Tam
EskidenYeniye
 

Darbede AK Parti'nin İşgali davası

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın işgal girişimine katıldığı iddia edilen 7'si tutuklu 75 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Hakkında yakalama kararı bulunan 7 tutuksuz sanık tutuklandı.

Önceki haber title=Sonraki haber

29.07.2017 15:32 Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın işgal girişimine katıldığı iddia edilen 7'si tutuklu 75 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Hakkında yakalama kararı bulunan 7 tutuksuz sanık tutuklandı.

24.07.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk 'müşteki' sıfatıyla ifade verdi.

Darbe girişimi haberini alır almaz il başkanlığına gittiğini anlatan Külünk, oradaki darbeci askerlere, il başkanlığını teslim etmeyeceklerini söylediğini aktardı.

Külünk, kitle yoğunlaşınca barikat kuran işgalciler karşısında, vatandaşlar iradelerini beyan edince askerlerle aralarında bir sürtüşme yaşandığını söyledi.

Olay yerindeyken silahla ateş edildiğini duymadığını ancak yanında bulunan arkadaşlarının kendisine silah sıkıldığını söylediğini belirterek, 'İçeri girmek için adım attığımızda askerlerin hattı yarıldı. Sanıklardan üsteğmen Muzaffer Dikencik gelip 'siz geçin' dedi. Yanımdaki yardımcımla içeri girdikten sonra barikat yarıldı ve il başkanlığını darbecilerin elinden aldık.' diye konuştu.

Külünk, saat 23.25 sıralarında AK Parti İl Başkanı Selim Temurci ile görüştükten sonra bağlandığı radyo ve kanallarda 'sokağa çıkın' çağrısı yaptığını dile getirerek, bu sırada aradığı İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'la köprüye çıktığını söylediğini bildirdi.

Olay gecesi saat 23.40'ta A Haber canlı yayınına bağlanarak, 'Bu işgal girişimidir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini teslim etmeyeceğiz' dedikten sonra, Asya kıtasındaki vatandaşların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konutunun bulunduğu Kısıklı'ya, Avrupa yakasındaki vatandaşların da il binasına gelmesi yönünde çağrı yaptığını ifade etti.

Külünk, daha sonra il binasından aşağı indiğini belirterek, buradaki askerlere, 'Bu kalkışma hedefine ulaşamayacak. Siz şu anda anne ve babanıza karşı silahla çıkmışsınız, kışlanıza dönün.' dediğini anlattı.

Burada sürekli tansiyonun yükseldiğini, bu tansiyonu düşürerek süreci yöneteceğini düşündüğünü ifade eden Külünk, rampa olan bölgede barikatla karşı karşıya geldiklerini ve burada da sürekli 'sakin olun' dediğini vurguladı.

Metin Külünk, sanıklardan Muzaffer Dikencik'in yanına gelerek, 'Tansiyon çok yüksek, bana 'vur' emri verilmiş. Emir verildi' dediğini belirterek, şunları kaydetti:

'Muzaffer Dikencik, üniformasının önünü açarak, 'bu asker elbisemi çıkarma pahasına da olsa vatandaşıma kursun sıkmam' dedi. Ben de bunun üzerine iki yanağından öptüm, teşekkür ettim ve size bir koridor açıp güvenli bir şekilde araçlara binip kışlaya gitmenizi sağlayacağım, çıkın ve birliğinize dönün' dedim. Sonra üsteğmen Muzaffer, askerini korumak tedirginliği hissetti. Ona, 'araçlara ben bindireceğim' dedim. O da tereddüt ettikten sonra 'arka taraftan çıkalım' dedi ve il binası kısa bir işgalin ardından tekrar teslim alındı. Vatandaşlarımız il binasının bütün katlarına girmişti.'

'Cumhurbaşkanımıza çelik yelek giydirmesini söyledim'

Tutuklu sanıklardan Muzaffer Dikencik'in 'çıkıyoruz' demesinin ardından, tekrar il binasına çıktığını anlatan Külünk, şöyle devam etti:

'Cumhurbaşkanımızın geleceği bilgisine ulaştım. Sonra koruma müdürünü arayarak, Cumhurbaşkanımıza çelik yelek giydirmesini söyledim. Ardından köprüdeki olaylar, Saraçhane ve diğer yerlerdeki durumu takip ediyorduk, köprüde durumun çok vahim olduğunu gördüm. Emniyet Müdürünü aradım kendisi bana 'bunlar teslim olmuyor' dedi. Ben de vatandaşlara sokağa çıkın çağrısı yaptık dedim.'

