım çünkü silahlı askerimiz vardı, gece görüşlü araçlarımız vardı. İlçede 22 polis vardı bizde 100 silahlı asker. İsteseydim kuşatırdım kimse önümüzde duramazdı.' ifadesini kullandı.

Eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı yarbay Kamil Öztürk de İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Serdar Güngör'ün emri üzerine komutanlığa gittiğini belirterek, 'Ben de sivil giyinmiştim, harekat merkezine gittim. Serdar Güngör telefonla konuşuyordu. Ali Avcı'nın aradığını ve tabura gitmemizi söyledi. Serdar Güngör'ün elinde bir klasör vardı, evrakları okumadım, incelemedim, bir sıkıntı var, terör saldırısı olabileceğinden tabura çağırdıklarını düşündüm. Nöbetçilerden biri klasörü kapalı bir şekilde bana verdi, ben de incelemedim dışarı çıktım. Darbe olabileceğini düşünmedim çünkü darbe 15 dakikada yapılacak bir şey değil, aylar önce hazırlık yapılması gerektiren bir şey.' şeklinde beyan verdi.

Başka bir davadan tutuklu bulunan sözde sıkıyönetim komutanı Ali Avcı'nın daveti üzerine tugaya gittiklerini öne süren Öztürk, şunları kaydetti:

'Tugay karargahına girdik Ali Avcı'nın odasına gittik. Klasörü tugay komutanının önündeki masaya koydum. Ali Avcı ilk gittiğimizde önlem falan alacağımızı söyledi. Bir süre sona Ali Avcı darbe olduğunu, sadece kendisinin bildiğini söyledi. Serkan Polat içeri girip çıkıyordu. Ali Avcı çevre güvenliği, kışla emniyetinin alınması ve Kağızman'da bulunan Harun Doğanay'ın getirilmesi için emir verdi. Orada ne söylediyse ben emirleri yerine getirdim. Saat 00.00'da elektrik kesilme mevzusu çıktı. Serdar Güngör'e 'Aras elektrikte tanıdığın var mı?' dedi. Ben de bilmediğimi söyledim. Bu olaydan rahatsızlık duydum, bu işle ilgilenen birilerinin olup olmadığını sordu. Ben de Levent Saka'yı aradım. O da tanıdık birinin olmadığını söyledi. Biz saat 01.00 civarında tugaydan ayrıldık. Jandarmaya gittik harekat merkezinde klasörü açtım karargah sorumlulukları yazıyordu şok oldum. Serdar Güngör'e kanunsuz bir emir olduğunu valiyi aramamız gerektiğini söyledim.'

'Jandarma olarak elektrik kesme işine destek vereceğiz'

Tutuklu sanıklardan eski üsteğmen Levent Saka ise alaya gittiğinde sıkıyönetimden haberinin olmadığını kaydetti.

Yarbay Kamil Öztürk'ün darbe girişiminin yaşandığı gece de Emniyet Müdürlüğünün elektrik kesme işlemi için kendisini aradığını iddia eden Saka, 'Aytaç binbaşının yanına gittim ne olduğunu sordum, 'darbe sanırım' dedi. Beraber televizyon izliyorduk, daha sonra içtima alnına indik. Alanda silahlı, teçhizatlı askerler bulunuyordu. Askerlerin başında Murat Aydoğmuş bulunuyordu. Murat Aydoğmuş'un 'size ateş edene ateş edin' dediğini duydum. Sorumlu olduğum askerlerin yanına gittim. Ben birliğimi içtima alanından çektim, askerler tedirgin olduklarını söylediler. Kamil Yarbay telefonla aradı, 'Jandarma olarak elektrik kesme işine destek vereceğiz, sen onlarla gideceksin' dedi. İlk defa bir emre karşı çıktım. Bu iş için hazırlanan 2 ZPT vardı onları takip etmemi söyledi. Ben de zırhlı araç ZPT'leri takip etmeyeceğimi söyledim. Daha sonra tekrar aradı ZPT'lerin gelip gelmediğini sordu bilmediğimi söyleyerek telefonu kapattım. Kamil Yarbay geldi, 'sana söylediklerimi unut, valiliğin emrindeyiz. Bir bahane uyduracaksın' dedi. Ben de 'komutanım bir suç işlemedik' dedim. O da bana 'suç işlemedik durduk yerde başımıza iş açmayalım' dedi.

