Tam
EskidenYeniye
 

Edok eski komutanlarına dava

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil'in de aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında iddianame hazırlandı. İyidil, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, silahlı terör örgütü kurma veya yönetme suçlarından yargılanacak. İddianamede İyidil'in yanı sıra suç tarihinde korgeneral rütbesiyle KKK EDOK Okullar Komutanı olan Abdullah Barutcu, tuğgeneral rütbesiyle EDOK Harekat Eğitim ve Öğretim Başkanı olan Lütfü İhsan Yanıkoğlu, tümgeneral rütbesiyle EDOK Kurmay Başkanı olan Hamza Koçyiğit, tuğgeneral rütbesiyle EDOK Muharebe Geliştirme Başkanı olan Mehmet Topçu, binbaşı rütbesiyle EDOK Muhabere Geliştirme Başkanlığı Alınan Dersler Merkezi Faaliyet Gözlem Kısmında Gözlem Subayı Ersal Duman ve albay rütbesiyle EDOK Eğitim Yöneticisi ve Öğretmen Yetiştirme Okul Komutanlığı Harekat ve İstihbarat Subayı Süleyman Güven 'şüpheli' olarak yer alıyor. İddianamede; şüpheli Metin İyidil hakkında Paralel Devlet Yapılanması (PDY-PÖ) mensubu olduğuna dair iddiaların bulunduğu yönünde bilgilerin mevcut olduğu belirtildi. Şüphelinin daha önceden Kara Kuvvetleri Komutanlığında ve Genelkurmay Başkanlığında Personel Başkanı olarak görev yapması nedeniyle FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün TSK bünyesinde eleman yerleştirmesinde önemli ve kritik görevler yaptığına ilişkin çeşitli iddialar da yer alıyor. İddianame mahkemeye gönderildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

17.06.2017 12:21 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil'in de arasında bulunduğu 7 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

13 Haziran'daki gelişmeye göre, Cumhuriyet Savcısı Cengiz Akgül'ün hazırladığı iddianame, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

İddianamede İyidil'in yanı sıra suç tarihinde korgeneral rütbesiyle KKK EDOK Okullar Komutanı olan Abdullah Barutcu, tuğgeneral rütbesiyle EDOK Harekat Eğitim ve Öğretim Başkanı olan Lütfü İhsan Yanıkoğlu, tümgeneral rütbesiyle EDOK Kurmay Başkanı olan Hamza Koçyiğit, tuğgeneral rütbesiyle EDOK Muharebe Geliştirme Başkanı olan Mehmet Topçu, binbaşı rütbesiyle EDOK Muhabere Geliştirme Başkanlığı Alınan Dersler Merkezi Faaliyet Gözlem Kısmında Gözlem Subayı Ersal Duman ve albay rütbesiyle EDOK Eğitim Yöneticisi ve Öğretmen Yetiştirme Okul Komutanlığı Harekat ve İstihbarat Subayı Süleyman Güven 'şüpheli' olarak yer aldı.

İddianamede, şüphelilerden Güven dışındakilerin 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' suçlarını işledikleri kaydedildi.

Bunun yanı sıra İyidil, 'Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek', diğer bütün şüpheliler ise 'Silahlı terör örgütü üyesi olmak' ile suçlandı.

Cumhuriyet Savcısı Cengiz Akgül tarafından hazırlanarak, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede, 26 Temmuz'da KHK ile kamu görevinden çıkarılan eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı Korgeneral Metin İyidil hakkındaki tanık beyanları ve bazı delillere yer verildi.

İddianameye göre, Genelkurmay çatı davası sanıklarından eski Genelkurmay Başkanlığı Personel Plan Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç'ün kasasında, şüpheli Metin İyidil'in FETÖ/PDY mensubu olduğuna dair iddiaların bulunduğu yönünde bilgi mevcut olduğuna ilişkin MİT Müsteşarlığından 23 Haziran 2015'te Genelkurmay Başkanlığına gönderilen 'Çok Gizli Kişiye Özel' ibareli yazı bulundu.