Külünk, İl Başkanı Temurci'nin Cumhurbaşkanının Atatürk Havalimanı'na geleceğini söylemesi üzerine, işgalcilerden aldıkları il binasından çıkarak havalimanına gittiklerini aktardı.

'Vur emrinin muhatabı bendim'

Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Öztürk'ün, 'Şikayetçi misin, davaya katılma talebin var mı?' diye sorması üzerine, Külünk 'şikayetçiyim ve katılma talebim vardır.' dedi. Külünk, 'Bu planlı bir işgal girişimidir. Benim il binasına girişim engellenmiş, 'vur' emri verilmiş ve bu emrin oradaki doğrudan muhatabı benim, vatandaşların da il binasına girişleri engellenerek anayasal hakları bu işgalciler tarafından engellenmiştir. Milletvekili kimliğimin yanı sıra bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak da şikayetçiyim.' diye konuştu.

Külünk, Mahkeme Heyeti Başkanı Öztürk'ün, oradaki askerleri teşhis edip edemeyeceğini sorması üzerine, olay yerinde uzakta iki rütbeli daha gördüğünü ancak Dikencik dışındaki diğer askerleri teşhis etmesinin zor olduğunu söyledi.

'SAT komandoları Haliç'te bekliyordu bilgisi geldi'

Kendisine özel bir bilgi geldiğini ancak bunların teyide muhtaç olduğunu ifade eden Külünk, 'SAT timlerinden oluşan bir grubun Haliç'te beklediğine dair teyide muhtaç özel bir bilgi aldım ama bunun tanığı değilim.' dedi.

Külünk, sanıkların ifadelerinde, 'terör saldırısı olacağının söylendiğine' dikkati çekerek, şunları kaydetti:

'Bunun doğruluğu mümkün değildir, İçişleri Bakanı, Başbakan, Cumhurbaşkanının bilgisi dışında bir grup öğlen saatlerinde toplantı yapıyor, içtima alıyor, bir kısmına ihtiyaç duyulma ihtimaline karşı izin verilip, raporlar aldırılıyor. Kalkışmanın planlı olduğu çok açık. Muzaffer Dikencik'in paniklemiş ve bir büyük yanlışın içinde olduğunu hissettim. Bu planlı bir kalkışmadır ve saati de 03.00 olarak planlanmıştı.'

Duruşmada söz alan bazı sanıklar da Külünk'e teşekkür ederek, olay gecesi sağ salim bölgeden ayrılmalarında büyük emeğinin olduğunu söyledi.

Külünk, tutuklu sanıklardan birinin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın olay günü il binasına ne zaman geldiğini sorması üzerine, 'İl binasını işgalcilerden aldıktan sonra Atatürk Havalimanı'na gitmek istediğimiz sırada Genel Başkan Yardımcımız Hayati Bey teşrif ettiler.' dedi.

Tutuklu sanığın olay yerinde provokatörlerin olup olmadığını sorduğu Külünk, 'Demek ki orada provokatörler yoktu, sadece millet vardı ki milletin sağduyusuyla teslim alındı.' yanıtını verdi.

Davada tutuklu sayısı 14'e yükseldi

Külünk'ün ifadesinin ardından SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanan sanıkların savunmaları alındı.

Sanık savunmalarına ara veren Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Öztürk, celse arasında elde edilen yeni deliller doğrultusunda 10 sanık hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldığını anımsattı.

Öztürk, hakkında yakalama kararı bulunan ve duruşmada hazır bulunan uzman çavuşlar Şahin Kurt, İbrahim Tıraş, Cem Karaaslan, Hüseyin Can Çatal, Berkay Demir, Arif Emre Esen ve Ali Aydoğan'ın kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından yakalama kararının gerekçesini okudu.

Başkan Öztürk, yakalama kararına gerekçe olarak sanık Mustafa Ulaş'ın ifadesi ile İstanbul Emniyet Müdürlüğünden mahkemeye gönderilen dijital döküm belgesinde yer alan sanıklara ait dijital dökümlerin olduğunu söyledi.

Yakalama kararına ilişkin söz alan sanık avukatları da müvekkilleri hakkında çıkarılan yakalama kararının tutuklamaya çevrilmemesini talep etti.