Tutuklu sanık Astsubay Murat Aydoğmuş savunmasında, harekat merkezine gittiğinde birilerinin elinde gelen emirleri gördüğünü belirtti.

Sıkıyönetim ilan edildiği bilgisini İl Jandarma Komutanı'na kendisinin bildirdiğini anlatan Aydoğmuş, 'Komutanım sıkıyönetim ilan edildi' dedim, o da bana 'Tamam sen git, ben geliyorum' dedi. Daha sonra Tabur Komutanlığından aradılar, Ali Avcı'nın Serdar Güngör ile görüşmek istediğini söylediler. Komutanın burada olmadığını söyleyerek telefonu kapattık.' dedi.

Aydoğmuş, Albay Güngör ile Yarbay Kamil Öztürk'ün, başka bir davadan tutuklu bulunan sözde sıkıyönetim komutanı Ali Avcı'nın daveti üzerine alaydan ayrıldıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

'Albay Serdar Güngör bana 'Tüm personelleri çağırın, bu mesajı askerlere okuyun. Erlere silah kullanma yetkilerinin olduğunu söyleyin. Araçları çıkacak gibi hazır tutun' dedi. Askerler toplanıyordu. Saat 23.00'de emri okudum. Daha sonra tekrar rütbelilerin isteğiyle okudum. Terör saldırısı diye düşünmüştüm. Daha sonra sıkıyönetim kanunun ne olduğuna bakmak için harekat merkezine gittim. Daha sonra tekrar içtima alanına indim, 'Size kim ateş ediyorsa siz de ateş edin' dedim. Silahların dolu boş olduğunu kontrol ettim. Bazıları doluydu. Başbakan'ın kalkışma açıklamasını gördüm. Saat 02.00-03.00 gibi Kamil Yarbay içeri girdi, nöbet kulübelerini kontrol etmemizi söyledi.'

Aydoğmuş, cüzdanında bulunan '1 dolar'ın düğününde hediye edildiğini öne sürdü.

Mahkeme Başkanı Saffet Murat Kasapoğlu, duruşmayı yarına erteledi.

16.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu yargılanan eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Kamil Öztürk, eski yüzbaşı Ömer Şener, üsteğmen Levent Saka, astsubay Murat Aydoğmuş ile tutuksuz yargılanan Kars İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör hazır bulundu.

Kars Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş da iddia makamı olarak katıldığı duruşmanın ikinci gününde, tutuksuz yargılanan İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör ile Uzman Jandarma Celal Atik Armağan savunma yaptı.

Tutuksuz yargılanan Armağan, savunmasında, darbe teşebbüsünün olduğu gece 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında yarbay olarak görevli Harun Doğanay'ı Kars'a getirdiklerini belirtti.

Anayoldan sola döndüklerinde ZPT'nin yolu kapattığını kaydeden Armağan, 'Yanımıza yanaşan uzman çavuşa Doğanay kendini tanıttı ve bize yolu açtılar. Tugay Komutanlığı binası arka giriş kapısında yarbay Doğanay silah ve teçhizatlarını alarak araçtan indi. Biz de aracımızı tugay binası ön tarafına park ettik. Park yerinde Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Ömer Talay ve İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Serdar Güngör'ün aracı da vardı. Saat 01.10 sıralarında Tugay Komutanlığı binası ana kapısından Albay Serdar Güngör, Yardımcısı Yarbay Kamil Öztürk, İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Ömer Talay dışarıya çıktılar. Daha sonra kendilerinin İl Jandarma Komutanlığına gittiklerini öğrendim.' diye konuştu.