Partigöç ile görüşmüş

İddianamede, şüpheli Metin İyidil'in darbe girişiminden önce, FETÖ/PDY mensubu askerlerle darbeye hazırlık konusunda düzenli görüşmeler yaptığı öne sürüldü. İyidil'in, 15 Temmuz'da, sözde Yurtta Sulh Konseyi Üyesi olan ve atama listelerinde imzası bulunan Genelkurmay çatı davası sanıklarından Mehmet Partigöç ile Genelkurmay Karargahı'nda görüştüğü bilgisi de iddianameye girdi. İddianameye göre İyidil, Isparta Dağ Komanda Okulu'nda eğitim gören Harbiyelilerin, Ankara'ya getirilip, darbe kalkışmasında kullanılabilmesi için çaba gösterdi.

İddianamede, İyidil'e ilişkin şu ifadelere yer verildi:

'Kalkışmanın sonuca ulaşmayacağına dair belirtilerin ortaya çıkması üzerine, ısrarla kendisinin darbe karşıtı olduğunu gösterecek şekilde faaliyetler ve davranışlar sergilemeye çalıştığı, bu kapsamda televizyon açıklaması yaptığı saatlerde, kendisinin zırhlı birliklerde bulunduğunu gösteren kamera görüntülerini temin etmeye çalışması gibi eylemlerle örgütün en başarılı olduğu takiye uygulamasını gösterdiği, EDOK Karargahında bir problem olmadığını öğrenmesine rağmen, darbenin engellenmesi için görevinin başına geçerek, olay gecesi ülke genelinde çok önemli olayların yaşandığı bağlı birliklerine resmi yollardan yazılı ve sözlü talimatlar verebilecek durumda olmasına rağmen, bir kafede telefon görüşmeleri ile darbe kalkışmasının gidişatını anlamaya çalıştığı, akabinde darbecilerin teker teker veya toplu olarak teslim alınması üzerine, hakkında darbeye teşebbüs eylemlerinden kamu davası açılan Yıldırım Güvenç'in birliğinden aldığı silahla ve sivil kıyafetle darbe girişiminin bastırıldığı sabah saatlerinde Zırhlı Birliklere giderek, burada zaten derdest edilmiş darbecileri kendisinin teslim aldığı yönünde, buradaki tankların darbe amacıyla dışarı çıkışlarını engellediği görüntüsünü vermeye çalıştığı, yine burada derdest edilen darbecilerin adli kolluk görevlilerine teslim edilmemesi için yoğun çaba gösterdiği hususları birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin yukarıda başlık kısmında belirtilen suçları işlediği kanaatine ulaşılmıştır.'

'Bana atılan iftiraların sebebini bilmiyorum'

İddianamede, Metin İyidil'in Ankara Merkez Komutanlığında alınan ifadesine de yer verildi. Kalkışmadan haberi olmadığını öne süren İyidil, şunları söyledi:

'Ben kalkışmanın hiçbir şekilde içinde değilim, hiçbir bilgim olmadı. Kalkışma olduğuna dair sözde emri Lojistik Komutanlığına gidince gördüm. Bu alçaklar ile bu kalkışmaya yönelik hiçbir görüşmem, irtibatım olmamıştır. Bu darbeyi hazırlayanlar, hiçbir şekilde kendilerine yakın olmadığımı ve hiçbir şekilde birlikte hareket etmeyeceğimi bildiklerinden beni hazırladıkları sözde darbe emrinde kuvvet komutanlığı emrine almışlardır. Ben anayasal düzene gönülden bağlı milletimin ve devletimin emrinde, mevcut komuta kademe zinciri içerisinde hareket eden şerefli bir Türk subayıyım. Bana atılan iftiraların sebebini bilmiyorum.'

İyidil ifadesine şöyle devam etti:

'15 Temmuz 2016 günü hatırladığım kadarıyla saat 22.15 sularında İstanbul'da yaşayan emekli bir albayın oğlu olan Turgay Taşdemir, Boğaz Köprüsü'ndeki askeri hareketliliği gösteren bir mesaj attı ve 'abi bu nedir' diye sordu. Cep telefonumdan haber kanallarına bakıp durumu anlamak istedim. İlk aklıma gelen bir terör saldırısına karşı köprülerin kapatılmak istenmesiydi.

