Tam
EskidenYeniye
 

Malatya 76 sanıklı Darbe davası

Malatya'daki darbe girişimine ilişkin görülen 76 sanıklı FETÖ/PDY davasına devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

01.07.2017 15:55 Malatya'daki darbe girişimine ilişkin görülen 76 sanıklı FETÖ/PDY davasına devam edildi.

28.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Tutuklu yargılanan dönemin 2. Ordu Harekat Destek Yarbaşkanı Tuğgeneral Zeki Karataş ve 2. Ordu İdari Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili duruşmaya gelmedi.

Dönemin 2. Ordu Komutanı Orgeneral Huduti duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutuklu bulunduğu cezaevinden katılırken duruşmada bugün tanıkların dinlenmesi bekleniyor.

Duruşmada mahkeme heyetinin başkanlığını Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Vedat Koç yapıyor.

Spor salonunun girişinde kontrol noktası oluşturup çevrede güvenlik önlemi alan polis ve özel harekat ekipleri, avukatların yanı sıra tutuksuz sanıklar ve yakınları, müştekileri ve izleyicileri X-ray cihazından geçirerek üst araması yaptıktan sonra içeri aldı.

7 Mart'tan bu yana 72 sanık savunma yaptı

Davanın görülmeye başlandığı 7 Mart'tan bu yana aralarında dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti ve 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Avni Angun'un da bulunduğu 72 sanık savunma yaptı.

Tutuksuz sanıklar ile tanıkların dinlendiği bir önceki duruşmada, mahkeme heyeti 2. Ordu Komutanı ve darbe girişimi sırasında Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı olarak görev yapan Korgeneral İsmail Metin Temel'in gelecek celsede tanık olarak dinlenmesine karar vermişti.

DURUŞMADAN DETAYLAR

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesince Yakınca Spor Salonu'nda görülen dördüncü duruşmada, Malatya Kara Havacılık Alay Komutanı Kara Pilot Albay Hakan Keleş, tanık olarak dinlendi.

Keleş, darbe girişimi sırasında yaşadıklarını anlatarak, Malatya Kara Havacılık Alay Komutanlığında görevli nöbetçi amir binbaşı Rıza adındaki kişinin kendisini arayarak, 'sıkıyönetim emri' geldiğini söylediğini belirtti.

Bunun üzerine kendisinin nöbetçi amire 'Nereden çıktı, emri inceleyin gelince bakacağım.' dediğini aktaran Keleş, şöyle devam etti:

'Alay'a ulaştığımda yayınlanan emre baktım, uygun olmayan bir emir olduğunu gördüm. Odaya çıktım İnsanlı Keşif Uçağı (İKU) kısmından arkadaşlar geldi, talep olduğunu söylediler. Albay Bahadır Erdemli beni aradı ve İKU hazır etmemizi istedi. Nedenini sorduğumda önce cevap vermedi daha sonra 'Ankara'ya gidecek.' dedi. 'Bu saatte olmaz dedim.' bekledik. İkinci defa aradı uçağı vermedik, vermeyince beni görevden aldıklarını söyledi. Ben de yetkisinin olmadığını söyledim. Sanıklardan 'Mustafa Özhan orada mı? Onunla görüşeceğim.' dedi. Telefonu verdim. Daha sonra görevden alındığım ve eski alay komutanının görevi devralacağına dair bir mesaj geldi. Görevi bırakmadık ve güvenlik tedbirleri aldık.'

'Pisti kapattık ve uçuşlara izin vermedik'

Keleş, İKU'yu hazırlamadıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

'Bunun üzerine Kara Havacılık Okul Komutanı Ünsal Coşkun beni arayarak emirlere uymamı söyledi. Ben, Kara Havacılık Komutanı ile görüşmek istedim bana yetkinin kendisinde olduğunu söyledi. Avni Angun ile gece birkaç defa görüştük. 'Rahat olmadığını' söyledi. 'Emniyette misiniz?' diye sorduğumda, 'Sayılmaz.' cevabını verdi. Avni Paşa 'Emir komuta dışına çıkmayın.' diye birkaç defa söyledi. Sabah 04.00-05.00 gibi Avni Paşa tekrar aradı 'Erhaç'a uçaklar gelmiş bilgin var mı?' diye sordu. 'Bilgim yok.' dedim. Sonra baktığımda dışarıda nakliye uçaklarını gördüm, kendisini arayıp, nakliye uçaklarının geldiğini söyledim, 'Tamam.' dedi. Saat 07.00 gibi Avni Paşa 'Şemdinli Tekeli'de bir karakolun basıldığını ve İKU'ya ihtiyaç olduğunu' söyledi. Emniyet tarafından yapılan araştırmada öyle bir saldırı olmadığı belirlendi ve pilotlar içeri alınmadı. Bende Avni Angun'u arayarak, böyle bir uçuşun olmayacağını deyince, 'Tamam.' dedi ve kapattı. Üsteki emniyeti aldık, pisti kapattık ve uçuşlara izin vermedik.'

