Tam
EskidenYeniye
 

Kars 26 sanıklı Darbe davası

Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları belirtilen ve örgütün sözde 'Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Kurmay Başkanı' olarak atamayı planladığı dönemin Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanı eski Tuğgeneral Murat Yetgin'in de aralarında bulunduğu 18'i tutuklu 26 askeri personele açılan davanın duruşmasında, sanıkların savunmalarının alınmasına başlandı.

Önceki haber title=Sonraki haber

08.07.2017 18:26 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları belirtilen ve örgütün sözde 'Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Kurmay Başkanı' olarak atamayı planladığı dönemin Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanı eski Tuğgeneral Murat Yetgin'in de aralarında bulunduğu 18'i tutuklu 26 askeri personele açılan davanın duruşmasında, sanıkların savunmalarının alınmasına başlandı.

03.07.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu yargılanan eski Tuğgeneral Yetgin, dönemin Tugay Komutan Yardımcısı eski Albay Murat Macun ve dönemin Topçu Tabur Komutanı eski Yarbay Ferhat Akgün'ün yanı sıra eski albaylar Ekrem Bahşi ve Sait Müjdat Yılmaz ile eski yarbaylar Süleyman Türker ve Gürhan Yener'in de bulunduğu 18 eski askeri personel ile 8 tutuksuz sanık hazır bulundu.

Kars adliyesinde daha önce konferans salonu olarak kullanılan 150 kişilik salonda görülen duruşmada sanık avukatları da hazır bulundu.

Kimlik tespiti sonrası sanıklardan eski Tuğgeneral Murat Yetgin ile eski Albay Sait Müjdat Yılmaz savunma yaptı.

Sanıklardan eski Tuğgeneral Yetgin, savunmasında 15 Temmuz günü Genelkurmaydan saat 22.00-22.30 sıralarında gelen sıkıyönetim mesajını okuduğunda televizyonda İstanbul'da köprülerin işgal edildiği haberlerinin yer aldığını söyledi.

Mesajda sıkıyönetimin saat 03.30'da ilan edileceğinin yazıldığını ifade eden Yetgin, 'Önceden hiçbir hazırlığımız olmadığı için kafamda kısa bir planlama yaptım. Öncelikle Sarıkamış halkının emniyetini almayı planladım. Tabur komutanlarından bazılarına Sarıkamış'ta önemli bölgelerin güvenliğini almalarını, halkın güvenliğinin sağlanmasını, kesinlikle herhangi bir tartışmaya girmemelerini söyledim.' dedi.

Yetgin, Sarıkamış ilçe merkezine çıktığında çevrenin sakin olduğunu, bunun üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğüne gittiğini beyan ederek, 'Üç kişi İlçe Emniyet Müdürlüğüne gittik. İlçe Emniyet Müdürüyle odasında görüştüm ve durumdan haberdar ettim. Aslı vazifemizin halkın güvenliği olduğunu herhangi bir zor kullanma gibi bir niyetimin olmadığını söyledim. Müdürün koltuğuna oturmadım misafir koltuğunda oturdum. Ziyaret amaçlı gitmiştim işgal etmek gibi bir niyetim yoktu.' ifadesini kullandı.

'Anayasal düzeni ortadan kaldıracak bir şey yapmadım'

Tugaya çağrılan hakim ve savcıların zorla getirilmediğini, davet edildiğini öne süren Yetkin, şunları kaydetti:

'Kamu binalarını işgal edin talimatı vermedim. Alıkoyma olmadı sadece bilgilendirme maksadıyla istişare için davet edilenler oldu. Hakim ve savcılar kendi araçlarıyla intikal ettiler. Zorlama olmadan önce İlçe Emniyet Müdürlüğüne ardından da Tugaya geldiler. İstişare dışında bir maksat yoktu. Saat 02.00 civarında çekilme emrini verdim, durumu anlamaya çalışıyordum. Daha sonra vatandaşlar dışarı çıkmaya başladı 'asker kışlaya' sloganları atarak tepki gösteriyorlardı. Anayasal düzeni ortadan kaldıracak bir şey yapmadım. Askerleri kullanarak anayasal düzeni değiştirme teşebbüsünde bulunmadım. Kendi inisiyatifimizle kışlamıza geri döndük ve hiç dışarı çıkmadık.'

Eski Albay Yılmaz da FETÖ/PDY içerisinde olmadığını, örgütün dershanelerine, evlerine, okullarına gitmediğini ifade etti.

