Tam
EskidenYeniye
 

Borsa İstanbul'un İşgali davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde biri polis iki kişinin şehit edildiği, 46 kişinin de yaralandığı Sarıyer'deki Borsa İstanbul'un işgal edilmesi olayına ilişkin hazırlanan iddianamede, biri firari 2 binbaşının da aralarında bulunduğu 15 şüphelinin, 'cebir ve şiddet kullanarak anayasayı ihlal, TBMM ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs ve 2 kişiyi kasten öldürme suçlarından toplam 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, diğer suçlardan da bin 412 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Önceki haber title=Sonraki haber

08.07.2017 16:24 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde biri polis iki kişinin şehit edildiği, 46 kişinin de yaralandığı Sarıyer'deki Borsa İstanbul'un işgal edilmesi olayına ilişkin iddianame hazırlandı.

3 Temmuz'daki gelişmeye göre, iddianamede, biri firari 2 binbaşının da aralarında bulunduğu 15 şüphelinin, 'cebir ve şiddet kullanarak anayasayı ihlal, TBMM ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs ve 2 kişiyi kasten öldürme suçlarından toplam 5 kez ağırlaştırılmış müebbet, diğer suçlardan da bin 412 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Orhan Aydın tarafından hazırlanan 270 sayfalık iddianamede, olaylar sırasında şehit olan polis memuru Mehmet Şevket Uzun ile Fatih Satır isimli vatandaş 'maktul', olayda yaralanan 46 kişi 'mağdur', 7 vatandaş ile Borsa İstanbul ise 'müşteki' olarak yer aldı.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) kuruluşu, genel yapısı ve karıştığı suçların özetlendiği iddianamede, 15 Temmuz darbe girişimi akşamı saat 23.50 sıralarında Sarıyer İstinye'deki İstanbul Borsası'nın iki askeri araçla gelen şüphelilerce işgal edilmesi olayı anlatıldı.

Müdahale için gelen polis memuru Mehmet Şevket Uzun ile darbe girişimini protesto eden vatandaşlardan Fatih Satır'ın şehit olduğu, çok sayıda vatandaşın da yaralandığı belirtilen iddianamede, şüphelilerden Binbaşı Murat Çelik'in firari olduğu, olaya karışan Binbaşı Ahmet Baykal, Astsubay Seyit Ali Şahin, 8 astsubay öğrencisi ve 4 erin tutuklu bulunduğu kaydedildi.

İstenen cezalar

Tutuklu şüpheliler Binbaşı Ahmet Baykal, Astsubay Seyit Ali Şahin ve firari şüpheli Binbaşı Murat Çelik'in, 'cebir ve şiddet kullanarak anayasayı ihlal ve TBMM ile Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlarından 3 kez, bir suçu gizlemek maksadıyla 2 kişiyi kasten öldürme suçundan da 2 kez olmak üzere beşer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, bu şüphelilerin ayrıca 3 kez 'mala zarar verme' suçundan 1 yıldan 9 yıla, 2 kez 'kamu malına zarar verme' suçundan 2 yıldan 8 yıla, 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 7,5 yıldan 15 yıla, 'bir suçu gizlemek maksadıyla 46 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs etmek' suçundan 897 yıldan bin 380 yıla kadar olmak üzere toplam 907 yıl 6 ay ile bin 412 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamede, diğer şüphelilerden farklı olarak 'silahlı terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek'le suçlanan tutuklu şüpheli askeri öğrenci ve erler Emre Sözer, Fatih Yılmaz, Hasan Yürek, Muhammed Atasoy, Muhammed Furkan Kenger, Murat Fırat, Muzaffer Bardakçı, Orhan Baz, Ramazan Korkmaz, Serhat Kalyüncü, Veysel Çınarbaş ve Zafer Öztan'ın da aynı suçlardan beşer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 907 yıl 6 ay ile bin 412 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması istendi.

DETAYLAR

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Orhan Aydın tarafından hazırlanan 270 sayfalık iddianamede, 66. Mekanize Piyade Tugayı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü olarak görev yapan eski binbaşı Ahmet Baykal'ın ifadelerine yer verildi.

Baykal, darbe girişimi öncesi izinde olmasına rağmen Kurmay Başkan Vekili Osman Akkaya'nın emri üzerine iznini yarıda kesip 13 Temmuz'da İstanbul'a geldiğini kaydetti.

Ahmet Baykal, mesaiye başladığı 14 Temmuz'da yanına çıktıkları tugay komutanı Mehmet Nail Yiğit'in kendisine kışla içerisinde ve etrafında emniyet ve güvenlik tatbikatı yapılacağını belirtip kendisine de harekat merkezini kontrol etme emrini verdiğini dile getirdi.