Keleş, daha sonra Mahkeme Başkanı Vedat Koç'un sorularını yanıtladı

Koç'un 'İKU talebi kimden geldi?' sorusuna Keleş, 'Talep Albay Bahadır Erdemli'den geldi. Böyle bir talep üzerine uçuş olmayacağını söyledim. İKU'nun Ankara'ya personel taşıma gibi bir görevi yoktur. İKU'nun görev sahası operasyon bölgesidir. Bu nedenle kaldırılmaması talimatını verdim. Daha sonra biz kaldırmayınca bize yazılı mesaj emri geldi. Bahadır Erdemli, bana 'Ankara'ya personel taşınacağını, bu uçağın Ankara'ya gitmesi gerektiğini' söyledi. Albay Erdemli, 'Bu emrin ordu komutanının emri olduğunu' belirtti. Bahadır Erdemli, İKU kaldırılması konusunda ısrar etti. Genel olarak verilen emirlere uymadım.' yanıtını verdi.

Keleş, bir avukatın 'Ankara'ya bin 500 top mermisi gönderilmesine' ilişkin sorusuna ise Ankara'ya gönderilen 20 milimetrelik bin 500 top mühimmatının yazılı emirle değil, şifahen gönderildiğini belirterek, bu durumun normal olmadığını söyledi.

Keleş, olay sonrası yaptıkları araştırmada, Ankara'ya gönderilen bin 500 adet 20 mm'lik top mühimmatının yazılı bir emirle değil, şifai olarak gönderildiğini belirterek bu durumun normal olmadığını söyledi. Mühimmatın gönderilmesinin sadece personel arasında yapılan bir tutanak ile kayda alındığını söyledi.

TANIKLAR

Yakınca Spor Salonundaki Malatya 1.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada darbe kalkışmasının yaşandığı gün 2.Ordu Komutanlığı Karargahında görevli askerlerin tanık olarak dinlenilmesine devam edildi.

15 Temmuz'da 2. Ordu Karargahında görevli astsubaylardan Hakan İşdar, o gün karargahta Mesaj Kontrol Nöbetçi Astsubay olarak görev yaptığını belirterek, 'Albay Erkan Varol bana saat 20.00'den itibaren önemli bir evrak geleceğini söyledi. Bunu 3-4 defa sordu. Sıkıyönetim emirleri geldiğinde bende Harekat Merkezi'ni arayarak, önemli evrakın geldiğini söyledim. Avni Angun 21.00'den sonra, 21.00 ile 22.00 arasında, ilk gelen mesajdan sonra, askeri hattan arayarak, 'Benden habersiz hiçbir yere emir çekilmeyecek' dedi' ifadelerine yer verdi.

Bir diğer tanık Tuğgenerali Zeki Karataş'ın emir Astsubayı Furkan Yağdıran ise ifadesinde Zeki Karataş'ın kendisine hava harekatı olacağını söyleyerek mesaide kaldığını belirterek, 'Karargahta iken Zeki Karataş ve Mustafa Serdar Sevgili makam araçlarını hazırlatarak çıkıp yaptılar. Nizamiyeden çıkış yaparken Zeki Karataş, Yüzbaşı Kemal Keskin'e 'Bir problem var mı' diye sordu. O da 'yok' dedi. Buradan Kara havacılık Alay Komutanlığına, ardından ise Ordu Komutanının konutuna geçildi. Ordu Komutanı Adem Huduti, 'O çocuklar baya kalabalık gelmişsiniz' dedi. Albay Bahadır Erdemli, ordu komutanına evrakları gösterdi. Buradan ordu karargahına geçildi. Zeki Karataş karargah bahçesinde telefonla konuşurken, Albay Bahadır Erdemli'ye 'Bahadır artık icraata geç, Serdar bir şey yapamayacak' diye konuştu.

