Tam
EskidenYeniye
 

Darbede İBB'nin İşgali davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) işgal edilmesine ilişkin soruşturma tamamlandı. 50 şüpheli hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle düzenlenen iddianame ağır ceza mahkemesine gönderildi. Şüpheliler arasında 1 albay, 3 yüzbaşı, 1 teğmen, 1 asteğmen, 2 uzman çavuş ve 42 er bulunuyor. 15 Temmuz Darbe girişimi sırasında İBB önünde darbecilere karşı direnen 14 vatandaş şehit olmuş, 152 vatandaş ise yaralanmıştı.

Önceki haber title=Sonraki haber

29.07.2017 15:11 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) işgal edilmesine ilişkin soruşturma tamamlandı. 50 şüpheli hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle düzenlenen iddianame ağır ceza mahkemesine gönderildi.

24 Temmuz'daki gelişmeye göre, iddianamede, biri albay, 3'ü yüzbaşı, biri teğmen, biri asteğmen, ikisi uzman çavuş ve 42'si de er olmak üzere 50 tutuklu şüpheli yer alıyor. İddianamede, tüm şüphelilerce darbe girişimini engellemeye çalışan vatandaşlar ve emniyet güçlerinin üzerilerine açılan ateş sonucu Prof. Dr. İlhan Varank'ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin şehit olduğu, 152 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

İddianamede, darbe girişimi sırasında 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı 2. Tabur 4. Bölük emrinde görevli subay, uzman çavuş ve şüpheli erler ile söz konusu alayın faaliyetlerini darbe girişimi kapsamında takviye etmek amacıyla görevlendirilen kurmay subay ve kurmay öğrenci subay şüphelilerin eylemleri anlatılıyor.

3 DARBECİ ÖLDÜRÜLDÜ

İddianamede, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin işgal edilmesi için 53 şüphelinin görevlendirildiği ifade edildi. Bu şüpheliler arasındaki yüzbaşılar Ömer Faruk Nazlıcan ve Cihan Şahin ile er Emrah Akbulut tarafından vatandaşlara ve emniyet güçlerine ateş açıldığı vurgulanan iddianamede, bunun karşılığında güvenlik güçlerince hakkın kullanılması suretiyle yapılan silahlı müdahale akabinde söz konusu üç şahsın etkisiz hale getirildiği ifade edildi.

İddianamede, 50 şüphelinin 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek', 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek' ve 'TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edildi. Ayrıca bazı şüpheliler yönünde de çeşitli suçlardan hapis cezası istenen iddianame, başsavcılıkça onaylanarak incelenmek üzere İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

DARBECİLERİ İBB SİVİL SAVUNMA SEKRETERİ KARŞILADI

İddianamede, 15 Temmuz akşamı 7 subay, 1 asteğmen, 2 uzman çavuş ve 43 er olmak üzere 53 askerin saat 22.00 sıralarından kışladan çıktıkları, 23.04'te ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi önüne geldikleri belirtildi. Darbecileri burada İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Sivil Savunma Sekreteri olarak görev yapan Mehmet Tunç'un karşıladığı belirtildi.

Tunç'un 6.Motorlu Piyade Alay Komutanı Müslüm Kaya ile irtibata geçerek darbe girişimi kapsamında kendileri ile birlikte hareket edeceğini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni halledeceğini bildirdiği kaydedildi. İddianamede 'Bu durumu, Yurtta Sulh isimli WhatsApp grubunda yazılan 'Belediyeden yüksek seviyedeki Mehmet Tunç bey itaat ediyor. İBB'yi halledeceğim diyor. Bana zarar vermesinler diyor' şeklindeki mesajdan da anlaşılmaktadır' denildi.

'BELEDİYEYE EL KOYDUK, BUNDAN SONRA BİZİM TARAFIMIZDAN YÖNETİLECEK'

Mehmet Tunç'un ayrıca belediyenin güvenlik görevlilerine de talimat vererek gelen askerlere mukavemet göstermemelerini söylediği, şüpheli albay Zeki Demir'in başında olduğu askerler de belediye gelerek Mehmet Tunç'u sordukları, ardından tüm güvenlik görevlilerinin silahlarına ve telefonlarına el koyarak, 'Belediyeye el koyduk, bundan sonra bizim tarafımızdan yönetilecek, silahlarınızı ve telefonlarınızı verin, bizim sizinle işimiz yok, bundan sonra daha hayırlı olacak' dedikleri' anlatıldı.