Mahkeme heyeti, 7 sanık hakkındaki yakalama kararını tutuklamaya çevrilmesine karar vererek, duruşmayı yarına erteledi.

Sabah yapılan duruşmada hakkında yakalama kararı bulunan tutuksuz sanık uzman çavuşlar Fahrettin Kemal ve Feyyaz Yörük de tutuklanmıştı. Mahkemenin son kararı ile birlikte hakkında yakalama kararı bulunan 10 kişiden 9'u tutuklanmış oldu. Böylece davada tutuklu sayısı 14'e yükseldi.

25.07.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın işgal girişimine ilişkin 14'ü tutuklu 75 sanığın yargılandığı davanın 10. duruşmasında, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın'ın da aralarında bulunduğu 6 tanık dinlenildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tanıklık yapan Aydın darbe girişimi esnasında yaşananları anlattı ve sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi. Aydın, avukatı aracılığıyla da davaya katılma talebinde bulundu.

Aydın'ın ardından 15 Temmuz darbe girişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda bulunan aralarında polislerin de bulunduğu 5 tanık daha dinlenildi.

Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti duruşmayı yarına erteledi.

Yarınki duruşmada, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci'nin de tanık olarak dinlenilmesi bekleniyor.

26.07.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığının işgal girişimine ilişkin 14'ü tutuklu 75 sanığın yargılandığı davada AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci tanık olarak ifade verdi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada 6 tutuklu sanık ile tarafların avukatları hazır bulundu.

Tutuklu 3 sanığın da SEGBİS'le bağlandığı duruşmaya, Fatih, Beyoğlu, Sultangazi ve Kağıthane belediye başkanları ile bazı AK Parti ilçe başkanları da izleyici olarak katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Öztürk, duruşma başlamadan önce izleyici ve diğer katılımcıları fotoğraf ve görüntü çekmemeleri konusunda uyardı.

Kimin hangi eylemden yargılanırsa yargılansın burada sanık, sanık yakınları, mağdur ve müştekilere hakaret içeren, duruşma inzibatını bozucu davranış sergilenmesi halinde bu eylemi yapan kişiler hakkında gereğinin yapılacağını dile getiren Öztürk, 'Duruşma salonları duygusal tepki verilecek yerler değil. Mahkeme heyeti dahil olmak üzere herkes kişisel yargılarını dışarıda bırakıp girerler.' diye konuştu.

Daha sonra 'tanık' olarak ifade veren Temurci, 15 Temmuz 2016 akşamı saat 21.00 sıralarında bazı partililerle il binasında toplantı yaptıklarını anlatarak, bir süre sonra köprünün üzerinde zırhlı araçların bulunduğu haberini aldıklarını söyledi.

Bunun ilk başta bir terör olayı olduğunu düşündüğünü ifade eden Temurci, daha sonra gelen haberlerde birçok noktada askeri hareketliliğin yaşandığını öğrendiklerini kaydetti.

Temurci, İstanbul Valisi Vasip Şahin'i arayarak durumun ne olduğunu sorduğunda Şahin'in herhangi bir malumatının olmadığını söylediğini aktararak, 'Hatta Vali Bey, 'haberim yok' deyince ben de 'validen habersiz dışarıda tanklar varsa darbe mi oldu' esprisini yaptım. Sona İl Emniyet Müdürü ve 1. Ordu Komutanını aradım ama ilk başta ulaşamadım.' dedi.

Bayrampaşa'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde polislerin silahlarının toplandığı bilgisini alması üzerine İl Bakanlığında bulunan yardımcılarına hemen ilçe başkanları ve belediye başkanlarını araması talimatını verdiğini anlatan Temurci, Kağıthane, Şişli, Beyoğu gibi ilçe teşkilatlarının il başkanlığına, diğer teşkilatların da ilçe meydanlarında toplanmasını istediğini kaydetti.

'İl müftüsünden sela okunmasını istedim'

Temurci, köprüdeki tankların o görüntüsünün Türkiye'de bir darbeyi, bir işgal hareketini ve çok moral bozucu bir tabloyu gösterdiğini vurgulayarak, saat 22.30'da Esenler'deki olaylar, Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde yaşananları duyduktan sonra il müftüsünü arayarak tüm camilerde sela okunması gerektiğini söylediğini aktardı.