Malatya'da terör örgütü FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, 26'sı tutuklu 76 sanığın yargılandığı davanın 4'üncü duruşması, tanıkların dinlenmesiyle devam ediliyor.

Malatya'da terör örgütü FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, 26'sı tutuklu 76 sanığın yargılandığı davanın 4'üncü duruşması, tanıkların dinlenmesiyle devam ediliyor. Yakınca Spor Salonu'nda oluşturulan Malatya 1.Ağır Ceza Mahkemesi salonunda tanık olarak dinlenen Malatya Kara Havacılık Alay Komutanı Albay Hakan Keleş, odasına çıktığında İnsanlı Keşif Uçağı (İKU) görevlilerinin geldiğini söyledi. Keleş, 'İKU ile ilgili talep olduğunu söylediler. Albay Bahadır Erdemli aradı ve İKU hazır etmemizi söyledi. 'Niye?' diye sorduğumda, ilk başta cevap vermedi sonra 'Ankara'ya gidecek' dedi. 'Bu saatte olmaz' dedim ve beklemeye başladık. İkinci defa aradı, uçağı vermeyince, beni görevden aldıklarını söyledi. Ben de yetkisinin olmadığını söyledim. 'Mustafa Albay (sanık Mustafa Özhan- Malatya Kara Havacılık eski Alay Komutanı) orada mı? Onunla görüşeceğim' dedi. Telefonu verdim. Daha sonra mesaj şeklinde görevden alındığım ve eski alay komutanının görevi devralacağına dair bir mesaj geldi. Biz görevi bırakmadık ve güvenlik tedbirleri aldık. 04.00-05.00 gibi Avni Paşa aradı 'Erhaç'a uçaklar gelmiş bilgin var mı?' diye sordu, 'bilgim yok' dedim. Sonra baktığımda dışarıda nakliye uçaklarını gördüm, kendisini arayıp, nakliye uçaklarının geldiğini söyledim, 'Tamam' dedi. 07.00 gibi Avni Paşa 'Şemdinli Tekeli'de bir karakolun basıldığını ve İKU'ya ihtiyaç olduğunu' söyledi. Emniyet tarafından yapılan araştırmada öyle bir saldırı olmadığı belirlendi ve pilotlar içeri alınmadı' dedi.

Tanık olarak dinlenen 2'nci Ordu'da görevli Astsubay Ahmet Sevincek ise tutuklu Yüzbaşı Kemal Keskin'in 15 Temmuz'da 'Darbe oldu yönetime el koyduk'' dediğini ifade etti. Sevincek, 15 Temmuz'da nöbetçi astsubay olarak görev yaptığını belirtti. Sevincek, Yüzbaşı Hüseyin Çakıcı'nın kendisini arayarak 1 nolu nizamiyeye gideceklerini söylediğini ve birlikte 1 nolu nizamiyeye geçtiklerini kaydederek, 'Bize 'Darbe oldu, yönetime el koyduk' dedi. Şoke olduk. 'Sakinleşin' dedi. Ne olduğunu anlayamadık bir nolu nizamiyeye gitmemizi ve içeriye giriş çıkış yapılmamasını söyledi. Zaten gittiğimi nizamiyede sadece ordu komutanı giriş yapıyordu' dedi.

Sevincek, ifadesini şöyle sürdürdü:

'Herhangi bir terslik yoktu. Bize neden böyle söylediğini anlamaya çalıştık. Daha sonra 2 nolu nizamiye bölgesine geçtik. Bir sivil aracın içerisinde oturmuş teçhizatlı askerleri gördüm. Kışla dışına çıkmak üzereydi. Hüseyin Çakıcı'ya aracın nereye gideceğini sordum, bir yere gideceğini söyledi. Kemal Keskin, 'ordu komutanını geleceğini, karşılamamı' söyledi. 1 nolu nizamiye bölgesine gittim. 22.00-22.30 civarı olabilir 1 nolu nizamiyeden ordu komutanının aracı giriş yaptı. Nizamiye kapısını açarak içeri girmelerini sağladık. O sırada bir tuğgeneral içeriye hiçbir aracın alınmaması emrini verdi.'