Orgeneral Kamil Başoğlu'nun eşi Perihan Başoğlu beni arayarak 'Metin Bey Kamil'i götürdüler' dedi. 'Kim?' dedim. '2-3 subay geldi bir ambulansa bindirip ite kaka götürdüler' dedi. Çok şaşırmıştım hemen bir muhakeme yaptım ortada garip bir durum vardı hemen sivil elbiselerimi giyerek evimi terk ettim.

Çayyolu'nda oturan arkadaşım emekli Albay Levent Altuncu'nun evine gittim. Onlarla bir durum muhakemesi yaptım. Bu arada arkadaşım olan Korgeneral Faruk Şengün'ü aradım. Onunla Çayyolu Mado'da buluşup hemen yakınındaki bir parkta durum muhakemesi yaptık.

Zırhlı Birlikler Okulu Komutanı Tümgeneral Erdoğan Akyol'a durumunu sordum. Bana kendisinin görevden alındığını ifade etti. Bu emrin sahte olduğunu, uymaması gerektiğini kendisine söyledim ve telefon kesildi. Bunun üzerine hem ben, Korgeneral Şengün, birlik komutanlığımızı arayarak, emir komuta silsilesi dışında gelen bu emirlere uymamalarını, uymak isteyenlerin vurulması emrini verdim. Çünkü gelen mesajdan bizim haberimiz yoktu, bize bir tebligat yoktu. Böyle bir faaliyetin tüm Silahlı Kuvvetleri kapsamadığı açıktı.'

İyidil, daha sonra Zırhlı Birlikler Okulu'na geçerek, buradaki darbecilerin esir alınıp, enterne edilmesi emri verdiğini söyledi. Metin İyidil, 'Bu arada birlik komutanlarımla sürekli konuştum ve darbecilerin emirlerine uyanlara karşı gerekirse silah kullanılmasını emrettim.' dedi.

Sanık İyidil, Harbiyelilerin uçakla Ankara'ya gönderilmesinin önüne geçmek için hiçbir Harbiyelinin kışla dışına çıkarılmaması emrini verdiğini de söyledi.

İddianamede, şüphelilerden emekli Korgeneral Abdullah Barutcu'ya da yer verildi. İddianamede, 'Daha önceden Özel Kuvvetler Komutanlığı dahil terörle mücadelede önemli ve kritik birliklerde görev yapmasına rağmen, hain darbe girişimi sırasında herhangi bir çatışma yaşanmayan EDOK Karargahı'ndaki görevinin başına giderek, kendisine bağlı okul ve birlikleri darbeye karşı yönlendirmediği gibi 16 Temmuz sabahına kadar lojmandaki kapıcı dairesinde saklanmıştır' ifadeleri kullanıldı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede Barutcu'nun olay tarihinde EDOK Okullar Komutanı olduğu belirtildi. Barutcu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği ifadede, bazı komutanlarla 14 Temmuz 2016'da İstanbul, Balıkesir ve İzmir'e gittikten sonra 15 Temmuz akşamı Ankara'ya döndüğünü, saat 19.30 sıralarında Merasim Sokak'taki lojmanına geçtiğini anlattı. Yorgun olduğu için uyuya kalmışken, saat 21.30 sıralarında uçak sesleriyle uyandığını belirten Barutcu, tedirgin olduğunu, eşi ve kızının korktuğunu, Genelkurmay Karargahı tarafından atış sesleri geldiğini ifade etti.

Barutcu, şu ifadeyi verdi:

'Eşim tanıdığı için Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'nın eşiyle görüşmek üzere konutunu aradı. Telefonu alarak, Aksakallı ile görüştüm. Ona ne olup bittiğini sorduğumda bana 'Komutanım, beni düğünde kaçırmaya çalıştılar, ancak direndim ve kurtuldum. Eve geldim. Şu an evdeyim. Kendi güvenliğimi almaya çalışıyorum. Ortada bir anormallik var. Sanırım bir grup asker tarafından müdahale gerçekleşiyor. Benim astsubayımın helikopterden atış ile bacağını kopardılar' dedi. Aksakallı Paşamın anlatımından bir kalkışma ile karşı karşıya olduğumuzu anladım. Bunun üzerine Aksakallı Paşa'dan önceki Özel Kuvvetler Komutanı olmam sebebiyle beni de kaçırmaya teşebbüs ederler diye değerlendirerek, karşı komşum olan Tuğgeneral Rıza Çağatay'ın kapısını çaldım. Yarım saat evlerinde kaldık. Rıza Çağatay Paşa da ne olduğunu bilmiyordu. Eşiyle beraber o da korkmuştu.'