'HALKIN ÜZERİNE ATEŞ EDİN. BİR MERMİ BİR İNSAN'

İddianamede, Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine belediye önünde toplanan vatandaşların şüphelileri ikna etmeye çalıştıkları ayrıca olay yerine gelen emniyet güçlerinin de şüphelilere 'teslim ol' çağrısını yaptıkları ancak şüphelilerin tüm çabalara rağmen teslim olmayarak vatandaşlara, 'Evinize gidin vatan hainleri' şeklinde bağırdıkları kaydedildi. İddianamede, eski albay Zeki Demir'in askerlere, 'Ben emir verdiğimde istediğiniz şekilde her yere ateş edebilirsiniz' şeklinde talimat verdiği anlatıldı. Talimatın ardından şüphelilerin vatandaşlara ve emniyet güçlerine hedef gözeterek ateş etmeye başladıkları, albay Zeki Demir'in bu kez askerlere, 'Hiç bi merminiz boşa gitmeyecek. Halkın üzerine ateş edin. Bir mermi bir insan' şeklinde emir verdiği belirtildi.

14 ŞEHİT 152 YARALI...

Açılan ateş sonucu aralarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi Prof.Dr. İlhan Varank, Erkan Pala, Adil Büyükcengiz, Tahsin Gerekli, Ömer Cankatar, Murat Kocatürk, Haki Aras, İbrahim Yılmaz, Yunus Emre Ezer, Şuayp Seferoğlu, Ahmet Kara, Metin Arslan, Ramazan Sarıkaya ve Tolga Ecebalın isimli vatandaşların şehit oldukları, 152 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

İLHAN VARANK'IN EŞİ OLAY GÜNÜNÜ ANLATTI

İddianamede İlhan Varank'ın eşi Saadet Varank'ın müşteki olarak alınan ifadesine de yer verildi. Saadet Varank, Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine eşinin 'sen evde kal' diyerek darbe girişimine karşı durmak amacıyla dışarı çıkıp önce Vatan Caddesine daha sonra ise İBB binasına gittiğini, bir süre sonra eşinin hastanede olduğunu öğrendiğini ve Bezmialem hastanesine gittiğini, eşinin şehit olduğunu öğrendiğini, nasıl veya ne şekilde şehit olduğunu bilmediğini, şüphelilerden davacı ve şikayetçi olduğunu söylediği kaydedildi.

İddianamede, darbeci askerlerin karargah binasındaki görüntülerine ilişkin fotoğrafları da yer aldı. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) işgal edilmesine yönelik iddianame hazırlandı. Sanık Mustafa Düzenli'nin 15 Temmuz günü gerçekleştirilen darbe girişimini planlamak üzere Ankara'dan İstanbul'a geldiği belirtilen iddianamede, 2. Zırhlı Tugay Komutanlığında yapılan toplantıda 15 Temmuz günü kritik bölgelerde konuşlandırılacak olan askeri personelin ve araçların planlamasının, gerçekleştirilecek faaliyetlerin, personel dağılımının ve görevlendirmenin görüşüldüğüne yer verildi. İddianamede, kamera görüntülerine göre darbe girişimine katılan askeri personelin 2. Zırhlı Tugay Komutanlığına peyderpey geldikleri, bunlardan dikkat çekici olan Albay Muzaffer Düzenli'nin elinde çantalı bir vaziyette 13 Temmuz'da komuta katından makam odalarına doğru yürüdüğü, Albay Mürsel Çıkrıkçı'nın 12 Temmuz tarihindeki toplantıya katılırken, 13 Temmuz tarihindeki toplantıya katılmadığı ve 16 askeri personelin toplantıya katıldığı anlatıldı.

İddianamede yer alan kamera görüntülerinde darbeci askerlerin zaman zaman karargah binası önüne çıktıkları, Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, Tuğgeneral Eyüp Gürler, Albay Uzay Şahin, Albay Muzaffer Düzenli, Albay Rıfkı Keser, Yarbay Murat Yanık, Binbaşı Mehmet Murat Çelebioğlu'nun sivil kıyafetli, diğer askeri personelin ise ekseriyetle tugay personeli olması sebebiyle üniformalı oldukları, sadece Albay Ömer Faruk Özköse'nin kışlaya üniformalı olarak geldiği belirtildi. Kamera görüntüleri ve alınan ifadeler kapsamında olay günü tugayın nöbetçi subayının Zafer Gümüş olduğu anlatılan iddianamede, toplantı esnasında en düşük rütbeli subay olan Yüzbaşı Mehmet Karabekir'in çay servisi yaptığı ve içeriye subay sınıfı haricinde başka askeri personelin alınmadığı yer aldı. İddianamede, toplantıya katılanların toplantı bitimi 14 Temmuz günü saat 01.45'de sırayla toplantıdan çıktıkları ve koridora geçtikleri belirtilerek, Özkan Aydoğdu'n Eyyüp Gürler ile birlikte karargahtan ayrıldığı, saat 02.30 sıralarında tugay karargahında nöbetçi Subay Zafer Gümüş haricinde herhangi bir kişinin kalmadığı kaydedildi.

