Tam
EskidenYeniye
 

Jandarma Okulları Darbe davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Okullar Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 61'i tutuklu, 317 kişinin yargılandığı davanın görülmesine sanık savunmalarıyla devam edildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

22.07.2017 12:40 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Okullar Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 61'i tutuklu, 317 kişinin yargılandığı davanın görülmesine sanık savunmalarıyla devam edildi.

17.07.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşma, Sincan Cezaevi Yerleşkesi'ndeki salonda yapıldı.

Sanık Teğmen A.B.A, 15 Temmuz'da kursiyer teğmen olarak okullar komutanlığında bulunduğunu belirterek, gece eğitimi yapılacağı için silahlı olarak içtimaya katıldığını söyledi.

Burada, tabur komutanı Tarık Görener, üsteğmenler Ramazan Akkuş ve Onur Demirel'in bulunduğunu dile getiren A.B.A, Görener'in çocuk gibi davranmamalarına yönelik bir konuşma yaptığını ifade etti.

Ramazan Akkuş'un elindeki listeden sekizerli timler oluşturduğunu belirten A.B.A, kendi isminin ise listede bulunmadığı için okunmadığını bildirdi.

A.B.A, içtima alanında yanına gelip cep telefonunu isteyen Üsteğmen Akkuş'a kapalı olarak telefonunu verdiğini ifade ederek, kendisine yapılan bu davranışı babasının albay rütbesinde ve hala aktif görevde bulunmasına bağladığını savundu.

2015'in nisan ayında "kovuşturmaya yer olmadığına" yönelik bir tebligat aldığını vurgulayan A.B.A, bunu araştırdığında "Ergenekon" benzeri bir yapıda olmaktan dolayı kovuşturma geçirdiğini öğrendiğini söyledi.

Harp Okulu'nda olduğu süreçte baskı gördüğünü, düşük notlar aldığını savunan A.B.A, FETÖ üyesi olduğunu düşündüğü kişilerin bu baskıyı yaptığını ifade eti.

A.B.A, savcıların da yine bu örgütten olduklarını düşündüğü için hakkındaki kovuşturmanın yaklaşık 5 yıl sonra sonuca ulaştığını ve lehine sonuçlandığını ileri sürdü.

Silahla başlarında beklemiş

Listede ismi okunmayanlardan oluşan grubun silahlarının bıraktırıldığını belirten A.B.A, daha sonra Selen Amfi'ye götürüldüklerini bildirdi.

Üsteğmen Akkuş'un telefonunu bir lambanın altına bıraktığında gidip gizlice aldığını anlatan A.B.A, amfideyken G3 piyade tüfeği taşıyan Üsteğmen Onur Demirel'in başlarında beklediğini belirtti.

Dışarı çıkmak istediklerinde Demirel'in "Hayır çıkamazsınız." diyerek engellediğini anlatan A.B.A, bu sırada tuvalete bile cep telefonlarını bıraktıktan sonra gidebildiklerini ifade etti.

A.B.A, Demirel'in yanlarından ayrılmasıyla telefonlarına bakma şansı bulduklarını ve darbe girişiminden haberdar olduklarını belirterek, daha sonra bir fırsatını bulup gizlice otoparktaki arabasına bindiğini söyledi.

Birlikten çıkmak istediğini ancak üç nizamiyenin de darbeci olduğunu düşündüğü kişilerin elinde olduğunu gördüğü için kışlayı terk edemediğini iddia eden A.B.A, 2 nolu nizamiyeden, diğer kursiyerlerin de oluşturduğu konvoy sayesinde sabah saatlerinde çıktığını bildirdi.

Darbeci olmadığını bildiği Albay Yüksel Yiğit ile de görüştüğünü dile getiren A.B.A, onun ifade vermek için okula gitmesini söylemesi üzerine, kışlaya döndüğünde gözaltına alındığını, yaklaşık 2 ay gözaltı ve tutukluluk sürecinin ardından tahliye edildiğini ve göreve başladığını dile getirdi.

İddia edildiği üzere FETÖ/PDY ile bağlantısı olmadığını iddia eden A.B.A, dosyada mağdur olarak bulunması gerekirken sanık olduğunu söyledi.

A.B.A, kışlada bulunduğu sürece "sıkı yönetim, darbe girişimi" diye bir ifade duymadığını öne sürdü.

"Aldığım emirler kanuna uygundu"

Tutuksuz sanık eski kursiyer Teğmen Yahya Gümüş de 15 Temmuz'da astsubaylıktan geçme kursiyer teğmen olarak eğitim gördüğünü söyledi.