'Halk 'asker kışlaya' şeklinde slogan atıyordu'

Sarıkamış'ta Tugay Komutan Yardımcılığı görevini 15 Temmuz sabahında devrettiğini ve sıkıyönetim emirlerinden haberinin olmadığını savunan Yılmaz, şu savunmayı yaptı:

'Arkadaşlar tugay komutanının odasına toplantıya gittiler. Ben tayinim çıktığı için bu toplantıya gitmedim. Tahminimce tugay komutanının odasında yapılan toplantı bittikten sonra benim yerime komutan yardımcısı olarak atanan Albay Murat Macun beni telefonla aradı ve 'komutanım siz de gelseniz iyi olur' demesi üzerine ben tekrar yukarı çıkarak üzerimi değiştirip askeri üniformamı giydim. Şahsi tabancamı üzerime alarak tugay karargahına çıktım. Kolordu Caddesi'nin ortasına vardığımda askeri araç ile personeller bulunuyordu. İleride ise ilçe meydanında halk toplanmış bizim olduğumuz yere doğru yürüyordu. Halk bize yaklaştığında bize bağırıyor, ilçe emniyet müdürünü almışsınız şeklinde konuşuyor, bir taraftan da 'asker kışlaya' şeklinde slogan atıyordu. Ben de olayın ne olduğunu bilmiyoruz, sakin olalım, olayı anlamaya çalışıyoruz şeklinde konuşarak halkı sakinleştirmeye çalıştım.'

Yılmaz, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatını istedi.

Duruşma, diğer sanıkların savunmalarının alınmasıyla sürüyor.

Tutuklu sanıklardan eski 1. Tabur Komutanı Yarbay Gürhan Yener, savunmasında 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Tugay Nöbetçi Amiri olduğunu askeri gazinoda komutanların yanında olduğunu belirtti.

Harekat Merkezinden çağrıldığını ve alarm verilmesi üzerine toplantıya gittiğini anlatan Yener, 'Toplantı salonunda komutanlar vardı, herkes oraya geldi. Muhabere Merkezi Amiri geldi, elinde kağıtlar vardı Tuğgeneral Murat Yetgin'e verdi. Tuğgeneral Murat Yetgin kağıdı masaya koydu gözümün ucuyla baktım sıkıyönetim yazısını gördüm. Genelkurmay'dan sıkıyönetim konulu bir emir geldiğini ve sıkıyönetim kararının alındığını söyledi. Bunun için de bizleri görevlendirerek kamu kurum ve kuruluşlar ile kışlanın emniyetinin alınması emrini verdi.' dedi.

Yener, terör saldırısı ihtimalleri üzerinde durduklarını ve buna karşın tedbir aldıklarını öne sürerek, 'Yüzbaşı Mustafa ile şehir merkezine indik görevlendirmeler yapıldı. Personele, 'arkadaşlar her yerden ateş gelebilir, açıkta bulunmayacaksınız dürbünlerle çevreyi inceleyeceksiniz' dedim. Daha sonra Tugay Komutanı geldi 'biz hazırız' dedim. Beraberindekilerle İlçe Emniyet Müdürlüğüne gittik. Emniyet Müdürü 'hoş geldiniz, hayırdır' dedi. Yüksek terör tehdidi olduğunu söyledim. Kamu binalarını ve şehri koruyacağımızı söyledik. Tabur Komutanımız daha sonra emniyetten ayrıldı benim de kalmamı söyledi.' ifadesini kullandı.

'Kendimi kandırılmış, aldatılmış hissettim'

Darbe girişiminin olduğunu öğrendikten sonra herhangi bir eylemde bulunmadığını iddia eden Yener, şunları kaydetti:

'İlçe Emniyet Müdürü komutan gidince bana yerini gösterdi ben de yerine oturdum. İlçede bir kız kaçırma mevzunu olduğunu ve göreve personellerin gönderileceğinden bahsediyordu. Bana sordu ben de onların işinden anlamadığımı söyledim. Daha sonra askerlerle birlikte hakim ve savcılar emniyete geldi. Bu sırada televizyona baktım Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasını dinledim. Eylemin hukuksuz olduğunu ve kimsenin buna uymamasını gerektiği şeklinde konuşma yaptığını duydum. Telsizden de askerler ile halkın münakaşa yaşadığını duydum. Meydana giderek halkı sakinleştirmeye çalıştım. Kendimi kandırılmış, aldatılmış hissettim. Sivil bir araç geldi, sürücüsü araçtan inerek askerin gırtlağına sarıldı. Habercimin silahını alarak havaya ateş ettim, silahı tekrar geri teslim ettim. Meydana döndüm askerlerimi toplayarak geri döndüm. Kışlaya gittik vatandaşlar bir süre tepki göstererek geri gittiler. Biz kötü bir oyuna geldik. Biz sizin adaletinize güveniyoruz.'