'Üzerlerine Ateş Edin' Emrini Veren Albay, Hafıza Kaybı Yaşamış

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni işgali sırasında vatandaşların ve polisin üzerine ateş edilmesi yönünde emirler veren ve kendisi de yaralanan eski Kurmay Albay Zeki Demir, olayla ilgili bir şey hatırlamayarak hafıza kaybı yaşadığını öne sürdü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin işgali ve burada çıkan olaylarda 14 kişinin şehit edilmesiyle ilgili tutuklu 50 asker hakkında hazırlanan iddianamenin detayları belli oldu.

İddianamede, Hava Harp Okulu'nda yapılan toplantıda İstanbul'daki ana davanın sanıkları eski Albay Muzaffer Düzenli'nin, yine ana darbe davası sanıklarından Sadık Cebeci'ye darbe girişimi kapsamında emrindeki birliklerle İstanbul Valiliği, AK Parti İstanbul İl Binası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin işgal edilmesi görevini verdiği ifade edildi.

Cebeci'nin, darbe kalkışması öncesinde örgüt mensupları tarafından 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Hava Harp Okulu ve 66.Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda yapılan toplantılara bizzat iştirak ettiği ve darbe faaliyetleri kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne intikal edecek askeri birliği hazırlamakla görevlendirildiği anlatılan iddianamede, Cebeci'nin de şüpheli eski Kurmay Albay Zeki Demir'in emir ve komutasında bazı askerleri belediyenin işgalinde görevlendirdiği dile getirildi.

İddianamede, Demir'in şüpheliler Ramazan Ertürk, Ömer Faruk Nazlıcan, Mustafa Alper Şengören, Cihan Şahin ve Yakup Karaçelik'e belediyenin krokisi üzerinden kimin işgal eylemi sırasında nerede duracağı ve hangi görevi yapacağını tek tek anlattığı kaydedildi.

'İdam mangası edasıyla vatandaşlara ateş edildi'

Demir'in emri üzerine işgal eylemine katılan tüm şüphelilerin vatandaşların ayaklarına doğru ateş etmeye başladığı anlatılan iddianamede, Demir'in ise 'Yere doğru değil, üzerilerine ateş edin.' şeklinde emri üzerine şüphelilerin canlarını hiçe sayarak fedakarca bir mücadele gösteren vatandaşların ve emniyet güçlerinin üzerine hedef gözeterek ateş etmeye başladıkları belirtildi.

İddianamede, özellikle olay tarihindeki saat 01.22'deki kamera kayıtları incelendiğinde, Demir'in emri altındaki şüpheli erlerin diz çökerek, adeta bir idam mangası edasıyla hunharca, hedef gözeterek ateş ettiklerinin görüldüğü anlatıldı.

Olaylar sırasında Şehzadebaşı Camisi'nden okunan selaya dahi tahammül edemeyen Demir'in, şüpheli Ömer Sevim'e camiye gidip selayı susturmaları için emir verdiği ancak kapı kilitli olduğu için içeriye girilemediği aktarıldı.

Şüpheliler Zeki Demir, Ömer Faruk Nazlıcan, Cihan Şahin, Yakup Karaçelik, Mustafa Alper Şengören ve Ramazan Ertürk'ün, olaylar sırasında yaralanan şüpheli erler Yasin Akgül ve Özgün Çetin'in ambulansla hastaneye götürülmelerine dahi belli bir süre izin vermedikleri ifade edilen iddianamede, yine şüphelilerin atışları sonucu yaralanan müşteki Ufuk Küpeli'nin de ambulansa alınmasına müsaade etmedikleri anlatıldı.

'Darbe varmış la'

İddianamede, şüphelilerin askeri darbe girişiminin olduğu gün ve saatte, önceden yapılan plan ve görevlendirmeler doğrultusunda, yeterince mühimmat ile etkili silahlar bulundurmak suretiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni ele geçirmek ve buradaki darbe kapsamındaki faaliyetlere yön vermek için 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı'ndan hareket ettikleri kaydedildi.

Darbe akşamı şüpheli er Hakan Kavun'a ait olan telefonun dijital incelemesinde, şüpheli er Ahmet Özdemir'in 'Darbe varmış la' şeklinde bir mesaj gönderdiği belirtilen iddianamede, şüphelilerin 'askeri kalkışma' olduğunu bilmedikleri, polise destek amacıyla olay yerine gittikleri şeklindeki savunmalarına itibar edilmediği vurgulandı.