Darbe günü 3. Kolordu Komutanlığından gelen kısa mesajda 15-16-17 Temmuz günlerinde terör eylemi yapılabileceğinin söylendiğini öne süren Baykal, olay günü kendisinin de birliklerinde staj gören astsubay stajyer öğrencileri konferans salonuna toplayarak öğrencileri altı gruba ayırdığını anlattı.

Baykal, olay günü saat 20.30-21.00 sıralarında tugay komutanı eski Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit'in kendisini çağırarak 'TSK'nın yönetime el koyduğunu, mesajın daha sonra geleceğini, sözlü olarak bildirdiğini dile getirerek, 'Ayrıca bu durumdan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın haberdar olduğunu söyledi. Bu konuda Binbaşı Murat Çelik'in emrine girmemi istedi ve bu konuda Borsa İstanbul'un emniyetini sağlama görevini verdi.' ifadelerini kullandı.

'Açılan ateşle 8-10 vatandaşın yere düştüğünü gördüm'

Bunun üzerine kendisi, eski binbaşı firari şüpheli Murat Çelik, bir astsubay ile on astsubay öğrenci ve iki erle birlikte iki araçla kışladan çıkış yaparak Borsa İstanbul'a geldiklerini belirten Baykal, şöyle devam etti:

'Halk, Borsa önünde toplanmaya başladı. Halkın gelmesi ile birlikte Murat Çelik Binbaşı, onların üzerine tüfeğiyle ateş etti. Bunun üzerine 8-10 vatandaşın yere düştüğünü gördüm. Ben bu duruma tepki gösterdim. Daha sonra polisler geldi. Binbaşı Murat Çelik, polislere de ateş açmaya başlayıp bize de ateş etmemiz yönünde emir verdi. Bu emir üzerine havaya ateş açtım.'

Baykal, Murat Çelik'in telefonlarını topladığını iddia ederek, bu sırada 'Yurtta Sulh' isimli WhatsApp grubuna dahil olduğunu gördüğünü savundu.

Daha sonra bu gruptan verilen emirleri uyguladığını belirten Baykal, 'Yalnız buna rağmen Murat Çelik'in emrettiği gibi hedef gözeterek ateş etmedim, polislerin açtığı ateşle bacağımdan yaralanmamı fırsat bilerek polise teslim oldum. Bu arada Murat Binbaşının uzaklaştığını ve firar ettiğini gördüm.' şeklinde savunma yaptı.

'Artık iş darbe olayını geçti, gelene ateş edin'

İddianamede, şüpheli Orhan Baz'ın ifadesinde, Astsubay Meslek Yüksekokulu ikinci sınıf öğrencisi olduğunu, Topkule'de bulunan 66. Mekanize Tugayında staj için bulunduğunu belirterek, Borsa İstanbul binasına geldiklerinde Binbaşı Ahmet Baykal'ın kapıdaki güvenlikçilere 'Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın emri ile yönetimi askeriye devraldı. Binanın yönetiminden artık biz sorumluyuz. Zorluk çıkarmadan silahlarınızı verin.' dediği aktarıldı.

Binbaşılar Ahmet Baykal ve Murat Çelik'in 8 askeri öğrenciyi binanın çeşitli yerlerine yerleştirdiğini anlatan Baz, savunmasında şunları kaydetti:

'Ezanlar okunurken Murat Çelik havaya birkaç el ateş etti. Halk toplanmaya başladı. Halk kalabalıklaşınca Binbaşı Murat Çelik hedef gözetmeksizin halka ateş etmeye başladı. Askeri öğrencilere de ateş etmeleri yönünde emir verdi. Ben de havaya ateş ettim. Telefonumla 155 polis imdat hattını arayıp polise durumu anlattım. Olay sırasında Murat Çelik'in ateş ettiğini gördüm. Bir ara Astsubay Seyit Ali Şahin de yanımıza gelerek 'Artık iş darbe olayını geçti, kendi canınızı koruyun, gelene ateş edin.' şeklinde emir verdi. Bir süre sonra da arkadaşlarımla kaçarak polise teslim olduk.'

'Sık dediğimde sıkmazsanız hakkımı helal etmem'

İddianamede, şüpheli öğrencilerden Ramazan Korkmaz'ın ifadesinde, yolda giderken araç içerisindeki kasayı açarak boş şarjörlere 'mermi bastıklarını', burada dört şarjöre mermi doldurduklarını anlattığı belirtildi.