Gece eğitimine dair whatsapp mesajının ardından eğitim için yapılacak içtimaya katıldığını anlatan Gümüş, içtima alanına Üsteğmen Onur Demirel ve sonra tanımadığı rütbeliler geldiğini, daha önce de olduğu için bunu normal karşıladığını kaydetti.

Ramazan Akkuş'un elindeki listeden sekizer kişilik timler oluşturduğunu dile getiren Gümüş, isminin okunmasının ardından timle 1 nolu nizamiyeye gittiğini söyledi.

Gümüş, kendilerinden önce bir timin zaten buraya gittiğini ifade ederek, nizamiyedekilerin normal bir şekilde oturduğunu savundu.

Burada oldukları sürece okul komutanının eğitimi denetlemeye ne zaman geleceğini konuştuklarını anlatan Gümüş, telefonları kapalı olduğu için yaşanan darbe girişiminden de haberdar olmadıklarını iddia etti.

Gümüş, ilerleyen saatlerde darbe girişimi olduğu yönünde haberleri duyduklarını ama okul güvenliğine yönelik hareket ettikleri için inanmadıklarını ifade ederek, her ihtimale karşı silahını boşaltıp mermileri hücum yeleğinin içine koyduğunu bildirdi.

Okulun darbenin neresinde olduğunu bilmediğini dile getiren Gümüş, aldığı emirlerin tamamının kanuna uygun emirler olduğunu iddia etti.

Sabah olduğunda Üsteğmen Muhlis Koçak'ın uygunsuz emirlere uymamaları ve silahları bırakmalarına yönelik mesajı sonrası Gümüş, silahları bırakıp sivil kıyafet giydiğini belirtti. Gümüş, Muhlis Koçak'ın kendilerine haber vermek için neden sabaha kadar beklediğini de bilmediğini söyledi. Araçla çıkamadıkları için diğer kursiyerlerle amfide toplandıklarını dile getiren Gümüş, FETÖ ile bir irtibatı olmadığını savundu.

Gümüş, beraatini talep etti.

"Olağanüstü bir durum yoktu"

Tutuksuz sanık eski kursiyer Teğmen Volkan Piri de 15 Temmuz'da gece eğitimine daha önce olduğu gibi silahlı ve teçhizatlı olarak katıldığını söyledi.

Tarık Görener'in, herkesin komutanlarının emirlerine uyması gerektiğini söylediğini dile getiren Piri, oluşturulan timler için adının okunmadığını ifade etti.

Piri, silahı boş şekilde beklediğini belirterek, ilerleyen saatlerde arkadaşlarından ve sonrasında televizyondan darbe girişimini öğrendiğini bildirdi.

Olağanüstü bir durum olmadığından darbe faaliyeti içinde bulunmadığını düşündüğünü belirten Piri, bulunduğu yerde kaldığını, sabah olduğunda sivil kıyafetini giyip 2 nolu nizamiyeden çıkmak istediklerini ancak üzerlerine ateş açılması üzerine döndüklerini savundu.

Piri, Uğur Kuzucu ve Muhlis Koçak'ın Selen Amfi'ye gelmelerine yönelik mesajları üzerine buraya gittiklerini ve öğle saatlerinde gözaltı işlemi yapıldığını bildirdi.

FETÖ ile bir irtibatının olmadığını savunan Piri, beraatini istedi.

Tutuksuz sanık eski kursiyer Teğmen Yusuf Çakmak da tabur komutanı Tarık Görener'in gece eğitimine okul komutanının da katılacağını, ayrıca kimsede telefon görmek istemediğini yoksa kıracağını söylediğini anlattı.

Üsteğmen Akkuş'un timleri oluşturmasının ardından 3 nolu nizamiyeye gittiğini, burada komutan olarak Serdar Acar'ın bulunduğunu dile getiren Çakmak, nizamiyedeki görevlilerin etkisiz hale getirilmesine yönelik bir şey gerçekleşmediğini savundu.

Çakmak, yorgun oldukları için nizamiyenin arkasındaki ağaçlıklarda dinlendiklerini, saat 03.00 civarında uçak seslerine uyandığını ifade ederek, darbe girişimini öğrendikten sonra, konusu suç teşkil edecek bir emir almadığı için bu girişimin kendileriyle alakalı olmadığını düşündüğünü bildirdi.

Bir süre sonra bulundukları yeri terketmelerine yönelik mesajlar geldiğini ve bir süre sonra buradan ayrıldıklarını dile getiren Çakmak, tabur bölgesine geçip, daha sonra sivil kıyafetlerini giydiğini anlattı.

