Tam
EskidenYeniye
 

Pamukkale Üniversitesi Fetö davası

Denizli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Pamukkale Üniversitesindeki (PAÜ) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla 73'ü tutuklu 115 sanık hakkında açılan davanın görülmesine başlandı. İddianamede, Örgütün, Pamukkale Üniversitesi yapılanmasındaki amacının YÖK tarafından üniversitede belirlenen kadroları ele geçirme, bu kadrolara kendi bünyesindeki üyeleri yerleştirerek kurumun yönetimini tamamen ele almak olduğu belirtiliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

17.06.2017 15:40 Denizli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Pamukkale Üniversitesindeki (PAÜ) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla 73'ü tutuklu 115 sanık hakkında açılan davanın görülmesine başlandı.

13.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezindeki eski Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın (GEKA) kullandığı binada görülmeye başlanan davaya sanıklar Denizli D Tipi Kapalı Cezaevi'nden 5 araçla geniş güvenlik önlemleri altında getirildi.

Bina çevresinde güvenlik önlemleri artırılırken, tutuksuz sanıklarla, sanık yakınları, polis ekipleri tarafından kimlik kontrolü ve üst aramasının ardından Kongre ve Kültür Merkezine alındı.

Sanık yakınlarından birer kişinin alındığı duruşmaya, sanıklar ve avukatları katıldı.

Sanıkların kimlik tespiti ve avukatların kayıtlarının yapılmasıyla devam eden ilk duruşmada etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak tutuksuz yargılanan eski PAÜ Rektörü Hüseyin Bağcı da yer aldı.

Tutuklu sanık Osman Kulak, cep telefonu numarasının sorulması üzerine '4-5 yıldır cep telefonu kullanmıyorum.' dedi.

Mahkeme başkanının, 'Uzayda mı yaşıyorsunuz' diye sorduğu Kulak, 'ABD'de herkes kullanmaz.' yanıtını verdi.

Tutuklu sanık Kenan Yılmaz, gelirinin sorulması üzerine, 'Gelirim yok, giderim çok.' diye konuştu.

Kimlik tespitinin tamamlanmasının ardından iddianame okundu.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

14.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezindeki duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile sanık yakınları katıldı.

Sanıkların savunmasına geçildiği duruşmanın ikinci gününde tutuksuz yargılanan eski PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, üzerine atılı 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasını kabul etmediğini belirtti.

Duruşmada ilk savunmayı 15 Temmuz darbe girişiminde Pamukkale Üniversitesi Rektörü olan tutuksuz sanık Prof. Dr. Hüseyin Bağcı yaptı. Bağcı, 54 sayfalık savunmasını flaş disk içinde mahkemeye heyetine verdikten sonra savunmasına başladı. Üzerine atılı suçlamaların hiçbirini kabul etmeyen Bağcı, savunmasında kendisini rektörlüğe örgütün getirdiği iddialarını kabul etmedi, örgüt adına da rektör yardımcılıklarına ve dekanlıklara atamalar yapmadığını söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin belediye başkanlığı döneminde ve şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ın danışmanlığını yapan Ç.S.'nin 2011 yılında rektör seçildikten sonra yanına ziyarete geldiğini anlatan Bağcı, 'Ç.S. belediye ile üniversite arasındaki sorunlarını bildiğini, çözebileceğini, basın kuruluşlarıyla iyi diyalog içinde olduğunu, kendi ajansı ve haber kuruluşlarıyla istediği şekilde çalıştığını söyleyip, sorunların çözülmesi için genel sekreter olmak istediğini söyledi. Ben de arkamdan iş çevrileceğini düşünerek kabul etmedim ve odadan çıkardım. Bir daha görüşmedim. Ben kabul etmeyince hakkımda 4 yıl süren iftira ve karalama kampanyası başlattı' dedi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevi yaptığını, bu görevden de alındıktan sonra Denizli'ye dönüp Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü için yeniden hazırlıklara başladığını belirten Bağcı, '2010 yılından itibaren her kesimden ve gruptan kimselerle pazarlık yapmaksızın görüşmeler yaptım. Gizli saklım olmadan Polisevi'nde, Çamlık gibi yerlerde toplantılar yaptım. Prof. Dr. Hasan Erdoğan ve Prof. Dr. Ceyhun Karpuz'un da bulunduğu konsensüs ekibi ile görüştüm. Sonuçta sosyal demokrat, milliyetçi ve muhafazakar oyları aldım. 4 oy farkla birinci oldum. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından mevzuata uygun olarak atandım. Seçim sürecinden anlaşılıyor ki, örgüt tarafından değil, mevcut yönetime muhaliflerin oylarıyla seçildim' diye konuştu.