Yabancı öğrenci de yaralanmış

Müşteki ifadelerine de yer verilen iddianamede, işgal girişi sırasında Türkiye'de öğrenci olarak yaşayan Omar Darwichah'ın da yaralandığı belirtildi.

Olay günü Yenikapı'ya geldiğinde vatandaşlardan darbe girişimini öğrenen Darwichah, kalabalıkla beraber belediye binasına gittiğini, burada askerlerin silahlarıyla rastgele ateş ettiğini, yaralananların olduğunu gördüğünü ifade ederek, yaralılara yardım ederken sırtından vurulduğunu, çevredeki vatandaşlar tarafından hastaneye kaldırıldığını ve 2 defa ameliyat edildiğini söyledi.

İddianamede ifadesine yer verilen şüpheli Zeki Demir, 2014'ten beri Genelkurmay Karargahı Proje Yönetim Daire Başkanlığı Bilgi Birikim Şube müdürü olarak görev yaptığını, Mart 2016'dan beri İstanbul'daki Harp Akademileri Komutanlığı'nda Yüksek Sevk İdare Akademisi öğrencisi olarak kursa katıldığını belirtti.

Olay tarihine kadar görev yaptığı birlik içerisinde rutinin dışında herhangi bir hareketlilik fark etmediğini, 15 Temmuz gününe ait ise herhangi bir şey hatırlamadığını dile getiren Demir, 16 Temmuz'da Samatya Devlet Hastanesi'nde gözünü açtığında doktorların kasıktan vurulmuş olduğunu söylediğini kaydetti.

Demir, nerede, ne şekilde ve kim tarafından vurulduğunu hatırlamadığını, yaralanmaların öncesinde nerede olduğunu, herhangi bir göreve gidip gitmediğini de bilmediğini ifade ederek, daha önce bir kez paraşütten atlarken benzer bir hafıza kaybı yaşadığını dile getirdi.

Şüpheli eri Albay vurdu iddiası

İddianamede, şüpheli erler Mustafa Dişli ve Şahin Demiray'ın şüpheli Yasin Akgül'ü Zeki Demir'in vurduğunu söyledikleri belirtildi.

Yasin Akgül'ün ise kendisini kimin vurduğunu görmediğini, ateşin geldiği tarafta ise Zeki Demir'in ve vatandaşların olduğunu ifade ettiği anlatılan iddianamede, kendisinin vatandaşlara ateş etmemesi üzerine 'Vururum' diyen Demir'den bu nedenle şüphelendiğini kaydettiği aktarıldı.

Akgül iddianamedeki ifadesinde, şunları söyledi:

'Oraya gittiğimizde halk kalabalıktı. Bize halkı geçirmemiz emredildi. Bu emri veren albaydı (Zeki Demir). Hatta halkı ittirmemizi söyledi. Bizi halkın içine doğru itti. Korkmuş bir vaziyette adım attığım sırada ayağımdan vuruldum. Vurulmama sebep olan kurşunun ön taraftan geldiğini düşünüyorum. Komutanlarımdan bana bilerek ateş eden olmadı. Sağ ön tarafımda albay vardı. Kendisi bana sıktı mı sıkmadı mı bilemiyorum. Bu albaydan şüpheleniyorum.

Vurulduktan sonra Sercan Uzman ambulans çağırdı, bana müdahalede bulundu. Albay ambulansın gelmesine izin vermedi. Yaklaşık yarım saat ambulansın içinde bekledim. Daha sonra ambulans şoförü beni kaçırdı. Bir buçuk gün hastanede kaldım. Akabinde burada mahkemeye çıkarıldım. Oraya bizi tatbikat var, diye götürdüler. Suçlamaları kabul etmiyorum. Ben bu olayda daha çok mağdurum. 2 parmağım oynamıyor. Ayak topuğum hariç bütün ayak kemiklerim parçalanmış. Ayakta fazla duramıyorum. Bazı ihtiyaçlarımı göremiyorum. Fizik tedaviye devam ediyorum.'

İddianamede, yaralanan şüpheli er Özgün Çetin kendisi gibi ateş etmeyen bazı askerler olduğunu belirterek, bunun üzerine Albay Zeki Demir'in 'Sıkmazsanız kafanıza sıkarım.' demesi üzerine birçok erin ateş etmeye başladığını anlattığı kaydedildi.

(29 Temmuz 2017, 15:11)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10971    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.654.992