Tam
EskidenYeniye
 

Sahil Güvenlik Darbe davası

Darbe girişimine ilişkin eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem'in de arasında bulunduğu 28 kişi hakkında açılan davaya Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

24.06.2017 13:08 Darbe girişimine ilişkin eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem'in de arasında bulunduğu 28 kişi hakkında açılan davaya Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

20.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Sahil Güvenlik Komutan Vekili Tuğamiral Bülent Olcay, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Sahil Güvenlik Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada tanık olarak ifade verdi.

Darbe girişimine ilişkin eski Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem'in de arasında bulunduğu 28 kişi hakkında açılan davaya Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor. Sincan Cezaevi Yerleşkesi'ndeki salonda görülen davada mahkeme, sanık savunmalarının ardından tanıkları dinlemeye başladı.

Tanık Sahil Güvenlik Komutan Vekili Tuğamiral Olcay, 15 Temmuz günü yaşadıklarını anlattı. O dönemde albay rütbesinde bulunduğunu ve Kurmay Başkanı olduğunu anlatan Olcay, sabah mesaiye saat 07.30-08.00 gibi başladığını söyledi.

Dönemin Sahil Güvenlik Komutanı Hakan Üstem'in telefonla diş tedavisi nedeniyle mesaiye gelemeyeceğini, sabah brifingini alması emri verdiğini dile getiren Olcay, Üstem'in de saat 10.00 civarında karargaha geldiğini belirtti.

Olcay, komutanının odasına gidip diş tedavisinin nasıl geçtiğini sorduğunu, onun da sıkıntı olmadığını söylediğini, biraz sohbet sonrası, odadan çıkmasının hemen ardından onun da çıktığını ifade ederek, 'Komutanım bir yere mi gidiyorsunuz?' diye sorduğunda Üstem'in, 'Diş ağrı yaptı. GATA'ya gidip baktıracağım.' cevabını verip karargahtan ayrıldığını bildirdi.

'Bilgim olmadan uçmuş'

Akşam saat 18.00 gibi harekat brifinginin arz edildiğini, uçuşu olmamasına rağmen '553 kuyruk numaralı uçağın indiğinin' bildirildiğini anlatan Olcay, bu uçağın bilgisi haricinde İzmir'den kalkarak Ankara'ya geldiğini, sonra İstanbul'a, sonra da Kocaeli'deki Cengiz Topel Havalimanı'na ulaştığını dile getirdi.

Olcay, uçağın pilotu, aynı zamanda arkadaşı da olan Bülent Özbaşaran'ı aradığını, bunun ne uçuşu olduğunu sorduğunu belirterek, Özbaşaran'ın da Hakan Üstem 'kalk' dediği için kalktığını, 'in' dediği için de indiğini söylediğini aktardı.

'O bana 'görev ne' dedi. Ben de ona sordum 'görev ne' diye.' ifadesini kullanan Olcay, gizli bir uçuş olduğu için bir uyuşturucu operasyonu hazırlığı yapıldığını düşündüğünü söyledi. Olcay, Hakan Üstem'in odasına giderek 'Komutanım bir uyuşturucu operasyonu mu yapıyoruz?' diye sorduğunu, onun da 'Öyle bir şey yok. Nereden çıkardın?' dediğini, uçuşun eğitim uçuşu olabileceğini ve pilotların eğitim uçuşu yaptığını söyleyip konuyu değiştirdiğini ifade etti.

Daha sonra Hakan Üstem'in saatine bakıp 'Bugün 15 Temmuz Cuma, yoruluyoruz, eve erken gidelim.' dediğini, kendisinin de onu uğurlamak için kalktığını ve dışarıda tokalaştıklarını belirten Olcay, o gün bilgisi dahilinde olmayan uçuşun dışında başka bir anormallik olmadığını bildirdi.

Kendisinin de saat 19.00 gibi eve gittiğini, saat 20.00 civarında harekat merkezinden arandığını, Genelkurmay Başkanlığından arayan albay rütbeli birinin, tüm Türkiye'de uçuşların yasaklandığını, havada olanların da yere inmesi gerektiğini emrettiğinin söylendiğini anlatan Olcay, havada uçakları olmadığı için 'tamam' diyerek telefonu kapattığını belirtti.

Arama kurtarma görevleri olduğu için böyle bir durumda ne yapmak gerektiğini düşündüğünü ve harekat merkezini arayıp Genelkurmay Başkanlığından arayan albaya bunu sormalarını istediğini bildiren Olcay, uçağın kuyruk numarası, pilot kimliği, rotası gibi bilgilerin verilerek değerlendirileceği cevabını aldığını ifade etti.