Çakmak, 2 nolu nizamiyeden çıkış yapmak istediğini ancak daha önce çıkmak isteyenlere ateş açıldığını öğrenince tekrar tabur bölgesine döndüğünü, sonrasında da gözaltına alındıklarını ifade etti.

FETÖ ile bir bağlantısı bulunmadığını savunan Çakmak, KHK ile ihraç edildiğini dile getirdi. Çakmak, beraatini istedi.

Tutuksuz sanık eski kursiyer Teğmen Halim Yağız Oral, jandarma pilot teğmen olacakken 2015 Şubat ayında uçuşa bile çıkarılmadan, bu dönemde KHK ile ihraç edilen kişilerce elendiğini bildirdi.

15 Temmuz'da kursiyer teğmen olarak bulunduğu Beytepe'de, emir üzerine gece eğitimine katıldığını belirten Oral, Üsteğmen Onur Demirel'in, depoya gelerek herkesin 5 şarjör alacağını söylediğini öne sürdü.

"Erken başladı, daha geç başlayacaktı"

Oral, Üsteğmen Onur Demirel, Binbaşı Tarık Görener içtima alanındayken Üsteğmen Ramazan Akkuş'un da kamuflaj yerine elinde bir poşet bulunduğu halde eşofmanla geldiğini dile getirdi.

Görener ve Akkuş'un kursiyerlere hitaben teğmen olduklarının bilincinde hareket etmelerine yönelik konuşma yaptığını anlatan Oral, Akkuş'un poşetten çıkardığı listeleri okurken arkasından telefonla ışık tuttuğunu bildirdi.

Oral, kendi ismini de görmeye çalıştığını, bu sırada bazı isimlerin üzerinin renklendirilerek ayrıldığını gördüğünü belirterek, "Bu sırada Tarık Görener 'Acele et' diyordu. Ramazan Akkuş'ta 'Erken başladı, daha geç başlayacaktı' diye söylüyordu." ifadesini kullandı.

"Kursiyerler gerçekten bir terör saldırısı olduğuna inanmışlardı." diyen Oral, Akkuş'un telefona konuştuğu ve kursiyer olduğunu tahmin ettiği kişilere de "Kapıyı kırın, anahtarları alın ve bütün araçları buraya getirin." dediğini aktardı.

Oral, listelerin Akkuş ve Demirel'in heyecanlı hallerinden dolayı karıştığını, aynı kişilerin tekrar tekrar okunduğunu belirterek, ayrılan kursiyer teğmenlerin dışarıdan gelen rütbelilerin emrine verildiğini dile getirdi.

Kafasında ciddi soru işaretleri oluştuğunu ifade eden Oral, içtima alanından ayrılıp televizyon bulunan yemekhane binasına gittiğini, erler bir program izlerken kumandayı alıp haber aradığını, bir kanalda Boğaz Köprüsü'nün kapatıldığını ve Başbakan Binali Yıldırım'ın kalkışma olduğuna yönelik ifadesini gördüğünü bildirdi.

Sonrasında TRT'de bildiri okutulmasını izlediğini de belirten Oral, bunun darbe girişimi olduğunu anladıktan sonra bir daha içtima alanına gitmeyip saklandığını söyledi.

Yemekhanede saklanmış

Oral, yemekhanede saklanmaya başladığını, bu sırada Üsteğmen Muhlis Koçak'ın aradığını, neler olduğunu sorduğunu, sonrasında arayan Üsteğmen Uğur Kuzucu'ya da bildiklerini anlattığını belirtti.

Saklanmaya devam ettiği sırada 3 kursiyer teğmenin daha yemekhaneye geldiğini aktaran Oral, televizyona bir kez daha baktıktan sonra yakalanmamak için kapattıklarını ifade etti.

Oral, ellerindeki silahları depoya bıraktıklarını, sonrasında mermi alınmasın diye depo ve silahlığı kilitlediklerini belirterek, Mustafa isimli kursiyer arkadaşını Kurslar Komutanı Albay Yüksel Yiğit'in aradığını ve güvendikleri kişileri arayıp silahlarını bırakmaları yönünde örgütlemelerini istediğine değindi.

Uğur Kuzucu'ya Yiğit'in aradığını, whatsapp grubuna bu yönde bir mesaj atmasını talep ettiğini ifade eden Oral, ancak onun bu mesajı atmadığını ileri sürdü.