Barutcu, bir süre sonra EDOK Okullar Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Recep Özdemir'in kendisini arayarak, nöbetçi amirin görüşmek istediğini söylediğini, havacı bir yüzbaşıyla görüştüğünü, bu kişinin 'Komutanım sıkıyönetim emri geldi' dediğini aktararak, şöyle devam etti:

'Sıkıyönetim ilanı ile ilgili olarak herhangi bir reaksiyon göstermedim. Moralim bozuldu. Çünkü sıkıyönetimi gerektirecek en ufak bir şey yoktu. Ülkemizde kamu düzeni bozulmuş değildi. Ekonomimiz iyiydi. Yanıma Rıza Çağatay Paşa'yı ve eşini, kendi eşim ve kızımı alarak binamızın bodrum katında kapıcı odasına sığındık. Rıza Paşa'nın eşi dış kapıyı anahtarla kilitledi. Birer anahtar da bize verdi. Bodrum katındaki kapıcı odasındayken Tümgeneral Kemal Yeni, eşi ve oğlunun evde olduğunu öğrendik. Onları da yanımıza çağırdık.'

Barutcu, televizyondan gelişmeleri takip ettiğini söyleyerek, sabah 07.30 sıralarına kadar bodrumda beklemeyi sürdürdüklerini, ardından herkesin kendi dairesine çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

'Daha sonra resmi kıyafetimi giyerek, saat 09.00 sıralarında EDOK Okullar Komutanlığı Karargahı'ndaki yerime gittim. Emir subayım gelerek beni götürdü. Saat 09.30-10.00 sıralarında Kuleli Askeri Lisesi Komutanlığına 14 Temmuz 2016 günü atanan ve devralan görevine fiilen başlayan Kurmay Albay Mürsel Çıkrıkçılar cep telefonumdan beni arayarak kapıya polisin dayandığını, içeriye girmek istediklerini, ancak savcılık kararının olmadığını, ne yapması gerektiğini sordu. Ben de EDOK adli müşaviriyle görüşerek emniyet güçlerine zorluk çıkartmadan hareket etmelerini ve suça karışanlar konusunda yardımcı olmasını emrettim.'

Barutcu, aynı akşam Kuleli Askeri Lisesi'nde darbe girişiminde bulunanları tespit için görevlendirildiğini belirterek, 'Ben kesinlikle fiilen veya fikren darbe girişimi içerisinde yer almadım. Darbe girişiminde bulunanların hazırladığı listede görevim devam şeklindedir. Ben okullar komutanıyım, hiçbir silahlı gücüm yoktur. Mevcut görevimin devam etmesinin hiçbir anlamı yoktur.' açıklamasında bulundu.

Atama listesini düzenleyenlerce kendilerinden olduğu gösterilmiş

İddianamede, Barutcu'nun, darbecilerin 'Yurtta Sulh Konseyi' tarafından hazırlanan sözde Sıkıyönetim Atama Listelerinde, Atandığı Görev-1 bölümünde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı ve Okullar Komutanı yazdığına, Atandığı Görev-2 bölümünün boş olduğuna işaret edilerek, şu değerlendirmeler yer aldı:

'Barutcu'nun, darbeci Yurtta Sulh Konseyi tarafından hazırlanan sözde Sıkıyönetim Atama Listelerinde EDOK Komutanı ve Okullar Komutanı olarak görevlendirilmesinin şüphelinin darbe girişiminde atama listesini düzenleyenlerce kendilerinden veya güvenilir olduğunu gösterdiği, bu hususun darbecilerin atama listeleri konusunda Genelkurmay Karargahı iddianamesinde de yer aldığı anlaşılmıştır.