İl müftüsünün de Ankara'dan böyle bir talimatın gelmesi gerektiğini söylediğini belirten Temurci, 'Ben de 'şu anda birçok kişiye ulaşamıyoruz. Bir işgal hareketiyle karşı karşıyayız, sorumluluk almanızı istiyorum' dedim.' ifadelerini kullandı.

Ondan sonraki süreçte 22.50 civarında da İstanbul'da 2 milyonu aşkın üyeye mesaj atarak halkı meydanlara çağırdıklarını aktaran Temurci, Başbakan Binali Yıldırım'ın da bunun bir kalkışma olduğunu açıklamasının ardından güvenlik amirini makama çağırarak il başkanlığında bulunan tüm personelin 4. katta çıkması talimatını verdiğini söyledi.

'Oyalama taktiği izleyip televizyonlardan halka çağrı yaptım'

Temurci, İl Başkanlığını kesinlikle teslim etmeyecekleri kararını aldıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

'Saat 23.15 sularında güvenlik sorumlumuz yanıma gelerek 70-80 civarında askerin zırhlı araçlarla bina önüne geldiğin söyledi. O sırada talimatım üzerine tüm arkadaşlar, 4. kata çıkmışlardı. Askerler geldiğinde ben 4. katta pencereleri açtım. Askerler içeri girerken güvenlik görevlilerimizin ağır silahlarını ellerinden aldıklarını gördüm. Birkaç silah aldılar, çok kısa bir sürede oradaki çevik kuvvetin otobüse binerek ayrıldığını seyrettim.'

Bu sırada bazı televizyon kanallarına bağlanarak durumu anlatmaya çalıştığını dile getiren Temurci, askerlerin bina önüne gelmesinden itibaren bir oyalama taktiği izleyerek televizyonlardan halkı alanlara davet ettiğini vurguladı.

Temurci, güvenlik görevlilerinin odasına gelerek yukarı çıkan bir binbaşının kendisiyle görüşmek istediğini söylemesi üzerine 'dışarıda tutun' talimatı verdiğini dile getirerek, görevlilerin de silahla kimseyi içeri almayacaklarını söyleyerek söz konusu şahsı geri çevirdiklerini aktardı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün saat 23.20 civarında kendisini arayarak 'Başkan ne yapıyoruz, oraya gelelim.' dediğini dile getiren Temurci, kendisinin de 'Gelseniz iyi olur.' dedikten bir süre sonra Külünk'ün de parti binasına geldiğini kaydetti.

Temurci, darbeci askerlerle birlikte vatandaşların da eş zamanlı olarak İl Başkanlığı önünde toplanmaya başladığına dikkati çekerek, toplanan vatandaşların hareket ve mücadele alanlarını genişletmelerine vesile olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanlığının Kısıklı'da konutu bulunması nedeniyle vatandaşların bir kısmını burada kalması, geri kalanların ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yürümesi talimatını verdiğini belirten Temurci, sahadaki partilileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklama yaptığı saate kadar yönlendirmeye devam ettiğini anlattı.

'Bu koltuklarda oturan insanlar gerektiğinde ölebilecekler'

Temurci, televizyonlarda açıklama yaptıktan sonra bir üsteğmenin kapıya geldiği bilgisi aldığını anlatarak, şunları kaydetti:

'Ben bütün medya ile görüşme yaptığım için rahat bir şekilde 'tamam girsin' dedim.
Ben odama aldım, oturduk ve kendisi emir aldıklarını binayı boşaltmamız gerektiğini söyledi. Ben de televizyon ekranlarında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın derdest edildiği haberlerini göstererek. 'Genelkurmay başkanı derdest edilmiş emri kimden aldınız?' diye sordum. O da 'Sayın Başkan bizi zorlamayın' dedi. Bunu söyleyince ben de bu koltuklarda oturan insanların gerektiğinde ölebileceklerini ancak burayı teslim etmeyeceğimizi söyleyerek karşılık verdim.'

'Çevik kuvvet neden ayrıldı?'

Tutuklu sanıklardan üsteğmen Muzaffer Dikencik'e, girdikleri yanlıştan dönülmesi gerektiğini, bunu birlikte düzeltebileceklerini söylediğini belirten Temurci, karşısında konuşan üsteğmeni bir asker edasıyla değil de biraz korkmuş bir halde gördüğüne vurgu yaptı.

Temurci, bir süre sonra Külünk ve vatandaşların İl Başkanlığının girişinde askerlerin oluşturduğu barikatı yarıp koşarak binaya girdiğini ifade ederek, üsteğmen Muzaffer Dikencik'in de bu sırada yanından ayrıldığını söyledi.