Binbaşı ve üsteğmen evrak yaktı şüphesi

Oral, yemekhanede saklanırken Tabur Komutanı Binbaşı Görener ve Üsteğmen Akkuş'un ellerinde bir dosya ya da kağıt gibi bir şeylerle gazino binasına girdiğini belirtti.

Kendilerinin binanın üçüncü katında saklandığını, yukarı çıkma ihtimallerine karşı merdiven boşluğundan takip ettiğini ama onları görmediğini ancak yanık kokusu aldığını vurgulayan Oral, Görener ve Akkuş'un ellerinde bir şey olmadan binadan çıktıklarını kaydetti.

Uğur Kuzucu'nun 04.30 civarında arayıp baskın yapılacağını ve çıkmalarını söylediğini anlatan Oral, bunun üzerine çıkıp sivil kıyafetlerini giydiklerini söyledi.

Oral, bu sırada Üsteğmen Koçak'ın silahların bırakılmasına yönelik mesaj attığını ve bundan cesaret bularak kendisinin de oluşturduğu gruba mesaj gönderdiğini belirterek, çıkmak isteyen kursiyer teğmenlerle bir araya geldiklerini ifade etti.

2 nolu nizamiyeden çıkmak üzere konvoy oluşturduklarını, eğer izin verilmez ise buradakileri derdest etmeyi planladıklarını bildiren Oral, nizamiyeye gidip konvoy halinde çıktıklarını anlattı.

Oral, bu sırada nizamiyede kendilerini sivil kıyafetle gören kursiyer teğmenlerin de kargaşadan yararlanıp sivil elbiselerini giymek için misafirhaneler bölgesine gittiğini, bazılarının ise kamuflajla konvoydaki araçlara bindiğini aktardı.

Çıktıktan sonra Kuzucu'yu arayıp 2 nolu nizamiyeyi boşalttıklarını ve çıkış yaptıklarını söylediğini, arkadaşlarının da polisi arayıp bilgi verdiğini belirten Oral, kendisini arayan kursiyer Abidin Göktaş'ın da aynı kapıdan çıkmak isterken kendilerine ateş edildiğini söylediğini bildirdi.

Oral, evindeyken Uğur Kuzucu'nun arayıp kışlaya gireceklerini, gerekirse çatışacaklarını söylediğini ifade etmesi ve kendisini çağırması üzerine, beylik tabancasını alıp birliğe gittiğini ancak onların bu sırada içeri girdiğini öğrendiğini söyledi. Oral, gittiğinde ise gözaltına alındığını sonrasında tutuklandığını kaydetti.

Darbe gecesi nöbetçilerle kiraz yemişler

Sanık eski kursiyer Teğmen Zafer Yıldız da zimmetli tüfeğini ve teçhizatını alarak gece eğitimine katıldığını belirterek, içtima alanında rasgele timler oluşturularak görev yerlerine gönderildiğini anlattı.

İçinde "darbe" ya da "sıkıyönetim" geçen ifadeler duymadığını savunan Yıldız, Serdar Yüzbaşı komutasında toplam 4 kursiyer teğmenle 3 nolu nizamiyeye gittiğini dile getirdi.

Yıldız, nizamiyedeki nöbetçilerin Serdar Yüzbaşı'ya hoşgeldiniz diyip hal hatırın yanı sıra, sıkıntılı bir durum olup olmadığını sorduğunu belirterek, yüzbaşının da tatbikat amaçlı geldiklerini söylediğini aktardı.

Serdar Yüzbaşı'nın normal faaliyete devam emri verdiğini ve nöbetçi heyetle onların ikram ettiği kirazı yediklerini belirten Yıldız, 22.50 civarında haber sitelerinde ülke genelinde alarm verildiği, köprülerin kapatılığı haberlerini gördüğünü ve durumun ciddi olduğunu anladığını ifade etti.

Yıldız, 03.00-04.00 civarında da olayın terörle alakası olmadığını, darbe girişimi gerçekleştiğini gelen mesaj üzerine öğrendiklerini savunarak, "Serdar Yüzbaşıya 'Ne oluyor, darbe mi var?' dedim. O da 'Bizim darbeyle ilgimiz yok, darbeyle ilgimiz olsa dışarıda olurduk' dedi." görüşüne yer verdi.

Kışlada herhangi olumsuz bir şey olmamasının bu darbeyle alakaları olmadığını düşündürdüğünü öne süren Yıldız, bulundukları yeri terketmelerine yönelik komutanlarından gelen mesaj şaşırdığını bildirdi.