Şüphelinin alınan ifadeleri sırasında şahsi olarak kullandığı cep telefonu numarasını hatırlamadığını belirterek, ısrarlı sorulara rağmen şahsi cep telefonu numarasını vermemiş, bunun yerine resmi makam telefonunun numarasını vermiştir. Şüpheliye bağlı Kuleli Askeri Lisesi'nde darbe gecesi kalkışma meydana gelmiş, öğrenciler semt karakolunu basmış, Kuleli Askeri Lisesi'ndeki erler de Boğaziçi Köprüsü'ne ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne darbe girişimine destek için gitmişlerdi. Buna karşılık şüpheli, kendisine bağlı Kuleli Askeri Lisesi komutanıyla sabahleyin cep telefonu ile görüştüğünü kabul etmiş, ancak gece Kuleli Askeri Lisesi'nde olanlarla ilgili bilgi vermemiş, darbe girişiminde aktif olarak yer alan Kuleli Askeri Lisesi komutanı Kurmay Albay Mürsel Çıkrıkçılar ile sabahleyin cep telefonu irtibatı kurduğunu kabul etmiştir.

Daha önceden Özel Kuvvetler Komutanlığı dahil terörle mücadelede önemli ve kritik birliklerde görev yapmasına rağmen, hain darbe girişimi sırasında herhangi bir çatışma yaşanmayan EDOK Karargahı'ndaki görevinin başına giderek, kendisine bağlı okul ve birlikleri darbeye karşı yönlendirmediği gibi 16 Temmuz sabahına kadar lojmandaki kapıcı dairesinde saklanmıştır. Bu şekilde şüphelinin üzerine atılı suçları işlediği kanaatine varılmıştır.'

Şüpheli Hamza Koçyiğit

İddianamede, şüphelilerden suç tarihinde EDOK Kurmay Başkanı olan emekli Tümgeneral Hamza Koçyiğit'in, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde halen yargılandığına, buradaki iddianamede Koçyiğit'in 'TSK içerisinde yapılanan FETÖ/PDY terör örgütünün üyesi olmak' ile suçlandığı vurgulandı.

İzmir'de hazırlanan iddianamede, Koçyiğit'in 'örgüt mensuplarının gizli faaliyet yürüttüğü cemaat evlerine gidip geldiği, örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde faaliyetlerini yürüttüğü, maaşının yüzde 10'unu örgüte maddi destek sağlamak için verdiği' belirtilerek, şu tespitlerde bulunuldu:

'Örgüt içerisinde örgütün amacına hizmet etmesi için okul öncesi eğitime tabi tutularak, sırasıyla askeri lise ve harp okullarına girmesi sağlanan, bilahare TSK mensubu olan örgüt mensuplarının öğrencilik yıllarında, okuldaki diğer öğrenciler, okul komutanları ve öğretmenler hakkında etnik kimlikleri, siyasi görüşleri, aile yapısı; alkol, kadın, para ve makam olarak adlandırılan zaafları vb. genel ve özel bilgileri rapor haline getirerek, kendisinden sorumlu örgüt mensuplarına verdiği anlaşıldığından Koçyiğit'in TSK içerisinde elde ettiği kişisel verileri hususi sorumlusuna vermiş olduğu, hayatın normal akışı ve mantık kuralları sonucu anlaşılmaktadır.

TSK içerisinde yerleştirilen FETÖ/PDY mensuplarının görev yaptığı birlik içerisinde konumu itibari ile elde ettiği askeri bilgi, belge ve dokümanları gerek dijital, gerekse fiziki olarak temin ettikten sonra örgüt lideri Fetullah Gülen'e iletilmek üzere kendisinden sorumlu sivil hususi sorumlusuna verdiği anlaşıldığından, Koçyiğit'in TSK içerisinde elde ettiği bilgi ve belgeleri kendisinden sorumlu örgüt mensubuna verdiği, hayatın normal akışı ve mantık kuralları sonucu anlaşılmaktadır.'

Koçyiğit'in, darbe girişimi sırasında, EDOK Karargahı'na gelen darbe mesajlarının uygulanmasına dair talimat verdiğine ilişkin tutanak ve beyanlar bulunduğu bildirilerek, şu ifadelere yer verildi:

'Koçyiğit'in, olay gecesi birliğinden ayrılarak sabah saatlerine kadar FETÖ mensubu olan ve darbeciler tarafından eşi Saadet US ile birlikte sözde Sıkıyönetim Mahkemesi hakimi olarak görevlendirilen Akif US isimli Askeri Hakimin evinde beklediği, darbenin bastırılmasının akabinde EDOK Karargah ceridelerinde kendisi ve bu dosyamızdaki diğer şüphelilerle ilgili lehe değişiklikler yaptırmaya gayret ettiği, darbenin bastırılmaya başladığı sabah saatlerinden itibaren usulsüz bir şekilde ve nedenini açıklamadan askeri helikopter temin etmeye çalıştığı, bilgi ve belgeler ile ifadeler birlikte değerlendirildiğinde, kendisine yüklenen suçları işlediği kanaatine varılmıştır.'