Gelen arkadaşlarından birine, bina önündeki çevik kuvvet ekiplerinin nasıl olur da askerlerin gelmesiyle hemen İl Başkanlığından ayrıldığını sorduğunu anlatan Temurci, 'O da, 'Bunlara bir yerden bir emir geldi ve onlar İl Başkanlığını terk ettiler bilgisini aldık.' dedi. Ama aşağıdan bizi endişeye sevk eden en önemli şey, binbaşı 'havaya ateş açın' diyordu.' diye konuştu.

Temurci, barikat kırıldıktan sonra askerlerin bir yerde toplandığını ifade ederek, kendisine 'sakinleştirici bir şey yapmazsanız erlere yönelik insanlar hücumda bulunurlar' bilgisi gelmesi üzerine megafonu yanına alarak askerlerin bulunduğu yere gidip vatandaşları sakinleştirdiğini anlattı.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Temurci, vatandaşlara, askerlere zarar vermemeleri konusunda konuşma yaptıktan sonra Cumhurbaşkanın geleceği Atatürk Havalimanı'na geçtiklerini anlattı.

İfadesinin ardından bir soru sormak istediğini belirten Temurci'ye, Mahkeme Başkanı Öztürk, tanığın mahkeme heyetine soru sorma gibi bir usulün bulunmadığını söyledi.

Öztürk ile Temurci arasında müdahillik talebine ilişkin bir diyalog yaşandı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı güvenlik amiri Selahattin Gelir'in de tanık sıfatıyla dinlenilmesinin ardından mahkeme heyeti, duruşmaya kısa bir ara verdi.

Aradan sonra darbe girişimi sırasında partide güvenlik görevlisi olarak çalışan 2 kişi ile bir koruma memurunun tanık sıfatıyla ifadeleri alındı. Tanıklar, olay anına ilişkin görgülerini anlatarak avukatların sorularına cevap verdi.

Mahkeme heyeti, beyanların alımlarına ara vererek duruşmayı yarına erteledi.

27.07.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığının işgal girişimine ilişkin 14'ü tutuklu 75 sanığın yargılandığı davanın 12. duruşması başladı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu 12 sanık ile tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada gelen evrakı okuyan Mahkeme Heyeti Başkanı Ali Öztürk, tutuklu sanıklardan İbrahim Tıraş'la ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında yürütülen bir soruşturma kapsamında açılan davanın bu dosya ile birleştirmesine karar verildiğini söyledi.

Söz konusu davanın, AK Parti'nin Sütlüce'deki İl Başkanlığı binasının işgal edilme girişimi sırasında protestolara katılan Lokman Adil Arıcı'nın şikayeti üzerine açıldığını belirten Başkan Öztürk, Arıcı'nın protestolar sırasında sanık Tıraş'ın kendisini yanındaki askerleri hedef göstererek 'vurun' dediğini söylediğini aktardı.

Öztürk, Arıcı'nın, bu sırada yaşanan arbedede bariyerlerin ayaklarının üzerine devrilmesi sonucu yaralandığını anlattığını belirterek, müşteki Arıcı'nın gösterilen fotoğraflardan sanık Tıraş'ı teşhis ettiğini kaydetti.

Bunun üzerine söz verilen sanık Tıraş, üzerine atılı suçu kabul etmediğini belirterek, olay gecesi bariyerlerin devrilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını savundu.

28.07.2017 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞANANLAR

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 13. duruşmaya, tutuklu 12 sanık katıldı.Tutuklu 2 sanığın SEGBİS'le bağlandığı duruşmada tarafların avukatları hazır bulundu.

Tanıkların dinlenilmesinin ardından mahkeme heyeti, sanık ve avukatların tahliye ve diğer taleplerini dinledi.

Taleplere ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme, tutuklu sanıklar eski binbaşı Faruk Şimşek, yüzbaşı Gökhan Güney, Hasan Hüseyin Altunsoy ve üsteğmen Muzaffer Dikencik ile diğer astsubay ve uzman çavuşların da yer aldığı biri firari 15 sanık dışında kalan erlerle ilgili dosyanın ayrılmasına hükmetti. TBMM, Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığı adına katılan talebinde bulunan avukatların taleplerini kabul eden mahkeme heyeti, duruşmayı 18 Aralık 2017'ye erteledi.