Yıldız, saat 05.00 gibi Muhlis Koçak'ı arayıp ne yapacaklarını sorduklarını, onun da kışlayı terketmelerini söylediğini ifade ederek, ardından da Albay Yüksel Yiğit ile görüştüklerini, aynı şekilde onun da kışladan çıkıp evlerine gitmelerine yönelik konuştuğunu söyledi.

Yıldız, kışladan ayrılmak istediklerinde üzerlerine nizamiyeden ateş açıldığını, bundan dolayı tabura döndüklerini ve sonrasında ise gözaltına alındıklarını kaydetti.

Suçlamaları kabul etmeyen Yıldız, beraatini istedi.

"Kışlayı korumak için görev aldım"

Duruşmada, savunmasını yapan tutuklu sanıklardan eski Üsteğmen İdris Kaya da 15 Temmuz'da terör saldırısı var denince tereddüt etmeden bulunduğu kışlayı korumak için görev aldığını söyledi.

O gün, para çekmek içni kışla içindeki, kurslar komutanlığının da yanında bulunan ATM'ye gittiğini ve yakındaki kalabalığı gördüğünü belirten Kaya, Binbaşı Tarık Görener'i gördüğünü, onun da bir terör saldırısı tehlikesinden bahsettiğini ifade etti.

Kaya, bunun üzerine amiri olan Fazıl Yarbay'ı aradığını ve ulaşamadığını, ancak içtima alanında görünce yanına gidip ne olduğunu sorduğunu, o da terör saldırısından bahsedince kendisinin de yardım etmek istediğini söylediğini bildirdi.

Onur Üsteğmen ile destek kıtalarındaki depodan mühimmat getirdiklerini anlatan Kaya, görev için gönderildiği yerin kışlada trafiğin kesişim noktasında olduğunu, ancak burada bir hareketlilik olmadığını iddia etti.

Kaya, sabaha kadar yanındaki kursiyer teğmenlerle beklediğini, sonrasında tabura döndüklerini belirtti.

Binbaşı Görener'in, Okan Üsteğmen ile kendisini tabur dışında kalan kursiyerleri toplaması için gönderdiğini, araçla dolaşırken iki kişiyi görüp almak için durduklarında bir anda 10-12 askerin silahlarını üzerlerine doğrultup sonrasında gözaltı işlemi yaptığını dile getirdi.

FETÖ üyeliğine reddeden Kaya, komutanları ve üstleri dışında kimseden emir almadığını, darbe planında da yeralmadığını öne sürdü.

Savcı mütalaa verdi

Sanık savunmalarının ardından duruşma savcısı taleplere ilişkin mütalaasını verdi.

İddia makamı, TBMM ve Başbakanlığın duruşmaya katılma taleplerinin kabulüne, FETÖ'nün kriptolu haberleşme programı ByLock kullandığı belirtilen sanıkların mesaj içeriklerinin çıkartılmasına karar verilmesini istedi.

Savcı, sanıklardan 13'ünün tahliyesine, tutuklu olan diğer sanıkların ise tutukluluklarının devamına karar verilmesini talep etti.

Duruşma, yarına ertelendi.

19.07.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıkların yanı sıra, sanık yakınları ve avukatları katıldı.

Duruşmada bugün, sanık savunmalarının ardından avukatları beyanda bulundu.

Verilen aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme, FETÖ'nün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandıkları iddia edilen sanıklar için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) HTS kayıtlarının ve internet trafiğinin tespit edilmesi için müzekkere yazılmasına, ByLock programını kullananların görüşme içeriklerinin istenmesine, tutuksuz sanıkların taşınır ve taşınmazları üzerindeki tedbirlerin ve hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına ve gereği için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına karar verdi.

TBMM ve Başbakanlığın yanı sıra 15 Temmuz'da Ankara İl Jandarma Komutanı olan Ferdi Korkmaz'ın davaya katılan olarak kabulüne de karar veren mahkeme, tutuklu sanıklar Abdurrahman Doğan, Abidin Göktaş, Ahmet Akdağ, Ahmet Asutay, Akif Veral, Eyüp Basank, Fazlı Çaydaş, Fikret Ahmet Aydın, İsmail Yıldız, Kazım Kanat, Muhammet Biricik, Özkan Turan, Süleyman Aktürk ve Abdullah Kartal'ın adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine hükmetti.

Mahkeme, duruşmayı 31 Ekim'e erteledi.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-22 Mart (2017) 'Ankara 317 sanık Jandarma Okullar Komutanlığı Darbe Yap.' davası

(22 Temmuz 2017, 12:40)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10928    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.947.410