Duruşma yarına ertelendi.

04.07.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları belirtilen ve örgütün sözde 'Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Kurmay Başkanı' olarak atamayı planladığı, dönemin Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanı eski Tuğgeneral Murat Yetgin'in de aralarında bulunduğu 18'i tutuklu 26 askeri personelin yargılandığı davada, sanıkların savunmaları tamamlandı.

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu yargılanan eski Tuğgeneral Yetgin, dönemin Tugay Komutanı Yardımcısı eski Albay Murat Macun ve dönemin Topçu Tabur Komutanı eski Yarbay Ferhat Akgün'ün yanı sıra eski albaylar Ekrem Bahşi ve Sait Müjdat Yılmaz, eski yarbaylar Süleyman Türker ve Gürhan Yener ile dönemin Harekat ve Eğitim Şube Müdürü eski Binbaşı Mehmet Avcı'nın da yer aldığı 18 eski askeri personel ile 8 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı.

Duruşmanın bugünkü oturumunda savunma yapan eski Binbaşı Mehmet Avcı, 15 Temmuz günü sıra dışı bir durum olup olmadığını öğrenmek için Murat Yetgin'i aradığını ancak Yetgin'in kendisine herhangi bir açıklama yapmadığını anlatarak, Yetgin'in tugayda toplanma emriyle Harekat Merkezine geçtiğini belirtti.

Avcı, Yetgin'in bir müddet sonra kendisini odasına çağırdığını söyleyerek, 'Yetgin'in makam odasına gittim, bana 'bir durum var bir mesaj bekliyoruz, birlik komutanları ve karargah subayları geldi mi, kirpi durumumuz nedir?' diye sordu. Ben de kendisine personelin çoğu geldi, kirpiler konusunda bilgim yok dedim. Bunun üzerine araçlarla ilgili olarak Lojistik Şube Müdürü Yüzbaşı Recep Sait Arpat'ı makamına çağırdı. Ben de odasından çıktım ve emri Arpat'a ilettim.' dedi.

'Savaş çıktı diye endişelendim'

Yetgin'in Harekat Merkezine gelmesiyle toplantının başladığını anlatan Avcı, şunları kaydetti:

'Yetgin elindeki kağıt ile geldi, kağıdı bana uzatıp okumamı istedi. Yazı Genelkurmay Başkanlığından geliyordu, konusu 'birlik hazırlıkları ve intikalleri' diye yazılıydı. İçeriğinde birliklerin her an göreve hazır olması ile ilgili kısa bilgiler vardı. Ben bu yazıyı orada bulunanlara okuyunca kendi içimden herhalde savaş çıktı diye endişelendim. Daha sonra Yetgin'in okuma gözlüğü getirildi. Bu esnada Haber Merkezinden bir tomar kağıt halinde gelen mesaj kendisine verildi. Birinci mesajı ben okuyup bitirince, ikinci mesajı Yetgin toplantıya katılanlara okudu. Bu mesaj da sıkıyönetim ilan edildiğini, birliklerin saat 03.00'ten sonra göreve çıkacakları gibi bilgiler vardı.'

Avcı, sözde sıkıyönetim mesajını alan Yetgin'in uygulamak için harekete geçtiğine işaret ederek, 'Yetgin'e hitaben komutanım sizin okuduğunuz mesajdan anladığım kadarıyla birliklerin saat 03.00 sıralarında çıkmaları isteniyor, uygun görürseniz acele etmeden bu saati bekleyelim, öyle karar verin dedim ancak kendisi 'hayır emir alındı, beklemenin gereği yok' dedi.' ifadesini kullandı.

Tutuklu sanıklardan Sarıkamış 9.Komando Tugay Komutanlığı Lojistik Şube Müdürü eski Yüzbaşı Recep Sait Arpat, savunmasında alarmın verilmesinin ardından toplantıya çağrılması üzerine tugaya gittiğini belirtti.