Darbe girişimi sırasında Orduevinde Nöbetçi Amir Ayşe Şahin, 00.00 civarında Binbaşı İbrahim Dede'nin, bir astsubay iki erin tam teçhizatlı Orduevi'ne gelerek, kendisiyle görüştüğünü, Binbaşı'nın 'Ordu komutanının emrini iletiyorum. Kimse dışarı çıkmayacak' dediğini söyledi. Şahin, 00.00 civarında halkın Orduevi önünde toplandığını ve içeriye çeşitli cisimler attığını kaydederek, ifadelerine şöyle devam etti:

'Bu konuda bilgi vermek üzere nöbetçi amirliğini aradım bilgi verdim. Komutana bilgi vereceklerini söylediler. Daha sonra harekat merkezini aradım. Ben bilgi verdikten sonra Erkan Varol telefon alarak 'Vurun, öldürün, ateş edin' dedi. Ben de telefonu kapattım. Nöbet yerlerini dolaştım askerlere, 'ateş açmayın, panik yapmayın, dikkatli olun, kendinizi emniyete alın' dedim. Askerlerin emniyet almasını sağladım daha sonra 155 Polis İmdat Hattı'nı aradım. Polisler güvenliği aldıktan sonra halk da normale döndü ve bir sorun kalmadı.'

Mahkeme başkanı Vedat Koç, duruşmanın 13.30'da ara verdiğini ve 14.30'da devam edeceğini söyledi.

Davanın 4'üncü duruşmasının öğleden sonraki oturumunda da tanıklar dinlendi. Duruşmayı AK Parti Malatya il yönetim kurulu üyeleri de takip etti.

Tanıkların dinlenmesinin ardından saat 17.00'de duruşmanın bugünkü bölümünü noktalayan Mahkeme Başkanı Vedat Koç, yarın saat 09.00'da devam edileceğini açıkladı.

29.06.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Malatya'daki darbe girişimine ilişkin görülen FETÖ/PDY davasında mahkeme ara kararları açıkladı. Mahkeme, dönemin 2.Ordu Komutanı Adem Huduti'nin emir subayı Sedat Kaya'nın tahliyesine karar verdi.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesince, Yakınca Spor Salonu'nda görülen 4'üncü duruşmanın 2'nci oturumunda, FETÖ'nün sözde 'Kara Kuvvetleri Komutanlığı imamı' olduğu iddia edilen eski Kurmay Albay Bilal Akyüz, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden tanık olarak dinlendi.

Akyüz, 15 Temmuz'da 2. Ordu Karargahında ne darbe ne de darbe girişimiyle ilgili herhangi bir görüşmesinin olmadığını iddia etti.

Mahkeme Başkanı Vedat Koç'un 'Tutuklu sanık Zeki Karataş ile 12 kez ne görüştünüz' sorusuna, 'Darbeyle ilgili herhangi bir şey görüşmedik. Ben karargahların durumunu öğrenmek için görevlendirilmiştim, onun için aradım.' cevabını verdi.

Koç'un 'FETÖ'nün 'Kara Kuvvetleri imamı' olduğun söyleniyor' şeklindeki sorusuna Akyüz, 'Sizce ben öyle birine benziyor muyum' diye karşılık verdi. Bunun üzerine Vedat Koç, 'Görüntüsü nasıl oluyor' diye sorunca Akyüz, 'Bir gazete haberini soruyorsunuz. Ben 'temsilciyim' dedim, gazete 'imam' diye çevirmiş, inandıysanız başarılı olmuşlar.' yanıtını verdi.

Mahkeme Başkanı Koç'un 'Genelkurmayda toplantıya katıldınız mı' sorusuna ise 'Katılmadım' cevabını veren Bilal Akyüz, darbe girişiminden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından sonra haberdar olduğunu iddia etti.

Akyüz, tutuklu sanık Erkan Varol'u da tanımadığını dile getirmesi üzerine Koç, 'HTS kayıtlarında çok sayıda görüşmeniz var.' dedi. Bunun üzerine Bilal Akyüz, 'Başkaları görüşmüş olabilir, ben görüşmedim.' cevabını verdi.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesince Yakınca Spor Salonu'nda görülen dördüncü duruşmanın ikinci oturumunda, Adana F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve darbecilerin hazırladığı sözde atama listesinde 'Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanı' olarak gösterilen dönemin 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz tanık olarak dinlendi.

Yılmaz, 15 Temmuz'da 2. Ordu Komutanı Adem Huduti, Kurmay Başkanı Avni Angun ile görüştüğünü belirtti.