'O emniyet müdürünü alın'

Tugaya girdiklerinde dönemin 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı sözde sıkıyönetim komutanı Ali Avcı ile karşılaştıklarını ve Avcı'nın teslim olmayan Kars İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman'ın alınması için kızarak emirler verdiğini duyduğunu aktaran Armağan, şöyle devam etti:

'Komutanının bulunduğu binaya girdik ve bu sırada Ali Avcı ile karşılaştık. Bize 'Siz kimsiniz?' diye sordu. Yücel Başçavuş da 'İl Jandarma İstihbarat şubedeniz.' dedi. Avcı başka bir şey söylemeden yanımızdan ayrıldı. Biz de başçavuş Yücel Örs ile emir astsubayın odasına giderek orada oturduk. Bu sırada odada televizyon açıktı ve darbe girişimi haberleri vardı. Oda içerisinde yalnızca emir astsubayının olduğunu hatırlıyorum, kendisini tanımıyorum ancak koridorda tanımadığım rütbeli askerler vardı. Emir Astsubayın odasında çay içerken Avcı tekrar yanımıza geldi ve bize 'Siz burada beklemeyin, ileride bir yerde oturun.' dedi ve biz de Yücel başçavuşla koridorun sonuna doğru boş bir odaya geçerek oturduk. Avcı saat 01.20 sıralarında koridorda telefonla konuşarak, 'O emniyet müdürünü alın.' şeklinde bir emir verdiğini duyduk. Tankların durumu sordu. Ancak bu emrin kimin verdiğini bilmiyorum. Bu konuşmayı duymamız üzerine Yücel Örs, 'Celal kalk gidelim, bunlar ciddi herhalde darbe yapıyorlar.' dedi. Bunun üzerine Örs ile beraber saat 01.25 sıralarında aracımıza binerek İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğüne gittik.'

Tutuksuz sanık Albay Güngör de saat 22.50 civarında kapısının çalındığını ve Astsubay Murat Aydoğdu'nun kendisini uyandırdığını söyledi.

Güngör, Murat Aydoğmuş'un mesajların geldiğini ve üzerinde sıkıyönetim yazdığını söylemesi üzerine alaya gittiğine işaret ederek, 'Aydoğmuş 'Harekat merkezine mesajlar geliyor.' dedi, konusunu sordum 'Sıkıyönetim yazıyor.' cevabını verdi. Kamil yarbayı arayarak mesaj geldiğini ve karargaha geçtiğimi söyledim. Harekat merkezine giderek toplantına oturdum. Bahadır Çetinkaya bana imza sirküsünün olduğu dosyayı getirdi. Dosyanın bir kısmını inceledim düşük rütbelilerin görevlendirildiğini görünce küfür ettim.' dedi.

Ali Avcı'nın çay daveti üzerine kışlaya gittiklerini anlatan Güngör, 'Personelime bir takım mesajların geldiğini mesajların ilçelere bildirilmesi emrini verdim ve emrim olmadan kimsenin dışarıya çıkmamasını söyledim. Saat 23.07'de kışladan çıktım, çıkış yaptığımız zaman bölgede herhangi bir askeri hareketlilik yoktu. Avcı çay içmek üzere davet ettiği için niyetini anlamak mümkün değildi. Bizi çağırdığında darbeyle ilgili bir bilgimiz yoktu. Bize siyasi parti ve belediye başkanının adreslerini sorduğunda kötü niyetini anladık. Harun Doğanay'ın getirilmesi için bir emrim olmamıştır.' ifadelerini kullandı.

'Avcı emniyetin elektriğini kesmek istiyordu'

Güngör, sözde sıkıyönetim komutanı Avcı'nın, İl Emniyet Müdürlüğünün elektriklerinin kesilmesi yönünde ısrarlı talimatlar verdiğini vurgulayarak, 'Ali Avcı, Aras elektrikten tanıdıklarımın olup olmadığını sordu. Ben de yeni olduğum için olmadığını söyledim. Kamil Yarbaya sordu o da tanımadığını söyledi. Yarbay Kamil daha sonra Levent Saka'yı arayarak konuştu. Avcı, İl Emniyet Müdürlüğünün elektriklerini kesmek istiyordu. Artık her yerde cep telefonu olduğunu söyledim. Bu konu üzerinde çok duruyordu hemen elektrik kesilsin diyordu. Daha sonra İl Jandarma Komutanlığına gittiğimde Avcı beni arayarak halen elektriklerin kesilmediğini ve bu nedenle sıkıyönetim mahkemelerinde yargılanacağımı söyledi.' şeklindeki görüşlerini dile getirdi.

Duruşmada, sanık ifadelerinin alınmasına devam ediliyor.

17.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, tutuklu yargılanan eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Kamil Öztürk, eski Yüzbaşı Ömer Şener, eski Üsteğmen Levent Saka, eski astsubay Murat Aydoğmuş ile adli kontrol şartıyla serbest bırakılan tutuksuz sanıklar Kars Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör ve Binbaşı Ömer Talay ile diğer tutuksuz sanıklar hazır bulundu.