Saat 22.40 civarında Tugay Komutanı Murat Yetgin'in harekat merkezine geldiğini ve ilk toplantının başladığını anlatan Arpat, 'Tugay Komutanı odaya girdi 1-2 dakika geçmeden ismini bilmediğim bir astsubay tarafından bir deste kağıt getirilerek, Tugay Komutanı Murat Yetgin'e verildi. Murat Yetgin kağıtlardan bir tanesini binbaşı Mehmet Avcı'ya verdi ve 'oku' dedi. Mehmet Avcı yazıyı okudu. Hatırladığım kadarıyla birliklerin hazır edilmesi yönünde bir şeyler yazıyordu. Bu sırada Tugay Komutanı Murat Yetgin'in gözlüğünü getirdiler. Tugay Komutanı elindeki kalın kağıtları kendisi okumaya başladı ve 'Genelkurmay'dan emir geldi' dedi. Hızlı hızlı elindeki kağıdı okumaya başladı. Hatırladığım kadarıyla okuduğu yazıda sıkıyönetimin direktifinin olduğunu söyledi. Emrin, Genelkurmay'dan geldiğini söyledi ve çıktı.' ifadesini kullandı.

'Sıkıyönetim kanunları geçerli'

Tutuklu sanıklardan eski Yarbay Süleyman Türker de savunmasında saat 22.40 sıralarında Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Yetgin'in toplantıya geldiğini ve sıkıyönetim emrini okuduğunu söyledi.

Türker, Tugay Komutanı'nın emri yüzlerine okuduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

'Bizlere hitaben ülkede sıkıyönetim ilan edildiğini ve bu saatten itibaren sıkıyönetim kanunlarının geçerli olduğunu, Kars'ta Tuğgeneral Ali Avcı'ın sıkıyönetim komutanı olduğunu söyledi. Tuğgeneral Murat Yetgin'in söz konusu sıkıyönetim sonucunda Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak atandığı ve o listede isminin olduğunu öğrendik. Okuduğu paragrafta hatırladığım kadarıyla, ülkemizde yaşanan sorunlar, artan terör olayları, verilen şehitler gibi hususlardan dolayı sıkıyönetim ilan edildiğinden bahsetti. Teröristlerin bu olağanüstü sıkıyönetim durumunu fırsat bilerek kışlalara, lojmanlara, nizamiyelere sızabileceğini, eylem yapabileceğini ve yolları tuzaklayabileceğini belirterek, 'Hükümet konağı, belediye, emniyet müdürlüğü gibi resmi kuruluşları emniyete almamız gerekiyor' dedikten sonra direk konuya girdi ve bizleri görevlendirmeye başladı.'

Duruşma yarına ertelendi.

05.07.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları belirtilen ve örgütün sözde 'Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Kurmay Başkanı' olarak atamayı planladığı, dönemin Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanı eski tuğgeneral Murat Yetgin'in de aralarında bulunduğu bir kısmı eski 26 askeri personelin yargılandığı davada, tutuklu 18 sanıktan 8'i tahliye edildi.

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu yargılanan Yetgin, dönemin Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanı Yardımcısı albay Murat Macun, aynı komutanlığın Kurmay Başkan Vekili yarbay Mehmet Ali Özer, yarbay Ferhat Akgün, Topçu Tabur Komutanı yarbay Cengiz Öz'ün yanı sıra albaylar Ekrem Bahşi ve Sait Müjdat Yılmaz, yarbaylar Süleyman Türker ve Gürhan Yener ile dönemin Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Mehmet Avcı ve Lojistik Şube Müdürü yüzbaşı Recep Sait Arpat'ın da aralarında bulunduğu 18 eski askeri personel katıldı. 8 tutuksuz sanık ile avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Davanın bugün görülen üçüncü duruşmasında ifade veren sanıklar, suçlamaları kabul etmedi. Sanık avukatları da FETÖ ile bağlantılarının olmadığını, asker olmaları nedeniyle kendilerine gelen emirleri uyguladıklarını ileri sürdükleri müvekkillerinin tahliye ve beraatlarını istedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Cengiz Öz, Mehmet Ali Özer, Recep Sait Arpat ile eski astsubaylar Murat Holo, Halil Kuru, eski uzman çavuşlar Önder Tekatlı, Mustafa Balcı ve Yetiş Kurt'u yurt dışına çıkış yasağı koyarak adli kontrol şartıyla tahliye etti.