2015 seçimlerinde de Prof. Dr. B.T. ve şimdiki rektör Hüseyin Bağ'ı geride bırakarak rektör seçildiğini savunmasında anlatan Bağcı, '2007, 2011 ve 2015 seçimlerinde Prof. B.T. ile rakip adaylardık. B.T. 2007 yılına göre 2015'te oylarını 7 kat artırmış. Gizli toplantılarda 'Hüseyin Bağcı'ya oy vermeyelim. Bizi mağdur etti' diyenlerin oylarını kime verdiği anlaşılmaktadır. 3 Ağustos 2016 tarihinde görevden alınmam üzerine 2015 seçimlerinde ikinci sıradaki Bülent Topuz'un değil, 3'üncü Sıradaki Hüseyin Bağ'ın rektör vekili atanması sanırım bu sebeptendir' dedi.

FETÖ'nün Denizli İmamı Mehmet Boz ile görüştükleri iddialarını kesinlikle kabul etmediğini belirten Bağcı, 'Gerçek dışı. Telefonlarım dinlenmesine ve takip edilmeme rağmen bir görüşme tespiti yok. Kendisini birkaç toplantıda gördüm. Mehmet Boz'un Denizli protokolünde olduğunu söylediler. Bakan ve bürokratlarla yan yana oturuyordu. Bu adamı kim protokole almıştır? Bu konu niye sorgulanmıyor? Bu adam Bakan Nihat Zeybekci, bürokratlar ve milletvekilleri ile açılışlara katılabiliyordu. Bu yaklaşımla, protokolde yer alan devlet görevlilerinin de bu kişiyle irtibatlı olduğunu mu düşünmeliyiz?' şeklinde konuştu.

Göreve geldiğinde PAÜ Genel Sekreteri'nin Arzu Sarıca olduğunu, ancak uyumlu çalışamadıkları için kendi isteğiyle başka bir yerde görevlendirildiğini savunmasında söyleyen Bağcı, 'Prof. Dr. Kenan Çoyan önerildi. Onu tanıyanlarla istişareler yaptım. Atanmasının uygun olacağı yönünde görüş bildirildi. Kendisini Tıp Fakültesi'nin Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı'na ataması yapıldı ve vekaleten genel sekreter olarak görevlendirildi. YÖK ile siyaset arasında sıkışıp kaldığım için atamasını yaptım. Çoyan'ı 15 Temmuz sonrası görevden aldım. Prof. Dr. Cevat Akşit beni arayıp, bunu yapmamam gerektiğini, Yatağan'daki İslami Bilimler Enstitüsü'nün kuruluşunun akamete uğrayacağını söyledi. Ak Parti İl Başkanı Necip Filiz cep telefonuma 'Kenan Çoyan ile ilgili hiçbir sıkıntı yoktur' diye mesaj attı. Valilik, Ak Parti İl Başkanı Necip Filiz, Ak Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Pamukkale ve Merkezefendi belediyelerinin başkanları, Prof. Cavit Akşit, oğulları Mahmut ve Mehmet Akşit'in referansları neticesinde geçici olarak görevlendirdim' diye konuştu.

15 Temmuz darbe gecesi kendisine ulaşılamadığı cümlesi kullanılarak, darbe gecesi ortadan kayboldu imajı yaratılmaya çalışıldığını belirten Bağcı, 'Ben o gece Denizli Milletvekilimiz Dr. Sema Ramazanoğlu, kardeşim ve yeğenimle İstanbul Kandilli'de akşam yemeğindeydim. Saat 06.26'da FSM köprüsüne gelerek halkla birlikte darbeye karşı durduk. Bu konudaki fotoğrafları mahkemenize sunuyorum. 16 Temmuz'da da Denizli'ye dönüp Üniversite Senatosunu topladım. Darbe karşıtı senato bildirisi hazırladık. Belki de darbe gecesi köprüde tanklara karşı duran ilk rektör bendim' dedi.