Bir törene katıldığını ve daha sonra saat 21.00'de evine geçtiğini öne süren Yılmaz, tayin olacağı için eşyalarını kolilere koyarak hazırlık yaptığını söyledi.

Darbe girişiminde çıkan olayları ilk kez 21.45 sıralarında televizyondan öğrendiğini ileri süren Yılmaz, 'Tam olarak bir mana veremedim ama olayların normal olmadığını da biliyordum. Harekat merkezlerini aradık ama bilgi alamadık.' dedi.

Yılmaz, Diyarbakır Valisi ile Huduti'yi aradığını, olaylarla ilgili bilgilerinin olup olmadığını sorduğunu ve bilgilerinin bulunmadığı cevabını aldığını savundu.

Yaşanan olayların ardından saat 23.00 sıralarında evinden çıkarak Kolordu Karargahına gittiğini anlatan Yılmaz, 'Kolordu Kurmay Başkanı, Genelkurmay başkanlığından yayınlanan sıkıyönetim emrini verdi, inceledim, kanunsuz olduğunu anladım. Kanunsuz, bunu uygulamayacağız kışladan hiçbir araç ve personel çıkmasın, birlikler bu emri uygulamasın diye emir verdim.' şeklinde konuştu.

Daha sonra yine Huduti'yi yine aradığını ve Genelkurmay Başkanlığından gelen emirle ilgili bilgisi olup olmadığını sorduğunu dile getiren Yılmaz, 'Bilgisi olduğunu ancak kesinlikle askeri hiyerarşi ve emir komuta sisteminden çıkmamamızı söyledi. 'Bu emirleri dikkate almayın, mühimmat depolarına dikkat edin.' şeklinde emir verdi. Bu görüşmeden sonra birlik komutanlarıyla görüşmeye devam ettim.' ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Valisini aradığını ve birliklere verdiği emirleri kendisine ilettiğini savunan Yılmaz, şunları kaydetti:

'Türkiye Cumhuriyeti devletinin emrinde olduğumuzu söyledim. Saat yarıma doğru Avni Angun, harekat merkezinden bizi aradı ve kendisi bana ordu komutanının odasında entegre olduğunu söyledi. Serdar, Zeki Paşa ve Bahadır Albay ile birlikte olanların olduğunu söyledi. Bize kötü fiili bir harekette bulunmadıklarını, kapıda nöbetçi olduğunu kendilerinin odada olduklarını söyledi. Ordu komutanını aradım, kendisi odada olduklarını, fiziki zarar verilmediğini ve konuşarak onları ikna edip, vazgeçirmeye çalıştıklarını söyledi. 'Birliklere sahip çık, emir komuta sistemini bozmayın, o emirlere uymayın.' dedi.'

Mühimmatlı helikopter istemişler

Yılmaz, darbe girişimi sırasında kendisinden helikopter istendiğini iddia ederek, şu ifadeleri paylaştı:

'5 taarruz helikopteri terör operasyonu için burada (Diyarbakır) bulunmaktaydı. Ankara'dan tam mühimmatlı helikopterlerin istendiği bana iletildi ben de gitmeyeceklerini söyledim. Saat 03.00 gibi ordu komutanıyla görüştüm, durumlarını sordum. Durumda değişiklik olmadığını ikna etmeye çalıştıklarını söyledi. Ben de tekrar yaptıklarımı ve darbeye karşı olduğumu açıkladığımı söyledim. Ordu nizamiyesinde çatışma olduğunu öğrendim ordu komutanını aradım durumu sordum. Bizimle ilgili bir çatışma yok, güvenlik güçlerinin olaya müdahale ettiğini söyledi.'

Darbeci general Semih Terzi ile görüşmüş

Darbe girişimi sırasında Astsubay Ömer Halisdemir tarafından öldürülen darbeci general Semih Terzi ile telefonla görüştüğünü bildiren Yılmaz, 'Yaklaşık 15-20 saniye bir görüşmemiz oldu. Semih Terzi'ye niye buruda olduğunu sordum o da 'Ankara'dan çağırdılar, gidiyorum.' dedi. Terzi ile tek görüşmem bu oldu.' diye konuştu.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesince Yakınca Spor Salonunda görülen dördüncü duruşmanın ikinci oturumunda, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan dönemin 3. Taktik Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Halil İbrahim Ergin, Gaziantep E Tipi Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla tanık olarak dinlendi.