Şüpheli Lütfü İhsan Yanıkoğlu

İddianamede, şüphelilerden Lütfü İhsan Yanıkoğlu'nun suç tarihinde tuğgeneral rütbesiyle EDOK Harekat Eğitim ve Öğretim Başkanı olarak görev yaptığı, KHK ile 26 Temmuz 2016'da kamu görevinden çıkarıldığı hatırlatıldı.

Yanıkoğlu'nun, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen gibi Erzurum Pasinler nüfusuna kayıtlı olduğu vurgulanan iddianamede, Yanıkoğlu'nun, darbeci Yurtta Sulh Konseyi tarafından hazırlanan sözde Sıkıyönetim Atama Listelerinde 'K.K Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Kurmay Başkanı' olarak gösterildiği bildirildi.

Polatlı 58. Topçu Tugayı ve Topçu ve Füze Okul Komutanlığında gerçekleşen darbeye kalkışma eylemleri ile ilgili olarak düzenlenen iddianamede, darbecilerce hazırlanan ve olay gecesi iletişim amacıyla kullanılmak üzere oluşturulan 'Birlik, telsiz çağrı kodları, irtibat personeli' başlıklarının yer aldığı listede Yanıkoğlu'nun 13. sırada B5 koduyla yer aldığı ifade edilen iddianamede, Yanıkoğlu'nun vardiya yatakhanesindeki odasında yapılan aramada, 1 dolar banknot ele geçirildiği kaydedildi.

Yanıkoğlu'nun, 'olay günü öğlen saatlerinde Genelkurmay Karargahında darbecilerin Yurtta Sulh Konseyi üyesi Mehmet Dişli ile bir araya geldiği, aynı şekilde darbe günü ve sonrasında, Genelkurmay Karargahı çatı iddianamesi sanıklarından eski korgeneral Salih Ulusoy ile sürekli irtibat halinde olduğu' belirtilen iddianamede, yine aynı davanın sanıklarından Genelkurmay Emniyet Subayı Gökhan Eski'de bulunan ve hemen hemen tamamı darbeciler arasında yer alan, özel olarak işaretlenmiş listede Dişli ile Yanıkoğlu'nun isminin aynı sırada bulunduğunun altı çizildi.

İddianamede, bu gerekçelerle Yanıkoğlu'nun üzerine atılı suçları işlediği kanaatine varıldığı bildirildi.

Şüpheli Mehmet Topçu

İddianamede, emekli Tuğgeneral Mehmet Topçu'nun, darbe girişimi sırasında EDOK Muharebe Geliştirme Başkanı olduğu belirtilerek, darbeye teşebbüs eylemlerinin başladığı saatlerde görev yaptığı karargaha geldiği kaydedildi.

Topçu'nun, darbecilerin hazırladığı sözde sıkıyönetim direktiflerinin yerine getirilmemesi yönünde tavır gösterdiği yönünde ifadeler bulunduğu aktarılan iddianamede, Gökhan Eski'de bulunan listede isminin Mehmet Dişli ile birlikte özel olarak yer aldığı ifade edildi.

Topçu'nun, Yurtta Sulh Konseyince hazırlanıp birliklere gönderilen atama listelerinde 'K.K. Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Eğitim Kolordu Komutanı' olarak gösterildiğine yer verilen iddianamede, 'Şüphelinin en azından darbeye hazırlık aşamasında darbecilerle birlikte hareket ettiği, darbeye teşebbüs eylemlerinde darbecilerle birlikte yer almasının planlandığı anlaşılmaktadır.' ifadesi kullanıldı.