İddianameye konu olan kadrolaşma şikayetlerinin 2 kişiden oluşan bir sendika görevlisi ve Pamukkale Üniversitesi'nin şu anki rektörü Hüseyin Bağ tarafından verilen dilekçelerden ibaret olduğuna söyleyen Bağcı, '2007 yılındaki rektör seçimlerinde birinci olmuştum. Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç ise ikinci olmuştu. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e şimdiki rektör Hüseyin Bağ'ın imam hatip lisesi mezuniyet diplomasında evrakta sahtecilik yaparak göndermişler. Bağ soyadının yanına 'cı' eklenerek benimmiş gibi Sezer'e gönderilmiş. Böyle evrakta sahtecilikle rektörlük atamam engellendi' dedi. ByLock kullanmadığını, evinde ve makam odasında yapılan aramalarda suç unsuru bulunmadığını belirten Bağcı, suç işlemediğini, pişman olacak herhangi bir şey yapmadığını söyleyip, mahkeme heyetinden beraatini istedi.

PAÜ Rektörlüğü için 2007'de yapılan seçimlerde en çok oyu alıp birinci gelmesine rağmen o zamanki Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanmadığını, ikinci sıradaki Sabih Kanadoğlu'nun damadı Fazıl Necdet Ardıç'ın atandığını hatırlatan Bağcı, savunmasına söyle devam ettirdi:

'(Tekrar geleceğim) diyerek kadromun olduğu Akdeniz Üniversitesine döndüm. Antalya'da, Deniz Baykal'ın tanıdığını üniversiteye aldı diye şikayet edildim. Anabilim dalı başkanlığı görevinden alındım. Denizli'ye dönme kararı aldım. Daha önce 3 bin 500 kişiye mesaj atmıştım 'tekrar geleceğim' diye. 2011 seçimleri için 2010'da çalışmalara başladım. Fazıl Necdet Ardıç'ın karşısında olan her kesimle görüşmeler yaptım. Necip Fazıl'ın dediği gibi, 'yüz üstü çok süründük, artık ayağa kalkma zamanı geldi' diye aday oldum. Cemaat mensuplarından oy istemedim, bana da oy vermediler. 17-25 Aralık sonrası üniversitedeki paralel yapıya mensup olduğu kanaatini edindiğim tüm yöneticileri tasfiye ettim. 2015 seçim çalışmalarım sırasında o dönemdeki adıyla cemaat mensuplarından benim adıma oy istenmeyeceğini, o yapıdan kimseyle görüşülmeyeceği söyledim. Seçimlere 1 hafta kala paralel yapı örgüt, benim hala diplomalara başı açık fotoğraf istediğim yönünde haberler yaparak aleyhimde oldu. PAÜ'de paralel yapı ile mücadele ederek, tüm oylara talip olduk. Hiçbir zaman örgütten oy almadım. Gizli toplantılarda 'Hüseyin Bağcı'ya oy vermeyelim bizi mağdur etti' diyenlerin oylarını kime verdiği anlaşılmaktadır. 3 Ağustos 2016'da görevden alınmamdan sonra benden sonra en çok oyu alan B.T. değil de 3. sıradaki Hüseyin Bağ'ın atanması sanırım bu sebeptendir.'

Bağcı, 2011 seçiminden sonra örgütün önerdiği kişileri atadığı iddialarını kesinlikle reddederek, bu isimlerden bazılarının kendisinden önce göreve atandıklarını öne sürdü.

'Beni FETÖ'cüler getirdi.' diye bir söyleminin olmadığını ifade eden Bağcı, 'Burasının cemaat üniversitesi olmasına müsaade etmem dedim. Atamaları örgüt üyesi kişiler arasından yaptığım iddiası doğru değildir. YÖK raporu gerçekleri yansıtmamaktadır. Yaptığım yasalara uygun atamalardır. 17-25 Aralık süreci sonrası FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında ilk görevden almaları yapan rektörüm. 14 üniversitenin dahil olduğu konsorsiyumda diğer üniversitelere de bu konuda öncü olduk. YÖK'le diyalog ve işbirliği içinde hareket ettim. Bu yapının PAÜ'den arındırılması için mücadele ettim.' diye savunma yaptı.