Hazırlık yaparken Binbaşı Murat Çelik'in Şahin astsubaya 'Ben sık dediğimde sıkmazsanız size hakkımı helal etmem.' dediğini aktaran Korkmaz, Şahin astsubayın da 'Emredersiniz komutanım.' diye cevap verdiğini kaydetti.

Şüpheli erlerden Zafer Öztan'ın da iddianamede yer alan ifadesinde, olay yerine vardıklarında şüphelilerden astsubay Seyit Ali Şahin'in 'Gerekirse uçaksavarla ateş edebilir misin?' diye sorduğu, kendisinin de mecburen 'Emredersiniz komutanım.' dediği anlatıldı.

'İşçi kıyafetleri giyerek kaçtık'

Bir süre burada bekledikten sonra bir binbaşının yanına gelerek 'Birazdan olaylar olacak, soğukkanlı olun. Gelenler size ateş ederse siz de onlara kayıtsız şartsız ateş edin.' emrini verdiğini belirten Öztan, şunları kaydetti:

'Bir süre sonra sivil halk gelmeye başladı. Kapı önünde bekleyen stajyer astsubaylar da vatandaşlara uzaklaşmaları yönünde uyarılar yaptı. Bu sırada binbaşı elinde bulunan silahı ile bağıran insanların ayaklarına doğru ateş etti. Ben de bunun üzerine uçaksavarın çalışmasını engellemek amacıyla pimini çıkararak çalılıkların arkasına fırlattım. Bir süre sonra yanıma gelen Ahmet Baykal binbaşı, 'Burası yine karışacak sen uçaksavarla ateş açacaksın.' dedi. Ben de komutana uçaksavarcının bozuk uçaksavarı bağladığını ve bu nedenle uçaksavarın çalışmadığını söyledim. Ahmet Baykal, kendisi bu kez çalıştırmayı denedi. Çalıştıramayınca da bana kızdı.'

Öztan, binbaşının ateş emri üzerine havaya ateş ettiğini, bir ara bu binbaşının stajyer öğrencilerden birine de ateş ettiğini gördüğünü ifade ederek, 'Daha sonra üzerimizdeki kamuflajları çıkarıp işçi kıyafetlerini giyerek kaçtık.' ifadesini kullandı.

(08 Temmuz 2017, 16:24)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10857    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

04.07.2020 13:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 16.0..
Tamamı 4.7.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

04.07.2020 13:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 4.7.2020

Eski Başyaver Yazıcı davası

04.07.2020 15:33 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtayın b..
Tamamı 4.7.2020

İzmir Casuslukta Kumpas davası

04.07.2020 15:07 İzmir'de, 'askeri casusluk soruşturması'ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 96 sanığın yargıl..
Tamamı 4.7.2020

Selam-Tevhid Kumpası davası

04.07.2020 13:23 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 54 eski hakim ve sav..
Tamamı 4.7.2020

Kayseri Darbe davası

04.07.2020 15:11 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 4.7.2020

Darbeci Albay'a 14 yıl Hapis

04.07.2020 17:14 Kayseri'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde 'yurtta sulh konseyi' tarafından hazırlandığı öne sürülen listede, adı, 'Giresun sıkıyönetim komutanı' olarak geçen Kayseri Jandarma Bölge Komutan..
Tamamı 4.7.2020

Kuleli ağı mahrem itiraflarda

04.07.2020 17:18 Konya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan itirafçı 'mahrem imam', Kuleli..
Tamamı 4.7.2020

Suikast Timinin Yağma davası

04.07.2020 15:27 Muğla'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan 37 kişi için 'nitelikli yağma' suçundan açılan dava Covid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarih..
Tamamı 4.7.2020

ABD Görevlisi Cantürk davası

04.07.2020 14:14 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütü FETÖ'ye üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 16 Haziran'da..
Tamamı 4.7.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

04.07.2020 12:34 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 17 H..
Tamamı 4.7.2020

Faruk Güllü'nün Hapis Gerekçesi

04.07.2020 16:54 İstanbul'da, baklavacı Faruk Güllü'ye "Fetö silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan mahkemece verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezası hükmünün gerekçesi hazırlandı. 20 Haziran'daki gelişmeye dair edinilen bilgiye göre, ..
Tamamı 4.7.2020

Batmaz'ın Yakınlarının Fetö davası

04.07.2020 16:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunduğu belirlenen örgütün 'sivil imamı' Kemal Batmaz'ın eşi Gonca Batmaz'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı dav..
Tamamı 4.7.2020

Ecevit Üniversitesi Fetö davası

04.07.2020 16:15 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, Bülent Ecevit Üniversitesinde (BEÜ) görevliyken meslekten ihraç edilen 15 akademisyenin yargılanmasına devam edildi. 23 Ha..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.016.566