İddianamede şüpheli Topçu'ya ilişkin şu değerlendirmede bulunuldu:

'Birbirinden habersiz hücreler şeklinde yapılanan Fetullahçı Terör Örgütünün gizliliğe azami önem vermesi ve yıllarca örgüt içerisinde yer alan bir kişinin ancak çok sınırlı sayıda örgüt mensubunu tanıyabildiği göz önüne alındığında, bu darbe planının eklerinde yer alan atamaların örgütün en üst düzeydeki sivil ve askeri mensuplarınca ortaklaşa hazırlandığı, örgüt içerisinde yer alan her iki veya üç asker kişinin sivil bir imam veya abi sorumluluğunda faaliyet gösterdiği dikkate alındığında ise yüzlerce örgüt mensubunun mesleki ihtisas ve tecrübeleri de göz önüne alınarak görevlendirilmesinin, örgütün en üst düzey üyelerinin koordinesi olmadan mümkün olmadığı, planın eklerindeki atama planlaması incelendiğinde bu eklerin bir iki gün içinde hazırlanamayacak kadar kapsamlı ve önemli görevleri içerdiği, tüm örgüt mensubu askerlerin bilgilerinin tutulduğu, örgütün ABD'de bulunan merkezindeki üst düzey yöneticileri tarafından genel taslağının oluşturulduğu, teknik düzenlemesinin yapılması ve son halinin verilmesinin ise üst düzey sivil ve askeri personelin katıldığı ve darbe plan ve organizasyonun yapıldığı ev toplantılarında gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Açıklanan nedenlerle şüpheli Topçu'nun da belirtilen eylemleri işlediğine dair kanaat oluşmuştur.'

Şüpheli Süleyman Güven

İddianamede, 26 Temmuz 2016'da kamu görevinden çıkarılan ve suç tarihinde albay rütbesiyle EDOK Eğitim Yöneticisi ve Öğretmen Yetiştirme Okul Komutanlığı Harekat ve İstihbarat Subayı olan Süleyman Güven'in, darbe teşebbüsünü planlayan ve uygulayanlar arasında yer alan ve darbeci Yurtta Sulh Konseyi Üyesi Murat Koçyiğit ile FETÖ/PDY silahlı terör örgütünce organize edilen toplantı ve faaliyetlerde yer aldığı kaydedildi.

Nitekim Güven'in, Antalya'da görev yaptığı dönemde sohbet gibi adlarla anılan örgütsel faaliyetlere katıldığına ilişkin, geçmişte MİT bünyesinde faaliyet gösteren Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezinde, Jandarma Genel Komutanlığı adına başkan yardımcısı olarak görev yapan Arif Kalkan'ın ifadeleri bulunduğu bildirilen iddianamede, Güven'in, FETÖ/PDY mensubu olarak, TSK kadrolarında yer aldığının değerlendirildiği ifade edildi.

Şüpheli Ersal Duman

İddianamede, sanıklardan Ersal Duman'ın binbaşı olarak EDOK Muhabere Geliştirme Başkanlığı Alınan Dersler Merkezi Faaliyet Gözlem Kısmında Gözlem Subayı olduğu, 26 Temmuz 2016'da kamu görevinden çıkarıldığı aktarıldı.

Duman'ın, 15-16 Temmuz 2016 gecesi evindeyken darbe girişimine katılmak üzere sivil kıyafetleri ve şahsi silah ve teçhizatı ile evinden çıkıp saat 05.00 sıralarında herhangi bir görev ve yetkisinin olmadığı Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığının nizamiyesinden içeriye girmeye çalıştığı, ancak içeriye alınmadığı anlatılan iddianamede, Duman'ın, sabah saatlerinde Zırhlı Birlikler Okulu'nda darbeye kalkışan askerlerin yakalanmaları ve derdest edilmeleri sırasında orada bulunduğu belirtildi.

Şüphelilerden Metin İyidil'in sözlü emri ile bir süre onun koruması olduğu ifade edilen iddianamede, 'Duman'ın, Risale-i Nur Cemaatinin Kurdoğlu grubundan olduğuna, darbeye karşı destek olmak için silah ve teçhizatıyla sivil kıyafetlerle çatışma alanlarına gitmek istediğine dair savunmalarının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu, bu şekilde belirtilen suçları işlediği kanaatine varılmıştır.' bilgisine yer verildi.

(17 Haziran 2017, 12:21)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10739    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
57.011.192