'İfadesini gevşettiği' iddiasına cevap veren Bağcı, 'Evimde ve büromda yapılan aramadan sonra adliyeye gittik. 'Hocam seni biliyoruz ama bize yardımcı olman gerekiyor.' dediler. Ben de yardımcı olmak için bildiklerimi anlattım. Daha sonra bunları kayda aldılar, vakit geç olduğu için okumadan imzaladım. Verdiğim ifadeyi okuduktan sonra bazılarının yanlış yazıldığını gördüm. Bana etkin pişmanlık hükümleri tam anlatılmamıştı. İlk ifademde yer alan eksik ve yanlışları izah için dilekçe verdim.' dedi.

Kendisine hep komplo kurulduğunu söyleyen eski rektör Bağcı, 2007'deki rektörlük seçimleri sonrası şimdiki rektör Hüseyin Bağ'ın soyadına, Acıpayam İmam Hatip Lisesinden aldığı diplomasında 'cı' eklenerek, kendisinin imam hatip mezunu gibi gösterildiğini ve atanmaması izin komplo kurulduğunu öne sürdü.

Bağcı, 15 Temmuz gecesi geç e-mail ve SMS gönderdiği, kendisine ulaşılamadığı, kaybolduğu iddialarının olduğunu işaret ettiği savunmasında şunları söyledi:

'O gece İstanbul Kandilli'de eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile akşam yemeğinde beraberdik. Yemekten ayrıldıktan sonra kardeşim ve yeğenimle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne yakın bir yerde olan yeğenimin evine gitmek üzere yola çıkarken bir hareketlilik olduğu telefonları gelmeye başladı. Cumhurbaşkanımızın 'Meydanlara çıkın' çağrısı ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne giderek halkla birlikte darbeye karşı durduk. Bilgi İşlem Daire Başkanımız darbeye karşı, Genel Sekreter Vekilini arayıp görüştü, hazırlanan yazıya eklemeler yapıp personele mesaj geçtik. Birçok kamu kurumundan önce açıklamamızı yaptık. Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne çıkan ilk rektör benimdir, kardeşim de ilk öğretim üyesidir. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde uçakların sesi ve kalabalıktan dolayı arayan herkes bu sebepten ulaşamamış olabilir. 16 Temmuz'da Denizli'ye dönüp üniversite senatosunu topladım ve darbeye karşı senatonun aldığı kararı açıkladık. Sokağa indik, demokrasi nöbeti tuttuk.'

Duruşma, eski Rektör Prof. Dr. Bağcı'nın savunmasını tamamlaması için yarına ertelendi.

15.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezindeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile sanık yakınları katıldı.

Duruşmanın üçüncü gününde, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak tutuksuz yargılanan eski PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı'nın savunmasıyla devam edilirken, avukatlar ve sanıklar Bağcı'ya sorular yöneltti.

Avukat Halil Sarı, sanık Hüseyin Bağcı'nın savcılıkta verdiği ilk ifadesinden dolayı birçok kişinin mağdur olduğunu, fakat daha sonra savcılığa dilekçe verdiğini, iddianamede de sanık Bağcı hakkında etkin pişmanlık hükümlerinden bahsedilemeyeceğinin dile getirildiğini belirterek, 'Sanık Hüseyin Bağcı savcılık ifadesinin arkasında mıdır, yoksa mahkemede verdiği ifade mi doğrudur?' diye sordu.

Bağcı da 'Mahkemedeki savunmamız geçerlidir. Tüm detayları ile bunu açıklayıp izah ettim. Bunun dışında savcımıza 9 Ağustos 2016'da verdiğim dilekçedeki ifadem de geçerlidir. Ben normal sanığım. 12 saatlik aramada suç unsuru hiçbir emareye rastlanmamıştır. Benim etkin pişmanlık göstermemi gerektiren bir durum yoktur. Savunmamda belirtmiştim. Ben hiçbir zaman böyle bir örgütün üyesi olmadım.' savunmasında bulundu.