Yetgin'in de aralarında bulunduğu diğer 10 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine katıldıkları iddia edilen dönemin Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanı olan eski tuğgeneral Murat Yetgin'in de aralarında yer aldığı, örgütün 'Sarıkamış Ana Komuta Kademesi'ni oluşturdukları öne sürülen 26 eski askeri personel 'sanık' sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede, 15 Temmuz gecesi Sarıkamış ilçesindeki 9. Komando Tugay Komutanlığına bağlı birçok rütbeli askerin tam teçhizatlı olarak zırhlı ya da zırhsız askeri araçlarla ilçe merkezine inerek, ilçenin önemli noktalarını zapt ettiği, bazı kamu görevlilerini silah gücüyle rehin aldığı, İlçe Emniyet Müdürlüğünü işgal ettiği ve birçok kamu kurumunun etrafını çevirdiği aktarılıyor. Tugay komutanı ve subay rütbesindeki birden çok asker tarafından ilçe meydanında toplanan halka alenen sıkıyönetim ilan edildiği, sokağa çıkma yasağı konulduğu anlatılıyor.

Yetgin'in darbe girişiminin başarılı olması halinde örgütün sözde sıkıyönetim atama listesinde 'KKK Kurmay Başkanı' olarak yer aldığı belirtilen iddianamede, sanıkların, 'Anayasa'yı ihlal', 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme', 'Hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet, 'terör örgütü üyesi olma' suçundan da 10 yıldan 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

Paralel yapı-18 Mayıs (2017) 'Kars Darbe Yap./Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanlığı 26 sanık' davası

(08 Temmuz 2017, 18:26)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10852    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

12.01.2021 10:18 İstanbul ve Sakarya'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden FETÖ'nün 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından saklanmasına yard..
Tamamı 12.1.2021

Kavala-Barkey Darbe davası

11.01.2021 13:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde yönetici olarak rol aldıkları iddia edilen firari sanık eski CIA Danışmanı Henri Jak Barkey ile 'Anayasa'yı ihlal' ve 'siyasi veya askeri casu..
Tamamı 11.1.2021

Fetö Üniversite Yapılanmasına dava

11.01.2021 15:03 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından başlatılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanması' soruşturması kapsamında, aralarında öğrenci yapılanması sorumlularının da bul..
Tamamı 11.1.2021

Fetö Yüksek Yargısı AYM'de

12.01.2021 09:11 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği suçundan hapis cezası alan eski Yargıtay üyeleri Necati Meran, Mehmet Ali Demirezici ve Esabil Saylak ile irari sanık Kenan Karabeyeser'in, 'görevi kötüye kullanma' suç..
Tamamı 12.1.2021

Hrant Dink davası

11.01.2021 15:33 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin d..
Tamamı 11.1.2021

Muhafız Alayı Darbe davası

11.01.2021 13:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 11.1.2021

Karlov Suikastı davası

11.01.2021 12:45 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikast sonucu öldürülmesine ilişkin aralarında FETÖ/PDY elebaşı firari Fetullah Gülen'in de bulunduğu 7'si tutuklu 28 sanığının yargılanmasına devam edildi. 7 ..
Tamamı 11.1.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

11.01.2021 11:44 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 2..
Tamamı 11.1.2021

Askeri Öğrenci Sorumlusuna Hapis

12.01.2021 15:27 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada, örgütün askeri öğrencilerden sorumlu 'doktor' konumundaki sanığa 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 29 Aralık'ta Gaziantep 7..
Tamamı 12.1.2021

Böcek Davasında Cezalar Düştü

12.01.2021 09:32 Ankara'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı sırasında çalışma ofislerine 'böcek' olarak adlandırılan dinleme cihazlarının konulmasına ilişkin 14 sanıklı davada verilen kararların Yargıtay tarafından 5..
Tamamı 12.1.2021

Adana: 22 Sanıklı Fetö davası

11.01.2021 10:35 Adana'da, daha önce işlem yapılan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerine ve ailelerine finansal destekte bulundukları iddiasıyla haklarında 25'er yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 8'i tutuklu 22 sanığın yargılan..
Tamamı 11.1.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine Dava

11.01.2021 10:31 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 10 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 11.1.2021

Atabeyler Kumpası: Yüzbaşıya Beraat

12.01.2021 13:29 Ankara'da, 2006'da FETÖ'nün kumpas davalarından olan 'Atabeyler Grubu' davasının sanığı eski Yüzbaşı Murat Eren, 'devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama' suçundan b..
Tamamı 12.1.2021

Akıncı Üssü: 291 Müebbet

17.12.2020 11:12 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin, örgütün "sivil imamlar"ı ile Ankara'ya bomba yağdıran pilotların da yargıland..
Tamamı 17.12.2020

Selam-Tevhid Kumpası: 29 Müebbet

17.12.2020 12:01 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de yer aldığı ..
Tamamı 17.12.2020

Dink: Akyürek ve Yılmazer'e Müebbet

17.12.2020 11:40 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin d..
Tamamı 17.12.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
47.631.344