'Sen evde otur, ben gidiyorum'

Olcay, Hakan Üstem'i arayıp durumu rapor ettiğini, kendisinin de bilgisi olmadığını belirttiğini dile getirerek, bir süre sonra harekat merkezinden tekrar arandığını ve 553 kuyruk numaralı uçağın kaldırıldığının bilgisinin verildiğini, 'Nasıl oluyor? Yasak kalktı mı?' diye sorduğunda ise kalkmadığının ancak Genelkurmay Başkanlığı arandığında telefona çıkan bir binbaşının kalkış izni verdiğinin kendisine iletildiğini kaydetti.

Kendisine bilgi verilmediği için harekat başkanını aradığını belirten Olcay, onun da kibar bir şekilde 'Başkanım yoruluyorsunuz, sizi rahatsız etmek istemedim. O yüzden sizi aramadım. Kaldırdık.' dediğini ve telefonu yüzüne kapattığını ifade etti.

Olcay, Hakan Üstem'i aradığını, harekat başkanının kendisinden izinsiz uçak kaldırdığını ilettiğini, Üstem'in de sıkıntı olmadığını, kendisinin harekat başkanı ile konuşacağını söylediğini bildirdi.

Bu sırada eşinin, kayınvalidesiyle konuştuğunu, ağladığını söylediğini dile getiren Olcay, televizyonu açtığında Boğaz Köprüsü'nün bir tarafının askerlerce kapatıldığını gördüğünü, ayrıca daha öncesinde yasağa rağmen uçakların da uçtuğunu belirtti.

Olcay, bir tuhaflık olduğunu hissettiğini ama anlamlandıramadığını belirterek, tekrar Hakan Üstem'i aradığını, yaşananlardan bir bilgisi olup olmadığını sorduğunu anlattı.

Üstem'in ise karargaha doğru gittiğini, henüz bilgisi olmadığını ama olunca bilgi vereceğini söylediğini ifade eden Olcay, 'Komutanım karargaha gideyim mi?' dediğini, ancak 'Hayır. Sen evde otur, ben gidiyorum.' cevabını aldığını söyledi.

'Bunun dışındasın'

Bülent Olcay, Hakan Üstem ile telefon konuşmalarının sayısının arttığını dile getirerek, şöyle konuştu:

'En son aradığımda kendisini, sakin bir ses tonuyla bana, çok net hatırlıyorum 'Bülent, Türk Silahlı Kuvvetleri ülke yönetimine el koydu. Sen bunun dışındasın, evinde otur.' dedi. 'Beni görevden mi alıyorsunuz komutanım.' dedim. 'Sen onu nasıl yorumlarsan.' dedi. Bir hamaset konuşması yaptım, ülkemi sevdiğimden bahsettim, yazık olduğundan, yanlış olduğundan, kendisi de 'Biz de ülkemizi seviyoruz.' dedi. Telefonları kapattık. Tansiyonum yükseldi.'

Hakan Üstem'in o dönem izne çıkacağını ve yerine vekaleten Albay Oğuz Kaan Yavuz'un vekalet edeceğini hatırladığını belirten Olcay, bunun üzerine Oğuz Kaan Yavuz'u aradığını, onun da Üstem ile konuştuğunu ifade edip kendisine 'Sen, Bülent Olcay ve Zeki Bodur' bu organizasyonun dışındasınız diye bir ifade kullandığını bildirdi.

Olcay, Oğuz Kaan Yavuz ile daha sonra telefonla görüşmeye devam ettiğini belirterek, bu görüşmelerde evde oturmanın en emniyetli hal tarzı olacağını kararlaştırdıklarını ifade etti.

Bir meslektaşının da evine geldiğini ve geceyi onlarla geçirdiğini anlatan Olcay, 'Sabahleyin geç saatlerde, 10 olabilir, bakanlıktan beni bakan özel kalem müdürü aradı. Adresimi sordular. Daha sonra genel sekreter ve bakan aradı. Hakan Üstem'in görevden alındığını, benim vekil olarak görevlendirildiğimi belirttiler. Eve araç gönderdiler, yazıyla birlikte. Derhal Merasim Sokağa gelip komutanlığı teslim almamı ve suçluları adalete teslim etmemi emrettiler.' diye konuştu.