Tutuklu sanık Fatih Karaosmanoğlu'nu üniversiteye nasıl aldığı sorulan Bağcı, şunları söyledi:

'Denizli'de bir hukuk fakültesi açılması konusunu YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ile eski rektör Fazıl Necdet Ardıç ve diğer protokol üyeleri ben göreve gelmeden bir programda konuşmuşlar. Ben göreve gelince YÖK'e teklifte bulundum. YÖK Başkanı 'Çok hukuk fakültesi açıldı, ancak öğretim üyesi olmadığı için atıl kaldı, önce dekanı bulalım, daha sonra fakülteyi açarız' dedi. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, bana Fatih beyi önerdi. Ankara'da bu kişi ile ilgili araştırmalar ve görüşmeler yaptım. Hukuk fakültesi açmak için öğretim üyesi ve dekanı olmayan iletişim fakültesine dekan yaptık.'

Üniversitenin eski avukatlarından olan Bekir Çapar'ın, yargılanan diğer sanıklarla örgütsel hiyerarşik bağının olup olmadığı sorusuna Bağcı, 'Suç örgütünün içerisinde olmadığım için yok.' diye konuştu.

Dün 7 saatlik savunma yapan PAÜ eski rektör Hüseyin Bağcı, bugün avukatların sorularını yanıtladı. Bağcı'ya, trafik kazasında şehit olan Denizli Cumhuriyet Başsavcı Mustafa Alper hakkında çirkin paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle İzmir'de tutuklanan Avukat Rabia Yüreklitürk'e neden vekalet verdiği de soruldu.

FETÖ/PDY'nin PAÜ yapılanmasına yönelik Denizli 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın ilk duruşmasında eski rektör tutuksuz sanık Hüseyin Bağcı, dün savunması tamamladı, bugün ise avukatların sorularını yanıtladı. Sanık vekillerinden Avukat Bekir Çapar, mahkeme heyetine, 54 sayfalık savunma yapan Bağcı'nın seçim kampanyası gibi savunma yaptığını, iki gündür savunmasının sürdüğünü, sorulara da net yanıtlar vermediğini belirtip, '54 sayfalık savunmasına rağmen ifadesinde sadece 8 isim geçiyor. Adı geçen şahıslar rektör yardımcısı, rektör vekili, personel daire başkanı ya da dekan olan isimler. Yasalara göre rektör gerekli gördüğü hallerde her düzeydeki kişilerin yerini değiştirmeye yetkilidir. Belirttiğim sanıklarla Hüseyin Bağcı arasında örgütsel ve hiyerarşik bağ var mıdır?' diye sordu. Bağcı bu soruya, 'Asla böyle bir pozisyonda olmadım' yanıtını verdi.

Hüseyin Bağcı'nın savunmasında hep milliyetçi, ülkücü, muhafazakar, FETÖ'cülerle ilgili cümleler kurduğunu belirten avukat Çapar, 'Rektörlük seçimleri döneminde ve rektörlük görevinizde hiç mi solcu, Atatürkçü, sosyal demokrat insanlarla görüşüp, onlara bir şey danışmadınız?' sorusu yöneltti. Bağcı bu soruya da, her kesimden oy istediğini, sosyal demokratların da oyunu aldığını belirterek yanıt verdi.

Hüseyin Bağcı'ya duruşmanın en dikkat çeken sorusu yine Avukat Bekir Çapar'dan geldi. Çapar, geçtiğimiz ay kazada şehit olan Denizli Cumhuriyet Başsavcı Mustafa Alper'in ölümünden sonra sosyal medyada çirkin paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle İzmir'de gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Avukat Rabia Yüreklitürk'ü sordu. Çapar, 'Denizli Barosu'nda avukat kalmamış gibi, üniversitenin de 4 avukatı varken, rahmetli savcıya sosyal medyada hakaretler eden avukat Rabia Yüreklitürk'e şahsen vekalet vermişsiniz. Hem de bu şahsı üniversite yetkilisi avukat olarak göstermişsiniz. Bu hem meslek suçu, hem de görevi kötüye kullanmak değil mi? Şimdi siz burada, o ise İzmir'de örgüt üyesi iddialarıyla yargılanıyorsunuz' dedi. Bağcı bu soruya yanıt olarak, Rabia Yüreklitürk'ü hakaret davalarını takip etmesi için görevlendirdiğini, bu yüzden vekalet verdiğini söyledi. Bağcı'nın mahkemedeki savunması bugün sona erdi.

Duruşmaya yarın devam edilecek.

16.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezindeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, avukatları ile sanık yakınları katıldı.