Ceza istemleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında 'cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek', 'cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek' ve 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Ayrıca bazı sanıklar hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak', bir kısımı hakkında da 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına faaliyette bulunmak' suçundan beşer yıldan 10'ar yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Paralel yapı-15 Temmuz (2016)-06 Aralık (2016) 'İstanbul 75 sanık Darbe Yap./Ak Parti İl Binası İşgali' davası

(29 Temmuz 2017, 15:32)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=10972    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

ABD Görevlisi Cantürk davası

25.07.2020 11:46 İstanbul'da, ABD Başkonsolosluğu'nun güvenlik biriminde çalışan Nazmi Mete Cantürk'ün eşi ve kızıyla birlikte Silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Mütalaasını açıklayan savcı Cantü..
Tamamı 25.7.2020

Welt Muhabiri Yücel'e Hapis

25.07.2020 13:03 İstanbul'da, Alman Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in 'terör örgütü propagandası yapmak' ile 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı. 16 Temmuz'da İstanbul 32. Ağır ..
Tamamı 25.7.2020

FETÖ kılcallarına inen yol: Ankesör

25.07.2020 14:21 FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından prensip edindiği gizlilik ilkesi, gözaltına alınan bir mahrem askerin itiraflarıyla başlanan "ankesör" operasyonlarıyla açığa çıkarıldı. 14 Temmuz'da basına yans..
Tamamı 25.7.2020

Futbolda Şike davası

25.07.2020 12:12 İstanbul'da, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin, aralarında eski Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Fenerbahçe yöneticisi Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 36 sanık hak..
Tamamı 25.7.2020

Jandarma: Darbeye 121 Müebbet

04.07.2020 13:29 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 245 sanıklı dava sona erdi. 86 kişi 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırla..
Tamamı 4.7.2020

CHP'li Oğuz'a Fetö'den Hapis

04.07.2020 14:53 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un yargılandığı dava sona erdi. 19.06.2020 GÜNKÜ DURUŞ..
Tamamı 4.7.2020

Balıkesir: Darbeye 1 Müebbet

04.07.2020 14:05 Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili eski Bandırma 6. Ana Jet Üssü Komutanı hava pilot tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk'in de yargılandığı dava sona erdi. 1 Temmuz'da Balı..
Tamamı 4.7.2020

Büyükada davasında 3 Hapis

04.07.2020 14:21 İstanbul'da, Büyükada'da 5 Temmuz 2017 tarihinde yaptıkları toplantıya ilişkin insan hakları örgütlerinin temsilcisi 11 sanığın 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Silahlı terör örgütüne yardım etme' suçlarından yarg..
Tamamı 4.7.2020

Yargıtay İyidil'in Beraatini Bozdu

04.07.2020 16:24 Ankara'da, Yargıtay 16. Ceza Dairesi, İyidil ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, eski tuğgeneral Lütfi İhsan Yanıkoğlu, beraat eden sanıklar eski korgeneral Abdullah B..
Tamamı 4.7.2020

Kastamonu: Müebbet Onandı

04.07.2020 15:42 Kastamonu'da, 15 Temmuz darbe girişiminde sözde 'yurtta sulh konseyi' atama listesinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görevlendirilen eski Kastamonu Jandarma Bölge ..
Tamamı 4.7.2020

Şırnak: Müebbet Gerekçesi

04.07.2020 15:36 Şırnak'ta, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Adana'da görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan eski Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı Harekat ve Eğitim Şube Müdürü binbaşı Hasan Bilgin'in ör..
Tamamı 4.7.2020

Mersin: Müebbetler Onandı

04.07.2020 15:20 Mersin'de, 15 Temmuz'daki darbe girişimi katıldıkları suçlamasıyla yargılanan eski Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan ve 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nc..
Tamamı 4.7.2020

Futbolda Şike Kumpası davası

04.07.2020 14:37 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'Futbolda şike soruşturması'nda kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılanmasına devam edildi. 01.07.2020 GÜNKÜ DURUŞMADA YAŞA..
Tamamı 4.7.2020

7 Şubat MİT Kumpası davası

04.07.2020 14:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifad..
Tamamı 4.7.2020

Karlov suikastı davası

04.07.2020 12:44 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ..
Tamamı 4.7.2020

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

04.07.2020 1 7:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar..
Tamamı 4.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
44.648.644