Olcay, evindeki misafiri olan meslektaşı Berker Emre Tok ve ardından araçla aldıkları Albay Oğuz Kaan Yavuz ile Sahil Güvenlik Komutanlığına gittiklerini, ancak yoldayken Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Macit Aslan'ın aradığını, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile de görüşüp önce Deniz Kuvvetleri Karargahındaki gözaltı işlemlerine şahitlik ettiğini bildirdi.

Bu sırada, bitişikteki kod farkı olan Sahil Güvenlik Komutanlığı tellerinin arkasındaki bir grup askere teslim olmalarını emrettiğini, ancak sırtlarını döndüklerini anlatan Olcay, Hakan Üstem'in de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafına geçip gözaltına alındığını gördüğünü söyledi.

Bülent Olcay, bu sırada Hakan Üstem'in Sahil Güvenlik Komutanlığındaki askerlere 'Ben teslim oldum, sizler de 15 dakika sonra teslim olunuz.' dediğini duyduğunu bildirdi. Olcay, 'Bu cümleden sonra 'Burhan' (emir subayı Burhan Gülnar) dedi, Burhan geldi. 'Hepsini imha et, sonra sen de teslim ol' dedi. Ben de Burhan'a 'Sakın yapma, büyük suç işlersin, hiçbir şeyi imha etme, teslim ol' emrini verdim. Saatler sonra cep telefonu, laptop, kırılmış malzemeleri bulup savcılığa teslim ettik.' diye konuştu.

Daha sonra Sahil Güvenlik Komutanlığındaki askerlerin de teslim olmaya başladığını, kendisinin de Deniz Kuvvetleri Komutanlığında seslenmesine rağmen sırtlarını dönen askerlerin gözaltına alınmasını sağladığını bildirdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafındayken Sezgin Şakrucu'nun aradığını 'Komutanım ben bunlardan değilim. Çıkmak istiyorum, çıkamıyorum. Şu kadar kişiyiz…' dediğini anlatan Olcay, kendisinin de delil olabilecek her şeyi emanete almalarını emrettiğini ifade etti.

Olcay, gözüyle görüp emrini dinlemeyenlerin Merkez Komutanlığı ekiplerince gözaltına alınmasını sağladığını, ayrıca kamera kayıtlarının incelenerek 5-6 kişilik bir grubun da gözaltına alınmasının istenildiğini bildirdi.

Kamera kayıtlarının da imha edilemediğini ifade eden Olcay, çünkü bu görüntüleri almak isteyen, sanık olan bir binbaşıya, kayıtta görevli personelin 'çekim yapılmadı' demesinden kaynaklandığını söyledi.

'Kanunsuz emre uyulmamalı'

Tanık olarak verdiği ifadenin ardından mahkeme başkanı, avukat ve sanıkların sorularını yanıtlayan Olcay, avukat Tülay Çelikyürek'in sorusu üzerine, suç tarihinde Sezgin Şakrucu'nun telefonla aradığını, kendisiyle bir grubun darbecilerle birlikte olmadığını, çıkmak istediklerini ancak silahlı askerler nedeniyle dışarı çıkamadıklarını söylediğini anlattı. Bu grupta kimlerin bulunduğunun sorulması üzerine Olcay, grupta kimlerin bulunduğunun kendisine isim isim iletilmediğini, 10'un üzerinde bir rakam söylendiğini dile getirdi.

Samet Sorkulu'nun avukatı Hacı Ağca, müvekkilinin tanık Bülent Olcay'ın talimatıyla gözaltına alındığını belirterek, 'Uzaktan derhal silah bırakarak teslim olmalarını istediğinizi, müvekkilimin emrinizi dinlemediği için daha sonra gözaltına alınmasını istediğinizi söylediniz. Emrinizin anlaşılmama ihtimali var mıdır?' sorusu üzerine tanık, 'Her türlü ihtimal olabilir ama beni gördü, sırtını döndü.' dedi.

Avukatın, 'Askerin sırtını dönmesi emre itaatsizlik midir, darbe suçu mudur?' sorusu üzerine mahkeme başkanı Oğuz Dik, tanıktan bu soruyu yanıtlamamasını istedi. Olcay, 'Silahı ve üzerinde hücum yeleği olan bir kişiden bahsediyoruz.' diye konuştu. Bülent Olcay, o gün gözaltına alınanların, Hakan Üstem'in 'Ben teslim oldum, siz de 15 dakika sonra teslim olun' talimatıyla kendi hür iradeleriyle teslim olduklarını, kendisinin sadece emrini dinlemeyen 2 veya 3 kişi hakkında talimat verdiğini bildirdi.