Kars Adliyesi'nde daha önce konferans salonu olarak kullanılan 150 kişilik salonda görülen duruşmada, sanık avukatları ile tanıklar da yer aldı. Duruşmada, tek tek dinlenen sanıklar önceki beyanlarını tekrar ederek, haklarındaki suçlamaları reddetti. Duruşmada 13 tanığın ifade vermesi sonrası sanık avukatları dinlendi. Sanık avukatları, müvekkillerinin FETÖ ile bağlantısının bulunmadığını, asker olmaları nedeniyle kendilerine gelen emirleri uyguladıklarını savunarak, tahliye ve beraat talep etti.

Daha sonra duruşmaya, duruşma savcısı olarak katılan Kars Cumhuriyet Başsavcısı Serdar Durmuş, mütalaasını açıkladı. Başsavcı Durmuş, toplanan deliller ve delillerin karartılması ihtimalinin de dikkate alınarak, halen görevde olan İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör ile Binbaşı Ömer Talay'ın tutuklanmasını talep etti.

ARA KARAR

Ara kararını açıklayan 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Saffet Murat Kasapoğlu başkanlığındaki mahkeme heyeti, Albay Güngör ile Binbaşı Talay'ın tutuklanmasına karar verdi. Davada böylece tutuklu yargılanan sanık sayısı 6'ya yükseldi.

Heyet, diğer tutuklu sanıkların da tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Duruşma sonrası Albay Güngör ile Binbaşı Talay, polislerce sağlık kontrolünden geçirildikten sonra cezaevine götürüldü.

İDDİANAMEDEN

Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, darbe girişiminde bulundukları ve örgütle ilişkili oldukları iddiasıyla tutuksuz yargılanan Kars İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör ile Binbaşı Ömer Talay'ın da aralarında bulunduğu 11 askeri personel sanık sıfatıyla yer alıyor.

Sanıklar arasında eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Kamil Öztürk, eski Yüzbaşı Ömer Şener, eski Üsteğmen Levent Saka, eski Astsubay Murat Aydoğmuş da bulunuyor.

İddianamede, İl Jandarma Komutanlığı personelinin darbe teşebbüsünün Kars ayağının planlandığı Tugay Komutanlığındaki toplantıya katıldığı, 14. Mekanize Piyade Tugayında görevli ve olay tarihinde Kağızman üs bölgesinde bulunan eski Yarbay Harun Doğanay'ın da darbe teşebbüsüne katılmak için Kars'a getirildiği belirtiliyor.

Tutuklu sanıklardan Üsteğmen Levent Saka'nın iddianamede yer alan ifadesinde, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında bir grup askerin darbe girişiminin yaşandığı gece İl Emniyet Müdürlüğünün elektriklerinin kesilmesi için görevlendirildiğini, kendisine de bunlara yardımcı olması için talimat verildiğine ilişkin itirafları yer alıyor.

Saka'nın şu ifadeleri dikkat çekiyor:

'Yarbay Kamil Öztürk beni aradı, 14. Mekanize Piyade Tugayından 2 ZPT aracının geleceğini, bunların Emniyet Müdürlüğünün yanındaki trafodan elektrik kesmekle görevlendirildiğini, jandarmadan da bu ekibe yardımcı olmam gerektiği konusunda bana talimat verdi. Ben bu talimatı kabul etmedim, o da bana inatla benim gitmemi emretti. Trafodan anlamadığımı söyledim. O da bana 'Anlayan birini bul da git o zaman' diye emir verdi.'

İddianamede, darbe girişimine katılmakla suçlanan Albay Güngör'ün yanı sıra eski Yarbay Öztürk, Binbaşı Talay, eski Yüzbaşı Şener, eski Üsteğmen Saka, eski astsubay Aydoğmuş'un da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 11 İl Jandarma Komutanlığı mensubu hakkında, 'Anayasa'yı ihlal', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'Hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 'terör örgütü üyesi olmak' suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Paralel yapı-26 Mayıs (2017) 'Kars Darbe Yap./İl Jandarma Komutanlığı 11 sanık' davası

(17 Haziran 2017, 19:18)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10707    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.717.314