Ergin, 15 Temmuz'da hava sahasının kapatılması haberiyle ilgili dönemin 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Avni Angun'u aradığını belirtti.

Angun'a hava sahasıyla ilgili bilgisinin olup olmadığını sorduğunu ifade eden Ergin, 'Kendisi de bana bilgisinin olmadığını, araştıracağını söyledi. Ben de helikopter kaldırıp Esedere'de olan Kolordu komutanımızı (Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel) aldırmamız gerektiğini söyledim.' diye konuştu.

Görüşmenin ardından saat 01.29'da Angun'un kendisini tekrardan aradığını ve 'Hakkari merkezde bir sorun mu var?' diyerek birlik çıkıp çıkmadığını sorduğunu aktaran Ergin, şunları söyledi:

'Bende kendisine çıkmadığını söyledim. 'Tekrar araştır. Özellikle kurmay subaylara dikkat et.' dedi. Birlik çıkmadığını teyit ettim, kendisine ulaşamadım. 02.06'da tekrar Avni Angun aradı, el altından araştırdığımı, birliğin çıkmadığını kendisine ilettim.'

Darbeciler 2 kobra helikopter istemiş

Genelkurmay Karargahı'ndaki darbeci askerlerin kendilerine bağlı Otluca Kışlasını arayarak pilotlu olarak 2 kobra helikopter istendiğini iddia eden Ergin, 'Bende kesinlikle kalkmayacağı talimatını verdim. Kolordu komutanına da hususu ilettim. 00.38'de 2. Ordu Komutanına iletmek için aradım ama emir subayı kesinlikle görüştürmedi.' ifadelerini kullandı.

Ergin, 2. Ordu Komutanı ile görüşememesinin ardından dava kapsamında tutuklu bulunan sanık dönemin 2. Ordu İdari Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili ile görüştüğüne dikkati çekerek, Ankara'dan pilot ve helikopter istendiğini ancak buna müsade etmediğini ilettiğini kaydetti.

Sabah saat 05.45'te makam odasından Şemdinli Tugay Komutanı'nın kendisini aradığına işaret eden Ergin, 'Beni aradı, gece saldırı olduğunu, bir askerin yaralandığını, temasın devam ettiğini, İHA'ya ihtiyaç olduğunu bana bildirdi. Avni Angun'u arayarak bu hususu kendilerine ilettim, İHA'ya ihtiyaç olduğunu bildirdim. Kendisi bana ilgileneceğini iletti. Görüşmelerimiz bundan ibaret.' dedi.

Büyükşehir ve Yeşilyurt belediyeleri müdahil oldu

Duruşmada, Malatya Büyükşehir ve Yeşilyurt belediyelerinin avukatları davaya katılma dilekçesini mahkeme heyetine iletti.

Mahkeme Başkanı Vedat Koç, Büyükşehir ve Yeşilyurt belediyelerinin davaya katılmalarına oy birliğiyle karar verildiğini açıkladı.

Darbe girişimi gecesinde Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı olarak görev yapan ve şu anda Gaziantep Cezaevi'nde tutuklu bulunan Halil İbrahim Ergin, Malatya'da görülen davaya tanık olarak SEGBİS ile katıldı. Ergin, 15 Temmuz gecesi Ankara'dan Hakkari'deki Otluca kışlasından 2 adet kobra helikopterin istendiğini iddia etti.

15 Temmuz günü saat 19.00 sıralarında hava sahasının kapatılması haberinin kendisine iletildiğini belirten Halil İbrahim Ergin, sonrasında dönemin 2. Ordu Kurmay Başkanı Avni Angun'u arayarak hava sahasının kapatıldığı bilgisinin olup olmadığını sorduğunu söyledi. Angun'un kendisine bilgisinin olmadığını ve araştıracağını belirttiğini ifade eden Ergin, 'Ben de dönemin Van Asayiş Kolordu Komutanı İsmail Metin Temel'in Hakkari'nin Esendere ilçesinde olduğunu ve oradan aldırmamız gerektiğini ilettim. Kendisi de bana ilgileneceğini söyledi' diye konuştu.