Duruşmanın dördüncü gününde, tutuklu sanık eski PAÜ Tıp Fakültesi Dekanı ve Psikiyatri Anadilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Herken, hakkındaki terör örgütünün üniversitede kendi bölümünde FETÖ'nün kadrolaşmasını sağladığı, hiçbir kurala uymayarak onları kolladığı, üniversitede terör örgütünün yöneticilerinden olduğu şeklindeki suçlamaları reddederek bu yapıyla hiçbir zaman alakasının olmadığını savundu.

'Sorunlu ve psikopat'

Psikiyatrist olduğunu anlatan Herken, savunmasında 'Hain darbe girişimi ile doğrudan ya da dolaylı bir ilgim yoktur. Bu hain yapının söz ve uygulamalarını hiçbir zaman tasvip etmedim. Sorunlu ve psikopat bir insanın bir cemaatin başına geçip ülkeye nasıl sorunlar çıkarabileceğini psikiyatrist olarak çok iyi bilirim. Bu hain FETÖ yapısında da durum böyledir ve bu görülmüştür.' dedi.

Herken'in savunmasını tamamlamadığı duruşmaya pazartesi günü (19 Haziran) devam edilmek üzere ara verildi.

İDDİANAME

Denizli'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede, örgütün kadrolaşma için uyguladığı farklı yöntemlere dikkat çekilerek, kurban parası vermeyen öğrencilerin tez sürelerinin uzatıldığı öne sürüldü.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün PAÜ yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 73'ü tutuklu 115 sanık hakkında hazırlanan ve Denizli 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanıklar hakkındaki suçlamalar ve tanık ifadeleri yer aldı.

Sanıklara isnat edilen suçlamaların delilleriyle anlatıldığı iddianamede, örgütün üniversitede kadroları ele geçirmek için uyguladığı yöntemlere dikkat çekildi.

Örgütün, kendisiyle birlikte hareket etmeyen kişileri önce görevlerinden sonra da üniversiteden uzaklaştırdığının belirtildiği iddianamede, üniversitede hizmet veren ve kadro bekleyen kişiler yerine dışarıdan alım yapılan kişilerin hızla yükselmesinin sağlandığı kaydedildi.

Tutuklu sanık eski Tıp Fakültesi Dekanı Ali Keskin'in, yabancı dil sınavını geçemeyen bir tıp öğrencisinin geçirilmesi için dönemin yabancı diller sorumlusu E.M'ye baskı yaptığı, bu kişinin kabul etmemesi üzerine görevinden alındığının belirtildiği iddianamede, davanın tutuksuz sanıklarından eski rektör Hüseyin Bağcı'nın bu göreve atanmasının hemen ardından örgütün belirlediği iki ismin rektör yardımcısı ve genel sekreter olarak atandığına işaret edildi.

Tutuklu sanıklar Kudret Gezer ve Muzaffer Topçu'nun görevlerine atanmadan kutlama çiçekleri aldığına dikkati çekilen iddianamede, eski rektör Bağcı'nın bu kişilere deşifre olmaları nedeniyle farklı görevler verdiği belirtildi.

PAÜ'nün FETÖ ile iltisaklı üniversitelerle olan ilişkileri de iddianamede yer aldı. İddianamede, tutuklu sanık Hasan Kaplan'ın rektörü olduğu Arnavutluk'taki bir üniversiteden PAÜ'ye kadro geçişleri yapıldığı, son olarak Kaplan'ın da rektör yardımcısı göreviyle bu üniversiteye geçtiğinin görüldüğü ifade edildi.

FETÖ üyeleri soruşturmacı olarak görevlendirilmiş

İddianamede, tutuklu sanıklardan Osman Kulak'ın PAÜ'deki örgütün ilk yapılanmasına dahil olduğu öne sürülerek, 'Kulak, Hüseyin Bağcı rektör seçildikten sonra 2012 yılında TÜBİTAK'ta görevlendirilmiş, bu süre içinde de örgütsel faaliyetlerde bulunmuştur. Bu nedenle hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca kamu davası açılmış, 17-25 Aralık 2013 kalkışmasından sonra TÜBİTAK'taki görevinden el çektirilmiş, daha sonra PAÜ'ye dönerek bölüm başkanı olarak görevine devam etmiştir.' denildi.