Hakan Üstem'in avukatı Çağatay Kayıran'ın, tanığın mahkemeyi yönlendirmek istediği yönündeki değerlendirmesi üzerine mahkeme başkanı Dik, avukata, 'Böyle bir usul yok. Soru sorabilirsiniz. Yorum yapamazsınız. Soracaksanız sorun.' dedi. Kaç kişinin gözaltına alınması talimatını verdiği sorulan Olcay, 2 veya 3 kişi hakkında bu talimatı verdiğini söyledi. Olcay, vekaleten Sahil Güvenlik Komutanlığına atanmasından sonra Hakan Üstem ile hiç görüşmediklerini, Üstem'i teslim olduktan sonra nezarethanede elleri kelepçeli gördüğünü, göz göze geldiklerini, ancak konuşmadıklarını söyledi.

Olcay, 'Sahil Güvenlik Komutanlığında darbe anlamında ne yapılmış?' sorusuna karşılık, 'Sahil Güvenlik Komutanlığı ana karargahtan verilen emirler nedeniyle seyre kalkmış gemiler var. Bunların komutanı tutuklu. Devam eden Sahil Güvenlik davaları var. Ankara'dan alınan emirler nedeniyle bunlar yargılanıyorlar.' dedi.

Olcay, soru üzerine, 15 Temmuz'dan önce sanıklar hakkında FETÖ mensubu olduklarına dair kendilerine herhangi bir bilgi gelmediğini söyledi. Bülent Olcay, 'Sana emir verilse gelmez miydin?' sorusuna, 'Evet gelirdim. Ancak darbeyi öğrendikten sonra da gereğini yapardım. Ayrıca bana gelme denildi, fakat birçok kişi benden 2 saat önce birliğe çağrıldı.' dedi. Olcay, komutanların emriyle kışlaya gelmiş olsalar bile askerin, darbeyi öğrendikten sonra kanunsuz hiçbir emre uymamaları gerektiğini dile getirdi.

Sanık Hakan Üstem'in 15 Temmuz günü programda olmamasına rağmen uçan Sahil Güvenlik Komutanlığı uçağına ilişkin sorusu üzerine Olcay, 'Bu uçuşun Ankara ayağının planlı olmadığını kesin olarak öğrendim. İstanbul ayağı ise kurtarılacak kişinin yerini işaretlemede kullanılan smoke alma göreviyle birleştirilmiş.' şeklinde konuştu.

Hakan Üstem'in, tanığa, 'TSK yönetime el koydu. Sen bunun dışındasın. Evinde otur' demediğini öne sürüp, 'Ben karargahta birinci şahsım, o da ikinci şahıs. İkinci şahsı astsubay yönetir gibi yönetemezsiniz. 'Gideyim mi?' dediğinde 'Gitme' deseydim o zaman suçlu olurdum.' diye konuşması üzerine Olcay, 'Bu yorum. Bu konuda değerlendirme yapamam.' ifadesine yer verdi.

Sanık Süleyman Yarayan'ın 'Bana yapılanların hesabını soracağım demediniz mi?' sorusuna karşılık Olcay, 'Bu bir iftiradır. Ben kimseyi tehdit etmedim.' dedi.

Sanık Samet Sorkulu'nun, 'Bana 'Sen Türk subayı mısın? Ben sana emir veriyorum, duymuyor musun?' dediniz. Ben 'Duymuyorum komutanım' dedim. Siz benim üzerime yürüdünüz. Bunu hatırlıyor musunuz?' sorusuna Olcay, 'Niye emrimi dinlemiyorsun? dediğimde arkasına döndü ve başını yukarı çevirdi.' ifadesini kullandı.

21.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi Yerleşkesindeki salonda görülen duruşmada, tanık beyanlarının alınmasının tamamlanmasının ardından Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, önceki duruşmalarda alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu.

Sanık ve avukatlarının talepleri ile duruşma savcısının mütalaasını alan mahkeme daha sonra ara kararını açıkladı.