'Kurmay subaylarına dikkat et'

Gece yarısı saat 01.29'da Avni Angun'un kendisini arayarak Hakkari Otluca'daki kışlasında askerlerin çıkıp çıkmadığını sorduğunu belirten Ergin, kendisinin de askerlerin birlikten çıkmadığını söylediğini ifade etti. Angun'un daha sonra kendisine 'Tekrar araştır, özellikle kurmay subaylara dikkat et' dediğini ileri süren Ergin, bunun üzerine konuyu yeniden araştırdığını söyledi.

Saat 02.06'da dönemin kurmay başkanı Angun'un yeniden kendisini aradığını belirten Ergin, 'Ben de Angun'a araştırdığımızı ve birliğin çıkmadığını söyledim' dedi.

Darbeciler 2 helikopteri Ankara'ya istemiş

Tanık olarak ifade veren Ergin, darbe girişimi gecesi Ankara'da Genelkurmay Başkanlığındaki darbeci askerlerin Hakkari Otluca Dağ ve Komando Tugay Komutanlığında kobra helikopterlerin pilotlarını aradığını ve Ankara'ya gelmelerini istediğini öğrendiğini belirterek, 'Bunun üzerine ben kesinlikle helikopterlerin kalkmayacağı talimatı verdim. Bu hususu kolordu komutanlığı ve ordu komutanlığını arayarak bilgi vermek istedim fakat o gece defalarca aramama rağmen beni emir astsubayı komutanla beni görüştürmedi' ifadelerine yer verdi.

Sonrasında Tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili ile telefonla görüştüğünü ifade eden Ergin, 'Kendisine Ankara'dan pilotların arandıklarını ve 2 adet kobra helikopterinin istediğini ve buna müsaade etmediğimi ve ordu komutanına bilgi vermesini istedim. Bundan sonra saat 05.45'de MİT Daire Başkanı ve yardımcısı ile makamında otururken Şemdinli Tugay Komutanı beni aradı ve üs bölgesine saldırı olduğunu, 1 askerin yaralandığını ve acilen İnsansız Hava Aracı'na (İHA) ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ben de Kurmay Başkanımız Avni Angun'u arayarak bu hususu kendilerine ilettim. Kendisine de ilgileneceğini bana iletti' diye konuştu.

Ergin, ayrıca bütün görüşmelerinin güvenlik kamera ve askeri hat ile sabit olduğunu da söyledi.

ARA KARAR

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesince Yakınca Spor Salonu'nda görülen duruşmada mahkeme heyeti tanıkları dinledi. Daha sonra mahkeme başkanı Vedat Koç, duruşma savcısı Muhittin Atlı'nın görüşlerini sordu.

Atlı, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını ve dönemin İnsanlı Keşif Uçağı (İKU) kapsamında Hakkari Şemdinli Tugay Komutanı'nın tanık olarak dinlenmesini istedi.

Avukat ve sanıkların taleplerini de dinleyen mahkeme heyeti, ara kararını açıklamak için duruşmaya 2,5 saat ara verdi.

Mahkeme Başkanı Vedat Koç'un açıkladığı ara kararda, dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti'nin emir subayı eski Binbaşı Sedat Kaya'nın adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmasına karar verdi.

Dönemin 2. Ordu Kurmay Başkanı Avni Angun'un oy çokluğuyla diğer sanıkların ise oy birliğiyle tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, darbe girişimi sırasında Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı olarak görev yapan 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in gelecek celsede tanık olarak dinlenmesine de hükmetti.

Mahkeme heyeti ayrıca kara ve havacıların dava dosyalarını ayırarak duruşmayı 11 Eylül tarihine erteledi.

Öte yandan duruşmanın sabahki bölümünde çıkan tartışma nedeniyle salona öğleden sonra seyirci alınmadı.

Belediyeler müdahil oldu

Bu arada Malatya Büyükşehir ve Yeşilyurt Belediyesinin davaya müdahil olma talepleri oy birliği ile kabul edildi.

İddianameden

Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz ve Başsavcıvekili Mehmet Badem tarafından hazırlanan, Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 165 sayfalık iddianamede, dönemin 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti 'bir numaralı şüpheli' olarak yer alıyor.

İddianamede, sanıkların, 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek', 'cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'yi görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 'FETÖ/PDY üyesi olmak' suçundan da on beşer yıl hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Paralel yapı-17 Aralık (2016) 'Malatya Yapılanması/Darbeye destek 76 sanık' davası

(01 Temmuz 2017, 15:55)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10808    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.963.142