Tutuklu sanık Günfer Turgut'un da Tıp Fakültesi dekan yardımcılığı görevi sırasında örgüte yönelik soruşturmalarda devreye girerek yine örgüt tarafından belirlenen isimleri soruşturmacı olarak görevlendirdiği, bu yolla soruşturmaların kapatıldığı iddia edildi.

Bağış yapmayanın tez süresinin uzatıldığı iddiası

Tutuklu sanıklardan eski Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Mustafa Serinken hakkında açılan soruşturmanın da bu yolla kapatıldığına değinilen iddianamede, Serinken hakkındaki iddialar arasında, kurban parası isteme, kurban parası vermeyenlerin tez süresini uzatma, kendi örgütlerinden olmayan kişilerin projelerini engelleme gibi suçlamalar yer aldı.

Paralel yapı-02 Ağustos (2016) 'Denizli Pamukkale Üniversitesi Yapılanması 115 sanık' davası

(17 Haziran 2017, 15:40)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10723    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

12.01.2021 10:18 İstanbul ve Sakarya'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden FETÖ'nün 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından saklanmasına yard..
Tamamı 12.1.2021

Kavala-Barkey Darbe davası

11.01.2021 13:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde yönetici olarak rol aldıkları iddia edilen firari sanık eski CIA Danışmanı Henri Jak Barkey ile 'Anayasa'yı ihlal' ve 'siyasi veya askeri casu..
Tamamı 11.1.2021

Fetö Üniversite Yapılanmasına dava

11.01.2021 15:03 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından başlatılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanması' soruşturması kapsamında, aralarında öğrenci yapılanması sorumlularının da bul..
Tamamı 11.1.2021

Fetö Yüksek Yargısı AYM'de

12.01.2021 09:11 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği suçundan hapis cezası alan eski Yargıtay üyeleri Necati Meran, Mehmet Ali Demirezici ve Esabil Saylak ile irari sanık Kenan Karabeyeser'in, 'görevi kötüye kullanma' suç..
Tamamı 12.1.2021

Hrant Dink davası

11.01.2021 15:33 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin d..
Tamamı 11.1.2021

Muhafız Alayı Darbe davası

11.01.2021 13:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 11.1.2021

Karlov Suikastı davası

11.01.2021 12:45 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikast sonucu öldürülmesine ilişkin aralarında FETÖ/PDY elebaşı firari Fetullah Gülen'in de bulunduğu 7'si tutuklu 28 sanığının yargılanmasına devam edildi. 7 ..
Tamamı 11.1.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

11.01.2021 11:44 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 2..
Tamamı 11.1.2021

Askeri Öğrenci Sorumlusuna Hapis

12.01.2021 15:27 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada, örgütün askeri öğrencilerden sorumlu 'doktor' konumundaki sanığa 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 29 Aralık'ta Gaziantep 7..
Tamamı 12.1.2021

Böcek Davasında Cezalar Düştü

12.01.2021 09:32 Ankara'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı sırasında çalışma ofislerine 'böcek' olarak adlandırılan dinleme cihazlarının konulmasına ilişkin 14 sanıklı davada verilen kararların Yargıtay tarafından 5..
Tamamı 12.1.2021

Adana: 22 Sanıklı Fetö davası

11.01.2021 10:35 Adana'da, daha önce işlem yapılan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerine ve ailelerine finansal destekte bulundukları iddiasıyla haklarında 25'er yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 8'i tutuklu 22 sanığın yargılan..
Tamamı 11.1.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine Dava

11.01.2021 10:31 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 10 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 11.1.2021

Atabeyler Kumpası: Yüzbaşıya Beraat

12.01.2021 13:29 Ankara'da, 2006'da FETÖ'nün kumpas davalarından olan 'Atabeyler Grubu' davasının sanığı eski Yüzbaşı Murat Eren, 'devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama' suçundan b..
Tamamı 12.1.2021

Akıncı Üssü: 291 Müebbet

17.12.2020 11:12 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin, örgütün "sivil imamlar"ı ile Ankara'ya bomba yağdıran pilotların da yargıland..
Tamamı 17.12.2020

Selam-Tevhid Kumpası: 29 Müebbet

17.12.2020 12:01 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de yer aldığı ..
Tamamı 17.12.2020

Dink: Akyürek ve Yılmazer'e Müebbet

17.12.2020 11:40 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin d..
Tamamı 17.12.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
47.668.733