Buna göre, 'sanıklara isnat edilen suçun vasfı ve mahiyeti' 'delillerin tam olarak toplanmamış olması' ve 'adli kontrol şartlarının bu aşamada yetersiz kalacağı' gerekçesiyle sanıkların tahliye talepleri reddedilerek, tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Sanıkların mal varlıkları üzerindeki tedbirin kaldırılması talebini de reddeden mahkeme, örgütün kriptolu haberleşme programı 'ByLock'u kullandıkları belirlenen sanıkların yazım içerikleri, HTS kayıtları ve cep telefonun internet trafiğiyle ilgili bilgilerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) istenmesine hükmetti.

Mahkeme duruşmayı 28 Eylül'e erteledi.

İDDİANAME

Sanık er Anıl Ceylan dışındaki sanıklar için 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' ve 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs', 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Sanık Hakan Üstem ve Süleyman Yarayan'ın 'silahlı terör örgütü yönetmek' suçundan 22,5 yıla kadar hapsinin istendiği iddianamede, diğer sanıkların ise 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' suçundan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

İddianamede ayrıca sanık Yarayan hakkında, kendisini teslim almaya gelen Merkez Komutanlığı görevlilerini havaya ateş açıp ölümle tehdit ettiği iddiasıyla 9 aydan 4,5 yıla kadar hapis isteniyor.

Üstem'in isteği üzerine sanık Burhan Gülnar'ın, er Ceylan'a, darbe teşebbüsünün delili niteliğindeki Üstem'e ait not defterinin imhası emrini verdiği belirtilen iddianamede, bu sanıkların 9 aydan 7,5 yıla kadar cezalandırılmaları talep ediliyor.

Sanık Üstem'in, terör örgütü FETÖ/PDY mensuplarının gizlilik içinde görüşmelerini sağlayan 'ByLock' programını kullandığının belirlendiği aktarılan iddianamede, sanığın banka hesabından 'Research Electronics' isimli firmaya yüklü miktarda para gönderdiği öne sürülüyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-26 Ocak (2017) 'Ankara Sahil Güvenlik Darbe Yapılanması 29 sanık' davası

(24 Haziran 2017, 13:01)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10763    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Tır Kumpası Organizatörleri davası

16.04.2021 12:46 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 16.4.2021

Balıkesir: Darbe davası başladı

16.04.2021 12:31 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 3 muvazzaf subay, rütbesi geri alınan tuğgeneral ve meslekten ihraç edilen kurmay albay ile bir emekli albay olmak üzere 6 sanığ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

15.04.2021 13:35 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 14 N..
Tamamı 15.4.2021

Zirve Katliamı: Fetö İhbarları davası

12.04.2021 12:50 Malatya'da, 2007'deki Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda hareket ettiği gerekçesiyle 10 sanık hakkında açılan davada itirafçı olan mahre..
Tamamı 12.4.2021

Yazıcıoğlu'ya Fetö Suikasti davası

12.04.2021 12:34 Kahramanmaraş'ta, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalara Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) talimatıyla müdahale ettikleri iddiasıyla..
Tamamı 12.4.2021

Casusluk Kumpasında İtirazlara Ret

12.04.2021 12:25 İzmir'de, Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 'askeri casusluk' soruşturmasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin sahte deliller üreterek kumpas kurdukları iddiasıyla açılan davada yerel mahkemece 75 sanık ..
Tamamı 12.4.2021

Tuskon Fetö İşadamları davası

12.04.2021 11:55 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bulund..
Tamamı 12.4.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

12.04.2021 11:06 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 31 Mart'ta İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki..
Tamamı 12.4.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

12.04.2021 13:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 12.4.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

12.04.2021 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 12.4.2021

Zonguldak: Fetö'ye 11 Hapis

12.04.2021 13:25 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin farklı meslek gruplarından 19 sanıklı dava sona erdi. 2 Nisan'da Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıkla..
Tamamı 12.4.2021

Sakarya: Kadın Yapılanması davası

12.04.2021 13:14 Sakarya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanması sürüyor. 1 Nisan'da..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Finansörleri davası

12.04.2021 10:39 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 3'ü tutuklu 40 sanığın yargılanm..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine dava

12.04.2021 10:26 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 12 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 12.4.2021

Afyon: Tuğgeneral Beraat Etti

16.04.2021 12:39 Afyonkarahisar'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanan eski Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İ.G.G. beraat etti. 15 Nisan'da Afyonkarahisar 2. Ağ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö Medyası Davaları Bozuldu

15.04.2021 13:35 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi'nin eski yazarları Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Mümtazer Türköne'nin 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan aldıkları cezalar ile gaze..
Tamamı 15.4.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.504.239